Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2014 o 10:06 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2014 17:29 - 17:31 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem za faktické pripomienky. Skúsim na tie niektoré odpovedať.
Pán kolega Droba, kšeft vlastnej vlády, odvolanie, môžeme si to takto pingpongovať navzájom. Nepokladám to za rozumné.
Registrované partnerstvá. Ja vám veľmi otvorene poviem, ja nikdy registrované partnerstvá nepodporím, a pritom som ochotný podporiť, aby mohli títo ľudia poznať partnerovo zdravie alebo aby mohli dediť a podobne, ale toto nikdy nepodporím. To vám hovorím veľmi otvorene.
Kolega Chren, ja som nepovedal, že sa chceme obetovať. Ja som povedal, že za túto vec sme pripravení niesť aj obeť. Ak sa chcete obetovať, tak sa obetujte. Ale toto som nikdy nepovedal. Viete, treba dávať pozor trošku aj na detaily.
Kolega Lipšic, je možné, že nás partner podrazí, ale pri uzatváraní nejakej dohody ja vychádzam vždy v prvom kroku z dôvery, inak sa to nedá. A som autor jednej monografie Kvantitatívne metódy. Aj tam je oblasť stratégie, je oblasť hier, ktorá hovorí o tom, že stratégia win-win, to znamená, že obidvaja vyhrávajú, je vtedy, keď obidvaja dohodu aj dodržia. To je len taká maličkosť, že aj matematicky sa to dá dokázať.
Kolega Krajcer, no ja si vážim kolegu Hrušovského, ktorý to aj verejne povedal, že za túto vec v rozprave je ochotný priniesť aj takúto obeť. Asi ju priniesol, ako to bolo vidieť. No to je isté vydanie svedectva, ktoré pre neho nie je určite jednoduché. Je to trpké. Ale celkom iste som ochotný s vami spolupracovať na tom, aby ste sa postarali o všetky deti, aj tie, ktoré sú narodené mimo manželstva. Na to vám podávam... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.3.2014 17:05 - 17:19 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, Kresťanskodemokratické hnutie je tu dvadsiaty piaty rok. V tých niekoľkých zásadných veciach, ako je ochrana života od narodenia po prirodzenú smrť, slobody svedomia a ochrana manželstva a rodiny, za tých 25 rokov nikdy neuhlo. Tí starší si možno pamätáte, že opakovane niekoľkokrát pred parlamentnými voľbami sa vytiahla téma interrupcií. KDH hlasovalo podľa svojho presvedčenia aj za cenu toho, že stratilo percentá, a teda aj nejakú časť svojich mandátov. Ale jednoducho toto bol postoj KDH v tých zásadných veciach. Ochrana manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy patrí medzi tieto hodnoty. A je to hodnota, za ktorú sme pripravení niesť aj obete.
Ale možnože si poviete a zaznelo tu neraz, že prečo teraz to dávame. Viete, možnože sme to niekedy nie celkom dobre vysvetlili, ale tých ktorí trošku sledujú, čo sa deja v takzvanom civilizovanom svete, v Európe, Spojených štátoch deň po dni, ako stále viac a viac v zmysle obalu, dneska už podľa mňa camery obscury, zvaného politická korektnosť, sa mnohé princípy uvoľňujú. K vážnosti manželstva naša civilizácia dospela po dlhých rokoch, civilizácia, ktorá je založená na dvetisícročnej kresťansko-judaistickej tradícii. A chcem povedať, že ochrana manželstva v tejto chvíli nie je cirkevná ani náboženská téma. Z nášho pohľadu je to v prvom rade téma prirodzeného zákona a princípu, ako sa ľudia majú správať a správajú v zmysle zachovania ľudského rodu. A s tým súvisí, samozrejme, aj starostlivosť o deti a podobne.
Ale ja by som povedal, aké sú skutočnosti. Prosím vás, tí ktorí sledujú, možnože ste sledovali, čo sa týka ochrany života a rodiny niekoľko medzinárodných dokumentov, v ostatnom čase Lunacek v Európskom parlamente, predtým v Rade Európy report ako správa, McCafferty, to jedno za druhým prichádza. A možnože niektorí ste aj uvideli alebo zistili alebo ste dostali správu na internete, ako to chce pokračovať ďalej, že vznikla inštitúcia, ktorá sa nazýva ČEPEK (Česko-slovenská pedofilná komunita.) Zdá sa, že sa už aj tá začína ozývať o svoje „práva“. A ja nie som ani neznášanlivý, ani netolerantný, ale jednoducho sú veci, ktoré sa ďalej takto robiť nedajú. Viete, toto nie je diskriminovanie. Vezmite si, že niekto má 20 dioptrií. Ja som ešte nevidel takého, aby mu dali povolenie, aby robil rušňovodiča, nemá prvú zmyslovú skupinu. Je to diskriminácia jak hrom, veď on nič ešte nespôsobil. Nie, toto nie je o takejto politickej korektnosti. A, priatelia, to, že cítia to ohrozenie aj iné krajiny, to sme mali možnosť vidieť. Tu už bolo spomínané Poľsko, bolo tu spomínané referendum v Chorvátsku.
Ja si len dovolím prečítať ďalšie niečo, mimochodom, niečo, čo možnože si aj mnohí nevšimli a nezaregistrovali. Slovenská republika ratifikovala. A to je protokol o obavách írskeho ľudu týkajúcich sa Lisabonskej zmluvy. V hlave I čl. 1 tohto dokumentu je uvedené: „Žiadne ustanovenie Lisabonskej zmluvy, ktorou sa priznáva Charte základných práv Európskej únie právny štatút, ani žiadne ustanovenie uvedenej zmluvy týkajúce sa priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti sa nedotýka rozsahu a uplatniteľnosti ochrany práva na život, podľa článku 40.3 a ochrany rodiny podľa článku 41...“ A ďalej je tu povedané, že toto po ratifikácii všetkými krajinami bude uložené ako súčasť Lisabonskej zmluvy u depozitára Lisabonskej zmluvy. Nie sme to len my, mnohé iné krajiny začínajú vážne pociťovať obavy z toho, akým spôsobom sa pristupuje k ľudským právam v rámci politickej korektnosti.
Viete, počul som aj tuná v rozprave otázku, prečo sa to dáva teraz. Dokonca mám pocit, že kdesi zaznelo, že ide o spájanie sa s diablom. No spájať sa s diablom sa dá len v zlej veci. Takže s diablom o spájanie určite nejde. Ale ja vám poviem príklad. Predstavte si, že máte suseda, ktorý je kriminálnik, zlý a zlostný človek a robí vám neplechu, a zrazu začne kdesi horieť dom a on príde a podá vám vedro s vodou na hasenie. Odmietnete ho? Ja osobne za seba poviem, že nie, že som sa takýmto spôsobom ochotný dohodnúť v dobrej veci aj so svojím politickým rivalom a protivníkom. A tu to verejne bez mihnutia priznávam. Samozrejme, nejaká dohoda v tomto smere vždy je potrebná, aby jedna i druhá strana hľadala kompromis. A musí ustúpiť v istých veciach.
Ja viem, že tu zaznieva podozrenie, že strana SMER to robí z dôvodu politickej kampane. Neviem, je to možné, ja to pripúšťam. Ale to v tejto chvíli nie je z môjho pohľadu podstatné, z môjho pohľadu je podstatné to, že je to historická šanca, aby sme takýmto spôsobom ochránili inštitút manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy. (Potlesk.) A ja položím vám aj pravej strane tých, ktorí sú tu, rečnícku otázku. A skúste úprimne si na ňu odpovedať. (Ukázanie pravou rukou na pravú stranu pléna.) Keby táto strana, pravica, mala viac ako 90 mandátov, prešiel by takýto návrh ústavného zákona? (Reakcia z pléna.) Ani ste ma neprekvapili. No takže, veľmi úprimne, áno, je to dohoda v istých veciach, ale určite nie politická koalícia. K ničomu takému nedošlo. Ja viem, že ste spustili krik, keď trafíte do kŕdľa vrán, tak sa spustí krákanie. Takže sa spustilo, beriem to. Budete nás mlátiť, ale musím povedať ešte raz, sme pripravení v tejto veci prinášať i obete.
A keď sa vrátim do minulosti, chcem sa opýtať, sú viaceré dokumenty, napríklad dlhová brzda, tam nevadila dohoda? S protivníkom, so stranou SMER bolo to v záujme krajiny?
Ale ešte hroznejšiu vec pripomeniem. V smrteľnom zápase o tvár tejto krajiny, v zápase s mečiarizmom ak sme chceli, aby bola ratifikovaná Zmluva o pristúpení Slovenskej republiky do Európskej únie, potrebovali sme referendum, referendum, na ktoré bola potrebná viac ako 50-percentná účasť. Vtedy sa koalícia z pravej strany bola ochotná spojiť a dohodnúť aj s Mečiarom. Bolo to v záujme krajiny alebo to bola koalícia, tak ako hovoríte, koalícia KDH a strany SMER? Skúste sa nad tým zamyslieť, skúste byť trošku medzi sebou úprimní. Aj ja som si kládol niektoré otázky aj sám pred sebou.
Ja mnohých ľudí chápem, ja viem, že sa udeje v živote všeličo a hlavne v partnerskom vzťahu a nie je jednoduché to udržať, dochádza aj k rozpadom manželstva. A kládol som si aj otázku, že keby som ja bol v situácii, a to nikdy neviete, pokiaľ nie ste, neboli ste v takej situácii, že čo všetko sa vám môže stať a čo vyvediete, keby som bol trebárs dvakrát rozvedený, či by som tento princíp ctil. Ctil by som ho ako prirodzený zákon i napriek svojmu osobnému zlyhaniu.
Takže, dámy a páni, ešte raz, toto nie je naozaj cirkevná téma. Mimochodom, ešte raz, inštitút manželstva ako sviatosť v cirkvi existuje až od 11. storočia. A je to vec, ku ktorej naša civilizácia dospela po mnohých rokoch ako veci, ktorá je v prospech, v prospech celého toho spoločenstva. A ja sa priznám, že v tomto smere som zmätený, nechápem, akým ľahkým spôsobom sa dokážeme zbavovať v priebehu pár rokov, približne niekoľko desiatok rokov veci, ku ktorej sa naša civilizácia dopracovala cez storočia. My sme schopní z tejto našej kultúrnej a civilizačnej tradície bez mihnutia oka odrezávať korene.
Áno, ešte pár poznámok predsa k tej justícii. Ja nechcem zabŕdnuť do odborných tém, ale myslím si, že je tu stále priestor na to, aby sme v druhom čítaní, tak ako to nakoniec aj potvrdili z opačnej strany, mohli niektoré veci prediskutovať a upraviť, ale jedno viem, že za celé to obdobie sme chránili justíciu a jej nezávislosť. Len mám obavy, že keď niečo nie je v poriadku, tak sa to nedá chrániť, aby to dobre fungovalo. Všetky sektory spoločnosti prešli transformáciou, či to bolo zdravotníctvo, či to bolo školstvo alebo podobne. Mám obavy, že v justícii táto vnútorná očista nikdy poriadne neprebehla. A to je dôsledok. Nechcem sa zbavovať zodpovednosti, pretože do istej miery nesieme zodpovednosť všetci politici a všetky politické strany za toto, za to, že dnes justícia je v takom stave. Po stáročia štandardný symbol justície je dáma so zaviazanými očami a v ruke drží misku váh, je slepá, a preto aj spravodlivosť podľa justície je slepá. Ale myslím si, že tu už pre Slovensko tento symbol by bolo dobré opraviť. Nemá zaviazané oči, má misku váh, ale pozerá sa tým smerom, kde je moc a kde sú peniaze. V tomto stave je dnes justícia. A preto každý pokus o jej zlepšenie pokladám za dobrý, aj preto, že tá justícia za tých vyše 20 rokov nebola schopná sama urobiť takúto reflexiu a zmenu.
Dámy a páni, môžu zaznievať všelijaké reči, môžete písať, môžete nás obviňovať z čohokoľvek, ale svoje presvedčenie nezaprieme a sme pripravení za to priniesť obetu. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2014 10:45 - 10:47 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, čo ste vniesli to politikum, v tejto chvíli na to reagovať nemienim, len chcem podotknúť jednu vec. K dohode treba vždy aspoň dvoch, vždy aspoň dvoch. A každý má v rámci tej dohody isté požiadavky a podmienky, musíte vždy v niečom ustúpiť. To je len toľko a na vysvetlenie.
Ale chcem inú vec povedať a reagovať. Vy ste povedali, že v justícii je aj veľa slušných a erudovaných sudcov, len sa boja hovoriť. Ale to je ten problém. Problém je v tom, že za dvadsať rokov všetky sektory prešli istou transformáciou a očistením. V justícii sa to nestalo. Nestalo sa to preto, že všetci sme chránili nezávislosť sudcov. Len chrániť niečo, čo je naplnené aj množstvom zlého, donekonečna nejde. Som presvedčený, a tu vám aj kladiem otázku, či naozaj netreba urobiť aj istú očistu súdov tak, ako sa urobila v školstve, zdravotníctve a podobne. Ja nehovorím, že sa tam urobilo všetko dobré, lebo kopa aj zlých vecí sa tam urobila. Ale tieto procesy boli, jedine v justícii neboli, neudiali sa, a preto sme v tom srabe. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2014 10:06 - 10:08 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Najprv minimálne z omylu vás chcem vyviesť, pán kolega Poliačik. Povedali ste, že my sme kdesi sa postavili proti ochrane detí. Chcem vám povedať, že ja ako zástupca Národnej rady Slovenskej republiky v Rade Európy a, poviem, spolu so zástupcami zo strany SMER sme hlasovali, aby bol tak prijatý dokument, ktorý hovorí o ochrane detí pred násilím a zneužívaním. Môžete si to pozrieť. A mne neprekáža, že som hlasoval spolu v tejto chvíli a v tejto veci s poslancami strany SMER, ktorí sú v Rade Európy.
A druhá poznámka. Viete, vy chcete položiť na roveň manželstvo muža a ženy s registrovaným partnerstvom. Ja chápem ľudí, ktorí sú inak orientovaní, ale toto na roveň položiť nemožno. Ak by sme to tak položili, tak už dávno by ľudský rod vykapal. Jednoducho to nie je schopné reprodukcie ľudského rodu. A to je jeden z najsilnejších, by som povedal, elementov zakomponovaných vo všetkých nás.
A posledná vec celkom osobne, pán kolega. Ja vidím, že už v niektorých krajinách v rámci politickej korektnosti je rodič jeden, rodič dva. Viete, ja chcem byť otcom, už akým, to povedia moje deti, a chcel som mať otca. Ja som nielen rodič, ja som otec a moja manželka je matka. A to pokladom pre mňa za dôležité. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2014 15:04 - 15:08 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Moje vystúpenie nebude dlhé. Po prvé by som rád poznamenal, že už predtým výbor pre európske záležitosti prijal stanovisko k situácii na Ukrajine, ktoré je v zmysle ústavy záväzným pre vládu a ministra zahraničných vecí. Samozrejme, medzitým ten vývoj pokročil ďalej a toto stanovisko, ktoré je teraz prijímané v rozprave, má, samozrejme, vážny deklaratívny charakter. Ja si myslím, že je dobré, ale rád by som mal k tomu pár poznámok.
Prvá je, viete, často tu hovoríme o odvahe, ale tá odvaha, treba si uvedomiť, že je vždy spojená aj s čímsi iným, a treba si uvedomiť, že musíme byť pripravení za tú odvahu niekedy aj platiť, doslova. A preto chcem aj položiť pár otázok, ktoré bezprostredne sa vzťahujú k situácii na Ukrajine a o ktorých by som rád vedel trochu viac, ako sa vláda na túto situáciu chystá.
V samotnom vyhlásení spoločne vlastne oceňujeme, že zatiaľ Ukrajina má zdržanlivý postoj, že teda v rozprave aj vyplynulo z rozpravy a zaznelo tuná, že tá povestná iskrička ku konfliktu kdesi tlie a stačí veľmi málo, a preto prvá moja otázka je, ako je Slovensko pripravené chrániť spoločnú hranicu, ktorú má s Ukrajinou.
Druhá sa týka toho, že pokiaľ toto bude ďalej eskalovať, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa môžeme ocitnúť v situácii obdobnej, v akej sa nachádza Taliansko a ktorej nerozumieme častokrát, keď majú problémy s utečencami, a môže sa tuná pohnúť prúd ľudí smerujúcich na Slovensko. Ako sme na to pripravení? Máme aspoň aké-také pripravené utečenecké tábory pre týchto ľudí? Pretože pekne a deklaratórne znie, že sme sa rozhodli pomôcť, 20 miest, 20 miest sme vyčlenili, pokiaľ si pamätám, čo povedal pán minister zahraničia, chvalabohu, akurát to je tak jedno miesto na 2 mil. obyvateľov Ukrajiny. A keď sa začne valiť prúd odtiaľ ľudí, tak to bude o niečom inom. Hovorí sa tu o sankciách z jednej strany a kontrasankciách, a tak by som sa rád opýtal, ako sme pripravení chrániť majetok slovenských občanov, ktorí ho majú nie na území Ukrajiny len, ale na území Ruskej federácie, či sú to už investície a podobne.
A posledná, podľa mňa s týmto súvisiaca veľmi vážna otázka je, ak k týmto sankciám a protisankciám dôjde, celkom iste to bude mať valný dopad na hospodárstvo Slovenska a aj o týchto veciach treba hovoriť, treba mať predstavu. To sa netýka len plynu alebo podobne, tie hospodárske dopady už dneska existujú. Rozprávali mi ľudia, ktorí pôsobia v automobilovom priemysle, na Ukrajinu sa vyvážali autá, dnes tam nemajú žiadne obchody a podobne. Pri sankciách to bude oveľa horšie.
Ja si myslím, že keď by takáto situácia nastala, je neskoro o tom hovoriť, že Slovensko by malo byť aspoň akú-takú predstavu, čo v týchto situáciách bude robiť, a to je takisto spojené s tým vyhlásením. Vyhlásenie, tak ako zaznelo, podporujem, nakoniec hovorím, že ten výbor pre európske záležitosti jemnejšou formou už čosi schválil, ale takisto si myslím, že treba hľadať odpovede na otázky, ktoré som tuná predniesol.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2014 10:21 - 10:22 hod.

Martin Fronc
Ďakujem, pani, ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Schôdza na odvolanie premiéra je kvôli kauze emisií, nehoráznemu predaju emisií a zisku podivných ľudí z toho, ale na túto kauzu som nepočul z úst pána premiéra prakticky ani jedno slovo. Naopak, prejavil až dojemnú starostlivosť o opozíciu a podal jej pomocnú ruku. No, nemôžem si pomôcť, po tom všetkom mi to pripomína, ako keby topiacemu podal pomocnú ruku vodník.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2014 18:58 - 19:00 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Pôvodne som chcel vystúpiť v rozprave, ale keď som videl ten dlhý zoznam, koľko expertov na zahraničnú politiku sa zrodilo, tak som sa rozhodol nevystúpiť a stačí mi aj táto krátka faktická poznámka aj vzhľadom na to, že istým spôsobom pán Viskupič ma nepriamo vyzval.
Áno, ja som o tom hovoril od čias ministra Kukana všetkým ministrom, že by malo čosi existovať ako zahraničná politická doktrína alebo základné princípy zahraničnej politiky, na ktorých by sa mala zjednotiť široká škála politickej elity na Slovensku, a že je to v prospech, majú to vyspelé krajiny, má to Veľká Británia napríklad, keď tu už bola spomínaná.
A prečo je to dobré? No, uvediem príklad, v ktorom máme aj my prsty ako. Pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy taká vážna vec sa stala predmetom vnútroštátneho politického zápasu. A ak sa politické elity zjednotili, bolo to jediný raz, a to v roku 2004 pri vstupe do Európskej únie, keď bolo treba zabezpečiť, aby referendum bolo platné a aby sa ho zúčastnilo viac ako 50 % oprávnených voličov. Takže keď vydržal rímsky senátor Cato starší celý svoj život v rímskom senáte hovoriť "Ceterum autem censeo" ("Ostatne tak sa domnievam, že Kartágo musí byť zničené"), tak ja zopakujem, znova budem opakovať, pokiaľ tu budem, že mali by sme sa pokúsiť, a bol by to dobrý krok ministra zahraničných vecí, o vytvorenie takéhoto dokumentu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.2.2014 10:08 - 10:10 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Moje vystúpenie bude krátke, ale zareagujem aj na to, keďže ma predkladateľka vyzvala.
No ja som nikdy peniaze na také veci neodmietal, keby som ich bol dostal, ja som sa ale o ne musel biť. Takže bol som asi v inej situácii.
Ale vecne. Chcem povedať toľko, že inštitút asistenta už funguje veľa rokov a tento systém sa používal už viac jak pred desiatimi rokmi, za ministrovania vášho kolegu, kolegovia z vládnej strany, keď bol ministrom Milan Ftáčnik. Súčasne bol aj zavedený inštitút rómskeho asistenta. A cez celú tú históriu asistentov, buď tohto, alebo onoho typu, vždy nakoniec bol problém v finančnom pokrytí. Ja si myslím, že tie sú inštitúty, ktoré sú užitočné, ktoré sa osvedčili, a pokladám za dobré, ak sme naozaj takéto služby deťom, ktoré sú na to odkázané, poskytnúť.
A rovnako by som bol rád, to ale je trochu širšia téma, pretože to by bolo podstatne vo väčšom rozsahu, keby sme dokázali mať v každej rómskej triede aj asistenta učiteľa pre rómsku komunitu. Tam, kde to kedysi fungovalo, bolo to dobré.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.2.2014 9:57 - 10:01 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Už som sa zľakol, že som v inom výbore, ale našťastie to bolo opravené.
Takže, vážená pani podpredsedníčka, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som podľa § 73 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky vystúpil v prvom čítaní k návrhu poslankyne Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 59/2003 o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, parlamentná tlač 847, ako určený spravodajca Výborom Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, a to uznesením č. 120 z 28. januára 2014, a podal túto spravodajskú informáciu k predmetnému návrhu zákona.
Návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady v zákonnej lehote pred schôdzou Národnej rady. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 846 z 13. januára 2014 navrhol prideliť návrh zákona na jeho prerokovanie výborom a navrhol gestorský výbor a lehoty na jeho prerokovanie.
Konštatujem, že návrh zákona spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku Národnej rady a podľa legislatívnych pravidiel na prerokovanie v Národnej rade.
S ohľadom na oprávnenia, ktoré pre mňa ako spravodajcu výborov vyplývajú z rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, odporúčam, aby sa Národná rada po rozprave o návrhu zákona uzniesla na tom, že podľa § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku Národnej rady odporučí predmetný návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V prípade, ak sa Národná rada rozhodne návrh zákona prerokovať v druhom čítaní, tak potom podľa § 74 ods. 1 o rokovacom poriadku Národnej rady, v súlade s návrhom predsedu Národnej rady odporúčam Národnej rade prideliť návrh zákona v druhom čítaní na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady a Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor v súlade s návrhom predsedu Národnej rady navrhujem určiť výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport s tým, aby uvedené výbory, ktorým bol návrh zákona pridelený, ho prerokovali v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pani podpredsedníčka, ďakujem, skončil som a prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2014 13:52 - 13:53 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Len veľmi krátko. Na zákon, ktorý hovoril o, medzi iným aj o poskytovaní sociálnych štipendií, nenapĺňa ústavu. Ústavný článok 12 hovorí o tom, že občania sú si rovní v právach a povinnostiach. A ak niekto je občanom Slovenskej republiky, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a spĺňa kritériá na sociálne štipendiá, tak nie je dôvod, aby to nedostal len preto, že neštuduje na Slovensku. Ja chápem, že niekedy tie možnosti naše neboli dobré, že sme na to nemali, ale nemyslím, že tá situácia nastala a takisto ako nebude to celkom jednoduché pre tých úradníkov na ministerstve školstva to odkontrolovať a podobne, ale celkom iste sa to dá, aby nedochádzalo k nejakému podvádzaniu a podobne a nejaké to percento podvádzať na Slovensku, žiaľbohu, existuje, ale to nie je podstatné, že či to je študent študujúci na Slovensku alebo v zahraničí. Ďakujem.
Skryt prepis