Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 10:54 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2014 11:33 - 11:34 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Pán kolega Vašečka, nikto na vás nepácha násilie. Vy ste pedagóg. A ja vám to poviem. Zavoláte si študenta a poviete mu: „Vieš, keď chceš zmaturovať, musíš sa učiť a nechodiť po diskotékach.“ A on sa musí rozhodnúť, že sa naozaj bude učiť a prestane chodiť po diskotékach. On spácha na sebe násilie. Jednoducho v živote je to tak, že občas musíte brať s tým, čo chcete, aj to, čo nechcete. Ale rozhodujete sa v konečnom dôsledku vy. A to násilie na sebe spáchate vy, nikto iný.
A druhá poznámka, k tomu vášmu návrhu. Tá časť, kde hovoríte o tom, že osamelá osoba prakticky len výnimočne môže osvojiť si dieťa, no, zdá sa mi byť trochu naozaj na hrane, pretože myslím si, že predsa len je viacej, keď to dieťa dostane trebárs tú materinskú lásku. Vy aj ja dokonca niektoré prípady poznáme spoločne, kde si žena, ktorá nikdy nebola vydatá, osvojila dieťa a adoptovala a starala sa oň veľmi dobre. Čiže toto sa mi zdá byť príliš tvrdé. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.6.2014 9:58 - 10:02 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja chcem len reagovať na niektoré veci, ktoré zazneli v rozprave.
Včera pani poslankyňa Vášáryová povedala, že KDH povalilo vládu. Nuž 8. februára roku 2006 KDH odišlo z vlády, ale ďalej vládu podporovalo. Nastúpili ministri, pani Žitňanská ako ministerka spravodlivosti, pán Szigeti ako minister školstva za mňa a pán Pado z SDKÚ ako minister vnútra za Vladimíra Palka a vláda pokračovala ako menšinová vláda tak, ako často sa to vyskytuje. To nie je žiaden mimoriadny úkaz. Neviem, či to je strata pamäti alebo vedomé klamstvo. Ale potreboval som to vysvetliť.
Po druhé, k pozmeňujúcemu alebo doplňujúcemu návrhu pána kolegu Mičovského. Ja by som bol rád, keby sme sa naučili niektoré pravidlá, ktoré platia pri predkladaní návrhov zákonov. Pokiaľ ide o novelu nejakého zákona, tak pozmeňujúci návrh možno dávať len k dotknutým paragrafom a nemožno vytvárať niektoré nové veci, ak, tak jedine so súhlasom predkladateľa. A to by bolo dobré, keby sa naučili. Inak, nemôžem si pomôcť, celý tento krok vnímam ako politickú podpásovku, pretože nič nebráni tomu, aby hneď na najbližšej schôdzi Národnej rady bol takýto návrh na zrušenie amnestií podaný. A celkom určite ho podporíme. Ale spájať dve takéto veci, keď dobre vie, že pre jednu stranu je to výsostne vážna agenda, pre druhú stranu je to agenda, ktorú mnohokrát odmietlo, pričom hlasovalo proti tomu. To je druhá poznámka.
A tretia poznámka, viete, k tým previerkam. Ja vnímam tie obavy, ale domnievam sa, že mnohé veci aj život ukáže a že v príslušnom vykonávacom zákone sa dajú upraviť. Ale na druhej strane byť raz doživotne sudcom bez akýchkoľvek previerok pokladám za nezmyselné. A dovolím si vám uviesť jednu príhodu, ktorá sa udiala pred viac ako 150 rokmi okolo roku 1853 v krymskej vojne. Veliteľom britských vojsk tam bol zaslúžilý generál. A zrazu začal vydávať príkazy, aby dobyli kóty, ktoré neexistovali. Jednotky, ktoré nemal, posielal kdesi. A iné jednotky posielal pomaly dobýjať vlastné kóty. To je historická skutočnosť. Stálo to mnoho životov. Samozrejme, ostatní dôstojníci hovorili, že sa zbláznil. Nakoniec bol odvolaný. Vtedy to ešte nepoznali. Dnes vieme, že mal už v tom období ako starý generál Alzheimerovu chorobu. Čiže už nebol sám za seba zodpovedný. Ale v armáde takisto pravidelne máte preverovanie fyzickej a duševnej spôsobilosti. Ja si myslím, že na také veľké obdobie sú potrebné takisto isté druhy previerok sudcov. Celkom prirodzeným spôsobom sudca nemusí byť ani zlý, ani úplatný. Akurát sa môže za toľko rokov všeličo v jeho živote udiať. Čiže tento mechanizmus previerok tak ako existuje, ako som to spomínal, pre mnohé iné profesie je celkom iste podľa môjho presvedčenia potrebný. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 17:17 - 17:18 hod.

Martin Fronc
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega, musím povedať, že vám nie celkom rozumiem, pretože v piatok ste povedali, že nepotrebujete inštitút manželstva a nepotrebujete papier na to, že stačí, ak je tam láska, porozumenie a tolerancia. A teraz sa pre nejakú inú skupinu dožadujete inštitútu a papiera. Tak to sa mi zdá predsa len trošku kontradiktórne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 11:33 - 11:34 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Vraví sa, že proti gustu žiaden dišputát, čiže ja vám neberiem vec, názor. A na druhej strane chcem povedať, že všetci boli pozvaní k tomu, aby sa mohli vyjadriť, aby mohli zaujať stanovisko, aby to mohli podporiť, takže myslím si, že to tak nie je, ako vravíte, ale stále sa snažíte presvedčiť verejnosť, že toto je účelové spojenie. No ak nazvem účelovým spojením niečo, za čo jedna aj druhá strana chce zahlasovať, chce to podporiť a vám dáme šancu, ako aby ste sa takisto toho zúčastnili, tak ako ja v tom naozaj nevidím nič zlého.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2014 11:16 - 11:29 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja by som sa pokúsil odpovedať na niektoré otázky, ktoré zazneli nielen tuná v pléne v rámci rozpravy, ale vôbec v diskusii aj vo verejnosti, ktoré sa týkajú tohto ústavného zákona.
Prvá otázka je prečo. Stretol som sa s prostými ľuďmi a tí vraveli: "Prečo, veď manželstvo muža a ženy, to je normálne, tak to má byť, na čo to je potrebné v ústave?"
Priznám sa, že z jednej strany ma táto reakcia potešila, pretože, áno, na Slovensku ešte stále platí čosi iné ako v Európe, ešte väčšina občanov Slovenska vníma manželstvo muža a ženy ako vec, ktorá je prirodzená a normálna. Ale, žiaľbohu, v Európe to tak nie je. V Európe sa mnohé veci menia, aj keď pre mňa niekedy veľmi smutným spôsobom, pretože k istým hodnotám Európa dospela počas svojej dvetisícročnej kultúrnej tradície budovanej na filozofii kresťansko-judaistickej.
A uvediem jeden príklad, ktorý uznávajú prakticky v Európe v rámci našej kultúry všetci, a to je to, že keď niekto vám ublíži, zlomí vám ruku, tak sa mu nemôžete pomstiť, trest musí ísť cez nezávislý súd. To nie je v celom svete, to nie je v každom právnom systéme. Sú právne systémy a náboženstvá, kde jednoducho pomsta je dokonca povinná. Toto je kultúrna tradícia u nás a Európa sa akoby vedome krok po kroku zbavovala niektorých princípov kultúrnej tradície, ku ktorej dospela dlhodobým vývojom. A tak máme rôzne pokusy, ako ste registrovali, Lunacek alebo v Rade Európy McCafferty Report, ale aby som potvrdil, že to nie je len útoky na rodinu, na ochranu života a manželstva a že to je nielen v Európskej únii, ale aj širšie. V Rade Európy - viete, že Chorvátsko malo referendum o manželstve - a hneď na to na ostatnom plenárnom zasadaní, ktoré som bol, už bol prvý procedurálny krok, ktorý sa tam objavil, podpísaný zástupcami viacerých krajín. Volá sa to motion alebo návrh, ktorý spustí pokračovanie proti krajine, ktorá sa podľa ich videnia previnila alebo porušila základy politickej korektnosti a etickej korektnosti podľa nich.
A ukážka je aj to, že mnohé - pre mňa celkom zaujímavé - menšie krajiny sa búria proti takémuto etickému vnucovaniu mnohých vecí z pozície Európy. Je to Írsko, ktoré dokonca dalo návrh, kde chce doplniť o svoje stanovisko Lisabonskú zmluvu, tak vážny dokument a volá sa to Protokol o obavách írskeho ľudu z Lisabonskej zmluvy, kde sa explicitne píše, že ich ústava, ktorá hovorí v článku o ochrane manželstva, rodiny a slobody svedomia, je nad Lisabonskou zmluvou a nad Európskou chartou ľudských práv.
No trošku sme, myslím, aj pochybili v minulosti, pretože, ja si pamätám, keď sme sa chystali ratifikovať Lisabonskú zmluvu, tak Kresťanskodemokratické hnutie dalo návrh, aby sme mali jednostranné vyhlásenie, ako to urobili iné krajiny, že v kultúrnych a etických otázkach vyhlasujeme zvrchovanosť oproti Lisabonskej zmluve. Žiaľ, sa to nestalo. Viete, zaznievajú mnohé výhrady, ktoré hovoria, že prečo. A hovoria, že však sa tým nič nezmení, nepribudne ani neubudne rozvodov, ani detí narodených mimo manželstva. Je to možné. Pokiaľ to zostane len v tomto ústavnom článku, netvrdím, že to bezprostredne prinesie zmeny, ale bude to chrániť manželstvo, to je podstatné, oproti iným zväzkom a to nie je nepriateľstvo k tým druhým, len v tých európskych krajinách už máte mnohé, kde už neexistuje otec a mama, existuje rodič jedna, rodič dva, kde dokonca už aj uzatvárajú manželstvá osoby rovnakého pohlavia.
V ústave totižto sú základné piliere, sú princípy, ktoré sa potom musia zmeniť na drobné. Rovnako máte v ústave článok 12, že ľudia sú si rovní v dôstojnosti a v právach. A povedzme si, koľko neprávosti napriek tomu existuje v krajine. Ale na ten princíp ústavný sa dá odvolať a dá sa z neho vychádzať a na základe neho majú byť potom robené aj ďalšie zákony, a keď nie sú, tak sa môžu pokojne ocitnúť na Ústavnom súde a podobne. Musím povedať, že túto vec, ochranu manželstva pokladáme za kľúčovú ochranu istej hodnoty, ku ktorej európska civilizácia dospela a ktorá je súčasťou našej národnej kultúrno-etickej tradície.
A teraz k justícii. Viete, asi si väčšina z nás uvedomuje, že justícia je dlhodobo problém a vážny problém spoločnosti. Zamýšľal som sa nad tým a uvedomoval som si, že v podstate od samého začiatku sme chránili jeden princíp justície, a to, že justícia je nezávislá, že politická moc nemá nijakým spôsobom do nej zasahovať. Chránili sme nezávislosť sudcov. A dnes si hovorím, že či to bolo až tak dobré, pretože mnohé oblasti išli, prešli istou zmenou, ale justícia v tomto smere zmenou neprešla. A mne to pripomína situáciu, ak prijmeme zákon na ochranu vôd a prameňov, čistota prameňov, ohradíme ich a podobne, ale zabudneme, že ten prameň, ktorý tam bol, bol zakalený. My sme ho nevyčistili, nechali sme ho zakalený a chránime ho. No tečie z neho stále zakalená voda. A tam, myslím, že ten problém je. Ja viem, že čím neskôr, tým ťažšie sa niektoré veci naprávajú.
A k tomu hlasovaniu som sa už, k tajnému hlasovaniu a k verejnému hlasovaniu vyjadril, takže toto nebudem opakovať. Ale asi ten najcitlivejší bod, čo sa týka previerok, ako to tu nazývajú viacerí, keď slovo previerky, no, nezdá sa mi práve najvhodnejšie ako človeku, ktorý v minulosti za komunizmu absolvoval rôzne previerky, ale dobre. Len chcem povedať, že istým spôsobom overenie predpokladov existuje pomaly v každej profesii. A keď nie je, tak ho tam dávame. Ak je niekto, má oprávnenie na robenie elektriny, na elektrické inštalácie, tak pravidelne sa musí podrobovať skúškam. Ak je niekto profesionálnym vodičom, tak takisto musí pravidelne absolvovať isté preverenie svojich schopností a skúšok. A to neplatí len pre také profesie. Prosím vás, poviete si, vysokoškolský pedagóg alebo profesor, že to je čosi už super. No len v zákone je povedané, že sa sleduje ako ten vysokoškolský pedagóg napreduje a neurobí sa s ním na prvýkrát okamžite zmluva na dobu neurčitú. Až na tretíkrát, keď ukáže svoje predpoklady a postupne graduje, získava tie príslušné stupne, tak až potom má definitívu, tzv. zmluvu na dobu neurčitú. To je obyčajne u profesorov vo veku, keď už sa blížia k penzii, takže to nie je až tak dlhé. Čiže chcem poukázať, všade je to. Samozrejme, že tie podmienky sú iné. Ten elektrikár musí poznať zmeny v predpisoch. Ale ja si myslím, že keď je niekto vymenovaný za sudcu a je sudcom do smrti, tak takisto isté jeho osobnostné a morálne predpoklady by sa mali z času na čas skontrolovať. A to, akým spôsobom sa budú kontrolovať, veď ten ústavný zákon hovorí len o tom, že sa to bude, a až statusový zákon hovorí, že akým spôsobom. O tom sa dá ako diskutovať a to sa, ak nastaví momentálne nie práve najšťastnejšie, dá rovnako zmeniť.
A posledná moja poznámka v tomto vystúpení je k masírovaniu verejnosti o tom, že čo sme zač, KDH. No po prvé musím povedať, že KDH 25 rokov v istých otázkach stále hovorilo rovnako. V tom KDH za tých 25 rokov nikdy neuhlo, či sa to niekomu páči, či sa to niekomu nepáči. Ale mne sa, poviem, nepáči, ako, napríklad ako funguje zdanlivo vydávajúci sa za objektívny denník, denník SME. Viete, ja si pamätám a možnože tí, ktorí sú pamätníci, jak v čase mečiarizmu sme išli chrániť denník SME, keď ho chceli rôznymi metódami zlikvidovať, ale vtedy bol šéfredaktorom denníka Ježík. A Ježík dbal na to, aby to boli objektívne noviny a aby tam zaznievali aj iné hlasy, jednoducho nech si čitateľ vyberie názor. Ak chce niekto jednostranne hovoriť a len jedným smerom a nepúšťa žiadne iné názory, no tak to podľa môjho presvedčenia nie je seriózny denník. A ak sa dočítam o tom, aké spojenectvo, koalícia KDH so SMER-om, masírovanie. Vo veci, ktorú sme pokladali za dôležitú, sme sa spojili. Tak ako sa spojili aj iní v minulosti, napr. pri ústavnej brzde a podobne. Ale musím povedať, že je to vyslovene masírovanie. Každý, kto sa chvíľku pohybuje v politike alebo sleduje, vie, že môžete pred voľbami povedať, že s tým a s tým pôjdete do koalície alebo nepôjdete do koalície, ale 24 hodín po voľbách je niečo iného. Voliči rozdajú karty a tí rozhodnú o tom, aká koalícia je možná alebo nie je možná. A či je to koalícia pravice a ľavice, veď si pozrite niektoré susedné krajiny. Pozrite si, ako to dopadlo v minulosti v Rakúsku, ako to dopadlo v Nemecku, a boli to ideoví súperi navzájom, jednoducho voliči rozdali karty tak, že museli ísť spolu do koalície. Preto takéto masírovanie verejnosti, že zradcovia, vytvorili ste koalíciu, pokladám za vrcholne nekorektné.
Dámy a páni, naozaj to pokladám za dôležitý zákon a aj za historický moment pre Slovensko, ktorý, ak tento zákon schválime, možno dnes si ešte neuvedomujeme a neoceníme, ale budúcnosť, som presvedčený, že ukáže, že malo to zmysel, čo v tejto chvíli schválením takéhoto ústavného zákona urobíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 10:57 - 10:57 hod.

Martin Fronc
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Timeo Danaos et dona ferentes. Pán kolega, váš návrh spolu s návrhom kolegu Hubu a Kadúca je typicky danajský dar. Ak chcete spojiť ústavný zákon o ochrane manželstva so zrušením Mečiarových amnestií, nie je to nič iné, len ten hrozný danajský dar. A ja len neviem, či to robíte zámerne, alebo ste natoľko naivný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 9:44 - 9:45 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega Abrhan, povedali ste jednu vec, ktorá nechcem, aby zanikla, pokladám ju za dôležitú. Totižto že problém je celý v tom, či tam je Harabin alebo Karabín, teda v písmenách. Áno, mám pocit, že veľmi často robíme zákony podľa toho, kto je tam, aká osoba, aká je konkrétna udalosť, a nie systémovo. Zákony musíme robiť systémovo, a nie podľa toho, že či prší, alebo svieti slnko. Ja si viem predstaviť extrémne prípady, keď jednoducho aj legislatívou treba na niektoré veci zareagovať, aj ktoré sú osobné, ale v zásade zákony by mali byť robené systémovo bez ohľadu na to, či tam je ten alebo onen.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2014 13:10 - 13:11 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega nás už poslal preč, ale neberiem to nijako osobne.
Viete, ani sa nechcem dotýkať a súhlasím s vami v tom, že asi to dôležité, čo existuje, je vzájomné porozumenie, tolerancia, láska medzi tými ľuďmi, ale vy ste spochybnili inštitucionalizáciu manželstva - načo vám je papier od štátu alebo od cirkvi?
Iste budete so mnou súhlasiť, že múdrosť, to je o istom objeme vedomostí a schopnosti s nimi nakladať a používať ich. Ale takisto ich inštitucionalizujeme a máme maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom. Jednoducho isté inštitúcie sú v spoločnosti potrebné a existujú. A je to tak vyjadrené v starom latinskom prísloví, že "forma dat esse rei". Jednoducho, ani tie inštitúcie nemôžete zatracovať, ak chcete, aby tá spoločnosť dobre fungovala.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2014 10:54 - 10:55 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Pani kolegyňa, veľmi pozorne som počúval vaše vystúpenie, samozrejme, vo faktickej poznámke sa nedá reagovať na všetko, ale v úvodnej časti, keď ste hovorili o spôsobe voľby verejnej a tajnej, musím priznať, že keď ste hovorili o Sobranciach, že priniesli výsledok. Asi áno, ten tlak verejnej mienky priniesol istý výsledok, ale to je situácia ad hoc.
Ale kladiem si otázku, prečo verejná a prečo tajná voľba? Všade, kde som bol, personálne voľby bývali tajné. (Reakcia z pléna.) No, môžete si to zobrať, Rada Európy, kdekoľvek, ako všetky bývajú tajné. Naopak, také autoritatívne režimy robili to, že personálne voľby zmenili na verejné.
Ja sa domnievam, že ten princíp tajnej voľby personálnej je v tom, aby chránil slobodné rozhodnutie voliteľa. Pretože vtedy, keď hlasuje tajne, má istú ochranu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2014 16:24 - 16:27 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja vystúpim len krátko, keby bol niekto prihlásený do rozpravy, zrejme by som to stihol aj v rámci faktickej poznámky, ale nedá mi predsa len zdôrazniť, čo povedala predkladateľka kolegyňa Monika Gibalová, keď uviedla štatistiku o naozaj nemalých prieťahoch pri prijatí rozhodnutia Ústavným súdom. A myslím si, že takéto obmedzenie na veľmi špecifické, veď to nie je každé ako podanie na Ústavnom súde, len naozaj vážne podania, že by sa nemalo diať. A tá lehota 90 dní, môžeme sa baviť, môžeme sa dohodnúť na tom, že bude možno 120 dní, alebo môže byť predĺžená na dvojnásobok, ako je to napríklad niekedy pri správnom konaní a podobne, ale myslím si, že má aj z tejto skúsenosti opodstatnenie.
Druhá poznámka súvisí s tým, že boli výhrady, že nie sú tam sankcie. No, prvé sa pýtam, čo je významnejšie, ako Ústavný súd v našom systéme súdnictva? Aká inštitúcia? Ako kto by mal viac dbať na to, aby sa dodržiavali zákony a zákon zákonov Ústava ako Ústavný súd? Ja myslím, že nik iný, že to je naozaj taká inštitúcia, ktorá by mala to dodržiavať. A preto si kladiem otázku, či vždy je nutné, aby v zákone sme mali aj sankcie. Je náhodou, a to viem z praxe, v nemálo zákonoch, kde nie sú uvedené sankcie a ja si, priznám sa, neviem ani predstaviť dosť dobre účinné sankcie, ktoré by mohli byť dané pri takomto rozhodovaní pre Ústavný súd. Ja vychádzam z "bona fide", z dobrej viery, že pokiaľ takýto zákon bude prijatý, tak je v záujme predchádzať príkladom práve Ústavnému súdu, že ho bude dodržiavať, pretože platí to staré latinské príslovie "verba movent, exempla trahunt". Slová síce hýbu, ale príklady priťahujú. A tých, ktorí sú tak postavení vysoko v oblasti súdnictva, práve by mali predchádzať príkladom. Takže ja sa prikláňam k tomu, čo povedala kolegyňa k prosbe, aby ste podporili tento návrh. Ďakujem.
Skryt prepis