Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

20.9.2013 o 9:48 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2013 9:31 - 9:33 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec Hlina, možno teraz troška s vami v niečom nebudem súhlasiť. Ale Slovenská republika má dosť značné územie v určitom pásme chránenia. Ja nie som proti tomu. Ja som rád, že máme také krásne regióny tu na Slovensku. Niektorí hovoria, že to je priveľa, ale už ja nie som na toto odborník.
Ale to, čím som sa zaoberal, boli reštitúcie, reštitúcie, keď v rokoch 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 aj v roku 1950 niekomu zobrali nejakú tú pôdu, nejakú tú parcelu, niektorú nehnuteľnosť a horko-ťažko po 40 rokoch sa k tomu dostal naspäť. Dostal sa k tomu naspäť tak, že už na liste vlastníctva bola určitá ochrana, že to je nejaká chránená krajinná oblasť alebo ďalšie formy chránených regiónov. Za to človek nemôže, že na jeho parcele za tých 40 rokov niekto vytvoril alebo niekto to vyhlásil za takúto chránenú oblasť. On za to nemôže. Štát spoločnosť obmedzil naozaj vo tomto výkone vlastníckeho práva. On s tým pozemkom nemôže tak voľne nakladať ako iní. Takže neviem, či nie je namieste určitá satisfakcia. Spomeniem Jelku, pod Jelkou v katastri Jelky je pitná voda. Je to zásoba pitnej vody. Tam nemôžu používať hnojivá, nemôžu využívať tú poľnohospodársku pôdu na iné účely, len na striktne stanovené. Prečo tým ľuďom by nemala prináležať za toto určitá náhrada? To nechápem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2013 14:38 - 14:40 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedníčka, predsedajúca. Pán poslanec Mičovský, určite máte bohaté skúsenosti a predovšetkým tie negatívne. Určite sa nájdu, ja som videl pár takých pozitívnych skúseností, keď došlo k zámene, kde štát vlastne dostal väčšiu výmeru, aby som, bonitne lepší les; ale vidím tento problém. Je to veľmi závažný problém. Poukázali ste na to vy, poukázal na to pán poslanec Hlina, ale ja nie som zástancom toho, aby sme niečo zakázali, keď to môže byť prospešné pre tú, aj pre tú verejnosť. Aj pre ten štát, aj pre tú spoločnosť, len problém je v tých ľuďoch. Keď - budem parafrázovať veľmi vulgárne -, keď nefunguje bordel, tak nie nábytok treba vymeniť. Viete, asi tí ľudia, ktorí o tom rozhodujú, nie sú zodpovední za svoju robotu. Zmeňme systém, zmeňme ten zodpovednostný systém, aby ľudia, ktorí rozhodujú o tých zámenách, boli za to zodpovední. Nech je to jeden človek na celých štátnych lesoch, ktorý by bol aj hmotno, hmotne, aj trestnoprávne zodpovedný za to, že podpíše tú zámenu a potom by som videl, čo podpisuje alebo čo nie. Alebo nech je to opozícia. Ja si neviem predstaviť, kebyže traja opoziční poslanci by rozhodovali o týchto veciach, že by, že by podpísali alebo dali svoje meno pod nejakú tú zlú zámenu. A je to stále o tom, že niekto sa skryje za nejaké rozhodnutie, za nejakú komisiu a potom je priestor na korupciu a za zlé rozhodnutie.... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 20.9.2013 9:48 - 9:48 hod.

Gábor Gál
Ďakujem pekne. Len jednu myšlienku poviem, nechcem zdržovať ctenú Národnú radu. Áno, vieme, ako dopadne tento zákon, ale aspoň sme vypracovali do budúcna nutné minimum, nutné minimum na to, aby politické strany financovali svoju činnosť aj kampaň transparentne. Čiže keď budeme rokovať aj o tom návrhu z dielne ministerstva, tak budeme trvať na tom, aby tieto hlavné myšlienky z tohto zákona tam boli zapracované. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 20.9.2013 9:30 - 9:42 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, problematika financovania politických strán je hádam stará ako naša demokracia. Zatiaľ sme zápasili s tým, ako ukorigovať voľby. A potom nejako do nejakej istej miery sa to zadarilo. Tak teraz máme na stole, ako ukorigovať financovanie politických strán a volebných kampaní. To, že tam nie je všetko čisté, netreba asi rozvíjať. Keď už to narástlo do tých rozmerov, že tu behali dôchodcovia so siedmimi miliónmi v igelitkách, keď niektoré politické strany alebo kandidáti politických strán mali také megakampane, ktoré si nemohol dovoliť ani kandidát na prezidenta v Spojených štátoch, tak to už je niečo čudné. A právom sa verejnosť pýtala, ako sú financované politické strany, ako sú financovaní jednotliví politickí kandidáti vo voľbách. A výsledkom toho bola taká výzva zo strany civilného sektora. Pod tento záväzok, pod túto výzvu sa asi skoro každá politická strana, ktorá je zastúpená v Národnej rade, podpísala. Ten záväzok bol taký, že do roka predložia nové zákony. Takže, po prvé, vytvoria nestranný kontrolný orgán financovania straníckych aktivít a konfliktov záujmov, po druhé, naviažu časť štátnych príspevkov stranám na dary získané od firiem či ľudí, čím zvýšia motiváciu politikov súkromné príspevky hľadať a zároveň ich deklarovať, po tretie, zavedú povinné deklarovanie príjmov a výdavkov nielen strán, ale aj samotných kandidátov na centrálnej a komunálnej úrovni, po štvrté, výrazne rozšíria majetkové priznania politikov a doplnia ich aj o deklarovanie záujmov, po piate, zavedú centrálnu evidenciu príjmov a výdavkov politických kandidátov a dennú aktualizáciu údajov, po šieste, zavedú povinné zverejňovanie nepeňažných príjmov od tretích osôb a, po siedme, sprísnia sankcie pri neplnení si zákonných povinností s možnosťou uložiť ich aj jednotlivcom.
My sme na tomto návrhu zákona začali robiť niekedy v januári s tým, že keď už to nabralo také konkrétne kontúry, tak sme rokovali s našimi partnermi z ľudovej platformy, je tu pán poslanec Štefanec, aj s poslancami KDH a potom s ostatnými stranami. No určite sme to nerobili tak, ako to robil pán minister vnútra, ktorý predložil na túto schôdzu zákon o vykonaní volieb a o volebnej kampani, o ktorej nikto nič nevedel. Bola to taká uzavretá kuchyňa. A po pár týždňoch, čo to bolo vyvesené na internete, v medzirezortnom pripomienkovom konaní, už ten návrh zákona je tu. Pán minister hovoril, že to je návrh zákona pracovný, na ktorom budeme všetci sa spolupodieľať, ako to budeme spoluvytvárať, ako dospejeme ku konsenzu. No odvtedy ubehli už ďalšie dva týždne, komisia zvolaná nie je, pomaly sa chystáme už na rokovanie výborov, napríklad ústavnoprávneho výboru, kde by sme tieto veci mali prebrať. Čiže komisia nezasadala zatiaľ. Neviem, kedy chce pán minister zvolať tú komisiu. Ale asi ju nechce zvolať. To bol taký pekný marketing, P. R., že, áno, je to pracovná verzia, pritom pracovnou verziou je fakt ten návrh zákona z dielne ministerstva vnútra. Je pracovnou verziou, lebo toľko hlúpostí, absurdností je tam. Čiže absolútne nepatrí do pléna Národnej rady ten návrh zákona.
Ale, samozrejme, keďže som autorom aj tohto návrhu, niekto si môže myslieť, že ješitnosť zo mňa rozpráva, no tak tu deklarujem, keď dospejeme k záveru, že vieme spraviť kompromis o tom ministerskom návrhu, tak sme, tuto vám hovorím, ochotní stiahnuť tento zákon. A už keď to neprejde, už nikto to ani nepredloží, lebo nejde nám o to, z koho dielne bude ten zákon, ktorý bude riadne a kontrolovateľne upravovať financovanie politických strán a politických kampaní, ale o to, aby to bol účinný zákon.
Náš zákon vychádza práve z tých záväzkov, ktoré sme dali tretiemu sektoru. To, že otvárame celý systém financovania politických strán, je takým minimálnym základom, aby ľudia videli, aké sú zdroje politických strán, odkiaľ prúdia peniaze do kás jednotlivých politických strán. Tieto dary sponzorské by mali byť maximálne transparentné. Ale na druhej strane musíme vytvoriť aj taký systém, v ktorom nie je možné používať peniaze, ktoré nepochádzajú z čestných zdrojov alebo sa nedostali k rukám politikov transparentným spôsobom. Čiže je tu ďalšia vec, aby sme používanie straníckych peňazí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú na transparentnom účte, kontrolovali. Čiže to je aj súčinnosť tretích osôb.
Vytvára sa volebný fond, rozdeľujú sa dary, nepeňažné plnenia idú absolútne nadol, benefity budú aj pre straníkov. Čiže keď dostanem ja ako Gábor Gál nejaké auto od nejakého sponzora, tak to nie je môj benefit ako súkromnej osoby, lebo keď som to dostal ako poslanec nejakej x politickej strany, tak to musí byť darom, uvedeným ako dar pre politickú stranu.
Dávame do poriadku členské príspevky, dávame do poriadku aj zmluvy, čo sa týka darov aj iných finančných plnení, ale hlavne zavádzame aj povinnosť viesť transparentný volebný fond aj pre jednotlivých kandidátov, začnúc od najnižšieho stupňa, od komunálnych volieb, až po prezidentské voľby.
Sú tam podmienky, za ktorých už bude musieť individuálny kandidát, ak robí individuálnu kampaň, viesť volebný fond.
Zjednotíme volebnú kampaň tiež v tomto zákone.
A na rozdiel od ministerského zákona my tu nezavádzame volebné moratórium, lebo to je úplná hlúposť, každý to porušuje. Hlavne to porušujú nečestní ľudia, ktorí z toho majú potom benefit. Čestní ľudia, čestné politické strany keď dodržia ten zákon, im je to absolútne na úkor, lebo tá náprava je jednak po voľbách a jednak je minimálna.
A tu som sa dostal k sankciám.
Doteraz platné zákony síce uvádzajú nejaké sankcie, aj zjavne z ministerstva to prišlo do prvého čítania, aj v tom zákon sú nejaké sankcie, ale podľa mňa nie sú dostatočné. Politická strana, ktorá dostáva zo štátneho rozpočtu niekoľko miliónov eur, ľavou zadnou zaplatí trojtisícovú pokutu za nejaký väčší prehrešok. Čiže tie sankcie by mali byť diferencované, a to viazané na príspevok zo štátneho rozpočtu percentuálne, 10 %, 20 %. A toto isté by sa malo týkať aj individuálnych kandidátov.
Ďalšia vec, ktorá môže napomôcť kontrole pri sankciách, to je možnosť rozpustenia politickej strany, zrušenia politickej strany Najvyšším súdom.
A, po tretie, zavádzame aj Trestnom zákone aj nový skutok nezákonné financovanie politickej strany.
Keď sme už pri kontrole, tak na záver ešte niečo poviem. Pán minister hovorí, že on sa nevedel zhodnúť v tom, ktorý orgán by mal kontrolovať financovanie politických strán, politických kampaní. Tak tam dali ako najlepší nápad ministerstva financií, sčasti ministerstva vnútra, ktoré potom svoje právomoci môžu delegovať na okresný úrad. Čiže na základe ministerského návrhu by financovanie politických strán na volebnú kampaň mali kontrolovať úradníci z okresného úradu. Tak toto považujem trošku za také smiešne a detinské.
My sa nazdávame, že máme tu priamo z ústavy, priamo už v právnom poriadku zakomponovaný orgán, ktorý má na starosti kontrolu s verejnými financiami, a to Najvyšší kontrolný úrad. Takže zavádzame rozšírené právomoci Najvyššieho kontrolného úradu, kde by Najvyšší kontrolný úrad mal na starosti kontrolu politických strán, čo sa týka ich financovania, ale nielen financovania z verejných rozpočtov, ale samotného financovania politických strán. Jednak bude to osobitné konanie, kde účastníkom konania bude môcť byť každý, kto má nejaký poznatok o tom, že tá-ktorá politická strana financuje svoju kampaň alebo svoje aktivity inak ako zákonným spôsobom. A celá táto agenda bude otvorená, všetko by malo byť na nete. Takže každý by vedel potom zhodnotiť, ktorá politická strana to je, ako nakladá s finančnými prostriedkami, ako čestne alebo nečestne vedie svoje aktivity či vo voľbách alebo aj mimo volieb, lebo je veľmi dôležité, nám nestačí, aby sme mali čistú volebnú kampaň, nám ide aj o to, aby aj samotné politické strany mali čisté financovanie, aby rozhodovacie procesy boli tam čisté, keď niekto dostane už peniaze zo štátneho rozpočtu na činnosť politickej strany, tak aby s tými peniazmi nakladal transparentne. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2013 11:54 - 11:56 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán poslanec, dobre ste na to poukázal, že ísť do veľmi pochybného obchodu s odôvodnením, aby bol lacný plyn, lacný plyn povedzme aj pre ľudí, lebo sa to nerozdeľuje, či je to, niekto odkázaný na ten lacný plyn, alebo či to je človek, ktorý s tým lacným plynom potom bude vykurovať svoj ani nezakrytý bazén, tak toto je choré.
Teraz sme tu mali dôchodcov z mojej rodnej obce z Veľkej Mače a sa sťažovali v prvom rade nie na plyn, a že majú nízke dôchodky. Oni fakt možno by potrebovali ten lacný plyn, ale nie štýlom, že na to potom doplatia, lebo tieto peniaze budú chýbať vo verejnom rozpočte, vo verejných rozpočtoch. Ako tam chýbajú aj tie peniaze, ktoré dáva táto vláda na štadióny. Rozhadzuje táto vláda s tým, že sa zmenilo verejné obstarávanie, že obstarávatelia nesúťažia, ale vyhrávajú pochybnými tendrami, pochybnými ponukami, ktoré zďaleka presahujú tú normálnu mieru ich zárobku. Tam sú tie peniaze. Tam sú tie peniaze. Tam máte tie peniaze, ale ich rozhadzujete. Ako aj pán poslanec Sulík na to ukázal, každý deň koľko dáva a necháva rozkrádať táto vláda z peňazí, ktoré sú v štátnom rozpočte. A už o tom, že aké machinácie sú pri niektorých tendroch, ani nemôžem rozprávať, lebo som viazaný mlčanlivosťou, ale by ste videli tie spisy, čo táto vláda, čo tento štát dovolí robiť s verejnými financiami, tak to je hrozné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.9.2013 15:12 - 15:34 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Vážený pán podpredseda vlády, pán minister vnútra, vážené kolegyne, vážení kolegovia, keď som v lete uprostred dovoleniek dostal avízo, že v medzirezortnom pripomienkovom konaní sú dva návrhy zákonov, jeden o volebnej kampani, ktorú teraz prerokúvame, a ešte aj zákon o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý bol predchádzajúci bod, no, už som tušil, že niečo, niečo tu bude asi smrdieť, niečo tu bude také, hm, šalamúnske, zas také smerácke. A ani som sa nemýlil.
Predložiť v takom v nevhodnom čase takéto obšírne veľmi dôležité návrhy zákonov, nepovažujem za férové, ani nepovažujem za, za morálne, lebo každý, to bolo uprostred, to bol stred júla, väčšina, väčšina ľudí vtedy bude už pobalená alebo sa balí už, alebo je niekde na odpočinku. Aj ten krátky čas na medzirezortné pripomienkové konanie, bolo dosť krátke.
Keď som začínal naštudovávať tie materiály, v prvom rade ma napadlo to, čo možno aj troška bude smrdieť z mojich úst, ale neviem sa zbaviť toho pocitu, že ministerstvo veľmi rýchlo potrebovalo niečo predložiť, lebo sme avizovali, že strana MOST – HÍD predloží do parlamentu na septembrovú schôdzu návrh zákona o financovaní politických strán, ktorý v sebe zahŕňa aj podmienky na stransparentnenie volebnej kampane. No tej myšlienky sa neviem zbaviť. Ale nebavme sa o tom, pán minister, budeme sa, dúfam, že sa budeme baviť po tom, keď tento návrh zákona vám parlament na základe návrhu pane poslankyne Žitňanskej vráti na dopracovanie a budeme mať dostatok času a kľudu, aby sme vylepšili tento náš, váš návrh. A aby som avizoval aj tú našu dobrú vôľu tu a teraz, hneď na začiatku môjho príspevku, my sme ochotní stiahnuť náš návrh o financovaní politických strán, sme ochotní to stiahnuť. Nám nejde o to, že kto to predložil. Však pred pár mesiacmi tuná tento parlament neschválili návrh zákona, ktorým by sme zaviedli povinné prilby pre deti na lyžiarskych svahoch. A vidím, že už sa tu niečo rysuje, ale v poriadku, my si z toho ťažkú hlavu nerobíme, ale aby ten výsledok stál za to.
Ja som nevystúpil naschvál k návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, lebo to je skôr taká technická norma. Ale tá predošlá diskusia sa dosť dotkla aj tohto návrhu. Máme pripomienky aj k tomu návrhu. Ale dúfam, že bude dostatok času a priestoru, aby sme aj ten predchádzajú bod a ten návrh vylepšili.
Pán minister, vy ste hovorili už pri tom zákone o podmienkach výkonu volebného práva, že to je pracovná, alebo pracovná verzia? Technická verzia. Dobre, som veľmi rád, lebo zákon v takomto tvare v takejto forme, no, preboha živého, nemôže prejsť. Pani poslankyňa Žitňanská zvolila určitú rétoriku, že sú tam hlúposti. Ja som pôvodne chcel povedať, že s trošku vyššou frekvenciou sa tam vyskytujú chyby. Ale, preboha živého, sú tam absolútne absurdnosti! Chvalabohu, medzirezortné pripomienkové konanie niektoré tieto veci vyňalo, vyňalo tie najlepšie také kúsky, ktoré ma fakt na tej dovolenke pobavili a rád som sa k nim vracal, že fakt toto tam bolo napísané?! Že kto to písal? Pán poslanec Martvoň hovoril, že boli to samí odborníci. Ja nikoho odbornosť ako nechcem, ako tuto diskutovať, že akí to boli odborníci, dobre. Okej, odborníci, vítam vás! Ale je tu pán doktor Šveda (Vystupujúci sa pozerá na balkón.), ktorého ako uznávam ako odborníka, ale, ale... (Hlas predkladateľa.) Ale nie, pozor, pán minister, pán podpredseda vlády, tam to je vidieť, že ako to bolo rýchlo šité! Že áno, pri technickej norme, keď píšem ten zákon, a to prečešem, bár aj nám sa stáva dosť často, že až odbor legislatívy príde na nejaké nedostatky, na nejaké otázne veci, a, ba, niekedy sa stane, že tam máme úplnú hlúposť. Stáva sa to, bohužiaľ, ale preto tie návrhy zákony prečesávame a dáme dostatok času na to, aby tie zákony dozreli.
Dlhá diskusia. Tie štyri mesiace nestačili na to, a nebudú ani stačiť teraz. A teraz sa, a vraciam sa k tomu, že sa stále neviem zbaviť toho pocitu, druhého môjho pocitu, že niekto sa bojí. Ale strašne sa bojí. Ja nechápem prečo. A bojí sa práve nezávislých kandidátov v najbližších voľbách, ktoré budú, ktoré máme na krku. Prečo potom tak rýchlo, prečo tak narýchlo, prečo to, tá zvýšená chybová frekvencia?! Áno, áno, ja som ten záväzok, čo som podpísal pred voľbami, ja som si to dal a máme to na tejto schôdzi. (Hlas predkladateľa.) Nebuďte nervózny, pán minister! Takže mne sa to zdá, z toho celého návrhu, že je to o tom, aby nezávislí kandidáti v prezidentských voľbách boli ukrátení. Pán minister, možnože sa mýlim (Hlas predkladateľa: Určite sa mýlite.). Možnože sa mýlim, opakujem, ale z toho návrhu proste nielen mne, ale aj ostatným kolegom opozície to vyráža, vyráža to z toho.
Tak prvé, čo by sme mali spraviť, to už pani poslankyňa povedala, účinnosť by sme, to bude musieť byť prvá veta, čo napravíme účinnosť zákona. Podľa tohto návrhu budú nezávislí kandidáti absolútne vyšachovaní. Slobodná politická súťaž bude tak skrivená v prospech politických strán, v prospech politických kandidátov, že sa to javí až ako absolútne nedemokratické.
Ten záväzok bol aj, pán minister, o tom, že vy ste sa o tom zmienili, tak vás chytím za slovo, že upravíme nielen financovanie volebnej kampane, ale upravíme aj financie, financovanie politických strán ako takých. Sú tam nejaké v záverečných ustanoveniach alebo v druhom alebo v treťom článku nejaké tie pokusy, ale toto nám tento zákon v stransparentňovaní, v strasparentnení financovania politických strán nepomôže, lebo zachytíme časť politickej, politického marketingu, ale nezachytávame financovanie politických strán a hlavne kontrolu. Ten nezávislý kontrolný orgán, či parlamentný, či mimoparlamentný, tu nie je. To už nie je novodobá diskusia, že kto by to mal kontrolovať, politické strany. Bavili sme sa o nejakom, profesionálnej volebnej komisii, ktorá bude mať platených členov. Bavili sme sa o tom, že ako to kreovať. Ale bavili sme sa o tom, že možno by to malo byť NKÚ. Predsa len šéf NKÚ je volený na sedem rokov, áno, je volený parlamentom, ale na sedem rokov, presahuje to jedno volebné obdobie. My sme vsadili na to. Ale čo ste navrhli vy? Kontrola cez ministerstvo financií, sčasti cez ministerstvo vnútra, a túto kontrolu ministerstvo financií môže delegovať na okresný, okresné úrady. Hádam nie? Aby kontrolu financovania politických strán, hlavne ako podľa tohto, kontrolu financovania volebnej kampane, čistotu volebnej kampane, aby kontroloval okresný úrad?! Jaja-jaja-jaj!
Ale aby som nebol len taký negativista, pán minister, veľmi, veľmi pozitívne vnímam definíciu volebnej kampane, ktorá je lepšia, akú sme zvolili my, a oveľa lepšia, ako je v dnes platnom zákone, transparentný účet a do istej miery aj priestupok a priestupky za handlovanie s hlasovacími lístkami.
Ale je tu rad takých vecí, a rád ich pripomeniem už teraz v prvom čítaní, ktoré nemožno opomenúť, nakoľko tu hovoríme, že tu nebude stačiť mesiac na to, aby sme tento zákon vedeli prijať takým všeobecným konsenzom, po ktorom voláte aj vy. Nič horšie pre demokratický právny štát nemôže byť, ak volebné zákony sú prijímaté, prijaté síce parlamentnou väčšinou, ale predsa len politickým diktátom jednej vládnucej strany.
Keď začnem len od začiatku, to volebné moratórium 48 hodín pred voľbami. No, bude to kontrolovať okresný úrad alebo ministerstvo financií. Na aký podnet? - to mi nedošlo. Ako budeme mať možnosť kontrolovať my, občania, že tá politická strana, ktorá porušila volebné moratórium, či aj adekvátne bola potrestaná? Aké boli skutkové okolnosti? To bude všetko pod rúškom tajomstva niekde na úradoch. Ale tam sa potrebujeme dostať. Ale ako sa tam dostaneme, že keď nemáme zadefinované, čo to je vlastne volebné moratórium? Čo to je, že nemôžete kampaňovať 48 hodín pred voľbami? Sociálne siete? Facebook? Twitter? Tam už nemôžem napísať svoje osobné myšlienky? Ako nebudú môcť zverejňovať ani vášho pána premiéra v správach? Avšak on bude kandidovať na čele jednej politickej strany! Nebudú môcť robiť médiá. (Reakcia predkladateľa.) No áno, mali sme moratórium. Aj videl som pána Vladimíra Mečiara s pánom nemenovaným redaktorom: hm, nepustili ma voliť. Na druhý deň sa nahrnulo toľko voličov HZDS, že, že otočilo (Výkrik z pléna.), otočilo to volebný výsledok. Ale však ja si viem predstaviť aj to, že niekto už na obed bude vyplakávať, že toto a toto sa stalo.
Není tu pán poslanec Lipšic, bola taká sranda pred voľbami, bohužiaľ, veľmi smutná, my tam máme starostu v Krásnohorskom Podhradí, že ako dobre padlo, že horel ten kaštieľ. No, bohužiaľ, také smutné vtipy boli na facebooku. No ale takejto situácii sa nevyvarujete. A čo, my to napadneme, že to bolo porušenie volebného moratória? To proste, to je taká hranica, ktorú, hranica, ktorá už sa nedá stanoviť. Za týchto podmienok v 21. storočí, keď máme internet dostupný všade, tie komunikačné prostriedky sú tak individuálne, že to je nevykonateľné.
Viesť kampaň po zaregistrovaní len, môžu len politické strany, ktoré majú kandidátov, a kandidáti. Čiže keď vediem volebnú kampaň, po zaregistrovaní môžu len tie politické strany viesť politickú volebnú kampaň, ktoré majú zaregistrovaných kandidátov. Pred zaregistrovaním kandidátov potom každá politická strana bude môcť robiť kampaň, čiže to bude takým medzníkom. Kým nedôjde k zaregistrovaniu kandidáta, každá politická strana bude môcť robiť kampaň. Lebo len politické strany budú môcť robiť kampaň, tretie osoby nie. Ale to každá, aj keď nepostaví kandidáta. Áno, keď prejde ten medzník, že už musia byť zaregistrovaní kandidáti, tak už áno, tie politické strany, ktoré nebudú mať zaregistrovaných kandidátov, budú musieť umlčať svoje toky informácií. Ale proste to je absurdnosť. Ale absurdnosť je v samotnom zákone ešte napísaná, lebo pri prezidentských voľbách už môžu všetky politické strany robiť kampaň. Všetky politické strany, nielen tí, ktorí majú registrovaného kandidáta na post prezidenta, ale všetky. Pri iných voľbách nie. Je to tam! To sú tie absurdnosti, ktoré sú v zákone.
Idem ďalej. Zákaz kampane pre iné subjekty. Kritika politickej strany, napríklad takými právnickými osobami, ako je Transparency International Slovensko, Helsinský výbor, Aliancia Fair play, budú kritizovať politické strany aj počas volebnej kampane. Prečo by to nerobili? Ako im to môžme zakázať? (Reakcia predkladateľa.) Ale bude to antikampaň! Tam je v zákone napísané, že aj negatívna kampaň je zakázaná. Spravia tlačovku, spravia tlačovku, to ide do novín. Takže ďalšia taká zaujímavosť.
Ja som, čo sa týka obchodu, hospodárstva, liberál. Čo sme sa naučili na práve na základe všeobecnej ekonomickej teórie, lebo "vetko" sme mali, aj vy, pán minister, to bolo, že, že vlastne spotreba, keď spotrebitelia míňajú, ženú to hospodárstvo dopredu, keď sa peniaze točia. Kurník, keď má niekto peniaze, aj nad tri milióny eur, má to ale z poctivých zdrojov, nech to minie na tú kampaň! Nech zarábajú reklamné agentúry, noviny, inzeráty! Ale keď budete mať finančné prostriedky čestné, čestné, pre mňa, za mňa, nech ich minie. Len vidím v tom problém, že sú tam obmedzenia. Kandidát na starostu len 2 000 eur. Ten taký kandidát už nad nejakých 5 000 obyvateľov, už toľko. Proste vy im poviete, my, štát, ja som ten, ktorý silou povie, že kto koľko môže minúť. Možno ten vyšší limit ako nie je taký od veci, ale takto to priamo napísať, mne sa to nezdá.
Predbežná správa. Nechápem zmysel predbežnej správy, že okrem zbytočnej záťaže pre politické strany, aký to má význam. A teraz dávajte si pozor, či to vôbec vychádza. Lebo predbežná správa má obsahovať údaje za obdobie od zaregistrovania kandidátnych listín do 30 dní pred dňom konania volieb. A podľa § 4 ods. 4 politická strana musí túto predbežnú správu zverejniť na webe, a to do 20 dní od zaregistrovania kandidátnych listín, alebo do 20 dní od dňa uplynutia lehoty na registráciu. Čiže musí zverejniť údaj v intervale, čo ešte ani nebolo. Neviem, či to vydá, alebo nevydá, navrhovateľom to vydalo, mne nie.
V § 5 ods. 2 je už iná definícia výdavkov, podrobnejšia, ale je to také, zas také nesystematické, to je už financovanie prezidentskej kampane. Už sa rozpisuje kto ako, koľko, ale pri voľbách do Národnej rady to takto rozpísané nie je. Prečo? Tie úvahy boli na začiatku. A takisto, že iné požiadavky sú na to, kto môže dať dar politickej strane a kto môže dať kandidátom, hlavne nezávislým kandidátom.
Už som sa zmienil o kontrole cez ministerstvo financií a okresný úrad, ale tiež je tam ďalší § 14 - zverejňovanie údajov. No to si už vonkoncom neviem v praxi predstaviť, lebo tam sa spomína niekoľko takých tlačovín, kde by sa to malo oznamovať, ale je rad aj iných, volebné prieskumy, tak už nebudem opakovať.
A preto, pán minister, je tu rad takýchto absurdností, nejasností, nepresností, ktoré treba prečistiť. Určite uznáte aj vy, že takto ten zákon nemôže ísť do tretieho čítania a potom na podpis k pánovi prezidentovi. Ja si myslím, že ten mesiac, ktorý budeme mať medzi, keď budeme mať, medzi prvým a druhým čítaním, vonkoncom nebude dostatočný. A už vonkoncom nebude stačiť ani to, keď tento zákon nadobudne účinnosť od 1. 1. 2014, lebo prezidentskí kandidáti, ktorí síce ešte nie sú zaregistrovaní, tak budú musieť robiť svoje správy tak, že budú musieť zahrnúť do financovania svojej volebnej kampane aj činnosť, ktorú majú teraz, čiže pred zaregistrovaním kandidátnych listín. Spätný účinok zákona. A možno ani nesplniteľný. Sú to také požiadavky, ktoré budú mať účinnosť od 1. januára, ale kampaň, ako máte možnosť vidieť na bilbordoch, už prebieha v plnom prúde. My ideme zasiahnuť do rozbehnutého vlaku, pravidlá hry meniť počas hry. To v žiadnej demokratickej spoločnosti nemôže nastať.
A preto, pán minister, chcem vás požiadať, že áno, rokujme o tom návrhu, my sme ochotní stiahnuť ten náš návrh, dávam do pozornosti, aby ste si to aspoň prečítali, a pekne v kľude, bez toho, aby nás tlačil čas, prerokovali a potom aj za to, že víťazoslávne môže povedať SMER, že my sme pretlačili jeden veľmi dobrý volebný zákon, veľmi radi si k tomu prisadneme a zatlačíme potom "za" v tejto parlamentnej sále.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.9.2013 9:52 - 9:54 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kadúc, trošku vám budem oponovať. Ten, kto nemá 5 000 eur, podľa zákona by nemal čo zakladať spoločnosť s ručením obmedzeným. On musí aj z titulu, že je spoločníkom, musí zodpovedať do výšky svojho nesplateného vkladu. Čiže keď splatí vklad, musí, ako to je základný atribút obchodnej spoločnosti, že tam vložíte nejaký vklad. Problém je v tom, že keď ten vklad tam vložíte, teraz správca vám podpíše, že ste to vložili, no ten vklad tam musí niekde byť, aj keď na administratívne účely, musí tam byť. Aj tak to spravia účtovným úkonom, že proste ten vklad sa minie. To sa minie, to na nájom administratívnej budovy alebo nájom kancelárie, proste na niečo sa minie.
Teraz oproti tomuto dnešnému stavu ten vklad bude musieť niekto vložiť na bankový účet. Až potom to bude musieť nejako účelne vybrať odtiaľ, čiže to len taká maličká prekážka. Ale čo sa týka toho, že niekto nemá 5 000 eur, tak podľa zákona, keď niekto nemá 5 000 eur, nemôže založiť spoločnosť s ručením obmedzeným.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.9.2013 9:47 - 9:51 hod.

Gábor Gál
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2013 10:45 - 10:47 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Chystám sa vystúpiť, ja svoje úvahy rozvediem potom vo svojom vystúpení, ale musím reagovať na predrečníka. Je mi z tejto rozpravy zle, lebo tuto vystupujú ľudia, rozprávajú tak, ako by mali, neviem, 500 rozvodov za sebou, také skúsenosti s rozvodmi, že to robia dennodenne a že vedia o všetkom.
Otázky sudcov, intímne sféry, traumy, ale inštitút rozvodu je veľmi závažný. Neguje základ spoločnosti, čím je manželstvo, rodina. A k tomu nemôžme pristupovať ľahkovážne.
Nemôžme vyňať nejaké negatívne príklady, ktoré sa stali vám jednotlivcom. Ten inštitút treba brať na ohľad ako celý. Stovky, tisíce, ba desaťtisíce prípadov. Tak to treba posudzovať. Vy nemáte šajnu, o čom rozprávate. To, že vám, vy ste sa rozvádzali alebo niekto z vašich blízkych, to ešte nie je dôvod na to, aby sme takto ľahkovážne pristúpili k posúdeniu celého inštitútu. To, úplne iné niečo, že mať nejaké negatívne skúsenosti, a my sme tu nie od toho, aby sme vlastné zážitky, vlastný životný údel riešili cez zákony. Ten zákon píšeme pre 5 miliónov občanov tejto krajiny a tam sú aj iní ľudia, aj iné vzťahy. Treba, treba aj na to brať ohľad.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2013 15:54 - 15:56 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Pán poslanec, bohužiaľ, pri tomto zákone ide bokom všetko, argumenty, štatistika, súdna a policajná prax. SMER a pár liberálov až na jedného konzervatívca nepresvedčí o ničom. Úplne zbytočne tu rozprávame, absolútne oberáme toto plénum o drahocenný čas, lebo v tomto smere, čo sa týka novely Trestného zákona ohľadom delikventov za drogové delikty, nepresvedčíme týchto pánov. Asi až prax bude musieť ukázať, kto mal pravdu. A, bohužiaľ, tá pravda bude veľmi, veľmi krutá, keď potom drogoví díleri pôjdu zo súdu s podmienkami, pekne na slobode budú prevádzkovať svoj biznis ďalej. To isté sa bude týkať lekárov. Ale toto bude veľmi, veľmi zlé.
Vaše znalosti ohľadom tej liekovej turistiky naše argumenty len potvrdzovali, že toto nie je dobré riešenie. Bavili ste sa tu o miere. A tuto aj pán Poliačik vám tú mieru hádzal na oči alebo proste argumentoval tým. No ale predovšetkým keď chceme niečo spraviť s tou mierou, tak treba v prvom rade zadefinovať, čo sú to ľahké drogy, a potom zaviesť kategóriu, ktorá by umožňovala posudzovať tých užívateľov, ktorí majú toho viac ako 10-násobok, povedzme, od 10-násobku do 20-násobku. Ale toto je o drogových díleroch, nie o užívateľoch ľahkých drog.
Skryt prepis