Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.12.2015 o 14:20 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 21.12.2015 15:22 - 15:33 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne poslankyne, kolegovia poslanci, dovoľte aj mne niekoľko myšlienok povedať k vráteným návrhom alebo k vrátenému zákonu, ktoré vrátil pán prezident. Hneď na začiatok poviem, aby som nezabudol, že poslanci za stranu SaS sa nezúčastnia záverečného hlasovania a tým sa pripojíme k ostatným opozičným kolegom a nebudeme sa podieľať na prelomení veta prezidenta Slovenskej republiky.
Práve to bol jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodol vystúpiť, pretože si myslím, že je potrebné oceniť krok prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý sa pridal nielen k opozičným poslancom, k mnohým osobnostiam slovenského verejného života a vyslal jasné politické posolstvo o tom, že sa nebude a nechce podieľať na úbohom predvolebnom marketingovom divadle a naháňaniu, naháňaní politických preferencií strany SMER - sociálna demokracia.
Dámy a páni, ako bývalý minister obrany, ako člen branno-bezpečnostného výboru a ako člen výboru, osobitného kontrolného výboru na činnosť Vojenského spravodajstva s plnou vážnosťou vyhlasujem, že Slovenská republika nepotrebuje žiadne antiteroristické zákony. Legislatíva, ktorú máme, je dostatočná, len ju treba dodržiavať. Navyše to, čo sa tvári ako nejaká antiteroristická legislatíva a to, čo nám priniesla vládna strana SMER, nie je nič iné, ako nástroj policajnej šikany a nástroj policajnej represie voči bežným občanom Slovenskej republiky. A treba to otvorene povedať a treba to neustále opakovať.
Dámy a páni, poslanci za stranu SMER, vy nemáte žiadne morálne právo robiť zo Slovenska policajný štát. Na toto ste nedostali mandát od vašich voličov. Koho zastupujete? Kto vám dal právo dva mesiace pred voľbami posunúť Slovenskú republiku k represívnemu policajnému štátu? Nikto vám toto právo nedal. Na toto vás nikto nevolil.
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vám dnes dal možnosť zvrátiť tento krok a jednoducho nevykonať to, k čomu ste boli dohnaní na ceste za nejakým marketingom a za nejakým pseudoúspechom v marcových voľbách 2016.
Dámy a páni, výhrady predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita už sme niekoľkokrát hovorili, to znamená, že veľmi krátko spomeniem. Slovenskej republike nehrozia žiadne teroristické útoky. Kolega Daniel Lipšic hovoril, že buď klame prezident Andrej Kiska, alebo klame predseda vlády Robert Fico, keď jeden tvrdí, že je potrebná antiteroristická legislatíva, že hrozia nejaké útoky, druhý tvrdí, že nehrozia. No ja som zachytil vyhlásenia premiéra a predsedu vlády Roberta Fica, že nebezpečenstvo teroristických útokov na Slovensku je mimoriadne nízke. To znamená, že on sám potvrdil, že žiadne teroristické útoky na Slovensku nehrozia. A všetky spravodajské informácie, všetky spravodajské informácie bez toho, aby som prezrádzal nejaké utajované skutočnosti, hovoria o tom, že riziko teroristických útokov v Slovenskej republike je úplne rovnaké, mimoriadne nízke, také, aké bolo pred týždňom, pred mesiacom, pred rokom alebo pred dvoma rokmi. Nič sa na tejto situácii nezmenilo. Navyše legislatíva, ktorú máme, je dostatočná.
Dámy a páni, musím konštatovať, že obavy predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita sa naplnili. To znamená, že nezostalo len pri schválení týchto antiteroristických zákonov, ale veľmi krátko potom zasadla vláda a rozhodla o tom, že navýši v priebehu troch rokov počet policajtov. Predpokladaný počet je 2 500 ľudí a zároveň, že aj navýši počet príslušníkov ozbrojených síl, to znamená vojakov. Je to ďalší krok k policajnému štátu. No my už v súčasnosti patríme k lídrom nielen krajín Vyšehradskej štvorky, ale aj k lídrom Európskej únie a je úplne jedno, kto akúkoľvek štatistiku spochybňuje, je to proste fakt. Máme mimoriadne vysoký počet policajtov na počet obyvateľov a naopak, neplatí to, že čím väčší počet policajtov, tak tým väčšia bezpečnosť alebo tým nižšia kriminalita.
Dámy a páni, toto vládou schválené posilnenie policajného zboru aj vojakov je len ďalší dôvod, prečo je mimoriadne dôležité, aby po marcových voľbách vznikla vláda bez politickej strany SMER - sociálna demokracia a o to sa budeme musieť v tom marci pokúsiť.
Navýšenie počtu policajtov a vojakov len zvýši výdavky na výzbroj, ošatenie a technické vybavenie týchto posíl. Vidíme, že sa to deje už dnes a pod zámienkou boja proti terorizmu sa pripravujú len ďalšie kšefty.
Dámy a páni, milá verejnosť, milí občania Slovenskej republiky, pre učiteľov a pre zdravotné sestry a pre pacientov táto smerácka vláda nemá peniaze, ale na nákup uniforiem, áut a na nákup zbraní tie peniaze má. Je hanebné, že po tom, čo vláda Roberta Fica presadila zákony zvyšujúce právomoci silových zložiek zasahovať do slobôd občanov, ktoré dnes po vrátení prezidentom opätovne prerokúvame, ide teraz zvyšovať aj ich kvantitu. To je choré, dámy a páni, je to choré. Aj preto, lebo, ako som spomenul, v porovnaní počtu policajtov na počet obyvateľov sme európska špička.
Dámy a páni, Slovensko je mimo pozornosti teroristických skupín. My nepotrebujeme viac zle vycvičených a doslova demoralizovaných policajtov a vojakov, ktorí budú fušovať do policajnej práce. My potrebujeme na slovo vzatých profesionálov, ktorí majú zmysel pre povinnosť a česť. A to sa nedosiahne tým, že navýšime počet policajtov.
Dámy a páni, upriamujem pozornosť vašu aj na to, že verejnosť vidí, že do páchania trestnej činnosti sú v mnohých prípadoch zapletení bývalí či súčasní policajti a profesionálni vojaci. A rovnako verejnosť vidí nepripravenosť policajtov pohybovať sa v zložitých situáciách, ktorú túto nepripravenosť častokrát prekrývajú svojou brutalitou.
Občania Slovenskej republiky, spomeňte si na brutálny zákrok policajta voči dvom nevinným vodičkám v bratislavskej Petržalke. Tá pani má dodnes z toho zdravotné problémy. Spomeňte si na streľbu na nevinných študentov na diaľnici Bratislava - Brno a na ich šikanovanie a ponižovanie policajtami, keď sa už dávno vedelo, že sa jedná o omyl. Spomeňte si na to dievča, na tú mladú ženu, ktorá musela močiť pred policajtmi, pred mužmi, na tých chlapcov, ktorí ležali na diaľnici v daždi a popri nich chodili autá 150 - 160-kilometrovou rýchlosťou. Spomeňte si na bývalú novinárku Janu Teleki, ktorú vyšetrovateľ ako onkologickú pacientku pripútal putami k radiátoru. Takýmto policajtom, dámy a páni zo SMER-u, idete zvyšovať ich represívne právomoci. Hanbite sa!
Vrátim sa ešte na záver k tým tajným službám. Ja navrhujem, aby sme prestali hovoriť o vojenskom obrannom spravodajstve alebo o Slovenskej informačnej službe, ale začnime hovoriť o štátnej bezpečnosti, lebo novodobé ŠtB idete, dámy a páni zo SMER-u, urobiť z tajných služieb. Načo potrebujete dať bez akejkoľvek či nezávislej alebo aspoň parlamentnej kontroly právomoci tajným službám pracovať s jedmi a s drogami, s omamnými látkami? Na to, aby si ich nepohodlní občania alebo nepohodlní trebárs opoziční politici potom nachádzali v autách? Alebo novinári? Veď blízka minulosť nám hovorí, že aj takéto veci sa dejú a na toto sa naše tajné služby zneužívajú. A vy im idete dať možnosť pracovať aj s omamnými látkami bez akejkoľvek kontroly.
Dámy a páni, máme dobré zákony. Tieto zákony nás dokážu, aj občanov Slovenskej republiky ochrániť pred terorizmom. Jediné, čo týmto zákonom chýba, ale to nenapíšete do žiadneho zákona, že sa nedodržiavajú. Dnes majú policajti všetky možné právomoci zastaviť, prehľadať autá, akurát že musia mať a musia uviesť dôvod. To je taký problém, že bolo treba meniť ústavu a teraz aj tieto zákony? Keď policajti hľadajú zbraň, zastavia auto a hľadajú zbraň. Majú na to právomoc. Pamätáte si na vzburu v Leopoldove? Vzburu väzňov? Všetky autá boli vtedy v súlade so zákonom zastavené a boli prehľadávané.
Koho zastupujete, dámy a páni zo SMER-u? Ešte jedenkrát sa pýtam, kto vám dal na toto mandát? Kto vás oprávnil, aby ste urobili zo Slovenska policajný štát? Na toto ste mandát určite nedostali a ja pevne verím, že vám to vaši voliči a vôbec voliči na Slovensku v marcových voľbách pekne spočítajú.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.12.2015 14:20 - 14:21 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No ja by som si dovolil pár poznámok k tomuto vystúpeniu. Pán prezident sa jednoducho odmietol podieľať na marketingovom divadle a na marketingovom populizme Roberta Fica a strany SMER - sociálna demokracia. Taká je pravda a ja si myslím, že toto jeho politické gesto treba ho oceniť. Toto, čo tu idú smeráci opätovne schváliť, nie sú žiadne antiteroristické zákony. Toto je legislatíva, ktorá posunie Slovensko k policajnému štátu a na základe ktorej budú policajti buzerovať a šikanovať bežných občanov Slovenskej republiky. A toto si treba otvorene povedať, aby to tu zaznelo. Idete prelomiť veto prezidenta, idete schváliť legislatívu, pomocou ktorej upevníte policajný štát a pomocou ktorej budete terorizovať bežných občanov Slovenskej republiky. Čo má s terorizmom, prosím vás pekne, to, že budú môcť tajné služby prechovávať a manipulovať s omamnými látkami, s jedmi, s drogami? To na to ste im dali do toho zákona, aby to mohli nepohodlným ľuďom potom hádzať do áut, podhadzovať a potom ich na 96 hodín zatvárať? Takáto je pravda. A toto si treba povedať. To, čo idete schváliť, povedie k policajnému štátu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.12.2015 11:57 - 11:58 hod.

Ľubomír Galko
Ďakujem pekne. Ja len technicky, Miro, že o piatej už budú všetci poslanci nastúpení v autách a vo vlakoch a už tu bude dávno odhlasované, to znamená, o piatej si môžeš študovať akurát tak vianočné recepty alebo to, že čo kúpiš frajerke pod stromček. To je môj predpoklad, že pokiaľ teda chceš, tak mal by si študovať do druhej, možno do pol tretej, ale určite nie do piatej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2015 17:11 - 17:12 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, predbehol ma kolega Brocka, presne toto isté som chcel navrhnúť aj ja. Ako jednoducho vy nemôžete si dovoliť tu nejaký kultúrny program dohodnúť a zároveň bude bežať rozprava. Podľa môjho názoru je to porušenie rokovacieho poriadku. (Ruch v sále.)
Takže ja navrhujem, aby ste prerušili schôdzu, bol by som veľmi rád, keby ste naučili svojich poslancov, aby tu po nás nebučali, lebo sa tu cítim jak v kravíne. Hej? To znamená, oni nech sú ticho a nech ma kľudne nechajú dohovoriť.
A teraz by som chcel naozaj požiadať, aby ste prerušili schôdzu, ja si tých dôchodcov chcem ísť pozrieť tiež.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2015 15:21 - 15:23 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som niekoľko poznámok si dovolil povedať. No, keď sa tu ideme oháňať teda spravodajskými informáciami, pán minister, tak by ste mohli korektne povedať, že tam bolo podozrenie, že tie expanzné zbrane boli nakúpené v kamenných obchodoch a že podľa posledných spravodajských informácií sa to podozrenie nepotvrdilo. Tak buď to nečítate spravodajské informácie, alebo úmyselne klamete.
Druhá poznámka. Čo sa týka toho odpočúvania novinárov, ste to tu spomenuli, asi ušlo vašej pozornosti, že pred dvomi mesiacmi bolo trestné stíhanie zastavené napriek tomu, že ten vami nasadený vyšetrovateľ, ktorý riešil Hedvigu Malinovú a emisie a neviem čo všetko, sa strašne snažil, tak evidentne máme asi ešte príčetných prokurátorov na Generálnej prokuratúre a ten riaditeľ bol zbavený... (Reakcia ministra vnútra.)
Povedzte mu, nech nevykrikuje po mne. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Poprosím, pán podpredseda, tlmiť emócie.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
... a to po druhé.
Po tretie ste poďakoval...
Prestaňte po mne hulákať tu!!! (Reakcie z pléna.)
Povedzte mu, aby prestal hulákať. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Páni kolegovia, poprosím ukľudniť sa všetci, prosím, lebo vyhlásim prestávku. Poprosím kľud v sále.
Slovo má pán poslanec Galko.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Potrebujem viacej času, pán podpredseda. Potrebujem znova čas. Ja chcem povedať to, čo som chcel povedať. Ja som pánovi ministrovi neskákal do reči. Dajte mi znovu dve minúty, pán podpredseda.

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Dve minúty v žiadnom prípade.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Tak mi dajte minútu! Mne je to jedno, ale dajte mi ten čas, o ktorý ma podpredseda vlády obral!!! (Rečník uvedené vety vyslovil zvýšeným hlasom.)
Poprosím vás, pán predsedajúci, aby ste zakročili. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Aby som využil čas, chvíľočku prerušíme rokovanie, zrejme tu je veľa emócií.
Dovoľte mi privítať Jednotu dôchodcov zo Šaštína Stráže (smiech v sále), prosím, vitajte. (Potlesk.)

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Poprosím vás o ten čas. (Reakcia z pléna.) Nie vás. Vás nebudem prosiť, vy budete počúvať. (Smiech v sále.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Poprosím minútu, keby ste dali pánovi poslancovi Galkovi. A poprosím naozaj všetkých v sále, aby sme sa ukľudnili a existovali dôstojne. Minútu dajte pánovi Galkovi.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Poprosím minútu, keby ste mi dali.

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Máte. (Reakcie z pléna.)

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Nie, mám 45 sekúnd. Minútu. Ďakujem. Budem pokračovať.
Po tretie. Ja som si všimol, že ste poďakovali pánovi poslancovi Kadúcovi a Kuffovi za to, že zahlasovali za ústavu. Ja by som chcel veľmi pekne poďakovať pánovi poslancovi Čaplovičovi, že ako jediný poslanec za stranu SMER zahlasoval proti ústave a tým si zachoval svoju tvár. Naozaj to oceňujem.
Po štvrté. Chcel by som povedať, že, a to úplne na záver, chcel by som povedať, že pán minister nepochopil to, že za čo sme hlasovali, alebo teda to pochopil, len to prekrútil. Lebo my sme v tých pozmeňovákoch hlasovali za to, že tá lehota sudcovská predlžená vypadne, ale v celom zákone sa hlasovalo o predlžení lehoty tej policajtskej. To znamená, že to na vysvetlenie.
A nakoniec by som chcel privítať pána Draxlera a povedať mu, že ma veľmi pobavili jeho fotografie s tým policajtom, ktorý je súdený za to, že napadol tie vodičky, že s ním priateľsky zápasil. A už sa teším, že s kým bude zápasiť nabudúce... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2015 10:22 - 10:24 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja budem reagovať len na pána kolegu Bugára. Ja vám poviem ešte jeden argument. Jak som bol na tej diskusii v tom Slovenskom rozhlase, ten poslanec Madej, on si úplne robil srandu z kolegu Gála. Proste úplne srandu, ako keby si bol istý, že čo vy ma tu, teraz ma tu kritizujete, aj tak nám idete za to zahlasovať. Jeden moment som myslel, že pán Gál sa neudrží a že proste niečo tam vznikne, lebo už bol rozčúlený z toho a povedal mu, že: "Aby ste sa nečudovali." To je, ja neviem, že ono skutočne nie je žiaden dôvod, aby vy ste po takejto arogancii, akú proste on tam predviedol, že ako keby vy ste boli to povinní urobiť, ako opýtajte sa toho kolegu Gála. To bolo niečo neuveriteľné, jak sa mu ten tam škeril do ksichtu, ako keby ste to proste museli urobiť. Ja verím, že to nemusíte urobiť.
Zopakujem vám ešte raz tú ponuku. Po marci, keď dáme pravicovú vládu, tak sa môžeme kedykoľvek k tomu vrátiť. Tá ústava vydrží do toho marca. Vydrží! Nijak to nebolo zdôvodnené. To je prvá poznámka.
A druhá poznámka. Naozaj je tu obrovská šanca mobilizovať pravicového voliča. Strana Obyčajní ľudia, alebo čo to je, hnutia, nezávislé osobnosti postavili dobrú kandidátku. Pozrite si čelo tej kandidátky. Tam sú samí slušní ľudia, bojovníci proti korupcii, ktorí majú za sebou určité príbehy. Ja som si istý, že keď bude treba, tak aj vy prehodnotíte po marci ten svoj názor, že s Matovičom sa nedá a s nimi sa nedá, lebo s týmito ľuďmi sa bude dať. Verte mi.
Máme obrovskú šancu, obrovskú šancu odstaviť momentálnu smerácku chobotnicu od moci a za to jedno nezahlasovanie za ústavu predsa stojí za to.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2015 9:54 - 10:16 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister vlády istôt pre občanov, vážené kolegyne, kolegovia, ja by som začal na úvod jednou žiadosťou.
Pán podpredseda Číž, prosím vás pekne, už nás nikdy nementorujte. Už nás nikdy nementorujte a nikdy nás v tomto parlamente nevychovávajte. Pretože poslať ministra pôdohospodárstva do rozpravy do druhého čítania, kde rokujeme o závažných zmenách v Trestnom zákone, o závažných zmenách v zákone o Vojenskom spravodajstve, o zákone o Slovenskej informačnej službe, zákone o Policajnom zbore, je niečo tak arogantné a tak nechutné, že vy ste v tento moment stratili akékoľvek právo kedykoľvek v budúcnosti kohokoľvek z opozície nejakým spôsobom mentorovať alebo vychovávať. A toto vám budem vždy pripomínať. Pri všetkej úcte k šedinám pána ministra pôdohospodárstva Jahnátka ja sa mu veľmi čudujem, že sa na takéto niečo podujal. To je nonsens. To je nonsens, čo ste urobili.
Ja poviem pár poznámok, čo som si tu narýchlo napísal, lebo ono nemá ani veľký zmysel tu asi nejakým spôsobom ísť do podrobností a ísť do detailov. Pán minister Borec, keď tu bol pri prvom čítaní, tak dosť korektne sa správal, aj keď napriek tomu, že nevystúpil na konci, no nevystúpil preto, lebo on s tým zákonom podľa mňa vôbec nesúhlasí. A jednoducho ho sem len poslali, ale mal určitú snahu, aj čo sa týka tých výborov, aj branno-bezpečnostného výboru, poslať tam ľudí, ja sa k tomu ešte dostanem, ktorí by ten návrh zákona neobhájiteľný obhájili. Ale to, že tu dnes sedí minister pôdohospodárstva, je niečo úplne neuveriteľné. Ja neviem, či sa niekedy vôbec v histórii takéto niečo stalo.
Ja som bol v piatok prednahrávať jednu debatu v rozhlase. Ono sa totižto stalo, neviem, či nejakým nedopatrením alebo čím sa stalo, že vlastne po dlhých troch rokoch aj deviatich mesiacoch som sa dostal do verejnoprávneho rozhlasu a prvý smerák sa odvážil si sadnúť so mnou do diskusie. Doteraz som bol blokovaný aj vo verejnoprávnej Slovenskej televízii, aj vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase. Obidve tieto médiá sú ovládané stranou SMER. Nebolo to tak, že by si ma ten Slovenský rozhlas vybral, ale chcel niekoho na antiteroristické zákony, takzvané, a už mu bolo zrejmé asi blbé, tomu redaktorovi, alebo kto to tam organizoval, povedať, keď mu tá naša hovorkyňa povedala, že sa tomu venujem ja, tak bolo mu asi blbé povedať, že smeráci sa boja so mnou chodiť do diskusií.
A chcel by som z tohto miesta oceniť pána Madeja, ktorý tu nie je, ale ktorý tu spravodajcoval, že tú odvahu našiel a obzvlášť pri niečom, čo nedokázal v tej relácii vôbec obhájiť.
Pán poslanec Gál, ktorý tam bol s nami, mi je svedkom, lebo ten sa tam zo trikrát len uškŕňal za tým mikrofónom. Škoda, že to nebolo zachytené na kamere, lebo pre mňa toto bolo veľmi poučné, keď aj mladý, inteligentný človek je hodený do toho, že musí obhajovať niečo, z čoho nevie, chudák, ani sám vykorčuľovať. Kto ste tú reláciu počúvali, tak ste si to určite všimli.
On sa snažil aj tieto antiteroristické zákony obhájiť takým nejakým premostením, a tým nemyslím kolegov z MOST-u, lebo k tým sa ešte dostanem na konci môjho vystúpenia jednou výzvou, snažil sa premostiť, čo sa týka týchto, tej potreby týchto tzv. antiteroristických zákonov, témou utečencov a témou migrantov. Snažil sa nejako kopírovať vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica o tom, že, viete, však to tam môžu byť teroristi medzi tými utečencami a to ich je tu neviem koľko, stotisíc už kade-tade. A keď som sa ho spýtal, že z akého dôvodu potom smeráci sem tých utečencov vláčia. Veď oni už do Gabčíkova dovliekli 500 utečencov po dohode s Rakúskom. Teraz ďalších nejakých 149 sýrskych utečencov malo ísť do Nitrianskeho kraja, kde keď sa ľudia vzbúrili, tak teraz zas ich idú dať do nejakého štátneho zariadenia a celá integrácia je v čudu, ktorú sľubovali. A oni vlastne, smeráci, už sem doviedli na Slovensko toľko utečencov, čo je už pomaly na úrovni povinných kvót.
A keď som sa vlastne tohto pána Madeja spýtal, že nech mi to teda ako vysvetlí, keď oni chcú chrániť to Slovensko a oni sú proti tomu, aby tí utečenci sem chodili a v kuse sem nejakým spôsobom vytvárajú podmienky, aby sem prichádzali aj ďalší a ďalší, nech mi to teda vysvetlí, tak sa potil aj pritom, to nedokázal to vysvetliť. To bola veľmi groteskná situácia, že vlastne on ako predstaviteľ strany, ktorá tu razí antiutečeneckú, antimigrantskú, imigrantskú politiku, obhajoval to, že vlastne poza chrbát slovenských ľudí a slovenských občanov strana SMER robí niečo, čo oficiálne odmieta a k čomu sa nechce priznať.
K samotnému zákonu, ktorý idete zaviesť. Vy idete zaviesť policajný štát. Už som to niekoľkokrát povedal a stojím za týmto vyhlásením, ktoré tu rozprávali aj niektorí moji predrečníci. Naozaj v tomto návrhu alebo v tejto zmene Trestného zákona a súvisiacich zákonov je obrovské množstvo vecí, ktoré vôbec nesúvisia s terorizmom. Čo by na jednej strane mňa ako bývalému ministrovi obrany až tak nevadilo, ak by ste si to čestne priznali a prijali to v normálnom legislatívnom konaní. Samozrejme, že tam sú veci, s ktorými sa dá súhlasiť.
Ja vám poviem taký príklad. Je tam napríklad paragraf, ja si ho presne nepamätám, v tom, ktorý popisuje, resp. určuje, že za Vojenské spravodajstvo bude zodpovedať a bude to riadiť riaditeľ Vojenského spravodajstva. Ja túto zmenu pokladám za správnu, lebo práve v minulosti sa vyskytli problémy s tými určitými kompetenciami a minister bol poťahovaný aj za to, za čo v skutočnosti, na čo v skutočnosti nejaký dosah nemal. Ale toto určite, tento paragraf, nesúvisí s bojom proti terorizmu. A jednoducho, pokiaľ ste ho chceli dať do nejakého zákona, tak ste s tým zákonom mali dôjsť so samostatným.
Ale čo je oveľa nebezpečnejšie, je tam veľmi veľa častí v tom návrhu zákona, ktoré s terorizmom vôbec nesúvisia, hovoril o nich aj môj predrečník pán poslanec Zajac, týkajúce sa napríklad držania omamných látok, držania drog. Ja viem presne alebo viem, kedy Vojenské spravodajstvo, ale aj Slovenská informačná služba potrebuje narábať s drogami. Ja viem, aké sú to operácie. A ja vám garantujem, že to nie sú operácie, ktoré by sa týkali terorizmu.
A čo je veľmi nebezpečné, je to, že vy ste vlastne do tohto návrhu zákona dali tie rozšírené kompetencie a tie niektoré potrebné veci pre Vojenské spravodajstvo a Slovenskú informačnú službu, ale nedali ste absolútne nič z kontroly. Absolútne nič. Nulová kontrola. Dali ste tam len rozšírenie kompetencií, rozšírenie úloh, ale kontrolu ste tam nedali vôbec žiadnu. To vám tá Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo tam, samozrejme, ste nevložili, ako kto bude teraz kontrolovať, ako oni s tými drogami narábajú?
Alebo je tam predstieraný prevod vecí, o ktorom hovoril pán poslanec Zajac. Tiež viem, v akých prípadoch sa to používa. Kto to bude kontrolovať? Ako to budete kontrolovať?
Vy ste na minulej schôdzi prijali novelu zákona, ktorá by mala zabezpečovať, ja si myslím, že nezabezpečí, akú-takú kontrolu nasadzovania informačno-technických prostriedkov. Ale to je všetko. Nemáme momentálne a nebudeme mať páky na to, aby ten predstieraný prevod vecí niekto skontroloval.
Zo Slovenskej informačnej služby idete urobiť cenzora. Ja vám poviem príklad. Teraz v sobotu, nie, v nedeľu to bolo, premiér Fico bol v relácii v televízii, myslím, že na STV to bolo, on, niektoré jeho vyjadrenia boli extrémistické pre mňa. A teraz Slovenská informačná služba bude mať oprávnenie na to, aby vypla web Slovenskej televízie? Uvedomujete si, že akú absurdnosť, akú absurdnosť ste do toho návrhu zákona nechali prepašovať? To je absolútne v príkrom rozpore so všetkými nejakými pravidlami alebo so všetkými, ja neviem, jak to vyjadriť. A odmietam to tvrdenie, ktoré zaznelo na branno-bezpečnostnom výbore, že, a to sa vyskytlo pri viacerých týchto veciach, ktoré sú zapracované v zákone, že veď aj tajné služby, ja neviem, v Amerike alebo vo Veľkej Británii a vo vyspelom svete a vo vyspelej Európe to majú. To je pravda. Ale všetky tie tajné služby vo všetkých tých krajinách majú veľmi podrobne prepracovanú hĺbkovú kontrolu tých tajných služieb. A to je to, čo my nemáme. Vy teraz dáte do rúk tajnej služby alebo obidvoch tajných služieb také zbrane, že sa ešte budeme všetci čudovať.
A Policajného zboru sa to týka takisto. Prehliadky a kontrola vozidiel. To je niečo neuveriteľné, akým spôsobom je to tam zadefinované. To je, viete, to dneska pôjde nejaký realitný maklér a on si odfotí niekde nejaký dom. Bude mať so sebou zákazníka alebo zákazníčku, alebo to bude realitná maklérka a vy ste dali kompetenciu najbližšiemu policajtovi ho oprieť o auto a prehľadať mu komplet jeho auto, pretože to môže byť potenciálny terorista. A bude to maklérka, ktorá bude mať intímne veci v tej batožine a on jej to tam všetko rozhádže po kufri pred tými jej zákazníkmi. Takúto možnosť ste dali, takúto možnosť dávate Policajnému zboru.
Zachádzam do extrému, ale, prosím vás pekne, vzhľadom k tomu, že včera som zbadal na Facebooku fotografie ministra Draxlera ako priateľsky zápasí s policajtom, ktorý je súdený za to, že napadol vodičku v Petržalke, ja som strašne zvedavý, či toto budete riešiť v SMER-e, prosím vás. Včera sa to zjavilo na Facebooku. Minister školstva, minister sociálnej vlády SMER-u - sociálna demokracia sa kamaráti a chodí priateľsky zápasiť s policajtom, ktorý zmangľoval v Petržalke tú útlu vodičku. Viete určite ten prípad, ktorý je teraz súdený, a vy takýmto policajtom idete dať do rúk moc, aby prehliadali. Viete, ako by dopadla tá vodička, keby tento zákon bol už schválený? S tou maminou, ktorá potom behala s tým šálom okolo krku? Viete si to predstaviť?
Vy nejdete dať do rúk moc konkrétnym vyškoleným policajtom, ktorí sa takýmito vecami zaoberajú. Vy idete dať moc do rúk všetkým policajtom, 40-tisíc alebo, ja neviem, koľko ich je. Ako úplne ste sa podľa môjho názoru zbláznili. Úplne ste sa zbláznili.
A o tomto som chcel hovoriť. Aj ja teda som očakával, že to bude skorej ani nie minister spravodlivosti, ale minister vnútra, ktorý je veľmi zdatný diskutér a zrejme ani on asi nemal argumenty, keď nemal odvahu si sem dôjsť sadnúť alebo predkladať ten zákon. Viete, lebo vy si to tu odmávate nejakým spôsobom, poslanci za SMER, lebo za toto určite nikto z opozície nezahlasuje, a potom sa zbalíte a vy nebudete niesť následky. Ale tí ľudia budú niesť, občania Slovenskej republiky budú niesť následky represie Policajného zboru. A potom budeme zvolávať branno-bezpečnostné výbory. Budú sa na nás obracať nešťastní ľudia a bude to len a len kvôli tomu, že vy ste nejakým spôsobom alebo nejaký múdry marketér v SMER-e vymyslel, že by vám to mohlo doniesť nejaké jedno alebo dve percentá.
A dnes už je jasné, že vám to tie percentá neprinesie. Ja to vidím na tej spätnej väzbe, ktorá prichádza od občanov Slovenskej republiky, aj či už cez sociálnu sieť, alebo cez maily. Jednoducho ste to prepískli.
A preto, pani spravodajkyňa, by som vás teraz poprosil, aby ste si zaznačili, že dávam dva procedurálne návrhy.
Ten prvý je, aby sa nepokračovalo v rokovaní o tomto bode programu. To je môj prvý procedurálny návrh.
A druhý procedurálny návrh, v prípade, že by ten prvý neprešiel, dávam v znení, aby bol návrh tohto zákona vrátený predkladateľovi na dopracovanie. Tak to je ten druhý. Dobre?
To znamená, že ja naozaj apelujem ešte jedenkrát na vás, aby ste si to skutočne rozmysleli, že čo idete spraviť. Nie je to nutné, toto prijímať v skrátenom konaní.
A pán minister Borec mi pri prvom čítaní, sme tu chvíľu sa spolu rozprávali, a on sám nemal, ale ja to celkom chápem, že nemal celkom prehľad o tom, o tých častiach, ktoré sa týkali Vojenského spravodajstva, Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby, a povedal mi, že on zabezpečí, aby zástupcovia všetkých týchto zložiek alebo týchto útvarov, alebo úradov, alebo jak to nazvať, prišli na výbory a aby si obhájili tie zmeny. On to naozaj urobil. A môžem vám povedať... No, tak ide...
On to naozaj urobil a môžem vám povedať, že naozaj na ten branno-bezpečnostný výbor prišli aj ľudia z ministerstva vnútra, zo Slovenskej informačnej služby a z Vojenského spravodajstva. Neobhájili, prosím vás pekne, vôbec nič. Lebo sa to nedalo. Ten človek, ktorý tam bol z Vojenského spravodajstva, ten neobhájil vôbec nič, lebo tam sa to prakticky nedalo. My sme mali totižto nepriestrelné argumenty, takže ten sa moc o to ani nepokúšal. O niečo sa pokúšal, ten bol podľa mňa veľmi šikovný, ten človek zo Slovenskej informačnej služby, ale tiež na argument, že jednoducho tie kontrolné, ten kontrolný mechanizmus tam nie je zapracovaný, nedokázal odpovedať, lebo tam proste nie je. Lebo nedokážete skontrolovať to, ako Vojenské spravodajstvo bude narábať s drogami, ako bude robiť predstieraný prevod vecí a tak ďalej a tak ďalej. Nedokážeme to skontrolovať. Nikto to neskontroluje, prosím vás, nikto to neskontroluje. A teraz, keď už bude v zmysle tohto zákona zodpovedať aj za Vojenské spravodajstvo a riadiť Vojenské spravodajstvo riaditeľ, tak už to neskontroluje pomaly ani minister obrany. Takú obrovskú moc ste dali do rúk alebo idete dať do rúk Vojenskému spravodajstvu. Neobhájili absolútne nič.
Pán poslanec Madej - škoda, že tu nie je -, on v tej sobotňajšej debate v tom Slovenskom rozhlase tvrdil, že existuje, ja to citujem, že, on to potom povedal niekde aj v TA3, že "existuje kontrola", a dokumentoval to mojím prípadom, že veď predsa v 2011 mne bolo odobraté poverenie viesť rezort obrany a že sa ukazuje, že tá kontrola existuje, lebo že tam bola zneužitá tajná služba. Ale to vôbec tak nebolo.
Po prvé, pánovi poslancovi Madejovi asi ušlo, že pred dvoma mesiacmi Generálna prokuratúra rozhodla, že tzv. odpočúvanie novinárov bolo úplne legálne, a v uznesení prokurátor konštatoval, že ja osobne som s tým vôbec nič nemal. A všetci svedkovia tak vypovedali. To znamená, že toto mu mohlo ujsť, alebo mal len komunikačne nastavený manuál, že to stále musí opakovať ako mantru, ale ja s tým dokážem žiť, lebo ja už som sa s tou skutočnosťou dávno vysporiadal a bola to pre mňa určitá skúsenosť.
Ale v rámci toho odborného hľadiska ten prípad vôbec nedokumentoval to, že existuje nejaká kontrola. Pretože celá tá kauza vznikla tak, že nečestní spravodajskí dôstojníci ukradli zo živých spisov rôzne dokumenty a tie cez toho vášho, s prepáčením, pucipajtáša Erika Tomáša, na ktorého ja sa veľmi teším, keď sa sem dostane do toho parlamentu, boli nosené a cez vtedajšieho opozičného poslanca Kaliňáka boli nosené do redakcie Pravda a redakcia Pravda ich zverejňovala miesto toho, aby tie utajované skutočnosti odniesla na NBÚ alebo na políciu.
To znamená, že to vôbec, tam sa vôbec neukázalo, že nejaká kontrola funguje, ale práve tam sa ukázalo, že žiadna kontrola nefunguje. Ani v tom čase nefungovala. Aj v tom čase bolo akútne prijať nový spravodajský zákon. To je už 20 rokov akútne ho prijať. Ale nie takýmto spôsobom, že sa z neho povyberajú tie najnebezpečnejšie časti a tie sa zapracujú v rámci skráteného konania do úplne iného zákona a bez kontrolných mechanizmov. Ešte jedenkrát to opakujem.
Mohol by som pomerne ešte veľmi dlho hovoriť, ale asi to nemá veľký zmysel, lebo v podstate nie je s kým diskutovať. Ja by som chcel, na záver by som chcel apelovať na poslancov za stranu MOST - HÍD, ja som veľmi rád, že je tu aj pán Bugár, prosím vás pekne, nehlasujte za tú ústavu. Poslanci KDH mi pred chvíľou sľúbili, že za ňu nezahlasujú. Nehlasujte za tú ústavu, ani keď vám prijmú tie pozmeňovacie návrhy. Nie ste povinní za ňu hlasovať. Nie ste povinní hlasovať za policajný štát. A ani v tej dôvodovej správe, ani v doterajšej diskusii nebola nijak odborne zdôvodnená ani analýzami podložená nejaká dôvodnosť toho zvýšenia počtu hodín zo 48 na 96. Nebola. Nerobte to. Ak to, ak neprejde tá ústava, tak oni budú musieť stiahnuť tento zákon, tento trestný, lebo aj v ňom riešia to predĺženie tých hodín.
Pán Bugár, máme to dobre rozbehnuté. Ja chcem oceniť vaše vyjadrenie v rádiu Expres, kde ste pripustili to, že ak tie čísla nevydajú, tak aj SaS môže byť tým partnerom do pravicovej vlády. Ja som toto vaše vyjadrenie citoval na svojej sociálnej sieti a stretlo sa to s obrovským pozitívnym ohlasom.
Máme to dobre rozbehnuté, poslať stranu SMER, ktorá devastuje, devastuje hospodárstvo Slovenskej republiky, ktorá sa podieľa na absolútnej deštrukcii morálky, do opozície. Tak túto šancu jednoducho využime. A to uvidíte potom tú mobilizáciu tých pravicových voličov. A potom, už sa potom v marci uvidí. Skutočne, toto je môj veľmi priateľský apel.
Ja som presvedčený, že ani Obyčajní ľudia, až na neobyčajného pána Kuffu, ani poslanci za KDH a o poslancoch za SaS nemusím ani hovoriť, ja to nechcem nazývať, že kolaborácia, lebo to nie je že kolaborácia v pravom zmysle, ale vy nie ste povinní, nikto z nás nie je povinný, nikto z nás nie je povinný zahlasovať za túto zmenu ústavy. A ja vám sľubujem tu z tohto miesta, že keď po marci urobíme tú pravicovú vládu, tak sa môžeme o tom rozprávať, ak sa odborne navzájom presvedčíme, že je potrebné zo 48 hodín predlžovať na 96, ja vidím, že aj Ďuro Droba kýve súhlasne s hlavou, toto som si vôbec s poslancami v tom SaS nedohodol, ani nemôžem, lebo neviem, kto sa do toho parlamentu dostane. Ale ja som presvedčený, že prídeme k dohode. Dajme im túto frčku. Jednoducho, nepodieľajme sa, nikto z nás z opozície nepodieľajme sa na tomto ich marketingu. Nerobme to. Toto je môj apel na poslancov strany MOST ako na terajších kolegov v opozícii a budúcich kolegov v pravicovej vláde.
Poslanci za stranu SaS za posilňovanie policajného štátu v žiadnom prípade nezahlasujú.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.12.2015 11:48 - 11:48 hod.

Ľubomír Galko
Ďakujem pekne. Pán predseda Pellegrini, chcem vám na úvod povedať, že ja akceptujem to, že ste, že ste sa ospravedlnili, že vlastne porušíte rokovací poriadok a že budete komentovať, tak chcem vás poprosiť, aby ste aj vy akceptovali to, čo ja poviem v rámci toho procedurálneho návrhu. Chcem vás požiadať, aby ste ma nevychovávali, dobre? Nie ste tu na to. Lebo keď ja vás začne vychovávať, tak sa vám to nebude páči.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2015 11:45 - 11:46 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne kolegom za obidve faktické poznámky.
K pani Vaľovej by som povedal len veľmi krátko, že ak je pravda, že vás za tie podvody s dotáciami a s tou neziskovkou "Cesta životom" vyšetrovala prokuratúra a vás nezatvorili, to znamená, že tá prokuratúra má ešte dosť vážne rezervy a budeme musieť na nich popracovať. To je jediný záver, ktorý mi z toho vyplýva.
A čo sa týka pani Vášáryovej, súhlasím s tým, čo ste povedali, neviem, či ste adresovali svoju poznámku pánovi Bublavému, ktorý na vás kričal, ale pokiaľ jemu a pokiaľ je naozaj pravda, že nevie po anglicky, tak ja by som mu odporúčal kurz na Malte, lebo celkom dobre ho tam naučia po anglicky a je tam aj celkom príjemne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2015 11:28 - 11:41 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážený pán minister vlády istôt pre občanov, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som za Stranu sloboda a solidarita povedal niekoľko poznámok k návrhu novely ústavy aj v druhom čítaní.
Dámy a páni, nie je náhoda, že lehoty na zadržanie ľudí, ktorí sú podozriví zo spáchania trestného činu, sa dostali až do slovenskej ústavy a sú obmedzené na 48, resp. 72 hodín. Má to svoje historické dôvody, keď štátna moc zneužívala silové zložky pre svoje politické ciele. Tieto lehoty pokladáme za primerané, preto nie je žiaden dôvod podľa nášho názoru ich predlžovať a vstupovať tak do ústavy.
Slovensko má dostatok sudcov aj policajtov, a tých má dokonca extrémne veľa, aby dokázali v súčasných lehotách účinne konať. Len musia pracovať a nie kávičkovať v kanceláriách, dámy a páni, tak je to, povedzme si to otvorene.
Aktuálna správa, ktorú sme mali možnosť si prečítať v médiách počas uplynulých dní, je tá, že máme na počet obyvateľov trojnásobný počet policajtov oproti Fínsku, prosím pekne. Trojnásobný počet policajtov oproti Fínsku. Je tu v tejto sále ešte niekto, kto si myslí, že máme málo policajtov na to, aby účinne bojovali so zločinom?
Dámy a páni, samotné skrátené legislatívne konanie je témou samo osebe a vyvoláva vo verejnosti falošný dojem, že dnes bezpečnostným orgánom chýbajú účinné nástroje na boj s terorizmom. Nie je to pravda. A ja s plnou vážnosťou a zodpovednosťou ako bývalý minister obrany viem, čo hovorím, a vyhlasujem, že Slovensko nečelí žiadnej teroristickej hrozbe.
Také závažné zmeny, ktoré zasahujú do práva občanov na súkromie, do práva na vycestovanie, na slobodu prejavu, do práva na slobodné šírenie a prijímanie informácií, nie je možné prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní.
Dámy a páni, tento postup v nás - v strane Sloboda a Solidarita - len posilňuje presvedčenie, že boj s terorizmom je len obyčajná kamufláž, aby sa Slovensko priblížilo k policajnému štátu a ktorý zrejme mnohým chýba. A ešte túto perfídnu politiku strany SMER - sociálna demokracia sa snažíte predať voličom ako niečo, čo potrebujú. Našťastie verejná mienka sa obracia a z toho pravdepodobne plynie tá nervozita, na ktorú sa tu niektorí kolegovia a moji predrečníci pýtali, keď sa pýtali, že z čoho ste nervózni, keď máte 40 %. My v strane SaS to vidíme, pretože my priamo komunikujeme s voličmi, či cez sociálnu sieť alebo mailmi, alebo osobne, a môžem vám garantovať, že toto ste prepískli, dámy a páni zo SMER-u. Toto ste prepískli.
Musím povedať, že platí presný opak, naša spoločnosť sa potrebuje chrániť pred ľuďmi, ktorí za takouto nebezpečnou politikou stoja a ktorí nemajú žiadne zábrany.
Dámy a páni, neviem, kde máme spravodajcu, pán predseda.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
A chýba vám k tomu vystúpeniu pán spravodajca?

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Nechýba mi k vystúpeniu, len aby si zapamätal, čo teraz poviem, lebo v zmysle rokovacieho poriadku... (reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Môžete, kľudne.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
... v zmysle rokovacieho poriadku predkladám procedurálny návrh, aby sa nepokračovalo ďalej v rokovaní o tomto bode programu, o novele ústavy, a chcem požiadať, aby sme o tom hlasovali v utorok na najbližšom hlasovaní.
Čo sa týka postoja strany Sloboda a solidarita, dámy a páni, my sme boli veľmi konštruktívni, nikto nás nemôže obviniť v rámci utečeneckej krízy, v rámci migrantskej krízy, my sme niekoľko krokov vlády SMER-u podporili, čo sa týka odmietnutia kvót, čo sa týka dokonca žaloby kvôli týmto povinných kvótam, sme povedali, že je to politické rozhodnutie vlády SMER-u, a keď tento nástroj, ktorý chce legitímne uplatniť, tak to môže spraviť. Podporili sme zmiešané cvičenia ozbrojených zborov, vojakov, policajtov, hasičov, obrovské množstvo ďalších krokov sme podporili, ale toto, čo idete robiť v rámci šírenia strachu a v rámci vašej marketingovej kampane, nielenže nepodporíme, ale budeme proti tomu hlasno protestovať.
A som veľmi rád, že kolegovia z opozície, napriek tomu, že sme v menšine, dokázali zabrániť tomu, aby sme to tu dneska aj v tichosti odhlasovali niekedy o druhej alebo o tretej. Nech sa o tom ešte rozpráva, celý víkend, aj do utorka, tak ako povedal kolega Hlina, aby ste mali nad čím rozmýšľať, aby občania Slovenskej republiky sa zamýšľali nad tým, čo sa tu deje a čo idete spraviť.
Nepresvedčil ma ani pán minister Borec napriek tomu, že v prvom čítaní veľmi pozorne som počúval to, čo rozprával, nepresvedčili ma ani zástupcovia ministerstva spravodlivosti na výbore branno-bezpečnostnom, no zástupcovia tajných služieb, tí už vonkoncom ma nepresvedčili, nepresvedčili ste ma absolútne v ničom, že treba prijať zmenu ústavy.
Prosím vás pekne, rozhodnutie alebo zdôvodnenie, že my potrebujeme viacej tlmočníkov z arabského jazyka, lebo tam je veľa nárečí, prekristapána, kvôli tomuto idete otvárať ústavu?
My nepodporíme tento návrh zákona, zmenu ústavy ani v prípade, že prijmete tie zmierňovacie pozmeňovacie návrhy kolegov z KDH a MOST-u a neviem odkiaľ, ja som ich všetky podpísal, za všetky zahlasujeme, aj za to, aby sa vypustila tá lehota pre tých sudcov, tá zvýšená. Ale ani policajti nepotrebujú viacej hodín, nepotrebujú viacej hodín, nič sa nezmenilo oproti situácii pred mesiacom, pred týždňom, pred rokom, pred desiatimi rokmi. Je ich trikrát viacej ako vo Fínsku. Nech si robia svoju robotu a budú vedieť do 48 hodín všetky dôkazy zhromaždiť.
Prosím vás pekne, tu sa stále rozpráva o nejakých migrantoch a utečencoch, ktorých tu ani nemáme, nikto ich tu poriadne ani nevidel, ale tie zákony, to predĺženie tých lehôt, sa bude zneužívať proti občanom Slovenskej republiky, to si uvedomte! My tu máme dôstojníčku, exdôstojníčku Vojenskej spravodajskej služby, ktorú frcli na 48 hodín do vyšetrovacej väzby na základe toho, že špeciálny prokurátor Kováčik podpísal vymyslené podozrenie zo sabotáže. Ale tam bol aspoň jeho podpis! A na základe tohoto teraz budete zodpovední za to, že na 96 hodín budú občania Slovenskej republiky strkaní do vyšetrovacej väzby a budú perzekvovaní, a nie nejaký Afganec, ktorého tu ani nemáme!
A toto nech si uvedomia, prosím pekne, aj kolegovia z opozície, ktorí chcú zahlasovať za to, že to nejakým spôsobom vymenia, že tá súdna lehota sa nepredĺži. A potom, keď trebárs pristúpi vládna strana SMER na to, že to bude na dobu určitú na 24 mesiacov alebo že nebude predĺžená tá súdna lehota, tak o tie 2 roky si spolu sadneme a porozprávame sa o tom. A porozprávame si všetky tie prípady tých občanov Slovenskej republiky, ktorí budú zašití na tých 96 hodín a potom blahosklonne budú prepustení. Choďte sa porozprávať s tou bývalou dôstojníčkou a s tou našou hovorkyňou, aké to tam bolo tých 48 hodín. Zlomili pomaly aj toho bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby, aj ten je dnes už očistený, a to bol chlap, ktorý bol na to školený.
Dáte právomoci policajtom takým ako ten policajt, ktorý je dnes súdený, ktorý robil tú dopravnú kontrolu tým dvom útlym ženám. Však ste to video videli, čo tam s ňou urobil, s tou jednou, keď jej kázal, aby mu otvorila kufor. Takýmto ľuďom dáte právomoc zašiť pod pláštikom nejakého boja proti terorizmu nepohodlných ľudí a oponentov na 96 hodín do vyšetrovacej väzby, lebo aj oni môžu byť podozriví z terorizmu. Tak si vypýtajte štatistiky, koľko ľudí bolo v minulosti podozrivých z terorizmu a boli to občania Slovenskej republiky a koľkí boli zo zahraničia.
A toto si treba povedať, lebo to tu ešte dnes nikto nepovedal. Každý sa tu hrá len na to, že však dajme preč to predĺženie tej súdnej lehoty a bude to v poriadku. Nebude to v poriadku, dámy a páni. Nebude. A poslanci SaS za takéto niečo hlasovať nebudú!
Dámy a páni, jediná teroristická organizácia, ktorú máme na Slovensku, je politická strana SMER - sociálna demokracia. To je jediná teroristická organizácia, ktorú máme tu, prosím vás pekne. (Reakcie z pléna.) Áno, ja viem, že sa vám to zle počúva, ale my tu máme teroristov na Slovensku, ktorých zrovna strana SMER sem doniesla. Teroristom je tam ten frajer z Prievidze, ktorý terorizuje a mláti svoju manželku a ukradnuté peniaze baníkom balí do alobalu. To je terorista! Voči tomu zakročte, vy ho dáte v 2020 na kandidátku. Terorista je bývalý poslanec, ktorého ste dali na nejaké 50. miesto, ktorý nič múdrejšie nemá na práci, len chodí mydliť nejakú Rómku kdesi do rómskej osady... (Reakcia predsedajúceho: "Pán poslanec.") A potom (reakcie z pléna) a potom, keď sa mu na to dôjde... (reakcia predsedajúceho: "Pán poslanec.") Potom, keď sa mu na to dôjde, tak nič múdrejšie ho nenapadne, len ho napchať kdesi do kufra svojho auta a tam ho zmlátiť aj so ... (pozn. red.: rýchlo vyslovené) To je terorista, pani Vaľová, voči tomu zakročte, vy ho dáte na 50. miesto na kandidátku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, upozorňujem vás, naozaj vyjadrujte sa tu, prosím vás, slušne (reakcia rečníka: "Vyjadrujem sa slušne.") a rešpektujte rozhodnutia súdov Slovenskej republiky, ktoré si určite vážite a ctíte.

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Pán predseda, ja sa vyjadrujem veľmi slušne, to nechcite, aby som sa vyjadroval neslušne. (Ironické zasmiatie sa v pléne.)
Toto sú tí praví teroristi, dámy a páni.
Máme tu podpredsedkyňu Národnej rady, ktorá nás terorizuje štyri roky svojím palcom a tú posielate na Ústavný súd - to riešte! Takéto veci riešte! A nie to, že pod pláštikom nejakých marketingových aktivít a pod pláštikom marcových volieb tu idete kriviť ústavu. Čo keď teraz 12 alebo 16, alebo 20 rokov nebude politická konštelácia na to, aby sa to vrátilo naspäť, aby sa to zmenilo? Čo keď nebude dostatočná, čo keď sa nenájde 90 hlasov? Budete, 12, 16, 20 rokov budete pozerať do očí tým ľuďom, voči ktorým to bude zneužité, tých 96 hodín alebo 144, alebo koľko? Však rozmýšľajte nad tým, že čo idete schváliť a čo tu navrhujete, kam ste až zašli!
A nás naozaj nemôžete obviňovať z toho, že by sme dobré kroky alebo kroky, ktoré sme vedeli podporiť, že by sme vaše kroky nepodporili! Ale tu ste to jednoducho prepískli. A ja z tohto miesta voči tomu protestujem.
Dámy a páni, ukončím to tým, že chcem veriť, že možno aj na základe toho, že sa niektorí poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER - sociálna demokracia ani len nedostali na kandidátku, nielen kolega Martvoň, ale viacerí, že budú príčetní a že aspoň jedenkrát v živote nezahlasujú za niečo, za čo sa budú musieť možno najbližších 12, 16 alebo 20 rokov hanbiť.
Poslanci strany SaS novelu zákona alebo novelu ústavného zákona v žiadnom prípade v žiadnej podobe nepodporia.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis