Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

27.5.2014 o 11:28 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2014 11:50 - 11:51 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Tvrdíte, pán minister, že by som nemal byť predsedom tohto výboru, lebo som včera nepodporil váš návrh zákona. Nemôžte sa však čudovať, že nepodporíme všetko, čo sem prinesiete, najmä keď nás nútite rozhodovať sa pod extrémnym časovým tlakom. A navyše o tom, že ten váš návrh nebol ideálny, svedčí najlepšie to, že s pomerne rozsiahlym pozmeňovacím návrhom prišli poslanci za vašu stranu SMER - SD.
No a čo sa týka tej vzájomnej podpory alebo nepodpory, ktorú ste spomínali, keby ste si dali urobiť výpis relevantných hlasovaní, a odporúčam vám to, tak by ste zistili, koľkokrát sme my alebo konkrétne ja podporil vaše návrhy a koľkokrát, naopak, boli naše návrhy podporené z vašej strany.
No a napokon k tomu, čím ste sa ma snažili nejako dotknúť, že tu vystupujem s nejakými banalitami, čo sa nehodí na predsedu príslušného výboru, nazvali ste ma niečo ako poštárom. Ja som zase presvedčený, že to, že som tu na žiadosť dotknutých občanov a samospráv tlmočil ich oprávnené požiadavky a obavy, je veľmi správne a to, čo ste povedali na moju adresu, nie je urážkou mňa, ale práve týchto dotknutých občanov. A to, že tie ich obavy sú oprávnené a to napriek tomu, aký zákon sa tu dnes predkladá a s veľkou pravdepodobnosťou schváli, je to, čo sme tu už viackrát povedali a čo je aj osou toho ich, tej ich výzvy. A to platnosť memoranda medzi ministerstvom hospodárstva a ťažiarskou spoločnosťou, ktorá chce pri Košiciach ťažiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2014 9:36 - 9:37 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Veľmi stručne. Ja som rád tomu, čo povedal pán primátor a zároveň kolega, kolega Raši. Na druhej strane to, čo požadujú signatári tejto výzvy, je, myslím si, plne oprávnené a ani prijatie tohto zákona to celkom nerieši, a to je fakt pretrvávania toho memoranda. Nebudeme sa sporiť, čo je viac, určite by mal byť zákon viac ako takéto memorandum. Na druhej strane je to minimálne podozrivé, ak to tak mám povedať, že tu bude pretrvávať takýto schizofrenický vzťah, že na jednej strane jeden rezort bude ťažbu podporovať, pokiaľ sa to memorandum nezruší, na druhej strane druhý rezort bude vystupovať ako jej odporca a predkladať taký návrh zákona, ktorý by tú ťažbu mal výrazne regulovať, takže len toľko. Nezdá sa mi ten stav byť normálny.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2014 9:24 - 9:35 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani predsedajúca, vážený pán minister, pán spravodajca, dámy a páni, včera popoludní nám zo sekretariátu predsedu Národnej rady bol doručený list z mestskej časti Košice-Sever, podpísaný starostom pánom Mariánom Gajom, so žiadosťou, aby sme s jeho znením oboznámili poslancov Národnej rady. Ja si ho dovolím prečítať aj s prílohou, ktorá je po obsahovej stránke podstatná.
"Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, oznamujem vám, že mestská časť Košice-Sever sa pripojila k výzve predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi smerujúcej k tomu, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie. Poslanci miestneho zastupiteľstva mestskej časti Košice-Sever na svojom 33. zasadnutí, konanom dňa 12. 5. 2014, prijali uznesenie č. 285/2014, ktoré vám v prílohe tohto listu zasielam a dovoľujem si vás požiadať, aby ste s jeho obsahom oboznámili poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Ďakujem, ostávam s úctou, Marián Gaj, starosta."
Čiže v zastúpení pána predsedu si dovolím predniesť toto stručné stanovisko a potom prílohu k nemu.
Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Košice-Sever, uznesenie č. 285/2014.
"Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Košice-Sever
a) pripája sa k výzve Robertovi Ficovi, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie (výzva je prílohou tohto uznesenia),
b) žiada predsedu vlády Slovenskej republiky, aby okamžite vykonal opatrenia, na základe ktorých Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a jemu podriadené orgány štátnej správy, konkrétne banské úrady, zmenia svoje negatívne vyjadrenia vo vzťahu k legitímne určeným priestorovým limitom ťažby v územných plánoch, nerešpektujúce stanoviská verejnosti a dotknutých samospráv,
c) vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby schválili zákon o zákaze ťažby uránu na území Slovenskej republiky a pomohli tak zabezpečiť ochranu zdravia a životného prostredia obyvateľov mestskej časti Košice-Sever,
d) žiada starostu mestskej časti Košice-Sever:
1. aby v mene mestskej časti potvrdil pripojenie sa k výzve, ktorá je prílohou tohto uznesenia.
2. aby v mene mestskej časti Košice-Sever doručil výzvu podľa bodu a) a toto uznesenie predsedovi vlády Slovenskej republiky,
3. aby v mene mestskej časti Košice-Sever oboznámil s bodom c) tohto uznesenia poslancov a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky."
No a teraz tá výzva, ktorá je prílohou. Nebojte sa, nie je veľmi dlhá a prečítam ju teda v plnom rozsahu.
"Výzva Robertovi Ficovi, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie.
Odporcovia ťažby rádioaktívnych nerastov a zlata s použitím kyanidovej technológie žiadajú premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica o vykonanie nápravy.
Ministerstvo hospodárstva nerešpektuje odmietavé stanoviská verejnosti k ťažbe rádioaktívnych nerastov a k použitiu kyanidovej technológie pri ťažbe a spracovaní zlata. V roku 2010 bola do Národnej rady predložená petícia 113-tisíc občanov odmietajúcich ťažbu uránu na Slovensku. Od roku 2011 prebieha aj petícia obyvateľov okresu Detva, ktorí protestujú proti zámeru dobývania a spracovania zlatých rúd v lokalite Detva-Biely vrch, spojeného s použitím technológie kyanidového lúhovania, ktorú doposiaľ podporil každý druhý dospelý obyvateľ regiónu. Mesto Kremnica sa už dva ostatné roky usiluje o zmenšenie dobývacieho priestoru zlato-strieborných rúd na svojom území.
Potrebu zapojenia verejnosti zdôrazňuje aj upozornenie Európskej komisie, ktorá pod hrozbou najvážnejšej sankcie odňatia všetkých druhov finančnej pomoci Európskej únie Slovensku žiadala zabezpečiť účasť a rešpektovanie stanovísk verejnosti vrátane jej volených zástupcov v rozhodovacích procesoch dotýkajúcich sa závažných dopadov na životné prostredie. Tieto požiadavky riešili vládne a zákonodarné orgány Slovenskej republiky v roku 2010 novelizáciou viacerých zákonov vrátane banského zákona.
Napriek týmto skutočnostiam ministerstvo hospodárstva ignorovalo postoje verejnosti vyjadrené v petícii proti ťažbe uránu a v roku 2012 podpísalo memorandum o spolupráci a porozumení s banskou spoločnosťou Europen Uranium Resources, v ktorom vyjadrilo podporu aj povoleniu jej zámeru dobývať rádioaktívne nerasty v lokalite Jahodná - Kurišková v tesnej blízkosti mesta Košice. Tento zámer podporilo ministerstvo bez ohľadu na to, že pred podpísaním memoranda neprebehol proces posudzovania vplyvov zámerov na životné prostredie a doposiaľ ministerstvu nie je známy rozsah ohrozenia zdravia obyvateľov dobývaním uránu. Podpísaním memoranda ministerstvo stratilo objektivitu, ktorú si ako možný rozhodujúci orgán o zámeroch umiestnenia dobývacích priestorov a povolenia ťažby nerastov so závažným dopadom na životné prostredie určite malo zachovať.
Na tomto základe zastupiteľstvá mesta Košice a Košického samosprávneho kraja schválenými uzneseniami v roku 2014 požiadali ministra hospodárstva, aby odstúpil od uvedeného memoranda.
Mesto Košice, mesto Detva, Košický samosprávny kraj a Banskobystrický samosprávny kraj v spojitosti s pripravovanými zámermi ťažby a spracovania nerastov s mimoriadne závažnými dopadmi na životné prostredie (ťažba rádioaktívnych nerastov, ťažba a spracovanie zlata s použitím kyanidovej metódy; kyanidovej technológie, presnejšie;) využili svoje právomoci územno-plánovacích orgánov v súlade s platnou úpravou stavebného zákona. V návrhoch zmien regulatívov územného plánu v rámci určenia funkčného využitia svojich regiónov ustanovili neprípustnosť ťažby rádioaktívnych nerastov, resp. ťažby a spracovania zlata s použitím kyanidovej technológie na svojom území. Po ustanovení týchto priestorových limitov neprípustnosti dobývania vychádzali uvedené samosprávy aj z platného znenia aktualizácie surovinovej politiky v oblasti nerastných surovín ako strategického dokumentu Slovenskej republiky, ktorý uvádza, že jednou z hlavných úloh regionálnej politiky územnej samosprávy je aj stanovenie priestorových limitov ťažby, teda aj neprípustnosti alebo obmedzenia dobývania nerastných surovín v územných plánoch.
Ministerstvo hospodárstva v rozpore s týmto dokumentom, ktorý samo pripravilo, nesúhlasí s ustanovením priestorových limitov ťažby v územných plánoch, čím chce znemožniť ich záväznosť. V rámci svojich nesúhlasných stanovísk presadzuje, aby územné plány obsahovali v spojitosti so zámermi ťažby rádioaktívnych nerastov, resp. použitia kyanidovej technológie pri spracovaní zlatých rúd len neurčité všeobecné formulácie o dodržiavaní platnej legislatívy.
Vzhľadom na doterajšie postoje a postupy ministerstva hospodárstva je dôvodná obava, že ministerstvo predloží v blízkej budúcnosti návrh na zrušenie platnej úpravy banského zákona, ktorá umožňuje povolenie ťažby a spracovanie týchto nerastov len so súhlasom verejnosti zastúpenej dotknutými samosprávami. Na základe toho nič nebude brániť ťažbe a spracovaniu nerastov s najvážnejšími dopadmi na životné prostredie.
V prípade konkrétnych lokalít Jahodná - Kurišková a ďalších ložísk uránu na území Košického samosprávneho kraja sa jedná o územie s hustým osídlením, významnými zdrojmi pitnej vody, dlhodobým tradičným rekreačným využívaním území, európsky významných územiach ochrany prírody a krajiny. V prípade ložiska Detva-Biely vrch, v tomto území je zároveň umiestnená prevádzka najvýznamnejšieho zamestnávateľa dotknutého regiónu. Opísané využívanie ďalšia banská činnosť znemožní, resp. vážne ohrozí.
V dôsledku uvedeného žiadame predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, aby okamžite vykonal opatrenia, na základe ktorých ministerstvo hospodárstva zmení svoje negatívne vyjadrenia vo vzťahu k legitímne určeným priestorovým limitom ťažby v územných plánoch. Upozorňujeme, že nesúhlasné stanoviská ministerstva nerešpektujú stanoviská verejnosti a dotknutých samospráv. Zároveň požadujeme, aby ministerstvo odstúpilo od memoranda o spolupráci a porozumení s banskou spoločnosťou Europen Uranium Resources, ktorým bez dostatočných informácií podporuje zámer ťažby rádioaktívnych nerastov v tesnej blízkosti mesta Košice."
Pod touto výzvou je podpísaných osem subjektov, mesto Kremnica a mimovládne organizácie, v rozhodujúcej miere z regiónov Košice, Podpoľanie a Kremnica, plus teda miestne zastupiteľstvo mestskej časti Košice-Sever, ako bolo povedané v úvode.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2014 17:15 - 17:16 hod.

Mikuláš Huba
Ďakujem za slovo. Rád by som pripomenul členkám a členom výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, že schôdza výboru sa koná dnes o 19.30 hodine v zasadačke výboru. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2014 11:29 - 11:31 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja si dovolím odcitovať z listu, ktorý nám poslali košickí aktivisti zo Zväzu ochrancov prírody a krajiny, pár viet, a potom poviem svoj názor.
Citujem teda: "Vítame snahu o legislatívne zakotvenie zákazu dobývania rádioaktívnych nerastov v Slovenskej republike. Deklarovanej snahe o posilňovaní priamej demokracie protirečí však zúžený okruh občanov, ktorí sa budú môcť vyjadriť v referende k zámeru ťažiť a spracovávať rádioaktívne nerasty. Negatívne účinky z dobývania a riziká by totiž rozhodne zasiahli oveľa väčší okruh obcí, než len tie, ktoré zákon uvažuje.".
Toto je len jeden z problémov, ktorý vidíme pri tomto návrhu. Minimálne, čo ja vnímam ako dotknuté územie, je dané povodie. Možno by som nešiel až tak po administratívnych celkoch, ako po prirodzených, alebo prírodných celkoch, konkrétne v tomto prípade povodí. Ale to je všetko vec na diskusiu, na diskusiu, na ktorú malo byť viacej času, ale ten môj návrh je trochu iný. Už tuná sa spomínalo, že pred pár rokmi tu padol návrh na moratórium na ťažbu uránu, kde by sme sa vyhli aj tejto diskusii, ktoré presne sú tie dotknuté obce alebo, čo je ten dotknutý región a to by bolo oveľa, podľa mňa, čistejšie riešenie vyhlásiť na nejaký konkrétny časový úsek, dvanásť alebo hoci dvadsať rokov, kým sa prípadne nezdokonalí technológia, neobjaví nová technológia, nemusí to moratórium byť takpovediac naveky, ale naozaj na nejaký rozumný časový úsek a bolo by to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2014 10:40 - 10:42 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Skúsim v plnom rozsahu podporiť názory a návrhy môjho predrečníka. Tá inflácia veľmi zvláštne a svojrázne zdôvodnených návrhov na skrátené legislatívne konanie v tomto parlamente začína nadobúdať naozaj hrozivé rozmery a začína ohrozovať kvalitu legislatívneho procesu a jeho produktov. Opäť sme svedkami toho, že sa tu vláda snaží presadiť skrátené konanie tam, kde na to nie je žiadny dôvod, ako to celkom správne konštatoval pán poslanec Simon a navyše ide o pomerne zložitú problematiku, ktorá, ako to vyplynulo a vyplýva z listov občanov, aktivistov a poslancov z Košíc a okolia a ako to nakoniec vyplynulo z rozpravy na našom výbore včera, ako to vyplýva aj z doterajšej dnešnej rozpravy, vôbec nie je také jednoznačné, že to riešenie je úplne ideálne, ktoré sa, ktoré sa tu navrhuje. Čiže dvojnásobný dôvod na to, aby sme naozaj nechali tento návrh zákona alebo tieto dva návrhy zákona, ktoré sú tu na stole, prejsť riadnym legislatívnym procesom, vychytali všetky muchy a naozaj v diskusii dosiahli nejaký konsenzus a optimálne riešenie, ktoré bude v rámci možnosti teda ideálne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.5.2014 11:28 - 11:28 hod.

Mikuláš Huba
Ďakujem za slovo. Rád by som pripomenul členom a členkám výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, že schôdza výboru sa koná dnes o 12.00 hod. v zasadačke výboru. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.5.2014 10:50 - 11:00 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, pán spravodajca, dámy a páni. Ja na rozdiel od kolegu Mičovského nebudem tak dlho rečniť. Obmedzím sa takmer výlučne len na znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, ale predsa len, aby som tak trošku premostil tú doterajšiu rozpravu s tým, čo poviem.
Náhodou, robiac si poriadky v starších dokumentoch, narazil som na text, ktorý vznikol naozaj dosť bezprostredne po pamätnej kalamite v Tatrách a ktorý tak, myslím, celkom zaujímavo dáva za pravdu tomu volaniu po tej väčšej spolupráci medzi lesníkmi a ochranármi, ktorú tu opakovane, túto tézu, teda prezentuje kolega Mičovský. Volá sa to Memorandum na tému spolupráce pri záchrane a ochrane slovenských lesov alebo Slovo lesníkom na slovo súcim. Ja odcitujem len úvod. "Vážení kolegovia lesníci, dovoľte, aby sme vás srdečne pozdravili a obrátili sa na vás s naliehavou prosbou a návrhom vytvoriť spoločný zelený front na záchranu tatranských a nielen tatranských lesov.
So znepokojením sledujeme snahy postaviť nás proti sebe. Áno, naše názory na riešenie následkov veternej smršte v Tatrách i na otázky ochrany a spravovania tatranských i mimotatranských lesov sú v mnohom odlišné. Nerobíme si ilúzie, že tieto názorové rozdiely bude ľahké prekonať a možno sa to ani celkom nepodarí. Sme však presvedčení, že v podstatných otázkach máme názor podobný, ba zhodný, a to je požiadavka, aby príroda zostala prírodou, aby sa rozsah lesnej pôdy nezmenšoval, aby tam, kde bol les, zostal les aj v budúcnosti. Máme obavy, aby z nášho čiastkového konfliktu názorov na takpovediac technickú stránku riešenia problému neťažil niekto tretí, komu ide o niečo celkom iné: o premenu lesnej pôdy na nelesnú a o jej tzv. ekonomické "zhodnotenie" vo svoj prospech.
Heslo, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí, sa môže naplniť, ak sa my vyčerpáme vzájomným, neraz žabomyším bojom. Diskutujme, argumentujme, sporme sa, ale nezabúdajme na to, že ak nechceme prísť o naše lesy a našu prírodu, sme "odsúdení" na spoluprácu a strategické spojenectvo."
Myslím si, že ten vývoj v Tatrách a nielen v Tatrách za tých desať rokov od tejto výzvy, ktorá potom ešte pokračuje, ale nechcem vás s tým zdržiavať, žiaľ, dal za pravdu tejto tak trošku prorockej vízii.
A teraz dovoľte predniesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mikuláša Hubu, Martina Fecka a Jána Mičovského k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 724). Prejdem rovno k tým návrhom.
1. V čl. I sa vkladá nový bod 1, ktorý znie:
"1. V § 1 ods. 2 písm. a) sa na konci vkladá čiarka a pripájajú sa tieto slová: "ktoré sú vyjadrené komplexnou hodnotou funkcií lesa".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Považujeme za účelné rozšíriť účel zákona o lesoch aj o fenomén komplexnej hodnoty funkcií lesa. Pojem komplexná hodnota lesa sa taktiež dopĺňa medzi základné pojmy zákona.
2. V čl. I sa za bod 2 vkladá nový bod 3, ktorý znie:
"3. V § 2 sa za písm. g) vkladá nové písm. h), ktoré znie:
"h) komplexnou hodnotou funkcií lesa je súhrn všetkých funkcií, ktoré sú v zákone definované ako mimoprodukčné funkcie podľa písm. f) a produkčné funkcie podľa písm. g),".
Doterajšie písm. h) až u) sa označujú ako písm. i) až v).
Doterajšie body sa následne prečíslujú."
Odôvodnenie: Ide o najstručnejšiu možnú definíciu komplexnej hodnoty funkcií lesa, ktorú spomíname v prechádzajúcom bode. Legálna definícia tohto pojmu by tak bola výsledkom syntézy definície dvoch existujúcich základných pojmov, keďže komplexná hodnota lesa je skutočne obsahovo a rozsahom súhrnom produkčných i mimoprodukčných funkcií lesa.
3. V čl. I sa za bod 44 vkladá nový bod 45, ktorý znie:
"45. V § 24 v ods. 4 sa na konci pripája táto veta (citujem):
"V chránených územiach s tretím až piatym stupňom ochrany platí táto povinnosť aj pri vyzvaní orgánom štátnej správy ochrany prírody a krajiny, oprávneným pracovníkom správy chráneného územia alebo členom stráže prírody.".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Vzhľadom na to, že v chránených územiach s tretím až piatym stupňom ochrany, ktoré sa vyskytujú najmä na území národných parkov, je žiaduce poskytnutie príslušných právomocí aj pracovníkom štátnej ochrany prírody, ako aj členom stráže prírody a súčinnosť s nimi.
4. V čl. I sa za bod 51 vkladá nový bod 52, ktorý znie:
"52. V § 28 ods. 5 sa na konci pripájajú tieto slová (citujem): "na základe odborných podkladov vyhotovených príslušnou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky." Koniec citátu.
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Ochrana ovzdušia kompetenčne patrí pod rezort životného prostredia, preto považujeme za logické a účelné, aby vecne príslušná organizácia v rámci rezortu životného prostredia, čiže Slovenský hydrometeorologický ústav, poskytovala súčinnosť pri stanovovaní stupňa znečistenia ovzdušia.
5. V čl. I bod 70 znie (citujem):
"70. V § 41 ods. 8 v prvej vete sa bodka na konci nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová (citujem): "na pripomienky a požiadavky, ktoré neboli predložené v určenej lehote sa neprihliada" a slová "do 15 dní" sa nahrádzajú slovami "do 30 dní".".
6. V čl. I bode 72 v § 41 ods. 16 sa slová "do 15 dní" nahrádzajú slovami "do 30 dní".
Odôvodnenie: Keďže program starostlivosti je zásadným dokumentom pri plnení účelu lesa, pardon, zákona o lesoch, ktorý sa spravidla vyhodnocuje na obdobie desiatich rokov, považujeme 15-dňovú lehotu na vyjadrenie sa dotknutých subjektov k tomuto programu za nedostatočnú. Z tohto dôvodu navrhujeme dvojnásobné predĺženie tejto lehoty.
7. V čl. I za bod 126 sa vkladá nový bod 127, ktorý znie (citujem):
"127. § 67 (pozn. red.: v písomnom texte pozmeňujúceho návrhu - "§ 66") sa dopĺňa písmeno m), ktoré znie:
"m) kritériách trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch.".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Pojem trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch uvedený v § 2 písm. i) je v úvode zákona, už budem končiť, vydržte, v úvode zákona koncipovaný ako všeobecný pojem, ktorého akceptácia dopomáha k zachovaniu biologickej diverzity, odolnosti, produkčnej a obnovnej schopnosti, životnosti a schopnosti plniť funkciu lesov v celej ich komplexnosti. V návrhu zákona v § 64 písm. f), respektíve v § 66 písm. e) dochádza k zavedeniu nového prvku, ktorým sú, citujem, "kritériá trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch". V súčasnosti sú však tieto kritériá nejednoznačne formulované, a to najmä v dokumentoch odborného charakteru. Keďže s dodržiavaním, respektíve nedodržiavaním týchto kritérií je spojené riziko sankčného postihu, považujeme za nutné jednoznačne a právne záväzne určiť tieto kritériá vo forme všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorý vydá ministerstvo.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2014 10:36 - 10:38 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcel by som podčiarknuť niektoré takpovediac kľúčové slová z vystúpenia kolegu Mičovského, najmä pre tých, ktorí tu neboli.
Po prvé, je to pripomenutie chyby minulosti, tej smutne známej orientácie na rovnoveké monokultúry, najmä smrekové, na ktorú dodnes doplácame.
Chcel by som tiež podčiarknuť snahy eliminovať možnosti zneužívať kalamitu na nadmernú ťažbu a taktiež pred chvíľou spomínané zabránenie vstupu štvorkoliek, motocyklov, skútrov a podobných zariadení do našich lesov. Chcel by som sa prihlásiť k jeho volaniu po lepšom chápaní ekosystémových funkcií lesa v koncepte komplexnej hodnoty funkcií lesa, ako aj k jeho volaniu po účinnejšej ochrane lesníckych pamiatok.
A napokon, chcel by som sa ideovo prihlásiť aj k jeho návrhom na lepšiu deľbu kompetencií medzi lesníkmi a štátnymi ochrancami prírody, aj keď na realizáciu tohto návrhu nemáme dosiaľ celkom identický názor.
A napokon chcem veľmi oceniť jeho metaforu alebo bonmot, že lesy nie sú bankou, ale poisťovňou.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2014 9:28 - 9:29 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ono toho odznelo tuná pomerne veľa v rámci týchto pozmeňovacích návrhov. Ja sa dotknem len jedného aspektu, s ktorým sa neviem nejako celkom stotožniť.
A to je ten, že ak na jednej strane konštatujeme, že lesy sú bez ohľadu na formu vlastníctva aj, alebo dokonca v prvom rade, verejným statkom a plnia okrem produkčných aj celý rad mimoprodukčných verejnoprospešných alebo, ak chcete, celospoločenských funkcií, potom sa mi zdá byť logické, že programy starostlivosti o les budú verejne prístupné a nebudeme do zákona vkladať nejaké obmedzenia, ktoré znemožnia alebo výrazne sťažia možnosť sa s nimi oboznámiť. Najmä keď predpokladáme, že bude na realizáciu týchto programov nejakým činom prispievať aj štát alebo dokonca zdroje Európskej únie. Čiže tam by to už potom narazilo asi aj na info zákon, ktorý by s tým mal asi, asi problém v prípade, že by sa niekto zaujímal o podobu a znenie týchto programov starostlivosti o les, že prečo sú vlastne v nejakom čiastočnom režime utajenia.
Ďakujem.
Skryt prepis