Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

15.5.2012 o 14:01 hod.

Ing.

Ján Hudacký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 19.6.2012 17:39 - 17:39 hod.

Ján Hudacký
Prosím, pán predseda, dajte hlasovať spoločne o odvolaní Bertalana Bónu a Jaroslava Ivana z funkcie členov Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 19.6.2012 17:32 - 17:35 hod.

Ján Hudacký Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi oboznámiť vás s návrhom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti na odvolanie členov Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky a na voľbu predsedu a ďalších dvoch členov Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky (tlač 48).
Podľa § 37 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby sa Dozorná rada Fondu národného majetku Slovenskej republiky skladá z troch členov, predsedu a ďalších dvoch členov, ktorých volí a odvoláva na návrh Výboru Národnej rady Slovenskej republiky Národná rada Slovenskej republiky.
Branislav Bačík sa 11. apríla 2012 vzdal funkcie člena a predsedu Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky.
Na základe listu predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti zo dňa 10. mája 2012 adresovaného predsedom klubov poslancom Národnej rady Slovenskej republiky boli v určenom termíne na výbor predložené tri návrhy, jeden na predsedu (pán Daniel Végh) a dva návrhy na členov dozornej rady, sú to Martin Kráľ a Vladimír Liššák. Výbor tieto návrhy prerokoval na svojej 4. schôdzi 12. júna 2012 a uznesením č. 24 konštatoval, že navrhnutí spĺňajú predpoklady ustanovené v § 38 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov.
Výbor vo svojom uznesení odporučil Národnej rade Slovenskej republiky 1. odvolať podľa ustanovenia § 37 zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov Bertalana Bónu a Jaroslava Ivana z funkcie členov Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky, 2. zvoliť za predsedu Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky Daniela Végha a za členov dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky pána Martina Kráľa a pána Vladimíra Liššáka.
Zároveň odporučil akt odvolania a voľby vykonať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a volebného poriadku o voľbe a odvolávaní funkcionárov verejným hlasovaním použitím technického zariadenia v rokovacej sále s tým, že sa bude hlasovať pri odvolávaní spoločne o obidvoch členoch, pri voľbe o každom kandidátovi osobitne. Je potrebné, aby o tomto odporúčaní výboru Národná rada rozhodla skôr, než sa pristúpi k hlasovaniu o odvolaní a voľbe.
Pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.6.2012 14:17 - 14:18 hod.

Ján Hudacký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Som veľmi rád, pán podpredseda, že ste vo svojom príspevku, vo svojom vystúpení zdôraznili nevyhnutnosť znížiť a znižovať daňové úniky predovšetkým na DPH a zároveň posilňovať podnikateľské prostredie. Ja by som sa vás chcel opýtať v súvislosti aj s konsolidačnými opatreniami tejto vlády, ako vy vnímate tie návrhy na konsolidáciu verejných financií, tie najnovšie opatrenia, keďže medzi týmito návrhmi nemáme relevantné opatrenia v súvislosti so znižovaním únikov a na druhej strane, čo sa týka zlepšovania podnikateľského prostredia, skôr zaznamenávame neprimerane vysoké daňové a odvodové zaťaženie malých a stredných podnikateľov a takisto živnostníkov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2012 15:21 - 15:23 hod.

Ján Hudacký Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Ja chcem oceniť, Paľo, skutočne tie tvoje aspekty, ktoré si naznačil. Boli to trafením vlastne klinčeka po hlave, že také suché predkladanie takéhoto návrhu, takého dôležitého návrhu bez komunikácie minimálne na úrovni opozičných poslancov vlastne len speje k tomu, že to bol marketingový návrh, v podstate marketingový produkt pre zvýraznenie sa SaS na politickej scéne.
Páči sa mi veľmi, že si hovoril o priblížení poslancov k voličom, a teda v súvislosti s viacerými volebnými obvodmi. V každom prípade my sme anonymnými poslancami. My zastupujeme všetkých a nikoho. Ja vám garantujem, že ak by bolo viac volebných obvodov na Slovensku, nebolo by toľko regionálnych rozdielov na Slovensku. Ak tu niekto spomínal diaľnice, že v súvislosti s referendom alebo s niečím podobným, tak som presvedčený, že už aj tie diaľnice pod tlakom konkrétnych poslancov za jednotlivé regióny by už boli zrealizované.
Takže veľmi dobre trafené pripomienky, aspekty vlastne celého toho, čo sa okolo tohto návrhu deje.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2012 9:47 - 9:49 hod.

Ján Hudacký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. No, je zjavné z toho návrhu, že je to účelová záležitosť, určite aby sa vyriešil ten pomer štátu, a teda súkromného investora alebo investorov.
V každom prípade chcem povedať, že na jednej strane, že je to neštandardný postup, pretože riešiť tieto veci vstupom do zmeny niektorých ustanovení Obchodného zákonníka je neštandardné. Jednoducho je to v celej Európe v Obchodných zákonníkoch, valné zhromaždenie môže, samozrejme, takúto, prijať určité opatrenia, aby jednoducho mohlo zasahovať aj do cenových stratégií, ale bežne je to tak, že buď to realizujú a riešia predstavenstvá, alebo jednoducho top manažmenty, myslím cenovú stratégiu a cenové ponuky.
Čo sa týka nejakých tých vedľajších dopadov, do určitej miery to doformuje tú štandardnú podnikateľskú legislatívu, predovšetkým zneisťuje potom aj tých potenciálnych investorov v tej oblasti energetiky, keďže hovoríme obyčajne o regulovaných subjektoch, a tu ja vidím trochu problém s týmto všetkým.
Nemyslím si, že by sme týmto návrhom, že by sa nejak porušovala ústava, resp. nejaké európske právo. V každom prípade ešte raz opakujem, je to neštandardný spôsob, ako vrátiť do hry štát. Ja si myslím, že na skutočnú reguláciu máme tu nezávislý regulačný úrad.
Mňa veľmi trápi, ako sa tu berie pozícia ÚRSO ako štátnej inštitúcie, štátny orgán a musí zabezpečovať v podstate pozíciu alebo rozhodnutia štátu. Nie, je to nezávislý orgán. Takto ho musíme brať a takto je formulovaný aj európskym právom a toto sa tu nejakým spôsobom vytráca a aj tomu vlastne celý ten... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2012 15:58 - 16:04 hod.

Ján Hudacký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážení páni ministri, dámy a páni, ja začnem skôr tým, čo tu bolo predložené alebo o čom sa tu hovorilo, teda návrhom pána Kaníka od skupiny poslancov. Určite si myslím, že je to dobrý nápad, je to riešenie práve tej zneisťujúcej sa situácie, ktorá vrcholí v Grécku. A je dobré v podstate, aby členovia vlády, minister financií dostal ďaleko väčší mandát, ako ho má doteraz. Určite nie som ani proti tomu, čo tu prišlo zo strany SaS, to znamená proti novele zákona č. 397/2004 Z. z. v súvislosti s úpravou vzťahov medzi Národnou radou Slovenskej republiky a vládou Slovenskej republiky. Je dobré, aby sa tieto vzťahy vyjasnili, aj teraz v takej meniacej sa ekonomicko-sociálnej situácii, čo v podstate je globálna situácia vo svete, v Európe, ale aj na Slovensku, aby tie vzťahy boli jednoznačné.
Nebudem prechádzať chronológiou vytvárania tej systémovej pomoci, lebo, samozrejme, to začalo Gréckom, ale od začiatku vlastne sa pripravoval mechanizmus, ktorý by bol riešil komplexnejšie problémy v súvislosti s eurozónou alebo vôbec aj rozvojom finančného sektora, a teda konkrétne problémy niektorých členských krajín eurozóny.
Tá situácia, ako tu už bolo povedané, určite nie je ľahká. A budeme musieť prijímať veľmi závažné opatrenia aj v tej najbližšej budúcnosti. A preto treba, aby sme si uvedomili, v akom vzťahu je aj Slovenská republika ako člen eurozóny, ako otvorená ekonomika, ktorá je ohromným spôsobom závislá od krajín eurozóny, predovšetkým tých silných partnerov v eurozóne. Skutočne musíme sa pozerať aj na seba kdesi v rámci toho celého koláča, ktorý sa nejako pripravuje, pretože my nie sme až tak ďaleko od toho, že budeme musieť alebo teda potrebovať v budúcnosti takúto pomoc.
Pán Kollár sa tu zmieňoval o viacerých aspektoch prakticky viac-menej toho bankrotu. Hovoril, že on je vlastne už spustený tým, že Európska komisia, Európska centrálna banka už do toho napojila vlastne aj súkromný sektor, to znamená, že vlastne ako keby priznala riadený bankrot. Áno, to je v poriadku, ak je to riadený bankrot, s tým súhlasím. Dokonca vraj pod slovíčkom PSI jednoducho zakrývala tento riadený bankrot. Áno, myslím si, že v súvislosti aj s ďalšími aspektmi toho vývoja aj toto je veľmi dôležité.
Mali by sme brať do úvahy jednu významnú makroekonomickú veličinu, ktorá sa momentálne neberie do úvahy. A to je chaos. Viacerí významní svetoví ekonómovia už začínajú aj o tom rozmýšľať a prehlbovať určité teórie ohľadom chaosu. Neviem si predstaviť v podstate, ak by sme pripustili, čo tu bolo viackrát zdôrazňované aj zo strany SaS, že áno, veď aký je problém, jednoducho treba spustiť bankrot živelne, veď niektoré krajiny to už prekonali a čo je na tom, to nie je nič nové, v podstate to nie je súkromná firma, to nie je nejaká eseročka, ktorá jednoducho spadne do problémov insolventnosti, pričom treba v podstate, aby zbankrotovala. Tu hovoríme o štáte, ktorý je prepojený v rámci určitého systému eurozóny, a o tom, čo by spôsobil taký živelný bankrot v súvislosti s tým chaosom. Neviem si tak predstaviť tie návaly obyvateľov, tých sporiteľov na banky, aké by mali dopady nielen v tom samotnom Grécku. Tu by sa spustila ohromná lavína, ktorá by zasiahla predovšetkým, samozrejme, tie choré krajiny, tie krajiny, ktoré konali nezodpovedne a zadlžovali sa, a majú problémy aj teraz, a v konečnom dôsledku aké by to malo negatívne dopady a dôsledky na všetky krajiny eurozóny. V určitých nezávislých štúdiách bolo jasne naznačené, že v silných krajinách, ako sú Nemecko, Francúzsko, odhaduje sa, že tá ekonomika by stratila asi 30 až 40 % na svojej výkonnosti. Tie sociálne dopady, to si skutočne neviem ani predstaviť, hlavne na také tie okrajové krajiny, ako je Slovensko a ďalšie.
Čiže treba, aby sme skutočne hľadali tie cesty, aby efektívnym spôsobom takýto mechanizmus mohol fungovať, aby mohol napomáhať vlastne a stabilizovať situáciu, pretože žijeme vo veľmi neistých sociálno-ekonomických finančných podmienkach, nielen európskych, ale globálnych. Preto treba, aby sme s chladnou hlavou pristupovali k celému tomu procesu, aby jednoducho neprevažovali emócie, pretože to je tá cesta, ktorá nás privedie potom tam, kde nechceme byť, tam, kde Slovensko potom stratí tu výhodu, ktorú má skrz euro, skrz tú spoločnú menu, skrz otvorený hospodársky priestor. Len takto my môžeme a budeme, hovorím, participovať s chladnou hlavou na tomto systéme. Len vtedy môžeme v podstate zabezpečiť stabilnú ekonomickú a hospodársku prosperitu Slovenska. Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.5.2012 14:53 - 14:53 hod.

Ján Hudacký
Pani predsedajúca, chcel by som vás poprosiť, aby ste mi poslali technikov. Ja som sa niekoľkonásobne hlásil s faktickou poznámkou do diskusie a to zrejme vysvetľuje aj teda to hlasovanie za vládny program, pretože jednoducho tento systém tu nefunguje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.5.2012 14:01 - 14:01 hod.

Ján Hudacký
Takisto je zaujímavý fakt, že záznamové zariadenie nezaznamenalo moje hlasovanie proti vládnemu programu. Chcem v podstate dať do zápisnice, že som hlasoval teda proti vládnemu programu.
Skryt prepis
 

15.5.2012 11:33 - 11:34 hod.

Ján Hudacký
Ďakujem, pán predseda. Dovoľte mi zvolať zasadnutie hospodárskeho výboru, teda výboru pre hospodárske záležitosti na zajtra, t. j. 16. mája o 8.30 hodine v zasadačke č. 183 na 1. poschodí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2012 10:00 - 10:01 hod.

Ján Hudacký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Muňko, dotkli ste sa výstavby diaľnic cez PPP projekty. Ja si myslím, že treba najprv dočerpať zdroje z operačného programu doprava tak, aby sme ich využili a takto pohli výstavbou diaľnic. Ja nie som proti PPP projektom, len musia byť skutočne seriózne nastavené. Vami nastavený model PPP bol predražený, či už si zoberieme aspekt stavebných nákladov, budúcej ceny, peňazí, úrokovej miery, ktorú ste akceptovali, to všetko len dokazuje, že tento, takto nastavený model bol skutočne predražený.
Čo sa týka cestovného ruchu, my sme pripravili štandardný európsky zákon o podpore cestovného ruchu. Treba ho len doslova implementovať, je orientovaný na potreby všetkých hráčov, ktorí sú v cestovnom ruchu. Takže ja vás poprosím, skutočne implementujte tento zákon a ten cestovný ruch pôjde hore.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis