Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, keďže bol som aj ja pri tom, keď sa kreovali tieto nové dokumenty, nové zákony, a ako som už spomínal aj v predchádzajúcom, niektoré veci boli zapracované, ale viac-menej len v kozmetických zmenách, to znamená, že tie podstatné akosik boli opomenuté. A my by sme boli radi, kedy sa naozaj trošku zmenil systém. My vieme, že to teraz takto vyhovuje, mnohým to tak vyhovuje, ale nevyhovuje...
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, keďže bol som aj ja pri tom, keď sa kreovali tieto nové dokumenty, nové zákony, a ako som už spomínal aj v predchádzajúcom, niektoré veci boli zapracované, ale viac-menej len v kozmetických zmenách, to znamená, že tie podstatné akosik boli opomenuté. A my by sme boli radi, kedy sa naozaj trošku zmenil systém. My vieme, že to teraz takto vyhovuje, mnohým to tak vyhovuje, ale nevyhovuje to občanom a aj tí nás požiadali o to, aby sme túto zmenu, alebo teda niekoľko zmien navrhli.
Niektoré už prečítali moji kolegovia, ja pripájam ďalšie, keďže som tiež spolunavrhovateľom niektorých, tak aby sme to mali také trošku pestrejšie.
Viackrát sa hovorilo o voľbách zo zahraničia a my sme apelovali na to, aby boli lepšie možnosti pre Slovákov žijúcich v zahraničí alebo Slovákov nachádzajúcich sa dočasne v zahraničí, kedy sa vlastne konajú voľby, aby im bolo umožnené využiť svoje právo voľby a aby ho mali postavené na roveň ostatným občanom Slovenskej republiky. Nejak tieto naše myšlienky neboli akceptované, preto prinášame náš pozmeňovák.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miroslava Kadúca a Igora Hraška k vládnemu návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku (tlač 659).
Najprv prečítam odôvodnenie a potom samotný návrh, ktorý je vlastne len v štyroch bodoch.
Hlavným účelom predloženého pozmeňujúceho návrhu je vytvoriť motiváciu pre voličov hlasujúcich poštou k využívaniu ich ústavného práva voliť, a to cez úplne bezplatné hlasovanie. Podľa súčasnej právnej úpravy náklady na hlasovanie poštou znáša volič pri zasielaní hlasovacieho lístka na územie Slovenskej republiky.
Podľa nášho pozmeňovacieho návrhu sa úhradu za zaslanie hlasovacieho lístka na územie Slovenskej republiky prenesie zo strany voliča na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako adresáta zásielky. Takouto právnou úpravou sa súčasne vytvoria rovnaké podmienky na prístup k výkonu volebného práva medzi občanmi hlasujúcimi na území Slovenskej republiky a tými, ktorí hlasujú mimo tohto územia. Súčasne po prijatí tohto návrhu očakávame zvýšenie záujmu štátnych občanov Slovenskej republiky nachádzajúcich sa v deň volieb a konania referenda mimo územia Slovenskej republiky o voľby poštou, keďže hradenie poštovného bol jeden z faktorov, pre ktorý sa odmietali zúčastňovať volieb. Zúčastňovať.
Takže samotný návrh zákona, alebo teda pozmeňujúci návrh.
Vládny návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku sa mení takto:
1. V čl. I § 56 ods. 7 druhej vete sa slovíčko "volič" nahrádza slovom "adresát".
2. V čl. I § 57 ods. 6 druhej vete sa slovo "volič" nahrádza slovom "adresát".
3. V čl. I § 210 ods. 7 druhej vete sa slovo "volič" nahrádza slovom "adresát".
4. V čl. I § 211 ods. 6 druhej vete sa slovo "volič" nahrádza slovom "adresát".
Ďakujem pekne. Odovzdávam spravodajcovi tento návrh.
Naozaj najmä v krajinách, kde nie je až tá ekonomická sila taká, aby si mohli voliči uplatňovať právo a voliť poštou, pretože to poštovné z ich územia na územie Slovenskej republiky je tak vysoké, že radšej povedia, že voliť nebudú, naozaj to právo potom rovnosti vo voľbách nie je rovnaké, ako keby sa nachádzali na území Slovenskej republiky.
Ďalší návrh, ktorý predkladáme, je pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Igora Hraška, Miroslava Kadúca a Jozefa Viskupiča k vládnemu návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku (tlač 659).
Takisto najskôr prečítam odôvodnenie, aby bolo jasné, v čom nastávajú hlavné zmeny v rámci tohto pozmeňujúceho návrhu. Opäť sa jedná o voľbu zo zahraničia. Tentokrát sa jedná o voľbu alebo umožnenie voľby, alebo teda voliť na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí.
Hlavným účelom predloženého pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je umožniť štátnym občanom Slovenskej republiky voliť v zahraničí na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky (ďalej len "zastupiteľský úrad"), čo je plne v súlade so záväzkom Slovenskej republiky vyjadrenom v čl. 7a Ústavy Slovenskej republiky, a to, že podporuje vzťahy Slovákov žijúcich v zahraničí s materskou krajinou.
Podľa predloženého návrhu budú môcť na zastupiteľských úradoch voliť občania Slovenskej republiky, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a požiadali Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo vnútra") o takúto formu voľby alebo občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí sa v čase voľby budú nachádzať v zahraničí a požiadali obec svojho trvalého pobytu o takúto formu voľby.
Možnosť voliť aj v zahraničí na zastupiteľských úradoch sa bude vzťahovať na voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, voľby prezidenta Slovenskej republiky, na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky a na konanie celoštátneho referenda. Celý proces konania volieb budú zabezpečovať zastupiteľské úrady v súčinnosti s Ministerstvom vnútra a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Občania, ktorí prejavia záujem o voľbu na zastupiteľskom úrade, budú musieť adresovať svoju žiadosť ministerstvu vnútra, pokiaľ nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, alebo obci jeho trvalého pobytu, pokiaľ majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Túto žiadosť písomne alebo elektronicky musia adresovať ministerstvu vnútra do 50 dní a obci do 60 dní pred dňom konania volieb. Následne ministerstvo vnútra z týchto žiadostí vytvorí kompletný zoznam, ktorý po rozdelení žiadostí adresuje konkrétnym zastupiteľských úradom, do ktorých sa jednotliví občania prihlásili.
Návrh myslí aj na zamedzenie viacnásobného hlasovania, a preto občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí požiadajú o voľbu v zahraničí, budú vyškrtnutí zo zoznamov voličov v danej obci, a súčasne osoby, ktoré požiadajú aj o voľbu poštou, aj o voľbu na zastupiteľskom úrade, budú môcť zo zákona voliť len poštou a nebudú do zvláštneho zoznamu voličov na účely volieb v zahraničí zapísaní.
Na voľby na zastupiteľských úradoch sa zriadi zvláštna okrsková komisia, ktorá bude mať minimálne piatich členov. Na činnosť tejto komisie, ustanovenie jej členov sa primerane použijú pravidlá podľa konkrétneho druhu volieb, ktoré sa používajú aj vo voľbách, ktoré sa konajú na území Slovenskej republiky.
Postup voľby na zastupiteľskom úrade bude analogicky upravený ako pri iných druhoch volieb, ktoré sa konajú na území Slovenskej republiky, s nasledovnými odlišnosťami: voliči sa budú zapisovať do zvláštneho zoznamu voličov, zriadi sa samostatná zvláštna okrsková komisia mimo územia Slovenskej republiky, čas konania volieb v zahraničí sa musí uskutočniť v čase zodpovedajúcemu konaniu volieb na území Slovenskej republiky, oznamovaciu povinnosť pred konaním volieb budú mať zastupiteľské úrady, ktoré tak musia vykonať 15 dní pred konaním volieb, pričom tieto informácie sa im doručujú na adresu, ktorú uviedli v žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade.
Z volieb na zastupiteľskom úrade sa bude vyhotovovať zápisnica, ktorá sa bude zasielať priamo štátnej volebnej komisii na potvrdenie. Výsledky volieb, ktoré sa uskutočnia na zastupiteľských úradoch, sa zašlú elektronicky štátnej volebnej komisii, ktorá bude mať povahu zápisnice okresnej volebnej komisie. Zápisnica okrem iného bude obsahovať aj miestny čas začiatku a skončenia hlasovania, počet voličov, ktorí požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade a ktorí sa takejto voľby zúčastnili.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh používa namiesto "Ústrednej volebnej komisie" pojem "Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán" v znení legislatívnej skratky "štátna komisia", keďže v priebehu legislatívneho procesu sa vytvorila zhoda na konštituovaní nového volebného orgánu, a to z dôvodu, aby tento návrh bol po prijatí a už skôr schválenými zmenami vyplývajúcimi napríklad zo spoločnej správy príslušného gestorského výboru v zhode.
Možnosť voľby na zastupiteľských úradoch má v súčasnosti vo svojom právnom poriadku viacero európskych štátov, prostredníctvom ktorej umožňuje všetkým svojim občanom plnohodnotne sa zapájať do občianskeho života štátu a tak plnohodnotne využívať jedno zo svojich základných politických práv, ktorým je volebné právo.
Platný stav, ktorý umožňuje voličom zo zahraničia výlučne voľbu poštou, aj to len v parlamentných voľbách, pričom vládny návrh zákona zavádza možnosť hlasovania poštou aj v celoštátnom referende, je nevyhovujúci, najmä z dôvodu administratívnej náročnosti takejto voľby, a reálne neumožňuje týmto voličom uplatniť si svoje volebné práva. Zmena by mala nastať už aj prijatím tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, najmä s ohľadom na tie mestá v zahraničí, kde žije väčší počet Slovákov, napríklad New York, Londýn alebo Dublin. Aj keď ideálne by bolo zavedenie možnosti voliť zo zahraničia elektronicky prostredníctvom internetu. Avšak už aj zavedenie možnosti voliť na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí bude znamenať významné zvýšenie počtu občanov Slovenskej republiky na voľbách, a to aj tých, ktorí sa budú práve v čase volieb nachádzať v zahraničí, čo okrem reálneho uplatnenia volebného práva napomôže tiež k zvýšeniu volebnej účasti, ktorá sa v posledných rokoch na Slovensku rapídne znížila.
Toľko k opisu pozmeňovacieho návrhu. A teraz mi ho dovoľte prečítať, tak ako ho navrhujeme.
Vládny návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku sa mení a dopĺňa takto:
Bod 1. V čl. I v § 8 ods. l sa za slová "(ďalej len "starosta obce")" vkladajú slová "a na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí (ďalej len "zastupiteľský úrad") Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí")".
Bod 2. V čl. I v § 8 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto slová: "s výnimkou volebného okrsku, ktorým je zastupiteľský úrad".
Bod 3. V čl. I v § 11 ods. 5 sa za slovo "voličov" vkladajú tieto slová "a zvláštneho zoznamu voličov".
Bod 4. V čl. I v § 12 ods. 3 sa na konci bodka nahrádza čiarkou a dopĺňa písmeno f), ktoré znie: "f) zastupiteľský úrad.".
Bod 5. V čl. I v § 14 ods. 1 sa na konci pripája táto veta: "Členom zvláštnej volebnej komisie môže byť aj ten, kto nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky."
Bod 6. V čl. I sa § 17 dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Zastupiteľský úrad pri voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, pri voľbách prezidenta Slovenskej republiky, ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a pri konaní referenda najneskôr 15 dní pred konaním volieb doručuje voličom, ktorí sú prihlásení na voľby v jeho územnom obvode na adrese miesta pobytu v cudzine, ktorú uviedli v žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade, oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, adresu zastupiteľského úradu, stručný spôsob úpravy hlasovacieho lístka a povinnosti voliča preukázať sa pred hlasovaním príslušným dokladom, preukazujúcim jeho štátne občianstvo Slovenskej republiky."
Bod 7. V čl. I v § 30 sa odsek 1 dopĺňa písmenom e), ktoré znie: "e) zastupiteľské úrady ministerstvo vnútra v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí.".
Bod 8. V čl. I v § 32 ods. 4 sa za slová "člen okrskovej volebnej komisie" vkladá čiarka a slová "člen zvláštnej okrskovej komisie".
Bod 9. V čl. I sa za § 41 vkladá nový § 41a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 41a
Zvláštny zoznam voličov
(1) Zvláštny zoznam voličov zostavuje a vedie ministerstvo vnútra. Do zvláštneho zoznamu voličov sa zapisujú voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, a voliči s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí požiadali obec v mieste trvalého pobytu o voľbu na zastupiteľskom úrade.
(2) V zvláštnom zozname voličov sa voliči vedú v abecednom poradí podľa priezviska.
(3) O voličovi zapísanom do zvláštneho zoznamu voličov sa uvádzajú tieto údaje:
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,
c) adresa miesta pobytu v cudzine,
d) adresa trvalého pobytu, pokiaľ ju má na území Slovenskej republiky.
(4) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, sa do zvláštneho zoznamu voličov zapisuje na základe žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade adresovanej ministerstvu vnútra, a volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, sa do zvláštneho zoznamu voličov zapisuje na základe žiadosti adresovanej obci v mieste trvalého pobytu. Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade možno podať v listinnej forme alebo v elektronickej forme.
(5) Ak žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade neobsahuje zákonom ustanovené údaje alebo nie sú k nej pripojené ustanovené prílohy, ministerstvo vnútra v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí vykoná opatrenia na to, aby žiadateľ o voľbu na zastupiteľskom úrade doplnil chýbajúce údaje. Ak žiadateľ nedoručí údaje alebo ustanovené prílohy najneskôr 35 dní pred dňom konania volieb, ministerstvo vnútra ho do zvláštneho zoznamu voličov nezapíše.
(6) Ministerstvo vnútra odovzdá zvláštny zoznam voličov štátnej komisii v dvoch rovnopisoch v deň konania volieb.
(7) Ministerstvo vnútra zasiela zoznam voličov príslušnému zastupiteľskému úradu podľa žiadosti voliča, ktorý požiadal o voľbu v jeho územnom obvode."
Bod 10 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 46 vkladá nový § 46a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 46a
Zvláštna okrsková komisia
(1) Na voľby na zastupiteľských úradoch sa zriaďuje zvláštna okrsková komisia, ktorá má minimálne piatich členov.
(2) Zastupiteľský úrad organizačne a technicky zabezpečuje priebeh a uskutočnenie volieb, zabezpečuje personálne fungovanie zvláštnej okrskovej komisie. Za činnosť zastupiteľského úradu na volebných veciach zodpovedá vedúci zastupiteľského úradu.
(3) Na postup pri delegovaní zástupcov do zvláštnej volebnej komisie, jej fungovanie a rozsah právomocí sa primerane použijú ustanovenia § 46."
Bod 11 pozmeňovacieho návrhu. V čl. I v § 52 ods. 6 prvej vete sa za slovo "obciam" vkladajú tieto slová "a prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí zastupiteľským úradom".
Bod 12 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa v § 52 ods. 6 druhej vete sa na konci pripájajú tieto slová: "a vedúci zastupiteľských úradov zabezpečia, aby boli hlasovacie lístky doručené najneskôr v deň konania volieb zvláštnym volebným komisiám".
Bod 13. V čl. I v § 54 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto slová: "alebo na zastupiteľskom úrade".
Bod 14. V čl. I sa v § 54 dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 15 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 57 vkladá nový § 57a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 57a
Voľba na zastupiteľskom úrade
(1) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý nepožiadal o voľbu poštou podľa § 56 alebo § 57, môže požiadať písomne alebo elektronicky o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí byť doručená ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní pred dňom konania volieb. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(2) Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia, môže požiadať písomne alebo elektronicky obec trvalého pobytu o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť musí byť doručená najneskôr 60 dní pred dňom konania volieb. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(3) Obec zasiela ministerstvu vnútra zoznam voličov, ktorí ju požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade, do 55 dní pred dňom konania volieb.
(4) Ak ministerstvo vnútra zistí, že ho ten istý volič požiadal o voľbu poštou podľa § 56 alebo § 57 a aj o voľbu na zastupiteľskom úrade, umožní mu voliť len poštou podľa § 56 alebo § 57 a jeho žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade zamietne a nezapíše ho do zvláštneho zoznamu voličov. O tejto skutočnosti informuje ministerstvo vnútra voliča písomne do 10 dní od zamietnutia žiadosti.
(5) Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí obsahovať tieto údaje o voličovi:
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,
c) adresu trvalého pobytu,
d) adresu miesta pobytu v cudzine,
e) adresu zastupiteľského úradu, v ktorom chce volič voliť.
(6) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, k žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade pripája
a) čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
b) fotokópiu časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky.
(7) Ministerstvo vnútra zasiela zastupiteľskému úradu najneskôr 30 dní pred dňom konania volieb zoznam voličov, ktorí chcú v jeho územnom obvode voliť.
(8) Voľby na zastupiteľskom úrade sa musia konať v čase zodpovedajúcom konaniu volieb v Slovenskej republike a začiatok sčítavania hlasov sa musí začať v rovnakom čase, ako uplynie lehota stanovená na ukončenie hlasovania v Slovenskej republike.
(9) Zvláštna okrsková komisia v zápisnici o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade uvádza
a) miestny čas začiatku a skončenia hlasovania, prípadne jeho prerušenia,
b) počet voličov, ktorí požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili volieb na zastupiteľskom úrade,
d) počet platných hlasov odovzdaných pre každú politickú stranu alebo koalíciu,
e) počet voličov, ktorí využili právo prednostného hlasu pre kandidátov politickej strany alebo koalície,
f) počet platných prednostných hlasov odovzdaných pre jednotlivých kandidátov podľa politických strán alebo koalícií.
(10) Zvláštna okrsková komisia vyhotoví zápisnicu o výsledku hlasovania v dvoch rovnopisoch. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia zvláštnej okrskovej komisie. Ak niektorý z členov zvláštnej okrskovej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledku hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(11) Zastupiteľský úrad po sčítaní hlasov zasiela elektronickou formou v rozsahu podľa odseku 9 zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie štátnej komisii.
(12) Štátna komisia potvrdzuje zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade voličmi, ktorí volili na zastupiteľskom úrade. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia štátnej komisie. Ak niektorý z členov štátnej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledku hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(13) Zápisnica, ktorú potvrdí štátna komisia podľa odseku 12, je zároveň zápisnicou okresnej volebnej komisie.
(14) Na postup pri hlasovaní a zisťovaní výsledkov hlasovania sa primerane vzťahujú ustanovenia § 19 až § 27, § 25 ods. 2 až 4 a § 58 a 59."
Bod 16 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 96 vkladá nový § 96a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 96a
Zvláštny zoznam voličov
Na zvláštny zoznam voličov sa vzťahujú ustanovenia § 41a."
To je všetko.
Bod 19 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 101 vkladá nový § 101a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 101a
Zvláštna okrsková komisia
Na zvláštnu okrskovú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 46a."
Bod 20 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 105 vkladá nový § 105a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 105a
Spôsob voľby
(1) Volič môže voliť na území Slovenskej republiky
a) vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo
b) v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
(2) Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky na zastupiteľskom úrade.
(3) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 21 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 106 vkladá nový § 106a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 106a
Voľba na zastupiteľskom úrade
Na voľbu na zastupiteľskom úrade sa vzťahujú ustanovenia § 57a okrem odseku 4."
Bod 22 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 115 vkladá nový § 115a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 115a
Zvláštny zoznam voličov
Na zvláštny zoznam voličov sa vzťahujú ustanovenia § 41a."
Bod 23 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 120 vkladá nový § 120a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 120a
Zvláštna okrsková komisia
Na zvláštnu okrskovú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 46a."
Bod 24 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 122 vkladá nový § 122a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 122a
Spôsob voľby
(1) Volič môže voliť na území Slovenskej republiky
a) vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo
b) v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
(2) Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky na zastupiteľskom úrade.
(3) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 25 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 123 vkladá nový § 123a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 123a
Voľba na zastupiteľskom úrade
Na voľbu na zastupiteľskom úrade sa vzťahujú ustanovenia § 57a okrem odseku 4."
Bod 26 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 199 vkladá nový § 199a, ktorý znie:
"§ 199a
Zvláštny zoznam voličov
Na zvláštny zoznam voličov sa vzťahujú ustanovenia § 41a."
Bod 27 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 204 vkladá nový § 204a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 204a
Zvláštna okrsková komisia
Na zvláštnu okrskovú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 46a."
Bod 28 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I v § 208 ods. 2 sa za slovo "poštou" vkladajú slová "alebo na zastupiteľskom úrade".
Bod 29. V čl. I sa § 208 dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 30 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 211 vkladá nový § 211a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 211a
Voľba na zastupiteľskom úrade
(1) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý nepožiadal o voľbu poštou podľa § 210 a § 211, môže požiadať písomne alebo elektronicky o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí byť doručená ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní pred dňom konania referenda. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(2) Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase konania referenda sa zdržiava mimo jej územia, môže požiadať písomne alebo elektronicky obec trvalého pobytu o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť musí byť doručená najneskôr 60 dní pred dňom konania referenda. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(3) Obec zasiela ministerstvu vnútra zoznam voličov, ktorí ju požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade do 55 dní pred dňom konania volieb.
(4) Ak ministerstvo vnútra zistí, že ho ten istý volič požiadal o voľbu poštou podľa § 210 alebo § 211 a aj o voľbu na zastupiteľskom úrade, umožní mu voliť len poštou podľa § 210 alebo § 211 a jeho žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade zamietne a nezapíše ho do zvláštneho zoznamu voličov. O tejto skutočnosti informuje ministerstvo vnútra voliča písomne do 10 dní od zamietnutia žiadosti.
(5) Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí obsahovať tieto údaje o voličovi
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,
c) adresu trvalého pobytu,
d) adresu miesta pobytu v cudzine,
e) adresu zastupiteľského úradu, v ktorom chce volič voliť.
(6) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, k žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade pripája
a) čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
b) fotokópiu časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky.
(7) Ministerstvo vnútra zasiela zastupiteľskému úradu najneskôr 30 dní pred dňom konania referenda zoznam voličov, ktorí chcú v jeho územnom obvode voliť.
(8) Voľby na zastupiteľskom úrade sa musia konať v čase zodpovedajúcom konaniu referenda v Slovenskej republike a začiatok sčítavania hlasov sa musí začať v rovnakom čase, ako uplynie lehota stanovená na ukončenie hlasovania v Slovenskej republike.
(9) Zvláštna okrsková komisia v zápisnici o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade uvádza
a) miestny čas začiatku a skončenia hlasovania, prípadne jeho prerušenia,
b) počet voličov, ktorí požiadali o hlasovanie v referende na zastupiteľskom úrade,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili referenda na zastupiteľskom úrade,
d) počet odovzdaných hlasovacích lístkov,
e) počet odovzdaných platných hlasovacích lístkov,
f) počet hlasov "áno" a počet hlasov "nie".
(10) Zvláštna okrsková komisia vyhotoví zápisnicu o výsledku hlasovania v dvoch rovnopisoch. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia zvláštnej okrskovej komisie. Ak niektorý z členov zvláštnej okrskovej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledkoch hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(11) Zastupiteľský úrad po sčítaní hlasov zasiela elektronickou formou v rozsahu podľa odseku 9 zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie štátnej komisii.
(12) Štátna komisia potvrdzuje zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade voličmi, ktorí volili na zastupiteľskom úrade. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia štátnej komisie. Ak niektorý z členov štátnej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledku hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(13) Zápisnica, ktorú potvrdí štátna komisia podľa odseku 12, je zároveň zápisnicou okresnej volebnej komisie.
(14) Na postup pri hlasovaní o zisťovaní výsledkov hlasovania sa primerane vzťahujú ustanovenia § 19 až § 27, § 25 ods. 2 až 4 a § 112 a 113."
To je celé znenie nášho pozmeňujúceho návrhu, ktorý umožní občanom Slovenskej republiky hlasovať v zahraničí na zastupiteľských úradoch. To znamená, že je to o tom, aby naozaj naši krajania v prvom rade mohli hlasovať na zastupiteľských úradoch a nemuseli posielať poštou svoje hlasovacie lístky. A takisto aj naši občania, ktorí sa v čase konania volieb nezdržiavajú na území Slovenskej republiky, aby im bolo umožnené hlasovať na našich zastupiteľských úradoch.
Ďakujem veľmi pekne. Odovzdávam svoj pozmeňujúci návrh spravodajcovi a poprosil by som vás o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis