Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

28.5.2014 o 10:51 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2014 11:53 - 11:55 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán minister, hovorili ste o účasti poslancov na výboroch. Aj my sme mali výbor kvôli tomuto zákonu a ja som prišiel hneď na začiatku, ale chýbali ste tam vy. A keďže som bol prihlásený v rozprave, ktorá bežala paralelne, ktorá by nemala, pretože výbor by nemal bežať počas pléna, tak som sa musel vrátiť do rokovacej sály. Tým pádom som náš výbor nestihol, takže aj toto je ten problém, že sa výbory zvolali narýchlo, tak ako v podstate sa zbúchal rýchlo celý tento zákon. Ja vo svojej prvej rozprave ku tomu procesu skráteného legislatívneho konania som povedal, že nie je dôvod tento zákon predkladať v skrátenom legislatívnom konaní, a naozaj ten dôvod tuná nie je. K tomu ste sa ale vy nevyjadrili, pretože ste sa vyjadrovali len k tomu uránu. Stále len urán, urán, potom sa tu hovorilo o kyanidovej metóde ťažby zlata a tak ďalej, ale zasa nie k celému procesu. Vy ste v tomto zákone povedali - a to je také ľúbivé, to už tuná povedali viacerí -, že áno, ideme dať možnosť, ja som to tiež včera povedal, že áno, dáva sa možnosť občanom rozhodnúť o tom, je to prístup k priamej demokracii, je to super vec, ale vy ste povedali á, ale nepovedali ste bé. Ani som to tuná nepočul ani počas rozpravy, ani od vás, pretože pokiaľ by sa také referendum schválilo alebo teda schválila by sa referendom ťažba, čo bude nasledovať potom? A to je to dôležité, pretože ak sa schváli ťažba, tak väčšinou firmy obchádzajú zákony, obchádzajú veci a skúste si zistiť na okresných úradoch životného prostredia, aké podnety a podania majú práve na ťažbu na východnom Slovensku, kde a ako sa ťaží, kde a ako im chodia kamióny, v ktorých hodinách, ako preťažené a podobne. A nikto nič proti týmto podnetom nerieši, toto je problém, ktorý by mal nastať po riešení toho, či sa schváli tento zákon. Ja som povedal, že tento zákon je dobrý, pretože rieši prístup k priamej demokracii a nerieši sa ten zvyšok. To je problém tohto celého procesu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2014 17:40 - 17:42 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, kolega Bugár, za vašu reakciu a pripomenul ste mi ešte jednu príhodu, ktorú som zažil. Kamarát choval doma krátkosrstého jazvečíka na poľovné účely, lebo jeho otec bol poľovník vášnivý. Chodili s ním, mal výcvik a tak isto chodieval som ku nim domov ako bežný kamarát. Tak isto som sa poznal s tým psom, bola to sučka a jedného času proste som prišiel a asi sa jej čosi nezdalo, alebo neviem čo, skočila a chňapla ma do ksichtu. A samozrejme bol som nahnevaný, nebolo to až také samozrejme nejaké extrémne, že by mi ublížila. Mal som akurát stopy na nose po dvoch zuboch a jednu na líci, ale vyslovene som na toho psa škaredo povedal, že ma uhryzol bez dôvodu atď. No mali ste vidieť reakciu toho psa. Strašne sa hanbil. To bolo vyslovene na ňom vidieť a normálne ma prišiel odprosiť, ale nemyslím si, že takýto pes by mal byť považovaný zrazu za nebezpečného za to, že v nejakej zlej situácii proste urobil niečo, čo možno ani sám nepredpokladal. Takže naozaj tento zákon proste by potom takéhoto psa eliminoval a chcel by som vidieť, ako by mu potom jeho majiteľ mal vytvoriť iné podmienky na jeho držanie v tom byte, kde ho držal, ako mal doposiaľ. Takže naozaj tento zákon nie je dobrý a naozaj treba si premyslieť, či pokračovať v jeho prerokovávaní ďalej, alebo nie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2014 17:33 - 17:39 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia... (Prerušenie vystúpenie predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec. Dámy a páni, pokračujeme v rokovaní. Poprosím vás. (Zaznievanie gongu.) Nech sa páči, pán poslanec.

Hraško, Igor, poslanec NR SR
Ďakujem pekne ešte raz. Už sme si zvykli na to, že keď sa opravujú vládne zákony, tak sa opravujú cez poslanecké návrhy. Ale opäť môžem len konštatovať, že zase je to nie veľmi šťastné riešenie a nie veľmi dobré riešenie a dotiahnuté riešenie. Tento návrh, mám zase taký pocit, že rieši nie príčinu, ale skôr dôsledok. Už aj kolega Simon to tu povedal, že uviedol taký príklad, a ja ho použijem a trošku ho rozvijem, s použitím auta. Ja keď som majiteľ auta, musím si byť vedomý toho, že keď niekoho s tým autom zrazím a ho usmrtím, musím zniesť svoje dôsledky. Nemôže to byť predsa tak, že až keď niekoho zrazím, až potom to auto začne byť nebezpečné a musím si dávať pozor, lebo potom si budem môcť za to svoje konanie niesť zodpovednosť. A presne tak by to malo byť aj pri týchto psoch.
A nielen pri psoch. A to je ďalší kameň úrazu, pretože to sa vzťahuje čisto len na psov, ale máme predsa aj iné druhy nebezpečných zvierat, ktoré sa môžu chovať a môžu sa vyskytovať aj na ulici, na verejnosti a môžu takisto ublížiť. Niektoré možno nie takým očividným spôsobom, že dokážu roztrhať telo, niektoré možno menej závažným, prenášajú rôzne choroby a podobne. Samozrejme každé zviera by malo byť istým spôsobom očkované, ktoré sa chová bežným, štandardným spôsobom a podobne. Ja by som však v tomto nechal priestor ľuďom, neobmedzoval by som ich. Pretože každý, keď chce niečo chovať, nech si chová, ale vedieť, že za to zviera, ktoré chovám, musím niesť plnú zodpovednosť. A v tomto prípade tuná tá zodpovednosť akosi nie je. Pretože ak sa niečo teda stane, alebo navrhovateľ uviedol zopár príkladov, kedy psy vyslovene poškodili telá ľudí, ktorých napadli, tak v tomto prípade bol spáchaný len priestupok.
Naši legislatívci už pracovali na návrhu, kedy sa zmení, alebo teda prekonfiguruje priestupok na trestný čin, ale už sme zistili, že aj vláda má v medzirezortnom pripomienkovom konaní niečo podobné. To znamená, že počkáme si na toto riešenie a uvidíme teda, že aký bude výstup. Ale opäť, nejedná sa tu, alebo nemalo by sa tu jednať len o psov, ale aj o ostatné zvieratá. To znamená, že tento problém by mal byť riešený komplexne.
Keďže sám som tiež choval nejaké psy, alebo teda bol pri ich výchove a vycvičil som si ich, tak viem, čo to všetko obnáša. A tak isto aj problematiku psích exkrementov mám v pláne riešiť trošku iným spôsobom. Čakal som, až bude po eurovoľbách, až teraz vlastne s touto legislatívnou iniciatívou vyjdeme vonku a bude sa to možno riešiť podobne, ako to vyriešili v Taliansku. Naozaj, chýba nám zodpovednosť. To znamená, že aby si bol človek dopredu vedomý, že keď niečo spraví, spôsobí tým, že drží akékoľvek zviera, musí byť zaň zodpovedný. A to má byť formou prevencie. To znamená, že nie až riešenie dôsledkov, ale preventívne. Ak chcem niečo chovať, ak chcem niečo vykonávať, musím si byť vedomý svojej zodpovednosti.
To znamená, že tento návrh je opäť nedokonalý, nedotiahnutý naozaj do konca a nerieši skutočný problém. Rieši už len naozaj dôsledky. A porovnávať naozaj, že či je jazvečík nebezpečnejší, alebo špic nebezpečnejší, či má do výšky kohútika takú alebo takú, do 40 centimetrov, nad 40 centimetrov, či chovám veľkého psa, či malého psa. Stretol som sa naozaj s malými plemenami, ktoré boli omnoho agresívnejšie ako tie väčšie plemená. Väčšie plemená sú väčšinou rozumnejšie. Nie všetky. Niektoré sú rozumnejšie plemená, dajú sa skôr vycvičiť, zapamätajú si, niektorých treba opakovať a tak ďalej. Takže nie je to vôbec jednoduché. Ale pokiaľ si je človek vedomý toho, že naozaj mám v ruke zbraň, môže byť použitá. Takisto majiteľ psa alebo teda držiteľ psa si musí byť vedomý toho, že nemôže poslať malú sedemročnú dcéru s veľkým dobermanom vonku, pretože ak narazí naozaj na človeka, ktorý ho jednoznačne provokuje, tak má aj dospelý majiteľ, si ho skôr udrží na, ako sa povie, na reťazi alebo na uzde, ako to malé dievča, ktorému, sa mu môže bez problémov vytrhnúť a môže utekať.
Zažil som to kedysi dávno, keď nám domáci dali ísť vyvenčiť bernardína a bernardín za druhou ulicou zbadal cicu. Rozbehol sa po nej. V rukách ostal len dym po utekajúcej šnúre a pes utekal preč. Samozrejme vtedy sa nič nestalo, nezaútočil na žiadneho človeka, ale aj pre dospelého človeka je takéto plemeno ťažké a pritom bernardín ako taký vôbec nie je nebezpečný, hej? Takže naozaj, myslím si, že tento zákon nie je urobený dobre, nie je dotiahnutý do konca a naozaj nerieši problém, ktorý tu máme. Snaží sa riešiť už len dôsledky správania psov. Takže ja súhlasím a podávam takisto procedurálny návrh, aby sme o tomto zákone viacej nerokovali a počkáme si radšej na legislatívny návrh vlády, ktorý príde a ktorý prekonfiguruje tento priestupok na trestný čin.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2014 10:51 - 10:56 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Som potešený, že práve v tomto čase, keď sa blíži jedenásta hodina hlasovania, pribúdajú tuná poslanci, poslankyne, čo je veľmi dobré.
Máme tuná predložený zákon v skrátenom legislatívnom konaní. Prvá otázka teda, že či to skrátené legislatívne konanie je legitímne alebo nie. Moja odpoveď je, že nie. Nie je dôvod, pretože to, čo má riešiť, sa tu rieši už dlhé roky. A teraz zrazu by mal vyvstať nejaký dôvod na skrátené legislatívne konanie, ktoré by mohlo tento, tento stav vyriešiť. Takže skrátené legislatívne konanie, nám teda na skrátené legislatívne konanie nie je dôvod. Takže to je prvá výtka.
Za ďalšie. To, že tu ide o biznis, o kšefty, to nám snáď je všetkým jasné. No ale, keďže sa postavila vlna odporu obyvateľov, tak teraz to musíme obrátiť, musíme z toho vyťažiť čo najviac, keď nie finančne, tak aspoň politicky, no a už to bolo spomínané, blížia sa komunálne voľby, tak prečo by sme si neprilepšili tým, že akože ochránime občanov Košíc a okolia. Povedzme si tak, ten urán tam, pod tými Košicami je už pekných pár miliónov rokov. Povedzme, že ten urán v Košiciach je spiaci drak. On sa časom prebudí. Kedy? Uvidíme. Ale ten urán tam je a škodí. A je otázne, či bude škodiť aj naďalej, alebo sa tá škodlivosť dá istým spôsobom eliminovať. Zbaviť sa spiaceho draka by bolo efektné a elegantné riešenie a tým pádom tak aj zlepšiť životné prostredie v Košiciach a v okolí. Áno, ľudia majú strach. Je to prirodzené, pretože majú strach z niečoho, čo nepoznajú. Ani sa im nečudujem, ale tu je otázka v rámci tohto procesu úplne iná.
Predložený zákon je dobrý, pretože napodiv smeruje k priamej demokracii, čo sa teda od vládnej strany nedalo nejak očakávať, ale je tu a je to realita. To znamená, že samotný zákon tak, ako je predložený, je dobrý a možno ho v podstate len pochváliť. Ale, tu je povedané len Á, ale chýba nám povedané Bé. A toto je problém, ktorý treba do budúcnosti vyriešiť omnoho razantnejším a dôležitejším spôsobom, ako samotné referendum o ťažbe či neťažbe. Spraví sa referendum, odsúhlasí sa ťažba a čo ďalej? Referendum prejde, referendum neprejde, ale to je otázka, že keď prejde to referendum a odsúhlasí sa ťažba v danom území, čo ďalej? A toto tuná zatiaľ nikto nepovedal. Je to teda problém, o ktorom sa nehovorí. Ak sa ťažba povolí, kto bude sledovať postup ťažby a dodržiavanie zmluvne dohodnutých podmienok pri ťažbe? Kto bude mať právomoc udeliť sankciu za nedodržanie zmluvných podmienok a za poškodzovanie životného prostredia? A tu v tomto by svoju úlohu mali zohrať obce. Štát ako taký povoľuje ťažbu, ale kontrolné mechanizmy by mali byť vždy na úrovni obcí.
Áno, riešime tu skrátené legislatívne konanie, ale aby sme vedeli tie dôvody, že to skrátené legislatívne konanie nemá svoje opodstatnenie, preto treba zoširšia zobrať ten problém a možno sa ešte raz k tomu vyjadrím, aby to bolo jasné a zrozumiteľné, že ten spiaci drak tu je a už je tu dlho. A doteraz sa to neriešilo, ale teraz zrazu sa to musí riešiť skráteným legislatívnym konaním. Takže je tu otázne, že či ten proces je legitímny alebo nelegitímny. Podľa mňa je to zbytočné a tým pádom môj procedurálny návrh v tomto je, aby sa nepokračovalo ďalej v skrátenom legislatívnom konaní, pretože tu naozaj nie je opodstatnenie.
Ak budeme riešiť, samozrejme že predpokladám, že to neprejde, takže keď budeme riešiť samotný zákon, potom doplním ďalšie údaje a ďalšie veci ohľadne ťažby na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2014 15:43 - 15:45 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán kolega Mikloško, tento zákon sa nevzťahuje na voľby do Európskeho parlamentu, čo som povedal už v úvode, pretože sa vzťahuje len na voľby do nášho národného parlamentu, voľby prezidenta, ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta a o celoštátnom referende. Nič viac.
Za ďalšie. Pokiaľ chodím po svete a počúvam našich krajanov, mnohí krajania majú deti, ktoré študujú na Slovensku. Snažia sa zveľadiť našu kultúru tým, že to, čo sa dozvedia, prenášajú tam a, naopak, obohacujú našu kultúru tým, že rozprávajú svoje zážitky zo svojej domoviny, zo svojej minulosti, zo svojej histórie. Myslím si, že mnohí z nich sú práve takí, ktorí majú reálny základ aj korene u nás na Slovensku a sú hrdí občania Slovenskej republiky.
Takých, ktorých ste spomínali vy, že si zobrali občianstvo Slovenska len kvôli tomu, aby reštituovali a potom zmizli kdesi do zahraničia, tých sa neobávam, pretože tých ani nejaké voľby nezaujímajú, tí majú svoj biznis, ako ste povedali, a vôbec nemajú ani nejak cieľ ovplyvniť voľby.
Ale sú tuná občania, ktorých sa týka aj naša zahraničná politika a politika ochrany, alebo teda starostlivosti o krajanov žijúcich v zahraničí. Viete, že tejto téme sa ja venujem, odkedy som sem prišiel, a záleží mi naozaj na tom, aby tí ľudia, ktorí sú mimo Slovenskej republiky, aby mali tie isté práva a nemuseli byť obmedzovaní vo svojom volebnom práve, tak ako sú obmedzovaní v súčasnosti.
Takisto sú tam ľudia, ktorí sú nielen teda potomkami Slovákov, ale sú tam ľudia, ktorí tam išli dočasne. Išli tam za prácou, pretože tuná tej práce na Slovensku veľa nie je a nie sú vytvorené pre ňu adekvátne, dobré podmienky. Preto aj takýmto ľuďom ja veľmi rád umožním, pretože oni sa tu na Slovensko vrátia. Mnohí sa už vrátili, pretože s nimi prichádzam do styku. Takže pre takýchto je práve tento pozmeňujúci návrh určený.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.5.2014 15:09 - 15:41 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, keďže bol som aj ja pri tom, keď sa kreovali tieto nové dokumenty, nové zákony, a ako som už spomínal aj v predchádzajúcom, niektoré veci boli zapracované, ale viac-menej len v kozmetických zmenách, to znamená, že tie podstatné akosik boli opomenuté. A my by sme boli radi, kedy sa naozaj trošku zmenil systém. My vieme, že to teraz takto vyhovuje, mnohým to tak vyhovuje, ale nevyhovuje to občanom a aj tí nás požiadali o to, aby sme túto zmenu, alebo teda niekoľko zmien navrhli.
Niektoré už prečítali moji kolegovia, ja pripájam ďalšie, keďže som tiež spolunavrhovateľom niektorých, tak aby sme to mali také trošku pestrejšie.
Viackrát sa hovorilo o voľbách zo zahraničia a my sme apelovali na to, aby boli lepšie možnosti pre Slovákov žijúcich v zahraničí alebo Slovákov nachádzajúcich sa dočasne v zahraničí, kedy sa vlastne konajú voľby, aby im bolo umožnené využiť svoje právo voľby a aby ho mali postavené na roveň ostatným občanom Slovenskej republiky. Nejak tieto naše myšlienky neboli akceptované, preto prinášame náš pozmeňovák.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miroslava Kadúca a Igora Hraška k vládnemu návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku (tlač 659).
Najprv prečítam odôvodnenie a potom samotný návrh, ktorý je vlastne len v štyroch bodoch.
Hlavným účelom predloženého pozmeňujúceho návrhu je vytvoriť motiváciu pre voličov hlasujúcich poštou k využívaniu ich ústavného práva voliť, a to cez úplne bezplatné hlasovanie. Podľa súčasnej právnej úpravy náklady na hlasovanie poštou znáša volič pri zasielaní hlasovacieho lístka na územie Slovenskej republiky.
Podľa nášho pozmeňovacieho návrhu sa úhradu za zaslanie hlasovacieho lístka na územie Slovenskej republiky prenesie zo strany voliča na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako adresáta zásielky. Takouto právnou úpravou sa súčasne vytvoria rovnaké podmienky na prístup k výkonu volebného práva medzi občanmi hlasujúcimi na území Slovenskej republiky a tými, ktorí hlasujú mimo tohto územia. Súčasne po prijatí tohto návrhu očakávame zvýšenie záujmu štátnych občanov Slovenskej republiky nachádzajúcich sa v deň volieb a konania referenda mimo územia Slovenskej republiky o voľby poštou, keďže hradenie poštovného bol jeden z faktorov, pre ktorý sa odmietali zúčastňovať volieb. Zúčastňovať.
Takže samotný návrh zákona, alebo teda pozmeňujúci návrh.
Vládny návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku sa mení takto:
1. V čl. I § 56 ods. 7 druhej vete sa slovíčko "volič" nahrádza slovom "adresát".
2. V čl. I § 57 ods. 6 druhej vete sa slovo "volič" nahrádza slovom "adresát".
3. V čl. I § 210 ods. 7 druhej vete sa slovo "volič" nahrádza slovom "adresát".
4. V čl. I § 211 ods. 6 druhej vete sa slovo "volič" nahrádza slovom "adresát".
Ďakujem pekne. Odovzdávam spravodajcovi tento návrh.
Naozaj najmä v krajinách, kde nie je až tá ekonomická sila taká, aby si mohli voliči uplatňovať právo a voliť poštou, pretože to poštovné z ich územia na územie Slovenskej republiky je tak vysoké, že radšej povedia, že voliť nebudú, naozaj to právo potom rovnosti vo voľbách nie je rovnaké, ako keby sa nachádzali na území Slovenskej republiky.
Ďalší návrh, ktorý predkladáme, je pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Igora Hraška, Miroslava Kadúca a Jozefa Viskupiča k vládnemu návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku (tlač 659).
Takisto najskôr prečítam odôvodnenie, aby bolo jasné, v čom nastávajú hlavné zmeny v rámci tohto pozmeňujúceho návrhu. Opäť sa jedná o voľbu zo zahraničia. Tentokrát sa jedná o voľbu alebo umožnenie voľby, alebo teda voliť na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí.
Hlavným účelom predloženého pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je umožniť štátnym občanom Slovenskej republiky voliť v zahraničí na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky (ďalej len "zastupiteľský úrad"), čo je plne v súlade so záväzkom Slovenskej republiky vyjadrenom v čl. 7a Ústavy Slovenskej republiky, a to, že podporuje vzťahy Slovákov žijúcich v zahraničí s materskou krajinou.
Podľa predloženého návrhu budú môcť na zastupiteľských úradoch voliť občania Slovenskej republiky, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a požiadali Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo vnútra") o takúto formu voľby alebo občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí sa v čase voľby budú nachádzať v zahraničí a požiadali obec svojho trvalého pobytu o takúto formu voľby.
Možnosť voliť aj v zahraničí na zastupiteľských úradoch sa bude vzťahovať na voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, voľby prezidenta Slovenskej republiky, na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky a na konanie celoštátneho referenda. Celý proces konania volieb budú zabezpečovať zastupiteľské úrady v súčinnosti s Ministerstvom vnútra a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Občania, ktorí prejavia záujem o voľbu na zastupiteľskom úrade, budú musieť adresovať svoju žiadosť ministerstvu vnútra, pokiaľ nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, alebo obci jeho trvalého pobytu, pokiaľ majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Túto žiadosť písomne alebo elektronicky musia adresovať ministerstvu vnútra do 50 dní a obci do 60 dní pred dňom konania volieb. Následne ministerstvo vnútra z týchto žiadostí vytvorí kompletný zoznam, ktorý po rozdelení žiadostí adresuje konkrétnym zastupiteľských úradom, do ktorých sa jednotliví občania prihlásili.
Návrh myslí aj na zamedzenie viacnásobného hlasovania, a preto občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí požiadajú o voľbu v zahraničí, budú vyškrtnutí zo zoznamov voličov v danej obci, a súčasne osoby, ktoré požiadajú aj o voľbu poštou, aj o voľbu na zastupiteľskom úrade, budú môcť zo zákona voliť len poštou a nebudú do zvláštneho zoznamu voličov na účely volieb v zahraničí zapísaní.
Na voľby na zastupiteľských úradoch sa zriadi zvláštna okrsková komisia, ktorá bude mať minimálne piatich členov. Na činnosť tejto komisie, ustanovenie jej členov sa primerane použijú pravidlá podľa konkrétneho druhu volieb, ktoré sa používajú aj vo voľbách, ktoré sa konajú na území Slovenskej republiky.
Postup voľby na zastupiteľskom úrade bude analogicky upravený ako pri iných druhoch volieb, ktoré sa konajú na území Slovenskej republiky, s nasledovnými odlišnosťami: voliči sa budú zapisovať do zvláštneho zoznamu voličov, zriadi sa samostatná zvláštna okrsková komisia mimo územia Slovenskej republiky, čas konania volieb v zahraničí sa musí uskutočniť v čase zodpovedajúcemu konaniu volieb na území Slovenskej republiky, oznamovaciu povinnosť pred konaním volieb budú mať zastupiteľské úrady, ktoré tak musia vykonať 15 dní pred konaním volieb, pričom tieto informácie sa im doručujú na adresu, ktorú uviedli v žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade.
Z volieb na zastupiteľskom úrade sa bude vyhotovovať zápisnica, ktorá sa bude zasielať priamo štátnej volebnej komisii na potvrdenie. Výsledky volieb, ktoré sa uskutočnia na zastupiteľských úradoch, sa zašlú elektronicky štátnej volebnej komisii, ktorá bude mať povahu zápisnice okresnej volebnej komisie. Zápisnica okrem iného bude obsahovať aj miestny čas začiatku a skončenia hlasovania, počet voličov, ktorí požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade a ktorí sa takejto voľby zúčastnili.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh používa namiesto "Ústrednej volebnej komisie" pojem "Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán" v znení legislatívnej skratky "štátna komisia", keďže v priebehu legislatívneho procesu sa vytvorila zhoda na konštituovaní nového volebného orgánu, a to z dôvodu, aby tento návrh bol po prijatí a už skôr schválenými zmenami vyplývajúcimi napríklad zo spoločnej správy príslušného gestorského výboru v zhode.
Možnosť voľby na zastupiteľských úradoch má v súčasnosti vo svojom právnom poriadku viacero európskych štátov, prostredníctvom ktorej umožňuje všetkým svojim občanom plnohodnotne sa zapájať do občianskeho života štátu a tak plnohodnotne využívať jedno zo svojich základných politických práv, ktorým je volebné právo.
Platný stav, ktorý umožňuje voličom zo zahraničia výlučne voľbu poštou, aj to len v parlamentných voľbách, pričom vládny návrh zákona zavádza možnosť hlasovania poštou aj v celoštátnom referende, je nevyhovujúci, najmä z dôvodu administratívnej náročnosti takejto voľby, a reálne neumožňuje týmto voličom uplatniť si svoje volebné práva. Zmena by mala nastať už aj prijatím tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, najmä s ohľadom na tie mestá v zahraničí, kde žije väčší počet Slovákov, napríklad New York, Londýn alebo Dublin. Aj keď ideálne by bolo zavedenie možnosti voliť zo zahraničia elektronicky prostredníctvom internetu. Avšak už aj zavedenie možnosti voliť na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí bude znamenať významné zvýšenie počtu občanov Slovenskej republiky na voľbách, a to aj tých, ktorí sa budú práve v čase volieb nachádzať v zahraničí, čo okrem reálneho uplatnenia volebného práva napomôže tiež k zvýšeniu volebnej účasti, ktorá sa v posledných rokoch na Slovensku rapídne znížila.
Toľko k opisu pozmeňovacieho návrhu. A teraz mi ho dovoľte prečítať, tak ako ho navrhujeme.
Vládny návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku sa mení a dopĺňa takto:
Bod 1. V čl. I v § 8 ods. l sa za slová "(ďalej len "starosta obce")" vkladajú slová "a na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí (ďalej len "zastupiteľský úrad") Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí")".
Bod 2. V čl. I v § 8 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto slová: "s výnimkou volebného okrsku, ktorým je zastupiteľský úrad".
Bod 3. V čl. I v § 11 ods. 5 sa za slovo "voličov" vkladajú tieto slová "a zvláštneho zoznamu voličov".
Bod 4. V čl. I v § 12 ods. 3 sa na konci bodka nahrádza čiarkou a dopĺňa písmeno f), ktoré znie: "f) zastupiteľský úrad.".
Bod 5. V čl. I v § 14 ods. 1 sa na konci pripája táto veta: "Členom zvláštnej volebnej komisie môže byť aj ten, kto nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky."
Bod 6. V čl. I sa § 17 dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Zastupiteľský úrad pri voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, pri voľbách prezidenta Slovenskej republiky, ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a pri konaní referenda najneskôr 15 dní pred konaním volieb doručuje voličom, ktorí sú prihlásení na voľby v jeho územnom obvode na adrese miesta pobytu v cudzine, ktorú uviedli v žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade, oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, adresu zastupiteľského úradu, stručný spôsob úpravy hlasovacieho lístka a povinnosti voliča preukázať sa pred hlasovaním príslušným dokladom, preukazujúcim jeho štátne občianstvo Slovenskej republiky."
Bod 7. V čl. I v § 30 sa odsek 1 dopĺňa písmenom e), ktoré znie: "e) zastupiteľské úrady ministerstvo vnútra v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí.".
Bod 8. V čl. I v § 32 ods. 4 sa za slová "člen okrskovej volebnej komisie" vkladá čiarka a slová "člen zvláštnej okrskovej komisie".
Bod 9. V čl. I sa za § 41 vkladá nový § 41a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 41a
Zvláštny zoznam voličov
(1) Zvláštny zoznam voličov zostavuje a vedie ministerstvo vnútra. Do zvláštneho zoznamu voličov sa zapisujú voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, a voliči s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí požiadali obec v mieste trvalého pobytu o voľbu na zastupiteľskom úrade.
(2) V zvláštnom zozname voličov sa voliči vedú v abecednom poradí podľa priezviska.
(3) O voličovi zapísanom do zvláštneho zoznamu voličov sa uvádzajú tieto údaje:
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,
c) adresa miesta pobytu v cudzine,
d) adresa trvalého pobytu, pokiaľ ju má na území Slovenskej republiky.
(4) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, sa do zvláštneho zoznamu voličov zapisuje na základe žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade adresovanej ministerstvu vnútra, a volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, sa do zvláštneho zoznamu voličov zapisuje na základe žiadosti adresovanej obci v mieste trvalého pobytu. Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade možno podať v listinnej forme alebo v elektronickej forme.
(5) Ak žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade neobsahuje zákonom ustanovené údaje alebo nie sú k nej pripojené ustanovené prílohy, ministerstvo vnútra v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí vykoná opatrenia na to, aby žiadateľ o voľbu na zastupiteľskom úrade doplnil chýbajúce údaje. Ak žiadateľ nedoručí údaje alebo ustanovené prílohy najneskôr 35 dní pred dňom konania volieb, ministerstvo vnútra ho do zvláštneho zoznamu voličov nezapíše.
(6) Ministerstvo vnútra odovzdá zvláštny zoznam voličov štátnej komisii v dvoch rovnopisoch v deň konania volieb.
(7) Ministerstvo vnútra zasiela zoznam voličov príslušnému zastupiteľskému úradu podľa žiadosti voliča, ktorý požiadal o voľbu v jeho územnom obvode."
Bod 10 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 46 vkladá nový § 46a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 46a
Zvláštna okrsková komisia
(1) Na voľby na zastupiteľských úradoch sa zriaďuje zvláštna okrsková komisia, ktorá má minimálne piatich členov.
(2) Zastupiteľský úrad organizačne a technicky zabezpečuje priebeh a uskutočnenie volieb, zabezpečuje personálne fungovanie zvláštnej okrskovej komisie. Za činnosť zastupiteľského úradu na volebných veciach zodpovedá vedúci zastupiteľského úradu.
(3) Na postup pri delegovaní zástupcov do zvláštnej volebnej komisie, jej fungovanie a rozsah právomocí sa primerane použijú ustanovenia § 46."
Bod 11 pozmeňovacieho návrhu. V čl. I v § 52 ods. 6 prvej vete sa za slovo "obciam" vkladajú tieto slová "a prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí zastupiteľským úradom".
Bod 12 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa v § 52 ods. 6 druhej vete sa na konci pripájajú tieto slová: "a vedúci zastupiteľských úradov zabezpečia, aby boli hlasovacie lístky doručené najneskôr v deň konania volieb zvláštnym volebným komisiám".
Bod 13. V čl. I v § 54 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto slová: "alebo na zastupiteľskom úrade".
Bod 14. V čl. I sa v § 54 dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 15 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 57 vkladá nový § 57a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 57a
Voľba na zastupiteľskom úrade
(1) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý nepožiadal o voľbu poštou podľa § 56 alebo § 57, môže požiadať písomne alebo elektronicky o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí byť doručená ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní pred dňom konania volieb. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(2) Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia, môže požiadať písomne alebo elektronicky obec trvalého pobytu o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť musí byť doručená najneskôr 60 dní pred dňom konania volieb. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(3) Obec zasiela ministerstvu vnútra zoznam voličov, ktorí ju požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade, do 55 dní pred dňom konania volieb.
(4) Ak ministerstvo vnútra zistí, že ho ten istý volič požiadal o voľbu poštou podľa § 56 alebo § 57 a aj o voľbu na zastupiteľskom úrade, umožní mu voliť len poštou podľa § 56 alebo § 57 a jeho žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade zamietne a nezapíše ho do zvláštneho zoznamu voličov. O tejto skutočnosti informuje ministerstvo vnútra voliča písomne do 10 dní od zamietnutia žiadosti.
(5) Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí obsahovať tieto údaje o voličovi:
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,
c) adresu trvalého pobytu,
d) adresu miesta pobytu v cudzine,
e) adresu zastupiteľského úradu, v ktorom chce volič voliť.
(6) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, k žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade pripája
a) čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
b) fotokópiu časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky.
(7) Ministerstvo vnútra zasiela zastupiteľskému úradu najneskôr 30 dní pred dňom konania volieb zoznam voličov, ktorí chcú v jeho územnom obvode voliť.
(8) Voľby na zastupiteľskom úrade sa musia konať v čase zodpovedajúcom konaniu volieb v Slovenskej republike a začiatok sčítavania hlasov sa musí začať v rovnakom čase, ako uplynie lehota stanovená na ukončenie hlasovania v Slovenskej republike.
(9) Zvláštna okrsková komisia v zápisnici o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade uvádza
a) miestny čas začiatku a skončenia hlasovania, prípadne jeho prerušenia,
b) počet voličov, ktorí požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili volieb na zastupiteľskom úrade,
d) počet platných hlasov odovzdaných pre každú politickú stranu alebo koalíciu,
e) počet voličov, ktorí využili právo prednostného hlasu pre kandidátov politickej strany alebo koalície,
f) počet platných prednostných hlasov odovzdaných pre jednotlivých kandidátov podľa politických strán alebo koalícií.
(10) Zvláštna okrsková komisia vyhotoví zápisnicu o výsledku hlasovania v dvoch rovnopisoch. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia zvláštnej okrskovej komisie. Ak niektorý z členov zvláštnej okrskovej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledku hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(11) Zastupiteľský úrad po sčítaní hlasov zasiela elektronickou formou v rozsahu podľa odseku 9 zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie štátnej komisii.
(12) Štátna komisia potvrdzuje zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade voličmi, ktorí volili na zastupiteľskom úrade. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia štátnej komisie. Ak niektorý z členov štátnej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledku hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(13) Zápisnica, ktorú potvrdí štátna komisia podľa odseku 12, je zároveň zápisnicou okresnej volebnej komisie.
(14) Na postup pri hlasovaní a zisťovaní výsledkov hlasovania sa primerane vzťahujú ustanovenia § 19 až § 27, § 25 ods. 2 až 4 a § 58 a 59."
Bod 16 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 96 vkladá nový § 96a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 96a
Zvláštny zoznam voličov
Na zvláštny zoznam voličov sa vzťahujú ustanovenia § 41a."
To je všetko.
Bod 19 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 101 vkladá nový § 101a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 101a
Zvláštna okrsková komisia
Na zvláštnu okrskovú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 46a."
Bod 20 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 105 vkladá nový § 105a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 105a
Spôsob voľby
(1) Volič môže voliť na území Slovenskej republiky
a) vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo
b) v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
(2) Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky na zastupiteľskom úrade.
(3) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 21 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 106 vkladá nový § 106a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 106a
Voľba na zastupiteľskom úrade
Na voľbu na zastupiteľskom úrade sa vzťahujú ustanovenia § 57a okrem odseku 4."
Bod 22 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 115 vkladá nový § 115a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 115a
Zvláštny zoznam voličov
Na zvláštny zoznam voličov sa vzťahujú ustanovenia § 41a."
Bod 23 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 120 vkladá nový § 120a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 120a
Zvláštna okrsková komisia
Na zvláštnu okrskovú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 46a."
Bod 24 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 122 vkladá nový § 122a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 122a
Spôsob voľby
(1) Volič môže voliť na území Slovenskej republiky
a) vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo
b) v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
(2) Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky na zastupiteľskom úrade.
(3) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 25 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 123 vkladá nový § 123a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 123a
Voľba na zastupiteľskom úrade
Na voľbu na zastupiteľskom úrade sa vzťahujú ustanovenia § 57a okrem odseku 4."
Bod 26 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 199 vkladá nový § 199a, ktorý znie:
"§ 199a
Zvláštny zoznam voličov
Na zvláštny zoznam voličov sa vzťahujú ustanovenia § 41a."
Bod 27 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 204 vkladá nový § 204a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 204a
Zvláštna okrsková komisia
Na zvláštnu okrskovú komisiu sa vzťahujú ustanovenia § 46a."
Bod 28 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I v § 208 ods. 2 sa za slovo "poštou" vkladajú slová "alebo na zastupiteľskom úrade".
Bod 29. V čl. I sa § 208 dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Na zastupiteľskom úrade môže voliť
a) volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý bol na základe žiadosti zapísaný do zvláštneho zoznamu voličov,
b) volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, v čase volieb sa zdržiava mimo jej územia a o voľbu na zastupiteľskom úrade požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt."
Bod 30 pozmeňujúceho návrhu. V čl. I sa za § 211 vkladá nový § 211a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 211a
Voľba na zastupiteľskom úrade
(1) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý nepožiadal o voľbu poštou podľa § 210 a § 211, môže požiadať písomne alebo elektronicky o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí byť doručená ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní pred dňom konania referenda. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(2) Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase konania referenda sa zdržiava mimo jej územia, môže požiadať písomne alebo elektronicky obec trvalého pobytu o voľbu na zastupiteľskom úrade. Žiadosť musí byť doručená najneskôr 60 dní pred dňom konania referenda. Na žiadosť doručenú po ustanovenej lehote sa neprihliada.
(3) Obec zasiela ministerstvu vnútra zoznam voličov, ktorí ju požiadali o voľbu na zastupiteľskom úrade do 55 dní pred dňom konania volieb.
(4) Ak ministerstvo vnútra zistí, že ho ten istý volič požiadal o voľbu poštou podľa § 210 alebo § 211 a aj o voľbu na zastupiteľskom úrade, umožní mu voliť len poštou podľa § 210 alebo § 211 a jeho žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade zamietne a nezapíše ho do zvláštneho zoznamu voličov. O tejto skutočnosti informuje ministerstvo vnútra voliča písomne do 10 dní od zamietnutia žiadosti.
(5) Žiadosť o voľbu na zastupiteľskom úrade musí obsahovať tieto údaje o voličovi
a) meno a priezvisko,
b) rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,
c) adresu trvalého pobytu,
d) adresu miesta pobytu v cudzine,
e) adresu zastupiteľského úradu, v ktorom chce volič voliť.
(6) Volič, ktorý nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, k žiadosti o voľbu na zastupiteľskom úrade pripája
a) čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
b) fotokópiu časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky.
(7) Ministerstvo vnútra zasiela zastupiteľskému úradu najneskôr 30 dní pred dňom konania referenda zoznam voličov, ktorí chcú v jeho územnom obvode voliť.
(8) Voľby na zastupiteľskom úrade sa musia konať v čase zodpovedajúcom konaniu referenda v Slovenskej republike a začiatok sčítavania hlasov sa musí začať v rovnakom čase, ako uplynie lehota stanovená na ukončenie hlasovania v Slovenskej republike.
(9) Zvláštna okrsková komisia v zápisnici o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade uvádza
a) miestny čas začiatku a skončenia hlasovania, prípadne jeho prerušenia,
b) počet voličov, ktorí požiadali o hlasovanie v referende na zastupiteľskom úrade,
c) počet voličov, ktorí sa zúčastnili referenda na zastupiteľskom úrade,
d) počet odovzdaných hlasovacích lístkov,
e) počet odovzdaných platných hlasovacích lístkov,
f) počet hlasov "áno" a počet hlasov "nie".
(10) Zvláštna okrsková komisia vyhotoví zápisnicu o výsledku hlasovania v dvoch rovnopisoch. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia zvláštnej okrskovej komisie. Ak niektorý z členov zvláštnej okrskovej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledkoch hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(11) Zastupiteľský úrad po sčítaní hlasov zasiela elektronickou formou v rozsahu podľa odseku 9 zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie štátnej komisii.
(12) Štátna komisia potvrdzuje zápisnicu zvláštnej okrskovej komisie o výsledku hlasovania na zastupiteľskom úrade voličmi, ktorí volili na zastupiteľskom úrade. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia štátnej komisie. Ak niektorý z členov štátnej komisie túto zápisnicu nepodpíše, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o výsledku hlasovania nemá vplyv na jej platnosť.
(13) Zápisnica, ktorú potvrdí štátna komisia podľa odseku 12, je zároveň zápisnicou okresnej volebnej komisie.
(14) Na postup pri hlasovaní o zisťovaní výsledkov hlasovania sa primerane vzťahujú ustanovenia § 19 až § 27, § 25 ods. 2 až 4 a § 112 a 113."
To je celé znenie nášho pozmeňujúceho návrhu, ktorý umožní občanom Slovenskej republiky hlasovať v zahraničí na zastupiteľských úradoch. To znamená, že je to o tom, aby naozaj naši krajania v prvom rade mohli hlasovať na zastupiteľských úradoch a nemuseli posielať poštou svoje hlasovacie lístky. A takisto aj naši občania, ktorí sa v čase konania volieb nezdržiavajú na území Slovenskej republiky, aby im bolo umožnené hlasovať na našich zastupiteľských úradoch.
Ďakujem veľmi pekne. Odovzdávam svoj pozmeňujúci návrh spravodajcovi a poprosil by som vás o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2014 18:06 - 18:10 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dneska nebudem ani dlhý, pretože v rámci procesu diskusie k tomuto návrhu zákona si myslím, že sa postupovalo naozaj dosť konštruktívne a na mnohých veciach sme sa zhodli. Niektoré aj naše návrhy boli zapracované do pozmeňujúceho návrhu, ktorý je v spoločnej správe.
Som rád, že aj to, čo som hovoril o čase moratória, ktoré mi bolo trošku vytýkané, kolegovia si osvojili, aj keď teraz vzniká taká, by som povedal, nepriama retroaktivita vzhľadom na devízový zákon. Ale keďže je to nepriama retroaktivita, tak je to, by som povedal, znesiteľné. Takže som rád naozaj, že v tomto prípade sa počúvajú názory, premýšľa sa o nich a pokiaľ sú naozaj dobré, tak je dobré ich zapracovať.
Ja osobne som dostal niekoľko negatívnych stanovísk ku tomuto zákonu a dostal som aj informácie, že veľké korporátne firmy už skupujú naše poľnohospodárske družstvá. A teraz je otázne, za akým účelom je to. Povedzme, že je firma, ktorá smeruje až do Českej republiky k jednému významnému finančníkovi, ktorý sedí tiež na ministerstve a ktorého firmy skupujú naše poľnohospodárske družstvá, tak je naozaj otázne, za akým cieľom je to. Aby tuná nevznikala nejaká monopolizácia týchto veľkých korporátnych firiem, ktoré skúpia naše družstvá, budú vyrábať, ale je otázne komu budú produkty predávať. Ak budú produkty dopestované na našej kvalitnej pôde predávať do zahraničia a ku nám sa bude voziť odpad, tak je mi to dosť proti srsti. Pokiaľ ale budú produkovať poľnohospodársku výrobu, ktorá pôjde na náš domáci trh za prijateľných podmienok, tak s tým súhlasím. Naozaj sú tu teda polemiky a otázniky, na ktoré dnes ani ja a zrejme ani nikto nevie dať odpoveď, iba možno tí, ktorí už majú v pláne niektoré nekalé veci. Ale, žiaľ, tých ani nezastavíme, pretože majú peniaze a tým pádom majú moc. Je to dosť smutné, ale, ako sa hovorí, kto vysoko skáče, nízko padá. A opäť to zdôrazním: „Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Kto seje dážď, žne búrku.“ A myslím si, že na každého raz dôjde, kto chce páchať zlo, všetko sa mu totižto vráti.
Takže myslím si, že dneska sme urobili kus dobrej práce. Aj včera ešte večer na výbore sa urobil, aj keď som tam nebol prítomný, informácie mi podali kolegovia. Viem, že na veľa veciach sa môžeme zhodnúť a ide nám skutočne o dobrú vec, ochrániť našu pôdu. Ale tak ako sa hovorilo, aj niektorí predrečníci predo mnou hovorili, niektoré veci naozaj nie sú tu ešte dotiahnuté a pokiaľ tento zákon neodsúhlasíme, povedzme dnes, zajtra, budeme mať ešte týždeň čas na to, aby sa niektoré veci možno ešte dopracovali. Týždeň je naozaj dlhý čas na to, aby sa experti v tejto oblasti v poľnohospodárstve a v lesníctve a legislatívci mohli ešte stretnúť. A mohli by tak dať dohromady ešte niektoré návrhy, ktoré by sa do toho zákona mohli dopracovať, aby to naozaj bolo takpovediac skoro ideálne, aj keď vieme, že ideálne to nikdy nebude.
Takže ďakujem veľmi pekne, že sa naozaj viedla konštruktívna diskusia. Mnoho vecí je teda zapracovaných. Pokúsime sa ešte, samozrejme, presvedčiť aj o tom ostatku, ktorý by tam ešte mohol byť a ktorý by mohol ešte tento zákon vylepšiť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2014 11:46 - 11:47 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Miro, zaznelo to už viackrát, že si hovoril o morálnom kredite. A ja sa aj tohto budem teraz pridŕžať. Niekto sa snaží nastoliť dojem, že sa naozaj jedná o nepolitické nominácie. Ale pritom z priamej činnosti niektorých ľudí, teraz hovorím z minulosti, nie do budúcnosti, vyplýva, ku komu je prístupná, resp. ku komu sa ukláňa politická príslušnosť práve vyjednávaním alebo teda pracovaním na jednotlivých, povedzme, prípadoch.
Morálny kredit. Toto slovné spojenie však nič nehovorí poslancom vládnej strany. Mnohí z nich sú bez charakteru. Čo potom očakávame od nich morálne rozhodnutia? Svedomie im už vypovedalo službu a odišlo do zabudnutia. Človek bez svedomia aké môže mať teda zásady? Čo chce takýto človek pre ostatných? Dobro či zlo? Dobro chce len pre seba, sebe chce dobro, ktoré si pretransformoval do svojich osobných výhod a svojho osobného prospechu. A to bolo cítiť aj z tých reakcií na tvoj príspevok. Ľudia bez charakteru hovorili o morálke, ale pritom keď sa pozrieme do ich minulosti, to s tým nemá absolútne nič spoločné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2014 9:51 - 9:52 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega Galko, bol som rozhodnutý, že ešte vystúpim v rozprave, sa prihlásim do ústnej rozpravy. Ale už netreba. Vy ste tam totižto povedali toho naozaj dosť. Preto som si dovolil teda aspoň vo faktickej poznámke reagovať. Dostal som takisto viacero podnetov z viacerých organizácií po Slovensku s výhradami proti voľbe pána Kováčika v rámci špeciálnej prokuratúry. Myslím si, že to, čo neurobil, svedčí o tom, že to nie je človek, ktorý má zastávať takýto post. Preto je neprijateľné, že pán Kováčik bol znovu navrhnutý ako kandidát do špeciálnej prokuratúry. Takže ja po tých informáciách, ktoré som dostal, som presvedčený, že za neho hlasovať nebudem. A dúfam, že vládna strana si uvedomí, že opäť dosadzuje človeka, ktorý im vyhovuje a ktorý nevyriešil kauzy, do ktorých sú zapletení aj jej členovia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2014 18:43 - 18:44 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pani kolegyňa, ak ste tuná hovorili o tom, že sa niekto smeje na niekoho prejave, mal som vás natočiť pri tom, ako ste sa naozaj rehotali. To presne, to isté povedal, čo povedal kolega predo mnou, mi to zobral z úst. Takže vás poprosím, ak nabudúce budete niekoho poúčať, tak začnite od seba a berte rovnaký meter. Takisto aj o poúčaní, kto ako vedie schôdzu, ja vám pripomeniem vaše kolegyne podpredsedníčky, ktoré takisto ani dnes neupozorňovali baviacich sa kolegov poslancov, keď tuná bol aj váš pán minister, a okrem toho bolo to aj vtedy, keď som ja mal faktickú poznámku, takže mňa to vyrušovalo, ale aj napriek tomu som teda nezvýšil hlas ani som neupozornil vašu predsedajúcu, že nekonala tak, ako mala konať. Takže poprosím vás, ak chceme brať rovnaký meter, tak naozaj berme ho všetci rovnako a začnite v prvom rade od seba. Ďakujem.
Skryt prepis