Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dnes tu stojíme pri prerokovaní v druhom čítaní zákona, ktorý tvorí druhú etapu reformy ESO, reformy miestnej štátnej správy.
Na úvod niekoľko údajov, ministerstvo vnútra predstavilo na úvod tohto volebného obdobia niekoľko zásadných a štrukturálnych reforiem, ktoré má v pláne vykonať počas tohto obdobia a pred mojím bodom tu boli diskusie ohľadne konsolidácie verejných financií, rád by som teda dal iba do pozornosti, aby sme vedeli, že každý rezort sa snaží podieľať na tejto konsolidácii vlastným prispením, a prednedávnom sme aj v tejto snemovni schválili zákon, ktorý urobil reformu sociálneho zabezpečenia ozbrojených zborov, najzásadnejšiu za posledných 15 rokov, ktorá sama osebe prináša úsporu 200 mil. eur a je teda významným príspevkom ku konsolidácii verejných financií.
Rovnako tak môžeme hodnotiť aj reformu verejného obstarávania, ktorá však svoje úspory prinesie v nadchádzajúcich mesiacoch a bude predovšetkým pre nás všetkých znamenať rýchlejšie nalievanie finančných prostriedkov z európskych fondov priamo k slovenským podnikateľom, priamo do našich obcí a miest a nielen budú, bude pretvárať obraz Slovenska, ale aj výrazným percentom sa bude podieľať na raste hrubého domáceho produktu.
Treťou z reforiem, ktorú ministerstvo vnútra predstavilo v rámci tohto volebného obdobia, je reforma verejnej správy, resp. reforma miestnej štátnej správy, ktorú všeobecne nazývame skratkou ESO, teda efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa. Táto reforma si vytýčila za cieľ predovšetkým dva hlavné body, tým jedným je priblíženie samotnej štátnej správy nielen občanom, ale aj podnikateľom, na druhej strane vytvorenie dostatočnej rezervy v rámci konsolidácie verejných financií na úrovni 700 mil. eur. Táto čiastka však už pre túto chvíľu nie je úplne aktuálna. Ukázalo sa, že vývoj v Európe a vo svete nie je priaznivý, a napriek tomu, že sme robili plány v roku 2012 na určité rasty a oživenie, spätné oživenie ekonomiky, boli sme donútení zvýšiť úsilie a, samozrejme, aj zväčšiť akceleráciu samotných šetriacich procesov. Dnes teda sme presvedčení, že samotná reforma verejnej správy musí usporiť viac ako 700 mil., a aj sa k tejto čiastke približujeme. Ak si pamätáte, ten základný výpočet bol, že do roku 2013, do rozpočtu roku 2013 prispeje reforma verejnej správy čiastkou 50 mil., tak v tejto chvíli sme boli nielen donútení, ale, samozrejme, aj aktívne sme museli pristúpiť k zlepšeniu a k zintenzívneniu konsolidácie verejných financií, a preto reforma ESO v roku 2013 prispeje až 127 mil., tak aby sme na ďalší rok mohli pokračovať na úrovni približne 220 mil. eur. Čiže tá časť, ktorá sa dotýka úspor, napreduje, ministerstvo vnútra je v úzkej spolupráci s ministerstvom financií a, samozrejme, sa to odzrkadľuje v jednotlivých rozpočtoch jednotlivých rezortov.
Druhá etapa reformy ESO nadväzuje na prvú a preberá predovšetkým rozhodnutia, ktoré považujeme za správne a ktoré sa v prvých mesiacoch životnosti prvej etapy naozaj osvedčili. Pristúpili sme teda k tomu kroku, ktorý na jednej strane ruší 248 miestnych orgánov štátnej správy, z toho 40 z nich malo právne postavenie rozpočtovej organizácie a zároveň zriaďujeme okresné úrady v 72 okresoch Slovenskej republiky. Pristupujeme teda k tomu, aby okresné úrady so všetkými funkciami, a teda výkonom exekutívy priamo v regiónoch, boli čo najbližšie občanovi. To je sprevádzané aj, samozrejme, vybudovaním adekvátneho počtu úradovní alebo klientskych centier, ako sa interne tieto úradovne nazývajú, ktoré majú postupne začať vybavovať všetku agendu pre občanov. Samozrejme, podarilo sa nám zároveň, častokrát zaznievali pri prvej diskusii otázky, akým spôsobom chcete financovať reformu, nebude financovanie tejto reformy nákladnejšie ako úspory, ktoré samotná reforma prinesie. Samozrejme, nastavenie takýchto reformných krokov predpokladá ich dlhodobú životnosť, a teda že sa vo svojom, vo svojej zmene osvedčia a bude môcť aj nasledujúca vláda, aj ďalšie, už len pilníkovať a vylepšovať samotné funkcionality. Preto vlastne od januára 2014 chceme spustiť prvých, odhadujem, približne 15 pilotných klientskych centier, ktoré postupne budú dopĺňané v priebehu roku 2014 tak, aby na konci roka sme mohli mať k dispozícii všetkých 72, a boli sme pripravení ku koncu roku 2014 aj v roku 2015 otvoriť ďalšie úradovne v niektorých excentricky uložených väčších mestách alebo väčších obciach, tak aby občan naozaj nemusel precestovať a prevybavovať počas svojho života dve dovolenky len na kontakt s úradom a nemusel zbytočne preinvestovať z vlastného rozpočtu viac ako 2-tisíc eur.
Z tohto dôvodu teda pripravujeme ďalšie zlučovanie špecializovanej miestnej štátnej správy, ktorá nakoniec bude predovšetkým lacnejšia, ale bude môcť si začať vymieňať postupne implementáciou elektronických služieb, vymieňať si informácie o občanoch a nebude musieť obiehať občan, ale obiehať bude informácia. To je asi najzákladnejší leitmotív tej časti reformy, ktorú predstavujeme aj dnes, aby sme v budúcnosti ušetrili občana od zbytočného cestovania po úradoch a vybavovania si jednotlivých záležitostí.
Častokrát sa tu hovorí o kvalite podnikateľského prostredia. Chcem teda iba zvýrazniť, že popritom, že už v roku 2008 sme začali s reformou predovšetkým v oblasti zakladania a otvárania nových živností alebo spoločností tým, že sme zriadili jednotné kontaktné miesta, na ktorých je možné vybaviť nielen nahlásenie do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne, ale aj register trestov, ostatné veci, ktoré sa mimoriadne osvedčili v minulosti, ale chceme postupne k tomu pridávať aj ďalšie povoľovacie konania tak, aby boli vybavené, keď už nie na počkanie, ale minimálne vo veľmi skrátenej dobe a na jednom mieste.
Ukázalo sa, že síce už je dneska jednoduché založiť podnik, založiť si živnosť alebo spoločnosť, ale otvorenie prevádzky sprevádza niekoľko desiatok povolení, ktoré opätovne musí podnikateľ postupne veľmi prácne získavať, tak aby mohol vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť, dajme tomu, služby vo svojom okrese a vo svojej obci. Práve aj táto časť bude klásť dôraz na to, aby sme tento obeh podnikateľa alebo občana minimalizovali.
Verím, že tento zákon nájde u vás podporu a že budeme môcť pristúpiť aj k ďalším etapám, pretože celkovo je ich približne asi 5, v ktorých chceme znižovať byrokraciu, zvyšovať efektivitu, znižovať náklady a zlepšovať služby pre občanov. Ďakujem za podporu.
Neautorizovaný
Videokanál poslanca
Vzhľadom k vyššie uvedenému nie je možné stanoviť predpokladaný termín ukončenia vyšetrovania. Skončil som, pani predsedajúca.
Vystúpenie v rozprave 27.6.2013 14:19 - 14:21 hod.
Robert KaliňákVystúpenie v rozprave 27.6.2013 14:19 - 14:21 hod.
Robert KaliňákVystúpenie 27.6.2013 14:19 - 14:21 hod.
Robert KaliňákZa základný pilier znalostnej spoločnosti EH a ekonomiky, preto vláda považuje výchovu vzdelávanie, vedu, výskum a inovácie, informatizáciu a digitalizáciu. Uvedomujeme si, že...
Za základný pilier znalostnej spoločnosti EH a ekonomiky, preto vláda považuje výchovu vzdelávanie, vedu, výskum a inovácie, informatizáciu a digitalizáciu. Uvedomujeme si, že výskum a vývoj patrí medzi najdôležitejšie faktory ďalšieho rozvoja Slovenska. V programovom vyhlásení vláda tiež deklaruje, že opatrenia v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu budú naviazané na stratégiu Európa 2020 s hlavným cieľom zachovať solidaritu, sociálnu súdržnosť a spoločne založenú na učení o nových vedomostiach. V tejto súvislosti vláda pri prerokovaní Výročnej správy o činnosti Slovenskej akadémie vied za rok 2012 12. júna 2013 prijala uznesenie, v ktorom bola ministrovi školstva v spolupráci s predsedom Slovenskej akadémie vied daná úloha predložiť správu o pripravenosti Slovenskej akadémie vied na plnenie strategických cieľov vedy a výskumu vyplývajúcich zo stratégie Európa 2020. Zároveň sa v uznesení odporúča predsedovi Slovenskej akadémie vied podieľať sa na vypracovaní návrhu hospodárskej politiky Slovenskej republiky a poskytovať súčinnosť orgánom verejnej správy pri tvorbe a realizácii politiky zameranej na podporu hospodárskeho rastu. V nadväznosti na plnenie cieľov stanovených Európskou úniou v oblasti vedy a výskumu uvediem konkrétne opatrenia, ktoré boli prijaté alebo sú v štádiu prípravy.
Na prvom mieste je potrebné spomenúť opatrenia na zvýšenie financovania vedy a výskumu, pretože bol stanovený ciel zvýšenia financovania na 1,2 % hrubého domáceho produktu do roku 2020. Pôjde najmä o zvýšenie podielu financovania vedy... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Vystúpenie 27.6.2013 14:06 - 14:19 hod.
Robert KaliňákVláda Slovenskej republiky túto S3 stratégiu považuje za jednu zo svojich hlavných politických, ako aj odborných priorít. Vo svojom programovom vyhlásení si určila ako jednu z hlavných úloh vytváranie predpokladov pre prechod slovenskej spoločnosti na znalostnú spoločnosť. To úzko súvisí s výraznejším využívaním výsledkov vedy a ich transformácie do inovácií. Základnou víziou dokumentu je podnecovať štrukturálnu zmenu slovenskej ekonomiky smerom k rastu založenému na zvyšovaní inovačnej schopnosti a excelentnosti vo vede, technike a inováciách s cieľom podporovať udržateľný rast príjmov, zamestnanosti a kvality života. Túto víziu bude napĺňať Slovensko zameraním sa na nasledovné strategické ciele:
- Prehlbovať integráciu a ukotvenie kľúčových priemyselných odvetví, ktoré zvyšujú miestnu pridanú hodnotu, zapájajú miestne dodávateľské reťazce a podporujú sieťovanie.
- Zvyšovať príspevok výskumu k hospodárskemu rastu cestou globálnej excelentnosti a lokálnej relevantnosti.
- Vytvárať dynamickú, otvorenú a inkluzívnu inovatívnu spoločnosť a zlepšiť kvalitu ľudských zdrojov pre inovatívne Slovensko.
Všeobecné platné zásady pri tvorbe stratégie sú:
- Stratégia S3 vychádza z národných silných stránok a konkurenčných výhod a úplne vyjadruje regionálne špecifiká Slovenskej republiky. To má zabezpečiť, aby sa aj fondy Európskej únie sústredili na obmedzený súbor dôležitých oblastí so skutočným potenciálom rastu. Základným princípom je účasť príslušných zainteresovaných strán najmä podnikateľských štruktúr na procese tvorby stratégie.
- Pri spracovaní stratégie S3 sa reviduje a posilňuje zodpovednosť inštitúcií za podporovanie politiky inovácií, technologického rozvoja a výskumu užšou koordináciou a efektívnou činnosťou zúčastnených ministerstiev a agentúr vrátene lepšej koordinácie medzi regionálnou a národnou úrovňou aj naprieč hranicami.
- Má sa dosiahnuť urýchlene implementácie kritického množstva opatrení s cieľom zlepšiť rámec výskumu a inovácie vrátane štrukturálnych reforiem a reformy financovania a inovácií a vedy.
- Má dôjsť k posilneniu systému vyššieho vzdelávania s cieľom zvýšiť efektívnosť výstupov výskumnej a inovačnej činnosti prostredníctvom mobilizácie kvalifikovaného ľudského kapitálu najmä výraznejšieho skvalitnenia spolupráce medzi priemyslom a univerzitami. Má to byť jeden z nástrojov riešenia problému úniku mozgov zo Slovenska.
- Stratégia má určiť nástroje ako maximalizovať dosahy a efektívnosť zdrojov prostredníctvom určenia priorít a koncentrácie investícií do vzdelávania, vedy a inovácií. K tomu sa budú vytvárať regionálne alebo národné partnerské zariadenia pre projekty z komunitárnych zdrojov Európskej únie.
Obsah a rozsah stratégie je explicitne nastavený záväzným usmernením Európskej komisie. Samotná stratégia je procesným dokumentom s nesmiernym významom v oblasti spolupráce a maximálnej participácie všetkých zainteresovaných subjektov. Prostredníctvom dvoch kľúčových ministerstiev zodpovedných za politiky výskumu a vývoja a inovácií, teda Ministerstva školstva, vedy a výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, pracuje vláda Slovenskej republiky na S3 stratégii od polovice roku 2012.
V prvej etape do začiatku roku 2013 boli vypracované zo strany každého rezortu čiastkové stratégie z oblasti výskumu a vývoja a jeho prioritných smerov za ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu ako aj z oblasti inovácií za ministerstvo hospodárstva. K tomu boli vypracované čiastkové analýzy v oblastiach relevantných pre S3 stratégiu. Participácia podnikateľského sektora bola zabezpečená aj nepriamo a to formou dotazníkového prieskumu, v ktorého rámci bolo oslovených približne 5-tisíc spoločností.
Inteligentná špecializácia je však zložitý proces, zahŕňa v sebe formulovanie strategickej vízie regiónu, identifikáciu konkurenčných výhod, stanovuje priority a využíva priemyselné politiky s cieľom využívať nové poznatky pre maximalizáciu rozvojového potenciálu príslušného regiónu. Do návrhu, ako aj implementácie sú na princípe partnerstva prizývaní všetci partneri, ktorí majú úlohu vo využívaní nových poznatkov v praxi. V záujme zabezpečenia maximálnej zainteresovanosti a účasti všetkých kľúčových aktérov bol už predbežný návrh S3 stratégie konzultovaný s predstaviteľmi ministerstiev, samosprávnych krajov a hospodárskych a sociálnych partnerov. Stratégia S3 je kľúčovým dokumentom zameraným na zvýšenie podpory hospodárskeho rastu a zamestnanosti na Slovensku prostredníctvom cielených investícií do výskumu a inovácií.
S3 stratégia nie je statickým dokumentom, je to proces, v ktorom sa postupne formujú ciele politiky a opatrenia smerujúce k napĺňaniu poslania - štrukturálnej transformácie hospodárstva v prospech udržateľného rastu a zamestnanosti. Je navrhovaná tak, aby prispela aj k realizácii Dunajskej stratégie ako makroregionálnej stratégie.
Primárnou strategickou úlohou vlády Slovenskej republiky pre úspešné spracovanie stratégie S3 bolo určenie spôsobu a režimu spracovania dokumentu, jeho personálne zabezpečenie, určenie detailného harmonogramu zodpovednosti vrátane konzultácií s expertmi Európskej únie. Týmito expertmi sú predovšetkým renomovaní vedci špičkových európskych univerzít a takisto kontrola plnenia časových medzi etáp je základným predpokladom pre úspešné dotiahnutie tejto stratégie. Hlavným koordinačným orgánom prípravy stratégie je Rada vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie. Vrcholová riadiaca pracovná skupina určená radou pracuje pod vedením ministra školstva, vedy, výskumu a športu a ministra hospodárstva a predsedu Slovenskej akadémie vied. Je založená nielen zo zástupcov kľúčových rezortov, ale z podnikateľských štruktúr univerzít a Slovenskej akadémie vied.
Práce od marca tohto roku sa významne urýchlili a skvalitnili. Na podkladových materiáloch pre stratégiu sa zúčastnilo viac ako 100 popredných odborníkov z vedeckej univerzitnej a priemyselnej praxe. V týchto dňoch sa dopracováva prvá pracovná ucelená verzia stratégie, ktorá bude v záujme jej maximálnej kredibility predmetom riadenej oponentúry s krajskými samosprávami, podnikateľskými štruktúrami, výskumnými a vývojovými inštitúciami vrátane jej komparácie v medzinárodnom priestore najmä z pohľadu makroregionálneho aspektu dunajského regiónu. Do konca septembra 2013 po prerokovaní v poradných orgánoch vlády Slovenskej republiky by stratégia mala byť schválená vládou Slovenskej republiky a následne predložená Európskej komisii. Vláda Slovenskej republiky komunikuje ohľadom tejto témy aj s okolitými členskými štátmi Európskej únie, ktorý každý má za povinnosť vypracovať obdobnú stratégiu.
Harmonogram, podľa ktorého sa vláda Slovenskej republiky riadi patrí medzi tie najprogresívnejšie, keďže väčšina nových členských štátov Európskej únie má v pláne schvaľovať svoje S3 stratégie do konca roku 2013.
Skončil som, pani predsedajúca.
Vystúpenie 27.6.2013 14:05 - 14:06 hod.
Robert KaliňákTo isté platí o pánovi podpredsedovi vlády pre investície Ľubomíra Vážneho, ktorý ale nemá otázky, a takisto minister školstva, vedy a výskumu a športu Dušan Čaplovič, na ktorého tiež nie sú žiadne otázky.
Skončil som, pani predsedajúca.
Na úvod, predtým, než sa povenujem všetkým vystupujúcim, by som rád zdôraznil, spomenul to aj pán poslanec Mikuš, aj pán poslanec Chren, že sú v takom očakávaní. Ministerstvo vnútra historicky - a máte možnosť mať so mnou skúsenosť za roky 2006 - 2010 - nerado dáva sľuby, ktoré nesplní, vrátane takých vecí, ako ministerstvo vnútra bolo jedno z mála rezortov, ktoré urobilo 20 % prepúšťanie a dodržalo tieto pravidlá, skresalo mnoho finančných prostriedkov aj v tých rokoch. Čiže vždy sme sa dostali do situácie, kedy máme radi výsledky. A výsledky, či už to bol Schengen, či už to bolo zrušenie víz, cestovanie do Spojených štátov, či už to bola reforma sociálneho systému v ozbrojených zložkách, ktorá bola naozaj najzásadnejšia, to všetko boli veci, ktoré dovtedy, buď keď naznačila vláda, že ide spraviť, nezvládla vlastne búrku nevôle, nediskutovala s tými, ktorých sa to týkalo, alebo ju neurobila vôbec. Preto nadviažem na to, že my sme jasne povedali v úvode, keď sme začínali s reformou ESO, čo sa kedy bude diať. A zatiaľ sa tie veci presne tak dejú, ako sme ich popísali. To znamená, začíname niektoré kroky od 1. januára 2013, to predsa už začalo, niektoré veci máme od 1. októbra 2-tisíc..., teda áno, 2013 a niektoré máme od 1. januára 2014. Niečo máme v priebehu roku 2014, niečo je od 1. januára 2015, a to práve preto, aby sme sa vyhli situácii, aká vznikla na daňovej správe v roku 2010, '12, pardon.
To je práve, kedy sa urobí typická reforma bez širšej, hlbšej diskusie, kedy sa proste povie, toto je skvelý nápad, ktorý pri realizácii zlyhá. Celá reforma ESO je postavená na viacerých skúsenostiach, ktoré sme si osvedčili už v rokoch 2006 - 2010, napr. keď hovoríme o klientskych centrách, klientske centrá nie sú úplný výmysel. Je to vec, ktorú sme zaviedli v dvoch prípadoch. Zaviedli sme to v prípade obvodných úradov, kde osobitne pre živnostníkov sme chceli zjednodušiť podnikanie, to už som dneska hovoril. To znamená, živnostník príde na živnostenský úrad, automaticky mu je získaný register trestov, je nahlásení do jednotlivých poisťovní a je vlastne oslobodený od ďalšej administratívy, ktorú predtým musel vykonávať.
Druhým príkladom je vybavovanie dokladov občanov a celej dokladovej agendy. Určite si spomeniete, že ešte pred piatimi rokmi alebo pred desiatimi rokmi bola strata dokladov jednou z najväčších nočných môr, ktoré mohol občan zažiť, pretože obnovenie všetkých, celej dokladovej agendy: vodičského preukazu, občianskeho preukazu, pasu, rodných listov a všetkých možných ďalších vecí trvalo týždne. Dva-tri dni dovolenky každý potreboval na to, aby sa vedel k týmto dokladom naspäť dostať. Pamätám si tisíc žiadostí občanov, ktorí prišli o svoju peňaženku, zoberte si všetky peniaze, ktoré tam sú, len doklady nám, prosím vás, vráťte.
Situácia sa dramaticky obrátila. Dneska stačí prísť s príslušnou hotovosťou, ktorú treba zaplatiť za poplatok, na mieste ten poplatok zaplatíte, nemusíte to naháňať pri pošte, na mieste ste odfotení, odobraté všetky informácie, ktoré sú potrebné v prípade biometrického pasu napríklad, a zároveň ste v priebehu niekoľkých dní informovaný SMS správou o tom, že vaše doklady sú spracované, môžte si ich prísť vyzdvihnúť, pri niektorých dokonca je možné ich zaslať poštou priamo domov. Takto si predstavujem službu pre občana. A myslím si, že každý, kto dnes porovná vybavovanie dokladov, ktoré sme zaviedli od roku 2008, s dobou predtým, vidí ten zásadný rozdiel. Nepísalo sa o tom veľmi v novinách, lebo veď o úspešných projektoch ministerstva sa píše málokedy, radšej sa skôr vyzdvihujú tie ostatné veci, ktoré bývajú označované ako pochybenia polície. A takýmto spôsobom, to znamená, nie na zelenej lúke, ale už na doterajších skúsenostiach staviame na túto reformu.
Preto sa napríklad pristavím pri poslancovi Zajacovi, ktorý si viackrát vo svojom vystúpení zásadne protirečil. Na jednej strane hovoril, že my tie úrady nerušíme, ale v podstate ich len nejakým spôsobom zlučujeme a na druhej strane mu vlastne prekážalo, že tieto, že teda robíme málo, že mali by sme ich úplne zrušiť, na druhej strane mu prekážalo, že v tých odborných úradoch a špecializovanej samosprávy je dôvod, aby existovali. Veď my redukujeme z celkového počtu 900 na 72, ale iste, vie si niekto predstaviť, mám tu dokonca, 960 ich bolo. Vie si niekto predstaviť situáciu, že jednoducho zamkneme, všetko vypneme a nanovo sa to prejde zo dňa na deň. No veď to má nejakú svoju postupnosť. To znamená, my sme presne ešte pred rokom jasne definovali, akým spôsobom budeme transformovať tú štátnu správu, a že máme dve hlavné línie ESA. A tá hlavná línia je služba občanovi a úspora. O kompetenciách sme nehovorili nikdy. O kompetenciách chceme hovoriť po tom, čo máme jasne stanovenú štruktúru, ako míňame výdavky, a môžme ukázať samospráve, ale aj VÚC-kam, že pozrite sa, pokiaľ váš stav, aby obslúžil tisíc vašich zamestnancov, stojí pri mzdovom účtovníctve 2,5-tisíc eur mesačne, štát robí tú istú službu za 500 eur. Tak vy musíte sami v samospráve uznať, že teda keď to budete robiť štátnym modelom alebo dokonca túto službu bude preoutsourcovať štát, tak ušetríte 2,5-tisíc na tejto jedinej drobnosti, čo je ročne na úrovni 25-tisíc eur. Čiže toto je hlavná úloha a tie kompetencie, teda z auditu, o ktorom sa tu hovorí, ktoré ale tento zákon nerieši úmyselne, môžme potom začať diskutovať, ako ich budeme distribuovať. Možno sa ukáže, že školský úrad na vyššom územnom celku je to najlepšie riešenie, aké existuje, a štát sa vzdá svojich kompetencií na školách a aj jednotlivé obce. Pretože si povedia, je najlepšie to, aby to bolo na jednom mieste, je to najlacnejšie a najefektívnejšie. Čiže z tohto pohľadu, samozrejme, nám ide práve o tú časť, ktorá hovorí o lacnejšej štátnej správe.
Hovoril pán poslanec Zajac, že ostávajú ľudia, nuž teda vlastne ich nevyhadzujeme a že on by to tak chcel vidieť. No toto je to, kde sa my zásadne líšime, kde sa táto časť samotnej snemovne líši od tejto časti snemovne, kedy ja som proti tomu, aby sme ľudí vyhadzovali len preto, lebo si myslíme, lebo si myslíme, že nie je reforma - to tu viackrát zaznelo pri prvej etape ESA - nemôže to byť reforma bez toho, aby ste vyhadzovali ľudí. Tak to tu povedali viacerí od vás. Kto sa k tomu nehlásite, môžete ich poprieť. A ja tvrdím, že je možné urobiť reformu, ktorá bude lacnejšia, bez toho, aby som ľudí v regiónoch pripravil o prácu, pretože si myslím, že vedia mať tú prácu ešte efektívnejšiu, naopak, dokážu byť omnoho väčším prínosom pre samotných občanov, ale aj samotný štát.
Citovali ste jeden paragraf zákona a to tak naznačuje presne, akú hĺbku dávate štúdiu toho zákona, že si môže vytvárať svoje pobočky. No ale to sú práve tie klientske centrá. To sú tie klientske centrá, to je paragraf o klientskych centrách, to sú ony, nie pobočky samotného úradu. A všimnite si, viacerí ste povedali, veď nám stačilo 50 úradov. Áno, ale viete, koľko v skutočnosti úradovní mali jednotlivé úrady? Áno, oni mali centrálu, ktorá sa volala, ja neviem, Obvodný úrad životného prostredia v Rimavskej Sobote, mal svoje vysunuté pracoviská aj v Revúcej, aj, aj ešte mali Revúcu, Rimavská mala Revúcu a Lučenec mal Poltár. Čiže v tomto prípade sa bavíme, že my nedávame viacej ľudí. A keď ste povedali, pán poslanec Mikuš, že bude viacej ľudí, no nebude viacej ľudí. Nebude viacej ľudí, ja vám hovorím, že nebude. Pozrite si rozpočet, ktorý hovorí jasne, že máme menší počet administratívnych pracovníkov v roku 2013, čiže ich bude menej. To, že dovtedajší vedúci prevádzky toho strediska bude, to už je vec iná, že sa mu zmení, ale viac ich nebude. A to práve hovorím, že neschopnosť vykonávať tú štátnu správu z veľkého okresného mesta, a možno, neviem, pán poslanec, ale z ktorého okresného mesta pochádzate, asi je veľké, tak práve vytvárali tým, že dávali pracoviská do tých úradov. Aj Humenné, to je taký dobrý príklad, Humenné má, Humenné má vlastne Medzilaborce a má Sninu. A v podstate aj v Medzilaborciach, aj v Snine sú pobočky sú tých úradov. A prečo sú tam? No preto, lebo nie všetko o klientskom centre. Klientske centrum vykonáva klasický bankový front office. To znamená, prídu občania, občania podajú žiadosti, vyrieši nejaké sťažnosti, otázky, čo sa dá na počkanie. Postupom času by malo byť vlastne čím ďalej tým viac funkcionalít na vybavenie na počkanie, ale potom sú aj žiadosti, kde nevyhnutné v zmysle či už zákona o správnom konaní, alebo jednotlivých osobitných špecializovaných zákonoch, tzv. miestne zisťovanie. Osobitne úrad práce a sociálnych vecí je ten, ktorý nevyhnutne má miestne zisťovanie. Čiže vlastne sťahovanie úradov iba do veľkých centier slovenských bude znamenať, že jednotliví úradníci budú mať čím ďalej tým menšiu znalosť o problémoch v teréne. Čiže ten samotný úrad, tá výroba rozhodnutí, ten back office, o ktorom hovoríme, nemá len vypracovávanie rozhodnutí, ale aj reálny výkon štátnej správy v regióne, a preto je nevyhnuté, aby bol znalý problémov.
Ja uprednostňujem, napr. aby aj civilná ochrana, o ktorej, pán poslanec Chren, však nehovorili ste o nej škaredo, ale ani nie pekne, má zásadný význam. Keď si zoberiete, môžete sa ísť do Devína, to je tu kúsok, opýtať sa, koľkokrát občania počas práve týchto problémových dní kontaktovali aj civilnú ochranu, ktorá samozrejme mala na starosti zabezpečenie všetkých mimoriadnych výdavkov, ako boli vrecia, piesok, zabezpečiť najbližší piesok, teda ťažisko piesku, priestor pre ťažbu piesku, kameňolom, a poprípade ďalšie organizácie, ktoré poskytujú vlastne tú súčinnosť, preto aby boli občania ochránení. Možno tam nechodí každý deň, ale je rád, že existuje, pretože po dobrom zásahu takéhoto krízového manažmentu nemusí si stavať dom nanovo, čo je teda rozhodujúce v mnohých prípadoch.
Ale v každom prípade sú aj funkcionality, vy ste vymenovali štyri, teraz hovorím o pánovi poslancovi Chrenovi. Áno, úrad práce, sociálnych vecí - predpoklad jeho integrácie budúci rok práve preto, aby tá príprava bola dokonalá, a aj najmä preto, že v prípade úradovní alebo klientskych centier, ako im hovoríme, je to rozdielny druh činností, ktoré poskytujú. Tieto dve sa líšia najviac, úrad práce a klienti úradu, kde je práca a sociálne dávky, dve rozdielne veci, a, samozrejme, alebo teda zamestnanosť a politika zamestnanosti a potom, samozrejme, všetky ostatné typické funkcionality štátu, kedy sa vydávajú povolenia, žiadosti a pod. Čiže tam tá príprava je práve preto dlhšia, že chceme, aby tá kvalita bola ešte, ešte lepšia. Ale Sociálna poisťovňa, polícia a daňový úrad budú súčasťou úradovní, samozrejme. Čiže v tom nemáte pravdu, len na to nepotrebujem meniť zákon.
Od začiatku to vysvetľujem, že nie všetky veci, ktoré sa udejú v klientskych centrách, je nevyhnutná zmena zákona, a preto vám hovorím, že aj častokrát sa pýtate, no ale vy v tomto zákone máte 11 mil. v rámci úspor. No iste, lebo toto sú priamo úspory, ktoré sa viažu na text toho zákona. Ale všeobecné úpravy a štrukturálne zmeny, ktoré robíme v rámci ESA, nemusia vždy vyžadovať legislatívnu zmenu. Stačia zmenu, ktorú robíme vnútri, v štruktúre, veď nakoniec aj samotné ministerstvo vnútra sa zásadným spôsobom prebudovalo k 1. januáru 2013, málokto si to vonku všimol, ale vnútorná zmena je dramatická, pretože sme vlastne zrušili rozpočtové organizácie krajských riaditeľstiev, hasičov a pod. Bola tu taká zmienka raz v parlamente o tom, že či sa nebojíme, že to prestane byť funkčné, keď to nebude, keď to nebude rozpočtová organizácia. A keď som sa potom opýtal, že prečo si myslíte, pretože Policajný zbor nikdy rozpočtovou organizáciou nebol a funguje, tak potom už vlastne tie argumenty odišli. Čiže my sme urobili obrovské množstvo vnútorných zmien, ktoré vlastne prinášajú tie zásadné úspory, o ktorých sme hovorili na úrovni tohto roka, roku 2013. Namiesto 50 plánovaných mil. je to 127 mil., pretože situácia ekonomická sa nevyvíja tak, ako by sme si všetci predstavovali, najmä u našich západných susedov alebo teda štandardných odberateľov našich produktov.
Pozriem ešte poznámky. Áno, táto druhá etapa, ktorá vlastne, jej najzávažnejšie veci, je zriadenie 72 okresných úradov, častokrát býva položená otázka, prečo ich je 72. Je ich preto, lebo toľko ich máme. Veľmi jednoduchá odpoveď. Toľko je u nás okresov, a preto ich nie je 75, ako je celkový počet, pretože Bratislava a Košice, samozrejme, majú väčší počet okresov ako samotné mesto, ale tam si nemyslíme, že je nevyhnutné mať viacero okresných úradov. Čiže mimo Bratislavy a Košíc každý okres, ktorý máme a ktorý poznáme ako tzv. značkový okres, má svoj okresný úrad. To znamená aj Turčianske Teplice, aj, aj Krupina, aj Detva, aj Poltár, aj Medzilaborce, aj Snina. Práve preto, že sú to okresy, ktoré sme zriadili a nikdy ste ich nezrušili, nikdy a, naopak, tou organizáciou a povedzte mi, pán poslanec jeden alebo druhý, alebo všetci traja, tak sedíte v takom peknom rohu, nie je to chaos, keď občan Šale na jednej časti patrí do Nitry a pre všetky veci si musí chodiť vybavovať do Nových Zámkov alebo do Nitry, právne veci však si musí chodiť vybavovať do Trnavy, pretože je súčasťou trnavského súdneho regiónu, a má teda asi 7 alebo 8 miest, kde má mať vybavovanú svoju agendu? Čiže tá reforma, ktorá bola taká chválená pánom Nižňanským a ostatnými vecami, bola podľa vás dokonalá? To, čo tu vymenovala pani poslankyňa, že občan musí chodiť proste z Partizánskeho raz do Bánoviec, raz do Trenčína, raz do Topoľčian, raz do Nitry, podľa toho, akú vec ide vybavovať, je podľa mňa absurdná. Môžme sa baviť o tom, či je to ideálne, že v každom okrese chceme mať okresný úrad, samozrejme, prispôsobený veľkosťou danému okresu. Určite krupinský okres a krupinský okresný úrad nebude dosahovať kapacity nitrianskeho, o tom nikto nepochybuje, bude prispôsobený svojou veľkosťou aj tomu, akú časť občanov Slovenskej republiky obsluhuje. Ale stále trvám na to, že zásadným princípom reformy ESO je, aby obiehala informácia, nie občan. On má na to jedno svoje miesto, kam proste príde. A prečo existuje aj okresný úrad v danom sídle? Je preto, lebo on sa skladá len z tých úradovní, ktoré tam doteraz boli. Pretože aj v tom čase, keď ich bolo 50 alebo 35, tak aj v tom čase chválenom z vašej strany, čo ma občas prekvapuje, málokedy býva, že pravica pochváli systém pred rokom '89, tak aj v tom čase mali jednotlivé okresné úrady svoje pobočky. Aj teraz to platí. Čiže my len z tých pobočiek tvoríme, pretože aj vtedy bol ten pocit, že nevyhnutné je urobiť ten výkon bližšie k občanom možno nie kvôli tomu, aby menej cestovali, ale kvôli tomu, aby bola dokonalá miestna znalosť alebo znalosť miestnych pomerov, ktoré sú nevyhnutné na správne rozhodnutie, to je najpodstatnejšie. Pán poslanec Zajac tu ešte potom poplietol niečo s kupovaním hlasov, čo teda nesúvisí s reformou ESO. Stačí keď prestanete vo svojom regióne kupovať hlasy pre vašu stranu a bude po probléme. (Potlesk.)
Samozrejme, rozumiem, niekedy nespokojnosť a to je také kritické slovo, ale nemám ich veľa, toto je jedno z tých kritických slov, ktoré..., ja rozumiem tomu, prečo taký niekedy u niektorých ten odpor k tomu je, pretože áno, chápem, koaličná rada bude mať toho menej, čo na rozdeľovanie. Z toho bude veľká nervozita. Ono je to jednoduchšie, preto táto reforma sa ľahšie robí, keď je strán menej vo vláde, ale toto bude komplikované, toto bude komplikované, ale... (Smiech v sále.) V tom ste ale predsa len po tých rokoch skúsení, takže ja si myslím, že z toho nakoniec vykorčuľujete. No poďme ale opätovne k tej práci.
Povedal som pánovi poslancovi Chrenovi, že tie orgány, ktoré chcel, najčastejšie sú navštevované, že budú súčasťou úradovní. Čiže tak ako sú jednotlivé etapy prípravy ESA, samotné ESO v praxi bude mať niekoľko verzií, už som to raz hovoril. Začíname ESO 1.0 a predpokladám, že v periódach 3 až 6 mesiacov bude vznikať nová verzia, ktorá bude prinášať, ktorá bude prinášať nové funkcionality, čiže prejdeme zrazu z papierového podoby výmeny informácií na katastri, na elektronické výmeny informácií, ktoré ďaleko zrýchli niektoré služby katastra, lebo ich projekt má vlastne finalizovať niekedy v polke roku 2014, čiže vlastne môžme za určitý čas už poskytovať tie informácie omnoho rýchlejšie. Čiže myslím si, že ten rozdiel v tých jednotlivých verziách ESA bude predovšetkým v otázke rýchlosti a koľko služieb bude schopná úradovňa urobiť na počkanie. To je najpodstatnejšie. Pretože, samozrejme, sú rozhodnutia ako stavebné a pod., ktoré nie je možné urobiť na počkanie.
V tretej etape, ktorá ešte len príde, teda pýtali ste sa aj na budúcnosť, samozrejme, platí, že už nebudú len ďalšie úrady na integráciu, pretože ideme postupne, a vrátim sa k 1. januáru tohto roka, nepočul som ani z jedného z vašich vystúpení a to ma veľmi teší, to ma veľmi teší a za to sa vám chcem veľmi pekne poďakovať, aj mojím kolegom, aj opozícii, že školské úrady už medzičasom sú súčasťou ministerstva vnútra. A nepočul som počas tejto rozpravy ani jednu sťažnosť po polročnom fungovaní.
Uznávam, že vždy pri nejakom prechode existuje nejaká logistická chybička, tu nie je načas toner, tu nie je načas papier atď., to ale nesúvisí s rozhodovaním. Nikto sa nesťažoval na to, žeby mal menej kompetencií alebo žeby mal k dispozícii menej, možnosť menej kvalitne a nezávisle rozhodovať. To, čo povedal pán poslanec Mikuš, že on, že čo keď ten prednosta usúdi, že tomuto odboru dá menej alebo tomuto dá viacej. No to tak nie je. To je presne to, čo vy si myslíte, že sa veľmi podobá len preto, lebo zriaďuje okresné úrady, sa podobá tej verzii, ktorá fungovala počas rokov '95-'98. Ale to nie je pravda. Ministerstvo naďalej rozhoduje o tom, akým spôsobom bude investovať, a používa na to svoj odbor, ktorý na príslušnom okresnom úrade má. Preto aj financovanie školských olympiád, financovanie dotačných mechanizmov pre školy, to všetko naďalej má v pôsobnosti a rozhoduje príslušné ministerstvo školstva cez toho svojho šéfa odboru, ktorý vlastne rozhoduje, čiže on má nezávislé rozhodnutia. Prednosta okresného úradu nevie nahradiť jeho rozhodnutie. Nevie nahradiť jeho rozhodnutie, to je najpodstatnejšie.
A polročná funkcionalita školských a stavebných úradov pod ministerstvom vnútra a nikto ani nevie, že sa tá situácia zmenila, je pre mňa tá najlepšia správa, ktorú ste mi dnes mohli dať, pretože vidíme, že tento zákon ako nasledovník prvej etapy ide naozaj dobrým smerom, a je všetko, keď nie v najlepšom, ale v dobrom poriadku.
Posledné ešte dve poznámky, áno, je to, bola to otázka smerom k daňovej správe ešte. Daňová správa, samozrejme, je najnavštevovanejšia, ale predovšetkým z pohľadu podnikateľov, bežný zamestnanec z nej má minimálne kontakty, a preto pri počte vyťažených zákazníkov je to ďaleko menej okupovaná, okupovaná inštitúcia ako dajme tomu kataster. Ale takisto platí dohoda, v mnohých prípadoch budeme pôsobiť v priestoroch daňových správ, lebo využívame priestory, ktoré sú v okrese najlepšie. Ale určite chceme, aby kontakt medzi podnikateľom a, samozrejme, občanom bol aktívny, možný aj v úradovniach. Čiže naozaj, aj keď sú to verejnoprávne inštitúcie, môžme ich formálne nazývať úrady, Sociálnu poisťovňu mám na mysli alebo zdravotnú, chceme, aby vlastne tá úradovňa poskytovala celú škálu, celú škálu služieb, a dokonca aj do momentu zlúčenia, napr. úradu práce, sociálnych vecí, ak jednoduché podanie, samozrejme, môže byť vždy náš úrad sprostredkovateľom.
Čo je ešte veľmi dôležité - a vrátim sa k tomu, aby som na to nezabudol - v rámci toho, že obiehať má informácia, nie občan, tak, samozrejme, pán poslanec Mikuš, vy máte určite trvalé bydlisko ešte stále v Banskej Bystrici, nie stále, ale vo Zvolene, prepáčte. Ježiš! Tak to bola veľká chyba, za toto sa verejne ospravedlňujem, už sa to nikdy nebude, nikdy sa to nebude opakovať. (Povedané so smiechom.) Čiže máte svoj trvalý pobyt vo Zvolene, ale to je tým, že mi nenahlásil, čiže... (povedané so smiechom, reakcie z pléna a potlesk), čiže platí, že trvalý pobyt máte vo Zvolene. Ale svoju pracovnú činnosť popritom, keď sa teda v prestávkach parlamentu venujete svojim voličom, tak počas zasadnutia parlamentu ste, samozrejme, v Bratislave a takých prípadoch je mnoho, nielen, samozrejme, v našej oblasti práce, ale v pracovných povinnostiach, kedy ľudia chodia na týždňovky pracovať do úplne iného mesta. No ale domov sa vracia v sobotu, v nedeľu, a preto už nemá čas vybavovať svoju bežnú agendu, čiže buď si zoberie dovolenku, aby sa vrátil o deň skôr a stihol niečo vybaviť, alebo teda potom niektoré veci naozaj mu ujdú a častokrát sa nám potom stane, že sa dostane do predĺženia, teda myslím platenie nejakých poplatkov sociálnych alebo zdravotných, prichádzajú nejaké pokuty a sankcie. A táto reforma práve prináša možnosť, aby - pracujem v Bratislave, bývam vo Zvolene - tak po pracovnej dobe môžem aj na základe niektorých predĺžených hodín, ako tu spomínal poslanec Chren, môžem ísť a vybaviť si veci v Bratislave, napriek tomu, že tu nemám trvalý pobyt. To je najpodstatnejšia zmena. A ja si myslím, že to je ten krok, ktorý hovorí priamo o tom, že áno, v tom úvode do plnej elektronizácie to bude trvať o niečo dlhšie, ale stále platí, že príde na bratislavský úrad, na bratislavskú úradovňu občan s trvalým pobytom ľubovoľne na Slovensku a môže si všetky svoje veci vybaviť bez toho, aby mu hrozili nejaké úroky alebo iné sankcie z omeškania pre vybavenie veci.
Čiže chcem sa poďakovať ešte raz za podporu, ja by som bol veľmi rád, keby ste nabrali a možno aj tej odvahy trošku túto reformu potisnúť. Myslím si, že potom, ako príde tá tretia etapa, v ktorej už bude aj časť zrušovaných úradov bez náhrady, čiže aj na tzv. ústrednej úrovni, už to nebude len o miestnej, to bude dochádzať vlastne k tomu, aby sme mohli niektoré úrady zrušiť buď k 1. januáru alebo v priebehu roku 2014.
A, samozrejme, tú tému, ktorú sme otvorili ohľadne vyšších územných celkov, to je téma, ktorá bude teraz vychádzať aj pri audite kompetencií, ktoré sa potom premietnu sčasti aj do štvrtej etapy ESA. Samotné ESO je živá reforma, ktorá sa bude tvoriť a meniť podľa potrieb občanov, pretože ona plní svoju úlohu do roku 2016 v oblasti konsolidácii verejných financií. To áno. A potom už sa bude čisto zameriavať na skvalitnenie služieb a na svoje efektivity. Možnože niektoré úrady pôjdu do útlmu, možno, si myslím, že niektoré úrady je záhodno naozaj zrušiť a môžu kľudne jeho kompetencie prebrať niektoré iné, pretože nie sú natoľko odborné alebo natoľko rozdielne.
Poviem vám príklad. Ministerstvo pôdohospodárstva, to je to, čo ste hovorili, že rezortné ministerstvá mali vždycky jeden taký vystrčený, vystrčené chápadielko v tom okrese, aby predĺžená ruka ich práce má 7 alebo 8 rôznych, rôznych líniovo riadených organizácií v regiónoch: pozemkový úrad, lesný úrad, Slovenský pozemkový fond, ktorý v podstate patrí do jeho kompetencie, kataster, Poľnohospodárska platobná agentúra, Agentúra pre rozvoj vidieka, je tam ešte krízový manažment ministerstva pôdohospodárstva vo väčších okresoch a ešte som na jednu inštitúciu zabudol určite (reakcia z pléna), áno, veterina, samozrejme, veterinárna správa, veterinárna inšpekcia. Čiže toto sú veci, kde jedno ministerstvo má 8 vlastných líniových štruktúr, ktoré majú vlastné financovanie, vlastné rozpočty, vlastné všetky veci, aby zabezpečili výkon svojich funkcií v regiónoch. No tak to je podľa môjho názoru akože naozaj zbytočné. (Reakcia z pléna.) To je ona, to je ona. (Reakcia z pléna.) To nie je pravda, lebo tá inštitúcia bude jedna a postupne všetky ostatné svoje jednotlivé úlohy, ktoré plní v regióne, vlastne prejdú na jedno miesto a za jedno financovanie, za jednu logistiku. To je najpodstatnejšie. To sú vlastne tie peniaze, ktoré sa snažíme šetriť. Nechcem vás dlhšie zdržiavať od ďalších bodov.
Veľmi pekne sa vám ešte raz poďakujem za vecnú diskusiu a teším sa na ďalšie etapy a na to, že čoskoro začneme všetci vybavovať v nových, v nových úradovniach. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Uvádzajúci uvádza bod 19.6.2013 11:30 - 11:39 hod.
Robert KaliňákNa úvod niekoľko údajov, ministerstvo vnútra predstavilo na úvod tohto volebného obdobia niekoľko zásadných a štrukturálnych reforiem, ktoré má v pláne vykonať počas tohto obdobia a pred mojím bodom tu boli diskusie ohľadne konsolidácie...
Na úvod niekoľko údajov, ministerstvo vnútra predstavilo na úvod tohto volebného obdobia niekoľko zásadných a štrukturálnych reforiem, ktoré má v pláne vykonať počas tohto obdobia a pred mojím bodom tu boli diskusie ohľadne konsolidácie verejných financií, rád by som teda dal iba do pozornosti, aby sme vedeli, že každý rezort sa snaží podieľať na tejto konsolidácii vlastným prispením, a prednedávnom sme aj v tejto snemovni schválili zákon, ktorý urobil reformu sociálneho zabezpečenia ozbrojených zborov, najzásadnejšiu za posledných 15 rokov, ktorá sama osebe prináša úsporu 200 mil. eur a je teda významným príspevkom ku konsolidácii verejných financií.
Rovnako tak môžeme hodnotiť aj reformu verejného obstarávania, ktorá však svoje úspory prinesie v nadchádzajúcich mesiacoch a bude predovšetkým pre nás všetkých znamenať rýchlejšie nalievanie finančných prostriedkov z európskych fondov priamo k slovenským podnikateľom, priamo do našich obcí a miest a nielen budú, bude pretvárať obraz Slovenska, ale aj výrazným percentom sa bude podieľať na raste hrubého domáceho produktu.
Treťou z reforiem, ktorú ministerstvo vnútra predstavilo v rámci tohto volebného obdobia, je reforma verejnej správy, resp. reforma miestnej štátnej správy, ktorú všeobecne nazývame skratkou ESO, teda efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa. Táto reforma si vytýčila za cieľ predovšetkým dva hlavné body, tým jedným je priblíženie samotnej štátnej správy nielen občanom, ale aj podnikateľom, na druhej strane vytvorenie dostatočnej rezervy v rámci konsolidácie verejných financií na úrovni 700 mil. eur. Táto čiastka však už pre túto chvíľu nie je úplne aktuálna. Ukázalo sa, že vývoj v Európe a vo svete nie je priaznivý, a napriek tomu, že sme robili plány v roku 2012 na určité rasty a oživenie, spätné oživenie ekonomiky, boli sme donútení zvýšiť úsilie a, samozrejme, aj zväčšiť akceleráciu samotných šetriacich procesov. Dnes teda sme presvedčení, že samotná reforma verejnej správy musí usporiť viac ako 700 mil., a aj sa k tejto čiastke približujeme. Ak si pamätáte, ten základný výpočet bol, že do roku 2013, do rozpočtu roku 2013 prispeje reforma verejnej správy čiastkou 50 mil., tak v tejto chvíli sme boli nielen donútení, ale, samozrejme, aj aktívne sme museli pristúpiť k zlepšeniu a k zintenzívneniu konsolidácie verejných financií, a preto reforma ESO v roku 2013 prispeje až 127 mil., tak aby sme na ďalší rok mohli pokračovať na úrovni približne 220 mil. eur. Čiže tá časť, ktorá sa dotýka úspor, napreduje, ministerstvo vnútra je v úzkej spolupráci s ministerstvom financií a, samozrejme, sa to odzrkadľuje v jednotlivých rozpočtoch jednotlivých rezortov.
Druhá etapa reformy ESO nadväzuje na prvú a preberá predovšetkým rozhodnutia, ktoré považujeme za správne a ktoré sa v prvých mesiacoch životnosti prvej etapy naozaj osvedčili. Pristúpili sme teda k tomu kroku, ktorý na jednej strane ruší 248 miestnych orgánov štátnej správy, z toho 40 z nich malo právne postavenie rozpočtovej organizácie a zároveň zriaďujeme okresné úrady v 72 okresoch Slovenskej republiky. Pristupujeme teda k tomu, aby okresné úrady so všetkými funkciami, a teda výkonom exekutívy priamo v regiónoch, boli čo najbližšie občanovi. To je sprevádzané aj, samozrejme, vybudovaním adekvátneho počtu úradovní alebo klientskych centier, ako sa interne tieto úradovne nazývajú, ktoré majú postupne začať vybavovať všetku agendu pre občanov. Samozrejme, podarilo sa nám zároveň, častokrát zaznievali pri prvej diskusii otázky, akým spôsobom chcete financovať reformu, nebude financovanie tejto reformy nákladnejšie ako úspory, ktoré samotná reforma prinesie. Samozrejme, nastavenie takýchto reformných krokov predpokladá ich dlhodobú životnosť, a teda že sa vo svojom, vo svojej zmene osvedčia a bude môcť aj nasledujúca vláda, aj ďalšie, už len pilníkovať a vylepšovať samotné funkcionality. Preto vlastne od januára 2014 chceme spustiť prvých, odhadujem, približne 15 pilotných klientskych centier, ktoré postupne budú dopĺňané v priebehu roku 2014 tak, aby na konci roka sme mohli mať k dispozícii všetkých 72, a boli sme pripravení ku koncu roku 2014 aj v roku 2015 otvoriť ďalšie úradovne v niektorých excentricky uložených väčších mestách alebo väčších obciach, tak aby občan naozaj nemusel precestovať a prevybavovať počas svojho života dve dovolenky len na kontakt s úradom a nemusel zbytočne preinvestovať z vlastného rozpočtu viac ako 2-tisíc eur.
Z tohto dôvodu teda pripravujeme ďalšie zlučovanie špecializovanej miestnej štátnej správy, ktorá nakoniec bude predovšetkým lacnejšia, ale bude môcť si začať vymieňať postupne implementáciou elektronických služieb, vymieňať si informácie o občanoch a nebude musieť obiehať občan, ale obiehať bude informácia. To je asi najzákladnejší leitmotív tej časti reformy, ktorú predstavujeme aj dnes, aby sme v budúcnosti ušetrili občana od zbytočného cestovania po úradoch a vybavovania si jednotlivých záležitostí.
Častokrát sa tu hovorí o kvalite podnikateľského prostredia. Chcem teda iba zvýrazniť, že popritom, že už v roku 2008 sme začali s reformou predovšetkým v oblasti zakladania a otvárania nových živností alebo spoločností tým, že sme zriadili jednotné kontaktné miesta, na ktorých je možné vybaviť nielen nahlásenie do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne, ale aj register trestov, ostatné veci, ktoré sa mimoriadne osvedčili v minulosti, ale chceme postupne k tomu pridávať aj ďalšie povoľovacie konania tak, aby boli vybavené, keď už nie na počkanie, ale minimálne vo veľmi skrátenej dobe a na jednom mieste.
Ukázalo sa, že síce už je dneska jednoduché založiť podnik, založiť si živnosť alebo spoločnosť, ale otvorenie prevádzky sprevádza niekoľko desiatok povolení, ktoré opätovne musí podnikateľ postupne veľmi prácne získavať, tak aby mohol vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť, dajme tomu, služby vo svojom okrese a vo svojej obci. Práve aj táto časť bude klásť dôraz na to, aby sme tento obeh podnikateľa alebo občana minimalizovali.
Verím, že tento zákon nájde u vás podporu a že budeme môcť pristúpiť aj k ďalším etapám, pretože celkovo je ich približne asi 5, v ktorých chceme znižovať byrokraciu, zvyšovať efektivitu, znižovať náklady a zlepšovať služby pre občanov. Ďakujem za podporu.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2013 21:29 - 21:34 hod.
Robert KaliňákPani poslankyňa Žitňanská, pán poslanec Viskupič, ja som sa vám tu snažil povedať jasne, že tí, ktorí sa snažia obviniť súčasné vedenie ministerstva obrany z toho, čo sa tu kvázi dialo, to nikdy na políciu nepodali, lebo vedeli, že si buď sčasti, alebo celé vymysleli. A hovorí to dnes človek, ktorý je stíhaný za tri trestné činy, za trestné oznámenie, ktoré...
Pani poslankyňa Žitňanská, pán poslanec Viskupič, ja som sa vám tu snažil povedať jasne, že tí, ktorí sa snažia obviniť súčasné vedenie ministerstva obrany z toho, čo sa tu kvázi dialo, to nikdy na políciu nepodali, lebo vedeli, že si buď sčasti, alebo celé vymysleli. A hovorí to dnes človek, ktorý je stíhaný za tri trestné činy, za trestné oznámenie, ktoré podala vaša strana, nie my. O tom hovorím, že kto sa tu snaží proste kázať morálku, nie z morálneho hľadiska, ale z toho, že akým spôsobom je tá kauza urobená. Pretože keď už to neviem trestne stíhať, aspoň o tom budem proste veľa hovoriť v parlamente, aby z toho bola nejaká kauza a mohol som na niekoho nakydať blato. Tri pokusy na polícii, jedno u ministra vnútra, nikdy neodovzdali dokumenty. Toľko odpoveď.
Pán poslanec Hraško, kauzy SPP, Slovenských elektrární a Daňového riaditeľstva sú v stovkách miliónov eur. Do toho sa žiadne vlády predtým ani potom nezmestia, keby tu boli desať rokov, do výšky škandálov, keď ste sa tu chceli merať, že kto má vyššiu, čo teda povedal pán poslanec, myslím, Kvasnička správne, že to sa proste takto nemeria. Len keď sa tu chceme baviť o tom, že kto aké, tak neprekonateľná, druhá Dzurindova vláda je neprekonateľná v tomto smere.
Pán poslanec Vašečka, áno, pomaly, a sú ľudia, napríklad ja, ktorí dobre spíme, lebo vieme, že sme nikoho nešpicľovali, ani sme nikdy moc nezneužívali, aby sme niekoho špicľovali. Niekto ale asi možno zle spí.
Ešte, pán poslanec Fronc, veľmi rýchla reakcia. Áno, ten zákon pripravujeme aj s väčšou kontrolou. Áno, veď to už dávno robil na tom, mnohí, poslanec Fedor, pán poslanec Lipšic, my viacerí. Ale pán poslanec Fedor volá po objektívnom, nezávislom orgáne na kontrolu, ktorý sám zrušil... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie v rozprave 17.6.2013 20:36 - 21:09 hod.
Robert KaliňákVážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, milý Dodo, pred tým, než začnem hovoriť k veci, ja mám taký pocit, že práve naopak, že som s tou nomináciou veľmi spokojný, pretože táto nominácia ťa, pán poslanec, mimoriadne vytáča. A každým svojím vystúpením potvrdzuješ, že voliči si môžu kľudne pozrieť v priamom prenose, prečo ťa nabudúce nevoliť.
Za to obdobie, čo sledujem tvoje...
Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, milý Dodo, pred tým, než začnem hovoriť k veci, ja mám taký pocit, že práve naopak, že som s tou nomináciou veľmi spokojný, pretože táto nominácia ťa, pán poslanec, mimoriadne vytáča. A každým svojím vystúpením potvrdzuješ, že voliči si môžu kľudne pozrieť v priamom prenose, prečo ťa nabudúce nevoliť.
Za to obdobie, čo sledujem tvoje dramatické, emotívne vystúpenia, či s okuliarmi, či bez, či na tajného agenta, alebo bez, proste nejakú reálnu vec, ktorá by naozaj veci opravila, som nezaznamenal a ja sa nebudem púšťať do osobných vecí, pretože to mi je, to mi je naozaj ďaleko. A úprimne poviem, na rozdiel, ešte jednému kolegovi, ktorému sa povenujem, tak forma proste bez toho obsahu. Možno ubrať plyn a možno v kľude priniesť nejaké návrhy, ono to možno potom aj ostatní budú počúvať, ale toto je taká emócia, čo sem naozaj zbytočne patrí, o to viac, keď hovoríme o veľmi vážnej téme.
Na druhej strane musím povedať, že na rozdiel od kolegu Galka, ktorý už tu nie je teraz, jemu keď dôjdu argumenty, tak prichádzajú urážky. Pokúsi sa vyurážať všetkých v okolí, nazve ich hlupákmi alebo nazve iným spôsobom, čo vypovedá o jeho intelektuálnej úrovni. A myslím si, že raz keby išiel s pánom Dr. Kadúcom na testovanie, tak proste to by ho naozaj, myslím si, že tuná pán doktor zásadným spôsobom porazil, ale to už neriešme.
Dobre, poďme k veci.
Videl som dnes naozaj veľké množstvo emotívnych vystúpení, niekto to mal ako volebnú kampaň, niekto to mal ako možno aj úprimné vystúpenie. A osobitne musím povedať, že, povedal to tu dneska pán poslanec Lipšic, ale hovoril to na adresu niekoho iného, že nie ste nepopísané listy papiera. A osobitne niektorí vystupujúci. Vtedy by som to zobral ako serióznu debatu, vtedy by som to zobral ako naozaj úprimnú snahu riešiť problém, riešiť vylepšenie stavu, keby s rovnakým zápalom napríklad, pán poslanec Frešo, ste vystúpili k budove Daňového riaditeľstva v Košiciach alebo k zlyhaniu daňovej správy, ktorá priniesla 100 mil. eurové straty, áno, to sú násobky toho, o čom sa tu bavíme dnes. Násobky, ktoré sú potvrdené, že práve tým, že ste sa tomu nevenovali, Slovensko prišlo o stámilióny eur. To nie je výmysel, to viete, že je realita, pretože sa potvrdzuje každý mesiac pri výbere daní. Vtedy by som zobral, keby ste ako chlap, do ktorej roly sa častokrát staviate a tých ochrancov, tých ľudí, o ktorých vy stále tak rád hovoríte, by ste sa postavili a vtedy by ste to tu celé odkomentovali, aké obrovské zlyhanie to bolo, pretože vtedy Slovensko prišlo o stámilióny eur. Ale boli ste ticho. Boli ste zašitý v poslaneckej lavici, len aby ste náhodou nepovedali niečo, čo by sa nemuselo niekomu páčiť z vašej koalície. Práve preto vaše vystúpenie proste nemôžem brať ako nejakú realitu, pretože skôr to bolo vystúpením smerom k voľbám, ktoré sa vám blížia. A niekedy neviem, vzhľadom na to, akým úspešným spôsobom ste ututlali financovanie SDKÚ a veci, ku ktorým bolo mnoho dôkazov a ktoré ste nikdy nechceli vyšetriť a ktoré ste nikdy nechceli ukázať na verejnosti a nikdy ste nechceli ukázať občanom, ako to naozaj bolo, aby niekedy, keď my máme spoločnú fotku, pán poslanec, aby sa ma niekto nepýtal niekedy v budúcnosti, že s kým som to na tej fotke. A nemal som z toho nejaký pokazený kádrový profil. (Smiech v sále.) Čiže to je jedna obava, ktorú vaše vystúpenie vo mne vyvolalo.
Teda mohli by sme tu naozaj robiť potom napríklad, pán poslanec Hraško, pre mňa je zábavné a vy ste teda v politike naozaj veľmi krátko, ako keď niekto naznačí, že viete, ale tuná ten kolega, ktorý práve hovoril, ukradol alebo urobil netransparentné konanie, alebo urobil nejakú kauzu, vy poviete, to sú nejaké kauzičky. To vás nezaujíma. To je jedno, že ich hodnota presahuje to, o čom sa tu dnes bavíme, ale proste to vás nezaujíma, pretože to je ten balík, s ktorým práve kryjete bandu proti tým, ktorí sú na tej ľavej strane. To je ten problém, že to nevadí, to nevadí, že proste pán Galko alebo pravicová vláda dávala peniaze daňových poplatníkov eštebákovi number one. Veď ste vygumovali, ste vygumovali, alebo teda netvrdím, že ste to vy vedeli alebo minister o tom vedel, ale tí páni, ktorí dneska tu tvoria, a nie sú politici, tvoria tu morálnu autoritu, ktorá vypovedá, hovorí o nejakých čestnostiach a predajoch a nepredajoch vlastných charakterových vlastností, platili peniaze niekomu, kto vlastne, takmer osobitne sa pozerám teraz na klub KDH, veď sa musíte, keď už, na tej poslaneckej stoličke obrátiť, keď zistíte, že proste pod vedením aj pána kolegu Galka odchádzali peniaze do firmy, ktorú vymyslel, založil človek, ktorý stál na čele ŠtB v roku 1989. To je ten strach, o ktorom hovoril pán minister Glváč. To sú tie veci, ktoré sa postupne začali odkrývať, keď sa zistilo, kam išli peniaze dokonca aj za druhej Dzurindovej vlády. To bolo šokujúce a pre mňa veľmi prekvapivé. Musím priznať, že to je pre mňa vec, kedy sa už nečudujem, že, samozrejme, takéto kauzy vznikajú a sú to spravodajské hry.
No poďme ale ďalej. Čiže snažil som sa vám naznačiť, prečo považujem debatu a vystúpenie mnohých, ktorí nikdy nevystupovali, ktorí nikdy nevystupovali počas týchto káuz, nepamätám si ani pána poslanca Viskupiča, nepamätám si, že by vystupoval k tejto kauze, o ktorej som tu hovoril, či už financovanie, alebo daňových úradov, nepamätám si pána poslanca Poliačika, že by búchal po stole a žiadal odvolať ministra financií. Nepamätám si nikoho z vás, že by ste tu navrhovali diskusiu k tomu, aby sme diskutovali o tom, ako obrovsky zlyhalo ministerstvo financií v čase, keď prepadla daňová správa. Nikto z vás. Všetci ste boli ticho. Súčasťou koalície. (Reakcia z pléna.)
Tak si veľmi ľahko nalistujeme budovu v Košiciach, ku ktorej koľko bolo návrhov na odvolanie pána ministra financií z vašej strany? Ani jeden. Teraz ste ale podpísaný. Ste podpísaný pod návrhom, pán poslanec? Teraz je ľahko byť hrdina.
Čiže ešte raz. Ak chcete mať rovnú chrbticu, musíte mať rovnaký meter. A ten vám teda ale zásadne zlyháva! On ani nie je ohnutý, vy proste v jednom prípade meter nemáte vôbec. Vtedy by som vám to uveril. Vtedy by som vám uveril tú úprimnú snahu, to, ako tu vystupujete a bojujete za práva daňových poplatníkov, keby ste to robili vtedy, keď to bol ale elementárny priešvih a všetci to videli.
Neviem, pán poslanec Hlina vtedy nebol v parlamente, možno by to robil. Preto mu to neviem teraz vyčítať, ale vy ste tu sedeli. Všetci ostatní, ktorí ste vystupovali, s výnimkou pána poslanca Hlinu, to ste tu vtedy sedeli, ale bolo ticho. Hrobové ticho v tejto sále k tejto téme. Čiže preto vám hovorím, že keď chcete hovoriť o morálnych právach, o tom, kto môže niečo komu niečo vyčítať, tak som vám to chcel naznačiť.
Poďme k druhej téme. Ktože nám tu dnes predstavil svoj scenár, podľa ktorého nakoniec do toho natiahol aj všetkých ostatných poslancov a tí postupne spolu aj s pánom predsedom výboru do toho naskákali a čo dneska bolo leitmotívom celého vystúpenia pána poslanca Galka? Leitmotívom pána poslanca Galka bolo skonštatovanie, že on bol ako jediný minister, ani sme nemuseli mať schôdzu k nemu, odvolaný počas vlády Ivety Radičovej. Takú obrovskú hanbu spôsobil, že prvý raz a jedinýkrát sa zmohla vládna koalícia na to, aby sa sama zbavila ministra, pretože také veľké previnenie to bolo, ktoré ani sa nedalo nejakým spôsobom prikryť, a zlikvidovala ho z tohto postu. Pochopiteľne, reakcie, ktoré vtedy mala k tomu samotná strana, lebo pán minister Galko to má aj teraz, tak dnes tento človek je tou morálnou autoritou, ktorá tu káže o porušovaniach práv alebo nejakých pravidiel v rámci Vojenského spravodajstva. Človek, ktorý keby bol dneska v Českej republike, tak robí spoločnosť pani Nagyovej v tej cele. Pretože možnože tam debatujú iba o nejakom sledovaní. Tu nariadil pán Galko odpočúvanie.
Prečo ho nariadil? Spomeňme si dva zaujímavé prípady. V jednom prípade vtedy, keď som zistil a získal som dokumenty, ktoré hovorili jasne o tom, a jeho rukou písané, príkaz dať urobiť za 2 mil. zákazku, ktorú nebolo treba, do budovy, ktorá nikdy nebola súčasťou strategického plánu. A tento materiál bol natoľko zaujímavý, že jeho špicľovia, pretože on je v podstate svojím spôsobom voyer, jeho špicľovia začali vlastne omotávať ľudí, s ktorými komunikujeme, tak, aby získal všetky informácie. Pol roka pred vypuknutím kauzy informoval a vyhrážal sa na tlačovkách, lebo to je jediné, čo vie, to robia tí strašne malí ľudia, ktorí sa stále iba vyhrážajú. A to je jeho jediná vec, ktorú vie povedať: Bude horšie, príde to na vás, my vás zavrieme, neviem čo všetko. A vtedy už od augusta rozprával: Počkajte, ja porozprávam, ako sa niektorí poslanci rozprávajú s novinármi. A toto tvrdil pol roka, než prvýkrát niekto zverejnil spôsob, ako odpočúval nielen novinárov, ale aj svojich blízkych ľudí, ako tlačil na tu neprítomného pána poslanca, aby dal odpočúvať jeho ochranku, aby dal odpočúvať všetkých. Tomu sa hovorí paranoja. A z paranoje sa dá liečiť.
A úplne najšarmantnejším príkladom tejto paranoje a toho, čo dneska sme tu boli svedkami, a ten výlev, ktorý spočíval, spočíval predovšetkým v tom nešťastí, že ako jediný minister bol odvolaný, ako jediný minister naživo dostal informáciu, že je neschopný, bolo, že asi hodinu, možno pol, išiel za jeho služobným autom kamión. Akonáhle zistil, že za ním išiel kamión, zavolal týmto svojim skvelým ľuďom, o ktorých tu hovorí, týchto plukovníkov a podplukovníkov, a neviem, ako sa presne volajú všetci, aby okamžite nasadili odpočúvanie na vodiča kamiónu, ktorý ho prenasleduje a ktorý je sieťou spravodajských dôstojníkov, ktorí dokonca majú aj kamióny a prenasledujú ministra na jeho služobnom vozidle a patria do skupiny, ktorú určite riadi Baška alebo Kaliňák, lebo my tu riadime všetko. A zrazu sa ukázalo (potlesk), že bez problémov prelomil, a teraz osobitne MOST - HÍD, prelomil práva vodičovi národnostnej menšiny (smiech v sále), kde aj samotní jeho vlastne posluhovači, a nejak ináč ani neviem povedať, ktorí každý deň reportovali pokolenačky vlastne v jeho kancelárii pracovnej, povedali: Dva týždne neprehovorili inak ako po maďarsky, nevieme to teda nejakým spôsobom odkomunikovať. (Smiech v sále.) Keďže máme vedomosť, že Kaliňák po maďarsky nevie, asi s ním nie je v priamom spojení. (Smiech v sále.)
Čiže toto je presne tá úroveň, tá morálna etika, ktorá tu teraz funguje a snaží sa svoje vlastné a obrovské priešvihy zatieniť.
Česká paralela ale zaznela. A veľmi mylne si ju vyložil aj pán poslanec Galko, pretože má dve veci. Kupovanie poslancov, kde na rozdiel od slovenského parlamentu, kde poslanci ostali v parlamente, v Čechách sa aspoň vzdali mandátov, u nás zostali v parlamente a boli kupovaní priamo tu. Nakoniec vaši kolegovia to mnohí potvrdili.
A druhá kauza je odpočúvanie, resp. sledovanie, no nevieme presne, že ktorú časť a ktorú časť ľudských práv bolo porušené zo strany Vojenského spravodajstva českého. Čiže proste my tu máme Nagyovú v nohaviciach. A, pán Galko, presne ste to vy.
A toto všetko, čo sa dnes deje okolo Vojenského spravodajstva, keďže vyšetrovanie pokračuje a tých dôkazov proti vám je stále viac a viac, ste sa rozhodli rozohrať akúsi spravodajskú hru, čo by ste so svojimi kolegami skúsili vytlačiť, aby ste tak mohli hodiť trochu blata na to ministerstvo obrany.
A naozaj veľmi čitateľné medzery máte v tých všetkých argumentoch, ktoré hovoríte.
Po prvé, samozrejme, útok na ministra obrany Glváča, ktorý je vlastne ministrom v čase, kedy tieto veci sa nediali, je, samozrejme, amatérsky a je robený len preto, aby sa o ňom mohlo diskutovať v parlamente. Pre nič iné. Snažíte sa natiahnuť človeka, ktorý s touto kauzou nemá nič spoločné. Dal ju vyšetriť a odovzdal ju, tak ako právo káže, orgánom činným v trestnom konaní.
A to nie je na smiech dodržiavať zákon, milý poslanec Hlina, keď je ten návrh uznesenia, nepovažujeme ho za taký slabý, lebo toto navrhoval niekoľkokrát poslanec Galko. Teraz ste ho bránili, dneska veľakrát. Ale pán poslanec Galko v čase, keď bola kauza odpočúvania, neustále hovoril o tom, že len orgány vyšetrovania, orgány činné v trestnom konaní, žiadny parlament, žiadny výbor nesmie vyšetrovať tieto veci. Môže sa pán Galko priznať, veď to je nahraté. Aj keď teda on vie zaprieť aj nos medzi očami, to je pravda.
A ja si pamätám ešte krajšiu vec. Dokonca jeho vlastnému koaličnému partnerovi sa nepozdávala činnosť na ministerstve obrany.
Pán poslanec Fedor, pán predseda, pamätáte si, ako vám pán bývalý minister obrany zakázal vstup na ministerstvo obrany? Pamätáte si to? (Smiech a potlesk v sále.) Fajn. Ja len teda v otázke dôvery. Viete, pán poslanec Fedor je teraz v opozícii, napriek tomu si myslím, že to, čo vtedy urobil pán minister Galko, bolo teda ale skutočne pod úroveň akejkoľvek. Pán poslanec Fedor bol jednak bývalý minister obrany a jednak bol členom výboru pre obranu a bezpečnosť a zo zákona mu nemôžete zakázať takéto niečo. Lenže pre vás zákony nikdy nič neznamenali! Pre vás je len jedno - veľké Galko; to je že - ja. (Smiech v sále.) To je jediné, čo poznáte. (Potlesk.)
A vaša nekonečná samoľúbosť a paranoja, to je taká tá najhoršia kombinácia, ktorá existuje, vás doviedla k tomu, aby ste počúvali, či nemá náhodou nevhodného frajera vaša sekretárka alebo či náhodou vaši ochrankári nie sú v spojení s Baškovo-Glváčovo-Kaliňákovskou mafiou, o ktorej vždy ste boli presvedčený.
Aby sme to dokázali, že teda akú atmosféru ste tam vyvolali, tento jeden z týchto dvoch svedkov, ktorí teraz vystupujú ako tí nepoškvrnení, čistí ľudia, bol raz počas pracovnej doby o dvanástej na hokeji, hrať si, bol si zahrať hokej počas pracovnej doby, veď však teda nebolo to nič výnimočné, predchádzajúci minister chodil na golf počas pracovnej doby a nikomu to neprišlo zrejme na rezorte divné. Vykradli mu auto, nepríjemná udalosť. A z tejto spísal informačnú správu, keďže mu to bolo blbé, ako by sa priznal pánovi ministrovi Galkovi, že mu vykradli auto, tak napísal informačnú správu, že auto mu vykradla skupina okolo Ľubomíra Skuhru v snahe ho diskreditovať a zohnať tajné materiály z tohto auta. Keď si robíte poznámky, znamená, že si pamätáte tú správu. Tak to už je na smiech. Pretože všetko, čo sa udialo zlé na ministerstve, som za to bol zodpovedný buď ja, buď Baška, teraz Glváč, samozrejme, alebo ľubovoľný predstaviteľ, ktorý vtedy bol na ministerstve. Všetci boli zlí, všetci boli sledovaní, všetci boli odpočúvaní. Výhodou je, že Božie mlyny melú pomaly, ale isto, a v tomto prípade si myslím, že takisto verím, že sa dozvieme všetci, aká bola pravda. A nie sme nervózni, že sa to vyšetruje dva roky. No proste tak to býva niekedy v trestnom procese. Dva roky sa to vyšetruje, pretože je strašne veľa svedkov.
Ja by som rád ešte teda k osobám, ktoré vy považujete všetci za tých, ktorí niečo povedia, a vy to beriete ako axiómu, ako vec, ktorá sa stala. Čiže pán riaditeľ Mikulec je človek, ktorý je trestne stíhaný, nie nami, nie na naše trestné oznámenie, na vaše trestné oznámenie, za falšovanie. Tak už keď je niekto trestne stíhaný za falšovanie, tak je jasné, že je čisto pravdovravný vo všetkých veciach, ktoré urobí, za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, za ohováranie. Tak ak je niekto trestne stíhaný za toto, tak pochopiteľne asi tá dôvera k nemu je u nás minimálna. A ešte raz sa k tomu vrátim. Nie je to taká tá pomsta, ktorú niekto robí, že teraz my dáme na teba trestné oznámenie. Sú trestné oznámenia, ktoré dala premiérka, ktorú tu všetci uznávate. To vtedy boli veci, ktoré sa preukázali, akým spôsobom žil a fungoval tento človek.
A táto partia, ktorá sa tvári, že oni všetko vždy chceli urobiť, tak si to zrekapitulujme, aby sme vedeli, o čom sa tu bavíme.
Od roku 2010, od leta teda prišli, pán Galko robil rôzne tlačovky: k veslám, k motorom, všelijakým naozaj veciam nie veľkej hodnoty. Ani chlapský sľub nevie dodržať, lebo mi sľúbil v jednom prenose, že mi pošle veslo. (Reakcia poslanca.) Hej, ale neposlali ste ho, to na veci nič nemení. (Smiech v sále.)
Faktom zostáva, že proste nikto neuverí tomu, už keby o tom vedel, keby tú informáciu mal, že by jednak nebola obrovská tlačovka, samozrejme, a s tým, že sme všetci za to zodpovední, ale že by nepodal trestné oznámenie, lebo ich podal sedemnásť. Ešte bývalá vláda, nie my, mu polovicu alebo trištvrtinu z toho zamietla ako neodôvodnené, lebo to boli všetko výmysly. Faktom zostáva, že jednoducho nikto v tom nekonal z nich. Niekoľko pokusov o kontakt polície. Raz dokonca teda prišiel riaditeľ, prišiel riaditeľ k ministrovi vnútra, a teraz tu už sedí, pán poslanec Lipšic, ktorý ho vyzval, tak ako sa má, aby mu tie veci odovzdal. Odmietol mu ich dať. To nebola spravodajská informácia, pán poslanec Galko, to bola informačná správa. Tá nepodlieha utajeniu tohto typu, ako niekto vyložil z tých advokátov, že nebol minister vnútra recipientom spravodajskej informácie. To bola informačná správa, ktorá môže mať stupeň utajenia, pretože konštatuje porušenie zákona, a tá práve patrí ministrovi vnútra a nikomu inému. Alebo vtedajšej Generálnej prokuratúre. Mohli si vybrať, buď ministra vnútra, alebo Generálnu prokuratúru, alebo špeciálnu prokuratúru, samozrejme.
Čiže v tomto prípade to nikomu nevadí, nad týmto sa nezamýšľame, pán poslanec, napríklad, že prečože 3 roky - 3 roky - nikto v tom nepodal žiadne trestné oznámenie. Ani doteraz nie. Ale namiesto toho to poslal médiám.
Poviete, no tak, viete, poslal to médiám preto, aby sa to neututlalo. Dobre. Tak prečo to neposlal zároveň médiám a polícií alebo médiám a špeciálnej prokuratúre, keby nedôverovali polícii, lebo veď teda Kaliňák by mohol ovplyvňovať políciu. Prečo to neposlal a nesprával sa, tak ako sa má, tak ako sú vycvičení. Poslal to len médiám. Až médiá to poslali špeciálnej prokuratúre a následne výboru, ktorý to okamžite poslal na NBÚ, tak ako sa má.
To znamená, z tohto pohľadu sa treba pozrieť na myšlienku a to, že čo je toho účelom? A dnešné vystúpenie pána poslanca Galka mi to len potvrdilo, že vlastne celé to tu, čo tu on hovoril zhruba asi trištvrte hodinu, bolo o plači, že bol nespravodlivo odvolaný, a odpočúvací škandál, kde prelomil práva civilných nevinných ľudí, pán Galko. To, že ste sa na mne dorobili, to je vec, ktorú beriem ako súčasť politiky. Ale to, že ste sa dorobili na nevinných ľuďoch, vašej sekretárke, vašich ochrankároch, vašich spolupracovníkoch z chodby, a povedať, že to bol komplot proti vám, tak tomuto sa dá porovnať iba proste, Stalin bol taký. Stalin bol taký.
A to, že ste platili peniaze firme, ktorú vymyslel, založil a pripravil bývalý šéf ŠtB, to len potvrdzuje tie metódy, ktoré ste proste používali. A môžte rozprávať o mne, o Glváčovi, o tajných, koľko len chcete, proste toto špinu z vašich rúk nikdy nezmyje. Nikdy. A môžte používať, že sme hlupáci, môžte nadávať a každého uraziť, pretože akonáhle vám dôjdu argumenty, len viete urážať rôznymi vulgárnymi vystúpeniami, máte pocit, že budete atraktívny. Kľudne si to myslite ďalej.
Faktom je, že aj dôvera, ktorú v tejto chvíli požíva vaša strana, alebo vo voľbách ste dostali o 50 % menej, je znakom toho, že ste nepresvedčili, že ľudí na Slovensku neoklamete. Môžete mať tisíc facebookových profilov a tisíckrát hovoriť na kameru ľubovoľné hrubé slová voči opozícii. Nikto vám neverí. To je proste tak.
Na záver vlastne už len taká drobnosť, ešte sa opýtam. Viete, pán Galko, aj vo vašej vláde, vo vláde predtým, druhej, prvej Dzurindovej vláde, našich vládach, sedia rôzni ministri a tí rôzni ministri majú rôzne úlohy a niektorí aj na poli národnej bezpečnosti. A tí niektorí ministri majú kontakty so zahraničím a niektorí ich zahraniční kolegovia ich proste berú za partnerov, lebo si myslia, že dokážu pre tú národnú bezpečnosť európskeho alebo celosvetového významu niečo urobiť. Áno, keď hovoril pán poslanec Lipšic, že ťažko povedať, že na čo nám je tajná služba vojenská, dá sa povedať, že v prípade našich vlastných slovenských, čisto slovenských záujmov, by sme si v nejakých tých percentách vystačili s informáciami, ktoré dostávame z centrály NATO. Alebo v prípade vojakov a v prípade civilu, ktoré máme z centrály dajme tomu Bernského klubu alebo iných organizácií, ktoré združujú tieto profesionálne tajné služby. Napriek tomu sme veľmi uznávanou zložkou, a osobitne vojenská rozviedka, ktorá je veľmi efektívna a bola efektívna. A nielen kvôli tomu, že my sme boli vláde, ale aj pred nami bola efektívna niekedy a dokázala urobiť obrovské množstvo práce.
Povedzte mi, koľkokrát ste sa stretli s nejakým predstaviteľom, riaditeľom cudzej spravodajskej služby, partnerskej, teda mám na mysli? Odpoveď je jednoduchá. So žiadnym. A viete, prečo nie? Lebo vám nikto neveril. Nikto vám v Európe neveril. Iné bolo iní ministri vo vašej vláde, vy ste tento problém proste obrovský mali. A mohli ste vykrikovať, že bojujete proti korupcii, koľko chcete. Faktom zostáva, že akonáhle sa ukázalo, že aké sú vaše skutočné úmysly, ako proste rád kšeftujete bez súťaží a podobne, okamžite ste dali celé okolie ľudí, ktorí takúto informáciu poskytli mimo rezort, odpočúvať.
Ja viem, možno sa vám zdá 2 mil. eur málo, ale osobne si myslím, že veľmi zaujímavé je aj to, čo vy stále hovoríte o tých vrtuľníkoch. Pokiaľ ste nadávali Baškovi, že ich chce za 3,1 mil. opraviť, jeden vrtuľník, vy ste ich dali opraviť jeden kus za 4,1 mil. Ja teda neviem, samozrejme, 31 mil. a 14 je menej, to je jasné. Ale faktom je, že štyri vrtuľníky po 4,1 mil. je ďaleko viacej ako štyri vrtuľníky po 3,1 mil. A to bolo fakticky, že pod tou, a mnohí vám to tu veria, dneska to tu povedali, aj pán poslanec Hraško, ktokoľvek, že proste verí tomu, niekto dokonca, že hĺbka. Pán poslanec, vy ste hovorili, že to malo hĺbku a že známy ako bojovník proti korupcii. Ale realita je iná. Realita je, že skritizoval Bašku za 3,1 mil. na vrtuľník a objednal vrtuľník za 4,1. Ale všetci ste mu zjedli tú prvú tlačovku. Tomu sa hovorí marketing, ten mu celkom išiel.
Toto je práve ten problém a to isté platí aj v tomto prípade. Pretože označiť budovu, ktorá skončila v rukách, už dneska je zbytočná, samozrejme, a tým spôsobená škoda, v rukách ministerstva vnútra, ako tunelovanie Vojenského spravodajstva, ktoré je u nás na ministerstve, priznám sa, že snažím sa mať veľkú fantáziu, ale tu mi to nedochádza.
Keď som bol minister, nakúpili sme autá, ktoré sme presunuli na inú spravodajskú službu, nebudem hovoriť na všetky, pretože tie autá sú stále v službe, a niekedy nám iná spravodajská služba dala autá. Takto sa proste vymieňa práve preto, aby bola zachovaná tá časť, aby nevedeli všetci tí, komu tie autá patria. A oni to označili v tej správe za tunelovanie. Označili za tunelovanie, a preto viem, že nevie o tom, pretože označili za tunelovanie budovu, ktorú predal pán Galko, asi sa pomýlili. Jednoducho, tam je toľko proste vecí, ktoré sa ľahko vysvetlia, ale pán Galko jednu jedinú vec sa naučil na ministerstve, popri tom, že, samozrejme, je asi jediným ministrom na svete, ktorého premiérka nechala robiť testy pred tým, aby dostal funkciu. Ešteže nemuseli byť testy z plávania, lebo by sa utopil vo vlastných klamstvách. (Smiech a potlesk v sále.)
Faktom však zostáva, faktom však zostáva, že ten imidž bojovníka s korupciou tu môžu mať v tejto sále rôzni ľudia, ale jediný, ktorý ho naozaj zlomil v priebehu niekoľkých sekúnd, bol vždycky iba pán poslanec Galko. A o tom je presne aj tá hra. Ak on povie, že má ďalších dvoch svedkov, ak si z PN-ky vytiahne slečnu, ktorú tu strašne chráni, a ja sa o nej nebudem vyjadrovať, lebo naozaj je skvelý nápad, ale to neriešme. Proste z lekárskeho ošetrenia ju vytrhne a zoberie ju na tlačovku, aby si urobil reklamu vo svojom alebo vo vašom dome liberálnom, tak ďalšie reči o citlivom prístupe sú vlastne úplne zbytočné. To je dokonca taký veľmi dobrý príklad toho celého, že jednoducho chcete robiť sociálne veci a dievča, ktoré je určite s veľmi vážnym ochorením na PN, určite si to nevymyslela a určite teda je chorá, tak ju vytiahnete, aby teda na tlačovke vám robila reklamu. To určite bude ocenené.
To znamená, vrátim sa späť k samotnému prípadu. Áno, sú tu orgány činné v trestnom konaní, ktoré to majú vyšetriť a; špeciálna prokuratúra sa teší veľmi slušnej dôvere. Myslím si, že to má šancu vyšetriť.
Faktom však je, že tajná služba, každý, kto aspoň trošku by sa tomu venoval, a venujem sa tejto oblasti dvadsať rokov, by mal vedieť, že veľmi ťažko nájdete v tajnej službe ľubovoľný majetok na ňu napísaný, maximálne jedna budova, ktorá slúži na oficiálne stretnutia, aj to nie je na ňu, ale skôr na samotný rezort obrany, ktorý slúži na oficiálne stretnutie so zahraničnými partnermi. Všetky ostatné budovy sú buď na fyzické osoby, alebo na právnické osoby. Podobným spôsobom funguje sčasti ministerstvo vnútra a, samozrejme, Slovenská informačná služba. To znamená, urobiť z toho, že budova, ktorá je v katastri napísaná na niekoho, potom na niekoho iného a zase na niekoho, a povedať, že to vlastne je presne tá zlodejina, pretože tam nikde nie je napísané Vojenské spravodajstvo, iste. Iste. Iste. Ale nikto už nedodá ten zvyšok tých materiálov, ktorý by potom napovedal, že ako operácia prebehla a prečo a ako. Mnohé z tých vecí sú predsa, no vlastne toto ani nemôžem povedať, takže to už ani nehovorím.
Poviem lepší príklad. Častokrát, pán poslanec Lipšic odpustí, niekto kúpil v jeden deň Fabiu za 12-tisíc euro. Ministerstvo vnútra ju kúpilo na druhý deň za 35-tisíc euro. Povedali by ste na hodinu, celý deň by ste sa mohli o tom rozčuľovať. Tak tá Fabia má asi niečo, čo predtým nemala. Momentálne nejaký bič na pirátov cestných a podobne, ktorý zrejme, fabrika, keď ju vyrobila, ju asi vtedy nemala. Potom sa tam dodalo zariadenie, ktoré asi tú cenu zásadne zvýšilo, lebo samo osebe je drahšie ako celé auto dokopy.
Čiže z môjho pohľadu sú situácie, ktoré, áno, iste, orgány činné v trestnom konaní môžu skúmať pod veľmi prísnym stupňom utajenia, aby sme neohrozili našich partnerov, lebo tí nám dôverovali, nie preto, či tu parlament bude debatovať o tom. Myslím si, že to nie je podstatné. A skutočne táto diskusia o tomto aj tu v parlamente asi neohrozí veľmi kredit, ktorý naozaj niekto má vysoký. Ale určite ľudia, ktorí zlomili ústavu, ľudské práva cez koleno, nebudú vyzývať na personálnu politiku súčasného ministra obrany, ktorý s tým nemá nič spoločné.
A práve preto, že mnoho tých správ, ktoré vám vypisovali všetci títo riaditelia, keď im vykradli auto, keď boli počas práce na hokeji a keď neviem, čo všetko sa im stalo a stále písali iba o Skuhrovi a neviem o kom inom, možno vo vás vznikol dojem, že Ľubomír Skuhra bol riaditeľom Vojenskej spravodajskej služby. Nebol. Nikdy nebol riaditeľom Vojenskej spravodajskej služby.
A to, o čom sa tu bavíte, je práve problém, ktorý, ja teda si myslím, že je ľahko vysvetliteľný, ale nakoniec nie som tu od toho, na to sú tu orgány činné v trestnom konaní, ktoré si môžu každú operáciu prejsť, ale od A po Z, od začiatku po koniec, aby sme vedeli, ako idú toky finančné. Nielen vytrhnúť niečo skraja. A on nebol riaditeľom tejto služby, bol riaditeľom inej služby. A tá ten problém nemala.
To znamená, snaha zatiahnuť to toho ministra obrany Glváča, snaha zatiahnuť do toho súčasného riaditeľa svedčí o tom, nie nielen o neznalosti, ale snahy o tom, že u ľudí, ktorí buď už nie sú v službe, alebo robia niečo iné, by nebola taká šarmantná a nedokázala by prekryť moje ďaleko väčšie priešvihy - teraz hovorím v prvej osobe pána Galka -, ktoré som ja napáchal na tom ministerstve a momentálne sa vyšetrujú a práve sa blížia k mnohým zaujímavým skutočnostiam, ako je napríklad spolupráca s vrcholovým predstaviteľom ŠtB.
Takto ešte nikto ten november nevygumoval, pán Galko, ako vy nikto. Nikto. Nikto. Robiť ako, pán poslanec Hlina, veď vy ste robili demonštráciu pred domom pána Lorenca. Vám to nevadí, že ho platili? (Reakcie z pléna.) To je pre mňa, to je pre mňa akože dosť šokujúca informácia. (Reakcie z pléna.) Súhlasím.
Aj ja som to počul prvýkrát minule. Je to zaujímavé.
A toto sú tie veci, keď hovoril pán minister Galko, pán minister Glváč o strachu, to je on, to je ten. Pretože práve táto skvelá, čistá partia sa na tom podieľala.
Čiže na záver. Vážené dámy a páni, urobili ste si diskusný kruh o veciach, ktoré sú citlivé a ktorých ľudia, ktorí naozaj boli v poli, nie úradníci, ktorí sa tu stavajú do polohy, do polohy nejakých, by som povedal, bojovníkov, pretože neviem o tom, že by boli niekedy v Afganistane títo páni alebo v ktorejkoľvek inej rizikovej krajine a mali tam dlhšiu službu ako jednodennú návštevu, tak práve mnohými s týmito hrami si nikto neuvedomuje, že ohrozujeme reálne ich životy. Nielen debatu, kľudne, veď mali sme tu tisíc diskusií a káuz, o ktorých tu môžme debatovať, tlačoviek je mnoho. Politici sú na to, aby sa medzi sebou asi hádali, to tak je.
Ale ťaháte do problémov ľudí, ktorí naozaj pre to Slovensko niečo urobili v minulosti. A práve tých ľudí, ktorých sa teraz snažíte očierniť, za nimi sú desiatky listov a správ od zahraničných partnerov, čo všetko dokázalo Slovensko, malé Slovensko, urobiť pre veľké krajiny, ako je Veľká Británia, Nemecko, Spojené štáty, Izrael, ktokoľvek.
Neviem, koľko listov dostali vaši kolegovia, ale za tie dva roky tuším ste neurobili nič. Takže žiadnu takú správu aspoň netuším. Boli vaši kolegovia vo vláde, ktorí sa snažili tú situáciu vášho zlyhania zachrániť, ale nebolo to až také jednoduché.
Chcem sa vám všetkým pekne poďakovať. Tým, ktorí, samozrejme, uverili niektorým rečiam, samozrejme, to s tým my ťažko niečo urobíme. Orgány činné v trestnom konaní sú na to, aby to vyšetrili, podajú nám určite čoskoro správu. Všetci, ktorí ste tu debatovali o kauzách, ste sa na nich odvolávali, bez ohľadu na to, či pochádzate z koalície, alebo z opozície, tak si myslím, že to je aj namieste.
Veľmi pekne vám ďakujem. (Potlesk.)