Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, myslím si, že veľa tých vystúpení bolo, samozrejme, vecných. V tých ostatných sa častokrát zamieňa príčina s následkom a skôr svedčia o nejakej vnútornej výbave, ako ja sa pozerám na zákony, ako sám tie zákony ja používam a potom vykresľujem čierne scenáre, pretože pri regulérnom a štandardnom používaní zákona takýto výklad nie je prípustný. Ani len excentrický výklad nepripúšťa takého situácie, o ktorých tu mnohí kolegovia hovorili.
Ale budem konkrétny, prečo to rieši, samozrejme, aj súkromné spoločnosti, prečo sa to týka nielen štátu a prečo máte pocit, že strašne úzko sa na to pozeráte, to bol problém aj toho bývalého zákona, prečo tam pribudli delikty, prečo chceme skúmať aj iné konania, nielen korupciu.
Mne napríklad vadí, ak sú zamestnanci firmy nútení do toho, aby prebaľovali pokazené mäso. A musia ho prebaľovať, pretože v opačnom prípade ich vyhodia z roboty. To nie je korupcia, určite nie. Je to neprijateľné z pohľadu ochrany zdravia ľudí? Je to neprijateľné z pohľadu slušného obchodovania? Je. Ja nechcem, aby tých ľudí vyhodili len preto, lebo poukážu na to a firme bude hroziť 100-tisíc eur pokuty, lebo prebaľujú pokazené mäso.
Pán Mičovský, vám určite bude vadiť, ak by ľudia boli nútení vyvážať odpad na nepovolené skládky a nesmeli to nahlásiť, ináč budú vyhodení. Každému z vás.
Čiže ja len hovorím to, že možno ste nedočítali vlastne do hĺbky, že čo sa tým myslí. Nie terorizácia zamestnancov. Ja som mal alebo mám ešte stále spoločnosť, ktorá má viac ako 50 ľudí. A mali sme upravené pravidlá, ako sa dozvieme, klasickú schránku, do ktorej mi hodíte podnety, lebo kuchárovi vadilo, že čašník kradne, lebo ho oberá o jeho príjmy, lebo tým znižuje zisk a on nemá potom odmeny. Musíte mať vnútorný priestor, ktorý nemá zostať vždy mimo firmu, a keď sa dostane, tak aby ten zamestnanec chránený bol.
Mne vadí, aby niekto vypúšťal odpad do rieky. Musí ho robiť. Lebo to nerobí riaditeľ spoločnosti, to robí vždy nejaký zamestnanec. Vodiči kamiónu sú nútení, aby vozili preťažené kamióny. Ničili naše cesty, ktoré z peňazí daňových poplatníkov tieto cesty opravujú. A ja nechcem, aby ten vodič platil pokutu, on sám. A on povie, no, policajtovi, ale mňa donútil zamestnávateľ, lebo ináč ma vyhodí. To je tiež súkromná firma.
Aj súkromné firmy a ich manažéri sú len celkovou vzorkou obyvateľstva, kde sú dobrí a kde sú aj zlí ľudia. Nie je to len štát. Samozrejme, že štát bude pravdepodobne najčastejším účastníkom aplikácie tohto zákona. Práve preto, že prichádza k dispozícii možno korupcia v prípade nejakých rozhodovaní vo verejných obstarávaniach a podobne, samozrejme. Ale bavíme sa o celospoločenských problémoch, ktoré tu sú.
To sú také drobnosti, kde takisto sa zamieňajú príčiny a následky. Pán Hlina teraz hovorí, že mu hrozne vadí, že sa stavajú garáže na Hrade. Pán Hlina, pred tým, ako sa ten Hrad začal rekonštruovať, pred tým, ako zobral na seba pán Paška zodpovednosť, o tom, čo vy hovoríte, nikto nevedel. Nikto nevedel, že to tam je. Všetko boli domnienky. My sme sa pred piatimi rokmi dozvedeli, že Hrad je o 2-tisíc rokov starší v podstate. Pretože prvé zmienky o Hrade boli z 908 zo salzburských análov a dneska sme zistili, že sú tam stavby 100 rokov pred Kristom. Ale keby nezačal robiť túto rekonštrukciu pán predseda Paška, tak by ste sa nikdy tieto informácie nedozvedeli, lebo v žiadnej literatúre neboli. A to je presne, zamieňate si príčinu s následkom. Po zakonzervovaní archeológmi bol jasný postup. V rámci tej, v rámci práve tej rekonštrukcie sa dal priestor na najrozsiahlejší archeologický výskum na Hrade, aký kedy bol. To je proste pravda. Nikdy tam takýto výskum v takejto šírke nebol. Len vďaka tomu, že sa Hrad začal rekonštruovať a že dnes sme naňho všetci hrdí. Všetci mali len krivé slovo, keď začala rekonštrukcia Hradu, ale dneska sa pred ním všetci fotia. To je rozhodujúce, že to sú veci, kde si zamieňame príčiny a následky. (Reakcia z pléna.)
Nepoužil som slovíčko klamať, je to podľa mňa korektný príspevok. (Reakcia z pléna.) Teraz ale poviem, že vo vašom prípade ste slovo už veľakrát nedodržali, preto ma to neprekvapí. Pretože toto bolo korektné. Lebo to je pravda. (Reakcia z pléna.) Dobre. Vy ste to vedeli aj predtým, pán poslanec? (Reakcia z pléna.) Vážne? A kde ste sa to dočítali? To ma schválne zaujíma. Robil som päť rokov lektora v Bratislave, takú informáciu som v žiadnej literatúre nečítal.
No schválne, povedzte mi, kde bolo, že rímska stavba bola... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán minister, máte záverečné slovo, nech sa páči.
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Ja viem, že nedodržujem rokovací poriadok, len ma prekvapuje, že... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Vykonzultujete si to.
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Ja viem, je to zbytočné míňanie energie a máte všetci pravdu, ste ma predtým viackrát varovali a ja to už nerobím. (Reakcie z pléna.)
Prosím? (Reakcie z pléna.) Je, že? Aj ja si myslím. Niekedy môžme... Máte pravdu, pani podpredsedníčka. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Rokovací poriadok to neumožňuje. Takže, pán minister, nech sa páči.
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Po druhé, pán poslanec, samozrejme, vy máte vo zvyku veľmi hyperbolizovať. Ale v rámci tej hyperboly potom idete úplne mimo zákon. Nie prokurátor kontroluje, či bude niekto vyhodený, ale Inšpektorát práce, pán poslanec. A vy ste povedali, že v okrese Sabinov bude držať zamestnanosť prokurátor. To ale nie je pravda. Lebo inšpektor práce garantuje, či niekoho môžu, alebo nemôžu prepustiť v prípade, že je pod ochrannou dobou. Prokurátor len konštatuje, či sú, alebo nie sú to závažné skutočnosti z pohľadu trestného konania. To je najpodstatnejšie.
A, samozrejme, rovnako tak nie je pravda, že ak ten zamestnanec, ktorý je pod ochranou, poruší pracovné predpisy, prestane chodiť do práce, nevykonáva svoju prácu dobre, tak proste dostane výpoveď a bude z roboty prepustený. Tá ochrana je tam na to, len aby Inšpektorát bezpečnosti práce preukázal, či tá výpoveď, ten negatívny pracovník, on má alebo nemá súvislosť s tým, že takého informácie podáva. Čiže to, čo ste hovorili o tých bankách, proste tiež nie je pravda, taká situácia nenastane. To je to, čo som chcel povedať, že negatívny úkon nie je absolútny.
Nahrávanie linky. Nič nie je vzorovejším príkladom klapiek ako toto. Dobre, tak zachovajme stav a v tejto chvíli ste podporovateľ, lebo to tu hovoríte, že tam je, podporovateľ toho, aby každý, kto je správcom takejto linky, mal selektívny výber kontroly podnetov, ktoré sa mu hodia a ktoré sa mu nehodia. Príde 100 podnetov, 80 podnetov je nepríjemných, lebo je voči šéfovi, tak ich všetky vymažem, ani ich nebudem robiť, lebo však neexistuje žiadna evidencia tých podnetov na týchto protikorupčných linkách, a vybavím 20 takých neškodných a poviem, že som vybavil všetky. A neexistuje žiadny dôkaz o tom, že takýto podnet bol daný a že bol vybavený. Neexistuje.
Tak potom pristúpme k tomu, že, samozrejme, občania, máte možnosť volať na protikorupčné linky, ale nehnevajte sa, nikto to nebude vybavovať, pretože neexistuje evidencia o tom, že ste vôbec takýto podnet dali. Načo by to bolo? Celý tento nápad pochádza z Úradu vlády, ktorý túto linku má, a práve preto, aby nemohli byť vymazávané nepríjemné podnety, hovorí o tom, že, áno, majme registráciu, majme evidenciu týchto podnetov, aby bola možná spätná kontrola: vybavili sme ten podnet alebo nevybavili sme ten podnet? Ale keď chceme chrániť tých, ktorí chcú vyberať len čerešničky z koláča, ktoré neublížia, áno, to je presne ten prístup, ktorý ste sa snažili v druhej časti svojej veci ospravedlniť po tom, čo ste tých ľudí, ktorí upozorňujú na nekalé konanie, označili, že sú donášači a bonzáci. Ale, ale faktom zostáva, že toto je to isté. Takisto chcete, aby niekto proste iba vyberal, že, alebo keby polícia, proste nesmie mať registráciu trestných oznámení. Veď nechajme ju tak voľne a vyberme, že z týchto 10 trestných oznámení budeme robiť tieto 2, lebo tie nám nevadia, tie sú ľahučké, za tie budem mať body a týchto 8, sa na to vykašlime, veď to nie je nahraté, nikto si to nepamätá. Ja nerozumiem, ako vôbec na tú konštrukciu opačnú ste mohli vôbec prísť. To mi ani nepríde.
Samozrejme, ministerstvo zamestnáva jedného z takýchto ľudí. Keď hovoríte, že neposlali ten vrtuľník. Ale to je tiež niečo, čo vy ako málokedy chcete pripustiť. Ministerstvo vnútra zamestnáva jednu z bielych vrán. Po tom, čo bola vyhodená, sme jej dali priestor, lebo ju považujeme za odborníčku. A nepovažujem to za nič výnimočné. Ani za hrdinstvo to nepovažujem, že sme to urobili. Považujem to za štandard. Ale nepotrebujem sa na rozdiel od ostatných chváliť, ak niečo idem urobiť dobré. Vtedy je to pravá filantropia alebo nejaká pomoc inému, keď to nerobím pred kamerami. Z času na čas niečo robíte, proste tie kamery o to majú záujem. Ale podstatné je, čo robíte normálne. Či vidia ľudia, že tomu ste pomohli, a nikto o tom nevie, okrem toho, komu ste pomohli. A nerobili sme tlačovú konferenciu k tomu, aby sme všetkých upovedomili. Ale tým ani nič nedokazujem, že ja mám nejakú odvahu. Tým dokazujem, že tí ľudia mnohí si proste zaslúžia lepšie pracovné podmienky, lebo majú v tých veciach prehľad a dokázali prísť na niečo, čo dlhé roky iným unikalo. A ja práve hovorím, že tých ľudí, ktorých chceme chrániť, ix existujú aj dnes.
Pán poslanec Kuffa hovorí o tej odmene. Dá sa s ním súhlasiť. Ja si len myslím, že v prípade, že naozaj je ušetrená veľká časť, to nie je judášsky groš, proste je to podiel na náleznom ako na náleznom, aj to máme. Ja by som ho inak, a ja by som to nepreceňoval ani nepodceňoval, viac by som z toho nerobil, že to je motivácia. Je to, za motiváciu som to ani nikdy neoznačil. Je to proste nejaká forma nálezného, keď sa to potvrdí, a nie motivácia, to s vami, samozrejme, súhlasím, že by to bolo nenáležité.
Pán poslanec Mičovský, máme dokonca dva systémy. Nebudem hovoriť ich mená, sú neverejné. Máme dokonca dva systémy: jeden, ktorý ešte bol staršieho dáta, jeden, ktorý zavádzal môj predchodca. Sú veľmi úspešné a vďaka nim výrazne klesá počet schovanej a ukradnutej DPH-áčky. Čo sa ukazuje v stovkách miliónov. A takisto sa používa pri organizovanom zločine a korupcii. Len ten hlavný problém, a keď raz sa zúčastníte konferencie policajtov o odhaľovaní korupcie, budete vedieť, že ten Trestný zákon a trestný systém vôbec európsky je postavený veľmi komplikovane v tom, ako chráni práva, aby nedochádzalo k justičnému omylu. A je veľmi široké spektrum od dôkazov, veď pamätáme si, že nám Európsky súd pre ľudské práva, o nich nepochybujeme, že sú objektívni, predpokladám, nariadil, aby sme sa ospravedlnili v prípade, kedy tento parlament poslal poslanca do väzby. A na konci dňa - bolo to korupčné správanie, prijatie úplatku - parlament hlasoval za súhlas na vzatie do väzby a prestrih 5-7 rokov, a Európsky súd pre ľudské práva vyniesol rozsudok, že sa mu musí Slovenská republika ospravedlniť. Jednoducho na prvý pohľad, ako je to slovenské príslovie? V tme sú všetky ovce čierne? Proste to je veľmi komplikované.
A ja dopredu neviem vyjadriť proste žiadny súd, že či je to kvalitné a nekvalitné. Ale podporujeme to, chceme to rozšíriť aj na ďalšie možnosti. Čiže tu súhlasím s vaším nápadom, je to veľmi dobrá vec, veľmi pomáha a chceme, aby bolo ešte účinnejšia. Čiže začiatok práce môjho predchodcu budeme rozširovať a tu s vami, samozrejme, plne súhlasím, je to veľká pomoc. A aj máte pravdu v tej druhej časti, že je to veľmi drahé na druhej strane. Ale nie až tak, aby si to Slovensko nemohlo dovoliť. A na druhej strane treba povedať, že asi 70-násobne sa v priebehu jedného roku oplatilo. Čiže investícia do toho systému sa vrátila 70-násobne len v priebehu jeden a pol roka, čo je veľmi, veľmi dobrá investícia.
Ku tomu zákonu, chcem sa ospravedlniť, že som použil možno trošku dramatickejšie, čiže jedno ospravedlnenie navyše, pán poslanec. Čiže vyhrávate 2 : 1 na ospravedlnenia. Ale to skôr bola iba, ja som, to nie je náš softvér, to je univerzitný, ktorý skúma práce diplomové, a len proste, keď sme mali takú hru na slovíčka v minulej diskusii, tak to bol môj nápad, neporadili mi to, čiže na mne je celá tá vina, keď ste hovorili, že to nie je moja úroveň. A len pre tú srandovnú informáciu štatistickú, ako štatistika zvykne všeličo urobiť, lebo prvý softvér to vyhodnotil 1,5 a druhý 4,5. A to nie je dôležité.
Dôležité je, že ja by som to viacej prirovnal k orientačnému behu. Bežíme obidvaja v podstate jedným smerom do jedného cieľa a máme päť kontrolných bodov, čo sú jednotlivé ustanovenia zákona. Ale nemáme rovnakú cestu, ale tie idey, ktoré tam zdieľame, a nakoniec ten cieľ je totožný. Čiže súhlasím s tým, že, áno, ten cieľ je totožný, aj cesta k nemu je totožná, len nie vždy po úplne tom istom asfalte. A tým sa tie zákony líšia. To je ten výsledok, ktorý nehovorí o tom, že by bola idea iná alebo zmysel iný, alebo ja hovorím o korupcii a vy ste hovorili o basketbalovom družstve. Proste to je pravda. To bolo totožné, je a myslím si, že to zohľadňuje viacero vecí. A rovnako tak si myslím, že aj sme sa už dohodli o podpore toho návrhu, ktorý vy ste predložili v súvislosti s tou výchovou, čiže bude zapracovaný rovnako do toho zákona. To tam naozaj, naozaj nebolo.
A tu len, prekladám, nie 50-tisíc hodnota, to bola ďalšia kritika, že nie 50-tisíc hodnota je škody, ale pokuty. Čiže napríklad za prebalenie jedného mäsa je stotisíceurová pokuta. Lebo to neviete vždy vyčísliť. To, čo sa deje v rámci správneho deliktu, nie je vždy otázka hodnoty, ktorá sa znevážila, lebo aj ten nepovolený výrub má síce nejaký výpočet hodnoty tých stromov alebo všetkých vecí, alebo spoločenská škoda, ktorá tam vzniká, ale podstatné je pre nás, že tá pokuta je vždycky dosažiteľnejšia. Takže z nášho pohľadu to bola jednoduchšia definícia, najmä pri tých úkonoch, ktoré som hovoril, že nechcem, aby mal možnosť zamestnávateľ beztrestne nútiť svojich zamestnancov pod hrozbou straty zamestnania vykonať niečo, čo nie je v súlade so zákonom.
To je k pánovi poslancovi všetko, čo som chcel povedať. Ďakujem pekne tiež za príspevok.
Pán poslanec Beblavý dal pozmeňovák. Ten takisto podporíme. Nie je tu, nebudem dlhšie, nejak výraznejšie reagovať, len mu pripomeniem. Pamätám si, keď hovoril o tom a chce to porovnať medzivládne, to je vždy komplikované. Ja som skôr za to, že tak ako vlády pokračujú od toho roku ´98 v snahe normalizovať toto prostredie, ktoré tu máme, a vytvárame určitý múr, ktorý má stáť v boji proti korupcii, a každá vláda do toho múra nejakú svoju tehličku prispela. Viem, že to opozícia nerobí často, že by niečo uznala, ale ja, naopak, veľmi rád.
Mnohé veci sa zásadne začali zlepšovať, že v rokoch dvetisícich, alebo na prelome milénia prvýkrát sa začalo objavovať slovíčko tender, vôbec. Pamätám si tie klasické, ktoré boli predaj podniku vopred určenému záujemcovi, to bola najobľúbenejšia diskusia alebo téma, ktorá sa hovorila ešte v 90. rokoch.
Začali pribúdať mnohé ďalšie opatrenia, vznikli zákony o verejnom obstarávaní, mnohé veci, ktoré sa zdokonaľovali. Aj nástenka bola okamžite reagovaná v zákone, ktorý sa zmenil a neumožnil už ďalej takéto veci.
Ale z tých príkladov, ktoré nám hovoril, čo hovoril o tých fondoch, to je presne taká ani nie hyperbolizácia, ale také zavádzanie, ktoré tam je, pretože keď si prečíta podrobne tú správu k tým zablokovaným eurofondom, ktoré mimochodom medzičasom Európska únia skonštatovala, že audit je v poriadku a fondy odblokovala, to len teda aby sme hovorili, že už nehovoril korektnú informáciu. Ale čo je omnoho podstatnejšie, drvivá väčšina boli technické prehrešky.
Ja vám poviem za všetky jeden, že prečo vyžadujete 10-ročnú odbornú prax, keď stačí tri? Ale zároveň si vytiahnite tri tendre Európskej komisie, kde sa vyžaduje 10-ročná prax. Presne podľa toho postupovali. Áno, tender Európskej únie vyžaduje 10-ročnú prax pre odborníka, ktorý má byť konzultantom v nejakom projekte, tak ju vyžadovali a našli. Lebo však keď to žiadajú, keď to vyžadujú komisári, tak je dobré mať asi desať. A teraz vám to ako vytkli.
Je tam aj pár prípadov, ale tie sú naozaj zásadne minorita. Veci, ktoré hovoria, predražená lavička a takéto veci, ale nie kvôli tomu boli zablokované fondy. Čiže už sú medzičasom odblokované, lebo bol verifikovaný audit, ale len teda, ale ani v jednom prípade tam nebola korupcia. To sú iné typy nenáležitých konaní, keď to takto poviem. A to je niekedy aj naša chyba. My - všetko je korupciou.
Pre pána Zajaca, ktorý tu bol, bola korupciou vec, ktorá ani nie je v tom oddiele korupčných konaní. To je proste niekde úplne inde. Aha, viem, áno, podvod pri PPP. Tak ak ja sa dobre pamätám a nechcem byť múdry, lebo nie som chrobák Truhlík, tak ten základný problém bol v prognóze vývoja inflácie. Jednak vývoj situácie dal za pravdu, dal za pravdu, že tam bola tuším plánovaná inflácia 3,5 % - alebo nejaké takéto gigantické číslo - a dnes sme už tretí mesiac v deflácii a všetky tieto roky, čo odvtedy toho roku 2008 boli, sú všetky hlboko pod a to dramaticky mení čísla. Nakoniec minister Počiatek vďaka tomu vybavil zľavu pri splátkach PPP a hovorí o prognóze, lebo to bola prognóza do budúcna, falšovanie je falšovanie faktov, ktoré sa stali, sú, boli. A vychádzať pri ekonomických výpočtoch výhodnosti na 30 rokov dopredu, to je proste prognóza. A hovoriť o falšovaní prognózy, to je, to už mi príde vyslovene ako politická vec. Ale aj keby to bola hneď pravda, tak to nie je korupčný trestný čin, ale skôr sa bavíme o pozmeňovaní nejakých vecí. Čiže to je len tak na okraj.
No ale ja mu teda pripomeniem, že bol taký trestný čin, ktorý bol žalovaný v prípade privatizácie SPP, sedí tu vlastne celá pravica, ktorá tu vtedy bola. Ten trestný čin prokuratúra skonštatovala, že sa stal. Ale než stihlo prísť k podaniu obžaloby, prijala táto vaša opozičná vláda zákon, v ktorom sa ten, konkrétna skutková podstata prestala byť trestným činom. Čiže v tom uznesení máte napísané, stalo sa to, ale medzičasom prestal byť skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, trestným činom.
Ktože by nás to chcel poučovať o vyšetrovaní? Lebo také sa tu niečo nestalo.
Predstavte si, že my, lebo hovoríte, nestali sa veľké prípady korupcie, nestali sa veci, ktoré by boli zaujímavé, momentálne je stíhaný bývalý minister. To nikdy predtým nebolo. Je stíhaný bývalý rektor univerzity, už je v návrhu na podanie obžaloby. Je stíhaný bývalý smerácky, dokonca, vicežupan. To sú všetko veci, ktoré neboli.
Ja si pamätám, že bol starosta stíhaný za bývalej vlády a stratili sa prepisy hovorov. To si pamätám. Tuším, že bol z takého hnutia, od ktorého ste aj vy, pán poslanec Zajac. Ja viem, že ste sa vysporiadali s tým starostom a že nekonal tak, ako by sa vám páčilo, ja vás neobviňujem, ja nerobím tú hyperbolizáciu. Ja vám len hovorím, keď porovnávate veľké prípady s veľkými prípadmi, že pamätám si, že ste stíhali raz starostu a bola to akože veľká kauza, ale jeho odposluchy sa stratili. Preto si myslím, že je neadekvátne, ak sa tu budeme hádať. Pre mňa je podstatnejšia naozaj tá spolupráca.
Pán poslanec Hlina sa snaží, že iba ja som robil zákon. Veď, ďakujem pekne. Ďakujem, ja si to rád nechám celé prišiť, ale fakt taký naozaj nie je. Naozaj ten zákon sa začal tvoriť pred tým, než sme nastúpili. Nebol hotový, to je naozaj, preto sme aj povedali. A je to naprieč. A mne sa páči budovať ten múr proti korupcii spoločne. Veď niečo urobí jedna vláda. Vláda Ivety Radičovej pridala do toho múru jednoznačne zverejňovanie zmlúv. Ja nemám problém s tým, povedať, lebo to je vec, ktorá tomu múru rozhodne pomohla. Pridali sme teraz nový zákon o verejnom obstarávaní a elektronické trhovisko, ktorý bude zásadnou tehlou tohto múru. Spoločne sme takisto prijali volebné zákony, veď bola polročná spoločná diskusia.
Tieto zákony ocenilo GRECO ako hlavná inštitúcia na boj s korupciou. Tak už od koho chceme viacej pochvaly ako od nich? Čiže to sú ďalšie tehly do toho múru. A takisto si myslím, že toto je ďalšia tehla. Príde iná vláda a dodá ďalšie tehly. Až raz ten múr bude naozaj taký silný, že sa budeme môcť cítiť ako vo Fínsku.
Ale veľmi ťažko asi chceme tú zmenu za dva alebo tri roky, lebo vždy hľadáme, kde nám tá voda cez ten múr preteká. Ale od toho roku ´98 sa spravilo predsa naozaj veľa. Je to 15 rokov. A ja priznám sa, mohli by sme byť rýchlejší a lepší, ale porovnávať prostredie 1998 a 2014, to by bolo absurdné. Naozaj absurdné. A vtedy slovíčko súťaž a tender ani v slovníkoch neexistovalo.
Myslím, že som... Tak pán poslanec Chren ani nečítal zákon (povedané s úsmevom), lebo ja som sa chcel opýtať, že čo sa mu na formuláciách nepáči, ale ani nevedel povedať, čiže ten príspevok ani nejak veľmi nehodnotím. To bola snaha iba o vstup.
Celkovo ale hodnotím všetky vystúpenia, aj poslanca Hlinu, Mičovského, Beblavého, Lipšica, aj pána poslanca Hudackého alebo pána poslanca Kuffu, za vystúpenia k veci. Raz nesúhlasné, raz súhlasné, ale za vystúpenia k veci. Osobne si myslím, že toto nebude patriť medzi super masívne zákony, že by sme mali stovky a tisíce ročne ľudí, ktorí budú pod ochranou. To nie. Pretože stále tam treba tú odvahu.
Pán poslanec Mičovský, ja si myslím, že nie je jednoduché sa rozhodnúť ísť proti takému veľkému kolosu, ako vždycky ten váš zamestnávateľ býva. Aj keď sa človek hneď môže cítiť tisíckrát bezpečne a chránený, nie je to rozhodnutie jednoduché. To rozhodnutie neprijímate len za seba, ale aj za svoju ženu, za svoje deti, za svoju celú rodinu, za to, čo bude v budúcnosti. To sú ťažké rozhodnutia. A my môžme podať iba pomocnú ruku pre tých ľudí, že vieme vám garantovať niektoré pozitívne veci. A rozhodne by som ich naozaj nikdy nenazýval udavačmi. To si nezamieňajme s tým, čo proste bolo počas 2. svetovej vojny. To je niečo ako úplne iné. To som tu tiež dnes počul. To naozaj nie.
Jednoducho ja mám záujem, aby ľudia, ktorí sú nútení v súkromnom sektore prebaľovať pokazené mäso, nám to boli schopní povedať bez toho, aby sa báli o svoju robotu. Lebo ten ich plat zjavne nebude väčší ako 500 eur. To isté platí, že chcem, aby úradník sa cítil bezpečne, keď príde na kontrole na problém, že naňho upozorní. A keď nepomôže vnútorná náprava, aby to oznámil aj orgánom činným v trestnom konaní, lebo tie stupne sú dva.
Ja si myslím, že zavádzame kultúru, ktorá proste na Západe je. Ak niekto hovoril, že to ohrozí investorov, ja sa ešte raz k tomu vrátim, k tomu príkladu, ktorý tu bol povedaný. My si máme vážiť každého, ktorý tu je, ale poukazovať na to, kedy kto prišiel a kedy kto odišiel a vtedy bolo lepšie a vtedy bolo horšie, no, naozaj si nemyslím, keď sme sa bavili aj o tej Matsushite, že rok ´97 bol lepší, ako je tento rok z pohľadu podnikateľského prostredia. Ale na druhej strane si rovnako tak myslím, že mnoho štátov, ktoré, alebo investori, ktorí k nám prichádzajú, v tých štátoch dávno tieto whistleblowerské zákony sú. Dávno tam sú. A dávno sú súčasťou štandardnej kultúry boja proti korupcii. To je dôležité.
Čiže budujme ten múr. Žiadny zákon nedokáže ten múr vybudovať sám. Je to jeden z kameňov, ktoré v tom múre majú byť, ale chcem, aby ten múr bol čo najvyšší a najdokonalejší. A to je naša spoločná snaha.
Všetkým ďakujem, ktorí participovali na tomto zákone.
Ďakujem pekne.
Neautorizovaný
Videokanál poslanca
Uvádzajúci uvádza bod 16.10.2014 16:07 - 16:08 hod.
Robert KaliňákVerím, že tento zákon opäť prispeje k zníženiu počtu nelegálnych zbraní na nelegálnom trhu alebo na čiernom trhu. Posledné dve kolá amnestie priniesli 8-tisíc nelegálnych zbraní do registra. Ak by sme dokázali to číslo zaokrúhliť na tých 10-tisíc, bol by som veľmi rád. Ale,...
Verím, že tento zákon opäť prispeje k zníženiu počtu nelegálnych zbraní na nelegálnom trhu alebo na čiernom trhu. Posledné dve kolá amnestie priniesli 8-tisíc nelegálnych zbraní do registra. Ak by sme dokázali to číslo zaokrúhliť na tých 10-tisíc, bol by som veľmi rád. Ale, hovorím, to sa nikdy dopredu odhadnúť nedá. A každá jedna zbraň, ktorá z nelegálneho trhu zmizne, za tú som vďačný.
A rovnako tak ďakujem za podporu poslancom, pretože tento zákon zhodou okolností vždy bol prijímaný naprieč politickým spektrom.
Takže ďakujem za podporu tomuto zákonu.
Uvádzajúci uvádza bod 16.10.2014 15:42 - 16:06 hod.
Robert KaliňákAle budem konkrétny, prečo to rieši, samozrejme, aj súkromné spoločnosti, prečo sa to týka nielen štátu a prečo máte pocit, že strašne úzko sa na to pozeráte, to bol problém aj toho bývalého zákona, prečo tam pribudli delikty, prečo chceme skúmať aj iné konania, nielen korupciu.
Mne napríklad vadí, ak sú zamestnanci firmy nútení do toho, aby prebaľovali pokazené mäso. A musia ho prebaľovať, pretože v opačnom prípade ich vyhodia z roboty. To nie je korupcia, určite nie. Je to neprijateľné z pohľadu ochrany zdravia ľudí? Je to neprijateľné z pohľadu slušného obchodovania? Je. Ja nechcem, aby tých ľudí vyhodili len preto, lebo poukážu na to a firme bude hroziť 100-tisíc eur pokuty, lebo prebaľujú pokazené mäso.
Pán Mičovský, vám určite bude vadiť, ak by ľudia boli nútení vyvážať odpad na nepovolené skládky a nesmeli to nahlásiť, ináč budú vyhodení. Každému z vás.
Čiže ja len hovorím to, že možno ste nedočítali vlastne do hĺbky, že čo sa tým myslí. Nie terorizácia zamestnancov. Ja som mal alebo mám ešte stále spoločnosť, ktorá má viac ako 50 ľudí. A mali sme upravené pravidlá, ako sa dozvieme, klasickú schránku, do ktorej mi hodíte podnety, lebo kuchárovi vadilo, že čašník kradne, lebo ho oberá o jeho príjmy, lebo tým znižuje zisk a on nemá potom odmeny. Musíte mať vnútorný priestor, ktorý nemá zostať vždy mimo firmu, a keď sa dostane, tak aby ten zamestnanec chránený bol.
Mne vadí, aby niekto vypúšťal odpad do rieky. Musí ho robiť. Lebo to nerobí riaditeľ spoločnosti, to robí vždy nejaký zamestnanec. Vodiči kamiónu sú nútení, aby vozili preťažené kamióny. Ničili naše cesty, ktoré z peňazí daňových poplatníkov tieto cesty opravujú. A ja nechcem, aby ten vodič platil pokutu, on sám. A on povie, no, policajtovi, ale mňa donútil zamestnávateľ, lebo ináč ma vyhodí. To je tiež súkromná firma.
Aj súkromné firmy a ich manažéri sú len celkovou vzorkou obyvateľstva, kde sú dobrí a kde sú aj zlí ľudia. Nie je to len štát. Samozrejme, že štát bude pravdepodobne najčastejším účastníkom aplikácie tohto zákona. Práve preto, že prichádza k dispozícii možno korupcia v prípade nejakých rozhodovaní vo verejných obstarávaniach a podobne, samozrejme. Ale bavíme sa o celospoločenských problémoch, ktoré tu sú.
To sú také drobnosti, kde takisto sa zamieňajú príčiny a následky. Pán Hlina teraz hovorí, že mu hrozne vadí, že sa stavajú garáže na Hrade. Pán Hlina, pred tým, ako sa ten Hrad začal rekonštruovať, pred tým, ako zobral na seba pán Paška zodpovednosť, o tom, čo vy hovoríte, nikto nevedel. Nikto nevedel, že to tam je. Všetko boli domnienky. My sme sa pred piatimi rokmi dozvedeli, že Hrad je o 2-tisíc rokov starší v podstate. Pretože prvé zmienky o Hrade boli z 908 zo salzburských análov a dneska sme zistili, že sú tam stavby 100 rokov pred Kristom. Ale keby nezačal robiť túto rekonštrukciu pán predseda Paška, tak by ste sa nikdy tieto informácie nedozvedeli, lebo v žiadnej literatúre neboli. A to je presne, zamieňate si príčinu s následkom. Po zakonzervovaní archeológmi bol jasný postup. V rámci tej, v rámci práve tej rekonštrukcie sa dal priestor na najrozsiahlejší archeologický výskum na Hrade, aký kedy bol. To je proste pravda. Nikdy tam takýto výskum v takejto šírke nebol. Len vďaka tomu, že sa Hrad začal rekonštruovať a že dnes sme naňho všetci hrdí. Všetci mali len krivé slovo, keď začala rekonštrukcia Hradu, ale dneska sa pred ním všetci fotia. To je rozhodujúce, že to sú veci, kde si zamieňame príčiny a následky. (Reakcia z pléna.)
Nepoužil som slovíčko klamať, je to podľa mňa korektný príspevok. (Reakcia z pléna.) Teraz ale poviem, že vo vašom prípade ste slovo už veľakrát nedodržali, preto ma to neprekvapí. Pretože toto bolo korektné. Lebo to je pravda. (Reakcia z pléna.) Dobre. Vy ste to vedeli aj predtým, pán poslanec? (Reakcia z pléna.) Vážne? A kde ste sa to dočítali? To ma schválne zaujíma. Robil som päť rokov lektora v Bratislave, takú informáciu som v žiadnej literatúre nečítal.
No schválne, povedzte mi, kde bolo, že rímska stavba bola... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán minister, máte záverečné slovo, nech sa páči.
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Ja viem, že nedodržujem rokovací poriadok, len ma prekvapuje, že... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Vykonzultujete si to.
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Ja viem, je to zbytočné míňanie energie a máte všetci pravdu, ste ma predtým viackrát varovali a ja to už nerobím. (Reakcie z pléna.)
Prosím? (Reakcie z pléna.) Je, že? Aj ja si myslím. Niekedy môžme... Máte pravdu, pani podpredsedníčka. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Rokovací poriadok to neumožňuje. Takže, pán minister, nech sa páči.
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Po druhé, pán poslanec, samozrejme, vy máte vo zvyku veľmi hyperbolizovať. Ale v rámci tej hyperboly potom idete úplne mimo zákon. Nie prokurátor kontroluje, či bude niekto vyhodený, ale Inšpektorát práce, pán poslanec. A vy ste povedali, že v okrese Sabinov bude držať zamestnanosť prokurátor. To ale nie je pravda. Lebo inšpektor práce garantuje, či niekoho môžu, alebo nemôžu prepustiť v prípade, že je pod ochrannou dobou. Prokurátor len konštatuje, či sú, alebo nie sú to závažné skutočnosti z pohľadu trestného konania. To je najpodstatnejšie.
A, samozrejme, rovnako tak nie je pravda, že ak ten zamestnanec, ktorý je pod ochranou, poruší pracovné predpisy, prestane chodiť do práce, nevykonáva svoju prácu dobre, tak proste dostane výpoveď a bude z roboty prepustený. Tá ochrana je tam na to, len aby Inšpektorát bezpečnosti práce preukázal, či tá výpoveď, ten negatívny pracovník, on má alebo nemá súvislosť s tým, že takého informácie podáva. Čiže to, čo ste hovorili o tých bankách, proste tiež nie je pravda, taká situácia nenastane. To je to, čo som chcel povedať, že negatívny úkon nie je absolútny.
Nahrávanie linky. Nič nie je vzorovejším príkladom klapiek ako toto. Dobre, tak zachovajme stav a v tejto chvíli ste podporovateľ, lebo to tu hovoríte, že tam je, podporovateľ toho, aby každý, kto je správcom takejto linky, mal selektívny výber kontroly podnetov, ktoré sa mu hodia a ktoré sa mu nehodia. Príde 100 podnetov, 80 podnetov je nepríjemných, lebo je voči šéfovi, tak ich všetky vymažem, ani ich nebudem robiť, lebo však neexistuje žiadna evidencia tých podnetov na týchto protikorupčných linkách, a vybavím 20 takých neškodných a poviem, že som vybavil všetky. A neexistuje žiadny dôkaz o tom, že takýto podnet bol daný a že bol vybavený. Neexistuje.
Tak potom pristúpme k tomu, že, samozrejme, občania, máte možnosť volať na protikorupčné linky, ale nehnevajte sa, nikto to nebude vybavovať, pretože neexistuje evidencia o tom, že ste vôbec takýto podnet dali. Načo by to bolo? Celý tento nápad pochádza z Úradu vlády, ktorý túto linku má, a práve preto, aby nemohli byť vymazávané nepríjemné podnety, hovorí o tom, že, áno, majme registráciu, majme evidenciu týchto podnetov, aby bola možná spätná kontrola: vybavili sme ten podnet alebo nevybavili sme ten podnet? Ale keď chceme chrániť tých, ktorí chcú vyberať len čerešničky z koláča, ktoré neublížia, áno, to je presne ten prístup, ktorý ste sa snažili v druhej časti svojej veci ospravedlniť po tom, čo ste tých ľudí, ktorí upozorňujú na nekalé konanie, označili, že sú donášači a bonzáci. Ale, ale faktom zostáva, že toto je to isté. Takisto chcete, aby niekto proste iba vyberal, že, alebo keby polícia, proste nesmie mať registráciu trestných oznámení. Veď nechajme ju tak voľne a vyberme, že z týchto 10 trestných oznámení budeme robiť tieto 2, lebo tie nám nevadia, tie sú ľahučké, za tie budem mať body a týchto 8, sa na to vykašlime, veď to nie je nahraté, nikto si to nepamätá. Ja nerozumiem, ako vôbec na tú konštrukciu opačnú ste mohli vôbec prísť. To mi ani nepríde.
Samozrejme, ministerstvo zamestnáva jedného z takýchto ľudí. Keď hovoríte, že neposlali ten vrtuľník. Ale to je tiež niečo, čo vy ako málokedy chcete pripustiť. Ministerstvo vnútra zamestnáva jednu z bielych vrán. Po tom, čo bola vyhodená, sme jej dali priestor, lebo ju považujeme za odborníčku. A nepovažujem to za nič výnimočné. Ani za hrdinstvo to nepovažujem, že sme to urobili. Považujem to za štandard. Ale nepotrebujem sa na rozdiel od ostatných chváliť, ak niečo idem urobiť dobré. Vtedy je to pravá filantropia alebo nejaká pomoc inému, keď to nerobím pred kamerami. Z času na čas niečo robíte, proste tie kamery o to majú záujem. Ale podstatné je, čo robíte normálne. Či vidia ľudia, že tomu ste pomohli, a nikto o tom nevie, okrem toho, komu ste pomohli. A nerobili sme tlačovú konferenciu k tomu, aby sme všetkých upovedomili. Ale tým ani nič nedokazujem, že ja mám nejakú odvahu. Tým dokazujem, že tí ľudia mnohí si proste zaslúžia lepšie pracovné podmienky, lebo majú v tých veciach prehľad a dokázali prísť na niečo, čo dlhé roky iným unikalo. A ja práve hovorím, že tých ľudí, ktorých chceme chrániť, ix existujú aj dnes.
Pán poslanec Kuffa hovorí o tej odmene. Dá sa s ním súhlasiť. Ja si len myslím, že v prípade, že naozaj je ušetrená veľká časť, to nie je judášsky groš, proste je to podiel na náleznom ako na náleznom, aj to máme. Ja by som ho inak, a ja by som to nepreceňoval ani nepodceňoval, viac by som z toho nerobil, že to je motivácia. Je to, za motiváciu som to ani nikdy neoznačil. Je to proste nejaká forma nálezného, keď sa to potvrdí, a nie motivácia, to s vami, samozrejme, súhlasím, že by to bolo nenáležité.
Pán poslanec Mičovský, máme dokonca dva systémy. Nebudem hovoriť ich mená, sú neverejné. Máme dokonca dva systémy: jeden, ktorý ešte bol staršieho dáta, jeden, ktorý zavádzal môj predchodca. Sú veľmi úspešné a vďaka nim výrazne klesá počet schovanej a ukradnutej DPH-áčky. Čo sa ukazuje v stovkách miliónov. A takisto sa používa pri organizovanom zločine a korupcii. Len ten hlavný problém, a keď raz sa zúčastníte konferencie policajtov o odhaľovaní korupcie, budete vedieť, že ten Trestný zákon a trestný systém vôbec európsky je postavený veľmi komplikovane v tom, ako chráni práva, aby nedochádzalo k justičnému omylu. A je veľmi široké spektrum od dôkazov, veď pamätáme si, že nám Európsky súd pre ľudské práva, o nich nepochybujeme, že sú objektívni, predpokladám, nariadil, aby sme sa ospravedlnili v prípade, kedy tento parlament poslal poslanca do väzby. A na konci dňa - bolo to korupčné správanie, prijatie úplatku - parlament hlasoval za súhlas na vzatie do väzby a prestrih 5-7 rokov, a Európsky súd pre ľudské práva vyniesol rozsudok, že sa mu musí Slovenská republika ospravedlniť. Jednoducho na prvý pohľad, ako je to slovenské príslovie? V tme sú všetky ovce čierne? Proste to je veľmi komplikované.
A ja dopredu neviem vyjadriť proste žiadny súd, že či je to kvalitné a nekvalitné. Ale podporujeme to, chceme to rozšíriť aj na ďalšie možnosti. Čiže tu súhlasím s vaším nápadom, je to veľmi dobrá vec, veľmi pomáha a chceme, aby bolo ešte účinnejšia. Čiže začiatok práce môjho predchodcu budeme rozširovať a tu s vami, samozrejme, plne súhlasím, je to veľká pomoc. A aj máte pravdu v tej druhej časti, že je to veľmi drahé na druhej strane. Ale nie až tak, aby si to Slovensko nemohlo dovoliť. A na druhej strane treba povedať, že asi 70-násobne sa v priebehu jedného roku oplatilo. Čiže investícia do toho systému sa vrátila 70-násobne len v priebehu jeden a pol roka, čo je veľmi, veľmi dobrá investícia.
Ku tomu zákonu, chcem sa ospravedlniť, že som použil možno trošku dramatickejšie, čiže jedno ospravedlnenie navyše, pán poslanec. Čiže vyhrávate 2 : 1 na ospravedlnenia. Ale to skôr bola iba, ja som, to nie je náš softvér, to je univerzitný, ktorý skúma práce diplomové, a len proste, keď sme mali takú hru na slovíčka v minulej diskusii, tak to bol môj nápad, neporadili mi to, čiže na mne je celá tá vina, keď ste hovorili, že to nie je moja úroveň. A len pre tú srandovnú informáciu štatistickú, ako štatistika zvykne všeličo urobiť, lebo prvý softvér to vyhodnotil 1,5 a druhý 4,5. A to nie je dôležité.
Dôležité je, že ja by som to viacej prirovnal k orientačnému behu. Bežíme obidvaja v podstate jedným smerom do jedného cieľa a máme päť kontrolných bodov, čo sú jednotlivé ustanovenia zákona. Ale nemáme rovnakú cestu, ale tie idey, ktoré tam zdieľame, a nakoniec ten cieľ je totožný. Čiže súhlasím s tým, že, áno, ten cieľ je totožný, aj cesta k nemu je totožná, len nie vždy po úplne tom istom asfalte. A tým sa tie zákony líšia. To je ten výsledok, ktorý nehovorí o tom, že by bola idea iná alebo zmysel iný, alebo ja hovorím o korupcii a vy ste hovorili o basketbalovom družstve. Proste to je pravda. To bolo totožné, je a myslím si, že to zohľadňuje viacero vecí. A rovnako tak si myslím, že aj sme sa už dohodli o podpore toho návrhu, ktorý vy ste predložili v súvislosti s tou výchovou, čiže bude zapracovaný rovnako do toho zákona. To tam naozaj, naozaj nebolo.
A tu len, prekladám, nie 50-tisíc hodnota, to bola ďalšia kritika, že nie 50-tisíc hodnota je škody, ale pokuty. Čiže napríklad za prebalenie jedného mäsa je stotisíceurová pokuta. Lebo to neviete vždy vyčísliť. To, čo sa deje v rámci správneho deliktu, nie je vždy otázka hodnoty, ktorá sa znevážila, lebo aj ten nepovolený výrub má síce nejaký výpočet hodnoty tých stromov alebo všetkých vecí, alebo spoločenská škoda, ktorá tam vzniká, ale podstatné je pre nás, že tá pokuta je vždycky dosažiteľnejšia. Takže z nášho pohľadu to bola jednoduchšia definícia, najmä pri tých úkonoch, ktoré som hovoril, že nechcem, aby mal možnosť zamestnávateľ beztrestne nútiť svojich zamestnancov pod hrozbou straty zamestnania vykonať niečo, čo nie je v súlade so zákonom.
To je k pánovi poslancovi všetko, čo som chcel povedať. Ďakujem pekne tiež za príspevok.
Pán poslanec Beblavý dal pozmeňovák. Ten takisto podporíme. Nie je tu, nebudem dlhšie, nejak výraznejšie reagovať, len mu pripomeniem. Pamätám si, keď hovoril o tom a chce to porovnať medzivládne, to je vždy komplikované. Ja som skôr za to, že tak ako vlády pokračujú od toho roku ´98 v snahe normalizovať toto prostredie, ktoré tu máme, a vytvárame určitý múr, ktorý má stáť v boji proti korupcii, a každá vláda do toho múra nejakú svoju tehličku prispela. Viem, že to opozícia nerobí často, že by niečo uznala, ale ja, naopak, veľmi rád.
Mnohé veci sa zásadne začali zlepšovať, že v rokoch dvetisícich, alebo na prelome milénia prvýkrát sa začalo objavovať slovíčko tender, vôbec. Pamätám si tie klasické, ktoré boli predaj podniku vopred určenému záujemcovi, to bola najobľúbenejšia diskusia alebo téma, ktorá sa hovorila ešte v 90. rokoch.
Začali pribúdať mnohé ďalšie opatrenia, vznikli zákony o verejnom obstarávaní, mnohé veci, ktoré sa zdokonaľovali. Aj nástenka bola okamžite reagovaná v zákone, ktorý sa zmenil a neumožnil už ďalej takéto veci.
Ale z tých príkladov, ktoré nám hovoril, čo hovoril o tých fondoch, to je presne taká ani nie hyperbolizácia, ale také zavádzanie, ktoré tam je, pretože keď si prečíta podrobne tú správu k tým zablokovaným eurofondom, ktoré mimochodom medzičasom Európska únia skonštatovala, že audit je v poriadku a fondy odblokovala, to len teda aby sme hovorili, že už nehovoril korektnú informáciu. Ale čo je omnoho podstatnejšie, drvivá väčšina boli technické prehrešky.
Ja vám poviem za všetky jeden, že prečo vyžadujete 10-ročnú odbornú prax, keď stačí tri? Ale zároveň si vytiahnite tri tendre Európskej komisie, kde sa vyžaduje 10-ročná prax. Presne podľa toho postupovali. Áno, tender Európskej únie vyžaduje 10-ročnú prax pre odborníka, ktorý má byť konzultantom v nejakom projekte, tak ju vyžadovali a našli. Lebo však keď to žiadajú, keď to vyžadujú komisári, tak je dobré mať asi desať. A teraz vám to ako vytkli.
Je tam aj pár prípadov, ale tie sú naozaj zásadne minorita. Veci, ktoré hovoria, predražená lavička a takéto veci, ale nie kvôli tomu boli zablokované fondy. Čiže už sú medzičasom odblokované, lebo bol verifikovaný audit, ale len teda, ale ani v jednom prípade tam nebola korupcia. To sú iné typy nenáležitých konaní, keď to takto poviem. A to je niekedy aj naša chyba. My - všetko je korupciou.
Pre pána Zajaca, ktorý tu bol, bola korupciou vec, ktorá ani nie je v tom oddiele korupčných konaní. To je proste niekde úplne inde. Aha, viem, áno, podvod pri PPP. Tak ak ja sa dobre pamätám a nechcem byť múdry, lebo nie som chrobák Truhlík, tak ten základný problém bol v prognóze vývoja inflácie. Jednak vývoj situácie dal za pravdu, dal za pravdu, že tam bola tuším plánovaná inflácia 3,5 % - alebo nejaké takéto gigantické číslo - a dnes sme už tretí mesiac v deflácii a všetky tieto roky, čo odvtedy toho roku 2008 boli, sú všetky hlboko pod a to dramaticky mení čísla. Nakoniec minister Počiatek vďaka tomu vybavil zľavu pri splátkach PPP a hovorí o prognóze, lebo to bola prognóza do budúcna, falšovanie je falšovanie faktov, ktoré sa stali, sú, boli. A vychádzať pri ekonomických výpočtoch výhodnosti na 30 rokov dopredu, to je proste prognóza. A hovoriť o falšovaní prognózy, to je, to už mi príde vyslovene ako politická vec. Ale aj keby to bola hneď pravda, tak to nie je korupčný trestný čin, ale skôr sa bavíme o pozmeňovaní nejakých vecí. Čiže to je len tak na okraj.
No ale ja mu teda pripomeniem, že bol taký trestný čin, ktorý bol žalovaný v prípade privatizácie SPP, sedí tu vlastne celá pravica, ktorá tu vtedy bola. Ten trestný čin prokuratúra skonštatovala, že sa stal. Ale než stihlo prísť k podaniu obžaloby, prijala táto vaša opozičná vláda zákon, v ktorom sa ten, konkrétna skutková podstata prestala byť trestným činom. Čiže v tom uznesení máte napísané, stalo sa to, ale medzičasom prestal byť skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, trestným činom.
Ktože by nás to chcel poučovať o vyšetrovaní? Lebo také sa tu niečo nestalo.
Predstavte si, že my, lebo hovoríte, nestali sa veľké prípady korupcie, nestali sa veci, ktoré by boli zaujímavé, momentálne je stíhaný bývalý minister. To nikdy predtým nebolo. Je stíhaný bývalý rektor univerzity, už je v návrhu na podanie obžaloby. Je stíhaný bývalý smerácky, dokonca, vicežupan. To sú všetko veci, ktoré neboli.
Ja si pamätám, že bol starosta stíhaný za bývalej vlády a stratili sa prepisy hovorov. To si pamätám. Tuším, že bol z takého hnutia, od ktorého ste aj vy, pán poslanec Zajac. Ja viem, že ste sa vysporiadali s tým starostom a že nekonal tak, ako by sa vám páčilo, ja vás neobviňujem, ja nerobím tú hyperbolizáciu. Ja vám len hovorím, keď porovnávate veľké prípady s veľkými prípadmi, že pamätám si, že ste stíhali raz starostu a bola to akože veľká kauza, ale jeho odposluchy sa stratili. Preto si myslím, že je neadekvátne, ak sa tu budeme hádať. Pre mňa je podstatnejšia naozaj tá spolupráca.
Pán poslanec Hlina sa snaží, že iba ja som robil zákon. Veď, ďakujem pekne. Ďakujem, ja si to rád nechám celé prišiť, ale fakt taký naozaj nie je. Naozaj ten zákon sa začal tvoriť pred tým, než sme nastúpili. Nebol hotový, to je naozaj, preto sme aj povedali. A je to naprieč. A mne sa páči budovať ten múr proti korupcii spoločne. Veď niečo urobí jedna vláda. Vláda Ivety Radičovej pridala do toho múru jednoznačne zverejňovanie zmlúv. Ja nemám problém s tým, povedať, lebo to je vec, ktorá tomu múru rozhodne pomohla. Pridali sme teraz nový zákon o verejnom obstarávaní a elektronické trhovisko, ktorý bude zásadnou tehlou tohto múru. Spoločne sme takisto prijali volebné zákony, veď bola polročná spoločná diskusia.
Tieto zákony ocenilo GRECO ako hlavná inštitúcia na boj s korupciou. Tak už od koho chceme viacej pochvaly ako od nich? Čiže to sú ďalšie tehly do toho múru. A takisto si myslím, že toto je ďalšia tehla. Príde iná vláda a dodá ďalšie tehly. Až raz ten múr bude naozaj taký silný, že sa budeme môcť cítiť ako vo Fínsku.
Ale veľmi ťažko asi chceme tú zmenu za dva alebo tri roky, lebo vždy hľadáme, kde nám tá voda cez ten múr preteká. Ale od toho roku ´98 sa spravilo predsa naozaj veľa. Je to 15 rokov. A ja priznám sa, mohli by sme byť rýchlejší a lepší, ale porovnávať prostredie 1998 a 2014, to by bolo absurdné. Naozaj absurdné. A vtedy slovíčko súťaž a tender ani v slovníkoch neexistovalo.
Myslím, že som... Tak pán poslanec Chren ani nečítal zákon (povedané s úsmevom), lebo ja som sa chcel opýtať, že čo sa mu na formuláciách nepáči, ale ani nevedel povedať, čiže ten príspevok ani nejak veľmi nehodnotím. To bola snaha iba o vstup.
Celkovo ale hodnotím všetky vystúpenia, aj poslanca Hlinu, Mičovského, Beblavého, Lipšica, aj pána poslanca Hudackého alebo pána poslanca Kuffu, za vystúpenia k veci. Raz nesúhlasné, raz súhlasné, ale za vystúpenia k veci. Osobne si myslím, že toto nebude patriť medzi super masívne zákony, že by sme mali stovky a tisíce ročne ľudí, ktorí budú pod ochranou. To nie. Pretože stále tam treba tú odvahu.
Pán poslanec Mičovský, ja si myslím, že nie je jednoduché sa rozhodnúť ísť proti takému veľkému kolosu, ako vždycky ten váš zamestnávateľ býva. Aj keď sa človek hneď môže cítiť tisíckrát bezpečne a chránený, nie je to rozhodnutie jednoduché. To rozhodnutie neprijímate len za seba, ale aj za svoju ženu, za svoje deti, za svoju celú rodinu, za to, čo bude v budúcnosti. To sú ťažké rozhodnutia. A my môžme podať iba pomocnú ruku pre tých ľudí, že vieme vám garantovať niektoré pozitívne veci. A rozhodne by som ich naozaj nikdy nenazýval udavačmi. To si nezamieňajme s tým, čo proste bolo počas 2. svetovej vojny. To je niečo ako úplne iné. To som tu tiež dnes počul. To naozaj nie.
Jednoducho ja mám záujem, aby ľudia, ktorí sú nútení v súkromnom sektore prebaľovať pokazené mäso, nám to boli schopní povedať bez toho, aby sa báli o svoju robotu. Lebo ten ich plat zjavne nebude väčší ako 500 eur. To isté platí, že chcem, aby úradník sa cítil bezpečne, keď príde na kontrole na problém, že naňho upozorní. A keď nepomôže vnútorná náprava, aby to oznámil aj orgánom činným v trestnom konaní, lebo tie stupne sú dva.
Ja si myslím, že zavádzame kultúru, ktorá proste na Západe je. Ak niekto hovoril, že to ohrozí investorov, ja sa ešte raz k tomu vrátim, k tomu príkladu, ktorý tu bol povedaný. My si máme vážiť každého, ktorý tu je, ale poukazovať na to, kedy kto prišiel a kedy kto odišiel a vtedy bolo lepšie a vtedy bolo horšie, no, naozaj si nemyslím, keď sme sa bavili aj o tej Matsushite, že rok ´97 bol lepší, ako je tento rok z pohľadu podnikateľského prostredia. Ale na druhej strane si rovnako tak myslím, že mnoho štátov, ktoré, alebo investori, ktorí k nám prichádzajú, v tých štátoch dávno tieto whistleblowerské zákony sú. Dávno tam sú. A dávno sú súčasťou štandardnej kultúry boja proti korupcii. To je dôležité.
Čiže budujme ten múr. Žiadny zákon nedokáže ten múr vybudovať sám. Je to jeden z kameňov, ktoré v tom múre majú byť, ale chcem, aby ten múr bol čo najvyšší a najdokonalejší. A to je naša spoločná snaha.
Všetkým ďakujem, ktorí participovali na tomto zákone.
Ďakujem pekne.
Zodpovedanie otázky 16.10.2014 15:02 - 15:04 hod.
Robert KaliňákVážený pán poslanec, v prvom rade mi dovoľte zdôrazniť, že kríza na Ukrajine je v súčasnosti nesporne najväčšou výzvou v našom bezprostrednom susedstve, a preto musíme byť a sme vo vzťahu k nej aj aktívni. Iba v tomto roku som pracovne navštívil Ukrajinu šesťkrát. Na...
Vážený pán poslanec, v prvom rade mi dovoľte zdôrazniť, že kríza na Ukrajine je v súčasnosti nesporne najväčšou výzvou v našom bezprostrednom susedstve, a preto musíme byť a sme vo vzťahu k nej aj aktívni. Iba v tomto roku som pracovne navštívil Ukrajinu šesťkrát. Na rokovaniach s ukrajinskými partnermi som vždy otvorene hovoril, že Slovensko si praje, aby Ukrajina bola konsolidovaným, demokratickým štátom, a že sme pripravení jej v tomto úsilí maximálne pomáhať.
Spoločne s našimi európskymi partnermi a spojencami aktívne pristupujeme k hľadaniu východiska z konfliktu na Ukrajine a téma Ukrajina je prítomná na všetkých formálnych aj neformálnych schôdzkach európskych lídrov i ministrov zahraničných vecí.
Ubezpečujem vás, že na súčasnú situáciu a jej príčiny nazeráme v skutku komplexne, a nie som si vedomý toho, že krajiny ako Rakúsko, Nemecko alebo ktorákoľvek iná členská krajina EÚ, či aj vami zmieňované Švajčiarsko, by sa ku kríze na Ukrajine stavali zdržanlivo alebo dokonca neutrálne. Naopak, štáty Európskej únie i Švajčiarsko, ako aktuálna predsednícka krajina OBSE, sa veľmi aktívne zasadzujú za to, aby sa čo najskôr zastavilo nezmyselné krviprelievanie a aby bol obnovený mier.
Očakávame, že po predčasných parlamentných voľbách 26. októbra by malo dôjsť k určitej stabilizácii vnútropolitickej situácie, a veríme, že tieto voľby na Ukrajine sa uskutočnia v súlade s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny a že budú transparentné a spravodlivé.
Ako som už uviedol, Slovensko je pripravené pomáhať Ukrajine vo všetkých oblastiach transformačného procesu, v ktorých bude mať Ukrajina o pomoc záujem. Ukrajina je európskou krajinou ako geograficky, tak aj kultúrne a mentálne. Podporujeme európsku orientáciu Ukrajiny, ktorá viedla k bezprecedentnej aktivite ukrajinského obyvateľstva nielen v Kyjeve na Majdane, ale aj v mnohých ďalších mestách. Zodpovednosť za Ukrajinu však leží na pleciach Ukrajincov samotných a spolupráca a pomoc zahraničia nie je všeliek. Apelujeme preto na politikov, aby uskutočňovali reformy, zorganizovali demokratické voľby a krajinu a spoločnosť zjednocovali a nerozdeľovali.
Pokiaľ ide o tragické udalosti, ku ktorým došlo v máji tohto roku v Odese, Slovensko zaujalo jasné stanovisko, vyjadrili sme, podobne ako aj ďalšie členské štáty EÚ, sklamanie a znepokojenie v súvislosti s násilím, ktoré si vtedy vyžiadalo niekoľko desiatok obetí. Veríme, že to, čo sa stalo v Odese, bude riadne vyšetrené a voči vinníkom budú vyvodené jasné dôsledky.
Ďakujem pekne, skončil som.
Zodpovedanie otázky 16.10.2014 14:39 - 14:41 hod.
Robert KaliňákAle čo je dôležité a predpokladám asi nejaký základný obsah, my sme tento zákon pripravili približne pred rokom, rok je hotový. My sme na...
Ale čo je dôležité a predpokladám asi nejaký základný obsah, my sme tento zákon pripravili približne pred rokom, rok je hotový. My sme na požiadanie ministerstva zahraničných vecí tento materiál nechali prejsť viacerými medzinárodnými organizáciami, či už OBSE, alebo Benátskej komisie a tak ďalej. Tie výstupy z pohľadu právneho a naviazanosti na ústavu boli všade pozitívne, pretože v podstate zmierňujeme alebo zjemňujeme jeho text súčasný a dopĺňame vlastne všeobecný režim, ktorý nikoho nediskriminuje, pretože zakladá rovno možnosť získania druhého občianstva na základe trvalého pobytu. Čo je veľmi naviazané, úprimne povedané, aj na daňový domicil, kedy to musíte rešpektovať, je jedna z mála vecí, ktorú naši občania rešpektujú, to znamená, odhlasujú sa z trvalého pobytu na Slovensku, keď idú do inej krajiny. Pretože 180 dní je ten zlomový moment, ktorý je aj pre dane a platenie príjmov, ktoré máte buď v tej krajine, alebo v domovskej krajine, rozhodujúci pre to, kto bude zdaňovacím územím, či Slovenská republika, alebo Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko alebo ktorákoľvek iná krajina na svete.
Z tohto dôvodu vlastne ten princíp trvalého pobytu umožňuje získať takisto poľské občianstvo, maďarské občianstvo alebo české občianstvo bez toho, aby stratili občianstvo slovenské a, samozrejme, aj naopak. Čiže z tohto pohľadu toto je znenie, zhruba, zákona.
Ja sa pozriem do analýzy, aké sú ďalšie údaje, ktoré nám neboli doteraz zrejmé, a veľmi rád sa potom s výsledkami podelím. Ale nakoniec po tej analýze, po zhodnotení týchto faktov budeme múdrejší aj v tej podobe, akým spôsobom tento zákon podáme do legislatívneho procesu a skončí aj tu v parlamente.
Zodpovedanie otázky 16.10.2014 14:33 - 14:38 hod.
Robert KaliňákDovoľte mi ale tak trošku mierne iba v rozpore s rokovacím poriadkom povedať ešte jeden dôvetok k otázke, ktorá bola na pána premiéra.
Pamätám si roky, bol som advokát a zastupoval som mnoho japonských spoločností prichádzajúcich na Slovensko a pán Novotný, on je známy tým, že on má veľmi selektívnu pamäť, ak ju vôbec má. A tentokrát hovorí...
Dovoľte mi ale tak trošku mierne iba v rozpore s rokovacím poriadkom povedať ešte jeden dôvetok k otázke, ktorá bola na pána premiéra.
Pamätám si roky, bol som advokát a zastupoval som mnoho japonských spoločností prichádzajúcich na Slovensko a pán Novotný, on je známy tým, že on má veľmi selektívnu pamäť, ak ju vôbec má. A tentokrát hovorí o tom, že veď Matsushita prišla za pána Dzurindu a teraz odchádza, všelijaké tie spojitosti s podnikateľským prostredím. Tak aby sme si hovorili o faktoch: Matsushita na Slovensko prišla v júni roku 1997. A ak sa chceme baviť o kvalite podnikateľského prostredia za Mečiara, tak je to výsmech vôbec celej opozície, o ktorú sa tu dneska pokúsil pán Novotný niečo naznačiť. A mimochodom, väčšina japonských firiem, Yazaki alebo Komatsu prišli v rokoch ´93 - ´94. Čiže len teda aby si tu pán košický poslanec nerobil zbytočné zásluhy, pretože naozaj určite nie sú jeho.
No faktom je, že tú situáciu treba riešiť, nie je príjemná a možno na to nadväzuje aj to, čo sa pýta pani poslankyňa Pfundtnerová, a teda dovoľte, aby som sprostredkoval cestou svojho čítania odpoveď, ktorú pre vás pripravil pán podpredseda vlády, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Oficiálna návšteva nového ministra zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Pétera Szíjjártóa - dobre to čítam? - na Slovensku dňa 7. októbra 2014 bola jeho nástupnou návštevou a zároveň prvou zahraničnou cestou len dva týždne po prevzatí funkcie. Návšteva potvrdila, že medzi našimi krajinami pokračuje štandardný susedský dialóg aj po zmene na poste ministra. Považujeme ju za pozitívny signál záujmu Maďarska prehlbovať vzájomné vzťahy a Slovensko chce rovnako zachovať dobrú a konštruktívnu atmosféru v našej spolupráci a komunikácii.
Pridám zo svojho fachu, v podstate s Maďarskou republikou máme najsilnejšiu výmenu v prípade vecí, ktoré podliehajú ministerstvu vnútra. Neexistuje, je dokonca, niekedy sme aj viac ako s Českou republikou, čo je netradičné v mnohých oblastiach.
S novým maďarským kolegom sme sa zhodli, že v nadchádzajúcom období bude slovensko-maďarský bilaterálny vzťah zohrávať kľúčovú úlohu prehlbovania spolupráce v oblasti hospodárstva a infraštruktúry v doprave a energetike, ako aj rozvoj cezhraničnej spolupráce.
Jednou z najdôležitejších investícií v oblasti stredoeurópskej energetickej bezpečnosti je plynové prepojenie medzi Maďarskom a Slovenskom, plynovod Veľké Zlievce - Vecsés. Maďarský partner ubezpečil, že komerčná prevádzka plynovodu bude spustená v plánovanom termíne, teda v januári 2015.
Hovorili sme aj o nutnosti posilnenia spolupráce národných agentúr na podporu zahraničného obchodu a investícií, teda SARIO na slovenskej strane a HITA na maďarskej strane.
Pokiaľ ide o projekty dopravnej infraštruktúry, máme dobrý základ. Naše rokovania sa opierali o Memorandum o spolupráci podpísané premiérmi Slovenska a Maďarska 27. marca 2014 v Szade. Memorandum obsahuje indikatívny zásobník viac ako 20 projektov cezhraničných dopravných prepojení, ktoré budú financované z Operačného programu Cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Maďarskom 2014 - 2020. Medzi Slovenskom a Maďarskom prebieha intenzívny dialóg na úrovni rezortov dopravy a príslušných vyšších územných celkov, výsledkom ktorého je priebežná výmena informácií o príprave a plánovanej realizácii najvýznamnejších projektov cestných prepojení.
Maďarský minister počas návštevy potvrdil, že maďarská strana v priebehu roku 2014 začne výstavbu úseku diaľnice medzi Miškolcom a slovensko-maďarskou hranicou, čím bude dobudované priame diaľničné spojenie medzi Košicami a Miškolcom.
Taktiež sme prerokovali výsledky ostatného stretnutia pracovnej skupiny k výstavbe mosta cez Dunaj medzi mestami Komárno a Komárom, ktorý je jedným z najväčších cezhraničných dopravných projektov medzi našimi krajinami.
Som rád, že sa nám počas tejto návštevy podarilo nadviazať na doterajšiu pragmatickú spoluprácu a vnímanie slovensko-maďarských vzťahov ako vzťahov zrelých a zodpovedných partnerov.
Skončil som.
Uvádzajúci uvádza bod 16.10.2014 9:05 - 9:21 hod.
Robert KaliňákV roku 2012 napriek...
V roku 2012 napriek tomu, že opozícia ma častokrát iný názor, sme jasne prezentovali, v akých konkrétnych krokoch budeme chcieť viesť aj legislatívny súboj s korupciou v rámci Slovenskej republiky.
Myslím si, že sme to nepovedali my, ani poslanci, ani právnici, ale boli to niektorí západní ekonómovia, ktorí častokrát hovorievali, že skutočný boj s korupciou nie je otázkou represie, ale otázkou prevencie, otázkou zúženia priestoru pre korupciu, to je najúčinnejší spôsob, ktorým dokážeme eliminovať korupciu z našich životov.
Aj preto sme vlastne zvolili postupnosť jednotlivých legislatívnych krokov, ktoré postupne zavádzame od nástupu vlády Roberta Fica v roku 2012.
Je treba povedať, že prvý zákon, ktorý zužoval tento priestor a bol ním zákon o verejnom obstarávaní, prešiel naozaj veľmi dlhou diskusiou, prešiel mnohými pozmeňujúcimi návrhmi podanými aj zo strany opozície, bol dokonca podporený viacerými poslancami, ako len poslancami vládnej strany, čo ma veľmi teší. Ale čo je najpodstatnejšie, v týchto dňoch vstupuje do života jeho - z môjho pohľadu - najpodstatnejšia časť práve v otázke zúženia priestoru pre korupciu a to je elektronické trhovisko, štátny eBay alebo elektronický kontraktačný systém, ako sa oficiálne táto vec volá, a myslím si, že nám v najbližších mesiacoch ukáže, ako práve tá korupcia v oblasti tovarov a služieb, to znamená štandardného obratkového tovaru, ktoré ministerstvá každý rok pravidelne a intenzívne nakupujú, bude mať šancu, aby jednak bol transparentný z pohľadu najvyšších kritérií kvality a otvorenosti a zároveň z prínosov do úspor štátu. Myslím si, že práve takéto zužovanie priestoru pre korupciu má zásadný význam.
V druhom kroku sme ešte na začiatku - v roku 2012 ešte, myslím, že to bolo v júni alebo v júli 2012 - povedali, že po tom, čo urobíme určitú reorganizáciu, reformu vo verejnom obstarávaní, budeme chcieť pokračovať druhou závažnou vecou a to je financovanie volebných kampaní a financovanie politických strán. Takisto zákon, ktorý bol dlho v parlamente na diskusii, viete, že bolo mnoho obáv, mnoho proroctiev, ktoré opozícia porozprávala tomuto parlamentu o tom, ako chceme ovplyvniť prezidentské voľby, ako chceme ovplyvniť neviem aké voľby, vo všetkých týchto námietkach, vo všetkých pozmeňovacích návrhoch, a bolo ich naozaj, boli desiatky, sme vyšli v ústrety a opäť vznikol nejaký spoločný návrh, ktorý rešpektoval mnoho pozmeňovacích návrhov v tomto smere.
A čo sa veľmi teším, pretože nemôžeme očakávať, že by sme sa dočkali od pozície pozitívneho slova v tejto súvislosti, ale tešia slová odborníkov, nezávislých, v tomto prípade GRECA, teda agentúry Rady Európy, ktorá sa venuje práve boju s korupciou, ktorá vysoko ohodnotila obidva spomínané zákony a práve na základe týchto zákonov ukončila monitorovanie Slovenskej republiky v tejto súvislosti.
Čiže či mi kolegovia z opozície budú hovoriť tak alebo onak, je v podstate jedno, podstatné je, že máme tu nejaký európsky orgán, ktorý nie je možné podozrievať, že by nadržiaval palce tej alebo onakej politickej garnitúre, ale výsledok analýzy GRECA ako inštitúcie, ktorá je práve určená v rámci Európy na hlavný dohľad nad legislatívou, ktorá súvisí s bojom proti korupcii, a toto, by som povedal, veľmi vysoké ocenenie si veľmi vážime a tešíme sa z neho.
A tak presne podľa plánu, ktorý bol v roku 2012 po týchto prvých troch krokoch práve, ktorý zužovali ten priestor pre korupciu, prichádza určitý medzikrok, ktorý je medzi prevenciou a represiou, to znamená určitá pomocná ruka, ochrana tým, ktorí sa nechcú zmieriť s počínaním ich kolegov, nadriadených, ktoré práve majú problém a znaky protispoločenskej činnosti.
Pred tým, ako tento zákon prišiel do parlamentu, bolo niekoľko pokusov, oproti prvému čítaniu sa opravím, neboli to dva, ale boli tri pokusy, ten tretí som ja predtým neevidoval, ešte raz sa za to ospravedlňujem. Prvé dva návrhy neriešili túto problematiku komplexne, tretí návrh bol komplexný, to sa mu určite nedá ubrať, bol ale proste svojím spôsobom inak formulovaný a z nášho pohľadu nie úplne dobre vykonateľný. Ale celkom som bral aj niektoré pripomienky v prvom čítaní ako objektívne, potom to trochu skĺzlo do takého obvinenia z plagiátorstva, tak som si dovolil, aby sme sa až tak veľmi teda neusmievali, tak som si dovolil urobiť to, čo sa patrí, a predmetný návrh vládneho zákona poslaneckého klubu OĽaNO sme nechali prejsť plagiátorským softvérom. A keďže povedal pán poslanec Mičovský, že je to totožný zákon s naším a že sme ho okopírovali, čiže boli sme obvinení z plagiátorstva, dovolil som si, aby sme to oficiálne teda aj tým prehnali, aby sme vedeli, že či niekto hovorí pravdu, alebo nehovorí.
Lebo, pán poslanec, vy ste známy tým, že tvrdíte, že vždy všetko poviete pravdivo. Čiže toto je také zrkadlo. Opäť objektívne. Je to softvér, dokonca nechali sme to prejsť dvoma a hovorím ten horší výsledok pre nás, pretože ten lepší bol až zarážajúci, ale nechám ten, ktorý z nášho pohľadu má väčšie čísla vo váš prospech. A v obidvoch prípadoch sa teda zhodovali v podstate len názvy a v tomto prípade, aby som bol presný, na pokyn ministra vnútra bol odbor bezpečnostnej legislatívy zabezpečil porovnanie vládneho návrhu a poslaneckého návrhu klubu OĽaNO prostredníctvom Centra vedecko-technických informácií Slovenskej republiky v Centrálnom registri záverečných a kvalifikačných prác, takzvaný antiplagiátorský systém. Prílohu tejto informácie tvoria teda dva výstupy. Ten podstatnejší je, že vládny návrh zákona tlač č. 1111, ja si počkám, dokiaľ vybaví pán Mičovský dôležitú agendu. Ďakujem pekne.
Čiže vládny návrh zákona, teda tlač 1111, sa prekrýva s poslaneckým návrhom klubu OĽaNO (tlač 997) na 4,65 %. Z detailov zistených podrobností vyplýva, že táto zhodnosť je spôsobená znením zákonných definícií, ktoré sú v zásade rovnaké v celom právnom poriadku.
Čiže tieto zákony nie sú zhodné, nie sú totožné, nepodobajú sa a nekopírujú sa, pán poslanec. Takže keď ste ma vy vyzvali, aby som sa chlapsky k tomu postavil, tak ja vám chlapsky hovorím, že sa ospravedlňujem, že som minule nezaregistroval váš návrh zákona a že konštatujem, že váš návrh zákona je komplexný, rieši celú šírku problémov, dokonca zachádza ešte ďalej do niektorých otázok vyznamenaní, to všetko je pravda. Ale rovnako čakám od vás chlapské postavenie sa k tomu, že sme váš zákon neokopírovali a že budete schopný toto skonštatovať aj na základe objektívneho výstupu antiplagiátorského softvéru. To len teda pre porovnanie, lebo sme si tu vtedy tak chlapsky jednotlivé veci povedali.
Vráťme sa ale, prečo je ten zákon dôležitý a tieto, by som povedal, milé odbočky, ktoré tu môžme mať ako drobné poslanecké prekáračky, nemá byť tým hlavným cieľom tohto zákona, ale hlavným cieľom zákona má byť význam toho zákona, ktorý dnes chceme prijať a ktorý chceme, aby platil. A rozhodne návrhy dva, ktoré boli v parlamente, sú súčasťou tohto návrhu, ktorý tu je, a ja napriek tomu, že tie návrhy nezískali podporu, za takúto iniciatívu ďakujem, pretože si myslím, že takýto zákon, je dôležité, aby podporilo celé spektrum, ktoré v parlamente je, a verím, že sa tomu aj tak stane.
Rovnako tak verím, pán poslanec Mičovský, že tie, by som povedal, právne štandardy a právne definície, ktoré v zákone používame, zahrňujú aj tie veci, ktoré ste vo vašom vlastnom návrhu chceli riešiť, a že teda by tam bola možnosť sa nad mnohými vecami stotožniť. A som rád, že de facto v tom základe, v tej myšlienke tie návrhy naozaj išli úplne rovnakým smerom.
Čo je dôležité, ešte pre tých, ktorí nemali možnosť byť s nami v tejto diskusii predtým, tak ako som už spomenul po tom, čo sme zúžili alebo vytvorili sme podmienky pre zásadné zúženie priestoru pre korupciu, v ktorom ešte budeme pokračovať, pretože keď sa vrátim k tomu samotnému trhovisku, ktoré sa venuje hlavne podlimitným zákazkám, teda tovarom a službám, jeho súčasťou je aj dynamický nákupný systém, ktorý bude presahovať tieto limity a vlastne má veľkú ambíciu k tomu, aby bol schopný až na super náročné a komplikované projekty vlastne robiť prakticky väčšinu, drvivú väčšinu obstarávaní v štandardných tovaroch a službách.
V prípade tohto zákona platí niekoľko pravidiel, ktoré, si myslím, že majú šancu do budúcna predísť problémom, s ktorými boli konfrontovaní mnohí dnes už známi ľudia, ktorí vo svojom prostredí chceli bojovať, poviem tak všeobecne, voči protispoločenskej činnosti.
Hlavným problémom pôvodných návrhov bolo zameranie predovšetkým v oblasti korupčných zákonov. Je to hlavne novinárska skratka, žurnalistická skratka, ale častokrát ju používajú aj poslanci, ktorí akékoľvek konanie alebo činnosť, ktorá sa im nepáči v prípade politikov, v prípade pracovníkov štátnej správy alebo kohokoľvek iného, kto zneužíva svoje postavenie, nazývajú korupciou. V prípade ale vážnych legislatívnych úprav nemôžeme hovoriť len o korupcii, pretože korupcia z pohľadu zákona musí reflektovať jej definíciu v samotnom Trestnom zákone a tá je relatívne úzka. Tá je relatívne úzka, pretože to, o čom my častokrát hovoríme, nebýva korupciou, ale býva nehospodárnym nakladaním s majetkom alebo býva zneužívaním postavenia, alebo zneužívaním funkcie verejného činiteľa, alebo to býva machináciou vo verejnej súťaži, alebo to býva poškodzovaním záujmov práve Európskej únie, tak ako ho pozná Trestný zákon.
Keďže sme chceli ísť ale až ďalej, tak do pôsobnosti zákona nepatria len tieto, nazvime ich, korupčné trestné činy alebo korupčné skutkové podstaty Trestného zákona, ale platia aj ostatné trestné činy s hranicou nad tri roky. A myslím si, že určite môže byť množstvo príkladov, kde nebude možné definovať konanie tohto typu inak ako podvod, nebude možné niektoré konanie definovať inak ako vydieranie. A to sú všetko veci, ktoré sme chceli, aby tento zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti bol schopný pokrývať celú škálu trestných činov, ktoré máme. A v budúcnosti môžu vzniknúť situácie, kedy by naozaj práve na základe nie úplne dostatočne širokého definovania účinnosti zákona mohlo dôjsť k uniknutiu a k potrestaniu tých, ktorí chceli napraviť situáciu, s ktorou sme sa nevedeli ako spoločnosť vyrovnať.
Preto sú zavedené aj niektoré delikty. Správne delikty s hranicou 50-tisíc eur. A ak si nevieme úplne dobre predstaviť, o čom teraz hovoríme, je dobrým príkladom otázka porušovania pravidiel v oblasti hygienických predpisov. Alebo v potravinárstve. Ponúkanie pokazeného mäsa, nekvalitného materiálu našim zákazníkom je takisto vec, kde môžu zamestnanci reťazca odhaliť mnoho takýchto konaní, ktoré sú dôležité nielen pre čistotu prostredia, v ktorom všetci fungujeme, ale napríklad, samozrejme, aj pre zdravie našich občanov. A to je vec, pre ktorú v tomto zákone je takisto priestor.
Takisto nechávame priestor pre to, aby po tom, čo oznámi oznamovateľ takéto konanie prokuratúre, v prípade správnych deliktov, samozrejme, nahrádza orgán, ktorý je zodpovedný za šetrenie týchto deliktov, takéto informácie a prokurátor zistí, že sú závažného charakteru, má na výber dve možnosti, buď hneď oznámi Inšpektorátu práce a zamestnávateľovi, že táto osoba je chránenou osobou a nie je voči nej možné vykonávať negatívne pracovné úkony, alebo vystaví potvrdenie o takomto oznámení a to ten zamestnanec bude mať de facto ešte v neverejnom režime, kedy o ňom nebude vedieť ani jeho zamestnávateľ, až do momentu, kedy by vznikol negatívny pokyn voči tomuto zamestnancovi. Obráti sa na Inšpektorát práce a ten učiní nápravu.
Rovnako tak platia aj pravidlá pre súkromné spoločnosti, ale veľké spoločnosti vo väčšine prípadov takýto program majú. Je to súčasťou firemnej kultúry a je to niečo, s čím sa postupne stretávame čoraz častejšie aj v súkromnej sfére, čo je veľmi dobré.
Ďalšie opatrenia v rámci antidiskriminačného zákona, samozrejme, bezplatná právna pomoc pre tých, ktorí sa rozhodnú takýmto spôsobom očistiť prostredie, v ktorom sami pracujú, a vylepšiť aj všeobecne naše prostredie a zlepšiť situáciu v boji proti protispoločenskej činnosti, nielen korupcii, ale v ďaleko širšom zmysle.
Ďakujem vám všetkým za podporu a verím, že, viem o jednom pozmeňovacom návrhu, ktorý si myslím, že vylepšuje tento zákon, a myslím, že má miesto, aby bol schválený, v ostatných prípadoch asi budeme o nich diskutovať priamo počas, počas otvorenej rozpravy.
Ďakujem pekne za podporu.
Uvádzajúci uvádza bod 10.9.2014 18:50 - 18:54 hod.
Robert KaliňákNevyhýbam sa tomu, čo ste povedali, len teda si naozaj uvedomme, že to, čo som predkladal ako návrh zákona, ktorý sa dotýka zbraňovej amnestie, ktorá súvisí s tým, aby sme dokázali začať kontrolovať zbrane, ktoré fungujú nelegálne na trhu, a nemáme o nich kontrolu, aby sme ich dostali pod väčšiu kontrolu, neviem, aký priamy súvis má s tým, či niekto šoféruje alebo nešoféruje pod vplyvom alkoholu. (Reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna.) To je síce, to je síce veľmi dobre, že to je ten istý zákon, ale faktom zostáva, že toto je rozprava k tomuto návrhu zákona. Nie je to rozprava k zákonu o zbraniach a strelive. Je to rozprava k tejto, k tomuto návrhu, k tejto tlači, ktorú tam máte uvedenú. Vyžadujete od nás, pán poslanec, aby sme vždy dodržiavali zákony a veľmi vehementne a emotívne ho prezentujete, ako tu každý na zákony kašle a tak ďalej. Nemôžete vy napriek tomu, že môžete byť vedený ľubovoľne dobrou, humánnou a akoukoľvek myšlienkou, takisto porušovať zákony a potom sa dovolávať ochrany pred porušovaním zákonov zo strany svojich kolegov. To proste nie je fér a nie to ani pekné. (Reakcia z pléna.) Už som v záverečnom slove.
Ale faktom je, že má to svoju logiku, to, čo hovoríte, keď odbočím od témy, že teraz sme mimo a aj ja by som teraz nemal hovoriť od veci. Možnože si to môžme rozprávať aj bokom. Faktom zostáva, že pre nás je problémom to, akým spôsobom sú udeľované tresty v prípade alkoholu, požívania alkoholu nad jedno promile, najmä preto, že častokrát sú tie tresty miernejšie ako tie, ktoré dostanú ľudia, ktorí majú 0,8 alebo 0,9 a sú vybavovaní políciou, a pripravujeme v tejto súvislosti úpravy.
S tými autami, to už je vlastnícke právo, ktoré nie vždy patrí tomu, kto šoféruje. Takže tam to môže byť predmetom Ústavného súdu. To isté platí o tom, že už nám raz prešlo v podstate pozastavovanie vodičských preukazov v prípade neplatenia výživného, čo je naozaj vec, ktorá spolu nesúvisí a je to porušenie úplne iných pravidiel voči trestu z úplne iných pravidiel, ale je to vec, ktorá podľa mňa, ja mám taký istý pocit ako vy, že tento mechanizmus by mal byť funkčný, možno je obsoletný, že málo používaný a že to nie je obligácia, že teda povinnosť, že je to jedna z možností. To je presne ako v prípade priestupkového zákona, kde niektoré typy trestov nie je možné uložiť súčasne. Málokto ten odsek tam potom vidí, ale faktom zostáva, že niektoré zákony jasne hovoria, že je päť alebo šesť možností sankcií, ktoré je možné udeliť za konkrétne porušenie zákona. Ale zároveň iný paragraf vylučuje, aby sankcia 1, 3, 5 bola použitá súčasne, pretože môžu byť použité buď iba samostatne, alebo v nejakej kombinácii, ktorá tam je k dispozícii. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Pán minister, skončili ste?
Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Výborne. Myslím si, že, myslím si, že som vlastne povedal všetko, čo som chcel. Faktom je, že než budeme v druhom čítaní, tú tému môžme opraviť. A ak to nie je úplne povinné, ale mám pocit, že toto znenie zákona myslí na takúto možnosť. Môžme si aj vyhodnotiť štatistiku, v ktorých prípadoch k tomu tak došlo, aby ustanovenia, ktoré síce existuje, ale nie je veľmi využívané, sa stalo ustanovenie, ktoré bude ďalšou preventívnou hrozbou pred tým, aby bol požívaný alkohol, pretože výsledky, ktoré máme v tejto súvislosti, sú naozaj alarmujúce. Sú tie čísla pre nás nepochopiteľne vysoké a určite chceme v tejto súvislosti urobiť opatrenia, ktoré sú v súlade s tým, čo ste hovorili aj vy, pán poslanec.
Skončil som, pani poslankyňa.
Uvádzajúci uvádza bod 10.9.2014 18:43 - 18:45 hod.
Robert KaliňákPamätám si, keď prvýkrát som tento návrh presadzoval, ako sa hovorilo, že bude niekoľko pár kusov, možno stoviek maximálne. Ale naozaj ten náš odhad, že v priestore Slovenska sú tisícky nelegálnych zbraní, ktoré je možné takýmto spôsobom dostať pod kontrolu, tak máme nádej, že to bude možné aj v ďalšom kole. Štandardne hovorím, že odovzdá sa čo i len jedna zbraň, mal tento zákon naozaj význam. Verím, ale že by sme mohli to číslo zaokrúhliť na okrúhlych 10-tisíc. Pravidlá sú rovnaké. Tí, čo sú poľovníci, ktorí podedili po rodičoch, našli niečo v lesoch, niečo ostalo na povale u rodičov ešte z druhej svetovej vojny, to sú všetko veci, ktoré by sme radi dostali pod kontrolu, pretože sa môže stať, že s niektorými z týchto zbraní v budúcnosti môže byť spáchaný trestný čin.
Čo je veľmi dôležité, od roku 2004, kedy začala fungovať zbraňová amnestia, klesli trestné činy so strelnou zbraňou zo viac ako 400 trestných činov ročne na dnes zhruba čísla niečo vyše 200, čo určite nie je jediný dôvod, ale má zbraňová amnestia vo vylepšení štatistík týchto typov trestných činov určite svoje miesto a svoju slušnú zásluhu. Takže verím, že tento zákon, nie je naozaj politický, sa dočká aj vašej podpory.
Ďakujem pekne.
Uvádzajúci uvádza bod 10.9.2014 18:27 - 18:42 hod.
Robert KaliňákPredovšetkým pre obidvoch vystupujúcich, aj pre pána poslanca Zajaca, aj pre pána poslanca Mičovského a osobitne teda pre poslanca Viskupiča, ktorý tu na rozdiel od pána Mičovského bol v minulom parlamente počas vlády, sú slová o dobrom ráne, o konečne, o neskorom a tak ďalej nič iné ako hlbokým...
Predovšetkým pre obidvoch vystupujúcich, aj pre pána poslanca Zajaca, aj pre pána poslanca Mičovského a osobitne teda pre poslanca Viskupiča, ktorý tu na rozdiel od pána Mičovského bol v minulom parlamente počas vlády, sú slová o dobrom ráne, o konečne, o neskorom a tak ďalej nič iné ako hlbokým pokrytectvom, i keď je to skoro oxymoron. (Povedané so smiechom.) To práve preto, že mali dva roky na to, aby ten zákon prijali. Tak poslanec Viskupič bol súčasťou vládnej koalície, aj poslanec Zajac za KDH bol súčasťou vládnej koalície a nevidel som od nich tieto zákony. Je zaujímavé, a to je práve to, čo na tej falši opozície súčasnej ma veľmi prekvapuje, že keď sú vo vláde, tak ani o tom nie je reč, ani to nie je v programovom vyhlásení vlády, ani sa to nedostane na program vlády, ani nikto sa nevyhráža odchodom z vládnej koalície, keď nebude takýto zákon prijatý, ani sa nič nestane. Nevznikne vláda kríza kvôli tomu, proste nestane sa to. A príde mi smiešne, bol prijatý - nebol, kvôli eurovalu ste sa rozpadli, ak si ja dobre pamätám, to znamená, pán poslanec Zajac bude hovoriť o tom, že konečne, že dobré ráno, ale keď boli vo vláde, to neprijali a mali na to všetky páky, mali ste väčšinu v parlamente. To je vlastne tým hlbokým problémom KDH, že všetky veci, ktoré sú dobré, vie pripravovať a navrhovať iba v opozícii. Akonáhle sa dostane do vlády, zrazu vlastne pre to nie priestor, pre to nie je vhodná doba, pre to nie je nič.
Čiže toto je ten problém, ktorý máme. A keď hovoríte o tom, pán poslanec, že aj my sme zlyhali, tak vám chcem povedať, že áno, vaši kolegovia z Obyčajných ľudí, ktorí boli dva roky v parlamente, tento návrh nepredložili, a keby ho boli bývali predložili, tak by dneska možno presne pán Žarnay bol. Čiže máte na tom svoj diel zodpovednosti, lebo v tej strane dnes fungujete, že keby ten zákon vtedy bol prijatý podľa toho návrhu, o ktorom hovoríte, že je taký fantastický, v čase, kedy boli vo vláde a mali vládnu väčšinu, tak by sa to, o čom hovoríte, nikdy nestalo. Čiže veľmi potom zvláštne vyzerajú z vašich úst reči o pánovi Žarnayovi a jeho ochrane, pretože keď tá možnosť bola, ho chrániť, tak tá možnosť nebola z vašej strany, ale najmä KDH, pretože vy ste v tom do určitej miery, pán poslanec, nevinne, naozaj nebola naplnená. Preto rád prijímam kritiku, ale túto naozaj musím odmietnuť. Musím naozaj odmietnuť práve preto, že tých príležitostí proste bolo veľmi veľa.
A teraz k tej druhej časti, ktorú ste vy spomínali, pán poslanec. Mňa veľmi teší, naozaj ma veľmi teší, že takýto návrh ste pripravili, a mne prináleží v tejto chvíli sa vám hlboko ospravedlniť, pretože som o vašom návrhu naozaj nevedel. Konfrontoval som ho a vo všetkých vyjadreniach som hovoril o dvoch návrhoch, ktoré padli, toto bol tretí, narýchlo, počas vášho prejavu, preto ste tak nemiestne reagovali, ale vy neviete, na čo som reagoval, lebo ste sa na mňa nepozerali, som si dopisoval esemeskou s mojimi kolegami, aby som sa informoval, či niečo o tom zákone vedia, a nejakú drobnú rýchlu charakteristiku mi k nemu dali. A aj som ju dostal, preto hovorím, že ma veľmi teší, že sme našli spoločnú reč, že tie návrhy naozaj vyzerajú, že sú dostatočne pripravené na to, aby sa uplatnili v praxi, a že ma teší, že tuto takýto návrh ste vypracovali, pretože je súčasťou aj toho návrhu, ktorý v tejto chvíli predkladám. To je fakt a za ten vám veľmi pekne ďakujem.
Na druhej strane musím rovnako tak povedať, že sú, jedna veľmi dôležitá vec, a keď si tú tlačovku, nie jednu, povedal som to minimálne štyrikrát, v roku 2012 som jasne povedal, akým spôsobom budeme postupovať a čo budeme robiť. A jasne som zadefinoval, že keď chcete bojovať s korupciou, predovšetkým musíte to urobiť nepoliticky, pretože toto pravé spektrum strašne rado o tom hovorí, ale v skutočnosti návrh KDH pána Žarnaya nikdy nechránilo ani žiadnu z bielych vrán, ktoré boli ocenené, lebo ani jedna z nich nepoukázala na korupciu. Jedni poukázali na zneužívanie práv verejného funkcionára, teraz mi narýchlo vypadla presná definícia podľa zákona, ďalší poukazoval na nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami štátu, ale korupcia je vyslovene trestný čin, ktorý sa viaže na ponúkanie alebo dávanie, alebo získavanie neoprávnenej výhody. To je veľmi dôležité. To, že korupciu nazývame širší, širšie spektrum protispoločenskej činnosti, v rámci bežnej debaty hovoríme o korupcii, ale v skutočnosti ju treba presne rozlišovať. A preto som povedal na rozdiel od vášho návrhu, ktorý zahŕňal aj ostatné protispoločenské činnosti, návrh, ktorý bol predložený dvakrát, nezahŕňal pána Žarnaya napríklad alebo ďalšie biele vrany.
To znamená, preto som ešte v roku 2012 oznámil, ak chceme bojovať s korupciou a, samozrejme, médiá nedávajú taký priestor, keď sa to hovorí z úst politika SMER-u, pretože to sa nehodí tej, by som povedal, pravicovej časti spektra. Sú niektoré mimovládne organizácie, ktoré sú už otrávené z našej snahy komunikovať na vylepšenie protikorupčného prostredia. Už, už ani vlastne ani nechcú na tú tému s nami hovoriť, pretože im ako keby, majú obavu, že im zoberieme vietor z plachát a nebudú nás môcť kritizovať. Ale oni budú. Určite vždy sa nájde vec, ktorú môžu kritizovať. Ale faktom je, že som oznámil, že to, čo je najpodstatnejšie, a tam, kde máte najväčšiu početnosť, pán poslanec, to je práve tá preventívna časť, kde zúžite priestor pre korupciu, pretože ak budete mať tisíc prípadov, dozviete sa o dvoch. Budete mať dva prípady, ktoré poukážu na korupciu, ale 998 vám ich utečie. Čiže základ je v tom, aby ste zúžili ten priestor pre korupciu, čo práve vytváral nový zákon o verejnom obstaraní spolu napríklad aj s elektronickým trhoviskom, ktoré ide do sveta za niekoľko týždňov.
To sú fakty, ktoré zmierňujú ten priestor, a hlavne aj firmy samotné vrátane niektorých organizácií, ktoré združujú firmy, hovoria, že áno, súťaží sa nám ľahšie, dýcha sa nám ľahšie, máme šancu vyhrať, aj keď je to veľmi ťažké bojovať s týmto predsudkom, ktorý tu je dlhodobo. Aj dnes máte univerzity, ktoré majú plne funkčné a automatizované prijímacie procesy, aj ak vám povedia tí študenti, že sa tam dostanú len vtedy, keď je nejaká korupcia u tých študijných odborov, kde je veľký pretlak na jedno miesto. To znamená, treba s tým bojovať. A myslím si, že práve to trhovisko úplne odstráni tento problém práve pri malých a lokálnych firmách, ktoré budú, kde začíname s trhoviskom pri podlimitných zákazkách.
Druhá časť bola, ktorá sa dotýkala práve peňazí, ktoré z korupcie častokrát plynuli do kás, alebo z nečistých peňazí, ktoré plynuli do kás politických strán, ktoré vytvárajú ten predpoklad ďalšej korupcie. Čiže opäť preventívne opatrenia. A ja som už na jar v roku 2012, keď sme prišli do vlády, povedal, budeme mať minimálne tri kolá zákonov, ktoré budeme postupne robiť salámovou metódou, lebo nemôžete ich urobiť naraz dobre. Musíte ich vystavať jeden po druhom. Viete, že ku každému z tých zákonov, ktoré som spomenul, bola široká diskusia. A ku každému zákonu sme prijali niekoľko, nechcem povedať desiatok, ale veľké množstvo pozmeňovacích návrhov z radov opozície práve preto, aby boli kvalitné, tak v zákone o verejnom obstarávaní, tak k volebným kódexom, ktoré zahŕňali celé široké spektrum politického súboja. Zákony, ktoré nikdy v takej podobe v tomto parlamente prijaté neboli. A to isté očakávam od tohto zákona. Ja som dopredu avizoval, že po, nedám ten zákon skôr, pokiaľ nebudú tieto dva zákony prijaté, aby vytvorili jednu časť pôdy, a ďalšie, že chceme mať ten zákon kvalitný, chceme, aby naozaj proste postihol všetkých tých, ktorých má postihnúť.
Ja sa vám ešte raz hlboko ospravedlním, ak sme prehliadli, lebo v mojom prípade, áno, môžem ísť na detektor, nebol som konfrontovaný či mediálne, či akýmkoľvek iným spôsobom s vaším návrhom zákona. Bol som konfrontovaný s inými návrhmi, ku ktorým som svoje vyjadrenie jasne povedal. A keď sa to stalo, že médiá ma nekonfrontovali, je to trošku chyba aj médií, a je to vlastne zaujímavé, že takýto návrh bol obchádzaný aj z pohľadu mediálnej pozornosti.
Vrátim sa k tomu, že v druhom čítaní určite bude priestor, niektoré názory, pán poslanec, ktoré hovoríte, vyplývajú možno z toho, že tá skúsenosť nie je stopercentná vo vašom prípade. Ministerstvo vnútra je zamestnávateľom bielych vrán. Máme prípady, kde práve držiteľov týchto ocenení si berieme k sebe ako v mnohých oblastiach profesionálov. A keďže nie som minister školstva a nie som premiér, nechcem ani hovoriť to, čo sa stane s pánom Žarnayom, akým spôsobom táto komunikácia prebieha, pretože to nie je moja úloha, a hovorím, tejto kaše sa nebudem dotýkať.
Ale čo sa týka nášho postupu, v mnohých tých, ktorí museli opustiť svoje pracovisko, pretože poukázali na niektoré veci, a dokonca v jednom prípade, jedna kolegyňa, ktorá je práve takouto, takouto sťažovateľkou alebo, alebo teda upozorňovačom na niektoré problémy, tam dokonca ani neviem, pod aký trestný čin by sme to úplne subsumovali. Jednoducho, áno, bola vyhodená na základe svojho upozornenia, že konajú nesprávne alebo nehospodárne, ale nespĺňalo to ani zneužitie právomoci, korupciu už vôbec nie, proste bol to nesprávny úradný postup, ktorý namiesto toho, aby štátu priniesol viacej peňazí, ich viacej jednoducho nepriniesol. A ťažká je tá definícia trestného činu, ale napriek tomu je to jedna naslovovzatá odborníčka, ktorá, napríklad k nám na ministerstvo sme ju veľmi privítali do našej rodiny, aby u nás pracovala. To znamená, náš vzťah k týmto ľuďom je pozitívny už teraz a o tom, nebudem ich menovať práve preto, aby sme si nerobili z toho nejakú zbytočnú reklamu, ale je to fakt, ktorý naozaj existuje.
A z môjho pohľadu je veľmi dôležité, pretože boli tam tie témy o štátnych vyznamenaniach a podobných veciach, zo sto prípadov, zo sto upozornení, ak je relevantný, ak sú relevantné dve, tak je to veľmi dobré. Najväčší problém týchto zákonov spočíva v tom, aby ste dokázali oddeliť zrno od pliev. Poviem jeden známy bonmot, ktorý používa už súčasný český prezident pán Zeman, ktorý hovorí, že: "Žurnalisté dokážou nejkvalitněji oddelit zrno od plev a pak otisknout plevy." A je veľmi dôležité, aby v našom prípade sme neprišli k prípadu, ktorý, častokrát viete, že kverulanti, ako ich nazvem, svoj osobný problém chcú riešiť cez sťažnosť smerom či k svojim nadriadeným, alebo k svojim dokonca rovnocenným kolegom, ktorých by chceli, ja neviem, dokonca poznáme prípady, kedy len preto, lebo kolega s podobným vzdelaním, ale výkonnejší má vyšší plat, tak za každú cenu ho vlastne chceli utopiť s vymýšľanými vecami a zo sto anonymov sa hádam aspoň jeden chytí. A vašou úlohou je oddeliť toto zrno od pliev a to je veľmi náročná práca. Každý deň sa s ňou stretávame a máme na to špeciálne oddelenie, ktoré má osem ľudí, a nerobí nič iné, len sa snaží o to, aby sme neprehliadli skutočné oznámenie, lebo pri tej záplave tých vecí, ktoré riešia predovšetkým osobné problémy a častokrát možno aj nie úplne vyrovnanú osobnosť, sa môže stať, že sa zapletie skutočný návrh s upozornením na skutočný problém a niekto ho proste neuvidí, lebo ho bude považovať - či už podobnosťou mien, alebo niečím iným - za prípad, ktorý sme tu už mali 84-krát.
Si spomeniete bombardovacieho deduška, ktorý ostreľoval ministerstvo vnútra parenými buchtami z vlastne vyrobeného stroja, to bolo v roku 2007 alebo '8 a jeho prípad sťažnosti bol v tom, že v roku 1993 mu ukradli auto a v roku 1997 mu ho našli a vrátili, a teda sa sťažoval na to, že sme nevyriešili to, že mu prišlo domov v inej farbe, a teda že niekde došlo k nejakému pochybeniu v roku '93 v niektorých orgánoch Policajného zboru. Čiže nás s tým konfrontovalo o 13 rokov napriek tomu, že vlastne ukradlo sa, našlo sa, nejaké pochybenie, ktoré vtedy asi zjavne nastalo pred trinástimi rokmi, v tom čase pred trinástimi rokmi, a my sme mu nevedeli vysvetliť, že mu nevieme pomôcť, pretože nikto z tých ľudí, ktorí pracujú, už nie sú v práci, sú dôchodcovia a nemáme tam vlastne archívy, vtedy boli úplne iné a dokonca už väčšina z nich ani neexistuje, keďže to nie sú dokumenty predmetom nejakej archívnej hodnoty, a neviete to tým ľuďom vysvetľovať.
A preto hovorím, že sú prípady, ktoré vyzerajú na prvý pohľad ako kačka, tvária sa niekedy ako kačka, chcú chodiť ako kačka, ale nie sú kačka. Jednoducho musíte oddeliť a nesmieme sa nám stať, aby sme skutočný príbeh, ktorý skutočne poukazuje na korupciu, ktorý skutočne poukazuje na nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov alebo na zneužívanie právomoci verejného činiteľa, to je prípad učiteliek a to, keď si od nich riaditeľ berie. Ten prípad vyzerá veľmi jasne. Ak sú tam jasné svedecké výpovede, dôkazy, tam už môžte dopredu povedať, že nabrali odvahu a dokonca ich aj oceniť. U iných prípadov, do skončenia prípadu to nemôžete garantovať dopredu. A tá doba nebýva krátka, bohužiaľ. Ale nielen u nás, všade na svete sa tento proces trvá dlho. Preto musíte pristupovať k riešeniu týchto problémov trošku, by som povedal, realistickejšie a triezvejšie, aby naozaj tá funkčnosť bola, aby sme nenasľubovali hory-doly a nakoniec sme neboli schopní dať ani, ani kus hrudky zeme.
Čiže z môjho pohľadu ten zákon si vyžadoval ešte aj to, pretože zasahuje mnoho rezortov, riadne - a bolo veľmi dlhé, kvalitné a s obrovským množstvom pripomienok - medzirezortné konanie. To je niečo, čo parlamentný návrh nemá, a preto sme od začiatku, dva roky predtým tvrdili, že ten zákon prichádza prípravou, hovoril som, že máme už niektoré časti hotové, že sa zdokonaľuje a že ho podám potom, čo budú hotové zákony volebného typu. A to sa aj stalo. Čiže slovo záväzok, ktorý som som dal nám v marci 2012, keď sme vstupovali do vlády, že v týchto troch kolách budeme zákony predkladať a po troch... (reakcia z pléna), tenkým to máš napísané, nevedel som to čítať, čiže faktom zostáva, že tak ako som to sľúbil v tom, na jar v roku 2012, tak sa to aj deje. Ak je to o dva mesiace neskôr, je to hlavne kvôli tomu, že tie zákony predchádzajúce boli mimoriadne náročné a samotné ich prerokovávanie bolo niekoľko mesiacov.
Napriek tomu ďakujem za vašu snahu, ktorú ste robili. Po tom, čo ste zákon pripravili, aspoň mám istotu, že ste vnorený do tej problematiky a v tom druhom čítaní to bude veľmi kvalitná diskusia.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Druhým zákonom, ktorý sme z tejto série zákonov predkladali a v parlamente schvaľovali za silnej účasti, samozrejme, aj opozície a mimovládnych organizácií, boli volebné kódexy, ktoré takisto zvýšili predovšetkým transparentnosť vo financovaní politických strán a prepojenia medzi politickými stranami a podnikateľským sektorom, a myslím, že sme urobili veľký kus, veľký krok dopredu, a tak ako som ohlasoval pred dvoma rokmi, ďalším bodom, ktorý má tentokrát viacej ísť k tej časti sankčnej, k tej časti, ktorá odhaľuje javy protispoločenských činností, je práve zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, v odbornej verejnosti nazývaný zákon o whistlebloweringu alebo zákon o ochrane oznamovateľov korupcie.
V tejto snemovni sa našlo niekoľko návrhov, ktoré predtým už boli podávané, oba návrhy, ktoré si pamätám, predovšetkým vychádzali z materiálu, ktorý pripravovalo ministerstvo vnútra, a boli to zákony, ktoré vyberali ten text, ktorý bol pripravený ešte v surovej forme a v oklieštenej forme, preto som vždy hovoril, že dovoľte, aby sme počkali na komplexné riešenie tejto otázky, ktorá vlastne v tejto chvíli aj prichádza, a určite aj v druhom čítaní bude priestor pre širokú diskusiu a prípadné pozmeňovacie návrhy, preto sa v prvom čítaní obmedzím iba na veľmi rýchly popis funkčnosti tohto mechanizmu.
Tie základné prvky sa delia zhruba asi na tri časti, jedno je to aktívna ochrana, kde vstupuje do vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorý takúto protispoločenskú činnosť oznámi, inšpektorát práce, ktorý blokuje negatívne pracovnoprávne úkony voči zamestnancovi po dobu ochrany, ktorá je počas vyšetrovania takejto činnosti, a keď prokuratúra vzhliadne, že sú to údaje závažné, ktoré poukazujú na závažnú činnosť, obidva spôsoby sa môžu konať, tak by som povedal, verejne, to znamená od začiatku po oznámení bude zamestnávateľ vedieť, že tento zamestnanec je pod konkrétnou ochranou, čo teda bude jasné pre samotného zamestnávateľa, že tento človek urobil určité oznámenie a nemôže voči nemu vykonať žiadny negatívny pracovnoprávny úkon, rovnako tak je to možné urobiť aj v nejakej dôvernej podobe, to znamená, bude mať potvrdenie zamestnanec a v momente, keď dôjde k negatívnemu pracovnoprávnemu úkonu, môže požiadať o zrušenie tohto úkonu inšpektorát práce tým, že bude mať práve potvrdenie od prokuratúry, ale do momentu, dokiaľ sa sám nevyjadrí, že tú ochranu chce, bude vlastne zamestnávateľ neinformovaný o tomto type ochrany.
Základným rozdielom ďalej je aj to, čo sa všetko vlastne pokrýva v rámci tohto zákona. Predchádzajúce návrhy hovorili hlavne o korupcii, čo je presne ten nie úplne správny prístup a mimoriadne zužujúci prístup, pretože zahŕňali predovšetkým konania, ktoré sa tak v novinárskej skratke označia korupciou, ale neboli tam zahrnuté všetky trestné činy. V tejto chvíli zákon predovšetkým chráni vo všetkých odsekoch poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, trestné činy verejných činiteľov, trestné činy korupcie a všetky ostatné trestné činy, čiže všetky trestné činy, za ktoré možno udeliť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou 3 roky. Okrem týchto trestných činov však medzi závažnú protispoločenskú činnosť budeme radiť aj správne delikty, za ktoré možno uložiť pokutu s hornou hranicou najmenej 50-tisíc eur. Čiže tá šírka ochrany, dá sa povedať, oproti dvom návrhom, ktoré tu boli z radov pravicových strán, sú podstatne širšie, a teda naozaj chránia celé spektrum, pretože samotná korupcia v zmysle trestného zákona je len dávanie a preberanie úplatku a už potom neboli monitorované všetky tie ostatné výhody a protispoločenské činnosti, ktoré mohli vyplývať z iných konaní, ktoré síce v novinárskej skratke vykazujú znaky, o ktorých sa všeobecne hovorí korupcia, ale priamo v skutkovej podstate korupciou nie sú a sú dajme tomu napríklad machináciou vo verejnej súťaži alebo zneužívaním právomoci verejného činiteľa.
Tou druhou časťou je, samozrejme, rozšírenie povinností pre spoločnosti nad 50 zamestnancov, mnohé z nich už tieto pravidlá oznamovania protispoločenskej činnosti majú, je to teda zavedenie určitého štandardu aj v súkromných firmách, aby mali možnosť zamestnanci oznamovať takéto konanie, každý štatutárny orgán musí poveriť príslušnú osobu, ktorá bude takéto podnety evidovať a vybavovať a, samozrejme, je tam aj otázka zmeny, ktorá, to je tá tretia časť, ktorá hovorí o antidiskriminačnom zákone, kde vlastne je možné následne podávať žalobu v súvislosti práve s konaním, ktoré smeruje k oznámeniu protispoločenskej činnosti.
Myslím si, že teda tak šírka tohto zákonu aj veci, ako to pokrýva, je nastavená dobre. Spolupráca s inšpektorátom práce, tu sa chcem poďakovať ministerstvu práce, sociálnych vecí, vo veľmi flexibilnému prístupu k plneniu tohto zákona, budeme pozorne monitorovať náročnosť práce, ktorá bude vyplývať z tohto zákona a, samozrejme, sme pripravení podporiť aj personálne, aj finančne inšpektorát práce, aby funkčnosť všetkých opatrení z tohto zákona bola naozaj dobrá.
Samozrejme, sme pripravení v prípade ďalších návrhov v druhom čítaní diskutovať o vylepšeniach tohto zákona.
Ďakujem pekne za podporu tohto zákona.