Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

24.11.2015 o 14:49 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca odpoveď 26.11.2015 14:14 - 14:15 hod.

Robert Kaliňák
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 26.11.2015 14:14 - 14:14 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy poslankyne, vážení piati zástupcovia opozície. Musí to byť nesmierna frustrácia ľudí, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi hovorili o tom, ako chcú pracovať, ako chcú sedieť v parlamente. Musím sa priznať, že pán Matovič patrí medzi najväčších absentérov v parlamente, za posledné schôdze, kedy som predkladal zákony, ani na jednom zákone o bezpečnosti Slovenskej republiky a ani pri jednom zákone o zlepšení podnikateľského prostredia tu nesedel. Príde preto, lebo chce robiť divadlo, chce byť zaujímavý a krásny, ale je to taký, by som povedal, iba úbohý pokus.
Úplne stačí, pán poslanec, keď vy sám prestanete kradnúť. Tým určite pomôžete Slovensku najviac. (Dlhotrvajúci potlesk.)
Dovoľte, aby som vám povedal, akým spôsobom sa snažíme, aby sa ľudia vedeli vysporiadať s nepríjemnými udalosťami. Kedy takisto si nepamätám, že by ste ich niekedy išli pozrieť, alebo že by vás osud ľudí, ktorí sú niečím postihnutí, naozaj zaujímal. Najväčším problémom je, že jediné, čo vás zaujíma, ste vy sám. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán minister, poprosím vás, prerušte. Naozaj je to nedôstojné.
Pán poslanec, žiadam vás, aby ste si sadli.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Ja sa cítim, pani podpredsedníčka, vcelku dôstojne, tuná pán poslanec sa cíti nedôstojne.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Takže nech sa páči, pokračujte.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Takže jediné, čo vás zaujíma, ste vy sám, a to je vlastne takou nepríjemnosťou (poznámka ministra adresovaná poslancovi Matovičovi.)
Dovoľte, aby som vám povedal, aj vám, aj ostatným, akým spôsobom sme postupovali v prípade, pán poslanec Blanár sa pýtal, sme postupovali v prípade pomoci tým, ktorí sa v núdzi vyskytli. V prípade silnej búrky, ktorá sa odohrala v obci Helcmanovce, na území Okresného úradu Gelnica sme prispeli k záchranným prácam vo výške 24 185 eur. V obci Chotín, Modrany a Mudroňovo v Okresnom úrade Komárno v celkovej sume 67 291, pretože išlo o jednorazovú finančnú výpomoc stodeväťdesiatim dvom obyvateľom po povodni. V obciach Fulianka a Klenov v Okresnom úrade Prešov v celkovej sume 24 657 eur. Malé Borové a Huty, Okresný úrad Liptovský Mikuláš, po zosuve pôdy 930 eur a v obci Mútne, okres Námestovo, 7 246 eur v súvislosti s nedostatkom pitnej vody.
Úplne bude stačiť, pán poslanec, keď aspoň raz dodržíte svoj sľub, ktorý ste dali v tejto Národnej rade, a budete sa zaujímať o zákony, budete niekedy na ne chodiť, budete tu sedieť a diskutovať, tak ako ste to kedysi všetkým sľúbili a pozriete sa niekedy sám sebe do zrkadla, pretože to ste nerobili asi veľmi dávno.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

24.11.2015 14:57 - 15:03 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Prepáč, pán predseda, musím si zobrať slovo na chvíľu.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
V tomto prípade je to dovolené.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Páni kolegovia, milí, ktorí ste momentálne na balkóne všetko nastupujúci policajti, oni dostávajú (Ukázanie rukou na balkón rokovacej sály.) v tomto na tejto strednej odbornej škole, sú to všetci tí, ktorí budú v budúcnosti slúžiť Policajnému zboru, kompletné vzdelanie na Strednej odbornej škole Policajného zboru a rozhodne keby som sa ktoréhokoľvek z nich opýtal, pán poslanec Hlina sa môže ísť ich opýtať, všetci by vedeli odpovedať na to tak, že z diplomatického pasu Slovenskej republiky žiadne výsady a imunity nikomu nevyplývajú. (Ukázanie rukou na balkón rokovacej sály.) Všetci kývajú hlavou, je to dané. Ďakujem pekne. (Potlesk.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Ďakujem pekne.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
A všetkým ešte držím palce, aby dobre zmaturovali.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 14:54 - 14:56 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Takže podobne ako v prípade obce Gabčíkovo návrh na vyhlásenie obce Turany za mesto sa predkladá na základe žiadosti obce. Treba povedať, že sa predkladá na základe jednotlivých odporúčaní jednotlivých orgánov štátnej správy, ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ministerstva kultúry, ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce.

Podobne ako v predchádzajúcom návrhu skonštatujem, že mestami Slovenskej republiky sú obce, ktoré za mestá vyhlásila Slovenská národná rada alebo Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky alebo ešte v prípade obce podľa osobitného zákona.
Z tohto pohľadu treba povedať, že obec Turany má 4 332 obyvateľov a je administratívnym a kultúrnym centrom, zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí, je veľmi aktívne, má tam niekoľko ďalších služieb štátu, ktoré poskytuje aj ďalším obciam, má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a v časti územia má mestský charakter zástavby. V minulosti už mala obec Turany udelené mestské výsady.

Uvedená obec spĺňa zákonné podmienky vyhlásenia obce za mesto, a preto je možné sa stotožniť so žiadosťou obce.

Je príznačné, že podobne, ako som to uviedol pri Gabčíkove, aj obec a budúce mesto Turany má výborne rozvinutú dobrovoľnícku činnosť, najmä na úseku Dobrovoľného hasičského zboru patrí medzi najpočetnejšie a najaktívnejšie v celej Slovenskej republike. Aj preto si myslím, že táto žiadosť je hodná podpory celej snemovne.Ďakujem pekne za podporu tohto návrhu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 14:49 - 14:51 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, návrh na vyhlásenie obce Gabčíkovo za mesto sa predkladá na základe žiadosti obce a na základe odporúčania príslušného okresného úradu v sídle kraja.

Mestami Slovenskej republiky sú obce, ktoré za mestá vyhlásila Slovenská národná rada, Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky, alebo obce podľa osobitného zákona.
Slovenská republika má v súčasnosti 138 miest, čo je 4,77 % z celkového počtu obcí 2 890. Poslednými obcami, ktoré boli vyhlásené za mestá v septembri 2001, čiže pred viac ako štrnástimi rokmi, sú Šaštín-Stráže a Krásno nad Kysucou.

Najmenším mestom na Slovensku je obec Dudince (niečo málo cez 1 200 obyvateľov).
Žiadosť obce na vyhlásenie za mesto je v súlade s ustanoveniami zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.

Obec Gabčíkovo má 5 397 obyvateľov a je administratívnym a kultúrnym centrom, zabezpečuje niektoré služby aj pre obyvateľov okolitých obcí, má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami a v časti územia má mestský charakter zástavby.
Uvedená obec spĺňa zákonné podmienky vyhlásenia obce za mesto, a preto je možné stotožniť sa so žiadosťou obce, ako aj so stanoviskom príslušného okresného úradu v sídle kraja a vyhlásiť ju za mesto.

Mimochodom, z pohľadu ministerstva vnútra má aj skvelý Dobrovoľný hasičský zbor.

A rovnako tak, čo je dôležité, je, často sa kladie otázka, čo občania získavajú prechodom z obce za mesto, predovšetkým hneď ako je mesto, mesto je v okrese, v kraji, vždy menší počet a vždy sa na nich sústredí pozornosť a, samozrejme, automaticky sú určitým magnetom pre ďalšie služby, pre rozvoj regiónu, vždy to má určitý veľmi pozitívny vývoj pre dané mesto aj región, ktorý je okolo.Ďakujem pekne a za podporu tohto návrhu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 14:41 - 14:47 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Tá rozprava hlavne nebola k zákonu, to treba povedať. Pán poslanec Hlina si tú robotu nedal, aby bola k zákonu. Ale aspoň vidno čo vás trápi, pán poslanec. Sú to naozaj závažné problémy, ktoré ste tu načrtli, naozaj určite toto je vec, ktorá ja momentálne témou číslo jedna v rámci Slovenskej republiky aj bezpečnostnej situácie, ale chcem povedať, že žiadny identifikačný doklad nikoho na nič neoprávňuje. A bez ohľadu na to, či si budete robiť srandu z policajtov z východného Slovenska, aj oni to vedia. A možno to vedia ako tí vaši. A jednoducho každý policajt vie veľmi dobre, aké dokumenty platia v tejto krajine ako identifikácia a že rozhodnutím parlamentu, myslím, ešte v minulom volebnom období bola zrušená akákoľvek imunita priestupková poslancov. Myslím si, že to vedia úplne všetci, aj na základnom školení, aj na akomkoľvek inom. A môžete z nich každého určite kontaktovať.

Takisto nemusíte robiť veci neznalých pracovníkov ministerstva, ktorí to takisto vedia, pretože urážať normálnych ľudí, bežných ľudí pre vás je taká, by som povedal, obľúbená disciplína, lebo všetci sú hlúpejší ako ste vy, vy ste najmúdrejší, to je v poriadku, to všetci tu veľmi dobre vieme, že ste génius, ale faktom zostáva, že keď človek odtiaľ komunikuje s poslancom Národnej rady, tak ten človek úctu chce prejaviť, má kus zodpovednosti. Všetci sa snažili vás tam spojiť s riaditeľom protokolu. Ten človek určite bol človek najpovolanejší, čiže skôr sa môžete poďakovať, že vás nechcel vybaviť bežný pracovník ministerstva zahraničných vecí, ale chceli tam, aby vám dali najfundovanejšieho človeka.

A rovnako tak aj v protokole, v knižke, ktorú dostávate na začiatku ako poslanci Národnej rady, to sú poučenia zo strany ministerstva zahraničných vecí, tak tam máte všetky tieto veci napísané. Máte tam uvedenú aj konvenciu ženevskú, alebo viedenskú, v tomto prípade tuším je to viedenská konvencia, ktorá hovorí o právach a imunitách a výsadách diplomatických pracovníkov a že diplomatický pas má účinky iba v zahraničí. V prípade nás na Slovensku slovenských diplomatov, ktorí majú diplomatický pas, lebo ho nemajú iba poslanci, ale mnoho ďalších ľudí ho má, na žiadne veci, samozrejme, neoprávňuje, ani nijakým spôsobom nezvýhodňuje diplomatický pas. Ale to, si myslím, vedia úplne všetci. Ak vám chceli poskytnúť takúto informáciu z vrcholových miest ministerstva zahraničných vecí, by ste to mali prijať ako to, že si vás chceli uctiť. K tomu od vás uvedené ukazuje, že to bolo zbytočné, pretože naozaj to je, ako hrach do válova sypať v prípade vašom.

Takže k zákonu ste nepovedali nič, takže tam len skonštatujem, že s ním teda asi súhlasíte, tešíme sa aj na váš hlas za tento zákon, pretože tie čísla, ktoré Slovensko dosiahlo v posledných rokoch, svedčia o tom, že sme sa tejto problematike venovali a že to bolo veľmi efektívne a že nejde o marketing, v ktorom určite ste dobrý, vy máte dopredu vypočítané všetko, aj preferencie, aj percentá, aj to, čo kde zaberá, aj to, na akej strane novín treba mať inzerát.

Ja vám môžem povedať iba toľko, že keď som prišiel na ministerstvo vnútra, tak priemerný počet mŕtvych na cestách bol na úrovni okolo 620 mŕtvych za jeden rok. Teraz je to niečo málo cez 200. Myslím si, že každý rok na nich dokážeme zachrániť 400 ľudí. Tak, si myslím, o 400 domácností je šťastnejších viac počas vianočných sviatkov. A na to som naozaj hrdý, nie preto, že som to ja dosiahol, ale preto, že to dosiahli policajti, hasiči, záchranári a stavbári ciest a dokonca aj tí, ktorí vykupovali autá v šrotovnom, pretože spoločnosť AUTO-PARTNER SK sa zásadne zmenila za posledné roky, a tak máme bezpečnejšie autá.

Keď chcete poznať zhruba ešte čísla, tak vám môžem povedať, že zhruba 15 – 20 % každá tá zložka sa podieľa na zvýšení bezpečnosti na našich cestách, už som o tom dnes hovoril, či je to zhruba 15 % vozového parku, či sú to lepšie brzdné dráhy, bezpečnejšie autá s airbagmi a podobne alebo sú to záchranári a hasiči, ktorí dokážu vystrihnúť zranených ľudí z áut o 22 minút rýchlejšie, ako to bolo predtým, a dokážu odovzdať zranených do rúk lekárov, ktorí dokážu rýchlejšie zachrániť život, pretože tieto minúty sú rozhodujúce pre rozsah zranenia a zranenie nezlučiteľné so životom.

Takisto prítomnosť policajtov na cestách svedčí o tom, že ľudia jazdia pomalšie.

A jediný nedostatok a slabú Achillovu pätu, keď to tak poviem, máme stále pri chodcoch a cyklistoch, ktorí naďalej občas ignorujú povinnosť nosiť reflexné prvky, či mimo obcí alebo už aj v obciach. A toto keď sa nám podarí v rámci osvety zdokonaliť, tak by sme mohli ísť výrazne ešte pod 200 obetí na cestách ročne. Už teraz sme vo veľmi vysokom ratingu hodnotenia najbezpečnejších krajín z tohto pohľadu. A bolo by dobré, ak by sme každého človeka na cestách chceli zachrániť a raz tu mali nulu. Ale vždy niekto ešte tie predpisy poruší. Preto tie predpisy existujú.

Klesajúci počet výberu pokút aj zníženie pokút, ktoré sme urobili v posledných rokoch, mali byť práve určitou odmenou pre vodičov v tom, že ich nechceme terorizovať, ale že základné zníženie pokuty zo 60 na 50 alebo aj tej strednej zo 650 na 400 eur by malo byť práve tou motiváciou, že si uvedomujeme, že ľudia jazdia bezpečnejšie a pomalšie, nehovoriac o tom, že samotná rýchlosť a prekročenie rýchlosti nepatrí medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd, ale spolu s alkoholom je to neprimeraná rýchlosť a medzi neprimeranou a nepovolenou rýchlosťou treba vidieť základný rozdiel. Ak ide niekto deväťdesiatkou, čiže povolenou rýchlosťou, ale zároveň je pred ním 180-stupňová zákruta, tak zjavne tú zákrutu nemôže prejsť v bezpečí. A najčastejšou príčinou nehôd je neprimeraná, nie nepovolená rýchlosť. To sú dva rozdielne pojmy. Ale tiež nemôžem čakať od všetkých, aby to na prvýkrát pochopili.Veľmi pekne vám ďakujem za podporu tomuto zákonu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 14:01 - 14:04 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne a milí dvaja zástupcovia opozície, i keď pri tebe, pán poslanec, to nie je isté, kde vlastne presne v tejto chvíli si, no hlavnými oblasťami zmien navrhovanej novely je úprava s cieľom zvýšiť ochranu najmä chodcov a cyklistov, niektoré zmeny v evidenčných úkonoch pri odhlásení a prihlásení držiteľa vozidla, ale medzi najdôležitejšie zmeny v pravidlách cestnej premávky možno zaradiť určite zavedenie povinného nosenia prilieb pre deti prepravované na cyklosedačke a sprísnenie postihu za ohrozenie chodcov a cyklistov.
Ako som už uviedol v predchádzajúcom bode, tak práve chodci sa stali tento rok takou významnou skupinou obetí na našich cestách, pretože naďalej si na svoje oblečenie nechcú dávať reflexné prvky, ktoré, ako sa preukázalo, vysoko zachraňujú životy chodcov. A budeme veľmi tvrdo na tom stáť, nielen čo sa týka vyžadovania toho, ale aj osvety a snahy vzdelávať chodcov. Predovšetkým v nočných časoch proste si stále myslia, že ich je vidieť. A to je ten najväčší omyl.
Plus sme zaviedli určitú úpravu pokút, aby sme si boli úplne na jasnom. Najčastejšie ukladané pokuty sme znížili zo stropu 650 na 400 eur a zaviedli sme ich zvýšenie zo 650 na 800 eur iba pri mimoriadne agresívnych vodičoch, ktorí prekračujú rýchlosť o viac ako 50 kilometrov za hodinu v obci, to znamená, idú 100-kilometrovou rýchlosťou, a o viac ako 60 kilometrov za hodinu na diaľniciach, teda idú viac ako 190 kilometrov za hodinu.
Myslím si, že jednotlivé návrhy, ktoré prišli z výborov, odporúčame schváliť.
Myslím, že ten zákon je posunom opäť dopredu v našej snahe ísť tým smerom, aby sme mohli znižovať ďalej nehodovosť na našich cestách. Viete, že Slovensko bolo v uplynulom roku vyznamenané za najlepší pokrok v rámci boja s obeťami na cestách, pretože z priemerného čísla okolo 600, ktoré sme mávali okolo roku 2006, tak momentálne sme niečo cez 200, okolo 230 – 240 a máme záujem, aby sme v najbližších rokoch klesli pod 200 obetí ročne. To by bol taký cieľ, ktorý by sme si sami pred seba postavili.
Ďakujem pekne za pozornosť a ďakujem za podporu tomuto zákonu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 11:56 - 12:02 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dámy poslankyne, páni poslanci, tak mali sme tu niekoľko viacej vystúpení. Prvé, také by som povedal komediálne, trošku do cirkusu, pán poslanec Hlina, no vám poviem, pán poslanec, tak vás pri tej trasúcej ruke, ktorú tu bolo vidieť proste sprevádza obrovský strach z jediného. Ten strach bol viditeľný, už keď ste prišli do parlamentu. Prvé, oklamali ste svojich voličov a ušli ste z klubu OĽaNO, pretože ste všetkým tvrdili, ako poctivo prisahali, budete konať podľa svojho svedomia v klube OĽaNO. Odišli ste z OĽaNO a založili ste si novú stranu. Väčšie preferencie ako vaša strana, pán poslanec Hlina, mala už aj strana SKOK. Tak ste prepadli absolútnej panike a po kolenách ste sa priplížili do klubu KDH. Nezastávam sa klubu KDH, ale určite jeho úspech a jeho veľkosť nie je daná vaším skvelým politickým prístupom. Takže prečo ste opustili svoju vlastnú politickú stranu a ľudí, ktorých ste presviedčali, že ju s nimi budete zakladať? Vedeli ste, že vás nikto nepočúva, že nikoho nezastupujete, pán poslanec. A to je jediný dôvod, pre ktorý s vami nie je dôvod diskutovať výraznejšie, lebo nereprezentujete nikoho. Ľudí, ktorých vás sem zvolili, ste sklamali a oklamali, to znamená, podviedli ste ich. V tomto prípade platí pre toho, kto podvádza, iba jedno slovo, podvodník. Tých ste podviedli, potom ste celý čas všetkým tu nadávali, všetci sú podľa vás neviem čo možné všetko, len preto, aby ste na seba upútali pozornosť A napriek tomu viete, že to nefunguje. Keď ste zistili, že nemáte šancu byť so svojou politickou stranou, druhýkrát ste vašich sympatizantov podviedli a vstúpili ste... (Reakcia z pléna.) Som rád, že sa toho práve vy dovolávate. Reagujem na rozpravu, neviem či, navrhovateľ reaguje na rozpravu. (Reakcia z pléna.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, pán minister reaguje na to, čo ste vy rozprávali v rozprave.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Takže tretíkrát ste podviedli svojich voličov týmto spôsobom. A dôvod, pre ktorý sa s vami diskutuje menej, je preto, pretože ak si všimnete diskusie, do ktorých chodím, tak hovorím s bývalými ministrami, keďže sú väčšinou teraz v opozícii, či je to pani poslankyňa Žitňanská, s predsedami strán (pán poslanec Bugár, Martin Fedor, bývalý minister obrany), tak vy v tejto chvíli nereprezentujete ani politickú stranu a nič v podstate. Takže tak to aj z toho vyplýva. My diskutujeme väčšinou s relevantnými politikmi, ktorí proste aj v minulosti zastupovali silové rezorty. Takže tento váš taký hysterický výbuch môžem komentovať iba tým, že máte proste strach z toho, že sa neprekrúžkujete do parlamentu. A teraz na to, ako sa vám podarilo oklamať Igora Matoviča, už zrejme KDH až tak úplne neskočilo. Takže tento strach asi bol reprezentovaný v tejto chvíli v tejto sále.
Čo sa týka reálnych vecí, ktoré sa dotýkali toho zákona, ja len skonštatujem to, tak ako sme sa bavili v rozprave, tak sa to vlastne aj skončilo.
Pán poslanec Zajac povedal, že tam neostávajú, čiže on je s tým, že sa už nebudú... (Reakcia z pléna.) Ten kariérny postup je daný.
Pán poslanec Hlina, samozrejme, tradične on ešte pravdu nepovedal odkedy v tomto parlamente je. Samozrejme, nie sú 4 mil. na odmeny, ale je toho ďaleko viacej. A väčšinou ma za to kritizujete, pretože na odmeny policajtom každoročne ide okolo 26 mil. eur. Takže len aby ste vedeli, to je všetko motivačné. Neviem, čo konkrétne ste vy mysleli, ale to je dlhodobo,
Pán poslanec Lipšic sa mračí. Aj, pán poslanec, keď ty si bol minister, to dlhodobo je zhruba rovnaká suma. A my sme zaviedli vlastne hodnotenie, na základe ktorého vlastne sú hodnotení v štyroch kategóriách, podľa toho dostávajú aj svoje odmeny v lete, ale aj na jeseň a podľa výsledkov.
Rád by som povedal, že ak ste spochybňovali niektoré veci, či krádeže vlámaním, či krádeže v chatách, v záhradkách, to je to, čo vás vždycky trápilo, tá denná kriminalita. Tam sme išli dole o 40 – 45 %. Zoberte si, ešte v roku 2002 sa bežne ukradlo cez 6 500 áut, teraz je to niečo málo cez 2-tisíc. V týchto štandardných trestných činoch nelatentných, ktoré sa vždy oznamujú, či sú to krádeže áut alebo vlámania, lúpeže, sme absolútne išli dole. Kedy naposledy ste počuli banku o tom hovoriť? Tento rok možnože je to skôr výnimka, ale aj v lúpežiach je stav naozaj mimoriadne nízky. Dokonca v násilných trestných činoch sme sa dostali do top 5 krajín najbezpečnejších v rámci Európskej únie, to znamená, či sa týka to vrážd alebo závažných násilných trestných činov. To sú naozaj veľmi dobré výsledky policajtov, za ktoré si určite svoje odmeny zasluhujú.
A posledná poznámka k tomu, čo je zase subjektívny pocit, pán poslanec. Ale v skutočnosti klesá výber pokút, teraz je ten rozdiel asi okolo 3 mil. eur, o ktoré to pokleslo. Čiže pre nás nie je podstatné vyberanie pokút, ale to, aby to klesalo a bola bezpečnosť na cestách, je to reakcia na to, na čo sa pýtal pán poslanec Lipšic, v podstate tento rok v tejto chvíli sme približne na roku minulom, od rokov 2011, 2012, keď sa podarilo prvýkrát prelomiť vlastne ten záväzok Únii ísť pod 50 %, to bolo 300 obetí na cestách, potom to bolo nejakých 297, 250, potom bol ten taký rok naozaj, ktorý vypadal veľmi dobre, bolo to až nejakých 223, teraz minulý rok to bolo na nejakej úrovni 235 a tento rok to bude zhruba na približnej úrovni plus-mínus zhruba päť obetí. Držíme sa hlboko pod tými 50 % a tento rok naozaj to, čo v posledných dvoch týždňoch nás tak mimoriadne vyrušilo, je počet chodcov (opätovne neosvetlení, proste absencia reflexných prvkov). Musíme začať ešte intenzívnejšie pracovať pri tej komunikácii s chodcami. To sú najzraniteľnejšie obete a najviac ich v poslednom období narástlo. A je to proste vždy veľmi smutný príbeh. Takže ku tým chodcom sa budeme ešte vracať, ale zhruba sa to v tých záväzkoch, ktoré máme, drží na 70, čiže ešte o ďalších 10 na nejakých 40 % z pôvodného záväzku. Takže tá situácia je dobrá, ale neklesá to spôsobom, ktorý by sme si predstavovali, ale vždycky je to kombinácia vecí práce polície, modernizácie áut, veľa urobilo napríklad aj šrotovné, veľa urobil výcvik a nová technika hasičov, ktorí skrátili dobu dodania zraneného vodiča do rúk lekárom o 22 minút, čo sú rozhodujúce minúty, a, samozrejme, nové cesty. Nové cesty, stále platí, sú najbezpečnejšie diaľnice a rýchlostné cesty, to stále ostáva. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 10:33 - 10:36 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ja iba do toho vstúpim jednou vetou.Tak sa oficiálne podľa zákona o štátnej službe volá riaditeľ inšpekcie, nadriadený. Hej, to je iba technické prevzatie názvu. Nariadený, ktorý riadi inšpekciu, to je riaditeľ inšpekcie, povedané ľudovo. (Reakcia z pléna.) A tak sa volá aj teraz, ale minister stále riadi, minister riadi aj Policajný zbor, aj inšpekciu, aj všetky tie veci, len všetci policajti sú súborom Policajného zboru, to je základná vec, čo si poplietol aj pán Harabin, Prezídium Policajného zboru a Policajný zbor sú dve rozdielne veci, policajti tvoria Policajný zbor ako celok, napríklad aj ochrana ústavných činiteľov nie je súčasťou Prezídia Policajného zboru, ale je to Policajný zbor.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.11.2015 10:24 - 10:25 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy a páni, k tomuto návrhu sme už hovorili veľa, myslím si, aj na Výbore Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, kde sme vlastne aj prijali určitú kritiku zo strany opozície, ktorá tu bola. A myslím si, že sme prijali rozhodnutie, ktorým jednu časť, ktorá hovorila o výberových konaniach, najbližším pozmeňujúcim návrhom vlastne meníme, presne na základe pripomienok ešte z prvého čítania, ďalej, snažíme sa týmto zákonom najmä skvalitniť prípravu, to znamená, zavedením vlastne kasárenského typu výcviku v úvode zvyšujeme vek potrebný na vstup do Policajného zboru na 21 rokov a takisto sme teda zmenili tú časť podľa tých pripomienok, ktoré mali niektorí opoziční poslanci, to teraz zmeníme počas rozpravy na to, aby minister najvyšších predstaviteľov Policajného zboru mohol považovať za súčasť svojho tímu, keď preberá politickú zodpovednosť za to, ako sa ministerstvo riadi. Tu sme práve tým pripomienkam ustúpili. Ďakujem pekne za podporu tomuto návrhu.
Skryt prepis