Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

28.6.2012 o 18:35 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 12.9.2012 16:31 - 16:37 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja vlastne ani neviem veľmi k čomu, pretože vlastne málo kto vystúpil k správe, treba objektívne povedať. Väčšina z tých, čo vystúpili, robili svoju osobnú prezentáciu, v momente, keď odišli kamery, stiahli svoje vystúpenia, čo je vlastne príznačné, prečo to vlastne celé robia, a myslím si, že tak málo je, myslím si, že naivných ľudí, že verili tomu, že majú nejaký úprimný záujem, pretože naozaj hovorili iba o sebe, čo som tak zaregistroval a spor, ktorý som si všimol bolo, že či niekto bol niekde, nebol niekde, či niečo organizoval alebo neorganizoval, je to smutné.
Ale to napriek tomu nejakým spôsobom nevplýva, niektorí kládli otázky, môžu ich položiť predovšetkým sami sebe, tam nájdu odpoveď, presne tak, presne tak. Ale to tiež nie je teraz dôležité. Pre nás je dôležité, aby sme nevnášali do tohto vyšetrovania politiku, ja chcem povedať, že vyšetrovací tím sa naozaj drží faktov. Bol tu bývalý minister, ktorý neurobil dva roky nič pre to, aby sa niečo objasnilo. Mal asi čas, že musel tie chlebíčky pojedať z nejakého iného zvieraťa, a toto sú všetko naozaj tie veci, ktoré sem teda naozaj nie úplne patria. Ešte raz sa k tomu vrátim. Toto je správa k samotnému vyšetrovaniu, je neštandardné, aby sa o živom spise informovalo a že sa o to vôbec žiadalo. Mrzí ma, ale že to každý používa predovšetkým na svoju vlastnú prezentáciu, čo nie je ale zakázané, takže tomu nejakým spôsobom ani nehodláme brániť. Faktom však zostáva, že pánom vyšetrovania, pre tých, ktorí to náhodou nevedeli, boli tu také vystúpenia, že nemali predstavu o tom, ako je trestné stíhanie vedené. Jedna vec je politická kauza a odpoveď, ktorú v politickej kauze dávajú voliči vždy vo voľbách, čo si oni myslia, a druhá vec je trestné vyšetrovanie, ktoré vedie prokurátor, príslušný v tomto prípade špeciálny prokurátor, na čo máme špeciálne orgány pre vyšetrovanie najvážnejších káuz určené, a ten určuje akým spôsobom sa vyšetrovanie uberá, a to sa nemôže riadiť na základe pocitov, domnienok alebo menej, alebo sebe viac emotívnych vystúpení, a na základe dôkazov, ktoré sa intenzívne snažia podrobne zháňať, z toho sa nerobí priamy prenos, pretože je najlepšia cesta takýchto vecí k tomu, aby sa vedel súper, o ktorého ide, pripraviť na svoju obranu. Ak týmto spôsobom chcete uľahčiť situáciu tým, ktorí sú podozriví z tejto trestnej činnosti, je to vaše morálne právo, ale, samozrejme, sami seba tým poznačíte, že budete práve tými, ktorí naopak chcú, aby tá kauza bola ututlaná. Myslím si, že naozaj veľmi intenzívne pracujú policajti. Je to naozaj najväčší vyšetrovací tím historicky a z môjho pohľadu je, vôbec nevylúčim, že sa ešte rozšíri, ale v každom prípade si nemyslím, že by sa mali chuť vzdať alebo nejakým iným spôsobom to robiť, a nikto vyšetrovací tím dnes zosmiešňoval, tu sa bavíme, že málokto, niektorí nedokážu rozdeliť politiku a politikov od policajtov. Politici nie sú policajti a tam už tá politická hádka k tomu patrí. Policajtov by sme mali nechať bokom, najmä tým, že nebudeme behať po chodbách niektorých špecializovaných úradov a vyhrážať sa ako niektorí poslanci, že týchto policajtov vyzlečú z uniformy, lebo poznajú ministra. Takže toto je vec, ktorá sa určite nestane a ktorej určite zabránime. Napriek tomu si myslím, že budeme schopní v nejakom čase túto, tento obraz, túto mozaiku predstaviť tak, aby nastavila zrkadlo tomu, čo sa v tých rokoch 2005 a 2066 na Slovensku dialo a mnohí budeme ešte možno prekvapení. Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2012 14:05 - 14:13 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Pekný deň vám všetkým prajem. Vážený pán predsedajúci, dámy poslankyne, páni poslanci. Je to trochu neštandardné, popravde väčšinou informujeme o určitých skutočnostiach a udalostiach. Toto je asi možno tak prvýkrát, kedy počas priebehu konania je vyzvaný člen vlády na to, aby informoval o priebehu, o priebehu trestného konania. Splnil som tie úlohy, ktoré vlastne sa odo mňa aj vyžadujú, a teda tých, ktorí sú poverení vyšetrovaním a ktorí vedú toto vyšetrovanie, dostali odo mňa adekvátne žiadosti a dostal som na svoje požiadavky, ktoré mi predniesla Národná rada, aj odpoveď. Dovoľte teda, aby som stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry vedenej pánom JUDr. Dušanom Kováčikom, špeciálnym prokurátorom, na pôde parlamentu aj predniesol. Snáď potom by som si dovolil ešte nejaký krátky komentár z nejakého môjho uhla pohľadu.
Dňa 19. júla 2012 predseda Národnej rady Slovenskej republiky uznesením
číslo 36 požiadal podpredsedu vlády a ministra vnútra o predloženie Národnej rade Slovenskej republiky správu o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila. Následne nato sa minister vnútra Slovenskej republiky stretol so špeciálnym prokurátorom JUDr. Dušanom Kováčikom a zároveň dozorujúcim prokurátorom predmetnej trestnej veci a v súlade s citovaným uznesením tohto uznesenia požiadal o predloženie informácie, s obsahom ktorej by mohol minister vnútra Slovenskej republiky oboznámiť poslancov Národnej rady s priebehom vyšetrovania. Rešpektujúc všetky zásady trestného konania, ustanovenie § 6 ods. 1, 2 Trestného poriadku, ako aj tú skutočnosť, že vec je "živá", vyšetrovanie neustále trvá, predkladám nasledovnú informáciu.
Vo veci s pracovným názvom tzv. Gorily bolo dňa 9. januára 2012 vydané
vyšetrovateľom Policajného zboru Prezídia Policajného zboru Úradu boja proti organizovanej kriminalite pod sp. zn. ČVS: PPZ-5/BOK-CA-2012 uznesenie a to podľa ustanovenia § 199 ods. 1 Trestného poriadku. Trestné stíhanie bolo začaté pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Trestného zákona, obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a), ods. 2 písm. a) (s poukázaním na § 138 písm. h) Trestného zákona, ods. 4 písm. b) Trestného zákona, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a), odsek 2 písm. a) (s poukázaním na § 138 písm. h)... (Prerušenie čítania správy predkladateľom. Poznámka predkladateľa: "Sám som sa stratil v týchto číslach. Chvíľu mám pocit, že to čítam ešte raz, ale faktom je, že nečítam." Smiech.)
... Trestného zákona a Trestného zákona zločin prijímania úplatku podľa § 328 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona, obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1, ods. 2, ods. 3 Trestného zákona a prečin nepriamej korupcie podľa § 336 ods. 1 Trestného zákona. Ďalej prečin podplácania podľa § 332 ods. 1 Trestného zákona, obzvlášť závažný zločin podplácania podľa § 333 ods. 1, ods. 2 písm. b), ods. 3 Trestného zákona a prečin nepriamej korupcie podľa § 336 ods. 2 Trestného zákona.
Podstata protiprávneho konania doposiaľ neznámych páchateľov spočíva v tom, že títo v období najneskôr od roku 2005 do presne nezisteného času, minimálne však v priebehu roka 2006 si z iniciatívy osôb činných v spoločnostiach jednej z finančných skupín, s cieľom nezákonného obohatenia a získania finančného prospechu veľkého rozsahu založili zločineckú skupinu, ktorá vykonávala protizákonnú činnosť tým, že sa zaoberala korupciou verejných činiteľov pôsobiacich vo vláde Slovenskej republiky, vo Fonde národného majetku Slovenskej republiky a v Policajnom zbore Slovenskej republiky a korupciou členov dozorných a výkonných orgánov viacerých štátnych podnikov v súvislosti s privatizáciou týchto štátnych podnikov, na základe čoho zločinecká skupina a jej členovia získali finančný prospech veľkého rozsahu. Vo veci sa jedná o veľmi rozsiahle a náročné dokazovanie, pretože k protiprávnemu konaniu malo dôjsť v rokoch 2005 a 2006.
Vzhľadom na túto skutočnosť vec realizuje špecializovaný tím založený prevažne z príslušníkov Úradu boja proti organizovanej kriminalite a potom príslušníkov Úradu boja proti korupcii, Úradu inšpekčnej služby, sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Spravodajskej jednotky finančnej polície Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru.
Doposiaľ bol zadovážený listinný materiál v rozsahu cca 60 000 strán, bolo vypočutých viac asi 50 svedkov, spracovaných niekoľko desiatok žiadostí, vykonané zaisťovacie úkony a tak ďalej. Vedúcim špecializovaného tímu boli spracované plány vyšetrovania, ktoré sa neustále dopĺňajú o ďalšie úkony.
Nakoľko vo veci je potrebné vykonať ďalšie, doposiaľ neustálené množstvo úkonov, dozorujúci prokurátor požiadal o navýšenie počtu príslušníkov špecializovaného tímu o ďalších členov, tentoraz z Úradu boja proti korupcii, pretože vyšetrovanie trestných činov korupcie je nosnou časťou v predmetnej trestnej veci.
Doposiaľ zadovážené dôkazy zatiaľ neumožňujú postup podľa § 206 Trestného poriadku, teda v tomto štádiu trestného konania nie je možné vzniesť obvinenie žiadnej konkrétnej osobe.
Vzhľadom na obtiažnosť a rozsiahlosť dokazovania nie je v tomto štádiu konania možné určiť termín ukončenia veci. JUDr. Dušan Kováčik, špeciálny prokurátor, vlastnou rukou.
Vážené dámy poslankyne, páni poslanci, predniesol som vám správu, ktorú, o ktorú ste požiadali a ktorú spracovali tak špeciálny prokurátor, ako aj vedúci vyšetrovacieho tímu. Častokrát táto téma rezonovala tak pred voľbami, ako aj po voľbách, kde boli zo všetkých strán dané jednoznačné žiadosti, aby tím dostal priestor na svoju prácu, a predovšetkým, aby mal tu podporu, ktorú potrebuje a aby nebolo politicky zasahované do jeho vyšetrovania. Tím teda aktívne pracuje a ja som mal možnosť s tímom pomerne dlhú dobu rozprávať, kde potvrdili, že spolupráce s jednotlivými zložkami štátu je v poriadku, rovnako tak získavajú ďalšie informácie, mnoho tých častí mozaiky, ktorú sa snažia vyskladať, sa im už vyskladať podarilo. Pracujú intenzívne ďalej. Ten spis každým dňom narastá o niekoľko strán a myslím si, že v mnohých veciach prišli na nové skutočnosti, ktoré verím, že budú ich oprávňovať k tomu, aby mali možnosť ísť už konkrétnejšími smermi. V každom prípade treba povedať, že práve tým, že je ten prípad starý a pomerne rozsiahly, je to, samozrejme, dokazovanie veľmi náročné. Napriek tomu s pohľadom na to, že ide, myslím, o najväčší tím v histórii policajného zboru z pohľadu početnosti, aj z pohľadu toho, že požiadali o nielen o fyzické doplnenie, ale aj materiálne a finančné vybavenie, ktoré, samozrejme, okamžite obratom dostali, tak sme sa aj pýtali, akým spôsobom majú pocit, že môžu postupovať ďalej. Všetci sú jednotného názoru, že tento prípad sa postupne ďalej vyšetruje. Nejde smerom, ktorý by situáciu nejako zahmlieval alebo nejakým spôsobom nebolo možné vidieť ďalšie kontúry.
Som preto presvedčený, že sa tímu, tak s akou iniciatívou do toho vstupuje, tú mozaiku, ktorú chceme vlastne všetci vidieť, aj vyskladať podarí. To je z mojej strany zatiaľ všetko. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 28.6.2012 18:35 - 18:40 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené dámy podpredsedníčky parlamentu, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, chvíľu som uvažoval, predtým než uvediem toto, že ako to uviesť. Popravde na základnej škole som niekoľkokrát vyhral školské kolo v rýchlosti v čítaní. A viem si predstaviť, že by som to dokázal aj dnes, ale toto je vážna pôda, a preto prejdem k serióznej veci.
Chcem len pripomenúť to, že jedna vec je zákonný text, ktorý končí v zákone, a preto sa vyžaduje jeho presnosť z rokovacieho poriadku. A jedna vec je úvodné slovo, v ktorom nemusím... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán podpredseda vlády, skúste nám to odôv...

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Máte pravdu, pán predseda, čo do toho. Takto presne, máte pravdu.
Takže. Vážené dámy a páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle príslušných ustanovení zákona o verejnom obstarávaní vám predložil návrh na voľbu pani Ing. Zity Táborskej do funkcie predsedu Úradu pre verejné obstarávanie.
Úrad pre verejné obstarávanie sa stal neobsadeným, alebo neobsadené miesto bolo predsedu Úradu pre verejné obstarávanie po tom, čo predchodca Roman Šipoš bol v zmysle uznesenia vlády zo 7. júla 2010, po tom, čo bol vymenovaný, sa tejto funkcie vzdal, a preto je už dlhší čas toto miesto neobsadené.
V júni roku 2011 zverejnil Úrad vlády Slovenskej republiky výzvu na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie, pričom o post sa mohol uchádzať každý záujemca, ktorý spĺňal vo výzve stanovené podmienky, a to vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, odborné znalosti v oblasti verejného obstarávania, preukázateľnú prax v oblasti verejného obstarávania najmenej v dĺžke piatich rokov, a ďalšími predpokladmi pre uchádzačov boli organizačné schopnosti, riadiace skúsenosti a občianska a morálna bezúhonnosť. Na túto výzvu vtedajšej vlády zareagovalo dvadsaťšesť uchádzačov, ktorí splnili podmienky a do stanoveného termínu zaslali aj svoje prihlášky, aj s projektami, ako si predstavujú pôsobenie Úradu pre verejné obstarávanie.
Úrad vlády zradil komisiu z troch expertov v zložení: Daniela Zemanovičová, podpredsedníčka Protimonopolného úradu, Dávid Ondráčka, riaditeľ Transparency International z Českej republiky, Ján Pavel, Vysoká škola ekonomická v Prahe. Uvedení experti hodnotili zanonymizované projekty, čiže nepoznali mená uchádzačov v spojitosti s predloženými projektami. Komisia vybrala štyroch úspešných uchádzačov, a to Ing. Erika Hevešiho, Ing. Zitu Táborskú, Ing. Imricha Maťaša a Mgr. Petra Kuboviča, z ktorých jeden Ing. Erik Heveši vzal späť svoju ponuku, a ostali teda traja úspešní kandidáti.
Vláda Roberta Fica rešpektovala postup predchádzajúcej vlády a pokračovala v začatom procese. Aj vzhľadom na skutočnosť, že jeden z menovaných je priamo členom politickej strany SMER a druhý pracuje v súčasnosti na jednom z ústredných úradov štátnej správy, ostala v podstate jediná možnosť, ktorá by nebola spojená s vládou Roberta Fica, a to práve Ing. Zita Táborská. Takže na základe jej úspešnej kandidatúry a úspešnému priechodu cez výberovú komisiu sme sa rozhodli a vláda prijala uznesenie o tom, že navrhuje za kandidáta na túto pozíciu pani Ing. Zitu Táborskú.
Ďakujem pekne za jej podporu ako dlhoročného a nezávislého odborníka. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

28.6.2012 14:25 - 14:26 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Poznáte ma, aký zvyknem bývať výrečnejší, minúta štyridsať sekúnd naozaj nebude stačiť na to, aby som dokázal to podrobne popísať. V každom prípade sa budem uchádzať o to, aby som mohol túto snemovňu informovať potom, čo celý projekt bude pripravený v konkrétnejších číslach. Odhadujem to v rámci júlovo-augustovej schôdze, kde by sme mohli o nejakých zásadách toho, čo ideme robiť, povedať.
To, čo je najpodstatnejšie ako informácia pre vás, je, že ideme robiť zásadnú hlbokú štrukturálnu zmenu štátnej správy. To znamená, namiesto sedemsto štyridsiatich piatich úradov na konci tejto reformy by malo byť sedemdesiatdeväť centier verejnej správy, okresných úradov, akokoľvek ich nazveme.
Toto by malo samozrejme znamenať zásadnú úsporu práve v tom životnom cykle, v tých nákladoch. Čiže nie mzdových, ale v tom, čo sa míňa na obsluhu, na tieto činnosti celého štátu. Nebude sa táto reforma však dotýkať iba samotnej štátnej správy, ale bude globálne prechádzať vlastne všetkými tými inštitúciami, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom naviazané na štátny rozpočet, pretože bude existovať konkrétny benchmarking, akým spôsobom má vyzerať a pracovať úradník, ako má vyzerať kancelária, ako má vyzerať jeho podaný výkon pre občana, aby občan nemusel cestovať z jedného miesta na tri-štyri úrady, ale stačilo mu jedno kontaktné miesto, na ktorom vybaví všetko.
Toto už máme overené z predchádzajúcej menšej reformy, ktorú sme robili voči živnostníkom, ktorí si vlastne vystačia, aby došli iba na jedno miesto, a tam už všetky veci - od registra trestov počínajúc až po registrovanie na daňové, sociálne a zdravotné poistenie funguje na jednom mieste. Toto sa vlastne má rozšíriť pre celú agendu, kde dochádza do styku medzi občanom a štátom. A na konci vlastne celej tejto reformy má byť práve kompaktná štátna správa, kde občan príde na najbližšie pracovisko, ktoré má k dispozícii, bez ohľadu na jeho trvalý pobyt a bude schopný celú svoju agendu na ňom priamo realizovať.
To znamená, za štrukturálnou zmenou bude nastupovať samozrejme aj priebeh e-government-u, v skratke, keď to tak poviem, v ktorom vlastne aj tieto zmeny plynule prebiehajú a ešte niekoľko rokov v rámci jednotlivých programovacích období prebiehať budú.
Nechcem ukrajovať minúty našim pánom ministrom, takže len dokončím, že toto sú dva veľmi významné projekty. Sú to napríklad zhodou okolností, keď ste tie otázky položili, dva, dve reformy zo šiestich, ktoré ministerstvo vnútra bude tieto štyri roky realizovať. Patria samozrejme ale k najvýznamnejším. Verím, že budú úspešné, že na konci budú teda zásadné úspory. To je ešte, čo chcem povedať, práve projekt ESO. Má priniesť zásadné, a keď hovorím zásadné, nehovorím o miliónoch eur, zásadné úspory na strane výdavkov štátu. A verím, že vlastne ma budete z tejto otázky spovedať aj v priebehu roku 2014, kedy by sa práve tieto úspory mali aj v rozpočtoch premietnuť jednotlivých štátnych inštitúcií. Verím, že to bude úspešné. A verím, že si v tomto podáme ruku.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2012 14:07 - 14:19 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, dámy poslankyne, páni poslanci, toto je jeden z veľmi dôležitých záväzkov, ktoré si vláda Roberta Fica v tomto funkčnom období na seba predsavzala, a predovšetkým súvisí so skúsenosťami, ktoré za posledné roky na Slovensku boli.
Problémy vo verejnom obstarávaní treba vidieť predovšetkým v dvoch rovinách, ktoré spočívajú jednak v problémoch v súvislosti s korupciou a netransparentným obstarávaním na strane jednej. Na druhej strane bolo uplatnených niekoľko zmien v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré vlastne verejné obstarávanie kompletne znefunkčnilo. Snaha znižovať limity, snaha dávať rôzne prekážky spôsobili, že dnes prakticky nie je možné obstarať prakticky nič bez toho, aby sa nadmerne nepredĺžila doba tohto obstarania. Toho dôkazom sú mnohé prípady, ktoré nachádzajú aj súčasní ministri na svojich ministerstvách. A ja môžem uviesť len napríklad za ministerstvo vnútra, kde bezpochyby bola snaha bývalého vedenia o rýchle vyriešenie problému, avšak aj zákon, aj spôsob, akým sa v tejto chvíli na Slovensku obstaráva, zabránili tomu, aby tento problém bol vyriešený. Budem konkrétny.
Pamätáte si tragédiu v Devínskej Novej Vsi pred dvoma rokmi prakticky, kde minister vtedajší vnútra Daniel Lipšic povedal, že je nevyhnutné, aby sme prezbrojili Policajný zbor Slovenskej republiky z dôvodu, že zasahujúci policajt nemal dostatočne účinnú zbraň na to, aby bol schopný takéhoto nebezpečného páchateľa zastaviť? Napriek niekoľkonásobnej snahe ministerstva vnútra do dnešného dňa nie sú tieto zbrane obstarané, a teda ani zjavne v blízkej budúcnosti nebudú. A ten dôvod je predovšetkým v tom, že komplikovanosť a mnohé možnosti, ktoré úplne likvidujú subjektívne rozhodovanie a možnosť subjektívneho vnesenia rozhodovania tým funkcionárom, ktorí sú priamo zodpovední parlamentu, neumožňujú dostatočne dobre robiť a uskutočňovať politiku, ktorá súvisí práve aj s tým, že sa obstarajú veci, ktoré sú dôležité pre samotný štát.
Napriek tomu si myslíme, že existujú riešenia, ktoré dokážu tento systém plnohodnotne sfunkčniť. Predovšetkým, a chcem využiť čas, teda aby som nehovoril príliš dlho, budem teda trochu stručnejší, ide o to, že chceme zásadným spôsobom zrýchliť verejné obstarávanie, ktoré musí byť ale intenzívne sprevádzané transparentnosťou. Z tohto dôvodu prijímame, že akékoľvek opatrenie, ktoré bude zrýchľovať verejné obstarávanie, ktoré bude znamenať možnosť realizovať politiky, ktoré sú napríklad aj v programovom vyhlásení vlády, musí byť sprevádzané tým, že verejnosť bude do priebehu toho obstarávania hlbšie vidieť.
To síce nesúvisí priamo so zákonom o verejnom obstarávaní, ale viete, že sme hodnotili mnoho opatrení predchádzajúcej vlády, a jedno z tých, ktoré považujeme, že je potrebné, aby sa v ňom pokračovalo, rozširovalo, bolo zverejňovanie zmlúv.
Práve v súvislosti s verejným obstarávaním, chceme vlastne aj doplniť tento princíp o to, aby sme mali možnosť sledovať nielen samotnú zmluvu, ale od úplného prvopočiatku obstarávania až po zaplatenie samotnej ceny a vyhodnotenie kvality diela, je nevyhnutné, aby mal možnosť každý, vrátane daňového poplatníka, sledovať narábanie s peniazmi daňových poplatníkov.
Preto vlastne zásadným spôsobom nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorého novelu pripravujeme, by mal podstatne rozšíriť počet zverejňovacích povinností a mal by nielen pasívne byť verejný, ale chceme, aby bol verejný aj aktívne. To znamená, nielen budeme zverejňovať na našich samozrejme ministerských weboch, alebo na weboch Úradu pre verejné obstarávanie, alebo teda samozrejme v samotnom vestníku, ale dôležité je, že ak podnikatelia majú záujem spolupracovať so štátom v niektorých konkrétnych oblastiach, bude povinnosť vždy príslušných ministrov práve na základe takéhoto zoznamu aktívne všetkých informovať o tom, že túto a túto zákazku, tento a tento spôsob obstarávania idem realizovať a chcem, aby ste o tom vedeli, a chcem, aby ste sa do tej súťaže prihlásili.
Čiže nie je možné, aby sme uskutočnili v budúcnosti akýkoľvek tender, ktorý vlastne nebude dopredu verejne známy. Z toho dôvodu v podstate bude zásadne obmedzené, respektíve zrušené takzvané rokovacie konanie bez zverejnenia. To bude jedna z tých vecí, ktorá bude nositeľom toho, že v ďalšom období nebude môcť týmto spôsobom byť obstarávaný tovar.
Napriek tomu, že to umožňuje smernica, myslíme si, že práve aj v tých najcitlivejších prípadoch je možné, aj v prípade prírodnej katastrofy, povedať dopredu, to je jedno, či to bude hodina, deň, alebo tri, áno, máme túto situáciu a príslušný zodpovedný pracovník alebo samotný minister predstaví, že na základe tejto skutočnosti idem nakúpiť tieto, tieto veci, aby bolo všetkým dopredu jasné, že takéto obstarávanie, či už v núdzi alebo v časovej tiesni, idem uskutočniť, ale aby to bolo verejné, aby sa mohlo o týchto veciach ešte včas diskutovať, predtým než vznikne nejaká škoda.
Hovoríme samozrejme o zjednodušení úpravy pre zákazky takzvané podlimitné. Toto je predovšetkým téma pre obce, kde chceme zásadnejším spôsobom zjednodušiť možnosť obstarávania dvomi spôsobmi. Jednak budeme rušiť, jednak budeme rušiť zákazky s nízkou hodnotou, zákazky podprahové, a všetky sa budú riadiť jedným systémom štandardného obstarávania, a pridáme ďalší systém, ktorý voláme a chceme volať v zákone, takzvané elektronické trhovisko. Tí, čo pracujú s internetom často, vedia, že je to niečo na spôsob takzvaného štátneho eBay-u, kde vlastne nepretržite prebieha ponuka - dopyt, kedy si vyberám najlacnejšiu ponuku a dávam samozrejme veľmi krátku lehotu. Na internete to možné je, aby sa ešte niekto pokúsil o to, túto lehotu prekonať.
Zavádzame samozrejme, aby u všetkých zastupiteľných tovarov, to znamená, tovary ktoré majú štandardne svoju konkurenciu na trhu, to znamená, väčšinou u tých, kde nejde o dielo, bola povinne používaná samozrejme aukcia. Základy tohto pravidla vlastne už boli uvedené.
Dôležité však je, aby to rozhodovanie a akcieschopnosť jednotlivých obcí aj miest a nakoniec aj, samozrejme, aj štátnej správy, bola ďaleko vyššia, za cenu ďaleko vyššej transparentnosti. To vlastne musí byť vždy v rovnováhe.
Samozrejme, chceme prejsť do systému referencií kvality. To znamená, do takzvaného ratingu firiem. Nie je možné, aby firma, ktorá nemá ukončenú zákazku, firma, ktorá okradla štát svojím spôsobom, ktorá nedodáva kvalitne, ktorá necháva za sebou proste pomníky skrachovaných živnostníkov, len preto, pretože má pred očami ciele svojho vlastného zisku, sa mohla zúčastňovať na ďalších obstarávaniach v štáte.
To znamená, popri kvalifikovanom zozname podnikateľov, ktorí sa, iba títo budú môcť zúčastňovať na súťažiach. To znamená, každý podnikateľ, ktorý chce obchodovať so štátom, splní základné podmienky, ktoré bude preukazovať ale iba raz. Úrad verejného obstarávania bude garantom. Bude vlastne garantom toho, že tie údaje o firme, ktoré vedie vo svojom registri, sú pravdivé, a preto nemôže nejaký podnik, ministerstvo alebo ktokoľvek len tak náhodne vylúčiť, vylúčiť uchádzača, lebo sa mu nezdá výpis z registra trestov, alebo sa mu nezdá nejaká iná formálna záležitosť. A na druhej strane bude so sebou tento zoznam prinášať takzvaný blacklist, ktorý bude obsahovať zoznam podnikateľov, ktorí budú mať zákaz práve preto, že buď podvádzali, či už je to pri referenciách, či už je to pri uvádzaní svojich obratov, či už je to pri uvádzaní svojich skúsenosti, ale podvádzali aj pri samotnej zákazke, kedy zjavne niektoré svoje obstarávania nedokončili.
Ďalej, bude platiť všeobecný zákaz dodatkov, predovšetkým pre zmluvy o dielach, kde na to, aby mohlo byť začaté rokovanie o dodatku, predovšetkým o cene, bude musieť rozhodnúť súd o tom, že vznikli skutočnosti, ktoré oprávňujú na začatie takéhoto konania. Nebude môcť dôjsť k subjektívnemu rozhodnutiu samotného ministerstva. Je to veľmi dôležité ustanovenie, najmä pri takých stavbách, ako sú diaľnice, kde sme svedkami mnohých, štyridsať, päťdesiat, šesťdesiat, dodatkových zmlúv.
Poviete, že to môže byť dlhý čas, pretože súdy trvajú pomerne dlho. Preto je veľmi dôležité, aby si uvedomoval dodávateľ, s akou ponukou prichádza a že ju musí ustáť počas celej platnosti zmluvy. A keďže obchoduje so štátom, ktorý je veľmi dobrý platiteľ, musí zniesť aj nevýhodu, ktorá spočíva aj v dĺžke času, aby si vlastne takéto niečo vyjednal.
Zavádzame negatívny floating, to znamená, počas rámcových zmlúv je možné, aby cena klesala len nadol, a musí klesať nadol, ak trh vykazuje klesanie ceny. Ak začne stúpať nahor, je to riziko podnikateľa opätovne, ktorý si mal presne dobre zvážiť, s akou cenovou ponukou ide do vzťahu so štátom, ktorý má výhodné postavenie, pretože je dobrý zákazník. A z tohto tá nevýhoda vlastne do budúcna aj plynie.
Samozrejme, posilujeme ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku, pretože nie je možné len vychádzať z nejakej jednoduchej najnižšej ceny, ktorá v sebe nezahŕňa životný cyklus, nezahŕňa v sebe servis. Viete, bol som svedkom na svojom ministerstve teraz, že vyhral samozrejme s najnižšou cenou, trochou piatich eur za hodinu, servis na servisovanie áut. Všeobecne bezpochyby najnižšia cena v okolí, pretože všetci majú v desiatkach eur túto cenu. Ale cena oleja, ktorú pri tejto servisnej činnosti dodáva, je desaťnásobne vyššia, ako je na trhu. No tak toto sú presne tie veci, ktorým chceme zabrániť. Preto životný cyklus zákazky je najpodstatnejší, koľko celkovo štát zaplatí za životnosť toho tovaru, ktorý vlastne štátu bude slúžiť. Samozrejme, zavádzame zjednodušenie revíznych postupov. To bude téma, ktorú budeme pripúšťať. Predovšetkým je dôležité, že je možné zhodnotiť všetky problémy zákazky na jedenkrát. A takým spôsobom vlastne budeme aj postupovať. To znamená, všetky námietky sú uznané, konanie bude ale iba jedno. To znamená, nebudeme stonásobne prerušovať ľubovoľnú súťaž len preto, pretože niekto má potrebu odďaľovať samotný proces zákazky, pretože mu chýbajú ešte nejaké technológie alebo nejaké doklady na to, aby mohol tú zákazku reálne uskutočniť.
Už sa mi kráti čas, takže v jednoduchosti to zadefinujem. Tento zákon by mal znamenať zásadné zrýchlenie obstarávania, ale predovšetkým by mal znamenať zásadné stransparentnenie, a nerád to slovíčko používam už veľmi často, lebo už niekedy je až by som povedal nadávkou. Mal by predovšetkým znamenať, že všetci budú do toho vidieť. Nič nebude možné v tomto štáte obstarať bez toho, aby dopredu nebolo známe, že sa tak ide diať. Preto vlastne je aj tým nosným, nosnou myšlienkou práve to, že upúšťame od toho, aby bolo možné používať tak známe "erkabezet", teda rokovacie konanie bez zverejnenia. Slovíčko" bez zverejnenia" sa v budúcom zákone nachádzať už nebude.
Ďakujem pekne, pani predsedníčka. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 28.6.2012 14:07 - 14:19 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, pekný deň vám všetkým želám. Dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády Slovenskej republiky v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku Národnej rady ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády z dôvodov ich pracovných ciest a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomní sú: pán minister hospodárstva Tomáš Malatinský na zahraničnej pracovnej ceste, zastupuje ho pán minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek; ďalej neprítomný podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, takisto na zahraničnej pracovnej ceste, bude ho zastupovať podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.
To je všetko, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2012 15:01 - 15:02 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Napriek tomu, že v návode sa píše, že pištoľ je automatická, nemyslí sa tým mierenie. Mierenie väčšinou ostáva na samotnom strelcovi. A ak je pištoľ nepresná, tak, samozrejme, každý má právo si ju znovu dať preveriť a poprípade vymeniť hlaveň. Áno, samozrejme, problém tej pištole je v tom, že aké má účinky jej výstrel. To je hlavný problém. O presnosti pri týchto zbraniach nie je nejaký zásadnejší problém, to je dobrá pištoľ, len má jediný, z pohľadu chlapov naozaj, ja teda nedisponujem nejakou lopatou, ale už aj mne je trochu malá, tá pištoľ. Takže akonáhle je policajt taký riadny slovenský chlap, tak, samozrejme, je to preňho pomerne menší nástroj a bolo by dobré, aby mal vlastne na výber, tak ako ministerstvo vnútra vlastne vyhlásilo súťaž na tri kategórie, tri veľkosti jednotlivých pištolí, tak, samozrejme, by bolo vhodné, aby mali aj na výber. Tak isteže sa s tým musí aj komplikovanejšie strieľať, lebo akonáhle nemáte pohodlný úchop, nemôžete presne trafiť, ale tak to už zachádzame do vecí, ktoré nepatria na túto pôdu.
Faktom je, že áno, tá zbraň je nevyhovujúca a nevyhovujúca dlhodobo. Problém, ktorý je spojený s obstaraním tejto zbrane, súvisí najmä s určitými obštrukciami, keď to takto poviem, jedného z niekoľko veľa účastníkov. Považujeme to za neseriózne konanie a aj to je dôvod, prečo do dnešného dňa vlastne policajti ešte stále majú staré zbrane a dá sa povedať, že aj takýmto konaním títo ľudia ohrozujú bezpečnosť svojich spoluobčanov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.6.2012 14:52 - 14:54 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Pekný deň vám všetkým prajem. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci. Je to zaujímavá otázka, predovšetkým preto, že vlastne rozmýšľam, či sa pustiť do odborného hodnotenia kvality a druhov zbraní, ktoré polícia používa, alebo akým spôsobom stanoviť ich vyhovovanie pre, pre jednotlivé služby polície. Skúsim byť stručný. Samozrejme, najrozšírenejšou zbraňou je v Policajnom zbore krátka guľová zbraň ČZ, vzor 82, ktorý používajú vo väčšine prípadov naši policajti. S touto zbraňou je spájaných niekoľko problémov. Vo svojom čase bola, samozrejme, na vysokej úrovni, ale časom sa ukázalo, že strelivo, predovšetkým strelivo, ktoré táto zbraň používa, je problematické z pohľadu svojich odrazov a z pohľadu svojho zastávacieho účinku na páchateľa. Úplne otvorene sa to objavilo a preukázalo v rámci problému v Devínskej Novej Vsi, kedy napriek zásahu policajtov poriadkových síl neboli schopní aj s touto zbraňou dostatočne efektívne páchateľa eliminovať a v kratšom časovom úseku zabrániť ďalšiemu konaniu trestnej činnosti.
Postupom rokov sme vymieňali v rámci Policajného zboru v rokoch 2006 - 2010 tú techniku, ktorá bola v najhoršom stave, to znamená, prešli sme obmenou, samozrejme, samotných, automobilovej techniky, výbavy kriminalistov, samotného oblečenia, aby teda vôbec mali v čom policajti byť, a zbrane boli v programe a potom si tento program osvojil aj v nadväznosti na tragédiu v Devínskej Novej Vsi minister vnútra Daniel Lipšic. Začal aj súťažiť, túto výmenu zbraní, ale ako to už v rámci súťaží na Slovensku chodí, tak vlastne tá súťaž je dodnes otvorená a myslím, že sa chýli ku koncu.
Súvisí predovšetkým so súbojom jednej zo slovenských firiem, ktorá neustále napáda jednotlivé obstarávania, je dosť ťažké naplánovať tak akékoľvek podmienky k týmto pištoliam, aby sa do tých podmienok zmestila. Všetky podmienky sa jej zdajú, že sú šité proti nej, pričom štrnástim výrobcom zbraní podmienky vyhovujú, iba jednej firme nevyhovujú, tak to začína byť pomaly podozrivé. A napriek tomu, že uprednostňujeme všetky výrobky zo Slovenskej republiky, ak je to čo i len trochu možné, v zmysle zákonov a európskych noriem, v tomto prípade mám vážne pochybnosti, či má snahu v tomto prípade aj slovenská firma o to, aby sa tieto veci uskutočnili.
Takže hlavným problémom je obstarávanie, hlavným problémom je komplikované verejné obstarávanie, aj v tomto prípade samotná súťaž, kde sú niektoré podmienky aj pre mňa ťažko zrozumiteľné, ale to na veci nič nemení, že pokúsime sa v dohľadnej dobe, aby sme sa dokázali vysporiadať aj s týmto problémom.
Druhým problémom po krátkych guľových zbraniach sú, samozrejme, v jednoduchosti povedané, samopaly. Momentálne má k dispozícii Policajný zbor predovšetkým útočnú karabínu, vzor 58, známy veľký samopal, ktorý je naozaj dizajnovaný na vojenské účely a je dizajnovaný na predovšetkým streľbu v otvorenom teréne v rámci mesta a je schopný páchať obrovské škody práve náhodnými odrazmi. Má ranivosť tento, táto strela veľmi dlhú, počas svojho letu až niekde na úrovni 2,5 - 3 km a, samozrejme, druh streliva, ktorý používa tento samopal, je mimoriadne ranivý, to znamená náhodný, náhodné zranenie je vždy vážne, je vždy vážne. A z tohto dôvodu sa snažíme už roky dostať ku klasickým policajným samopalom, tak ako sú všeobecne známe, z Európy, ktoré strieľajú vlastne pištoľové strelivo, to znamená kaliber 9 mm Luger. Časť špeciálnych jednotiek je ním už vybavená, časť tých policajných jednotiek, ktoré sú naozaj najčastejšie v styku s problematickými osobami, by sme boli radi, keby bola vybavená v najbližšom období. Podrobnú správu, ak bude mať parlament záujem, predložíme. Ja to zhrniem už do jednoduchej vety. Ako hodnotím zbrane, hodnotím, že v tejto chvíli nevyhovuje dobe a ohrozeniam, ktorým policajný zbor čelí. Sú teda nevyhovujúce, priama odpoveď na vašu otázku, a problém s ich opravou ani veľmi nie je, ako problém s tým, že samé osebe už dnešnou konštrukciou, a predovšetkým strelivom, nespĺňajú kritériá, ktoré sú kladené na výkon policajnej práce v tomto období. Verím, že sa to nejako podarí dokončiť a policajné zbrane budú, budú vymenené.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2012 17:29 - 17:33 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, rád by som reagoval iba na to, čo odznelo v rozprave.
Rád by som povedal, že reagovať na pána poslanca Galka z úcty pred touto snemovňou naozaj nemá nejaký zásadnejší význam. Keď si otvoríte encyklopédiu, naozaj pod heslom samoľúbosť nájdete jeho fotografiu ako základnú definíciu samoľúbosti (Potlesk.), pretože spôsob, akým žobral na Slovenskej Informačnej službe, aby mohli začať odpočúvať jeho ochranku, je skutočne strápňujúci celý politický systém. A myslím si, že najväčšie prehrešky voči našej ústave a demokracii sa diali práve za jeho fungovania. Ale v podstate je demokracia a určite môže hovoriť demokraticky, slobodne, čo len chce, ale nemal by zabúdať na to, že najdrahšie nákupy, ktoré sa diali za neho bezpochyby, už v novinách odzneli a určite ešte odznejú. Bude mať možnosť sa určite demokraticky brániť.
Rád by som povedal niečo ešte k vystúpeniu pani poslankyne Žitňanskej. Samozrejme, to sú, pani poslankyňa, tak strašne prázdne gestá, pretože vy máte právnické vzdelanie a vy dobre viete, že existuje niečo, čomu sa hovorí mlčanlivosť, a že tento parlament nevie zbaviť mlčanlivosti riaditeľa SIS. A preto ste veľmi dobre vedeli, že keď ste dávali svoj návrh, že je absolútne právne nemožné, aby porozprával pán Magala, ako to bolo, pretože nemôže to byť zo zákona. A práve preto je to určite prázdne gesto, pretože ste vedeli, že o kauzách, o ktorých Gorila je a ktoré súvisia s SDKÚ, hovoriť nemôžete, čo sa vám veľmi hodí. Preto je to prázdne gesto. Mimochodom, jedna vec je ale predsa len známa, že na začiatku roku 2006 došlo k významným zmenám na niektorých silových rezortoch a následne došlo k úniku informácií, na základe ktorých muselo byť toto zastavené. Tak treba si spomenúť. Boli ste súčasťou výkonnej moci, ktorá takými informáciami disponuje, musíte tak zistiť, odkiaľ tie informácie unikali.
Dôležité je, a to už sa vrátim k tomu, že kontrolu riaditeľa Magalu počas jeho fungovania v SIS nevykonával nik iný ako poslanec za SDKÚ. Čiže hlavnú kontrolu na činnosti SIS počas štyroch rokov, kde vždy konštatovali zákonné pôsobenie Slovenskej informačnej služby, vykonával opäť ako predseda výboru na kontrolu SIS člen SDKÚ. A to je o tej krátkej pamäti, o ktorej som hovoril pred chvíľkou pánovi poslancovi Beblavému. Čiže najprv si treba upratať u seba doma. Ak máte zaujímavú informáciu, opýtajte sa pána Prokopoviča, ktorý bol predsedom výboru na kontrolu činnosti SIS, a určite sa vo vlastnej strane dozviete všetky odpovede, po ktorých tak voláte.
Posledná odpoveď patrí, samozrejme, pánovi poslancovi za KDH. Pozrite sa, ak chcete hovoriť, čo dokáže alebo nedokáže 69-ročný človek, máte možnosť sa o rad vyššie opýtať pána poslanca Mikloška, ktorý je ešte o štyri roky od neho starší. A ja si myslím osobne, ja pána Mikloška poznám, viem, akého má športového ducha a akým spôsobom vie fungovať, a som presvedčený, že aj vo svojom úžasnom veku dokáže svoju funkciu vykonávať dobre. Čiže ak máte záujem sa pýtať práve u tých, voči ktorým máme úctu a sú od nás o niečo starší a skúsenejší, ako dobre fungujú, môžete sa opýtať tiež u seba doma o niečo mladších. (Potlesk.)
Očakával som počas rozpravy naozaj určité vecné pripomienky, ale tých som sa nedočkal. A tak sme boli svedkami jednak samoprezentácie, resp. pokračovania volebnej kampane v rámci volieb v jednej z opozičných strán. Je mi to ľúto. Je mi to ľúto preto, že kus dobrej práce, ktorú ocenili viacerí spojenci aj tým, že Slovenská informačná služba sa po rokoch ťažkých škandálov dostala konečne do elitných klubov tajných služieb Európskej únie aj NATO práve počas fungovania pána riaditeľa Jozefa Magalu, to boli všetko výsledky, ktoré bezpochyby nadväzovali na riaditeľa Ladislava Pittnera, ktorý o tej časti rád rozpráva. A obidvaja títo riaditelia sa zaslúžili o to, že Slovenská informačná služba sa dostala z tieňa podozrení, zneužívania svojich funkcií do tieňa demokratickej spravodajskej služby, ktorá slúži ochrane bezpečnosti nielen Slovenska, ale aj všetkých krajín Európskej únie. Bohužiaľ, o niekoľko rokov neskôr sa do tohto tieňa, a to veľmi vážneho, dostala zásluhou pána poslanca Galka Vojenská spravodajská služba. Ale s tým sa takisto vysporiadame. Ako sme si už zvykli ťahať niektoré veci z bahna, tak aj v tomto prípade to odtiaľ vytiahneme. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 15.5.2012 16:44 - 16:45 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ing. František Blanárik sa v súlade s ustanovením § 71 ods. 5 písm. a) a ods. 6 zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov listom vzdal funkcie. Podľa § 71 ods. 6 uvedeného zákona výkon funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu zaniká dňom 31. mája 2012. V súvislosti s uvedenými skutočnosťami preto predkladám návrh na voľbu Jozefa Magalu do funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu. Menovaný spĺňa všetky kvalifikačné predpoklady a má predpoklady vykonávať túto funkciu. Ďakujem za podporu tohto kandidáta.
Skryt prepis