Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

18.10.2012 o 9:32 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2012 11:04 - 11:08 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som nedúfal v toľkú veľkorysosť, tak ale budem sa snažiť nezneužívať túto vašu veľkorysosť, ktorú ste mi dali, aby som hovoril dlho. Takže poviem to jednoducho.
Bol tu viackrát spomínaný audit, boli tu viackrát spomínané kompetencie viacerými poslancami. Chcem vám povedať, toto, čo robíme, je štrukturálna zmena. Kompetenčná zmena ide paralelne popri tom, preto nemá súvis, aj pán poslanec Abrhan, toto, čo robíme my, a kompetenčná zmena, lebo tá sa dotýka aj subjektov, ktoré nie sú súčasťou priamo štátnej správy kontrolovanej štátom. To znamená, myslím tým mestá, obce, ZMOS, všetky tie veci. Čiže tento audit sa urobí, ale tá sieť, ktorú vytvárame v tej štruktúre nových orgánov bude pripravená na zmeny, ktoré môžu z toho auditu vyplynúť, že či niektoré kompetencie sa presunú späť alebo niektoré viaceré pôjdu opäť na mestá a obce alebo na vyššie územné celky. Čiže ona bude schopná absorbovať ľubovolné zmeny, ktoré vyplynú z auditu funkčného. My sme štrukturálna zmena. Čiže tu hovoríme o štrukturálnej zmene, o tej, ktorá má predovšetkým prinášať peniaze zo šetrenia. Čiže ide to paralelne popri sebe a vzájomne sa to negatívne neovplyvňuje tým, že my už prijímame túto časť zákonov. Preto hovorím, že kompetenčne ani tento prvý, ani druhý veľký zákon, ani ďalšie zákony, ktoré budú nasledovať, nebudú riešiť kompetencie. To je podstatné, pretože inak by sme vlastne tú reformu mohli rovno zabaliť, lebo tak by sme sa ďalej nedostali.
Ešte raz som hovoril o tom, že vecné riadenie ostane na rezortoch. Je to tak už štyri roky. A dokonca už dnes v niektorých prípadoch niektoré rezorty mali svoje kompetencie na obvodných úradoch, ktoré priamo riadili. A my sme vlastne len logisticky zabezpečovali ich fungovanie. To bola spolupráca predovšetkým s ministerstvom hospodárstva. A tak to bude aj ďalej. Preto vlastne v prípade školstva ani nikoho iného sa tá situácia nebude nijako meniť v rámci samotného riadenia vrátane financií.
Čo je podstatné povedať ešte v rámci tých odvolacích procesov, o ktorých hovorila pani poslankyňa Žitňanská, čo bolo teda naozaj vecné vystúpenie, čo oceňujem. Chcem povedať, že, áno, máme príklady, veď viete, dokonca sme sa toho obaja jeden čas zúčastňovali, keď vlastne jeden úrad mal prvý aj druhý stupeň v rámci rozkladu. Ale toto sa týka len ôsmich zo 79 úradov, to sa týka len tých krajských, kde je aj kraj, aj obvod, ale samotný odbor má vlastne rozhodujúcu právomoc v tom prvom stupni. Čiže toto riziko môžeme rozdebatovať. Bude to fungovať prvý čas a už pri tom druhom veľkom, kde budeme integrovať aj zvyšné obvodné úrady, môžem povedať, je to funkčné, nie je, máme lepší model, nemáme lepší model, ja si myslím, že tento je dobrý na to, lebo je to príliš málo tých rizík na to, aby sme vytvárali, ako ja hovorím, inštitúciu alebo ministerstvo kvôli tomu, že niektoré úrady sú bezproblémové. Živnostenské ministerstvo zvláda, dajme tomu, stavebný zase nie je prvostupňový, pretože prvý stupeň je na obciach. Takže tam ten problém nie je. Tam to oddelené je. Ale úrady práce a sociálnych vecí napríklad sú práve také množstvo, kde si neviem úplne dobre predstaviť, ako by sa v rámci toho druhého stupňa to zvládalo bez toho, aby sme opäť navyšovali stavy, kde nechceme ich navyšovať, lebo tu sa snažíme vyslovene asketicky ťahať tie miesta dolu. Čiže skúsime urobiť ten model, tak aby bol čo naozaj nezávislejší. A my veríme tej funkčnosti, budeme si ochotní priznať, že niečo nezafungovalo, a tým pádom to bude fungovať, ale ten príklad pezinskej skládky zostáva nezávislý aj naďalej. To znamená, že mnohé tie obavy sú podľa mňa neštandardné práve z toho dôvodu, že úplne do detailu sa neoboznámili s tou situáciou, ktorá je dnes, lebo tento zákon nemení všetky parametre, niektoré sú nastavené už štyri roky. A tam vlastne niektorým chýbalo práve to prepojenie s tou starou časťou, ktorá garantuje vlastne to vedenie ďalej. A ministerstvo vnútra je naozaj v prípade odborných úloh, ktoré budú plniť niektoré odbory na obvodnom úrade iba logistickým garantom tohto konania. A napríklad v prípade školstva je skôr viacej v polohe mesta, ktoré je zriaďovateľom školy, ako samotného školstva, pretože kompetencie z ministerstva školstva na ministerstvo vnútra neprechádzajú. Ďakujem pekne za podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2012 9:32 - 9:37 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Áno, pán Beblavý, ja som mal 40 zamestnancov, keď som mal 19 rokov, na to, aby ste vy zaplatili toľko daní čo ja tomuto štátu, by ste museli žiť 200 rokov, prosím vás. Nechcem sa k tomu vracať a riešiť tieto vaše trápne útoky.
Som rád, že sa znižujete aj k útokom na pôvod. To ma veľmi teší, pretože vám dochádzajú argumenty. Ale poviem vám jednu vec, že ho naozaj balkánsky mám. Takže to, aby sme si boli na jasnom, sa k pôvodu hrdo hlásim na rozdiel od vás.
Ale nebudem zachádzať do vašej histórie, lebo to proste pre mňa nemá žiaden význam. Nemá význam hovoriť po vašom štátno-tajomníckom fungovaní, ktoré fondy nemohlo Slovensko čerpať vďaka vašim rozhodnutiam, to predsa vy veľmi dobre viete, ja hovorím o tom, že vy rozprávate nezmysly o tomto návrhu zákona. Vy ste si pozreli štátny rozpočet na budúci rok, kde sú peniaze, či ministerstvo vnútra dostalo peniaze na školy? Všimli ste si ten návrh? Toľko roboty ste si nedali. To znamená, peniaze sú na ministerstve školstva, pán poslanec, keď hovoríte o tom, to je jedno, keď ste chceli citáciu zákona. Máte pocit, že ja som dostal peniaze na školy? (Reakcia poslanca Beblavého.) No to sa teda nestane, pán poslanec. Pán poslanec, aby sme si boli na jasnom. Až si pozriete návrh štátneho rozpočtu, ten hovorí jasnou rečou v tom, kde sú peniaze, odkiaľ sa to bude financovať. Pozrite si ten zákon v kľude, prečítajte si ho. Ja som tu strávil niekoľko hodín vysvetľovaním výboru pre verejnú správu a urobím to kľudne s vami.
Nemám chuť ani na vojnu, ani na žiadne iné veci. Jednoducho ma šokoval proste spôsob a útoky, ktoré ste proste prezentovali posledných 20 minút. Áno, vždy budem reagovať na obranu niekoho, keď o niekom rozprávate, kto tu nebol. Veď ste tu 20 minút hovorili o Dušanovi Čaplovičovi. Je tu? Vy mne budete rozprávať o tom, či som útočil na Jurzycu? Ja som ho nespomenul ani raz. Povedal som slovo Jurzyca? (Reakcia poslanca Beblavého.) Fajn, čiže o tom sa kľudne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2012 9:25 - 9:31 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Aby ste mali možnosť reagovať, pán poslanec. Viete, pán poslanec Fronc, vy ste boli konfrontovaný s inými návrhmi na to a prečo ste mali ísť preč z ministerstva. A nebolo ich málo, bolo ich veľa, boli ste jeden z najneúspešnejších ministrov, ale pravdaže nie najneúspešnejší, vás prekonal bývalý minister školstva, ktorý bol za SDKÚ.
Pán Beblavý, dva roky ste čo robili? Veď vtedy ministerstvo školstva ani neexistovalo, nikto o ňom nevedel, nikto ministra nevidel, nepočul, nič sa nestalo. Ja chápem, že si nikdy nepriznáte to, že ste vlastne vo svojej podstate nesmierne neschopný. Ale to mi až tak nevadí. Vadí mi to, že vy si ani len neprečítate zákony, vy si ani neprečítate, čo sa ide diať. Vy vlastne to netušíte, vy vlastne 30 minút rozprávate o veciach, ktoré sa vlastne ani nejdú udiať, ktoré sa ani nedejú, o ktorých ani neviete, ako budú vyzerať. Chápem, že sa máte chuť navážať do ministra školstva. V konečnom dôsledku v poslednej dobe sledujem, že sa vyznáte vo všetkom. Ale predtým sme boli zvyknutí pri našich zákonoch na vecné diskusie. Toto vecné nebolo, pretože jednoducho vy ste nemali v ničom, čo ste povedali, pravdu.
Tu tieto zmeny nenastávajú, o ktorých vy hovoríte. Vy ste si ani nevšimli, že zmeny, ktoré už platia od roku 2008, proste nemusíme v tomto zákone robiť, lebo to už platí, že riadenie, nie metodické, riadenie a kontrola všetkých vecí ostáva na príslušných rezortoch, ktoré sú zodpovedné vecne v rámci svojej kompetencie. Ale to ste si nevšimli, možno teraz už áno, pretože už som vás raz za to kritizoval, to znamená, v tomto prípade, nieže na koho sme si my trúfli, všetky budú integrované s obvodnými úradmi, len o rok, ale všetky.
A keďže nechceme zažiť hanbu, ktorú štandardne vy predvádzate ako SDKÚ v podobe napr. daňovej správy, pretože vy ste majstri sveta na všetko, tak ste aspoň ukázali presne, ako vyzerá reforma vo vašej podobe, že zlyhá celý systém, my nechceme pripúšťať, aby zlyhávali niektoré systémy. My sme už reformy robili, robili sme zmien pomerne dosť veľa. Preto sme naučení, že veci treba robiť postupne.
A už tisíckrát som opakoval, že začíname s prvými a druhými a tretími etapami, kde postupne začíname tak, aby všetky veci začali fungovať veľmi dobre. To znamená, ministerstvo školstva nestratí vôbec žiadnu kontrolu nad ani peniazmi, ani riadením svojich škôl. Ministerstvo vnútra je logistický orgán, ktorý bude vo vzťahu k všetkým logistický orgán, ani nie on, ale nakoniec jeho centrá, ktoré vlastne budú v jednotlivých regiónoch. To znamená, ja chápem, že vy by ste sa chceli niekde priblížiť, ale veď si pamätáme roky 2002 – 2006, pán poslanec, už sme sa o tom tisíckrát bavili, nikto nebol konfrontovaný s toľkými prešľapmi a zlyhaniami ministerstva školstva ako vy. Veď si to pamätáte. Veď nakoniec to, som vám to hovoril vždy, že vaši voliči to ocenili v tom, že vás predbehli všetci z vašej strany aj na eurokandidátke, proste je ocenením schopnosti a toho, čo ste vytvorili.
A môžete si vy dvaja naozaj v kľude tu prezentovať svoje obdivné reči, ale takisto váš bývalý minister školstva v rámci vlády Ivety Radičovej bol takisto najhorším ministrom. Veď to sme nehovorili my, to hovorili všetci vrátane novinárov. Nechápem, kde beriete tú drzosť obúvať sa po šiestich mesiacoch do ministra školstva Čaploviča, ktorý, naopak, práve mnohými opatreniami získa viacej prostriedkov do toho, čo školstvo potrebuje, lebo ušetrí na takých bezvýznamných veciach z pohľadu výučby, ako sú proste operatívne náklady, ktoré súvisia s kúrením, ktoré súvisia s opravami, ktoré súvisia s ostatnými vecami, lebo výučbe sa majú venovať, nie výmene okien. A o tom to presne je, nielen na školstve, všetky úrady budú zlúčené. To, že dnes v tom idú prvé dva, to je začiatok práve preto, aby sa nám nestalo zlyhanie a ten škandál, ktorý ste mali s daňovým úradom. To je preto, lebo sa snažíme pracovať normálne, lebo sme už niekedy v živote pracovali a vieme, čo znamená robiť veľké zmeny v rámci veľkých systémov, veľkých celkov, presne tak ako ste to povedali. (Potlesk.)
Ja si rád vypočujem rôzne vecné návrhy, veď tu mám mnoho zákonov. A musím oceniť, že v ďalších zákonoch sú mnohé návrhy, ktoré považujem za vecné, ale toto bolo trápne vystúpenie, pán poslanec, ktoré sa snažilo útočiť na Dušana Čaploviča, zahmleným spôsobom. Ja rozumiem, že môžete mať tisíc komplexov z toho, či sa mu darí, či robí veci dobre alebo zle, to je jedno, to je vedľajšie, na to je, samozrejme, opozícia, vy máte právo kritizovať, len vám hovorím, že sa obúvate do veľmi nesprávnych vecí. Vtedy, keď akože naozaj máte pravdu, som ochotný vždy, aj som to vždy robil, uznať zmeny, kde si myslím, že sú chyby, že kde veci nebudú dobre fungovať, tak tam ich zmeníme. Tisíckrát sa to stalo.
Mali sme diskusiu, kde oceňujem to, kde sme naozaj niektoré veci menili aj v súvislosti napr. s verejným obstarávaním. A tu ste úplne vedľa. Jednoducho buď ste nečítali starý zákon, buď ste nečítali tento zákon, ktorý tu dnes je. A vôbec netušíte, čo sa v rámci ESA ide udiať. Proste ani nechcem to vyslovene pomenovávať, lebo proste to je vystúpenie, v ktorom sa nečítalo to, o čom dnes rokujeme. Čiže keď máte chuť to povedať, na úvod proste toho vystúpenia povedzte: „Viete čo, mám teraz chuť dvadsať minút nadávať vám, pánovi ministrovi Čaplovičovi, lebo som z opozície.“ To akceptujem, nech sa páči, ale netvárte sa, že ste odborník, lebo tu ste sa momentálne strápnili, lebo tieto veci naozaj proste tak nie sú. Rád sa s vami o dva roky porozprávam, budete vidieť, čo to znamená, že ministerstvo školstva nestratilo ani nestratí žiadny vplyv.
Žiadnu ambíciu nemáme, mimochodom, aj ministerstvo školstva má školy, čo ste možno nepostrehli, takže to stravovanie robíme aj dnes, ale to už proste je vedľajšie, ale nechystáme sa ho robiť. Hlavne školy, predsa viete dobre, patria mestám a obciam. A my budeme vlastne čerpať prostriedky ministerstva školstva presne podľa toho systému ako ostatné mestá, nič iné sa nezmení, len si to treba dobre prečítať. To je celé, o čo proste žiadam. Ale v konečnom dôsledku, samozrejme, je sloboda prejavu a hovoriť môžete čokoľvek, ale keď ste ma vyzvali na reakciu, o tomto hovorím presne.
Vy ste už dokázali, akým spôsobom to viete robiť aj jeden, aj druhý. To znamená, ja len si pamätám, a môžete sa na to opýtať učiteľov, vždy to veľmi radi porozprávajú, zoznam ministrov, ktorí boli tí, ktorí sa o nich nejakým spôsobom postarali, ktorí nejako o tú výučbu sa starali. Nakoniec, bývalý pán minister vnútra Daniel Lipšic, nie je tu dneska, však je chorý, ja si pamätám rozhodnutie pána Fronca, teraz za pána Fronca platil 600 mil. minulý rok. To boli tie dobré rozhodnutia, o ktorých hovoríme? To, čo nevyriešil, muselo zaňho ministerstvo za rozhodnutie ministra školstva vtedajšieho Fronca zaplatiť 600 mil. To bolo fakt skvelé. Blahoželám, ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2012 19:03 - 19:07 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Aby mohol na mňa reagovať aj pán poslanec Chren. Chcem povedať, že rozumiem tomu návrhu, s týmto spôsobom aj rátam aj v rámci reformy najmä preto, že nebudeme musieť vypúšťať žiadny deň ako nestránkový, kvôli tomu, aby si vedeli úradníci spracovať svoje podania, pretože oddeľujeme v tej reforme, ako už teda poslanci výboru pre verejnú správu dobre vedia, oddeľujeme vlastne výrobnú sféru to znamená výrobu rozhodnutí od tej, ktorá ich bude vlastne vydávať, prijímať a riešiť základné poradenstvo, to je vlastne tie klientské centrá a KAMO, ktoré voláme, a, samozrejme, samotný úrad. Ale myslím si, že predsa len, keď si len pozrieme štruktúru zákonnosti a legislatívy a tvorby vecí, toto je predsa len ustanovenie, ktoré do zákona nepatrí najmä preto, že zrigidňuje vlastne povinnosť niečo, ktorá nie je možné tým pádom prispôsobiť nejakej miestnej úprave, keby náhodou si proste bol zvykom v nejakom okrese, že to proste štvrtok alebo podobne, čiže môžem vám dať slovo, lebo je to, je to návrh, ktorý je, myslím si, že pre všetkých akceptovateľný, neviem, kto by povedal nie, že v rámci nariadenia ministerstva, kde do zátvorky uvedieme Chrenov návrh, dáme, že proste, alebo teda spoločný návrh SaS a OBYČAJNÝCH ĽUDÍ, aby som tu teraz nevyvolal rozpor medzi vami, kde vlastne zavedieme to, aby proste existoval deň podľa, som rád, že sme ušetrili peniaze na prieskume, že teda je to, zhruba by to mohla byť streda, kde vlastne sa posunie tie otváracie hodiny do šiestej, možno do ôsmej a skôr by som tam navrhoval neskorší začiatok, lebo nie všade máme dostatok ľudí na substitúciu, niekde sú úrady, ako to tu spomínal aj pán poslanec Fecko, kde sú len dvaja, traja, oni sa nevedia potom pozastupovať, že keď niekto si urobí dlhý deň, že odslúži dvanástku, že by potom on vo štvrtok by nemal byť v práci teoreticky po dvanástke. Takže to už nejako sa dá urobiť, ale ako toto slovo tu môžem verejne dať, že proste, áno, bude toho súčasťou aj tento návrh, bude súčasťou tých nariadení, ktoré vydáme vlastne potom k fungovaniu vlastne jednotlivých klientských centier... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.10.2012 18:31 - 18:34 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedníčka, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, o tomto návrhu zákona sme hovorili už viackrát a pomerne dlho, je to vlastne len teda prvý štartový a prípravný mechanizmus k tomu, aby sme mohli vlastne spustiť zásadné šetrenie v oblasti štátnej správy, a ide predovšetkým o to, aby bola možnosť centralizácie niektorých nákladov, ktoré pri malých objemoch, ktoré si objednávajú jednotlivé malé organizácie, samozrejme, majú dramaticky vyššie ceny, ako keď objednáva veľký odberateľ, čo by malo za cieľ do konca roku 2016 ušetriť 700 miliónov eur. V tomto prípade ide o zlučovanie, prvú časť a prípravu vlastne na integráciu jednotlivých obvodných úradov v okrese a v tomto prípade vlastne je to likvidácia osobitnej alebo teda špecializovanej štátnej správy na úrovni krajov tak, aby sme mohli potom v ďalšom roku pokračovať s prípravou a celkovou integráciou jednotlivých úradov.
Vo všetkých prípadoch odborných úradov ostáva zachované priame riadenie príslušnými rezortmi a v prípade ministerstva vnútra ostáva iba funkcia v podstate logisticko-ekonomická, ktorá zabezpečuje samotnú funkcionalitu a riadenie nielen metodické, riadenie, kontrola, metodické riadenie, dokonca financovanie, grantové systémy, všetky veci v podstate ostávajú v pôvodných ministerstvách, ktoré aj v budúcnosti budú šéfov týchto odborov menovať, pričom šéfovia týchto odborov budú vlastne mať vlastné rozhodovacie právomoci, budú vlastnými podpismi vydávať rozhodnutia, čiže nebude prednosta podpisovať prvostupňové rozhodnutia, ale ten príslušný šéf odboru príslušnej špecializovanej štátnej správy, ktorá bude súčasťou vlastne veľkého obvodného úradu a bude mať k dispozícii prakticky tie isté možnosti v rámci rozhodovania, ako mal aj doteraz. Ide naozaj predovšetkým o zlúčenie tej logistickej časti, to znamená personalistika, účtovníctvo, mzdy a všetky veci, ktoré nám vlastne robia základné náklady a prevádzkové náklady jednotlivých úradov. Veľmi pekne ďakujem za podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.10.2012 18:26 - 18:28 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, ešte sa ospravedlňujem, že som trošku meškal, práve pred deviatimi minútami sme končili vlastne celonárodné cvičenie v súvislosti s fiktívnou udalosťou v Jaslovských Bohuniciach, tak som rád, že som to stihol aspoň v tomto čase. Čiže môžeme zhasnúť, áno. Ďakujem pekne.
Dôvodom predloženého návrhu novely zákona o súkromnej bezpečnosti je predovšetkým implementácia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o profesionálnej cezhraničnej prepravnej eurovej hotovosti cestnou dopravou, preprave eurovej hotovosti cestnou dopravou medzi členskými štátmi eurozóny do právneho poriadku Slovenskej republiky, čím vlastne zavádzame novú službu v oblasti civilnej bezpečnosti. Primárnym cieľom citovaného nariadenia v nadväznosti na princíp jednotnej meny a z neho vyplývajúcej slobody pohybu hotovosti medzi zúčastnenými členskými štátmi zabezpečiť, aby v rámci eurozóny mali banky, obchodné reťazce a ostatné subjekty narábajúce pri svoje práci s hotovosťou možnosť uzavrieť zmluvu so spoločnosťou zabezpečujúcou prepravu peňažnej hotovosti, ktorá ponúka najlepšiu cenu alebo služby a využívať hotovostné služby najbližšej pobočky Národnej centrálnej banky alebo hotovostného centra, aj keď sa nachádzajú v inom členskom štáte, čo práve možnosť pohľadu Slovenska je pre mnohé oblasti veľmi výhodné.
Ďalšie navrhované zmeny zákona o súkromnej bezpečnosti vyplývajú už z aplikačnej praxe a s cieľom spresnenia doplniť niektorých platných ustanovení a boli zapracované na základe požiadaviek orgánov pôsobiacich na úseku súkromnej bezpečnosti a napríklad ide o úpravu pojmov používaných v zákone, posudzovania spoľahlivosti vzdelávania, skúšok, odbornej spôsobilosti, nahraditeľnosti jednotlivých dokladov, zastupiteľnosti a v niektorých prípadoch, samozrejme, aj dôvody zániku platnosti preukazu odbornej spôsobilosti.
Dovoľte, aby som vás poprosil o podporu tohto zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2012 19:14 - 19:15 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne, kolegovia, budem len veľmi stručný. Toto je vlastne prebratie smernice, ktorá upravuje niektoré fakty. My sme väčšinu z tej smernice už dali do praxe. To sa týka konkrétne napríklad zapisovania detí do cestovných dokladov, čo viete, aký problém vyvolalo predovšetkým vo Veľkej Británii, kde sa to často falšovalo. Práve preto, že ide o jednoduchú ihličkovú tlačiareň, kde sa nakoniec usúdilo a prijalo sa - termín - každá osoba vždycky cestovný doklad. To znamená, že aj najmenšie deti majú cestovné doklady. A tým pádom vlastne dostávame stav, ktorý sme už zaviedli, aby naši občania mohli cestovať, lebo niektoré krajiny už neprijímali deti zapísané v pasoch, tak sme to zaviedli do praxe. Tento zákon vlastne nadväzuje na tú smernicu a pripravuje zosúladenie jednotlivých platností pasov, že dieťa dvojročné atď., aby to samozrejme malo nejakú odozvu, prepracúva fungovanie služobných a diplomatických dokladov, ale to nakoniec patrí všetko k tejto hlavnej európskej smernici. To znamená, zmena, ktorú už občania de facto v praxi pociťujú, ktorú dávame ešte do legislatívneho poriadku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2012 19:04 - 19:13 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ja budem stručný. V podstate pán kolega Beblavý, pán kolega Chren si nepočkali na odpoveď na ich otázky, ale veď to je, myslím, že ešte bude dosť príležitostí v druhom čítaní. Veľmi stručný.
Preto nerobíme veci naraz, pretože máme skúsenosť, ako to dopadlo, keď sa robila naraz daňová správa. Tento proste problém si nikto z nás v štáte nemôže dovoliť. Preto je toto prvý krok, ktorý v časti už preberá do budúceho integrovaného obvodného, okresného úradu školský, dopravný, vojenskú správu, sčasti predpripravuje ostatné krajské úrady do jednotného celku v rámci obvodného úradu v sídle kraja ako budúceho odboru životného prostredia alebo budúceho odboru lesného hospodárstva a pod. Čiže to je naozaj predprípravná fáza. Ona v zásade bez ďalších zákonov by nepriniesla nič zásadné, i keď treba povedať, že celú reformu nerobíme preto, že sme si ju teraz vymysleli ako. Na ministerstve vnútra sme zvyknutí väčšinou na projekty, ktoré môžme hodnotiť viac úspešne ako neúspešne, keď si spomeniem či už Schengen, alebo naše víza a všetky ostatné veci boli sprevádzané veľmi komplikovanými opatreniami. My totižto nadväzujeme v týchto veciach na naše piloty. Netreba zabúdať, aká úspešná bola vlastne, keď sme rušili krajské úrady a dneska, tak ako ich poznáte, obvodné úrady v sídle kraja, všeobecné obvodné úrady v sídle kraja. Myslím si, že nielen čo do usporiadania, ale samotnej funkcionality sa tam vlastne nič nestalo. Všetky tie výčitky, ktoré tam boli dané v súvislosti s odvolacími a ostatnými vecami, dneska predsa fungujú. To dneska predsa existuje. Nie je to nič nového, čo by sme zavádzali. V niektorých prípadoch, samozrejme, treba vymyslieť, ale keď to nefunguje na našom krajskom úrade, veľký omyl je myslieť, že napríklad na súdoch takúto vec nepoznajú. Opätovne si treba pozrieť. Veď predsa v prípade Najvyššieho súdu, ktorý rozhoduje o odvolaní, musí rozhodovať iné kolégium tohto istého súdu. To znamená, že pokiaľ v druhom stupni rozhodlo jednu kolégium, už o dovolaní a mimoriadnom opravnom prostriedku rozhoduje proste iné kolégium. Na Protimonopolnom úrade, na ďalších úradoch, ktoré konajú aj ako na prvom stupni. majú rozkladové komisie. Nič nového nezavádzame, nič čo by nefungovalo, ani žiadny vynález. Preto hovorím, že to je v podstate naozaj týmto spôsobom pripravené. Trochu, i keď hodnotím pozitívne vecnú diskusiu, že všetci boli veľmi vecní, ďakujem za podporu v tejto veci. Samozrejme, preto sme povedali, že každý rok budeme robiť odpočty, pretože čo jednoduchšie vám môžem dať do ruky, ako to, že sme povedali, že niečo urobíme, a potom sme to neurobili. Nič sa ľahšie nekritizuje. To znamená, vy v tejto chvíli ste vo výhode a ja v nevýhode v tom, že budeme pod takou kontrolou, že každý rok na schôdzi, kedy neurobíme to tak, ako sa má, dostaneme adekvátne naložené, tak ako si po zásluhe budeme zasluhovať. Preto len doopravovávam niektoré veci, že napríklad, keď vyčítal pán kolega Beblavý zmluvy rámcové, že sú problém, lebo tam nie je vylúčené, to opäť o tom, že si neprečítal si celé ustanovenia zákona, ktoré majú k sebe súvis - negatívny floating, to znamená, znižovanie ceny počas platnosti zmluvy je práve odpoveďou na to, čo kritizoval, a to v zákone je. To je automaticky proces. Akonáhle existuje lacnejšia ponuka, musí ten, ktorý zmluvu uzavrel akceptovať ponuku tohoto za nižšiu cenu. A to dneska tam je. Čiže tento mechanizmus, ktorého sa dožadoval v zákone je. To isté platí, že nie metodicky, nie metodicky bude riadiť. To je presne to, čo som ja tak naznačil v úvodnej reči, že som vedel, že tá kritika asi možno príde, ale už som predtým predosielal, že netreba si pozerať len tento zákon, ale aj zákon, ktorý súčasne platí a do ktorého sme my zmeny zaviedli v roku 2008, keď sme zlučovali krajské úrady s obvodnými úradmi v sídle kraja, pretože už sme predpripravili si nejakú pôdu pre toto, kde je jasne napísané - odborné referáty riadia a kontrolujú, nie metodicky, riadia a kontrolujú so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane grantových schém, všetky príslušné ministerstvá. To znamená, že ten konkrétny minister ďalej líniovo riadi. Čo je to za reč, že "vzdialené ministerstvo"? A doteraz nebolo vzdialené? Doteraz nebol ten krajský úrad rovnako vzdialený, ako bude presne po platnosti tohto zákona? Rovnako tak bude to isté ministerstvo školstva vzdialené krajskému školskému úradu v Prešove, takisto ďaleko ako bude proste po 1. januári. Filozoficky. Filozoficky bude rovnako ďaleko. Tí istí ľudia s tými istými konexiami na riadenie. My ich nebudeme riadiť, ani ten záujem nemáme ich riadiť. Dôležité pre nás je len to, že túto sa vytvára ten priestor na šetrenie spoločných pracovísk. A tu opäť omyl, pretože obslužné centrá, tých bude naozaj osem. Nie, necentralizujeme to na okresy, ale tých bude presne osem.
Ja len taká poznámka pri tých pozemkových úradoch. Niečo podobné už funguje. Veď vy predsa dobre viete, že finančnú správu a ekonomickú správu nad okresnými pozemkovými úradmi má predsa kraj. To znamená, oni dneska sú závislé na tom kraji. Nič iné sa neudeje. Toto presne, čo už dneska v niektorých prípadoch, lebo iné úrady to nemajú, ale pozemkové zhodou okolností to majú, že sú závislé na tom kraji aj finančne. (Ruch v sále.) Prosím? No aj kataster je taký, lebo máme krajské správy katastra a zvyšné sú len správy. Takže tam by sme našli mnoho podobných vecí.
Nechcem už teda naozaj to nejako naťahovať. Tá definitíva je v pláne. Je v pláne vlastne po závere tej reformy vlastne prejsť k tomu, aby sme si toto rozdiskutovali.
S tými kompetenciami je to proste problém. Ten audit, po ktorom voláte, paralelne beží. On beží popri reforme, lebo len vytvorí priestor a plasticky sa zapracuje do schémy, ktorú vytvoríme. Ona bude tak vytvorená, že ľubovoľný prechod kompetencií bude schopná absorbovať. To je najmenej, len väčšinou to býva pri tých diskusiách o kompetenciách, o tom, že aj obce povedia, že chceme viac peňazí. To je ako väčšinou tá jednoduchá veta. A ja im môžem ľahko odpovedať, že jednoducho, keď sa vám to zdá drahé, nezvládate, tak nám ju dajte, my ju zvládneme lacnejšie. A tým je vyriešená celá diskusia o tých kompetenciách. Problém je len v tom, že akonáhle by sme sa začali kompetenciám venovať, neurobili by sme túto šetriacu časť. Preto ju robíme paralelne a akékoľvek výstupy, ktoré z tejto diskusie budú, ktorá bude prebiehať, sme ochotní absorbovať do tejto našej reformy, samozrejme, absolútne pružne.
No a toto je tá drobnosť pritom, čo je už moje posledné slovo, len aby som to tak vyvážil. Zrušenie právnej subjektivity hasičského záchranného zboru bola výčitka, že vlastne to ohrozí funkčnosť hasičského zboru. Tak rád by som pripomenul, že policajti ju vlastne nemajú ani dnes. Policajné prezídium nemá právnu subjektivitu a nijako mu extréme nechýba, ak ste si všimli, pri tej práci, ktorú robí. Čiže my len dávame do normálu to, čo bude. Oni budú mať. Každý z nich bude mať svojskú formu subjektivity, ktorá mu bude na základe splnomocenstva udelená zo strany ministerstva, tak ako to robíme dneska najväčšej zložke, a to Policajnému zboru, tak to bude platiť aj pre hasičov a ostatných. Tých ľudí, ktorých ušetríme, tí vlastne budú pracovať v tých krajských centrách podpory. To je to, čo vlastne budú mať šancu prísť. A ja som vám to minule naznačil na tom výbore. My sme nepovedali, že nikto nepríde o prácu. My sme povedali, že nie je to našou prioritou, pretože každý úradník má pre nás absolútne nejakú hodnotu a je schopný výkonu veľmi kvalitnej práce a dokáže sám svojou prácou niektoré prostriedky ušetriť. To znamená, my uvidíme, ako sa to presne bude formulovať. Samozrejme, niečo tam z toho príde, kde, naozaj, to miesto je proste zbytočné a s tým neurobíme nič. Faktom zostáva, že omnoho podstatnejšie je prevádzka, to, čo náš štát ako taký stojí. Tam si myslíme, že dokážeme k tejto úspore ísť. Samozrejme, je to ambiciózne číslo. Tam bola ešte poznámka, že prečo také isté. Poviem vám to jednoducho. Pri takomto obrovskom čísle ako je 20 mld. proste už 10 mil. nehrá rolu. To znamená, že sme si povedali, že je to pekné číslo. V skutočnosti, keby som vám to vyčíslil, tak je to nejakých 698 alebo niečo na tento spôsob, takže to nemá význam. Ideme, aby potom sa číslo ľahko pamätalo a mohli sme ho plynule kontrolovať. Ak nedočerpám a neušetrím 700, ale 698, predpokladám, že ma neodvoláte. Takže o tomto sa tu presne bavíme, že? Ale máme ambíciu prekročiť, samozrejme, to číslo. Podstatné je to, aby to začalo nejako fungovať. Najmä občan to má šance pocítiť. To chceme, aby zažil ako prvé, že lepšia služba. Potom to vlastne bude cítiť aj na to rozpočte, že z tých ušetrených peňazí je možné investovať do rozvojových programov škôl, čohokoľvek, športu, čohokoľvek, čo sa rozhodneme.
Veľmi pekne vám ďakujem za veľmi vecnú diskusiu. A, samozrejme, tento návrh zákona sám osebe nie je presun iba krabíc, lebo už sme ho absolvovali, a vieme, čo nám to prinieslo na krajských úradoch. Čiže niečo podobné sme už raz urobili. Toto je vlastne kópia zákona, ktorú sme absolvovali pred štyrmi rokmi, a je do dneska považovaný za proste projekt, ktorý bol úspešný. Ale napriek tomu sa, samozrejme, nebránime, ale myslím si, že to pravé uplatnenie tých pozmeňovákov, o ktorých vy máte na mysli, bude v tom globálnom zákone na budúci rok, kedy sa vlastne začnú aj ostatné úrady integrovať. Len robíme na to etapy, aby sme nezapli vypínač 1. januára 2014, a nezasvieti svetlo ako na daňovej správe. Rozumiete? Tento blackout si proste nikto nemôže dovoliť. Preto my priebežne počas roka budeme preberať funkcionality jednotlivých úradov a právne nakoniec to prejde 1. januára .
Ale veľmi pekne ešte raz ďakujem za všetky pozitívne slová.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.9.2012 17:16 - 17:23 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem. Čiže, ja to už len dokončím. Keď som hovoril o tom, na akých pilieroch vlastne má stáť štátna správa potom. Pre nás je naozaj podstatné vlastne 3 hlavné zmeny, ktoré budeme robiť.
Prvá je vlastne priblíženie štátnej správy občanovi, nie už len formálne, o ktorom sa strašne veľa hovorí, a hovorili to všetky vlády, ktoré tu doteraz boli, ale v tomto prípade naozaj chceme urobiť ten základný krok k tomu, že klientské centrum štátnej správy, ktoré vlastne bude, bude vytvorené, bude k dispozícii pre všetky druhy podaní a vlastne občan si nájde de facto, povedané jednoducho toho svojho úradníka, za ktorým bude chodiť so všetkými vecami a, samozrejme, sme vyčíslili veľmi jednoducho, že občania minú viac ako 1 500 euro a strávia viac ako 2 roky dovolenky s tým, aby dokázali usporiadať všetky svoje veci so štátom, ktoré počas svojho života urobia. Náš návrh vlastne nešetrí len peniaze štátu, ktoré sme už presne zadefinovali, ale šetrí aj občanom, pretože ušetria minimálne jeden rok tej dovolenky, to znamená, urobia to, čo naozaj majú, pôjdu oddychovať, ale predovšetkým ušetria ďalších minimálne 700 euro na tom, aby nemuseli cestovať do vzdialenejších okresov a ten výpočet sme robili z priemerného občana. Sú mnohé oblasti, obce, mestá, ktoré sú natoľko vzdialené, že vlastne aby si vybavil celú svoju agendu, musí cestovať na tri-štyri miesta vo svojom okrese, kraji alebo dokonca na úrady s celoslovenskou pôsobnosťou.
Po schválení novely nielen tohto zákona, ale predovšetkým ďalších, ktoré budú nasledovať, bude naozaj existovať ten jeden jeden úrad, na ktorý môže chodiť občan a, samozrejme, všetky ostatné budú pripravené prijať jeho žiadosť, ak sa rozhodne adresovať svoju žiadosť štátu na inom mieste. Tá štrukturálna zmena spočíva v tom, že integrujeme obvodné úrady do jedného a na rozdiel od predchádzajúceho integrovaného obvodného úradu štátnej správy ten výkon v odborných činnostiach naďalej budú riadiť ministerstvá, nebude ich riadiť centrálne ministerstvo, ktoré ich spravuje, ktoré zhodou okolností bude ministerstvo vnútra, ale ministerstvo vnútra sa dostane len do podoby akejsi "outsourcingovej" organizácie, ktoré bude zabezpečovať vlastne len technické fungovanie jednotlivých úradov, a preto de facto či už pracovníci, zamestnanci, alebo aj občania, v konečnom dôsledku ani nezistia v úvode, ako bude prebiehať aj tento zákon, že nastala určitá zmena, lebo v tom úvode ostane všetko nezmenené, až nástupom klientskych centier v roku 2014 dôjde k zmene, ktorú budú občania aj zásadnejším spôsobom cítiť.
My, samozrejme, častokrát sme boli konfrontovaní s otázkou, že pokiaľ neprepustíte ľudí, neušetríte. Ja tvrdím, že to je presne ten nesprávny prístup v rámci reformy, ktorý môže povedať niekto, kto jednak, samozrejme, buď málokedy ľudí riadil a presun zdrojov mu nie je úplne jasný, alebo predovšetkým nerozumie tomu, že šetriť sa nemá na ľuďoch, ale na tom, čo je trochu nad rámec trhových cien a toho v našom štáte je stále dostatočne veľké množstvo. Preto sme si vytýčili a pomerne ambiciózny cieľ, ktorý, ktorý každý hovorí, že nemáme šancu splniť. O to lepšie bude sa nám bojovať, aby sme tieto ciele splnili, a to je do konca roku 2016 ušetriť 700 miliónov euro na fungovaní štátu, čo si myslím, že nie je číslo malé, naopak, veľmi veľké a budeme každoročne konfrontovaní s týmto číslom, ako sa nám ho darí plniť. Každé leto predstavíme sumu, ktorú na ďalší rok z rozpočtov jednotlivých kapitol budeme môcť vyškrtnúť ako sumu, ktorá bude pre ten ďalší rok ušetrená. Ak si dobre pamätám, pre rok 2013 sme už stanovili sumu 50 miliónov, na rok 2014 sme chceli zo sumy 150 miliónov a postupne 200 a 300 miliónov dokopy, teda 700 miliónov ku koncu roku 2016. Sme odhodlaní s touto sumou bojovať. Samozrejme, siahneme mnohým, mnohým úradníkom na ich doterajšie maličké pašalíky alebo niekoľko, niekoľko trafík, ale v každom prípade nás táto situácia nesmie zastaviť. Slovensko, ale nie, samozrejme, vlastnou vinou, predovšetkým problémom krízy Európskej únie, v tejto chvíli veľmi ťažko skúšané, ale musíme mať pred očami nielen južanské krajiny, ktoré dlhodobo mali nábeh na svoje problémy, ale aj dlhoročne vyzdvihovanú krajinu, akým je Slovinsko, ktoré sa dostalo na okraj útesu, len by som povedal kratšou nepozornosťou a nedôsledným plnením tých kritérií, ktoré plniť máme, preto si my nemôžeme dovoliť žiadne vybočenie z naznačenej trajektórie aj v oblasti znižovania deficitu štátneho rozpočtu, aj v oblasti šetrenia, preto vlastne príspevkom, čo častokrát bolo spomínané, že zákony, ktoré ste doteraz preberali, boli častokrát práve zákonmi na strane výdavkov, toto sú konkrétne zákony, ktoré síce sami so sebou neprinášajú ten efekt, ktorý vy chcete vyčísliť, ale opatrenia na základe nich prijaté tento efekt prinesú a v zásade bude to práve asi najzásadnejšia, najzásadnejšie šetrenie v rámci výdavkovej časti, ktorú ako som už povedal, má ambíciu byť do konca roka 2016 - 700 miliónov eur (20 miliárd korún v starých, v starých slovenských korunách).
Verím, že teda túto prvú etapu týchto predskokanov, ktorých dnes robíme v rámci zrušenia krajskej špecializovanej štátnej správy, podporíte. Nie je to zníženie ich kvality, nie je to zníženie ich výkonnosti, je to postupný prechod na to, aby sa práve odborní pracovníci jednotlivých inštitúcií mohli sústrediť na svoju odbornú prácu. Z budúcich integrovaných obvodných úradov budú továrne na výrobu rozhodnutí. Budú sa sústrediť len na svoje rozhodnutia, aby ich robili rýchlo, kvalitne a efektívne a klientské centrá budú tie, ktoré budú mať práve na starosti styk s verejnosťou vrátane ďalších opatrení, ktoré zjednodušia občanom prístup k štátnej správe a čo je najpodstatnejšie, zlacnia nielen z ich peňaženky, že budú musieť menej platiť, ale predovšetkým rozpočet štátu sa aj vďaka tejto reforme zásadným spôsobom zníži. Verím, že je to našou spoločným cieľom a snahou mať nižšie výdavky štátu. Verím preto, že aj tento zákon nadobudne vašu podporu. Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.9.2012 16:53 - 16:59 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som na úvod iba rád povedal, že ja som tou bariérou v tom podnikaní, pán poslanec. Ja som päťročný čakateľ a myslím si, že to bolo veľmi správne. A nehovoríte z toho, že by ste niečo o tom konkrétne vedeli. V časoch, kedy advokácia bola päťročná naozaj tá príprava vyzerala úplne inak. A to je vysoko vnútorná vec a omnoho kratší čas je trojročná, ako bola päťročná, a v tom čase to bolo o niečom úplne inom. Myslím si, že to je správne sa k tomu vrátiť. Povolanie advokáta je ďaleko náročnejšie a keď sa to robí takouto priemyselnou výrobou, tak to nakoniec tak aj potom vyzerá. Ale len som chcel povedať, že som príkladom tých "päťročákov", a mimoriadne sme boli všetci nespokojní, keď sa tá lehota skracovala na tri roky, lebo sme videli, čo s nami potom chodí po skúškach a čo stretávame vlastne na súdoch. Ale to je teda len moja osobná skúsenosť, lebo aj tu v parlamente sú poslanci, ktorí sú tiež advokáti a neboli v advokácii ani deň. Využili inú možnosť, ktorou obišli zákon. Ale toto v dobrom hovorím, to len v dobrom hovorím, že ja si myslím, že odborne, keď sa k tomu vrátim ako advokát, toto na niečo dobré bolo. Boli sme trénovaní, boli sme častokrát, sme to považovali, že až sa na nás starí advokáti vozia, ale malo to svoj význam, pretože potom aj na tých skúškach to, samozrejme, vyzeralo inak a hlavne do praxe už potom, keď sme preberali plnú zodpovednosť ako advokáti, sme vstupovali inak pripravení. Ako je to v iných právnických povolaniach, je úzky záber. Advokát musí vedieť, aj na skúškach je skúšaný z celého spektra všetkých zákonov, ktoré vlastne advokát môže zastupovať. Je to aj najširšie vlastne právnické povolanie, preto si ja tak myslím a podporujem vlastne tú päťročnú lehotu, lebo aj samotným koncipientom to niečo určite dá. A kto chce byť formálny koncipient, tak, samozrejme, ten je nahnevaný, ale tak to už je vec, ktorá súvisí s tým, že vlastne nechce tú prácu robiť úplne poctivo.
Vrátim sa k tomu, prečo tu stojím, pretože som odbočil v rozpore s rokovacím poriadkom, tak sa za to ospravedlňujem.
Vládny návrh, ktorý nie vždy býva v dobrom označovaný ako ESO, preto lebo vlastne nepredstavuje ESO, je vlastne tento zákon samotný je vlastne len prípravnou fázou, je predskokanom, je zahrievacím kolom k tomu, čo sa bude vlastne diať v priebehu budúceho roku. V tomto prípade ide naozaj predovšetkým o vytvorenie štruktúry a postupného prechodu k integrovanej štátnej správe so všetkým, čo k tomu patrí aj v rámci priblíženia štátnej správy k občanom.
Ja samotné ESO budem predstavovať podrobne, na výbore pre štátnu a verejnú správu som ho predstavil. Tento zákon samotný vlastne len integruje špecializovanú štátnu správu, ruší krajské úrady všeobecné alebo teda špecializované štátne správy na krajskej úrovni s tým, že vlastne v priebehu roka 2013 bude dochádzať k postupnej integrácii a k preberaniu jednotlivých úradov smerom k integrovanému úradu.
Treba povedať, že celá reforma ESO žiadnym spôsobom sa nesnaží pojednávať o kompetenciách. To je najpodstatnejšie. Žiadne z úprav, ktoré budeme robiť a drvivá väčšina z nich nebude súvisieť so zákonmi, pretože sa budú dať urobiť v rámci súčasnej platnej legislatívy, a tu by som rád tiež navodil, že áno opozícia je na to, aby nás vždy kritizovala a niekedy aj principiálne, že len preto, lebo je to návrh koalície, tak má byť dnes kritizovaný, ale chcem upozorniť niektorých kolegov, že predtým aby urobili nejakú takú chybu vo svojej priamo reči, že my sme nezačali túto reformu dnes. Väčšina predprípravy bola vykonaná ešte v rokoch 2007, 2008 a 2009. To znamená, mnohé veci, ktoré im v tomto návrhu zákona chýbajú, sú už v súčasne platnom znení zákona už zapracované tri roky, ibaže sa nepoužívali, preto si ich možno nevšimli. Ale to len v rámci niektorých úprav smerom ku kompetenciám.
Predovšetkým platí pravidlo, že naďalej líniové riadenie ministerstiev vo vzťahu ku svojim odborným odborom, ktoré na jednotlivom integrovanom obvodnom úrade budú mať, čiže žiadne ministerstvo o svoju kompetenciu neprichádza. To na čo je zameraná reforma ESO, sú predovšetkým náklady samotnej reformy, náklady samotnej štátnej správy, ktoré je nevyhnutné znížiť, a v tejto súvislosti treba povedať, že takým spôsobom bude vlastne prebiehať celá zmena.
Výsledkom majú byť vlastne tri základné piliere, ktoré sa opierajú o to, že jednak bude lacnejšia a otvorenejšia pre samotných občanov. To znamená, každý z občanov vybaví celú agendu štátnej správy v mieste svojho bydliska, ak bude chcieť alebo v miesto svojho pracoviska, ak sa tak rozhodne, alebo kdekoľvek na Slovensku, kde sa vlastne so štátnom správou v novej podobe v budúcnosti stretne. Samozrejme, bude platiť pravidlo, ktoré sme zavádzali ešte v rokoch 2006 - 2010, to znamená pri jednotných kontaktných miestach, poznajú to tí, ktorí žiadali o živnostenské listy, že vlastne štát bude každú informáciu, ktorú o občanovi už má, považovať za jedinečnú a nebude ju vyžadovať druhýkrát. A rovnako tak aj posledné pravidlo, že bude mať možnosť dostať vlastne všetky informácie o sebe aj v pasívnych miestach, ktoré vlastne tiež už na mnohých miestach fungujú ešte z rokov 2006 - 2010.
Nechcem vás dlhšie oberať o čas, v tomto prípade, samozrejme, sme pripravení zodpovedať ľubovoľné otázky, ale na výbore sme to zhruba dve hodiny preberali, ďalšie body budeme, samozrejme, otvárať. Viem, že máte 17.00 hod. a neviem, či je vôbec hlasovať o čom, alebo budete až ráno. Idete? Hej. Tak v tom prípade asi zrejme preruším a dokončím, keď dohlasujete.
Skryt prepis