Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

13.3.2013 o 15:12 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2013 15:44 - 15:51 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, k tomuto zákonu diskutujeme už tiež pomerne, pomerne dlho. Osobitný systém sociálneho zabezpečenia ozbrojených zborov je vždy veľmi citlivou a háklivou témou. Vždy je častokrát spájaný aj s mnohým nepochopením systému, prečo vôbec takýto systém existuje a ako s ním manipulovať.
Ja by som na úvod ešte pri mnohých nepochopeniach vyjadril taký drobný komentár, pretože som to aj v médiách počul z úst mnohých poslancov, že načo taký systém dobrý je.
Treba si uvedomiť, že všeobecnovzdelávací proces, ktorý na Slovensku prebieha, prebieha v určitých odboroch a kvalifikáciách a zaradením sa do ozbrojených zborov dostáva každý z týchto príslušníkov ešte ďalšie nadstavbové vzdelanie smerom k ozbrojeným zborom.
V roku ´98 vyhodnotili, že tou zlomovou hranicou, kedy človek stráca spätný kontakt so svojím pôvodným vzdelaním a pôvodnou praxou, je približne 15 rokov, a preto bolo nevyhnutné, aby ako určitú formu kompenzácie pre zníženie možnosti uplatnenia v ďalšej časti produktívneho života bolo umožnené, aby jednotliví absolventi, keď to tak poviem, 15-ročnej služby v ozbrojených zboroch mohli mať určitú formu výsluhového dôchodku, ktorá začínala z pomerne nízkej sadzby a postupne sa zvyšovala, ako prichádzal zamestnanec alebo človek v služobnom pomere k 30 rokom alebo k 55, väčšinou k 55. roku fyzického veku.
Čiže ten dôvod, pre ktorý vznikol osobitný systém sociálneho zabezpečenia ozbrojených zborov, naďalej platí, naďalej tu je. Je to, samozrejme, nielen kvôli zníženiu možnosti ďalšieho pracovného uplatnenia, ale aj z dôvodu nebezpečnosti povolania, ktoré jednotliví príslušníci vykonávajú. Myslím si, že niet sporu, keď budeme hovoriť či už o vojakoch, policajtoch, colníkoch, príslušníkoch Zboru väzenskej a justičnej stráže, že toto povolanie je mimoriadne náročné aj z pohľadu ohrozenia života a aj náročné z pohľadu psychického výkonu.
Keďže sme si jasne uvedomovali alebo uvedomujeme, že nevyhnutnosť zachovať tento systém ako taký so všetkými podmienkami, na druhej strane však tento systém sa ukázal po veľmi tvrdých zásahoch v rokoch 2010 - 2011 ako neideálne stabilný a vláda Ivety Radičovej aj vypočítala, že do roku 2015 tento systém bude v strate alebo v deficite 520 mil.
Bolo nevyhnutné, aby sme urobili určitú úpravu. Ako minister vnútra som mohol, samozrejme, zavrieť oči nad týmto problémom a povedať si, veď tie štyri roky ten deficit osobitného účtu ministerstva vnútra bude nejaký, ale v zásade ho nejako zvládneme, veď to nakoniec je, samozrejme, úloha predovšetkým ministerstva financií, aby nároky zo zákona, ktoré vyplývajú, bol schopný zadotovať. Myslím si však, ale, že akonáhle by sa dostal systém do odhadovanej straty, ktorú teda sme si nevymysleli my, ale to reálne odhadla a vypočítala vláda predchádzajúca, tak myslím si, že už veľmi ťažko by sa formovali rozpočty v roku 2016, 2017 práve s vedomím polmiliardového deficitu na osobitných účtoch ozbrojených zborov.
To bol dôvod, pre ktorý sme sa teda rozhodli, že je nevyhnutné urobiť pomerne hlbokú a zásadnú zmenu tohto systému tak, aby v čo najkratšom termíne bol schopný dosiahnuť stabilizáciu, aby predpokladal svoju stabilizáciu na obdobie aspoň 40 rokov a predovšetkým aby reflektoval aj na dĺžku služby, na motiváciu čo najdlhšie slúžiť a, samozrejme, to, aby sa odzrkadľovalo aj následne na výške a stanovení prípadného výsluhového dôchodku.
Z toho dôvodu asi už poznáte tie základné pravidlá, ktoré hovoria o zmene z 15 rokov služby na 25 rokov. Takisto keď sa bavíme o zvýšení platenia poistného, kde ozbrojené zbory vlastne zo svojej vlastnej mzdy budú prispievať 7 % v porovnaní s civilným sektorom, ktorý prispieva 4 %. A myslím si, že tak nastavený systém, ktorý má ešte niekoľko viacej detailov, ktoré sme si ale už veľakrát prešli, ja nechcem zdržiavať v tejto úvodnej reči, majú za cieľ predovšetkým tento systém stabilizovať.
Som veľmi rád, že inak veľmi kritický inštitút finančnej politiky, ktorý máva rezervovaný vzťah práve k analýzam tohto typu, spolupracoval a nakoniec vyhodnotil, že tieto ustanovenia robia systém udržateľným na také dlhé obdobie, ako som pred chvíľkou spomínal. Čo ma nakoniec teší, je dôležité, aby sme sa na ten problém nepozerali krátkozrako na prvé tri roky alebo ďalšie tri roky, ale na to, že tí policajti, ktorí dnes už nastúpili alebo sú už nastúpení, budú ten dôchodok výsluhový poberať aj 20 rokov po skončení tej služby. A to je asi na tom to najpodstatnejšie, že uprostred systému sa nezrúti systém, tak ako v niektorých okolitých krajinách, kde došlo či už k úplnému zrušeniu tohto systému, alebo následne k 50-percentnému zníženiu vôbec všetkých platieb. Čo jednak má problém, samozrejme, s ústavným právom, ale aj vôbec s komunikáciou tých predovšetkým, ktorí si už tú službu vlasti odpracovali.
Ďakujem pekne za podporu tohto zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2013 15:36 - 15:39 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Áno. Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy poslankyne, páni poslanci, i keby sa zdalo, že hovoríme teraz o opačnej strane barikády v tomto zákone ako v zákone predtým, myslím si, že je to pomerne dosť spojené. Naopak, v tomto zákone sa snažíme mnohé ustanovenia aj zjednodušiť.
Tento zákon o pobyte cudzincov predovšetkým reaguje na smernicu a transformáciu smernice Európskej únie 2011/51 a predovšetkým ide o rozšírenie okruhu osôb, ktorým možno udeliť dlhodobý pobyt, o azylantov a cudzincov, ale my sme sa rozhodli, že doplníme tento zákon aj o ďalšie ustanovenia. Boli sme svedkami možno nie všetci prednedávnom takej komplikovanej zmeny, ktorá úplne, neviem prečo a ako vznikala, ale mala zjavne svoje dôvody, ktoré nechtiac, ešte v roku 2011 nechtiac skomplikovala situáciu zahraničným Slovákom. Dokonca mnohí, ktorí mali vydané úplne nové preukazy zahraničných Slovákov s dobou platnosti napríklad do konca roku 2013, tak vlastne podľa zákona sa stali neplatnými, o čom nikto ale držiteľov týchto kariet, samozrejme, neinformoval a tí nemohli tušiť, že už karty majú neplatné a zrazu sa im porušili pobyty atď. Mnohí tu sú ako či už pedagogickí zamestnanci a profesori, niektorí sú tú na štúdiách a pomerne výrazne sme im týmto zákonom skomplikovali situáciu.
Čiže my sme v rámci možnosti upravili naše interné predpisy, ale zjavne si vyžadovala táto reakcia aj úpravu legislatívnych predpisov, a preto sme sa pokúsili výrazne zjednodušiť prístup nášmu pobytu zahraničným Slovákom, ktorí v podstate dnes už majú, nemajú žiadne, tak, alebo zlikvidovali sme akékoľvek administratívne bariéry ich prihlásenia na Slovensku vrátane zníženia nákladov poplatkov k prihlasovaniu.
Rovnako tak sme hovorili aj o pobyte, zatraktívnenia pobytu pre študentov, výskumníkov, vysokoškolských učiteľov zo zahraničia tak, aby sme podporili aj študijnú mobilitu.
Registroval som tu aj niekoľko diskusií medzi prvým a druhým čítaním. Je tu nejaký priestor na komunikáciu, nie všetko, ale bolo úplne dobre komunikované, pretože opäť ten návrh, ktorý zaznel, bol orientovaný len na jednu skupinu, a tým pádom by znevýhodňoval inú. Musíme robiť tie návrhy tak, aby rešpektovali vždy generálne všetkých tých, ktorých by sa zákon mohol týkať.
V každom prípade vám veľmi pekne ďakujem za podporu tohto návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2013 15:31 - 15:35 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja budem len veľmi stručný.
Pán poslanec Osuský (rečník hľadá očami poslanca v pléne), tu je pán poslanec Osuský, tie veci, ktoré ste dali na zamyslenie, sú vecami, ktoré sú presne na to vhodné, aby sme o nich rozmýšľali. Môžme urobiť nejakú hlbšiu diskusiu pri tých vlastníkoch nehnuteľností. Väčší problém býva v tých prípadoch, kedy sa na jednu nájomnú zmluvu zrazu nahlási 70 ľudí a, samozrejme, samotný vlastník nehnuteľnosti, či už pri komunikácii s úradmi, alebo s ďalšími inštitúciami, má pomerne zásadný problém, pretože takýto počet nie je jeden, máme aj rekordné jednoizbové byty v Petržalke s 211 obyvateľmi. Čiže tam skôr, myslím, asi smerovala tá úprava. Pričom rešpektujem ten názor, ktorý ste povedali, a mám pocit, že by sme to určite mohli podrobnejšie rozdiskutovať.
V oblasti zákona o štátnom občianstve, tam na to proste máme iný názor. To je vecou, kde nemôžem hovoriť, že ho legitimizujeme, lebo ten zákon je platný, on je legitímny, ten zákon je platný atď. Rozumiem vášmu nástroju, že proste zavádza vec, s ktorou proste principiálne nesúhlasíte. Jasné, preto chápem váš postoj. Myslím si, jediný rozdiel máme, teda názor máme rozdielny v tom, že ja si nemyslím, že sú to také chyby systémovej povahy, ktoré by vyžadovali vrátenie zákona. Pretože ich úprava nenaruší samotnú chrbticu samotného zákona, keby sme ju aj urobili. Preto si myslím, že je dobrý priestor pre druhé čítanie, kde sme, samozrejme, otvorení prijímať, tak ako aj u ostatných zákonov, návrh, ktorý by aj z vášho pohľadu mohol niektoré ustanovenia vylepšiť. A tou cestou by sme, samozrejme, aj mohli ísť.
A druhá časť, čo sa týkalo pána poslanca, tu hlavne hovorím o informačnom systéme ako takom. Nový systém, ktorý bude, samozrejme, so starým systémom spolupracovať, nebudeme mať nejaké dva oddelené systémy, ktoré budú vyžadovať dvakrát toľko peňazí a podobne. Skôr rieši otázku, aby sme boli schopní on-line vymieňať informácie so všetkými inštitúciami, ktoré na to právo majú, čo dnes nie je úplne dostatočne dobre možné. Sú už prvé pokusy, ale nie je to úplne plne funkčné. A tá snaha je vedená práve k tomu, aby v prípade dajme tomu okresného úradu alebo v prípade klientskeho centra v menšom okresnom meste, akými sú napríklad Turčianske Teplice alebo Detva, mali k dispozícii všetci tí, ktorí budú pracovať so žiadosťou občana, to znamená aj kataster, aj sociálne veci, aj životné prostredie, aj každý, všetky informácie k dispozícii a vedeli sa on-line vymieňať. Je to aj pre občana dôležité a, samozrejme, to bude slúžiť aj k pasívnej komunikácii, tých integrovaných obslužných miest bude omnoho veľa, omnoho viacej.
Čo sa týka ešte návrhu pána poslanca Osuského, ktorý hovoril o dátových schránkach, alebo teda o občianskych preukazoch, kde by sme v rámci čipov chceli zavádzať aj možnosť práve elektronického fungovania, má veľkú pravdu v tom, že ten zaručený elektronický podpis nespružňuje takto situáciu, akoby mal, bezpochyby.
Estónsko je na to celkom dobrým príkladom, kedy ono má vlastne svoje elektronické, má voľby, ale vlastne v tých prvých rokoch využívalo tie možnosti len 6 až 11, neskôr 17 %.
Čiže tu treba povedať, že, áno, tu treba hľadať riešenie, ktoré uľahčí ten prístup. V rámci tézy, že musíme chrániť, aby sme nepustili do osobných dát človeka, ktorý, samozrejme, nemá s tou fyzickou osobou, ktorá sa v tej komunikácii chce prezentovať, nič spoločné.
Čiže ja si myslím, že cesta dátových schránok, o ktorých sa veľmi intenzívne hovorí, je to, čo ste hovorili ako veľmi dobrý nápad, resp. občiansky preukaz s čipom nám by tiež niektoré z týchto vecí mal umožniť. Toto riešenie vlastne bude, samozrejme, aj veľmi skoro predstavené.
Ďakujem pekne, kolegovia, za vecnú diskusiu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.3.2013 15:12 - 15:15 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy poslankyne, poslanci, evidencia trvalého pobytu a prechodného pobytu tvorí jednu zo základných databáz informácií o fyzických osobách pre potreby orgánov verejnej moci, vďaka ktorej verejná správa môže konať voči fyzickým osobám a zabezpečuje efektívne fungovanie procesov, na ktoré je nadviazaný údaj trvalého alebo prechodného pobytu.
Postup prihlasovania a odhlasovania na pobyt, práva a povinnosti povinných subjektov a inštitucionálne zakotvenie základných pojmov upravuje v právnom poriadku zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších prepisov.
Novelizácia predmetného právneho predpisu vychádza jednak z potreby reagovať na problémy, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe, hlavne z potreby vytvoriť základ pre elektronizáciu služieb verejnej správy na centrálnej úrovni a predovšetkým pre služby ich avermentu.
Cieľom legislatívnej úpravy je zriadenie informačného systému register fyzických osôb a jeho zavedenie do rutinnej prevádzky.
Právna úprava umožní vytvoriť register, ktorý bude slúžiť ako zdroj aktuálnych osobných údajov o občanoch Slovenskej republiky s pobytom na území Slovenskej republiky a s pobytom mimo územia Slovenskej republiky, o cudzincoch s pobytom na území Slovenskej republiky, ako aj o iných osobách, ktoré sa na slovenskom území zdržujú. Zriadením registra sa o týchto objektoch vytvorí jednotný a dátovo konzistentný zdroj aktuálnych údajov, ktorý následne bude slúžiť pre viaceré organizácie, ktoré budú z neho čerpať.
Okrem už spomenutého registra fyzických osôb navrhovaná právna úprava upravuje aj zriadenie centrálnej ohlasovne ako elektronickej služby, ktorá umožní občanom prihlasovanie a odhlasovanie z pobytu prostredníctvom využitia internetu. Vznikne tak nový model pre nové procesy agendy hlásenia a evidencie pobytu občanov Slovenskej republiky, ktorého uplatnenie vyplýva z požiadaviek na realizáciu elektronických služieb centrálnej ohlasovne.
Pri tvorbe navrhovanej právnej normy sa prihliadalo na skúsenosti a poznatky získané z aplikačnej praxe, ako aj poznatky získané rokovaniami na medzinárodnej úrovni prostredníctvom pracovných skupín členských krajín Európskej únie.
Vážená pani podpredsedníčka, dámy poslankyne, páni poslanci, rád by som vás požiadal o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.2.2013 11:53 - 12:00 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Veľmi v skratke. Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, bolo tu niekoľko vecných vystúpení, bolo tu niekoľko politických nevecných vystúpení a bolo tu niekoľko snáh upútať na seba pozornosť, keď to nejde inak. Ku tým realistickým zareagujem.
Áno, pán poslanec Hudacký vystúpil. Ja by som rád povedal, že musím ho trošku poopraviť. Toto sú ustanovenia, o ktorých sa debatuje trištvrte roka. Pre nikoho neboli tajné. Trištvrte roka. To, čo povedal na konci pán poslanec Matovič, áno, ani mňa to neteší, súhlasím, ani mňa to neteší. Faktom však zostáva, že štyri týždne, alebo šesť týždňov, i keď novela mala v pláne platiť od 1. júla, tá veľká, ale mohli sme tam tiež, samozrejme, predsunúť to, dátum účinnosti, môže byť pre realizáciu niektorých vecí rozhodujúce.
Čo je podstatné, že keď hovoril pán poslanec Hudacký o tom, že stavební podnikatelia sa nevedeli vyjadriť, no päťkrát bolo sedenie, rokovanie so všetkými zástupcami Zväzu stavebných podnikateľov. Netreba zabúdať, že Hospodárska a sociálna rada ustanovenia zákona schválila ako celok. To znamená vrátane Republikovej únie zamestnávateľov aj Asociácie zamestnávateľských zväzov. To znamená so všetkými, ktorých sa to týka, tieto otázky boli prekonzultované a oni teda nevidia to riziko.
Ak sa tu upozorňuje na kartel, ktorý spomenul pán Hudacký aj pán poslanec Zajac, kartel je vec, ktorá má osobitné konanie v rámci Protimonopolného úradu, a mnohé stavebné firmy už veľké pokuty za to dostali. To ale týmto zákonom vyriešiť nevieme. Kartel nemá za účel riešiť tento zákon. Zákon, ktorý postihuje kartelové dohody, sa volá zákon o hospodárskej súťaži. A o ochrane hospodárskej súťaže má na starosti úplne iný úrad. Takže to je niekde inde.
To isté platí k pánovi poslancovi Galkovi. Hospodárska a sociálna rada schválila znenie tohto zákona, z ktorého čerpáme aj v skrátenom konaní. To znamená, nemá pravdu, ak hovorí, že nejakí podnikatelia majú pochybnosti.
A trošku ma pobavilo jeho poznamenanie, že on nebude prispievať k zlepšovaniu zákona. Tak môžem mu na to iba odpovedať, aby vrátil peniaze, lebo za to ich berie, aby vylepšoval legislatívu na Slovensku. Ak teda takto verejne prehlási, že nechce vylepšovať zákonodarstvo Slovenska, tak sa spreneveril vlastnej prísahe, ktorú dával v tejto sieni. Ale to asi už nemôže byť v jeho prípade prekvapivé.
To, čo ma prekvapilo, je pán poslanec Mihál. No, pán poslanec, pokiaľ som vás v minulosti mal šancu vidieť, ste sa vyjadrovali k sociálnym veciam, keďže ja nesnažím sa byť chrobákom truhlíkom, nerozumiem všetkým agendám, snažím sa dlhodobo, 13 rokov, v politike venovať bezpečnostným a obranným veciam, tak som nevedel posúdiť, nakoľko hovoríte veci zmysluplné alebo nezmysluplné. Po tom, čo ste vystúpili k zákonu, ktorému sa trochu rozumiem, som pochopil, že vašou, vlastne vaším celoživotným dielom je proste si vymýšľať akési fantázie a ich predkladať ako úplné fakty, čo robia deti do 10 rokov. Ak na túto úroveň ste sa chceli znížiť, prosím, ja vás nechcem nejakým spôsobom urážať, ani to neurobím, len vám to poviem v jednotlivých faktoch.
Keby ste ma počúvali od začiatku, viete, že hovorím o peniazoch, ktoré ste aj vy ako minister nevyčerpali v roku 2011. To znamená v tej časti za rok 2011, a preto im končí možnosť čerpať na konci roku 2013 v rámci pravidla M+2. Čiže v roku 2011 vláda Ivety Radičovej z tohto balíka určených na rok 2011, čo bolo nejakých 1 celá, tuším, 6 miliardy eur, nevyčerpala ani euro. V roku 2012 sa podarilo z tejto sumy vyčerpať asi 400 mil. a do roku 2013 sa preto posunulo zhruba 1,2. Tých prvý 10 mesiacov, o ktorých sa tu tak často hovorí, čo robila táto vláda, sa podarilo, že už teda nejakých 700, zhruba, by mohlo byť plus-mínus v poriadku. A ostáva nám tu visieť ešte niekoľko stoviek miliónov eur, ktoré potrebujeme, aby boli aj dokončené v tomto roku. Čiže... (Reakcia z pléna.) A musia byť aj zaplatené v tomto roku.
Čiže o akých diaľniciach sa bavíme? A vy ste naozaj natoľko neinformovaný, pán poslanec, že neviete, že tendre vypisuje ten, ktorý vlastne robí výzvu, čiže nie centrálny koordinačný orgán? Ministerstvo, súťaž bude vždy vypisovať ministerstvo dopravy. Taká kompetencia predsa na nikoho neprechádza.
Takže toto vy ale veľmi dobre viete, toto vy veľmi dobre viete, že aj dnes, aj o mesiac, aj o tri roky bude súťaž v súvislosti s diaľnicami vyhlasovať ministerstvo dopravy. A vy absolútne bez problémov začnete tu splietať veci, ktoré sú možno poznačené koníčkom vášho predsedu, ale ktoré potom zatemňujú myseľ.
To znamená, toto ja nedokážem pochopiť. Ja chápem, keď niekto urobí hyperbolu politickú, že niečo preženie, aby na to upozornil, že je to väčší problém, akoby sa nám na prvý pohľad mohlo zdať, ale naozaj proste bezprecedentne klamať v takejto podobe, že vlastne ani neviem, o čom hovorím, a obviním niekoho cudzieho z nejakých prepojení na rôzne veci. No možno si spomínate, ako bola financovaná vaša strana, že takto ste fungovali, že vám diktovali, kto má čo robiť. Ale mne našťastie nikto nediktuje. Mám teda predsedu, ktorého si rád vypočujem, a bezpochyby je predseda vlády nato, aby ma riadil. Ale všetky ostatné veci sú, samozrejme, adekvátnym nezmyslom a tu som vám to jasne dokázal. Hovoríme tu a od začiatku hovorím o peniazoch, ktoré pochádzajú z roku 2011. O tendri, ktorý sa viaže na peniaze z roku 2012 alebo z roku 2013, v poriadku, ten sa bude čerpať ďalej. Myslím si, že aj ten tender, ktorý ste vy spomenuli, neviem, či ide z peňazí 2011, podľa mňa nie. Pretože na to, aby som tie peniaze mohol účelne použiť, musím ten projekt aj dokončiť.
To znamená, naozaj ja som mal pocit, že v tej veci, keď máte hádky s našimi kolegami, ktorí sú špecialisti na sociálne veci, že v poriadku, asi je to odborná hádka, ale ak takto naozaj vystupujete aj v tej časti, tak potom si myslím, že moji kolegovia majú pravdu vždy. Lebo to, čo som dneska počul od vás, boli naozaj hrubé nezmysly a myslím, že sa ostro k tomu, samozrejme, ohradzujem.
Čiže ešte raz všetkým ďakujem za pozitívne príspevky.
Vrátim sa k tomu v tom pozmeňovacom návrhu, ktorý schválil hospodársky výbor. Boli ustanovenia, ktoré spomínala pani poslankyňa, pani podpredsedníčka Jurinová, pani poslankyňa Žitňanská aj pani poslankyňa Mezenská, ich spomínali naši kolegovia zo SMER-u, mi toto viackrát naznačovali. Čiže sme urobili úpravy, ktoré vyvracajú akékoľvek pochybnosti. Myslím si, že nikdy tieto úpravy, ktoré sme urobili, použité nebudú, lebo doteraz to nebolo zvykom. Ale prenechávame tam tú možnosť, nijako to nepoškodí, ale som rád, že sme sa zhodli na určitom kompromise, ktorý nakoniec v tomto zákone sa našiel.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

13.2.2013 9:01 - 9:13 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Dobré ráno, vám všetkým prajem. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, stretávame sa teda v druhom čítaní zákona, ktorý som v priebehu posledných hodín niekoľkokrát odôvodňoval. Myslím si, že sa k tomu spätne ešte na chvíľu vrátim aj v spojení s diskusiami, ktoré sme mali medzi prvým a druhým čítaním.
Mal som včera ešte rozhovor aj s niektorými predstaviteľmi Európskej komisie, ktorá, samozrejme, na nás intenzívne tlačí, aby sme urobili všetko pre to, aby fondy vyčlenené pre Slovenskú republiku sme dostatočne vyčerpali a, samozrejme, sú nám ochotní v mnohých oblastiach podať aj pomocnú ruku. A toto je jeden z nástrojov, ktorými môžme niektoré cesty zlepšiť. Určite to nie je všeliek, ale vrátim sa opäť k tomu, ak sa nepokúsime urobiť všetko pre to, aby sme mali šancu peniaze, ktoré pochádzajú z externých zdrojov a ktoré tak chýbajú našim regiónom, ako aj regiónom, kde je naozaj vysoká nezamestnanosť, je nevyhnutné, aby sme spravili všetko pre to, aby sme tieto peniaze do regiónov dostali.
Spomínal som, že táto krátka novela má štyri základné pravidlá. To, čo je v podstate na tom najpodstatnejšie, je koncentrácia námietkového konania, kde vidíme naozaj niekoľkotýždňové až mesačné skrátenie lehoty, ktoré doteraz trvali predovšetkým pri špekulatívnych obstarávateľoch. Koncentrujeme teda možnosť podávania námietok do dvoch základných etáp, a to pred vyhodnotením ceny a po nej. Toto bolo naozaj, myslím, pozitívne vnímané nielen podnikateľským prostredím, ale aj mimovládnymi organizáciami, kde dôjde naozaj k jednoznačnému skráteniu a k jednotnému rozhodnutiu vo všetkých námietkach a zároveň nedôjde k prezradeniu ceny medzi jednotlivými konkurentami, čím bude zachovaná férovosť súťaže.
Druhou časťou je preukazovanie podmienok účasti čestným vyhlásením, kde sú dve základné pravidlá. Doteraz museli spoločnosti nielen tie základné svoje stavové údaje, ale aj mnohé certifikáty prácne dávať dokopy do celej ponuky. A vy, čo ste niekedy videli súťažné podmienky k väčšiemu tendru, že sú to stovky, stovky strán. Preto chceme, aby nielen náklady, ale aj prístup k súťažiam bol jednoduchší a toto splnenie podmienok sa bude vyžadovať u víťaza súťaže v rámci lehôt, ktoré sú stanovené zákonom.
To len k tej prvej pripomienke, ktorú včera hovoril pán poslanec Galko. Zákon pozná lehotu v tejto súvislosti a tá lehota platí pre všetky vysvetlenia rovnako, nie je možné ju znížiť. Čiže myslím, že to je v tomto prípade dostačujúce. Môžme ďalšie veci, samozrejme, tak ako sme sa bavili predtým, rozobrať aj v rámci, v rámci novely v druhom čítaní budúci mesiac.
Rozoberali sme aj tému, ktorú predložil pán poslanec Hlina. To bola otázka pre druhých a tretích. Neriešili by sme tým úplne presný prípad, čo v prípade, že takéto špekulatívne firmy skončia na ďalších miestach, čo je pomerne väčší predpoklad, pretože ak chcú byť iba štatistami v súťaži, nebudú sa snažiť dávať cenu, ktorá by bola blízka víťazovi alebo sa jej aspoň blížila. Myslím, že takisto budeme mať priestor s týmto nápadom popracovať a skúsiť sa nad tým zamyslieť, či vieme dať dokopy ustanovenie, ktoré bude predovšetkým myslieť na tých, ktorí neplánujú pristupovať k súťaži poctivo, tak ako to predkladal pán poslanec Hlina.
Ďalším hlavným bodom je uzatváranie zmluvy s druhým a tretím, to som viackrát spomínal. Myslím, že každý bol už konfrontovaný so situáciou, kedy víťaz súťaže, či už pri elektronickej aukcii, alebo pri štandardných súťažiach, si pomýlil verejnú súťaž so spoločenskou hrou a po skončení zistil, že vlastne dal cenu, ktorú nie je schopný realizovať, a odmietol podpísať zmluvu alebo od nej priamo odstúpil. Čo za normálnych okolností spôsobovalo nevyhnutnosť nového verejného obstarávania, kde dochádzalo k obrovskému množstvu prepadnutia fondov, ktoré boli v rámci týchto súťaží zapojené.
Treba si pripomenúť len, že fondy Európskej únie tvorili v uplynulých dvoch rokoch 70 % všetkých investícií, ktoré štát realizoval. Čiže je to drvivá väčšina a je pomerne veľký predpoklad, že v rámci krízového vývoja ekonomickej situácie tento pomer bude ešte narastať, pretože to budú v podstate jediné prostriedky, ktoré budeme môcť v rámci tzv. kapitálových výdavkov alebo investičných prostriedkov používať. Preto je nevyhnutné, aby sme s nimi nešafárili. A nie je to už len dnes akási floskula, že máme problémy s čerpaním eurofondov, ale je to už reálne ohrozenie ekonomického fungovania.
Možnosť teda uzavrieť zmluvu s druhým a tretím uchádzačom je namieste vtedy, kedy zlyhajú ich predchodcovia. A má to šancu takisto zachrániť mnoho súťaží, ktoré boli inak vedené férovo a transparentne.
Zavedenie ex ante kontroly má predovšetkým výchovný charakter. Myslím si, že to ustanovenie, ktoré plynúcou dobou bude používané menej a menej, v tých úvodných mesiacoch a rokoch budú predovšetkým obstarávatelia konfrontovaní s názormi Úradu pre verejné obstarávanie tak, aby svoje súťažné podmienky a podklady pripravovali v omnoho vyššej kvalite. Samozrejme, pre každého z nich takáto ex ante kontrola znamená určitú stratu času, na druhej strane ušetrenie času v prípade komplikovaných námietkových konaní.
V rámci zákona a v rámci jeho čítania vo výbore, v gestorskom výbore po vypočutí ešte niekoľkých pripomienok sme sa rozhodli vyjsť v ústrety niektorým názorom našich kolegov z opozície, kde mali pripomienky v dvoch častiach, a to súviselo jednak s ex ante kontrolou, kde - je to základný princíp ex ante kontroly - po vykonaní kontroly sa nemohli uplatňovať námietky voči takémuto výsledku. Bolo tu niekoľkokrát spomenuté, nepamätám si, pani kolegyňou Mezenskou, pani poslankyňou Žitňanskou, že si nie je istá, či tento postup je v rámci námietkových konaní tým ideálnym riešením. Ja si myslím, že je. Ale zavádzame úplne nový inštitút, ktorý si musí osvojiť aj Úrad pre verejné obstarávanie, aj obstarávatelia. Čiže sme zaviedli aj tú možnosť, aby v prípade skutočností, ktoré vzniknú v rámci ex ante kontroly, bolo možné tieto námietky podávať, i keď ich nepredpokladám, keďže práve Úrad pre verejné obstarávanie ich skontroluje. Ale tú možnosť sme tam dali. Nemyslím si, že tu bude využívaná prax, ale, ako sa hovorí, v rámci určitého kroku ku kompromisu sme tomuto návrhu vyhoveli.
A takisto platí aj téma, tam, kde sme hovorili o tom, že návrhové konanie, alebo teda návrh na nápravu, ktorú môže podať uchádzač, sa v niektorých prípadoch používa zbytočne, keďže vždy po ňom nasleduje námietka. A tak sme návrh na nápravu v prípade troch konaní, kde ide o vylúčenie alebo zúženie počtu uchádzačov, vylúčili a rovno sme prešli k námietke. Ale pre prípad, že by sa taký našiel, čo teda doteraz tak nebolo, ale takisto od pani poslankyne Žitňanskej táto možnosť padla, je iba teoretická podľa môjho názoru. Ale umožňujeme, aby v rámci námietkového konania mohol samotný obstarávateľ prehodnotiť, že teda mohol som sa mýliť pri tom vylúčení a môžem svoju chybu napraviť. Takže táto možnosť sa mu dáva. I keď takisto nepredpokladám, že by bola využívaná, keďže doteraz sa tak nedialo.
Všetky tieto prípady majú teda šancu priniesť pomerne veľkú úsporu času pri obstarávaniach a tým pádom zlepšiť nielen naše čerpanie, ale aj v prípadoch bežných súťaží zvýšiť transparentnosť, zjednodušiť prístup podnikateľov a zvýšiť tým pádom počet súťažiacich. Urobili sme teda určitý ústretový krok, aby tie veci, ktoré boli spomínané v rámci prvého čítania, boli aj kompromisným návrhom.
Ďalšie témy, ktoré sú komplikovanejšie a vyžadujú ďalšie riešenia, ktoré súvisia ale aj s veľkou novelou zákona, budeme riešiť v rámci druhého čítania.
A ja by som ešte pekne poprosil pánov poslancov, ktorí majú návrhy, to, čo spomínal pán poslanec Galko, že sa dostaneme k tomu návrhu v písomnej podobe, aby sme ho mohli zhodnotiť. A to isté platí o ďalších návrhoch. Budeme pripravovať vlastne pozmeňovací návrh v druhom čítaní, ktorý musí reflektovať aj vypustenie častí, ktoré dneska v návrhu sú a prešli do tejto malej novely. Ale radi by sme niektoré veci, ktoré majú svoje ratio, aj akceptovali v druhom čítaní.
Ak môžme poprosiť o to, aby sme sa mohli pripraviť do druhého čítania k nasledujúcemu, tak by som privítal, keby sme mohli dostať tieto návrhy písomne, aby sme sa mohli k nim aj seriózne postaviť.
Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.2.2013 16:44 - 16:49 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Dobre. Ďakujem pekne. Pán poslanec, keďže vystúpili ste ako jediný v rozprave, môžem reagovať hlavne na vás, aj na ostatné veci povedané. Je pekné, keď urobíte srdcervúce vystúpenie po tom, čo vám dá pán poslanec Miškov papier, ktorý máte prečítať, a prezentujete to ako svoj nápad, ale veď v poriadku. Vy máte právo. Ale bolo to vaše rozhodnutie pôvodne veľmi dobré, lebo tá prvá pripomienka, ktorú ste mali, podľa mňa mala nejaké ratio a chcel som sa o nej dozvedieť viacej, ale to už je problém.
Problém spočíva predovšetkým v tom, že už pri prerokovaní zákona o verejnom obstarávaní v prvom čítaní ako hlavnej novely sa zmenilo toto miesto predovšetkým na politikárčenie, a, bohužiaľ, nie na racionálnu prácu. Tých návrhov nebolo veľa zo strany opozície a dnes opäť potvrdili, že nemajú záujem na riešení problémov Slovenskej republiky, ale majú predovšetkým záujem na tom, aby prezentovali vlastné politické ciele po tom, čo jeden a pol roka naozaj vážne zanedbávali napríklad aj tu otázku, ktorú tu dnes rozoberáme, a to je čerpanie eurofondov.
Rád by som, poprípade, rád by som sa vrátil ale ešte k jednotlivým bodom, ktoré tu boli spomínané. Predovšetkým, všetky body, ktoré sú dnes pri prerokovanej novele, boli v pripomienkovom konaní od leta tohto roku. Nevstupujeme teda k rokovaniu o materiáli, ktorý by nebol známy, alebo ktorý by nebol na verejnej diskusii. Je však treba povedať, že všetci tí poslanci, ktorí dnes vystúpili k tomuto zákonu, sa ani raz nezapojili do diskusie o tomto zákone, neboli dokonca napriek pozvaniu na okrúhlych stoloch, ktorých sa konalo niekoľko a ktoré presné body a odstraňovanie nepresností v tomto zákone riešili.
Myslím si, že by malo byť naším spoločným záujmom aj to, aby sme mohli takýto zákon schváliť, a aby zlepšil predovšetkým prísun prostriedkov do našich regiónov, kde jednak znižuje regionálne rozdiely, ale predovšetkým, kde má možnosť vytvárať nové pracovné miesta.
Je to pre mňa tak trošku sklamaním a politikárčením. A je to len dôkazom toho, že naozaj iba veľmi málo opozičných poslancov má reálny záujem zlepšovať prostredie aj pre našich občanov. Osobitne je to strana, ktorej boli súčasťou aj minulej vládnej koalície. Možno je to aj preto, že sa za tie svoje výsledky, ktoré mali v poslednom jeden a pol roku, tak trochu hanbia, pretože to číslo - a tu vlastne reagujem aj na samotného pána podpredsedu Figeľa - platí to, čo som povedal, v roku 2011, z limitu v roku 2011 finančných prostriedkov z európskych fondov, vláda Ivety Radičovej vyčerpala nulu.
Jediné, čo sa čerpalo v tom čase, je to, čo kritizoval pán Figeľ, a to sú prostriedky na poradcovské miesta v rámci technickej pomoci vo výške dvoch miliónov, dvoch miliónov eur. Práve tieto projekty, ktoré boli určené od roku 2011 a mali byť realizované práve v posledných dvoch rokoch, majú také najvýraznejšie meškanie. Aj práve s reakciou na tieto projekty, pretože tie, ktoré boli určené na roky 2012 a 2013, majú ešte chvíľu času aj do roku 2014 a '15. V každom prípade o tie, ktoré sú limitované koncom roku 2013 sa musíme posnažiť čo najviac.
Myslím si, že o viacerých tých návrhoch, ktoré tu boli spomínané, máme šancu hovoriť aj v samotnom druhom čítaní nielen tejto novely, ale predovšetkým aj veľkej novely, pretože momentálne hovoríme naozaj iba o skrátení, skrátení jednotlivých lehôt.
Myslím si, že túto tému môžeme otvoriť aj práve v druhom čítaní a to bude pravdepodobne zajtra. Čiže, toto je z mojej strany v rámci reakcie všetko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2013 16:23 - 16:34 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Zopakujem to, čo som hovoril a čo hovorím vlastne už posledný týždeň. (Ruch v sále.) V rámci prerokovania zákona o verejnom obstarávaní v druhom čítaní sme v súvislosti s poslednými správami a s ekonomickým vývojom, ktorý nie je len na Slovensku, ale v celej Európe, sa rozhodli, že je dôležité zabojovať o každé euro, ktoré je možné, aby pritieklo do obratu štátu.
Preto si myslíme, že zvolenie niektorých ustanovení samotného zákona alebo novely zákona o verejnom obstarávaní, ktoré má šancu skrátiť samotné konanie o verejnom obstarávaní by mohlo výrazne pomôcť v čerpaní predovšetkým k projektom nižšej a strednej hodnoty. To sú, mimochodom, ale tie, ktoré majú v rámci čerpania aj najväčší problém. Rozhodli sme sa preto, že do tejto malej novely schválime tri body, štyri body, ktoré pozostávajú z nasledujúcich úprav. (Neutíchajúci ruch v sále.)
Sú to všetko úpravy, ktoré boli prerokovávané aj v rámci zákona o verejnom obstarávaní, jeho novely počas uplynulých 6 mesiacov a jednak sa nestretli so žiadnou zásadnejšou kritikou a skôr naopak, boli to poväčšine ustanovenia, ktoré boli tou pozitívnou odozvou v tomto zákone, a preto začnem hneď po poriadku.
Ako prvú časť navrhujeme zaviesť koncentráciu námietkového konania do dvoch samostatných konaní, a to pred otváraním obálky s cenou a po jej otvorení. Toto dvojstupňové námietkové konanie sa zavádza najmä preto, aby nedošlo ešte k odhaleniu toho najpodstatnejšieho, čo podnikateľ vo svojej ponuku predstavuje popri technickej ponuke, a to je najmä výška ceny, s ktorou priamo súťaží so svojimi konkurentmi, a najprv sa mohlo odnámietkovať časť toho konania, ktorá súvisí s technickými podmienkami, so splnením jednotlivých kritérií a podobne, a potom, čo sa urobí toto vyhodnotenie, je možné pokračovať ďalej.
Ďalej zavádzame aj skrátenie lehoty o 15 dní a samotné zrušenie žiadosti o nápravu proti obmedzeniu okruhu uchádzačov, vylúčeniu uchádzača a vyhodnotenie ponuky, teda tam, kde vždy po návrhu na nápravu nasledovala aj námietka, pretože historicky žiadny z obstarávateľov svoju chybu v tejto časti konania nepriznal. Naopak, v tej časti, kde dochádzalo aj k vlastným úpravám postupu obstarávateľov a obstarávateľa, to znamená vyhlásenie podmienok a technické podmienky, tam ostáva možnosť nápravy zachovaná. To isté platí v prípade špekulatívnych námietok, ktoré boli častokrát podávané a krátko pred rozhodnutím úradu boli tieto námietky stiahnuté, aby si ten ktorý namietal, mohol vziať späť celú svoju kauciu. Zavádza sa, že bude nevratná časť kaucií vo výške 35 %, čo je štandardom aj v ostatných správnych konaniach, kde sa kaucia vyskytuje.
Ďalej umožňujeme nahradiť preukazovanie podmienok účasti čestným vyhlásením, doklady sa budú kontrolovať až v prípade víťaza tendra a v prípade nepravdivého čestného vyhlásenia bude uložená sankcia v zákaze účasti v obstarávaní na tri roky. Tuto sa na sekundu pristavím pri návrhu pána poslanca Hlinu a chcem mu povedať, že môžme toto rozdiskutovať aj pri samotnej veľkej novele, ale rovnako mi napadlo, že kedy sme aj stanovili kritérium na prvých troch, tak, samozrejme, tí, o ktorých hovorí pán poslanec ako o nejakom rákosí, alebo nejakom kulisách, ktorí by hrávali, tak by určite podávali aj ceny, ktoré by sa asi nesnažili, keď hovoríme len o počte, nesnažili by sa atakovať cenu víťaznú, a preto by častokrát mohli končiť práve na tých skôr posledných miestach ako na tých prvých troch. Čiže skôr možno si dajme tých pár týždňov, ktoré budeme mať do druhého čítania a ešte to bližšie rozoberme a nebránim sa tomu, ale aby to malo presne svoju logiku a dosiahlo to účel, ktorý ste tu pred niekoľkými minútami spomínali.
To isté platí o uzatvorení zmlúv s druhým a tretím uchádzačom v poradí. To som vysvetľoval, častokrát sme boli konfrontovaní so situáciou, kedy po odstúpení víťaza musela sa urobiť nová súťaž a v mnohých prípadoch, práve aj v prípade fondov prepadali jednotlivé čiastky, pretože sa nestihla už realizácia ďalšej súťaže, a hlavne toto je jedna z vecí, tu by som sa rád vyjadril aj k pánom poslancom zo SaS, ktorí, ak si dobre pamätám, atakovali princíp škrtania vrchnej a spodnej ponuky. Rád by som povedal, že to bolo jedno z opatrení, ktoré Európska únia vyhlásila ako protikorupčné, bola to metóda AB, kedy sa prvá a spodná ponuka škrtajú, zvyšné ponuky sa spriemerujú a tá, čo je najbližšie k priemeru, tá vyhráva. Bolo to takzvané protikorupčné opatrenie, najmä fungujúce v časoch, ak sa nemýlim '98 - 2006 programovacieho obdobia pre štrukturálne fondy, kedy my sme ešte neboli súčasťou Únie. Niektoré štáty v Spojených štátoch používajú túto metódu doteraz ako jedinú, pretože ju považujú za boj proti korupcii predovšetkým z pohľadu, že prvý väčšinou nebol schopný realizovať svoju súťaž a vyžadoval potom ďalšie splnenie podmienok a dodatkov. Bolo to jedno z opatrení, ktoré sa považovalo ako za opatrenie proti dodatkom. To len na okraj pre tých, ktorí chcú kritizovať niečo a sami neštudovali históriu týchto jednotlivých opatrení.
Zavedenie ex ante kontroly, to je situácia, ktorá hovorí predovšetkým o výhodách pre obstarávateľov, aby si mohli dať skontrolovať svoje podmienky. Tuto som počul niekoľko názorov právnikov, ktorí hovorili, že nebude možné sa potom odvolávať voči takémuto rozhodnutiu. To nie je pravda. Odvolať sa bude možné, ale v tej časti, ktorú už úrad skontroloval ako keby námietku, bude námietka zastavená. Ale v každom prípade sa to nedotýka podmienok technického hodnotenia, ale len vyhlásenia súťaže, to znamená voči tým ostatným veciam naďalej, samozrejme, námietky budú možné. Snažíme sa o to, aby tie súťaže prichádzali, prichádzali, to nie je môj počítač, aby súťaže prichádzali na úrad alebo teda do prostredia súťaží už kvalitnejšie.
Bude obmedzená táto ex ante kontrola iba na nadlimitné zákazky a z európskych fondov práve preto, aby sme tento nový systém vyskúšali, a po čase ho, samozrejme, môžme rozšíriť aj na ďalšie, pretože najčastejšie problémy s obstarávaním majú práve obce a mohlo by toto ustanovenie zásadne pomôcť najmä pri čerpaní finančných prostriedkov z programovacieho obdobia 2014 - 2020, čo ale zásadne predbiehame dobu, keďže v tomto prípade ide o novelu krátku a rýchlu.
A ešte tu niekto z kolegov spomínal v minulom vstupe ku samotnému skrátenému konaniu o to, že ide o rekord. Nie je. Počas vlády Ivety Radičovej bolo jedno konanie za štyri dni aj s vyhlásením zákona. Takže, bohužiaľ, sme o 50 % dlhší. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.2.2013 16:23 - 16:34 hod.

Robert Kaliňák
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, vlastne poviem to isté, čo som hovoril pred hodinou. (Reakcie z pléna. Ruch v sále.)
Strašne sa teším, pán poslanec, že tu budete, lebo keď som to uvádzal v skrátenom, ste chýbali a nechcem, nechcem, aby ste prišli o túto možnosť aspoň tentokrát.
(Reakcie z pléna. Neutíchajúci ruch v sále.) Ďakujem pekne. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

12.2.2013 15:44 - 15:55 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, v skratke by som skúsil reagovať.
To, čo ma tak najviac pobavilo, sú predovšetkým emotívne vystúpenia predstaviteľov opozície, najmä tých, ktorí boli súčasťou vládnej koalície v rokoch 2010 až 2012, a to predovšetkým k tomu, akým spôsobom sa zneužíva, znásilňuje, pretláča zrýchlené konanie. No jednoduché štatistiky, čísla hovoria, myslím si, že jasnou rečou. Podľa dostupných informácii na webe Národnej rady Slovenskej republiky prvá vláda Róberta Fica v rokoch 2006 až 2010 použila tento inštitút približne 26-krát. V prvom volebnom období vláda Ivety Radičovej, ktorá bola tuším 18 mesiacov pri moci, použila tento inštitút 25-krát. Tak ja si myslím, že toto číslo gumuje všetko, čo ste tu doteraz povedali. Ak to niekto tu chce kritizovať, musíte sa zamyslieť sami nad sebou, koľkokrát ste to robili a to boli iné významné zákony. To boli skutočne významné. Ja som úmyselne, keď vystupoval pán poslanec Poliačik k tej hlbokej právnej analýze škôd, tak, samozrejme, nechcem to tu rozvádzať zbytočne a sľúbil som si, že naozaj sa budem správať slušne a nebudem sa snažiť niekoho zhodiť pre jeho hlboký omyl vo výklade práva, ale faktom však zostáva, že keď ste predkladali zákon o skrátenom konaní pre Slovenskú televíziu, tak ste si ani žiadnu námahu o nejakých škodách do tej úvodnej správy ani nedali. Vy tam hovoríte o úspore 1,2 mil. alebo 1,3 mil. eur, o úsporách, ktoré vzniknú, až bude zákon prijatý. Všetci, ako tu sedíte, a kritizovali ste tento zákon, ste za to hlasovali. Dokonca ste ho obhajovali v médiách. Čiže keď chcete kritizovať, naozaj ja nemám problém si vypočuť každý názor a naozaj to, že túto novelu robíme pol roka, svedčí len o tom, že sa snažíme počúvať a že doznáva veľké zmeny, čo sa mi snažíte vyčítať, že doznala zmeny, tak doznala zmeny predovšetkým preto, že som schopný počúvať a počúvam na to, aby dobré návrhy nakoniec prešli, ale nerozumiem vašej kritike, keď v podstatne nepodstatnejších veciach, ako je milión, 1,4 mil. kontra 500 miliónov, ste boli schopní, to, čo vyhovoríte, znásilňovanie práva a systému tohto parlamentu a slávnej legislatívnej miestnosti, alebo o tom, čo ostatní poslanci hovorili o nedostatkoch, ktoré takýto návrh má, ste boli schopní hlasovať a bez problémov prijímať. Proste mne len vadí to, že sa sami nevrátite ku svojim vlastným návrhom, a to by som mal postupovať, niekto tu hovoril o tom, že to je neslýchané, aby sa zákon o verejnom obstarávaní robil v skrátenom konaní. Veď vy ste postupovali rovnako. Zákon o verejnom obstarávaní, novelu ste schválili v skrátenom legislatívnom konaní, 88-bodovú. Za 7 dní. Ako ja neviem, akože o čom sa bavíme, vy skutočne absolútne posielate svoju historickú pamäť? Je to tak, tu to máte. (Potlesk.) Dajte si Národnú radu Slovenskej republiky, vyhľadajte si, ja vám poviem presne aj dátum, keď chcete. (Reakcia v pléne.) Čo to na veci mení? Ale teda hneď vám poviem. Nie, je to návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 25/2006 o verejnom obstarávaní. Tuto to máte. 618 sa to píše.
Čiže z môjho pohľadu, z môjho pohľadu naozaj akože poďte kritizovať veci, ktoré sú reálne, sú vecné, ale ak tu urobíte dvojhodinovú prednášku o tom, aká je katastrofa prijímať zákon v skrátenom legislatívnom konaní o verejnom obstarávaní a sami tak učiníte v minulosti, neviem, či úplne presne to je tá cesta, ktorou sme sa chceli v tomto parlamente vydať. A naozaj zákon o Slovenskej televízii, ktorý ste prijímali len preto, aby ste vymenili riaditeľa televízie, tak dobre, no veď v poriadku. Len opätovne vidím veľký problém v tom, aby ste kritizovali túto snahu, ktorá je podopretá jasnými reálnymi argumentmi. Čiže z môjho pohľadu vám, ktorí ste vystúpili a ktorí ste sa podieľali na tom zjavnom nepomere, kedy za 19 mesiacov ste dobehli počet skrátených konaní, ktoré boli prijaté za 4 roky, tak mi príde, že tá kritika naozaj nie je oprávnená a hlavne nie je úplne seriózna. Boli aj vecné pripomienky, musím oceniť, pán poslanec Miškov, ktorý hovoril jasne a bolo to určite kritické, to isté platí o poslancovi Hlinovi, ktorý ale prešiel do už vecnej roviny zákona, ktorý bude až v druhom čítaní. Ja tomu síce riziku veľmi nie úplne presne rozumiem, chápem ten návrh, aj aký má účel, teoreticky nie je proti ničomu určite, keď ten text tam bude, je otázka, ako to v praxi bude vyzerať, ktorý budem žiadať tých, ktorí už prehrali, o to, aby to dokladovali a tá realita stavu veci, bude tam sankcia, že či náhodou nepodvádzali, platí, že je tam určitá forma dobrovoľnosti v tom, že každý úrad, ktorý má podozrenie, aj u tých ďalších si môže vyžiadať od nich túto informáciu.
Mimochodom, neviem, kto tento návrh kritizoval, mám pocit, že pán podpredseda parlamentu Figel, nuž toto je zhodou okolností návrh, ktorý sme prebrali z jednej z mimovládnych organizácii, ktoré kontrolujú transparentnosť, teraz neviem, či to bolo Transparency International, alebo Aliancia Fair-play, okrem iného považujem ho za naozaj dobrý vo vzťahu k všetkým tým, ktorí sa uchádzajú o súťaž, on nemá nejaký väčší problém, len hovorím, však asi sa dostaneme aj k obsahu zákona, k čiže k tomu som ja hovoriť nechcel, faktom platí, že systém, ktorý tu bol, ktorý teraz kritizujete vo vzťahu k návrhu, ktorý ja teraz predstavujem, mi proste nepríde ako úplne úprimný. Rozumiem o niektoré obavy, ktoré mnohí hovoria o krátkosti času, faktom však je, že ten text je naozaj textom novely, ktorá v parlamente je, a ja k tomu iba dopoviem, že mimo takých tých demagogických vystúpení, ktoré tu boli o čerpaní, to sú rôzne grafy, ktoré naozaj predstavil pán podpredseda parlamentu, ktoré hovoria o tom, že každý úvod obdobia, kedy sa začínajú fondy, sa fondy najprv zazmluvňujú a potom čerpajú. (Ukazovanie grafov rečníkom.) Čiže podstatná je iná časť, ktorá hovorí o 59 % úspechu v tom, že sa to zrealizovalo. A to je presne odpoveď mimochodom na to, prečo táto novela ide. Pretože nestačí, a to je odpoveď pánovi, ja teraz nepamätám si jeho meno, bývalý minister práce, sociálnych vecí, Mihál, Mihál, zanechal vo mne hlbokú stopu zjavne.
Je problém v tom, že toto jeho vystúpenie, ktoré tu mal, ktoré bolo naozaj ako, asi nevedel, čo má povedať, tak si proste vymyslel prvé, čo ho napadlo, musí pochopiť, že táto novela je na tie, presne to podľa toho zákona sa dá jasne čítať, ktoré sa vedia obstarať, uzavrieť zmluvu a zrealizovať do konca roku. Zjavne žiadny z tých obrovských diaľničných tendrov, o ktorých tu rozprával v tejto chvíli, asi nie je možné žiadnu diaľnicu za 9 mesiacov postaviť. Bavíme sa tu predovšetkým o tých obstarávaniach, ktoré sa týkajú Slovenskej akadémie vied, ktoré sa týkajú miest a obcí, ktoré majú šancu použiť peniaze z eurofondov či už na obnovu svojej infraštruktúry, alebo na zlepšenie prostredia. Ale výstavba diaľnic, ktorá trvá 4 roky, a my musíme tie peniaze minúť, vyčerpať, zaplatiť niekomu za prácu do konca roka 2013, to zjavne asi nebudú diaľnice, ale to len svedčí o úrovni tej kritiky. Čo je podstatné, že tým pádom znevažuje hodnotu vlastného slova, do budúcna každé jeho vystúpenie musím považovať za frašku tým pádom, pretože ani nevie, o čom hovorí, absolútne. Čo naozaj hovorím, že ale to sú dva extrémy, ktoré napríklad boli v podaní SaS.
A čo sa týka, veľmi ma dojala najmä tá časť - toto vrátim autorovi (odloženie grafov) - veľmi ma dojala tá časť, ktorá bola, pán poslanec Mikuš, i keď jeho vystúpenie bolo tiež viac-menej vecné, tá jeho dojemná starostlivosť o pán prezidenta. A pán poslanec Gál, to bol druhý príklad tejto dojemnej starostlivosti o pána prezidenta, nuž, poviem vám jedinú jasnú odpoveď na to, že viete, keby ste si vážili prezidenta, tak viete, že nemôžete použiť do obžaloby na prezidenta niečo, čo zjavne nie je úmyslom, a to viete aj vy sami, že to úmyslom nie je a dokonca, ak sa dobre pamätám, tuším ste ani nepodpísali obžalobu nikto. To bude ešte zaujímavé pri tom prerokovaní. Lebo tuším ste omylom podpísali úplne iný dokument. Ale veď to je vedľajšie, to už svedčí o kvalite prípravy celej agendy, ale to nepatrí sem. (Potlesk a ruch v sále.)
Čiže ja by som sa k tomu vrátil, to znamená, pán prezident má veľmi jednoduchú možnosť povedať, že sa mu nepáči ten dátum, ja vám presne poviem, prečo tam ten dátum je. Je to veľmi jednoduché. Vzhľadom na novelu, aj tú, ktorú je v parlamente, musíte mať konkrétny dátum. Nestačí od slovíčka účinnosť, bohužiaľ, zverejnením, ale museli sme dať konkrétny dátum, odhadli sme tento, keď nám to pán prezident vráti, budeme musieť upraviť, budeme musieť upraviť dátum, keď v druhom čítaní posunieme účinnosť, môžme aj k tomu dospieť, išlo o prvý dátum, ktorý sme považovali za realistický. Pretože musíte mať niektoré paragrafy účinné k nejakému dátumu, aby následne vlastne nedochádzalo k omylom. To je kvôli právnej istote. Preto tam nie je dňom zverejnenia.
Veľmi pekne ďakujem za podporu toho zákona a k tomu, čo ste tu hovorili ako výtky, som vám myslím, že deklaroval to, že si treba najprv pozametať pred vlastným prahom, aby som také niečo mohol hovoriť. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis