Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

7.8.2012 o 9:39 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 7.8.2012 9:39 - 10:27 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Vážené dámy, vážení páni, vážená pani podpredsedníčka, príjemný rokovací deň, ďalší v sérii týchto debát o dôchodkovom systéme a o tom, ako ho zmeniť.
Veľakrát sme už povedali, že je to tak zásadná vec, že si naozaj vyžaduje hlboké uváženie a zváženie, ako postupovať a čo urobiť, aby sme neurobili viac zlého ako dobrého. Do tohto systému sa má vstupovať naozaj veľmi uvážlivo, pretože má širokosiahle dosahy. To nie je, ako keď sa zmení nejaký bežný zákon, a niečo, na čo je konkrétne zameraný, sa zmení. Tento zákon má množstvo presahov a vytvára množstvo súvislosti, ktoré pokiaľ si neuvedomíme, tak potom nám to vystreľuje na rôznych stranách.
Netvrdím, že práve z hľadiska tohto, vždy bolo všetko urobené perfektne a bezchybne, to sa ani nedá. Každý jeden výrobok alebo každá jedna vec, ktorú vytvorila ľudská ruka, nemôže byť dokonalá, to vieme všetci. Aj tie najdokonalejšie produkty, aj tie najšpičkovejšie výkriky, či už techniky alebo ľudského ducha, sa časom vždy inovujú, vylepšujú, pretože aj ľudský duch sa stále rozvíja, prichádzajú nové skúsenosti a je možnosť stále zdokonaľovať systém.
Najhoršie je ale, keď sa vraciame späť, keď sa vraciame späť k veciam, ktoré z objektívnych dôvodov sa ukazujú ako nefunkčné. V tomto vystúpení, keďže diskutujeme v rámci prvého čítania, nepôjdem veľmi do konkrétnych ustanovení zákona, na to máme druhé čítanie, kedy budeme predkladať aj pozmeňujúce návrhy. Zostaneme vo všeobecnej rovine, ktorá hovorí o tom, či sa týmto zákonom máme zaoberať, tak ako je predložený a či nás teda niekam posúva alebo naopak nie.
Na to, aby sme ho naozaj dobre pochopili, je nevyhnutné alebo zaznelo tu naozaj počas týchto dní také množstvo niekedy úplne nepochopiteľných mýtov, legiend, tvrdení, ktoré sa neopierajú o žiadny reálny fakt a ilustrujú to, že mnohí vôbec nerozumia, o čom tu vlastne rozprávame. Že to nejako zvrchu vedia, že sa bavíme o nejakej zmene v dôchodkoch, ale tú podstatu, a to, na čom ten systém je postavený, nepoznajú.
Takže krátky prierez vlastne celým, pokúsim sa teraz urobiť takým systémom dôchodkového systému na Slovensku. Aby sme to dobre pochopili, musíme sa najprv pozrieť na to, aký bol systém na Slovensku pred tým, ako to, čo dneska chceme meniť, vzniklo. Na Slovensku, tak ako v mnohých iných štátoch existoval len priebežný systém dôchodkového zabezpečenia, ten, tzv. bismarckovský model. Charakteristický bol tým, že bol nespravodlivý. Bez ohľadu na to, koľko ľudia pracovali, koľko odviedli do tohto systému, poskytoval temer rovnaké dôchodky pre všetkých, ten rozdiel medzi najvyšším a najnižším dôchodkom bol skutočne nevýznamný, to znamená veľká väčšina prostriedkov sa prerozdeľovala medzi jednotlivých účastníkov, poberateľov tohto systému. Nebol to dôchodok alebo dôchodkové poistenie, aj keď sa tak volalo, bola to sociálna dávka. Bol to ako keby duálny systém k sociálnemu systému, k sociálnej dávke, ktorá je financovaná z daní. Pretože pri daniach platí to, že všetci platíme rôzne vysoké dane, podľa toho, koľko zarobíme, ale dostávame všetci rovnako. Dostávame rovnaké policajné služby alebo ochranu, súdnu ochranu, služby štátu a ďalšie statky, ktoré sa z toho nakupujú. Aj sociálnu dávku, pokiaľ vznikne, pokiaľ sa človek dostane do situácie, že potrebuje sociálnu dávku.
Dôchodkový systém, 1. pilier, priebežný systém, bol pred reformou skoro rovnaký. Bola to sociálna dávka, ktorú s minimálnymi rozdielmi dostávali všetci bez ohľadu na to, koľko do systému zaplatili. To znamená, bol naozaj veľmi nespravodlivý. Jeho ďalšou črtou, tá sa nezmenila a nezmení sa ani v budúcnosti, skôr sa len bude zhoršovať, je tá vec, že demografia naozaj je neľútostná, tú nevieme ovplyvniť žiadnou zmenou zákona, to všetci vieme a stavia nás pred situáciu, ktorá je absolútne v protiklade tej situácii, za ktorej priebežné systémy vznikali alebo vznikli. Máme tu neustále rastúci počet ľudí, ktorí poberajú dôchodok a máme zmenšujúci sa počet ľudí, ktorí platia do systému, z ktorého sa tieto dôchodky vyplácajú. Naozaj na to netreba byť špecialista na dôchodky ani na sociálne systémy, aby každý normálnym, zdravým, racionálnym rozumom pochopil a súhlasil, že keď je malá skupina ľudí, ktorá platí do systému a veľká skupina ľudí, ktorá poberá peniaze z tohto systému, že jednoducho to ekonomicky nie je udržateľné. To nie je ani o pravicovosti, ani o ľavicovosti, ani o nejakých iných variáciách, je to jednoducho tak, pretože tie peniaze si netlačí vláda ani Sociálna poisťovňa v pivnici, ale jednoducho tie peniaze buď musí zobrať ľuďom, vyzbierať od nich na odvodoch a daniach, alebo si ich požičať. Dnes sme v situácii, že si ich, teda jednak ich, samozrejme, zberáme, zberá od ľudí, ale to zďaleka, zďaleka nestačí a dlhé, dlhé roky si požičiava a požičiavať bude a ten objem pôžičiek stále rastie. Pretože dnes tá situácia je taká, že fond starobného dôchodkového poistenia má deficit 1,8 miliardy aj v prípade, že by druhý pilier vôbec neexistoval. Znova to zopakujem, 1,8 miliardy, aj keby druhý dôchodkový pilier vôbec neexistoval.
Keď presunieme časť prostriedkov z 2 piliera z 9 %, teda podľa návrhu, vládneho návrhu 5 % späť do Sociálnej poisťovne, nepresúvame s týmto presunom len prostriedky, ktoré dnes sa ukladajú na súkromné, osobné účty občanov, občanov tejto krajiny. Presunieme zároveň na Sociálnu poisťovňu aj povinnosti, ktoré jej z toho vyplývajú. Takže keď podľa dnešných povinností, ktoré ešte ani nezačala realizovať, pretože ešte neexistuje ani jeden dôchodca, ktorý by poberal dôchodok aj z druhého piliera, aj z prvého piliera, ale tá doba sa blíži, ale keď podľa dnešných pravidiel Sociálna poisťovňa má v budúcnosti vyplácať 50 % dôchodku a druhých, druhú polovicu, pravdepodobne teda väčšiu časť ako polovicu, bude pochádzať z úspor a zdrojov, ktoré si človek nasporil na dôchodku po presune späť na Sociálnu poisťovňu, to nebude polovica, ale podstatne väčšie množstvo. Ja som to presne neprepočítal, ale niekde medzi 70 - 80 %. To znamená, Sociálna poisťovňa sa ocitne pod väčším tlakom na výdavky, väčším finančným náporom, a to bude podstatne väčší nápor ako tie peniaze, ktoré do nej pritečú. Darmo krútite hlavou, pán poslanec, stačí si to prepočítať.
Takže touto operáciou sa, samozrejme, v horizonte dvoch-troch rokov zlepší pozícia Sociálnej poisťovne, ale len v pozícii 2 - 3 rokov. Potom sa bude výrazne zhoršovať a ten prepad bude strmhlavý. To sa naozaj nielenže dá prepočítať, to sa prepočítalo už 100-krát, 1000-krát, aj na ministerstve práce majú tieto prepočty, určite ich veľmi dobre poznajú. A bude to znamenať veľký nápor, samozrejme, pre verejné financie, pretože to tu Sociálna poisťovňa si nepožičiava sama, ale požičiava si za ňu štát, alebo požičiava si štát a štát jej tie peniaze dáva.
Zosumarizované a podčiarknuté, dá sa povedať, že čím je väčší a silnejší druhý pilier, tým v strednodobom horizonte to výraznejšie pomáha udržateľnosti verejných financií. Pomáha znižovaniu deficitu a pomáha znižovaniu dlhu. V strednodobom horizonte. Taký je fakt a naozaj, keď mi neveríte, obráťte sa na hociktorého analytika alebo si na internete pozrite príslušné stránky, či už Národnú banku Slovenska alebo rôzne organizácie, ktoré sa na to špecializujú, napríklad INEKO ale aj ďalšie iné a zistíte sami. Sú tam také modely, viete, kde si sami môžete navoliť aj vek odchodu do dôchodku, aj výšku príspevkov do druhého piliera, hneď vám graficky ukáže, čo to spraví s verejnými financiami a budete to vidieť, budete si to môcť krásne modelovať. Je to veľmi ilustratívne a veľmi jednoduché.
Takže dnes o tomto rokujeme. Že na jednej strane sa zapláta na chvíľu, ale nie zapláta, len sa trošičku obrúbi, to ako keď máte obrovskú dieru na odeve alebo na nejakej látke a teraz ju chcete zakryť, ale máte len kúsok nitky, tak akurát tam môžete tak ofercovať, obrúbiť tú dieru, ktorá tam vzniká, ale nič viac. K žiadnej záplate už nedôjde. Rokujeme teda o tom, či sa verejné financie budú prepadať rýchlejšie do čiernej diery, alebo bude pokračovať ozdravovanie. Takže ešte jednu súvislosť, ktorá tu, myslím, že nezaznela, tá je trošku možno zložitejšia na pochopenie, ale však, ja myslím, že tu sú inteligentní ľudia a keď chcú, tak rozumejú. Dnes hovoríme najviac o dlhu, ktorý je viditeľný. To znamená ten, ktorý je naozaj evidovaný, ktorý má krajina, aj deficit, ktorý vytvárame. O tom sa hovorí najčastejšie, o tom sa aj píše. Ale my tu máme ešte jeden dlh. Implicitný dlh, skrytý dlh. A ten je obrovský. Ten skrytý dlh znamená, že keby sme aj na záväzky, ktoré má Sociálna poisťovňa voči dôchodcom, nazerali takisto ako v metodike Vytváranie rozpočtu na každý iný záväzok, ktorý príjme vláda, keď napríklad podpíše nejakú zmluvu, ktorá do budúcnosti znamená, že musí v budúcnosti zaplatiť toľko a toľko, tak tento záväzok sa okamžite premieta do aktuálnych čísel a vidíme ho. Ale Sociálna poisťovňa z historických dôvodov, pretože až postupne sa tie rozpočty začínajú písať tak, aby naozaj odrážali realitu, ten záväzok sa neuvádza nikde. Ale ten je tak obrovský, že keby sa za rovnakých pravidiel uvádzal ako dlh, lebo ten dlh tam naozaj je, a nemyslím tých 1,8 miliardy, ale to, čo musí zaplatiť v budúcnosti Sociálna poisťovňa z hľadiska svojich záväzkov budúcim dôchodcom, tak by sme rovno, rovno mohli požiadať o pomoc zo všetkých možných mechanizmov a vysoko by sme preskočili všetky zadlženia všetkých krajín, ktoré dnes sú. Ale, samozrejme, u nich je to rovnaké, takže nevymykali by sme sa nijakým spôsobom z tej, radu iných krajín. Chcem tým len povedať, že teraz dochádza len k preklápaniu toho, že máme tu skrytý dlh pod kobercom, a v roku 2005, keď sa rozbehla reforma, sme sa rozhodli, že ten dlh začneme postupne odstraňovať. A to sa prejavuje tým, že jednoducho na ten dlh vyčleňujeme prostriedky, to sú tie peniaze, ktoré odchádzajú na druhý, do druhého piliera, na osobné účty a o tie sa postupne znižuje tento skrytý dlh. A keďže ten dlh je gigantických, astronomických rozmerov, tak, samozrejme, ten proces je veľmi dlhý a, samozrejme, že aj zaťažuje, pretože splácanie dlhu vždy zaťažuje. Keď máte obrovský dlh a začnete ho splácať, no tak, samozrejme, musíte vyčleniť peniaze a tie vám niekde potom možno aj chýbajú, alebo musíte dobre hospodáriť, aby ste tie peniaze mali. Každopádne ale je to zodpovedná činnosť. Zodpovedná voči krajine, voči jej budúcnosti, voči tomu, aby sme nežili len zo dňa na deň, z ruky do úst, od výplaty k výplate, ale aby sme sa chovali naozaj zodpovedne. (Potlesk.)
Po reforme sme sa rozhodli alebo pri reforme sme sa rozhodli, že čím viac prostriedkov sa dá ľuďom na osobné účty, tým viac ľudí oslobodíme. Pretože napriek tomu sa tu mnohokrát povedalo o tom, o DSS-kách a o neviem čom, ako keby to bolo pre nich robené, celý tento systém je robený pre ľudí. Pre jeden a pol milióna ľudí, ktorí do tohto systému vstúpili, dobrovoľne, zdôrazňujem. Nikto nemusel, aj keď aj to už bolo kritizované, je zaujímavé, ako sa predmetom kritiky stane aj to, čo je ťažko kritizovateľné, že nikto nič nemusí a každý môže, tak aj to sa stalo predmetom kritiky, že v iných krajinách museli a niektorí nesmeli. To znamená menšia sloboda rozhodovania sa stala predmetom kritiky, O. K. Otázka účelovosti alebo prístupu. Títo ľudia sa rozhodli vstúpiť a títo ľudia sa rozhodli, že príjmu ponuku prijať na svoje účty každý mesiac 9 %, a tým pádom sa stať slobodnejší, keď odídu do dôchodku, pretože to je o prioritách, ako som tu už raz spomínal, čo chceme viac, či prospech ľudí a ich oslobodenie od závislosti na milodaroch štátu, alebo je pre nás štát prednejší. Pretože ľudia, keď majú svoj majetok v čase, keď odchádzajú na dôchodok, tak naozaj nepotrebujú a nie sú závislí od toho, aká bude v tom čase vláda, nie sú až tak závislí od toho, aká bude v danej chvíli nezamestnanosť a ekonomická situácia krajiny, aj keď od toho sme vždy závislí všetci, ale preto hovorím, nie až tak. Nikto nie je od toho nezávislý, aj keď by mal prostriedkov dostatok, ale nie až tak, ako človek, kedy je len závislý na tom, čo dostane od štátu, čo snemovňa, ktorá tu bude o 20 rokov, sa rozhodne schváliť. Takže naozaj donedávna platilo a ľudia verili tomu, že investovanie napríklad do štátnych dlhopisov je bezpečná vec, že štát nikdy neskrachuje, že štát vždycky bude vyplácať dôchodky a nikdy nepristúpi k zníženiu vyplácaných dôchodkov. No viete dobre, že to už neplatí. Viete dobre, že už tu máme príklady z tejto aktuálnej súčasnosti, že dochádza k znižovaniu vyplácaných dôchodkov v krajinách, ktoré sme možno mnohí ešte donedávna považovali za vzor alebo za krajiny, ktoré ešte len chceme dostihnúť v životnej úrovni. A možno sme im mnohým aj závideli, ako sa dobre majú. Tie krajiny dnes znižujú výšku dôchodkov a znižovať ešte možno aj budú a k nim sa možno pridajú aj ďalšie krajiny. Takže tu už neplatí, že keď máme dnes v zákone napísané, že štát nám raz v budúcnosti niečo dá, že to tak aj je. Štát svoj sľub, je viazaný svojím sľubom len do tej chvíle, kým nepríde do parlamentu v danom roku návrh zákona, ktorý je odhlasovaný a ktorý zmení tieto pravidlá. To myslím, tiež všetci dobre vieme.
Takže hovoriť tu o istote a o predvídateľnosti vypočítania si dôchodku z prvého piliera je nesprávne, iluzórne, zavádzajúce a účelové. Nič neplatí. Jediná, aj tá, samozrejme, relatívna, ale určite väčšia istota pre každého budúceho dôchodku alebo aj každého občana tejto krajiny je istota vlastného majetku, pretože keď to priblížim do takej ľudskej roviny, jednoducho keď máte majetok, keď máte strechu nad hlavou, keď máte dom, keď máte, možno tí šťastnejší, bohatší podiel v prosperujúcej firme, tak jednoducho máte väčšiu istotu ako ten, ktorý nemá nič, ktorý je odkázaný len na to, čo mu iní dajú, aby prežil. Aby každý mesiac dostal nejakú sumu prostriedkov, aby si mohol kúpiť základnú obživu. No ten nemá istotu alebo jeho istota je veľmi maličká. Ale keď niekto majetok má, tak jeho istota je väčšia.
Samozrejme, že môže dôjsť k tomu, že majetok sa znehodnotí, že dôjde k nejakej kataklizme, ktorá hodnoty majetku ovplyvní, zmení, zrelativizuje a tak ďalej. Žijeme v nestálom svete a čoraz v nestálejšom. Všetko môže byť. Ale tak či tak, keď porovnáme týchto dvoch ľudí, človeka bez majetku, odkázaný na milodary a človeka s majetkom, tak určite všetci súhlasíte, že ten, kto disponuje vlastným majetkom, má väčšiu istotu ako ten, kto ten majetok nemá. Tí, ktorí sú v druhom pilieri, tí každým mesiacom majú väčší a väčší majetok určený na zabezpečenie staroby, pretože každý mesiac im pribúda na účte dnes 9 %, vy im to chcete o 55 % znížiť.
Teraz sa dostávam vlastne k tej fáze diskutovanej, často diskutovanej o zhodnocovaní dobrom - zlom, tohto majetku, ktorý tu je. V prvom rade je správne o tom diskutovať, samozrejme, a je správne sa snažiť o to, aby to zhodnotenie bolo čo najvyššie. To je prirodzené. Ale tá podstata tejto veci nie je len zhodnocovanie, ale to, že ten majetok existuje, že ten majetok poskytuje istotu nejakú ľuďom, ktorí ho majú. Že je to zodpovedný prístup, pretože vytvára priestor na šetrenie. Tí ľudia majú možnosť sporiť si.
A teraz mnohokrát sa stretávam s tým, a naozaj nielen z ľavicového tábora, ale cez rôzne, stretávam sa s ľuďmi, chodím medzi ľudí, komunikujem s nimi cez e-maily, cez Facebook a tak ďalej a je paradoxné, ako aj z pravej, takej tej ultra alebo takej tej, tí bojovníci za totálny liberalizmus, ako dokážu kritizovať aj tieto záležitosti, pretože zaznievajú hlasy, veď nech si šetria ľudia, veď nech si šetria, veď si môžu šetriť, veď každý si môže šetriť a je to prejav zodpovednosti a tak by sa mal správať každý človek. No áno, mal, ale buďme naozaj realisti a pozrime sa na svet skutočnými očami, koľkí si môžu šetriť, koľkí nežijú len od výplaty k výplate, koľkí majú toľko disponibilných prostriedkov, že si môžu odložiť každý mesiac nejakú čiastku a mať tak zabezpečenejšiu starobu. No není to väčšina. S tým asi bude súhlasiť aj ľavicová strana tejto sály. Však?
A preto, vážené dámy, vážení páni, druhý pilier je pre týchto ľudí, ktorí nemajú možnosť, pretože nemajú dostatočné príjmy, odkladať si bokom, vlastne jedinou príležitosťou ako šetriť. Pretože to šetrenie, tie úspory nevznikajú z ich voľných zdrojov, z ich disponibilných zdrojov, ktoré majú, ktoré dostanú na výplatu, pretože tie spotrebujú na nákup potravín, zabezpečenie bývania, zabezpečenie potrieb rodiny najnevyhnutnejších, a aj tak toho majú málo. A tieto peniaze pochádzajú práve z toho, čo tak či tak odchádza do okruhu verejných financií, a keď by nebol druhý pilier, tak sa tam aj spotrebujú. V danej chvíli lusknutím prsta už nie sú. Takže toto je pre nich jediná príležitosť, ktorú im vytvorila reforma, ktorú im vytvoril štát, aby si mohli šetriť, aby mohli to, čo každý inak všeobecne uznáva, že sporiť si je správne, že je to zodpovedné voči budúcnosti vytvárať si rezervy a neprejedať všetko, nežiť od výplaty k výplate. Toto je jediná cesta.
A preto nemôžem povedať nič iné, že so strašným podivením počujem, keď niekto povie, že sporiť si 9 % je luxus. Čo je luxusné na tom chovať sa zodpovedne? Vytvárať úspory, ktoré patria občanom tejto krajiny, nepatria žiadnej vyvolenej úzkej skupine. Patria 1,5 miliónu občanov tejto krajiny. A tým ostatným 2 miliónom, aj teda 2-miliónovej armáde dôchodcov, to neznamená, že by im sa uberalo z dôchodku, že ich dôchodky sú ohrozené. Absolútne nie. Ich dôchodky sú zaistené aj vďaka tomu, pretože už som spomínal, že sporiť si má pozitívny dopad na verejné financie, že to znamená, že aj o 15 - 20 rokov sa budú dať vyplácať dôchodky tým dôchodcom, ktorí v druhom pilieri nie sú, pretože tie verejné financie nebudú stáť nad priepasťou. Nebude kvôli tomu krajina zadĺžená tak, že proste padne do platobnej neschopnosti, ako sme to videli v Grécku a ďalej. Sporiť si nie je luxus. Sporenie je to najzodpovednejšie čo každý môže urobiť. A keď nechceme sporiť symbolicky, pro forma, lebo aj tak sa v niektorých krajinách stalo, pretože, samozrejme, nabrať odvahu k tomu, že krajina má tú zodpovednosť a odčlení relatívne veľkú časť prostriedkov na to, aby vytvárala úspory, vytvárala rezervy, na to treba aj odvahu, aj politickú silu presadiť takúto vec. A v mnohých krajinách preto naozaj išli tou cestou menšieho odporu, pretože vždy je mnoho hladných krkov napojených na štátny rozpočet, ktorí hovoria, že potrebujeme tie peniaze, potrebujeme tie objednávky, potrebujeme tie projekty, aby ďalej bežali, potrebujeme nakupovať hento, potrebujeme túto alebo takú inštitúciu, potrebujeme prijať ďalších a ďalších ľudí do zamestnania a vytvoriť na to nejakú špeciálnu inštitúciu. Takých je vždy veľa. A sú schopní napísať vám stohy štúdií o tom, ako je to nevyhnutné. Práve minúť tieto peniaze takýmto spôsobom. Nikdy to nebude iné. Veď v rámci tých Murphyho zákonov platí, že úradník sa rozmnožuje delením, to všetci veľmi dobre viete. A že úradník väčšiu časť svojej pracovnej doby energiu vynakladá na to, aby vytváral prácu, ktorá odôvodňuje jeho existenciu. Takže nečakajte, že zrazu nebude, že budú prebytky a budeme rozmýšľať, že nemohli by sme to niekde ušetriť. No nie, nikdy taká situácia nebude. A keď sa stane teraz to, že to sporenie sa zníži o 55 %, myslíte si, že bude krajina bohatšia, že si menej požičia, ako to bolo doteraz? Nie. Úplne rovnaké peniaze sa minú, možno väčšie. Vôbec to nebude znamenať, že niekde dôjde k nejakej úspore vzhľadom k tomu, že nebudeme musieť vynaložiť tieto prostriedky na doplnenie zdrojov Sociálnej poisťovne. Vôbec nie. Akurát sa minú inde.
Už tu padalo, že na čo všetko vidíme v rozpočte, že sa plánuje míňať, či už na nákup informačného nejakého systému alebo možno na zdravotné poisťovne, ale našli by sme desiatky položiek, ktoré nemusia byť, ale budú, ale budú. Ale to bude aj za peniaze tých ľudí, za tie peniaze, ktoré by inak patrili ľuďom, ktoré by skončili na ich osobných účtoch, ktoré by zvýšili ich majetok. Ako keby mali zvýšené platy, ako keby mali zvýšené príjmy. Rozhodujete o tom, že nebudú mať. Alebo, naopak, že budú mať znížené, nieže že nebudú mať, že budú mať znížené príjmy, aby sme si uvedomili o čom teda rozhodujeme. Toto je také to jadro toho celého, toho zmyslu, o čom tu vedieme diskusiu.
A teraz mi dovoľte, aby som predsa len sa dotkol a pokúsil sa, aj keď mne to niekedy pripadá, že je to naozaj horšie ako hrach hádzať na stenu. Viete, keď tu seriózne sa snažíme diskutovať a aj vyvraciame niekedy zjavné bludy, príbehy, nejaké bájky, ktoré neviem, kto vymýšľa, ale šíria sa, lebo niekto povie, že takto to bolo, a ostatní to preberú. A mnohokrát to vyvrátime, povieme to tu a potom príde pán poslanec, budem úplne konkrétny, nie je tu, žiaľbohu, príde pán poslanec Blanár, zo župy si odskočí do parlamentu, nesleduje, zjavne nesleduje dianie, zjavne nesleduje debatu, zjavne nevie, čo sa tu povedalo, a neviem, či to máte rozmnožené, nacyklostylované alebo ja neviem, aké manuály, že čo treba hovoriť a čo treba vyťahovať z rukáva a povie, znova zopakuje tú nezmyselnú bájku, ktorá je naozaj na smiech a ktorá tu zaznela mnohokrát. No ako máme veriť v zmysel a v serióznosť diskusie, keď toto sa tu recykluje stále a stále.
Takže, prepáčte, musím aj ja znova sa k tejto bájke o tom, ako môj kolega Brocka sa zaslúžil, aj keď určite by to slúžili jemu ku cti, o to, že je tu 9-percentný odvod do druhého piliera. Tá bájka, ktorú som najprv počul od pani Tomanovej, potom najhlasnejšie od pani Vaľovej, za čo si zožala búrku kritiky a uvedenie na pravú mieru a teraz od pána Blanára, tá bájka znie, že prišiel tu návrh do parlamentu na 6-percentný odvod a pán Brocka ho svojím pozmeňujúcim návrhom zmenil, zvýšil na 9 %. No ja skutočne neviem, kde na tieto výmysly niekto, ja neviem kto, ale niekto chodí. Či to na tom nejaká PR agentúra pracuje a vymýšľa si, aby sme zahalili nejakou hmlou a taký odviedli pozornosť od podstaty veci, neviem. Ale pravda je taká, že tento návrh na 9 % vznikol na ministerstve práce, je z mojej dielne alebo pochádza od mňa, takto ten návrh išiel aj do vlády, padli tu veľmi presné dátumy, kedy to vláda prejednala. Vláda to prejednala bez akejkoľvek zmeny a takto prišiel návrh do parlamentu a takto sa aj schválil.
Ďalší, ďalšia bájka, ktorá sprevádza alebo nahrádza niekedy túto, ktorú som spomenul, je bájka o tom, ako na ministerstve a na vládu prišiel návrh najprv na 4 % do druhého piliera a 14 % do prvého piliera a na vláde sa to zrazu nejakým čarovným spôsobom, možno pod tlakom lobistov alebo neviem čo, zmenilo. Opäť rovnaký typ bájky, len čísla sa zmenili a mierne príbeh. Nikdy, nikdy na ministerstve, ktoré som ja viedol neexistovala úvaha o 4 % do druhého piliera. To je jednoducho málo. Mojou predstavou bolo 10 %. O tú som bojoval a po ťažkých debatách a neľahkom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2012 17:18 - 17:19 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. No, pokúšali sme sa tu týždeň vysvetľovať, prečo je takýto postup veľmi zlý. Ako je namierený v konečnom dôsledku proti záujmom občanov Slovenskej republiky, aké bude mať negatívne dopady na výšku ich dôchodkov budúcich, ako na to doplatia aj v iných oblastiach nielen občania, ale aj celá ekonomika štátu. Je, samozrejme, teraz predovšetkým na poslancoch vládnej strany SMER-u, ako budú hlasovať, pretože disponujú pohodlnou väčšinou. My sme svoje argumenty naozaj v tej najlepšej vôli používali, vysvetľovali, zdôvodňovali, mnohokrát aj opakovali a je teraz naozaj na každého svedomí a vedomí, ako sa rozhodne. Ja by som chcel oznámiť za poslanecký klub SDKÚ - DS aj za poslanecký klub KDH aj za poslanecký klub MOST - HÍD, že my sa nezúčastníme tohto hlasovania, pretože pokiaľ sa nezmení, alebo nezlomí názor poslancov SMER-u, nemá absolútne význam sa na tomto cirkuse zúčastňovať.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2012 15:21 - 15:23 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Paľo Frešo, by som sa ti chcel veľmi poďakovať, lebo to, čo bolo povedané, áno, tu zaznelo v rôznych variáciách, ale toto bolo povedané opäť tak, aby so snahou, aby tomu porozumeli aj tí, ktorí nechcú rozumieť. A to je ten problém, že platilo by, že nemusíme opakovať veci, keby tu bola snaha počúvať. Ale keď sa stretávame neustále s tým, že mnohokrát vyvrátené klamstvá sa znova zopakujú, lebo ja neviem, či to má SMER nacyklostilované, aby to každý čítal, alebo neviem, ale keď to, čo sa tu už viackrát vyvráti ako absolútny nezmysel, bájka, ktorú si niekto vymyslel, a znova to ďalší poslanec vytiahne a znova to tvrdí. Potom sa to dokonca dočítam od ľudí, ktorí naozaj nie sú priaznivcami SMER-u. Už tak si osvojujú tieto klamstvá, tak z toho je zjavné, že treba opakovať dovtedy, pretože to je naša jediná zbraň ako zabrániť tomuto valcu, aby postupoval vo svojej valcovacej činnosti, kým sa naozaj tie uši neotvoria. Preto to robíme, a preto to robiť budeme, a preto si myslím, že je to treba robiť aj naďalej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2012 11:47 - 11:49 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Stále diskutujeme o návrhu na skrátené legislatívne konanie a pán poslanec Štefanec veľmi dobre znova zhrnul, prečo je to vlastne zlé, že v takomto režime tu pôsobíme. Pretože, treba, treba to opakovať, pretože to stále nie je jasné ani mnohokrát médiám, mnohokrát ani časti občanov, že prečo vlastne taká dlhá debata o tejto procedúre, no, preto, lebo tu vôbec nejde o tých 40 mil., ktoré boli vyčíslené, že získa vláda skôr, vôbec nie. Tu ide naozaj o to, aby sa presadil zákon, ktorý zhoršuje pozíciu ľudí, ktorý dvíha odvody, zákon, ktorý berie občanom úspory, znižuje ich majetok, znižuje ich dôchodky budúce, aby sa tento zákon presadil vtedy, kedy to vyvolá čo najmenej pozornosti. Ten postup je z hľadiska vlády logický, alebo táto snaha, ale určite nie čestný, pretože takáto vážna vec napriek tomu, že má tieto súvislosti, by mala podliehať naozaj širokej verejnej diskusii. A preto tu diskutujeme, preto sa snažíme ten valec, ktorý tu všetko valcuje bez ohľadu na pravdu a to, čo Slovensku aj jeho občanom treba, preto sa ho snažme zastaviť a pribrzdiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2012 9:26 - 9:28 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem sa poďakovať všetkým kolegom, ktorí sa zapojili do faktických poznámok. Malá poznámka na okraj, že naozaj v piatok to, ako sme ukončili alebo prerušili rozpravu, sa úplne vymykalo rokovaciemu poriadku, respektíve bol porušený rokovací poriadok. Je to proste tak.
A teraz k samotným faktickým poznámkam. Myslím, že za protistranu hovorila pani Tomanová najmä, a preto len pár poznámok k tomu. Keď sa neustále hovorí o nejakom deficite, tak chcem zdôrazniť, že tie peniaze, ktoré sa ukladajú na osobných účtoch občanov Slovenskej republiky, sa nemíňajú. Tie neodchádzajú. Tie zostávajú. Vytvárajú rezervy, takže o deficite v pravom slova zmysle nemožno hovoriť. Naopak, tie peniaze, ktoré odchádzajú do Sociálnej poisťovne, a teraz ich tam bude odchádzať viac, až presadíte váš zákon, tak tie sa minú okamžite. A naozaj zostáva len veľká čierna diera. Sociálna poisťovňa, alebo prvý pilier je pyramídovou hrou. Všetky znaky pyramídovej hry obsahuje. Prispievajú do neho ľudia, ktorých peniaze sa okamžite míňajú na výplatu tých, ktorí majú nárok na túto výplatu, a stále väčšie a väčšie dlhy to produkuje a zostáva to stále vo väčšom a väčšom deficite. Takže neriešenie tohto problému a zhoršovanie tohto problému tým, že sa výrazne oslabí druhý pilier, je prehlbovanie deficitu. Nech to zoberiete z akejkoľvek strany. Jediná cesta na to, ako z toho vonku, je mať silný robustný druhý pilier.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.8.2012 16:22 - 16:24 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ja stále budem vychádzať z pozitívnej premisy a z pozitívneho predpokladu a budem stále veriť, že sa veriť dá. Dúfam, že sa opäť tisíci krát nesklamem a že naozaj prehodíme list a výhybku a že začneme trošku ináč k sebe pristupovať. A ja by som pokračoval veľmi rád aj ďalej, veď máme pred sebou krásny víkend a mohli by sme ho stráviť v takejto, takomto školení, ale bez poslucháčov vládnej strany SMER je to málo. Na jednej strane sedí človek, ktorý povie, že mne nikdy dôverovať nebude. Pán minister je sympatický, ale je iba jeden. Takže ja si to nechám, to, čo som chcel povedať a budem pokračovať potom zase v pondelok v ďalšom priebehu rokovania. Veď ešte máme ústne prihlásenia. Mal som to nachystané aj, že vás trošku oboznámim aj s názormi ľudí, ktorí sa vyjadrili k tomu, čo pre nich pripravujete, ale určite nás to neminie, veď času máme dosť do septembra, to zvládneme určite. Takže veľmi sa teším na ďalšie plodné rokovanie v tejto otázke. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.8.2012 16:22 - 16:24 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ale som rád, že prišiel pán minister, to ma teší a s úsmevom.
Takže v tomto je problém. My sa tu nemôžeme opierať o prvý pilier, to nie je o tom, že by sme nemilovali alebo niečo podobné. Veď keby to fungovalo, prečo nie? Naozaj znova len podotknem, že v časoch keď vznikal sa ľudia dožívali priemerného veku 45 rokov a odchádzali do dôchodku v 65 rokoch, nehovoriac o tom, že priemerná rodina mala možno päť-šesť detí, čo dneska, možno viac, ten údaj v tomto bode presný nemám. Taký systém mohol fungovať a skôr by sa vtedy dalo povedať, že bol nespravodlivý voči jeho účastníkom, pretože väčšina prispievateľov sa nedožila dôchodkového veku. Väčšina prispievateľov len platila, bola čistými platcami, ale nikdy dôchodok z daného systému nepoberali. Takýto systém finančne, samozrejme, mohol byť veľmi efektívny a fungovať a naozaj desiatky, desiatky rokov fungoval. Ale tá karta, ten systém sa obrátil, úplne tie presýpacie hodiny sa otočili, a preto nemôže fungovať. Dneska vyberá menej a ľudia odchádzajú do dôchodku v 62-ke, čo mne vôbec nevadí, ale problém je, že nemáme peniaze v tomto systéme a nevieme, nikto nevymyslel ešte, že na základe prijatia zákona bude mať priemerná slovenská rodina päť-šesť detí. Ja som za, aby tých detí bolo čo najviac v rodinách, a treba pre to urobiť, čo sa dá, ale to je téma na iné debaty a omnoho hlbšie a širšie, určite sa to nedá kúpiť za peniaze, ale do tohto nechcem dneska zabiehať. Proste toto sa nedá zariadiť. Niektoré krajiny si chvíľu mysleli, že prisťahovalectvo ich vytrhne z biedy, že imigranti zrazu prídu a doplnia tieto zdroje. Ani to nie je cesta, po ktorej by sme chceli kráčať z hľadiska masového rozsahu, pretože, myslím, že netreba zachádzať do detailov, aké problémy narobila viera v takúto náplasť alebo takéto doplnenie aktívnej pracovnej sily v daných krajinách a v takú tu vieru v kultúrny mix, nefunguje to.
Jediná cesta, jediná cesta, ktorá je zmysluplná a ukázala sa ako efektívna je, že musíme postupne sa odrezať od tohto starého systému, ktorý nedokáže fungovať a nedokáže zabezpečovať dostatok prostriedkov na výplatu dôchodkov, a to asi nikto nechceme, aby neboli prostriedky na výplatu dôchodkov, a to je začať umožniť ľuďom sporiť na vlastné účty. A teraz sporiť, mnohí aj z vašich radov vysoko oceňujú sporenie a hovoria, že však tretí pilier je sporenie, ale nalejme si čistého vína. Majú všetci občania tejto krajiny toľko prostriedkov, aby im zostalo dostatok voľných zdrojov a mohli si ešte odložiť popritom, že musia zaplatiť svoje účty a viesť domácnosť? Veď mnohých ľuďom sa nežije ľahko, preto je naivitou myslieť si, že títo ľudia si môžu odkladať v nejakom veľkom rozsahu a myslieť na dôchodok s týmito úsporami. A preto keď hovoríte, však nech si sporia v treťom pilieri, tak vy hovoríte o bohatých ľuďoch, lebo len tí majú dostatok prostriedkov, aby si odložili bokom. Vznik druhého piliera je preto všeobecným systémom, a preto patrí do všeobecného základu, pretože myslí na všetkých. Aj na tých chudobných a to takým spôsobom, že nenúti ich zo svojich voľných disponibilných zdrojov, aby si odkladali na účet, ale z tých prostriedkov, ktoré tak či tak sa strácali v tom obrovskom mešci verejných financií, odčleniť časť a tieto sa stávajú súkromným majetkom. Je to príspevok týmto občanom, títo ľudia sú vďaka tomu bohatší každý mesiac, a preto, Lojzo, keď ty si myslíš že je to veľa, no tak hovoríš, že dajme ľuďom menej, že sú príliš dobre na tom, nedajme im 9 %, lebo nevadí že keď pôjdu o 20 rokov do dôchodku, Sociálna poisťovňa už na to mať nebude, dôchodky tým pádom musia byť podstatne nižšie, ale je to veľa, lebo 9 % je veľa. Prečo je to veľa, prečo je to veľa? Podľa mňa to nie je veľa, ani 10 % by nebolo veľa (ruch v sále), to nie sú hlúpi, Lojzo, nie sú hlúpi, ide len o to, na čo sa odvážili, kde položili priority. Lojzo, je to o tom, že kde položili prioritu, či položili prioritu na to, že chcú usporiť pre týchto ľudí 1 % HDP, lebo o to tu ide, tých 900 mil. (Ruch v sále.) Lojzo, vo faktickej poznámke môžeš na mňa reagovať. (Ruch v sále. Krátka pauza.) Vykrikovanie nie je správna cesta, na to máš faktickú poznámku a môžeš sa potom prihlásiť v ústnej rozprave. (Ruch v sále.) No lebo si o tom hovoril, tak ja oslovujem mnohých, reagujem na mnohých. Lojzo, emócie držme na uzde.
Je to otázka, vrátim sa teda k tomu, kde som skončil, že čo tá krajina považuje za dôležité, či to, aby si nakúpila informačný systém za 140 mil., aby sa spravil biznis, že sa nakúpia zdravotné poisťovne, keď idem do minulosti, aby sa napríklad spravili nástenkové tendre, ktoré stoja milióny alebo stovky miliónov eur, alebo sa povie, že nie, vláda sa uskromní. Vláda nebude rozhadzovať peniaze a radšej tie prostriedky pôjdu na osobné účty ľuďom. To je o prioritách, pretože keď krajina nemyslí na tieto priority, nemyslí na tých ľudí, tak potom v budúcnosti to bude musieť doháňať. Doháňať zadlžovaním alebo tým, že ich bude škrtiť na dôchodkoch, že im bude znižovať dôchodky, tak ako sa to udialo už v mnohých krajinách, v Grécku, v Portugalsku a možno aj v ďalších a ešte sa to možno udeje v Taliansku. Pretože taká bude nevyhnutnosť. Takže to je o priorite, kde vidíme a nakoľko vidíme, či vidíme len o rok, o dva, o tri do budúcnosti, alebo dokážme sa pozrieť o 20 rokov dopredu.
Napriek tomu, že poslanci opozície sa dušovali a naozaj hlasno súhlasnými pokrikmi povedali, že veľký záujem majú o to, aby si vypočuli všetko to, čo im chcem povedať. (Ruch v sále.) Vládni, vládni, ale vládni poslanci zmizli. Dneska sa často stretávame s tým, že niečo sa povie a niečo iné je pravda. A zo strany SMER-u je to normálne. Ako to povedal pán Kňažko? Pracovná metóda. Poviem niečo, urobím iné. Tak nečudujte sa nám, že vám moc nedôverujeme. Ale vráťme sa radšej k tomu, aby sme si mohli viac dôverovať v budúcnosti. (Ruch v sále. Krátka pauza.)
Pán Podmanický, myslím, že to, čo tu hovoríte je skutočne dobrý základ na "spoluprácu". Pán Podmanický mi hovorí, že mne osobne on špeciálne neverí, aj keď som mu v živote nič zlého neurobil. Ale tak to je možno povahová črta, O. K., možno na tej teológii, ktorú ste študovali, vás k tomuto viedli, nedôverovať.
Pani podpredsedníčka, chcem sa vás spýtať ešte raz, či platí to, čo ste povedali pred chvíľou, že keď skončím svoj príspevok diskusný, že či platí to, že faktické poznámky odznejú v pondelok ráno a aj prihlásenie do ústnej diskusie prebehne v pondelok ráno.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.8.2012 16:03 - 16:19 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
No pán Paška sľúbil aj, že budeme rokovať do 16.00 hod., pán Fico sľúbil, že sa nebude znižovať druhý pilier, nuž nemáme dobré skúsenosti so sľubmi (potlesk), ktorými častujú tento národ predstavitelia vlády.
Takže pokračujem, suma odvodov, ktoré ľudia zaplatia, slúži na výplatu dôchodkov, existujúcich dôchodcov. Sociálna poisťovňa nemá iné zdroje príjmu, len odvody občanov, tých, ktorí pracujú. Keď sa dostane krajina do situácie a my v nej sme už veľmi dlho, že počet dôchodcov rastie, pretože, chvalabohu, dožívame sa dlhšieho veku a máme dôchodkový vek stanovený tak, ako máme, a, žiaľbohu, sa nám nerodí toľko detí ako po vojne, dostáva sa systém do nerovnováhy. Objem prostriedkov, ktorý sa vyberie do tohto systému, je nižší, ako objem prostriedkov, ktoré sa z neho vypláca. Tento deficit, tento mínus rastie tak, ako pokračuje nepriaznivý demografický vývoj. Preto povedať o prvom pilieri, že je výnosnejší ako druhý pilier, je asi tak, ako keby sme povedali o stratovej firme, ktorá vytvára stratu, že bude rozdeľovať zisky. Je to nezmysel? Je. Sociálna poisťovňa má dnes, dnes bez vplyvu druhého piliera, keby druhý pilier neexistoval a keby všetky peniaze išli do Sociálnej poisťovne, deficit vo fonde starobného dôchodkového poistenia 1,8 mld. Takže hovoriť, že prvý pilier je výnosnejší, je absolútnym nezmyslom. Prvý pilier je v hlbokej strate, je to ako firma, ktorá je hlboko zadlžená a požičiava si na výplaty svojich zamestnancov. Čo myslíte, dokedy to bude môcť robiť? (Ruch v sále. Krátka pauza. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.8.2012 16:03 - 16:19 hod.

Ľudovít Kaník
Prvý pilier funguje na systéme, že tí, ktorí pracujú odvádzajú stanovenú výšku odvodov do Sociálnej poisťovne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.8.2012 16:03 - 16:19 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak sa pozrime na to, čo akú budúcnosť teda toto skrátené legislatívne konanie občanom tejto krajiny pripravuje. (Ruch v sále.) Pani predsedajúca, ja si tu nepočujem vlastné slovo, tak poprosím kolegov, buď nech odídu, keď nemajú záujem, alebo nech pozorne počúvajú.
Lojzo, ty si odkedy toho názoru, že má sa podliehať nátlaku, brutálnemu a cynickému nátlaku, ty hrdina, ktorý sa zastáva slabších, tak zostaň, zotrvaj, konzistentne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis