Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

31.1.2013 o 18:07 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2013 11:07 - 11:08 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ja sa nezvyknem často k poľnohospodárstvu vyjadrovať, ale nedá mi teraz, keď som počul, pán kolega Záhumenský, viete, ja neviem, či došli argumenty alebo čo, že načo bolo potrebné používať také nepravdivé a absolútne neuskutočnené tvrdenia, že niekedy SDKÚ sa vyjadrovala o poľnohospodároch, že sú darmožráči, že sme chceli likvidovať poľnohospodárstvo, že sme boli proti tomu. To je taká, taká zbraň ľudí, ktorí sa snažia vyvolať nepriateľstvo medzi ľuďmi navzájom. SDKÚ - DS určite nikdy nemalo záujem na tom, aby sa vidieku darilo menej. Môžeme mať rôzne názory na to, ako dosiahnuť to, aby sa na vidieku žilo dobre, aby ľudia mali prácu, aby sa im darilo, aby sa darilo slovenskému poľnohospodárstvu. Určite máme na tom záujem a záujem budeme mať, a preto dovoľte mi sa veľmi ohradiť voči takýmto nepodloženým a naozaj vymysleným tvrdeniam voči našej strane.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.2.2013 11:58 - 11:58 hod.

Ľudovít Kaník
Pán predseda, chcem vás len upozorniť, že v zmysle rokovacieho poriadku vy nemáte právo vyraďovať body z programu, na to potrebujete tri kluby. Vy máte právo len zaraďovať, tak nevyhrážajte sa nám. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2013 18:07 - 18:09 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
No, najprv na vysvetlenie. Rekordným rastom a tempom rastu nezamestnanosti sme sa priradili k týmto štátom. Nikto nás tam ešte nepriraďuje, chvalabohu, ani nechcem, aby nás tam priraďoval, ale už sme piaty od konca. Ako sme presne tak, len tam rastie tak prudko nezamestnanosť ako u nás. Takže o tom to je, treba ma dobre počúvať. A k frekvencii návštev, keď, mesiac je málo, mesiac bolo málo, to som ja kritizoval aj predtým. Keď ja som bol minister, bolo to diferencované podľa toho, ako dlho je v evidencii, čím je dlhšie, tým častejšia frekvencia návštev a mohli byť aj nepravidelné. Ale to, že úradník rozhodne, nebuďme naivní! Príde, príde príslušný pracovník raz za mesiac alebo raz za tri zo svojej práce v Anglicku, donesie mu darček alebo pár drobných na prilepšenie, no, nebuďme naivní! Tu nejde o to, keď sa bavíme o tom, že práca odchádza z Európy, vracať sa niekde, nie, treba, naopak, ísť dopredu! My sa nesmieme vracať, vy nás vraciate, vy nás vraciate do socializmu 19. storočia! To jednoducho už tak nemôže byť alebo 20., aby som to neprehnal. My musíme ísť dopredu! Prečo, myslíte si, že baltské štáty, že sa stávajú Áziou? Vôbec nie, stávajú sa Fínskom, Švédskom, stávajú sa vyspelými krajinami práve preto, lebo nedvíhajú dane, ale, naopak, znižujú. A vďaka tomu tam rastie produktivita, prichádzajú investori a klesá nezamestnanosť, to je podstata.
Vy nás tlačíte práve do toho južanského spôsobu riadenia ekonomiky. Vysoké dane, korupcia, zlý výber daní, to sú následky toho socializmu 20. storočia, ku ktorému nás vraciate. Ja hovorím, poďme dopredu, potrebujeme nové... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 31.1.2013 17:48 - 18:03 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán predseda, stojíme tu nad zákonom v takom zvláštnom čase. V čase, keď na Slovensku rekordne rastie nezamestnanosť, keď sa napĺňajú všetky tie negatívne, žiaľbohu, predpovede, ktoré sme tu v tejto snemovni mnohokrát hovorili, že toto Slovensko čaká. Vláda, ktorá dnes vládne, priniesla Slovensku nezamestnanosť a prináša ju ďalej. Ono to nekončí. Darmo, že v správach sme mohli vidieť nejaké tvrdenia o tom, že to najhoršie máme za sebou, že teraz sa to už bude stabilizovať. Opak je pravdou. Tento vývoj bude naďalej pokračovať. Ja len pripomeniem, že ešte na jeseň sme na jednej z našich tlačových konferencií povedali, že v priebehu roka, možno roka a pol príde o prácu 100-tisíc ľudí. Táto predpoveď sa napĺňa ešte rýchlejšie, ako sme si mysleli. Taký dynamický nárast nezamestnanosti, ako teraz zaznamenáva Slovensko, až sa dobre pamätám od októbra, kedy tak prudko vystrelila dopredu, tu nebol od čias, paradoxne alebo zákonite, prvej Ficovej vlády. Len keď vládla Ficova vláda, vtedy Slovensko zažíva vždy, teda druhýkrát, ale keďže to je druhýkrát, môžeme povedať, že vždy, raketový nárast nezamestnanosti. Nie je pravdou, že je to preto, že v Európe rastie nezamestnanosť, že čo sa dá robiť, v Európe rastie nezamestnanosť. Veru, nie je to pravda, pretože v priemere rastie v Európe nezamestnanosť. Áno, v priemere, ale tá Európa sa skladá z mnohých štátov a máme tu skupiny štátov, kde nezamestnanosť, naopak, výrazne klesá. Máme tu ďalšiu veľkú skupinu štátov, kde nezamestnanosť stagnuje, a máme tu skupinu štátov, do ktorej sme sa zaradili vďaka vláde Roberta Fica aj my. Skupinu štátov, ako je Grécko, Portugalsko, Španielsko. Štáty, ktoré sú označované alebo ktoré vošli, táto skupina štátov sa stala známa ako PIGS a teraz už tam patrí aj Slovensko z hľadiska rekordného a dynamického rastu nezamestnanosti. To je vizitka zatiaľ, žiaľbohu, vlády, druhej vlády Roberta Fica. Ako je to možné, keď by platilo to, že v Európe klesá nezamestnanosť, a preto stúpa na Slovensku, že v pobaltských štátoch prudko klesá? Ako je to možné, že aj v európskych štátoch v niektorých klesá nezamestnanosť, ale na Slovensku dynamicky rastie? No, vysvetlenie je jedno jediné. Všetky opatrenia, pred ktorými sme varovali, ten smrteľný koktail, ktorý ste namiešali, prináša svoje plody. Trpké plody. Nezamestnanosť bude rásť ďalej!
A teraz dostávame sa k zákonu, ktorý, ktorý tu máme. Je o službách zamestnanosti, a preto, pán minister, bolo na mieste sa naozaj zamyslieť nad tým, čo urobiť preto, aby sa tento negatívny trend zvrátil. A poviem, že míňaním peňazí a rozdávaním príspevkov v rôznych formách, k tomu sa dostanem k tej forme neskôr, to určite nespravíte. Ja si myslím, že slovenská spoločnosť by mala dospieť k tomu, k tomu poznaniu, že tie tzv. aktívne opatrenia na trhu práce sú v pomere k tomu, koľko stoja a čo prinášajú, veľmi, veľmi neefektívne a prinášajú strašne malý efekt. Preto musím alebo nebudem kritizovať to, že množstvo opatrení sa zrušilo, pretože naozaj ony efektívne mnohokrát neboli, žiaľbohu, ale dlhodobo tu prevládal názor, že aktívna politika trhu práce tu zachráni pracovné miesta. Nie je to pravda. Keď je tu zlý daňový systém, keď sú vysoké odvody, keď je tu zlý Zákonník práce, keď sa k tomu pridruží kríza a problémy s ekonomikou v širšom kontexte, žiadne aktívne opatrenia trhu práce, žiadne míňanie peňazí to nezachráni. Môže tlmiť niektoré veci, ale skôr môže pomôcť vybraným, selektívne vybraným typom podnikov alebo podnikateľov.
Omnoho efektívnejšie by bolo všetky tieto peniaze radšej koncentrovať na zabezpečenie sociálnej práce. Nazvem to takto, takým termínom. To znamená na financovanie aktivačných prác, na financovanie napríklad efektívnych typov prác, ako boli povodňové opatrenia, ako je napríklad oprava hradov a zámkov. Jednoducho prác, ktoré nie sú prácou v pravom slova zmysle, ale zabezpečujú, že tí, ktorí poberajú sociálne dávky, musia niečo pre túto spoločnosť urobiť, aby tie peniaze dostali a aby si zvýšili svoj životný štandard. Tam by bolo potrebné zamerať svoju pozornosť. Ale, samozrejme, musím sa aj ja pridať ku kolegom, ktorí už predo mnou povedali, že zmenu systému z nárokovateľného na jednotlivé príspevky na fakultatívne a rozdeľovanie cez rôzne výbory neprispeje ani k transparentnosti, ani k úsporám, ani k spravodlivosti. Dostanú sa k tomu, samozrejme, tí, ktorí budú mať správne kontakty, a tí ostatní nie.
Jednou z najhorších ale zmien, ktoré v tomto zákone ja vidím, je to s veľkou slávou ohlasované zefektívnenie, ktoré sa má dosiahnuť zrušením povinnosti pravidelne komunikovať s úradmi. To je naozaj prestretie červeného koberca pre podvodníkov, pre tých, ktorí tento systém zneužívajú, pre tých, ktorí budú evidovaní na úrade práce, ale pritom budú prácu mať, či už v zahraničí, alebo doma. Pretože ako ináč týmto ľuďom znemožníte tento dvojitý život, toto dvojité poberanie, ak nie tým, že jednoducho tým, že musia chodiť na úrad, a to omnoho intenzívnejšie, ako to bolo dnes, nemôžu zároveň v Anglicku, v Taliansku alebo v Španielsku alebo kdekoľvek inde pracovať. Pretože každý týždeň, keby mal dochádzať na úrad práce, tak jednoducho asi by sa mu to neoplatilo. Nehovorím do vetra, pretože keď som ja menil systém, tak sme presne išli tým systémom, že keď sa človek stal nezamestnaným, tak, samozrejme, nebudeme ho príliš často nútiť, aby na ten úrad chodil, ale čím dlhšie človek bol v tej evidencii a keď je už v nej dlhšie ako pol roka, tak treba zintenzívniť kontakt s úradom, nie preto, že ten úradník mu nájde prácu, ale práve preto, aby sme postavili bariéru čiernej práci. Počul som od jedného z vašich kolegov, pracovníkov, že vlastne vy toto zariadite cez interný predpis, že interným predpisom toto bude zavedené. Áno, pán štátny tajomník mi to povedal, lebo krúti pani predkladateľka hlavou. Tak neviem, či to nemyslel vážne, ale svätosväte mi povedal, že áno, vy na to myslíte a že interným predpisom bude zabezpečené, aby tí, ktorí sú dlhšie v evidencii sa museli chodiť hlásiť často. Nuž, až je to pravda. Až to chcete zariadiť interným predpisom, prečo to nedáte do zákona? Aký to je nezmysel? Vidím tu odraz reality, že vy viete aspoň niektorí z tých, ktorí sa tým zaoberajú, že áno, pre podvodníkov to bude rajská záhrada a že treba proti tomu bojovať, ale neviem z akých dôvodov, či ideologických, alebo akých, alebo kto vám to povedal, alebo preto, aby tí úradníci nemali toľko roboty, lebo im neviete dať vyššie platy, tak tú povinnosť dáte zo zákona preč. Naozaj tí, ktorí sú pol roka tam, okej, ale po pol roku, tí dlhodobo, dlhodobo nezamestnaní, aby nekomunikovali s úradom?
Keby ste chceli urobiť niečo dobré pre ľudí, tak stačilo zobrať z tých peňazí, ktoré sa, sú tam v rozpočtoch a ktoré sa minú s malým efektom, a vytvoriť možno nový príspevok, že ten človek, ktorý príde na ten úrad a musí chodiť pomerne často, tak dostane preplatené cestovné. Pretože keď si to aj zoberieme z ľudského hľadiska, myslíte si, že si niekto nájde prácu v nejakej zapadnutej dedinke mimo akejkoľvek priemyselnej alebo inej aktivity, kde nie je pomaly už možno ani obchod otvorený a že tam sa zamestná? Ten človek musí tú prácu ísť hľadať minimálne do okresného mesta a keď on nebude musieť ísť ani na ten úrad práce, tak zostane tam a bude čakať len na sociálnu dávku. Tí aktívnejší možno nie, ale koľkí takí sú? Veď vieme, aké to má aj psychologické aspekty, keď je človek dlhodobo nezamestnaný. A je správne a v jeho prospech to je, nútiť toho človeka, aby musel ísť z toho svojho malého sídla, z tej dedinky do mesta a zároveň, aby tam využil tú návštevu úradu aj na to, aby tú prácu hľadal. A omnoho viac by ste urobili, keby ste tým ľuďom preplatili cestovné, lebo, áno, tých peňazí tí ľudia nemajú veľa a to cestovné môže byť problém. Každý týždeň cestovať dajme tomu 20 - 30 km, ale to by bolo dobré pre tých ľudí, a preto vám to dávam ako podnet, lebo sme v prvom čítaní. To sa všetko ešte dá spraviť, ale toto by naozaj stálo za serióznu úvahu a určite by to bolo pre tých ľudí, ktorých sa to dotýka, veľmi dobré.
Dotknem sa tu ešte tej poznámky, ktorú pani spravodajkyňa povedala, keď zdôvodňovala alebo v reakcii na nejakú faktickú poznámku citovala, že tá práca sa vzťahuje mimo EÚ, že to je náš globálny problém, že je tu stále menej práce. Kupujeme výrobky, ktoré sa vyrábali inde, no ale položme si otázku: Prečo sa tá práca sťahuje mimo Európskej únie? Pretože sme dinosaury, pretože sme, nevnímame, ako sa vyvíja ekonomický svet, pretože tvrdíme na dogmách z minulého storočia. Pretože keď tu príde pán Schulz, socialista, tak mu tlieskate tak, že vám ruky idú odpadnúť, a on tu hlása socializmus, ktorý vyháňa prácu z Európy! Veď keď chceme byť konkurencieschopní, tak musíme mať nízke dane, musíme mať nízke odvody, musíme mať flexibilný pracovný trh, pretože ináč tá práca odíde a potom tu môžeme spievať o sociálnom štáte, koľko chceme. Aj operu môžeme zložiť na túto tému, nepomôže to. Jednoducho práca nebude, peňazí bude ešte menej tým pádom a všetko ide dole vodou.
Takže to je, až chceme na to nájsť odpovede a nájsť cestu von, to je odklon od socializmu minulého storočia a hľadanie racionálneho pohľadu na veci, využitie normálne sedliackeho rozumu, nič viac, nič menej. Nechcem naťahovať túto debatu v rámci prvého čítania, preto skončím tento svoj príspevok, ale chcel by som ešte predniesť jeden procedurálny návrh. Pretože tento zákon sa týka aj vecí, ktoré súvisia so vzdelaním a ďalšími záležitosťami, chcel by som navrhnúť, aby bol prejednaný aj vo výbore pre vzdelanie, vedu, mládež a školstvo mimo tých výborov, ktoré, s ktorými sa počítalo.
V druhom čítaní sa tomu určite budeme venovať podrobnejšie, ale, pán minister, apelujem na vás, naozaj, snažte sa pozrieť na veci racionálne a nie ideologicky, máte dostatok ľudí na úrade, ktorí poznajú mnohé varianty, ako by sa tieto veci dali riešiť. A snažme sa s tými peniazmi, ktorých nie je veľa, narábať efektívne a nepodliehať nejakým naozaj skôr stranícko-ideologickým pohľadom, ale vnímajme, že nám tu rapídne a radikálne rastie nezamestnanosť vďaka tým opatreniam, ktoré ste urobili z veľkej časti a nedali ste si poradiť. Tak teraz sa skutočne zamyslite a neeskalujte tento vývoj, pretože zodpovednosť padá na vašu hlavu. A keď sa veci nezmenia, keď vy nepochopíte, tak ako to napríklad pochopili, ak sa nemýlim v Litve, kde najprv išli cestou, ktorú ste nastolili vy, a potom zbadali, že to je cesta do záhuby, a vrátili sa späť a dnes majú nižšiu nezamestnanosť ako my a ekonomika im dynamicky rastie. Keď to nezrevidujete, tak v lete tu máme nezamestnanosť o ďalšie percento vyššiu, ako je dnes. A to by som naozaj nechcel.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2013 16:17 - 16:18 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ja budem len krátko, lebo budem v rozprave širšie, tak len takých možno pár poznámok. K tej fakultatívnosti, no, porovnanie so samosprávou asi nie je celkom šťastné, pretože samospráva je zvolená občanmi. A kto zvolí tých členov tých výborov? SMER, čo si tu budeme rozprávať. Bolo tam, že budú tam zástupcovia reprezentatívnych zamestnávateľských združení, ale, pani poslankyňa, keď ste ich už išli menovať, tak ste povedali len ZMOS a VÚC a kde zostala RÚZ-ka a kde zostala AZZZ a tak ďalej. Nie, tie dve ste určite nevymenovali, možno ste zabudli. Dobre.
Takže nebude to také jednoduché. A ten výber, kto bude vyberať, ktorí tí ľudia sú? No jednoducho, v tom je problém, že nám to uniká už do takej tej, že kamaráti dostanú a tí, čo kamaráti nie sú, nedostanú. Tie ostatné veci budem rozoberať potom vo svojom vystúpení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2013 16:04 - 16:06 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Táto debata ukazuje, aké je veľmi škodlivé, keď sa nevyhnutné veci odkladajú. Zmeny v dôchodkoch silových zložiek bolo potrebné a zrelé už dávno vykonať. Tu majú veľký dlh všetci ministri silových rezortov niekoľko vlád dozadu. Vtedy, keď sme robili reformu dôchodkového systému ako takého, vtedy bolo dobré neodkladať aj reformu dôchodkov silových zložiek, pretože problém je ten, že nie je udržateľný, lebo to je jeho hlavný problém. To, či rovnaký ako univerzálny systém má byť alebo nemá byť, to je diskusia. Ale myslím si, že bolo by dobré, keby bol čo najbližší k tomuto systému. A hlavne nesmie tvoriť deficit, musí si vedieť na seba zarobiť a zároveň musí vytvárať predpoklady na to, aby bol spravodlivý.
Tie nezmysly pliesť to s 2. pilierom, túto debatu s tým odvolávaním sa na nejaké deficity, ktoré nie sú a ktoré sú vymyslené, pretože 2. pilier len zachraňuje existenciu dôchodkového systému ako takého, to beriem ako folklór.
Ale treba sa venovať tomu a treba jednoducho si všeobecne uznať, že s týmto systémom, dôchodkovým systémom silových zložiek, treba niečo urobiť a že si tu nevystačíme s tým, že ten zemiak posunieme ďalej, lebo tak guľa sa len nabaľuje a problémy sa budú len a len zväčšovať. Toto riešenie je také, aby sme niekoho nenahnevali a aby sme niečo urobili. Škoda, že sa s tým a s podstatne zásadnejším riešením a aj s podstatne premyslenejším riešením neprišlo už dávnejšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2012 16:45 - 16:47 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Bolo povedané, že už netreba chodiť do bytu na Vazovovej. No netreba, lebo ako sa vraví: pod svetlom najväčšia tma. A toto presne SMER aplikuje. SMER sa učí. On sa naozaj mení. Mení sa oproti časom, keď tu bola prvá Ficova vláda a poučil sa v jednom - treba konať rýchlo. Treba bezohľadne a nekompromisne konať rýchlo. Kšefty treba urobiť ešte v časoch, keď ľudia veria tomu, že nejaké istoty prichádzajú, že to je tá dobrá vláda, keď je tu ešte vysoká podpora, netreba to odkladať do neskorších rokov vládnutia a takto presne SMER postupuje. Rýchlo urobiť kšefty v najpríhodnejších obdobiach - Vianoce alebo v lete, keď ľudia sú na dovolenkách, aby to rýchlo zbehlo, aby sme to mali rýchlo za sebou. Už si zvykli, už zbadali, že v zásade sa zatiaľ nič nestane. Už tu nerobil SMER pár dobrých sekov. Zobral ľuďom z dôchodkového sporenia obrovské sumy, zdvihol dane, zdvihol odvody, zvyšuje nezamestnanosť a ľudia zatiaľ stále preferencie držia. Takže rýchlo teraz treba spraviť ďalšie zmeny, ktoré povedú k dobrým biznisom. A jednu vec by som len doložil, že teraz sa bavíme o tom, že komu to vyhovuje, ale vôbec by som nebol prekvapený, ba dokonca som si skoro istý, že tak ako keď vznikla fotovoltaika, najprv bolo ticho a zrazu bolo spústu fotovoltaických elektrární. Aj teraz sú už pripravené určite skupiny, ktoré okamžite začnú stavať elektrárne presne tohto rozmeru a presne na ich kožu je to šité. A tieto skupiny 100 % sú absolútne prepojené s významnými vplyvovými skupinami v strane.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2012 12:33 - 12:35 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Pán kolega Brocka veľmi dobre vystihol a poukázal, akým spôsobom sa to tu pokúsilo predložiť a schváliť. To není náhoda, že to prišlo práve teraz. To je dobre organizované a premyslené predloženie návrhu, ktorý mal byť predložený alebo mal prebehnúť tak, že sa pozornosť upriami na rozpočet, že sa pozornosť upriami na mimoriadnu schôdzu o učiteľoch a popritom nenápadne pod touto hmlou a dymovou clonou prebehne nebadane, technokraticky vyzerajúca novela o obnoviteľných zdrojoch energií, ktorá prihrá bohatý, tučný balík jednej finančnej skupine na 15 rokov.
A pán Blaha, ktorý na mňa uprene teraz pozerá, aj, Miro Číž, teba som už dnes spomínal, kde sú teraz tie vaše plamenné reči o socializme, o sociálnej demokracii, ktorá ochraňuje slabých, ktorá je proti tomu, aby bohatí ešte viac bohatli? Veď toto je presný opak toho, čo robíte. Toto je absolútne presný opak.
Teraz hovorte, teraz obhájte tento návrh zákona. Obhájte ho, až viete. Ja sa vôbec nečudujem pánovi ministrovi, že nevystúpil. No ako by to obhájil? Veď by ho hanba vyplieskala. On je tu preto, pretože mu to prikázal pán premiér, pretože on je hlavná postava, ktorá toto všetko tu riadi. Pán minister je vykonávateľ a sedí, počúva a trpí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2012 12:10 - 12:11 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Keď sa tu zaoberáme týmto nehoráznym návrhom zákona, nedá mi, aby som si nespomenul, ešte tak pred týždňom, ako nás tu poúčal pán poslanec Blaha, ako nás tu poúčal pán poslanec Číž o tom, akí sú oni sociálne demokratickí, ako ich politika je zameraná na ochranu slabých vrstiev. A ako my sme tí, ktorí bohatým naháňajú zisky. Ba dokonca pán Blaha mal tú drzosť, že nás tu obvinil, že my tu ochraňujeme grázlov, potom to opravil, že nie, neochraňujete grázlov, ochraňujete Gorily. No tak teraz tu vidíme, kto tu používa to, čo sa stalo známe pod synonymom Gorila. Kto tu Gorilími praktikami sa snaží vytiahnuť peniaze od ľudí a prihrať ju konkrétnej finančnej skupine. Kto je tu Gorila.
A tak sa vás pýtam, páni, kto tu obhajuje Gorily? Není tento zákon presne z tejto dielne? Není tento zákon presne tým typickým prejavom, proti ktorému ľudia stáli na námestiach? A úplne, žiaľbohu, nesprávne chápali, kto vlastne stojí za Gorilami, kto ich chráni, kto ich háji, kto celý čas bránil vyšetrovaniu týchto praktík, kto zametal dôkazy pod koberec, a ja to poviem rovno, bol to a je to strana SMER.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2012 11:06 - 11:08 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Mne sa naozaj nechce veriť to, čo sa tu odohráva. A naozaj len môžme zopakovať, že šľak nás môže všetkých trafiť a všetkých občanov na Slovensku. Jeden deň sa schváli štátny rozpočet, ktorý ošklbe väčšinu občanov, ľudí o príjmy, znížia sa im čisté príjmy, rozpočet, ktorý je vlastne len odkazom, že ešte príde ďalšie uťahovanie, a brutálne uťahovanie, opaskov, že tie zlé časy ešte len budú prichádzať. A pod dymovou clonou tejto debaty a tohto zákona sa chytro ide prepašovať v skrátenom legislatívnom konaní obrovský kšeft pre úplne konkrétnych ľudí a niekto, kto má rád Colu, sa smeje. To je naozaj veľmi drahá Cola a pán premiér by si to mal uvedomiť.
Ešte nevládnete ani rok a tá drzosť, s akou sa púšťate do kšeftovania, je skutočne obdivuhodná a nehorázna. Ja neviem, či si naozaj myslíte, že to Slovensko je také sprosté, že si už toto neuvedomí a že takýmto spôsobom vám to bude stále prechádzať, tak to som naozaj v úžase.
Skryt prepis