Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.4.2015 o 18:25 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2015 9:38 - 9:40 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis

4.
Ďakujem. Pán poslanec Číž, groteskná snaha SMER-u nájsť vinníka situácie v stave, kedy sedem rokov, z posledných desiatich rokov ste boli sedem rokov pri vláde a neurobili ste nič, ale zodpovedná je Radičová, Figeľ, Žitňanská, ja, teraz Adam Smith, na budúce to bude ešte Isaac Newton, pretože vynašiel zákony gravitácie a Dalajláma. Je to smiešne. Ste sedem rokov z desiatich pri vláde. Neurobili ste nič. A samozrejme, ja s vami nemôžem do polemiky ohľadne, ohľadne červeného a žltého FIDIC-u, lebo na to ste odborník vy. Ale keďže ste právnik, keďže ste právnik, tak s vami pôjdem, aspoň sa vás opýtam niektoré právne veci.
Viete o tom a čítali ste uznesenie, že analýzy na stavbu diaľnic formou PPP za vašej vlády boli sfalšované? Čo je dokázané v trestnom konaní. Viete o tom? Viete o tom. Vaša vláda, vaše ministerstvo dopravy falšovalo - je to dokázané v trestnom konaní - analýzy, aby vyšla stavba diaľnic PPP lacnejšie. To je fakt. Viete, koľko stojí R1 na tridsať rokov našich daňových poplatníkov, koľko bude stáť? Každý deň, dvadsaťštyri hodín denne, každú hodinu 400-tis. bývalých korún. Tridsať rokov. To je váš projekt roka.
Ale ako právnik sa vás ešte opýtam, či ste videli a čítali výrok pána Hanzela o tom, kto sú sponzori SMER-u a ako vznikal SMER. A sa vás ako právnika opýtam, ako je možné, že pána Hanzela nikto nežaloval, nedával trestné oznámenie. Vy ako právnik, samozrejme, sa svojich práv domáhate. Z akého dôvodu nikto zo SMER-u ani vy osobne za slová pána Hanzela o prepojení na oligarchov, na zlepenec oligarchov, ste vo veci nikdy nekonali, keď sa tak zastávate spravodlivosti? Viete prečo? Lebo hovoril pravdu.

Skryt prepis
 

21.4.2015 18:40 - 18:55 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja som len čakal, keď hovoril pán poslanec Martvoň o Číne, že spomenie aj pána poslanca Hlinu, lebo on tam chodieva, obchoduje, že zodpovedá pán poslanec Hlina aj za nekvalitu čínskych diaľnic v Poľsku no.
Ale ja budem veľmi stručný, lebo myslím, že sme sa dohodli, že budeme hlasovať po ukončení rozpravy, preto možnože prišli aj nejakí bardi parlamentu do pléna, aby natiahli trošku čas, lebo SMER tu nemá pripravené riešenie, nemá pripravené riešenie, takže ja moju faktickú veľmi rýchlo skončím, aby sme mohli do 19.00 hodiny ešte hlasovať a posunúť zákon do druhého čítania, tak ako bola predbežná dohoda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.4.2015 18:25 - 18:40 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani predsedajúca, milé kolegyne, vážení kolegovia, budem veľmi stručný, lebo sme o tom hovorili pri skrátenom konaní.
Ako avizoval pán poslanec Zajac, máme pripravené riešenie, podľa ktorého v plnej výške, v plnej výške veriteľov vyplatí Váhostav, ktorý nie je v predĺžení, pričom nebude vyplácať ani štát veriteľov za Váhostav a nebude to ani 40 %, ani 50 %, ani 60 %, ale v plnej výške.
Nerozumiem, prečo chcete, aby dlhy Váhostavu zaplatil štát, teda všetci daňoví poplatníci, a nie Juraj Široký a vlastníci Váhostavu.
Ten pozmeňujúci návrh je pomerne komplexne rozsiahly, predložíme ho v druhom čítaní, je najrozumnejším riešením, ktoré sa v tejto situácii dá prijať, pokiaľ je zrejmé, že na to určené orgány nekonajú, pretože ak by konali, tak by v trestnom konaní mohol byť zabezpečený majetok vlastníkov Váhostavu, ak by boli obvinení z konkrétnej trestnej činnosti, z ktorej sú podozriví. To sa nedeje. Ja som to už spomínal na tom príklade páchateľa, údajného, ktorý si robil žarty z kupovania hlasov, ako tam postupovala polícia, kukláči. A tu zjavne tak nepostupuje. Ale to už som spomínal.
Čiže zámerom je, aby bolo pre každého jasné, že návrh na reštrukturalizáciu Váhostavu je podvod, je čistý podvod. Ak má Váhostav likvidné aktíva v priebehu jedného roka 70 mil. eur, hotovosť, a splatné pohľadávky, tak ako je možné, že nemôže uspokojiť všetkých veriteľov, zabezpečených aj nezabezpečených, v priebehu jedného roka v minimálnej výške 50 %, zvyšok potom v ďalších rokoch. Ako je to možné?
Myslím si, že ak sa navrhne iné riešenie, na ktoré som veľmi zvedavý, ktoré príde zrejme z dielne pána ministra Boreca, tak som zvedavý, prečo sa navrhuje, aby to necvakal Váhostav, ale aby to platili ľudia, čo nedáva žiaden zmysel. Takže ja som veľmi zvedavý po víkende, pracovnom a tak ďalej, s čím príde o polhodinku na rokovanie výboru, predpokladám, pán minister Borec. To vyriešenie je pripravené, máme ho vo verzii, ktorá je v pozmeňujúcom návrhu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.4.2015 17:40 - 17:55 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predseda, mám dve poznámky.
Po prvé. Naozaj je otázka, prečo nepredložil minister spravodlivosti rozsiahlu novelu Obchodného zákonníka hneď po tom, ako vládna väčšina neprelomila prezidentovo veto, lebo, ako je známe, lehota šiestich mesiacov sa nevzťahuje na zákony, ktoré už boli schválené a vrátené prezidentom. Čiže ten zákon mohol byť predložený úplne v pohodičke v januári v zásade. A mohli sme ho prerokovávať v štandardnom legislatívnom režime. A ak treba meniť zákony o konkurze kvôli Váhostavu, tak my sme mali už dnes veľmi štíhlu verziu. A my v princípe dodnes nevieme, napriek tomu, že vláda a premiér a určite aj minister spravodlivosti pracovali cez víkend deň a noc, o tom nepochybujem, deň a noc, stále, že s čím, s akým návrhom pre druhé čítanie, kde budú paragrafy týkajúce sa Váhostavu zrejme úplne iné, ako sú v tomto návrhu, sem prišli.
Druhá poznámka sa týka toho, čo spomínala pani poslankyňa, že v princípe my nepotrebujeme na riešenie podvodu vo Váhostave žiadne mimoriadne legislatívne opatrenia. Ja som to už spomínal a budem to spomínať aj možno kvôli niektorým kolegom v opozícii, Váhostav má likvidné aktíva v priebehu tohto roku vo výške 70 mil. eur, pohľadávok splatných v tomto roku 52 a v hotovosti 17, 70 mil. eur môže vyplatiť na 50 % všetkých veriteľov zabezpečených aj nezabezpečených. Čiže pokiaľ nebudeme riešiť tento podvod a budeme sa snažiť ho nejakým spôsobom upratať, prikryť, zakryť podporiť, tak žiadne reálne, slušné, spravodlivé riešenie nenájdeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.4.2015 16:10 - 16:25 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja mám len jednu stručnú reakciu. Buď rokovací poriadok dodržiava každý, teda buď pravidlá platia pre každého, alebo neplatia pre nikoho. Rokovací poriadok nemá ustanovenie, že môžu hovoriť poslanci vládnej strany kedykoľvek o čomkoľvek vo faktických, v procedurálnych, v rozprave, kedykoľvek o čomkoľvek, ako sme boli svedkami pri odvolávaní Ján Figeľa, ale opoziční len striktne k tomu, čo sa prerokúva. Nič takého v rokovacom poriadku nie je. A myslím, že pán podpredseda Číž ho s radosťou a pravidelne s pravidelnosťou porušuje. To je toľko k tomu.
K tomu, čo hovoril pán poslanec Hlina. Ja s ním absolútne súhlasím v tom, že ten hlavný problém sa nenachádza v zákone, ale v tom, že ide o podvodnú reštrukturalizáciu. Poviem to na tom príklade. Váhostav má dneska na účtoch v hotovosti 17 mil. a pohľadávky, najmä z NDS-ky, bude mať zaplatené len v tomto roku vo výške 52 mil., spolu to je takmer 70 mil. Mohlo by to uspokojiť v tomto roku z likvidných aktív 50 % každého, banky aj živnostníkov. To je podvod, ktorý pácha Váhostav, nie kultúra podvodu a kecy premiéra Fica, to je podvod, čo robí Váhostav. A keď ho chcete takýmto spôsobom kryť cez všelijaké štátne aktíva a to, že budeme vyplácať, tak sa obávam, že sa na tom podvode zúčastňujete potom aj vy, aj my ako parlament.
Skryt prepis
 

21.4.2015 11:55 - 12:08 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja to možno len trošku doplním, pretože tá najvyššia výhrada je, však, áno, nech orgány činné v trestnom konaní konajú, však jasné, nech konajú, lenže orgány činné v trestnom konaní zjavne nekonajú.
A ja si nemyslím, že dnes strana SMER politicky zneužíva orgány polície a prokuratúry, len si myslím, že, ako som povedal a nehovorím to s veľkou radosťou, orgány polície sú zastúpené tak, ako aj vznikla strana SMER, proste že tam majú konkrétni oligarchovia svojich ľudí.
A keď hovoríte o politických manipuláciách, moji blízki ľudia, boli štyria, boli za tejto vlády trestne stíhaní. Sú to pán Spišiak, pán Klimek, pán Krajniak, pán Grendel. Všetko to bolo zrušené a zastavené z dôvodu, ktorý udal váš generálny prokurátor, arbitrárne, bez dôkazov, bez ničoho, bez žiadneho dôkazu (Čiže, áno, ja vám tie rozhodnutia dám ukázať, mám ich, dobre?), bez žiadneho dôkazu, arbitrárne svojvoľné rozhodnutia, konštatoval váš generálny prokurátor, ktorého ste zvolili. A ja to nedávam za vinu ministrovi Kaliňákovi, lebo ja to dávam za vinu ľuďom, ktorí dnes ovládajú Policajný zbor.
A je mi veľmi ľúto, že ako sa delia posty vo vláde mnohé medzi oligarchov, tak sa delia aj funkcie na Policajnom prezídiu takýmto spôsobom. A potom rozhodujú o tom, kto bude alebo nebude stíhaný. V akom štáte to vlastne žijeme, keď je takýto stav?
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.4.2015 11:40 - 11:55 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, som rád, že rokujeme dnes o návrhu riešenia. Ja som navrhoval, už keď prišiel návrh rozšíriť rokovanie schôdze o odvolávaní podpredsedu parlamentu, aby sme rokovali najskôr o riešení a až potom o politických pomstách. Vtedy ste neschválili tento môj návrh. Až v piatok ste prišli na to, že ten krok váš nebol príliš prezieravý. Ale ako ja hovorím, už som to spomínal v jednom kontexte, u každého jedného z nás múdrosť prichádza postupne, niekedy rýchlejšie, niekedy pomalšie.
Teraz chcem sa najskôr vyjadriť k vecnej povahe toho, o čom rokujeme, a potom by som chcel hovoriť aj o politickom kontexte, ktorý sa týka aj prepojenia vládnej strany SMER a Juraja Širokého, lebo to považujem v tejto súvislosti za kľúčovú vec, prečo dnes o kauze Váhostavu rokujeme.
Nechcem ísť do polemiky, kto kedy s čím mal skôr prísť. Je pravdou, že opozícia dlhodobo upozorňovala, môj sused, pán poslanec Hlina, polroka upozorňoval v tomto pléne, čo hrozí vo Váhostave, ja si to pamätám, lebo sedím vedľa neho, a dával návrhy uznesení a tak ďalej a nič sa nedialo, pričom až keď vznikol problém mediálny, vtedy sa rozhodla vládna strana ho riešiť. Tvrdili ste, že ste riešili ten problém koncom roku v zákone, v novele Obchodného zákonníka, ktorú prezident vetoval a následne nebola schválená. Tiež je to asi chyba opozície, keď máte osemdesiattri hlasov, ale, prosím, len chcem upozorniť na jednu vec. Tento vetovaný zákon nijako, nijako neriešil reštrukturalizáciu Váhostavu a vôbec ani reštrukturalizáciu ako takú. To, čo je uvedené vo vládnej novele, čo sa týka Obchodného zákonníka, zákona o konkurze, v oblasti reštrukturalizácií tu nie je nič, kolegyne, kolegovia. Čiže ak niekto z vás tvrdí s vážnou tvárou, že sme to chceli riešiť už pred polrokom, ale opozícia neprelomila prezidentovo veto, na ktorého prelomenie máte dosť hlasov vy, potom hovoríte nepravdu alebo ste ten zákon nečítali. Ja ho mám tu k dispozícii a komukoľvek ho ukážem. (Ukázanie listu papiera formátu A4.)
Teraz k Váhostavu.
Kľúčový problém Váhostavu je ten, že to, čo navrhuje Váhostav, je podvod, je podvodná reštrukturalizácia. Poviem aj, prečo si to myslím a prečo si nemyslím to, že hlavný problém je v zákone. Ak by ten zákon bol naozaj taký zlý, tak predpokladám, že by už dávno počas siedmich rokov bol zmenený, že by dávno voči nemu vystúpili poslanci strany SMER. Ale keď sa schvaľoval v roku 2005, keď sa novelizoval ten zákon, nevystúpil nikto zo strany SMER, nikto nenamietal nič. Ani ste nenavrhli ho novelizovať. Čiže asi tam problém hlavný nie je. Problém je, že návrh, ktorý predložil Váhostav, je v rozpore so zákonom. Je to podvodný návrh. A v takom prípade by malo nastupovať trestné právo. Predstavitelia Váhostavu, to hovorili s plnou vážnosťou, trestné oznámenie som podával s kolegami pred možno mesiacom, sa dopustili niekoľkých trestných činov. Pritom problém je, čo sa vlastne deje dnes. Prokuratúra začala trestné stíhanie vo veci, začal ho špeciálny prokurátor Kováčik, ktorý zametá pod koberec všetky iné kauzy, všetky iné, budem o nich potom hovoriť ďalej, ale žiadne úkony, invazívne úkony trestného konania sa neudiali. To je problém. Kde je Juraj Široký, prečo nie je obvinený, prečo nemá zabezpečený majetok? (Reakcia z pléna.)
A ja vám k tomu niečo poviem, pán poslanec. Pred rokom bol taký prípad jedného mladého človeka, ktorý na Facebooku si robil srandu z toho, že predáva svoj hlas v prezidentských voľbách. Napísal na Facebooku, že kto chce, aby hlasoval za Fica, nech mu dá 50 eur, za Kisku mu stačí aj obed v Poprade. Tým chcel povedať, voči komu má väčšie sympatie. Zo srandy to urobil. A viete, čo sa udialo? Tam nabehla NAKA, domová prehliadka, zabezpečili mu počítač, obvinili ho, invazívne úkony a teraz sa deje čo? Vieme, že ak chceme získať dôkazné materiály, tak je potrebné ich získať čo najskôr, hneď. Vy hovoríte: „My nemôžeme do vyšetrovania zasahovať.“ V polícii sú nominanti, teraz nepoviem, že sú to vaši, v polícii sú nominanti vašich sponzorov. Je mi ľúto, že to hovorím. Sú to nominanti vašich sponzorov. Špeciálneho prokurátora ste zvolili vy pred polrokom. To je váš nominant tiež. Ja som sa nikdy nevyhováral, keď som bol minister vnútra, že kauzy, ktoré sme riešili, či išlo o Gorilu, kauzu platinových sitiek, o stíhanie premiérkinho poradcu, o jakšíkovcov, piťovcov, sýkorovcov, že nemôžeme nič robiť, lebo všetci sú nezávislí, však nech konajú. To je taký alibizmus. Keď ide o drobného človeka, o možnože nejakého naozaj srandistu na internete, toho odstíhame hneď a ideme, NAKA nabehne, kukláči nabehnú, urobíme prehliadku. Prečo, kvôli čomu nebola urobená žiadna prehliadka v priestoroch Váhostavu doteraz a neboli zabezpečené listinné dôkazy a počítače? Ja vám to poviem. Je to kvôli tomuto obrázku tuná (Ukázanie na obrázok pred rečníckym pultom.), kvôli prepojeniu, o ktorom budem hovoriť, Juraja Širokého a vášho predsedu, nielen kvôli tomu, lebo ak by bol Juraj Široký zatknutý, začne hovoriť. A budem hovoriť aj o tom, že by mohol hovoriť o zmluvách, ktoré vznikali, keď vznikal SMER. O tom budem hovoriť. Preto dnes Juraj Široký môže byť kľudný, že nebude stíhaný, že môže stáť nad zákonom. To je hlavný problém. Ubezpečujem vás, že v prípade takéhoto podvodu, ak by boli odstíhaní a zatknutí predstavitelia takejto firmy, tak kauza Váhostavu by sa už nikdy nezopakovala, neboli by potrebné ani zmeny zákonov, lebo každý by vedel, že ak to urobí ešte raz, bude zatknutý a pôjde do väzenia. A to je kľúčové.
A teraz vám poviem, prečo je reštrukturalizácia Váhostavu podvodná podľa platného zákona.
Prvý rozmer je ekonomický rozmer. Váhostav má majetok vo výške 147 mil. eur a záväzky vo výške 143 mil. eur. Čiže má kladné vlastné imanie. Táto spoločnosť nie je v predĺžení, pričom všetky záväzky sú na 100 % kryté majetkom. Insolvencia je niečo iné. Ja teraz budem hovoriť ďalej, pán minister. To znamená, že platobná neschopnosť Váhostavu nie je primárna, ale iba sekundárna. Je to kríza likvidity, časový priestor medzi splatnosťou pohľadávok, resp. tvorbou odpisov a zisku vo vzťahu k splatnosti záväzkov. V takomto prípade je potrebná iba časová reštrukturalizácia, čiže odložiť splatnosť tých záväzkov, bez akejkoľvek objemovej reštrukturalizácie, t. j., iba úpravou lehôt splatnosti záväzkov sa má dosiahnuť stav, kde Váhostav bude uhrádzať pohľadávky veriteľov, ale v plnej výške, nie na 15 %, ani na 40 %, ani na 50 %, ale v plnej výške. Napriek tomu bez uvedenia akéhokoľvek dôvodu žiada Váhostav vo svojom reštrukturalizačnom pláne, ktorý tu mám, aj objemovú reštrukturalizáciu v sume takmer 100 mil. eur, 100 mil. eur. Ekonomicky by schválenie takejto reštrukturalizácie znamenalo, že by Váhostav odpísal 100 mil. eur záväzkov a vykázal 100 mil. eur zisku de facto bezdôvodného obohatenia, ktorý sa navyše nezdaňuje. Tento plán znamená, že sa prihrá Váhostavu 100-miliónový zisk, ktorý sa nebude zdaňovať ako pri zlúčení poisťovne DÔVERA a Apolla, kde sa vyviezol 450-miliónový fiktívny zisk na Cyprus bez zdanenia. A premiér rozpráva, ako chce ústavným zákonom zakázať zisk zdravotných poisťovní. Veď si vytiahli pätnásťročný zisk Penta a Široký. To vám nevadí?
Na protistrane stojí skoro 700 nezabezpečených veriteľov, ktorí si odpíšu bez náhrad spolu 100 mil. eur. To im môže spôsobiť, samozrejme, insolvenciu, prepúšťanie, exekúcie na ich firemný, osobný majetok, prípadne konkurzy a tak ďalej. Reštrukturalizačný plán je v tomto zmysle v rozpore nielen s účelom reštrukturalizácie, ale aj s platným zákonom, ktorý podľa § 134 ods. 1 znie, že plán musí byť vypracovaný tak, aby zabezpečoval čo najvyššiu možnú mieru uspokojenia veriteľov dlžníka pri zachovaní jeho reálnosti a udržateľnosti, ekonomicky teda schválenie takejto ilegálnej reštrukturalizácie bude znamenať finančný transfer 100 mil. eur z vreciek 700 firiem a živnostníkov do rúk akcionárov spoločnosti Váhostav, čo sú akože schránkové firmy na Novom Zélande, Cypre a Kostarike, pričom stačí iba časová reštrukturalizácia, nie aj objemová, to má, samozrejme, potom svoj sociálny rozmer na rodiny živnostníkov a malých podnikateľov a ďalšie rozmery.
Keďže sa spomínali tu banky, tak by som vám chcel jeden údaj poskytnúť. Odkedy vaša vláda začala vládnuť, sa enormne začal zvyšovať objem poskytnutých úverov pre cyperské firmy, z komerčných bánk od roku 2012. (Ukázanie grafu plénu.) Tá modrá krivka sú úvery poskytnuté korporáciám so sídlom na Slovensku a tie červené stĺpčeky sú objemom úverov poskytovaných subjektom so sídlom na Cypre, ešte aj pánovi predsedovi to ukážem, za vašej vlády. To už podľa mňa je bezpečnostné riziko, ak také obrovské portfólio úverov smeruje na Cyprus z tejto krajiny. To vám tiež nevadí?
A teraz poviem, prečo by vám to podľa mojej mienky malo vadiť a prečo to prepojenie medzi pánom premiérom a stranou SMER, žiaľ, a pánom Širokým je také tesné. Nehovorím to s radosťou, ale myslím si, že je to potrebné povedať a že je to aj dôvod, pre ktorý pán Široký dnes je ešte stále na slobode. Odcitujem to: „Videl som aj kópiu zmluvy, ktorá je veľmi podobná zmluve medzi Blaškom a Flašíkom, čo sa objavila v médiách. Je to dohoda medzi Ficom a skupinou piatich sponzorov, ktorých zatupuje veľmi vplyvný podnikateľ. V zmluve sú títo sponzori označení ako sympatizanti jedna až päť. Zmluva má päť strán a je notársky overená." Dámy a páni, toto je autentický výrok spoluzakladateľa strany SMER Bohumila Hanzela o tom, ako vznikla strana SMER pred šestnástimi rokmi.
Ak chceme pochopiť, čo sa dnes deje okolo Váhostavu Juraja Širokého, musíme sa vrátiť do minulosti, do čias, keď vznikla strana SMER s pomocou sponzorov, ktorí v notársky overených zmluvách vystupujú ako sympatizanti strany SMER číslo jedna až päť a ktorých zastupoval veľmi vplyvný podnikateľ. O čom tento výrok pána Hanzela svedčí? Na dobre stráženom mieste existuje písomný dôkaz o financovaní strany SMER piatimi oligarchami, ktorí v žiadnej výročnej správe strany nefigurujú. O mesiac uplynie päť rokov, odkedy bol vyslovený pánom Hanzelom tento výrok.
Pán Hanzel v priebehu piatich rokov za tento výrok nikdy nečelil trestnému oznámeniu za ohováranie ani civilnej žalobe za poškodenie dobrého mena. A je to celkom zjavné. Je to tak preto, lebo mesiac po tomto výroku v júni 2010 prenikla na verejnosť nahrávka, na ktorej sa Robert Fico chváli, ako zohnal vlastnou hlavou 70 mil. korún na financovanie strany SMER. Boli to peniaze od týchto piatich sponzorov, ktorých zastupoval veľmi vplyvný podnikateľ? Dáva to logiku. A kto sú tí sympatizanti, ale najmä kto je ten veľmi vplyvný podnikateľ? Keby sa prípad nahrávky s hlasom Roberta Fica a zmluvy medzi podnikateľom Blaškom a Flašíkom, originálu zmluvy, originálu zmluvy riadne vyšetril, tak sme si mohli byť odpoveďou na túto otázku istí. Lenže vyšetrovanie v tejto kauze bolo predčasne zastavené, bez znaleckého posudku nahrávky, bez znaleckého posudku podpisov na sponzorskej zmluve. A nezastavil ho nik iný ako špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Jeho meno poznáte a ešte o ňom o chvíľku bude reč.
Keď sa hovorí o založení strany SMER, tak sa používa aj pojem akcionári, teda terminus technicus z biznisu. Hovorí o nich napríklad aj spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák v spise Gorila, citujem: „Hačšák vymenúva piatich akcionárov strany SMER (Juraj Široký, Vladimír Poór, Fedor Flašík, Jozef Brhel a Ivan Kiňo).“ Je to päť akcionárov, päť sympatizantov, zázračná zhoda počtov. Zhodujú sa aj tie mená? Dáva to logiku. Keby sa prípad Gorila riadne vyšetroval, tak by sme si mohli byť odpoveďou dnes istí. Potvrdiť pravosť spisu môže jedine kľúčový svedok, autor spisu Gorila, pán Holúbek, bývalý príslušník SIS. Lenže to potvrdiť nemôže, ale nie preto, že by spis nebol pravý, pán Holúbek nemôže potvrdiť pravosť spisu Gorila preto, lebo niekto zabránil tomu, aby bol zbavený mlčanlivosti. A viete, kto mu v tom zabránil? Je to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, presne tak.
Premiér Fico dnes hovorí, že s Jurajom Širokým nemá nič spoločné, že Juraj Široký nemá nič spoločné s financovaním strany SMER. Tak nech povie pán premiér, v notársky overenej zmluve, o ktorej hovoril pred piatimi rokmi Bohumil Hanzel, kto je sympatizant číslo jedna, kto je sympatizant číslo dva, kto je sympatizant číslo tri, kto je sympatizant číslo štyri, kto je sympatizant číslo päť a najmä kto je ten veľmi vplyvný podnikateľ, ktorý tých piatich sympatizantov zastupoval. Nie je to náhodou pán Široký? Dáva to logiku. Čo by to znamenalo vo vzťahu ku kauze Váhostavu, o ktorej dnes hovoríme? Znamenalo by to, že pánovi Širokému v kauze Váhostavu nič nehrozí, ani trestnoprávne, ani finančne. A presne tomu nasvedčujú všetky vaše doterajšie kroky: Živnostníci nakoniec dostanú viac peňazí, ale tak, že na to zo 140-miliónového majetku Váhostavu nepôjde ani cent. A o ten trestnoprávny rozmer, o to už sa postará pán špeciálny prokurátor Kováčik, za ktorým pán premiér tak usilovne utekal, aby to náhodou nedozoroval niekto iný.
Ale začínam chápať, prečo tak zúfalo voláte v strane SMER po rôznych spájaniach a spoluprácach, že je to preto, lebo máte strach. Máte strach, že sa jedného dňa ocitne SMER v opozícii, mnohým ľuďom sa rozviažu jazyky a ruky. O tom som presvedčený.
Ubezpečujem vás, že máme pripravený aj pozmeňujúci návrh v druhom čítaní a budem potom o ňom hovoriť, možno v prvom čítaní to načnem, keď bude rozprava, ako umožniť, aby dostali nezabezpečení veritelia 100 % zo svojich pohľadávok, ale z majetku Váhostavu, nie z majetku nás všetkých. To nemá byť tak 50 %, do 100 % že zaplatia všetci klienti bánk alebo daňoví poplatníci, to by mal zaplatiť Váhostav a jeho majitelia, ak nechceme robiť aj do budúcnosti vážny precedens. O tom budem hovoriť potom v prvom čítaní a v druhom čítaní. Ten návrh je pripravený, je veľmi podľa mojej mienky solídny, hovoríme o skrátenom konaní, takže nechcem to predbiehať.
Myslím si, že tá kauza má úplne zjavné parametre a ja sa budem pýtať dokola a dokola, kde je pán Široký, ako je možné, že tento človek je dnes na slobode? On nepodniká len v stavebníctve, som hovoril pri pánovi ministrovi Čislákovi. Z poisťovne DÔVERA vytiahol spolu s Pentou 450 mil. na Cyprus nezdanených. Polovicu Falcku vlastní. Museli ho previesť na neho, aby dostal licencie. Tomu sa hovorí výpalníctvo, páni a dáma, štátne výpalníctvo. Majetku má dosť, možno by ani nemusel nič predať. Jeden z vašich poslancov mi hovoril, nebudem ho menovať, že ale jemu zablokovali účty kvôli Harvardu v Amerike a že na Cypre mu ich zablokovali kvôli niečomu. To už naozaj neviem. To možnože viete vy. Ja to neviem. Ale má dosť majetku, ubezpečujem vás, aj veľmi likvidného. A preto otázka, na ktorú sa budeme pýtať a ktorá je legitímna, je: Kde je pán Široký, ako je možné, že ešte stále je na slobode? Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.4.2015 10:25 - 10:40 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážený pán poslanec, milý Jozef, no kde mám začať? Skúsim hovoriť vecne, lebo ja budem mať potom aj vystúpenie.
Obávam sa, že ty si účtovnú závierku Váhostavu nevidel. Ak by si ju videl, tak by si zistil, že Váhostav má len v tomto roku splatné pohľadávky, o ktorých tvrdí v účtovnej závierke, že majú reálnu hodnotu, vo výške 52 mil. eur. Aj reálnu hodnotu majú, lebo väčšina z nich sa týka zrejme NDS-ky. Polovica aktív, to nie sú staré autá Váhostavu, dokonca, by som povedal, mnohé stavebné mechanizmy tam sú účtovne odpísané už, čiže nemajú účtovnú žiadnu hodnotu, pričom ju reálnu majú asi ešte nejakú, ale je tu 52 mil., ktoré do Váhostavu pritečie tento rok a Váhostav chce dať 15 % živnostníkom. Ako povedal kolega Brocka, problém nie je primárne v zákone, ale v tom, že Váhostav robí podvodnú reštrukturalizáciu, zopakujem to, podvodnú reštrukturalizáciu, a to, že sa snažíš Váhostav obhajovať a riešiť jeho záväzky zo štátnych aktív tiež, aj keď inou formou, považujem za prekvapujúce, ale, prosím.
Druhá poznámka je k tomu, čo robí Váhostav v konkurze. Každý z nás vie, že v konkurze ak sa rozpredáva majetok, tak, samozrejme, že jeho výťažnosť je oveľa nižšia, ale, a to tu nezaznelo, v konkurze nemusí ísť o konkurz len predaja jednotlivých aktív, ale aj predaja podniku ako going concern value. To som tu nepočul, inak. Čiže ak sa vyhráža Váhostav alebo možno jemu blízki poslanci konkurzom, no tak to neznamená likvidáciu konkurzu, to môže znamenať aj uspokojenie veriteľov a zachovanie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.4.2015 13:36 - 13:37 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, zopakujem svoj návrh, aby sme rokovali zajtra od siedmej hodiny o skrátenom konaní. Musím povedať, že návrh zákona je v parlamente, vládny, a všetky zmeny a pozmeňujúce návrhy musia vzísť už z parlamentu. Vláda nemá žiadnu právomoc podávať v parlamente pozmeňovacie návrhy. Čiže s kým bude rokovať premiér Fico, neviem, ani ma to v princípe nezaujíma. Všetky pozmeňovacie návrhy, vláda už nemá v tomto okamihu žiadnu možnosť iniciatívy, len parlament, a preto musí parlament rokovať a schváliť, ak tvrdíte, že máte vecné riešenie, o čom ja silne pochybujem, ale tvrdíte, tak musíme o tom rokovať my. Ja som prekvapený, že vy hovoríte, že vláda, ktorá je podriadená parlamentu a návrh predložila, nemá žiadnu kompetenciu v tejto veci konať, že ona bude rokovať. A v akej republike sa nachádzame?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.4.2015 13:19 - 13:19 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som rád zopakoval ten návrh, aby sa rokovalo dneska do devätnástej a zajtra, ja už som pri rokovaní o tomto bode navrhoval, plénum to zamietlo, aby sme najskôr rokovali o zákone a potom o odvolaní pána Figeľa. Zamietli ste to. Teraz zrejme marketing Úradu vlády zistil, že treba niečo vymyslieť a treba to prišiť prezidentovi Kiskovi, že sa nestihne zákon prerokovať. Ale ak to tak je, tak fajn, rokujme cez víkend. Keď ste mohli zvolávať víkendové schôdze k vážnym témam, ako bolo odvolanie predsedu parlamentu Pašku, tak môžeme rokovať aj o vážnych témach aj cez tento víkend.
Skryt prepis