Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.6.2015 o 18:33 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 17.6.2015 18:44 - 18:48 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, cieľom novely zákona je, aby predpôrodnú starostlivosť a starostlivosť po pôrode, teda v šestonedelí mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi. Toto by znamenalo, že na základe verejného zdravotného poistenia by im bola táto služba uhrádzaná. To len na uvedenie chcem povedať, že toto už je trošku iná téma ako prokuratúra.
Pôrodná asistencia je dnes podľa platnej legislatívy charakterizovaná ako zdravotná starostlivosť o ženu v každom období jej života od adolescencie cez fertilné obdobie a obdobie fyziologickej gravidity a pôrodu až po obdobie menopauzy. V každej z krajín Európskej únie majú možnosť pôrodné asistentky vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu a v plnom rozsahu im ju zdravotné poisťovne aj uhrádzajú. Rovnako ako pôrodné asistentky v Európskej únii, aj pôrodná asistentka na Slovensku vykonáva regulované povolanie.
Napriek pozitívnym zmenám zákonov v pôrodnej asistencii pôrodné asistentky v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti, umožňujú žene slobodný výber zariadenia, v ktorom porodí svoje dieťa, a slobodný výber lekára alebo pôrodnej asistentky, ktorý ju bude pri pôrode sprevádzať a dohliadať na jeho priebeh. Absentuje však autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu s fyziologickou graviditou a návštevná služba v šestonedelí.
Súčasťou navrhovanej starostlivosti o ženu počas tehotenstva je okrem iného návšteva v domácom prostredí za účelom zistenia podmienok v sociálnom prostredí klienta, kde príde po pôrode, či je pripravená k pôrodu, či má základné vybavenie, ktoré bude potrebovať vo všeobecnosti, a toto žiaden lekár nerobí ani, ani, samozrejme, robiť nebude. Ďalšia starostlivosť počas tehotenstva prebieha tiež v domácom prostredí budúcej mamičky. Jej obsahom je psychofyzická príprava žien na pôrod, poradenstvo týkajúce sa tehotenstva, cvičenia, ktoré pripravia budúcu mamičku na pôrod.
Po pôrode pôrodná asistentka navštívi mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne raz do týždňa počas obdobia šestonedelia. Asistentka pomáha pri problémoch, ktoré môžu po pôrode nastať a sleduje aj zdravotný stav matky. V prípade, že vzniknú vážnejšie problémy, pôrodná asistentka odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.
Starostlivosť počas tehotenstva a v šestonedelí zo strany pôrodných asistentiek prispeje k humanizácii a zvýšenej individuálnej starostlivosti zohľadňujúcej biopsychosociálne potreby žien v prirodzenom sociálnom prostredí, k predchádzaniu a skracovaniu hospitalizácií, k urýchleniu procesu uzdravenia, predchádzaniu popôrodných depresií a zvýšeniu kvality života. Cieľom novely zákona nie je nahradenie gynekológov či pediatrov pôrodnými asistentkami, ale po vzore z iných vyspelých krajín doplnenie zdravotnej starostlivosti pre tehotné ženy a ženy v šestonedelí.
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.6.2015 18:40 - 18:42 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Ešte k postaveniu prokuratúry, ja by som len rád upriamil, lebo ja, lebo, lebo fakt, že o sebe prokuratúra tvrdí, že je orgánom sui generis. Ja tu tvrdím dlhodobo, že to je podľa mojej mienky prázdny termín. V 90. rokoch, v ’96.-’7. bolo rozhodnutie Ústavného súdu, že prokuratúra podľa rozhodnutia Ústavného súdu patrí k výkonnej moci, ale nechcem ísť ja teraz do právnych polemík. Faktom je, že nikde vo svete prokuratúra nie je ďalšou mocou v štáte. Je buď súčasťou výkonnej moci, aj keď nezávislejšou, alebo súdnej. Sú frankofónne krajiny, kde je prokuratúra súčasťou moci súdnej. Ale nie je niekde proste nad, nad, nad mocami alebo vedľa nich.
K tej, k tej odvahe. Pre mňa je smutným svedectvom, že, že aj v pondelok, keď sa rokovalo o Gorile, že, že z vládnej strany, ale aj v podstate za 10 posledných rokov sa nikto nemal odvahu poberať. Tak toto sa mi nepáči. Tak táto kauza proste cez čiaru. Ja osobne si myslím, že to je zlé. Čo je mne teda ľúto. Čo je mne strašne ľúto. Mne doteraz mnohí kolegovia vyčítajú aj z dnešnej opozície, aj, aj z vládnej strany SMER, že som povedal, že, že prechádzanie poslancov v roku 2005, keď prechádzali poslanci HZDS do vládnej koalície, bolo nevysvetliteľné, zlé, neprijateľné. A áno, lebo som to pociťoval tak aj vtedy, aj potom. A mrzí ma, že, že podobné prípady, podobné kauzy zostávajú nepovšimnuté. Že sa nenájde, že to možno mnohým prekáža z vládnej strany, ale nikto to nenájde odvahu to proste verejne povedať. To mi je ľúto.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.6.2015 18:20 - 18:30 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis

130.
Ďakujem veľmi pekne. Ja už potom nevystúpim v záverečnom slove, aby mohli kolegovia reagovať. Možno k tým veciam, ktoré teraz zazneli, k tým procedurálnym veciam, ja si to všímam už na viacerých schôdzach, že veľká časť vládnych návrhov zákonov je na termínovaný čas. Aj v minulosti to bývalo, že zásadné nejaké reformy, zásadná vec, jedna-dve za schôdzu, väčšinou jedna bola na nejaký termínovaný čas. Keď v minulosti na minulej schôdzi boli procesné kódexy nové ministra spravodlivosti, absolútne v poriadku, že bol na termínovaný čas.
Ale keď absolútna väčšina vládnych návrhov je na termínovaný čas, to mi príde, to mi príde naozaj otázne, že do akej miery potom je parlament v takej nejakej podriadenej pozícii. Ja keď som bol ministrom spravodlivosti, tak okrem naozaj vážnych vecí, ako boli trestné kodifikácie, a som mal strašne veľa zákonov vtedy, tak ja som strávil akože celé týždne ešte v trakte zadnom, lebo som nevedel, kedy prídu moje návrhy na program presne, teraz sa to vlastne kvôli, kvôli vyhovovaniu ministrom robí štandardne. Však nehovorím. Budúca vláda to možnože už zakotví tak, že ministri budú mať presný čas a poslanci budú musieť v princípe byť pripravení kedykoľvek, ale podľa mojej mienky to nie je celkom s kostolným poriadkom. Ako hovorím pri ťažiskových reformách, jasné, to sa robilo aj v minulosti. Ale dneska to už je vlastne bežné, že, že každý minister má proste, a to sa mi zdá, že je precedens, ktorý tu v minulosti nebol, nikdy nebol v takomto rozsahu.
A teraz k tomu samotnému, k tej novele zákona. Po prvé podľa mňa jedna, jedna garancia voči zneužívaniu možného odvolania špeciálneho prokurátora je, že tie dôvody musia byť tu v tomto parlamente prednesené verejne, on môže byť verejne odvolaný na základe argumentov, dôvodov, ktoré nech potom posúdia občania, samozrejme, ale to nie je že, niekde akože niekto zrazu je odvolaný bez udania dôvodov. Nie, proste musí sa to dať na papier, aké sú dôvody, prečo, a to sa mi zdá byť, že je najväčšia garancia proti možnému zneužitiu. Nie istota, ale garancia.
Druhá poznámka. Tá vôbec diskusia o tom, že, že, že kam patrí prokuratúra, by v nejakom okamihu asi, asi mala, mala začať, lebo, lebo prokuratúra, pán kolega, pán kolega Kadúc to spomenul, rada o sebe hovorí, že ona je mocou sui generis. No ono to tak učene znie, ale termín sui generis používajú právnici vtedy, keď nevedia niečo rozumné povedať, tak povedia, že to je sui generis. To je na prokuratúru (rečník sa obrátil k navrhovateľovi), že proste to je taká akože floskula, ktorá znamená, že znie to učene, znie to učene, ale ono to v princípe nič neznamená, samozrejme. To je, to je bezobsažný, bezobsažný termín.
Otázka znie, že či by prokuratúra mala patriť pod výkonnú moc, súdnu moc, ale, ale určite, určite trojdelenie štátnej moci je trojdelenie štátnej moci a prokuratúra nie je žiadnou osobitnou zložkou moci, možno bola kedysi za bývalého režimu, ale ešte je na východ od nás, ale, ale myslím, že my sme už v ústavnom systéme trošku ďalej. To len ako jedna poznámka, ktorú nechcem rozoberať ďalej, lebo by to bolo nadlho a to nie je ani predmetom tohto, tohto zákona alebo jeho novely.
Dve poznámky k tej korupcii. Ten problém, ktorý tu bol aj v pondelok, keď sme rokovali o postupe, o postupe v kauze Gorila, bol ten, že poslanci vládnej strany hovorili, že ale veď to sú nezávislé inštitúcie, špeciálny prokurátor je nezávislý, Ústavný súd je nezávislý a len problém je, že do funkcií v týchto orgánoch ste zvolili konkrétnych sudcov a prokurátorov - prokurátora v tomto prípade - vy. To nie je tak, volili ste aj špeciálneho prokurátora, aj väčšinu sudcov v senáte, Ústavný súd rozhodoval o sťažnosti Zoltána Vargu, že odposluchy boli nelegálne, čiže teraz sa tváriť, že veď to sú autority nezávislé, ktoré proste nám sem ustanovil, neviem, proste OSN, a vidíte tak... Nie! Vy ste ich ustanovili, vy ste ich zvolili, to sú v princípe vaši ľudia. Čiže to je prvá poznámka.
Aj ma trošku prekvapilo, sa priznám, keď poslanec Blaha včera, včera reagoval na pána doktora Kováčika spôsobom, že chce poďakovať pánovi kolegovi špeciálnemu prokurátorovi. Pánovi kolegovi? Tak neviem o tom, že by buď boli študenti spolu, alebo že pán Blaha je právnik, odkiaľ sú kolegovia, toto mi nie je celkom zjavné. Dúfam, že nie z jednej strany, to by som nebol veľmi, veľmi rád. Čiže takisto pri policajných funkcionároch, ktorých som niektorých spomínal v pondelok, to sú ľudia, ktorí boli vami ustanovení. Čiže tváriť sa, že čo s tými vlastne máme, však to vidíte, rozhodli nezávislé autority. To je nezmysel.
Druhá poznámka k tomu, že na Slovensku klesá korupcia. Spomeniem pár, pár prípadov. Keď som prišiel na, už to spomínal, ten prípad poslanec Hlina, keď som prišiel na ministerstvo vnútra v roku 2010, tak som na prvej porade s vedením policajného prezídia - ešte tam bol aj generál Gašpar, ktorý bol v tom čase riaditeľom Úradu boja proti korupcii - tak som sa na tej porade spýtal každého z nich, že aké mali najzávažnejšie prípady v ich pôsobnosti za prvej vlády Roberta Fica. A generál Gašpar mi povedal, že čo sa týka korupčných trestnej činnosti, tak najzávažnejší prípad, ktorý, ktorý mali, bol kauza Wänke. Ale to bol ten prípad s tými jablkami teda. Ja som si povedal: "Toto myslíte vážne?!" To na Slovensku nie je žiadna iná korupcia, že najväčší prípad je, prípad, kedy sa preraďujú hráči v tretej lige výmenou za debničky jabĺk? To je absurdné a práve naopak, to, že neboli žiadne významné prípady odvolávania korupcie, svedectvom toho, že ten systém nefunguje. Nieže jej je málo, že nikde nie je, že nefunguje, že sa nestíha korupcia. To je problém. Napriek niekedy evidentným dôkazom.
Keď sme začali stíhať korupciu pri výstavbe štadióna Osrblie, ak si pamätáte, kde bol stíhaný aj odsúdený poradca bývalej premiérky Radičovej, tak SMER zvolával mimoriadnu schôdzu s odôvodnením takým polohysterickým, že nikdy nebola korupcia tak blízko k predsedovi vlády. Nie. To bol dôkaz toho, že sa vtedy po korupcii išlo. A v princípe aj vo vlastných radoch! Lebo, medzi nami, to je lakmusový papier toho, či to myslíte s korupciou, teda s bojom proti korupcii vážne, či idete aj po vlastných, alebo sa tvárime, že však korupcia u nás teraz vo vláde nie je žiadna a pri premiérke Radičovej bola v jej blízkosti a pri premiérovi Ficovi bol akurát ten Wänke, lebo on mal rád proste jablkový kompót. A pŕ! To nikto tomu neverí, nikto tomu neverí a problém je, že, že dnes sú - a to je zlyhanie špeciálneho prokurátora - evidentné prípady, úplne evidentné prípady, ktoré aj boli stíhané a boli zastavené špeciálnym prokurátorom.
Keď nechcem hovoriť o nelegálnom financovaní strán, tak poviem kauzu zdravotného príjmu v Košiciach, kde boli, kde boli ľudia aj obvinení, kde boli odposluchy legálne a nikým nespochybnené, kde sa dohovárali na tendri. Urgentný príjem stál, myslím, okolo 23 mil. eur. V Košiciach. Čo vám hovorí zdravotníctvo, čo vám hovoria Košice? Aká je tam, aká je tam spojitosť? Kauza bola zastavená, pretože oni, pokiaľ som to čítal, popreli, že v tých, oni to v tých odposluchoch mysleli tak akože zo srandy, narážky proste. Zastavovať trestné stíhanie z takýchto absurdných dôvodov je proste pre právny štát zničujúce. Úplne, úplne zničujúce. A keď bude na tejto schôdza správa generálneho prokurátora o činnosti prokuratúry, ktorá je teda tiež, samozrejme, termínovaná, ale k tomu nemám ja osobne nejakú výhradu, tak sa k tomu vyjadrím, že za posledné tri roky znovu sme nemali žiaden väčší prípad odhalenej a odstíhanej korupcie, a obávam sa, že ani mať nebudeme, a tým, že som v kontakte aj s ľuďmi z prostredia bezpečnostného, tak tie informácie, ktoré, ktoré sem-tam dostanem od ľudí, ktorí sú aj nominanti tejto vlády, žiadni moji ľudia, tak tie informácie sú niekedy tak deprimujúce, že majú prípady, informujú, dávajú ich ďalej a nič sa s nimi nedeje. A dávajú sa do šuplíku.
A to už aj ich tak deprimuje, že ak to takto pôjde ďalej, ďalšie štyri roky v akejkoľvek konštelácii, tak tá krajina v princípe kľakne. Ja som o tom presvedčený, žiaľ. Takže treba o tom minimálne hovoriť, a pokiaľ o tom bude hovoriť čoraz viacej ľudí, pokiaľ tá reakcia ľudí bude mať určitú odvahu, tak nakoniec sa to bude musieť zmeniť, sa to zmení nakoniec, nech to už robí ktokoľvek, ale zmení sa to.
A preto tú tému netreba nechať zaspať, netreba rezignovať a povedať si, a to sa aj tak nič nezmení a, samozrejme, že novelu zákona vládna väčšina neprijme, o tom som presvedčený, ale netreba, netreba tú tému opustiť práve kvôli tomu, aký by mala mať táto krajina charakter.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.6.2015 17:54 - 17:58 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis

116.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, milé kolegyne, vážení kolegovia, v pondelok sme mali mimoriadnu schôdzu ku kauze Gorila, k postupu špeciálneho prokurátora v tejto kauze. Ja som v tej súvislosti, ale aj pri voľbe špeciálneho prokurátora spomínal – a nehovorím to s radosťou –, že špeciálny prokurátor zlyháva pri trestnom stíhaní a vyšetrovaní korupčných prípadov. Týkalo sa to nielen kauzy Gorila, ale týkalo sa to aj ďalších vecí, ako bol Slovenský pozemkový fond, výstavba urgentného príjmu v Košiciach alebo otázka nelegálneho financovania politickej strany SMER. To všetko boli jeho rozhodnutia, ktorými zastavoval väčšinou trestné stíhanie, a keďže sú verejne tie rozhodnutia dostupné, tak sa dajú posúdiť, ja som jedno z nich citoval aj v pondelok, nebudem to opakovať, kde je zrejmé, že v každej inej normálne fungujúcej krajine by pri tom rozsahu dôkazov, aké boli zhromaždené, nebolo možné a mysliteľné o zastavení trestného stíhania hovoriť.
Z tohto dôvodu návrh novely zákona o prokuratúre rieši prípady odvolania špeciálneho prokurátora, ktorý je volený Národnou radou, v prípade – a to je dikcia jednak Trestného poriadku, ale jednak aj zákona o prokuratúre a teraz to odcitujem –, "ak výkonom svojej funkcie opakovane porušuje svoju zákonnú povinnosť náležite zistiť trestné činy, trestne stíhať podozrivé osoby a vykonávať dozor nad zachovávaním zákonnosti v prípravnom konaní."
Ja dlhodobo v Národnej rade, ale aj verejne hovorím, že najväčší problém na Slovensku nie sú samotné zákony, ktoré máme porovnateľné so zákonmi v iných krajinách Európskej únie, dokonca možno v niektorých oblastiach sú aj lepšie, v niektorých možno horšie, netvrdím, že sa nedajú zlepšovať, dajú sa zlepšovať, ale hlavný problém na Slovensku je v ľuďoch, ktorí tieto zákony vykonávajú, ktorí ich aplikujú, a to sa týka vo veľkej miere aj oblasti presadzovania spravodlivosti a justície. Keď pred mesiacom bola v Národnej rade kauza Váhostav, tak sme narýchlo prijímali podľa mojej mienky zlé riešenie pre reštrukturalizáciu, ale tam nebol hlavný problém. Zákon o konkurze, si trúfam povedať, že je v zásade veľmi podobný a porovnateľný so zákonom konkurzným nemeckým, Trestný zákon, Trestný poriadok sú porovnateľné tiež. Ak by sa tento prípad stal v Nemecku, ako sa stal na Slovensku, kauza Váhostav, tak by asi Bundestag nenovelizoval zákony, ale jednak by podvodná reštrukturalizácia nebola nikdy potvrdená súdom, nikdy a po druhé by zodpovedné osoby za prípravu reštrukturalizácie, za konanie pred ňou boli trestne stíhané vrátane majiteľov spoločností, manažmentu spoločností, mali by zablokované majetky a myslím si, že potom by si každý rozmyslel do budúcnosti, či by takéto konanie opakoval, alebo nie. Na Slovensku sa nestalo v princípe nič. Čiže problém je v ľuďoch, ktorí v kľúčových pozíciách zlyhávajú, a myslím si, že to veľkej časti politického sektora môže aj vyhovovať.
Čiže tento, tento návrh novely zákona umožňuje z dôvodov, ktoré sú citáciou Trestného poriadku a zákona o prokuratúre, odvolať špeciálneho prokurátora, pretože pokiaľ je v prípadoch mimoriadne závažných podozrení z korupčnej a ekonomickej trestnej činnosti nečinný, tak tým ničí dôveru našich občanov vyvodiť trestnú zodpovednosť voči každému, akokoľvek vplyvnému alebo bohatému, kto poruší zákon.
Ďakujem, pán predseda.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.6.2015 17:49 - 17:51 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, milé kolegyne, vážení kolegovia, návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia vychádza z požiadavky praxe, aby peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla mohol byť poskytnutý rodičom zdravotne ťažko postihnutých detí v predškolskom veku, ak títo navštevujú súkromné škôlky alebo jeho predškolskú výchovu zabezpečuje iná osoba, ako je zákonný zástupca.
Dnes sa rodičia detí v predškolskom veku stretávajú s veľkým nedostatkom miest v materských školách, a tak ak sú zamestnaní, musia hľadať iné možnosti v súkromných škôlkach alebo u súkromných vychovávateľov. Ak sa jedná o zdravotne ťažko postihnuté dieťa, je potrebné zabezpečiť pre neho aj dopravu k poskytovateľom takýchto služieb predškolskej výchovy. Zabezpečenie predškolskej výchovy je súčasťou integračného procesu detí so zdravotným postihnutím do vzdelávacieho procesu a vytvára ďalšie predpoklady na ich ďalšie integrované vzdelávanie na základných a ďalších vyšších typoch škôl. Čiže tento návrh sa snaží pomôcť rodičom ťažko zdravotne postihnutých detí, najmä v tejto situácii, ktoré, teda nemajú všetci prístup do štátnych alebo verejných materských škôl, aby mohli reálne zabezpečiť integrovanú výchovu predškolskú výchovu pre svoje deti aj v prípade, ak ich, ak svoje deti zapíšu do súkromných škôlok, kde je potrebná aj doprava ťažko zdravotne postihnutých detí.
Chcem vás kolegyne, kolegovia, požiadať o podporu návrhu novely zákona, čím by sme vedeli vyslať nielen signál, ale možno konkrétnu pomoc mnohým rodičom, ktorí nie sú, nemali až také šťastie, aby mali len zdravé deti, ale majú aj dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ďakujem, pán predseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2015 16:33 - 16:35 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis

108.

Ďakujem. No celkovo podľa mňa ten koncept vyvlastnenia môže narážať na ústavné limity. Totižto verejný záujem, ktorý predpokladá vyvlastnenie, je autonómny ústavný pojem. Čiže to je jedno, ako definujete verejný záujem v zákone, keď poviete, že to je záujem, ktorý má, ja neviem, TESCO alebo Lidl, to nie je verejný záujem, nech je v zákone akákoľvek definícia. A ja si myslím, že už aj dnes je problém a nehovorím, že to je problém tejto vlády, že sa umožní vyvlastnenie aj za účelom proste súkromnoprávneho projektu. Vyvlastnenie vo verejnom záujme nie je problematické za primeranú náhradu, samozrejme, čo je ďalšia podmienka, na diaľnice a mosty a elektrárne atď., ale na súkromnoprávnu investíciu alebo na riešenie bytovej otázky súkromných osôb ja si myslím, že to nespĺňa kritériá, ktoré ústava veľmi jednoznačne pri vyvlastňovaní definuje. A mňa by zaujímalo aj, ja chápem, že pán minister dopravy nie je, nie právnik, ale by ma zaujímalo, akými právnymi úvahami sa jeho ministerstvo spravovalo pri rozširovaní inštitútu vyvlastnenia aj na prípady, ktoré majú čisto súkromnoprávnu povahu? Ten cieľ môže byť pekný a fajn, aj budovanie veľkého športového relaxačného centra môže byť fajn, ale to nie je vo verejnom záujme.
Takže by som ocenil možno, už asi teraz alebo, alebo v priebehu výborov, keby sme dostali nejaké právne argumenty, ústavnoprávne argumenty vlády a ministerstva, akým spôsobom sa im zdá, že rozširovanie pojmu verejný záujem v zákonnom texte je súladné s našou ústavou a ochranou vlastníckeho práva?

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2015 15:07 - 15:09 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis

68.

Ďakujem. Ja by som sa chcel pánovi kolegovi Jurzycovi poďakovať za to, čo povedal, lebo úplne v princípe demaskoval to, o čom tento návrh v princípe je, keď vládni poslanci, vládna strana považuje čokoľvek, čo sa týka niečoho súkromného, do čoho naši občania z ktorejkoľvek strany investujú, za morálny hazard a mne to pripomína naozaj ten, ich zmýšľanie, ten známy citát ešte Ronalda Reagana, pokiaľ sa niečo hýbe, treba to zdaniť, pokiaľ sa to ešte ďalej hýbe, treba to zregulovať, pokiaľ sa to prestane hýbať, tak to treba dotovať. Lebo v princípe my budeme v tomto režime v I. pilieri. Ja nie som odborník na dôchodkové sporenie a II. pilier môže mať veľa rizík. Ale I. pilier je pyramídová hra. Všetci vieme, že to je pyramídová hra. Všetci to vieme, pretože je čoraz viac dôchodcov, je čoraz menej ľudí vo veku produktívnom. To znamená, je to neudržateľné, je to úplne klasická pyramídová hra. A tým, čo sa robí s II. pilierom, v princípe vy hovoríte všetkým ľuďom, že všetci tí, ktorí máte menej ako päťdesiat, vy nás nezaujímate. Vy nás absolútne nezaujímate, vás hádžeme cez palubu. Riešime situáciu teraz, ľudí nad päťdesiat, ale ľudí pod päťdesiat, nám je to absolútne šuma-fuk. Nám je to úplne jedno, lebo I. pilier je pyramídová hra.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.6.2015 13:06 - 13:07 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis

2.

Pán predseda, oceňujem to, čo ste spomínali. Ja som vám dával návrh do programu na zaradenie bodu - súčasný vývoj migračnej politiky. Ja si myslím, že by sa Národná rada mohla zhodnúť dokonca aj na stanovisku podľa ústavného zákona, pretože to je mimoriadne vážna téma, ktorá bude Európu trápiť asi niekoľko rokov. Na jednej strane ja si myslím, sme o tom rokovali na výbore, že je potrebné poskytnúť solidaritu a pomoc azylantom, ktorí sú v utečeneckých táboroch v Sýrii, kresťanským menšinám, na strane druhej odmietnuť ekonomických migrantov a kvóty pre nich, lebo to je, ak raz kvóty začnú, nikdy neskončia, to si treba uvedomiť. Čiže oceňujem, že ste to navrhli zaradiť do programu. Myslím, že európsky summit je dvadsiateho šiesteho alebo tak nejak, dneska je Rada ministrov vnútra, čiže dovtedy máme čas a v takejto téme, ktorá je, ktorá je mimoriadne dôležitá pre Európu a pre Slovensko, si myslím, že by bolo dobré, keby sa Národná rada v čo najväčšom rozsahu vedela zjednotiť.

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.6.2015 18:45 - 18:55 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán spravodajca, pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, ja som sa nepýtal, čo vás rozvášňuje, to ma ani teda nezaujíma, ale čo vás, čo vám vadí na tom uznesení. A pokiaľ ste to vysvetľovali spôsobom, že vy dôverujete vyšetrovaniu, veríte v právny systém Slovenskej republiky, v tom, že na Slovensku naozaj platí, padni, komu padni, tak vám srdečne blahoželám, ste šťastný človek. Ste šťastný človek. Obávam sa, že jeden z mála v tejto krajine.
V tejto kauze vyšetrovania kauzy Gorila je zaujímavé, aké sú jednotné stanoviská v princípe troch subjektov: špeciálneho prokurátora Kováčika, finančnej skupiny Penta a predstaviteľov SMER-u. Sú v princípe úplne totožné. Hovoril som o tom pred chvíľkou, keď som bol s pánom podpredsedom Čížom na obed v relácii v Slovenskom rozhlase, tak mal pred sebou stanoviská Jaroslava Haščáka o tom, ako dnešná schôdza ohrozuje právny štát. Keď potom hovoril pán špeciálny prokurátor, pardon, on nehovoril, poslanci koalície, že nie je zmyslom vypočúvať kľúčového svedka, lebo je nález Ústavného súdu, o ktorom som aj tiež hovoril, presne také stanovisko dala dnes finančná skupina Penta.
A je mi ľúto, keď dám na bok poslancov SMER-u, niektorých poslancov SMER-u, že špeciálny prokurátor v tejto krajine uvažuje a argumentuje ako finančná skupina Penta. Ja som to už spomínal, ja sa s pánom Kováčikom poznám dlhé roky a vôbec mi nie je príjemné to, čo hovorím, ani ľudsky mi to nie je príjemné, ale som presvedčený o tom, že Úrad špeciálnej prokuratúry vznikal, aby bol na opačnej strane barikády, ako sú podozriví z politickej korupcie.
Hlavná téma teraz je akýmsi formálnym spôsobom kauzu Gorila vybaviť, a neriešiť ju. Každý z nás vie, že kauza Gorila je autentická. Alebo inak, aby som neprejudikoval. Myslí si niekto v tejto sále, že spis Gorila nie je autentický? Smelo hore ruku. Asi nikto.
A teraz, pán poslanec, všetci to vieme a hľadáme formálne spôsoby, ako kauzu nevyšetrovať. V koho prospech to je? V prospech ľudí, ktorí nemajú schránky na Cypre, ktorí nezdaňujú na Cypre, ktorí nechodia do konšpiračných bytov? Ale, naopak, v prospech oligarchov je tento postup? Ja si myslím, že odpoveď je pomerne jednoznačná.
Častokrát sa finančné skupiny, a to sa týka aj finančnej skupiny Penta, tvária, že k svojmu bohatstvu prišli šikovnou manažérskou činnosťou, že sú takí proste novodobí eseťáci. Finančná skupina Penta, ale aj ďalšie väčšinou prišli k svojim, k svojim veľkým majetkom podvodmi, podvodným konaním. Či to bola kauza VÚB kupón, alebo to bola kauza VSŽ. Jediné, kde vedia reálne získavať zisk, sú regulované odvetvia. A tam aj pôsobia. Zdravotníctvo, energetika, tam vedia získavať peniaze. V konkurenčnom prostredí nie! Žiadni veľkí šikovní manažéri. (Potlesk.) A preto vedia len na štáte koristiť, na ničom inom.
Téma oligarchov v tejto spoločnosti vôbec nie je, by som ju nebral na ľahkú váhu. Prednedávnom som čítal jeden článok, by to možno zaujímalo aj niektorých, niektorých možno predstaviteľov SMER-u, v časopise Foreign Policy. Jeden profesor Harvardskej univerzity, čo nie je žiadne pravicové zoskupenie, písal o dôvodoch krachu Grécka. A jedným z dôvodov bolo, že oligarchovia získali absolútny vplyv na politiku, justíciu, skúpili médiá v tej krajine. Čo vám to pripomína, tie médiá? Dokonca písal, že keď nastúpila v Grécku vláda premiéra Karamanlisa, chceli aj po nich ísť, chceli ich obmedziť. Už mali tak zabezpečené médiá, že to v princípe nebolo možné. A dnes v princípe Grécko skrachovalo.
Samozrejme, že aj táto schôdza bude mať svoje mediálne výstupy. Penta už dnes vlastní všelijaké noviny a bude nejaká reakcia určite v priebehu niekoľkých dní, veď kvôli tomu ich kupovali, aby mali vplyv na politiku, aby mali vplyv na chod štátu. Takže zostaňte naladení.
Dnes som viackrát napriek tvrdeniam, ktoré som povedal v úvode, pomerne faktografickým, ako sa Gorila vyšetrovala, nevyšetrovala, kto ju vyšetroval, kto ju nevyšetroval, počúval, že v princípe sa téma Gorila a jej vyšetrovanie zneužíva na rôzne politické účely. Nech mi to možno jeden môj neprítomný kolega z opozície odpustí, ale poviem to, už som to raz verejne povedal. Bol som a som stále predmetom kritiky za údajné zneužívanie vyšetrovania Gorily zo strany troch ľudí, ktorí sa možno na ničom nezhodli v minulosti, ale na tomto sa nejako vzácne zhodujú: Roberta Fica, Ivana Mikloša a Jaroslava Haščáka. To sú traja ľudia, ktorí často opakovane hovoria, ako najmä ja osobne som zneužíval vyšetrovanie kauzy Gorila.
Jednu vec by som odporúčal, už som to povedal tiež, ak vám záleží na získaní širšieho obzoru, dnes ste vo vláde a myslím, že by to mnohé veci, nie všetko, ale niečo vyjasnilo, zverejnite záznam z rokovania vlády z januára, februára 2012, keď sa rokovalo o kauze Gorila a keď sa odvolávala vtedajšia šéfka Fondu národného majetku pani Bubeníková. Pán Jarjabek, myslím, raz bol na Úrade vláde k nejakému záznamu, čiže nie je problém, urobte to, zverejnite to a ja si myslím, že sa mnohí ľudia dozvedia, kto čo využíval, zneužíval, aké boli konkrétne argumenty. Myslím, že by to prospelo k informovanosti o veci. Máte Úrad vlády? Nech sa páči, smelo do toho.
Pred pár dňami, a nebudem dlho hovoriť, som si prečítal, nebudem to citovať, je to sčasti vulgárne, vyjadrenie jedného úspešného českého podnikateľa, ktorý nevznikol ako finančná skupina, ktorý začína podnikať v doprave aj na Slovensku, pána Radima Jančuru, ktorý povedal, že "Slovensko je krásna krajina, ale", a teraz mal pomerne vulgárne adjektívum, poviem to pekne, že "škaredý štát". Povedal to trošku expresívnejšie a nebudem to citovať. A myslím, že to je pocit, ktorý mnohí ľudia majú, ktorí sem aj prichádzajú, že Slovensko je krásna krajina, ktorá má strašne veľa výnimočných ľudí. Nie sú možno v Smotánkach, nie sú na viditeľných pozíciách, či to sú lekári, učitelia, ľudia v treťom sektore, ľudia v sociálnej oblasti, ale spravovanie štátu, fungovanie štátu, koristenie finančnými skupinami oligarchov robí z tohto štátu jeden ukradnutý štát. A podieľame sa na tom každý v nejakej miere, viac či menej, my všetci.
Ak zvíťazí aj v tomto prípade neprávo nad spravodlivosťou, skončí aj táto krajina. O tom som presvedčený. Ja to spomínam často, že z tejto krajiny odchádzajú ročne desiatky tisíc mladých ľudí. Odchádzajú aj vaše deti. Napriek vašim úspechom v politike a v podnikaní odchádzajú aj vaše deti. Moje sú ešte moc malé na to, aby odišli, ale vaše deti odchádzajú. A ja som presvedčený o tom, že pokiaľ nepríde k zmene v charaktere krajiny po budúcom roku, nech ju zabezpečí ktokoľvek, tak táto krajina prehrá a prehrajú ju občania, ktorí sú jej súčasťou. A preto treba hovoriť veľmi otvorene a konkrétne o kauzách, o oligarchoch, o finančných skupinách. Ubezpečujem vás, že to nie je ani moja pasia, ani ľahké, lebo oni sa bránia. A bránia sa niekedy, sú oveľa silnejší súper ako možnože my, ktorí sme v politike. Majú neobmedzené zdroje, neobmedzené prostriedky a takmer neobmedzený vplyv.
Ale si myslím napriek tomu, a tým aj skončím, že je to dobrý boj. Je to dobrý boj. Ak ste videli Pána prsteňov, napriek tomu, že ten Mordor bol pomerne silný, ten malý Frodo tam nakoniec ten prsteň hodil. Uvedomujem si, že nie sme v rozprávke, ale som presvedčený, že dobrý boj sa bojovať oplatí.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2015 18:33 - 18:35 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Po prvé už som to spomínal v úvode a spomeniem to aj v záverečnej reči, ja som tuná citoval konkrétne uznesenia vyšetrovateľov, kedy sa Gorila vyšetrovala a kedy nie. Treba dobre počúvať. Ja tu mám spis a z neho som citoval, aby sme proste mali vyrovnané účty. Čiže také všeobecné kecy, podľa mojej mienky, nikam nevedú.
Ešte k tomu, čo tu hovorili viacerí poslanci SMER-u, že v zásade nevieme to nejako rozlúsknuť, tú Gorilu, či to bolo tak, alebo tak, a každý je nejaký vinný trošku a ktovie, teraz FIFA niekoho stíha a nikto proste nie je ideálny. To mi príde akože strašne alibistický postoj.
Ja som bol pred pár rokmi na Rozsutci, a keď sme schádzali dole, tak sme zastavili na salaši a ten bača mi hovorí, že: "Vy ste v tej Bratislave, v tom parlamente. A tam je aj veľa takých rozumných poslancov, že?" "No, je." "Ale veľa aj takých menej rozumných poslancov, že?" "No, no." "No," on hovorí, "to je asi ťažko odlíšiť jedných od tých druhých." Podľa mňa to zase až také úplne ťažké, a ani v prípade Gorily, nie je odlíšiť jedných od tých druhých, a budem o tom hovoriť v záverečnom vystúpení, pretože...
Ale čo sa chcem opýtať vás, pán poslanec Šuca. Čo vám vadí na návrhu uznesenia, ktorý bol predložený skupinou poslancov? Čo vám na ňom prekáža? Nech sa vyšetruje každý z každej strany, ktorý sa podieľal na Gorile. Vládnej, opozičnej, mne je to úplne fuk. Čo vám na tom vadí? Čoho sa bojíte? Čoho sa bojíte, keď nechcete? Lebo vychádzam z toho, že ak navrhujete alternatívne uznesenie, tak na tom pôvodnom vám niečo prekáža. A mňa by naozaj zaujímalo, lebo ste ho, samozrejme, formulovali vy, pán poslanec, tomu absolútne dôverujem, že čo vám vadí na tom predloženom návrhu?
Skryt prepis