Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2013 o 22:32 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2013 11:51 - 11:51 hod.

Igor Matovič
Pán kolega Číž, buďte ticho, prosím vás, teraz je moja faktická poznámka. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.9.2013 11:17 - 11:33 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predseda, kolegyne, kolegovia, chcel by som sa vyjadriť k trom otázkam a to sú poslanecké prieskumy, alkohol na pôde parlamentu a zánik klubu SaS.
Išiel by som od tých poslaneckých prieskumov. Kolega Podmanický tu vyslovil takú zaujímavú hypotézu, kedy doslova povedal, že poslanecké prieskumy, tak ako sú nastavené, nespôsobujú žiadne problémy. Pán kolega Podmanický, práve preto, že nespôsobujú vládnej moci žiadne problémy, lebo poslanecký prieskum sa môže uskutočniť iba vtedy, kedy sa vy zmilujete, vaša väčšina na príslušnom výbore sa zmiluje a poslanecký prieskum schváli. Máme osobnú skúsenosť, kedy kolegyňa Mezenská pred viac ako tromi mesiacmi žiadala na hospodárskom výbore, aby jej bolo umožnené urobiť poslanecký prieskum v SPP práve kvôli otázkam, ktoré sa tu rozoberali minulý týždeň, a opakovane ste jej tento poslanecký prieskum zamietli. Hovorím, zamietli, lebo jednoducho zamietli ho, vaša väčšina, vaši poslanci SMER-u na hospodárskom výbore.
Čiže myslím si, že sám uznáte, že zrejme poslanecké prieskumy takto nastavené alebo systém schválenia poslaneckého prieskumu zrejme nie je účinný ako nástroj kontroly opozície alebo kontroly vládnej moci opozíciou.
Druhá otázka - zániku poslaneckého klubu SaS. Som sklamaný z prístupu prezidentského kandidáta pána Hrušovského, kedy hovorí, že súhlasí s týmto návrhom, aj teda sklamaný z prístupu, samozrejme, aj vládnej moci, kedy sa chcete vyvŕšiť možno na ľuďoch, ktorí sú vám nie práve príjemní, tak chcete im aspoň takýmto spôsobom život v parlamente skomplikovať.
Ja si osobne myslím, že ak by z poslaneckého klubu nakoniec zostal možno iba jeden jediný mohykán, tak má právo v tom danom volebnom období, nieže on, ale voliči, ktorí volili tú danú stranu politickú, tak majú právo na to, aby ich politická strana, ktorú volili, mala reálne zastúpenie aj v týchto nejakých formálnych parlamentných štruktúrach, čo je teda poslanecký klub.
Myslím si, že omnoho horšie by sa hovorilo aj kolegovi Hrušovskému z KDH, ak by napríklad KDH získalo vo voľbách 8 hlasov a po voľbách im nejaký Lipšic odišiel a mali by zrazu 7, myslím si, že kolega Hrušovský by sa vyjadroval presne opačne a bojoval by za to, aby jeho poslanecký klub zostal. Čiže je zaujímavé alebo je jednoduché a podľa mňa detinské vtedy, kedy sa to týka iných, vtedy bojovať proti iným, ale vtedy, kedy by sa to týkalo mňa, tak budem hovoriť presný opak.
A tretiu tému, ktorú som povedal, ktorej, ku ktorej sa chcem vyjadriť v súvislosti s rokovacím poriadkom, je alkohol na pôde Národnej rady. Bol som veľmi sklamaný, ak som sa dočítal v médiách, doslova citujem: "Predseda parlamentu Pavol Paška nehodlá skúmať, či poslanci SMER-u pili." Zároveň vyhlásil: "Toto nie je fabrika, kde príde ráno človek na šiestu do práce a pichne si."
Ja sa pýtam, pán predseda Paška, teraz neviem síce, či ste tu, ste tu, ako ste to mysleli, tento výrok? Mysleli ste tým, že poslanci sú bohovia a ľudia vo fabrikách sú volovia, ktorí teda si musia pichať a ktorí nemôžu piť alkohol, a poslanci alkohol piť môžu?
Ja sa, aj keď tu zaznelo, zaznelo viacero príspevkov, kde teda ľudia hovorili o tom, že čo je reálny problém parlamentu, kľúčový a pod., ja sa domnievam, že mali by sme v tejto veci od Adama. Od Adama v tom, že mali by sme konečne skoncovať s praktikami, že piť alkohol na pôde parlamentu počas de facto našej pracovnej doby, či sa vám to páči, alebo nie, že je moderné. A to teraz nehovorím iba k poslancom SMER-u, aby som bol fér. Vieme o tom, že majú s tým problém aj iné "štandardné" politické strany.
Nebojím sa povedať o zvyku posledných troch predsedov parlamentu. Mal som možnosť byť v kancelárii každého jedného z nich, navštíviť každého jedného z nich - či Richarda Sulíka, či Pavla Hrušovského, či Pavla Pašku. Všetci majú vo zvyku alebo mali, tí, ktorí teraz už nie sú predsedom parlamentu, nalievať v svojej kancelárii počas pracovnej doby poslancom alkohol. Ja si nemyslím, že môžme ďalej fungovať takýmto spôsobom. Som presvedčený, že ľudia si nezaslúžia, aby o osudoch 5,4 milióna ľudí rozhodovali ľudia aj pod vplyvom pol promile alkoholu. Nie je možné ďalej, aby sme naďalej tu tolerovali alkohol.
To, čo tu nastalo minulý týždeň z utorka na stredu, bolo v prvom rade preto, možno tam bolo nejaké rozčarovanie a podobné veci z toho, že sme sa nevzdávali ako opozícia a že sa vaś, vám opozíciu nepodarilo pokoriť možno za dve-tri hodiny do polnoci, ale v prvom rade si myslím preto, lebo niekto sa podgurážil alkoholom. Mrzí ma, že potom to niekto chce prekrúcať, a mrzí ma, že predseda Paška nevyužil svoju možnosť a nevykázal tých ľudí, ktorí boli zjavne pod vplyvom alkoholu, a nedal im fúkať. Všetko by sa ukázalo, všetko by bolo jasné. Na druhý deň mal odvahu iba poslanec Cicoň ísť fúkať, ďalší dvaja nie spomínaní.
Keď sa bavíme o tom, že tu niekto dehonestuje parlament, v prvom rade ho dehonestuje každý jeden z nás, ktorý si počas pracovnej doby nalieva s vedomím, citujem: "Toto nie je fabrika, kde príde ráno človek na šiestu do práce a pichne si." Toto musí byť fabrika! Možno fabrika na zákony, kde príde ráno človek na deviatu a neuleje si. A možno to bude brať, že prichádza ako keby do fabriky, a bude žiť s pocitom, že je rovný si s tými ľuďmi v tých fabrikách. Ja sa pýtam, čo je sociálnodemokratické? Čo je prejavom sociálneho cítenia vášho kľúčového predstaviteľa, ktorý to povedal za vás, a nikto z vás to nedementoval, nikto z vás sa v médiách voči tomu neohradil, čo je na tom sociálnodemokratické a čo je na tom sociálne cítenie, keď sa takto dehonestujúco vyjadrujete o ľuďoch vo fabrikách? A keď sa takýmto spôsobom povyšuje nad ľudí vo fabrikách?
Kolegyňa spravodajkyňa mi tu hovorí, že neprekrúcaj. Tak ju tu citujem ešte raz, pán predseda Paška sa minulú stredu vyjadril: "Toto nie je fabrika, kde príde ráno človek na šiestu do práce a pichne si". Toto je citácia, kolegyňa spravodajkyňa Vitteková, toto nie je prekrúcanie. Nikdy v živote pán predseda Paška a strana SMER tento výrok zo seba nezmyje. Týmto ste podľa mňa možno v tlaku, ktorému ste boli vystavení, odokryli vaše skutočné zmýšľanie o ľuďoch. Toto si v skutočnosti vy myslíte u ľuďoch vo fabrikách. Oni áno, na nich nech sa vzťahujú zákony, na vás nie, lebo my sme tu bohovia.
Čiže aj z tohto dôvodu predkladám pozmeňujúci návrh k rokovaciemu poriadku a bol by som veľmi rád, ak by sme ho s chladnou hlavou a možno so zažmúrenými očami, aby sme ho dokázali všetci podporiť. Tento pozmeňujúci návrh vychádza z návrhu kolegu nášho poslanca Braňa Škripeka, ktorý predkladal samostatný návrh zákona pred pol rokom. Aj preto si myslím, že každý z vás musí uznať, že nejde o populizmus, niečo, čo teraz sme vytiahli kvôli nejakým fľaškám v kontajneri. Ide o niečo, o čom sme hlboko presvedčení, že na pôde parlamentu by sa piť nemalo, a keď chceme prijímať dobré zákony pre ľudí, tak mali by sme ich prijímať s čerstvou hlavou a bez akýchkoľvek vplyvov, akýchkoľvek návykových látok.
Čiže prečítam doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Branislava Škripeka, Igora Matoviča, Martina Fecka, Igora Hraška, Petra Polláka k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, tlač 559.
Ten pozmeňujúci návrh ináč hovorí o tom, aby predseda parlamentu bol povinný vykázať poslanca, ktorý, na ktorého upozorní jeden poslanecký klub, stačí jeden poslanecký klub, ktorý je zjavne pod vplyvom alkoholu. Tento poslanec v prípade, ak sa nepodrobí dychovej skúške, a tým pádom sa nevyviní z toho obvinenia, tak bude mať adekvátne krátený plat za ten daný deň. Samozrejme, aby sme nepopierali ústavu a nerobili niečo neústavné, tak, bohužiaľ, z môjho pohľadu, by mal naďalej právo zúčastniť sa na hlasovaní, ale ten morálny tlak by sme takýmto spôsobom na neho vyvinuli. Myslím si, že za takto nastavených podmienok nikto z nás zo 150 by si netrúfol dať čo i len pivo na obed v reštaurácii. Čiže samotný návrh zákona.
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov sa dopĺňa takto:
V čl. I sa vkladajú nové body 1 až 3, ktoré znejú:
1. V § 32 sa za ods. 3 vkladá nový ods. 4, ktorý znie:
"(4) Na návrh poslaneckého klubu vykáže predsedajúci až do skončenia rokovania v tom istom dni z rokovacej miestnosti poslanca, ktorý je zjavne pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok, poznámka 34a), a súčasne ho vyzve, aby sa podrobil vyšetreniu na zistenie alkoholu a iných návykových látok. Vykázaný poslanec má právo zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu."
Poznámka pod čiarou k odkazu 34a znie: "§ 130 ods. 5 Trestného zákona."
Doterajšie odseky 4 a 5 sa označujú ako odseky 5 a 6.
2. V § 32 ods. 4 sa slová "odsekov 2 a 3" nahrádzajú slovami "odsekov 2 až 4" a na konci sa pripája táto veta: "Vykázanie z rokovacej sály podľa odseku 4 sa nepovažuje za neospravedlnenú neúčasť, ak sa vyšetrením na zistenie alkoholu a iných návykových látok preukáže, že poslanec nebol pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Podrobnosti o vyšetrení na zistenie alkoholu a iných návykových látok upraví predseda Národnej rady."
3. V § 32 ods. 5 prvej vete sa slová "podľa odsekov 1 až 3" nahrádzajú slovami "podľa odsekov 1 až 4".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie:
Predkladaný návrh zákona ukladá predsedajúcemu povinnosť vykázať na návrh poslaneckého klubu z rokovacej miestnosti poslanca, ktorý je zjavne pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok a súčasne vyzvať tohto poslanca na podrobenie sa vyšetreniu na zistenie alkoholu a iných návykových látok. V prípade pozitívneho výsledku takéhoto vyšetrenia alebo aj v prípade, ak sa poslanec odmietne vyšetreniu podrobiť, vykázanie z rokovacej sály sa považuje za neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len "Národná rada Slovenskej republiky").
Účelom predkladaného návrhu zákona je zamedziť opakovaniu prípadov, keď poslanec vykonáva vykonáva svoj mandát pod vplyvom alkoholu priamo v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky, čo má negatívny dopad na verejnú mienku. Návrh zákona využíva už zavedené mechanizmy na zabezpečenie poriadku v rokovacej sále, ktoré pozná platný zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, vrátane zabránenia tomu, aby došlo k zneužitiu takýchto mechanizmov, a to prostredníctvom možností podania námietok zo strany poslanca a jeho práva zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu, napriek tomu, že bol z rokovacej sály predsedajúcim vykázaný. Predsedovi Národnej rady sa súčasne ukladá povinnosť upraviť podrobnosti o vyšetrení na zistenie alkoholu a iných návykových látok.
Chcem k tomu povedať možno už iba to, že nemám radosť z toho, predkladať takýto pozmeňujúci návrh a takéto možno základné veci, ktoré by tu mali fungovať, sa takýmto spôsobom cez pozmeňujúci návrh snažiť presadiť. Myslím, si, že malo by to byť automaticky. Mali by sme automaticky mať úctu voči ľuďom a správať sa tak, ako by sme, áno, ráno o šiestej prichádzali do fabriky a pichali si. Keď od týchto ľudí zákonmi, ktoré vlastne my píšeme, vyžadujeme, aby nemohli byť pod vplyvom alkoholu, aby v prípade, ak u nich zamestnávateľ nájde čo i len desatinu promile alkoholu v krvi, ich mohol z hodiny na hodinu prepustiť, tak je od nás pokrytecké, ak rovnakú mierku neuplatňujeme na samých seba. Môžme mať akéhokoľvek výhovorky, že to je nejakým takým zvykom alebo že to je nejakým štandardom, alebo ako kolega Hrušovský, keď som si pozeral záznam z diskusie, myslím, že s predsedom Paškom, tam hovoril o tom, že vlastne je to nejaký taký, taký zaužívaný vlastne štandard a tie nové či neštandardné politické strany ako kebyže rúcajú základy parlamentnej demokracie. Čiže možno áno, možno niekto toto považuje vzhľadom na to, že 20 rokov sa tu takým spôsobom funguje za základy parlamentnej demokracie na Slovensku.
Ja to považujem za hrubú neslušnosť voči ľudom, práve v tých fabrikách, o ktorých hovoril váš predseda Paška v spomínanom výroku. Pevne verím, že vnútorne aj poslanci SMER-u s takouto úpravou zákonov súhlasia. Ja viem, že je príjemné kedy-tedy dať pivečko alebo 2 deci vína. Ale netvárme sa, že sme nadľudia. Netvárme sa, že sme niekto viac ako tí ľudia, v tých fabrikách, ktorí o tej šiestej si v tej fabrike pichnú. Takisto sme sa tvárili pri imunite a mnohí z vás si nevedeli nijakým spôsobom predstaviť, že by sme bez nej žili. Dnes ju nemáme a myslím si, že všetci sme sa prispôsobili a nikomu to nevadí. Aj mne to je nepríjemné, keď musím zaplatiť pokutu, samozrejme. Ale jednoducho pácham alebo doplácam na priestupok, ktorý som spáchal. A tak si myslím, že to je správne. Iba vtedy keď budeme, keď sa nebudeme vyvyšovať nad ľudí a budeme v takýchto základných veciach na jednej úrovni s nimi, potom budem mať morálne právo ľudom hovoriť a kázať im, ako oni majú dodržiavať zákon.
Iba na koniec poviem výrok a dúfam, že sa vy vašim hlasovaním proti tomuto výroku postavíte. "Toto nie je fabrika, kde príde ráno človek na šiestu do práce a pichne si." Povedal to váš predseda parlamentu Paška. Hlasovanie o tomto poslaneckom, o tomto pozmeňujúcom návrhu bude referendum hlavne v klube strany SMER, či s týmto návrhom súhlasíte, alebo nie. Sám vám môžem sľúbiť, že ak tento návrh zákona nepodporíte, podporíte návrh zákona alebo výrok vášho predsedu parlamentu, alebo výrok teda pána predsedu Pašku a každého jedného menovite z vás vo vašom okrese, v miestnom periodiku zverejním, že s týmto výrokom súhlasíte.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2013 12:26 - 12:28 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, vážená pani predkladateľka, ja tak trošku symbolicky považujem tento váš návrh zákona za také kozmetické zrkadielko pre Roberta Fica, ktorému takýmto nepriamym spôsobom cez Národnú radu, ktorej tu vlastne pred dvomi dňami de facto rozkazoval, alebo svojim poslancom rozkazoval zdvihnúť sa, odísť, tak ho nastavujete, lebo ak ten návrh zákona by povedal, dovolil svojim poslancom, aby podporili, tak zrazu by sa o tú svoju zanedbanú vinicu musel starať. Všetci ju veľmi dobre poznáme. Je to osem árov krásneho pozemku, kúpených, myslím si, keď sa dobre pamätám, tak za 32 tisíc korún, to znamená po 40 korún meter štvorcový, 40 korún meter štvorcový v Bratislave, krásny výhľad na celú Bratislavu, samozrejme, všetko čisté. Jasné, nespochybňujem čistotu nadobudnutia tohto „pozemku“.
Čiže návrh zákona je určite po tej obsahovej stránke správny, keď už niekto teda má vinicu, nech sa o tú vinicu stará, a teda keď niekto sa rozhodne zrazu vinicu, o ktorej tvrdí, že ju kúpil, preto aby tam v starobe pestoval vinič, tak potom niekedy zmeniť na stavebný pozemok, aby teda zaplatil za zmenu toho účelu a nejaký odvod štátu, čiže možno nejakú tú pokutu.
Čiže ja návrh zákona podporím, ale teda ja hovorím, nedokázal som si odpustiť tú poznámku, že je to vlastne test, taký lakmusový papierik na to, či Robert Fico dokáže v tomto prípade byť objektívny tak, ako by predseda vlády mal byť objektívny, alebo zase bude sa správať aj pri takejto malichernej veci prospechársky a zakáže svojim poslancom tento dobrý návrh zákona podporiť, lebo by sa musel starať o svoju vinicu, v ktorej sme so Števom Kuffom kosili dvojmetrovú zelinu, ktorú kosil hlavne Števo Kuffa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2013 12:04 - 12:07 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, aj keď ma to veľmi láka, ale chcem sa vyhnúť diskusii o veľkosti pipíkov. Takže chcel by som hovoriť iba k návrhu zákona. Ja ho všetkými desiatimi, samozrejme, podporujem. Je to evidentný príklad toho alebo aj tento návrh zákona evidentne dokazuje to, ako zvrátene mnohé zákony máme napísané, že sme sa snažili byť veľakrát pápežskejší ako pápež.
Smernica jednoznačne povoľuje nám výrazne vyššie limity pri audite, ako to máme napísané v zákone. Čiže nejaký snaživý úradníček v niektorom roku v čase vládnutia už teraz neviem koho sa posnažil, prečítal si smernicu, povedal: „No, dobre, tak my to dáme ešte prísnejšie, lebo však my budeme lepší ako tam niekde v Európe.“ A tak to aj dopadlo. Zbytočne doslova terorizujeme, buzerujeme, zaťažujeme s byrokraciou a, samozrejme, aj so súvisiacimi výdavkami podnikateľov. A potom sa čudujeme, že nemajú chuť podnikať a nevytvárajú nové pracovné miesta. Čiže jednoznačne ide o návrh zákona, ktorý pomôže podnikateľskému prostredie. Čokoľvek, čo pomôže podnikateľskému prostrediu, pomôže vytvárať pracovné miesta.
A trošičku by som si dovolil opraviť kolegu Mihála, keď hovoril, že nemá to vplyv na verejný rozpočet. Keď podnikatelia ušetria 22 mil. eur na výdavkoch, tak majú vyšší základ dane, tým pádom tento návrh zákona má pozitívny dopad na štátny rozpočet, lebo vlastne z tých 22 mil. eur budú musieť zaplatiť daň. Takže aj pán Kažimír by sa potešil, lebo odhadom, keď na to pozerám, skoro 5 mil. eur by dostal do rozpočtu. Tým pádom si myslím, že nie je o čom pochybovať. A ak by táto sála rozhodovala naozaj vlastnou hlavou alebo každý z nás by rozmýšľal o tom, čo chce podporiť, tak ten návrh by mal podporu všetkých prítomných. Samozrejme, obávam sa valca, valec rozhodne, lebo teda nevyšlo to z ich hlavy a v tomto prípade asi toho pipíka oni budú mať väčšieho, ale tak no každopádne to podporujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 20.9.2013 9:28 - 9:30 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Niečo veľmi rád dodám. Myslím si, že je to také typické, že takéto boľavé veci sa prechádzajú práve tichom, nevšímaním, s tým, že radšej nech rýchlo, s prepáčením, to hovno okolo nás preletí, len aby sme sa k tomu nemuseli vyjadrovať, lebo jednoducho vám tento systém vyhovuje. Zvykli ste si, má dve, tri, štyri funkcie, osem, hovorím, jeden člen strany SMER funkcií platených, hoci na Slovensku je 400 tisíc ľudí, ktorí nemajú prácu. Je to hanba. Ak toto považujete za prejav sociálnej demokracie a sociálneho cítenia, že vy si zoberiete dve, tri, štyri funkcie, päť až osem funkcií a z každej jednej beriete plat, tak je to hanba. Je to hanba, ak pán poslanec Európskeho parlamentu Maňka má dokopy príjem vyše 10 tisíc eur z Európskeho parlamentu, potom ďalších 3 000 – 4 000, neviem, koľko má za to, 5 000 za funkciu župana, hoci ani jednu ani druhú prácu tým pádom nedokáže robiť zodpovedne. Je hanba ak jednému človeku doprajete 0,5 mil. korún na staré peniaze a ďalších 400 tisíc necháte žiť zo sociálnych dávok alebo ani z toho. Je to hanba sociálnej demokracie.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 20.9.2013 9:20 - 9:26 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, môžem iba na úvod povedať, keďže som tu nie oblečený, ako sa sluší a patrí na štandardné politické strany, ako sme sa dozvedeli v názvosloví pána predsedu vlády, takže robím hanbu parlamentu, takže my sme tu viacerí v týchto tričkách, a to preto, lebo v nedeľu sa deje významná udalosť, je to Pochod za život, chceme takýmto spôsobom na túto udalosť upútať a pozvať na ňu všetkých ostatných.
Idem k veci.
Predkladám návrh zákona, ktorý som už raz predkladal, ale keďže som nevidel nejakú podporu, chcel som dať priestor poslancom, aby cez prázdniny sa im to rozležalo, ale vzhľadom na to, že veľmi rýchlo sa nám blížia voľby do vyšších územných celkov alebo do VÚC-ok, tak zúžim to na tieto voľby. Tento návrh zákona má zabrániť tomu, aby človek, ktorýkoľvek, alebo teda poslanec za Slovenskú republiku v Európskom parlamente mohol kandidovať na funkciu predsedu vyššieho územného celku. Je to zvrátené. Samozrejme, politici sú schopní pomenovať biele veci ako čierne veci, bohorovne sa postaviť pred televíziu a hovoriť o tom, ako Matovič napadol Valockého, hoci zjavne Valocký napadol Matoviča. Keď to hovorí z pozície predsedu vlády, dáva tomu vážnosť a tým pádom ľudia sú ochotní tomu veriť.
Takisto sú ľudia ochotní veriť tomu, ak predseda vlády, predseda parlamentu alebo ktorýkoľvek iný veľavážený politik štandardnej politickej strany povie, že to nie je žiadny problém, keď niekto bude sedieť, s prepáčením, s jednou riťou na dvoch stoličkách, keď niekto zároveň bude na zasadnutí v Bruseli a zároveň má zodpovedne viesť napr. Banskobystrický vyšší územný celok. Alebo tomu zvykneme hovoriť Banskobystrická župa. Hovorím konkrétne o tejto župe preto, lebo v tejto župe napr. tieto štyri roky tento problém sme mali. Je tam konkrétne pán poslanec Maňka, ten stíha byť podpredsedom strany SMER, ten stíha byť v Bruseli na zasadnutí Európskeho parlamentu a zároveň stíha zodpovedne viesť Banskobystrický vyšší územný celok. To je pomaly už taký terminátor, neviem, ako by som to nazval, robot, superman, výborný názov, áno, ako tuto pani supermanka Vaľová. Tá stíha byť poslankyňa parlamentu, tá stíha byť primátorka Humenného, ktoré je 450 km ďaleko, tá stíha byť zároveň poslankyňa vyššieho územného celku. Je to obdivuhodné, obdivuhodná žena. Ešte popritom asi niekomu veští z gule.
My sme neprišli do parlamentu, aby sme tieto praktiky štandardných politických strán nepomenovávali a nebojovali proti nim. Keď štandardné politické strany, či už opozičné alebo vládne, si myslia, že je správne piť alkohol na pôde parlamentu, my si to nemyslíme. Keď štandardné politické strany si myslia, že je správne a je možné, aby jeden človek s jednou riťou sedel na dvoch, troch, ôsmich stoličkách ako váš človek zo strany SMER v Považskej Bystrici, tak my si to určite nemyslíme. Každý normálny človek vie, že jedným zadkom a jedným človekom sa dá vykonávať zodpovedne jedna práca a určite sa nedá vykonávať zároveň niečo v Bruseli a niečo 2 000 kilometrov ďaleko na Slovensku. Tak potom aj, samozrejme, tá správa vecí verejných vyzerá, keď vy doslova ohlúpnete vašich voličov, nevysvetlíte im, aké je riziko toho, keď niekto sa vlastne nevie tej svojej práci venovať naplno. A len možno iba preto, lebo nemáte tam druhého človeka, ktorý by bol schopný vyhrať nad tým druhým oponentom, tam dáte človeka, aby teda kandidoval do funkcie. My si myslíme, že to nie je správne.
Preto predkladáme tento návrh zákona, aby sme zamedzili takýmto situáciám, a uvidíme, zrejme štandardné politické strany opäť budú držať pokope tak ako pri alkohole. Bol som zhrozený, keď včera som sa teda dozvedel aj zo štandardných opozičných strán, že nebolo správne, že sme vytiahli tému pitia alkoholu na pôde Národnej rady. Ja si myslím, že to správne je, lebo s tým konečne treba skoncovať. Keď tu niekto jednoducho alkoholu holduje, tak nech mu holduje niekde na záchytke alebo v liečebni v Pezinku, ale nie na pôde Národnej rady a nech nerozhoduje o osudoch 5,4 mil. ľudí. Takisto keď niekto chce zodpovedne vykonávať funkciu predsedu vyššieho územného celku, nech robí túto funkciu, ale nech zároveň nie je poslancom Európskeho parlamentu. Tento návrh zákona túto situáciu rieši, budem rád, ak to dokážete podporiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.9.2013 16:59 - 17:01 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som v zmysle zákona Národnej rady 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky vystúpil k návrhu poslanca Národnej rady Martina Fecka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 66/2009 o niektorých opatreniach pri majetkoprávnom vysporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 630), ako spravodajca výboru pre financie a rozpočet.
Uvedený návrh bol doručený poslancom Národnej rady v stanovenej lehote, čím boli splnené podmienky určené § 72 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku, t. j. doručenie návrhu najmenej 15 dní pred schôdzou Národnej rady, na ktorej sa uskutoční jeho prvé čítanie.
Predseda Národnej rady posúdil uvedený návrh podľa § 70 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku a podľa legislatívnych pravidiel ho zaradil na rokovanie 23. schôdze Národnej rady.
Ako spravodajca v prvom čítaní si osvojujem stanovisko, že predmetný návrh spĺňa po formálno-právnej stránke všetky náležitosti návrhu zákona uvedeného v § 67 a 68 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Z hľadiska vecného zastávam stanovisko, že predložený návrh zákona rieši závažnú problematiku a je zrejmý aj jej účel. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o jeho cieli a že je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Jej osobitná časť obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení návrhu.
Po rozprave odporučím, aby podľa § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku Národná rada uvedený návrh zákona prerokovala v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 604 zo 7. augusta 2013 a podľa § 71 zákona o rokovacom poriadku, aby návrh zákona prerokovali výbory pre financie a rozpočet, ústavnoprávny, pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.9.2013 13:51 - 13:52 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Skúsim pokračovať v tom, čo Helenka Mezenská nedokončila.
Dávam procedurálny návrh, aby ste sa vy ako predseda parlamentu Slovenskej republiky ospravedlnili tým občanom, ktorých na základe vašeho príkazu pred niekoľkými minútami vyhodili doslova z balkónu a nahradili ste ich svojimi ľuďmi, ktorých ste doviezli autobusom. (Reakcie z pléna.) Nie že sa bojíte opozície (veľký ruch v sále), už sa bojíte aj ľudí na balkóne. (Zosilnenie intenzity ruchu v sále.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, skúste, skúste formulovať niečo, o čom by sa... (Ruch v sále.) Dámy a páni, poprosím vás.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Formulujem vám to ešte raz. Žiadam, aby Národná rada odsúdila vaše konanie, že ste nahradili ľudí, ktorí prišli na balkón (odtiaľto hovorené súbežne s predsedajúcim), svojimi ľuďmi, ktorých ste doviezli autobusom.

Paška, Pavol, predseda NR SR
18a.
(Hovorené súbežne s rečníkom.) Pán poslanec, ešte raz, procedurálny návrh sa má týkať prerokovanej veci.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Bojíte sa opozície, bojíte sa ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.9.2013 1:08 - 1:20 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pani predsedajúca, pán predkladateľ, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som možno až tak záverom tiež vyjadril nejaké tie svoje pocity. Ono tie predo mnou, čo boli vyjadrené, boli mnohé veľmi pekné, keď nie všetky, ale určite sme tu neboli nadarmo, lebo myslím, že tým, čo sme urobili, sme dokonale donaha odkryli kráľa. Kráľ je po dnešku určite nahý.
Zároveň mi to pripadá tak trošku biblicky, že bol to taký zápas Dávida s Goliášom. Čo iné nám zostáva, keď sme v opozícii a keď proti nám stojí 83-kolesíkový valec, ako práve toto robiť? A práve preto, že sme mali tú odvahu, že sme vydržali, že sme sa nezlomili. Jak si pán predseda Paška myslel, že to jednoducho fyzicky nevydržím napríklad tu stáť a po hodinke a pol sa zosypem a možno aj práve preto mi nedovolil ani tú stoličku dať, lebo čakal, čakal, kedy sa konečne zosypem a kedy sa potom zosypú tí ďalší a kedy jednoducho fyzicky nevydržíme. Tak práve to, že sme vydržali, ich lámalo. A práve preto nastala tá situácia. Samozrejme, aj to podguráženie alkoholom, ale aj to, že boli zúfalí z toho, že sme sa nezlomili my sami. A toto je, myslím si, že veľmi dôležité, veľmi dôležité poznanie.
To, že, druhý moment, že keď si kladieme otázku, že prečo Fico, prečo nemal vystúpenie také nejaké, bol nejaký slabý, nie? Tá prvá polovička prejavu, normálne ja som odchádzal s pozornosťou... (Reakcia z pléna.) Ako to bola Cola light, áno. A v druhej polovičke sa rozbehol. Ale celkovo podľa mňa SMER stratil kontrolu nad samým sebou. To, čo včera robili, to, čo predvádzali, tie malichernosti, nedovoliť tuto poslancovi, ktorý to možno dopredu povie a prizná farbu a ide za predsedom parlamentu a povie mu, že, áno, využijem právo obštrukcie, tak ako kdekoľvek na svete, ktorýkoľvek poslanec to môže spraviť a príde za predsedom parlamentu, normálne ľudsky mu povedať dopredu, čo budem robiť. On povie, všetko v poriadku. A potom ja si po hodine alebo kedy vypýtam stoličku a on povie, že nie, hoci nikde v rokovacom poriadku nemá napísané. Ale jednoducho ja som teraz tu Pán Boh, možno z Košíc alebo odkiaľ, síce som kachličkoval vtedy, keď ste vy bojovali alebo vaši rodičia za demokraciu, ale ja som rozhodol z moje vôle, že nie, stoličku nebudeš mať. Táto arogancia mi dodávala obrovskú moc, obrovskú silu a chuť čítať ďalej. Mne sa v štvrtej hodine čítalo omnoho lepšie ako v tej prvej.
A myslím si, že toto je to naše víťazstvo, to morálne víťazstvo, to, že sme sa tu potom striedali, a to, že sme to potiahli, dobre, končíme. Ale zrátajme si, vy si zrátajte sami za seba. Dnes je štvrtok, ja som prišiel do roboty v utorok ráno. V utorok 16 hodín, včera 24, tri hodiny od troch do šiestej som spal, dnes hodinu, keď za chvíľku vyštartujem domov, tak možno za hodinu som doma. Dokopy to bude de facto 40 hodín s trojhodinovou prestávkou. Toto podľa mňa už hraničí s ľudskou dôstojnosťou. Toto, že nás prinútil predseda parlamentu a strana SMER, je šliapanie základných ľudských práv. Keď tu pán predseda je, o to radšej som, že to počúva takto naživo. Podľa mňa toto je vrchol neľudskosti, vrchol arogancie, vrchol pýchy. (Potlesk a pokrik v sále.)
Áno, je to zápas Dávida s Goliášom. Samozrejme, na čísla tento zápas vyhrajú. Tento parlament hlasuje na základe tých tlačítok, ktoré tam máme. 82, 83, jasné, kolesíci zahlasujú a na čísla nás porazia. Morálne sme na 100 % nad nimi vyhrali. A nie jednoducho, mnohonásobne viac. Toto ma na tom teší.
Čo ma teda zaráža, je tá v súvislosti s celým, teda s touto mimoriadnou schôdzou, je na začiatku ten arogantný vlastne odchod premiéra. Bol tu viackrát komentovaný, nemám potrebu komentovať viac. Zaráža ma arogantný príkaz premiéra, ktorý dal vlastne svojim poslancom. Najprv ministrom, pochopím, je ich šéfom. Ale dať príkaz svojim poslancom, predseda vlády, ktorý je podriadený parlamentu, tak to je už dostatočne arogantné. Zároveň pohŕdavé vlastne voči samotnému parlamentu a voči poslancom. Urobil z nich obyčajné handry, ktorým stačí povedať: "Idete!" A idú. Nesvojprávne bábky. (Reakcia z pléna.) Samozrejme, aj občanom prenesene.
Arogantné pohŕdanie opozíciou. To vlastne potláčanie možnosti prejaviť názor, lebo odrazu Lipšic povedal niečo, my odídeme a dovolíme vám, aby ste vystupovali iba v noci, lebo vy si dovoľujete robiť obštrukciu. Vec, ktorá je možná kdekoľvek na svete. V Čechách ČSSD štyri dni takouto obštrukciou blokovalo parlament. Žiadneho magora nenapadlo urobiť to, čo urobil nám niekto.
Takisto ma zarážala tá arogancia predsedu Pašku, ako sa správal možno ku mne pri maličkosti, pri banalite, tej stoličke, ale aj vlastne všetkom ostatnom v celom priebehu. Pri tom, ako sa správal na grémiu, ako mne sa doslova vyhrážal, ako ma ľudsky zničí, ako trestnoprávne bude niečo vyvodzovať, ako hučal na mňa, ako tam bol, ako tam mal desaťminútový pánbožský prejav.
Všetku túto aroganciu dokopy nevnímam ako návrat do 50. rokov minulého storočia. Ja to vnímam ako návrat o ďalších 30 rokov viac, a nie do našej krajiny, ale do dvoch krajín vedľa. Vnímam to ako návrat do 30. rokov minulého storočia, ale nie na Slovensku, ale v Nemecku. Presne takto arogantne, pohŕdavo sa správal voči opozícii Hitler. Presne takto začínal. A my, bohužiaľ, po 80 rokoch zažívame to isté, len v ďalšom tisícročí. Nemyslel som, že sa dožijem tohoto na vlastnej koži.
Zároveň by som chcel veľmi dôrazne upozorniť pána predsedu Pašku aj stranu SMER, aj vedenie strany SMER, že podľa môjho názoru už začína ich správanie hraničiť s tým, že za chvíľku si občania budú môcť uplatniť právo, ktoré majú zakotvené v ústave v čl. 32. Dovolím si ho prečítať: "Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokraticky poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené." Podľa môjho názoru vzhľadom na to... (Potlesk.) Keďže ústava v tejto veci vlastne chráni občana voči štátu a my de facto rešpektujeme štát, tak by sme sa vlastne nemohli my sťažovať na niečo, že niekto z nás tu robí handry a dáva nás rokovať proti noci. Ale ľudia, ktorí nás volili, môžu využiť podľa môjho názoru tento článok, lebo ten, kto chce, aby poslanec pracoval trebárs 40 hodín v kuse, alebo jednoducho aj týždne v kuse, lebo povie, že keď chcete mať druhú schôdzu mimoriadnu, odvolávať premiéra, tak môžete to mať iba v noci, tak de facto tá mimoriadna schôdza môže trvať aj týždne. Čiže ak niekto povie, že poslanec, ktorého si zvolili občania, má rokovať de facto 24 hodín v kuse, každý jeden týždeň okrem možno soboty, nedele, tak podľa mňa berie základné práva občanom, ktorí si volili poslanca, lebo tí ľudia majú právo na to, aby jeho volený zástupca vykonával mandát zodpovedne. Nikto, možno iba stroj a možno teda kolesíkovia to dokážu. Ja určite nie, nedokážem robiť viac ako možno tých 40 hodín. Už dnes som na pokraji síl a nedokážem robiť viac. Ak toto právo vlastne berie predseda parlamentu alebo strana SMER ľuďom, tak myslím si, že zbytočne ľudí provokujú, lebo keď tento čl. 32 ústavy využijú, tak potom ešte len budú na Slovensku problémy.
Upozorňujem dôrazne predsedu parlamentu, aby sa začal správať ako predseda slovenského parlamentu a nie ako diktátor v 30. rokoch minulého storočia v Nemecku. Zarazila ma takisto zbabelosť Fica, že sa správal tak, že vlastne odtiaľto zdupkal, že nebol schopný konfrontovať sa s názormi ostatných, ale vlastne tú zbabelosť som už cítil aj možno v samotnom tom prejave, kde bolo cítiť jedno, a podľa môjho názoru to je to, že on si veľmi dobre uvedomuje, ako veľmi cenné je niečo ako SPP pre neho. Ale nie ako podnik, nie to niečo, na čom chce zarobiť, to teraz odsuňme bokom, o tom sme tu hovorili predtým. Ale ako niečo, na čom sa vlastne vyrobil. Robert Fico si celú popularitu, alebo keď nie celú, tak absolútnu väčšinu z nej, urobil na prezentácii toho ako človeka, ktorý je záchranca SPP, ktorý bojuje proti privatizácii SPP, ktorý všetko pre to urobí, pomaly si ľahne na koľajnice, len aby SPP nebolo sprivatizované. Na tomto si urobil popularitu a zrazu my sme ho odhalili a na SPP sme ho pristihli.
A toto mu je veľmi nepopulárne, toto mu je veľmi nepríjemné, lebo je to pre neho srdcová záležitosť. To je niečo, na čom sa postavil, ako keby tu bol niekto z vás, ak by sa postavil na boji proti korupcii, tak budete na to hrdí, jednoducho to bude piedestál, ktorý vás dostal do tej politiky. Ale zrazu, keď vás niekto odhalí, že ten, kto bojoval proti korupcii, je korupčník, rozkráda, podpláca, upláca, berie úplatky, tak sa vám rúca váš svet. A podľa mňa pri tejto téme sa Robertovi Ficovi začal rúcať svet. Preto bol nervózny, preto nemal dobrý prejav, preto bol zbabelý, a preto SMER bol k nám arogantný.
Možno už iba na koniec ma, samozrejme, zarazila agresivita podgurážených poslancov SMER-u, a to, že vlastne k opojeniu mocou pridali aj to iné opojenie. Pre mňa je to iba dôkaz toho, že predseda parlamentu absolútne nezvláda svoju funkciu a dlhodobo toleruje možnosť popíjať alkohol na pôde Národnej rady. Dnešný dôkaz alebo de facto včerajší, kedy sme vlastne aj novinárom a verejnosti tým pádom sprostredkovali vyše 100 fliaš alkoholu, ktoré pochádzajú z parlamentu a boli na parlamentnej pôde vypité, sú dôkazom toho, že benevolentný prístup a tolerancia alkoholu na pôde Národnej rady od predsedu Pašku je zlyhávanie jeho ako predsedu najvyššieho zákonodarného zboru, ako jeho ako druhého najvyššieho ústavného činiteľa.
Ďakujem všetkým ešte raz, že sme tento boj Dávida s Goliášom spoločne zvládli, že sme sa všetci na ňom zúčastnili, či my ako poslanci, či novinári, či ľudia, ktorí prišli. Ja si myslím, že naozaj sme SMER-u dali poriadnu morálnu príučku a v tomto sme morálni víťazi, aj keď pri najbližšom hlasovaní, ktoré bude o tejto schôdzi, nás na čísla porazia. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2013 22:32 - 22:34 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ako chápem to vysvetlenie, napriek tomu si myslím, že je to trošku také myslenie ešte spred desať a viac rokov. Že vlastne možno ten strach z toho mečiarizmu a tú realitu, ktorú sme videli vo VSŽ a tunelovanie VSŽ-ky, tak nás ako kebyže blokuje a sme si sami v sebe vsugerovali, že štát je zlý vlastník.
Ja viem, Robert Fico asi zrejme je de facto klon Mečiara a správal by sa veľmi rovnako, aj jeho vláda, aj jeho nominanti v tomto podniku. Ale na druhej strane si myslím, že ak sme zodpovední politici, mali by sme nabrať odvahu a urobiť takéto rozhodnutie a potom urobiť všetko pre to, aby sme de facto nekradli alebo aby nekradol ten, kto vládne.
Dokázali to Češi s ČEZ-om. Urobili z toho, v podstate udržali to ako štátnu firmu, extrémne motivovali manažérov tejto firmy a myslím si, že urobili omnoho lepšie ako my, ktorí sme Slovenské elektrárne napríklad predali. Myslím, že skorej sme mohli ísť touto cestou, ale, holt, mlieko je už rozliate, asi o tomto už nemá nejako zmysel rozprávať.
Každopádne Robert Fico mal geniálnu príležitosť podiel odkúpiť, keď už nie pre štát ako zlého vlastníka, povedzme ak by Robert Fico mal strach zo samého seba a zo svojich nominantov, mohol ten podiel odkúpiť pre ľudí. A ľudia už možno ako akcionári, drobní akcionári už by asi omnoho viac si dokázali ustrážiť to, že teda či tam nejaký papaláš im bude rozkrádať to, čo je vlastne majetok ich samých.
Skryt prepis