Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, milé kolegyne, kolegovia, nechcel som byť posledný, len som si chcel ešte pár poznámok urobiť do rozpravy. Tak čo už? Neurobím.
V podstate chcem prečítať, alebo teda podať pozmeňujúci návrh k tomuto návrhu zákona, ktorý som tu pred dvomi-tromi mesiacmi predkladal, keď bol otvorený zákon o neprimeraných obchodných podmienkach, a vtedy som tam vlastne dával ako v podstate nepriamu novelu zákona o potravinách. Ale potom sme sa s pánom ministrom dohodli, že bude lepšie a čistejšie, keďže tento zákon sa vlastne bude následne otvárať, čo dnes teda je už otvorený, teda v druhom čítaní dať ho priamo do tohto zákona, do ktorého patrí, aby teda niekto náhodou niečo nevyčítal a tak podobne.
Najprv prečítam teda ten pozmeňujúci návrh, alebo teda poviem, o čo vlastne ide, trošku sa teda opakujem spred tých pár mesiacov, ale treba to povedať, lebo som ho vtedy stiahol.
Dnešný stav je taký, a to vieme a počujeme to vlastne každý pomaly deň a možno aj veľakrát alebo viacejkrát a ja som veľmi rád, že konečne táto téma zaznieva v médiách a to je podiel slovenských potravín v obchodoch. Myslím si, že sa nemýlim, keď poviem, že súčasný podiel predaja slovenských potravín v obchodoch je približne 46 %, pán minister, myslím, že tuším tak to vychádza, to číslo, podľa poslednej štatistiky. Čiže znamená, že Slováci na Slovensku viac ako polovičku potravín, ktoré kupujú, nakupujú také, ktoré nie sú vyrobené na Slovensku. Zároveň keď sa pýtate ľudí, že prečo nekupujú slovenské potraviny, tak jedni vám povedia, že ako taký kľúčový dôvod, lebo sú drahé. Ale tak logicky môžme si všetci aj na to odpovedať, však logicky, že sú drahé alebo možno sú aj teda veľakrát drahšie, lebo keďže ich je relatívne málo, tak tým pádom aj tá výroba je asi menej efektívna a tým pádom drahšia. Inak povedané, keď nám bude ešte klesať podiel predaja slovenských potravín v obchodoch, tak slovenské výrobky budú ešte drahšie, ešte drahšie, ešte drahšie v porovnaní so zahraničnými a na konci si tu už naozaj budeme kupovať iba prebytky výrobcov v Nemecku, v Belgicku, vo Francúzsku, ktorí budú mať lepšie dotácie možno od svojich vlád na svoju výrobu a zahltia nám tu svoj trh úplne.
Preto hovorím ešte raz, že som veľmi rád, že pán minister posledné mesiace túto tému otvára, že robí tlačové konferencie aj teda s ľuďmi na túto tému a vlastne takýmto spôsobom, v ľuďoch minimálne, im dáva červíčka do hlavy, aby sa pri tom nákupe zamýšľali teda, že či nie je výhodnejšie pre Slovensko, keď už aj nie priamo pre neho, kúpiť si ten slovenský výrobok.
Druhí ľudia, taká celkom zaujímavá skupina, keď sa ich opýtate, že či si kupujú slovenské výrobky, tak vám povedia, že jasné. A keď sa ich opýtate, že nech povie nejaký najznámejší slovenský výrobok, tak vám povie Slovakia Chips. A to mňa osobne veľmi mrzí, lebo keď si pozriete každý jeden balíček tých čipsov známych slovenských, našich, na ktorých máte pomaly zástavu, tak na každom jednom máte napísané vyrobené v Českej republike. Jednoducho toto je nechutné svinstvo, ktoré takisto by sme sa, pán minister, mali nad tým zamyslieť a mali by sme tu prijať tiež nejakú zákonnú normu, ktorá by zakazovala akémukoľvek výrobcovi vykazovať svoj výrobok ako za slovenský a vlastne takouto klamlivou reklamou obalamutiť ľudí a vyvolávať pocit, že vlastne kupujú si nejaký slovenský výrobok. Ešte raz hovorím, krásny príklad Slovakia Chips, kde si všetci myslíme, že to sú naše zemiakové lupienky, slovenské, vyrobené v Českej republike. Ani na jednom balíku som nenašiel nápis, že by bol vyrobený na Slovensku.
Keďže... Teda v súlade s týmto, vlastne takouto tendenciou podpory predaja slovenských výrobkov predkladám pozmeňujúci návrh, ktorého cieľom je, aby sme dosiahli vlastne stav, kde pri vstupe do predajní desiatich najväčších predajcov potravín, desiatich, približne desiatich to asi vyjde, najväčších predajcov potravín na Slovensku s obratom viac ako 10 mil. eur ročne, aby na každom vstupe určenom pre spotrebiteľov bola informácia, zjednodušene vlastne plagát, kde by bol zoznam všetkých týchto predajcov s percentuálnym podielom slovenských potravín v každej jednej predajni.
Čiže napríklad, neviem presne, ako teda tá štatistika dopadne, ale napríklad na prvom mieste bude svietiť Jednota, percentuálny podiel slovenských potravín 72 %. Na poslednom mieste možno bude svietiť Lidl, podiel slovenských potravín 14 %.
Ide čisto o to, aby ľudia pri vstupe do predajne vždy mali tú informáciu, aby vedeli, do akej predajne vstupujú, a podľa osobných preferencií človeka, ktorý možno chce chodiť do predajne, ktorá má vysoký podiel slovenských potravín, aby si povedal sám pre seba, áno, som na správnom mieste, vstupujem do predajne, ktorá má vysoký podiel slovenských potravín, možno ten na prvom mieste. Alebo teda teoreticky si viem predstaviť aj niekoho, stretol som raz takého človeka, mal občianku, že vraj občan Slovenskej republiky a Slovák na Slovensku narodený, a o ňom som teda vedel, že jeho nákupné správanie bolo také, že zo zásady si kupoval všetko zahraničné. Takže teoreticky, keď sa takýto úchyl nejaký ďalší na Slovensku nájde a bude chcieť chodiť do predajní a bude chcieť preferovať predajne, ktoré predávajú čo najviac zahraničných výrobkov, nech sa páči, informáciu má a vlastne vie, do ktorej predajne by mal vstúpiť, ak chce kupovať v takej, ktorá predáva čo najviac zahraničných výrobkov.
Samozrejme, môj osobný cieľ s týmto pozmeňujúcim návrhom je dosiahnuť, aby sme ľudí motivovali kupovať slovenské výrobky.
Je na hanbu, keď Francúzi kupujú 85 % svojich vlastných výrobkov a iba 15 % dovážaných a keď my, Slovensko, ktoré svojho času bolo potravinovo naozaj sebestačné, že ako ponímanie v tom duchu, že skoro všetko, čo sme kupovali, pochádzalo zo Slovenska, a teda nie len pre to, lebo jednoducho tie ostatné výrobky sem nemohli byť dovážané, ale dokázali sme si naozaj všetko u seba aj vyrobiť, tak dnes ani nie polovičku nakupujeme výrobkov vyrobených na Slovensku.
Takže dovoľte mi, aby som prečítal pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Igora Matoviča a Miroslava Kadúca k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony (tlač 279).
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony, sa mení a dopĺňa takto:
V čl. I sa za bod 4 vkladá nový bod, ktorý znie: X. za § 12 sa vkladá § 12a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 12a
Povinnosti prevádzkovateľa
(1) Prevádzkovateľ, ktorého obrat z predaja potravín v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahol viac ako 10 miliónov eur, je povinný každoročne dvakrát, a to do 31. januára a 31. júla, informovať ministerstvo o údajoch predošlého kalendárneho pol roka, a to o percentuálnom podiele každej z prvých piatich krajín pôvodu, ktoré sú najviac zastúpené podľa obratu
a) na potravinách z celkovej ponuky predávaných potravín,
b) v celkovom predaji v členení podľa jednotlivých výrobných odborov potravinárskeho priemyslu.
(2) Prevádzkovateľ podľa odseku 1 je povinný mať na každom vstupe do svojej prevádzkarne určenej pre konečného spotrebiteľa a tiež na svojom webovom sídle zverejnený zoznam podľa § 30a ods. 2. Táto povinnosť platí odo dňa nasledujúceho po uplynutí 30 dní od doručenia zoznamu ministerstvom až do uplynutia 30 dní odo dňa doručenia nového zoznamu."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
V čl. I sa za bod 16 vkladá nový bod, ktorý znie: V § 28 sa odsek 2 dopĺňa písmenami q) a r), ktoré znejú:
"q) nesplnil povinnosť uloženú v § 12a ods. 1 alebo pri plnení svojej povinnosti poskytol nepravdivé informácie,
r) nesplnil povinnosť určenú v § 12a ods. 2."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
V čl. I 3. odsek, v čl. I sa za bod 25 vkladá nový bod, ktorý znie: doterajší text "§ 30a" sa označuje ako "odsek 1" a dopĺňa sa odsekom 2, ktorý znie:
"(2) Ministerstvo po oznámení údajov podľa § 12a ods. 1 vydáva v tlačenej podobe zoznam prevádzkovateľov, v ktorom uvedie percentuálny podiel výrobkov vyrobených v Slovenskej republike z celkovej ponuky jednotlivých prevádzkovateľov podľa § 12a ods. 1 a doručí ho týmto prevádzkovateľom na zverejnenie do 28. februára a 31. augusta."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie k bodom 1 až 3: Prijatím tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu sa zavedú opatrenia, na základe ktorých sa konečný spotrebiteľ dozvie, aké percento slovenských výrobkov, resp. zahraničných výrobkov predávajú veľké obchodné spoločnosti, a bude sa môcť orientovať na tie, ktoré preferuje. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh tiež ukladá sankciu za nesplnenie informačnej povinnosti podľa § 12a ods. 1 zákona.
Takže ešte stručne zopakujem. Účelom tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je, aby sme dosiahli stav, aby pri vstupe, aby spotrebitelia pri vstupe do každej jednej obchodnej prevádzky tých prevádzkovateľov alebo predajcov potravín, ktorí dosahujú ročný obrat z predaja potravín viac ako 10 mil. eur, čiže ide o všetky tie najväčšie známe potravinové reťazce, ktoré na Slovensku máme, aby spotrebiteľ vždy disponoval hneď pri vstupe informáciou, aký percentuálny podiel slovenských potravín v danej prevádzke alebo v danom reťazci obchodnom sa predáva alebo je zastúpený. A zároveň aby dostal aj informáciu nie iba o tom, že aký je percentuálny podiel predaja v tej danej sieti obchodnej, ale aj vo všetkých tých sieťach, ktoré majú ročný obrat viac ako 10 mil. eur. Čiže zároveň dostane vlastne informáciu aj o tých konkurenčných prevádzkach. Čisto zamerané na vyššiu informovanosť spotrebiteľov, aby tí, ktorí chcú sa na základe preferencií takýchto podľa miesta, alebo teda podľa pôvodu výrobku rozhodovať, tak aby sa vlastne lepšie rozhodovať mohli.
Ďakujem za podporu tohto pozmeňujúceho návrhu aj pánovi ministrovi, aj teda vám, páni poslanci, ktorí sa rozhodnete ho podporiť v hlasovaní.