Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

17.12.2013 o 14:32 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 18.12.2013 17:53 - 17:59 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení skalní, ďakujem vám, že ste tu zostali, a teda je to zvláštna rozprava, keď vlastne až za mesiac sa k nej vrátime, keď už všetci zabudneme, čo sme tu vlastne povedali, no.
Troška je hlúpe, že tento pán poslanec Hlina už druhýkrát takto končí, vlastne neviem prečo, to je taký nejaký osud, že vždycky so svojimi zákonmi je na konci. Mali by sme ho trošička dať aj skôr niekedy, aby to takto nedopadlo.
Ale teda k veci by som chcel. Samozrejme, aj ja by som chcel ísť domov, ja som zmeškal o štvrtej v cirkevnej škole jeden veľmi pekný koncert, kde som mal vnučky, potom o piatej rada pre laikov, biskup Rusnák mal veľkú konferenciu, na ktorej som musel byť, a o siedmej koncert Diabolské husle v Dunajskej Lužnej, tak to by som ešte stihol, no, dúfam.
Ja by som chcel už teraz vážne povedať... (Reakcia z pléna a smiech v sále.) Normálni ľudia to naozaj dnes nemajú ľahké. Všade naň číhajú nejakí fízli, revízori, kontrolóri, na nich sú nasadení kontrolóri kontrolórov atď., ktorí iba čakajú na to, aby mohli chudákov postihnúť, potrestať, pokutovať. Je to taký menčestrovský tvrdý kapitalizmus, kde v podstate ide o prachy. Človek človeku je vlkom, žiaľ, sme sa k tomu dopracovali, vina je na mnohých z nás, všetkých z nás, a teda určité ideály novembra neboli také, aby sme došli po štvrťstoročí do tejto situácie.
Skutočne to na každého z nás, aj na mňa, aj na vás, zo všetkých strán vlastne srší ten tlak. Valia sa na nás šeky, poukážky, upomienky, pokuty, občas sa v tom často ani nevyzná. Zmluvy o najzákladnejších veciach majú päť strán malých písmen, potom jednu stranu veľmi malých písmen, ktoré nemôžte ani prečítať, starí ľudia vonkoncom nie. Vodáreň, kanalizácia, plynáreň, elektráreň často aktualizujú svoje zmluvy dlhočizné, netušíte, čo je v nich, nemáte ani čas, ani chuť to čítať, neviete, čo sa zmenilo, rezignujete, podpíšete alebo pošlete, nepošlete, aj keď nepošlete, vlastne nič sa nedeje, pokračuje všetko po starom.
Časté sú aj úpravy cien, ktoré tiež ani nestihneme zaregistrovať, väčšinou je to smerom hore, to sa za komunistov hovorilo, upravujeme ceny a to bolo, znamenalo zvýšenie, no. Zníženie, sú akcie pekné, ale to, bohužiaľ, robia súkromníci skôr a málo štát.
K tomu prídu ešte ďalšie, naše veci, ktoré, internet, rozhlas, televízia, mobily, iPady a čo ja viem čo všetko, platby za ne, upomienky, stále vám niekto telefonuje, že za rok máte to, za dva týždne to, chcete lepšie podmienky a tak ďalej, proste oblbujú vás, no.
Podobne poisťovne, auto, domy, múry, požiar, život, zdravotníctvo, životné poistky. Potom prídu problémy s platením, bonusy, nebonusy, upomienka, preplácanie škôd, ďalší cirkus veličajzný, nedá sa, hento tam neni, to tam neni. To, že padne lietadlo na môj dom, to tam mám, ale to, že dom vyhorí, to tam asi neni vôbec.
Takto by som mohol pokračovať. Vždy skutočne občan ťahá za kratší koniec a väčšinu s týmito kolosmi prehráva.
S týmto súvisí aj téma novely doplnenia Občianskeho zákonníka. Samozrejme, takýto doplnok tam už dávno mal byť. Občan je v silnej nevýhode voči nezodpovedným jednotlivcom alebo voči aj inštitúciám a aj voči štátu. Dávno to malo byť legislatívne ošetrené.
Ten textík, ktorý tam je, je však dobrý, iste, keď si mal na to nejaké vzory dokonca v českých alebo v iných zákonoch, ale mne sa zdá ako matematikovi, že určitá definícia, čo je to tieseň, čo je to neskúsenosť, čo je to rozumová slabosť alebo čo je to rozrušenie, alebo jaká je hodnota vzájomná v hrubom nepomere, toto trošička by som ešte pod čiarou snáď definoval, no. Ja verím, že ten zákon prejde a v druhom čítaní by to bolo treba definovať aj pre tých právnikov, pre tých advokátov, pre tých sudcov v budúcnosti.
No, samozrejme, s týmto určite súvisí aj tá obrovská reklama pre tieto záležitosti: bilbordy, noviny, letáčiky, požičajte si, trojmesačný odklad splátok, rýchlo to dostanete, esemeska stačí, bez záruky, občiansky preukaz stačí, no. Hlúpy človek na to skočí, ale keď mu to stále dávajú, sa mu zdá, že je to normálne, a potom, samozrejme, na to doplatí, o tomto tu už bolo veľa rečí, no.
Ja neviem, či by nebolo zlé, aj aby seniori museli podpisovať, už to asi tu aj bolo niekedy, takéto zmluvy aj ešte s niekým iným, aby tam museli dva podpisy byť. Už syn, dcéra, vnuk alebo niekto iný.
Ja som to aj minule spomenul, takú hlúposť celkom, technické kontroly vám vypršia, o týždeň vám dôjde pokuta jak bác. Prečo nemohli týždeň predtým oznámiť, že vám to vypršuje napríklad? A rôzne iné. Minútová tarifikácia na, som minule spomínal, budem to tu často ešte spomínať, na parkovanie napríklad, no. Ale aj reklamy na lieky, na antikoncepciu, na alkohol, na cigarety, na erotické služby, na diabolské erekcie, či ako sa to volá, proste na všetko toto sa, so všetkým nás oblbuje a srší. Čiže toto by bolo treba naozaj systémovo ošetriť.
Ja tiež to konštatujem, čo už tu viacerí naši povedali, že vlastne vládny SMER má svoju väčšinu, legálne získanú, ale tým o to väčšiu zodpovednosť, a že teda už dávno mohol proti úžere niečo urobiť, aj proti nerovnému postaveniu občana voči šmejdom, nefér firmám, inštitúciám. Tie inštitúcie, tie nefér aj fér firmy sú tu pre občana, nie opačne. Ak tento návrh neprejde, teda vyzývam vládu aj vládnu stranu, aby čo najskôr dala takýto vládny návrh zákona, ktorý by tu mal veľmi rýchlo prejsť pri tejto väčšine.
To by bolo všetko, ďakujem. A teda idem pomaly na ten koncert do Dunajskej Lužnej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.12.2013 17:43 - 17:43 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja som, teda žiadnu nenávisť nepociťujem, takže ja sa nerátam do toho, k tej predchádzajúcej poznámke, a preto som bol aj vonku sa rozlúčiť so mojimi kamarátmi smerákmi-východniarmi, už išli domov. Potom som si išiel vypiť šampanské, ale... (Reakcia z pléna.) Ešte sú tu nejakí, dobre. A potom som si išiel vypiť šampanské, ale ani to nebolo, takže mi to pripomínalo troška ako v tom Rusku, keď sľúbili, že bude mäso a potom o deviatej pustili jedných domov, druhých atď. a o dvanástej povedali, a už ostali tam len členovia komunistickej strany, že mäso dneska nebude. Čiže takto sa mi to tu celé zdalo.
A chcel som aj povedať tú poznámku, ktorú povedali už naši pred tým, ale som bol vonku, že teda naozaj tá speváčka bola pekná, dobre spievala, aj okuliare som si do diaľky dal, keď spievala, ale boli sľúbené vianočné koledy a tie prvé dve teda naozaj sem nepatrili, ale tá tretia tiež, aleluja, nesúvisí s koledami vôbec, dokonca nesúvisí ani s nejakým náboženstvom. Je to, texty sú celkom iné. Čiže druhýkrát prosím o troška lepší výber. Všetci sme si tu chceli bratsky zaspievať Narodil sa Kristus Pán, Tichá noc, svätá noc, ale nejako nám to ušlo. Škoda. Tak doma si zaspievame.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.12.2013 18:43 - 18:50 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážení kolegovia, kolegyňa, som zaskočený ochotou môjho priateľa liberála, takže kým som si našiel svoje rýchlo pripravené papiere, tak to chvíľu trvalo. Ospravedlňujem sa. No. Je to jednoduchý zákon, určite ho podporujem, to už povedal aj Julko predtým, ktorý určite ide nad strany, aj ponad politiku a je v prospech tohto národa. O tom nijako nepochybujeme. To je také troška básnické, ale všetci dobre vieme, že keď rozkvitnutú jabloň vytneme, tak sme zodpovední aj za tie tony jabĺk, ktoré by na jeseň mala. Určite potratové tabletky nie sú liečivá, tehotenstvo nie je choroba, ktorú treba liečiť. Ja som dal presne na otázky, o ktorých tu bola reč, otázku pani ministerke zdravotníctva 30. januára 2013, je vlastne v mojich otázkach, žiaľ, nebola vylosovaná. Ale potom som išiel za pani ministerkou a tá mi v podstate dala prečítať to, čo napísala, a v podstate bol taký asi záver, že tento zákon, respektíve táto tabletka tu bola registrovaná, nebudeme ju používať. Ale má pravdu kolega Škripek, že je to lepšie, keď je to legislatívne podchytené, ako keď je to iba názor ministra, prípadne jeho úradníkov. Všetci dobre pamätáme na Káhiru ´94, potom na Peking o niekoľko rokov, kde sa začalo hovoriť o takzvanom sexuálnom a reprodukčnom zdraví, čo znie veľmi pekne, ale všetci vieme, že sa myslelo trocha na niečo inšie.
Teraz posledný taký exces je nedávny škandál s takzvanou Estrela reportom, ktorá presne ukazuje, čo tieto kruhy, ktoré naozaj neprajú životu, robia. Dovoľte krátky, krátku poznámku k tomuto. Viete, že portugalská socialistická poslankyňa Estrela predložila do výboru Európskeho parlamentu, ktorý má názov pre ženské práva a rodovú rovnosť, správu Sexuálne a reprodukčné zdravie a práva. Predsedom toho výboru je momentálne švédsky komunista Gustafsson a tam sa to schválilo vo výbore. Dali to do pléna a dovolili k tomu iba osemminútovú večernú diskusiu a na druhý deň chcel predseda Európskeho parlamentu pán Schulz dať o tom hlasovať. Našťastie teda konzervatívny anglický poslanec Ashley Fox po hektickej debate tú správu vrátil do výboru. Prešlo to 22. 10., ale tam sa prakticky nič nezmenilo, hoci sú tam také kontroverzné vety, ako napríklad potraty musia byť legálne a bezpečné, sú ľudským právom, treba ich v štátoch EÚ financovať, výhrady svedomia lekárov sú v rozpore s medzinárodnými normami, sexuálna výchova má byť na základnej škole aj proti vôli rodičov a tak ďalej a tak ďalej. Vo výbore sa k tomu prakticky nevyjadrili, nič nezmenili a znova to dali do pléna. A tam teda, našťastie, skupina poslancov EPP a ECR priniesla nové uznesenie, ktoré hovorilo, že vypracovanie, vykonanie stratégie v oblasti sexuálnych reprodukčných, zdravia, sexuálneho reprodukčného zdravia a práv na školách patrí do kompetencie členských štátov EÚ. To všetci dobre vedeli, že to tak je, ale napriek tomu túto správu chceli presadiť. Veľká správa 40-stranová.
No zaujímavé a teraz nechcem nejako politicky tu to zneužívať, ale zaujímavé, že poslanci Európskeho parlamentu SMER-u a HZDS boli za to, aby tieto práva boli centrálne v Európe, Európskom parlamente. Napríklad pani Monika Beňová veľmi až hanbu kričala tým, ktorí hlasovali proste za to, čo bolo všetkým známe, že ide o kompetencie národných štátov. No toto som si dovolil tak povedať, pretože je fakt, že stále je určitý boj medzi tým, čo áno, čo nie, a teda o to viacej tento ako zákon jednoduchý, skromnučký, ale dobrý vítam. Vieme, že tu je demografická kríza, že deti sa nerodia, že máme stále priemer okolo 1,4 narodení a že teda vlastne naše riešenie môže byť jedine zväčšenie tohto počtu, aby sme sa aspoň reprodukovali, a to by sme museli mať dve, to je veľmi ďaleko, alebo potom v imigrácii cudzincov atď., čo nesie so sebou svoje tiež problémy.
Niekedy také celkom malé kroky v prospech zlepšenia tejto situácie stačia. Už som to dneska tu spomenul, nie všetci ste tu asi boli, že v Čechách, keď sa o tom debatovalo, vtedy to bolo ešte na základe poisťovne, poisťovňa platila potrat, sa naraz stanovilo, že bude poplatok zaňho 3-tisíc českých korún. Boli rôzne diskusie o tom, ale potom sa to prijalo a na rok klesli potraty o 50 percent. Potom to prijalo Slovensko a bola to presne tá istá reakcia, čiže niekedy aj malý kúsok môže všeličo zachrániť. Čiže ale všetci sa tešíme, myslím, že od liberálov až po neviem koho, že potraty klesajú, chvalabohu, aj u nás, ale rastie, silno rastie kúpa tabliet day-after, teda takých, ktoré si zoberiete deň po tom, ktoré vlastne už zabránia alebo vyplavia zahniezdené vajíčko, čo je vlastne už neregistrovaný potrat, ktorý vlastne v tých štatistikách nie je. Už viackrát sa tu spomenulo, že takýto chemický potrat je skutočne aj proti súčasnej legislatíve, pretože sa to môže stať hocikde, o pár dní doma bez kontroly lekárskej atď., ale to už tuná bolo povedané.
Tak, vážení, ešte raz ďakujem pánovi poslancovi Poliačikovi, ktorý tu tuším akurát nie je, bolo by zlé, keby stratil poradie kvôli mne, prosím, ale teda odporučím naozaj tento zákon prijať. Je jednoduchý, jednoparagrafový, ale dobrý a skutočne je tam legislatívna medzera a skutočne aj ministerka zdravotníctva sa vyjadrila v tomto smere, aj keď proste nie je to v análoch, pretože to nebola otázka vylosovaná.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.12.2013 15:54 - 15:56 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja chcem pripomenúť, že ešte v deväťdesiatom prvom, druhom boli tuná veľké takzvané škandály, zahraničné protesty na tému násilnej sterilizácie Rómiek. Bolo veľa vyšetrovania, ale v podstate sa nič vtedy nedokázalo. A nedávno tu bolo aj na Slovensku, všetci o tom vieme, tak isto sa vyšetrovalo, tak isto sa nič nedokázalo, že by prípadne pri iných operáciách v narkóze a tak ďalej boli niektoré Rómky sterilizované. No je zaujímavé, že pokiaľ ja viem, že neplodnosť u Rómov, Rómiek je pokladaná za silnú menejcennosť a najmä neplodnosť trvalú. Mnoho rómskych žien poznám, najmä cez detské domovy, a teda to som tam mnohokrát túto myšlienku začul. Čiže si myslím, radšej je treba venovať sa vzdelaniu týchto rómskych žien aj metódami najmä prirodzenej antikoncepcie, a nie proste takto radikálne. To, že ani tehotenstvo nie je choroba, to sme pochopili už veľmi dávno. A keď boli tuná u nás potraty veľmi vysoké, tak napríklad prvýkrát sa v Československu, ešte v ČR zaviedol poplatok tritisíc korún za potrat a za budúci rok o 50 % klesli potraty v Českej republike. Potom to prevzalo aj Slovensko.
A posledná poznámka, že odvolávať sa pri sterilizácii na európsku legislatívu je naozaj neoprávnené, pretože v oblasti zdravotníctva, školstva, rodiny je to kompetencia vyslovene členských štátov Európskej únie. Nedávno pri takzvanom Estrela reporte, čo je iná téma, sa to jasne potvrdilo a parlament prijal uznesenie, ktoré práve toto zdôraznilo, aj keď napriek tomu, že naši niektorí poslanci, najmä SMER a HZDS, boli proti tomu, ako keby túto kompetenciu chceli nechať Európe, čo by bola vážna chyba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.12.2013 14:32 - 14:32 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Mne sa zdalo, že to hovorí pán Beblavý, ale to hovorí to pán Bublavý. A minule som povedal, že dúfam, že nebudem ja pán brblavý pri tomto, pri tejto odpovedi. Ale takto by som povedal, že ako senior, ako predseda Združenia kresťanských seniorov, kde nie sú len kádeháci a kde teda sa veľa na tieto témy diskutuje: starodôchodcovia, penzie, ako by sa dalo život penzistov, by som povedal, vylepšiť, tak tam naozaj bolo aj dosť kritiky na tento zákon a bol som viac-menej poverený naším predsedníctvom, tzv. ústredím, aby som k nemu vystúpil. Ja by som povedal, že nebudem hlasovať za tento zákon, to je pravda, ale je tu ešte ďalších 149 poslancov, ktorí ma môžu prevalcovať, keď chcú. Ja som teda už pradedko, jediný v tomto parlamente, to teda s tým sa nemôžem veľmi chváliť, a teda zastupujem ľudí, ktorí ten vekový cenzus neradi prijímajú. Aj keď ešte raz zdôrazňujem, že nie je nič krajšieho ako radostná penzia v dobrom zdraví ďaleko už od tohto sveta a venovať sa tomu, čo sme celý život nestihli. A teda ako túto funkciu v tomto parlamente skončím, hneď sa budem tomuto venovať.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Ďakujem pekne. To je všetko?
Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
Áno, to je všetko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.12.2013 14:22 - 14:31 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážení kolegovia a kolegyne, vážení diváci, ja, nie je celkom zvykom, aby z toho istého klubu niekto povedal pár slov, ktoré by mohli dať niektorým častiam tohto zákona malé otázniky, ale ako predseda Združenia kresťanských seniorov a zároveň ako ambasádor menovaný Európskeho roka aktívneho starnutia som povinný toto povedať, najmä keď zo Združenia kresťanských seniorov sa táto novela mnoho diskutovala a svojím spôsobom ma aj poverili pár slov k tomuto povedať. Oceňujem tú aktivitu navrhovateľov, že im ide o zvýšenie zamestnanosti našej, najmä mladých ľudí, lebo tá je naozaj u nás katastrofálna, jedna z najvyšších v Európe. Napriek rôznym opatreniam, ktoré sa robia, nedarí sa nám toto číslo zmenšiť.
No tie poznámky sa budú týkať skôr takých niektorých ideologických vecí súvisiacich so starými ľuďmi v našej spoločnosti. Teraz k Vianociam aj naše združenie vydáva časopis Generácie, ktorý je teda venovaný všetko len starým ľuďom a jedenásť poslancov Národnej rady tam dalo svoje vinše starej generácie, veľmi pekné, čo je vlastne celých 50 strán farebných na kriedovom papieri venovaných téme aj seniorov a ich života u nás, ktorý iste nie je ľahký.
Ja vždy tak hovorím, iste to nie je moja myšlienka, že mladosť nie je stav tela, ale je to duševný stav, že najmä tvorivosť umiera posledná a mnohí ju dosahujú aj vo veľmi vysokom veku. Tak nechcem ísť ďaleko, k Mojžišovi, Abrahámovi, ktorí možno stovku mali, keď sa krútili, aj napriek tomu prijali vážne poverenia a splnili ich ako mnoho-, mnohoroční, ale aj napríklad Michelangelo, Picasso mal 92, keď ešte maľoval, Goethe 81, keď napísal Fausta, Verdi 80, napísal Falstaffa, Konrád Adenauer je zaujímavý tým, že ako 84-ročný sa stal premiérom aj svojím hlasom, lebo ten jeden hlas pri hlasovaní v strane chýbal a to si on sám dal, potom sa priznal. Zomrel ako 91-ročný a premiérom bol dlhé roky až do 87. veku a vlastne dostal Nemecko z kolien po druhej svetovej vojne do toho, do tej situácie, ktorou sa naštartoval ten rozvoj a rozbeh, ktorý trvá dodnes.
Vo svete máme 900 mil. seniorov 60+. V Bratislave je takýchto 125-tisíc, čo je veľa. Napríklad v Starom Meste mi pani Rosová nedávno povedala, že tá tretina, ktorou strašíme, že v roku 2050 bude v celej spoločnosti tretina, Európa k tomu ide, že v Bratislave v Starom Meste už teraz majú jednu tretinu občanov seniorov. Samozrejme, väčšina z nich je naozaj s nízkymi penziami, a teda treba povedať, a tým pádom často aj na okraji spoločnosti, odkázaných na štát, príp. na svoju rodinu.
Ja tak občas spomínam takú vetu, že mladí rýchlo bežia a starí poznajú skratky, to je teda už možno otrepaná veta, ale zdôrazňuje to, že tá medzigeneračná spolupráca a solidarita nie je fráza, ale tá spolupráca mladých a starých je jediná možnosť, ako sa môžeme dostať dopredu. Svet stále viac obývajú starí. Z rôznych dôvodov ten vekový priemer každý rok o tri mesiace stúpa. Deti sa málo rodia, čiže niekto až tak príliš optimisticky povedal, že teda budúcnosť patrí Európy starým. Nie som celkom tak presvedčený, samozrejme, v spolupráci s mladými. Ale starí sú tí zdraví nositelia hodnôt, ktoré sa strácajú, a aj vlastníkmi múdrostí, ktoré mladí potrebujú. A to, že veľmi často sú dôležité práve v tej ďalšej - tretej, štvrtej - generácii, v starostlivosti o vnukov, pravnukov, je tiež veľmi dôležité, keď tí mladí alebo strední nemajú čas na svoje deti a potom tam môžu ich pekne zastúpiť starí, aj keď to už by nemuseli vtedy pracovať.
Teda cieľom je kvalita, nie kvantita života. Práve naše združenie kresťanské bude mať 21. - 22. februára konferenciu o tomto, o kvalite života Ako ďalej, seniori.
Iná talianska spisovateľka povedala veľmi pekne, aj tiež som to tu určite povedal, jedinou ťažkosťou staroby, tohto nádherného obdobia, je to, že je príliš krátke. Ja som tiež toho názoru. A veľmi často nabádam ľudí, aby išli do penzie čo možno najskôr, aby sa dožili dôchodku, v ktorom dneska starí žijú aj tretinu svojho života aktívne veľmi, že konečne budete slobodní, nebudete musieť poslúchať šéfov, písať im listy, vybavovať veci a konečne môžte dohoniť aj to, čo ste doteraz nestihli, najmä tvorivé veci. No, žiaľ, keď sa tak ľudí pýtam, vlastne ich veľmi, väčšinou motívom práce sú peniaze, lebo nestačia. No keď priemer penzie je u nás 389 euro a 15-tisíc ľudí tu má menej ako 200 euro, najmä starodôchodcovia, tak uznáte, že z toho sa ťažko dá žiť, aj keď, samozrejme, tam by podstatne viac mala pomáhať aj ich rodina. Je to aj v zákone o rodine, že rodičia sa majú starať o svoje deti, ale aj deti o svojich rodičov, keď už na to nemajú.
To som už povedal, že bol rok aktívneho starnutia, teraz je rok euroobčanov, budúci bude nejaký európsky rok rodiny, ale tiež s ohľadom na seniorov. Čiže táto téma začína byť v Európe veľmi vážna, a teda dobre, že sa aj my k nej vraciame. Minulá diskusia, teda... Článok som našiel v novinách, že čo troška spochybňuje úmysel tohto zákona, že na vidieku sa 70 % lekárov blíži k sedemdesiatke. Učiteľov a učiteliek je tiež veľmi veľa seniorov, po dedinách najmä, a učitelia a učiteľky majú obyčajne penziu, aj moja žena bola mnoho rokov učiteľka, má 300, tuším 50, 40, penziu majú 300 - 400 euro, čiže oni sú trocha odkázaní na to učenie, ale oni to aj vedia, je to ich povolanie, radi tam pracujú celý svoj život. Čiže napríklad toto sú dve kategórie - lekári a učitelia -, ktorí naozaj by mohli a mali byť v práci dotiaľ, dokiaľ vládzu.
U nás, tam som si to prečítal, že 59-tisíc ľudí berie aj starobný dôchodok, aj teda nejakú tú plácu. Ale z 1,3 mil. seniorov je to cez 4 percentá. Čiže to sa mi nezdá zase až tak veľmi veľa. A treba ešte zdôrazniť, že medzi seniormi sú často veľmi špičkoví odborníci, garanti vysokých škôl, vo vede, vo výskume, mnohí nositelia Nobelových cien vo vede sú naozaj dávno, dávno po osemdesiatke a napriek tomu im to myslí a robia.
Vážení, posledná moja poznámka je o ústave, či volebný cenzus, vekový cenzus je v rozpore, alebo nie je v rozpore s ústavou vzhľadom na diskrimináciu z dôvodu veku. Tak keď si pozriete čl. 12, tak "ľudia sú slobodní a rovní bez ohľadu na pohlavie, rasu, jazyk", atď., "náboženstvo, rod", vek tam nie je, ale, ale je tam napísané "alebo iné postavenie". Ja si myslím, že to iné postavenie to môže byť aj vek ľudí.
No a ďalší, § 39 (pozn. red.: správne má byť "článok") je zaujímavý: "Občania majú právo na úmerné hmotné zabezpečenie v starobe". No tak toto naozaj pre našich seniorov neplatí, lebo naozaj tie penzie sú veľmi nízke, tie ceny stále stúpajú, ony sa iba málo valorizujú. Čiže seniori naozaj sú na okraji spoločnosti dnes a to, že sociálna exkluzia na nich platí, to vieme veľmi dobre. Choďte pozrieť do domov dôchodcov a do iných zariadení, kde títo starí žijú, a teda je to naozaj na okraji spoločnosti. Takže prepáčte teda tento exkurz. To bola skôr obhajoba seniorov a nechám na svedomí poslancov, aby zvážili, ako budú postupovať v tomto zákone.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.12.2013 17:23 - 17:25 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Áno, ďakujem. Ja by som chcel tiež podporiť tento zákon. Pripomenúť Štefánika ako veľkého syna slovenského národa a pripomenúť, že vlastne on v roku 1917 dostal od predsedu vlády Talianska Orlandiho na Benátskom námestí v Ríme, centrálnom námestí, zástavu, ktorou vlastne bolo Československo de facto uznané, a on potom na základe tohto aj konal.
Je zaujímavé, že na Benátskom námestí je zakázané hocijaké tabule dávať a iba jedna jediná o Štefánikovi je na tomto námestí. Je to na budove Generali, čiže títo vlastne dovolili svojho času, a je to na budove, v ktorej býval voľakedy Michelangelo. Keď tam budete, pozrite si to, je to vľavo, smerom k oltáru vlasti.
No, potom bolo zaujímavé, že v Ríme sme mali výstavu Československé légie, robil to český ústav historický, vojenský, a že tam naraz v tridsaťstranovej brožúrke ani slovo temer, myslím, jeden riadok alebo jeden odstavček, ktorý by bol o Štefánikovi. Samozrejme sme protestovali, nejak sa to tam dosunulo, ale zaujímavé, že sú snahy proste Štefánika aj od légií dostať.
A posledná poznámka je. Pán poslanec dal pekné tri otázky, odkiaľ prichádzame, na čo sme tu, nedal, ale kam ideme, kam smerujeme. Ja by som tam dal ešte tú strednú, ale na čo sme tu. A teda sú to tri otázky, kľúčové pre každého človeka. A tak by som chcel pripomenúť, a on to nakoniec povedal aj slovami, že na pravde božej je niekto, že bez toho momentu, toho náboženského, ďalšieho, odkiaľ pochádzame, čo tu robíme a načo ideme, je tieto tri otázky veľmi, veľmi ťažko vysvetliť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

16.12.2013 15:12 - 15:15 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem za upresnenie. No tak penzisti, ktorí majú priemernú penziu 389 euro, a tých 15 tisíc, čo má menšiu penziu ako 200 euro, samozrejme nemôžu veľa vyskakovať a samozrejme im to pomôže, keď miesto 117 mu budú dávať 195. A každému penzistovi to pomôže. A ja som sa nechcel len zastávať penzistov. Skutočne mnohí aj z núdze, ale mnohí aj z toho, že naskočia na udičku tým šmejdom alebo tým pôžičkárom a si požičajú, neprečítajú si to, a potom trpia za to a svojím spôsobom sú aj sami vinní. A takisto veľmi často dávajú svoje meno ako záruku, už či deťom alebo niekomu cudziemu, ten potom zdrhne a naraz z trojtisícovej záruky je osemtisíc po pár rokoch. Takýto prípad som nedávno videl. Čiže aj penzisti musia byť lepšie informovaní o tom, čo ich čaká, áno. No na druhej strane aj v zákone o rodine je napísané, že tak jak rodičia sú zodpovední za svoje deti, keď sú v nejakej núdzi, tak aj deti sú zodpovedné za svojich rodičov. Čiže to treba často tu zdôrazňovať, aby aj informačne, ale aj finančne, najmä keď rodičia sú v domovoch dôchodcov, a pritom ich byty boli nedávno predané a rozdané deťom, a tie deti ich, na nich zabúdajú, respektíve ich nenavštevujú, respektíve im nepomáhajú, keď aj by bolo niekedy nutné, čiže je to taký viac parametrický problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.12.2013 15:02 - 15:12 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani predsedníčka, vážení kolegovia. Lojzko, si kamarát, lebo keby si sa dostal k mikrofónu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ešte nie som predsedníčka, takže...

Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
Aha, podpredsedníčka, budúca predsedníčka. Lebo keby sa Lojzo dostal k mikrofónu, možno by som sa už dneska nedostal k rozprave. A ja som sa už prihlásil dosť dávno, takže dovoľte pár poznámok k tomu.
Všetci tu citujú teda heslo Reklama je navoňaná zdochlina, treba povedať, že to vymyslel Arturo Toscani, šéf, teda marketingový alebo reklamný fotograf Benettonu, a že jeho heslo, a s mnohými dôsledkami, obehlo celý svet. Aj ja mám taký blog na SME-čku, ktorý bol silno čitateľný. V súvislosti s tým, súvisí to s tým, že naozaj bez reklamy nedosiahnete nič, ale že existuje aj reklama veľmi tvrdá, neetická, reklama na lieky každý deň, liekmi na antikoncepciu, chemickú, reklama na všetko. A reklama aj na pôžičky, ktorá skutočne beží aj v televízii, ktorá skutočne sa rozširuje na letáčikoch. Pred pár dňami som dostal do svojej schránky, práve, škoda, že to tu nemám, lístoček, jak ľahučko, len na základe esemesky alebo na základe bezzáručnosti si môžme požičať bez ručenia a za b) je potom to, čo dneska tuná vidíme.
Tristoosemnásť exekútorov, to som nevedel, to je skutočne veľa. Iste nemožno ich hádzať všetkých do jedného vreca. Určite mnohí z nich pôsobia pozitívne, dotlačia konečne tých ľudí, ktorí dlhodobo neplatia, k zaplateniu toho, najmä keď majú majetok a keď majú to napísané na všelikoho. A samozrejme aj exekútori sú aj negatívni, ktorí to využívajú, zneužívajú, a o tých vlastne je teraz reč. Čiže to všetci cítime, že to nie je kóšer, že v tom treba urobiť poriadok. A teda to, čo tuná pán poslanec Hlina napísal, zníženie poplatkov, ktoré sú navrhované v tomto zákone, je prvým krokom, správnym, ale určite nie posledným. Ja by som povedal, že tá situácia v tomto smere je podstatne zložitejšia. Na občanov sa valia sankcie, pokuty zo všetkých strán, často neúmerne veľké a neúmerne veľké našim platom, alebo ich platom a penziám. Takisto sa mi zdá, že poplatky za právne služby sú neúmerne vykonané práce. Je to u súdov, sudcov, advokátov aj u notárov, je naozaj rutinná záležitosť, sa vlastne platí na základe toho, o čo sa tam jedná, a poplatky teda nie sú úmerné práci, ale sume, o ktorú sa súdi. Napríklad rozvody sú tým pádom dobrým džobom. Ja som až tu pochopil, prečo Taliani hovoria, že rozvod proste, to je ruina obidvoch v Taliansku. A preto Taliani sa nerozvádzajú, ale sú tzv. separáti, sa oddelia, rozvod není, nemusia nič platiť, alebo iba málo. Ale teda nikoho na to nenahováram, ale to, že aj súdy v súvislosti s rozvodmi, najmä keď sa jedná o majetky, tie rozvedených, sú zlatou baňou, môžu byť zlatou baňou pre tých, ktorí sú okolo toho, to je pravdou. Taká celkom, by som povedal, malá hlúposť napríklad je tarifikácia rozhovorov na mobily. Prečo by nemohla byť aj tarifikácia minútová napríklad na parkovanie? Odídete 1 hodina 3 minúty, zaplatíte už za dve hodiny, a ten, ktorý tam hneď príde, tak isto platí aj tú druhú hodinu. Čiže to je tak strašne jednoduché, ale doteraz tu na to nikto nezareagoval.
Estekáčky, nedávno som dal premiérovi, myslím to bolo pred týždňom, otázku, nebola vylosovaná. Keď vám vyprší estekáčka, o pár dní dostanete silnú pokutu na základe, dneska je to už automatizované, ale keby ste dostali týždeň, dva týždne pred tým rovnaké upozornenie, že pozor, padá vám estekáčka, tak by sa celkom nestalo, bolo by to kultúrne, etické. Slušné poisťovne takto upozorňujú ľudí, keď nemajú niečo zaplatené a proste ľudia sa spamätajú. Nie je to vždycky úmysel, často je to aj naozaj len nedo,statok informácií, že človek to zabudne, na tie rôzne zloženky, ktorých je stále veľa.
Takisto exekúcie napríklad domovákov. Tí si nikdy neprevezmú tie papiere k tomu, ale aj preto, že často menia po osemnástke svoje bydlisko, ale napriek tomu sa, im to narastá. Potom, keď majú nárast za jeden lístok v trolejbuse 6 000 euro súdny poplatok, teda nie súdny poplatok, exekúciu, tak potom sa vlastne z toho ďalších desať rokov nevymotajú, pretože všetky, už aj keď pekne pracujú, peniaze idú vlastne na toto.
Takisto som nedávno, niekto ma stopol zo Svätého Jura sem a povedal mi, že prijal nejaké polica..., neprijal policajné oznámenie, lebo nebol doma. Proste napriek tomu, aj keď to nebolo podpísané, neprijaté, nebolo to námietkovo voči policajtom, a išiel do exekúcie. Tak neviem, či to je pravda, ja som ho žiadal, aby mi to podrobne napísal. Ešte mi to nenapísal, ale keď mi to napíše, tak to určite zverejním.
Čiže je rôzna situácia. Napríklad v distribúcii kníh. No tí vydavatelia sú tam chudáci a tiež to súvisí s tou exekučnou situáciou. Vaše knižky zoberú do komisie, capnú na to rabat 40 a 55 %, knihy vôbec nepropagujú a sú ticho a nepovedia vám väčšinou, či predali, nepredali. A platby, o tom sa ani vôbec nehovorí, snáď vtedy, keď tá firma potom padne do exekúcií. Ja som mal svojho času, aj ten prípad som tu, myslím, už čiastočne naznačil, ale proste bola firma KD Slovakia, vyhlásila bankrot, knihy nikomu nevrátili, ja som tam mal myslím 14 000 korún, to je už 10 rokov tomu, no. Prišiel tam pán exekútor, volal sa Kozmon, to mi dneska napadlo to meno, dostal som od neho list, že firma má dostatok majetku a zaplatí mi všetky pohľadávky. Ale to bol prvý a posledný list od tohto likvidátora, exekútora. O pol roka, keď som sa začal o to informovať, tak už exekútor neexistoval, všetko bolo uzavreté a vlastne on si iste honorár vyúčtoval, ale s ďalšími veriteľmi nula bodov. Opýtal som sa viacerých, takto to dopadlo. Pričom knihy sa presunuli iba majiteľovi, manželke do kníhkupectva a bolo to okej. No to je už veľmi dávno, ale takýto systém aj teraz tu beží.
Ja som zase to spomenul, keď tu bol minister financií, ale veľmi rýchlo zopakujem, distribučná firma, existujúca, dlhuje 2,2 mil. vydavateľom za predanie knihy. Neplatia faktúry už dva roky. Trikrát zmenili majiteľa a znížili imanie temer na nulu, čiže nebude za chvíľu z čoho niečo platiť. A boli tam veľké peniaze predtým, a knihy majú a sú, len za knihy, ktoré dlžia tým vydavateľom, 1,6 mil. korún. Tie knihy sú v sklade a nechcú ich vrátiť, firma je v konkurze, vydavatelia, tí, ktorí sú vlastne, ktorým je distribútor dlžný, musia 20 000 mesačne euro platiť za sklad, za pracovníka, za exekúciu. Už je to takto pár rokov a všetko to stojí proste, nedá sa dopracovať práva v tomto smere. Čiže tu by exekútor mohol byť veľmi činný, aktívny a aj úspešný, lebo za tým je veľa vydavateľov, veľa práce, o práva ktorých sa nikto nestará.
Záverom poviem už iba to, že iste by bolo dobrým signálom, keby táto aspoň malá novela bola schválená. Neviem, či to, že to akurát pán poslanec Hlina navrhol, či nebude práve červeným súknom, že teda ten zákon nebude schválený. Ja dúfam, že bude. Ja budem zaňho. Ale treba povedať to naozaj, že onedlho, to už povedal aj pán poslanec Zajac, že onedlho končí druhý rok mandátu tejto vlády. A iste vláda vie dobre o problémoch s exekúciou, ale iste aj to dobre vie, že čo sa sem predloží, to sa na druhý deň môže, alebo za týždeň, schváliť a napriek tomu príslušný zákon, hoci ako jednoduchý, nebol taký predložený. Čiže to je aj taká otázka, že prečo vlastne. Možno, že teraz sa povie, že už taký zákon bude, ale treba upozorniť na to, že tá iniciatíva skutočne vznikla z opozície, a tak, jak hovoril poslanec Zajac, tak aj pri tom minimálnom zostatku tých seniorov, keby sa to tu nebolo spomenulo, tak by to pán minister spravodlivosti nebol asi dal. A seniori sú vďační tomu, že to nakoniec prešlo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.12.2013 13:35 - 13:40 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán generálny prokurátor, naozaj budem len krátko, no.
Oceňujem správu, ktorá bola naozaj reálna aj otvorená, zdá sa mi aj objektívna. Ten vývoj nie je dobrý, to vidíme nielen u nás, v celej Európe, vo svete, proste tá kriminalita rastie, a možno sa to už nepatrí tak neskoro povedať, ale Tolstoj raz povedal, že "ak sa zlo spojí, aby robilo zle, tak aj dobro sa musí spojiť, aby robilo dobro". A proste tých dobrejších, lepších ľudí tuná veľa.
Ja mám onedlho nejaký koncert so seniormi (zaznievanie rečníkovho mobilu), už mi volajú a potom utekám do Budmeríc, kde je snem spisovateľov, takže ale toto ešte poviem.
No, chcem povzbudiť pána generálneho prokurátora, že myslím, že dobre začal, že to, že v ústavnoprávnom výbore nejako sa zježili policajti, to nech si z toho nič nerobí, to sa stále niekto bude zježovať. A to, že idete, aby vaši ľudia fachali, pracovali, to je veľmi, veľmi dôležité a naozaj v tomto smere Slovensko má veľké rezervy.
Trocha mi vadilo, že korupcia bola relatívne dosť málo spomínaná. Samozrejme, Gorila, správa, pomaličky ide dostratena, minule sa nedostala do parlamentu, aj keď je na to uznesenie, potom sa tak dosť formálne prebrala stará správa atď. Čiže nehovorím o Gorile, už je to dosť možno ďaleko, ale korupcia je naozaj vážnym problémom nás, ale aj v celej Európe, najmä v postsocialistickej.
Hospodárskych činov 54 % objasnených. Tak toto je tiež veľmi zvláštne, lebo viem, že kto ukradol kukuricu alebo ukradol obálky zo svojho úradu, tak hneď je rýchlo odsúdený, a veľké finančné transakcie, najmä ľudí známych, v podstate idú dostratena. No, v tomto smere Česko nám je možno trocha vzorom, že ten na to šliapol trocha viacej.
Kus, kus roboty sa tu spravilo, na Generálnej prokuratúre, to vidno. Menej médií a viac práce, to ja vidím aj trocha znútra. No ale stále veľká nedôvera nášmu právnemu systému, no, súdom, vymáhaniu práva, nepochopiteľné rozsudky súdov, procesné chyby. Ústavný súd, ktorý zasadá len vtedy, keď je istý výsledok. Žaloby sudcov na svoje platy, ktoré, vidíte, vyhrali, bude nás pár miliónov stáť a tak ďalej atď. Aj zneužívanie moci exekútorov, ich odmeny a niekedy aj advokátov najmä pri rozvodoch sú príliš, príliš veľké. No ale to tiež sem, sú celkom opatrní.
Ale na druhej strane chcem povedať, že to dovolanie 1993, to bývalé dovolanie, to predlžuje proces, väčšinou to skončí tak jako predchádzajúci súd.
Tuná by som povedal pánovi prokurátorovi, keď nech navrhne nejaký zákon, alebo tu je SMER, ktorý vlastne rýchlo všetko schváli, to je aj výhoda, aj nevýhoda, aj hrozba, aj šanca, ale proste mnoho vecí môžu naozaj veľmi rýchlo vyriešiť, keď viete, že ako. Naozaj, že to dovolanie, aj keď v Rusku bolo zrušené, prečo by sa aj u nás nezrušilo. No.
Jeden takýto prípad poviem záverom, že vážny. V knižnej distribúcii bola firma Belmex, ktorá dlhuje 2,2 mil. euro svojim vydavateľom. Potom sa zmenila na TKB Limex, ktorá sa znova nejako zmenila, tretí majiteľ sa vyhovára na toho prvého. Už niekoľko rokov neplatia faktúry, ale knihy, ktorých sú dlžní za státisíce euro, doslova 1,6 mil. euro, mám to tu napísané, vôbec nechcú vrátiť do skladov, aby vôbec tie sklady fungovali, figurujú aj v konkurze, tak každý mesiac musia 20-tisíc euro platiť tí vydavatelia pre sklad, exekútorov, zamestnancov skladu atď., skladové priestory. No, čiže to je taký tiež absurdný prípad, že firma sa vytunelovala z veľkého majetku, už teraz nemá temer nič, v konkurze už asi sa ničoho nedosiahne, no a tento náš právny systém im to jako umožňuje. Čiže ja možná, že keby som, keby dali niektorí nejaký termín, možná by som s týmito vydavateľmi niekedy prišiel alebo stačilo by hocikoho iného, aby sme mu to vysvetlili, lebo je to deadlock, ktorý je už niekoľko možná rokov takto a proste tá firma pôvodná si z nás robí, čo chce.
Posledná vec. Ja myslím, že riešenie tuná je naozaj, bez toho, aby som hovoril ako kresťanský demokrat, návrat k morálke, k trvalým hodnotám, to je za prvé. Za ďalšie, k starostlivosti o rodinu, kde to dieťa sa vychová a tam je šanca z neho spraviť grázla alebo nášho občana statočného. A za tretie venovať sa Rómom tiež v rodine, vzdelávaniu atď., lebo nerobia sa štatistiky podľa etnických skupín ani národností, možnože by sa aspoň trocha mohli, ale keď týchto nezmeníme alebo nedáme im tie základy v rodine, tak sa nič u nás nezmení a pôjde to k horšiemu.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis