Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

30.1.2014 o 16:24 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.2.2014 11:47 - 11:55 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán predseda parlamentu, vážení kolegovia, kolegyne, spravodajcovia. Pán poslanec Bublavý tu teraz nie je, ale je jeden z mála tých, ktorí poctivo si pripravujú príspevky a vystupujú aj v rozpravách, takže môžme na nich reagovať. Toto není bežné u pánov poslancov SMER-u. Ja napríklad dlho čakám, keď sa raz ohlási do rozpravy pán poslanec Blaha, lebo ten vždy iba vystupuje vo faktických poznámkach, a potom my musíme byť k tomu ticho. Ale to sem trocha nepatrí. Ale dúfam, že to, že aj SMER bude viac vystupovať v rozpravách v druhom polčase, bude lepšie.
Pán poslanec Martvoň tu spomenul pekný pojem, a to je klondike. Máme ho tu okolo seba dosť. Aj zahraničie nás "klondajkuje", keď U.S. Steel nás dáva do, na súdy, alebo Baťa pýta po šesťdesiatich ôsmich rokoch reštitúcie, alebo keď zahraniční podnikatelia, firmy naraz idú preč, pretože už sa im stimuly minuli a daňové prázdniny skončili, tak to je tiež všetko klondike.
Úžerníci sú samozrejme klondike, nebankovky sú klondike, ale aj tušovanie korupčných, do neba volajúcich škandálov je klondike. Štyridsaťsedem miliónov, keď sa vráti cez nejakú – jak sa to volá? – schránkovú firmu, či jak, garážovú firmu na Slovensku, je samozrejme tiež klondike, no. Keď sa euro projekty enormne predražujú a až 50 % sa strháva cez, stráca cestou z Bruselu k nám, keď sa takto kupujú staré technologické zariadenia a prístroje, to je tiež klondike, no. Všetko to je nemorálne a to finančne zaťažuje a ochudobňuje daňových poplatníkov, teda nás.
V programovom prehlásení vlády je jasný postoj proti tomuto, proti korupcii, za spravodlivosť, za ľudské práva. Lenže napríklad už takú Gorilu dotiahnuť alebo sa z nej sem vrátiť aj s niečím novým, ide to do stratena. Postoj k tým štyridsiatim siedmim miliónom, ktoré sa sem vrátili, takisto dneska išlo do stratena, ale určite nepôjde natrvalo do stratena. Dozvieme sa to onedlho, určite, si myslím. Keď nie, zavoláme Snowdenovi alebo Assangeovi, Wikileaks a znova zoznam sa objaví niekde v titulkoch. Uvidíš, že to tak bude. Takže nedá sa to tušovať donekonečna. Ale kto na ňom není, môže byť kľudný. A takých je nás väčšina, alebo všetci, čo sme tu. Dúfam.
V minulej koalícii, ktorá bola päťstranová, sa jedni vyhovárali na druhých, všetci boli čistí a vždy tí iní boli vinní. Nebolo to dobré, málo presadili. Ale teraz je to ináč, teraz tá zodpovednosť vlastne leží len na vás, pánov poslancov SMER-u,. Vidíte, že čo navrhujete, to rýchlo vlastne prejde. A v čase krízy iste rýchle prostriedky sú dôležité, len "odtál-potál", a nie všetko môže ísť rýchlo.
No v tomto zákone oceňujem, aj z informačného hľadiska som sa tam všeličo dozvedel, že napríklad 1,2 mil. žije na hranici chudoby, že na súdoch je milión exekučných konaní. To som nevedel. Oceňujem aj tú históriu úžery a exekúcií, počnúc ešte Uhorskom. To je tiež zaujímavé. Zaujímavý je aj ten prehľad našich a zahraničných súdnych rozhodnutí v tomto smere a stav iných štátov. To je pekná analýza, vďaka. Tiež oceňujem, že to, čo v prvom odstavci zavádzate, trocha som sa tým pojmom podivil. Potom pekne definujete, čo to je, nie je to ľahké, čo je to ľahkomyseľnosť, nezodpovednosť, tieseň, neskúsenosť, a tak ďalej. Veta, že v slovenskom právnom poriadku doposiaľ absentovala akákoľvek právna úprava civilno-právnej úžery, to sa mi zdá 25 rokov po revolúcii veľmi, veľmi zvláštne a tam by som naozaj všetkým ministrom spravodlivosti aj ďalším, mali by si robiť: mea culpa, mea maxima culpa.
Čo je, aj mne sa tento návrh zdá dobrý, samozrejme budem zaňho hlasovať. Len prichádza trocha neskoro, dva roky tomu mohlo byť. Takto sme nechali ľudí trápiť. A aj opozičných krokov už bolo v tomto smere niekoľko, ale neprešli. Ja sa tak pýtam, čo s tými z právneho hľadiska, ktorí už upadli do siete úžery, je ich veľmi veľa, ktorí zabudli alebo nedokázali prečítať tie malé písmená zmlúv alebo ich dodatkov a sú v tom teraz po uši? Nedá sa k tomu nejako vrátiť? Urobiť nejakú komisiu vládnu, parlamentnú, ministerskú alebo neviem akú, ktorá by posudzovala aj tieto minulé prípady úžerníctva. Niekto tu minule ukazoval, o 50 000-percentných úrokoch. Sú vraj v podchode pri prezidentskom paláci, ešte som tam odvtedy nebol, ale to snáď ani nie je možné. To bol asi len hlúpy vtip. Ale všetci tvrdia, že to je pravda.
Pre druhé čítanie by som doporučil aj nejakým spôsobom obmedziť reklamu na tieto takzvané "služby". Viac varovať dôchodcov pred rýchlymi pôžičkami a splátkovými predajmi. Keď pozeráte film, tak reklamy na tieto "služby" sú všade. A kľudne tam by mohla dať raz vláda, do verejnoprávnej televízie dať aj varovanie, že: Pozor, do tohto nechoďte, seniori! Ja myslím, že seniori 65 plus by mohli, mohlo sa požadovať podpis aj nejakého ďalšieho priameho rodinného príslušníka alebo inej blízkej osoby, ktorá by troška monitorovala toho starca alebo starenku.
A záverom ešte toto, že je to záležitosť všetkých. Začala toto opozícia, to je pravda. SMER to, ako už predtým neraz, dodal potom. A teraz si myslím, že toto by mohol byť tiež dobrý príklad na to, že k tým desiatim poslancom, neviem, prečo ich je akurát tých desať, lebo neviem, či na tom naozaj všetci pracovali, by sa dalo aj niekoľko tých, ktorí to už dlho pred tým urobili, je ich tuná, veď všetci ich poznáme, je ich tuná viacej. Ja som teraz zvedavý, či sa ešte taká spolupráca medzi koalíciou a opozíciou objaví. Bolo jej naozaj veľmi málo a v dnešnej kríze by ich malo byť podstatne viac. Čo je dobré pre Slovensko, mali by byť všetci za to. A myslím, že takým príkladom je dobrým práve tá, ten legislatívny návrh čl. 41 ústavy, kde by sa mali dodať tie štyri vety o manželstve. Dnes, keď naozaj ide Estrela a Lunacek report, a tak dále a tak dále, je to vlastne piár týchto ľudí k Európskemu parlamentu, tak by aj tento parlament mohol povedať, že Slovensko stále ešte je presvedčené, že manželstvo je to, čo sa do tej ústavy má dodať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2014 10:51 - 10:52 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Rýchlo si skončil, priateľu. Zvykneš dlhšie vyprávať. Myslím teraz na Zajaca. No ja oceňujem tiež Lojzka Hlinu, to, čo dnes povedal. Nie vždy je taký dobrý ako dnes. Oceňujem to, že neútočil, neurážal, neponižoval a že ani na kolegu po ľavici nič nepovedal. Aj oceňujem, že kolega po ľavici veľmi vecne odpovedal na to, dokonca ubezpečil, čo tam všetko bude. Takto to má, chlapci, v parlamente byť.
Prekvapený som, že Lojzo nepoužil iné slová, napríklad bankstri, gangstri, tunelári, privatizéri, čo sa sem hodilo, ale nepovedal to. Tiež oceňujem to, že spomenul tú našu tichú noc, čo po Hallelujah letela éterom, 250 ľudí to "lajkovalo". Nie "lajkovalo", zdieľalo a letelo to po všetkých sieťach. Robte to tak naďalej. Bolo to v mnohých televíziách. Takže bolo to výborné piár.
Upozorňujem ešte na jednu vec, že hlavným problémom dnešného sveta nie je ani tento program. Sú špekulanti na burzách s derivátmi, predaj opcií a všetkých možných vecí, kde špekulatívnymi, len špekulatívnymi operáciami sa dá získať za jednu noc toľko peňazí bez vyrobenia zápalky, ako tento parlament nezíska ani za celý rok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2014 10:20 - 10:21 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja oceňujem tiež vystúpenie pána kolegu Bublavého. Je to môj priateľ, teším sa tomu, no. Len mohol si niečo odpustiť. Aj snáď, no, politické školenie u kádehákov nebolo nutné do tejto partie. Keď povie, že za Boha sa nedá schovávať, tak vcelku som tomu nerozumel. Neviem, kedy som sa schovával za Pána Boha. Skôr, no... Ale Boha netreba ignorovať a kašľať na neho, čo denne na Slovensku vídame. Nestačí, aby niekto išiel na svätý krst, sväté prijímanie, svätú birmovku a potom povedal, že potrat je v poriadku, no. To je tiež v rozpore, ktorý možná sem tiež nepatrí teraz, tak ako aj to tam nepatrilo.
Za druhé, tiež vetička: ak vás nechcú, tak vás nevolia. Však to všetci dobre vieme, sme tu už dlho v tejto politike, no. Samozrejme ľahšie vás budú voliť, keď im môžte vybaviť futbalové lopty i otvárať ihriská, vybaviť EÚ projekty, pomáhať s kanalizáciou, čističkou, cestami a tak ďalej. To je pochopiteľné, že vtedy tí poslanci alebo ľudia, ktorí toto majú, môžu zabezpečiť, tak sa aj ľahšie volia. No to, že SMER má v rukách dnes všetko a teda je naozaj za všetko zodpovedný v tejto krajine, lebo všetko, čo vy dáte, prejde, a všetko, čo my dáme, neprejde, tak to si treba uvedomiť. A to je vážny záväzok a treba sa pozrieť aj na programové prehlásenie. Snáď v rozprave ústnej sa k tomu ešte niečo povie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

30.1.2014 16:24 - 16:24 hod.

Jozef Mikloško
Pán predseda, celkom nerozumiem tomu, lebo mimoriadnu schôdzu sme prerušiť nemohli, a preto neboli otázky, a teraz naraz ju prerušujeme...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2014 15:13 - 15:15 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Chcem zdôrazniť, že tu vôbec nebol priestor pre nejakú diskusiu hlbšiu, o ľudských právach. Takýto priestor tu už dlho chýba. Dnešná téma schôdze bola celkom iná. A ja si myslím, že tu by sa malo raz hovoriť o dodržiavaní ľudských práv na Slovensku. Jedna vec sú kolektívy, tak ako je to v ústave, ako to je v listine. Na to priestor tu stále nie je. Rodová rovnosť a správa ombudsmanky je málo na to. Ja som navrhol, aby Národná rada odporúčala podpredsedovovi vlády a ministrovi zahraničných vecí, aby predložil každoročne do marca správu o dodržiavaní ľudských práv v Slovenskej republike za predchádzajúci rok. Až by som mohol požiadať, tak ako D vo vašom uznesení by bol aj tento bod. To nie je opozično-koaličný bod, to je bod, aby sa o tomto hovorilo seriózne raz v parlamente.
Druhá poznámka je, že tá budova za pána Kandráča tiež stála 0,25 mil. eur ročne a vtedy to nikomu desať rokov nevadilo. (Slabý potlesk.) Neviem, kto tlieska teraz akurát, ale pani ombudsmanka je suverénna osoba, čo vlastne mohla a má nájsť tu v Bratislave nejakú budovu. Už, myslím, dávno to mohla urobiť. Neviem, prečo to neurobila. Omnoho lacnejších je tu veľa vládnych budov, z ktorých v jednej by ona mohla byť.
A, po tretie, mimoriadna schôdza. Samozrejme, ja som nepodpísal a nesúhlasím, aby sme odvolali predsedu parlamentu, ale aj mňa zaujíma, kde išlo tých 47 mil. eur zo Švajčiarska. Proste to je téma, ktorá skôr či neskôr pretečie. A bude z toho omnoho väčší škandál. Čiže o tom sa musíme povyprávať. Keď niekto ukradne sto obálok alebo kukuricu, tak ide do basy. A keď niekto získal 47 mil. zo Švajčiarska, tak nastalo tichučko už niekoľko rokov a teraz dva roky. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2014 14:30 - 14:31 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja tiež oceňujem tvoj príspevok odtiaľ potiaľ. Škoda, že to bol príspevok, ktorý bol posledný. A kvôli nemu sme vlastne nemali dneska tu celú vládu. A mohli by sme dávať otázky, ktoré sme dali. A aj moje boli celkom dobre vylosované, môžeme zase pol roka čakať. Mohli sme to tak zriediť, aby sme o dvanástej skončili. To je výčitka voči opozícii. No musíme nabudúce všetko zopakovať.
Chcem pripomenúť, že teda téma nebola Rómovia, aj tú treba tu raz otvoriť, predebatovať, je to milión parametrický problém. Ty si o nej dosť veľa hovoril. A ja by som mohol o nej hovoriť, ale som to radšej iba načrtol, lebo je to naozaj problém nie náš, ale celej Európy. Schôdza bola skôr o násilí, o Nitre, o tom, že zmlátili bezdôvodne Hlinu, o metódach kukláčov, ktoré sú niekedy veľmi, veľmi tvrdé, mám na to príklady, a sú nepostihnuteľní, a tak ďalej, o postoji v dedine, kde sa dvakrát denne stávajú trestné činy.
Takisto sa mi nepáči, že začnú sa tu spomínať nejaké ľudácke DNA, mentality Slovákov a tak ďalej. No je to fanta, je to chiméra. Ja sa nemusím ako starý človek pýtať nikoho ani teba, či to obdobie spomenúť môžem alebo nemôžem. To obdobie malo svoje zápory, iste mnohé, ale malo aj svoje klady. A bolo to v našej histórii. A teda nemôžeme to vymazať alebo sa tváriť, že nebolo.
Ja myslím, že hlavný problém je nedostatok morálky, nedostatok kultúry, nedostatok výchovy, nedostatok hlásenia sa k určitým hodnotám. Tá veta, že ak Boh neexistuje, tak všetko je dovolené, platí. A nad tým by si sa mohol aj ty troška viac zamyslieť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2014 18:27 - 18:39 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážené panie podpredsedníčky Národnej rady, vážení kolegovia, kolegyne, spravodajcovia, už sa veľa povedalo, ale dovoľte po škrkaní môjho prejavu, aby som sa neopakoval, povedať tiež pár slov k tejto téme.
Veď ja si myslím, že problematika Rómov nielen nám, ale aj celej Európe prerastá hlavou. Rómovia nemajú mať menej práv ako ostatní občania, ale ani viac. Temer po dvoch rokoch tejto vlády sa skôr situácia zhoršuje, si myslím, chýbajú rozvojové programy pre výchovu a vzdelávanie Rómov, ich nezamestnanosť, sociálne otázky, ich kriminalitu.
Totalitný systém v minulosti Rómom rozbil ich rodové štruktúry, chcel ich asimilovať v panelákoch. Po 89´. sa však ich život skomplikoval, v trhovej ekonomike majú mnohí existenčné problémy, sú nevzdelaní, nezamestnaní, žijú v stálom nedostatku so snahou o prežitie. A tých, čo sa chcú zaintegrovať do spoločnosti, neni ich veľa, majú pocit stálej diskriminácie.
Na druhej strane mnohí Rómovia poznajú len svoje práva, nie povinnosti. Často zdôrazňujeme ich neprispôsobivosť, kriminalitu, nezodpovedný prístup k výchove, zneužívanie sociálnych dávok na úkor detí, ktoré plnia detské domovy, veď je ich až 90 % smerom na východ. Nechcem hovoriť o riešeniach, je to zložitá téma, ale iste bolo dobré si o tom tu niekedy podebatovať. Niečo o tom viem, proste problematika Rómov sa ma dotýka cez mnohých mojich priateľov aj rodinu.
Nezdá sa mi celkom, že by kamery na helmách vyriešili tento problém celkom, ten je omnoho, omnoho komplikovanejší.
Samozrejme, treba sa zastať pani ombudsmanky, je to inštitút, ktorý je v celej Európe dôležitý. Troška začalo, začal pri poslednej správe nešťastne. Pamätám si na správu 2012, ktorá tu urobila virvar diskusiu, Národná rada ju vrátila na prepracovanie, všetko v poriadku, ale o pár mesiacov si pani ombudsmanka povedala, že správu neprepracuje a nevráti ju už Národnej rade. To sa mi nezdalo vtedy celkom múdre a myslím si, že toto, čo pokračuje, je troška dôsledkom aj tohoto.
Na druhej strane mám veľa otázok na dnešnú vládu, no. Prečo správu, aj na parlament, prečo správu ombudsmanky z augusta 2013 nedali vtedy do pléna? Na to nikto ešte neodpovedal. Ona má právo predložiť správu, aj mimoriadnu, do Národnej rady, prakticky sme sa o nej nedozvedeli, až teraz sme zistili, že je ako pri zozname dodaných dokumentov. Bola to správa širšia, pre vás, aj príloha, časť sa týkala vzdelávania rómskych detí, ich hendikepov, čo je tiež dôležité. Druhá sa týkala Moldavy, aj keď jej hlavné jadro bolo vlastne, že išlo o nedotknuteľnosť obydlia a že policajti nemali na to patričné povolenia. Minister tu tvrdil, že obydlí sa tí policajti nedotkli.
Ja si myslím, že vláda aj ministerstvo vnútra by malo byť skoro vďačné každému, kto aj ombudsmanke, keď ju upozornia na nejaké problémy, a nie sa hneď uraziť a nejakým spôsobom ignorovať.
Neviem celkom, prečo vláda neotvorila rozpravu, mohla byť veľmi krátka. Keď to už dala do programu, tak to mohlo trvať pár minút, no. Mohla to dať ako perolák, mohlo to byť ako v rôznom a vtedy vôbec v tom nemusela rozprávať.
To jej vytýkajú, že sa obrátila na Prezídium policajných zborov a bez toho, že by čakala a dočkala sa odpovede, hneď sa súčasne obrátila na ministerstvo vnútra. To je taký dôvod, by som povedal, byrokratický, neni žiadny priestupok, čiže to pri troška empatii sa dalo tomu prepáčiť. Teda ja postoj vlády pokladám za neempatický a nedemokratický, najmä keď sa jedná o vážnom probléme, jako je rómsky problém, ktorý je dlho tikajúcou bombou a to vláda si iste uvedomuje.
Mne sa zdá, že čo sa týka sídla ombudsmanky, no, už 10 rokov pán Kandráč, z ktorého sa teraz vykľulo, že vlastne bol aj predseda ZO KSS na (zasmiatie sa rečníka), ale to už nechcem spomínať, na Univerzite Komenského, Právnickej fakulte svojho času, tiež platil 10 rokov ťažké peniaze súkromnej firme za sídlo tamojšie, no. Za ten čas sa už, a vtedy to nikomu nevadilo, teraz to vadí a, samozrejme, ten úrad by mal byť v nejakých iných priestoroch, lacnejších, potom nebude musieť ombudsmanka hovoriť, že vlastne celý jej rozpočet ide skoro na sídlo. Asi, bohužiaľ, je to aj pravda.
K polícii pár slov. Iste, že to polícia nemá u nás ľahké, ja by som povedal, že som na jej strane. Ja som sa naučil v Taliansku, že policajti sa tam starajú o našu bezpečnosť, majú ľudia celkom iný vzťah k nim. Ľudia vedia, že sú tu nato, a teda ich svojím spôsobom majú radi, takých karabinierov, to je pojem. Len my máme ešte z komunizmu pretrvávajúce, že tu sme my a tu sú oni. A toto pretrváva a to by sa malo nejakým spôsobom zmeniť. Taliani majú Dni policajtov, časopisy pre občanov všelijaké a mnohé, mnohé veci, kde sa stretá polícia priblížiť k ľuďom a vysvetliť, že sú tu pre nich.
Ja som tu minule stretol, včera, stretol na exkurzii takých mladých policajtov z Policajnej akadémie, zo tridsiatich šikovných ľudí, aj muži, aj ženy tam boli, sympatickí mladí ľudia. Ja verím, že táto nová generácia a už aj dneska dnešná generácia bude mať väčšiu empatiu, psychologické znalosti, širšie vzdelanie, aby vedela rozlíšiť, kto je narkoman a vrah a kto je človek, ktorý z technických dôvodov nejako porušuje zákon, a podľa toho sa aj k nemu chovala.
No, niekde sa hovorí, že ministerstvo vnútra k tomu dalo stanovisko, a teda aj vláda hovorí, že ono by to stanovisko malo byť správne a konečné. No, o tom si troška dovoľujem pochybovať. Pamätám sa na poslanca Hlinu, keď ho zmlátili ako psa, poslanca, celé Slovensko to videlo na videu, v podstate za nič, postavil sa extrémistom, ktorého stačilo izolovať a prepustiť ich ďalej a bolo po všetkom. A oni ho tam bili ako naozaj malého, nechcem povedať koho. A na moju interpeláciu pán minister povedal, že to bolo úplne v zmysle zákona v poriadku. Odvtedy viem, že to, že ministerstvo vnútra možno dá aj stanovisko, ktoré nie je v poriadku. No poslancov sa nemláti.
A tu je aj mnoho iných podobných prípadov, však to často vídame, že proste policajt nejakým spôsobom, iste to má ťažké, ale prekročil určitú hranicu. No, nehovorím o Hedvige Malinovej, 7 rokov už hľadajú vyriešenie tohto prípadu. Ale aj včera som videl na internete, 100-tisíc ľudí to videlo podľa mňa, jako na Slovensku chytajú Róma. (Povedané so smiechom.) Pozrite si to, 6-minútové video, celý svet sa na tom smeje. Takého mladého nejakého ucháňa tam, chcú mu zviazať ruky, ujde im a tak ďalej, no proste cirkus Humberto, no. To kopanie do tých bielych v Nitre v októbri a teraz na základe videa v SME-čke sa začne o tom vyprávať, je tiež, sa mi zdá, zvláštne. A to už tu niekto aj spomínal.
Tak ešte by som tu mal mať siedmy bod a ten som niekde stratil. A, tu je.
Proste chcem zdôrazniť, že SMER je tu legálne, ale zvolilo ho 20 % oprávnených voličov, a teda nemôže mať všetko vo svojich rukách, no. Má sedem kontrolných úradov, tak nemôže mať všetko. Chýba im určitá empatia a určitá veľkorysosť voči porazeným. Čiže to sa im určite nevyplatí, to vy za chvíľu začnete sami vidieť, a teda aj tých 80 % ostatných má nejakým spôsobom právo, aby sa bral do úvahy ich názor.
Ľudské práva, no. To, že tu niekedy takto postupujeme, že vlastne aj, aj správa ministra pre ľudské práva zodpovedného vlastne dávala priority rôznym veciam. Nechcem tu spomínať, vracať sa k tomu, ale to naozaj nahráva tým, čo kričia: "Vrátiť moc občanom, chceme priamu demokraciu, sme proti všetkým stranám" a tak ďalej atď. To nahráva extrémistom a je to celoeurópska tendencia a môže sa naozaj nám nevyplatiť aj pri voľbách do Európskeho parlamentu, keď sa tam mnohí alebo omnoho viac dostane extrémistov ako doteraz.
Posledný bod, ja by som chcel navrhnúť do uznesenia aj toto, že raz by sme sa naozaj mali v parlamente za rok pozhovárať aj o ľudských právach všeobecne, tak jak sú v ústave, tak jak sú v listine ľudských práv. No a teraz iba o rodovej rovnosti sa tu zvykne správa preberať, ombudsmanky, teraz už aj tá dlho nie, asi zo známych dôvodov už teraz.
Ja by som povedal, že dávam návrh do uznesenia, aby podpredseda vlády zodpovedný pre ľudské práva raz ročne do marca, teda pardon, do marca roku, ktorý prebieha, predložil Národnej rade Slovenskej republiky správu o dodržaní ľudských práv na Slovensku za predchádzajúci rok.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.1.2014 14:52 - 14:58 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, vážení kolegovia a kolegyne, ja by som si dovolil povedať pár takých ideových myšlienok a zároveň aj pár konkrétnych súvislostí s materiálom.
Iste si pamätáte mnohí na pražský samit 2002, keď sa vlastne rozhodovalo, či sa do NATO dostaneme alebo nedostaneme, diskusiu okolo toho, keď bývalý minister zahraničia povedal, že kedy, keď nie teraz, a kde, ak nie v Prahe. Nakoniec to dobre dopadlo a od 2004 sme v NATO. Iste je to aj záväzok, ktorý niečo stojí, a s týmto súvisí aj predkladaný materiál. Treba pripomenúť aj to, že nedávno mal Andreotti 95 rokov nedožitých a on povedal takú peknú myšlienku, bol som pri tom, že po páde Varšavskej zmluvy sa malo NATO tiež buď zrušiť, alebo zmeniť. Žiaľ, je silne orientovaný na boj s terorizmom, čo mu až tak neprináleží, a nebol to jeho pôvodný cieľ.
Videli sme, keď prišiel Irak, unilaterálna americká akcia, ktorá do dnešného dňa nie je doriešená, že táto myšlienka starého Andreottiho niečo znamenala. Potom prišli sľuby štátov, ešte teda predtým 2004, ktoré sľubovali všetci, že 2 % z rozpočtu pôjdu na armádu, všetci to sľubovali, a keď potom vstúpili do NATO, nie všetci to dodržali. Ja poviem jednu našu susednú blízku krajinu, to Slovinsko malo, iba 1,5 malo, nebolo ani prvé vtedy v súvislosti s Irakom a tak ďalej, čo myslím nebolo celkom nerozumné, ale vyjadrilo sa na to, že 85 % vlastne občanov bolo proti tejto vojne, a teda splnili to, čo si oni žiadali. To je tiež trošička taký, taká odbočka ďalej od materiálu.
A by som chcel ešte povedať, že v Ríme, kde som dlho pôsobil, som si veľmi cenil naťácku organizáciu, ktorá sa volala NATO Defense College, kde som asi desať návštev absolvoval. Bolo tam 50 národov stále školených za vysokých dôstojníkov v jednotlivých krajinách, neboli to len naťácke veci, boli tam aj mnohí z Partnerstva pre mier. Do dnešného, je to tak stále, do dnešného dňa. Vtedy ešte, keď sme ani neboli v NATO, tak pri stom kurze vyšších dôstojníkov práve Slovensko im ponúklo slávnostnú recepciu a bolo to veľmi netradičné, keď nečlenská krajina, je naozaj malá, bola veľmi pekná. Čiže odvtedy si tento NATO Defense College veľmi cením, ale trochu som bol smutný, keď som videl, že dokiaľ sme tam chodili zadarmo ako kandidáti, tak sme mali tam vždycky účastníkov, ktorí sa potom dobre uviedli aj tuná v našej armáde, a najmä, čo je veľmi dôležité, je, že vlastne tam nasiakli priateľstvá s celým svetom, s budúcimi ministrami, generálmi a tak ďalej, čiže tí, ktorí majú túto školu polročnú, tak skutočne sú perly v tom, že majú styky, vedia reči a poznajú, ako to vo svete chodí.
Čiže trocha otázka by bola, či pokračuje tento kontakt s názvom Defense College, alebo sme zameraní aj na iné college, ale myslím, že nie je nad tú, ktorá je v Ríme aj z hľadiska toho, že je v Ríme. Troška to súvisí a už teraz prichádzam k materiálu, aj keď to sa opýtam ešte aj pána ministra zahraničných vecí, že z rozpočtu MZV vlastne prispievame 2,7 mil. euro na výstavbu novej NATO budovy v Bruseli. Čiže to je, je také prekvapenie, že tam v Bruseli je veľa, veľa budov, že sa buduje nová, ale to pravdepodobne je otázka na ministra zahraničia.
No a teraz ešte k tomuto materiálu, no. Ja by som tak povedal, že je to správa, ktorá určite prejde a je rozumná a vyplýva a je dobre zdôvodnená. Ja ako čitateľ som si všimol, že teda v úvode a v predkladacej správe je napísané, že sa to zo 70 príslušníkov zvyšuje na 72, teda o dvoch, s tým, že celé to vyslanie stojí 7,3 mil. euro. Myslím, že to je tých 72 ľudí. No a potom v tých ďalších materiáloch som sa dozvedel, že len v tzv. tabuľke A1 to môže byť do 40 príslušníkov SR, v tabuľke A2 do 131 príslušníkov a v ďalšej tabulečke, ktorá sa týka veliteľstva, škôl a tak ďalej, tak tam ešte do 10. Čiže mi to celkom nesedí, tých 40, 131 a 10 s tými na začiatku uvedenými 72.
No a ešte posledná otázka a už končím, že všimol som si tam, je pekný prehľad všetkých centrov excelentnosti a logistických centier NATO vo všetkých členských krajinách, tak všimol som si, že Česi majú dve takéto logistické centrá, jedno centrum radiácie a biologické materiály, nukleárne a tak ďalej a jedno aj, myslím, vo Vyškove, to je vo Vyškove, no a tak neviem, či aj, či Slováci niečo také majú, alebo sú v pláne, aby sme my niečo mali centrálne naťácke na našom území, lebo to v materiáli teda nie je napísané.
Ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.1.2014 13:29 - 13:30 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Navrhujem do programu bod súčasná situácia v Ukrajine.
Je katastrofálna, na hranici občianskej vojny, možno rozdelenia Ukrajiny s hrozbou čisto utečencov idúcich cez Slovensko. Trikrát som sa pokúšal dať do pléna takýto bod, kde som spomínal aj Tymošenkovú. Nedávno som bol osobne v Užhorode, kde cítiť to veľké napätie, tú biedu, tú bipolaritu hroznú. Národná rada prijala pred mesiacom takú rezolúciu, ale odvtedy sa situácia podstatne skomplikovala a na báze Európskej únie, kde ide o najmä o voľný obchod, a Ruska, ktorý chce podporiť Ukrajinu nejakým spôsobom, sa vedie zápas o budúcnosť Ukrajiny. Obdivujem demonštrantov, ktorí tam už dva mesiace stoja na barikádach v hrozných zimách, ale toto uznesenie nášho parlamentu bolo oneskorené a nezaviazalo našich diplomatov a predstaviteľov konať. Onedlho tu máme správu k zahraničnej politike pána ministra zahraničia, 6. 2., a tam je Ukrajine, sú venované 4... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2013 18:03 - 18:03 hod.

Jozef Mikloško
Krátka, áno. Ďakujem. Už nechcem do toho miešať politiku. Ďakujem tým, čo vystúpili, a ďakujem za tú básničku, bola spontánne rýchlo napísaná, nebol to teda ani Pavol Országh, ani Lesia Ukrajinka, ani neviem kto ešte, ale taký Vysockij, Okudžava, proste tvrdý a, bohužiaľ, aj pravdivý, no. Takže až mi to dáš dneska písomne, dáme to dneska na Facebook a zajtra to bude mať milión čitateľov. Ďakujem.
Skryt prepis