Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.2.2014 o 11:43 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2014 12:48 - 12:49 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja si tiež myslím, že to je veľmi dobrý návrh, že určite prispeje k zvýšeniu kvality škôl a že vzhľadom na celkový rozpočet školstva je naozaj, dá sa povedať, lacným. Nedalo by sa v druhom čítaní napríklad dodať aj to, aby sa oceňovali aj učitelia za budúce výsledky svojich študentov? Sú štáty, ktoré sa to snažia robiť, aj robí sa to spätne. Čiže vyhodnocuje sa kariéra, úspechy žiakov, oceňuje a potom oceňuje ich učiteľov. Keď je niekto naraz dobrý matematik, naraz dobrý fyzik, alebo športovec, alebo ja neviem, čo všetko, tak sa hľadá zdroj tohoto, ako k tomu došlo, ešte je v tom talent, ešte je v tom všeličo iné, ale iste je to aj dobrý učiteľ, ktorý ho nabudil, dal mu motiváciu a on na základe toho proste povyrástol. Čiže to je taká otázka na navrhovateľov, aká je situácia s týmto? A iste by bolo dobré, keby učiteľov, na ktorých celý život spomíname, sme mohli nejakým spôsobom aj spätne vyhodnotiť, aj sa im za to poďakovať, aj finančne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.2.2014 11:10 - 11:11 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, ja som chcel reagovať na včerajšok, čo sa tu udialo. Navrhujem, aby vedenie parlamentu vždy zabezpečilo, aby predseda vlády nekonal tak, ako včera, že vždy po pätnástich minútach odíde bez toho, aby poveril ústne, alebo písomne niektorého člena vlády svojím zastupovaním. Čiže to by mal ako pravidlo vždy robiť.
Na druhej strane aj poslanci, ktorí sa na interpelácie prihlásia písomne, alebo ústne, by mali dopredu oznámiť, koho budú interpelovať, to nie je až také ťažké, to vieme dopredu a samozrejme interpelácia má byť stručná, jasná a adresná. Včera to, čo bolo, čo sa tu dialo, bolo trápne, mnohí sme sa nedostali k slovu a bolo to aj nedôstojné, keď sme tu všetci čakali na Godota a nič sa vlastne nedialo dlhý čas...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Aký máte procedurálny návrh, pán poslanec?

Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
Aby vedenie parlamentu nejakým spôsobom zabezpečilo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 6.2.2014 14:52 - 14:53 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Teda moje informácie sú iné, že sa v tých voľbách 2006 prihlásilo 177 ľudí, ktorí udávali aj adresu v hoteli. A hneď po tom o pár mesiacov sa odhlásilo 64 osôb. Teda nemali záujem stať sa obyvateľmi. No ja si myslím, že v pozadí tejto manipulácie bolo presadenie záujmov niektorých firiem, ktorým dneska patrí aj Demänovská Dolina a ktoré sú zamerané na hotelierstvo a turistiku.
Ja si dovolím pripraviť v budúcnosti návrh novely, aby pro futuro na Slovensku bolo možné zabrániť hromadnému nahlasovaniu občanov na trvalý pobyt, pretože takéto veci sú aj inde hlásené. Súčasný stav umožňuje toto hromadné nahlasovanie aj jeden deň pred voľbami.
Aj včera v televízii bol taký šot, kde ukázali, že je tam ďalšia manipulácia „niekoho". Postavili tam veľký miestny úrad proti schválenému projektu a so skrytým doteraz neznámym cieľom. Včera bol dosť zaujímavý šot o tom. Čiže som presvedčený, že tie manipulácie v prospech určitých finančných záujmov tamojších firiem pokračujú.
To je vlastne tiež len komentár, takže ja keď budem s pánom ministrom, tak sa ho na to ešte raz opýtam. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2014 12:03 - 12:05 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja tiež by som k Rusku povedal pár slov. Máme s Ruskom, samozrejme, z totality veľmi zlé skúsenosti, situácia sa však v podstate zmenila, po roku 1989 roku Rusku krivdili v mnohom, ponižovali ho, prišli tam americkí poradcovia, napríklad známy Jeffrey Sachs, Rusku radiť o finančných špekuláciách, o manchestrovskom kapitalizme, čo vyústilo potom do divokej privatizácie za Borisa Jeľcina. Potom, keď poradcovia videli, že to nefunguje, tak zmizli z krajiny a nechali ju vo svojom svrabe. Putin sa to snažil zmeniť, aspoň trochu zmierniť, samozrejme, nie mnoho sa mu podarilo z toho a vlak bežal a beží ďalej. Rusko sa teda dostalo na kolená. Ale je stále silné, je atómovou veľmocou, treba ho rešpektovať, brať do úvahy, a nie ignorovať. My musíme s nimi rokovať, a nie sa tváriť ako nepriatelia. Sme určitým mostom aj medzi Európou a nimi. Poznáme ich dobre, vieme ich reč. Nesmieme zabudnúť na ich literatúru, na ich vedu, na ich kultúru a tak ďalej, na všetko, a teda preto si myslím, že my aj ako slovanský národ by sme mali byť miernejší, čo sa týka výrokov voči Rusku.
Samozrejme, čo sa týka tých manipulácií, bola tu aj prasacia chrípka, vtáčia chrípka, v medzi z nej v liekoch, všeličo sa pustilo, spravila sa panika a potom vlastne nič z toho nebolo.
O Severnej Kórei a Južnom Vietname snáď niekedy inokedy. Ale tiež sú to témy, ktoré podľa politickej korektnosti sú takéto, ale v skutočnosti sú to trolinka, trolinka iné a my musíme o tom tu hovoriť viac ako doteraz. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2014 10:23 - 10:25 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Tak začnem odzadu.
No ďakujem, pán Blaha, za veľmi konštruktívny prístup. Povedal by som, od monitora má hlavu a pätu, pánboh zaplať. Ale vystúp raz v rozprave k niečomu zásadnému, aby sme si mohli niečo povedať tiež zásadné.
Samozrejme, plne s tebou súhlasím o tých sociálnych dopadoch po revolúcii. Boli katastrofálne. A to ešte nemá konca. A ja v tom vidím aj ten zahraničný prvok. O tom všeličo viem. Ale proste ďakujem ti za to. A ideme ďalej do toho, kamaráti ostaneme.
Voči Poliačikovi. Tiež mám niekedy zmiešaný pocit, zase keď ty hovoríš. Takže takto budeme zmiešané mať pocity asi ešte dosť dlho, ešte asi dva roky. No ty uznávaš Depeche Mode, ja uznávam Queen, Stinga a ďalších fenoménov, Talianov. Takže tiež sa v tom nejako líšime, bohužiaľ. Ale tam kamaráti zostaneme. Prečo nie? U nás minule bežal futbal Inter – Juventus. Pozerali sme ho a s ďalšími dospelými sme debatovali, čo to je to LGBTI, kde najmä čo je to I, nikto nevedel. Ale, hovorím, že I, to je intersexuálny. A nevedeli sme, čo to znamená. A potom ten vnúčik mi zakričal, že intersexuálni, to sú tí gayovia, ktorí držia za Inter ako fanúšikovia. No tak teraz už to viem.
Čo sa týka Biľaka, tak už umrel, nech mu Pán Boh dá večnú slávu. Nebol len negatívny, on, pamätám sa, za Dubčeka, keď končil Novotný, tak sa naozaj silno postavil za Dubčeka. V šesťdesiatom ôsmom bol takýto. Že to potom takto celé videl? Ja dúfam, že nám napísal niekde pamäti, ktoré si raz prečítame, ako to vlastne myslel, Viem, že Colotka teraz píše pamäti. A som rád tomu. Ale to je už pravda, že som mal práve 30 rokov. Dobre, vážení, ešte mám koľko sekúnd? Už nemám nič, dobre. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.2.2014 10:00 - 10:18 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, vážený pán spravodajca, kolegovia, kolegyne, keď tá správa bola v októbri napísaná, tak som ju hodnotil pozitívne. Prečítal som si ju. A vystihovala vtedajšiu situáciu. Potom sa to, vieme, z vážnych dôvodov u pána vicepremiéra posunulo až na teraz a teraz je už troška zastaraná, by som povedal. Čiže očakával by som snáď nejaký dodatok k nej. Aj ten prejav, myslím, bol ešte ten starý, až na tú Ukrajinu. No ale to nie je žiadna námietka, to je taký hendikep pána ministra v súvislosti s touto správou.
Slovensko je veľmi dôležité napríklad vo vzťahu k Ukrajine. V správe sú Ukrajine venované štyri riadky. Samozrejme, už aj vtedy sa muselo vedieť cez šifry, cez správy, že sa tam niečo deje. No ale to už je veľmi ďaleko, aby po štyroch mesiacoch sme sa k tomu vracali, ale ja sám osobne, ako to vnímam v zahraničnom výbore, som situáciu o Ukrajine dal napríklad aj do tejto schôdze. Bola, samozrejme, zamietnutá. Trikrát som už sa pokúšal dať do tohto pléna bod aj v súvislosti s expremiérkou Tymošenkovou a Ukrajinou. Samozrejme, to bolo brilantne vždy zamietnuté, či už v zahraničnom výbore alebo tu.
To, že Ukrajina je na hranici občianskej vojny, to všetci vidíme, že delenie Ukrajiny môže naozaj nastať. To, že z toho môže byť aj hrozba tisícok utečencov cez Slovensko, to, samozrejme, tiež cítime. Čiže v tomto smere by som naozaj Ukrajinu teraz veľmi do popredia dal a snažil sa aj (Slovensko ako most medzi EÚ a Ukrajinou) niečo v tomto smere robiť. Pokladáme Ukrajinu za most medzi Ruskom a EÚ, ale to je už troška iná téma.
Národná rada prijala asi pred mesiacom takú rezolúciu k Ukrajine. Už to bolo neskoro a bola bezzubá, v podstate nič neriešila a nikomu z našich diplomatov nezadala úlohu, aby toto ďalej šíril, aspoň nebolo to tam napísané. Bolo to proste troška také plesnutie do vody. Prijala to koalícia a opozícia, ale ja som v rozprave tam tiež vystúpil aj svoje dôvody som povedal ako jediný. Ale sa mi zdá, že to už bolo neskoro.
Je situácia taká, že je tu Európska únia, snaha o asociačnú dohodu, je tu Rusko, ktoré je dlhodobý partner a priateľ sprava. Tak tu sa vedie zápas o budúcnosť Ukrajiny. A je skutočne ťažké povedať, kto má v tomto smere väčšiu pravdu. Včera sme mali dlhú debatu s pánom veľvyslancom Ukrajiny. Ani tam sa mnohé veci nevyjasnili. A teda sa k tomu ešte vrátim. Ja na druhej strane obdivujem demonštrantov, že v tých strašných zimách celé mesiace tam stoja a teda demonštrujú, protestujú. No hovoria sa reči, že sú tam aj extrémisti, provokatéri, dokonca nejaký zahraničný vplyv a tak ďalej. Teraz som dostal z Nemecka, z Ameriky veľmi zaujímavé články na túto tému až také, by som povedal, tvrdé, ale nechcem o nich hovoriť skôr, pokiaľ si ich poriadne neprečítam. Proste niečo sa tam deje a my musíme podstatne viac na tú situáciu reagovať aj ako sused, aj ako budúci šéf V-4 aj ako budúci šéf Európskej únie, teda v roku 2016.
Ináč aj Rusku je venovaných v tej správe sedem riadkov. Teda Rusko náš veľký strategický partner je, bude. Čiže, by som povedal, aj počet riadkov by troška mal charakterizovať vzťah k tej krajine. Tam teraz máme špičkovú delegáciu na čele s pánom predsedom parlamentu, to je fajn, ale tuto o tom nikto nikdy nevedel. Až včera som sa zo správ dozvedel, že na návštevu už letia a že môj kolega sprava tu tri dni nebude, takže môžem si dávať svoje papiere na jeho stoličku, čomu sa veľmi teším, ale neviem, či z tých piatich poslancov niektorý je člen zahraničného výboru alebo člen európskeho výboru. Ten výber sa mi zdá taká Monte Carlo metóda. Ten, kto pozná matematiku, vie, čo to je.
K Ukrajine ešte dovoľte pár slov povedať. Troška som o tom hovoril aj včera s tým pánom veľvyslancom.
Rusko je blízke Ukrajine aj rečovo, mentalitou, historicky. Iste mali s nimi aj mnoho problémov najmä v druhej svetovej vojne, ale sú blízki. Čiže nemôžeme im zazlievať, že proste nemôžu odtrhnúť všetky pupočné šnúry od nich. Potrebujú od nich plyn, naftu, ekonomickú pomoc. A oni im to momentálne sľubujú. Čiže by som sa nečudoval, keby s nimi rokovali a prípadne aj niečo prijali.
Európska únia. Som na jej strane. Viem, že niekto to tak povedal, že nie je problém, ale je riešenie, to platí aj pre Ukrajinu, ale púť, cesta Ukrajiny do Európskej únie bude ešte dlhá, dlhá a ťažká a ešte je naozaj veľmi, veľmi ďaleko o tomto vážne hovoriť. Ja si myslím, že, a teraz ma budú zľava, sprava fackať, že asociačná dohoda z hľadiska Európskej únie je najmä ekonomická záležitosť, aby lacné tovary zasypali Ukrajinu (jogurty, mlieka, ja neviem čo všetko), to, čo tam sami majú. Čiže v tomto smere Európska únia nie je celkom férová, lebo oni ju tam neprijmú ešte viacej rokov, to vám prorokujem, pretože skutočne oni ešte nepatria do Európskej únie.
Ja som bol v Užhorode na čele delegácie jedenástich spisovateľov v minulom roku, koncom septembra, v októbri. Bola to veľmi dobrá návšteva. Ale sme videli to napätie, tú biedu, tie 100-eurové platy, o penziách nehovoriac, a tú polarizáciu a aj tých komunistov na čele, by som povedal, pravdupovediac, ktorí napríklad takto odstavili Tymošenkovú. A Európska únia zase chybne spravila z tohto hlavný dôvod. Proste Tymošenkovú dáva za asociačnú dohodu. Čiže za tým sa ešte hrajú veľké hry, ktoré my neodhalíme ako malá krajina, ani nemôžeme ich odhaliť, ale nejakým spôsobom môžeme nejako povedať niečo.
Teraz sa ako veľký úspech dáva, že Ukrajina štrukturálne fondy podpíše s Medzinárodným menovým fondom. No ja sa pamätám, keď to Klaus priniesol do federálnej vlády, až vtedy povedal, že koľko bodov (12 aspoň) patrí k tomu, ktoré tú krajinu naozaj posunuli niekde dozadu. Dostala peniaze, ale je to v moci všelikoho, a teda ja som včera pánu veľvyslancovi povedal, nepodpíšte to ešte, máte čas alebo vôbec to nepodpíšte tak ako váš sused. A veľmi mi to tvrdo zazlievajú. Spravili to Maďari a takisto im to veľmi zazlievajú. Veľvyslanec včera zdôrazňoval, ako je dôležité, aby čo najviac Ukrajincov dostalo víza do Európskej únie a tak ďalej. Tak na to som tiež povedal, ešte v rokoch 2000 – 2005 bolo v Taliansku milión Ukrajincov načierno. A proste všetci tam asi ostali a stratili sa pre Ukrajinu, a teda tiež víza pustili do Schengenu všetkých. Nevidím v tom nejaké veľké riešenie.
V tomto smere hodnotím ministra pozitívne, že načrtol dialóg, pravidlá hry, odmietanie násilia. Ale to je len teda verbálne. A my musíme najmä cez našu diplomaciu a iné veci proste naozaj Ukrajine sa snažiť pomôcť.
Tak o Ukrajine bolo snáď dosť povedaného.
Ešte teraz trocha k správe. Ja si myslím, že chýbajú tam aj nejaké ďalšie témy. Ja som teraz s dovolením dal otázku pánovi ministrovi. Dneska mi budete asi musieť odpovedať, lebo vyzerá to, že bola otázka vylosovaná ohľadom Číny, ľudských práv. Tak to tu nebudem spomínať. Ale tiež je to zvláštna procedúra, ako tu v parlamente a vo výboroch s tým zachádzame. Bude to otázkou popoludní.
Téma prenasledovania kresťanov je dneska tiež veľmi nebezpečná téma. Niekde som čítal, že každých 10 minút je jeden z kresťanov zabitý v krajinách, ako je Sýria, Egypt, alebo v mnohých iných moslimských krajinách. No ja som k tomuto tiež navrhol rezolúciu v Národnej rade, samozrejme, vôbec sme ju nedali do programu, odmietla to väčšina s tým, že však máme k tomu uznesenie z roku 2010. Ale to je nekonkrétne na situáciu, ktorá bola úplne iná. A teraz proste by bolo treba tiež aj o tomto debatovať alebo aspoň zadať to našim diplomatom, iste to robíte, lebo, čo je moc, to je moc. A keď my sme boli prenasledovaní 40 rokov na tému viery, tak veľmi dobre nám padlo, keď sa nás niekto zastával. Je táto situácia veľmi dôležitá najmä pre tie krajiny, ako sú Syria a Egypt. Dostávam z ministerstva pravidelne každý týždeň dve správy na túto tému, to je pekné. Mali sme debaty s veľvyslancami so všelikým na túto tému, zahraničný výbor, hovorím, to je tiež pekné, ale tú tendenciu musí byť vidieť aj zhora.
No ešte podnikanie. Ja tým už sa vraciam k správe. Ekonomická diplomacia, to je veľmi dôležité. Veľvyslanci sú leniví, aby behali za podnikateľmi a robili kontrakty, nechávajú to na obchoďákov a tak ďalej. Ale veľvyslanec rozhoduje. Ja som sa o to päť rokov pokúšal. Ale to už je dávno. Neviem, či sa to ešte menilo. Ale, viete, v parlamente sa naozaj priťažuje podnikateľom, najmä malým a stredným, všelijakým vymýšľaním. Bolo tu rodinné podnikanie, prešlo do tretieho čítania, by bol veľký základ budúcnosti proste rodinne podnikať niekde, kde si ľudia dôverujú. Odspodu všetko a tak ďalej zamietlo sa to proste. Ja očakávam, že koalícia príde s nejakým takýmto zákonom, lebo nemáme ho. Ale nevidím, že to, čo deklarujeme, vlastne naozaj aj robíme.
Tu je dosť dôležité, a to si treba uvedomiť, nemám to kde povedať vlastne, že naozaj niektoré zahraničné firmy, ktoré sem chodia, nás zdierajú. Dáme im stimuly, dáme im daňové prázdniny. A keď tie stimuly a daňové prázdniny sa skončia, tak neraz zdvihnú kotvy. To je veľmi nebezpečné. Poznám firmu, a už som to tu raz povedal, ktorá zaplatila 100 tisíc korún, len aby sa stala skoro majiteľom veľkej firmy. Odvtedy 100 miliónov zobrala. Nič nedali do tej firmy, je to rakúska firma. A takýchto firiem je veľa, ktoré proste takto robia. Európske projekty vlastne je ťažké sem dostať, je všeličo iné, aj napríklad to, že možno po ceste sa 40 % z nich stráca v piesku. Proste niekto si to urobí. Tiež sa mi nepáči, že veľké firmy ako U. S. Steel nás dávajú na súd, že tam nejaká tá americká firma s antimónom a molybdénom alebo s čím tiež nás dáva na veľké súdy, že Baťa žiada reštitúcie 1,3 mld. a tak ďalej z roku 1945 a tak ďalej. Na to by sme mali trošku tvrdšie ísť, lebo nás naozaj, nechcem povedať, vykorisťujú, tak ako to bolo za kapitalizmu.
Dosť vážna vec je aj táto tendencia, ktorá je tu teraz, u nás na našich uliciach, vrátiť ju občanom, priama demokracia, sme proti všetkým stranám. Je to tendencia k extrémizmu, ktorá môže aj v Európskom parlamente veľa zapríčiniť, keď tam získajú títo ľudia podstatne viac, ako tam dnes majú. Idú európske voľby, napríklad Združenie kresťanských seniorov má 21., 22. 2. konferenciu Kvalita života seniorov a voľby do Európskeho parlamentu. Pozývame vás tam. Keď tam niekto príde, budeme sa tešiť, aj rečniť ešte môže. Musí dať ale fľašku mne. (S úsmevom povedané.)
Ešte sa vrátim troška k tej správe teraz.
Ešte spomeniem niektoré témy, ktoré horia dnes. A nemám ich kde povedať. Možno to dneska poviem v interpelácii ministrovi kultúry.
Sme predsedníckou krajinou od júla V-4 a Slovenské národné divadlo odmietne pozvanie do Maďarska. Tak opýtam sa vážne tuto. Sándor Márai, plné noviny sú to. Zdá sa mi to absurdné, že to niekto môže urobiť. Aj na to sa opýtam dneska v interpelácii pána ministra kultúry.
Problém občianstva je tiež nedoriešený. Spravili sme nejaký zákon. Bohvie, či niekto je už občan, nie je občan, štatistiky nepoznáme, či niektorí špičkoví politici sú ešte naši občania. Čiže sa treba k tomu vrátiť a nejakým spôsobom to napraviť alebo polepšiť. Toto je horúca kaša, z ktorej nikomu sa nič nechce, bohužiaľ.
Ešte k ľudským právam, teda až dovolíte, to je tiež vaša téma. Nie je to celkom náplňou tohto. Ale opakovane sa ja snažím, aby sa sem dostala správa o ľudských právach globálne, a nie iba zo správy o rodovej rovnosti, správy ombudsmanky, o moldavskom zásahu a tak ďalej a tak ďalej. Ľudské práva sú široký pojem podľa našej ústavy, podľa Listiny ľudských práv. A patrilo by sa jedenkrát za rok venovať tomuto v tej správe. Vy máte komisiu, ktorá pracuje, ktorá už všeličo urobila do júna, má novú koncepciu, táto správa by sa mohla predebatovať naozaj aj tu.
Upozorňujem na to, čo sa teraz stalo, teda tzv. Estrela report. Nebudem sa k nemu už vracať, ale na úrovni Európskej únie každému je jasné, že tá správa bola mimo kompetencie Európskeho parlamentu, týkala sa vzdelávania zdravotníctva a rodiny, čo je kompetencia členských štátov. Boli tam také požiadavky, že potraty musia byť legálne, bezpečné, sú ľudským právom, treba ich štátom EÚ financovať, výhrady svedomia lekárov sú v rozpore s medzinárodnými normami, sexuálna výchova má byť na základnej škole aj proti vôli rodičov. Takéto témy tam boli a poslankyňa pani Beňová deň pred hlasovaním napísala na facebooku, že táto správa je jednoznačne v prospech každej spoločnosti, ktorá si želá, aby vychovala zodpovednú a informovanú generáciu mladých ľudí, ktorá považuje ženu a jej slobodné rozhodovanie v etických otázkach za plnohodnotnú a rovnoprávnu súčasť, primitívne, pedofilné nezmysly a lživé informácie šírené bigotnou klerikálnou loby vo facebooku a internete sú vymyslené a hlúpe. No chvíľu po hlasovaní napísala: „Dnes práva žien v EÚ porazili konzervatívci a nacionalisti, smutný obraz toho, akým smerom sa vzťah k úcte k ženám vyvíja, podporili to SDKÚ – DS, KDH, SMK, hanba im všetkým.“ Keď sa hlásime ku kresťanstvu, keď máme Cyrila a Metoda v preambule, tak aj vaši poslanci by mali vedieť, že niektoré vety, ktoré sa tam požadujú, sú proti našim zákonom, a teda sú protizákonné. Takže toto oni nevedia? Táto tendencia je tu už dlho. Teraz bude 20 rokov od konferencie v Káhire, v roku 1994 bola, pamätáte sa na to, o reprodukčných správach. Odvtedy tento trend tu je. Prednedávnom sa schválila tzv. Lunacek report. Viete o nej? Je to tiež plesnutie do vody, pretože je to kompetencia národných štátov, ale naši poslanci, ktorí sú tam, by mali vedieť, že teda nie, odtál potál.
Vážený pán minister, mám ešte všelijaké papieriky, dúfam, že som na nič podstatné nezabudol.
Ešte voľačo posledné. Oceňujem, že v správe hovoríte to, že budeme oslavovať 25. výročie Nežnej revolúcie, oceňujem aj to, že ste Cyrila a Metoda nazvali svätými, to nie každý urobí. No a teda aj to, že si nikto nevšimol revolúciu alebo vtedy kachličkoval, alebo, ako pán Blaha, je tu, povedal na výbore, že väčšina ľudí vnímala revolúciu, až keď prišla o prácu, tak toto sú veci, ktoré sú troška mimo. A na pána Blahu je ťažké reagovať, lebo on reaguje len poznámkami. Keby bol aj v rozprave, tak by sme mu nandali. Ale, bohužiaľ, ešte nevystúpil v rozprave. Ale dúfam, že raz v nej vystúpi.
K tomu, že 10 rokov EÚ je veľmi dôležitou vecou. Budeme mať 1. mája toto výročie. Pamätám si na tú noc, bol som v Ríme, nejako sme si popíjali pred ambasádou o polnoci, tešili sme sa, že sme v Európskej únii. Možnože je aj šanca, aby sa spravila nielen na tom, ako sa to volá, fóre, ktoré bude, lebo tam predsa je len málo priestoru, všeobecná debata Európskej únie. Európska únia nie je problém neriešený. Nalejme si čistého vína, urobme o tom väčšiu debatu. A teraz je šanca na to, 10 rokov v EÚ na to je veľmi dobrá príležitosť.
Ešte chcem pripomenúť, že Európska únia akosi mlčí, čo sa týka tých štyroch svojich zásadných bodov, ako sú centralizácia bánk, fiškálne hospodárstvo, demokratická legitimita. Dosť dlho je o tom ticho. Čiže neviem celkom, prečo mlčí. A niečo sa tam pripravuje, ale celkom neviem asi, čo to je. A vy to iste viete.
Tak prepáčte, že som skákal od témy na tému, ďakujem, že ste si ma vypočuli, a teda ešte poobede tuším bude jedna otázka na tému Čína, pán minister. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2014 9:56 - 9:58 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Hovoriť o expremiérovi Dzurindovi nebude ľahké. A to sa mi teraz stalo. Ja myslím, že to bol fundovaný prejav bez žlče a v snahe niečo zlepšiť. Čiže hodnotím ho pozitívne. Musím z môjho veľa vyškrtať, pretože už mi všeličo pán Dzurinda povedal. Je to šéf Centra pre európske inštitúcie. Viete že existuje taký think-tank v EPP, vysoká funkcia európska. Dzurinda bol 8 rokov premiérom. Pod jeho vedením sme sa dostali do EÚ, NATO. Na to by sme nemali zabudnúť. Vtedy sme doháňali dva roky stratené Mečiarom. Ja som ho zažil mnohokrát, v Taliansku, kde naozaj premiéri uznávali a závideli to, že 8 rokov má Slovensko jedného premiéra, ktorý vydržal v tých silných tlakoch a tak ďalej. Jeden taliansky premiér, keď poviem meno, tak Mikimu to poškodí, ho volal Miki. (Povedané s úsmevom.) Iste viete, kto to bol. A teda ho uznával v čase, keď ešte aj on bol veľmi slávny. Ja si myslím už posledne, je to trocha vtipné, že Miki dostal dva štichy v Košiciach. To som ti vonkoncom nezazlieval. Keď som bol v Ríme, tak Feldek dostal 5 štichov, keď sa poklonil niekde Dantemu. A urobilo mu to tam veľkú popularitu. Takže to ti troška zazlievam, že si si to príliš zazlieval. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2014 11:43 - 11:47 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážení kolegovia, kolegyne, pár slov. Ten zákon sem náhle padol, tak som sa len rýchlo pripravoval, ale pár slov dedka, vlastne už aj pradedka, ktorý tých vnukov má okolo seba dosť. Je to dobrý zákon, komplexný, by som povedal, humánny, prosociálny, dobre spracovaný. Vychádza z reality, ktorá tu vlastne je, pozná ju a snaží sa ju riešiť. A nebol to ľahký zákon, lebo naozaj je tam myslené na všetko, až možno až príliš detailne a tak to asi má byť. Chcem podotknúť, že takéto detské skupiny, samozrejme, tu existujú. Mamička má jedno-dve deti, možno aj tri. Stará sa o nich a tak zoberie jej susedku, druhú, tretiu. Hrá sa s nimi a tak ďalej. No je to, samozrejme, treba to legalizovať. Treba dať tomu nejaké pravidlá a treba aj umožniť týmto, ktorí to tak potichu robia, susedsky, aby to mohli robiť proste profi a podľa zákona.
Ja si tiež myslím, že tie fyzické osoby aj bez detí by tam mohli byť, už či tie deti im vyrástli, alebo ich snáď nikdy nemali, alebo prípadne sú aj slobodní a majú radi veľmi deti a môžu sa im venovať. Čiže toto je určité obmedzenie, že len keď matka s dieťaťom. Ale takých je tiež dosť, ale dal by som tam aj paragraf. Snáď v druhom čítaní, dúfam, že to príde.
Troška mi nie je jasné, jak je to so vzdelaním, lebo keď vzdelanie, potrebujete byť v materskej škole alebo niekde inde potrebujete dokumenty, pedagogické vzdelanie a tak ďalej, sociálne, čiže či sa tam na to nepozerá? Toto som troška neprečítal, tak ale nedozvedel som sa, ako to tam vlastne je. Ja som bol teraz v sobotu v Seni, to je pri Košiciach, v takom, v materskej škôlke, ktorá patrí teda mestu alebo dedinke, no a som bol mimoriadne prekvapený, jak si z eurofondov dokázali veľmi pekne pripraviť unikátne prístroje, triedy. Lebo treba ich veľmi pochváliť. A teda určite ten sociálny fond alebo možno aj nejaké iné existujú, ktoré by toto mohli podporiť. Tam je problém ten, že keby každá rodinka, ktorá chce toto robiť, mala ten fond žiadať, vieme, že sa z toho fondu vždycky veľa potratí kdekade na čo. Čiže či by nemohol byť nejaký vzorový projekt napísaný, ktorý by potom už všetci kopírovali alebo napísali si tam svoje dáta? Čiže to by veľmi, veľmi tým ľuďom pomohlo. Alebo keby bol jeden odberateľ, ktorý by bol ako pre všetky takéto veci, už by musel byť nejako inštitucionalizovaný, aby prípadne potom dával tým, ktorí sa do tohto vmestia.
Čo sa týka tej bezodplatnosti. To sa mi celkom neľúbi teda, lebo tak keď je niekto veľmi altruistický a až príliš sociálny, prosociálny alebo prosociálny, tak, samozrejme, môže to robiť aj zadarmo, pochopiteľne, ale do výšky oprávnených nákladov, to je vlastne tak fifty-fifty. No ja by som povedal, že to je mamička, ktorá sa tomuto venuje. Iste je to ťažká práca, kvalifikovaná práca, tak jej treba dať aj nejakým spôsobom zarobiť, keď sa už tomuto venuje, alebo jej umožniť nejaký odpis daní, alebo nejakú inú výhodu by mala mať za to, že si takúto vážnu aj zodpovednú prácu berie na seba. Tam hneď je kopu pokút, až by niečo urobila. Ale aj opačne, myslím si, že niečo z toho mať.
Posledná vec, že 24 detí sa mi zdá trolinka moc, lebo to niekedy býva v bytoch alebo v nejakých menších zariadeniach. Čiže 24 detí takýchto tam pobehovať je už troška náročné pre takúto skupinu, ale ako maximálny stav nakoniec, keď to tam je, není to zlé. Ale neviem si predstaviť škôlku s 24 deťmi v nejakom rodinnom domčeku. No, v lete ešte-ešte.
Jeden taký, taká poznámka záverečná je, že vlastne vieme, že je tu demografická kríza, že starí stále stárnu, nie a nie umrieť. Stále je ich viac. A mladí, rodí detí sa menej, stále menej rodia. No viete, že za chvíľku aj 30, v niektorých krajinách aj 40 % starých ľudí. To je problém sám osebe.
Ale to, že sa deti nerodia, ani Slovensko v tom není žiadny fenomén, skôr je na spodnej stránke tabuľky, tak to znamená aj pre štát, že treba podporovať rodinu, treba podporovať rodinu s deťmi, treba podporovať rodenie detí a tak ďalej, aby aj táto, aby, aby boli snáď detské skupiny a neboli deti do nich. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.2.2014 18:46 - 18:53 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážení kolegovia. Pani Žitňanská mi pripomenula jeden pohreb, kde jeden pán farár nepovedal, že "vážení pozostalí", ale povedal "vážení zosnulí". Tak ale už teraz ďalej vážne, áno.
Ďakujem, že ste mi umožnili dneska vystúpiť, pretože z Jura sa sem dostať na deviatu není až také jednoduché. Chcel by som samozrejme podporiť túto novelu. Je presne v súlade s princípom subsidiarity, ktorý hovorí, že o problémoch ľudí treba rozhodovať tam, kde tie problémy vznikajú, t. j. zdola, čiže v obciach a mestách. Niekde som čítal, že na Slovensku je dnes asi 15 000 hracích automatov a už existujú obce, ktoré prijatím zákona 171 ešte z roku 2005, ale z júla 2011 využili legislatívnu úpravu zákona o hazardných hrách a zásadným spôsobom zasiahli do riešenia tohto problému na vlastnom území.
Primátori a starostovia tak dostali nástroj, ktorý umožnil samosprávam rozhodovať o tom, či na svojom území budú alebo nebudú trpieť hazard. Nedávno som dostal telefonát zo Zuberca, že tam bola úspešná petícia a že teda je šanca, že odtiaľ hazard, z tejto peknej turistickej a lyžiarskej obce, zmizne. Aj pán poslanec Zajac už povedal, že Sabinov bol takým priekopníkom u nás v boji proti hazardu, kde všeobecným záväzným nariadením sa vlastne zakázali hazardné hry a tak sa prakticky zrušilo prevádzkovanie 60 automatov v tomto meste. A mesto týmto spôsobom prišlo asi okolo 100 000 eur ročne.
Ja som hľadal rýchlo nejaké štatistiky, ale našiel som iba štatistiku, ale aj tá je zaujímavá, z roku 2002, kde sa do hazardu investovalo 24,5 mld. korún. To je toľko ako polovica tržieb U.S Steel. Z toho tri štvrtiny, 18 mld. sa vyplácajú na výhrach, vyplatili vtedy na výhrach a 6,4 mld. sa dával do štátneho rozpočtu, daňovým úradom a do rozpočtov obcí. Čiže obidve tie čísla sú poučné, že teda 18 mld. výhercom a 6,4 mld. štátu. To je prakticky, temer za nič dostane takúto sumu. Nevidel som, jak to išlo ďalej, ale ďakujem pani poslankyni Žitňanskej, ktorá vlastne povedala aj o tých štatistikách ďalej.
Podľa dnešnej legislatívy primátori a starostovia, to tu už vlastne aj bolo, takéto rozhodnutie už nemôžu urobiť, lebo schválená novela zákona o hazardných hrách z decembra 2012 vyšla v ústrety práve prevádzkovateľom týchto zariadení. Týmto sa fakticky obmedzila právomoc obcí a miest, ako aj záujmy obyvateľov a znížila sa tak aj ochrana občanov pred negatívnymi javmi hazardu. Preto rád podporím svojich kolegov, ktorí týmto návrhom sa snažia o prinavrátenie možnosti obciam regulovať vývoj hazardných hier na vlastnom území a tým vrátiť samosprávam to, čo im zákony o obecnej samospráve prisudzujú, medzi inými aj zodpovednosť za zdravý vývoj obyvateľov v ich obciach.
Už mnohí to tu povedali, že hazard je spoločenským problémom, ktorý výrazne negatívne zasahuje do medziľudských vzťahov a osobnosti človeka. Samozrejme to netrápi len nás, ale mnohé krajiny aj susedia bojujú s hazardom. Niektorí to berú vážne, iní menej vážne, lebo sú to aj veľké peniaze, ktoré tečú takto do pokladni štátu, miest a obcí.
Pár takých príkladov týkajúcich sa našich susedov, Rakúska, Nemecka aj Švajčiarska, ktoré by snáď mohli byť aj inšpiráciou pre nás. Napríklad v Rakúsku je taký zákon z roku ´89, ktorý toto prevádzkovanie hazardných hier upravuje. Podľa zahraničnej tlače, teda rakúskej, väčšina Rakúšakov si myslia, že hazard by mal štát viacej obmedziť. Rakúšania oceňujú, že zákon ukladá majiteľom herní a kasín obmedziť prístup do ich priestorov ľuďom, ktorí nie sú spôsobilí hrať hazardné hry. Je taký prípad, Kasíno Austria dokonca muselo nahradiť vysoké prehry ľuďom, ktorých súd uznal za neprispôsobivých hrať hazardné hry. V Nemecku je to tak, že hráč pri automate, zákon o to dbá, by nemal stratiť viac ako 80 eur. Nielen prehra, ale aj výška výhry je obmedzená. Nesmie vyhrať viac ako 500 eur za hodinu. Zákon to nedovoľuje. Samosprávy majú aj právomoc určovať vek občanov, ktorí môžu vstúpiť do kasína. Kým napríklad v Berlíne radnica umožnila hrať mladým od 18-ch rokov, v Stuttgarte môžu vstúpiť iba hráči starší než 21 rokov. V Nemecku, aby z hazardných hier vylúčili sociálne najslabšie skupiny, na vstup do kasín platí prísny kódex odievania. Kto nemá sako a kravatu, do kasín nemôže vstúpiť. V Nemecku až 80 % príjmu kasín vyprodukujú hracie automaty na rozdiel od Slovenska. Tam však eurokríza zasiahla aj priemysel hazardu. Pre odliv hráčov museli zavrieť v nemeckých mestách desiatky kasín. Asi najdemokratickejšie a s veľkou subsidiaritou je to vo Švajčiarsku, kde razantne postupujú proti hazardu. Ich zákon zakazuje umiestniť hracie automaty v baroch, krčmách a herniach. Dá sa to iba v kasíne. Len čo sa v niektorom mieste alebo obci objaví požiadavka na otvorenie kasína alebo herne, samospráva usporiada miestne referendum, v ktorom občania povedia, či s týmto zámerom súhlasia alebo nie.
Záverom, som za túto novelu a budem ju podporovať a verím, že by mohla prísť, pretože prináša rozumný prvok do regulácie našich herní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2014 12:00 - 12:01 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja len krátko. Ďakujem Tonkovi Martvoňovi za, v podstate súhlasím s jeho príspevkom a oceňujem jeho prácu, že sa naozaj snaží toto Slovensko nejakým spôsobom polepšiť. No.
Čo sa týka tej komisie, samozrejme, bol to taký návrh od pasu strelený. Pamätáte sa na lustrácie? To bola téma veľmi populárna a v Čechách ešte stále je. Bola to dôležitá téma, ale lustrácie mnohých poškodili. Keby tam vtedy neboli tie komisie, alebo nebola ešte v jej začiatkoch, tak mnohí ľudia by dneska boli v kýbľoch, alebo by boli úplne odpílení. O tej komisií, ktorá v roku 2002 až 2008 pracovala, pravdupovediac, neviem, nebol som vtedy v politike. Ale aj lustrácie, aj do dnešného dňa umožňujú, bolo to vidieť nedávno, obrátiť sa aj na súd. Čiže ja si myslím, že aj tí ľudia, ktorí za 50-tisícové úroky si požičali pár tisíc alebo sto euro, tak by sa mohli obrátiť na súd, pretože boli zneužití, urobili to v dobrej vôli, v neznalosti a tak ďalej. Čiže možno je to o, možná, že sa aj obracajú, ale proste nemali sme nechať celkom ani tú minulosť, aspoň politicky to naozaj všetci využiť.
Ďakujem.
Skryt prepis