Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.9.2014 o 14:12 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2014 16:38 - 16:39 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja sa, Ferko, Šebejovi, ďakujem, že teda ma riadne nepokefoval, som myslel (smiech v sále), že ma, nejakým spôsobom mi to vráti. No ďakujem veľmi pekne. A ja by som ešte dopovedal, že ja som sa pred 60 rokmi učil túto definíciu, teraz mi napadla, že: vrstva je doskovité teleso jednotné svojím petrografickým zložením. Keď ma v noci zobudíte, tak vám ju poviem. A 60 rokov som sa túto definíciu nepotreboval. Takže za chvíľu umriem a niekto, keby sa ma opýtal, že čo to je vrstva, okamžite mu to poviem. Ale, bohužiaľ, sa ma na to ešte doteraz nikto neopýtal.
No a tú matematiku skúsim niekde zakomponovať, len vtedy, bohužiaľ, bude tu asi veľká nuda, a pokúsim sa o to.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2014 16:28 - 16:37 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Dobrý večer, vážené panie podpredsedníčky, vážení kolegovia, kolegyne, vážená pani spravodajkyňa. Tak ja myslím, že je to úspešný zákon, pretože už takú diskusiu, dlhú, sme dávno nemali. A všeličo sa tu vyventilovalo, toľko tém, koľko poslancov. Tak ja, nakoľko tých faktických nemalo byť toľko, ja na pár zareagujem a potom sa vrátim veľmi rýchlo k zákonu, no.
Tu sa hovorilo o potravinách, lacných v Rakúsku, drahých u nás a tak ďalej. Iste to všetci vieme, ale veľa sa o tom diskutuje aj na Facebooku, 10 percent DPH v Rakúsku, 20 DPH na potraviny u nás. Dotácie v Európskej únii, z ktorých my máme voľakedy 40 percent, teraz 60 percent. Tým pádom sú ich potraviny omnoho atraktívnejšie. Dotácie Ameriky sú ešte väčšie, farmárom svojim. Zabíja to celú Afriku. Nedávno bol krásny film o tom na STV 2. Ale to je prvá poznámka.
Druhá k pánovi Hlinovi, neviem, či tu je Lojzko. Bilbordové šumy, no, je to pravda, naozaj, idúcky domov autom, tak sú tisícky bilbordov. Idú voľby. Ja som voľakedy mal tri bilbordy dva týždne, aj to som mal výčitky svedomia. Teraz každý poslanec do miestneho zastupiteľstva má x bilbordov, jeden za druhým, čiže vlastne za to skôr môžu tí poslanci alebo kandidáti ako tie firmy, ktoré to potom, alebo zákony nakoniec, ktoré to umožňujú. Ale fakt, že je toho v poslednom čase veľa.
U nás v bufete neni, bohužiaľ, víno, ale to teda radšej vyškrtnem zo svojho príspevku, potom keď budem to korigovať. Ale je tam Aloe vera. To je výborný nápoj, vraj posilňuje činnosť mozgu, tak vždycky si ho dám. A predvčerom som ho doniesol aj domov a svokre som ho dal, teda má 96 rokov, aby sme posilnili mozog, ale ona povedala, že to ona vôbec nepotrebuje: vráť to svojim kolegom do parlamentu, tam to potrebujú, keď to sledujem, tie prenosy. Dúfam, že ma nesleduje dneska.
No a posledné, čo poviem pánovi Šebejovi, je tuná, tak to som nevedel, že on je taký dobrý chemik, biochemik. Ja teda tiež mám štátnice z chémie a rozmýšľal som, jako by som vás trocha ohúril. Tak som chcel najprv hovoriť o matematike len to by bola nuda sama, nejaká štatistika alebo nejaké diferenciálne integrálne rovnice. Ale, Ferko Šebej, vyskúšam ťa a už potom pôjdem k veci. Či vieš, čo to je: para-para-dichlor-difenyl-trichlor-metyl-metan? Potom mi to povieš v technickej poznámke. Alebo čo je dimetylglyoxim? Na to sa pamätám, je tomu 50 rokov. To prvé, druhé sa volá  Čugajevovo činidlo, to prvé je DDT, a druhé, dokazuje sa tým nikel v analytike. Vidíte, že aj ja som múdry, nielen Fero Šebej. Dobre. (Reakcia v sále.)
Tak, vážení, a teraz už vôbec k zákonu. Súhlasím, že v bufetoch by sa nejakým spôsobom malo obmedziť všetko, čo sa tam predáva. Neviem si predstaviť, že by naozaj sa dnes osemnástkam predávali alkoholické nápoje a pivo alebo tabakové výrobky a výrobky z nich, no, z tabaku. Toto je tam asi troška redundantné, to určite sa v školách asi nepredáva, nemôže predávať. Iste si to v tých bufetoch alebo v potravinách vedľa môžu kúpiť títo ľudia. Aj si, bohužiaľ, kupujú. Na druhej strane, keď sa pozrieme, a tá diskusia ukázala, naozaj tých nezdravých potravín je všade veľmi veľa, v obchodných reťazcoch, v bufetoch, a teda prečo nezaútočiť na hotdogy, alebo po slovensky "teplých psov"? Ale máme tu jazykový zákon. McDonaldy, proste, rýchle tieto, KFC a tak ďalej a tak ďalej. Tak naozaj, tieto americké vzory rýchle najedenie sa s nejakým divným mäsom dotovaným všelijakými vitamínmi, ja neviem čím, na rýchly rast, je tiež vážna, veľmi vážna téma, no.
O športe sa tu veľa rozprávalo, o prevencii. Keď deťom nedáme prístup k športu zo začiatku a neukážeme, že treba sa sebazapierať, drina, pot, tréning a tak ďalej a tak ďalej, tak z nich zostanú títo tlstí študenti, ktorí naozaj kotrmelec nevedia a napchávajú sa hamburgermi. To je, bohužiaľ, pravda, no. To je tiež téma, ktorá by sa tu voľakedy... A určite, keď športujete, tak určite jete Tatranku alebo neviem čo, všetko spálite, vybeháte, vypotíte všetko zlé zo seba, a teda to nie je, bohužiaľ, prípad dnešnej našej mládeže, no.
Samozrejme, v dôvodovej správe by som troška aj pozitívne možná povedal niečo, alebo že teda treba jesť mlieko, jogurty, syry, mliečne výrobky, ovocie, zeleninu a neviem čo ešte, džúsy a tak ďalej. A teda toto tam v prvom rade treba dávať, no. Tak ja by som tam spomenul, aby sme neboli len zakazujúci a negatívni.
Taká asociácia, maličká, no. Pamätáte sa, že voľakedy za socializmu sme si čo kupovali ? Tatranku a čokoládu, ktorá sa volala Rumba. Pamätáš sa? Ty sa ešte nepamätáš, pán Poliačik, ty si ešte ani nežil vtedy. Ale Rumbu ešte stále predávajú. Proste išiel si do samoobsluhy, postavil sa do radu, polhodinu čakal a za minútu si si kúpil Rumbu a Tatranku a išiel si von, lebo si nemal väčší výber. Teraz je to opačne teda, teraz hneď dostaneš košík, môžeš ísť dopredu, hodinu sa rozhoduješ, že či si kúpiš z tých sto sort alebo z týchto sort, medzi ktorými je iste aj veľa nezdravých a iste veľa aj závadných. Ale to by mal niekto iný ustrážiť.
No záverom ešte, samozrejme, čo všetko škodí deťom, no. Nielen výživa, ale aj chýbajúce rodinné prostredie, čas rodičov, tvrdá sparťanská výchova, možno aj určitá forma vojenskej prípravy. Nemajú ju. A, samozrejme, drogy, ponuka, počítač, všetko, čo je na nej, televízie nemožné, pornografia. Nedávno, a stále to Tatrabanka opakuje, bankové konto pre deti, kartu pre malé deti, aby si uvedomili, že si môžu vybrať svoje vreckové – rodičia tam budú posielať cez internetbanking – ony si budú vyberať, budú zodpovedať a tak ďalej. Čiže podľa mňa je to tiež veľmi choré a tiež to naše deti posúva niekde inde.
No a posledná poznámka, tiež troška asociatívna. Zdravá výživa je samozrejme dôležitá, ale keď sa pozriem na našich dedov a pradedov niekde na východe, no, tak dlho žili a všeličoho sa dožili, aj kopu vecí urobili a nemali páru o nejakej zdravej výchove či výžive. Najedli sa klobásky, slaninky, zapili všeličím, a teda dlho, dlho žili. A je to zaujímavé, že dneska napriek tomu, že dýchame veľmi zlý vzduch, smog, že jeme nezdravé potraviny, že sa vzrušujeme, neviem čím všetkým, horory, choroby, detektívky v televíziách, predsa relatívne dlho žijeme. To je zaujímavé. Každý rok sa o tri mesiace zvyšuje vekový priemer nášho života. A dneska seniori tretinu svojho života prežijú v penzii, vlastne na oddychu, čo začína byť veľmi vážny problém.
Čiže aj tu troška chcem podčiarknuť, vrátiť sa k tým našim dedom a pradedom z východu. Chudobný, skromný, tvrdý život, ale mali určitú orientáciu, určitú dobrotu v srdci, určitú duchovnú orientáciu, ktorá ich tiež svojím spôsobom držala nad vodou, Čiže dovoľte teda, že teda by som skončil takúto komplexnú, by som povedal, asociatívnou metódou získaný príspevok. Ale ja si myslím, že keby zákon prejde – a prečo by nemohol prejsť? – samozrejme by sa mal v druhom kole vylepšiť a dať sa tam nejaké veci, ktoré tu aj z diskusií vyplynuli. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Sme v druhom čítaní, pán poslanec.

Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
Nemusíme do detí všetko pchať to, čo trh ponúka. To je, myslím, dobré. A že aj škola má byť v tomto vzorom, to je tiež dobré.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2014 16:18 - 16:20 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Martin mi nahral na smeč, lebo tu je možnosť povedať základný rozpor, by som povedal, medzi liberálnym a konzervatívnym postojom a pohľadom na život.
Ja poznám dobre antiautoritatívnu výchovu O´Neilla z Anglicka, uznávajú ju, v mnohom je veľmi, veľmi dobrá. Aj Montesóri, ktorú  on uznáva, pedagogiku, ktorá je tiež veľmi dobrá. Treba v ľuďoch a v deťoch podporovať samostatnosť rozhodovania, ale aj vážnu zodpovednosť, lebo človek je zodpovedný za svoje činy. Nemôže sa vždy rozhodnúť dobre sám. Každý vidíme, že sme sa stokrát rozhodli a bola to hlúposť, alebo sme spravili vážnu chybu, tak už by sme mali vedieť, že nie vždy, keď sa rozhodujeme, je to dobré.
Sú tu aj zákony, sú tu ľudské zákony, treba dodržiavať. Samozrejme narazíme na nich, keď raz nedáme prednosť v jazde alebo na stopke nezastaneme, tak sa z vlastného rozhodnutia za chvíľu ocitneme na cintoríne. Ale sú tu aj iné zákony, a my ich nazývame Božie alebo Desatoro, ktoré tiež nemožno meniť, a môže ich len ten zmeniť, kto ich ustanovil. Čiže nemôžme z vlastného rozhodnutia ukradnúť, zničiť svoje zdravie, piť veľa, drogy brať a tak ďalej. Nemôžme ísť na potrat, keď sa nám zachce, nemôžme robiť eutanáziu, keď sa nám zachce. Čiže áno, rozhodovať sa, ale byť aj zodpovedný za svoje činy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 11:46 - 11:48 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja tiež očakávam, že pán poslanec Puci dá nejaký návrh, ktorý naozaj bude dôstojný ústavy. Iste v ústave by mali byť iba perly, všeobecné tvrdenia a ďalej sa odvolávať na zákony, ktoré to spresnia. Dávať do ústavy takú frázu, že spotrebiteľské obaly a tak ďalej, že príroda, minerálna voda balená do spotrebiteľských obalov sa jako dovoľuje vyvážať a tak ďalej, sa mi zdá veľmi detailné a to naozaj by sa dalo odbaviť vetou, že podrobnosti stanoví zákon.
Táto ústava, tu som už viackrát tu povedal, si vyžaduje iste viaceré zmeny, skôr by som povedal, nie zásadné, ale skôr také logistické, drobné, a treba ju dať na diskusiu celonárodnú, kde sa mnohé veci, ktoré sa za ten čas pomenili alebo neboli rýchlo horúcou ihlou šité, treba ich zmeniť. Napr. ja často spomínam aj diskrimináciu podľa veku, by tam taká fráza mohla byť, nielen čo sa týka presvedčenia, pohlavia, národnosti a tak ďalej, etnicity.
No mne sa zdá, že voda je, samozrejme, veľké bohatstvo, ale aj naše drevo je veľké bohatstvo a vieme, že sa tu 20-25 rokov drancujú naše lesy a najlepšie lesy sa vyvážajú von a vonku sa to spracováva a odtiaľ ide surové drevo a všelikto je na tom nabalený.
No čiže som za to, aby prípadne aj tú vetu s tou prírodnou minerálkou so spotrebiteľským obalom, nejakým spôsobom ste zmenili, aby sme nemali nejaké obaly v našej ústave.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2014 10:56 - 10:58 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Aj ja ďakujem za predchádzajúci komplexný pohľad na túto vec. Ja by som chcel zdôrazniť, že veľmi dôležité je, aby sme za korupciu požadovali aj strácanie sa peňazí po ceste ku konečnému realizátorovi, napríklad pri europrojektoch. Peniaze z Bruselu prídu konečnému realizátorovi, ale tak neskoro, že sú prakticky potratené, a ten, ktorý tú prácu na konci urobí, proste nedostane ani to svoje, ani to, na čo si požičal úver, aby mohol nakúpiť techniku, technológiu a tak ďalej. Nedostane nič. A súdi sa bezúspešne roky. A to, čo sa po ceste stratilo bez práce cez firmy, ktoré nemajú ani človeka, ani zariadenie, ani mechanizmy, to je tiež korupcia.
A ja si myslím, že nie sú to ojedinelé prípady, ale je to systém, ktorý dneska v europrojektoch, bohužiaľ, je. Na rôzne vzorové projekty netreba 230 sprostredkovateľov, ako povedal pán minister Vážny... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Kolegovia, prosím vás, prosím vás o kľud v miestnosti.

Mikloško, Jozef, poslanec NR SR
Tento povedal, že máme 230 sprostredkovateľských firiem, ktoré pomáhajú pri napísaní a vybavení projektov. Samozrejme, napríklad projekty reštrukturalizácie a obce alebo nejaké, to je stokrát ten istý projekt, ale napriek tomu to stokrát musí si to sprostredkovateľov, ktorí si berú všimné alebo proste percentá z toho, a ja aj toto nazývam čiastočne, keď aj neúmerne, korupciou.
Ešte k zákonu mám tú poznámku, že pri požadovaní odmeny tomu, ktorý to nahlási, treba dať svoju žiadosť, do nej dať meno, priezvisko, bydlisko a tak ďalej. Proste odmenu treba žiadať písomne, kópiu kdekade poslať, a to sa mi zdá, že nebráni tých oznamovateľov pred nejakými útokmi, no. Nie je na odmenu právny nárok, ale je len 50-krát minimálnou mzdou... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2014 16:40 - 16:42 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja som sa prihlásil, pán poslanec Číž, ešte keď som vôbec nevedel, čo poviem. Ale bol si môj šéf... (Smiech v sále.) Ale mal som dosť času na to sa pripraviť. Takže už som dobre pripravený. On bol mojím šéfom v mandátovom a imunitnom výbore. No ale už ním nie je. Takže uznávam ho aj naďalej a teda vôbec mi nevadí to, ako rýchlo rozpráva. Ja rozprávam tiež tak rýchlo, že ani žena mi nerozumie. Dobre.
Chcem povedať, že naozaj byť europoslancom a byť predsedom VÚC-ky alebo byť predsedom VÚC-ky a poslancom a byť primátorom veľkého mesta a zase poslancom je veľmi, veľmi ťažké. To naozaj len génius môže zvládnuť. Ja by som to určite zvládol. (S úsmevom povedané.) Ale určite to mnohí nezvládajú. Ja vidím, že v strane SMER nejsou lidé. No keď z kandidátky strany 123. sa dostane za poslanca sem, pretože všetci idú do vlády a tak ďalej, to je trocha až príliš moc. A poslanec je tu na to, aby dával zákony, interpelácie, otázky, vystupoval v rozpravách, dával faktické poznámky a tak ďalej. A keď si ja pozriem tam ten seriál „Do tankoch!“, tak skutočne mnoho poslancov tu toho moc neurobí, iste hlasuje, ale to je, sa mi zdá, nie celkom dostatočné. Ja si myslím, že to prelínanie vlády, parlamentu, VÚC-ky, verejnej správy a tak ďalej súvisí aj s čerpaním eurofondov. A to sme dneska s hrôzou v eurovýbore zistili, tam nám to povedali, že vlastne 338 mil. eur sa pozastavili platby, ktoré sa legálne požiadali, pretože predtým sa tu pozastavilo 526 mil. eur, pretože sa zistili chyby pri audite a tak ďalej a tak ďalej. Čiže tam naozaj sú strašné úniky peňazí kdekade a veľa percent z eurofondov sa stráca v piesku počas tejto cesty, keď sa dáva práca firmám, ktoré nič nerobia, a tie to pošlú ďalej... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

24.9.2014 14:25 - 14:26 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
K pánu Kolesíkovi len to, že ja som presne povedal toto, že NKÚ chodí kade-tade na kontroly, však na to tu je, ale dva a pol roka sme ani nevedeli kde, a teraz prvýkrát naraz ju menujeme, aby išla kontrolovať Enel. Čiže to sa mi zdá zvláštne, že cez Národnú radu musíme preháňať ako toto menovanie na kontrolu. Ale to, že by som dehonestoval NKÚ, to vonkoncom, vonkoncom nie. Ctím si a vážim ich prácu, no.
S Hudackým aj s pánom Danišom samozrejme súhlasím. Samozrejme, hospodársky výbor by to mal tak isto dostať do svojho rokovania. A to, že keď vidíme už dlhé roky, že tá firma, ktorá to robí, to nezvláda, sme mohli dávno so svojím podielom, ktorý máme v tomto, v Slovenských elektrárňach, niečo urobiť. Vo svete sa stavia veľa elektrární, vie sa, ako sa to robí. Nateraz bolo ticho a vystúpilo sa s týmto až vtedy, keď naraz vidíme, že Enel chce predať svoj podiel proste niekomu, no. Čiže v tomto smere to sa mi proste nepáčilo, že ja som, už som to vlastne povedal.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2014 14:12 - 14:20 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán spravodajca, vážení kolegovia, kolegyne, nechcem tu vystupovať ako poradca pre všetko, ale vo svojom živote som sa niekoľkokrát stretol s týmto problémom aj dosť zblízka, takže dovolím si povedať pár slov a otázok k tejto téme.
Som samozrejme za atómovú energiu, momentálne niet inej cesty. Poslanec Huba sedí tam, takže aj tak to hovorím. Jediná perspektíva je preto, aby sme sa zamerali na atóm. Možno, že príde nejaký vedecký výsledok o plazme a ďalších možnostiach, nateraz nie je také, a teda nemôžme to len kritizovať a potom využívať energiu, musíme povedať aj to B, že súhlasíme s postupom tak, jaký je dnes vo svete.
Samozrejme, atómová energia musí byť bezpečná, kontrolovaná s najnovšou modernou technikou. Myslím, že takou aj ku koncu bola aj elektráreň Jaslovské Bohunice. No, žiaľ, po renovácii sa táto, tieto Bohunice sa zastavili, najmä na nátlak Rakúska a na našu snahu vstúpiť do Európskej únie, keď to bola táto podmienka. Myslím si, že to bola škoda, že sme vtedy zastavili Bohunice, ale inej cesty asi nebolo. Vtedy Európskej únii nevadilo, že Nemecko, Francúzsko má možno sto elektrární dohromady. A takisto to podobne bolo aj s Gabčíkovom, že Gabčíkovo veľmi vadilo, ale priehrady nad Bratislavou tie boli v poriadku, ale to už sa vraciam troška ďalej.
Druhý bod je asi taký, že NKÚ je samozrejme dôležitá organizácia, chodí kde-kade na kontroly, na to tu je vlastne, ale za dva a polroka sme v podstate nevideli, kde chodí. Však je to aj jej kompetencia. Teraz sa prvýkrát to ženie cez Národnú radu. Predtým boli nejaké policajné razie, ktoré tak išli do stratena, že prečo vlastne boli, ani doteraz sám neviem. Takže je otázka, prečo akurát NKÚ do tejto, do Slovenských elektrární musí ísť cez Národnú radu. To mi není celkom jasné.
Ja som bol veľvyslancom v Taliansku, keď sa práve o účasti Enelu na Slovensku začalo rokovať. Môžem potvrdiť z Talianska, že Enel naozaj bola silná, celosvetová, známa firma, úspešná, by som povedal. Taliansko malo, by som povedal, to nešťastie, ja to tak až nazvem, že tuším v ´87. mali referendum a tam jasne zakázali atómovú energiu. To bolo niekedy po Černobyle. Zakázalo sa to a odvtedy sami videli, že vlastne oni naďalej používajú elektrinu z okolitých štátov aj z atómových elektrární. Vtedy niekto hovoril aj taký vtip, že iste Berlusconi sedí tam na tých transformátoroch, či jak sa to volá, a že každý atóm kontroluje, či je z vody alebo z uhlia, alebo z atómu, a keď je z atómu, tak ho pošle domov, keď nie, tak ho pustí do Talianska. No, samozrejme, bolo to vtedy silná politická téma, otázka. Talianov to mrzelo, do dnešného dňa to mrzí. A nie, tak ako aj Rakúšania, si myslím, to vnútorne mrzí, a teda nikdy sa k tomu neozvali. Bola to tabu téma.
Samozrejme, Taliani hľadali možnosti na vstup do atómovej loby niekde v Európe a vtedy zistili, že Slovensko by takou mohlo byť. Ja sa dobre pamätám, keď na podpis do Bruselu priletel podpredseda vlády Fini, extra kvôli tomuto. Všetci boli prekvapení. A potom, keď sa vrátil, na rôznych vážnych akciách v Taliansku veľmi chválil Slovensko za tento krok, v podstate, že umožnilo vstúpiť Talianom medzi atómovú loby. Oni naďalej mali školy, ktoré týchto odborníkov vychovali, aj keď nemali žiadnu elektráreň, do dnešného dňa nemajú v Taliansku.
Ja si myslím, že hlavne v prospech Enelu, aspoň tak sa mi vtedy zdalo, okrem platby za podiel v Slovenských elektrárňach, hlavný dôvod bol prísľub, tak sa pamätám, nemal som už čas to overiť, 2 mld. asi korún na dostavbu Mochoviec. Možno že to boli aj eurá, ale skôr koruny. Vtedy sme tie peniaze naozaj nemali. Po uzavretí Bohuníc bolo výhodné získať nejakého zahraničného investora na dostavanie Mochoviec a nebolo v našich silách to nejakým spôsobom sami urobiť. Čiže aj to, že v bode B alebo C, jak sa pamätám na tú zmluvu, bolo napísané, že Taliani zabezpečia dofinancovanie. Investovanie do Mochoviec bolo vtedy silným argumentom v prospech podpísania tejto zmluvy.
Ešte raz, pokladáme Enel za schopnú firmu, aj keď, samozrejme, v poslednom čase nerozumiem, prečo naraz po pár rokoch chce svoj podiel predať. A teraz hrozia, že aj Rusi by to mohli kúpiť. Ale to už vedia odborníci lepšie, kto má o to záujem a či to naozaj takto pôjde.
Ešte k histórii pár slov záverom. V roku 1992 boli naraz Mochovce prerušené na osem rokov, no. Mali sme samostatný štát, tak možná, že sme to nemuseli urobiť. Tak už sa nepamätám, prečo to bolo, ale tam bol prvý krok, že sme to zakonzervovali a nechali takto ležať osem, možno deväť rokov do roku 2000. Potom bolo dlho ticho, tak niečo sa pracovalo, niečo nepracovalo, odborníci lepšie vedia, 30. 1. až 2013 terajšia vláda prejednala aktuálnu správu o aktuálnom stave v Mochovciach, kde to podrobila určitej kritike. Je to v tej správe vlastne, nám bola predložená. Odvtedy je rok a osem mesiacov, a teda aj my máme na tom podiel, že sa k tejto dnešnej situácii teraz naraz musíme obrátiť na parlament a snažiť sa niečo riešiť. No, samozrejme, to posúvanie termínov bolo zvláštne, no. Najprv tretí blok 28. februára ´13, štvrtý 31. 10. ´13, hurá, za chvíľu sa objavil ďalší termín, tretí blok 2015, štvrtý blok 2016. To môže naďalej pokračovať, není žiadna záruka, že sa to ďalej nebude predlžovať a ďalej nebudú narastať požiadavky na financie. SS, Slovenské elektrárne predložili ďalší návrh na zvýšenie rozpočtu. V práci sa, v návrhu sa nepíše o koľko. Bolo by zaujímavé to vedieť, aj to zdôvodniť, že prečo to došlo takto. A to je aj zdôvodnenie politické, by som povedal.
Ja si myslím, že ministerstvo hospodárstva, ktoré je predsa garantom tohto, mohlo už dávno konať. A divné je, že teraz to otvára pred komunálnymi voľbami. To je tiež taký maličký otázniček.
Posledný odstavec je taký, že poučujú poslancov, načo je NKÚ, je oprávnený kontrolovať aj hospodárenie s majetkom, práva, finančné prostriedky, právnických osôb s majetkovou účasťou štátu a tak ďalej. To samozrejme všetci dobre vieme, na to NKÚ je. A teda na moje otázky by bolo možné odpovedať, pán spravodajca, bol by som vám vďačný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2014 13:09 - 13:09 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, tak samozrejme, keď mi niekto povie "žvásty", tak neubudne zo mňa, ja na blogoch a Facebooku diskutujem a tam sa stane, všeličo iným sa stanem. A fakt, že som troška niekedy aj koktavý na svoju starobu, takže to už nezmením, ale čo sa dá robiť, no.
Snažil som sa hovoriť tak nie stranícky, ale troška mnoho parametricky popísať tento problém. Samozrejme, tých parametrov je ešte omnoho, omnoho viacej. To, že Amerika dala 5 mld. na Oranžovú revolúciu a Majdan, dolárov, to sa mnohokrát zdôraznilo, aj v tých rôznych rozhovoroch spomenulo. Ja sám som tú Tymošenkovú tuším trikrát dával na to, aby ju pustili z väzenia, ale to sa nechcem vracať.
A posledná poznámka je, že pán minister zahraničia včera vytiahol list Kissingera, alebo článok, ktorý je veľmi zaujímavý, keby mi dal citáciu, veľmi rád by som si to, lebo Kissingera nie veľmi uznávam. Ale na druhej strane to, čo tam hovoril a čo ste citovali, bolo veľmi, veľmi zaujímavé a bolo objektívne. Čiže už starší politici by nemali pozerať doľava, doprava, ale hovoriť tak, jak im zobák narástol.
K pánovi Osuskému, v podstate máš pravdu v tom, že sme trošička na iných lodiach, ale napriek tomu mi občas nejakú mastičku na moje prsty predpíšeš, takže som ti vďačný.
Kosovo, fakt, že tam americký veľvyslanec poslal SMS, ktorá bola v novinách, že tento bude zajtra prezident. Aj bol. To, že sme nevedeli, prečo tak majú, Západ, o to záujem, to už teraz vieme, je tam krásna vojenská základňa, ktorá pokrýva veľmi dôležité geopolitické, geopolitický priestor a určite sú tam aj budú za chvíľu antirakety atď., no.
Čiže iste bolo zaujímané, koľko takýchto základní je okolo Ruska, a teda prečo akurát tú jednu, ktorá bola na tom Kryme, naraz ju chce svojím spôsobom odstaviť. Ale to už je zas ďalšie provokovanie, našťastie už nemôžte... (Prerušenie vystúpenia časomerom a potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.9.2014 12:50 - 13:06 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, vážení kolegovia, pán spravodajca, tak teším sa, že som sa dostal ešte dnes do debaty, a pokladám ju za celkom dobrú, možná oneskorenú, dosť oneskorenú, chýbala nám tu už, a nielen tu, ale aj v spoločnosti. Médiá skutočne o tom hovoria veľmi jednostranne, protichodne. Povedia iba kúsok, iné nepovedia. Druhí povedia ten druhý kúsok, zas iné nepovedia. Čiže bežný človek môže mať z toho teda doslova maglajz, ako sa hovorí.
Troška zazlievam nášmu vedeniu, že tiež jeho stanoviská neboli celkom koordinované, no. Čo sa týka sankcií, premiér, minister zahraničných vecí, prezident, nebolo to vždycky zjednotené, tak do určitej miery to je znak aj určitej demokracie, ale boli tam rozpory, ktoré prispeli ešte k tomu, že tí ľudia z ulice teda vlastne nevedeli, kde je sever a možná ani dodnes nevedia. Ale aj my sme mierne nie v obraze a nevieme presne, čo sa tam deje, no.
Včera boli dve zasadania, teda predvčerom a včera, zahraničného výboru, ja som už neni v ňom, ale som sa na ňom zúčastnil ako náhradník európskeho, no a myslím, že tam celkom dobré veci otvorili, predebatovali. Aj teraz sme pred hodinkou mali stretnutie ako nemecko-slovenské priateľstvo, poslanci. Sršalo z tých poslancov, aj z veľvyslanca, Ukrajina, aký je náš postoj a tak ďalej. Nemohli sme to ani poriadne dokončiť, pretože úplne iné témy teda to potom prekryli, ale teda každého zaujíma ako ďalej. Lebo predsa len je ohrozený mier v Európe a nechcem povedať, že na celom svete.
Ja som na tom výbore zahraničnom svoj prejav povedal, ale pán minister tam už nebol, takže potom už ani naňho nemohol reagovať. Ale pár myšlienok z neho len zopakujem, ale nie, samozrejme, tak, ako tam odznel.
Zaujímavé, to je treba konštatovať, že zahraničná politika na Slovensku momentálne najmenej polarizuje opozíciu a koalíciu a že to je jedna z takých, kde v podstate na tých zahraničných výboroch, európskych výboroch, aj pri rokovaniach s ministerstvom zahraničia v mnohom máme naozaj veľmi spoločný názor. Čiže to je dobré. A aj keď veľvyslanci chodili na koberček na zahraničný výbor, tak tiež sme videli, že vlastne ich politika, ich program v jednotlivých krajinách vždy mal hlavu, pätu a to iste aj vďaka ministerstvu, ktoré ich takto orientuje. A že to je troška nadpolitické a aj presahujúce jednotlivé vlády a jednotlivé zoskupenia strán.
Myslím si, že malý štát, taký, aký sme my, v konflikte veľkých, a teda keď mám ísť odľava, tak však Amerika, Európska únia, Ukrajina, Rusko sa nemôže postaviť iba na jednu stranu, lebo to neni celkom správne, no, ani taktické. Vyhlásenie je v podstate dobre napísané. Tiež vidno, že ho písali experti z obidvoch strán. Troška mi tam chýba to, že je vlastne len k Ukrajine, k situácii na Ukrajine. Rusko je, samozrejme, tiež v tomto konflikte, a teda si myslím, že aspoň jedna veta o tom, že máme historické, kultúrne a medziľudské vzťahy nielen s Ukrajinou, ale aj s Ruskom, by som ju tam dal, ale netrvám na tom. Proste tak, jak sa to dohodlo vo výboroch, budem určite za to hlasovať.
Treba zdôrazniť, že naozaj Ukrajina, ale aj Rusko sú Slovania, svojím spôsobom sú naši bratia, sú naši susedia, teraz hovorím o Ukrajine, jej časť je dokonca blízka Československu, keď kto tam príde, tak to vidíte, tá istá architektúra, to isté myslenie. Ja som tam bol vlani na takej návšteve skôr spisovateľskej a to napätie v tej spoločnosti, to bolo v Užhorode, bolo jasne vidieť tú nespokojnosť s vládou, chudobu, neporiadok, zdôrazňovanie, že politika s oligarchami je jedno a to isté. Čiže to naozaj v Ukrajine vrelo, a teda jednostranné rozhodnutie Ukrajiny na orientáciu znamená, vždy jedna strana sa urazí a môže to byť až do takých konfliktov.
Ja si myslím, že na tomto konflikte, ktorý vyústil v dnešnej situácii, nesú vinu všetky štyri zúčastnené bloky, teda geopoliticky odľava doprava: Spojené štáty, Európska únia, Ukrajina aj Rusko.
O Amerike netreba veľa hovoriť. Poznáme tú situáciu tam. Majú problémy, idú na dlh, na obrovský dlh, ktorý už ani nie je dlhom, pretože ho nevedia splatiť, ani nesplatia nikdy. Žijú nad pomery už dávno a určite im tento konflikt, ktorý v Európe ďaleko od nich začal, svojím spôsobom vyhovoval, no. To, že naozaj podporovali Majdan aj finančne, a nie malými čiastkami, že Oranžovú revolúciu, by som povedal, ktorá skončila zle, tiež podporovali, zasahovali do tvorby novej vlády, ktorá potom po zostrelení dopravného lietadla podala demisiu, to bolo zaujímavé, ale potom sa znova stiahla, to je všetko faktom, no.
Myslím si, že peniaze Medzinárodného menového fondu, ktoré oni, by som povedal, prešustrujú na zbytočný vojenský konflikt atď., a to už vidíme teraz, im nepomôžu a zadlžia sa ešte viac. A ten dlh voči Rusku je tiež katastrofálny. Samozrejme, keď im dávajú plyn, oni neplatia, tak je logické, že im povedia: Chlapci, tak zaplatíte, alebo nedostanete nič. Čiže v tomto smere sa im nedivím a to som bol až prekvapený, keď som počul, koľko miliárd už dlžia Rusku, tak Ukrajina teraz nemôže pýtať od iných peniaze, aby si zaplatili ruské dlhy, a takisto nemôže pýtať od nich zbrane. To by som im naozaj nedal. Keď Obama povedal, že im nedá, tak veľmi s ním súhlasím.
Európska únia, sa mi zdá, tiež zo začiatkom nevyužila ponuku aj od Ruska na rokovanie Ukrajina - Rusko - Európska únia. Mlčala. Peniaze tiež nesľúbila. Keď ich dalo Rusko, potom naraz ich aj ona už dala alebo chcela dať a má svoje hospodárske záujmy, ktoré sa preniesli aj do asociačnej dohody. To sú aj naše záujmy. Zaujíma nás, aby naše výrobky a ich výrobky išli na Ukrajinu. Samozrejme, netreba sa diviť, že môže Rusko dať aj clá potom, lebo keď sa zaplaví, zabije to ich poľnohospodárstvo, ich priemysel, tak jak je to aj v iných krajinách, keď proste lacný a často aj dotovaný, napríklad poľnohospodárske produkty prídu na nedotovaný trh, tak proste tí ostatní nemajú šancu.
Ukrajina, keď som tam bol, tak zo všetkých sršalo, nám záleží na tom, aby sme mohli cestovať, otvoriť schengenský priestor, stať sa členmi EÚ. Toto je nereálne. Ja som bol v Taliansku dosť dlho, no, už vtedy tam bolo do 500-tisíc Ukrajincov, ktorí tam boli v podstate načierno, a Rumunov a všelikoho. Mnohé sa zlegalizovalo, ale proste otvoriť im schengenský priestor je ťažko. Skoro všetci odišli, najmä produktívni mladí atď., a proste je problém, keď je toľko ľudí vonku, tak, samozrejme, to prináša mnoho aj iných problémov.
Myslím, že Európa je vojensky slabá. Spolieha sa iba na NATO, vlastne teraz na USA, a toto ju môže zatiahnuť znova do určitých dobrodružstiev, ktoré sa jej až tak netýkajú. To strašenie, že NATO vstúpi aj do Ukrajiny, už to, že aj tam cvičia momentálne Američania spolu s Ukrajincami, tiež neni diplomaticky a politicky múdre. Bol prísľub, že NATO sa nebude ďalej rozširovať na východ, o tom sa veľa písalo, a proste sa to ignoruje.
A Ukrajina má tiež maslo na hlave, no. Mne sa zdá, že pán Porošenko relatívne teraz rozumne vystupuje a snaží sa, ale pán premiér, jeho výroky, by som povedal, sú niektoré veľmi tvrdé a také majstrovské, že teda čo všetko oni dokážu. Tak neni to celkom tak. Naozaj sú na hrane krachu, aj celá Ukrajina, bohužiaľ, to asi treba povedať. Tí, čo čítajú šifry, to vedia lepšie.
To, že ten Majdan bol pre nás veľmi sympatický, hurá, bravó, bravó, len potom tiež sme začali to nechápať, keď sa tam snajperi začali strieľať kdekade z budov, ktoré patrili práve im. To, že vraj Amerika priznala, že dala im veľké peniaze na to. Takže to sa nedá porovnávať celkom s novembrom, keď aspoň ja som tam tiež chodil, ale nedal mi nikto ani korunu a nikto nedostal žiadnu korunu. Všetci boli nadšení tým, že sa tu niečo deje a že konečne sa zmení, ale normálne, kultúrne, systém, ktorý tu už je veľa rokov a ktorý bol zlý.
Janukovyč bol naozaj zlý, ale tí, čo na odporúčanie Spojených štátov prišli po ňom, majú teda tiež veľa chýb. A to, že tak oligarchovia sú vo vedení štátu, to je tiež veľmi nedôveryhodné. Keby to takto u nás bolo, tak by to bolo tiež veľmi kritizovateľné a absurdné, lebo peniazmi sa dá všetko kúpiť.
No, mne sa zdá, že otázky okolo zostrelenia civilného lietala sú kľúčové. Určite sa dozvieme, kto bol vinníkom tohto barbarstva, aj keď teraz je ticho, ale si myslím, že v čase WikiLeaks sa k tomu dopracujeme a onedlho to bude v titulkoch. Bol to vojnový zločin, aby som povedal, aj keď nevinným obetiam to nepomôže, a darmo sa niekto bude vyhovárať na omyl, ale bol to premyslený deštrukčný čin, ktorý má niekomu poslúžiť. Čiže všetci čakáme na to, že dôjde seriózna odpoveď. To, čo nám povedali, nedávna odpoveď, to všetci dobre dávno vedeli a tých všelijakých chimér, jak to asi bolo, je veľa a tým, že ďalšia správa bude o rok, teda nikoho tým asi nepotešili. Tie družicové veci, rozhovory s vežami atď. určite existujú.
Rusko jednalo s Krymom ako medveď s plastom medu. Podľa Putina anexiu urobila krymská domobrana, potom sa z nich vykľuli ruskí vojaci. Domobrana mala tanky. Začali hranice meniť referendom, ktorému mnohí doma hovoria, že je zmanipulované alebo pod tlakom, je, samozrejme, veľký precedens, ktorý v Európe môže viesť k vážnym, vážnym konfliktom.
Čiže v suverénnom štáte nemôže si hocikto spraviť referendum a odtrhnúť sa. Žiaľ, Európa Kosovu povedala áno a uznala ho napriek tomuto, že to bolo veľmi podobné, a tam teraz spravila ona precedens, ktorý teda je stále tu, a Slovensko a ďalšie krajiny Kosovo neuznali, ešte iste dlho neuznajú.
Ja som bol toť v máji pozvaný na recepciu Ruska k Dňu víťazstva, tak bol som tam rád išiel, stretol priateľov, ale sa nedalo. Poklony padli, na Slavíne som bol, ale uznať anexiu vtedy Krymu nebolo možné. A keď Putin po slávnostnej prehliadke na Červenom námestí potom, dá sa povedať, arogantne oslavoval deň víťazstva na Kryme, tiež nebolo múdre, si myslím. Rusom zakázal používať nadávky, mal niektoré veľmi zaujímavé aj zákony, ktoré predsa len určité hodnoty zdôrazňovali, ale strieľať do ľudí im nezakázal, a to sa teda stalo.
Vysoko si cením ruskú hudbu, umenie, vedu, poéziu atď. a šport, ukrajinský tiež, je to veľmi podobné, ale tie agresívne avantúry, ktoré môžu destabilizovať Európu, samozrejme, nemožno s tým súhlasiť. A pamätáme si na rok ´68., keď sme potom žili 21 rokov iné životy, nie naše.
Nikto tu nepovedal, asi ani nepovie, že to, že Rusko sa chystá a možno už aj zavádza to zavedenie zlatého rubľa, že bude sa platiť len valutami krytými zlatom a nie vytlačenými papierovými bankovkami, ktoré majú takú cenu toho papieru, tak to je veľmi vážny bod, o ktorom sa nehovorí, ale ktorý môže pre mnohé krajiny ako veľmi byť nepríjemný, ale to tu len tak medzitým spomínam.
No, išiel by som pomaličky k záveru. Sankcie. No, tak o tom je veľa diskusií. Aj Nemci sa teraz na to veľmi vypytovali. Myslím, že Nemci prví ich rýchlo, tie sankcie, odsúhlasili. Je to najsilnejší štát. Možno aj keby povedali troška aj niečo iné, mohlo to byť troška reálnejšie. Obávam sa, že nebudú fungovať. Možno budú fungovať proti nám. A už to vidíme, že keď prestanú kupovať naše autá, tak nie na dva týždne, ale na viac zastavíme ich výrobu. A keď nám nedajú plyn a budeme kúriť drevom alebo budeme zháňať elektromobily, tiež sa nesmieme diviť, no. Ale to už je možná, už som tu nemusel povedať.
Myslím, že Rusko je zvyknuté na uskromnenie. V minulosti mnohokrát žilo naozaj na suchároch a prežilo, ale je aj bohaté vzhľadom na svoje možnosti. Čiže niekomu zakázať, že nemôže ísť do Nemecka alebo neviem čo, tak neviem, či to je to najvhodnejšie. A teda ekonomické sankcie určite sa dotknú obidvoch a privedú nás k studenej vojne, ktorá môže viesť aj k inej.
Záverom. Nikto tu nepovedal, že tie mierové rokovania začali v Minsku, to ja sa tomu celkom teším, lebo túto krajinu, by som povedal, podceňujeme, podozrievame až nenávidíme. Treba povedať, že to bolo pozitívne, že to začalo akurát tam a že tá krajina pochopila, že nemôže sa postaviť ani na jednu stranu, dala priestor na, tam sa vlastne začali tie mierové rozhovory, všetci sme čakali na prímerie a tam to začalo.
Za druhé, budú len tri body. Ak ste si všimli, pápež vyzval svet modliť sa proti tretej svetovej vojne, ktorá už hrozí, ale aj beží, povedal. Je vo svete veľa konfliktov, čiže už keď to takto pomenoval, tak neni to, nepovedal to len tak z luftu. Aj myslím si, aj preto vyplývajú proti nemu rôzne vyhrážky, ktoré sa, dúfam, neuskutočnia, a preto si myslím, že jediná cesta tu je rokovanie, rokovanie, snaha o mier a zasa rokovanie. A my kresťania si myslíme, že aj modlenie za mier na Ukrajine, ale nielen na Ukrajine, ale na Blízkom východe, v Iraku, v Afganistane, v afrických krajinách atď. Je toho stále viac. A nikdy som si nepomyslel, že vo svojej starobe toľko rokov po vojne, a 100 rokov po prvej svetovej vojne, znova niekto začne naháňať naše deti, našich vnukov do nejakých úplne nezmyselných vojen, ktoré vlastne nič nevyriešia.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis