Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

23.10.2014 o 15:01 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.10.2014 14:31 - 14:32 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja sa prihováram tiež tomu, čo navrhol pán poslanec Viskupič, že zastupiteľské úrady majú kompetencie pre zahraničných Slovákov a takisto ich má aj Úrad pre zahraničných Slovákov. Čiže v dôvodovej správe mohli byť dve vety, čo sa pod tým rozmýšľa. Lebo ja viem o žiarlivosti zastupiteľských úradov a o kompetenciách úradov pre zahraničných Slovákov, čiže môže to vyvolať problém, keď tam nejaká vysvetľujúca veta aspoň v dôvodovej správe nebude.
No a ešte maličké doplnenie môjho, ale súvisí to aj s týmto. Či by sa nedalo definovať, že existuje konzulárny úrad s profi konzulom a tak ďalej a existuje honorárny konzulárny úrad, kde je honorárny konzul, a tým pádom je to jasné KÚ a HKÚ. Dobre. A posledná poznámočka je, že v zákone sa naraz z dvanástich strán šesť strán sú platové triedy, charakteristiky platových tried, platová trieda, kvalifikačné predpoklady a tak ďalej, no. Čiže sa to dalo do zákonu, len tam je toho naraz veľmi veľa a chcem sa opýtať teda, že či, čo sa zmenilo, keď sme to tam museli celé dávať, 11 platových tried a všetky charakteristiky bez diskusie, bez svojím spôsobom dôvodovej správy, že či sa to podstatne mení proti minulosti, alebo sa znižujú požiadavky, zvyšujú požiadavky. A prečo sa tam celých šesť strán dalo? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.10.2014 14:11 - 14:20 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, ja minule som došiel na prvom čítaní šesť minút neskoro (povedané so smiechom) a už som, už bolo po všetkom, takže je tu druhé čítanie, ale dovolím si jako váš starý pracovník jako nejakým spôsobom povedať pár poznámok k tomu duchu zákona, aby mohli ešte prispieť a možná aj vám pár pripomienok, ktoré s tým súvisia.
Je to relatívne dlhý zákon, 12 strán z rôznych teda kútov pozbieraných isto treba vylepšiť, lebo dôvodová správa je relatívne chudobná, má jednu stranu a niečo. Čiže možná by mohla trolinka viac vysvetliť tie rôzne zmeny, ktoré tam nastávajú. Samozrejme, nové kompetencie ministerstva, potreby aplikačnej praxe a tak ďalej sú dôležité dôvody prečo, odvtedy sa to zmenilo, prečo dnes potrebujeme takéto niečo novelizovať. Viem, že na zákon o zahraničnej službe sa dlho čakalo, dlho sa pripomienkovalo, dlho sa pripravoval a tá konečná verzia, myslím, že bola veľmi dobrá a bolo krokom dopredu v oblasti diplomacie a zahraničnej služby. Bez nejakého zdôvodnenia sa tam naraz diplomatické misie stavajú na úroveň veľvyslanectiev, napríklad v rozvoji vonkajších ekonomických vzťahov, v tzv. ekonomickej diplomacii. Doplňujú sa diplomatické funkcie stálych misií o toto, no. To je však dôležité, aby ekonomická diplomacia pracovala, práveže veľvyslancom sa nie vždy do toho chce. Ja by som v budúcnosti možno navrhoval, aby sa hodnotili ich činnosti aj podľa salda zahraničných ekonomických vzťahov, to sem trocha nepatrí. Len ja som si tak, pokiaľ viem, diplomatické misie to je diplomatická misia pri NATO, OECD, Rada Európy, Viedeň, OSN, Európska únia. Čiže to sú často veľmi špecifické orgány. Neviem si predstaviť, aby, čo ja viem, Rada Európy naháňala ekonomiku alebo OSN, alebo neviem kto ešte. No, ale iste to treba, keď to tam je. Len táto otázka mi ako bývalému teda kolegovi napadla.
Konzulárne úrady, k tomu sa ešte trocha vrátim, aj keď, lebo tam je určitá, by som povedal, dvojzmyselnosť, ktorá môže snáď vyvolať aj, aj problém v budúcnosti. Čiže k tomu sa vrátim za chvíľku, no.
Oceňujem to, že do kompetencií zastupiteľských úradov sa dáva aj to, že sa plnia úlohy k Slovákom žijúcim v zahraničí, no. Je tu úrad pre Slovákov, zahraničných Slovákov a myslím aj v tomto programe ho máme, neviem, či na to príde, či to je dobré, len jako to bola, aby som povedal, taká psia povinnosť všetkých ambasád, aby sa starali o Slovákov v zahraničí, aby robili štatistiky, aby ich pozývali na rôzne veci a tak ďalej. Čiže tuná sa niekde explicitne dáva asi aj preto, že nie všetky si to plnili, aj riaditeľ Ústavu pre zahraničných Slovákov povedal, že vlastne nie všade dostal požadované štatistiky a tak ďalej.
Novela vypúšťa napríklad zriadenie a rušenie tých ekonomických expertov, ktoré bolo predtým na ministerstve hospodárstva a teraz je na ministerstve zahraničia. Takto to už beží aspoň 5-6 rokov, tak neviem, či to bolo nutné teraz dať, alebo to ešte nikdy nebolo, táto konvencia, zmenené. Ja myslím, že bola, no. Ďalej odstraňuje sa časovo obmedzenie zamestnania v zahraničí. Tak u nás sa vždy muselo vrátiť a tu dva roky pobudnúť niekde a potom rýchlo, keď budú dva roky, keď prejdú dva roky, tak sa hlásili do nejakých konkurzov a naháňať medzitým sa vláda zmenila, iní ľudia a tak ďalej. Čiže je to dobré, že sa môže ísť z jedného rovno do druhého, mnohé štáty to tak majú, myslím, že aj tu aj tak teraz robíme. Len, len, proste robí sa to aj bez toho, že by to malo oporu v tomto.
No čo sa týka tých honorárnych konzulov, ak dovolíte. Honorárny konzulát pokladám za veľmi dôležitú v tých krajinách, kde nemáme zastúpenie, alebo v oblastiach veľkých štátov. Pred pár dňami, v štvrtok sme otvorili, sme otvorili, trocha som sa na tom podieľal, honorárny konzulát Laosu. Pán honorárny konzul Bounthong dlho tu žije a má veľmi dobré, šikovné vzťahy, je dobrý ekonóm, je dobrý podnikateľ a tak ďalej. Bol tam aj pán váš Burian, štátny tajomník. Bolo to veľmi pekné na úrovni, naozaj. Čiže veľmi podporujem honorárny konzulát. To, že napríklad, že môže honorárny konzul správne poplatky podľa osobitného predpisu, to vždy tak bolo. Honorárny konzulát za nejaké opisy alebo za náhradné cestovné doklady, alebo za neviem čo vyberal peniaze. Niekedy boli otázky, že kde to ide. Ale proste toto vždy tak bolo. A toto sa mi zdá kľúčovou mojou poznámkou. Tam je napísané, že konzulárny úrad vedený honorárnym konzulom, konzulárnym úradníkom a teraz, že takýto termín "konzulárny úrad vedený honorárnym konzulárnym úradníkom". On o chvíľočku sa potom tam objaví veta, že minister určuje rozsah konzulárnych funkcií honorárnemu konzulárnemu úradníkovi. To je tiež trošička nie celkom jasné, pretože hocičo určiť honorárnemu konzulovi, ktorý neni ani člen, teda štátny príslušník nášho štátu, tak je, na ministra by malo byť trolinka vyšpecifikované, že odtiaľ potiaľ, no. Hneď potom ďalej § 10a, kde je napísané konzulárne funkcie, a tam je napísané diplomatické misie a konzulárne úrady, ale predtým v bode 14 je naozaj konzulárny úrad vedený honorárnym konzulom, ale to konzulárny úrad sa tam používa a ja si myslím, že aj tak, aj tak. Čiže potom naraz sa tam objaví, že diplomatická misia, konzulárny úradník vykonávajú funkcie, napríklad rozhoduje o udelení víz. Ja som o tom s vami aj hovoril. Ste ma ubezpečili, že to tak nie je. Ale zas na druhej strane fakt, že tá dvojstrannosť, že my konzulárny úrad, to, že vedený honorárnym konzulom, to neni terminus technicus a vzápätí konzulárny úrad, veď to tu dávame. Samozrejme, prijímanie žiadostí atď., všeličo. Toto aj na konzulárnych úradoch, aj na honorárnych konzulátoch to ľudia mnohé robia, aj budú robiť. Zaujímavé je to, že môžu aj dávať pôžičky, dokonca aj nenávratné. To som nevedel, že konzulárka môže dávať aj nenávratné pôžičky, možná v nejakých katastrofách alebo tragédiách. Ale to je tiež zaujímavá otázka, že či sú na to nejaké predpisy, kedy môžu nenávratné finančné pôžičky oni dávať.
Vážený pán minister, tak ešte by som kratulinko, myslím, že k meritu aj toho zákona. To sú platové náležitosti v zahraničnej službe, to je málo, 16 euro sa zvyšuje, čiže to neni nič celkom v podstate.
No len tam chcem upozorniť na to, že ústavným činiteľom sme nedávno stopli, to je, by som povedal, povinná jazda každý rok, vždy ku koncu súťažia všetci, aby to niekto navrhol, teraz sa blížia voľby, tak sa tu znova navrhlo povinná jazda, všetci to odsúhlasili, hurá, takto to pôjde asi až do smrti. Neviem, kto prvý to prekoná alebo kto prvý povie, že to môže byť aj ináč. Toto je taká povinná jazda aj v iných prípadoch, napríklad sme mali priestupkovú imunitu. O. K., hurá. Trestnoprávnu. O. K., hurá. Stop platov každý rok. Prečo nie. No potom sa objavia články, kde nám chodia naše platy, samozrejme, nezdanené, čiže potom to vyzerá veľmi moc, aj keď tie dane. Ale toto je troška mimo súťaž. Len chcem upozorniť na jednu vec, že neviem, jak sa valorizujú ostatné platy na ministerstvách a iných ministerstvách, čo je dobré, keď sa valorizujú, majú na to právo atď., sú o tom rôzne zmluvy kolektívne. Len nám sa stalo v '92., že, čo ja viem, pána ministra Klausa preskočil jeho štátny tajomník Kočárník, pretože už tieto mená, určite to tak bolo, pretože jemu valorizovali, a ministrovi nie. Čiže naraz sa to stalo, že proste to mal preskočiť, mesiac pred voľbami odsúhlasil valorizáciu aj ministrov. Všetci s tým počkali a tesne pred voľbami v '92. to vytiahli, hí, fuj, zvýšili si platy, a hoci to už bolo pre ďalšiu vládu. No, lenže či nemôže nastať aj tá situácia, že pri valorizovaní platov ľudí na ministerstvách včítane štátnych tajomníkov, že príde čas, keď ich preskočia, tých ústavných činiteľov, ktorí majú stop, a teda či táto politika, ktorá tu je a s ktorou v podstate ja súhlasím, takto nakoniec prečo nie, len, len je to na objednávku vždycky zvonku a je to vždycky politikum a veľmi často sa to robí pred voľbami, tak ako teraz. Dobre, ďakujem pekne. Bolo to trošku na preskačku.
Myslím, že podstatná otázka je, aby honorárni konzuli nemohli dávať víza a z toho zákona to neni celkom dobre jasné. Lebo konzulárny odbor je tesne predtým a tam je prídavok pre honorárny konzul a potom ďalej konzulárny odbor môže a tam sú aj tie víza, no. Čiže honorárny nemôže, samozrejme, že nemôže dávať. To je asi všetko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.10.2014 11:42 - 11:43 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Myslím, že je to dobrý návrh, ale mám kratučkú otázku na pána navrhovateľa. Tu sa už viackrát hovorilo o obmedzení hracích automatov, hrania, nikdy nič neprešlo, a teda opozícia nebola v tomto smere na vine, napriek veľkým diskusiám, pamätám sa, aj celodňovým, proste nikdy nič neprešlo. Viackrát sa hovorilo, jaký to má zlý dopad na našich občanov, ktorí napriek tomu, že sú chudobní, ešte v slovenských korunách, sa pamätám, tuším 47 mld. ročne prehrali alebo dali do svojich automatov. V minulosti išlo viac o rozhodovanie v miestnej samospráve alebo referende, kde sa jednoducho hovorilo o percentách, aby to referendum bolo platné. Pokiaľ sa pamätám, niekde na východe, myslím, že to bol Sabinov, rozhodli referendom, že tam automaty nechcú a všetky vyhodili vlastne z mesta, no.
Čiže ja sa pýtam, toto sa mi zdá skôr ako najmä finančný dopad plus pre štátny rozpočet, a teda nešlo v pôvodnom návrhu len o obmedzenia, ale išlo o právomoci dať obciam. Čiže ako sa líši tento váš návrh od tých minulých návrhov, čo sa týka zmien v politike voči herniam a hracím automatom?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2014 16:03 - 16:05 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Mne sa páčil príspevok kolegu Kvasničku. Naozaj bol zaujímavý aj nový. Ja len chcem pripomenúť ten rok 1992, že to nebol ľahký rok. Pamätáte sa na zvrchovanosť, pamätáte sa na ústavu, pamätáte sa na to, ako to bolo vtedy na Balkáne, zvrchovanosť, ústavu, referendum a potom dlhú vojnu, kde padli státisíce mŕtvych? Čiže to nebolo, že tu sa o tom hlasovalo. Ale ten trend to malo. Pamätáte sa na nacionalistov, ktorí naraz vystúpili po roku 1989, bude tomu 25 rokov, naraz červenú farbu nahradili alebo pridali k nej modrú a bielu, vyskakovali kdekade? Pamätáte sa na zákon matičný a vládny, tuná v starej budove aký cirkus okolo toho bol? Dneska si na to už nikto nespomenie. Pamätáte sa na ústavu, keď proste nacionalisti, ale aj HZDS, celú spoločnosť mimoriadne spolarizovali, mimoriadne útočne nadávali na tých, ktorí boli trocha iného názoru. Čiže postaviť sa vtedy s nimi do jedného šíku proste sa v podstate nedalo, lebo vás odtiaľ s kameňmi a neviem ako odohnali, by som povedal. Čiže pripomínam trocha tieto ťažké časy.
A poznámka maličká len tak pre históriu. V Ríme sme chceli na Palazzo Colonna, kde Štefánik často navštevoval Giulianu Benzoni, pamätnú tabuľu. Ale tamojší majiteľ nám odkázal a povedal, že to nie je možné, pretože boli iba snúbenci, a nie manželia. Čiže žiadna tabuľa tam nemôže byť. Takže neviem, koľko tabúľ by zmizlo zo Slovenska, keby sme túto zásadu prijali. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2014 14:55 - 14:56 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si myslím, že to, že sme sa 28. októbra vzdali tuná na Slovensku tohto sviatku alebo štátneho sviatku bolo chybou. Teraz to môžeme napraviť. Keby nebola vznikla vtedy prvá Česko-slovenská republika, skutočne neviem, ako by to dneska u nás bolo. Ale to je iná téma.
Ja myslím, že by bolo treba spomenúť aj Andreja Hlinku v tomto expozé. Nedávno sme oslavovali 150. výročie jeho.
Ja chcem spomenúť úlohu Talianska pri vzniku Česko-Slovenska. Viete, že 21. 4. 1918 Štefánik s premiérom Orlandom podpísal dvojstrannú zmluvu o vytvorení, o dohode légií a potom neskôr 24. mája 1918 na námestí Piazza Venezia premiér Orlando dal vlastne plukovnú zástavu Štefánikovi, čo vlastne de facto uznalo Česko-Slovensko. Tabuľa na Piazza Venezia je jediná, ktorá tam široko-ďaleko je, lebo tam je zakázané dávať tabule.
No a chcem ešte pripomenúť to, že Štefánik naozaj riskoval, pretože on ako pilot rozhadzoval letáky na talianskom fronte v prospech Čechov a Slovákov. A to bola vtedy vlastizrada. Čiže keby ho vtedy boli chytili, bol by skončil veľmi zle.
Posledná poznámka. Mali sme v Ríme výstavu o česko-slovenských légiách z Prahy. A tam o Štefánikovi nebolo napísané nič, ani jedna veta. Tak sme to doplnili vetou. Tá výstava beží po svete teraz. Dúfam, že tá veta je tam doplnená. Ale v tomto bratia Česi často zabúdajú na Štefánika. My sme nemali na neho zabudnúť, ja budem za tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2014 13:46 - 13:47 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Nechcem zdržovať.
Súhlasím s Lipšicom, čo sa týka toho, že nemusí byť všetko trestný čin a v prípade prejavu, hlúpeho prejavu, ale nejaký postih alebo nejaká reakcia na to by, samozrejme, mala byť.
Pamätáte sa, keď voľakedy Martin Kasarda v 90. rokoch hovoril "Posledná večera" a urobil z toho veličajzný cirkus a my potom trošička tiež a do dnešného dňa sa vie, že naozaj to nebolo férové, to bola urážka tri štvrtiny Slovenska, veriacich ľudí, keď proste z Poslednej večere urobil homosexuálny, alkoholický večer. Ale to je iná téma.
Tiež by som nedovolil, aby každý na nás kydal z hocijakého, a najmä anonymne. No a tuná neanonymne.
A čo sa týka Rómov, ja som bol podpredseda vlády, kde som mal na starosti Rómov dva roky, čiže na Strachovke v Prahe sa to tam černilo veľmi často veľkými poradami, a teda viem, o čo sa jedná... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2014 13:46 - 13:46 hod.

Jozef Mikloško
Kratučko. Ja súhlasím s tým, že proste čo povedal... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.10.2014 13:28 - 13:42 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda parlamentu, vážený pán generálny prokurátor, vážení kolegovia, kolegyne, moja kvalifikácia vyplýva trocha z toho, že som sa zúčastnil debaty a že som tú správu celú prečítal veľmi podrobne, tá debata bola vo výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny. A potom aj v tom, to som až tuná zaregistroval, že správa je jedna vec, ale že pán prokurátor generálny priniesol nové, nové fakty a že naozaj sa mi zdá, že je správny človek na správnom mieste, pretože povedal tu veci, ktoré sme v minulosti nezvykli tuná počúvať.
Pred ním tu sedel pán riaditeľ a predseda SIS a tiež tam tá správa bola celkom iná ako za minulé roky, sme o tom tu dlho diskutovali. On konštatoval, že situácia v jeho rezorte, čo sa týka nárastu nejakých lumpární, je stabilizovaná, ja, bohužiaľ, musím konštatovať, že čo povedal aj pán generálny prokurátor, že v rezorte tohto trestnoprávneho je situácia skôr zložitejšia a stále horšia. Samozrejme, to je vina celej spoločnosti. A iste teraz pri 25. výročí teda zmeny radikálnej niektorí sa tešíme, mnohé veci išli tam, kde nemali ísť, a budeme si iste môcť o tom viac porozprávať.
Ešte k tej minulej, pred chvíľou debate, no, všetci nadávajú na zákon o verejnom obstarávaní. Všetci. Ja nepoznám nikoho, kto by povedal, že je výborný, fakt, že umožňuje preťahovať možná roky, len nikto ho nezmení, no. Jedným vládnym návrhom by sa to okamžite dalo zmeniť, dokonca keby to bolo v zrýchlenom konaní, tak za tri dni to tu všetko máme, aj možná skorej. Čiže v tomto smere niekomu aj vyhovuje, že je takýto, mne sa zdá.
Pamätáte sa na veličajznú kauzu SkyTollu, keď bola veľká súťaž na mýto na autobánoch a vyhral to tuším tretí lebo štvrtý v poradí a do dnešného dňa je to tak, kvôli európskemu demaršu všeličo, a nič sa celkom nestalo. Tiež išlo o verejné obstaranie, ktoré proste išlo podľa týchto pravidiel.
Ale ja som teraz premiérovi Ficovi v eurovýbore dal otázku na túto tému eurofondy, strácanie sa peňazí v piesku behom rôznych úrovní, keď sa to dáva až na toho realizátora. On priznal, že to naozaj takto je. Tiež sa odvolal na verejnom obstarávaní, že proste niektoré mestá a dedinky nevedia si to ani za poldruha roka urobiť. A teraz zase tiež na toto poukazuje, že to je tak.
Zaujímavé, ale to súvisí s tou SIS-kou, správou, tam pán riaditeľ či predseda hovoril, alebo pokladal to za chybu, a myslím, že neni zle, keď tak vybočí. Iste to viete, že keď on dá rôzne hlášky na rôzne organizácie, ministerstvo vnútra, policajtov, generálnu prokuratúru, zákon mu neprikazuje referovať spätnú väzbu, jak to dopadlo. Čiže na otázky poslancov, že ako dopadli jeho hlášky v praxi, či sa zaviedlo trestné stíhanie, alebo niečo, vlastne on nevie, pretože iba málokedy sa dozvie výsledok.
Ja ešte raz konštatujem, možná som to už povedal, že pokladám to za dobrú a zaujímajú prácu, kus roboty Generálnej prokuratúry, ale aj ostatných. Ja sa pamätám, že bežal raz taký sovietsky film, kúsok som z toho videl, je tomu už 40 rokov, volal sa "Všedný deň prokurátora". Tak viem, že prokurátor sedel, chudák, v takých ošúchaných nohaviciach a čakal ho ďalší deň a znova naháňanie a tak ďalej a tak ďalej. Tak teraz som pochopil možná lepšie a možná aj ľutujem, že som ten film vtedy nedopozeral. Takže neni to jednoduché byť generálnym prokurátorom.
Ale konštatujem dosť veľa roboty. A jedine, čo mám proti Generálnej prokuratúre, je to, že občas váš prokurátor Martin Lauko ma v pingpongu nabije, ale najnovšie sa to začína aj vyrovnávať, takže potom už nebudem mať celkom nič proti vám.
Štátne zákazky, korupcia, o tom sa tu už všeličo hovorilo. Gorila, no, my tu už sme prestali žiadať, aby každý polrok sa dala správa, ide tak pomaličky dostratena, nechcem to tu otvárať, v tej správe to tiež nie je. Mnohé veci boli z milosti, išli dostratena. Keď sa dovolilo sprostredkovanie a predaj emisií, vzápätí sa to predalo za 5,5 korún, tuším, na kubík, potom za 8,5 sa to za pár dní predalo. Ďalej získalo sa 47 mil., ktoré o pár rokov, alebo došli znova sem na konkrétne adresy. Tak toto vlastne neviem, či to bola korupcia, alebo všimné, alebo nejaké percentá, alebo neviem čo. Ale toto je prípad, ktorý všetci vedia, a už sa k nemu nechcem ani vracať, ale proste každý si myslí, že keď toto prešlo, tak potom môže všetko prejsť.
Eurofondy, ja tu to často spomínam, nehnevajte sa, prišiel som k prípadu, kde od Bruselu až po toho, čo urobil tú elektrifikáciu tej kotolne, šesť úrovní a každý si zoberie, nemôže to urobiť, lebo nemá na to ani peniaze, ani ľudí, ani materiál, ani nič. Ale pritom to dáva ďalej, ďalej, až tak to dôjde na toho šiesteho, ale už dva roky tomu šiestemu nevedia zaplatiť 136-tisíc, hoci na začiatku to bolo 2,8 mil.
Čiže aj toto som povedal pánu premiérovi, aj listy on má k tomuto, že proste tu nejde ani o tento jeden prípad, ale ide o systém, že systém v oblasti eurofondov a ich rozdeľovania a realizácie je skutočne zlý, chorý a treba sa na tom v rámci v záujme Slovenska, ale tejto vlády naozaj zamyslieť.
Zo správy som videl, že relatívne veľa vládnych úloh na vás vláda dáva. Chvalabohu, ich uspokojivo a priebežne plníte, ale nemyslím si, že by niektorý rezort mal až toľko úloh, jak tam na niekoľkých stranách v správe uvádzate. Otázka je trolinka, že tam píšete, že v 2012 ste dostali 13,5 mil. euro na elektronizáciu služieb Generálnej prokuratúry s tým, že v 2013 sa z toho nič nečerpalo. No, ja stále upozorňujem, že rôzne softvérové veci skutočne sa dajú kúpiť aj lacnejšie, dajú sa kúpiť pre viaceré rezorty naraz a že aj naše firmy vedia dobre takéto systémy urobiť alebo ich majú, netreba vždycky brať zahraničné. Ale ja to každému hovorím, kto naraz dostane na softvér a hardvér veľa, veľa peňazí.
Samozrejme, tá elektronizácia spisov by bola fantastická, ak by to tak bolo.
Počet trestných činov narástol, to ste hovorili, ja tu mám aj nejaký komentár, ktorého sa zdržím.
Ďakujem veľmi, že zdôrazňujete dôležitosť rodiny pri trestnej činnosti mladistvých, toto by som chcel podčiarknuť. A toto je vlastne zároveň aj prevencia, že kto podporuje rodinu nejakým spôsobom, tak skutočne sa bráni aj proti trestnej činnosti mladistvých. Čiže toto treba jako jeden z vážnych záverov, že aj generálny prokurátor si všimol, že je to tak.
Rómovia, no. Občas k týmto komunitám prichádzam cez detské domovy atď., kde je ich až 90 %. Nebolo by zlé aspoň dôverne vedieť, jaké tu sú štatistiky kriminality rómskej komunity. Je to zakázané o tom hovoriť, keď sa objaví správa, že to urobil Róm, tak je z toho hneď rasizmus. Ale proste vedieť, že či táto komunita je priemerom, alebo je nadpriemerom, by nebolo zlé.
Ja som minule navštívil, už je tomu asi rok, dva, trnavskú väznicu a tam teda bolo týchto mojich kamarátov dosť veľa. (Reakcia z pléna.) Bielych golierov, to už ti neviem povedať.
Ja len toto konštatujem, že by som rád vedel štatistiku, tá by má zaujímala, či Rumuni, Ukrajinci a tak ďalej, jak sa v tých štatistikách prejavujú v našej kriminalite, ale, samozrejme aj. Dobre.
V technických poznámkach veľmi rád odpoviem. Poznámka. Firma skrachuje, zmení si svoje portfólio a už znova podniká. Dlhy nechá všetky tam, na to je veľa príkladov. Čiže naozaj zákonom zakázať, možno sa už to robí, médiá to vždycky nafúknu, a majú aj pravdu, niekedy.
Neplatenie faktúr za telefón, plyn, vodu, elektrinu, okamžite vám zastavia, odpoja, pokuty dajú, penále na mobily, na všetko. Ale tuná môžte nekonečne neplatiť faktúry a nič sa absolútne nestane, no. Čiže keby bol zákon, že proste takto to bude a kto nezaplatí do 60 dní, ako to už tu aj bolo voľakedy, tak potom veľmi tvrdé postihy. A opakovane krachy firiem a znova podnikanie pod inými menami a manželkami, deťmi a tak ďalej.
Rasovo motivovaná činnosť, hovoríte, že iba na 0,29 % tejto trestnej činnosti je rasovo motivovaná. Vy ste to vysvetlili, že vlastne je to, mnohé idú na priestupky a mnohé sa potom ukážu, že nie sú rasovo motivované alebo sa aspoň tak deklarujú. Ale 0,29 neni až tak veľa, a teda som vždy prekvapený, keď na všetkých futbaloch je mnoho o rasizme.
Opatrenia personálne, tam dávate, no, tam by som sa opýtal, tí čakatelia prokuratúry, ja som tam čítal, alebo som sa dozvedel, že Ústavný súd zrušil proste alebo ten nález, nález zrušil, že tí čakatelia prokuratúry nemôžu vlastne existovať. Tak ja myslím, že bolo by i na vás, keby ste dali nejakú novelu zákona, aby existovali, lebo, myslím, že je to novela zákona 540. Či už môžu existovať tí čakatelia? Ja teda tam som z tej správy, ktorá je z 2013... (Reakcia z pléna.) Aha, tak pardon, no dobre, teším sa. Ale v správe 2013 je, že neexistujú čakatelia a že vraj je to na základe nálezu Ústavného súdu, tak ja hovorím o správe 2013.
Tak už len dve poznámky. Je zaujímavým podnetom to, že koľko policajtov bolo stíhaných za priestupky v zdržiavaní konania alebo v odbornej nespôsobilosti. To je skôr otázka na pána ministra vnútra. Ale opýtame sa aspoň dôverne, že, lebo v tomto smere policajti skutočne sú temer nedotknuteľní, no. A druhá poznámka, že tak jak ste vy prezentovali tie dve cigarety a prípadne dekriminalizácie ich použitia niekým, najmä v prvom prípade, v prípade recidívy, tak je to celkom iná situácia, ako keď sa to prezentuje ako legalizácia drog, no. Ja som to mnohokrát zažil. Alebo aj legalizácia ľahkých drog. Čiže to by chcelo pekne sa o tom povyprávať, samozrejme, legalizácia drog, ani ľahkých drog, by som nikdy za to nebol. Ale proste dekriminalizácia tých študentov pre pár cigariet alebo pre niečo, tuná už bolo o tom rečí, ale, samozrejme, vtedy sa to ešte odmietlo, ale iste, že sa dá o tom diskutovať.
Pán generálny prokurátor, ešte teda dve slová. Včera v médiách niečo tak sa preblesklo, že ja som na vás dal v súvislosti s tou pani europoslankyňou Monikou Flašíkovou-Beňovou a jej výrokoch nejakú interpeláciu, to som, samozrejme, nedal. Ale dneska vám posielam taký list, ktorý tak ako som voľakedy poslal za pani Kormúthovú a vtedy ste mi veľmi kvalifikovane odpovedal, tak aj teraz som si to dovolil napísať. Takže nechcem, mám ho aj tuná, ale už radšej vám ho pošlem poštou. Dobre. No a viete, že vtedy tá pani Kormúthová bola vykopnutá na hodinu, no a ona tie svoje statusy veľmi rýchlo stiahla. Táto pani poslankyňa to nestiahla doteraz a bolo tam veľa, veľa nepríjemných diskusií, surových, urážajúcich, dehonestujúcich, mám to tuná všetko ofotené, ale nechcem sa k tomu vracať, no.
A posledné, včerajší futbal, no. Tak už bola tu reč na SIS-ke. Tak bola to hanba teda všelikoho, aj futbalistov v prvom rade, ani to, že nevedeli ísť k mikrofónu potom, to je tiež ďalšia hanba. Však mali povedať, že sú slabí a už by sme sa dozvedeli to, čo dávno vieme, no. Organizátori to určite nezvládli. Aj keď tu bol zákon, čo sa týka rizikových zápasov, tak som bol prekvapený veľmi tvrdými požiadavkami na organizátorov, administratívne bremená, bla, bla, bla, čo všetko musia urobiť, aby rizikový zápas nejak sa uskutočnil, ale nebol taký, jak bol včera tam. Tak to, že sa to stalo, je teda tiež absurdné, no už nechcem nikoho za to viniť. Mohli sme dostať aj viac tých gólov, aj ten štvrtý nebol z ofsajdu, to ste všetci videli, to už bolo len z milosti. No a teda pán Zajac a pán môj asistent preskakovali plot, lebo ich tam naháňali. A teda za tú fotku, keby mi niekto dal, bolo to na Facebooku krásne, jako títo dvaja skáču. Ten pán asistent si roztrhol gate teda a zároveň si aj, museli ho zašívať na Kramároch. Takže zato aj ten list už nedošiel ráno, lež príde až teraz poobede. Dobre.
Ďakujem vám pekne. Prepáčte za troška ľahký tón a bolo to len 13 minút.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 23.10.2014 16:30 - 16:37 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pánovi poslancovi Hlinovi, ktorý mi umožnil, pretože mám nejaké povinnosti a bojím sa, že to nestihnem; po hlasovaní.
Ja by som chcel interpelovať pána premiéra Fica, rozšíriť otázku, ktorú som mu dnes dal a ktorá, samozrejme, nebola vylosovaná, ale na druhej strane aj on tu nebol, takže, ale zdá sa mi to veľmi vážne, čo poviem. A teda určite by on ako predseda strany aj predseda vlády mal zaujať k tomuto stanovisko.
Stručnou preambulou by som začal v tom, že skutočne je naša cirkev, bola počas 40 rokov silno perzekvovaná, asi tu netreba zdôrazňovať, ale prežili sme. A prežili ste v tom čase veľa útlaku a nebyť tzv. skrytej cirkvi, ktorá žila pod zemou, ale bola to normálna súčasť cirkvi, tak by situácia dnes nebola taká, aká u nás je. Onedlho bude 25 rokov odvtedy, čo sa táto situácia zmenila, iste bude príležitosť na tú tému si pohovoriť a objektívne to zhodnotiť. Konštatujem, že štatistiky veriacich sú napriek všetkému, čo tu dnes je, stále veľmi vysoké, čo si uvedomuje aj súčasná vláda. Aj kardinál Ratzinger svojho času povedal, že vlastne v Európe sa do kostola už chodí iba v Poľsku, na Slovensku a na Malte.
To má svoj význam, máme aj cyrilometodskú tradíciu v ústave zakorenenú, je jeden z našich princípov. Myslím si, že vzťah štátu a cirkvi momentálne u nás nie je zlý, je to iste zásluha oboch strán, aj štát si uvedomuje, že robiť niečo proti názorom 70 až 80 percent veriacich kresťanov, obyvateľov je určite kontraproduktívne. Na druhej strane cirkev je skutočne aj ľudská inštitúcia, čiže ako taká robí chyby, jej ľudský faktor, a nevidím dôvod, prečo by nebola kritizovateľná konštruktívne. A ja to robím a vždy hovorím, že práve preto, že chcem, aby bola lepšia, a práve preto, že ju mám rád, tak ju v niektorých veciach veľmi konkrétnych kritizujem a určite mi to nikto nezazlieva, aspoň dúfam.
Dneska máme pápeža Františka, jeho encyklika Gaudium Evangelium je výborný dokument, ktorý naozaj otvára okná cirkvi dokorán pre všetkých ľudí dobrej vôle a treba si ho prečítať. Teraz v Ríme bežala dva týždne, možno aj viac synoda, kde naozaj múdri ľudia, ja som žil v Taliansku 5 rokov, často som sa s nimi stýkal, z celého sveta biskupi, kardináli debatovali o kľúčových problémoch sveta a veľmi otvorene a žiadne tabu témy a aj témy, na ktoré cirkev momentálne nevie poriadne odpovedať, aj tie sa debatovali a otvorili. A celý svet si to všíma, aj keď mediálna odozva bola obyčajne triviálna, nekvalifikovaná, až nechcem povedať, že nemožná.
No a teraz už vlastne k interpelácii. Ja sa pamätám, keď svojho času zomrel Ján Pavol II., v Európskom parlamente bola taká panychída, všetci tam prišli v čiernych šatoch a vtedy pani poslankyňa Monika Flašíková-Beňová, poslankyňa SMER-u, prišla v tričku s Marylin Monroe na prsiach. Iste sa na to dobre dívalo, aj keď každý si uvedomil, že je to skrz médiá a provokácia, nesúvisí to nijako s tým okamihom, ktorý sa tam smútil alebo spomínal.
A teraz už konkrétne. Táto pani poslankyňa mala na sociálnej sieti 19. 10., pred pár dňami, takýto status, ja si ho dovolím prečítať: "Prekvapilo niekoho, že tí starí černokňažníci zasadali v princípe úplne zbytočne? A že celá synoda bola len sofistikovaný marketingový ťah, slúžiaci na deklarovanie konzervatizmu a jeho moci medzi tými, ktorí kryjú pedofíliu, kokaín a Vatikánsku banku? Nuž, Boh ich vidí, chrapúňov starých."
V čase, kedy som si to všimol, bolo tam 480-krát tento názor lajkovaný, páčil sa, a vtedy bolo 42 ľudí, ktorí to zdieľali ďalej, šírili po internete. Myslím si, že nechcem ani citovať, čo tam všetko v diskusii bolo, a ja tu to mám aj vytlačené, v tom čase, keď tam bolo 487, veľmi, tie slová by som tu nemohol povedať, lebo by mi stále museli pípať, stále by museli pípať. No tak, samozrejme, tá poslankyňa mohla to dávno stiahnuť alebo niečo povedať k tomu alebo proste aspoň tie diskusné príspevky, ktoré boli naozaj veľmi surové, nejakým spôsobom odpísať, to je v jej moci ako organizátorky tohto statusu. A chcem konštatovať, že pani poslankyňa týmto výrokom urazila najmenej tri štvrtiny obyvateľov Slovenska, keď pokladám katolíkov teda, lebo išlo o synodu v Ríme, a pápeža, kardinálov a biskupov a ponížila katolícku cirkev, jej hierarchiu, najmä jej seniorov, keď ich nazvala starými chrapúňmi.
Pripomínam na záver, že pri podobnej situácii bola aj moderátorka RTVS, pamätáte sa, Kristína Kormúthová, ktorá vtedy o štvrtej ráno v emócii zato, že jej niekto kradol rúru aj ukradol, a napísala tam hanlivé slová na Rómov, vzápätí to stiahla a bola okamžite vyhodená z práce. Ja som potom napísal list pánovi generálnemu prokurátorovi, aj pán minister kultúry vtedy konštatoval, že to bol tvrdý postih. Generálny prokurátor potom povedal, že to nesúvisí so žiadnym trestným činom, čo sa mi vtedy zdalo, že vtedy mohla aj televízia na základe týchto dôvodov aj nejakým spôsobom opraviť to svoje rozhodnutie. Neopravila.
A teda moja otázka, čo sa týka pani europoslankyne, čo mieni strana SMER a Generálna prokuratúra Slovenska, aj keď to dávam len na predsedu, generálnemu prokurátorovi pošlem zajtra list svoj, podniknú proti tomuto nezodpovednému postoju pani europoslankyne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 23.10.2014 15:01 - 15:03 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem, pán minister, bola to dobrá odpoveď a verím, že prejde aj do činov. A tú stránku si, samozrejme, pozriem za chvíľočku, hneď, ešte vám na konci poviem, že jak sa mi páčila. Samozrejme, vybavenie telocvične je dôležité, ale nechce to veľa peňazí. Keď máme pár žineniek, koňa, kozu, loptu, koše a tak ďalej, tak sa dá dobre trénovať. Ja som dvadsať rokov robil trénera atletiky na ZŠ Dudovej v Petržalke a tam to bolo tiež všelijaké. Takže dôležité je sa potiť, námaha, sebazaprenie, drina.
Ja si myslím, že kto necvičí od malička, tak bude neskôr chorľavý, nervózny a tak ďalej, nevýkonný. Už nehovoriac, že kto fajčí a pije, ako to je strašné, ale to už nechcem teraz tu moralizovať, aby to nevyzeralo ako kázeň.
Ja som niekde si prečítal, že liečba jedného obézneho pacienta stojí štát ročne 1 660 euro a že len 30 % žiakov uvádza, 30 % žiakov uvádza, že jedinou vykonávacou pohybovou aktivitou je pre nich hodina telesnej výchovy. U nás sa rozmohlo, že deti sú oslobodzované z telesnej výchovy, že donesú papier a naraz tam všetci cvičia a desať báb alebo chalanov tam zdravých sedí, lebo majú zdravotný nejaký doklad k tomu, čiže toto veľmi nabúrava celý proces. A ja viem, že napr. vo Švédsku, ak žiak donesie ospravedlnenie od lekára, musí povinne absolvovať hodiny tzv. zdravotnej telesnej výchovy po skončení vyučovania. Čiže, proste troška tvrdšie na to oslobodzovanie, proste s každým sa dá cvičiť a treba cvičiť, pot, krv a slzy sú základom toho, aby ten človek v budúcnosti vydržal dobre pracovať, mal na všetko nervy, mal výdrž a bol zdravý, aj keď bude v seniorskom veku.
Ďakujem.
Skryt prepis