Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda parlamentu, vážený pán generálny prokurátor, vážení kolegovia, kolegyne, moja kvalifikácia vyplýva trocha z toho, že som sa zúčastnil debaty a že som tú správu celú prečítal veľmi podrobne, tá debata bola vo výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny. A potom aj v tom, to som až tuná zaregistroval, že správa je jedna vec, ale že pán prokurátor generálny priniesol nové, nové fakty a že naozaj sa mi zdá,...
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda parlamentu, vážený pán generálny prokurátor, vážení kolegovia, kolegyne, moja kvalifikácia vyplýva trocha z toho, že som sa zúčastnil debaty a že som tú správu celú prečítal veľmi podrobne, tá debata bola vo výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny. A potom aj v tom, to som až tuná zaregistroval, že správa je jedna vec, ale že pán prokurátor generálny priniesol nové, nové fakty a že naozaj sa mi zdá, že je správny človek na správnom mieste, pretože povedal tu veci, ktoré sme v minulosti nezvykli tuná počúvať.
Pred ním tu sedel pán riaditeľ a predseda SIS a tiež tam tá správa bola celkom iná ako za minulé roky, sme o tom tu dlho diskutovali. On konštatoval, že situácia v jeho rezorte, čo sa týka nárastu nejakých lumpární, je stabilizovaná, ja, bohužiaľ, musím konštatovať, že čo povedal aj pán generálny prokurátor, že v rezorte tohto trestnoprávneho je situácia skôr zložitejšia a stále horšia. Samozrejme, to je vina celej spoločnosti. A iste teraz pri 25. výročí teda zmeny radikálnej niektorí sa tešíme, mnohé veci išli tam, kde nemali ísť, a budeme si iste môcť o tom viac porozprávať.
Ešte k tej minulej, pred chvíľou debate, no, všetci nadávajú na zákon o verejnom obstarávaní. Všetci. Ja nepoznám nikoho, kto by povedal, že je výborný, fakt, že umožňuje preťahovať možná roky, len nikto ho nezmení, no. Jedným vládnym návrhom by sa to okamžite dalo zmeniť, dokonca keby to bolo v zrýchlenom konaní, tak za tri dni to tu všetko máme, aj možná skorej. Čiže v tomto smere niekomu aj vyhovuje, že je takýto, mne sa zdá.
Pamätáte sa na veličajznú kauzu SkyTollu, keď bola veľká súťaž na mýto na autobánoch a vyhral to tuším tretí lebo štvrtý v poradí a do dnešného dňa je to tak, kvôli európskemu demaršu všeličo, a nič sa celkom nestalo. Tiež išlo o verejné obstaranie, ktoré proste išlo podľa týchto pravidiel.
Ale ja som teraz premiérovi Ficovi v eurovýbore dal otázku na túto tému eurofondy, strácanie sa peňazí v piesku behom rôznych úrovní, keď sa to dáva až na toho realizátora. On priznal, že to naozaj takto je. Tiež sa odvolal na verejnom obstarávaní, že proste niektoré mestá a dedinky nevedia si to ani za poldruha roka urobiť. A teraz zase tiež na toto poukazuje, že to je tak.
Zaujímavé, ale to súvisí s tou SIS-kou, správou, tam pán riaditeľ či predseda hovoril, alebo pokladal to za chybu, a myslím, že neni zle, keď tak vybočí. Iste to viete, že keď on dá rôzne hlášky na rôzne organizácie, ministerstvo vnútra, policajtov, generálnu prokuratúru, zákon mu neprikazuje referovať spätnú väzbu, jak to dopadlo. Čiže na otázky poslancov, že ako dopadli jeho hlášky v praxi, či sa zaviedlo trestné stíhanie, alebo niečo, vlastne on nevie, pretože iba málokedy sa dozvie výsledok.
Ja ešte raz konštatujem, možná som to už povedal, že pokladám to za dobrú a zaujímajú prácu, kus roboty Generálnej prokuratúry, ale aj ostatných. Ja sa pamätám, že bežal raz taký sovietsky film, kúsok som z toho videl, je tomu už 40 rokov, volal sa "Všedný deň prokurátora". Tak viem, že prokurátor sedel, chudák, v takých ošúchaných nohaviciach a čakal ho ďalší deň a znova naháňanie a tak ďalej a tak ďalej. Tak teraz som pochopil možná lepšie a možná aj ľutujem, že som ten film vtedy nedopozeral. Takže neni to jednoduché byť generálnym prokurátorom.
Ale konštatujem dosť veľa roboty. A jedine, čo mám proti Generálnej prokuratúre, je to, že občas váš prokurátor Martin Lauko ma v pingpongu nabije, ale najnovšie sa to začína aj vyrovnávať, takže potom už nebudem mať celkom nič proti vám.
Štátne zákazky, korupcia, o tom sa tu už všeličo hovorilo. Gorila, no, my tu už sme prestali žiadať, aby každý polrok sa dala správa, ide tak pomaličky dostratena, nechcem to tu otvárať, v tej správe to tiež nie je. Mnohé veci boli z milosti, išli dostratena. Keď sa dovolilo sprostredkovanie a predaj emisií, vzápätí sa to predalo za 5,5 korún, tuším, na kubík, potom za 8,5 sa to za pár dní predalo. Ďalej získalo sa 47 mil., ktoré o pár rokov, alebo došli znova sem na konkrétne adresy. Tak toto vlastne neviem, či to bola korupcia, alebo všimné, alebo nejaké percentá, alebo neviem čo. Ale toto je prípad, ktorý všetci vedia, a už sa k nemu nechcem ani vracať, ale proste každý si myslí, že keď toto prešlo, tak potom môže všetko prejsť.
Eurofondy, ja tu to často spomínam, nehnevajte sa, prišiel som k prípadu, kde od Bruselu až po toho, čo urobil tú elektrifikáciu tej kotolne, šesť úrovní a každý si zoberie, nemôže to urobiť, lebo nemá na to ani peniaze, ani ľudí, ani materiál, ani nič. Ale pritom to dáva ďalej, ďalej, až tak to dôjde na toho šiesteho, ale už dva roky tomu šiestemu nevedia zaplatiť 136-tisíc, hoci na začiatku to bolo 2,8 mil.
Čiže aj toto som povedal pánu premiérovi, aj listy on má k tomuto, že proste tu nejde ani o tento jeden prípad, ale ide o systém, že systém v oblasti eurofondov a ich rozdeľovania a realizácie je skutočne zlý, chorý a treba sa na tom v rámci v záujme Slovenska, ale tejto vlády naozaj zamyslieť.
Zo správy som videl, že relatívne veľa vládnych úloh na vás vláda dáva. Chvalabohu, ich uspokojivo a priebežne plníte, ale nemyslím si, že by niektorý rezort mal až toľko úloh, jak tam na niekoľkých stranách v správe uvádzate. Otázka je trolinka, že tam píšete, že v 2012 ste dostali 13,5 mil. euro na elektronizáciu služieb Generálnej prokuratúry s tým, že v 2013 sa z toho nič nečerpalo. No, ja stále upozorňujem, že rôzne softvérové veci skutočne sa dajú kúpiť aj lacnejšie, dajú sa kúpiť pre viaceré rezorty naraz a že aj naše firmy vedia dobre takéto systémy urobiť alebo ich majú, netreba vždycky brať zahraničné. Ale ja to každému hovorím, kto naraz dostane na softvér a hardvér veľa, veľa peňazí.
Samozrejme, tá elektronizácia spisov by bola fantastická, ak by to tak bolo.
Počet trestných činov narástol, to ste hovorili, ja tu mám aj nejaký komentár, ktorého sa zdržím.
Ďakujem veľmi, že zdôrazňujete dôležitosť rodiny pri trestnej činnosti mladistvých, toto by som chcel podčiarknuť. A toto je vlastne zároveň aj prevencia, že kto podporuje rodinu nejakým spôsobom, tak skutočne sa bráni aj proti trestnej činnosti mladistvých. Čiže toto treba jako jeden z vážnych záverov, že aj generálny prokurátor si všimol, že je to tak.
Rómovia, no. Občas k týmto komunitám prichádzam cez detské domovy atď., kde je ich až 90 %. Nebolo by zlé aspoň dôverne vedieť, jaké tu sú štatistiky kriminality rómskej komunity. Je to zakázané o tom hovoriť, keď sa objaví správa, že to urobil Róm, tak je z toho hneď rasizmus. Ale proste vedieť, že či táto komunita je priemerom, alebo je nadpriemerom, by nebolo zlé.
Ja som minule navštívil, už je tomu asi rok, dva, trnavskú väznicu a tam teda bolo týchto mojich kamarátov dosť veľa. (Reakcia z pléna.) Bielych golierov, to už ti neviem povedať.
Ja len toto konštatujem, že by som rád vedel štatistiku, tá by má zaujímala, či Rumuni, Ukrajinci a tak ďalej, jak sa v tých štatistikách prejavujú v našej kriminalite, ale, samozrejme aj. Dobre.
V technických poznámkach veľmi rád odpoviem. Poznámka. Firma skrachuje, zmení si svoje portfólio a už znova podniká. Dlhy nechá všetky tam, na to je veľa príkladov. Čiže naozaj zákonom zakázať, možno sa už to robí, médiá to vždycky nafúknu, a majú aj pravdu, niekedy.
Neplatenie faktúr za telefón, plyn, vodu, elektrinu, okamžite vám zastavia, odpoja, pokuty dajú, penále na mobily, na všetko. Ale tuná môžte nekonečne neplatiť faktúry a nič sa absolútne nestane, no. Čiže keby bol zákon, že proste takto to bude a kto nezaplatí do 60 dní, ako to už tu aj bolo voľakedy, tak potom veľmi tvrdé postihy. A opakovane krachy firiem a znova podnikanie pod inými menami a manželkami, deťmi a tak ďalej.
Rasovo motivovaná činnosť, hovoríte, že iba na 0,29 % tejto trestnej činnosti je rasovo motivovaná. Vy ste to vysvetlili, že vlastne je to, mnohé idú na priestupky a mnohé sa potom ukážu, že nie sú rasovo motivované alebo sa aspoň tak deklarujú. Ale 0,29 neni až tak veľa, a teda som vždy prekvapený, keď na všetkých futbaloch je mnoho o rasizme.
Opatrenia personálne, tam dávate, no, tam by som sa opýtal, tí čakatelia prokuratúry, ja som tam čítal, alebo som sa dozvedel, že Ústavný súd zrušil proste alebo ten nález, nález zrušil, že tí čakatelia prokuratúry nemôžu vlastne existovať. Tak ja myslím, že bolo by i na vás, keby ste dali nejakú novelu zákona, aby existovali, lebo, myslím, že je to novela zákona 540. Či už môžu existovať tí čakatelia? Ja teda tam som z tej správy, ktorá je z 2013... (Reakcia z pléna.) Aha, tak pardon, no dobre, teším sa. Ale v správe 2013 je, že neexistujú čakatelia a že vraj je to na základe nálezu Ústavného súdu, tak ja hovorím o správe 2013.
Tak už len dve poznámky. Je zaujímavým podnetom to, že koľko policajtov bolo stíhaných za priestupky v zdržiavaní konania alebo v odbornej nespôsobilosti. To je skôr otázka na pána ministra vnútra. Ale opýtame sa aspoň dôverne, že, lebo v tomto smere policajti skutočne sú temer nedotknuteľní, no. A druhá poznámka, že tak jak ste vy prezentovali tie dve cigarety a prípadne dekriminalizácie ich použitia niekým, najmä v prvom prípade, v prípade recidívy, tak je to celkom iná situácia, ako keď sa to prezentuje ako legalizácia drog, no. Ja som to mnohokrát zažil. Alebo aj legalizácia ľahkých drog. Čiže to by chcelo pekne sa o tom povyprávať, samozrejme, legalizácia drog, ani ľahkých drog, by som nikdy za to nebol. Ale proste dekriminalizácia tých študentov pre pár cigariet alebo pre niečo, tuná už bolo o tom rečí, ale, samozrejme, vtedy sa to ešte odmietlo, ale iste, že sa dá o tom diskutovať.
Pán generálny prokurátor, ešte teda dve slová. Včera v médiách niečo tak sa preblesklo, že ja som na vás dal v súvislosti s tou pani europoslankyňou Monikou Flašíkovou-Beňovou a jej výrokoch nejakú interpeláciu, to som, samozrejme, nedal. Ale dneska vám posielam taký list, ktorý tak ako som voľakedy poslal za pani Kormúthovú a vtedy ste mi veľmi kvalifikovane odpovedal, tak aj teraz som si to dovolil napísať. Takže nechcem, mám ho aj tuná, ale už radšej vám ho pošlem poštou. Dobre. No a viete, že vtedy tá pani Kormúthová bola vykopnutá na hodinu, no a ona tie svoje statusy veľmi rýchlo stiahla. Táto pani poslankyňa to nestiahla doteraz a bolo tam veľa, veľa nepríjemných diskusií, surových, urážajúcich, dehonestujúcich, mám to tuná všetko ofotené, ale nechcem sa k tomu vracať, no.
A posledné, včerajší futbal, no. Tak už bola tu reč na SIS-ke. Tak bola to hanba teda všelikoho, aj futbalistov v prvom rade, ani to, že nevedeli ísť k mikrofónu potom, to je tiež ďalšia hanba. Však mali povedať, že sú slabí a už by sme sa dozvedeli to, čo dávno vieme, no. Organizátori to určite nezvládli. Aj keď tu bol zákon, čo sa týka rizikových zápasov, tak som bol prekvapený veľmi tvrdými požiadavkami na organizátorov, administratívne bremená, bla, bla, bla, čo všetko musia urobiť, aby rizikový zápas nejak sa uskutočnil, ale nebol taký, jak bol včera tam. Tak to, že sa to stalo, je teda tiež absurdné, no už nechcem nikoho za to viniť. Mohli sme dostať aj viac tých gólov, aj ten štvrtý nebol z ofsajdu, to ste všetci videli, to už bolo len z milosti. No a teda pán Zajac a pán môj asistent preskakovali plot, lebo ich tam naháňali. A teda za tú fotku, keby mi niekto dal, bolo to na Facebooku krásne, jako títo dvaja skáču. Ten pán asistent si roztrhol gate teda a zároveň si aj, museli ho zašívať na Kramároch. Takže zato aj ten list už nedošiel ráno, lež príde až teraz poobede. Dobre.
Ďakujem vám pekne. Prepáčte za troška ľahký tón a bolo to len 13 minút.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis