Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.2.2015 o 11:46 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2015 11:06 - 11:08 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážení, bude tu ticho alebo nebude?
Ďakujem pánu Blahovi za to, že sa prihlási do ústnej rozpravy. Ja som zo zahraničnej nebol vystrnadený, ale bol som ako bývalý podpredseda vlády pre ľudské práva, prvý, rád som bol presunutý do ľudských práv a kde aj som celkom rád a som náhradník v európskom výbore. Aj zajtra máme stretnutie, keď nepríde náš pán, náš člen, to je pán Fronc.
Pán Kaník, ja by som to chcel trocha vysvetliť, že Slovensko nemôže byť neutrálne, na ničom mu nezáleží, ale konflikt, Ukrajina s Ruskom musí sa snažiť sprostredkovať tento konflikt nejakým spôsobom, aby sa zmenil, a neprikláňať sa ani na jednu stranu, ani na druhú stranu veľmi. Lebo hovorím, obidve strany sú svojím spôsobom vinné.
No a čo sa týka Európskej únie, tiež spravila veľa chýb. A ja by som povedal, že tam je čas žiadať kompenzáciu od Európskej únie na to, čo sme my stratili v oblasti nášho hospodárstva, vývozu a tak ďalej. Toto je celkom oprávnené. V minulosti sa to takto dávalo.
Čo sa týka Ameriky, tak Amerika je ďaleko príliš, ona je výborná v domáckej politike, ale v zahraničnej urobili veľa chýb. A toto bola jedna z jej chýb.
Ja zakončím vtipom, možná to bude absolútne nemiestne, ale mi napadol, že pán prezident Bush si poplietol Slovensko a Slovinsko, a preto sme tu mali v Bratislave Bush-Putin míting, ktorý povedal jeden americký diplomat, a celkom verím, že to je tak. Takže... (Smiech v pléne.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2015 10:32 - 10:58 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, ktorý iste hneď príde, dovoľte pár slov. Ja uznávam pána premiéra, expremiéra pána Dzurindu, hrá výborne futbal, behá maratón, po maratóne hneď ide hrať futbal. Nedávno mal 60 rokov, pred pár dňami, gratulovali sme mu. Aj peknú fotku mám s tým. Ale samozrejme bol tu osem rokov premiérom, pomohol našej krajine veľmi, aj v súvislosti s NATO-m aj s Európskou úniou, to nemôžme zabudnúť. Ale samozrejme dovolím si povedať niekoľko vecí, s ktorými nesúhlasím, aj keď to nebude reakcia na jeho prejav, ale mám to už tak pripravené, tak už nemôžem to vyškrtnúť.
Na druhej strane aj pán Blaha, by som ho pozval do diskusie, neni prihlásený, ale len tak vždycky ku každému frknúť krátku poznámku, na ktorú sa už nedá vlastne temer reagovať, neni celkom správne. Je to predseda európskeho výboru, čiže mal by svoje stanovisko povedať. Aj tu vidíme, že zahraničná téma je vážna téma, že by bolo raz dobré v parlamente, nielen raz za rok, keď sa hovorí koncepcia, ale aj inokedy o nej hovoriť. Bolo tu veľa pokusov, napríklad Ukrajinu tu otvoriť a predebatovať si objektívne. Nepodarilo sa nateraz. Čiže zrejme musíme sa viac venovať zahraničnej politike ako doteraz.
Ja správu pokladám za vyváženú, dobre napísanú, najmä úvod. Troška cyklickú a potom aj moje poznámky budú k nej troška cyklické, sa budem vracať k tomu, lebo ona najprv robí úvod, kde sú všetky témy, potom jedna, dva, tri, štyri päť – priority, a potom sa znova vracia k tým prioritám jedna, dva, tri, štyri, päť už veľmi podrobne. Čiže ja, bohužiaľ, budem môj príspevok mať takto, čiže bude to vyzerať troška na preskáčku, ale snáď to nebude vadiť.
Chcem poznamenať hneď k úvodu, že suverenita a teritoriálna integrita nebola porušená len na Kryme, ale napríklad aj v Kosove. To, boli sme tam nedávno sa na to aj pozrieť zblízka. Slovensko Kosovo stále ešte neuznalo a ešte aj, dúfam, dlho neuzná, dokiaľ bude takáto situácia, aká je. Ale tam Európska únia mlčala a proste bola spokojná s Kosovom. Iste z veľkej geopolitiky, pretože tam sú aj, už najnovšie aj základňa, ktorá tam bola. Možno, že tam bola vždy. Spojené štáty takto unilaterálne porušili mnohokrát teritórium, nechcem to tu hľadať, ale počnúc Panamou, voľakedy dávno, ak sa pamätáte na Noriegu, a ďalší títo. Čiže týchto vecí je veľmi veľa v histórii, ale na to sa rýchlo zabudne, no.
Veľmi by som zdôraznil, že to by malo byť nadpis našej celej správy, že proste hlavný cieľ náš v našej zahraničnej politike, zabrániť vojne na Ukrajine. Lebo vojna, to už dneska neni že strieľanie, ani z kanónu, ani z tankov, pri vážnej situácii to môže byť atóm a prípadne aj bakteriálne a chemické zbrane, ktoré sú možná ešte horšie, pretože poničia všetko možné, čo len existuje. Čiže toto by sme mali všade hovoriť, že zvykli sme si tuná na mier, a, chvalabohu, a teda vojna nie za každú cenu. Aj keby niekomu ten trend, konflikt tuná ďaleko od krajín, ktoré sú v kríze, vyhovoval. Vojna je katastrofa a Slovensko ju musí odmietnuť. Nemôžeme posielať našich synov a vnukov na nejaké jatky, tak jak sa tu deje teraz na Ukrajine napríklad.
Sankcie voči Rusku nie sú cieľom, ale prostriedkom, tá veta tu bola kritizovaná. Ja chcem k tomu len to povedať, že áno, vidím ten rozpor medzi premiérovým stanoviskom a stanoviskom ministra zahraničia, prípadne iným ministrom. Ja si myslím, že tie sankcie naozaj v takejto forme nefungujú, Rusko nezrazia na kolená. Naftou a benzínom možno nás zrazia Irán, Venezuela, Rusko určite nie. Opačne, zjednotia Rusov, to vidíme aj teraz, jak mnohí sú, a stále rastie podpora Putina. A Rusi prežijú, tak jak už mnohokrát prežili, aj na suchároch a čaji, ale nezrazia ich tieto sankcie na kolená.
Dôležitá je tam veta, že "riešenie ukrajinskej krízy nie je možné realizovať bez Ruska a proti Rusku". To je veľmi dôležitá veta. Čiže Slovensko nemôže držať len jedným. To, čo robia Poliaci, sa mi práve nezdá múdre, že oni z nejakých historických reminiscencií teda držia len jednu líniu. A Slovensko je malé a nemôže si dovoliť byť len na jednej strane. Najmä keď vieme, že od USA cez Európu, Ukrajinu a Rusko, každý má na tom svoju vážnu vinu, a teda my nemôžme mať, len jednému potom chytať stránku a ostatných ignorovať.
Ďalšia je ekonomická téma. "Od Európskej únie sa očakáva aktívny príspevok k obnoveniu dynamiky hospodárskeho rastu." To je veľmi pekná veta, ale tá Európska únia to akosi momentálne nerobí. Kvantitatívne uvoľňovanie, čo ECB vymyslelo, Amerika to už robí dávno, 60 mld. natlačených dolárov, vlastne euro na, a pumpovanie do európskych štátov, sa mi zdá absurdné. Tu sme navrhovali, aby sa o tom viac hovorilo, možno vo finančnom výbore niečo bolo, ale je to úplne proti základným myšlienkam Európy, aj finančnej politiky, aj všetkého. Čiže tomu doteraz nerozumiem, prečo toto, toto takto nastalo.
Ďalej je to téma – naše predsedníctvo, čo je veľmi vážna vec, samozrejme. Špecifikácia priorít nášho predsedníctva už by sa mala diať, nemôžeme čakať na Holandsko a Maltu, ale teda my sme tí hlavní. Čiže ja by som naozaj nejakým spôsobom otvoril celonárodnú diskusiu na tú tému. Iste obnoviť prácu konventu, čo je troška formálne, lebo tam sa aj tak málokto dostane. Všetky možné organizácie, keď sa tam vyjadria, potom z toho nič konkrétne nie je. Ale myslím, že tu v parlamente práve by toto tiež mohlo otvoriť, na tému, už sa tu viackrát tiež opozícia pokúšala dať do programu, naše predsedníctvo. Sme hrdí, že máme naše predsedníctvo, ale málo o ňom hovoríme, a za chvíľu prepukne a možná tie témy, ktoré v ňom budeme preferovať, budú naše témy. Aspoň jedna z nich by mala byť taká, v ktorej naozaj sme silní. Tak dúfam, že sa rodia, ale nateraz nemáme páru o tom, že jaké témy tam vlastne budú, ktoré bude preferovať Slovensko v svojom predsedníctve.
Je tam pekná tiež veta, jak je dôležitý princíp subsidiarity. To treba veľmi aj dotiahnuť do praktického konca, no. Naozaj, národná úroveň má v Európe mnoho kompetencií. Na tie sa často zabúda a potom, keď prídu také rezolúcie, ako Estrela  Report, Lunacek Report, rôzne tlaky na rodinu a tak ďalej, tak sa tvárime, že nás to ohrozuje. Neohrozuje nás to, pretože je to našou kompetenciou, aby sme o tom rozhodli, či áno alebo nie. To treba občas povedať.
Bezpečnosť. Tam sľubujeme angažovanie sa v globálnych otázkach. No Slovensko je veľmi lokálny hráč, aby mohlo takúto vetu povedať. Neviem, v čom to spočíva. Iste, členstvo v NATO je dôležité, ale teda mať tu nejakú základňu, v Európe ich Američania majú veľa, aj NATO, neviem, či je rozumné. A, samozrejme, by to malo prejsť cez parlament, aj debata na túto tému.
Zásadne nesúhlasím s rozširovaním NATO na Ukrajinu, no. Je o tom veľa debát, ale to tak eskaluje celý konflikt, že si to neviem predstaviť. Ak jedno vystrelenie z ruskej strany puškou na nejakého vojaka NATO môže vyvolať naozaj obrovský konflikt. Čiže to, že NATO navrhuje, aby ich prijali do, pardon, Ukrajina navrhuje, aby ich prijali do NATO, sa mi zdá neseriózne. A ja myslím, že aj naši to v tomto smere chápu. Aj Európska únia, isteže Ukrajina do nej bude patriť, ale to bude ešte dlhý proces, a dneska s tým neporiadkom a s tým všetkým, čo tam je, ich prijať do Európskej únie, by bola katastrofa. Čiže asociačná dohoda niečo môže vyriešiť, ale skôr si myslím, že keby sa teraz podpísala, poškodí Ukrajinu najmä ekonomicky.
Ja upozorňujem napríklad na seminár, ktorý, to sa týka už Ukrajiny, ktorý bol nedávno v Prahe. Neviem, či ste to zachytili, ale volá sa "Nastupujúci fašizmus v Európe". Bolo to v parlamente, v českom parlamente organizované. A tam som si vypočul 63-minútový prejav dnešnej ukrajinskej zvolenej poslankyne, a teda, až je to pravda, tak všeličo je ináč, ako sa hovorí. A vôbec s Ukrajinou a s Ruskom je dnes obrovská mediálna vojna. Tam sa nedá veriť, by som povedal, ani jednej strane. Keď rozprávate s jedným zástupcom, povedal mi "a", druhý vám povie úplne niečo iné, protikladné tomu "a", čiže tá pravda je niekde inde. A je tam veľa mediálnej vojny. Nechcem povedať, že akého štýlu.
Zapojíme sa do medzinárodnej koalície proti ISIL – to neviem, čo v praxi teraz znamená. Ovšem treba jasne vystupovať a pomenovať agresiu a, by som povedal, terorizmus týchto ľudí, najmä proti kresťanom v tých krajinách. Niekoľkokrát sme sa tu pokúšali dať nejaké uznesenie, neprešlo nič, lebo nehovoriac, že za čias Neróna, keď sa veľmi kántrili kresťania, to bolo lepšie ako teraz v týchto krajinách. Už nehovoriac za komunizmu, tam to bolo výborné proti tomu, čo sa deje teraz tam v týchto krajinách.
Čiže musíme aj v parlamente častejšie podňať hlas nejakými uzneseniami parlamentu, v ktorom niekomu chytíme stránku. No a poviem svoje stanovisko, teda v ľudských právach, ale tam je Čína, Falun Gong a obrovský počet transplantácií s neznámymi pôvodcami. Nechcem tu dávať, ale v rôznych výboroch som to otváral, ale nikdy sme žiadne stanovisko k tomu nedostali. Je to rozpracovaná vec, to je dokonca, stále je to vo výboroch a nič sa s tým nedeje. Ale aj taká vec, akou bol Charlie Hebdo. To koledovanie si, dlhodobé, dlhoročné, to neni sloboda prejavu. Samozrejme, odsudzujeme každý akt násilia v tomto smere, ale to, že o pár mesiacov sa za 100 euro predáva Charlie Hebdo tu v Bratislave, je tiež absurdné a nechcem to ináč nazvať.
No, tak idem k ďalšej téme, však ešte, nebude to už dlho, teda dúfam. Európska politika, no. Veľmi sa zdôrazňuje digitálna agenda ako nový pojem, to je dôležité. Tam chcem podčiarknuť toto, že Slovensko naozaj generuje tisícky výborných odborníkov, IT-čkárov, ktorí tomuto rozumia, ale často odchádzajú do zahraničia a potom za drahé softvéry my platíme, zo zahraničia, často sú tie softvéry robené tuná, vytvárajú naši ľudia. Napríklad v Košiciach je taký IT-čkový veľký ústav, ktorý má myslím 1 500 ľudí, stále zháňa nových a nových, a tí robia softvér pre celý svet. Čiže tých ľudí tu máme a omnoho by lacnejšie všetko bolo, keby sme aj našich ľudí do toho zaangažovali, do vytvorenia rôznych IT systémov.
Predsedníctvo V-4 v júni 2015 skončí, tak aj ja som si všimol, že boli pekné na najvyššej úrovni debaty, ale veď nejako to troška išlo do stratena. Neuvedomil som si, že nad tým je vlastne rozpor s Ukrajinou, možná kde Poľsko zaujíma veľmi jednoznačné stanovisko, ktoré prezentuje aj predseda Európskej komisie, vlastne pán Tusk, takto by som povedal. No ja si myslím aj to, že sme V-4 plus Kórea, Veľká Británia, Ukrajina, Švajčiarsko, Japonsko, je veľmi dobrá aktivita, aby neostalo len pri slovách. A mne sa zdá, že práve V4 je dôležitá aj na vojenskú spoluprácu. To sa, sľubuje sa jednotka už dlho, už by mala byť, ale aj rôzne iné veci. Však lietadlá a rôzne iné veci, sa naozaj títo štyria priatelia, ktorých váha je predsa len 60-miliónová, a to je už sila Európskej únie, by mali viac spolupracovať.
Téma Ukrajiny tu bola mnohokrát spomenutá. Naozaj je to téma číslo jedna. My chceme prispieť i k jej stabilizácii. Treba konštatovať, že to ide všetko skôr opačne, k destabilizácii. Nemajú vodu, elektrinu, hlad, smrť tam kosí, bieda, nedostatok. Čiže dobre, že sme im nedali žiadne zbrane, to je veľmi dobré. Aj humanitárnu pomoc by som viedol naozaj radšej tak humanitárne ako nejak finančne, ktoré sa môžu zneužiť na všeličo inšie. Nemajú peniaze na nič. Požičať si z menového fondu teraz obrovské prachy, ktoré budú potom dlho, dlho s vysokými úrokmi vracať, to nie je vôbec riešenie, a najmä požičať si na vojnu.
Je zaujímavé, že akurát tie tri krajiny sme si zobrali, Afganistan, Keňa, Moldavsko. Neviem celkom prečo, ale možnože jedna veta, prečo akurát tieto tri. Iste sú aj iné dôležité, ale myslím, že tu to už dlhodobo robíme. Nejaká veta je tam spomenutá, že 500-tisíc dávame na Afganistan toho roku. Nepamätám sa, že by to bolo v rozpočte ministerstva zahraničia, ale myslím, že to je zas nejaké školenie nejakých vojakov alebo policajtov. Ale to sa chcem opýtať, že či to bolo v rozpočte.
Ukrajina leží na najlepšej pôde Európy, 24 rokov nevyužila k tomu, aby urobila nejaké reformy, nehovoriac, ani len ekonomické, ale i iné. Čiže ten chaos tam nezapríčinil niekto, Marťania, ale si to oni zapríčinili v mnohom, v mnohom, a teraz z toho vybicyklovať naozaj sa dá len cez mier. Pretože harašenie so zbraňami a posielanie mladých, z jednej aj z druhej strany, je absurdné, absurdné.
Ešte som chcel, k tomu IT sa chcem vrátiť, že tam sa hovorí o veľmi dôležitej, teda inovácie, nové technológie, investície s vysokou pridanou hodnotou. To je všetko pekné, to sa tuná dosť dlho hovorí, len Slovensko je zaujímavé tým, že má dobré hlavy na túto tému. Naše školstvo vychovalo dobrých najmä softvérčikov, a to sú ľudia, ktorí majú dobrú hlavu a potrebujú tužku, papier a ešte nejaký komputer. Čiže do nových technológií, čo si vyžaduje obrovské investície, Slovensko na to nikdy nebude mať a vždy, žiaľ, to bude brať z nejakých iných štátov, ale to neni dneska už podstatné. Podstatné je to, že využime to, čo naši vedia. Ja som bol 27 rokov v Ústave technickej kybernetiky, kde bolo 600 ľudí IT-čkárov, kde naozaj to bol ústav veľmi silný. Ja som tam bol aj svojho času aj zástupca riaditeľa. No a robili sme napríklad copier amerického asociatívno-paralelného procesora STAR, ktorý vie riadiť tisíc vecí paralelne. No po revolúcii všetko išlo nejako do stratena. Dneska ten ústav má 50 ľudí, ale to je tiež taká téma, že hlavy máme dobré, ale na technológiu nemáme.
Troška skracujem, lebo sa znova vraciam k NATO, znova, lebo začína znova bezpečnosť. Otázka bola taká, že, to som bol prekvapený, že prečo ZÚ v Belehrade je aj kontaktný veľvyslanec NATO. To je zaujímavé, lebo to nikde inde nie je. A NATO a Kosovo, my sme Kosovo neuznali, a tam to stále škrípe. No, bohužiaľ, to škrípe. Prestalo to škrípať len zato, aby Srbsko sa dostalo do Európskej únie a do rozhovorov. Že my tam akurát takého človeka máme, to musí mať nejakú hlbšiu príčinu.
No chcem pripomenúť, že to zase trocha s tým nesúvisí, že pripomínam úlohu, že, ktorá mne prešla v rozpočte, že ministerstvo by malo prehodnotiť členstvo v medzinárodných organizáciách. Ale nielen ministerstvo zahraničia, všetky ministerstvá, lebo sme spočítali pri rozpočte, že 49 mil. eur sa platí len za členské v medzinárodných organizáciách, z ktorých mnohé sú už aj zastaralé, alebo sú zbytočne drahé, alebo sú nefunkčné. Čiže takáto úloha na ministerstve je a skôr-neskôr sa jej na to znova opýtame, že či sa v tom niečo robí, lebo keď sme dostali zoznam všetkých v medzinárodných organizáciách, kde Slovensko je, po všetkých ministerstvách, tak to je naozaj obrovská sila. Samozrejme, tí ľudia tam cestujú, majú konferencie a tak ďalej, ale mnohé išli tak trocha do stratena, držia sa už len tej tradície a tak ďalej.
No jedna vec je tam ešte, humanitárna pomoc je veľmi dôležitá, samozrejme. To 0,1 %, čo sa hovorilo, je asi málo, iste, tak na viac ťažko máme, ale je tam aj nevládny sektor, ktorý naozaj veľa robí pre toto, to tam tentokrát je aj spomenuté.
Nedávno STV 2 dávala dva zaujímavé filmy, celovečerné, Prečo chudoba? Kto videl, tak si musel zmeniť názor na tieto problémy. Hovorili o Senegale a poľnohospodárstve, hovorili o, myslím, o Ghane a medi, jak ich strašne zdiera ten, tie západné krajiny, jak ich tlačia do dlžôb, jak ich privatizujú, jak bohaté krajiny na poľnohospodárskej produkcii a na medi, naraz sú úplne v ruinách, zadlžené po uši, a jak metodicky to robia. Som vďačný STV 2, že to povedala. Ale, samozrejme, to je otázka aj daňových rajov, okrádanie slovenských firiem v zahraničí, ktoré tam majú nejaké percentá, a tak ďalej. Čiže táto téma sa týka nielen zahraničia, ale mnohých iných politík, a bolo by načase, aby parlament sa k tomu vrátil.
Ľudské práva patria tiež pod kompetenciu ministerstva. V správe o tom nie je ani slovo. Tak teraz po nie veľmi úspešnej stratégii, ktorá sa momentálne odložila z vlády, tak to dostalo ministerstvo spravodlivosti, ale ja by som v tejto správe očakával aspoň pár viet na tému ľudské práva ministerstva zahraničia, lebo veľa energie muselo ministerstvo tomuto venovať. Téme, ktorá im celkom nepatrila a ktorá celkom ani neskončila dobre, by som povedal, nateraz.
Je tam aj pripomenutie, že aj Slovensko už konečne ratifikuje dohovor o kazetovej munícii. Ja som mal na pána ministra raz takú otázku, vtedy ešte nebola ratifikovaná. Neviem, či to pôjde cez parlament, ale do 30. 6. by sa to malo ratifikovať. Zahraničie nás kritizuje, že tento dohovor ešte nemáme podpísaný. No tak toto je už len taká pichľavá otázka, že neviem, či už Amerika vykonala, podpísala dohodu Medzinárodného trestného súdu, Rímskeho štatútu, dohodu o právach detí, to sa opýtam v kuloároch pána ministra, lebo dlho to nepodpísala, a obávam sa, že ešte ani doteraz to neurobila. Ale my by sme ten dohovor o tej kazetovej munícii, samozrejme, mali podpísať, lebo tie bomby sú hrozné.
Tam je, sa potom niekde pod čiarou hovorí o desiatich hlavných prioritách Európskej komisie, čo je dobré, že vieme o nich. Je tam aj dohoda o voľnom obchode s USA, TTIT. No o tom neni prakticky v materiáli nič. Je to také utajované, naraz len bude tu. A môžeme na to ako Európa aj dosť doplatiť. Ide o tom veľa diskusií, kritiky.
No, pokrok pri budovaní bankovej únie minister konštatuje, ja osobne to moc nevidím. Už som spomenul to tlačenie a distribúcie euro, daňové raje, zdaňovanie finančných transakcií celkom zmĺklo, obchody s derivátmi prekvitajú a tak ďalej. Čiže tá banková únia, banky si stále robia s nami , čo chcú v podstate, a my do nich futrujeme peniaze, keď sú v průšvihu, a to sú peniaze daňových poplatníkov. To neni prípad tentokrát Slovenska, ale v Európe je to časté.
Ruská federácia. Doporučuje pán minister politický dialóg a spoluprácu v oblasti energetiky. To je správne, ale to sa vlastne jedná len o to, že plyn, nafta, aby sem chodila, prípadne pomoc v atómovej energii. Neviem, jak je to s Mochovcami. Ale s Ruskou federáciou treba podstatne viac spolupracovať na mnohých témach. A ja som milo prekvapený a rád tomu, že voľakedy po 68., keď sem došli ruskí športovci, ruskí vedci, ruskí umelci, tak ľudia pískali, pískali. Dnes sem prídu a tlieskajú. Čiže už oddeľujú tú politiku od skutočných ľudí, umelcov, vedcov, osobností. Tomu sa teším. Čiže prestať s Ruskou federáciou spolupracovať na pôde vedy, kultúry, školstva a tak ďalej, určite by bola chyba.
Troška zazlievam, že, minulý rok som hovoril, že Taliansko tam nemá, len tri riadky. Dneska tam už Taliansko nemá nič. Ani slovo tam neni spomenuté. Taliansko je veľká krajina, možná že je v kríze, ale Andreotti svojho času povedal, že Taliansko je chudobný kláštor s bohatými mníchmi, a to platí aj doteraz. Čiže Taliansko bych doporučoval stále mať v svojej pozornosti. Nielen kvôli peknej krajine, ale, a pápežovi, ale aj kvôli tomu, že to je životaschopná krajina, ktorá nepríde na kolená dlho ešte a ani nikdy.
Pripomínam ešte posledné heslá. Toho roku je sto rokov od arménskej genocídy. Pred desiatimi, ja som aj nejaký blog na to napísal ešte vlani, napíšem aj tento rok, Národná rada prijala svojho času uznesenie, určite pripravíme návrh na túto tému aj teraz. Sto rokov je sto rokov.
No, vážení, posledných pár riadočkov. Kultúrna diplomacia, to som ešte nespomenul. Bol som rozhorčený, keď v rozpočte osem slovenských inštitútov kultúrnych v zahraničí v najväčších hlavných mestách sveta dostalo 220-tisíc na svoju kultúrnu činnosť, čo je 25-tisíc na inštitút. To je jedna návšteva Lúčnice. Toľko dostalo, ako napríklad ministerstvo dávalo na rodovú rovnosť. Ja som vtedy hovoril s ministrom financií. On sľúbil pomôcť slovenským inštitútom aj nejako ináč, keď to takto dopadne. Ja som navrhoval niečo zobrať z tých ľudskoprávnych problémov, LGBTI, dať sem, neprešlo to. Aj rada vlády mala 90-tisíc napríklad pre ľudské práva aj na tento rok, keď už vlastne bola presunutá inde a už hlavná jej téma skončila. Čiže tá nevyváženosť v neprospech kultúrnych inštitútov v zahraničí je skutočne naozaj veľká.
Vážení, ďakujem vám. Prepáčte, že tie témy boli na preskáčku, ale tak je aj správa. Čiže keď som sa už dostal k Ukrajine, tak Ukrajina sa objavila na piatej strane aj na desiatej. Takže ja som to včera v noci takto sledoval a už som nemal čas to dať dohromady do tých tém.
Ďakujem vám pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2015 10:22 - 10:24 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja na rozdiel od pána predrečníka si myslím, že multikulturalizmus skutočne zlyhal. To vidíme najlepšie napríklad na Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, kde im prerastá hlavu, nevedia čo s tým, prakticky aj sami sú si vinní, že to tak je. Už v roku 1970, keď som tam bol, tam bolo 4 mil. Turkov ako gastarbeiterov a odvtedy je tam, napríklad v Nemecku, omnoho, omnoho je horšie. Čiže tam nemôžme prísť, čiže tieto skúsenosti musíme brať v Európe, u nás na Slovensku.
Na druhej strane Slovensko skutočne vymiera, je nás stále menej, čiže imigrácie slušných, kvalifikovaných ľudí, ktorí nám môžu pomôcť, je tiež naša cesta ako u všetkých iných štátov sveta. Kanada, USA, Austrália stále pozýva, nech sa páči, príďte, bla-bla-bla, na každom svojom maile to vidím, takéto ponuky. No v tomto nemáme nejakú jasnú politiku. Ja som dal ministrovi vnútra niekoľko interpelácií na túto tému a skutočne, najmä na to, že tie úrady, ktoré môžu prijímať, alebo ich vypočúvajú, alebo sú často nekvalifikované, nevedia rečové znalosti, sú neochotné k týmto. Nevedia rozlíšiť, kto je dobrý a kto sem prichádza na veľkú, vážnu aj služobnú cestu, má na to. Sú prípady rôzne. Tak on mi na to odpovedal, dal mi veľký zoznam tých žiadateľov, je ich naozaj veľa. Čiže chápem, že to neni ľahká situácia.
Upozorňujem ešte, posledné, na austrálsku premiérku. K tomuto povedala jasný, jasné slovo, iste to všetci poznáte, dvakrát to obletelo internet. Proste ľudia, ktorí sa nechcú zaintegrovať, nechcú našu ústavu, nechcú naše, nás uznať, tak choďte domov, nemáte tu čo robiť. Ale v Rakúsku to už majú. Tam nedávno ministerka jedna, s ktorou som dobrý priateľ, minule mi povedala, tam je situácia strašná v tom, že keď nejaký moslim napríklad je v banke a neuznáva riaditeľku banky, keď je žena. Keď je v škole, neuznáva ženu, keď je... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

6.2.2015 11:46 - 11:51 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Už ma kádrujú, aby som nehovoril dlho, ale mám to písomne, takže... (Reakcie z pléna a smiech v sále.) Dobre, odovzdám.
Vážený pán predsedajúci, z toho, že akurát vy počúvate túto debatu tu raz tuná, chcem povedať, že myslím si, že je to nepolitikum, to naozaj nie je politikum, je to vec, ktorá je v podstate, skoro by som povedal, že zrejmá a je to náhoda, že je to pred referendom, to naozaj za to nikto nemôže, ale toto tu nebudeme nijako spomínať, samozrejme.
Myslím si, že to Slovensko pochopilo, že rodina je dôležitá, to je pozitívne. Je to frázou, že je základ národa, budúcnosť národa, ale to je pravdivá fráza, ktorú treba stále opakovať, a kto má troška cit, vie, že to je tak.
Pred pár dňami tu bola tá pani Francúzka, ktorá milión ľudí dotiahla kvôli rodine do Paríža, a opakovane, tak tá na tú tému veľa zaujímavého porozprávala, a keď to Francúzi pochopili, ktorí majú pôrodnosť 2,3 - 4, tak by sme to aj my mohli pochopiť, ktorí by sme sa k tejto pôrodnosti mohli hlásiť, ale to už je mravokárčenie, prepáčte.
V ústave sú tie dve prvé vety vďaka SMER-u a KDH, že manželstvo je jedinečný zväzok, to s týmto nesúvisí, "Slovenská republika manželstvo všestranne chráni", ani to asi s tým nesúvisí, ale "manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona". A ďalej, "zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých", tak to určite s touto navrhovanou doložkou súvisí.
Keď sa pozrieme na zákon o rodine, mimochodom, máme ho veľmi dobrý, dlho sa pripravoval, ešte od 90. rokov, troška som bol voľakedy aj ja pri tom, tam to tiež je veľmi jasne napísané, čiže s týmito dvoma dokumentami ústavou a zákonom o rodine, naozaj z toho to c) vyplýva, že by nejaká takáto doložka vplyvov mohla a mala byť.
Je zaujímavé, že keď sa 17. novembra 1991 vo Federálnom zhromaždení schválila Listina ľudských práv a slobôd, bola to slávnosť akurát na 17. novembra, Pavel Richetský bol spravodaj a ja som bol dosť v tomto zaangažovaný, takže táto celá listina sa vnorila do našej ústavy, hoci bola federálna listina, sa vnorila do našej ústavy a tam je. To je tiež pozitívne a tiež sa dotýka trocha tohto.
Nedávno som bol v Bruseli a tam bola veľká diskusia, že či teda nejaké tlaky z Bruselu, čo sa týka rodiny a tak ďalej a tak ďalej, neprídu k nám a tam nám jasne povedal veľmi zodpovedný človek, rodina je kompetencia vaša, máme tu 28 štátov Európskej únie, každý má svoj zákon o rodine, čiže toto nejako nabúrať alebo zjednotiť sa v podstate nedá.
Čiže to chcem aj upozorniť, že aj keď sú dokumenty OSN a sú dokumenty Európskej únie, neplatia u nás, pokiaľ ich my neratifikujeme. To tiež len ako maličká pripomienka.
No, mne sa zdá, že táto malá doložka naozaj je jednoduchá, keď zákon robíte rok, tak tú tabuľku môžete vyplniť za 5 minút a pravdivo, lebo navrhovateľ vie, o čo sa jedná, a teda tiež si myslím, bolo by veľmi rozumne ju tam ako prijať.
Obavy, že nejaká rodina na to doplatí alebo, myslím, že nie sú namieste. Samozrejme, rodina je veľmi široký pojem a najmä tá veta, že "zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých", to vlastne hovorí, že tie deti sú najdôležitejšie a tie sa osobitne chránia a aj touto doložkou napríklad. Je veľa typov rodín, o nich sa to tu hovorilo, rozvedených, nerozvedených, samotárov a tak ďalej, siroty, nesiroty, všade ide o deti a mladistvých a ide o vplyv aj na nich, na rodinu, na rodinné prostredie a na manželstvo, tak ako je to v tomto vašom návrhu.
Samozrejme, už teraz, keď prichádzajú nejaké zákony, napríklad herne alebo o drogách, alebo exekúciách, daňové veci, odvodové veci, nejaké veci, ktoré majú aj nežiaduci vplyv na mládež, rodinu, už teraz by sa tam zišlo mať niečo takéto. Hneď nám napadne, áno, ale čo deti, čo mládež, čo rodina? Čiže to je, by som povedal, celkom také automatické, že by to teda tam mohlo a malo byť.
Ja som si myslel, a to teda nebudú moji kolegovia asi ma za to chváliť, ale že keď SMER a KDH dali do ústavy tú doložku, tak mohli prípadne tento zákon spoločne dať a vlastne SMER to môže aj tak ako potvrdiť, že vlastne bude za tento ani nie zákon, je to malá vec, ktorá ovšem, tiež určite Európa si to všimne, že nám záleží na rodine. A už ako dopadne referendum, tak dopadne, ja viem, ako dopadne, tak toto tam by mohlo byť.
Posledná moja poznámka je, že ja myslím, že nielen ústavnoprávny, ale aj ľudskoprávny výbor by sa mohol tomuto venovať. Je to tiež, čiže navrhujem, aby... (Reakcia z pléna.) Ale tam mi nedáte ani slovo, hlasovať nemôžem, čiže ja by som radšej v ľudskoprávnom, tam by som šéfoval ja. Dobre.
Vážení, ďakujem vám, že ste ma vypočuli, môžem to odovzdať písomne, ale je to vážna vec, schváľme to.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 17:07 - 17:09 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Neviem, či, či ma za to nebudú kritizovať, ale... (Reakcie z pléna a smiech v sále.) Nebudú ma? Dobre. Ja som povedal, že 23 poslancov, ktorí sú v našom parlamente a nie sú členmi žiadneho poslaneckého klubu, sa mi zdá, že je to jedna šestina, že to je príliš veľa. Nikoho z nich neodsudzujem, každý tam došiel nejakým iným spôsobom, ale myslím si, že manželka, cirkev, strana sa nemení takisto, tak rýchlo ako košele, fusakle alebo zubná kefka. (Reakcia z pléna.) A ľudia nás volili za program strany, do ktorej sme vstúpili, a do druhej sme sa dostali aj parlamentu, čiže naraz tak metóda krok, sun, krok, raz som tam, raz som tam, sa mi zdá, že naozaj do politiky nepatrí, no.
A posledná vec je s tým kabátom, no. Ja , ja, Lojzo, ja som verný člen KDH, ale s kabátom mám tiež furt problém. Napríklad včera mi ho zavreli, predvčerom mi ho zavreli v bufete, tak som išiel v saku domov až do Jura, našťastie som nenachladol, na druhý deň som došiel v druhom kabáte a teraz momentálne neviem, kde obidva mám, takže (smiech v sále) keď nenájdem, zajtra dôjdem v treťom, no... (Reakcie z pléna a smiech v sále.)
Dobre, ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 5.2.2015 16:08 - 16:17 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

68.
Vážená pani podpredsedníčka, vážení páni ministri, dovolil by som si položiť moju interpeláciu na dvoch ministrov, aj keď je to tá istá interpelácia, lebo sa týka ako ministerstva zdravotníctva, tak aj ministerstva školstva. Týka sa projektu, ktorá sa nazýva Hrou proti AIDS. Zaviedol ho Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a aplikuje sa v školách Slovenskej republiky, takže vlastne tá otázka o vhodnosti a o akreditácii tohto projektu patrí na obidvoch pánov ministrov. Interpeláciu, samozrejme, odovzdám písomne.
Dovoľte, teda pár slov k tomuto projektu. Pamätáte sa, že asi pred dvoma mesiacmi tu bol taký určitý mediálny, mediálna diskusia na tému o tom, či tento projekt Hrou proti AIDS je správny, nejaká košická škola protestovala, že neni vhodný, a ja som vtedy, 9. decembra 2014, sa obrátil na Úrad verejného zdravotníctva v Slovenskej republike so žiadosťou o zaslanie týchto výučbových materiálov k tomuto projektu. Pán riaditeľ prof. MUDr. Ivan Rovný, hlavný hygienik Slovenskej republiky, mi odpovedal veľmi serióznym listom, tu ho pred sebou mám. Povedal, že tento projekt je vlastne projekt primárnej prevencie HIV AIDS a chce dať možnosť mládeži netradičným spôsobom, t. j. hrou umožniť získať základné informácie o spôsoboch prenosu vírusu HIV. Pôvodom je to nemecký projekt pochádzajúci zo Spolkovej centrály pre zdravotnú osvetu v Nemecku. Tam bol úspešne realizovaný a bol ponúknutý viacerým krajinám. V Českej republike sa stretol s pozitívnymi ohlasmi a záujmom mladých ľudí a českí kolegovia poskytli Slovenskej republike námet a pomoc pri realizácii tohto projektu. Na Slovensku teda už asi desať rokov tento projekt beží. Monitoruje ho teda Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na našich školách a pán riaditeľ alebo profesor hovorí, že zaznamenáva pozitívne ohlasy od mladých ľudí, učiteľov aj realizátorov tohto projektu, a konštatuje, že tá sťažnosť rodičov základnej školy je prvou zaznamenanou sťažnosťou. Na základe možno môjho listu, ale to tu neni celkom napísané, Úrad verejného zdravotníctva 9. 12. 2014, teda vlastne v ten istý deň, jak som ten list ja odoslal, vyzval všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, aby realizátori predmetného projektu vopred oboznámili vedenia škôl zapojené do projektu s jeho obsahom, záverom a priebehom. V prípade, že si rodičia nebudú želať, aby sa dieťa projektu osobne zúčastnilo, ich rozhodnutie bude akceptované. Úrad verejného zdravotníctva tiež vykonal na regionálnom útvare Úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach previerku so zameraním na hodnotenie projektu v praxi. Konštatoval, že pracovníci postupujú v súlade s edukačným manuálom už viac ako desať rokov.
Tak by som povedal, že starostlivo vypracovaný list, kde na moje otázky bolo odpovedané, ale v prílohe bol teda ten projekt Hrou proti AIDS aj tu ho mám. A keď som si ho preštudoval, tak skutočne sa mi zdá, že nie je vhodný pre už napríklad siedmu až deviatu triedu, to je prvá, pre brancov a pre učňov vo vyšších triedach a tak ďalej. Ale je tam aj siedma až deviata trieda a to znamená, už od dvanástich rokov by ako žiaci mohli alebo mali tento projekt absolvovať, no. Už od dvanástich rokov.

Teda keď to, tých päť stanovíšť žiaci absolvujú a musia tam zaškrkávať nejaké znalosti, ktoré tým získali, tak v závere potom tí úspešní môžu získať propagačné materiály, kondómy a ďalšie veci. To je len päť stanovíšť a už toto bolo veľmi len stručne hovoriť. Každé stanovište je aj jedným obrázkom charakterizované. Napríklad to prvé stanovište má asi 18 obrázkov a k tomu aj nejaké texty. Ja by som očakával, že taký projekt by začal s tým, že by niekto zodpovedný sa porozprával s mládežou, čo vlastne o tomto vie, aby zistil, aká je úroveň tých detí, a podľa toho sa snáď aj zariadil. Druhá vec, že by som porozprával troška o vzťahoch, o láske, o priateľstve, zamilovanosti a tak ďalej. Čiže troška viac im to porozprával aj z hľadiska takej vzťahovej, teda nielen technickej alebo... No a, lebo pretože na tom prvom stanovišti sa skutočne dejú veci, ktoré som ani ja poriadne nevedel, až teraz som sa dozvedel, že jak to vlastne beží v tom živote. No, neviem, či má význam to tuná teraz hovoriť, aby ma náhodou televízia nevyškrkla, ale jednička je vaginálny styk, vysoké riziko, s kondómom nižšie riziko. Dvojka, análny styk, bla, bla, bla. Trojka. A pozor, riziko u darcu tiež existuje. Neviem, kto je v tom prípade darca a kto je príjemca. Tretie, orálny styk nechránený, bla, bla, bla, chránený už je to troška lepšie. Dentálna rúška vás môže zachrániť. Dobre. Štvorka. Bežné bozkávanie, pri hlbokom nejakom už je tam riziko. Drogy z matky na dieťa. Sedmička, kojenie. Osmička, transfúzia. A tak to ide dole. Tetovanie, prvá pomoc, holenie, zubná kefka, WC je bezriziková, chvalabohu, komáre, fajn, môžu vás štípať, koľko chcete, používanie pohárov, príborov, kýchanie, kašľanie, podávanie rúk, bazén, box a takto ide pomaličky dole. Dvadsať takýchto bodov aj s obrázkami. Tie obrázky, najmä čím idete nižšie, tým sú lepšie. Ale tak tie prvé sú také dosť nevhodné alebo by som povedal, že zvláštne. Decká sa idú z toho dvanásťroční iba rehotať a si z toho uťahovať. (Reakcia z pléna.) Dám ti to potom prípadne za malý úplatok prečítať. No, dobre, ale už teraz len veľmi stručne.
Druhé stanovisko je antikoncepcia. Zase vysvetľovanie. Tretie stanovisko je láska, sexualita, ochrana pred HIV, štvrtá sexuálna reč tela a piata život s vírom HIV AIDS. No mne sa zdá, že tento projekt možná že je aj dobre myslený, ale veľmi záleží od toho, čo deti vedia, jaké majú informácie z domu, jaké majú informácie v škole na sexuálnej výchove, na ďalších predmetoch, ktoré sa tomuto venujú. A tak naraz len zvonku prísť a začať päť stanovísk a tí, ktorí vyhrajú, nakoniec im dať kondóm, sa mi zdá troška také lacné. A je to skôr vec techniky, učenia sa techniky ako nejakých vzťahov a nejakých skutočne, by som povedal, dôležitých vecí, ktoré to dieťa predsa len ovlyvniť na celý život. Takže myslím, že obidvaja páni ministri by sa mohli troška na to pozrieť, lebo sa to týka ako školstva, aj zdravotníctva.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 15:10 - 15:15 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

58.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážení páni ministri, ja si dovoľujem vysloviť nespokojnosť s odpoveďou pani predsedníčky ÚVO Zity Táborskej, ktorej som dal interpeláciu na tému Váhostav, verejné obstarávania a nedodržania záväzkov, neplatenia faktúr, a ktorá sa mi zdá veľmi formálne odpovedaná bez toho, aby išla k meritu veci. Tak dovolím si povedať pár slov k tomu.
Vidíme, že verejné obstarávanie naozaj je u nás veľmi často kontraproduktívne, že víťazom sa stávajú firmy, ktoré vo svojom portfóliu iba veľmi málo majú z toho, čo riešitelia v projekte budú podporovať, a takže potom v ďalšej práci na tom projekte väčšinu položiek musia tie firmy kupovať od iných firiem alebo zadávať úlohy iným firmám, čo, samozrejme, podstatne navyšuje cenu. Takýto prípad som ja tuná opakovane hovoril, týkalo sa to, keď dostala firma OHL 2,8 mil. korún, vzápätí sama to nevedela spraviť, dala to firme REKSTAV, tá takisto to nevedela spraviť, dala to nejakému pánovi inštalatérovi, ktorý to urobil za 136-tisíc, ale z tých 2,8 mil. korún nikdy nič nedostal. Keď som to tu spomenul, tak firma REKSTAV najprv zmenila predsedníctvo za dva dni, potom o dva týždne sa celá zrušila a teraz neviem, ako podniká, a firma OHL takisto koncom januára zmenila názov, hoci celé vedenie ostalo také, ako aj bolo, a napriek tomu, že nemá zaplatené takéto drobné faktúry, ktoré len ničia mladých a čestných podnikateľov po dobrej práci, na ktorú si museli požičať úvery a ktorú plne splnili, tak veselo ďalej podnikajú pod iným menom, čiže to sa mi zdá veľmi nevhodné, no.
Tá konkrétna otázka na pani Zitu Táborskú sa týkala vlastne pôvodne pána Roberta Kaliňáka a znela tak, že proste faktúry sa neplatia, že zadlžená spoločnosť Váhostav, aj keď sa nachádza v reštrukturalizácii, získala zákazku na Bratislavskom hrade za 26,1 mil., aj keď vlani vykázala stratu 13,5 mil., jej výnosy sú 150 mil. a ich záväzky dosiahli 134,6 mil. Ako je teda možné, že takéto firmy, ktoré sú v reštrukturalizácii, získajú verejné obstarávanie, ďalšie štátne zákazky?
Pán minister vnútra mi svojho času odpovedal, pokladal som troška za formálne, aj keď som neuspel, pretože mi menoval zákon, ktorý umožňuje firmám, ktoré sú v reštrukturalizácii na základe súdneho rozhodnutia, ísť do nových konkurzov, je tam asi 10 bodov daňových, odvodových rôznych platieb a tak ďalej, tak údajne táto firma to naozaj splnila, pretože tú zákazku ďalšiu dostala. Pán minister mi tiež odporučil vtedy, aby som sa obrátil priamo na riaditeľku ÚVO, čo som, predsedníčku ÚVO, čo som urobil, a tá mi napísala asi to, že dovoľuje si uviesť, že v čase zadávania zákazky, ktorej predmetom bola rekonštrukcia paláca v areáli Bratislavského hradu s predpokladanou hodnotou zákazky 26,1 mil. eura, bol úspešný v tomto konkurze práve Váhostav, ktorý bol vtedy zapísaný v zozname podnikateľov. Tento zoznam vedie ÚVO a sú tam iba tí, ktorí preukázali spôsobilosť na uzatváranie zmlúv alebo rámcových dohôd vo verejnom obstarávaní. A teda zrejme Váhostav to vtedy plnil. Čiže podnikateľa, ktorého súd povolí reštrukturalizáciu, nie je možné vylúčiť z procesu verejného obstarávania, pokiaľ spĺňa ostatné podmienky osobného postavenia. Tak mne sa zdá, že ÚVO by sa mohlo zaoberať globálnou situáciou na poli verejného obstarávania, že ten zákon naozaj neni dobrý, že mnohí v tom reťazci tých projektov neplatia svoje faktúry a naďalej podnikajú, že firma, ktorá neplatí, dostáva ďalšie zákazky. A teraz som troška očakával, že pani ministerka, pani predsedníčka skôr k tomuto zaujme stanovisko, čo sa, samozrejme, nestalo. Alebo teda konštatujem, že sa nestalo, nebolo to pre mňa samozrejmé.
Ja si myslím, že dnešná metóda verejného obstarávania je ranou na našom tele, to je zákon, ktorý naozaj umožňuje toto, čo sa tuná deje, a preto by som vyslovil ešte raz nepokojnosť s odpoveďou a zároveň by som vyzýval ako koalíciu, tak aj opozíciu k tomu, aby robila s tým niečo, aby neumožnila, aby vo verejnom obstarávaní vyhrávali sprostredkovatelia, ktorí sa len nabalia, ale nič v danej práci neurobia. Momentálny zákon im to dovoľuje.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 11:56 - 12:04 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

110.
Veľmi krátko len. Tak neni som proti vašim vystúpeniam, len Hraško nemôže povedať, že na nás sa dá spoľahnúť, no. To sami viete, že sa na vás nedá spoľahnúť a že sa aj sami neviete celkom dohodnúť. No keď sa tuná machruje s detektorom lži a s nahrávaním a tak ďalej. Tak ťažko sa niekto na vás spoľahne.
Pánovi Mičovskému. Chápeme ho a súhlasíme aj mu ďakujem za kus práce pri tom zákone, ktorý je naozaj premakaný, dlhý, dobrý v podstate legislatívne, len s týmito politickými dôsledkami.
A pánovi kolegovi môjmu Mirovi Kadúcovi, no to KDH malo vždy okolo 9-10 %. Tak tie výsledky sú úmerne k tej desatine celkovej sily. Na druhej strane, keby si veľmi chcel, tak ti dám len za svoju éru, keď som kde-kade bol, čo sa dosiahlo, jaké zákony, jaké veci sa, je toho skutočne veľmi, veľmi veľa, zabúda sa na to, ale skôr-neskôr sa iste, teraz máme 25. výročie, náš snem, tam sa to ešte pospomína, čiže je toho dosť zato, to ti môžem povedať a, samozrejme, že aj my hľadáme nové tváre, to viem, že tváre okukané sú není moc populárne a že ich tie nové tváre nachádzame a nájdeme, to určite si uvedomujeme a ťa ubezpečujem, že to tak bude.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 11:46 - 11:50 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

102.
Vážený pán predseda, ďakujem za prvé miesto. Trocha sa ponáhľam o 12.00 hod., takže mi to vyhovuje veľmo. Je kus roboty v tom zákone, určite, ale myslím si, že je nereálny, nepripravený, nemôžem ho podporiť a treba začať zhora zmenou volebného systému, a k tomu by som chcel povedať pár slov.
No to, že by tu raz aj kandidovali nezávislí poslanci ako v Amerike, že "running" po tých všetkých republikách a vyhrá o jeden hlas, je senátor alebo kongresman, to by bolo pekné, by sme volili svoje osobnosti, ktorým veríme, ktorí sú čitateľné, vieme, kto to je a tak ďalej a tak ďalej. Len tento zákon to ešte neprináša.
Takisto možnosť voliť viacero politických strán. Babky vždy hovoria, ja by som aj toho chcela, aj toho, aj toho, keby som mohla tri strany zakrúžkovať. No tento návrh to ešte neprináša, aby to bolo naozaj reálne a zrozumiteľné. Tých nezávislých začína byť príliš veľa, no. To vidíme na komunálnej úrovni, už to tu bolo povedané. Sú to pekné heslá, priama demokracia, sme proti stranám, a tak ďalej, mladé pušky. Ale sú to veľmi často neriadené strely, bohužiaľ, aj v OĽaNO nie všetci, ale sú takí, ktorí naozaj nevedia, jak zareagujú, a teda tým pádom sa nedá na nič poriadne spoľahnúť, a tie mladé pušky sú dobré, ale jak skončí voľba, voľby skončia, tak rýchlo tie pušky poobrátia proti sebe a bude to tak, jako to bolo predtým. No v komunálnych voľbách sme videli, že zvíťazilo strašne veľa tých NEKA kandidátov, ale viete, že niektorí sa potom veľmi rýchlo vyfarbili, že neni sú NEKA, ale že sú "KA", a potom tá súčasná nedôvera k politickým stranám a ten trend s NEKA tu je, ale neni to len zdravý trend, na komunálnej úrovni, by som povedal, že tam by mali byť všetci NEKA v tom, že nejde im o vysokú politiku, ale ide im o občanov, o komunálne veci, problémy a tak ďalej. Ja verím, že na rozumných úrovniach, na rozumných dedinách, mestách, napríklad v našom Svätom Jure, môžem povedať, že teraz to tak bude, predtým to tak nebolo, že ide o ľudí, a zabudnime vlastne, kde sme, ale ide nám o ľudí. Že toto by tento systém mohol byť v budúcnosti aj tu v parlamente, ale sme ešte veľmi ďaleko od toho.
Otázka volebného systému. No my máme pomerný, viete, aký je to počet hlasov, teda podľa jednotlivých strán a tak ďalej, je väčšinový, kde zvíťazí víťaz, jak som hovoril na ten americký systém, napríklad je aj zmiešaný, že môže byť polovica tak, polovica tak, no čiže k tomu by sme nejako mohli voľakedy smerovať, že by náš systém sa trocha zmenil, ale to chce veľkú debatu o tomto, ktorá nateraz ešte neodznela.
Viac obvodov. No máme od Mečiara jeden obvod, všetci boli s tým spokojní, pretože takto sa dostal ich kandidát, šéf do všetkých dedín, ale zas to bolo príliš centralizované, príliš Bratislava, menej regióny a tak ďalej. Niekto už hovoril o štyroch volebných obvodov, niekto o ôsmych volebných obvodoch, tak jako sú VÚC-ky. Čiže toto je tiež diskutabilná, tiež si to vyžaduje dlhší, dlhšiu debatu. Takisto tých 10-tisíc podpisov na petíciu za nezávislého kandidáta sa mi zdá veľmi málo, 10-tisíc je veľmi málo, vidíte, na referendum treba podstatne viac aj na všetko treba podstatne viac. No veľa peňazí, tých 10-tisíc zoženie bez problémov, naozaj, naozaj, každému dá 5 euro, za chvíľu má 10-tisíc týchto, no.
Takisto tá požiadavka, že len jedného nezávislého kandidáta môže jeden človek podpísať, je tiež trocha zlé. Mne sa páčia napríklad piati nezávislí kandidáti, prečo by som všetkých nemohol v budúcnosti podpísať. Čiže toto tá požiadavka, že len jedného, je, myslím, veľmi obmedzujúca, a teda zlá, no. To, že môže zaškrkovať desiatich kandidátov na desiatich kandidačných listinách, to je tiež, sa mi zdá, také ešte nedomyslené. No tak to babka bude naháňať tých, tie, tých 10 kandidátnych listín, tak toto je, sa mi zdá, tiež ešte nedomyslené. Je to smer k tomu, aby sme sa mohli venovať aj iným politickým stranám, nielen tej našej, a keď je tam niekto veľmi dobrý, ale je to nedomyslené. Čiže nemajte mi za zlé, kolegovia, myslím, že to je ešte nezrelé, momentálne nereálne, ťažko to podporiť a treba začať zmenou volebného systému. Už neviem, či rok do volieb stačí na to, aby sa to začalo diskutovať aj realizovalo, ale tam je naša vôľa, že máme jeden mandát, jeden obvodový systém a že nie je zmiešaný, ale že je iba pomerný.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2015 15:52 - 15:53 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si myslím, že je to dobrý zákon, že čakáme na neho. Opozícia viackrát toto navrhla. Neprešlo. Bodaj by tento prešiel. Tú retroaktivitu som si tam aj ja všimol a zdá sa mi, že fakt, že skoro štyri roky čakať na to, aby zákon vstúpil do platnosti, je málokedy v našej legislatíve. Proste vždy je to pár mesiacov, možno rok. Čiže o tom termíne by bolo dobré v zmysle pána poslanca Brocku alebo o nejakom kompromisnom návrhu porozmýšľať.
Myslím si, že by sa mohlo porozmýšľať aj o iných veciach, napríklad už štyri roky zmrazujeme platy viacerých ústavných činiteľov, napríklad poslancov, ale aj sudcov a ďalších ľudí, takže sa v tomto smere môže stať, možno sa to už aj stalo, že platy štátnych tajomníkov, námestníkov riaditeľov a iných funkcionárov môžu preskočiť platy ich šéfov, ktoré sú zmrazené. Ja som na toto už upozornil. Nateraz je s tým celkovo ticho. Takže ja zákon podporujem a tiež by som bol za to, aby o tej retroaktivite sa nejakým spôsobom porozmýšľalo.
Ďakujem.
Skryt prepis