Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.3.2015 o 13:55 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

19.3.2015 14:32 - 14:38 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za gratuláciu. Už to, že ma vylosovali ako číslo jedna, je pekný darček. A pán minister mi vždycky odpovie veľmi vecne, aj za to mu ďakujem. Mojou otázkou bolo aj to, že kedy tie licencie by mohli asi tak platiť. To je zaujímavá otázka, to tam neodznelo. Po ďalšie, ja vlastne som došiel k tomu tak, že som nedávno dostal esemesku, a nie raz esemesky dostávam, ktorá takto znela, že je nová pôžička pre každého bez ručenia a poplatkov aj pre mamičky na materskej dovolenke a nezamestnaných do 48 hodín do 5 000 eur, aj pre nezamestnaných do 5 000 eur ročne, máte záujem, stačí esemeska. Čiže cez Telekom prichádzajú takéto esemesky. A ľudia sa na to, samozrejme, chytia. A tí pôžičkári vlastne len čakajú na to, že nebudete splácať. A potom nastúpi komando, úroky, úroky z omeškania, trovy právneho zástupcu, exekúcia a tak ďalej s tým, že dneska je 1,3 mil. ľudí v exekúcii, o chvíľu bude celé Slovensko exekvované... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2015 16:49 - 16:53 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

82.
Vážený pán predseda parlamentu, vážený pán podpredseda, vážení kolegovia, kolegyne, dovoľte aj mne pár slov v podstate ako členovi výboru pre ľudské práva, ktorý sa týmto už niekoľkokrát zaoberal.
V prvom rade by som chcel podčiarknuť kandidatúru Ing. Mariána Gulu, ktorý je kandidátom naším, ale nepoznáme ho týždeň ani rok, ale najmenej ja ho poznám 35 rokov. Spolu s Jánom Langošom pracovali na Ústave technickej kybernetiky na Akadémii. Ja som tam tiež svojich 27 rokov slúžil a tam som poznal, že je to čestný človek, dobrý organizátor, stál pri zrode tohto ústavu, bol skutočne blízky spolupracovník Jána Langoša od čias, keď robili v elektronike a až po časy, keď bol na ministerstve vnútra federálnej vlády, kde teda tiež bol blízky spolupracovník, a potom dlho pracoval aj pracuje na Ústave pamäti národa. Čiže vrelo odporúčam.
Chcem v druhej poznámke povedať to, že my sme vo výbore debatovali aj o prípadnom poslaneckom prieskume na tomto ústave. Odsunulo sa to na čas, keď sa zvolia noví ľudia, nová správna rada a dozorná rada, teda nie nová celkom, ale inovuje sa, a teda isteže nie s cieľom ich kritizovať alebo kontrolovať, ale s cieľom pomôcť problémom, ktoré tam existujú. Takýto prieskum by sme raz mohli po stabilizovaní týchto dvoch inštitúcií, v správnej a dozornej rade urobiť.
Iste všetci viete, že je to naozaj veľmi dôležitá inštitúcia, že vo všetkých postkomunistických krajinách taká existuje, že skúma veľmi dôležité biele miesta stále ešte v našej histórii, že má podľa médií 500 mediálnych výstupov, svoj časopis pravidelný, konferencie, besedy a tak ďalej, kus vecí robí a vieme, že pred dvoma rokmi bol tu zvolený kandidát SMER-u na predsedu, ktorý dostal vtedy 105 hlasov parlamentu. A teda iste ho treba aj podporiť v tom, aby ako štatutár mohol tento orgán v zmysle tejto voľby ďalej viesť.
Je to ústav, ktorý má 65 ľudí, ale má relatívne dosť zložitú štruktúru. Má správnu radu, dozornú radu, potom nejaký výbor, ktorý rieši jednotlivé oddelenia a tak ďalej. To teraz tu nechcem vlastne hovoriť, ale chcem veľmi podčiarknuť, že teraz je šanca niečo na tom úrade snáď zmeniť. Viete, že keď Ján Langoš zomrel, že vtedy sa spravil nový štatút, pretože nebolo vedenie, tak do štatútu sa dalo všeličo, to, čo aj nebolo v zákone, a teda zákon o pamäti národa, ktorý je platný stále, je v rozpore s momentálnym štatútom. Tak je načase to dať do poriadku a právo toto dvojité, by som povedal, riadenie vyvoláva určitý aj právny chaos, ktorý by aj parlament mal nejakým spôsobom mu zabrániť. Čiže tí ľudia všetci, čo tam sú a budú, by mali pochopiť, že tá atmosféra tam musí byť lepšia, že všetci sú na jednej lodi, že cieľ majú jasný, daný zákonom, a teda nemožno tam podporovať nejaké antagonistické vzťahy, ale treba zvoliť takých ľudí do ÚPN nového, teda tých orgánov, ktorí sú morálne a odborné autority, ktorí sú orientovaní na históriu, ktorí chcú naozaj zmeniť túto situáciu a zlepšiť ju.
Čiže veľmi vyzývam, aby sme podľa evanjeliového, "podľa ovocia ich poznáte" práve takých volili, ktorí budú tento ústav ďalej vedecky a odborne posilňovať a nebudú šíriť určité napätia, ktoré teda, žiaľ, majú aj mediálne potom odozvy a ktoré neprispievajú proste k pokoju a k výskumu a k tomu, aby tento ústav, tak ako v iných štátoch aj tu napredoval.
Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2015 11:31 - 11:32 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis

68.
Ďakujem pekne. Samozrejme, treba rozhodne vystupovať proti sexuálnemu zneužívaniu detí a plne podporujem v tomto smere názor pani navrhovateľky.
Ale chcem pripomenúť, že u nás dnes vo väzeniach sedí aj veľa ľudí, ktorí to nikdy neurobili a sú odsúdení za tieto trest... Ja som mal taký prípad jeden, ja som ho už na výbore raz povedal. Otec dvoch detí, výborný vzťah k nim, manželka povedala, že sexuálne zneužíva tri- a päťročné dieťa. Zavreli ho, sedel trinásť mesiacov vo väzení, totálne zmanipulované všetko, cez vyšetrovanie policajtov, znalcov, psychológov, advokátov a tak ďalej. Potom ho prepustili na kauciu 100-tisíc, tie mu doteraz nevrátili, je to šesť rokov a od všetkého ho oslobodili. Bol to naozaj niečo celkom iné, nechcem to vyprávať. Napísal som o tom svojho času blog, vyšla o tom kniha Obvinenie. Minister spravodlivosti čítal, bol zhrozený z toho všetkého. Čiže pozor aj na to, že stačí dnes, keď manželka obviní svojho muža, pretože ho nenávidí, a už to fičí, a keď potom po rokoch piatich-desiatich, zničený život, dokážu, že to nebola pravda, tak manželke sa celkom nič nestane, nikomu sa nič nestane.
No čiže v tomto smere ja som, samozrejme, váš list biskupom čítal aj váš blog som čítal. Terminológiu by ste si mali, tú kresťanskú, troška zlepšiť. Štyrikrát hovoríte, že morálna autorita, dobre, konfederácia biskupov, pán kňaz a tak ďalej. Zamyslite sa aj na tým, že niektoré vaše liberálne názory na potraty, sex, rozvody, eutanáziu a tak ďalej sú tiež prapríčinou niektorých vecí, potom ktoré tuná v parlamente vyskakujeme a kričíme. To myslím vážne. (Reakcie z pléna.) To myslím úplne vážne.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2015 14:49 - 14:51 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja sa už tretíkrát prihlasujem, vidím, že som mal radšej vystúpiť v rozprave, ale nedá mi, prepáčte, že pripomeniem Remiáša. O rok bude dvadsať rokov, čo bol zabitý, viete, že 29. apríla ´96 naraz jeho auto vybuchlo s jasnou nástražnou výbušninou. Vtedy mal 26 rokov, bol sprostredkovateľ vtedy medzi novinármi a svedkom únosu Michala Kováča mladšieho. Viackrát som sa za ten čas s pani Remiášovou stretol, jej bolesť je stále veľká a stále očakáva, že sa zadosťučiní to, čo sa vtedy stalo, no.
Ja pripomeniem ešte jednu vec. Jeden z najkrajších okamihov môjho života, keď po voľbách ´98 vyhralo HZDS a v našej rodine bolo veľa ľudí, všetky ženy začali plakať. A ja som vyskočil ako veľký víťaz, pretože som vedel, že mečiarizmu je koniec, ale to už k tomu bolo treba určitú politickú skúsenosť, ktorú tie ženy vtedy ešte nemali.
No a posledná poznámka je táto, že bol taký vtip, a dovolím si ho povedať. Ešte chvíľu mám, že? Rýchlosť prevratu v Poľsku bola desať rokov, v Maďarsku desať mesiacov, v Rumunsku desať dní, v Albánsku desať minút, desať sekúnd súťažila o to Kuba, Severná Kórea, ale vyhralo to Slovensko po voľbách ´98, keď za desať sekúnd, už som to hovoril, pochopil, že Mečiar je v háji.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2015 14:33 - 14:35 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Svojou poznámkou by som sa chcel opýtať, aj si odpovedať, že ako je možné, že národ vtedy tieto nezákonnosti bral a vlastne mlčal a vlastne volil týchto, aj opakovane.
Ja chcem pripomenúť tú megalomanskú, až, som povedal, goebelsovskú kampaň v rokoch ´92 až ´94. Pamätáte sa, vtedy, keď na Mount Everest viala zástava HZDS? A povedali vtedy, že ak by sa to nepodarilo, tak pôjdeme do Álp a tam to nafotíme, ten Mount Everest. Pamätáte sa na švajčiarsky bilbord s Matterhornom, ktorý sa nahradil vtedy Kriváňom? Potom to prasklo a nič z toho nebolo. Pamätáte sa na to, že Sparta Rezešova hrala vtedy v dresoch HZDS veľký futbal? Hurá! Vtedy. A mnoho iných vecí. Claudia Cardinale, Schiffer, Depardieu, Ornella Muti, mladý Belmondo, všetci tuná chodili a my sme ako to, ako barani sa na toto všetko dívali a platili z daňových poplatníkov.
Vtedy Srholec povedal po jedných voľbách, že: "Veriaci, kde ste, ako je možné, že volíte skorumpovaných a morálne podlých ľudí?" Ja by som ešte priklincoval jeden výrok Abrahama Lincolna, ktorý iste poznáte, ale že: "Za bláznov možno držať niekoľko ľudí celý čas, všetkých ľudí nejaký čas, ale nie všetkých ľudí celý čas. "A keby sme sa týchto amnestií teraz naozaj raz a navždy zbavili, tak by sme znova potvrdili, že ten výrok Abrahama Lincolna skutočne aj dnes platí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2015 14:21 - 14:22 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja by som chcel pánovi poslancovi pripomenúť ešte tri fakty, ktoré snáď podčiarknu dôležitosť toho zrušenia amnestií.
Ja som bol u prezidenta Kováča tri roky ako jeho radca a pamätám sa na strašné útoky vtedajšieho premiéra, keď sa potom Kováč stal Tomášom Bórusom, by som to tak básnicky povedal. Naozaj, Mečiar vtedy ignoroval, obmedzoval, šikanoval tento úrad. A bola taká až švandovná, vtedy som plakal, teraz sa z toho smejem, situácia v decembri 1994, keď náhle vláda prišla k moci a prezident Kováč išiel do Vatikánu, kde sa diali strašné veci, ale  to nechcem tu spomenúť.
Druhá poznámka je, noviny Slovenská republika, ktoré naozaj vtedy pripravovali pôdu pre všetky ďalšie nezákonnosti, ktoré sa stali, útočili na prezidenta a pamätajú sa všetci na to. A chcem pripomenúť, že tí redaktori, mnohí dnes pracujú ako keby nič v iných médiách a nikdy nepovedali: "prepáčte". Lebo tam sa rodila ideologická záležitosť.
Tretia vec je divoká privatizácia. Vtedy naozaj jeho kamaráti, pána Mečiara, vytvorili naraz vrstvu bohatých, ktorých tí seriózni podnikatelia už nikdy nedohonia. Minule mi priamy účastník takej privatizácie povedal, mali tri strany položiek, čo jedna, jeden riadok - jedna položka, a tak sa rozhodovali: Ferovi dáme, Fero, nie, Fero je rozvedený trikrát, má frajerku, Jano neplatí dane, Pišta neni náš, tak dáme Jožovi, Jožo je výborný, dobre, tomu to dáme a, bum, išlo sa na ďalšiu položku. Čiže toto bola vtedy právna situácia v tejto vláde, o ktorej teraz hovoríme a ktorej amnestie by naozaj bolo treba dať na poriadok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.3.2015 13:55 - 14:00 hod.

Jozef Mikloško
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.3.2015 12:57 - 12:59 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Samozrejme, ťažko sme prežierali svojho času, keď najdrahšiemu domácemu dali vtedy možnosť mať, SkyTollu, celý tento biznis. Potom som sa neskoršie upokojil, keď som videl, aké zahraničné firmy občas nás aj drancujú a tak ďalej, tak toto som už tak nechal, dobre, je to SkyToll.
Už, samozrejme, ma, doteraz som sa neuspokojil s tým, že tých 6 – 15 % za platobné karty sa platí. To stále dávam aj na stretnutí s ľuďmi na mítingoch ako príklad tunelovania a proste naozaj neférovosti, ale nateraz sa s tým nič neudialo napriek tomu, že sme tu o tom veľa hovorili.
Samozrejme, tiež sa mi nepáči, to už tu povedali, že možnosť správneho orgánu rozhodnúť o konkrétnej výške pokuty v závislosti od závažnosti, spôsobu, času trvania a následkov. Ja si myslím, že nejaký počítačový algoritmus by to mohol vyhodnotiť a úplne exaktne povedať, že aká tá suma je. No toto je teda vyslovene návod na korupciu a na proste kamarátčágy. Klientelizmus.
Pán poslanec Zajac zabudol povedať to, že k nákladom SkyTollu treba aj pridať to, že je tam kontrolný orgán, ktorý kontroluje SkyToll. Obávam sa, že moc toho stále nenakontroloval, ale dostáva ročne, zabudol som aj meno tej firmy, interpeloval som kvôli tomu pána ministra (reakcia z pléna), Logica, ktorá, sedia tam dvaja ľudia, kontrolujú, účtujú si ťažké peniaze a keď som to ministrovi teraz, týka sa to asi 1, 2 možno aj 3 milióny ročne, keď som ministrovi to povedal, však to bude už iba 9 rokov trvať, teraz možno 8, ale proste že tam je tiež, sa mi zdá, tunel, ktorý do tých nákladov nedávame, ale kontrolovať nejakou kamerou alebo nejakým elektronickým prístrojom to, či tam naozaj sedia tie počty tých náklaďákov, tirákov, teda... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.3.2015 18:53 - 18:55 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Kratučko reagoval, no. Ja som počul kardinála Ratzingera osobne rozprávať, že vysvetľoval práve toto, čo si ty teraz na konci hovoril, tie vinice o deviatej, o dvanástej, o tretej, o piatej, tak, že práve o deviatej, ako keby to boli mladí, že im sa dala tá šanca pracovať, o dvanástej akoby dospelí, o pätnástej no proste už starší a o sedemnástej pozval seniorov, že dal im rovnakú šancu, rovnakú odplatu, a teda že takto to málokto vysvetľuje. Ale to je trošička kázeň, to si môžte v nedeľu vypočuť skôr. Aj keď nikto nevie, že práve Ratzinger toto niečo takto vysvetľuje.
No a druhá vec je, že veľmi často sa hovorí o harmonizácii v Európe financií, bánk a rôznych iných vecí. Aj nás tlačia do napríklad daňových harmonizácií. Tak ja si myslím, že keď nás do toho tlačia, tak im povedzme, že, dobre, tak harmonizujme aj penzie. A potom Luxembursko, ktoré má 3 300 a Nórsko 1 800 a Švédsko neviem koľko, tak by sa mali buď prispôsobiť, alebo nejakým spôsobom je to fantazmagória, ale možno je to určitý argument, keď nás Brusel do všetkého tlačí harmonizovať, ale do penzií nie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.3.2015 18:44 - 18:51 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážená, obidve podpredsedníčky, aj výmena stráže nastala medzitým.
Ja, samozrejme, tiež vítam tú kategóriu minimálneho dôchodku. Myslím si, že aj KDH to malo voľakedy v svojom programe. A pár slov chcem povedať ako predseda Združenia kresťanských seniorov, kde máme veľa seniorov starodôchodcov, ľudí nad 90, naozaj majú nízke dôchodky a svojím spôsobom živoria, no.
Čo sa týka tam k diskusii k tým mnohodetným rodinám, ja krátku poznámočku. Boli sme nedávno na Orave, kde sme mali nejaký seminár, konferenciu, a tam sme pozvali všetkých našich starostov, ktorí boli zvolení teda v komunálnych voľbách, bolo ich zo 15-20. Stáli pri takom veľkom stole, spievali, aj sme si hrkli troška. No a títo ľudia mali všetci najmenej 9 detí, počúvajte. To boli krásni ľudia, silní, schopní starostovia a primátori tamtých mestečiek. A ja som sa s niektorými fotil, hodil som to teda na Facebook, naozaj tam okolo 10 detí bol priemer. No. Čiže tí vychovali naozaj kvalitných, vychovávajú kvalitných ľudí, pracovníkov, serióznych ľudí. Čiže vďaka im za to. Čiže je to určite kategória, ktorá bude pracovať, ktorí pôjdu do odvodov a proste nemôžme ich tak naraz dať do jedného hrnca so všetkými.
Samozrejme, v tejto oblasti nemožno rozlišovať opozíciu, koalíciu. Je to vládny návrh, je to dobrý návrh a ide nám o záujem seniorov, o zvyšovanie kvality ich života. Vieme, že v porovnaní s inými krajinami Európske únie naozaj stále sú tie penzie nie veľké. Najmä staropenzisti a penzisti v roku 2004 to majú zlé, že pri tejto výške dôchodkov často si nemôžu dovoliť zdravú výživu, musia otáčať každý cent, zdravotnícka starostlivosť tiež neni zadarmo, ale aj kultúra a ďalšie vzdelávanie, prípadne šport, voľný čas. Všetko niečo dnes stojí. A teda keď im môžme nejakým spôsobom pomôcť, vždy som vďačný, že im pomôžeme, no.
Je to nemalý počet, je to do 100-tisíc ľudí, keď som to spočítal, 75-tisíc pri tej 30-ročnej práci, 25-tisíc pri 40-ročnej. Tiež mi napadlo, že možná aj ešte od 20 rokov by som to tam bral od tých 269,5 po 340,8 jednu priamku lineárnu, aby sa rýchlo v každom roku presne ukázalo aj troška menej, ale to už pán minister iste vysvetlí, prečo akurát týchto 30 a 40 rokov zobral. Myslím, že by bolo spravodlivejšie aj troška snáď nižšie. Najmä ženy, ktoré boli dlhé roky s deťmi doma, a teda museli sa o nich starať, tak týchto stále nevieme celkom oceniť a nejako ich tú prácu doma zarátať, ako keby boli veľké manažérky. Lebo naozaj zorganizovať takú mnohočlennú rodinu, vychovať deti, starať sa o domácnosť, o všetko možné, iste je veľmi záslužná a dôležitá práca. Ďakujeme všetkým, ktorí to robili a robia.
Tiež oceňujem to, že aj to rozdelenie Československa a dneska dnešní ľudia, ktorí žijú v Česku, ale majú nejaké nároky aj od nás, že sa ich to týka, to svedčí o tom, že to bol naozaj profesne dlho pripravovaný zákon. Robili to odborníci, ktorí tie všetky alternatívy zvážili. To by asi poslanecký návrh mohol byť ťažko takýto.
Napríklad tí ohrození svedkovia, ani mi nenapadlo, že by aj takí boli, že niekde žijú v zahraničí, pretože sú ohrození svedkovia. Aj keď sú desiatky, ale je to určite spravodlivé a morálne, že im dávame túto šancu tiež. To svedčí tiež o profesionalite. No.
Tiež kvitujem, že sa tým plní cieľ Národného programu aktívneho starnutia. Viete, že v roku 2013 vláda schválila taký materiál, aj naše Združenie kresťanských seniorov bolo pri tom. Je to náš materiál a tiež sa tam o tom hovorí a teším sa, že sa týmto, neni to len papier, ktorý leží, ale je to dokument 100-stranový, v ktorom sa tiež takto postupne dostávame dopredu. To, že ľudia seniori neradi to robia, žiadať dávky v hmotnej núdzi, že sa týmto mnohým snáď odbúra tá nutnosť žiadať, je tiež, myslím, pozitívne. A aj to je pozitívne, že sa pomôže viac ženám. Zo štatistiky to vyplýva, že majú menšie dôchodky ako muži. A teda je to pozitívne.
Ja myslím, že dopad na štátny rozpočet neni až taký veľký. Ja si myslím, že je to skôr zaokrúhľovacia chyba výpočtu alebo rozpočtu, to, čo nás to bude stáť. Ale ten morálny dôsledok je veľmi, veľmi dôležitý.
Ja myslím, viete, tuná keby sme mali tú kategóriu doložku vplyvov aj na rodiny a rodinné prostredie, tak jako sa to navrhovalo a ktoré, ja dúfam, že to raz parlament prijme, tak toto už by bolo veľmi pozitívne, že tento zákon má určite, bude mať dobrý a veľký vplyv na rodinu a rodinné prostredie.
No stále treba zdôrazňovať, i keď to je troška mimo súťaž, aj zodpovednosť detí za svojich rodičov. Tak jak voľakedy rodičia boli za nich, tak sú pokusy nejakým spôsobom z odvodov detí alebo z 2-percentných daňových odvodov, teda daní, alebo nejakým iným spôsobom pomôcť v budúcnosti seniorom, tak to ešte ani týmto snáď to vylepšovanie nekončí, ale dúfam, že sa raz k tomu tiež jako vrátime.
Ešte by som, teda vítam tento a určite budem za, však to už tuná aj viacerí povedali, to bude asi pravdepodobne svetový rekord, čo sa týka počtu hlasov za, pán minister, to vám gratulujem k tomu.
Ale ešte jednu chcem takú poznámku, mi napadla teraz, keď sa hovorilo o tých vdovských dôchodkoch, že tam fakt môže byť disproporcia, že naraz žena získa vdovský dôchodok a nejakým spôsobom ako keby na to doplatila. Ale už aj dnes sa troška dopláca na to. Viete ako? Došli za mnou seriózni ľudia, ktorí žijú v domovoch dôchodcov, majú 65 rokov, nízku penziu, majú vdovský dôchodok a zaľúbili sa tam do babky, ktorá má tiež 65 rokov, má vdovský dôchodok, ale nemá vdovský príspevok a teraz nasťahovali sa, spolu žijú už, čo, samozrejme, z hľadiska napríklad aj kresťanského nemôžme nejako, nejako pokladať za pozitívne. Takže povieme, ako keby žili nadivoko. Prečo žijú nadivoko? Pretože sa boja, alebo nie že boja, keby sa zosobášili, aj v tomto vysokom veku s malými penziami, tak by sa im zobral vdovský dôchodok, no. Tak ja som sľúbil, že sa pozriem za tým, čo by sa dalo robiť v prospech toho, že aj keby takíto starcovia, starenky po 65-ke s malými penziami, či sa nedalo zachrániť ich mravopočestnosť tým, že aj keby sa zosobášili, že by sa im nezobral vdovský dôchodok. Je to troška mimo súťaž, ale už keď mal som tú možnosť povedať. Nemusíte na to ani tu reagovať, ja sa vás potom niekedy príležitostne opýtam.
Veľmi pekne ďakujem. Všetko.
Skryt prepis