Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.11.2014 o 13:44 hod.

PhDr.

Juraj Miškov

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.12.2014 9:07 - 9:08 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážení kolegovia, len chcem teda ubezpečiť, že to, čo máte pred sebou v celofáne, nemá nejaký závadný charakter, sú to lampióny šťastia. My s rodinou zvykneme na Nový rok takýto lampión vypustiť a zaželáme si každý za seba niečo. Tak som sa chcel s týmto podeliť s vami, a teda pokúsiť sa vám sprostredkovať túto skúsenosť, aby ste možno na Nový rok popri tom, ako buchnete šampanské alebo buchnete pár petárd, možno vypustili aj takýto lampión šťastia a zaželali si to, po čom túžite.
Takže ešte raz, neviem, či bude príležitosť, ale všetkým kolegom chcem zaželať šťastné a veselé. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 13:44 - 13:46 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dovoľte mi aspoň na začiatok, ak som to teda správne pochopil, kolegyňa Lucia Nicholsonová čaká potomka, ja by som jej chcel naozaj zablahoželať. Je mi ľúto, že dneska som nedoniesol žiadny kvet, ale, Lucia, veľmi rád by som ti ho dal.
Ale vážne. Vrátim sa teda, lebo mal by som reagovať na rečníka. Takže, pán Blaha, my nepochybne stojíme na opačných stranách barikády, a keď ma budete počúvať, pán Blaha - haló, haló, hovorím k vám, ja som vás počúval.
Ja súhlasím s vami, nepáči sa mi balkanizácia parlamentu. Naozaj, toto nie je cesta, ktorou by sa mal parlament uberať. Neviem, či ste tu včera boli, ale ja som požiadal kolegov aj z opozície, aj z vládnej strany, aby sa zdržali osobných útokov, osočovania, ponižovania jednotlivých poslancov, pretože toto naozaj nie je cesta, ktorou by sme sa mali uberať.
Ale na druhej strane dovoľte mi podotknúť, že bol to váš premiér, bol to pán Fico, ktorý takýmto smerom nastavil tú diskusiu. Namiesto toho, aby použil argumenty, aby sa snažil očistiť stranu SMER, očistiť pána Pašku, očistiť seba od týchto podozrení, tak začal vylievať vedrá špiny. Mne je iba ľúto, že kolegovia z opozície neodhalili túto hru a nabehli, rovnakým spôsobom začali vylievať vedrá špiny.
Napriek tomu ešte stále je čas. Vy ste s pánom Paškom pracovali. Sme tu dva dni a dve noci a za celý čas pán Paška nevystúpil s argumentami, ktorými by vyvrátil tieto vážne podozrenia, ktoré v poslaneckej snemovni odzneli. Chcel by som vás teda požiadať, či by ste vzhľadom na vaše vzťahy s pánom Paškom nevyskúšali prehovoriť pána Pašku, aby vystúpil pred poslancov a aby sa obhájil.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.11.2014 17:30 - 17:31 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som sa tiež pripojil a chcel by som dať procedurálny návrh na prerušenie rokovania z dôvodu, že tu nesedí hlavný aktér tejto schôdze pán premiér Fico, ktorého odvolávame. To znamená, prerušiť schôdzu do momentu, pokiaľ tu nebude sedieť pán Fico. A myslím si, že tým získame zároveň aj čas, aby technici mohli dať dokopy server, aby sme mohli vysielať z Národnej rady. A tak isto v záujme nejakého zachovania vzájomnej úcty, rešpektu a slušnosti voči sebe môžeme využiť tento čas aj na to, že jednoducho to napätie, ktoré tu vzniklo, a tá nálada, ktorá tu vznikla, sa možno upokojí. Takže chcel by som poprosiť o prerušenie rokovania do momentu, pokiaľ tu nebude premiér.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2014 14:06 - 14:25 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca. Až jeden pán minister a takmer žiadne kolegyne a pár kolegov. No dnes som si uvedomil jednu takú zaujímavú vec, že v tejto poslaneckej snemovni nie je ani jeden živý kvet. Rozmýšľal som nad tým, či to bude nedostatkom slnečného svetla alebo cirkuláciou vzduchu alebo niečím iným, pretože fakt je ten, že tu žiaden živý kvet nie je. Zrejme by neprežil. Ale možno by neprežil aj z toho dôvodu, že v tejto miestnosti sa rokmi nahromadilo množstvo negativizmu, množstvo hnevu, množstvo nenávisti, a ten kvet by to zrejme nezvládol. Z môjho pohľadu by parlament mal byť miestom, kde budeme navzájom súperiť s ideami, kde budeme navzájom súperiť s riešeniami. A nemal by byť miestom, kde bude namiesto krvi striekať žlč a budeme sa brodiť po kolená v nenávisti.
Takisto si myslím, že jazyk máme preto, aby sme sa naučili dorozumieť vzájomne a možno aj porozumieť si vzájomne, a aby sme jazyk nepoužívali na to, aby sme sa navzájom osočovali, urážali a ponižovali jeden druhého.
Vážení kolegovia, niekedy je mi zle, niekedy je mi zle z arogancie, nedostatku rešpektu, nedostatku pokory, ktorú, ktoré predvádza vládna moc, ale takisto mi je niekedy zle aj z obviňovania a odsudzovania, vynášania súdov bez predkladania akýkoľvek relevantných dôkazov, čo niekedy predvádzame aj my z opozície. Preto by som vás chcel všetkých poprosiť, nemusíme sa mať radi, ale zachovajme si aspoň jeden voči druhému elementárnu ľudskú slušnosť.
Dovoľte mi, aby som išiel príkladom a kvet, ktorý som si dnes priniesol na svoje vystúpenie so sebou, podaroval pani predsedníčke alebo teda pani podpredsedníčke a predsedajúcej a takto išiel príkladom všetkým kolegom. (Vystupujúci odovzdáva orchideu predsedajúcej schôdzi. Potlesk.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ďakujem pekne. Milá pozornosť.

Miškov, Juraj, poslanec NR SR
A teraz mi dovoľte pokračovať možno v podobnom tóne. Pobyt v opozícii má pre každého z nás, aj pre mňa, jednu veľkú výhodu oproti exekutíve, v ktorej som pôsobil. Mám viac času, ktorý môžem tráviť so svojimi blízkymi, ale tak isto mám viac času, aby som mohol cestovať po Slovensku, ako som už spomínal, po tej diaľnici, ktorú tu máme od roku 2010, do Košíc, a počúvať známych aj neznámych a pýtať sa, čo ľudí aktuálne najviac trápi. Okrem toho, že všetci pozerajú Farmu a nadávajú na politikov, žiaľ, väčšinou nerozlišujú medzi tými koaličnými a opozičnými, mnohí z nich už majú vážny problém nájsť si prácu. Tí šťastnejší, ktorí ju ešte zatiaľ majú, sa zase obávajú, že o prácu prídu. Okrem rastúcej nezamestnanosti ich trápi aj stále menej peňazí na slušný život, sociálna nespravodlivosť, aspoň tak to vnímajú, a všadeprítomná korupcia, kvôli čomu je aj dnešné rokovanie Národnej rady. Ale najzaujímavejšie je, že väčšina z nich sa zhodne na tom, že tak blbá nálada, ako je teraz na Slovensku, ešte asi nebola, a nevidia žiadnu nádej na zlepšenie. Z toho pramení u týchto ľudí, s ktorými hovorím, veľký pocit frustrácie a spoločenského nezáujmu. Ich životy sa dostali z módu užívania si života do módu prežívania a v niektorých prípadoch už takmer boja o prežitie.
V spoločnosti cítiť čoraz väčší smútok a beznádej, nedostatok hnacej sily, pokles nálady. Strata nadšenia, radosti zo života a emocionálnej energie sú často, aspoň ako hovoria psychológovia, varovnými symptómami nastupujúcej depresie. Podľa výskumov psychológov je jedným z najčastejším spúšťačov depresie strata pracovného miesta. V kontexte vysokej nezamestnanosti a nedostatku pracovných príležitostí je tak na prvý pohľad zjavná spoločenská príčina depresií. A keďže strata zamestnania dnes hrozí čoraz väčšiemu počtu ľudí, Slovensko sa stále viac prepadá do stavu, ktorý pripomína klinický obraz depresie.
Dámy a páni, žijeme vo svete paradoxov, miliarda ľudí na svete si v tejto chvíli užíva vyspelé, sofistikované technológie, ako je napríklad tento iPhone, a iná miliarda ľudí v tomto okamihu nemá dostatok jedla na prežitie. Ešte donedávna sme dosahovali vynikajúce ekonomické výsledky, hospodársky rast a dnes za to platíme mnohými negatívnymi externalitami, či je to zhoršovanie kvality životného prostredia, alebo nárast civilizačných chorôb a závislosti v spoločnosti, ako napríklad obezita, cukrovka, depresie, nadmerná konzumácia drog, alkoholu, gambling a podobne Tieto paradoxy nás učia znova a znova, že samotné materiálne statky síce krátkodobo uspokoja, ale dlhodobo nenaplnia naše najvnútornejšie potreby.
Iste sa zhodneme na tom, že materiálny život by mal byť iba prostriedkom a nie cieľom bytia, nášho bytia alebo žitia. A preto má iste veľký zmysel merať úroveň ekonomického blahobytu, napríklad rastom hrubého domáceho produktu, nakoľko je dostatočne preukázané, že nárast príjmu domácností zvyšuje životnú úroveň a životné podmienky ľudí, a to predovšetkým tých, ktorí žijú v chudobe a trpia rôznymi depriváciami, ako napríklad nedostatok bezpečia, vody, jedla, vzdelania či základnej zdravotnej starostlivosti. So zvyšujúcim sa príjmom rýchlo stúpa aj ich úroveň kvality života. Preto nie je prekvapením, že ľudia žijúci v chudobe hlásia okamžitý nárast spokojnosti so životom aj pri minimálnom náraste príjmov v domácnosti. Pretože častokrát aj takýto minimálny prírastok príjmu domácnosti môže rozhodnúť o prežití dieťaťa, nasýtení členov rodiny, alebo možnosti zabezpečiť vzdelanie.
Skúsme sa však pozrieť na opačnú stranu tzv. afluentov, to sú domácnosti s dostatočným príjmom na zabezpečenie jedla, bezpečia, hygieny, oblečenia, vzdelania či zdravotnej starostlivosti. Profesor Easterlin v jednom rozsiahlom výskume v Spojených štátoch amerických porovnával výsledky rastu hrubého národného projektu na obyvateľa od šesťdesiatych rokov minulého storočia s nárastom šťastia obyvateľov Spojených štátov. Zatiaľ čo hrubý národný produkt na obyvateľa vzrástol trojnásobne, úroveň subjektívne pociťovaného šťastia sa u Američanov za 50 rokov takmer nezmenila. Paradox, ktorý vyplynul z uvedeného polstoročného prieskumu, znel nasledovne: i keď boli bohatší Američania v ktoromkoľvek meranom úseku šťastnejší ako tí chudobnejší, celková miera šťastia skúmaných skupín sa nárastom hrubého domáceho produktu v čase nijako nemenila.
Vzhľadom na to, že nechcem zbytočne dlho vystupovať, tak sa nebudem venovať ďalším podrobnostiam spomínaného, ale veľmi zaujímavého výskumu prof. Easterlina, ale závery naznačujú, že existuje jasný limit, kedy ďalší nárast príjmov domácnosti už neprináša vyššiu mieru spokojnosti a šťastia ekonomicky vyspelých krajín.
Potom je možno namieste položiť si otázku, či existuje alebo existujú vôbec parametre, ktoré prinášajú ľuďom vyššiu mieru spokojnosti a subjektívne pociťovaného šťastia v spoločnosti, ktorá narazila na limit ďalšieho rastu cez zvyšovanie HDP. Odpoveď na túto otázku poskytujú výskumy, ktoré merajú úroveň subjektívne pociťovaného šťastia v jednotlivých krajinách sveta, a analýza týchto dát, či už ide o  rebríček Gross National Happiness index, čiže na index hrubého domáceho šťastia, alebo Happy Planet index, alebo rebríček Better Life, ktorý vydáva OECD.
Medzi tradične najšťastnejšie krajiny na svete patria severské krajiny, ako napríklad Dánsko, Fínsko, Nórsko, Švédsko, ale aj Švajčiarsko, Holandsko, Kanada a krajiny Strednej a Južnej Ameriky, ako napríklad Kostarika, prekvapujúco.
Skúsenosti z týchto krajín zároveň ukazujú, že aj napriek faktu, že šťastie jednotlivca je subjektívna veličina, možno ho objektívnymi metódami merať a tvorba politík na úrovni štátu, ktorá zohľadňuje faktory ovplyvňujúce úrovne subjektívne pociťovaného šťastia, môže vytvárať rámec pre jeho ďalší rast.
Pri ďalšej analýze je možné identifikovať kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú tieto úrovne šťastia. Tie môžeme rozdeliť na osobné a externé faktory. Medzi osobné patrí napríklad, okrem životných postojov, predovšetkým mentálne a fyzické zdravie, partnerské vzťahy a vzdelávanie. Medzi tri externé faktory patrí príjem a práca, spoločnosť, komunita, vláda, zdieľané hodnoty a identita.
Dovoľte mi teda aspoň v krátkosti na niektoré z nich sa pozrieť bližšie. Tento úvod bol dôležitý kvôli tomu, pretože vysvetlím, prečo je dôležité o týchto faktoroch hovoriť a stavať na nich politiku.
Práca a príjem. Práca je jedným z najdôležitejších externých faktorov, ktoré ovplyvňujú spokojnosť jednotlivca. Stúpajúca nezamestnanosť, ktorej sme svedkami, žiaľ, aj na Slovensku, znižuje šťastie a zvyšuje riziko depresívnych stavov, ako som už spomínal. Postihnutí sú pritom nielen ľudia, ktorí prídu o prácu, ale táto nákaza sa prenáša aj na ľudí, ktorí prácu ešte majú, ale boja sa, že o prácu prídu. Aktívna politika práce by sa preto mala zameriavať na efektívne riešenia, ktoré dostanú nedobrovoľne nezamestnaných čo najskôr späť do pracovného procesu. Naším heslom by malo byť: radšej akákoľvek práca ako žiadna práca.
Ďalším faktorom je spoločnosť, komunita, vláda. Ktosi raz povedal, už si nepamätám kto, ale veľmi sa mi to páčilo, že ľudia sú sociálne zvieratá. Cítime sa šťastnejšie (reakcia z pléna), Aristoteles, ďakujem veľmi pekne, cítime sa šťastnejšie v spoločnosti iných ľudí a naše najcennejšie skúsenosti a zážitky pochádzajú z našich vzťahov. Úspešná a šťastná spoločnosť vykazuje vysokú mieru vzájomnej dôvery v rodine, medzi priateľmi, kolegami v práci, aj medzi poslancami, ale aj voči inštitúciám, ako je napríklad vláda alebo parlament. Vysoká sociálna dôvera je vytvorená na báze vzájomného rešpektu, rovnosti a tolerancie.
Ďalším faktorom sú zdieľané hodnoty a identita. Je mi úplne jasné, že štát a vláda nie sú nikdy hlavným zdrojom vytvárania hodnôt v spoločnosti. Tými sú celkom pochopiteľne hlavne rodina, škola a samozrejme aj médiá. Avšak vláda a ďalší predstavitelia verejného života sú nositeľmi a šíriteľmi hodnôt a identity krajiny. Preto je z môjho pohľadu nesmierne dôležité, aby reprezentantami identity krajiny boli ľudia, ktorí predstavujú morálne a etické princípy hodné nasledovania. Politika štátu zameraná na presadzovanie etických princípov, ktorá vytláča zo spoločnosti neetické javy, ako napríklad korupciu, je významným faktorom zvyšovania šťastia v spoločnosti.
Ďalším faktorom je fyzické a mentálne zdravie. Táto oblasť síce patrí do tzv. osobných faktorov, ale veľmi často je úzko previazaná s celkovým zdravím obyvateľstva. Krajiny s vysokou kvalitou zdravotnej starostlivosti vykazujú vysokú mieru zdravia obyvateľstva, ako aj priemernej dĺžky života – ak si dobre spomínam, tak o tomto hovoril kolega Eugen Jurzyca, že patríme medzi krajiny, ktoré majú najnižšiu mieru zdravých obyvateľov – rovnako krajiny, ktoré všemožne podporujú zdravý životný štýl obyvateľov a športové aktivity. Zdravie je teda obojsmerný proces. Zdravý človek sa cíti šťastnejší a šťastnejší človek býva zdravý.
Ďalším veľmi dôležitým faktorom je rodina a priatelia. Zo všetkých typov sociálnych vzťahov intímne a blízke vzťahy majú najväčší vplyv na zvyšovanie či znižovanie miery šťastia každého jednotlivca. Preto je nesmierne dôležité vytvárať pre každú vládu aj sociálne organizácie, vytváranie vhodného rámca pre uľahčovanie spolužitia partnerských párov. Áno, mám na mysli aj neheterosexuálne páry. Takisto je dôležitá podpora manželstva a podpora rodiny. Rovnako je zmysluplné hľadanie nástrojov na umožnenie vytvárania rovnováhy medzi prácou a osobným životom zamestnancov.
A dostávam sa k poslednému faktoru, ktorým je vzdelanie. Možnosť dosiahnutia kvalitného vzdelania je kľúčová pre každú spoločnosť a budúcnosť tejto spoločnosti. Univerzálny prístup k vzdelaniu je pre každého človeka nielen prostriedkom k zabezpečeniu budúceho príjmu, ale aj k zvyšovaniu sebaúcty a dôvery vo vlastné schopnosti. Kvalita školstva je faktorom, ktorý prispieva k šťastnejšej spoločnosti.
A skúsme sa, dámy a páni, teraz aspoň veľmi krátko pozrieť na to, ako vyzerajú faktory, ktoré ovplyvňujú spokojnosť ľudí a šťastie na Slovensku.
Práca a príjem, pokles investícií. Už som to ukazoval niekoľkokrát, jednoducho investori na Slovensko nechodia. Taký prepad priamych zahraničných investícií, ako bol v roku 2013, na Slovensku bol len počas krízy. Veľká nezamestnanosť, napriek tomu, že prezentujete rôzne štatistiky, kde rôznymi operáciami, teda aspoň kolegovia, ktorí sa tomu venujú, hovoria, že ide o rôzne operácie, gaťafalše, ktorými znižujete naoko nezamestnanosť, ale zamestnanosť pritom nerastie, je veľký problém, je minimum nových pracovných príležitostí.
Spoločnosť, komunita, vláda. Dôvera k vláde a parlamentu je najnižšia v novodobej histórii Slovenska.
Zdieľané hodnoty a identita. Aké sú dnes hodnoty, aká je identita, ktorú predstavuje dnešná vláda? Korupcia? Možno.
Fyzické a mentálne zdravie. Vyhodnotenie tohto faktora si vie urobiť každý, kto bol aspoň raz vážne chorý a vyskúšal si pobyt v slovenskej nemocnici.
Rodina a priatelia. Nástroje na uľahčovanie spolužitia, podpory rodiny, rovnováhy medzi prácou a životom, to všetko ostáva zatiaľ iba zbožným želaním.
Kvalita vzdelávania, systém školstva. Nereformované školstvo, to je na Slovensku kapitola sama osebe.
Ešte stále vás prekvapuje, milí kolegovia, že Slovensko nepatrí medzi tie šťastné krajiny? A čo vy, kolegovia, ak sa môžem teda opýtať, ste šťastní? Ja by som sa opýtal aj pána premiéra, keby tu sedel. Opýtal by som sa ho, či je šťastný a čo mu spôsobuje šťastie. Takisto by som sa opýtal veľmi rád aj predsedu Národnej rady, keby tu sedel, či je šťastný. Zaujíma ma to. Zaujíma, či si myslí pán premiér a či si myslí aj pán predseda Národnej rady, že môžu byť šťastní, ak svet okolo nich, ľudia okolo nich budú nešťastní.
Vážené dámy, vážení páni, v mojom vnímaní je politika poslaním. Myslím si, že politika je tu na to, aby slúžila ľuďom, a nie na to, aby to bolo naopak. Politici, my sme ľuďmi volení nie preto, aby sme v politike hľadali spôsob obživy, ako sa uživiť, alebo, nebodaj, osobného obohatenia.
Ja som presvedčený a s mnohými s vami sa častokrát rozprávam, ja som presvedčený, že aj medzi vami poslancami zo strany SMER – SD sú takí, ktorí úprimne chceli robiť politiku pre ľudí. A verím, že mnohí z vás ani po rokoch pôsobenia v politike na to nezabudli. Skúste preto možno aspoň na chvíľu zabudnúť na stranícku príslušnosť, na stranícku knižku, skúste zabudnúť na palec pani Laššákovej a pri hlasovaní o dôvere sa skúste aspoň na chvíľu riadiť tým, ako to naozaj cítite.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2014 0:13 - 0:15 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Už to spomínali niekoľkí kolegovia, ale ja si myslím, že je dôležité pripomínať to v každej faktickej poznámke. Pán minister aj ďalší páni ministri, ktorí zrejme vystúpite, neodvádzajte, prosím, pozornosť od toho, kvôli čomu sa dnes koná táto mimoriadna schôdza Národnej rady. Bola zvolaná kvôli veľmi silným podozreniam, že slovenské zdravotníctvo je systémovo tunelované spleťou súkromných firiem s prepojením na predsedu Národnej rady a podpredsedu strany SMER – sociálna demokracia pána Pašku. Toto je vážna vec. Prípad piešťanského CT-čka je iba vrchol ľadovca, ktorý však bol neodškriepiteľne zdokumentovaný. Toto vykrádanie zdrojov v zdravotníctve je však systémové a peniaze určené na zdravotnú starostlivosť tak neslúžia ľuďom, ale končia na kontách offshorových firiem s neznámymi vlastníkmi. Pán premiér sa celkom nepochopiteľne zastal pána Pašku a v mojich očiach tým prebral politickú zodpovednosť. Preto dnes čelí svojmu odvolávaniu. O tomto je dnešná schôdza, nie je o konsolidácii, privatizácii a Telekome alebo daňových úradoch. Preto hovorme o systémovom vykrádaní zdravotníctva, ktoré vaša vláda kryje, hovorme o tom, kto je za schránkovými firmami, kto je skutočným vlastníkom týchto firiem, ktoré si zo zdravotníctva urobili skvelý biznis, hovorme o tom, aké opatrenia plánuje urobiť vaša vláda, aby tomu urobila koniec. Preto ešte raz prosím, neodvádzajte, páni ministri, pozornosť od obvineného. Tým hlavným obvineným dnes večer je premiér Robert Fico. Jeho dnes berieme na zodpovednosť za stav, v akom sa ocitlo slovenské zdravotníctvo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.11.2014 21:21 - 21:23 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pekný večer prajem, pán premiér. Pôvodne som ani nechcel vôbec reagovať, ale vzhľadom na to, že ste ma spomenuli vo svojom vystúpení, tak som si povedal, že treba uviesť veci na pravú mieru.
Ale dovoľte mi možno upozorniť na niekoľko nepresností, ktorých ste sa dopustili.
Argumentovali ste záchranou 4-tisíc pracovných miest baníkov na Horehroní. A vy iste viete, že tie pracovné miesta tých baníkov sú na hornej Nitre, a nie na Horehroní. Ale to je už len drobnosť.
Pýtali ste sa, ako sa dá v prípade diaľnice R1 prerobiť 2,5 mld. pri investičných nákladoch 850 mil. eur. Nuž dá sa to jednoducho tak, že si zvolíte spôsob realizácie cez PPP a počas tridsiatich rokoch ich zaplatíte v ročných splátkach, ktoré sú stanovené vo výške 125 mil. eur ročne. Nuž ale chápem, že keď dodnes nie celkom rozumiete tomu, akým spôsobom sa počíta DPH pri výrobe chleba, tak veľmi ťažko pochopíte, prečo sa medzi ľuďmi ujalo značenie PPP ako pekelne predražené projekty.
Takisto ste sa pýtali, prečo sa nestretávame pri cestách po Slovensku alebo na Slovensku. Nuž možno to bude tým, že my sa držíme pri zemi a presúvame sa do tých Košíc po tej diaľnici, ktorú máme od roku 2010, a vy lietate v oblakoch a presúvate sa súkromným tryskáčom.
A dovoľte mi možno ešte reagovať na poslednú vec. A to je ten prípad pána Straku. Podľa mojich informácií, a keby ste sa na to opýtali pána ministra vnútra Kaliňáka, tak by ste to vedeli, toto vyšetrovanie bolo zastavené a nebolo v ňom vznesené žiadne obvinenie na rozdiel od vášho nominanta pána Košeckého, kde vznesené obvinenie bolo.
A ešte možno len posledná vec, pri ktorej keby ste chceli, tak by ste si zistili, pán Straka ušetril 20-tisíc eur mesačne v MH Developmente... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2014 18:38 - 18:42 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Príjemný podvečer. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, ctení kolegovia poslanci, niekedy nie je dobré nechávať si vystúpenie úplne na záver, pretože mnoho z toho, čo by som chcel povedať, už povedali moji kolegovia predrečníci. Ale povenujem sa možno iba jednej veci, ktorá tu málo odznieva, možno aby som aj uviedol na pravú mieru slová pána ministra ohľadne procesu prijímania tohto zákona.
Takže návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov mal veľmi zaujímavé medzirezortné pripomienkové konanie. Celkový počet vznesených pripomienok k tomuto návrhu ministerstva financií bol 611, z toho zásadných bolo 283 pripomienok. Takéto obrovské množstvo pripomienok samo osebe je veľakrát dostatočným dôvodom predkladateľa na stiahnutie predmetného návrhu a otvorenie rokovaní o podobe novely. Ale, ako sme si už pri vláde jednej strany zvykli, namiesto otvoreného a konštruktívneho dialógu uprednostní silu. Preto sa zrejme ani pán minister veľmi nebabral s kritikmi a návrh zákona s počtom 373 neakceptovaných pripomienok a z toho, pozor, 206 zásadných, teda takých, pri ktorých rozpor nebol odstránený ani po rozporových konaniach, predložil na vládu. A vláda tento návrh schválila.
Vážené dámy a páni, ja neviem, či si niekto z vás vôbec pozrel pripomienkové konanie, pretože tie pripomienky, ktoré obsahuje tento materiál, ktorý som si nechal pripraviť a vytlačiť, má 300 strán, 300 strán závažných pripomienok. Z toho množstvo zásadných pripomienok nebolo akceptovaných. Nejde iba o pripomienky profesionálnych zamestnávateľských zväzov a združení, z čoho napríklad RÚZ vzniesla 39 zásadných pripomienok alebo Klub 500, ktorý je inak mimoriadne naklonený tejto vláde, vzniesol 27 zásadných pripomienok. Ale mnohé zásadné pripomienky k nemu vzniesli aj ústredné orgány štátnej správy ako napríklad ministerstvo hospodárstva, takisto ich zásadná pripomienka nebola akceptovaná, alebo Národná banka Slovenska.
Ja by som možno teraz veľmi rád odovzdal pánovi ministrovi ešte raz to pripomienkové konanie, pretože neviem, či ho pán minister čítal alebo ho čítali jeho úradníci, ktorí sa týchto rozporových jednaní zúčastňovali. Ale naozaj to veľké množstvo pripomienok, ktoré sú skutočne lucídne a majú zmysel, nebolo v rámci rozporového konania vôbec, ale vôbec akceptovaných. Čiže mojou snahou a snahou tohto vystúpenia ani nie je poukázať na môj vecný nesúhlas s niektorými predkladanými opatreniami, pretože to už urobili mnohí predo mnou, ale poukázať na spôsob, ako sa prijímajú zákony v tejto poslaneckej snemovni, aké nekvalitné zákony vláda predkladá do poslaneckej snemovne. A poslanci vládnou väčšinou tieto zákony schvaľujú. Tieto zákony sa stávajú záväznou legislatívou, ktorá ovplyvňuje nielen podnikateľské prostredie na Slovensku, ale závažným spôsobom ovplyvňuje aj život všetkých občanov tejto krajiny.
Ale aby som iba nekritizoval, chcel by som predložiť aj jedno konštruktívne riešenie. Takže neviem, či to tu odznelo alebo neodznelo, ale chcel by som predložiť procedurálny návrh, aby sme vrátili zákon na prepracovanie predkladateľovi. V prípade, pán spravodajca, že teda takýto procedurálny návrh už bol, tak by som navrhoval nepokračovať ďalej v rokovaní o predloženom návrhu zákona. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.9.2014 16:18 - 16:31 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán minister, vážení kolegovia, poslankyne a poslanci. Martin Chren povedal veľmi veľa z toho, čo som chcel povedať aj ja, ale napriek tomu si myslím, že je dôležité niektoré veci zopakovať, niektoré veci zdôrazniť, pridupľovať, pretože takýto návrh zákona, ktorý prišiel do Národnej rady, je naozaj svojím spôsobom jedinečný. Keď som nastúpil na ministerstvo hospodárstva, tak jednou z mojich priorít, na ktorej sme sa zhodli aj so štátnym tajomníkom Martinom Chrenom, bolo radikálne zlepšenie podnikateľského prostredia. Preto sme spoločne pripravili pomerne rozsiahlu reformu podnikateľského prostredia, známejšiu pod názvom Singapur. Žiaľ, pre skrátenie funkčného obdobia našej vlády sa nám nepodarilo presadiť úplne celú reformu a implementovať všetky opatrenia, ktoré boli jej súčasťou, ale možno iba nejakých 30 opatrení. A jedným z týchto 30 opatrení, ktoré sa nám podarilo ešte schváliť, ale nie implementovať, bolo aj opatrenia, ktoré malo zjednodušiť podnikanie formou odbúrania bariér pre vstup do podnikania, a bol to inštitút novej obchodnej spoločnosti s takzvaným dobrovoľným základným imaním a v praxi sa ujal názov jednoeurová eseročka. Toto opatrenie sa nám podarilo schváliť a úloha bola kompetenčne určená pre ministerstvo spravodlivosti.
Dnes máme teda v prvom čítaní návrh novely Obchodného zákonníka, ktorý plní okrem iného aj uznesenie našej vlády o zavedení tzv. jednoeurovej eseročky. Dámy a páni, keby som bol býval vtedy čo i len tušil, ako bude vyzerať konkrétny návrh, ktorý priniesol do tejto snemovne pán minister na jednoeurovú eseročku v rámci novely Obchodného zákonníka, nikdy by som také opatrenie asi nenavrhol. Nech radšej nemáme nič ako návrh, ktorý je predkladaný v novele Obchodného zákonníka, ktorý máte pred sebou. Návrh, ktorý pán minister priniesol, môžem bez akýchkoľvek pochybností označiť za najbabráckejší návrh jednoeurovej eseročky na svete. Takýto mix diletantizmu, nepochopenia zámeru či dokonca zlomyseľnosti nájdete snáď iba v návrhu, ktorý máte pred sebou. Dovoľte mi ale konkrétne uviesť dôvody a príklady, na základe ktorých pochopíte, že jednoeurovú eseročku nebude chcieť žiadny podnikateľ na Slovensku v tejto, tej podobe, ktorá je navrhovaná v novele Obchodného zákonníka.
Teda ak by si podnikateľ vybral cestu jednoeurovej spoločnosti, tak by zároveň musel podstúpiť a akceptovať napríklad nasledovné: Po prvé, na všetkých firemných obchodných dokladoch by musel uvádzať výšku základného imania, ako aj rozsah jeho splatenia. Čo to znamená? Ak by tak neurobil, tak by ručil za záväzky spoločnosti v plnom rozsahu, čiže by sa prelomila zásada, že podnikateľ ručí za záväzky spoločnosti iba do výšky nesplateného vkladu, respektíve základného imania. Vzniká tu teda riziko, že ak by napríklad podnikateľ neuviedol na nejakej objednávke alebo zmluve výšku a rozsah splatenia základného imania, tak ručí za záväzky spoločnosti z tohto predmetného zmluvného vzťahu celým svojím majetkom. Ak teda v spoločnosti vznikne dlh vo výške 100-tisíc eur, tak podnikateľ bude predmetné bremeno úhrady tohto záväzku znášať titulom ručenia. A teraz pozor, uvedené, uvedená povinnosť platí nielen pre jednoeurové eseročky, ale v podstate pre všetky existujúce eseročky, nakoľko sa táto povinnosť vzťahuje na všetky obchodné spoločnosti so základným imaním nižším ako 25-tisíc eur. Takže, páni podnikatelia v SMER-e, lebo niekde som čítal analýzu, že medzi poslancami je najviac podnikateľov medzi poslancami SMER-u, čiže, páni podnikatelia SMER-u, po schválení zákona, za ktorý zdvihnete aj vy ruku, buďte veľmi obozretní, pretože každá faktúra, každá objednávka, každá zmluva, ktorú vystavíte, budete musieť uvádzať výšku základného imania, pretože inak ručíte celým svojím majetkom.
Po druhé. Zákonom sa má zaviesť stav v spoločnosti v kríze, čo znamená, že spoločnosť je v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Úpadok zjednodušeným vysvetlením znamená, že hodnota záväzkov je väčšia ako hodnota majetku. Zákon zavádza, že hrozbou úpadku sa rozumie prípad, kedy pomer vlastného imania záväzkov nedosahuje aspoň 4 ku 100 pre rok 2015, 6 ku 100 pre rok 2016 a 8 ku 100 pre rok 2017.
Treba pripomenúť, a myslím, že to spomínal aj kolega poslanec Chren, že ak je spoločnosť v kríze, tak podnikateľovi vzniká množstvo, množstvo administratívnych povinností a tak isto zodpovednosť. Ide napríklad o to, že ak je spoločnosť v kríze, tak podnikateľ musí urobiť všetko, čo by v obdobnej situácii vynaložila iná rozumne starostlivá osoba v obdobnom postavení, najmä bez zbytočného odkladu zvolať najvyšší orgán spoločnosti, ktorým je valné zhromaždenie, vypracovať návrh vhodných a primeraných opatrení na prekonanie krízy a predložiť tento návrh na schválenie tomuto orgánu, čiže valnému zhromaždeniu. Závažnou povinnosťou bude neustále sledovanie finančnej situácie spoločnosti s pravidelným a nutným zostavovaním mimoriadnej účtovnej závierky ku koncu každého mesiaca.
Ak teda bude podnikateľ podnikať prostredníctvom eseročky s jednoeurovým základným imaním, tak možno logicky predpokladať, že jeho spoločnosť bude nepretržite v stave krízy, a teda bude musieť neustále plniť a zodpovedať za vyššie uvedené povinnosti. Keďže vlastné imanie je z praxe tvorené najmä základným imaním, tak logicky, ak bude základné imanie spomínané jedno euro, tak pomer vlastného imania záväzkov bude prakticky vždy 4 ku 100 a viac. Čiže stačí faktúra za obyčajný mobil vo výške 30 eur a spoločnosť, jednoeurová eseročka je permanentne v kríze. Každý mesiac, každý mesiac vám príde faktúra a máte spoločnosť v kríze. Jednoeurová eseročka je takto de facto eseročka, ktorá bude neustále v kríze.
Po tretie, zavádza sa podriadenosť pohľadávok spoločníkov voči spoločnosti, ak je v kríze. Ak je teda spoločnosť, ak teda ako spoločník poskytnem spoločnosti na rozbeh nejakú pôžičku, v prípade, že má spoločnosť základné imanie jedno euro, tak spravidla poskytnem, pretože potrebuje nejaké zdroje na rozbeh podnikania, ak budem žiadať jej vrátenie, tak prednosť majú iní, takzvaní cudzí veritelia. Poskytnuté plnenie zo strany spoločníkov, respektíve spriaznených osôb spoločnosti nemožno vrátiť, ak je spoločnosť v kríze, čo som hovoril, že je permanentne, respektíve ak sa v dôsledku vrátenia do krízy dostala. A teraz opäť veľmi dôležitý fakt pre pánov podnikateľov zo SMER-u, predmetná povinnosť sa opäť týka aj súčasných spoločností. To znamená, ak sa vaše spoločnosti dostanú do krízy, tak si nebudete môcť vrátiť vlastné vklady ani pôžičky, ktoré ste do ich spoločnosti dali. Čo je dôležitá informácia pre pánov podnikateľov v SMER-e.
Po štvrté, zavádza sa inštitút vrátenia vkladu. V praxi to znamená, že štát bude prostredníctvom súdu posudzovať, či právny úkon, rozumej obchod, medzi spoločnosťou a jej spoločníkom, respektíve s ním spriaznenou osobou je obvyklý s poukazom na trhové podmienky. V prípade, že by predmetný obchod nebol obvyklý, tak nastupuje ručenie a zodpovednosť vedenia spoločnosti v podobe vrátenia neobvyklej hodnoty z predmetného sporu obchodu spoločnosti.
Po piate, ďalšie nezmyselné opatrenie je obmedzenie pri vyplácaní zisku v prípade jednoeurovej eseročky. Ak bude mať spoločnosť základné imanie jedno euro, tak si jej spoločníci môžu vyplatiť iba tri štvrtiny zisku. Nemôžu si rozdeliť ani iné vlastné zdroje. Toto opatrenie je, vážené dámy a páni, holý nezmysel a ja by som bol veľmi rád, keby pán minister v reakcii na naše vystúpenia nám objasnil, ako dospeli či už úradníci, alebo poradcovia zo susedného ministerstva financií k trom štvrtinám zisku. Prečo nie iba polovicu zisku? Veď to je jednoeurová eseročka, tak nech vypláca len polovicu zisku alebo dve tretiny zisku. Prečo nie dve tretiny zisku? Alebo deväť desatín zisku.
Tento návrh, vážené dámy a páni, nemá absolútne žiadne ratio a obmedzuje vôľu a motiváciu podnikateľa podnikať, pretože každý podnikateľ podniká za účelom zisku. Ja si to veľmi rád nechám vysvetliť, ako ste dospeli k tomuto návrhu, ktorý hovorí o tom, že podnikateľ, ktorý má jednoeurovú eseročku, si môže nechať vyplatiť iba tri štvrtiny zisku.
Ďalej spoločnosti so základným imaním pod 25-tisíc eur si budú musieť vytvárať rezervný fond vo výške aspoň 2 500 eur. A teraz opäť upozorňujem podnikateľov zo SMER-u, to sa dotkne aj vás, pretože hoci máte základné imanie 5 000 eur, toto opatrenie bude platiť aj pre súčasné obchodné spoločnosti a zisk si môžete vyplatiť, iba ak doplníte rezervný fond na úroveň 2 500 eur, v súčasnosti je to 500 eur. Opäť opatrenie, ktoré oberie všetkých podnikateľov – aj tých poctivých, aj tých zo SMER-u – minimálne o 2 000 eur.
Takže, dámy a páni, rozmenené na drobné, spočítané a podčiarknuté. Novela, ktorú predkladá pán minister, zvýši náklady podnikateľov na založenie spoločností, náklady na právnikov, náklady na účtovníctvo. Pod zástierkou akože oživenia podnikania cestou jednoduchšieho prístupu k podnikaniu sa zavádza perfídne veľmi závažný zásah do postavenia súčasných spoločností, podnikateľov so zavedením množstva povinností a neprehľadných inštitútov, ako je spomínané vrátenie vkladu, ktoré sa, žiaľ, bude dotýkať aj súčasných podnikateľov a súčasných obchodných spoločností.
Vyvolení a kapitálovo silní podnikatelia si, samozrejme, cestu nájdu, v dôsledku čoho očakávam, že väčšina súčasných eseročiek sa bude preklápať alebo transformovať na akciovky, pričom mnohé budú za účelom navýšenia základného imania využívať kapitalizáciu záväzkov spoločnosti voči jej majiteľom. Na druhej strane tí menej vyvolení, začínajúci malí a strední podnikatelia, tí, ktorí sú chrbticou každej zdravej ekonomiky, budú pred sebou tlačiť bremeno všetkých vyššie uvedených záťaží s pocitom neistoty pri inštitútoch ako krízový režim alebo vrátenie vkladu.
Novela vnesie do práva obchodných spoločností neprehľadnosť a neistotu, čo bude spôsobovať nevyhnutnosť komunikácie s právnikom pri výbere najvhodnejšej právnej formy podnikania, čo môže v konečnom dôsledku zvýšiť náklady podnikateľov na založenie spoločnosti. Čiže nie znížiť náklady, ale zvýšiť náklady.
Celkom isto sa zvýšia aj náklady na poskytovanie účtovníckych služieb, pretože podnikateľ v krízovom režime, čo je spravidla každá jednoeurovka, bude musieť zostavovať závierky na mesačnej báze a prípadné ušetrené peniaze môžu putovať tak do kasy účtovníckych a audítorských spoločností.
Takže, pán minister, blahoželám, popri ministrovi Kažimírovi, ktorý zlikvidoval odvody živnostníkov daňovými licenciami, ergo daňou zo straty malé podnikanie, ministrovi Richterovi, ktorý ako prací prášok Vizír dočista, dočista vyhladil dohodárov, ašpirujete na cenu ďalšieho antipodnikateľsky naladeného ministra, ktorý definitívne pochováva podnikanie na Slovensku likvidáciou eseročiek. A to nielen tých jednoeurových.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 26.3.2014 18:50 - 18:52 hod.

Juraj Miškov Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 278 určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky pánov Alojza Přidala a Alojza Hlinu, Ježiš, pardon. (Prerušenie vystúpenia rečníkom. Rečník odchádza od rečníckeho pultu a vracia sa s novými podkladmi na vystúpenie.) Ospravedlňujem sa. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
To bude podobné. Nech sa páči.

Miškov, Juraj, poslanec NR SR
Ospravedlňujem sa. Toto je ten správny podklad.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 278 určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky pánov Alojza Přidala a
Jána Hudackého, Jozefa Mikuša a Gabriela Csicsaia na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý máte pod tlačou č. 880.
Podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v § 67 a v § 68 zákona o rokovacom poriadku, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zo 14. februára 2014 č. 876 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní vo výboroch do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2014 17:22 - 17:22 hod.

Juraj Miškov
Napadlo mi, že vzhľadom na to, že som počul rovnaký hluk z toho horného rohu, ktorý sa podobal slovenčine, tak v podstate nebudem reagovať. Ale ďakujem veľmi pekne, pán poslanec, za reakciu a dúfam, že budeme takíto vecní aj nabudúce.
Skryt prepis