Vážená pani predsedajúca, vážený pán predseda vlády, vážené dámy, vážení páni, je základným prejavom slušnosti a dobrých mravov v prvom rade poblahoželať začínajúcej vláde strany SMER - sociálna demokracia a jej predsedovi k volebnému výsledku. Dovoľte mi preto aj v mene poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita v prvom rade zaželať nielen tejto vláde, ale celej krajine, nášmu Slovensku, aby v najbližších rokoch zažila čo najviac...
Vážená pani predsedajúca, vážený pán predseda vlády, vážené dámy, vážení páni, je základným prejavom slušnosti a dobrých mravov v prvom rade poblahoželať začínajúcej vláde strany SMER - sociálna demokracia a jej predsedovi k volebnému výsledku. Dovoľte mi preto aj v mene poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita v prvom rade zaželať nielen tejto vláde, ale celej krajine, nášmu Slovensku, aby v najbližších rokoch zažila čo najviac úspechov a čo najmenej problémov.
Vláda jednej strany je čímsi, na čo sme si už po dvoch desiatkach rokov odvykli. Nesie so sebou bremeno obrovskej zodpovednosti, stratu akejkoľvek možnosti presúvať vinu za možné neúspechy a problémy na kohosi iného, ale aj hrozbu a riziko opojenia mocou, až straty súdnosti.
Nikdy si nedovolím spochybniť silný mandát strany SMER - sociálna demokracia, dostala ho od občanov vo voľbách a získala ho demokratickým spôsobom. Zároveň však musím pripomenúť, že ani dosiahnutý volebný výsledok ešte neznamená, že Slovensko patrí SMER-u. Slovensko patrí jeho občanom. Slovensko si po 20 rokoch opäť zažije vládu jednej strany a opäť, tak ako v nedávnej minulosti, bude to strana, ktorá sa hlási k ľavicovým prúdom, tentokrát nie ku komunizmu, aspoň nie otvorene, ale k sociálnej demokracii. Je to pritom už viac ako 20 rokov, čo Slovensko opustilo socialistickú plánovanú ekonomiku a päťročnice. Nebolo to kvôli tomu, že sme získali demokraciu, ale bolo to preto, že takýto spôsob fungovania ekonomiky jednoducho skolaboval. Napriek všetkým týmto skúsenostiam nám vláda jedinej strany SMER vo svojom programovom vyhlásení opäť ponúka návrat k socializmu. V mene poslaneckého klubu SaS jednoznačne odmietam vyvolávanie akéhosi triedneho boja, vyvolávanie nenávisti voči tzv. bohatým, ktorý medzi riadkami svojho programového vyhlásenia vláda SMER-u podsúva verejnosti.
Vo viacerých vašich vystúpeniach, pán premiér, deklarujete snahu o sociálny zmier, sociálny dialóg. Váš program a rovnako aj predložené Programové vyhlásenie vlády sú však v príkrom rozpore s týmito deklaráciami. Vytváranie obrazu, že za problémy chudoby a sociálnej nerovnováhy spoločnosti sú zodpovední iba tí úspešnejší a majetnejší, vytváranie takéhoto obrazu je nepravdivé, nebezpečné a v prípade tých, ktorí takýto obraz vytvárajú a zároveň užívajú majetok, aj veľmi pokrytecké.
Jednoznačne odmietame zavedenie takejto dane zo závisti, ktorá by napokon len demotivovala ľudí v snahe tvoriť hodnoty pre spoločnosť. Rovnako ako odmietame znovuzavedenie dane zo smrti, o ktorom už nový minister financií verejne uvažuje. Pri snahe o budovanie hospodárskych a sociálnych úspechov krajiny nie je riešením zvyšovanie priamych daní, ako to sľubujete. Rovnako, ako je absolútne neprimerané označovať strednú vrstvu za bohatých a navrhovať ich vyššie zdanenie, ako o tom hovorí vaše programové vyhlásenie.
Vážený pán predseda vlády, viem že ste odborníkom na populizmus, ako ste to kedysi verejne priznali, a viem, že vo svojom okolí máte tiež nemálo expertov na marketing, napriek tomu mi dovoľte pripomenúť vám, že vy a vaša strana ste pred voľbami ľuďom sľubovali istoty, a preto vás ľudia volili. Dnes prezentované programové vyhlásenie vašej vlády jedinej strany o tom, ako si predstavujete riadenie štátu, však žiadne istoty neponúka. Tvrdíte, že vaše zmeny sa dotýkajú len zopár najbohatších, a sám dobre viete, že to nie je pravda. Nový šéf inštitútu finančnej politiky z ministerstva financií síce včera v denníku Pravda s fanfárami ohlásil, že trojizbové byty na perifériách miest vaša daň z luxusu zasiahne iba minimálne. Nuž takto rozmýšľať však v skutočnosti môže len ten, kto sa nás jedného dňa bude snažiť presvedčiť, že luxusom je aj vlastná strecha nad hlavou. Trestať ľudí za to, že sa snažia byť úspešní, že sa snažia postarať o vlastnú budúcnosť, je veľmi zlá cesta.
Vážený pán predseda vlády, povedzme si to otvorene, SMER jednoducho nie je schopný plniť predvolené sľuby. Nedokážete ponúkať istoty a zároveň zabrániť tomu, aby sa štát ďalej zadlžoval. Vedeli ste to aj vy v Smere a napriek tomu ste to pred voľbami voličom sľubovali. Prešlo niekoľko týždňov od volieb a istoty sa menia na rany istoty. Chcete zrušiť rovnú daň, chcete obrať ľudí o budúceho dôchodky, chcete brať peniaze živnostníkom a dohodárom, chcete policajtom a vojakom zobrať výsluhové dôchodky a mladým rodinám siahnuť na rodičovské príspevky a príspevky na dieťa.
Ak sa so svojou vládou naozaj rozhodnete vykročiť týmto smerom, tak absolútne znechutíte každého jedného tvrdo pracujúceho človeka. Ba čo viac, v priebehu pár rokov úplne dorazíte celú strednú vrstvu. Vážený pán predseda vlády, len zdravé podnikateľské prostredie a stredná vrstva sú schopní tvoriť nové pracovné miesta. Hlavným znakom povolebného posolstva vašej strany je však len selektívne zvyšovanie daní, zrušenie rovnej dane, návrat k deštruktívnym zásahom do druhého dôchodkového piliera a návrat k socialistickému plánovaniu vo všetkých sférach ľudského života a národného hospodárstva.
Strana Sloboda a Solidarita v posledných dvoch rokoch pripravila rozsiahle koncepty riešenia opatrení na podporu podnikateľského prostredia a na tvorbu pracovných miest. A práve v tejto oblasti ma teší, že aj vaše programové vyhlásenie predstavuje kontinuitu a preberá takmer všetko, čo sme v minulých rokoch na ministerstve hospodárstva naštartovali, najmä v oblasti znižovania administratívneho zaťaženia a odstraňovania zbytočnej byrokracie. Ale populistické zvyšovanie daní je brzdou ekonomiky a dlhodobo neprinesie žiadne efekty. Štát nevytvára pracovné miesta, jeho úlohou je správne nastavenie podmienok a podporovanie slobodnej spoločnosti. A práve s týmito cieľmi sú všeobecné frázy vo vami predloženom programovom vyhlásení v príkrom rozpore. Vo svojom programovom vyhlásení sa vaša vláda jednoznačne prihlásila nie k budovaniu štátu, ale k budovaniu štátneho molocha, biblického leviatana, ktorý bude trestať úspešných, uvaľovať dane na pracujúcich, kontrolovať, čo robíte vo vlastnej spálni, a neustále ľuďom vyťahovať viac a viac peňazí z peňaženiek. Nie len tých bohatých, ale z peňaženiek všetkých ľudí.
Programové vyhlásenie, ktoré ste nám predložili je nekonkrétne, plné všeobecných fráz. V niektorých oblastiach, akou je napr. reforma verejnej správy, dobre pomenúva problémy, ale opäť neponúka žiadne riešenia. Predvolebné sľuby o istotách sú uvádzané alibistickou formuláciou "v medziach ekonomickej možnosti", čo vzhľadom na vyjadrenia o zlej ekonomickej situácii môže znamenať jediné, žiadne istoty od vlády SMER-u občania čakať nemôžu. Zopár vhodných verejných investícií, na ktoré sa odvolávate a ktoré by mali naštartovať hospodársky rast, absentuje. V skutočnosti totiž neviete, kam by mal štát investovať, aby z toho daňoví poplatníci získali dostatočnú návratnosť. Teda ak nehovoríme o investíciách, akými sú nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach, ktorý naša vláda plánovala postaviť bez koruny štátnych investícií. Alebo projekt širokorozchodnej železnice, ktorého jedinou istotou je, že je ekonomicky nerentabilný a že pravdepodobne pripraví o prácu stovky ľudí na východe Slovenska.
Vážené dámy, vážení páni, 4. augusta 2010 označil vtedajší poslanec Robert Fico vo svojom vystúpení v rozprave Programové vyhlásenie vlády Ivety Radičovej za nedôveryhodné. Pri obhliadnutí sa cez rameno na posledné dva roky korunované úspechmi v politike transparentnosti, boja proti korupcii, starostlivosti o mladé rodiny, v získavaní investorov do najmenej rozvinutých regiónov Slovenska, musím konštatovať, že ak mal Robert Fico pred dvoma rokmi pravdu, tak potom predložené programové vyhlásenie jeho vlády nespĺňa ani najzákladnejšie požiadavky demokratickej legitimity a je skôr generálnym podrazom na voličoch.
Na základe skúseností s vládou SMER-u v rokoch 2006 - 2010 je dôvod na reálne obavy, že v takých dôležitých otázkach, akými sú očista verejného života, zlepšenie vymožiteľnosti práva, zastavenie zadlžovania, rešpektovanie písaných i nepísaných pravidiel demokratickej správy vecí verejných, strana SMER zlyhá opäť. A to aj napriek tomu, že mnohé z týchto oblastí dokázala vo svojom programovom vyhlásení správne pomenovať. Absencia konkrétnych riešení, ktorých plnenie by bolo možné kontrolovať a za ktoré by vláde bolo možné vystaviť konečný hodnotiaci účet, však optimizmus do žíl naliať nedokáže.
Vyslovujem obavy, že vzhľadom na existujúce skúsenosti a hodnoty pomenované v predloženom programovom vyhlásení bude vláda SMER-u nekritickým prijímateľom rozhodnutí bruselskej byrokracie, ktoré poškodzujú Slovensko z hľadiska udržateľnosti verejného dlhu, jeho daňovej suverenity, ktoré zhoršujú konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov na slovenskom trhu, osobitne farmárov a ktoré majú negatívny dopad na ceny produktov na domácom trhu.
O to vypuklejšie ako SMER chýba akákoľvek konkrétna predstava o reálnych úsporách vo verejnej správe, o zefektívnení správy štátu o dôležitých reformách v zdravotníctve, justícii, školstve či vede a ako tento nedostatok v riešení prekrýva preberaním častí volebných programov a koncepcií vytvorených stredopravými stranami, ktorých vládu ešte donedávna nazýval zlepencom.
V mene poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita chcem ubezpečiť všetkých liberálne orientovaných ľudí, že bude fundovanou a zodpovednou opozíciou. Na rozdiel od vlády jedinej strany budeme účinným a dôstojným reprezentantom ľudí, ktorí si ctia slobodu, ľudí, ktorí si ctia trhovú ekonomiku a majú rešpekt k ľudským právam a k právam menšín.
Vláda Roberta Fica od nás získa šancu potvrdiť, že jej vlastné slová o modernej politike, stabilite, ako aj vlastné volebné sľuby myslí vážne. Hneď po schválení programového vyhlásenia získa mašinéria 83 parlamentných hlasov možnosť splniť prvý zo svojich deklarovaných sľubov. Poslanci strany Sloboda a Solidarita predložili na rokovanie parlamentu prvé návrhy zákonov, rovnako, ako v našom referende v roku 2010 sa usilujeme o zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. K tomuto zámeru sa verejne prihlásila aj strana SMER a ja teraz verejne prisľubujem jedenásť hlasov poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita, ktoré spolu s hlasmi poslancov strany SMER predstavujú ústavnú väčšinu.
Vážená pani predsedajúca Národnej rady, vážený pán predseda vlády, vážené dámy, vážení páni, prajem tejto krajine a ľuďom tejto krajiny len to najlepšie a želám si vyššiu kvalitu života pre každého občana tejto krajiny. Nekonkrétne Programové vyhlásenie vlády však nedáva žiadnu nádej, že sa ľudia na Slovensku počas vlády Roberta Fica budú mať lepšie. Preto ho poslanci za stranu Sloboda a Solidarita nepodporia. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis