Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

5.2.2015 o 14:44 hod.

Ing.

Ján Počiatek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 23.4.2015 14:43 - 14:49 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
24
Nepočul som žiadne spochybnenie tých súťaží. Dával niekto žiadosť o nápravu? Sťažoval sa niekto? Bol niekto vylúčený? Čo sa tam dialo? Mohol sa prihlásiť hocikto. Nemohol sa prihlásiť hocikto? Bol niekto obmedzený? Bol niekto nezákonne vylúčený? Pokiaľ viem, pri týchto súťažiach neboli ani žiadne námietky na ÚVO, nikto sa nesťažoval. Tak čo ešte chcete? Akože vy máte nejakú predstavu o tom, ako tá cena má byť? Mohli ste sa zúčastniť, keď si myslíte, že to je veľa. Založte si firmu a súťažte, ponúkajte nižšie ceny, kvalifikujte sa a vyhrajte.
Ako toto je tak sugestívna otázka, ktorú ste položili, že neviem, čo vám mám ani odpovedať na to. Keby ste povedali, že máte nejakú pochybnosť, konkrétnu. Teraz to je čo? Navodenie nejakej fikcie, že sa vám to zase zdá? Niečo sa vám nezdá? Čo sa vám vlastne nezdá? Že je to v úzkom pásme? Ale povedzte niečo konkrétne. Keď Národná diaľničná alebo niekto pochybil, povedzte mi, kde, a na to sa môžem pozrieť. Ale pokiaľ viem, nikto nič nenamietal, nikto nič nespochybňoval. Tak čo chcete ešte aj toto spochybňovať?
Skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 23.4.2015 14:43 - 14:46 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, v roku 2014 sa začala príprava projektov na zvýšenie bezpečnosti dopravy na diaľniciach a rýchlostných cestách. Pri týchto projektoch ide predovšetkým o výmenu a doplnenie zvodidiel, čím sa zabezpečí súlad bezpečnostných opatrení vo forme záchytných bezpečnostných zariadení s požiadavkami na bezpečnosť v zmysle súčasne platných noriem a predpisov. Tým sa dosiahne bezpečnosť premávky z pohľadu ochrany účastníkov cestnej premávky a majetku v okolí diaľnic podľa úplne najnovších štandardov.
Riešené úseky patria medzi staršie úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území Slovenskej republiky. Zvodidlá na týchto úsekoch sú často už za vekom predpokladanej fyzickej životnosti a niektoré sú stále ešte na jej hranici. Jestvujúce oceľové zvodidlá v dobe výstavby nemali stanovené úrovne zachytenia. Pri prácach sa spevní aj krajnica a rozšíri sa na potrebnú šírku, ktorá je v minimálnej miere vyžadovaná.
Práce zahŕňajú aj nasledovné opatrenia, ktoré budú prínosom pre zníženie nehodovosti, respektíve zvýšenia bezpečnosti prepravy: Ide o oceľové zvodidlá s vyššou úrovňou zachytenia, betónové zvodidlá, otváracie zvodidlá. Súčasťou je úprava a rekonštrukcia stredného deliaceho pásu, výmena a úprava poklopov existujúcich šácht v strednom deliacom páse, nový prejazd stredným deliacim pásom, osadenie nových smerových stĺpikov, nadstavce smerových stĺpikov pre oceľové zvodidlá a zvodidlové smerové odrážače pre betónové zvodidlá. Výrub stromov za účelom odstránenia jestvujúcich nebezpečných miest, osadenia dopravných značiek na nosiče s pasívnou bezpečnosťou.
Celkovo pôjde o 171 zmodernizovaných kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest v úsekoch D1 Trnava – križovatka Lúka, D1 Ivachnová – Važec, D1 Prešov – Budimír, R1 Trnava – Nitra, R1 Šášovské Podhradie – Zvolen. Tento projekt bude financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci Operačného programu Doprava.
Skončil som.
Skryt prepis
 

23.4.2015 14:36 - 14:37 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Pán Přidal, čo na toto vôbec povedať? Asi najlepšie by bolo ináč povedať nič, pretože vy ste len taký havkáč pána Figeľa. Pretože ja už mám pocit, že vy hovoríte veci, ktoré on nechce povedať, aby sa za ne nemusel hanbiť, tak to hovoríte vy. Napriek tomu myslím si, že tento problém je dosť vážny na to, aby som ho zľahčoval. A keď vy ho zľahčujete, to je váš problém.
Ten problém je naozaj oveľa väčší, ako si asi aj vy myslíte. Pravdepodobne tomu úplne nerozumiete, čo sa tu stalo všetko, a že takmer, a to sa tu nebavíme o malom sektore, stavebný sektor je veľmi významný a dôležitý, čiže to, čo ste spravili vy so stavebným sektorom. A porozprávajte sa s tými stavbármi na tých konferenciách! Nenájdu moc pekných slov na vás, čo ste s tým sektorom spravili. (Reakcia z pléna.) Ja sa nebavím so Širokým. Ja hovorím o všetkým firmách na Slovensku.
Ja vidím, že si tam komfortne sedíte, že ste spokojný s tým, čo sa stalo. Ale ja s tým spokojný nie som. A my sme sa to snažili napraviť v maximálnej možnej miere. Vy teraz sa tvárite, že vy ste neviniatka. Celý prazáklad tohto problému začal za vás. (Potlesk.)
Ďakujem.
Skryt prepis
 

23.4.2015 14:24 - 14:36 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, myslím si, že na vašu otázku, keďže je veľmi stručná a veľmi populisticky postavená, budem musieť odpovedať zdĺhavejšie a pokúsim sa o nejakú takú komplexnejšiu analýzu toho, ako to podľa mňa je.
Určite sa zhodneme, že pre celý stavebný sektor je najdôležitejší dostatok zákazok, kde vedia dlhodobo dosahovať primeranú mieru zisku. Štát, bohužiaľ, v tomto prípade nevie nahradiť dopyt, celkový dopyt, pretože je veľmi dôležitý aj súkromný sektor. A keď si pozriete štatistiky, investície zo strany štátu v pomere k súkromnému historicky sú menšie, menšie v pomere k súkromnému sektoru. Čiže štát nevie v plnej miere nahradiť dopyt súkromného sektora. Bolo by to super, keby vedel, ale máme limitované možnosti štátneho rozpočtu. Preto tie možnosti vyplývajú v tento moment, a v tom sa zhodnem aj s vami, najmä v možnostiach čerpania eurofondových zdrojov. Všetci určite veľmi dobre chápete, že práve eurofondové zdroje, ktoré máme k dispozícii, sú najvhodnejšou formou financovania. Ale tiež sú obmedzené, bohužiaľ.
No a teraz, keď hovoríte o tom, že sme akože nič nerobili, tak ja vám trošku pripomeniem čo ste nerobili vy. Keďže aj vašou doktrínou bolo, že treba využívať eurofondy, tak by sa dalo očakávať, že to aj využijete, tú šancu.
No ale keď sa pozrieme na tvrdé dáta, tak to je absolútne katastrofa, čo vy ste dosiahli s eurofondami. Chabá zazmluvnenosť, úplne mizerné čerpanie. Schvaľovanie veľkých projektov, to vám nešlo vôbec, pretože na to, aby eurofondy bolo možné použiť alebo boli použiteľné, musí to najprv schváliť Komisia. To znamená, že musíte ten projekt obhájiť v Bruseli. To za vás sa takmer vôbec nedialo. Inými slovami, ste stavali viac-menej akoby na sekeru.
A to napríklad sa ukázalo v úplne plnej nahote pri projekte Filiálka, kde ste vehementne sa pustili do projektu, kde ste nemali ešte ani štúdiu realizovateľnosti urobenú, čo je prazáklad toho, aby ste to vôbec mohli obhajovať v Bruseli. Na a tá štúdia nakoniec dopadla tak, že ten projekt nebol obhájiteľný. Vy už ste tento projekt súťažili, a keby sa to nezastavilo, tak sa zazmluvní 400-miliónový projekt, ktorý by Brusel nepreplatil. Kde by sa tých 400 miliónov vzalo? – sa pýtam. Čiže zdedili sme po vás katastrofálny stav v čerpaní eurofondov a s veľa nášľapnými mínami. Navyše ten celý operačný program, ktorý je mienený na investície do dopravnej infraštruktúry, takzvaný Operačný program Doprava bol zablokovaný. Bol zablokovaný, čiže sa ani nepreplácali tie platby, nebol použiteľný, nebol aktívny v tej dobe. Kvôli vám. Nás to stále enormnú námahu a podarilo sa nám ho nakoniec celý odblokovať.
Výrazným spôsob sa zlepšila aj komunikácia so samotnou Komisiou, ktorú vy ste mali na tak úbohej úrovni, že ste sa viac-menej s nimi ani nebavili asi.
Pre pripomenutie: za vás kontrahovanie 790 mil., za nás 1,6 mld., a to už len preto, že je limit, cez ktorý sme sa nevedeli dostať. A teraz budeme zazmluvňovať nový operačný program, čiže to budú oveľa väčšie sumy.
Čerpanie: 513 mil., za nás už teraz 1,2 mld. a len v tomto roku to bude ďalšia miliarda, ktorá natečie do sektoru.
Počty kilometrov diaľnic: vy 56, my 100, teraz tri súťaže na ďalších 28 km. Za vás 390 mil., za nás s týmito ďalšími súťažami 2,15 miliardy. Železnice – 9 km 90 mil. za vás, za nás 26 a 371 miliónov.
Čiže vyliečiť krízou rozbitý stavebný sektor je možné jedine tým, že aspoň štát čiastočne bude stimulovať dostatkom investičných prostriedkov, ktoré budú do toho sektoru prúdiť, čo vy ste vôbec nerobili. Mohli ste využiť geniálnu šancu týchto eurofondových, eurofondového potenciálu a hovorím vám tu tvrdé dáta, ako to dopadlo.
Takže čo sme my urobili, to som tiež už vymenoval. Zásadným spôsobom sme zaktívnili investície eurofondové do systému a prejavilo sa to v tom, že koľko peňazí tečie do stavebného sektora, čo stavebný sektor oceňuje. Chodím pravidelne na konferencie, kde konštatujú, že situácia sa výrazným spôsobom zlepšila. Keď za vašej éry išlo do systému zhruba radovo 650 mil., za nás je to už v roku 2013 skoro 900 mil., v roku 2014 1,1 mld. a v roku 2015 to bude až 1,7 mld., čo pôjde do tohto sektoru. Nehovoriac kontinuálne v roku 2016, kde pôjdu všetky tie projekty, ktoré sú napríklad fázované, budú plynulo financované aj z nového operačného programu.
Takže aby som zhrnul túto pasáž, poskytli sme my takto reálnu perspektívu pre stavebný sektor na ďalších päť rokov dopredu, čo je určite základ pre stabilizáciu tohto sektora. Pravý opak s tým, čo ste urobili vy.
Čo sa týka napríklad zazmluvnenosti diaľnic, dnes vzhľadom na to, že kde vy ste ani nesnívali o inštrumente, ktorý sa volá fázovanie, dnes sme schopní nadkontrahovať projekty, aby sme poskytli práve istotu aj tým stavebných firmách, že budú mať v budúcnosti čo robiť, už aj z budúceho programového obdobia. A dnes už v podstate alokácia v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na diaľnice a rýchlostné cesty je vyalokovaná. Keď sa dosúťažia tieto tri súťaže, ktoré už sú v procese súťaženia, tak už nezvýšia na diaľnice z eurofondov žiadne ďalšie peniaze. Čiže my sme si svoju úlohu využiť celý potenciál, ktorý máme, ktorý je dominantne v eurofondových zdrojoch, sme využili.
Chápem, že dnes celá tá diskusia okolo Váhostavu je pre vás veľmi nepríjemná, lebo si spomíname na veľmi lacný marketing. Pán Přidal, platidlo vami vystavené (minister ho ukazuje plénu), veľmi "kvalitné", to sú tie ušetrené peniaze, ktoré by ste dnes mohli teda rozdávať niekomu. Čiže na lacnom marketingu ste si postavili celý koncept a ignorovali ste všetky signály od odborníkov z trhu, dokonca aj od vlastných ľudí, ktorí sa aj dnes hlásia k tomu, že vás na to upozorňovali.
Čítal som si teraz naposledy rozhovor s vaším kľúčovým stratégom na ministerstve dopravy pánom Kovalčíkom, ktorý konštatoval, aké sú podľa neho primerané cenové úrovne oproti predpokladaným hodnotám zákazok. Taktiež hovoril, že ste vedeli o tom probléme, že takto vysúťažené ceny budú obrovským problémom, a snažili ste sa na to aj podľa neho hľadať riešenia, ktoré ste nenašli. Samozrejme, že potom ste našli akože rýchle riešenia, keď ste odišli do opozície. Tie pamflety dvojstranové a podobné veci.
Faktom zostáva, že keď dneska sa pozrieme na všetky diaľničné úseky, čo boli za vás vysúťažené, všetky sú stratové.
Môžete hovoriť o tom, že sa nedalo s tým nič urobiť, pretože trh vygeneroval také ceny, čo v princípe je pravda. Až na to, že uvediem vám konkrétny príklad Dubná Skala – Turany a toľko skloňovaný Váhostav a konkrétne dve položky: jedna položka sa volá Ostatné výkopové a súvisiace zemné práce v metroch kubických – 3,2 mil., celková cena podľa expertízy 44,5 mil; druhá položka Práce na spodnej stavbe diaľnic, okrem visutých ciest, ulíc, chodníkov a nekrytých parkovísk, 346-tisíc metrov štvorcových v celkovom objeme 15 miliónov.
Čiže dokopy tieto dve položky v expertíze mali sumu 60 mil. eur. Váhostav vám ponúkol cenu 13 mil. za tieto dve položky kumulatívne, 60 mil. na 13 miliónov.
A ako to dopadlo, keďže dneska už máme dáta aj z Váhostavu? Tak, že zazmluvnila NDS-ka, vaša NDS-ka v tej dobe, dodávku tejto položky, tých ostatných výkopových a súvisiacich zemných prác za 10,3 mil. a Váhostav si ju na trhu zazmluvnil za 26,2 mil. To znamená, že len na tejto jednej položky bola strata 16. mil. eur. Čo je zjavné, že vtedy, keď sa podpisovala tá zmluva, všetci vedeli, že bežná cena jednotková nie je 3,24 eura, ale radovo 8 eur. A tak to nakoniec aj dopadlo. Váhostav si zazmluvnil túto položku za 8,20 eura v tej dobe. Čiže zjavne tiež asi sa nesnažil si ju zazmluvňovať predraženú.
A toto bolo vidieť od začiatku. A toto boli presne aj dôvody, prečo sa aj vaši ľudia pýtali, že čo s týmto budeme robiť, ako budeme postupovať. Toto spôsobilo, keď si zoberieme, že Váhostav dnes tvrdí, že na Dubnej Skale – Turany je stratových 27,5 mil., tak toto samo osebe skoro tvorí polovičku tej straty. Táto jedna položka.
Upozorňovali sme vás na to my, upozorňovala vás na to odborná verejnosť v tej dobe, vaši vlastní ľudia, tieto signály ste úplne ignorovali. Nič ste neurobili s tým. Teraz po bitke, samozrejme, generáli. Všetci. Ale ten prazáklad toho problému vznikol tu, že tie straty, ktoré mali firmy vo všetkých tých zákazkách, sa ťahali od tej doby, keď ste tie zmluvy podpísali. Ale, ako opäť pripomínam, politický marketing, ušetrené. A teraz to vyzerá tak, že sme vlastne v konečnom dôsledku naozaj nič neušetrili.
Takže na vašu otázku, kto čo robil a nerobil, si myslím, že je jasná odpoveď. Snažili sme sa využiť všetky možnosti finančné, ktoré sú na to, aby sme poskytli stavebnému sektoru nádej na stabilizáciu, čo sa nám aj podarilo, využili sme všetky eurofondové zdroje napriek tomu, že sme zdedili po vás v katastrofálnom stave Operačný program Doprava, zablokovaný v tej dobe, nepoužiteľný. Dokonca sa nám podarilo, po vás sme nenašli ani čiarku o novom operačnom programe, ten bol schválený ako jeden z prvých v rámci celej Únie a môžeme ho už dnes používať. Čo aj využívame. A povedal som, že toto poskytuje práve najväčšiu perspektívu firmám, aby sa z toho marazmu, do ktorého ste ich dostali, sa aj vysekali.
Skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.3.2015 15:01 - 15:07 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, Národná diaľničná spoločnosť v súčasnosti zabezpečuje prípravu dvoch stavieb v okolí mesta Prešov, konkrétne úseku diaľnice D1 Prešov-západ - Prešov-juh a v úseku rýchlostnej cesty R4 Prešov-severný obchvat.
Na stavbu diaľnice D1 Prešov-západ - Prešov-juh vydalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja ako príslušný špeciálny stavebný úrad pre diaľnice a rýchlostné cesty 24. 2. 2015 stavebné povolenie. V zmysle plánu verejného obstarávania predpokladá Národná diaľničná spoločnosť vyhlásenie verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavebných prác na tento úsek v apríli tohto roka. Po ukončení procesu verejného obstarávania a podpísaní zmluvy o dielo s úspešným uchádzačom bude začatá okamžite výstavba úseku D1 Prešov-západ - Prešov-juh, pričom financovanie realizácie je plánované z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020.
Rýchlostná cesta R4 Prešov-severný obchvat rieši prepojenie diaľnice D1 na rýchlostnú cestu R4 Kapušany - Svidník a bude zabezpečovať odklonenie tranzitnej dopravy v smere východ - západ z centra mesta Prešov a prostredníctvom mimoúrovňových križovatiek bude zabezpečené prerozdelenie tranzitnej dopravy na komunikačný systém mesta.
Národná diaľničná spoločnosť uskutočnila verejné obstarávanie na výber spracovateľa štúdie realizovateľnosti, v ktorej sa bude posudzovať aj stavba R4 Prešov-severný obchvat, a 16. 6. 2014 bola už aj na to uzavretá zmluva o dielo. Predpokladaný termín dodania štúdie realizovateľnosti na pripomienkovanie objednávateľovi je do 30. 3., čo je do konca tohto mesiaca 2015.
Účelom a cieľom štúdie realizovateľnosti je na základe všetkých dostupných údajov výsledkov smerového dopravného prieskumu v mestách Prešov a Košice zhodnotenie aktuálneho stavu jestvujúcej cestnej siete, zadefinovanie súčasných problémov na dopravnej sieti a variantné návrhy riešení čo najefektívnejšieho spôsobu riešenia dopravných problémov v tomto území. V štúdii bude preverená vhodnosť, optimálnosť a obhájiteľnosť súčasného navrhovaného riešenia v koridore rýchlostnej cesty R4 Prešov-severný obchvat.
Na úsek rýchlostnej cesty R4 Prešov-severný obchvat bola v októbri 2014 vypracovaná taktiež dokumentácia pre stavebné povolenie, pretože počas jej vypracovania nastali zmeny projektu oproti vydanému územnému rozhodnutiu. Národná diaľničná spoločnosť zabezpečila následne aj prípravu dokumentácie pre zmenu územného rozhodnutia, ktorá bola prevzatá od spracovateľa 9. 2. 2015, a v súčasnosti sa pripravujú podklady pre podanie žiadosti na zmenu územného rozhodnutia tejto stavby.
Po nadobudnutí právoplatnosti zmeny územného rozhodnutia, ktoré sa predpokladá v termíne najneskôr siedmy mesiac 2015, bude Národná diaľničná spoločnosť pokračovať v závislosti od dostupných finančných prostriedkov v príprave stavby R4 Prešov-severný obchvat, a to zabezpečovaním majetkoprávneho vysporiadania, ktoré je potrebné pre podanie žiadosti o stavebné povolenie.
Ďakujem za slovo, skončil som.
Skryt prepis
 

12.2.2015 14:59 - 15:02 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ste netradične vlastne využili celkom fikaný spôsob, že v jednej otázke ste sa na to spýtali dvoma otázkami, čo ste položili. Ale keďže som na to pripravený, tak vám rád odpoviem.
Vzhľadom na to, že dňa 30. januára 2015 sa začalo verejné obstarávanie na koncesionára PPP projektu D4 a R7, podľa zákona o verejnom obstarávaní nemôžeme ako verejný obstarávateľ poskytovať žiadne informácie o verejnom obstarávaní nad rámec toho, čo je uverejnené v profile verejného obstarávateľa na webstránke Úradu pre verejné obstarávanie.
K prvej časti vašej otázky môžem uviesť len toľko, že podľa Štúdie uskutočniteľnosti projektu, ktorú sme, ako som už hovoril, zverejnili v úplnom znení, bude projekt z technického hľadiska dostatočne pripravený pre výber koncesionára v okamihu, keď budú právoplatné územné rozhodnutia na všetky úseku projektu. V tomto smere sme do bodky splnili sľub, ktorý sme dali verejnosti, a to, že budeme mať do konca roku 2014 zabezpečené všetky právoplatné rozhodnutia k všetkým úsekom D4 a R7, čo je teda jednou zo základných podmienok na začatie súťaže.
K druhej časti vašej otázky uvádzam, že PPP projekt D4 a R7 sa bude, samozrejme, realizovať tak ako všetky ostatné infraštruktúrne projekty, teda na základe dokumentácie pre realizáciu stavby, ktorú bude v našom prípade pripravovať vysúťažený koncesionár na základe dokumentácie pre stavebné povolenie potrebnej na získanie právoplatného stavebného povolenia. Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.2.2015 14:56 - 14:59 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, forma súťažného dialógu je štandardnou formou, akou sa v Európe obstarávajú projekty verejno-súkromného partnerstva.
Súťažný dialóg je odporúčaný pre PPP projekty aj zo strany Európskej únie ako postup, ktorý je dostatočne flexibilný, zachováva hospodársku súťaž medzi uchádzačmi a umožňuje verejnému obstarávateľovi prediskutovať všetky hľadiská projektu s každým záujemcom. Výsledkom takéhoto dialógu je potom projekt, ktorý zohľadní všetky potreby verejného obstarávateľa.
Súťažný dialóg je nevyhnutne realizovaný podľa pravidiel určených v platnom a účinnom zákone o verejnom obstarávaní a jeho parametre sú plne v súlade s hlavnými princípmi verejného obstarávania, ktorými sú hospodárnosť a transparentnosť, obstarávania prác a služieb verejným sektorom.
Rovnako formou súťažného dialógu postupujú európske krajiny, v ktorých je PPP forma plne etablovaná a v ktorých bolo zrealizovaných množstvo takýchto projektov, ako je napríklad Veľká Británia, Holandsko, Nemecko, Francúzsko.
Určenie najvhodnejšieho spôsobu realizácie verejného obstarávania bolo zároveň predmetom analýzy poradcu ministerstva dopravy pri vypracovávaní Štúdie uskutočniteľnosti projektu, ktorú sme v plnom znení zverejnili. V tejto štúdii sa dočítate, že na základe analýzy poradcu sa pre projekt D4 a R7 z postupov verejného obstarávania, ktorý zákon o verejnom obstarávaní umožňuje aplikovať na takýto projekt, ako najvhodnejší javí postup súťažného dialógu.
Vzhľadom na situáciu na trhu predpokladáme, že o účasť v súťaži bude veľký záujem. Ministerstvo dopravy tak pozve do súťažného dialógu štyroch najlepších podľa vopred jasne stanovených transparentných kritérií. Pritom vzhľadom na objem projektu a náklady v miliónoch eur, ktoré budú pre každého jedného účastníka aktuálne kvôli vypracovaniu finálnej detailnej ponuky, sa súťaže budú môcť zúčastniť len najväčšie svetové a najsilnejšie svetové konzorciá. Súťaž medzi štyrmi takýmito svetovými hráčmi považujeme za dostatočnú na to, aby výsledná cena za túto diaľnicu bola pre Slovensko čo najvýhodnejšia.
Samotný proces súťažného dialógu výrazne motivuje jednotlivých uchádzačov prichádzať s inovatívnymi technickými riešeniami a optimalizovať svoje náklady za účelom ponúknutia čo najnižšej konečnej ceny za projekt.
Jediným rozhodovacím kritériom bude ekonomicky najvýhodnejšia ponuka. Ďakujem za slovo, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 5.2.2015 14:51 - 14:55 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis

42.
Ďakujem za slovo. Vaša otázka, ktorá padla aj vlastne v tej pôvodnej otázke, že kto a z akých zdrojov zaplatí sankcie, je hypotetická, pretože, keďže sa musí súťaž vyhodnotiť nanovo podľa rozhodnutia, nikto nevie, ako bude nanovo vyhodnotená, takže počkajme si na to, aby bol dodržaný zákon v každom postupe tak, ako to dodnes železnice robili. Železnice podpísali tú zmluvu presne v súlade so zákonom a v daný moment, keď sa podpisovala, nebol dôvod ju nepodpísať podľa zákona.
Taktiež chcem upriamiť vašu pozornosť, že tento projekt, iste viete, sa ťahá od roku 2010 naprieč tromi vládami, ak nie ’9, a zrušiť alebo nejakým spôsobom zmeniť vývoj tejto súťaže, keďže tie komplikácie, ktoré s touto súťažou vznikli, boli známe aj za vašej vlády, ste mohli aj vy. Železnice konali v podstate kontinuálne počas toho projektu, tak ako im káže zákon. Viete, že tam bolo množstvo, je to tak komplikovaný spor, že ani si netrúfam ho tu rekapitulovať narýchlo, aby som náhodou na nejaký z detailov nezabudol. Faktom zostáva, že je tam množstvo revíznych postupov, vyjadrení ÚVO, častokrát protichodných, súdne spory, ktoré sú s tým spojené na jednu stranu aj na druhú stranu, v každom prípade aj tento rozsudok Najvyššieho súdu len svedčí o tom, že súdy nie sú schopné držať tempo so samotnými súťažami, aj keď súťaž v tomto prípade, keďže týmto pádom nie je uzavretá, trvá už päť rokov, čo je absurdné. Ale je to tiež možno námet na zamyslenie a treba si zobrať aj tento prípad ako vzorový, ako ešte vylepšiť zákon o verejnom obstarávaní, aby sa takéto niečo nestávalo, pretože na druhej strane to môže byť aj precedens, ako sa dajú niektoré súťaže zablokovať naveky a akékoľvek.
Čiže je to hypotetická otázka, počkáme si na to, ako teda skončí táto súťaž. Našou ambíciou, a preto vždy opakujem, že zazmluvnenosť Operačného programu Doprava je na 110 % práve preto, že má Operačný program Doprava jednu veľkú výhodu, a to, že môže fázovať projekty a veľa projektov sa fázuje, čo nám dáva veľkú flexibilitu v tom, z ktorého programového obdobia bude projekt financovaný dominantne. Tým pádom stále našou jednoznačnou ambíciou je, že celý Operačný program Doprava bude vyčerpaný vrátane všetkých prioritných osí.
A čo sa týka konkrétnej realizácie, viem, že viete, ako na každej stavbe sú komplikácie rôzneho typu a operatívne sa riešia, je úplne evidentné, že v súvislosti s takou rozsiahlou stavbou, ktorá prebieha v intraviláne mesta, vlastne v centre, v srdci mesta, veľkého mesta, určite nebude bezproblémová. Takže jasné, že nejaké problémy tu sú, ale viem, že vždy sa operatívne riešia aj s predstaviteľmi samosprávy, a pán primátor napríklad, s ktorým som v pravidelnom kontakte, neavizoval, že by bol nejaký zásadný problém. Ak bude, budeme ho, samozrejme, riešiť.
Ďakujem, skončil som.

Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 5.2.2015 14:44 - 14:49 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis

38.
Ďakujem za slovo. Vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, Najvyšší súd Slovenskej republiky v decembri 2014 nerozhodol o tom, že Železnice Slovenskej republiky majú zaradiť firmu Skanska do súťaže na zákazku, Najvyšší súd rozhodol, že Železnice Slovenskej republiky ako obstarávateľ majú súťaž nanovo vyhodnotiť, teda vykonať nové vyhodnotenie splnenia podmienok účasti a vyhodnotenie ponúk.
Železnice Slovenskej republiky rešpektujú rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a v každom prípade budú postupovať podľa platného právneho poriadku Slovenskej republiky. Železnice zároveň pokračujú v realizácii modernizácie tretej etapy Trenčianska Teplá - Zlatovce v zmysle uzatvorenej zmluvy a stanoveného harmonogramu prác. Európska komisia definitívne nezastavila eurofondy na tento projekt a Slovensko o žiadne peniaze ergo neprišlo. Ale vzhľadom na dlhotrvajúce vnútroštátne súdne spory, ktoré súvisia s verejným obstarávaním na tento projekt, ako aj proces tzv. infringementu, ktorý vedie Európska komisia voči Slovenskej republike, ministerstvo dopravy uvažuje o stiahnutí tohto projektu z financovania v aktuálne končiacom programovom období.
Po ukončení týchto sporov môže byť tento projekt rekonštrukcie železničnej trate Zlatovce - Trenčianska Teplá prefinancovaný z peňazí v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 a 2020. Voľné peniaze v Operačnom programe Doprava namiesto projektu Zlatovce - Trenčianska Teplá budú na Slovensku využité na iné železničné projekty, keďže máme nadkontraháciu. Projektov, ktoré by mohli nahradiť tento projekt, má ministerstvo dopravy pripravených niekoľko. Projekty modernizácie železničnej infraštruktúry sa pripravujú paralelne a môžu byť financované buď z tohto končiaceho programového obdobia, alebo z nového programového obdobia eurofondov, v ktorom sú na financovanie oprávnené projekty, ktoré sa realizujú od 1. januára 2014. Viete, že existuje inštrument jednak fázovania, ale aj refundácií, keď už by sme sa k tomuto projektu vracali či v jednom, alebo v druhom programovom období.
Slovenská republika má hustú železničnú sieť, ktorá obsahuje trate viacerých kategórií z pohľadu ich významu. Značnú časť týchto tratí tvoria medzinárodné koridory, ktorých financovanie je oprávnené z európskych peňazí. Slovenská republika doteraz modernizovala z predvstupového fondu ISPA viaceré úseky od Bratislavy po Piešťany a následne z obdobia 2004 až 2006 bol financovaný úsek medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom. Počnúc programovým obdobím 2007 až 2013 modernizácia plynulo prebiehala od Nového Mesta nad Váhom po Púchov a okrem toho bolo zmodernizovaný aj úsek Žilina - Krásno nad Kysucou a začala sa aj modernizácia úseku Považská Teplá - Dolný Hričov.
Z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020, ako aj z finančného nástroja CEF bude pokračovať modernizácia ďalších úsekov pripravených na realizáciu smerom na Košice a bude sa pripravovať aj modernizácia úseku Kúty - Bratislava - Nové Zámky - Štúrovo.
Ako som už spomínal, Slovenská republika má hustú sieť, a ak chceme, aby železničná doprava na Slovensku bola konkurencieschopná a zároveň zodpovedala trendom v 21. storočí, je potrebné ju postupne celú zmodernizovať. To však nie je možné z finančného aj časového hľadiska robiť výlučne z eurofondov. Ak vami spomínaný úsek nebude nakoniec teoreticky preplatený z eurofondov, bude na vyčerpanie alokácie Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 zmodernizovaný iný úsek, ktorý by sme inak z dôvodu nedostatku finančných zdrojov z eurofondov skôr či neskôr tak či tak museli financovať zo štátneho rozpočtu. A takých úsekov je naozaj obrovské množstvo.
Uvedený úsek Zlatovce - Trenčianska Teplá sa nachádza na medzinárodnom koridore č. 5, na ktorom sme už úspešne zmodernizovali úseky Nové Mesto nad Váhom - Zlatovce vrátane nového moderného 1,7 km dlhého tunela, ako aj nasledujúce úseky Trenčianska Teplá - Beluša a Beluša - Púchov. To znamená, že tento úsek v rámci už zmodernizovaných úsekov je jediný, ktorý nie je zmodernizovaný a chýba. Čiže urgencia a potreba výstavby tohto úseku je zrejmá.
Ďakujem za slovo, skončil som.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2015 14:25 - 14:31 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis

24.
Otázka profilovania alebo počtu jazdných pruhov na jednotlivých úsekoch a trasovanie jednotlivých úsekov nie je vôbec politická vec, ale mala byť technicko-matematická vec a práve preto na rozdiel od vás, čo ste nerobili podrobné štúdie realizovateľnosti, a my sme tento hendikep museli po vás upratovať neviem ako dlho. Navyše, keď chcete žiadať o eurofondy, musíte mať jasne preukázané, že Európa akceptuje výstavbu určitého profilu, trasy, počtu pruhov. A jednoducho všetky tie štúdie hovoria o tom, že tam nie je v tento moment potrebný ešte štvorpruh, pretože tie intenzity sú také, aké sú.
A neviem, kde ste vy prišli na takýto zjednodušený pohľad. Proste existuje na to odborný pohľad, ktorého výsledkom alebo ktorého výsledok môže určiť len štúdia realizovateľnosti z pohľadu odborného prepočítania všetkých intenzít, súvislostí, ktoré v danom regióne sú. Lež to vôbec nie je, vôbec o tom, že my by sme chceli byť k niekomu nespravodliví, a rovnako si zaslúžia všetci mať adekvátnu cestnú a hlavne nadradenú cestnú infraštruktúru. Ale nemôžeme si dovoliť v tento moment, keďže nemáme peniaze na množstvo iných dôležitých úsekov a oveľa intenzívnejších úsekov, míňať v tomto čase prostriedky na niečo, čo ešte aktuálne alebo akútne nepotrebujeme. To je snáď úplne logické.
Ďakujem za slovo, skončil som.

Skryt prepis