Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, myslím si, že na vašu otázku, keďže je veľmi stručná a veľmi populisticky postavená, budem musieť odpovedať zdĺhavejšie a pokúsim sa o nejakú takú komplexnejšiu analýzu toho, ako to podľa mňa je.
Určite sa zhodneme, že pre celý stavebný sektor je najdôležitejší dostatok zákazok, kde vedia dlhodobo dosahovať primeranú mieru zisku. Štát, bohužiaľ, v tomto prípade nevie nahradiť dopyt, celkový dopyt, pretože je veľmi dôležitý aj súkromný sektor. A keď si pozriete štatistiky, investície zo strany štátu v pomere k súkromnému historicky sú menšie, menšie v pomere k súkromnému sektoru. Čiže štát nevie v plnej miere nahradiť dopyt súkromného sektora. Bolo by to super, keby vedel, ale máme limitované možnosti štátneho rozpočtu. Preto tie možnosti vyplývajú v tento moment, a v tom sa zhodnem aj s vami, najmä v možnostiach čerpania eurofondových zdrojov. Všetci určite veľmi dobre chápete, že práve eurofondové zdroje, ktoré máme k dispozícii, sú najvhodnejšou formou financovania. Ale tiež sú obmedzené, bohužiaľ.
No a teraz, keď hovoríte o tom, že sme akože nič nerobili, tak ja vám trošku pripomeniem čo ste nerobili vy. Keďže aj vašou doktrínou bolo, že treba využívať eurofondy, tak by sa dalo očakávať, že to aj využijete, tú šancu.
No ale keď sa pozrieme na tvrdé dáta, tak to je absolútne katastrofa, čo vy ste dosiahli s eurofondami. Chabá zazmluvnenosť, úplne mizerné čerpanie. Schvaľovanie veľkých projektov, to vám nešlo vôbec, pretože na to, aby eurofondy bolo možné použiť alebo boli použiteľné, musí to najprv schváliť Komisia. To znamená, že musíte ten projekt obhájiť v Bruseli. To za vás sa takmer vôbec nedialo. Inými slovami, ste stavali viac-menej akoby na sekeru.
A to napríklad sa ukázalo v úplne plnej nahote pri projekte Filiálka, kde ste vehementne sa pustili do projektu, kde ste nemali ešte ani štúdiu realizovateľnosti urobenú, čo je prazáklad toho, aby ste to vôbec mohli obhajovať v Bruseli. Na a tá štúdia nakoniec dopadla tak, že ten projekt nebol obhájiteľný. Vy už ste tento projekt súťažili, a keby sa to nezastavilo, tak sa zazmluvní 400-miliónový projekt, ktorý by Brusel nepreplatil. Kde by sa tých 400 miliónov vzalo? – sa pýtam. Čiže zdedili sme po vás katastrofálny stav v čerpaní eurofondov a s veľa nášľapnými mínami. Navyše ten celý operačný program, ktorý je mienený na investície do dopravnej infraštruktúry, takzvaný Operačný program Doprava bol zablokovaný. Bol zablokovaný, čiže sa ani nepreplácali tie platby, nebol použiteľný, nebol aktívny v tej dobe. Kvôli vám. Nás to stále enormnú námahu a podarilo sa nám ho nakoniec celý odblokovať.
Výrazným spôsob sa zlepšila aj komunikácia so samotnou Komisiou, ktorú vy ste mali na tak úbohej úrovni, že ste sa viac-menej s nimi ani nebavili asi.
Pre pripomenutie: za vás kontrahovanie 790 mil., za nás 1,6 mld., a to už len preto, že je limit, cez ktorý sme sa nevedeli dostať. A teraz budeme zazmluvňovať nový operačný program, čiže to budú oveľa väčšie sumy.
Čerpanie: 513 mil., za nás už teraz 1,2 mld. a len v tomto roku to bude ďalšia miliarda, ktorá natečie do sektoru.
Počty kilometrov diaľnic: vy 56, my 100, teraz tri súťaže na ďalších 28 km. Za vás 390 mil., za nás s týmito ďalšími súťažami 2,15 miliardy. Železnice – 9 km 90 mil. za vás, za nás 26 a 371 miliónov.
Čiže vyliečiť krízou rozbitý stavebný sektor je možné jedine tým, že aspoň štát čiastočne bude stimulovať dostatkom investičných prostriedkov, ktoré budú do toho sektoru prúdiť, čo vy ste vôbec nerobili. Mohli ste využiť geniálnu šancu týchto eurofondových, eurofondového potenciálu a hovorím vám tu tvrdé dáta, ako to dopadlo.
Takže čo sme my urobili, to som tiež už vymenoval. Zásadným spôsobom sme zaktívnili investície eurofondové do systému a prejavilo sa to v tom, že koľko peňazí tečie do stavebného sektora, čo stavebný sektor oceňuje. Chodím pravidelne na konferencie, kde konštatujú, že situácia sa výrazným spôsobom zlepšila. Keď za vašej éry išlo do systému zhruba radovo 650 mil., za nás je to už v roku 2013 skoro 900 mil., v roku 2014 1,1 mld. a v roku 2015 to bude až 1,7 mld., čo pôjde do tohto sektoru. Nehovoriac kontinuálne v roku 2016, kde pôjdu všetky tie projekty, ktoré sú napríklad fázované, budú plynulo financované aj z nového operačného programu.
Takže aby som zhrnul túto pasáž, poskytli sme my takto reálnu perspektívu pre stavebný sektor na ďalších päť rokov dopredu, čo je určite základ pre stabilizáciu tohto sektora. Pravý opak s tým, čo ste urobili vy.
Čo sa týka napríklad zazmluvnenosti diaľnic, dnes vzhľadom na to, že kde vy ste ani nesnívali o inštrumente, ktorý sa volá fázovanie, dnes sme schopní nadkontrahovať projekty, aby sme poskytli práve istotu aj tým stavebných firmách, že budú mať v budúcnosti čo robiť, už aj z budúceho programového obdobia. A dnes už v podstate alokácia v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra na diaľnice a rýchlostné cesty je vyalokovaná. Keď sa dosúťažia tieto tri súťaže, ktoré už sú v procese súťaženia, tak už nezvýšia na diaľnice z eurofondov žiadne ďalšie peniaze. Čiže my sme si svoju úlohu využiť celý potenciál, ktorý máme, ktorý je dominantne v eurofondových zdrojoch, sme využili.
Chápem, že dnes celá tá diskusia okolo Váhostavu je pre vás veľmi nepríjemná, lebo si spomíname na veľmi lacný marketing. Pán Přidal, platidlo vami vystavené (minister ho ukazuje plénu), veľmi "kvalitné", to sú tie ušetrené peniaze, ktoré by ste dnes mohli teda rozdávať niekomu. Čiže na lacnom marketingu ste si postavili celý koncept a ignorovali ste všetky signály od odborníkov z trhu, dokonca aj od vlastných ľudí, ktorí sa aj dnes hlásia k tomu, že vás na to upozorňovali.
Čítal som si teraz naposledy rozhovor s vaším kľúčovým stratégom na ministerstve dopravy pánom Kovalčíkom, ktorý konštatoval, aké sú podľa neho primerané cenové úrovne oproti predpokladaným hodnotám zákazok. Taktiež hovoril, že ste vedeli o tom probléme, že takto vysúťažené ceny budú obrovským problémom, a snažili ste sa na to aj podľa neho hľadať riešenia, ktoré ste nenašli. Samozrejme, že potom ste našli akože rýchle riešenia, keď ste odišli do opozície. Tie pamflety dvojstranové a podobné veci.
Faktom zostáva, že keď dneska sa pozrieme na všetky diaľničné úseky, čo boli za vás vysúťažené, všetky sú stratové.
Môžete hovoriť o tom, že sa nedalo s tým nič urobiť, pretože trh vygeneroval také ceny, čo v princípe je pravda. Až na to, že uvediem vám konkrétny príklad Dubná Skala – Turany a toľko skloňovaný Váhostav a konkrétne dve položky: jedna položka sa volá Ostatné výkopové a súvisiace zemné práce v metroch kubických – 3,2 mil., celková cena podľa expertízy 44,5 mil; druhá položka Práce na spodnej stavbe diaľnic, okrem visutých ciest, ulíc, chodníkov a nekrytých parkovísk, 346-tisíc metrov štvorcových v celkovom objeme 15 miliónov.
Čiže dokopy tieto dve položky v expertíze mali sumu 60 mil. eur. Váhostav vám ponúkol cenu 13 mil. za tieto dve položky kumulatívne, 60 mil. na 13 miliónov.
A ako to dopadlo, keďže dneska už máme dáta aj z Váhostavu? Tak, že zazmluvnila NDS-ka, vaša NDS-ka v tej dobe, dodávku tejto položky, tých ostatných výkopových a súvisiacich zemných prác za 10,3 mil. a Váhostav si ju na trhu zazmluvnil za 26,2 mil. To znamená, že len na tejto jednej položky bola strata 16. mil. eur. Čo je zjavné, že vtedy, keď sa podpisovala tá zmluva, všetci vedeli, že bežná cena jednotková nie je 3,24 eura, ale radovo 8 eur. A tak to nakoniec aj dopadlo. Váhostav si zazmluvnil túto položku za 8,20 eura v tej dobe. Čiže zjavne tiež asi sa nesnažil si ju zazmluvňovať predraženú.
A toto bolo vidieť od začiatku. A toto boli presne aj dôvody, prečo sa aj vaši ľudia pýtali, že čo s týmto budeme robiť, ako budeme postupovať. Toto spôsobilo, keď si zoberieme, že Váhostav dnes tvrdí, že na Dubnej Skale – Turany je stratových 27,5 mil., tak toto samo osebe skoro tvorí polovičku tej straty. Táto jedna položka.
Upozorňovali sme vás na to my, upozorňovala vás na to odborná verejnosť v tej dobe, vaši vlastní ľudia, tieto signály ste úplne ignorovali. Nič ste neurobili s tým. Teraz po bitke, samozrejme, generáli. Všetci. Ale ten prazáklad toho problému vznikol tu, že tie straty, ktoré mali firmy vo všetkých tých zákazkách, sa ťahali od tej doby, keď ste tie zmluvy podpísali. Ale, ako opäť pripomínam, politický marketing, ušetrené. A teraz to vyzerá tak, že sme vlastne v konečnom dôsledku naozaj nič neušetrili.
Takže na vašu otázku, kto čo robil a nerobil, si myslím, že je jasná odpoveď. Snažili sme sa využiť všetky možnosti finančné, ktoré sú na to, aby sme poskytli stavebnému sektoru nádej na stabilizáciu, čo sa nám aj podarilo, využili sme všetky eurofondové zdroje napriek tomu, že sme zdedili po vás v katastrofálnom stave Operačný program Doprava, zablokovaný v tej dobe, nepoužiteľný. Dokonca sa nám podarilo, po vás sme nenašli ani čiarku o novom operačnom programe, ten bol schválený ako jeden z prvých v rámci celej Únie a môžeme ho už dnes používať. Čo aj využívame. A povedal som, že toto poskytuje práve najväčšiu perspektívu firmám, aby sa z toho marazmu, do ktorého ste ich dostali, sa aj vysekali.
Skončil som. (Potlesk.)