Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, zareagujem teda ja podrobne. Keďže väčšinu času ste venovali operačnému programu Doprava, tak nebudem sa dotýkať iných operačných programov, na to sú tu iní ministri. Pôjdem pekne po poradí.
Možno začnem, mal som to síce pripravené ináč, ale však je to nakoniec jedno, asi vám odpoviem ja na viacero vami hypoteticky položených otázok. Najskôr ste tu riešili, keď som...
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, zareagujem teda ja podrobne. Keďže väčšinu času ste venovali operačnému programu Doprava, tak nebudem sa dotýkať iných operačných programov, na to sú tu iní ministri. Pôjdem pekne po poradí.
Možno začnem, mal som to síce pripravené ináč, ale však je to nakoniec jedno, asi vám odpoviem ja na viacero vami hypoteticky položených otázok. Najskôr ste tu riešili, keď som pozorne počúval, že dali ste zásadnú otázku, že to kontrahovanie je len akási fikcia ako keby. Dokonca to ako bolo prepletené celým tým vaším vystúpením, pretože vraj, kde je stavebné povolenie? Je už ukončené verejné obstarávanie? Je to schválené v Bruseli? Sú to naozaj peniaze, ktoré potom aj dostaneme z tých eurofondov? Nie je to len akože nejaká lokálna záležitosť, kde sa my fiktívne hráme na to, že niečo máme zakontrahované doma, ale vlastne je to o ničom? Takže úžasné je na tom, že to hovoríte vy. Pretože viem tu dlhý zoznam projektov vymenovať, kde ste vy sa tvárili, že máte niečo nakontrahované a rútili ste sa do projektov, ktoré ste zďaleka nemali schválené. Len preto, pre úplnosť tu mám aj taký graf, budem ich mať viac, toto je jeden taký výstižný. (Rečník prezentuje smerom do pléna na papieri zobrazené grafy.) Suma schválených projektov v komisii, lebo až finálne schválenie v komisii znamená, že naozaj máte istotu, že to komisia preplatí. Toto je výsledok váš. A ten zelený je náš, za len toto obdobie, nie predchádzajúcu vládu.
Takže dá sa úplne jednoducho skonštatovať, že vy v skutočnosti ste išli na blind v mnohých projektoch. A budem detailne hovoriť aj o tých vašich elimináciách a opravách ciest I. triedy, kde sa tvárite, ako lacno ste to robili. Skutočná pravda bola tá, že ste to vôbec nemali dojednané s Bruselom a hrozilo, že všetky tieto prostriedky, ktoré do toho boli investované, nebudú vôbec preplatené. Nás stálo obrovské množstvo námahy, aby sme obhájili aspoň časť tých projektov, pretože vy ste pozabudli na to, že tá lacná oprava ciest I. triedy, ktorá sa v skutočnosti po správnosti má nazývať bežná údržba, čo je len výmena toho asfaltového povrchu, nie je preplatiteľná z eurofondov. Pretože za jedno zo základných zásad komisie je nepreplácať obyčajnú cyklickú údržbu ciest, ale investície do novej infraštruktúry.
Čiže my v tom projekte pokračujeme, ale v zmenenej forme, pretože sa jedná o elimináciu bezpečnostných rizík a tá rekonštrukcia je oveľa komplexnejšia a zložitejšia, ako len bežná, obyčajná výmena asfaltu, čo komisia nepripúšťa. Napriek tomu to, čo už bolo, nehádzali sme, nevykrikovali sme tu, obhájili sme aj túto časť v Bruseli, ale s tým, že sme sa museli dohodnúť, že skončí ten projekt v úplne rannom štádiu a budeme ho musieť celý transformovať na nový projekt. A nikto tu snáď nechce spochybňovať, že cesty I. triedy, ktoré sú viac ako na 50 % v havarijnom stave, že netreba týmto cestám klásť pozornosť. Ak tu niekto taký je, tak potom je na veľkom omyle.
Ešte jeden taký unikátny príklad toho, ako vy, keď vy teda hovoríte, že je to len nejaká fikcia, to naše kontrahovanie, čo vôbec nie je pravda, tak napríklad spomeniem projekt Filiálka. Projekt Filiálka je azda najpresnejší príklad toho, ako vy ste sa rútili, alebo celé Slovensko ste hnali do úplnej katastrofy. Pretože to bol projekt za 450 mil., ktorý vôbec nebol schválený Bruselom. Vy ste boli dokonca tak leniví, alebo tak nevedomí, alebo neznalí, alebo už neviem akí, že ste nerobili vôbec jednu z najzásadnejších vecí, ktoré komisia pre obhajovanie projektov potrebuje, a to je feasibility study čiže štúdia uskutočniteľnosti, ktorá jasne povie, či ten projekt je, alebo nie je realizovateľný, ergo na záver, preplatiteľný z eurofondov. Až za nás, keď sa urobila dôkladná štúdia realizovateľnosti na projekt Filiálka, taká štúdia, ktorá je akceptovateľná pre komisiu aj ten poradný orgán Jaspers, ktorý jasne povedal, že tento nie je financovateľný z európskych fondov. Vy ste veselo súťažili a mohli sme mať krásny projekt 450 mil., ktorú by Európa nikdy nezaplatila. Kde by sme vzali týchto 450 mil., ma zaujíma.
Pán Hlina, to vás nezaujíma? To je zaujímavá otázka, že? Môžem vám dať všetky podklady, aj komunikáciu s komisiou.
Ďalej hovoríte, že vraj nezohľadňujeme časové obdobie pri tom, keď porovnávame naše úspechy s vašimi neúspechmi. Tak ja vám hovorím, že v rámci celej tejto mojej prezentácie je to v synchróne časovom a zohľadňujem, koľko ste tam boli vy a koľko sme tu my. Ešte ste povedali veľmi zaujímavú vetu, čo ma zaujala, že zazmluvnenosť nie je tá podstatná vec, že podstatné je čerpanie. Ale toto už asi nemusím vysvetľovať, to už aj by školák na základnej škole pochopil, že nemôžete mať čerpanie, dokým nemáte zazmluvnené. To je azda zjavné všetkým. Čiže zazmluvnenosť je podstatná vec a veľmi podstatná a to je to, v čom ste to vy najvýraznejším spôsobom zanedbali. Vy ste nezazmluvnili dostatočný zásobník a obzvlášť v operačnom programe Doprava, kde všetky projekty sú zdĺhavé. To nie sú projekty na jeden rok. Väčšina projektov, drvivá, je na dva, tri, štyri, aj viac rokov. Čiže tá zazmluvnenosť v momente, keď sme operačný program preberali po vás do správy, bola kľúčová. A viete, na akej úrovni bola? Na úrovni 54 %. Úplná mizéria. Úplná mizéria. V tom čase to malo byť zazmluvnené aspoň na 80 %.
Potom ma zaujala ďalšia veta, že ste vy vraj prednášali niekde o tom, že dostupnosť infraštruktúry je úplne kľúčová. No tak to ste teda naozaj objavili teplú vodu. Však to je jasné každému. Čiže a vraj súčasná vláda je úplne nečinná. Tak k tomu sa tiež dostanem štatisticky, kto teda koľko tej infraštruktúry na Slovensko priniesol. A že vraj nič nerobíme v D1, že v rámci toho, aby sme dobudovali D1, že sme nečinní. To ste mysleli fakt vážne? To asi ste srandovali. Pretože neviem potom, z čoho vychádzate, pretože naozaj sa blížime k tomu, že okrem toho vami úplne zanedbaný úsek Turany - Hubová zostane ako jediný gordický uzol v celej D1. A všetci dobre vieme, že špeciálny úsek Turany - Hubová má svoju veľmi prekérnu históriu, a to najmä v poslednom období, keď aj príroda sa zahrala s týmto úsekom, kde muselo dôjsť k zmene trasovania, čo vyvolalo, bohužiaľ, novú EIA, ktorá je proste zdĺhavý proces. Ale my sme nezanedbali ani jeden deň v príprave Turany - Hubová. Práve naopak, vy ste nevyjednali v Bruseli vôbec nič. My sme pre to staré trasovanie vybavili obhajobu aj toho nového environmentálneho riešenia. Dohodli sme sa nakoniec aj s komisiou, aj s ochranármi.
Prešov - Západ, Prešov - Juh, že vraj to je ešte niekde vo hviezdach, kedy sa to bude robiť. Viete, že už je predbežné oznámenie o súťaži zverejnené. Začína sa riešiť aj tento úsek. Čiže hovorím, zostáva už jediný nevyriešený, a to je úsek Turany - Hubová. Toľko k D1.
Čo sa týka, spomínali ste a riešili ste tu aj zásobník projektov, vraj vy ste mali nejaký perfektný systém na zásobník projektov. Tak potom neviem, kde bol, lebo sme žiadny taký nenašli. Všetko sme museli takmer od nuly riešiť. A práve naopak, dnes je zásobník projektov veľký a je pripravený pre množstvo úsekov aj v budúcnosti, ktoré budú môcť budúce vlády riešiť.
Ďalšia poznámka bola, že vraj zúfalo hľadáme nejaké náhradné projekty. No tak v niektorých prípadoch sme boli naozaj zúfalí, pretože sme museli hľadať náhradné projekty, špeciálne pre prioritnú os štyri, ktorá, by ste mali vedieť, sa nedá použiť na diaľnice, ani rýchlostné cesty, ani na železničné koridory, čiže na žiadne z týchto veľkých infraštruktúrnych stavieb, že sú to viac-menej mestské projekty. To, čo vy ste chceli alokovať akože na Filiálku, čo bolo absolútne nereálne, čiže 450 mil. by naozaj vybuchlo, zhaslo, tak sme museli nájsť za 450 mil. zmysluplných náhradných projektov. A keď ste hovorili o tom, že všetko sú to neefektívne projekty, nemyslím si, že rekonštrukcia Starého mosta v Bratislave a budovanie električkovej trate do Petržalky je nejaký nezmysel. Alebo výmena celého trolejbusového vozového parku v Bratislave, alebo nové električky, alebo nové regionálne vlaky, ktoré sú tiež v historicky zanedbanom stave, že toto sú nezmyselné projekty. Alebo rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach a v Bratislave. To ste mysleli vážne, že toto sú nezmyselné projekty? Narýchlo vymyslené? A nemuseli by sme ich vymýšľať, keby ste neboli zbabrali celú Filiálku. Ale našťastie sa nám to podarilo a väčšinu z nich sa nám už podarilo obhájiť aj v Bruseli. Čiže úplne evidentné, že Brusel tieto projekty zaplatí. Nie ako za vás Filiálka, ktorú by nikdy nezaplatil, čo je evidentné a zjavné.
Ďalej ste povedali, že vraj nestaviame vôbec R2. Tak to neviem, kde vy žijete? Staviame. Dnes sa realizujú tri úseky na R2 a jeden malý úsek, obchvat Žiaru už bol aj odovzdaný. To je nič? Vy čo ste spravili s R2? Nepamätám sa, že by ste vy realizovali nejaký úsek R2. Pripomeňte mi, možno som pozabudol, ale keďže ste ticho, je to jasné. Samozrejme, že žiadny; R2 ste sa vôbec nevenovali a nám tu budete hovoriť, že my sa jej nevenujeme. Práve naopak. Alebo, že aký nezmysel je to oprava zvodidiel, výmena starých zvodidiel a zvyšovanie bezpečnostných prvkov na celej diaľničnej sieti. V čom je tento projekt nezmyselný? A je dohodnutý a odkomunikovaný s Európskou komisiou. Čo máme nechať tie zvodidlá zhrdzavieť tak, že sa rozpadnú? Viete, že sú dneska úplne normy bezpečnostné. Väčšina tých zvodidiel už nevyhovuje súčasným normám. Potom sa zrúti autobus na úseku, kde nie sú tie zvodidlá a budete kričať, že kde tam, prečo tam tie zvodidlá nie sú?! Čiže toto je projekt, ktorý zahŕňa elimináciu rizík na množstve ďalších úsekov po celej diaľnici. A to je zmyslom toho projektu. Ale chápem, že vás bezpečnosť tej premávky asi vôbec nezaujíma.
Eliminácie rizík tiež na cestách I. triedy. Už som to načal v úvode a ešte raz hovorím, ten váš akože lacný superefektívny systém nebol v Bruseli obhájiteľný. Nikdy by nám to nezaplatili v tom rozsahu, opäť niečo podobné ako Filiálka, neodkomunikované s Bruselom, neschválené v Bruseli, žiadne štúdie, žiadne poklady, žiadny súhlas Jaspersu. Skončilo by to tak, že by nám to nezaplatili. Museli sme predizajnovať všetky tieto projekty, aby sa mohli realizovať a, vďakabohu, sa realizujú, pretože tie cesty I. triedy sú naozaj v žalostnom stave.
Teraz ešte trošku poviem o tom TSS GRADE. Čiže vy hovoríte, že všetko spôsobila táto súčasná vláda, teda konkrétne ja, ako som to počul. Tak ja som sa dostal k tejto súťaži už v úplnom závere. Tá súťaž trvá už naozaj, trvala roky, ale čo je zaujímavé, je toto.
Neviem, či viete, že je to veľmi komplikovaná súťaž, kde Skanska bola, konkrétne o Skanskej, keď ste hovorili, Skanska bola dvakrát vyhlásená za úspešného víťaza súťaže a rovnako bola dvakrát zo súťaže vylúčená. Nie za mňa, historicky predtým aj za vašej vlády. Čiže veľmi komplikovaná súťaž, množstvo súdnych sporov, krížom - krážom, jeden žaluje druhého, ÚVO, všetci možní sa tam vyžalovali, prebehli súdy. Riešili to súdy na rôznych, na množstve rôznych inštancií.
To neni tak, že ja som sa rozhodol, že vyhrá Skanska, pán Hlina. Tak to rozhodlo viacero inštitúcií a viacero vlád. Raz vyhralo TSS, potom to napadla Skanska, potom napadla Skanska TSS, zase vyhralo TSS a naopak. Ale čo je veľmi zaujímavé, je napríklad to, že teda za vlády, keď vy ste boli súčasťou vlády, pán Zajac, sa stala nasledujúca vec a budem čerpať z Media Trend, kde je zaujímavý článok, ktorý to tak rekapituluje a zaujímavá je táto pasáž, čiže po tých všetkých manévroch, keď raz vyhrala TSS, niekto zrušil to rozhodnutie, potom zase Skanska a naopak, nastal moment, kedy bola vyhlásená za víťaza Skanska a citujem teraz článok z Trendu: "Generálny riaditeľ TSS Tomáš Kizek sa obrátil na Úrad vlády", vtedajší úrad, váš úrad vlády v tej dobe, "firma má v blízkosti premiérky Ivety Radičovej užitočný kontakt. Jedným z jej poradcov je poslanec za SDKÚ - DS Ondrej Matej, dlhoročný riaditeľ slovenskej vetvy stavebnej spoločnosti Bögl & Krýsl. Ide o firmu, ktorá sa o spornú zákazku uchádzala v konzorciu s TSS GRADE. Úrad Ivety Radičovej vybavil podnet promptne. Dva dni po jeho prevzatí už mal šéf ÚVO na stole žiadosť, aby súťaž dôsledne preveril. Úrad začal konať ešte pred príchodom vládnej pošty. Železniciam pozastavil možnosť zákazku podpísať."
Čiže za vlády Ivety Radičovej tento ultra super rýchly podnet spôsobil, že to nevyhrala Skanska. Tak čo mi tu vy idete rozprávať o tom, kto, čo tu robil v tomto tendri? My alebo Železnice Slovenskej republiky konkrétne, nie ja, konali len v medziach zákona. Navyše stále tam prebiehajú ďalšie súdne spory, ktoré je ešte otázne, ako skončia a ešte vôbec nie je tomuto celému príbehu koniec. Ale v momente, keď železnice podpisovali tú zmluvu podľa právneho názoru a v danom právnom stave, v ktorom sa nachádzali, mohli tú zmluvu uzavrieť. To je celé. Nikto si tu nevybral špeciálne TSS GRADE alebo Skansku. Ja som zvedavý, čo mi chcete na toto povedať. Vaša vláda vrátila TSS-ku do hry. To je skutočná pravda. Tak čo to tu vy vykladáte? A takto by som mohol ísť ešte ďalej, ale toto nie je zmyslom môjho vystúpenia.
Poďme k operačnému programu Doprava. Volá sa ten článok ináč Podivný zásah zhora. Asi to bolo naozaj veľmi vysoko.
Čiže v akom stave sme zdedili operačný program po tom, ako ste ho vy teda excelentne manažovali vo veľkých úvodzovkách. Operačný program sme od pána Figeľa zdedili kompletne zablokovaný. Zablokovaný operačný program znamená, že nemôžte robiť nič. Pán Zajac, nič. To je výsledok vašej práce, aj vašej práce, keďže ste sedeli na NDS-ke. A to bol zablokovaný kvôli auditným zisteniam. Sami dobre viete, že audit zistil, že ste nezapracovali požadované prvky do systému riadenia eurofondov. Idem už možno do pomerne veľkej hĺbky, ale jednoducho zjednoduším to. Komisia pozrela na výsledky vašej práce, niečo, čo ste mali urobiť, ste jednoducho neurobili, operačný program zablokovaný.
My, až za nás, sme spravili balíček nápravných opatrení a po veľmi náročných negociáciách sa nám už v júli 2012 podarilo odblokovať platby z komisie. Následne sa vykonávali, samozrejme, ďalšie audity komisie, ktoré sa venovali tiež riadeniu projektov počas vášho vládnutia, za čo sa museli vracať už vyčerpané prostriedky. Za ministra Figeľa sa bežne vyskytovala zvýšená chybovosť vo faktúrach, napríklad preplácanie neoprávnených výdavkov na projektoch D1 Sverepec - Vrtižer, D1 Studenec - Behárovce alebo Poprad - Kežmarok. Kvôli tomu bol operačný program po tom audite následnom zablokovaný opäť aj v roku 2013.
Takže ja sa pýtam, že kto má platiť za tieto školácke chyby? Teraz nás tu kritizujete a nejak sa netvárite, že toto je vaším zavinením. Už si asi nespomínate, čo všetko ste tu narobili. Komisia potvrdila dôveru v kontrolné systémy OPD aj odblokovaním programu po upratovaní opäť po týchto auditoch za vás a v októbri 2014 a v marci 2015 sme konečne odblokovali platby aj za železničné projekty, ktoré viseli špeciálne zablokované. Za vašej vlády ste boli počas celého vládnutia zablokovaní, nič ste s tým neurobili, iba ste o tom hovorili napriek tomu, že pán Figeľ ako eurokomisár sa vždy hrdil tým, že aké má nadštandardné vzťahy v Bruseli, nevybavilo sa nič, nula, zablokované. A potom z tohto sa kumulovali všetky tie problémy, čo ste aj vy tu hovorili. Síce vy hovoríte, že kontrahovanie nie je podstatné, ja si myslím, že je a každý racionálny človek vie, že je. Čiže sa málo kontrahovalo, ergo potom sme to zdedili pri veľkých zdĺhavých infraštruktúrnych projektoch v stave, že už to bola naozaj veľká výzva dostať do stavu, že vyčerpáme všetky prostriedky z operačného programu.
Čiže ako som už spomínal, po vás sme zdedili zablokovaný operačný program, nefunkčný, na úrovni kontrahácie 54 %, mizerných 54 %. Viac-menej tri roky pred koncom obdobia. Ako som už hovoril, kontrahovanie v prioritnej osi štyri 518-miliónovej, (rečník prezentuje plénu zobrazené grafy na hárku papiera) vaša vláda, pán Zajac, za vás, toto je za nás. Takýto ste vy mali vzťah ku kontrahovaniu.
No a čo je veľmi zaujímavé, a teraz sa dostávame k tým úplne najťažiskovejším veciam, a to je to čerpanie, o ktorom hovoríme. Pretože je taktiež každému jasné, že naozaj treba z eurofondových zdrojov využiť každé euro, že je to najzmysluplnejšia alebo najvýhodnejšia forma investovania do infraštruktúry v tento moment, keďže iné možnosti ani viac-menej nemáme, pretože štátny rozpočet má veľmi limitované možnosti. Takže s akým čerpaním sme začínali, alebo teda zdedili operačný program Doprava po vás? Dvadsaťsedem percent. Tri roky pred koncom pri veľkých infraštruktúrnych projektoch so zablokovaným programom.
Takže keby sme sa pozreli na čerpanie za vaše obdobie a keby pokračovalo takým tempom, aké ste teda nahodili vy, to super tempo, tak sa dostaneme na konci celého programového obdobia maximálne na 64 %. Šesťdesiatštyri percent. To si viete ľahko preložiť, aká je to odchýlka, čiže miliarda by bola neminutá, miliarda vzácnych peňazí na rozvoj infraštruktúry.
Pán Zajac, toto je vaša vizitka. Poznáte to? Viete si určite urobiť aj vy taký graf. Ale to sú tvrdé dáta, čiže o tomto sa môžeme hádať, koľko chceme, ale je to z čísel úplne jasné. Takže dokonca tuto mám poznámku, prepadlo by 1,3 miliardy, to je presne tá odchýlka. Len v operačnom programe Doprava.
My sme váš výsledok za 21 mesiacov v čerpaní dosiahli už za 18 mesiacov, ale to nie je podstatné, pretože dôležité bolo dokontrahovať tie projekty, ktoré chýbali, ktoré v hlavnej miere budú efektívne v tomto roku a tento rok bude z pohľadu investícií do stavebníctva bezprecedentný, pretože by malo smerovať len z tohto operačného programu do systému zhruba 2 mld. eur, čo je veľmi oceňované aj samotným stavebným sektorom. Tento týždeň som bol na konferencii, kde sami konštatovali, že možno čaká stavebníctvo konečne prvý rok, kedy budú rásť.
Ako som už hovoril a ukazoval som na grafe, vy ste stihli za 21 mesiacov schváliť iba tri projekty. Čiže obhájiť ich financovanie, aj to len v sume 243 miliónov. Mestské projekty už som spomínal, len pripomeniem. Náhradné projekty za vami zbabranú Filiálku 45 električiek, 120 trolejbusov v Bratislave, Starý most s rekonštrukciou, aj električkovej, teda vybudovaním električkovej trate do Petržalky, 29 regionálnych vlakov, 28 električiek pre Košice a rekonštrukcia mnohých električkových tratí v Košiciach. Vôbec si nemyslím, že sú to, že tu nie sú zmysluplné projekty, práve naopak.
Predchádzajúca vláda stihla začať stavať 56 km diaľnic a rýchlostných ciest, čo je dokonca menej, ako sme my zakontrahovali alebo začali za rok, samotný rok 2013. Začalo sa stavať už vyše 100 km diaľnic a rýchlostných ciest a sú vypísané ďalšie tri súťaže, ktoré prinesú ďalšie desiatky kilometrov, nehovoriac o tom, že ešte stále sa bavíme aj o veľmi dôležitom projekte D4 a R7. Aktuálne sa tak stavia 140 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, čo je teda, samozrejme, bezprecedentné číslo. Keď ste vy hovorili o tej príprave, vy ste ťažili a mohli súťažiť aj vďaka tomu, že ste zdedili veľa pripravených stavebných povolení. Bohužiaľ, to sa nedá povedať o tom, čo sme zdedili my po vás. Museli sme vychádzať zo stavu, že bolo iba 18 kilometrov stavebných povolení pripravených a ťažko môžete súťažiť tieto veľké infraštruktúrne diela bez stavebných povolení. Takže museli sme začínať častokrát od nuly. Našťastie sa nám to opäť podarilo.
Trošku načrtnem a možnože to je aj tá vizitka, keď ste vy spomínali to prebudovanie národného strategického referenčného rámca na začiatku prvej Ficovej vlády, tak trošku sa pozrime na vašu prípravu na nové programové obdobie, čiže 2000, to, ktoré končí v roku 2020, ani čiarka, absolútne nič.
Pán Zajac, totálna nula, nič, ani riadok. Opäť sme zamákli a podarilo sa nám pripraviť celý operačný program, dokonca sme museli vytvoriť množstvo dokumentov, ktoré teraz komisia vyžaduje k týmto novým operačným programom a poradcovia technickej komisie Jaspers uvádzajú ako jeden z najlepších príkladov práve operačný program Integrovaná infraštruktúra, čiže nové OPD. Schválili ho medzi prvými desiatimi z tristo operačných programov v rámci celej EÚ.
O cestách I. triedy som už hovoril, takže nebudem sa opakovať.
Čo sa týka k tomu, čo vy voláte, že nezmyselné náhradné projekty, vy ste dokázali len krstiť vlaky, ktoré ešte vysúťažila prvá Ficova vláda, na to ste mali guráž, ale koľko nových vlakov pre Slovensko ste v skutočnosti zabezpečili? Nič. My sme dotiahli projekt nákupu 32 regionálnych vlakov, 17 už bolo dodaných za nás schválením ďalšieho projektu 29 vlakov Bruselom, plus dodávka nových a modernizovaných vlakov a rušňov, čo smeruje k tomu, že na konci, do konca roku 2016 bude dokopy v regionálnej doprave vďaka eurofondom až 100 nových a moderných vozňov a rušňov, čo znamená, že až 60 % výkonov v regionálnej doprave bude na moderných vlakoch.
Čiže pomocne, (zaznievanie gongu) alebo rekapitulácia trošku čísel, kontrahovanie za vás, nárast 25 % z celého OPD, smiešnych. My sme prekročili 100-percentnú kontraháciu.
Ešte som chcel hovoriť o tom, že ako zároveň pracujeme už aj na budúcom programovom období. Vy ste to tu čiastočne načrtol, alebo čiastočne ste sa dotkli tejto témy cez fázovanie. Čiže nám sa cez všetky projekty, ktoré sa nám podarilo zazmluvniť, sa dostávame do stavu, že do konca tohto volebného obdobia, len pre porovnanie k tomu vášmu kontrahovaniu a čerpaniu, ak všetko pôjde dobre, tak by sa nám mal podariť operačný program integrovaná infraštruktúra bez opisu, čiže bez tej časti na informatizáciu, aby som to vedel porovnať so súčasným, musím eliminovať z toho informatizáciu, pretože tú dnes OPD nemá, tak by sme sa mali dostať na 74-percentnú zazmluvnenosť, čiže na začiatku druhého kvartálu 2016 by OPII mohol dosiahnuť 74-percentnú zazmluvnenosť. Čiže my v takomto stave budeme budúcej vláde odovzdávať čerpanie alebo teda pripravenosť na čerpanie eurofondov a samotný opis by sa mal dostať na zhruba 23 %. Čiže v podstatne, podstatne inom stave, ako vy ste nám odovzdávali náš operačný program. A pre budúcu vládu nebude absolútne žiadny problém tento operačný program dotiahnuť do úspešného konca, pretože bude mať na to päť rokov ešte, na kontrahovanie a sedem rokov na čerpanie. Nie ako my, tri a pol. A vychádzali sme z 54-percentnej kontrahácie, 3 a pol roka pred koncom obdobia. Čiže toto je vaša vizitka.
A zakončím to tým, čiže vy pán Zajac, keby ste vy to manažovali ďalej, tak by to dopadlo takto. (Rečník prezentuje plénu hárok papiera.) Ja hovorím, že OPD, operačný program Doprava vyčerpáme do 100 %.
Skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis