Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

30.9.2015 o 18:42 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.10.2015 13:38 - 13:40 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis

196.
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážený pán predkladateľ, dámy a páni, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 472 určil za spravodajcu k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Petra Osuského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov, je to tlač 1762. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Jeho súčasťou je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Preto vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali tieto výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 9. novembra 2015 a v gestorskom výbore aby bol prerokovaný do 10. novembra 2015.

Pani podpredsedníčka Národnej rady, skončil som. Otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.

Skryt prepis
 

1.10.2015 10:31 - 10:34 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis

47.
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, pán navrhovateľ, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 472 určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Alojza Hlina a Pavla Abrhana na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách, známy tiež ako cestný zákon, v znení neskorších predpisov. Je to tlač 1774.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že tento návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam tiež, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 9. novembra 2015 a aby bol prerokovaný následne v gestorskom výbore do 10. novembra 2015.
Pani podpredsedníčka Národnej rady, skončil som.
Prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2015 9:28 - 9:30 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis
Pán minister, som rád, že ste vaším vystúpením v rozprave prerušili kumuláciu trápnosti argumentácie poslancov SMER-u, prečo neprerušiť rokovanie pléna alebo nezvolať rokovanie grémia.
Neviem, kto vymyslel ten postup, resp. určil čas, kedy pán poslanec Kamenický prednesie pozmeňovací návrh na potraviny s nižšou DPH, a to tak, aby poslanci opozície nemohli v rozprave reagovať. Bohužiaľ, i na vás sa nedá reagovať, už len faktickými poznámkami. Chcem len povedať, že ten, kto to vymyslel ten postup, génius rozhodne nebol, skôr, s prepáčením za výraz, arogantný hlupák. Pán predseda parlamentu oznámil grémiu, že nemôže zvolať bezodkladne, pretože ide do televízie. Myslel som si, že je to prinajmenšom štáb CNN a s Ficom idú vysvetľovať žalobu Slovenskej republiky voči kvótam. S prekvapením som ho včera videl v jednej súkromnej TV, kde diskutoval o športovom zákone. Pán predseda NR SR je iste veľký milovník športu, zvlášť hokeja a má pre tento šport nepochybne veľký cit, i keď mu potom niekedy píska v ušiach. Cit pre vedenie parlamentu, bohužiaľ, moc veľký nemá.
A ešte otázka na vás. Ten podnikateľ, čo žiadal tých 800-tisíc nadmerný odpočet, nebola to náhodou podnikateľka a dôchodkyňa Foraiova teta Anka?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.9.2015 18:48 - 18:49 hod.

Alojz Přidal
Pán predseda, ja dávam návrh, aby táto schôdza bola prerušená až do začiatku rokovania poslaneckého grémia. Pán predseda, vy ste sľúbili inú politickú kultúru. Naozaj sa chováte ako Pavol Paška, vyhraj voľby a môžeš všetko.
Pán predseda, ja som vás volil. Ja som veril, že prinesiete novú politickú kultúru. Naozaj, nič sa vám nestane, keď prerušíte rokovanie do zasadnutia poslaneckého grémia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.9.2015 18:42 - 18:43 hod.

Alojz Přidal
Vás žiadam, pán predseda Národnej rady, aby ste dodržali zákon. Bezodkladne 18.50, nie zajtra ráno. A mňa zaujíma, ktorá televízia je prednejšia ako rokovanie Národnej rady, ako plnenie rokovacieho poriadku. Mňa to zaujíma. Povedzte nám, ktorá televízia je dôležitejšia ako rokovanie Národnej rady. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2015 15:13 - 15:14 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis
Pán kolega Zajac, zdá sa, že to, ktoré potraviny budú zaradené do zoznamu s nižšou DPH, vie v tejto chvíli len Pán Boh, pán Robert Fico, možno pán spravodajca Kamenický a zdá sa, že druhý nikto ako. Poslanci SMER-u jednoducho toto nevedia. Ak tam nebudú syry, ovocie, zelenina, tak je to jednoducho hanba.
Ja viem, že mám reagovať na vás, ale pán minister Kažimír tu teraz nie je ani.
Pán Kamenický, veď už sa prestaňte hrať na partizánov pri výsluchu, vystúpte a konečne nám povedzte, čo tam budú. Ľudia čakajú, že ten zoznam bude široký a dlhý. Veríme, že bude široký. Aj k občanom budete takí ústretoví ako k pánovi Viliamovi Širokému.
Skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 30.9.2015 11:35 - 11:38 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 472 určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jána Hudackého, Jána Figeľa a Pavla Zajaca na vydanie zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, o zavedení elektronickej fakturácie vo verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Je to tlač 1744.
V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií a zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ja by chcel tu v priestore na vlastnú úvahu poďakovať predkladateľom naozaj za tento zákon, ktorý rieši tú druhotnú platobnú neschopnosť. Naozaj mnohí živnostníci, tí, ktorí sú na tomto trhu najzraniteľnejší, obracajú sa aj na pána predkladateľa, ako hovoril. Ale napríklad KDH má aj ombudsmana pre tých živnostníkov. Aj tomu píšu mnohé desiatky dopisov a treba túto problematiku riešiť.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím vaším, pán predseda Národnej rady, navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti.
Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 9. novembra 2015 a aby bol zákon prerokovaný v gestorskom výbore do 10. novembra 2015.
Pán predseda Národnej rady, skončil som, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2015 11:19 - 11:19 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis
Pán poslanec Radošovský, ja naozaj súhlasím s tým, že, bohužiaľ, ten sociálny status učiteľov je katastrofálny. Tí, ktorí ovplyvňujú mladú generáciu, jednoducho mali by ich nielen učiť aj vychovávať, majú mizerné platy a SMER v sociálnom balíčku na týchto ľudí veľmi nemyslel. Možno, že toto by mohol byť teda taký príspevok, aj keď svojím spôsobom, nie je to možno najštandardnejšie riešenie, ale ja verím, že SMER tento návrh zákona podporí, že mu nedá srdce, aby nemyslel na učiteľov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 30.9.2015 11:13 - 11:16 hod.

Alojz Přidal Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 472 určil za spravodajcu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, pána Pavla Abrhana a pána Martina Fronca na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ten zákon máte všetci naštudovaný, je to tlač 1687. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov, súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia návrhu je zrejmý účel úpravy. Nevyužijem priestor na vlastnú úvahu a vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla sa na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby zákon prerokoval výbor ústavnoprávny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 9. novembra 2015 a v gestorskom výbore do 10. novembra 2015.
Pán predseda Národnej rady, skončil som, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2015 11:05 - 11:06 hod.

Alojz Přidal
Ďakujem, pán kolega Hudacký, za vašu poznámku a podporu tohto zákona. Naozaj ide o to, aby Slovenská obchodná inšpekcia, kde je zahrnutá teraz aj energetická inšpekcia, riešila takéto nepodanie papierov, ktoré nič nové tej distribučke ani ÚRSO nehovoria. Keď už, tak ako správny delikt. A ten rozsah je tam od 500 eur do 100-tisíc eur tej pokuty, ale jednoducho aby aj v správnom konaní títo sa mohli brániť.
Ďakujem.
Skryt prepis