Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

14.10.2014 o 13:36 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.10.2014 13:36 - 13:44 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi zatiaľ ešte v skratke, trošku, dvomi vetami k inej téme. Tiež ma, ako ostatných kolegov z poľnohospodárskeho výboru za opozíciu, prekvapilo neprerokovanie správy o stave v poľnohospodárstve a lesníctve, to znamená obidvoch zelených správ v pléne parlamentu. Myslím si, že je veľa tém, ku ktorým, keby sme sa mali možnosť vyjadriť, vyjadrovali sme sa síce na klube, ale vo veľmi úzkom kruhu, že by sme vedeli aj svojou kritikou polepšiť v súčasnom stave, v akom sa poľnohospodárstvo a lesníctvo nachádza, čiže nepokladám toto za dobrý počin.
K samotnému návrhu zákona o pozemkových úpravách. Pán minister, veľmi som sa potešil, keď som sa dozvedel a dopočul, že chcete prideľovať pôdu mladým farmárom, pretože v tejto chvíli a v tejto situácii, v akej sa poľnohospodárstvo na Slovensku nachádza, keď manažmenty podnikov, či už družstiev alebo iných obchodných spoločností sa dostávajú do dôchodkového veku a chýba prirodzená obmena a mnohí alebo väčšinovo nemajú následníkov a potom sa obchoduje s takýmito podnikmi a podniky odchádzajú do rúk investorov, ktorí s poľnohospodárstvom nemajú dočinenia a dokonca mnohokrát nemajú ani dočinenia so slovenským občianstvom, tak takýto počin by mohol byť dobrým, vítaným. Aj vzhľadom na to a to načasovanie myslím, že je tiež správne, že vlastne končí a dobiehajú staré nájomné zmluvy so Slovenským pozemkovým fondom.
Ovšem keď som si prečítal podmienky, tak som sa trošku zhrozil. Pretože, tak v skratke povedané, ponúknuť mladému farmárovi, ktorý ešte neovláda veci, neovláda trhové podmienky, neovláda, ako tento trh svojím spôsobom skôr nefunguje, ako funguje, prirovnávam k nakresleniu a položeniu štartovacej čiary rovno pred priepasť, na okraj priepasti: dáme ti 28 hektárov, rozbehni sa a skoč.
Poviem prečo. Dvadsaťosem hektárov s predpísaním, že 50 % vlastne musí robiť v špeciále, to znamená, zelenina alebo ovocie, je vážny problém, pretože sami aj vy viete, pán minister, bojujete s obchodnými reťazcami, s tou mierou umiestňovania slovenských výrobkov v týchto reťazcoch a vôbec s tým, ako si náš spotrebiteľ odvykol od slovenskej produkcie, tak neviem si predstaviť, keď starí matadori odišli z tejto výroby, aby mladí začínajúci toto dokázali zvládnuť. Tá miera zaťaženia špeciálnou výrobou je neúnosná.
Obdobne zase, čo sa týka živočíšnej výroby, nie je zaťaženie 0,2 veľkej dobytčej jednotky veľké, pretože to je jedna ovečka, to znamená, že dvadsaťosem oviec. Len potom si zase neviem, dvadsaťosem oviec na celú výmeru, ale potom si neviem predstaviť, z čoho ten človek má žiť. To znamená, že ak živočíšna výroba, samozrejme s veľkou intenzitou, ktorá obnáša nákup genetického materiálu, obnáša mnohokrát aj nejaké technológie, pretože dalo by sa, ale musí jednoducho tento človek uvádzať na trh, to znamená, musí urobiť ďalšiu pridanú hodnotu. A to je spojené len a len s investíciami, to znamená, že s kapitálovým zaťažením. A tak ako aj v správe bolo vidieť, všetky parametre, na ktorých sa vlastne podieľajú všetky možné dane, od tých, ktoré vymeriava štát, až po tie, ktoré vymeriava samospráva, zaťaženie neustále pre poľnohospodárov vzrastá. Aj v situácii, keď klesá ich miera zisku, keď klesá, všetky ekonomické parametre slúžiace k životaschopnosti sektora.
Čiže očakávam k tomuto vážnu diskusiu, pretože takto nastavené kritériá pre mladých farmárov sú nedostatočné, málo motivujúce, pritom všetci cítime, že je potrebné motivovať a že je potrebné mladých farmárov dostať k farmárčeniu a teda k zodpovednosti aj vo výkone, ale takýmto spôsobom sa mi to vôbec nezdá.
Druhé, k čomu sa chcem ešte vyjadriť, je spôsob, alebo to, akým kľúčom sa vlastne zvolí vyňatie pôdy v štátnej alebo tej, ktorú spravuje štát, z hospodárenia iných subjektov. Zdá sa mi to na jednej strane, ak si zhodnotím a pozriem sa na subjekty do 1 000 hektárov, ktoré, aj 1 000-hektárové subjekty v tejto chvíli sú veľmi zraniteľné, a ideme im odnímať, a subjekty, ktoré sa podieľajú väčšími výmerami, a teda sú menej zraniteľné, tým síce odoberáme vyššie percento, ale neadekvátne. V okolitých krajinách pri riešení takýchto problémov a pri štartovaní novej generácie farmárov pristúpili v podstate k razantnejším krokom, to znamená, že zabezpečili a pokúsili sa zabezpečiť – a skúsme to aj my zabezpečiť – rovnomerný prístup k štátnej pôde alebo k pôde, ktorú štát spravuje. Vtedy by sa vyrovnali aj podmienky na hospodárenie.
Ja som to pri správe Slovenského pozemkového fondu o hospodárení hovoril. A je to v správe napísané, treba si to len pozrieť, aké sú nevyrovnané napríklad nájomné vzťahy a ich cena v jednotlivých regiónoch, v jednotlivých okresoch a ako nízke oproti tržným sú nájmy Slovenského pozemkového fondu. To znamená, že na jednej strane tí, ktorí hospodária na štátnej alebo spravovanej štátom pôde, sú veľmi zvýhodnení, na druhej strane im nezabezpečíme rovnomerný prístup k tejto pôde. A to je hlavne motivujúce pre tých mladých farmárov.
Čiže ja v takomto znení neviem podporiť zákon, hoci, teda opakujem, veľmi som sa potešil tej iniciatíve, len matematika, technika, aká je zvolená, sa mi nezdá a neschvaľujem. Jednoducho bolo by treba asi razantnejšie pristúpiť k tejto téme. A samozrejme, že to potom vyvoláva ešte ďalšie otázky. Ako naložíme s mladými farmármi, ak im túto pôdu pridelíme, ako naložíme v novom rozpočtovom období? Sprístupníme im možné podpory z Európskej únie? Ja nechcem, aby sa stali povinnými, ale či budú dostatočne prístupné a či budú mať vyrovnaný prístup k týmto podmienkam čerpania eurofondov. A, samozrejme, prichádza na rad aj schéma štátnej pomoci, ktorá je v posledných rokoch veľmi utlmená. A tu sa prihováram aj za takéto riešenie, to znamená, znovu vytvoriť pre štátnu pomoc primerané finančné krytie.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2014 18:45 - 18:56 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, pani generálna riaditeľka, som si myslel, že sa nedostanem ani k slovu po týchto ťažkých prekáračkách. Ak dovolíte, ja budem vecný, nebudem emotívny, budem hovoriť suché veci, ale myslím, že so znalosťou. Prvé musím skonštatovať teda, že správa je z roka na rok konsolidovanejšia. Druhé, čo by som chcel teda upozorniť a už teda pôjdem rovno k veci, je tam interesantná suma, ktorá je v kapitole 142 na str. 14 a to je štruktúra pohľadávok známych zmlúv za poľnohospodárske využitie pôdy, je to suma cez 3 mil. eur, kde vlastne 95 % dlhu je z veľkej privatizácie. Čiže z toho nešťastia, ktoré postihlo Slovensko v istých chvíľach a dodnes vidíte, aké máme následky a ja si zasa pamätám iné následky, ktoré som mal v číslach, keď som fungoval na ministerstve, boli to miliardy, ťažké miliardy.
Otázka na pani generálnu, ako stoja tieto pohľadávky z hľadiska vymožiteľnosti, či sú ešte vôbec dosiahnuteľné a celkom iste by bolo dobré a zaujímavé a ja by som aj žiadal, aby boli zverejnené zoznamy dlžníkov v tejto sume a samozrejme aj s výškou dlhu. Predpokladám, že v mnohých prípadoch títo ľudia zároveň aj dneska sú nájomcami pôdy cez SPF, akejkoľvek, či štátnej alebo spravovanej a myslím si, že je to, napriek tomu, že nie sú to tie isté právnické osoby, aleže sú to fyzické osoby, ktoré jednoducho fungujú v rozličných právnických osobách, že je to dôvod na zrušenie nájomných zmlúv.
Ďalšou zaujímavosťou je kapitola 153 zvýšenie výmery pozemkov v správe a nakladaní SPF o 2 168 ha, to je vlastne následok to, čo tu bolo povedané ROEP-ov a pozemkových úprav, ktoré, mimochodom, stále ich pokladám za pomalé, ale to nie je otázka len tejto vlády, to je otázka všetkých vlád, ktoré mali možnosť a nespravili patričné kroky, aby ROEP-y a pozemkové úpravy boli rýchlejšie, efektívnejšie, lacnejšie a aby sa ľudia vlastne dostali k tomu listu vlastníctva, ktorý potrebujú.
Túto pôdu, tých 2 168 ha pokladám vlastne tak za takú pôdu priznanú, vynútene priznanú, pretože to ukazuje len na fakt, ktorý sme už dávno poznali a dávno vieme, že mnoho poľnohospodárskych subjektov, či fyzických osôb, či právnických osôb, bezplatne užíva stovky a tisíce hektárov pôdy, čo ich neskutočne zvýhodňuje oproti tým, ktorí sú v tomto smere korektní a ktorí platia a majú pôdu ozaj reálne prenajatú, majú reálne zmluvy. V tomto smere samozrejme, že SPF je ten, ktorý je obeťou a tu by malo ukočírovať tieto veci ministerstvo cez Pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorá ak by vyžadovala jednoduché pravidlo, že pôda, ktorá je požadovaná na podporu, má byť aj zazmluvnená a preukázať zmluvy, tak by sme mali priznanú všetku pôdu, ktorá na Slovensku je, tak ako ju vykazujú výmery katastrov, alebo ako ich vykazuje nalietavanie, to znamená kontrola pre PPA.
Pri subjektoch, ktoré takto roky, desiatky rokov zatĺkajú pôdu, je to dôvod znovu na neobnovenie zmluvy následne po ROEP-och a po pozemkových úpravách, to je dôvod na ich dištanc, pretože oni zámerne, oni vedia, oni majú presne zosumarizované svoje katastre a vedia, komu ktorý hektár patrí a sú ticho ako voš pod chrastou, keď majú stovky hektárov takto nepriznanej pôdy a bez nájomných vzťahov.
Toto ukazuje ešte aj na trošku inú záležitosť, ktorá, a teraz ja nechcem ani vás obviňovať, pretože ani sa nepoznáme, viem, ako fond v tejto chvíli pracuje, na druhú stranu o tých politických tlakoch, tie vždycky boli, sú a budú, viem, že vy im do značnej miery odolávate, mám o tom informácie. Ale je čas zmeniť ekonomické podmienky pre nájom poľnohospodárskej pôdy vo vlastníctve štátu, alebo v správe SPF. Nájmy, reálne nájmy sa dnes pohybujú kdesi úplne inde, ak budem teda hovoriť o tržných nájmoch. A neviem, prečo by sa nemal štát správať tržne, tržne a keď zoberiem tabuľky, ktoré sú len prílohou správy, tak tam mám vlastne manuál, 36 eur za hektár v nitrianskom okrese, keď nájmy sa tam pohybujú päťkrát viac, reálne nájmy sa tam pohybujú päťkrát viac. Novozámocký okres 51, už to je aká disproporcia medzi Nitrou a Novými Zámkami. Ja viem, že ma budú v istej chvíli ako ľudia preklínať, ale ja som tiež poľnohospodár a ako netrápi ma to, pretože už bolo dosť takýchto ťahov, až podťahov a konečne treba urobiť v tomto systém, poriadok a samozrejme zvýšiť aj tržby pre štát a samozrejme, to by zasa viedlo k rýchlejšiemu vykonávaniu ROEP-ov, pozemkových úprav, to je zdroj na tieto operácie.
Ešte trošku štuchnem ani nie do osieho hniezda, ale zrovna do hniezda sršňov a to poľovníctvo a nájmy poľovné. Ja som bol vtedy štátny tajomník, keď sme zdvihli, rapídne sme zdvihli ceny nájmov za poľovné celky a myslím si a ja si za tým stojím, že to boli reálne ceny. A teraz vám len poviem štyri čísla, ktoré v správe sú a ktoré si ktokoľvek môže prečítať a môže si ich porovnať, aké sú rozdiely a to je, ja som nepozeral, kedy sú robené zmluvy, ale jasne to naznačuje na to, ako v rozličných časoch boli robené nájomné zmluvy, to znamená, že niektoré dobiehajú a niektoré sú už nanovo a budem hovoriť iba o tých, ktoré sa dajú exaktne v tej správe vyčísliť, nepozeral som sa do vašich zmluvných vzťahov ani účtovníctva. Banskobystrický okres a budem hovoriť iba o nájme lesného pôdneho fondu LPF, v Bystrici je nájom za hektár poľovného pozemku 9,22 eur, v Liptovskom Mikuláši 18,50 eur, v Prešove 0,21 eur, v Trenčíne 0,27 eur a sú to oblasti, ktoré keď ich z poľovného hľadiska porovnám, ktoré sú porovnateľné. Sú to nejakého druhu jelenie oblasti, to znamená, že porovnávam porovnateľné.
Tu sú ďalšie zdroje, ďalšie zdroje na to, aby ste jednoducho mohli lepšie, efektívnejšie hospodáriť a samozrejme a ani nikoho neukracovali, nikoho neuprednostňovali. Samozrejme, že viem, že to sú nie vaše hriechy, že sú to hriechy iné, iných ľudí, ktorí lobovali, ovplyvňovali, atď., ale tu je pes zakopaný, v týchto dvoch číslach a vôbec si nemyslím, že štát nemá mať pôdu, myslím si, že má mať pôdu a že tá pôda je dôležitá v istej chvíli na to, aby štát vedel pružne reagovať na mnohé veci, ale je problém s reštitúciami a ja som sám už kedysi nahováral ľudí, že jednoducho mali vytvoriť asociáciu a mali zažalovať Slovenskú republiku. Pretože je dvadsaťpäť rokov po revolúcii, majetky boli zobraté zo dňa na noc, alebo z noci na deň, ale, ale návrat ani po dvadsiatich piatich rokoch a tam je maslo na hlavách pozemkových úradov, ale sčasti aj SPF v minulosti, ale samozrejme sa to stále ťahá.
No a rád by som sa dočkal, na záver poviem, rád by som sa dočkal času, kedy budú všetky zmluvy, to znamená, zmluvy o nájme poľnohospodárskej pôdy na poľnohospodárske využitie, zmluvy o lesnej pôde a tak isto aj o nájme pre poľovné účely, práva výkonu poľovného, že by boli zverejnené a že by boli dostupné tak, ako sú všetky zmluvy na internete, aby sme jednoducho videli. No, no sú, len sú tak zašifrované, že sa k nim ťažko dostať, to znamená, bežný človek sa k nim nedostane. My sa k nim dostaneme tak, ale, ale bežný človek sa k nim nedostane, to znamená, že toto by bol ideálny stav, keď jednoducho by toto bolo evidentné a ľahko dostupné. To znamená, možno treba zvýrazniť na tej, na tej vašej stránke, že...
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis