Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2015 o 12:19 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2015 12:19 - 12:21 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Takisto chcem apelovať na štandardné politické strany, ktoré sú zastúpené v parlamente, aby využili túto možnosť a urobili v systéme poriadok, pretože vidíme, že v tom hodinovom stroji verejnej správy jednoducho sa dajú nasypať také kamene, taký štrk, ktorý jednoducho zastaví a potom, samozrejme, nielenže znefunkční, ale aj spochybní celý systém fungovania a spochybňuje potom úlohu každého stupňa politikov. To znamená, od tých politikov v samospráve, regionálnej samospráve a v parlamente.
A ak teda nevnímate tú politickú mienku, ktorá je o politikoch všeobecne, tak je problém, že ju nevnímate, pretože takýmto spôsobom, ak nebudeme robiť poriadok takýmito novelami a takýmito zmenami, tak jednoducho ešte sa bude stále zhoršovať, pretože tých pokusov o všelijaké možné konštrukcie, ktoré budú vedieť ovplyvňovať a zneužívať rozpočet, bude stále pribúdať, pretože tá ľudová umelecká tvorivosť jednoducho je neobmedzená. Vy viete a každý vieme, že zo skúsenosti, ktorú sme prežili, ja som 16 rokov bol v samospráve v obci a ďalších 12 rokov prakticky v samospráve v regióne, takže viem, o čom hovorím. A keď budeme hluchí a slepí, tak toto sa nezastaví, toto bude len pokračovať. A je jedno, že či to bude politický reprezentant, alebo to bude nezávislý reprezentant. Ale je na nás, na zástupcoch štandardných politických strán, aby sme to v tejto chvíli zmenili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.3.2015 11:42 - 11:47 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, pán predkladateľ, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, je zaujímavé, ako sa od roku 1990 vyvíja spravovanie a nechcem to nazvať, ako demokracia na Slovensku, lebo niekedy mám pocit, že demokracie už máme na Slovensku príliš a že sme vlastne prekročili istú medzu, čomu sa dá ešte hovoriť demokracia. Ale všetky tieto spoločné závady, ktoré vnímame a ktoré vlastne je taký istý posun hraníc, permanentný posun hraníc možného, vlastne je o výbave ľudí, o tom, kto vlastne spravuje ako poslanec alebo ako primátor, starosta obce a mestá a o tom, čo si vlastne dovolí. Lebo ponímanie, že čo nie je zakázané, je dovolené, vlastne opantáva potom konanie takýchto ľudí.
A žiaľ, namiesto vylepšovania sa situácia zhoršuje. Zhoršuje sa aj tým, že okrem straníckych reprezentantov, ktorí kandidujú na takéto posty, prichádza aj skupina nestraníkov, ktorí hovoria, že všetci straníci konajú zle a sú viazaní a tak ďalej, a tak ďalej a ukazuje sa, že ani táto cesta nie je správnym vykročením a nie je dobrým vykročením a nezaručuje, že sa nebudú dopúšťať ľudia v samosprávach a vôbec, všelikadiaľ, kde sa vôbec môžu dostať, že sa nebudú dopúšťať nezákonností, prečinov a nedisciplinovanosti. Vždy je to o výbave, vždy je to o tom, čo sú ľudia schopní a myslím v tom teraz, v tej rovine toho zlého, čo sú schopní urobiť.
Samozrejme, že vždy takíto ľudia potrebujú okolo seba aj pomáhačov, pretože mnohokrát sú to ľudia, ktorí sú nezdatní a nevedia spravovať a preto potrebujú okolo seba "odborníkov", ja tomu hovorím nohsledov, dalo by sa ešte aj inak povedať, ale to už sa dá len pri pive a títo ľudia potom následne to, čo tu kolega hovoril v úvodnom slove, potom musia dostať tú svoju dávku, tú svoju odmenu za nohsledstvo, ale bez ohľadu na to, že čo sa deje s obecným alebo mestským rozpočtom, bez ohľadu na to, že už nemá mandát na takéto úkony, bez ohľadu na to, že jednoducho mnohokrát je kasa zadĺžená zlými rozhodnutiami, zlými krokmi, a preto dochádza práve k výmenám na postoch primátorov a starostov.
Áno, niekedy sa nedajú veci poriešiť zmenami zákonov alebo novými zákonmi, že stačilo by obyčajné desatoro a niekedy prehnúť cez koleno, vyprášiť a poslať preč. Keďže to takto nejde, pretože to je zakázané, už jednoducho rešpektovať desatoro je nemoderné, tak potom sa musia riešiť veci legislatívnymi úpravami, množia sa zákony, ktoré aj tak sa nedodržiavajú. Táto naša novela, tento, toto predloženie takéhoto, úpravy funkčnosti a obmedzenia kompetencií a vôbec, možnosti a podpisovania, vlastne vyplynulo z toho, čo som doteraz povedal, že z takéhoto pokusu počínania odplatiť sa ľuďom, ktorí mi pomáhali pri lotrovstvách a samozrejme zaviazať sa firmám alebo podobným spriazneným dušiam ešte na ďalšie obdobie, aby mohli čerpať z obecných alebo mestských rozpočtov na tzv. zazmluvnené vzťahy.
Čiže snažíme sa to takýmto spôsobom vyjadriť a predložiť. Neviem, či získame podporu, pretože tí, ktorých sa to týka, majú aj svojich teda priateľov a majú ich aj tu, aj v tomto parlamente, čiže ja by som rád, aby sa takéto niečo ustanovilo a aby sme jednoducho obmedzili, keď nevieme inak obmedziť činnosť starostov po volebnom neúspechu, to znamená od dňa, alebo po dni volieb, aby sme aspoň takýmto spôsobom veci uregulovali.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.3.2015 10:03 - 10:16 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nie je vás tu veľa prítomných, ale tým, ktorí sú prítomní a možno aj predkladateľom trošku spôsobím šok. Šok pohľadu z druhej strany.
V roku 1968 Slovensko ako súčasť Československa okupovali sovietske vojská. Po roku 2002, keď bol prijatý zákon o ochrane prírody, 5-tis. ochranárov okupovalo Slovensko, okupujú ho dodnes. Okupujú ho zvláštnych spôsobom, že všetci vlastníci, užívatelia lesnej a poľnohospodárskej pôdy sa stali vazalmi zákona 543. Vazalmi ministerstva životného prostredia, ktoré každý rok znižuje rozpočet a urobím vám také krátke antré do tejto problematiky.
Tisíc sto jedenásť maloplošných území o výmere 111 298 ha plus 8 545 ha ochranného pásma. Chránené územia, deväť národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí, spolu tisíc stodesať hektárov, tisíc, milión, pardon, 1 110 599 ha, čo je 22,65 % územia. Potom máme mokrade, kde 22 sú medzinárodné významné lokality, 72 národne významných, 467 regionálne významných, 1 050 lokálne významných, dokopy 203 945 ha, čo je ďalších 4,2 územia. Potom sú územia, ktoré patria do Natury, to znamená, že to sú už medzinárodne, s medzinárodným pohľadom a do toho chránené vtáčie územia sú 41 lokalít a územie európskeho významu 473 lokalít, dokopy v celkovej výmere 1 860 000 ha.
Nemal by som s tým problém, všetko je v poriadku, len sa mi tu núti a núka jedná otázka: čo by bolo k ochrane, keby sa predchodcovia boli správali veľmi zle, špatne, nezodpovedne, poškodzujúco a podobne?
Z národnej stratégie ochrany biodiverzity, z materiálu vyplýva požiadavka na ochranu biodiverzity v troch kategóriách, a síce program starostlivosti o chránené územia, program starostlivosti o druhy rastlín a živočíchov, program záchrany osobitne chránených častí prírody a krajiny. Rozpočtovo zabezpečených je 57 656-tis. eur, úlohy v schvaľovacom procese sú za 479 141-tis. eur a úlohy v prípade získania zdrojov sú za 406 799-tis. eur. Dokopy je to zhruba miliarda eur, ktorá by mohla, mala, neviem, prísť ako finančný zdroj na ochranu biodiverzity v týchto troch kategóriách.
Pán kolega Fecko, včera som vyjadril podporu k zákonu, ktorý bol pod parlamentnou tlačou 1418, vzhľadom na veľmi ušľachtilý cieľ a síce akceptáciu a ochranu vlastníckych a užívateľských práv. Pri zákone 543 a všetkých ďalších novelách došlo a dochádza neustále k permanentnému porušeniu všetkých ustanovení, ktoré sa týkajú ochrany vlastníctva a užívateľských práv. Poviem prečo.
Z tých území, ktoré som vám vymenoval, od roku 2002 bolo spracovaných, manažment, program manažmentu tohto územia, alebo týchto území dokopy 22. Všetci ostatní, ktorí jednoducho vlastnia pôdu, alebo užívajú pôdu alebo lesné pozemky, sa stali vazalmi, pretože sa automaticky na nich vzťahujú všetky opatrenia najvyššieho stupňa ochrany a nevedia, čo majú robiť a čo je možné a čo je nemožné, pretože všetky ochranárske inštitúcie, vrátane ministerstva životného prostredia, za 10 rokov, viac ako 10 rokov, nedokázali a nemali záujem spracovať manažment ochrany pre tieto územia. To znamená, všetci sme sa stali vazalmi.
Na druhej strane pýtam sa zopár ešte otázok, ktoré budú smerovať k veciam a k tomu, čo tu zaznelo pred chvíľkou, ornitológovia, ochrana územia a podobne. Pýtam sa, ako sa dostanú krúžky na nohy mnohých vtákov, ktoré sú následne vypúšťané do prírody? A ja poviem ako. Tým, že ochranári vyberú hniezda, odnesú vajcia do Zoologickej záhrady Praha, okrúžkujú, následne vypustia do prírody bez akéhokoľvek povolenia, papiera, vstupu a neviem, čohokoľvek. To je jedna metóda práce.
Druhá metóda práce je zabrániť a chodiť a udávať všetkých tých, ktorí čokoľvek robia iné, čo sa zeleným nepáči. To predsa nejde. Oni sami strácajú svoju vážnosť vzhľadom na aktivity, ktoré robia. Vzhľadom na chýbajúce manažmenty na tak významných plochách, sa v tejto chvíli stalo a keď sa vážne a konečne sa primäme k tomu, že sa prehodnotia územia a prehodnotia sa predmety ochrany, zistíme, že vďaka takémuto, prepáčte za výraz, idiotskému návrhu a idiotskému správaniu sme stratili na mnohých územiach predmet ochrany. Neexistuje už rastlina alebo živočích, ktorý tam predtým bol. Prepáčte, že zvyšujem hlas, ja som ho prvýkrát v tomto parlamente zvýšil, ale tieto návrhy ma fakt čertia, pretože to, čo sa udialo, ja to fakt hovorím, že to je okupácia územia tak, ako to bolo v 1968.
Nateraz prehľad zrušených chránených území sú dve, prosím pekne, dve, po prehodnotení. Aktualizovaných sú tri a to, čo počúvam a vidím, čo sa týka činnosti ďalej, je apetít na ďalšie chránené územia, na ďalšie rozširovanie.
A teraz trošku z tej druhej strany, lebo v paragrafe päťdesiat, myslím, že šesť a 59 zákona ochrany prírody sa hovorí o kompenzácii ujmy, ktorá, ktorá vlastne prichádza do úvahy pri uvalení, ja to tak nazvem, uvalení rozličného stupňa ochrany na jednotlivé územia. A použijem nič iné, nič viac, nič menej, to, čo malo byť vypracované, na každé územie v rámci manažmentu mali byť vypracované aj zhodnotenia dopadov obmedzení vyplývajúcich z hospodárenia. Štátna ochrana prírody spracovala až dva takéto modely, až dva takéto modely. Jeden model sa týka územia Zvolen Boky, ktoré malo charakter chránených, ochranného, ochranného lesa, to znamená, že les, ktorý vlastne spevňuje nejakú lokalitu, chráni ju pred eróziou, to znamená, že nie je to produkčný les.
Toto územie má výmeru 153,93 hektára a bola vypočítaná ujma 860 000 korún, to je starý materiál, to znamená v prepočte 25 866 eur na decénium, pretože sa robia decéniálne leso-hospodárske plány, dneska sa už nazývajú inak. To znamená, že je to 18,5 eura na rok a hektár.
Poviem príklad, ktorý je takisto z tohto istého zdroja. Lesy Ihráč časť Mláčik, kde už sa jednalo o kvalitné produkčné lesy, ktoré majú svoje vážne špecifiká a kde ujma bola zrátaná na 9 354 165 korún, to znamená 311 805 eur na územie 67,44 hektára. To znamená, 462 eur na rok a hektár. Keby toto mali lesníci, verte, že by sa v slovenských lesoch nekradlo. Verte, že by sa v slovenských lesoch rozvešiavali búdky, verte, že by boli lesné cesty vyzametané, verte, že by sa zberali všetky možné semienka, všetko, čo patrí k takýmto stupňom a k takejto kultivovanej činnosti.
Čo majú lesníci? Obmedzenia, prenasledovanie a neustále urážky na svoju adresu, že sú tí, ktorí sú nezodpovední pri správe lesa. A teraz, to sa nejedná len o lesníkov súkromných. O takéto ujmy prichádzajú aj Štátne lesy Slovenskej republiky, lebo sú to taký istý podnikateľský subjekt, ako hociktorý iný. Obdobne sa to deje v poľnohospodárstve, pretože vplyv nedá sa, samozrejme, že som čítal územia, vtáčie územia a podobné časti, mnohé lúky sú v takom stupni ochrany, že bez problémov, napríklad vnútrozemské slance. Štvrtý stupeň ochrany, zaradené v nature. Vyplatené za tie roky nula. Nula. V prvom momente napadnutý, spravovanie toho územia, doterajšie, dokedy to bolo chránené, následne hops, uvedomili si, no iba takým spôsobom, že sa tam pasú ovce, sa to dá zachrániť a ten spôsob sa potom rozšíril a teraz ho manažujú takto, aj ďalšie územia obdobného typu na Slovensku a takto sa ich snažia revitalizovať.
Posledná časť je z materiálu Návrh rozpočtu kapitoly Ministerstva prostredia Slovenskej republiky na roky 2015 až 2017, kde veľmi zvýrazneným tučným písmom, ešte aj podčiarknuté pre prvok 0750501, je takýto text: "Vzhľadom na nízky navrhovaný limit bežných výdavkov ústredného orgánu nebude možné vo vzťahu k vlastníkom pozemkov realizovať žiadny nástroj náhrady pri obmedzovaní bežného obhospodarovania zámeny pozemku za iný vhodný pozemok vo vlastníctve štátu, nájom pozemku, výkup pozemku do vlastníctva štátu, zmluvná starostlivosť.". Čiže nič.
Čiže ešte raz. Prepáčte, uvedomte si všetci, ktorí máte čo do činenia s ochranou prírody, že možno som dneska prehnal slová a zámerne, ale že všetci užívatelia a vlastníci sa stali vazalmi. Takto to ďalej nejde. Štát jednoducho porušil ústavné práva každého, kto vlastní a porušuje ich dodnes bez akéhokoľvek mihnutia okom kohokoľvek a tých päťtisíc ochranárov si mädlí ruky. Nie, takto to už nebude môcť ísť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.3.2015 9:42 - 9:44 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážená pani predsedajúca. Kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby vlastne boli prerokované v ústavnoprávnom výbore, Výbore Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, tieto návrhy. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30. apríla a v gestorskom výbore do 4. mája.
Poprosím, aby ste otvorili rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.3.2015 18:20 - 18:21 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nebudem tu mať dlhé reči. Návrh sa mi celkom pozdáva. Ak by prešiel do druhého čítania, sú tam veci, ktoré možno treba vylepšiť.
Ale v konečnom dôsledku návrh má odvahu riešiť to, čo sa tu jednoducho vymklo z rúk. A to je monopolné správanie všetkých prenosových sústav, tých aj nadzemných, aj podzemných, ale v prvom rade nadzemných, pri ktorých napríklad rozšírenie ochranného pásma pred pár rokmi pokladám za veľmi nezmyselné. A keby mali platiť takéto náhrady, tak by vôbec nepožadovali takéto rozšírenie. Ďalšia vec, ktorú ešte spomeniem, je, že pri udržiavaní práve tohoto sa správajú veľmi nekultúrne. To znamená, že nielenže likvidujú tie nálety, ktoré majú povinnosť likvidovať, ale správajú sa aj tak, že likvidujú aj iný majetok bez náhrady. A často sa stáva, keďže outsourcinguje sa vlastne takáto služba, že jednoducho vstupujú na pozemky bez toho, že by si jednoducho len ohlásili vlastníka alebo užívateľa: „Počúvaj, ty hlupák, ideme k tebe, musíš nás trpieť."
Takže dá sa tento návrh podporiť s tým teda, že ešte niektoré veci sa dajú potom vylepšiť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2015 17:01 - 17:03 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No ja si myslím a chcem vás trošku, kolegovia aj z klubu, tak napraviť. Veď jedná sa... Poprosím, keby ste trošku zjednali nápravu, aby tu bolo tichšie, pani podpredsedníčka, lebo sa nedá hovoriť. Ďakujem pekne, že som si to zjednal. Poprosím.
O takú vec sa jedná, že treba napraviť tú chybu, ktorá sa vklinila do systému pri tej rýchlej koncepcii alebo antikoncepcii tvorby. To znamená, ešte nemôže byť vytvorená energetická koncepcia, až vtedy, keď tí, ktorí mali získať, či solárky alebo bioplynky, až keď ich získajú. A tento úkon je smerujúci k tomu, aby ich získali. Lebo také absurdity, aké nastali pri tej urýchlenej tvorbe zákona, že sedliaci sa stali len a len pri bioplynkách vazalmi a že jednoducho sú tam nádenníci. A keď si pozriete tie veľké bioplynky, ktoré nezmyselne vznikli v produkčných oblastiach a nasávajú silážnu kukuricu z výmery desaťtisíc hektárov, tak tam sú majiteľmi energetických zariadení ľudia z distribučiek. Podobne je to pri solárnych. To znamená, že, kolegovia, ja vás len chcem vyviesť z omylu. Toto je potrebná úprava, ktorú urobili kolegovia, a toto, čo vy chcete, to ešte nedozrel čas. Až keď to príde do jedného košiara a keď to získajú tí praví vlastníci, potom sa môže vytvoriť energetická koncepcia pre Slovensko. Ale aká bude cena energie, potom sa už nepýtajte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2015 14:35 - 14:36 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Uvedený príklad možno dáva nádej, že aj na Slovensku sa to raz podarí a že si uvedomia všetci, že treba sa dištancovať od takto mimoriadne závažných štátnych trestných činov, štátom organizovaných. Je možné, že vzhľadom na to, akú mala Argentína históriu inú, ako sme mali históriu my, že oni si to predsa len o nejakých pár rokov uvedomili skôr. Mne to tak vychádza, že ešte jedno volebné obdobie musí byť KDH trpezlivé, lebo tých pohrobkov vtedajšej vlády a vtedajšieho HZDS je ešte stále veľa aj v radoch vládnej strany. To znamená, že oni majú problém s tým. Ja si to takto vysvetľujem. A preto je riešenie asi, buď počkať ešte, alebo, ak budeme neúspešní, alebo druhá alternatíva je tak ako pri ostatných možných zákonoch, my sami, to znamená SMER. Ak teda v prvom rade teraz tomu je také návestie, zmena názvu SIS, tak v druhom kole môže prísť takýto návrh z ich vlastných radov a potom oni budú tí, ktorí sa postarajú o čistenie našej histórie novodobej, aby sme jednoducho nemali žiadnu čiernu bodku a nemuseli sa hanbiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.3.2015 11:43 - 11:45 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Je zvykom v tomto parlamente, že najzaujímavejšie príspevky nemajú publikum a nemajú poslucháčov. A doslova sa mi tlačí až taká myšlienka, že za pána poslanca Hubu sa ospravedlniť za to, že unúval počas svojho vystúpenia, neviem, asi 20-minútového, toto ctené spoločenstvo svojím vystúpením, pritom myslím si, že takéto myšlienky a takéto analýzy mali predchádzať akémukoľvek a majú predchádzať akémukoľvek zákonu, ktorý jednoducho zbrusu mení celý systém. A tu boli ponúknuté cez analýzu, ktorú prezentoval, poctivé riešenia, ktoré napriek všetkému, tak ako povedal kolega Mičovský, neprinesú vždycky ten 100-percentný úspech, ale prinesú rapídne zlepšenie a samozrejme, že v prvom rade vedú k tomu, že sa všetko vracia, kam sa má, a na druhú stranu vychováva tento systém. Vychováva.
Ja ďakujem za to, že to takto pán kolega predniesol, a verím, že by v budúcnosti takýto spôsob mal aj pre nás prínos a mali by sme sa k takémuto niečomu dostať, pretože ten zákon, ktorý prijímame, nie je dobrý. Nie je dobrý. Myšlienka spočiatku bola dobrá, ale to, čo je výsledkom, je absolútne niečo iné a to ukáže čas. A aj debaty, ktoré som mal aj včera, aj dneska s niektorými poslancami SMER-u, ktorí verili, že ten zákon je dobrý, a ktorí zároveň aj spravujú nejaké obce, sú prekvapení, keď ich upozornili a upozornili sme na niektoré pasáže, na niektoré paragrafy, že čo to bude znamenať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.3.2015 17:18 - 17:20 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, kolegovia, nečudujte sa takýmto dvom rozpravám, ktoré dokopy možno v nejakom rozmere päťdesiatich piatich minút predniesli v prvom rade vecné pripomienky, na ktoré vy ste mali dojem, že bolo odpovedané v rámci rokovania výboru. Ja som ten dojem nemal.
V prvom rade, ja si nepamätám zákon, ktorý v nejakom rozsahu z vládnej strany je pripomienkovaný 140 bodmi v štyroch poslaneckých návrhoch, okrem toho ďalšou stovkou, vyše stovkou pripomienok v rámci legislatívy. Samotný jazyk tohto zákona, ja som sa čudoval, že prešiel vôbec cez Legislatívnu radu vlády. Pýtal som sa, cez ktorú legislatívnu, pamätáte sa na to. Lebo toto, aby prešlo, je veľkým počudovaním pre mňa.
Po druhé, dovolil by som si povedať a teraz to zopakujem, že takto formulovaný zákon, ktorý bol predložený do prvého čítania, a následné zmeny, ktoré prešli cez tieto štyri návrhy poslanecké, menil a mení ducha zákona a menil tým pádom, povedal som, že mám pocit, že bolo potrebné obísť mnohé veci a mnohé problémy v pripomienkovom konaní, prípadne v legislatívnej rade, pretože to, čo tu načrtli kolegovia, má jasné rysy monopolného konania, jasné rysy poškodenia práv občana a, samozrejme, to, do akého svetla postavíte starostov, to ukáže.
A to odvolávanie sa na poškodzovanie, ja len pripomeniem: skúste sa spýtať na mladých farmárov, ako sa im darí!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2014 14:10 - 14:11 hod.

Marián Radošovský
182 .
Ďakujem pekne. Pán kolega, ale ty si si nevšimol, že ten zákon o verejnom obstarávaní bol neplánovaný? On bol neplánovaný. Jednoducho všetko ostatné bolo plánované. Apropo, potom v duchu tvojho vystúpenia a v duchu poznámok, ktoré tu zazneli, no ,prepáč, týmto vystúpením si nijako neprispel k odvolaniu Figeľa.
Skryt prepis