Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Ďakujem za otázku. Pán poslanec, súhlasím v tom s vami, že tá otázka je veľmi citlivá. A mali sme aj maximálny záujem citlivo k tejto problematike pristupovať, ale základný cieľ spočíval v tom, že bol eminentný záujem štandardizovať pracovnoprávne prostredie na Slovensku, jednoducho z toho titulu, aby neboli zneužívané mechanizmy, ktorými je napríklad aj možnosť uzavretia dohody zamestnávateľmi.
Myslím si, že snáď ani nie je poslanca v tejto snemovni, ktorý by nemal skúsenosti z toho, že takýto stav v mnohých prípadoch v mnohých firmách nastáva. Spočíva v tom, že zamestnanec obdrží pracovnú zmluvu na minimálnu mzdu a zvyšok mzdy je riešený prostredníctvom dohody, pretože je to pre zamestnávateľa, sčasti aj pre zamestnanca výhodné z hľadiska odvodov, ktoré doteraz platia.
Bol jednoducho záujem tento stav meniť. A nútili nás k tomu aj objektívne skutočnosti, ktoré súvisia so štatistikami, pretože za rok 2011 bolo na dohodách vyplatených takmer 800 mil. eur. A čo je pre nás istý varovný signál, je tá skutočnosť, že podľa štatistík Sociálnej poisťovne pribúda ľudí s minimálnou mzdou. To nie je objektívne dané tým, že by boli vytvárané len takéto nové pracovné miesta. To len potvrdzuje tú skutočnosť, ktorú som pred tým pomenoval, že tento mechanizmus, tento atribút je zneužívaný. A ešte raz hovorím, svedčia o tom aj tieto štatistiky.
Bolo možné uplatniť rôzne prístupy. Jeden z tých bolo zrušenie dohôd ako takých a umožnenie v zmysle Zákonníka práce o čiastkových pracovných úväzkoch riešiť takýto pracovnoprávny vzťah. Zákonník práce to umožňuje, sú tam mechanizmy. A treba povedať, že aj Občiansky zákonník obsahuje ďalšie mechanizmy, kde je možné využiť tieto veci.
Vychádzajúc znovu z porady s našimi sociálnymi partnermi, hlavne pri okrúhlom stole Rady solidarity a rozvoja, na základe vážnych pripomienok viacerých sociálnych partnerov treba povedať, že nielen u klasických zamestnávateľov, ale aj vysokých škôl, cirkví, Slovenskej akadémie vied, jednoducho ďalších inštitúcií, ako je ZMOS, sme pristúpili k istému kompromisu, ktorý súvisí s tým, že zmluvy ako také sme zachovali alebo máme záujem zachovať. Tak predkladáme ten návrh, ale je ich záujem štandardne zodvodovať. Výnimky sa spravili u dvoch sociálnych skupín, to sú študenti a dôchodcovia, kde je cirka polovičný predpoklad odvádzania náležitostí do Sociálnej poisťovne, prípadne zdravotnej poisťovne. To znamená, to je základný prístup.
Riešime túto problematiku v dvoch zákonoch, jeden zákon je ten, ktorý máme v súčasnosti na stole, to znamená zákon o sociálnom poistení, druhý zákon je Zákonník práce, ktorý je teraz predmetom už ukončeného medzirezortného pripomienkového konania, mal by byť predmetom rokovania septembrovej schôdze Národnej rady. Môžem len povedať toľko, že zatiaľ je tam zásadný rozpor z pohľadu sociálnych partnerov, z hľadiska tripartity, odborári stále majú názor, že by sa mali zmluvy ako také úplne zrušiť a malo postupovať v zmysle Zákonníka práce, možností, ktoré v podstate platia v celej Európe, pretože, pripomínam, túto formu uplatňuje v Európe Česká republika a Slovenská republika, je to isté dedičstvo z minulosti. A treba povedať, že po celkovom zhodnotení všetkých týchto skutočností sme mali záujem ponúknuť ten kompromisný návrh, ktorý je predmetom rokovania aj tejto schôdze.
Chcem pripomenúť jednu vec, že odvody, to je vlastne cena práce. To znamená, nie celý odvod sa dotýka len zamestnanca alebo len zamestnávateľa. Konkrétne u študentov, čo, myslím, je taká najcitlivejšia oblasť, sa v 7 % týka ten odvod, ktorý bude platiť študent, a tých zvyšných 22,8 % platí konkrétny zamestnávateľ. Osobne si myslím, že zvýhodnením týchto dvoch sociálnych skupín plníme istú úlohu a istý záväzok pre mladých ľudí, u ktorých je záujem, aby získali pracovné návyky, aby využili aj túto možnosť a eventuálne si aj pomohli počas štúdia finančnými prostriedkami, ktoré cez to získajú. No a zas treba úprimne povedať, aj prax ukazuje, že je veľmi veľa pracovných miest, ktoré sú v maximálnej miere vhodné na dohodu pre dôchodcov, pretože vykrývajú istý priestor, ktorý nie je možné vykryť štandardným pracovnoprávnym vzťahom, pretože obsahuje isté iné náležitosti.
To znamená, že ak by som to mal celé zhrnúť, jedným zo základných cieľov je zabezpečenie zrovnoprávnenia pri platení poistného z rôznych druhov príjmov rôznych skupín občanov, aby daňovo odvodené zaťaženie bolo pri jednotlivých skupinách občanov porovnateľné a nedochádzalo k profitovaniu jednej skupiny voči druhej, zjednotenie postupu pri určení vymeriavacích základov na zdravotné poistenie a na sociálne poistenie, čo je aj predpokladom pre ročné zúčtovanie, ktoré by sme radi v budúcom roku aj napriek tomu, že UNITAS ešte nie je funkčný, v podmienkach Sociálnej poisťovne zaviedli, pretože všetky štatistiky predpokladajú, že aj na tomto by sa mohlo získať ďalších 40 mil. až 50 mil. eur, čo doteraz nedokážeme vzhľadom na to, že nie sme schopní toto zúčtovanie urobiť. Toľko asi odpoveď na tú vašu otázku.
Vychádzajúc z toho, že sme aj osobne mali možnosť hovoriť, viem, že vám v značnej miere ide hlavne o študentov a tú vekovú hranicu. Konkrétne ste pomenovali tretí stupeň vysokoškolského vzdelania, to znamená doktorandov. Mali sme si možnosť povedať, že tam istá možnosť riešenia je z hľadiska náležitostí. Odborný tím, s ktorým spolupracujem aj pri rozprave, ktorá tu prebieha, aj vzhľadom na niektoré návrhy, ktoré tu vznikli, každopádne pripraví isté úpravy aj do tohto článku. A sú dve možnosti, že buď rozšírime diapazón a zvýhodníme skupinu vo veku 15 až 18 rokov, čo je tá najmladšia možná kategória ľudí, ktorí môžu dohody užívať, alebo sa budeme potom venovať možnosti, ktorú ste navrhli vy. Pre túto chvíľu tá problematika nie je uzavretá a bude predmetom aj ďalšieho odborného zhodnocovania u mojich spolupracovníkov, ktorí sú odborne na to fundovaní. Skončil som, pani podpredsedníčka.
Skryt prepis