Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.9.2012 o 14:36 hod.

JUDr.

Ján Richter

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 13.9.2012 14:45 - 14:48 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku, pani poslankyňa. Na budúce hádam budeme trošku viacej komunikovať pred samotnou schôdzou a mnoho vecí si v tomto smere dokážeme zodpovedať. Ale samozrejmá vec, že plne rešpektujem vaše právo na otázky a mám záujem v maximálnej miere objektívne odpovedať.
Vážená pani poslankyňa, dotácie na podporu rekondičných aktivít seniorov sa podľa zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny poskytujú od roku 2011. V predchádzajúcich rokoch boli poskytované z rozpočtu kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na základe schváleného zákona o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok. Výdavky v sume 18 mil. slovenských korún, čo predstavuje v eurách 597 491 eur, a to len Konfederácii odborových zväzov na rekondično-rehabilitačný pobyt pre občanov nad 18 rokov poberajúcich plný starobný dôchodok, respektíve plný výsluhový dôchodok alebo plný invalidný dôchodok, ak neboli zamestnancami, fyzickými osobami, ktoré podnikali, alebo neboli samostatne zárobkovo činnými osobami. Konkrétne čísla sumy pre Konfederáciu odborových zväzov Slovenskej republiky: v roku 2010 suma poskytnutej dotácie predstavovala výšku 579 410 eur, skutočne bola vyčerpaná táto suma vo výške, ako bola poskytnutá; v roku 2011 to bola suma vo výške 463 200 eur, skutočné čerpanie bolo vo výške 307 500 eur, vrátená dotácia bola vo výške 155 700 eur; v roku 2012 bola poskytnutá suma vo výške 325 000 eur. Skutočné čerpanie bude môcť byť vyhodnotené až na konci tohto kalendárneho roka.
Jednote dôchodcov Slovenska v roku 2010 nebola poskytnutá dotácia. V roku 2011 poskytnutá suma vo výške 125 000 eur, skutočne čerpaná suma 124 960, vrátená suma vo výške 40 eur. Pre rok 2012 suma poskytnutá v dotácii 200 000 eur. Opätovne, vyhodnotenie, skutočné čerpanie môže byť až na konci tohto kalendárneho roka.
Skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 13.9.2012 14:45 - 14:48 hod.

Ján Richter
Ďakujem pekne. Môžem len potvrdiť slová pána predsedu výboru.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2012 14:36 - 14:37 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Vážený pán predseda sociálneho výboru, ďakujem za otázku. Mohol by som vám poskytnúť veľmi rozsiahlu odpoveď, v ktorej by som podrobne rozobral neštandardné, v niektorých prípadoch možno až veľmi neštandardné, ustanovenia dnes účinného Zákonníka práce v porovnaní s rovnakými kódexmi v iných európskych krajinách. Zastávam však názor, že návraty do minulosti sú niekedy veľmi neproduktívne. A ja si už dnes dovolím považovať terajší dobiehajúci Zákonník práce za vec minulosti.
Pozrime sa spoločne radšej dopredu a ponúkam vám teda porovnanie pracovného práva v krajinách Európskej únie s novým návrhom Zákonníka práce, ktorý, ako verím, po prijatí v tejto snemovni bude účinný od 1. januára budúceho roku. Môžem vás, ako aj ostatných poslancov a odbornú i širokú verejnosť, ubezpečiť, že nový Zákonník práce bude spĺňať všetky štandardy moderného, európskeho, pracovného práva. Môžem to povedať aj preto, lebo sme sa pri jeho príprave inšpirovali aj s takýmito porovnaniami. Môžem to povedať aj preto, lebo sme túto novelu konzultovali aj s odborníkmi z Medzinárodnej organizácie práce a ich stanovisko jednoznačne potvrdzuje úplný súlad nášho návrhu nielen s dohovormi Medzinárodnej organizácie práce či európskymi smernicami, ale aj modernými trendmi v pracovnom práve v iných európskych krajinách.
Ale budem konkrétny. Novelou Zákonníka práce napríklad spresňujeme definíciu závislej práce tak, aby sme ako v iných krajinách Európskej únie jasne odlíšili postavenie osoby, ktorá vykonáva prácu v pracovnom pomere, a osoby, ktorá vykonáva prácu ako samostatne zárobkovo činná osoba v zmysle občianskoprávnych, prípadne obchodnoprávnych záležitostí. Aby teda nedochádzalo napríklad k tzv. núteným živnostiam. To je jeden z dôvodov, prečo sme tento, túto časť Zákonníka práce novelizovali. Podľa toho, ako ponúkame ten návrh do novely zákona, nám boli právne predpisy ponúknuté a sú platné napríklad v Nemecku, Francúzsku alebo v Taliansku.
Novela Zákonníka práce tiež zavádza povinnosť prerokovať so zástupcami zamestnancov, čiže odborármi alebo zamestnaneckou radou, návrh na skončenie pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Táto úprava je štandardom napríklad v Nemecku.
Zástupcom zamestnancov sa posilňuje právo na spoluzodpovednosť v dôležitých, a spolurozhodovanie o dôležitých otázkach týkajúcich sa pracovnoprávnych podmienok konkrétneho podniku.
Veľká kritika sa na nás valí kvôli obnoveniu súbehu výpovednej doby a odstupného. Vraj sa tým predraží zamestnávanie, vraj takto ohrozujeme konkurencieschopnosť slovenských podnikov. Takto sa vytvára dojem, že je to niečo, čo zvyšok Európy nepozná, lenže to nie je pravda. V niektorých krajinách poznajú odstupné siahajúce až do výšky niekoľkých desiatok mesačných platov. Opakujem, niekoľkých desiatok mesačných platov. My počítame s maximálnym odstupným vo výške štyroch mesačných platov, a to po odpracovaní dvadsiatich rokov zamestnanca v jednej firme. Súbeh odstupného a výpovednej doby pritom nemajú len krajiny, ktoré sa dostali do ekonomických problémov, čo nám opozícia často vyčíta, ale aj tie, ktoré môžeme považovať, použijem výraz, za ťahúňov európskej ekonomiky. Príkladom môže byť opäť Nemecko, Rakúsko či Francúzsko.
Práve po vzore nemeckého pracovného práva sme tiež zmenili a zvýšili, a to treba povedať, hlavne v prospech zamestnávateľov flexibilitu úpravy konta pracovného času, ktoré poznáme okrem iného aj ako flexikonto. Predĺžili sme vyrovnávacie obdobie z dvanásť až na tridsať mesiacov za podmienky dodržania maximálnej dĺžky priemerného týždenného pracovného času v rozsahu dvanásť hodín. Znova sme aplikovali túto skúsenosť z nemeckého právneho poriadku.
Štandardom Európskej únie je aj uvoľňovanie zamestnancov a zástupcov zamestnancov na výkon ich činnosti tak, aby mohli lepšie vykonávať svoju činnosť.
Na týchto niekoľko príkladoch som, dúfam, jasne ukázal, že nový alebo navrhovaný Zákonník práce bude z európskeho pohľadu normálnym a štandardným pracovnoprávnym kódexom. A počas práve prebiehajúcej rozpravy, ako aj počas diskusie vo výboroch a v druhom čítaní v pléne bude určite počuť aj o ďalších príkladoch dokladujúcich súlad nášho návrhu s pracovným právom z ďalších krajín Európskej únie.
Skončil som.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 13.9.2012 14:36 - 14:37 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, áno, v súlade s § 98 zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní a neskorších predpisov som podpísal poverenie na vykonanie mimoriadneho dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb u poskytovateľa sociálnej služby Stredisko sociálnej pomoci mesta Košice, Garbiarska č. 4, Košice. Predmetom dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb je preverenie dodržiavania zákona o sociálnych službách a všeobecne záväzných právnych predpisov pri poskytovaní sociálnej služby v zariadení pre seniorov a v zariadení opatrovateľskej služby a spôsobe jej vykonávania, najmä z hľadiska dodržiavania základných ľudských práv a slobôd.
Výkon dohľadu sa začal realizovať 12. septembra tohto roku. O výsledku z vykonaného dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb v danom zariadení po jeho vyhodnotení budem informovať aj verejnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2012 14:36 - 14:37 hod.

Ján Richter
Veľmi rád odpoviem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2012 14:36 - 14:37 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, úvodom by som rád povedal, čo je cieľom tohto projektu, respektíve tejto výzvy. Cieľom vyhlásených výziev je najmä podpora osamostatnenia sa mladých dospelých a pomôcť im po opustení detských domov adaptovať sa v reálnom živote. Našou snahou je prostredníctvom finančnej podpory realizovania týchto projektov predísť tomu, aby sa stali sociálne vylúčenými títo adepti.
Minulý mesiac bolo zasadnutie výberovej komisie pre výber a schvaľovanie projektov pre výzvy 2.1 a 3.2 na podporu osamostatnenia sa mladých dospelých. Členovia výberovej komisie navrhli na schválenie v rámci opatrení programu 2.1 celkom deväť projektov v celkovom objeme 729 004 eura. Nevyčerpané finančné prostriedky použiť na ďalšie výzvy, v rámci opatrení 3.2 a schváliť dva projekty v rámci opatrení 3.2 v celkovej výške 168 542, 16 eur. Zároveň ďalší projekt podaný v rámci opatrenia 3.2 neschváliť z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov a zároveň zaradiť do zásobníka projektov v prípade, že jeden zo žiadateľov v rámci výzvy opatrení 3.2 nepodpíše následne zmluvu o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov, bude oslovený a vyzvaný na realizáciu projektu. Uvedené projekty budú postupne zazmluvňované.
Dovoľujem si vás informovať, že toho času prebieha ešte proces overovania postupov na riadiacom orgáne. Podľa systému riadenia štrukturálnych fondov a kohézneho fondu pre programovacie obdobie rokov 2007 až 2013, nakoľko nie je ukončený celý hodnotiaci proces, ten končí vydaním rozhodnutí o schválení, prípadne neschválení žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného prostriedku, nemali by sa dovtedy zverejňovať schválené výšky nenávratného finančného prostriedku, ani mená prijímateľov.
Skončil som.
Skryt prepis
 

13.9.2012 14:22 - 14:24 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, relevantne by mali odpovedať zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska, ktorých sa to dotýka. Každopádne si však myslím, že jeden z problémov je asi aj ekonomika obcí ako takých, ale môžem podať informáciu v kontexte tejto otázky, že z pozície rezortu práce a sociálnych vecí pripravujeme v rámci prostriedkov z eurofondov, to znamená, že v rámci Európskeho sociálneho fondu Národný projekt podpory rozvoja opatrovateľskej služby, ktorým by sa mala podporiť dostupnosť tejto komunitnej služby ďaleko širšiemu počtu klientov, ktorí sú na túto pomoc odkázaní, aj s výraznou finančnou podporou z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu. Zámerom tohto projektu je vytvoriť stovky nových pracovných miest pre obce. Našou podmienkou však bude po poskytnutí týchto prostriedkov v rámci eurofondov, aby obce dokázali udržať tieto pracovné miesta systémové aj pre ďalšie obdobie.
Toľko.
Skryt prepis
 

13.9.2012 14:21 - 14:22 hod.

Ján Richter
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, v roku 2011 obce poskytovali opatrovateľskú službu 14 477 klientom, opatrovateľskú službu poskytovalo 6 274 zamestnancov obcí, z toho na plný úväzok 2 638 osôb.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2012 9:01 - 9:10 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky v súlade s Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky na roky 2012 až 2016.
Predložený návrh zákona vychádza z dvoch základných postojov, ktoré chce vláda Slovenskej republiky presadzovať v oblasti regulácie pracovnoprávnych vzťahov.
Po prvé, právna úprava pracovnoprávnych vzťahov musí byť nastavená tak, aby vytvárala rovnováhu medzi právami a povinnosťami zamestnávateľa a zamestnanca. Pri príprave návrhu zákona sa do úvahy brala aj právna úprava Európskej únie, Rady Európy a Medzinárodnej organizácie práce, ako aj skúsenosti z iných členských štátov Európskej únie, a aplikačné problémy v praxi, ktoré bolo potrebné odstrániť.
Po druhé, osobitný dôraz je potrebné klásť na prerokovanie pracovných podmienok v rámci sociálneho dialógu so zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov. Cieľom prekladaného návrhu zákona je z tohto dôvodu snaha o posilnenie sociálneho dialógu. Pri príprave návrhu zákona Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky uskutočnilo viacero stretnutí so sociálnymi partnermi v rámci vytvorenej pracovnej skupiny, na ktorých boli prerokované navrhované zmeny Zákonníka práce. Ministerstvo pozorne zhodnotilo postoje sociálnych partnerov k týmto zmenám, pričom niektoré z postojov sociálnych partnerov boli premietnuté do predloženého návrhu zákona.
V nadväznosti na vyššie uvedené sa v návrhu zákona upravuje najmä: Spresniť definíciu závislej práce s cieľom zabrániť obchádzaniu Zákonníka práce cez ustanovenia Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka, ak je zreteľné, že práca vykonávaná fyzickou osobou vykazuje charakteristiky práce, ktorá má prvky nadriadenosti a podriadenosti, a teda ide o závislú prácu, ktorá má byť vykonávaná v pracovnoprávnom vzťahu.
Po ďalšie, znížiť rozsah a doby reťazenia pracovných pomerov uzatváraných na určitú dobu, aby sa zabránilo ich nadmernému reťazeniu tam, kde na to sú objektívne dôvody.
Po ďalšie, zaviesť právo zástupcov zamestnancov prerokovať okamžité skončenie pracovného pomeru a výpoveď zo strany zamestnávateľa, aby mali možnosť ovplyvniť rozhodovanie zamestnávateľa o tom, či a ako sa skončí pracovný pomer.
Ďalšia zmena súvisí so zavedením súbehu výpovednej doby a odstupného pri skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov a zo zdravotných dôvodov, ako formu odškodnenia za to, že pracovný pomer skončil predčasne. Pri zavedení súbehu sa do úvahy zobrali aj postoje sociálnych partnerov ohľadom potreby, potreby flexibility, ako aj zásluhovosti pri jeho priznávaní.
Ďalšia zmena súvisí s neobmedzovaním náhrady mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru len na deväť mesiacov, ale umožniť súdu, aby zvážil okolnosti prípadu, na žiadosť zamestnávateľa rozhodol o znížení, respektíve nepriznaní náhrady mzdy za čas presahujúci dvanásť mesiacov a nepresahujúci tridsať šesť mesiacov.
Ďalšia zmena súvisí so zabezpečením väčšej flexibility pre zamestnávateľov, a to úpravou konta pracovného času tak, aby bolo možné využiť vyrovnávacie obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov a podmienky dodržania maximálnej dĺžky pracovného času 48 hodín týždenne v priemere, čím sa zároveň neprekročí maximálna dĺžka priemerného týždňa pracovného času požadovaného smernicou Európskej únie.
Po ďalšie, používať tradičné vymedzenie časového úseku nočnej práce medzi 22.00 hodinou a 6.00 hodinou ráno.
Po ďalšie, ustanoviť, aby zástupcovia zamestnancov mohli spolupracovať o normách spotreby práce, ktorých nastavenie má vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zamestnancov. V tejto súvislosti sa v článku V navrhuje novelizovať zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce ustanovením kompetencie inšpektorátov práce rozhodovať o normách spotreby práce, ak nedôjde k dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov.
Po ďalšie, ustanoviť, aby sa na zamestnancov vykonávajúcich práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, vzťahovali aj ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde. V tejto súvislosti sa v článku VI navrhuje novelizovať zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde.
Ďalšia zmena sa týka zabezpečenia zásady, že Zákonník práce má ustanoviť minimá a maximá a nemá umožniť odchylné dojednanie so zástupcami zamestnancov v neprospech zamestnancov.
Po ďalšie zrušiť povinnosti odborovej organizácie preukazovať svoju reprezentatívnosť u zamestnávateľa, ktorá vyžaduje identifikovanie členov odborovej organizácie vzhľadom na to, že podľa Ústavy Slovenskej republiky má každý právo rozhodnúť sa, či zverejní, alebo nezverejní svoje členstvo v odborovej organizácii.
Ďalšia zmena sa týka nápravy úpravy postavenia a pôsobnosti zástupcov zamestnancov na pracovisku tak, aby mohli lepšie vykonávať svoju činnosť. Súčasne sa navrhuje v článku II. novelizácia zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v súvislosti s úpravou pracovného pomeru na určitú dobu hlavného kontrolóra obce. V článku III. novelizácia zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky v súvislosti s úpravou rodičovskej dovolenky a zrušením služobného pomeru v skúšobnej dobe s tehotnou policajtkou, policajtkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou policajtkou. V článku IV. sa navrhuje novelizovať zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v súvislosti s obmedzeniami pracovných podmienok dohodnutých v kolektívnej zmluve vo vzťahu k niektorým vedúcim zamestnancom.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, uchádzam sa o podporu predloženej novely Zákonníka práce v prvom čítaní. Skončil som, pani podpredsedníčka Národnej rady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.8.2012 18:55 - 18:59 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, odzneli vystúpenia v rozprave v druhom čítaní o návrhu zákona o sociálnom poistení. Ja by som veľmi stručne, ale o to úprimnejšie chcel poďakovať, že na rozdiel od rozpravy v prvom čítaní tá rozprava v druhom čítaní bola ďaleko iná, bola vecnejšia, bola k meritu veci, k zákonu ako takému. Oceňujem, že viacerí diskutujúci mali ambíciu sa pripraviť na tú rozpravu, doštudovať nejaké veci, analýzy, štatistiky. Toto všetko by som chcel vzhľadom na to, ako som vystúpil po prvom čítaní, v tomto prípade v maximálnej miere oceniť.
Podľa všetkého prejde nejaký polrok a my opätovne budeme mať ambíciu predložiť do tejto snemovne novelu tohto zákona. Chcem len zvýrazniť ten prísľub, ktorý som dal vzhľadom na tretí pilier a inštitút minimálneho dôchodku, na ktorom v podstate sa už robí. A niekedy v prvom polroku budúceho roku mal by byť opätovne predmetom riešenia tejto snemovne.
Chcem ubezpečiť Národnú radu, že tie pozmeňujúce návrhy, ktoré odzneli, aj spolu so svojimi kolegami z ministerstva práce a sociálnych vecí podrobne zhodnotíme. A pripúšťam, tak ako tu bolo povedané, že z nich viaceré podporíme alebo odporučíme podporiť v Národnej rade za predpokladu, že nemenia základnú filozofiu zákona, ale naopak, vecne vylepšujú jeho obsah.
Keď som spomenul svojich kolegov z ministerstva práce a sociálnych vecí, neodpustil by som si, keby som aj z tohto miesta im nepoďakoval za prácu, ktorú pred týmto odviedli, pretože táto novela obnášala veľmi veľa práce relatívne v krátkom období a ja si aj z tohto miesta vážim tú prácu, ktorú odviedli.
K tomu priebehu toho hlasovania. Chcem ubezpečiť, že v žiadnom prípade nebudem mať záujem, aby pokračovalo to, čo tu fungovalo v minulom volebnom období, že a priori ak predložila opozícia nejaké návrhy, boli odmietnuté len preto, že boli opozičné. A som presvedčený, že to nebude platiť len v prípade novely tohto zákona, ale aj pri ďalších zákonoch, ktoré bude vláda predkladať do snemovne na schválenie.
Zároveň mi dovoľte na záver, aby som potvrdil záujem, ktorý prezentoval pán premiér, ktorý som ja vo svojom vystúpení potvrdil, prizvať všetky poslanecké kluby z Národnej rady Slovenskej republiky do prípravy obsahu ústavného zákona, ktorým by sme riešili dlhodobú stabilitu dôchodkového systému na Slovensku, samozrejme, reálne predpokladám, v náväznosti na vyrovnaný rozpočet, ktorý by mal byť na to podmienkou.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem pekne, že som mohol stráviť s vami tých 8 či 9 dní, ďakujem aj všetkým tým, ktorí mali plánované dovolenky a museli reagovať na stav, ktorý tu je, a k tomu prispôsobili svoj ďalší život. No u mňa to stálo asi kolienko, pretože pokiaľ ide o ten meniskus, tak jeho riešenie musím odložiť niekde asi na budúce leto a dovolenku.
Ale chcem vás úplne na záver požiadať, aby sme zavŕšili ten proces tým, že sa uchádzam o vašu podporu pri schvaľovaní novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis