Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2014 o 10:01 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2014 10:37 - 10:38 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, máte v plnej miere pravdu v tom, že rozhodujúce obdobie na to, aby mohol byť pozemok alebo nárok oprávnený, musel byť zoštátnený do 1. januára 1990. Ale pýtam sa, keď v roku 1994 súdy Slovenskej republiky preriedili majetok v bývalom Vojenskom obvode Javorina, tak ako je splnená litera zákona? Aj toto je ten skutočný dôvod. A ten chaos, ktorý sa do toho vniesol vďaka tomu vojenskému katastrálnemu úradu, že by bolo asi naj, fakticky najlepším riešením, keby ten bod č. 19 išiel von, pán minister by doniesol komplexné riešenie. Možno aj priznať, že vo Vojenskom obvode Javorina treba postupovať od samého začiatku z pucu nanovo, pretože, teda tak, aby každý vlastník bol uspokojený, pretože týmto, čo urobil vojenský katastrálny úrad v roku tisíc deväťsto, teda po roku 1997, je absolútne v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, a toto nie je možné opo-me-núť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2014 10:01 - 10:02 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, nie som rád tomu, že reštitúcie a prinavrátenie majetku sa stávajú predmetom politického boja. Tu je technický problém. Ten technický problém vznikol na vojenskom katastrálnom úrade. Tam, kde vymazali všetku evidenciu. A možnože, byť na vašom mieste, by som povedal kolegovi Pucimu, že vlastníctvo nevzniká zápisom do katastra, ale aj dedičské konanie, dedičské rozhodnutie potvrdené súdom, aj nezapísané do katastra je právom vlastníctva. Do roku 1992 nebolo treba zapísať nič do katastra. A to vlastníctvo je nescudziteľné a nespochybniteľné. A slovenské súdy v tomto takto rozhodujú. Problém je, že tento návrh sa týka len úzkej časti reštitúcie a tých, ktorí sú pôvodní vlastníci, nepodali žiadosť, tých vôbec nerieši.
Preto ešte raz apelujem na vás a budem donekonečna apelovať, aby ste priniesli komplexné riešenie vysporiadania vlastníctva na vojenskom, bývalom Vojenskom obvode Javorina tak, aby ich vlastníctvo bolo naozaj vysporiadané a uspokojené.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2014 9:54 - 9:56 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, v prvom rade dovoľte, aby som poďako..., sa poďakoval za to, že podporíte a politická strana SMER a jeho poslanci podporia ten pozmeňujúci návrh, aby sa, aby sa doplnilo tak, ako ste sa vyjadrili.
V druhom, ja som nemal snahu predkladať teraz žiadny návrh. Ja som vás poprosil, aby sme spoločne hľadali aj s občanmi, ktorých sa to dotýka, riešenie na daný stav. Podotýkam, ešte aj novela z roku 2008, ktorá bola prijatá za prvej Ficovej vlády, hovorila o tom, že ministerstvo má povinnosť vysporiadať, majetkoprávne vyrovnať do 31. decembra 2012 za majiteľov vo vojenských obvodoch, teda aj v Javorine.
To, že zmazali evidenciu a vydali céčkové parcely, veľké pozemky, to je stav, ktorý sa vytvoril. Bezpochyby za to nemôžete ani vy, nemôžem ani ja, za to môžu tí ľudia, ktorí to na vojenskom katastrálnom úrade, toto vytvorili. Dnes je na nás, či vytvoríme také riešenie, aby sa vlastníci dostali k majetku v ROEP-ku, zapísanú, nezapísanú, vlastníctvo pôvodným vlastníkom. Ako dáte pôvodným vlastníkom, ktorí majú dedičské konanie potvrdené súdom? Vy im zoberiete ten majetok. Možnože tí, ktorí požiadali o reštitúciu, tí možnože dostanú, ale tí, ktorí majú dedičské konanie, tí nie. A práve preto som vám, na vás apeloval, aby ste toto stiahli, ten bod č.19, a radšej doniesli kompletné, nanovo, z pucu pripravený návrh, ako riešiť problém ako komplex.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2014 9:46 - 9:48 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Lebocký, keby ma vo sne niekedy napadlo, že tým, že z Úradu geodézie a kartografie sa prenesú veci na vojenský katastrálny úrad a cestou naspäť v tomto procese sa stratia pôvodné parcely, tak by som na to reagoval. Ale táto skutočnosť vyšla najavo až vtedy, keď to vojenský kataster v plnej miere začal uplatňovať. Ako, verte mi, že v roku 2003, keď sme zákon, keď som zákon tu v Národnej rade obhajoval, že týmto občanom treba vrátiť majetok, tak by ma to vo sne nenapadlo, že to v armáde niekto dokáže takto skomoliť a že sa bude snažiť aj v roku 2003, 2008, 2010 užívacie právo štátu postaviť nad právo vlastníctva. To je to smutné a v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.
Preto sa ešte raz na vás obraciam, kolegyne, kolegovia aj zo SMER-u, dajme ten bod č. 19 von z návrhu bez náhrady a, pán minister, vás by som chcel požiadať, keby ste priniesli komplexné riešenie vysporiadania vlastníctva v bývalom Vojenskom obvode Javorina. Toto sa nedá vyriešiť podľa mňa len postupom alebo pohľadom riešime reštitúcie, riešime dedičské konania alebo tých, ktorí boli vysťahovaní. Treba to vyriešiť en bloc a minister pôdohospodárstva má toto v kompetencii, pretože za to zodpovedá v zmysle kompetenčného zákona. Je to proces v rámci normálneho legislatívneho procesu pripomienkového konania tak, aby sa aj vlastníci k tomu mohli vyjadriť, nielen tak, že na poslednú chvíľu tu niekto hodí to na stôl Národnej rade, ako pozmeňovák na poslednú chvíľu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2014 9:10 - 9:39 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia. Máme na stole tlač 833, ktorou sa mení a dopĺňa zákon 330/1991 Zb. a 180/1995. Dámy a páni, do tohto takmer bezproblémového vládneho návrhu pozmeňujúcim návrhom kolegov zo SMER-u na výbore sa dostal pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka Vojenského obvodu Javorina. Je to bod spoločnej správy č. 19, ktorý týmto zároveň navrhujem na vyňatie na osobitné hlasovanie. A budem navrhovať, aby sme, aby Národná rada tento bod zamietla. Je to len 5 riadkov, ale dotýka sa to 24 obcí a viac ako 31 000 hektárov pôdy.
Spôsob, ktorým chce ministerstvo, pretože som presvedčený, že to nie je návrh z nápadu kolegov Lebockého a Puciho, ale skôr z ministerstva, chce riešiť problém, ktorý sa vytvoril na Vojenskom obvode Javorina viac-menej po roku 1997. Dovoľte, aby som pripomenul, prečo je tento stav a prečo ho chceme riešiť. Tento stav vznikol v roku 1997, teda po 2. októbri 1997, vtedy, keď vtedajšia Mečiarova vláda zákonom 281/1997 zrušila pôvodný zákon o vojenských obvodoch, prijala nový a ustanovila vznik vojenského katastrálneho úradu. Vojenský katastrálny úrad a jeho ľudia sa správali ako komunisti v čase kolektivizácie. Užívateľský vzťah povýšili nad vlastnícky. Aby ste mali jednoduchú predstavu, tak pôvodné malé švíky, čo každý vlastnil, otočili papierom a povedali, že túto veľkú parcelu vlastní štát. Postupom času, tak ako vlastníci sa zaujímali o svoj majetok a dostali k svojmu majetku, respektíve dostali zadosťučinenie v podobe v roku 2002 v rozhodnutí, že Vojenský priestor Javorina bude prebytočný a v roku 2011 sa vojenský priestor, teda k 1. 1. 2011 vojenský priestor aj zanikol. Lenže v reštitučnom procese, ktorý sa začal v roku 2003, nikto, ani ja vo svojom najhoršom sne by som si nebol pomyslel, že vojenský kataster sa bude správať ako komunisti a povýšia užívateľský vzťah nad vlastnický. Pretože keby reštitúcie boli zamerané na to, že vrátime každému to, čo bolo zobraté, a nie podiel na veľkom, tak dnešný problém na stole nemáme. To je skutočný problém.
Preto sa nazdávam, že celý tento proces, by bolo najlepšie prijať nové zákonné ustanovenia, zákonné rámce, ako ho treba vyriešiť, ale nie takýmto spôsobom, že to dostanú poslanci v laviciach pred druhým čítaním, ale v procese, v riadnom pripomienkovom konaní, aby sa mohli k tomu vlastníci vyjadriť. Pretože reštituovaný má byť majetok, ktorý bol zoštátnený. Ale zoštátnený, pýtam sa, bol ten majetok štátny vo vojenskom priestore Javorina? Som presvedčený, že v mnohých prípadoch nie. To, čo začal, začala Mečiarova vláda, zdá sa, že Ficova chce dokonať. Prečo? Kým tým, ktorým majetok bol zhabaný a skutočne prevedený na štát, a požiadali o vrátenie, možno sa týmto procesom, ktorý je tu navrhnutý, sa aj dostane zadosťučinenie. Tí, ktorí žili v domnení a žijú v tom, že ich vlastníctvo, teda potvrdené súdom Slovenskej republiky aj z rokov 1994, je právoplatné, nescudziteľné a v súlade s ústavou, o to nemohli prísť, tak sa mýlia, pretože keď tento postup sa bude uplatňovať, oni o ten majetok prídu. Bavíme sa o dvadsiatich katastroch, z ktorých ľudia nikdy vysťahovaní neboli. Pretože vojenský priestor Javorina sa, včleňuje do seba 24 katastrálnych území, z toho štyri dediny úplne vysťahovali niekedy v rokoch ´52 - ´53 pri vzniku vojenského obvodu. To sú vlastníci, ktorí dostali nejakú tú náhradu aspoň v podobe bývania, čiastočne aj náhradu v podobe pozemkov, a potom sú to vlastníci, ktorým zabrali ten majetok z tých dvadsiatich katastrov polovicu, dve tretiny, jednu tretinu systémom vtedy zaužívaným: socialistické užívanie je nadradené nad právo vlastniť. Nič sa s tým nedialo.
Prečo si to trúfam povedať, že nič sa s tým nedialo? Veľmi jednoducho, i keď zákon 169/1949 hovoril, že po vyznačení vojenského obvodu majetok prechádza na štát, ale mali byť splnené ďalšie skutočnosti, ktoré však ale od prijatého samotného zákona z roku 1949 nikdy uplatnené nebolo. O tom svedčí aj pozemko-knižná vložka z Jakubian, ktorú mám v ruke, a môžem citovať z nej rôzne zápisy, ktoré boli vyznačené, dedičské konanie z roku ´76, ´75, ´73 či ´80. Keď do pozemkovej knihy zapisovali dedičské konania, tak sa pýtam, prečo si niekto myslí, keď zdedil pôdu, že by o to mal prísť? Dokonca mám pred sebou uznesenie súdu, ktorý potvrdzuje dedičstvo zo Starej Ľubovne z 30. októbra 1994, teda z obdobia, keď platila Ústava Slovenskej republiky, ktorá bola prijatá v roku 1992.
Prečo tento stav nastal? Tento stav nastal preto, lebo zákonom 281/1997 vtedajšia Mečiarova vláda vytvorila vojenský kataster, teda kompetencie správy majetku aj na úseku katastra previedla na ministerstvo obrany. Ministerstvo obrany zriadilo katastrálny, vojenský katastrálny úrad, ktorý všetky údaje geodézie a kartografie zobral, preniesol do vojenského katastra a šmahom ruky zmazal. V tej chvíli všetko bolo štátne. Ale ako sa mohlo stať, že je štátne, a dneska na to pozeráme, že je to štátne? Dovoľte, aby som zacitoval z vtedy prijatého zákona z § 11 ods. 2: "Ak nehnuteľnosti a práva k nim a právo k vodám nachádzajúce sa na území vojenských obvodov zriadených podľa doterajších predpisov do nadobudnutia účinnosti tohto zákona nie sú vo vlastníctve štátu, ministerstvo ich majetkoprávne vyrovná do 31. decembra 2012." Opakujem, ministerstvo ich majetkoprávne vyrovná do 31. decembra 2012. Takto znel zákon v roku 1997. Od roku 1997 do roku 2002 žiadne majetkoprávne vyrovnanie nenastalo. V roku 2002 bolo prijaté rozhodnutie o zrušení Vojenského obvodu Javorina, že je prebytočný. Od tej chvíle litera zákona o vojenských obvodoch a o práve vyvlastňovať alebo zoštátniť je irelevantná. To znamená, že keď ministerstvo obrany vlastníkom nezaplatilo, nevydalo rozhodnutie o prepadnutí veci, tak takýto majetok nikdy prepadnutý ani byť nemohol. Preto spôsob a reštitúcie, ako sa riešia, že na základe umelo vytvorených "céčkových" parciel, teda veľkých honov, a nie pôvodných švíkov, je veľmi zlým krokom.
Že majetky vo vojenskom obvode neboli vysporiadané, o tom svedčí aj zákon z dielne prvej Ficovej vlády, a to zákon 149/2008, ktorý menil pôvodný zákon 281/1997, a citujem opäť novelu § 11 ods. 2, ktorý znie od roku 2008: "Ak nehnuteľnosti a práva k ním a práva k vodám na území vojenského obvodu, ktoré môže byť vo vlastníctve štátu, nie sú k 1. máju 2008 vo vlastníctve štátu, ministerstvo ich majetkoprávne vyrovná do 31. decembra 2012." Píše sa v zákone 2008, keď v roku 2002 už bolo prijaté rozhodnutie o prebytočnosti a o tom, že Vojenský obvod Javorina zaniká. Že nie je potrebný pre účely štátu. Kto sa tu zahráva s vlastníkmi? O reštitúciu v roku 2003 požiadali tí vlastníci, ktorí sa domnievali, že ich majetok prepadol, ale vlastník, ktorý bol presvedčený o tom, že jeho dedičské konanie, potvrdené vtedy súdom, je právoplatné, nescudziteľné, v súlade s Ústavou Slovenskej republiky garantované, tak tí o to prišli. Možno, že minister pôdohospodárstva Jahnátek zabudol na to, že v osemdesiatych rokoch zdedil po svojich predkoch a zabudol to dať do majetkového priznania, ale vlastníci v Javorine na to nezabudli. A dnes, keď prijmeme návrh, ktorý je tu v bode č. 19 spoločnej správy, tak vytvoríme akýsi pomocný register, ktorý bude slúžiť na reštitučné vysporiadanie. Preto hovorím, že tí, ktorí si podali žiadosť, tak tým vytvoríme pomocný register, podľa ktorého ich odškodníme. Tí, ktorí právom žiadajú svoje svoje vlastníctvo a očakávali, že v roku 2011 zanikne vojenský priestor a automaticky zanikne takzvané socialistické právo užívania a oni sa k svojmu majetku dostanú, tak zrazu pri vrátení majetku, vrátení dokladov z vojenského katastra na normálny kataster, tak zrazu zistili, že tá evidencia je doslova a dopísmena vybielená. To znamená, neexistujú švíky, existuje jedna veľká parcela. A tá parcela nemá tú istú veľkosť, ako bolo kedysi vydeklarované. Takýto problém nie je v tejto krajine okrem Vojenského obvodu Javorina. Všade, kde sa urobilo ROEP, všade, kde sa urobila reštitúcia, je normálne každému vrátená reštitúcia bez akýchkoľvek problémov. Len tým, že v roku 1997 sme dovolili, alebo Národná rada dovolila vytvoriť vojenský kataster a prepísali a povýšili užívateľský vzťah na veľkých celkoch na právo vlastníctva štátu, je a bola zmazaná vôbec pôvodná evidencia, mohol nastať tento stav. Mám za to, že pokiaľ Národná rada prijme toto uznesenie alebo toto riešenie, tak Slovenskej republike bude hroziť rad tisícov súdnych sporov zo strany oprávnených vlastníkov, ktorí majú dedičstvo potvrdené súdom Slovenskej republiky ešte aj z ´94. roku, teda z obdobia, keď Ústava Slovenskej republiky im právo dediť garantovala.
Dovoľte, aby som zacitoval Ústavu Slovenskej republiky čl. 20. "Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje." Dovoľte, aby som položil otázku, ako máme zaručené dedenie, keď dedičské rozhodnutie zapísané v pozemno-knižnej vložke alebo potvrdené súdom v ´94. roku dnes bez ďalších rozhodnutí, bez ďalších dokladov považujeme za nulitné? No nijako. Ako je možné hľadieť na majetok štátu, ktorý nadobudol v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky? Pretože aj štát je majiteľom, ani jeho majetok nemôže byť povýšený nad majetok ostatných osôb. V roku 1997, teda následne sa dostal do majetku štátu majetok, na ktorý nikdy rozhodnutie o prepadnutí nebolo vydané. Nikdy kompenzácia v zmysle čl. 4, teda čl. 20 ods. 4 ústavy kompenzácia a primeraná náhrada vlastníkovi poskytnutá nebola. Pretože čl. 4 (pozn. red.: správne má byť - "ods. 4") hovorí, že "vyvlastnenie, alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu". Pýtam sa, aká primeraná náhrada bola poskytnutá vlastníkom z Vojenského obvodu Javorina v rokoch ´97 až 2002? Aké rozhodnutie bolo vydané o prepadnutí v prospech štátu, aby sme naplnili literu Ústavy Slovenskej republiky? Kolegyne, kolegovia, žiadne. Preto nie je možné hľadieť na to, že týmto ľuďom bol majetok zoštátnený a teraz si môžu o to požiadať v reštitučnom konaní. Tobôž nie, keď tento proces a tento stav sa vytvoril po roku 2002, o čom svedčí aj zmena z roku 2008, že ešte aj v tom čase majetok občanov vo vojenskom priestore bol. Tak ako je na to možné dnes zabúdať? Ako sa mohol niekto prihlásiť o reštitučný majetok, ktorý prepísali na majetok štátu až v roku 2008, 2009? Nikto veštiacu guľu nemá, aby vedel toto dopredu povedať.
Dovoľte, aby som zacitoval aj článok druhý, teda ods. 2 čl. 20: "Zákon ustanoví, ktorý ďalší majetok okrem majetku uvedeného v čl. 4 tejto ústavy je nevyhnutný na zabezpečenie potrieb spoločnosti, rozvoja národného hospodárstva a národného záujmu môže byť iba vo vlastníctve štátu, obce alebo určených právnických osôb. Zákon tiež môže ustanoviť, že určité veci môžu byť iba vo vlastníctve občanov alebo právnických osôb so sídlom v Slovenskej republike." Ako je možné, že v platnosti Ústavy Slovenskej republiky niekto v roku 2008 a následne bez vydaného rozhodnutia na majetok, o ktorom vláda rozhodla, že je prebytočný, teda Vojenský obvod Javorina, bude postupovať alebo chce uplatňovať takýto prístup? No nijako. To sa nedá inak povedať, len zoštátnenie súkromného majetku viac ako 20 000 hektárov. To sa inak nedá povedať.
Kolegyne, kolegovia, nezazlievam, a povedal som to aj mojim kolegom na výbore, že súhlasím so zámerom riešiť problém vo vojenskom priestore Javorina, len je treba dodať, že aj cesta do pekla je vydláždená dobrým úmyslom. Aj toto riešenie je cestou do pekla. Je cestou do pekla preto, lebo časti vlastníkov vyrieši problém a väčšinu tých vlastníkov, ich pripraví o majetok. Prečo to chceme robiť? Nikde v zákone ani v roku 1997 nebolo povedané, že bez akéhokoľvek rozhodnutia môže prejsť vlastníctvo na štát. Tento stav, aký dnes je, vytvára pre ministerstvo obrany priestor, aby mohol predávať majetok osôb, ľudí, občanov tejto krajiny, ktorí majú vlastníctvo. Dnes ministerstvo obrany predáva nehnuteľnosti, ktoré vlastní v bývalom Vojenskom obvode Javorina. Predáva k tomu aj časť pozemkov. Pokiaľ by predalo pozemok pod budovou, by som s tým súhlasil. Ale predávať väčšiu plochu poľnohospodársku, lesnú a ostatnú pôdu, tak dovoľte, aby som vyjadril, že s tým neviem súhlasiť. Všade v normálnom procese reštitúcie, kde majiteľom bola iná právnická osoba než štát, teda mohli to byť, ako príklad uvediem, poľnohospodárske družstvá, keď si reštituent podal žiadosť o reštitúciu na pozemkový úrad, kým reštitúcie neboli ukončené v danom katastri a daného pozemku sa týkali, dovtedy súdy Slovenskej republiky súhlas na prevod zostatku bývalého urbariátu nikomu, správcovi nedali. Preto by bolo nesmierne miestne, keby sme prijali uznesenie alebo novelu zákona, ktorá by ministerstvu obrany zakazovala predávať poľnohospodársku, lesnú a ostatnú pôdu do doby, kým sa reštitúcie vo Vojenskom obvode Javorina nevyriešia. Aby bolo jasné, že nepredá sa a nescudzí sa majetok, ktorý môže patriť konkrétnej fyzickej osobe.
Vytvoriť register, návrh, ktorý je predložený v čl. 19, hovorí o tom, že vytvorí sa údajný, platný ku dňu prechodu vlastníctva dotknutého pozemku na štát, z tohto sa má vytvoriť nejaký register. Kladiem si otázku po tom, čo som študoval všetky tie zákony, kladiem si otázku, je to roku 1949, keby bol prijatý prvý zákon o vojenských obvodoch? Je to rok 1952 či 1953, keď Vojenský obvod Javorina vznikol? Je to rok 1997, keď bol novelizovaný a prijatý zákon 281? Aký je to rok, kolegyne, kolegovia? Ku ktorému roku, ku ktorému dňu má prejsť alebo má byť vytvorený ten register? K štyridsiatemu deviatemu? Vtedy Vojenský obvod Javorina vyhlásený nebol. Vo vyhlásení vytýčené hranice neboli. O tom svedčia aj zápisy v pozemkovej knihe, že štyridsať osem rokov slovenské súdy a notárstva normálne bežným pásom "dedili" majetok vo vojenskom priestore Javorina. Keď to v tom období nebolo vykonané, tak k tomu dátumu sa nazdávam, že nemôžme to dať. Nemôžme ísť do roku 1953, ´52 alebo ´49, keď vtedy pozemkové knihy predeďovali. Poprieme dedičstvo za štyridsaťosem rokov potvrdené súdom? To snáď nie. Bude to rok ´97? Bude to rok ´98? Ako je možné, že dnes sa s úsmevom na tvári budeme prizerať na to, že vojenský kataster zmazal všetku evidenciu pôvodných parciel a dnes chceme ísť na céčkové parcely, teda na veľké hony, a budeme prideľovať každému nie jeho pôvodný majetok, ale budeme prideľovať časť na veľkom celku? Prečo? Toto nie je schodná cesta.
Práve preto možno, že by bolo riešením povedať, že vytvorí sa a obnoví sa evidencia na Úrade geodézie a kartografie ohľadne pozemkového práva v daných 24-ch katastroch, ktoré sa dotýkajú vojenského priestoru Javorina, sa obnoví k 2. októbru 1997, teda k dátumu, odkedy je účinný nový zákon 281/1997. Možno, že toto by bolo najideálnejšie. Dokonca som si pripravil aj takýto pozmeňujúci návrh. Ale ešte stále nad tým uvažujem, či prijatie takéhoto riešenia je skutočným riešením. Najlepším riešením by bolo vypustiť vôbec čl. 19, nenahradzovať ho žiadnym iným ďalším riešením a predložiť zo strany ministerstva v riadnom legislatívnom procese tak, aby sa k tomu aj vlastníci z Javoriny mohli vyjadriť, postup, ako treba vysporiadať vlastníctvo vo vojenskom priestore Javorina. Zámerne som použil slovo "vlastníctvo" a nie "reštitúciu" alebo "reštitučný nárok", pretože tento problém nie je možné dnes, sa domnievam, vztiahnuť len na reštitučný nárok. Lebo okrem tých vlastníkov, ktorí sú predmetom reštitúcie, je tu minimálne taká istá skupina, keď nie väčšia, vlastníkov, ktorí majú dedičské konania a môžu zažalovať Slovenskú republiku za to, že im majetok prepadol. A neexistuje, sa domnievam, aj nech slovenské súdnictvo, nech je v akom zlom stave, neexistuje stav, že by týmto vlastníkom nedal za pravdu. Preto by bolo treba prijať komplexné riešenie.
Pán minister, ja by som vás chcel vyzvať alebo poprosiť, skúste to zohľadniť a prídite do konca tohto roku, pretože táto otázka je naliehavá, prídite do konca tohto roku s novým zákonným riešením cez riadny legislatívny proces, ktorý by riešil vysporiadanie vlastníctva a navrátenie vlastníctva v bývalom Vojenskom obvode Javorina. Tento stav by nenastal, keby ministerstvo obrany a jeho úrad geodézie a kartografie, teda vojenský katastrálny úrad, ktorý vytvorili, keby nezmazal pôvodné švíky parciel, tak by tento stav dnes nenastal. Nastal len vďaka tomu, že to bolo zmazané. V krátkosti toľko by som mal v prvej časti pozmeňujúceho návrhu, ktorý je tu predložený v bode č. 19.
Teraz dovoľte, aby som sa zameral na jej druhú časť, citujem: "Obdobne sa postupuje pri usporiadaní pozemku, ktorý z dôvodu technickej úpravy štátnych hraníc prešiel na územie iného štátu a ujma vlastníka dotknutého pozemku nebola kompenzovaná." Pán minister, nech je to z kohokoľvek hlavy, musím povedať, že s touto snahou sa v plnej miere viem stotožniť. Problém je jeden. Ako sa k tomu vlastník prihlási? Totiž či už v roku 1991, keď sa prijímal zákon č. 229, či už v roku 2003, keď sa prijímal zákon 503, reštitučný titul, prechod alebo prepadnutie veci na území iného štátu alebo takýto právny titul na podanie reštitučného nároku nebol. Keď ani v roku 1992, ani v roku 2004 nikto si nemohol podať takýto nárok, tak prečo ho chceme dnes takýmto spôsobom vysporiadať? V tom zozname je päť, desať, pätnásť, sto, dvesto, koľko ľudí, ktorí prišli o ten majetok? Tí, ktorí podali a nespĺňali literu zákona alebo nespĺňali ustanovenia § 6 ods. 1 o tom, že z akého titulu prešiel majetok na štát, a takýto majetok na štát neprešiel, ono prepadol do inej krajiny, tak náhradu, ako chceme vrátiť? Keď by bola, na tom bola politická zhoda v roku 2003, tak by toto ustanovenie v zákone bolo. Keďže, bohužiaľ, nebola na tom politická zhoda, tak to tam ani není. Ale ja sa neobávam pomenovať, že poďme odškodniť tých, ktorí prišli o majetok v Zakarpatskej Rusi. Ani tých, ktorí prišli o majetok pri posune hraníc s Maďarskom. Však ostatne ono je to záväzok Slovenskej republiky z medzinárodných dohovorov, či to s Ruskou federáciou alebo dôverný štrbský dohovor zo štyridsiateho deviateho roku s Maďarskom. Nebojme sa to pomenovať! Len pýtam sa, keď obdobne sa má postupovať aj v prípade u tých reštituentov, ktorých dôvod technickej úpravy štátnych hraníc prešiel na územie iného štátu a takýto právny titul v § 6 zákona 229 ani následne v zákone 503 neexistuje, tak ako je možné, že to ideme teraz niekomu vydávať? Úprimne ešte raz, stotožňujem sa s tým, že tento okruh ľudí by bolo treba odškodniť. Len keď nebol právny titul, tak komu ideme dávať? Možno, že tam budú dvaja - traja alebo koľkí, ktorí podali žiadosť v rozpore, a teraz ministerstvo, respektíve úrady nevedia čo s tým, tak povedia dobre, tak to tam dáme a takto ho vysporiadame. A čo tí, ktorí nepodali, lebo takýto právny titul nebol? Nebolo by správne a spravodlivé vrátiť sa a pomôcť aj tým občanom, ktorí by sa takto mohli dostať k svojmu majetku? Ja si myslím, že takýmto spôsobom by sme mohli odškodniť týchto vlastníkov a ľudí, pretože bez toho asi veľmi ťažko budeme vedieť uspieť a postúpiť ďalej.
Dovoľte, aby som podal pozmeňujúci návrh, a to za čl. IV sa vkladá nový odsek, čl. V, ktorý znie:
"Čl. V
Zákon č. 281/1997 Z. z. o vojenských obvodoch a zákon, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 172/2003 Z. z., zákona č. 149/2008 Z. z., zákona č. 96/2010 Z. z., sa mení a dopĺňa takto:
V § 11 sa dopĺňa nový odsek 3, ktorý znie:
"(3) Ministerstvo na území bývalého Vojenského obvodu Javorina nesmie predávať poľnohospodársku, lesnú a ostatnú pôdu až do ukončenia reštitúcií."."
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2014 17:23 - 17:24 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Hlina, no musím povedať, že naozaj problém a otázka mimoriadneho dovolania zo strany ministra spravodlivosti je veľmi zvláštna. Pán minister spravodlivosti vysiela signál, vysiela signál každému občanovi v tejto krajine. Smerákom, ktorí riadia správu štátnych hmotných rezerv, že v pohode môžu nakupovať obilie za predražené peniaze. Ale rovnako vysiela aj pre vedenie Štátnych lesov, že môžu predávať štátne drevo tak, že za to Štátne lesy nedostanú zaplatené a potom, že nemáme v tejto krajine peniaze na podporu pracovných miest, nemáme peniaze na doplatenie sestričkám, však len v Štátnych lesoch tých 971-tisíc euro, čo sme o ne prišli za nehospodárne nakladanie majetkom štátu, by stačilo ročne za niekoľko 100-eurové prilepšenie pre všetky sestričky v tejto krajine. Nielen pre tie, ktoré robia v štátnych nemocniciach, ale aj v tých neštátnych. No ale samozrejme, úradníci dosadení Ficovou vládou dostávajú signál od ministra spravodlivosti, že nemusíte sa obávať, lebo keď aj súd bude konať a vás odsúdia za nehospodárne nakladanie s majetkom štátu alebo za korupciu, alebo niečo podobné, tak vás sa to týkať nebude. Preto je to smutné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2014 16:57 - 16:58 hod.

Zsolt Simon
Ďakujem pekne. Pán kolega Chren, správne ste poukázali na to, že tu sa všetko šije tak potajomky. Fico poza bučky, pozmeňujúcimi návrhmi prijíma riešenia, kde chce utajovať, kam idú štátne peniaze, kto dostane akú úľavu, takto si kupuje svoje preferenčné hlasy a voličov a sponzorov takto uspokojuje. Ale toto nie je hodné jedného štátnika.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.3.2014 13:10 - 13:11 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dávam návrh, aby minister životného prostredia Slovenskej republiky predložil Národnej rade Slovenskej republiky správu o stave prác a dôvodoch predĺženia lehoty na geologický prieskum uránovo-molybdénových rúr v košickej lokalite Jahodná. Odôvodnenie:
Téma zámeru ťažby trápi občanov Košíc a okolia. Títo občania sa pred časom vyjadrili v petícii, do ktorého sa zapojilo viac ako 110-tisíc občanov daného regiónu a územia Slovenskej republiky. Mám za to, že majú právo sa dozvedieť o skutočných dôvodoch predloženia a práce na projekte ťažba uránu na Jahodnej. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2014 14:58 - 15:00 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem, páni kolegovia. Pán kolega Hlina, no musím povedať, že výsledok je dôležitý. A výsledok bude, že tá, kým vláda Roberta Fica bude, tak tá ťažba bude. Lebo keby Robert Fico chcel, tak prijme na vláde jedno uznesenie, prikáže svojim ministrom a memorandum zrušia a prieskumové konanie zastavia. Ale oni to neurobia. Prečo? No lebo na tom majú záujem. A na, ten záujem sa prejavuje od roku 2008 a 2009, ešte z prvej Ficovej vlády, keď sa na to pozrieme, na všetky dokumenty. Smutné na tom je, že ich nezaujíma ani to, že už súčasné merania rozborov pitnej vody vykazujú vyššie hodnoty radónu a stopových prvkov vo Vyšnom Klátove. Oni ho, počkajú, kým budú absolútne vysoké a v Košiciach každý bude svietiť. Asi tak. Pretože Robert Fico nemá záujem o občanov, on má záujem a je diktovaný od sponzorov. On nemôže odvolať ministra, lebo za ministrom stojí jeho sponzor, ktorý si vybral jeho miesto. Takže asi takýmto spôsobom celé to funguje v tejto vláde.
A ja aj chápem Roberta Fica, že sa chce stať prezidentom tejto krajiny, lebo potom sa, potom nebude závislý až tak od svojich sponzorov, ako je teraz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.2.2014 14:32 - 14:54 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážení páni ministri, kolegyne, kolegovia. Je smutné, že pri odvolávaní a vyslovení nedôvery Robertovi Ficovi, predsedovi vlády Slovenskej republiky, predseda vlády nie je prítomný v sále Národnej rady. Bolo v plnej kompetencii Roberta Fica spolu s jeho straníckym kolegom, predsedom parlamentu zvolať túto schôdzu tak, aby Robert Fico na tejto schôdzi sedieť mohol.
Ale čo už! Robert Fico odkazuje občanom tejto krajiny aj týmto svojím postojom, že jemu nejde o občana, jemu ide o sponzora SMER-u, jemu ide nanajvýš od občana len o jeho hlas a to vo voľbách. Robert Fico je zodpovedný za správu tejto krajiny, je zodpovedný, ako sa občania majú a cítia sa v tejto krajine. A je skutočnosťou, že nie je dobrým premiérom, pretože mu nezáleží na občanoch, ani na verejnom záujme.
Prečo si to dovolím povedať? Robert Fico si vybral svojich koaličných partnerov, nikto mu nenútil na krk v roku 2006. On si vybral SNS, vybral si aj HZDS, pričom poznal ich minulosť. A keď ich poznal, tak vládol s nimi. Zostavil vládu, a preto, aby ich mohol kontrolovať, uplatňoval tzv. krížovú kontrolu. Na ministerstve životného prostredia bol to minister za SNS a štátny tajomník jeden za HZDS, druhý za SMER. Teda pán Robert Fico mal plnú kontrolu, Robert Fico bol ten, ktorý dal návrh na menovanie ministra životného prostredia a na všetkých ďalších ministrov svojej vlády. Ba čo viac, vtedy, keď táto kauza vypukla, a hovoríme tu viac-menej o ministrovi Chrbetovi, minister Chrbet bol už druhým ministrom v poradí na ministerstve životného prostredia. To znamená, že sa začalo striedať, striedanie na ministerstve životného prostredia.
Dovolím si k tomu vystúpiť a vyjadriť sa, nakoľko vo vláde Ivety Radičovej som si sadol na miesto ministra pôdohospodárstva a sedel som na stoličke, na ktorej v predchádzajúcom období vlády Roberta Fica sa vystriedalo viac ako desať ministrov. Lebo boli to ministri pôdohospodárstva, boli to ministri za životné prostredie a boli to ministri za regionálny rozvoj, všetko to sa tam sústredilo.
A teraz poďme sa pozrieť, ku kauze emisie. Kauza emisie vypukla v roku 2008. Ako, vtedy ako člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie aj s kolegom Frešom sme niekoľkokrát urobili poslanecký prieskum. Osobne som niekoľkokrát žiadal Roberta Fica, aby zverejnil utajovaný materiál, ktorý na Úrade vlády prerokovali 15. októbra 2008. Tento materiál znie: Návrh na schválenie predaja priznaných jednotiek AAU. Materiál bol označený ako "NESPRÍSTUPŇOVAŤ". Tí, ktorí mali právo tento materiál sprístupniť, bol minister životného prostredia a predseda vlády. Ani jeden, ani druhý tento materiál nesprístupnili. Sprístupnený pre verejnosť tento materiál je, až odkedy som sa stal na chvíľu aj ministrom životného prostredia a požiadal som o jeho odtajnenie, pretože niet čo skrývať a zakrývať o kauze emisie.
Pokiaľ sa pozriem na tento materiál a budem z neho citovať, tento materiál má uznesenie vlády, ktoré znie: vláda schvaľuje predaj nepridelených častí priznaných jednotiek AAU. Teda emisie. Robert Fico, keď hovorí, že on o tomto obchode nevedel, ani nevedel, ako sa to bude diať a aký má právny základ, tak toto tvrdenie neobstojí, pretože samotný materiál cituje zákon, ktorý v tom čase vďaka zmene, ktorú vykonala jeho vláda rok predtým, umožňuje predávať emisie nasledovne, citujem: "nepridelená časť priznaných jednotiek – môže ministerstvo predať priamo, sprostredkovane alebo na dražbe kvót". Robert Fico vedel, že môže byť predávaná aj sprostredkovane. Robert Fico neustále žiadal od nás, v tom čase od opozície, aby sme dali dôkaz o tom, za koľko sa predávajú emisie. Pričom jeho minister v tomto materiáli uvádza, citujem: "Momentálna hodnota kolíše v rozmedzí cirka 18 až 26 eur za jednotku v závislosti na ponuke a dopytu." Toľko citát z materiálu, ktorý prerokovala vláda.
To, že pán minister, to, že predseda vlády nevedel, že komu sa to ide predávať a ako sa ide predávať, opäť neobstojí, pretože v materiáli sa píše, že kupujúcim má byť spoločnosť Interblue Group LLC, ponúkaná suma 6,05 eur za tonu CO2 jednotiek AAU v disponibilnom objeme pre SR. Tvrdenie kohokoľvek, že nie je možné dokázať spôsobenú škodu, je prinajmenšom zavádzajúce. Zavádzajúce preto, lebo o mesiac po prerokovaní tohto materiálu bola podpísaná kúpno-predajná zmluva, podpísaná ministrom Chrbetom, ktorá hovorí o čiastke 5,05, teda jedno euro za tonu menej, než bolo v materiáli, ktorý prerokovala a schválila vláda Slovenskej republiky. Keď toto nestačí vyšetrovateľom, aby skonštatovali, že došlo k spôsobeniu škody pre občanov Slovenskej republiky, tak neviem čo?! Mnohokrát sme v tom čase počúvali, že akási švajčiarska spoločnosť sa skade zobrala, že si robí nárok a že nemôže mať nárok na kvótu alebo na výkon. Robert Fico v tomto materiáli dostal informáciu, že spoločnosť má zriadenú pobočku pre Európu so sídlom vo Švajčiarsku. Chápem – po tom, ako minister v predchádzajúcej vláde som dal sprístupniť tento materiál a je verejne prístupný medzi prerokovanými materiálmi na portále vlády 15. októbra 2008 a každý si ho má možnosť z tej, stiahnuť, prečítať – chápem, že prečo Robert Fico nechcel zverejniť tento materiál.
Keď to dám do súvislosti s tým, čo povedal kolega Galko, že Robert Fico už dostal spravodajskú správu v roku 2007 o nevýhodnosti tejto zmluvy a tejto transakcie, je jasným dôkazom, že Robert Fico nekonal v záujme občanov tejto krajiny, nekonal v záujme vere..., verejnej, ale v záujme niekoho iného, seba samého alebo niekoho zo sponzorov SMER-u. Robert Fico, keby hneď nemal informáciu v roku 2007 od spravoda..., od svojej informačnej služby o tom, že sa pripravuje takáto nevýhodná zmluva, tak minimálne mal od 15. októbra do 13. novembra 2008 dostatočný časový priestor na to, aby si preveril, že kupujúci je akou spoločnosťou, keď sa i, keď Slovenská republika ide robiť takýto veľký obchod. Mal na to všetky možnosti, či už políciu alebo spravodajské služby, na to, aby si to preveril, že sa jedná o garážovú spoločnosť. Keď Robert Fico nezistil, nekonal, alebo vedel a nezabránil, je vedo..., je zodpovedný za to, že došlo k poškodeniu občanov tejto krajiny.
Mnohokrát Robert Fico zopakoval, že z tohto obchodu politická strana SMER nemala nič. Možno je to pravda, možno nie. Ale je pravdou skutočnosť, že občania tejto krajiny boli poškodení, pretože dostali zarobené menej peňazí, než mali, a ten rozdiel sa dostal niekomu inému do vrecka. Pre mňa je podstatné, že premiér Robert Fico spôsobil škodu občanom tejto krajiny a občania si nezaslúžia mať takéhoto premiéra. Keď pri správe krajiny nie je prioritou občan, ale sponzor SMER-u a emisie a príjem z nich má slúžiť v prospech občanov a len občanom a nie sponzorom, tak Robert Fico nemá byť predsedom vlády. Nemá byť tým človekom, ktorý vládne v tejto krajine, lebo si ju nezaslúžia občania tejto krajiny. Robert Fico je pripravený poskytnúť istoty, ale len pre sponzorov a pre vyvolených.
Po tom, čo minister Chrbet pod tlakom, tak ako moji kolegovia povedali, ktorý pripravil tento materiál a korektne podľa mňa informoval vládu a predsedu vlády o tom, čo sa ide diať, pripravil druhý materiál, aby chybu, možno pod verejným tlakom, napravil, Robert Fico ho vyprášil ako ombudsmanku z vlády a neodsúhlasil tento materiál a pokračoval vo výmene, radšej odvolal ministra Chrbeta. Hneď za ním nasledovalo vymenovanie na chvíľu pána Turského, potom si to zobral do vlastných rúk a rezort riadil minister Čaplovič, potom minister Medveď. Ako človek znalý, ako najlepšie zakryť stopy, tak zrušil aj ministerstvo životného prostredia, aby vyuzliť, kde peniaze zmizli, bolo ešte ťažšie. Preto nesie zodpovednosť.
Robert Fico opakovane dokazuje, že mu nejde o verejný záujem, o životy a majetok občanov. Toto dokazuje nie, nielen kauza emisie, ale aj plánovaná ťažba uránu na Jahodnej pri Košiciach. Robert Fico ani jeden jedinýkrát, či už za prvej vlády alebo teraz, sa nevyjadril, že je proti ťažbe uránu na Jahodnej. Stranícki aparáčnici, primátor či predseda vyššieho územného celku v Košiciach sa vyjadrujú hlasne, že sú proti ťažbe, ale reálne na úrovni vlády sa realita posúva bližšie a bližšie k ťažbe. Keď minister po nástupe druhej Ficovej vlády, minister hospodárstva podpísal memorandum 14. decembra 2012 s ťažobnou spoločnosťou, ktorá je matkou tej, ktorá vykonáva geologický prieskum, a odvoláva sa, citujem z memoranda, "zo strategických dokumentov Slovenskej republiky vo vzťahu k využitiu nerastného bohatstva stratégie energetickej bezpečnosti SR z roku 2008 a programového vyhlásenia vlády pre rok 2012 a 2016". Toto je základ pre to, aby minister hospodárstva podpísal memorandum so spoločnosťou na ťažbu uránu v Košiciach.
Je pravdou, že na konci prvej Ficovej vlády pod verejným tlakom došlo k zmene zákonov a o umožnenie zásahu verejnosti do rozhodovacieho procesu. Čuduj sa svet, po tom, čo sa to dostalo do zákona, samotné obce a zainteresované organizácie sa začali o to zaujímať, požiadali generálneho prokurátora, ktorý dal protest na ministerstvo životného prostredia. Minister Žiga 7. augusta 2013 tomuto protestu vyhovel. Následne začiatkom tohto roku opätovne povolil túto ťažbu, teda geologický prieskum, a verejne odôvodňoval to tým, že by hrozila Slovenskej republike arbitráž. Arbitráž, ak si dobre pamätám, vo výške asi dvadsiatich miliónov eur. To je jedno, či dvadsať alebo tridsať alebo päťdesiat, pýtam sa: Niekto ohodnotil životy a majetok občanov Košíc a okolia na nejakú čiastku? Pýtam sa, pán minister Žiga, možno, že je veľmi ťažko vám počúvať tieto slová, ale toto dokazuje jedine a jedine to, že predseda vlády Robert Fico nemá záujem o občanov, o ich životy a majetok. Má záujem jedine o sponzorov?
A toto je jeden z tých istých príkladov ako emisie, že nesledoval verejný záujem, nesledoval záujem občanov, ale sleduje záujem niečí iný. Ja len chcem poukázať na to, že sa tu ťahá medový motúz pred občanmi, ale realita je niekde úplne inde. Možno, že je to ťažké počúvať, ale nech sa páči. Pričom predloženie geologického prieskumu má aj odôvodnenie, citujem z rozhodnutia pána ministra: "Držiteľ prieskumného územia v danom prípade postupoval v dobrej miere a v zmysle záverov čiastkovej záverečnej správy a podpísaného memoranda o porozumení na vládnej úrovni a v súlade s geologickým zákonom požiadal o predĺženie platnosti lehoty prieskumného územia." Pán minister Žiga v apríli 2013 na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach uviedol: "A zákon", citujem, "a zákon hovorí, že pokiaľ žiadateľ splnil všetky zákonom určené požiadavky, prieskumné územie sa predlžuje." Tvrdil občanom Košíc, že sa predlžuje automaticky, keď splnia všetky podmienky. Potom je na mieste otázka, prečo v samotnom uznesení alebo rozhodnutí, ktoré vydal, hovorí o tom, že ministerstvo môže rozhodnúť o predĺžení? Ministerstvo už v roku 2009 mohlo rozhodnúť o tom, že v geologickom prieskume na Jahodnej pokračovať nebude. Vtedy rozhodol, že geologický prieskum predĺži o ďalšie štyri roky. Dnes minister Žiga mal možnosť rozhodnúť, že nebude pokračovať v geologickom prieskume, a napriek tomu, že v zákone je možnosť a nie povinnosť a vie, že viac ako 100 000 občanov sa vyjadrilo proti ťažbe, vie, že mestské časti a dotknuté obce nemajú kladné stanovisko k tejto aktivite, napriek tomu rozhodol, i keď predtým vyhovel protestu prokurátora, rozhodol o tom, že prieskum sa ešte predĺži.
Je namieste otázka, keď teraz verejne v médiách obhajovali predĺženie tým, že by na Slovenskej republike hrozila arbitráž, tak je namieste otázka, že keď prieskum sa bude konať dlhšie o dva roky, tak Slovenskej republike arbitráž už hroziť nebude? Či už hroziť nebude preto, lebo je memorandum o spolupráci s ťažobnou spoločnosťou a tá ťažba sa povolí? Kladiem si otázku, čím si Košičania vyslúžili takýto trest od predsedu vlády Roberta Fica a od politickej strany SMER? Však do uránových baní do Jáchymova posielali tých, ktorí boli zločincami proti tejto krajine. Do Košíc sa prináša ťažba, i keď s tým nesúhlasia.
Preto, aby som sa pozrel na vec bližšie, tak som minulý týždeň mal stretnutie s dotknutými starostami tých častí, kde, ktorých sa to týka. Tam odznelo, že už v súčasnosti posledný rozbor pitnej vody vo Vyšnom Klatove potvrdil, teda vyšiel so zvýšenými hodnotami rádiovými a stopových prvkov. Robert Fico je zodpovedný za to, nerád, ale použijem slová pána kolegu Hlinu, čaká a robí všetko pre to, aby Košičania začali svietiť. Je záujem väčší v biznise ako majetku a živote občanov Košíc. Pýtam sa, akú hodnotu budú mať domy a byty v Košiciach, keď tam bude uránová baňa? Ich cena bude stúpať? Alebo ich cena bude klesať? Povedal to niekto tým Košičanom? Povedal niekto tým Košičanom, akú a skade budú piť vodu, keď už dneska namerajú zvýšené hodnoty? Riešil to niekto, túto otázku? Riešil niekto otázku, že kde je ten odpad z neho, ktorý vyťažili z prieskumného konania? Nie. Aj za toto je zodpovedný Robert Fico. Lebo keby Robert Fico zaujal jasné stanovisko tak, ako sa vyjadrili dotknuté obce a tak, ako sa vyjadrilo viac ako 100 000 ľudí, tak by ho stalo námahy asi tak na pol hodinu, aby celý tento proces zastavil.
A tu sa vrátim k emisiám. Aj v tomto prípade Robert Fico sa vyhýba zodpovednosti a vyhýba sa zaujať jasné stanovisko. Zahmlieva, posúva vec a výsledok bude, výsledok bude, že tá ťažba na Jahodnej bude. Bohužiaľ, je mi to nesmierne ľúto, vláda Roberta Fica zabezpečí, že tam tá ťažba bude. Presne tak isto, ako zabezpečil to, že biznis z emisií sa dokonal. Na biznise z emisií, tým, že zahmlieval, niekto zarobil. Aj na biznise s uránom niekto zarobí. Tí, ktorí na to doplatia, budú občania tejto krajiny.
Preto je treba povedať, že možno tých dôvodov, tak ako aj kolega Kaník povedal, by bolo ešte oveľa viac, za ktorých by bolo namieste vysloviť nedôveru predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Sám ešte z rezortu by som mohol povedať aj dôvod rozkrádania štátnych lesov, pretože máme tam dlžníkov, ktorí dostávajú drevo bez toho, aby za to zaplatili presne tak isto, ako v prvej jeho vláde. Ale nie je podstatné vymenovať všetky jeho pochybenia, ale poukázať na tie najzávažnejšie. Robert Fico nie je dobrým premiérom. Nezáleží mu na občanoch, ani na verejnom záujme. Len a len na tom, koľko má hlasov vo voľbách a na kšeftoch pre sponzorov pre SMER. Toto sú jedine jeho záujmy a nič viac. A preto by mal byť Robert Fico odvolaný.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis