Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:00 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2014 14:57 - 14:59 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, ústava nie je trhací kalendár, aby ste ho menili na každej schôdzi a dopĺňali alebo menili jeho články podľa toho, ako sa vám zachce. To je základný kameň a to je merito.
To, že ste obdobne postupovali aj v prípade posudzovania, či prezident má právo vymenovať generálneho prokurátora zvoleného v parlamente alebo nie, aj to sa vám vymstilo. Chcem povedať, že nemáte pravdu, keď hovoríte, že opozícia vám nedala návrh. Minulý týždeň sme vám dali návod, ako sa to dá urobiť. Presne rovnakým spôsobom, ako ste navrhli riešiť urán v Košiciach. Dali ste do obyčajného zákona zákaz ťažby uránu, výnimku tvorí len v prípade, keď občania daného regiónu dotknutých obcí sa vyjadria kladne v referende. Nie je to v ústave. Keď chcete to riešiť, tak nehádžte, nezbavujte sa zodpovednosti, vyriešte to v tomto návrhu zákona.
A hovoriť, keď hovoríte o tom, že rozhoduje úradník na okresnom úrade, prepáčte, pán minister, toho úradníka metodicky riadite vy a minister vnútra. Tak mu dajte príkaz a takéto povolenie od nikoho vydané nebude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.7.2014 11:25 - 11:28 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, materiál, ktorý ste sem doniesli, tak ako aj kolega Chren uviedol, nie je o tom, že niečo nás tlačí, že by nám hrozili skutočne sankcie, pretože tá časť sa týka reklamy. Ale vy sa tu snažíte riešiť problém, ktorý nenapĺňa literu zákona rokovacieho poriadku a oprávnenie na to, aby sme v tom rokovali v skrátenom konaní.
Ale za poslanecký klub strany MOST - HÍD musím povedať, že napriek tomu my to podporíme, pretože naprávate chybu, ktorú ste zaviedli, že farmári nemôžu ambulantne predávať na farmárskych trhoch svoje výrobky. Je treba ale povedať toľko k skrátenému konaniu. Ja len chcem upozorniť pána ministra, že aj toto skrátené konanie, aj to, čo ste napísali do toho návrhu zákona, má množstvo chýb. To znamená, že keď prejde tak, ako ste ho navrhli dnes v skrátenom konaní, tak váš nástupca o pár týždňov opäť sem príde a opäť nám niečo tu bude predkladať, pretože len jeden moment, lebo narýchlo tento návrh ste vyplodili, narýchlo, doniesli ste ho narýchlo. Bude možné predávať balenú zmrzlinu, nanuky zabalené, kopčeky ne. Mäso tiež nie. To znamená, že riešite len časť problémov. Upozorňujem tu na to, že chcel by som poprosiť, v priebehu prerokovania dajme čas na druhé a tretie čítanie, ešte Národná rada bude zasadať aj budúci týždeň, aby sme mali dostatok času na to, aby sme tieto nedostatky odstránili, lebo je tam viac tých problémových bodov, a keď to veľmi rýchlo budete chcieť znásilniť a budete to chcieť taktiež ako s vládnou mašinériou ako pôvodnú zmenu poslaneckého návrhu to pretlačiť, tak 83, viem, že za to zahlasuje, ale občania a malí podnikatelia na Slovensku sa z toho, nie každý z toho bude mať dobre, pretože neriešite celú škálu problémov, ktorú ste vyprodukovali, a platia dva dni, tri dni aj s cestou.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.7.2014 10:51 - 10:53 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Hlina, keď ste prišli za mnou, aby som tento váš návrh na zníženie DPH na tieto potraviny na 10 % podporil, tak som urobil tomu tak len preto, lebo prvá Ficova vláda rozvrátila verejné financie, kde sme mali deficit nad 8 %. Vtedy sme museli pristúpiť k tomu, že zvýšime DPH z 19 na 20 s podmienkou, že akonáhle verejný deficit klesne pod 3 %, tak sa DPH vráti z 20 na 19 %, čo by pocítili, pocítil každý občan tejto krajiny.
Táto vláda, tak ako minister pred vami vystúpil a povedal, že v pozmeňujúcich návrhoch príde návrh, kde sa nezníži DPH z 20 na 19, to znamená, že ministerstvo financií bude mať 220 mil. k dobru. Tak nech sa ukáže, že je sociálna, a pomôže občanom, tým, ktorí si to najviac zaslúžia, v podobne nižšej DPH na čerstvé potraviny.
A pán kolega Hlina, možnože je treba pána ministra vyzvať aj k tomu, aby nielen naháňal daňových dlžníkov a vyberal peniaze od tých, ktorí tie dane musia platiť, ale aby pán minister a celá vláda dozerali na to, aby finančným skupinám nerozdávali peniaze v podobne investičných stimulov od brucha do brucha len tak, ako sa im zachce, a rovnako aby neuzatvárali kontrakty s dodávateľmi na najvyššie cenové ponuky, keď sú oveľa reálnejšie nižšie cenovú ponuky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2014 17:56 - 17:57 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Fecko, no správne si poukázal na to, že Ficova vláda už raz nemala problém zrušiť celé ministerstvo životného prostredia, aby zakrývala špinavý obchod s emisiami, čo schválila vláda vo svojom materiáli. Teraz nadobúdam dojem, že asi opäť táto druhá Ficova vláda, keď z nej už odchádzajú aj ministri, lebo Fico potrebuje navodiť dojem, že robí poriadok, tak nechá na ministerstve životného prostredia opäť urobiť veľký biznis s vodou a potom ho zruší, aby zakryl stopu, aby sa nikto nevedel dopátrať, ako to v skutočnosti bolo. A toto vážne hrozí.
Keď minister naozaj pozerá na vodu ako strategický zdroj, tak ja s tým nemám problém tak, ako som ho aj pred chvíľkou vyzval, aby jednoznačne dal do zákona, že voda je neprivatizovateľná, nepredajná, nedá sa vyviezť. Nech zmení § 17a a nech dokáže, že to myslí vážne, tak ako to urobili v prípade uránu, ale aj tam len na nátlak občanov. Ja si myslím, že aj v tomto momente by mali pozerať, čo občania chcú, a nie zaviesť poplatky, aby oni platili viac za vodu, za minerálku, aby sme ich donútili, nedajboh, kupovať ich zo zahraničia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2014 17:07 - 17:08 hod.

Zsolt Simon
Ďakujem pekne. Pán kolega Zajac, snáď len do pozornosti dám, týmto zákonom sa zavádza nové znenie, poplatok sa platí aj za preventívne protipovodňové opatrenia. To je tu v zákone. Možnože tento paragraf alebo táto veta má práve poslúžiť na to, aby vyfinancovali takýto megalomanský projekt z daní všetkých daňových poplatníkov, tým, čo od nich takto vyberú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2014 16:38 - 16:40 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, je pravdou, že máte firmy, ktoré obchodujú s prírodou, s drevom s ďalšími komoditami. Chcete rozšíriť toto portfólio aj na vodu? Keď nie, tak ten § 17 dajte do takej istej podoby, akú na minulej schôdzi alebo predminulej schôdzi ste doniesli vo vzťahu k uránu.
Vývoz vody je zakázaný, povoliť je ho možné len na základe kladného referenda. Dajte to tam, to je váš návrh, váš model, ktorý ste doniesli do tejto Národnej rady vo vzťahu k takej istej kardinálnej otázke, ako je ťažba uránu. Takisto sa dotýka občanov a ich kvality života a ovplyvní ich. Dajte to tam.
Hovoríte o tom, že poslanci opozície si neprečítali ten zákon. Tak ja vám hovorím, že zámerne sa vyhýbate tomu, aby ste odpovedali na tie otázky, na ktoré som upozornil.
Čo sa týka spoplatnenia splaškovej vody v žumpách tou zmenou, ktorou zavádzate, povedzte dôvod, prečo aj tí, ktorí majú domové čističky odpadových vôd, kde bude kanalizácia, sa budú musieť napojiť na verejnú kanalizáciu a budú musieť platiť za čistú vodu.
Povedzte, prečo chcete zavádzať a uvoľňovať bezbrehý vstup vodohospodárov na súkromné pozemky v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Povedzte to.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2014 16:00 - 16:02 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Novotný, no nedá sa nič iné, ako s tebou súhlasiť. Možnože treba tu neustále poukazovať na skutočný zámer. Slovenský farmár keď chce zavlažovať, chce pestovať, chce vytvárať pracovné miesta, keď chce dať lacnejšie potraviny na slovenský pult, tak musí zaplatiť za vodu. Pán minister pred týždňom hovoril, že to bude 1 cent, dneska už to bude 0,01 centa, sľubuje, ale základ je, že vláda potom rozhodne, koľko to bude. Môže to byť aj 1 euro, pričom keď tu vodu z tej rieky nezoberie, tak to zadarmo pretečie do Maďarska. Práve preto tu sa dá ukázať, aký záujem SMER sleduje. Našim to ani zaboha nedáme. Do cudziny nech to tečie zadarmo. Toto je ten skutočný problém.
Pán minister hovoril vo svojom vystúpení aj o tom, aby som ťa doplnil, že farmári vlani neodobrali ani kubík vody. No keď za to neplatili, to nevykazovali a dneska takáto štatistika neexistuje, tak pán minister keď chodí po tejto krajine a chodí do Košíc, nie cez Maďarsko a nie cez Budapešť, ale cez územie Slovenska, tak môže vidieť, že farmári zavlažovali a zavlažujú aj tento rok. To znamená, že len to nevykazovali. Ale to neznamená, že to farmárov nezaťaží. Farmárov to zaťaží. A potraviny budeme mať drahšie aj vďaka tomuto prístupu.
A rovnako aj v prípade minerálnych vôd nie je možné povedať, že zadefinuje minister, že odbery prírodnej liečivej vody a prírodnej minerálnej vody sa nevzťahujú na minerálku. Minerálka je takto definovaná v slovenskej legislatíve. To znamená, že toto spĺňa kritérium na každú fľašu minerálky. A na každú fľašu minerálky uvalí takmer 100-percentnú daň, to je... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2014 11:15 - 11:17 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Chren, musím povedať, že veľmi dobre ste zhrnuli aj ďalšie dôvody, prečo tento zákon z dielne ministra Žigu a z vlády Roberta Fica je deravý ako ementál a prečo by sme ho nemali schváliť. Vláda sa skrýva v tomto momente pod rúško európskej smernice. To, čo ste pomenovali, sú ďalšie dôvody, prečo nie je pravdou, že toto všetko od nás chce Európska únia a vyplýva to zo smernice. Vôbec tomu tak nie je. A treba poukázať na to, že táto vláda chce urobiť ďalšiu krádež na občanoch a ďalšie dane zavádzať práve pre občanov tejto republiky. A ja si myslím, že takíto ľudia by vo vláde vôbec nemali sedieť a mali by zvážiť svoje zotrvanie, keď nie, tak jeho predseda vlády by mal pouvažovať v rámci tej rekonštrukcie, že by mal vymeniť takéhoto ministra, ktorý niečo takéto predkladá. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2014 10:35 - 10:35 hod.

Zsolt Simon
Ďakujem pekne kolegom za reakcie. Snáď by som možnože doplnil jedno. V zmysle dikcie, tak ako to pán minister postavil, voda sa stane vzácnejšia a cennejšia a možnože aj stráženejšia ako atómové elektrárne na Slovensku a možnože aj taká spriaznená duša firma BONUL nastúpi a bude strážiť všetky rieky. Nedaj Boh, z toho aby niekto zobral liter vody, lebo by, nedajboh, bezplatne tá voda pretiekla do Maďarska. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.7.2014 10:25 - 10:28 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegyne, kolegovia, len pri tom poplatku na minerálne vody by mal envirofond vybrať cez 140 mil. eur. O envirofonde nerozhoduje Národná rada, nerozhoduje vláda, rozhoduje minister. Pán minister, vy si vytvárate biznis, ako navýšiť peniaze, o ktorých rozhodujete po tej zmene, ktorú si presadila politická strana SMER minulý rok vo vzťahu k zákonu o envirofonde. A preto je to smutné. V tomto parlamente sa pobijeme o niekoľko miliónov eur v rozpočte, kde majú byť, na čo majú byť, ako majú byť použité. A takýmto spôsobom stovky miliónov sa vytratia, občania to budú musieť zaplatiť.
Kolega Jurzyca už poukázal na to, koľko stoja tie minerálky. Ja som tiež urobil prieskum. Stoja minerálky slovenské od 30 – 35 centov na fľašu jeden a pol litrovú do tých 50, zahraničné od tých 45 do tých 60. Keď k tomu pripočítame na tú fľašu jeden a pol litrovú 30 centov, tak tá slovenská bude nepredajná. Pritom tá, ktorá sa dovezie zo zahraničia, drahšia nemusí byť, pretože oni nemusia platiť do envirofondu. To znamená, že náš spotrebiteľ uvidí fľašu slovenskej za 70 centov a fľašu českej minerálky za 50 alebo 45 centov. A čo urobí? No kúpi iba tú českú, lebo tam kúpi dve fľašky za to, za čo by kúpil na Slovensku jednu fľašku minerálky. A treba povedať, že takýto poplatok a takúto daň chce zaviesť táto vláda. Argument, že to nie je súčasť zákona, neobstojí, pretože pán minister k tomuto návrhu zákona, tak ako predpisujú legislatívne pravidlá, predložil návrh aj nariadenia, ktorý chce prijať. A tam ten materiál už hovorí o tom, že koľko to má byť.
Teraz by som sa vrátil k poľnohospodárom.
Zavedenie poplatku za odber podzemnej alebo nadzemnej vody vo výške 1 centa znamená, že naši farmári v oblasti ovocinárstva, zeleninárstva budú strácať na konkurencieschopnosti. Tento poplatok neplatia ani v Maďarsku, ani v Českej republike a, pokiaľ dobre viem, ani v Írsku. Ale keď sa pozriem na nariadenie vlády a odôvodnenie, ktoré prijalo ministerstvo, ktorým si obhajuje toto zavedenie tohto poplatku, tak vychádza, že bola to požiadavka Európskej komisie pre schválenie operačného programu.
No, pán minister, ja by som vás poprosil, keby ste dali k dispozícii poslancom Národnej rady toto stanovisko, pretože smernica v článku 9, ktorý vám Európska únia vytýka, hovorí o úhradách nákladov za vodohospodárske služby, opakujem úhradách nákladov za vodohospodárske služby. Nech to čítam akokoľvek ako Maďar, neviem sa v tom dočítať, že tam je bezpodmienečne aj cena vody. To sú služby spojené s dodávkou vody.
K tomuto materiálu rovnako, pán minister, som očakával, že predložíte, tak ako tá smernica (príloha III) predpokladá, ekonomickú analýzu opodstatnenosti výšky nákladov. A ja by som vás poprosil, keby ste to bezodkladne doručili každému poslancovi tejto Národnej rady, lebo tá má byť podkladom pre prijatie tejto právnej normy. A ja ju nevidím.
Pokiaľ sa pozriem na článok 9, jeho odsek 4, ten hovorí: Členské štáty neporušia túto smernicu, ak v súlade so zavedenou praxou, podotýkam, od roku 2005 v slovenskej praxi nie je poplatok za odber podzemnej a nadzemnej vody, rozhodnú pre tento účel nepoužiť ustanovenie druhej vety odseku 1 a príslušné ustanovenie odseku 2 pre určitý spôsob využívania vody.“ Toto je explicitný dôkaz o tom, pán minister, že vy sa skrývate za pláštik Európskej únie a toto nám Európska únia vôbec neukladá. Prečítam to ešte raz, kolegyne a kolegovia: „Členské štáty neporušia túto smernicu, ak v súlade so zavedenou praxou, podotýkam, od roku 2005 nie je poplatok za závlahovú vodu na Slovensku, rozhodnú pre tento účel nepoužiť ustanovenie druhej vety odseku 1 a príslušné ustanovenie odseku 2 pre určitý spôsob využívania vody, ak to neohrozuje účely a dosiahnutie cieľov tejto smernice, členské štáty budú v plánoch vodohospodárskeho manažmentu povodia informovať o dôvodoch neuplatnenia plného znenia druhej vety odseku 1.“
Pán minister, vašou psou povinnosťou je obhájiť v zmysle tohto ustanovenia smernice pozíciu Slovenskej republiky, aby slovenský farmár neplatil za odber podzemnej vody, ani nadzemnej vody, a, opakujem, nehovorím o poplatkoch za služby a náklady spojené s vodohospodárskymi službami. Ale to sa bavíme o službách, nie o produkte, vode ako takej. Voda nemôže byť predmetom v tomto ponímaní. To, že vy zavádzate poplatok za závlahovú vodu, za minerálne vody, za prepravu vody, je len dôkaz toho, že vláda Roberta Fica na jednej strane hodí medový motúz a na druhej strane zderie aj tú poslednú kožu z občanov tejto krajiny, lebo každý musí piť, jesť nemusí. Ale keď sa nenapije každý vody každý deň, tak potom je průser. O čom sa bavíme? O akej závlahovej vode sa bavíme? A prečo ju musíme vôbec spoplatniť?
Pán minister, uvedomujete si, že väčšina riek, nadzemných vôd, ktorá sa využíva na závlahu v poľnohospodárstve, sa končí bezplatne v Maďarsku? Aké je to vlastenecké, keď občan Slovenskej republiky, farmár musí zaplatiť za vodu, ktorú odoberie z rieky, ale to vám nevadí, že bez mihnutia oka bezplatne pretečie do Maďarska? To je aké vlastenecké? (Potlesk.) Pán minister, môžete krútiť hlavou, ale je to tak. Bavíme sa o množstve, čo cez Dunaj za jeden jediný deň pretečie do Maďarska. Táto vláda nie je ochotná dať občanom, poľnohospodárom na to, aby mohli produkovať ovocie a zeleninu lacnejšie, vytvárať pracovné miesta, nie je ochotná obetovať ani toľko, čo za jeden deň bezplatne pretečie do Maďarska Dunajom. Toto je skutočná tvár tejto Ficovej vlády, ako pomáha občanom tejto krajiny. A musím povedať, že sa hanbím za to, že v Národnej rade musím niečo takéto vysvetľovať a poukázať na to.
Ešte by som sa vrátil jedným momentom k tej minerálnej vode. Keď cena fľaše minerálnej vody, bavíme sa tu o 1,5 litrovej fľaši, je 40 centov a vy to chcete zdaniť poplatkom 30 centov, je to takmer stopercentná daň na produkt minerálnej vody. To, že slovenský potravinársky priemysel v tejto oblasti stratí svoju absolútnu konkurencieschopnosť, je faktom, to, že vy si z toho chcete naplniť svoj vlastný budget envirofondu, o ktorom rozhodujete, lebo použitie týchto peňazí závisí od vášho rozhodnutia, nie od rozhodnutia vlády, nie od rozhodnutia parlamentu, kde tieto peniaze použije, ale jedine a jedine od rozhodnutia vás a ľudí, ktorých vy nominujete viac-menej do envirofondu. Smutné na tom je, že v tejto oblasti pri takomto zavedení poplatkov, tých 2,5 tisíca, tritisíc ľudí, ktorí pracujú v tomto sektore, príde o kšeft. To ste zabudli povedať pri tom sociálnom pohľade a pri tých balíčkoch, ktoré rozdávate, že možno zadarmo cestovať a podobne, ľuďom, že ďalších 2,5 tisíca, tritisíc ľudí príde o prácu, pôjde na ulicu. Zabudli ste povedať, že tie slovenské firmy, ktoré využívajú slovenské pramene a platia miestne dane a zamestnávajú miestnych ľudí, mnohokrát v tých najmenších dedinách v tejto republike, opäť budú mať vyššiu mieru nezamestnanosti. A treba si to povedať, lebo to je dopad tohto návrhu zákona. Pritom, opakujem, nie je to požiadavka Európskej komisie, že my niečo takéto musíme robiť. To je len výmysel vašich úradníkov, ktorí sa skrývajú pod pláštik toho, čo Európska únia nazýva smernica alebo spoločné pravidlá.
Za ďalšie také závažné považujem aj dopad tohto vášho riešenia na slovenské kúpeľníctvo. Sme hrdí na to, že máme toľko kúpeľov s prírodnými vodami, ale chcem sa spýtať, keď za ten kubík sa má zaplatiť 200 eur, sa má zaplatiť 5 eur, je to úplne jedno, o koľko to bude drahšie pre občanov v Slovenskej republike prísť do týchto kúpeľov? Bude to na tej úrovni, že už sa to neoplatí?
Pán minister, stálo by za omšu aj to, aby sme sa pozreli na to, ktoré firmy vlastnia tie kúpele, ktoré využívajú prírodné pramene a ktoré nevyužívajú prírodné pramene, lebo aj to môže poukázať na to, k že akému skutočnému záujmu táto vláda smeruje a ktorým finančným skupinám chce v skutočnosti pomôcť.
Za nepochopiteľné považujem aj to, keď sa pozriem na vami upravenú novelu (§ 2 písm. k), ktorá sa týka definovania splaškovej odpadovej vody. Tá doteraz znela: „Splaškovou odpadovou vodou je použitá voda z obydlia, služieb, predovšetkým z ľudského metabolizmu a činností v domácnostiach, z kúpeľní, stravovacích zariadení a iných podobných zariadení, ktorá nie je hromadená v žumpách,“ vy vo svojej novele vypúšťate to, čo je za čiarkou, a citujem, ktorá nie je hromadená v žumpách. Teda za splaškovú vodu sa bude považovať aj voda (alebo odpad), ktorá bude vo vodotesných žumpách, kde majiteľ tejto žumpy v zmysle aj doteraz platného, aj do budúcna platného zákona je povinný zlikvidovať túto odpadovú vodu na čističke odpadových vôd. To znamená, keď obce vydajú všeobecne záväzné nariadenie, že za vodné a stočné za splaškovú vodu sa platí x suma, tak sa bude platiť po novom aj za to, čo je v žumpách? Ak ten vlastník sa nezbaví povinnosti zaplatiť prepravu a zneškodnenie tejto odpadovej vody alebo splaškovej vody na čističke odpadových vôd, za to zaplatí ešte raz? Rád by som dostal na to odpoveď, pretože ten výklad, ktorý vyplýva z tohto návrhu zákona, to umožňuje. A pokiaľ tomu tak je, podľa vybavenosti obce alebo bytu a podľa toho, koľko ľudí tam býva, je stanovená norma, koľko kubíkov sa jej má platiť. Nebude to vypúšťanie do podzemných alebo povrchových vôd. Ale bude to vypúšťanie do čističky odpadových vôd, pretože je to povinnosť. Vy idete dávať ďalšiu ťarchu tým, ktorí nemajú kanalizáciu.
Za ad absurdum, po druhé, považujem aj to, že v § 36 ods. 4 dávate znenie, že povolenie na výstavbu iného primeraného systému alebo individuálneho systému podľa odsekov 2 a 3 možno vydať len na určitý čas do uvedenia verejnej kanalizácie do prevádzky. Tie odseky 2 a 3 sa dotýkajú toho, že povolenie na vodotesnú žumpu alebo domovú čističku odpadových vôd je možné vydať len do doby, kým kanalizácia vybudovaná nebude. Ten, kto dnes vybudoval čističku svojej vlastnej odpadovej vody, robil to preto, aby takto získanú vodu bezplatne mohol použiť vo svojej záhradke, na polievanie svojej záhradky alebo trávnika. Vysvetlite mi perfídnosť zmýšľania vôbec ministerstva pod vaším vedením. Napriek tomu, že tam niekto bude mať čističku vlastnej odpadovej vody, nepoškodzuje životné prostredie, sa bude musieť napojiť na verejnú kanalizáciu, akonáhle mu to potiahnu pred domom. Toto tiež od nás nechce Európska únia. Chápal by som, keby ste to jednoznačne napísali, že ten, kto má žumpu sa má na to napojiť. To by som chápal. Ale aj ten, kto má domovú čističku odpadových vôd, vynakladal náklady na to, aby to udržiaval v prevádzke, a berie z toho vodu naspäť, tak to už je ad absurdum.
O tom, že táto vláda si nectí súkromné vlastníctvo, svedčí ďalší odsek, a to v § 11 odsek 10. „Správca vodohospodársky významných vodných tokov je pri výkone vodohospodárskeho manažmentu v povodí oprávnený vstupovať na pozemky v súvislosti so starostlivosťou o odkryté podzemné vody.“ Pán minister, chcete mi povedať, že na súkromný pozemok správca vodného toku môže kdekoľvek vstúpiť, kedykoľvek vstúpiť, čokoľvek tam urobiť, aby prišiel k svojmu vodnému zdroju? Toto je aký prístup? To je absolútne šliapanie po ľudských právach, že ja mám právo vlastniť. Chápal by som to, keby to bolo jednoznačne definované, že v prípade havárie alebo kritického stavu má tam právo vstúpiť, pričom musí tú vzniknutú škodu uhradiť. Vyplýva to z ústavy. Vy na to úplne kašlete, lebo keď to je priebežná činnosť, že tam musíte prísť, že to musíte skontrolovať, dať tam chlór a neviem čo, tak potom máte mať dohodu s vlastníkom pozemku, ako budete pristupovať na ten pozemok, nie tak, že ja môžem tam vstúpiť. To je prejav arogancie moci, ktorú si prejavujete v tejto Národnej rade.
Ďalší bod považujem tiež za trošku pritiahnutý za vlasy. A to je § 18 ods. 4, ktorý meníte a nanovo bude znieť (Všeobecné užívanie vôd je § 18.): „Jednoduchým vodným zariadením na odber povrchových vôd je prenosná nádoba.“ Čo to je? Tá prenosná nádoba je fľaša, ktorú mám pri sebe, litrová? Je to kanister päťlitrový, kanister desaťlitrový? Aká je? Keď ja pôjdem po lese, budem mať fľašu pri sebe a budem chcieť odobrať vodu zo studničky, odoberiem ju do prenosnej nádoby a o chvíľku sa dočítame pri nejakej ďalšej novele alebo pri nariadení, na ktoré sa dávate splnomocňovacie ustanovenie v tomto návrhu zákona, že ešte aj za to sa bude platiť. Doteraz tam boli stanovené isté limity. Teraz už žiadne limity tam nie sú napísané. Vy ste si to napísali tak, že tento zákon sa môže vykladať od buka do buka.
A najlepšie by ste urobili, a chcem vás k tomu vyzvať, keby ste tento návrh zákona vzali späť, ho dopracovali a skutočne v súlade so smernicou o vodách opätovne predložili do Národnej rady. Pokiaľ viem, Európska komisia od nás vyžaduje, že prijatie alebo notifikácia tejto smernice musí na Slovensku prebehnúť najneskôr do roku 2016, ak ma pamäť neklame, nehovoriac o tom, že základná kritika, s ktorou Európska komisia vo vzťahu k Slovenskej republiky vystupuje alebo sa vyjadrovala, vychádza, ako Slovenská republika v zmysle článku 9 použila peniaze na vybudovanie kanalizácií v obciach, v aglomeráciách nad 2 000 obyvateľov. Totiž tie peniaze, tak ako ste to trošku zle skreslili a vysvetľovali, sa mali použiť len na výstavbu nových kanalizačných zariadení. Len počas prvej Ficovej vlády tie peniaze sa použili na rekonštrukciu jestvujúcich týchto zariadení. A to je ten skutočný dôvod, čo nám Brusel vytýka. Prečo nevieme plniť normu, že nad 2 000 obyvateľov máme mať kanalizáciu vybudovanú? No je to preto, lebo my sme opravili kanalizácie, opravili sme čističky z eurofondov namiesto toho, aby sme budovali ich tam, kde ich nemáme.
A o tých licenciách a o spôsobe ich vydávania a o tom biznise, ktorý chcete zaviesť, je absolútne choré takýmto spôsobom uvažovať.
To, s čím strana MOST – HÍD sa vie stotožniť, je to, že treba dostať pod prísnu regulu to, aby voda z tejto krajiny neodchádzala len tak, ale aby slúžila v prvom rade občanom tejto krajiny, ale v tejto podobe takýto návrh zákona, ktorý ste sem doniesli, tak poslanci za stranu MOST – HÍD podporiť nemôžu. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis