Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.12.2012 o 12:48 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2012 11:50 - 11:52 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec Duchoň, skúsim to ešte raz vysvetliť presne, aby sme sa rozumeli. Ja som hovoril v rozprave, tak ako vám chcem povedať ešte raz, že výdavky štátneho rozpočtu budúci rok oproti minulému roku stúpnu o 1,723 mld. To sú vaše čísla. Môžete si nájsť na stránke štátneho rozpočtu, minulý rok výdavky v skutočnosti dosiahli úroveň 15,278 mld., budúci rok po vašom pozmeňujúcom návrhu máte naplánované výdavky na úrovni 17,001 mld. Čiže rozdiel je 1,723 mld. To je to číslo, o ktorom som hovoril. Keďže nemáme skutočnosť tohto roku, uviedol som skutočnosť minulého roku a ten rast je skutočne zarážajúci.
Som rád, že ste uznali skutočnosť, čo sa týka dane z pridanej hodnoty, že budúci rok klesá oproti minulému roku, opäť oproti realite, o 290 miliónov. Pripomínam, že spotreba domácností stúpa za dva roky o 8,2 %, tento a budúci rok, opäť podľa vašich údajov, o plus 8,2 %, ale pri DPH je to mínus 6,1 %.
Pán poslanec, pri takomto vývoji vyhovárať sa na vplyv minulej vlády považujem nielen za nedôstojné, ale aj za bezradné. Veď vy predkladáte do parlamentu zákon roka, zákon o štátnom rozpočte, kde hovoríte, že DPH-čka vám uteká pomedzi prsty, a nehovoríte vôbec o opatreniach, akými to chcete napraviť.
A keď hovoríte o manipuláciách s číslami, ja sa tomu budem venovať vo svojom ústnom vystúpení, pretože tie údaje, na ktoré som upozornil, tak som zistil, sú momentálne na stránke Národnej rady zmenené.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2012 11:20 - 11:22 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán poslanec Dzurinda presne hovoril o príjmoch aj výdavkoch. Upozorňujem, tak ako on pripomenul, že najväčšia položka pri konsolidácii je zníženie príspevkov do 2. piliera, teda zobratie ľuďom na ich dôchodky, menej peňazí pre ľudí tých, ktorí si šetria na svojich účtoch v 2. pilieri. To je charakteristické pre celkový obraz súčasnej konsolidácie, nešetrenie na vládnych výdavkoch, ale šetrenie na strane ľudí.
Čo sa týka hospodárskej politiky, tiež oceňujem ten prehľad, ktorý tu bol poskytnutý za posledné roky, prehľad o tom, ako bola stavaná hospodárska politika, osobitne so zameraním na daňovú politiku. Je evidentné, že zníženie priamych daní aj na úkor daní nepriamych pomohlo Slovensku rásť, pomohlo Slovensku tvoriť pracovné miesta. Táto filozofia, ktorú dlhodobo presadzujeme, sa ukázala úspešná nielen u nás, ale aj v iných krajinách. A dovolím si pripomenúť, že to nehovorí dlhodobo len opozícia, hovoria to medzinárodné inštitúcie ako Európska komisia, Medzinárodný menový fond. A naposledy sme to našli aj v správe OECD, jednoducho fakt ako odporúčanie Slovensku, aby znížilo dane na aktivity, dane na prácu na úkor daní environmentálnych, na úkor daní majetkových. Myslím si, že toto je cesta aj do budúcna pre Slovensko, najmä z ohľadu počtu pracovných miest, pretože stále najväčšie riziko, ktoré budúci rok hrozí na Slovensku, je riziko zvyšovania nezamestnanosti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2012 12:48 - 12:49 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Pán poslanec Novotný hovoril dlho a veľmi zaujímavo na tému zdravotníctva. Ja osobne považujem za jeden z najvypuklejších problémov zdravotníctva stav dlhov nemocníc. Je alarmujúce, že dlhy nemocníc sa dostávajú na úroveň spred oddlženia. Tento stav je nutné riešiť, pretože len Sociálnej poisťovni nemocnice dlhujú 50 mil. eur.
Som presvedčený, že skupovanie zdravotných poisťovní a jedna zdravotná poisťovňa, to nie je to, čo dnes zdravotníctvo potrebuje. Pre nižšie čakacie lehoty, pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti rozhodne nepomôže, keď budeme mať jednu zdravotnú poisťovňu. Ale to, čo by pomohlo, sú jasné ekonomické pravidlá, najmä pre hospodárenie nemocníc. Preto je potrebná transformácia a preto sú potrebné jasné pravidlá, napríklad aj transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti.
Nepovažujem preto za dobré, že SMER túto transformáciou odmietal a stále odmieta, a osobne to vidím za jednu z dôležitých ciest, ako zabrániť odlevu prostriedkov zo zdravotníctva, pretože prirodzené, zdravé hospodárenie každého subjektu je to, čo potrebujeme pri hospodárení s verejnými zdrojmi.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2012 11:26 - 11:28 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Ďakujem aj všetkým kolegom za pripomienky. Osobitne tým, ktorí podporili moje vystúpenie.
Pán poslanec Beblavý, pán poslanec Kaník hovorili o tej nule v pozmeňováku. Považujem to tiež za výkričník v tom zmysle, ako jedná vláda s odborármi. Je to spôsob jednania, ktoré, upozorňujem, že nie je v súlade, určite, so vzťahmi, ktoré vláda nastolila. Pripomínam, že odborári podpísali dohodu o spolupráci so stranou SMER, a dnes vidíme, čo z toho je. Výsledkom tohto politikárčenia je dnes sociálne napätie. Toto je výsledok tejto zmluvy. Sociálne napätie a vytváranie tlaku na učiteľov, tak ako bolo povedané, kladiete im nôž pod krk, ak toto neprijmete, nebude nič. Tá nula je veľavravná.
Stačilo by, ako som hovoril, keby ste hospodárili so štátnymi podnikmi tak ako doteraz. Máte 200 mil., máte habadej peňazí aj na 10-percentné navýšenie platov.
Pán Duchoň sa pýtal, ako som dospel k 1,7 mld. v roku 2011 oproti budúcemu roku. Pán Duchoň, jednoducho plus-mínus. Verejne prístupné informácie na stránke ministerstva financií, 1,7 mld. budúci rok vyššie výdavky ako v roku 2011.
Pani poslankyňa Nachtmannová, viete, keď chcete hovoriť o demagógii, musíte to podoprieť číslami. Ja som o tých číslach hovoril, aj keď sa vám zle počúvajú, tie čísla vás usvedčujú z toho, že vaše spravovanie vecí verejných je len a len nešetrenie a vyššie zdaňovanie ľudí, ktorí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2012 10:45 - 11:13 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Ctené dámy, vážení páni, pán minister, milí hostia, dovoľte mi, aby som sa za náš poslanecký klub SDKÚ - DS vyjadril k predloženému návrhu zákona roka.
Osobne mi je veľmi ľúto, že prejednávame zákon roka a nevidím tu ani premiéra, ani ďalších členov vlády. To nebývalo zvykom, dámy a páni. Považujem to za ignoráciu. A vôbec, predloženie tohto rozpočtu je kombináciou ignorácie a neschopnosti. Demonštroval to už proces prípravy rozpočtu, kedy pán spravodajca začal rozpravu o tom, že zásadným spôsobom zmenil príjmy rozpočtu na budúci rok.
Demonštroval to proces, kedy sám pán spravodajca povedal, že tri výbory neboli uznášaniaschopné.
Dámy a páni z vládnej strany, veď vy ignorujete parlament. Vy ignorujete parlamentnú demokraciu. Vy ste predložili rozpočet bez toho, aby to prešlo výbormi. Ony neboli uznášaniaschopné. Stačilo, pán minister? Veď si ma vypočujte. (Reakcia z pléna.) Stačilo? Pán minister, máme zákon roka. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, to nie je teraz dialóg. Nech sa páči, vystupujte v rozprave. Otázky môžete klásť na hodine otázok. Takže nech sa páči. Pán minister vám bude, môže odpovedať potom v rozprave. Takže nech sa páči, pán, pokračujte v rozprave.


Štefanec, Ivan, poslanec NR SR
Pani podpredsedníčka, toto je ďalší prejav arogancie. Vystupuje prvý zástupca opozície v rozprave a pán minister demonštratívne odchádza. Tu to máme v priamom prenose. (Hlasy z pléna a potlesk.) Tu to máme v priamom prenose. Takto sa správa vláda k parlamentu. Nezaujíma ju, povedal pán minister. Dobre, berieme na vedomie. Verím, že verejnosť to zaujíma, aj všetkých tých, čo sledujú túto rozpravu.
Dámy a páni, je to ozaj hanba, to, čo tu predvádza vládna strana, pretože sama trhá rozpočet, ktorý predložila (Vystupujúci si odkašľal.), pardon, ktorý do parlamentu predložila. Nie je to tak dávno, čo predseda vlády pred kamerami teatrálne trhal rozpočet. (Vystupujúci si odkašľal.) No, pardon. Dnes sme v situácii, kedy rozpočet poslal do parlamentu a roztrhal ho ešte predtým, ako o ňom poslanci začali rokovať. Vláda si v rozpočte nakreslila nereálne čísla, ktoré už aj sama spochybňuje. Roberta Fica dobiehajú vlastné chyby z konca jeho prvého vládnutia, kedy vytvoril takú dieru v štátnej kase, že ešte teraz nie je zaplátaná. Jej plátanie ale na rozdiel od minulej vlády nerobí šetrením na sebe a svojich ministroch, práve naopak, vláda vytvorila post nového vicepremiéra, nových šiestich štátnych tajomníkov, ale len na úkor ľudí, zvyšovaním daní, odvodov, poplatkov.
Logickým dôsledkom takýchto opatrení, ku ktorým sa pridáva zásadné zhoršenie Zákonníka práce, je len a len menej pracovných miest v krajine. O rovnakých dôvodoch vyháňania práce zo Slovenska už nehovorí len opozícia, ale aj ekonomickí analytici či Národná banka Slovenska. Vláda sa nesústreďuje na zlepšenie výberu daní, ako sme už počuli, na DPH plánuje vybrať menej. V porovnaní s rokom 2011 je to dokonca o 290 mil. eur menej.
Dámy a páni, v porovnaní s tým, čo sa vybralo na DPH minulý rok, vláda chce budúci rok vybrať o 290 mil. eur menej, pritom stúpa spotreba. Aspoň to pán minister priznal, pretože pán predseda rozpočtového výboru povedal, že spotreba klesá. V rozpočte je uvedené, že spotreba domácností stúpla minulý, stúpla tento rok o 4,3 %, na budúci rok 3,9 percenta. Čiže za dva roky nám ide hore spotreba domácností o 8,2 % a DPH klesá o 6,1 percenta. No kde je tá logika? To je najlepší dôkaz toho, že vláda rezignovala na daňové úniky. A vyhovárať sa na minulú vládu, no, nepoznám väčší prejav bezradnosti, ako odôvodňovať a obhajovať rozpočet deväť mesiacov, pritom je vláda pri vládnutí a vyhovárať sa na minulú vládu. Vláda neobhajuje zatiaľ svoje čísla. Nepočul som, že by hovorila o budúcom roku, o ďalších troch rokoch, tak, ako nám to predložila, ale sama poslala do parlamentu pozmeňovák, ktorým spochybňuje svoje vlastné čísla a vyhovára sa na minulosť. To je trápne a bezradné.
Keď bude menej práce a platiteľov daní, dôsledkom je len a len menší príjem v štátnej kase, to vieme všetci. Vláda očakávala z vyšších daní od firiem 300 mil. eur, dnes už sama priznáva výpadok 164 mil. eur. Rozpočet je tak ilúziou a nie zákonom roka. Ten trhací kalendár z neho urobil sám predkladateľ, dámy a páni.
Dovoľte mi sa pristaviť pri tom pozmeňovacom návrhu, ktorý sme dnes počuli, pretože je charakteristický pre dnešnú dobu. Je charakteristický pre dobu, keď na Slovensku máme menej práce, stúpa nezamestnanosť, za október takmer desaťtisíc nových nezamestnaných nám pribudlo. A vláda ďalej ide zvyšovať dane, ruší rovnú daň, zvyšuje dane, odvody, poplatky a hovorí, že týmto spôsobom sa posunieme dopredu. Nuž, stále hovoríme od začiatku, dámy a páni, už po koľkýkrát, že tie príjmy v štátnej kase nebudú takýmto spôsobom. Naplánovali si 300 mil. eur len na dani z príjmu právnických osôb a týmto pozmeňovákom ho znižujú o 164 mil. eur. Veď už sama vláda dnes priznáva, že: Ups, kde udělali soudruzi z NDR chybu? Veď nedostanú ani polovicu z toho, čo si naplánovali na dani z príjmu právnických osôb. DPH som už spomínal, absolútne kľúčové.
Hovoril som a ešte raz to zopakujem, spotreba domácností stúpa, za dva roky o 8,2 %, DPH klesá o 6,1 % budúci rok pri rastúcej spotrebe o 290 mil. eur menej ako minulý rok na DPH. Keby sme vyberali DPH len na úrovni minulého roku a vývoj DPH by kopíroval spotrebu, dámy a páni, 680 miliónov. Máme 680 mil. eur a nemusíte kradnúť ľuďom z druhého piliera. A takto vám ukážem, že všetky opatrenia, ktoré robíte, sú chybné a idú proti ľuďom len preto, že nešetríte a nerobíte svoju prácu.
Celkom je úsmevné, že pán minister vo svojom vystúpení, kedy odôvodňoval rozpočet, hovoril, že tieto opatrenia najmenej brzdia rast, a potom príde pán predseda výboru a zníži príjmy rozpočtu o 260 mil. a sám hovorí o tom, že je to kvôli rastu. Tak sú to opatrenia, ktoré brzdia rast, alebo nie?! No samozrejme, že brzdia rast, vytvárajú nezamestnanosť na Slovensku a vytvárajú aj problémy v štátnom rozpočte.
Ďalšou ilúziou je, že tieto opatrenia sa nedotknú nízkopríjmových skupín. No a tí sporitelia v II. pilieri, to sú tí najbohatší? Tí živnostníci, to sú tí najbohatší? Tí, čo platia poplatky, tí všetci ľudia, to sú tí najbohatší? A tí, čo prichádzajú o prácu dnes, to sú tí najbohatší? Práve tí najzraniteľnejší na to trpia.
Pozrime sa na štruktúru rozpočtu, kto je víťazom. Je to tiež zaujímavé. Hovorí to čosi o prioritách rozpočtu. Myslíme si, že zdravotníctvo a školstvo, dámy a páni? Zdravotníctvo dostáva oproti tomuto roku o +0,42 percenta. Školstvo, bez rezervy o 0,68 percenta. To sú údajné priority. Kozmetické úpravy. Ale je zaujímavé pozrieť sa, že ktoré inštitúcie si celkom slušne polepšili. Jednou z najúspešnejších inštitúcií je Generálna prokuratúra +7,7 percenta. Inštitúcia, ktorá 16 mesiacov nemá svoje vedenie, dostala +7,7 percenta. Najvyšší súd, pán Harabin +7 percent. Kancelária Ústavného súdu +2 percentá. A tak ďalej a tak ďalej. Vidíme z tohto rozdelenia, kde sú priority.
Kde sú riziká? Je ich skutočne veľa, ale predtým, než začnem ich podrobne rozoberať, dovoľte mi uviesť čísla, o ktorých hovorí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, orgán, ktorý sme vytvorili práve pre tieto účely, aby upozorňoval na riziká rozpočtu, takže Rada pre rozpočtovú zodpovednosť o rizikách pre naplnenie rozpočtových cieľov hovorí:
1. Negatívne vyhliadky ekonomického vývoja z dôvodu zhoršovania externého prostredia. Bez kvantifikácie krytie rizika 313 miliónov. To bolo predtým, než tu bol tento pozmeňovák, lebo z toho ide 213 mil. na krytie výpadku. Mimochodom, mimochodom, to šetrenie je kozmetické, menej než 21 mil. eur, ale deficit sa navyšuje o 26,6 mil. eur. Čiže vy nešetríte, ale zvyšujete deficit kvôli tejto zmene a používate na to vytvorenú rezervu, z ktorej už takmer nič nezostalo, lebo (Vystupujúci si odkašľal.), pardon, podstatnú časť tej rezervy, ktorá tam zostala v objeme 68 mil. sami priznávate, že dávate na platy učiteľov. A vrátim sa aj k tomu.
Pokračujem v rizikách. 2. Vplyv legislatívnych zmien na správanie daňovníkov a následne na daňové príjmy. Čiže aj rozpočtová rada hovorí to, čo my, ale bez kvantifikácie. 3. Ambiciózne úspory samospráv bez efektívnej možnosti ich vynútenia, 150 až 200 miliónov. 4. Podhodnotenie nákladov na verejné zdravotníctvo, 100 miliónov. 5. Legislatívne nedoriešený spôsob odpredaja ropných hmotných rezerv, 25 miliónov. 6. Pravdepodobná valorizácia platov učiteľov, minimálne 60 miliónov. 7. Nerozpočtovanie alebo odloženie výdavkov na likvidáciu jadrových zariadení, 20 miliónov. 8. Riziko nenaplnenia nedaňových príjmov Národného jadrového fondu, 15 miliónov. 9. Nerozpočtovanie výdavkov na zelené projekty z príjmov predaja emisných kvót, 20 miliónov. 10. Pravdepodobné stanovovanie, sanovanie straty Carga, 20 miliónov. 11. Nerozpočtovanie DPH, platby súvisiace so splácaním PPP projektu, 6 miliónov. Čiže spústa rizík, ktoré vidí aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Pristavím sa pri jednom, ktoré považujem za dôležité, a to je zdravotníctvo. Znepokojuje ma práve preto, lebo dlhy nemocníc sa vracajú na úroveň pred oddlžením. Je to verejná informácia. Pred rokom dostali štátne nemocnice 300 mil. eur, ale nepomohli. Nemocnice ani po vlaňajšom oddlžení nezačali platiť načas faktúry. Dlhy podľa niektorých dodávateľov už začínajú dosahovať výšku ako pred oddlžením. Samotní veritelia hovoria, že úroveň dlhu sa opäť blíži k hladine pred oddlžením. Nemocnice napríklad len jednej z energetických firiem dlhujú asi 4 mil., priemerné lehoty, za ktoré platia faktúry, sú štyri roky. Sociálnej poisťovni nemocnice nezaplatili už vyše 50 mil. eur. Považujem to za výstražné a považujem v tejto súvislosti odmietnutie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ako sme to navrhovali, za dôkaz nezáujmu o riešenie situácie v zdravotníctve a nezáujem o upchávanie dier.
Ďalším z rizík po nenaplnení daňových príjmov, ktoré priznávate už aj vy pozmeňovacím návrhom, po zdravotníctve ja považujem predovšetkým úroveň nezamestnanosti, dámy a páni. Úroveň nezamestnanosti dosiahla 13,7 percenta. Už som spomínal, že len za október takmer desaťtisíc ľudí prišlo o prácu, pričom v rozpočte sa táto úroveň plánuje po celý budúci rok. Čiže ako keby sme zastagnovali túto úroveň. Je to nereálne. Bohužiaľ, prial by som si, aby to tak nebolo, ale všetci realisti vieme, že práve vplyvom vašich opatrení, roboty na Slovensku bude menej, nezamestnaných pribúdať bude. A práve preto, práve preto je nezamestnanosť a jej výška jedným z rizík rozpočtu.
Aké sú problémy? Po dani z príjmu, už som spomínal, že vláda priznala nižší výnos o 164 mil., o väčšiu polovicu z toho, čo si naplánovala z dane z príjmu právnických osôb, že nedostane, je spomínaná DPH aj tiež výkonnosť štátnych podnikov. Na budúci rok si vláda nakreslila do štátneho rozpočtu, že zo štátnych podnikov dostane o 200 mil. eur menej ako v tomto roku. Nuž, inými slovami, keby na budúci rok fungovali štátne podniky minimálne tak ako tento rok, tak s platmi učiteľov nie sú problémy. Máme aj na 10-percentné pokrytie. Spravovanie štátneho majetku považujem za problematické. Dnešná vláda sa k tomu správa laxne a číslami v štátnom rozpočte dokazuje, že nezodpovedne spravuje majetok občanov.
Kde sa dá šetriť? Tých úspor je stále veľa. Spomínal som už počty ľudí. Začnem s pánom vicepremiérom Vážnym, ktorý sa vyjadril, že vlastne ani o tú pozíciu nemal záujem, ale pán premiér mu ju vytvoril. Máme šesť nových štátnych tajomníkov, čo je dohromady, samozrejme, sedem aparátov, sedem limuzín, sedem administratívnych kancelárií. Máme takmer tisíc príspevkových a rozpočtových organizácií, mnohé z nich sa môžu zlúčiť, mnohé z nich sa môžu zrušiť. Máme Fond národného majetku, ktorý stále existuje a stále živíte, aj keď tvrdíte, že nechcete privatizovať. Nuž, a k počtu ľudí. Pán minister povedal, že vraj my sme namaľovali päť tisíc ľudí dole, no tak som mu to chcel vysvetliť. Aj preto považujem jeho útek za zbabelý, pretože vysvetlím to aspoň vám, pán minister, dúfam, že mu to tlmočíte. Predovšetkým pán minister by mal poznať svoj rozpočet, odvoláva sa na str. 36, pričom je to na str. 46. Viete, s tými číslami má evidentne problém. Má problém aj s tým, že vraj sme zrušili päťtisíc učiteľov, pričom, keď sa pozrie do svojho rozpočtu, vidí, že áno, pokles učiteľov je menší tento rok, ale presne to číslo je tritisíc dvesto sedemdesiatpäť, žiadnych päťtisíc. Stále sa odvoláva na počet učiteľov, ale zabúda na to, že naša vláda zvýšila platy učiteľov o 5,7 percenta. A najlepší dôkaz toho, že to bolo reálne, je, že sa to premietlo do taríf. Môžete sa učiteľov opýtať, dámy a páni, veď to je do taríf premietnuté. (Výkrik v sále.) Aké hókusy-pókusy? Normálne premietnutie týchto čísiel do taríf. A že sa znižuje počet učiteľov? Znižuje sa. Ale veď ho znižujete aj vy! Keď sa pozriete do vašich čísel, zistíte, že o dva roky ste si sami naplánovali, že bude o dvetisíc učiteľov menej. Klesá počet žiakov, postupne klesá aj počet učiteľov. Takže to, čo tu bolo predvedené, je bohapustá demagógia a klamstvo.
Pritom je zaujímavé, že vláda hovorí o projekte reformy verejnej správy, o projekte ESO. Ale na budúci rok si, si namaľovala, že vo verejnej správe bude mať päťtisíc ľudí viac, ale nie učiteľov. Ak vás to zaujíma, je to na str. 42. O dvetisíc tam bude viac policajtov budúci rok oproti súčasnému stavu, o tisíctristo vojakov, o štyristo viac colníkov, o tristo hasičov. Žiadnych učiteľov nedáva naspäť, učiteľov práve dáva dole o dvetisíc o dva roky. Ale vytvára ďalšie nové miesta o päť tisíc budúci rok a tvrdí, že ide reformovať verejnú správu. No, niečo tu nesedí. Jeden občan mi povedal, že ESO znamená: Enem smeráci ostanú. Že to je taká reforma. (Smiech a potlesk.) Myslím, že nie je to k pravde ďaleko.
Nuž, žiadny náznak šetrenia. Žiadny náznak šetrenia. Viete, koľko je nárast výdavkov oproti minulému roku? Jedna celá 7 desatín mld. eur. Minulý rok vláda Ivety Radičovej stlačila výdavky pod úroveň predchádzajúceho roku, v roku 2011 sme mali nižšie výdavky než v roku 2010. Na budúci rok, keď to porovnáme oproti minulému roku, 1,7 mld., dámy a páni, 1,7 mld., ktoré vy míňate viac. No, len niekde to treba zobrať.
Takže komu to asi tak berieme? Žiadnym najbohatším, žiadnym najbohatším. Päťsto miliónov zoberieme sporiteľom v druhom pilieri, ktorých je jeden a pol milióna. No ak máme jeden a pol milióna najbohatších, tak by sme boli celkom fajn krajina. Vieme, že to sú normálni, bežní občania, ktorí si zodpovedne, poctivo sporia na svoj dôchodok. Zoberieme dohodárom, tých je viac ako šesťstotisíc, tí prispejú 140 mil. eur. Zamestnanci a živnostníci, ktorí cez vymeriavacie základy prispejú 130 mil. eur. Samostatne zárobkovo činné osoby, pri ktorých vláda počíta s vyššími daňami a odvodmi za 71 mil. eur. Všetci pracujúci, ktorí pre obmedzenie odpočítateľnej položky na manžela či manželku majú byť ľahší o 5, 6 mil. eur ročne. Všetci platitelia koncesionárskych poplatkov, my sme to zrušili, vy to zavádzate, 75 mil. eur. Všetci majitelia nových áut s výkonom nad 80 kilowattov prispejú 30 mil. eur. Zložia sa aj fajčiari 8 mil., ale aj všetci ľudia, ktorí pracujú vo firmách, ktorí majú cez vyššie dane zaplatiť od 350 mil. eur ročne.
To bolo v pôvodnom návrhu. Teraz už viac než polovicu priznávate, že z toho nedostanete. Chcete len zdierať ľudí. Aj klientov bánk a regulovaných firiem, ktorí pocítia mimoriadne odvody, pretože na nich ste uvalili výšku 170 mil. eur. Zas to pocítia ľudia len vo zvýšených poplatkoch.
Už som spomínal výkonnosť štátnych podnikov. Žalostné, 200 mil. eur dole, z toho najväčšiu časť Slovenský plynárenský priemysel. Práve v týchto dňoch sa dozvedáme o podozrivých obchodoch a veľmi radi si na túto tému osobitne pohovoríme. Pamätáme si, ako súčasný premiér kritizoval privatizáciu SPP, dnes realizuje sám túto privatizáciu. Jednak ju posvätil a pokračuje v tejto privatizácii ďalej. Teším sa na túto debatu.
Chýba mi pán minister financií. Aj preto, pretože som mu chcel pripomenúť jeho slová. Pred rokom, 7. 12. 2012 pán Peter Kažimír, v tom čase opozičný poslanec, v debate k rozpočtu povedal: "Rozpočet, ktorý máme pred sebou, ja osobne považujem za ďalší pracovný variant." Myslím si, že bol jasnovidec a hovoril ako keby o rozpočte o rok dopredu, pretože všetko, čo povedal, to sedí na tento rozpočet, ktorý predložil. Hovorí o spochybnených príjmoch, hovorí o problémoch so železničiarmi, mimochodom tento týždeň ste oznámili v Cargu, že šesťsto ľudí bude prepustených. Hovorí o zdravotníctve, ktoré sa zhoršuje najmä vplyvom zadlžovania. Hovorí o výsledku vplyvu inflácie a poklese reálnych miezd. Dámy a páni, ak to neviete, tento rok klesli reálne mzdy na Slovensku. To nie je výsledok minulej vlády, to je výsledok vášho vládnutia. Je pravdou, že klesli aj minulý rok, ale hlavný dôvod bol práve prepúšťanie vo verejnej správe o viac ako päťtisíc ľudí a pokles mzdových prostriedkov vo verejnej správe o 10 percent. To ste nerealizovali tento rok. Ak sa odvolávate na ceny energií, tak vám pripomínam, že od roku 2006 je na čele regulačného úradu, ktorý robí cenové návrhy a posudzuje cenové návrhy s konečnou platnosťou, nominant SMER-u. A tento rok klesli reálne mzdy, to, čo kritizoval pán Kažimír pred rokom. O zamestnanosti ani nehovorím. To som už spomínal. Takže všetko to, čo ste hovorili pred rokom, platí na tento rozpočet. Bohužiaľ, doplatia na to len a len ľudia.
A zosumarizujem vám, ako by sa to dalo robiť ináč. Radi stále sa pýtate, či existuje alternatíva a že či by ste mali vôbec inú voľbu. Nuž, samozrejme, predovšetkým ináč sa to dá robiť tak, že by sa šetrilo na výdavkoch, že by konečne ste zodpovedne spravovali peniaze občanov, tak ako to urobila minulá vláda. Zdedila rozvrátené verejné financie, 8-percentný deficit, stlačila to pod úroveň 5 %, na úroveň 4,6. Vy konsolidujete len na príjmoch, všetko to hádžete len na ľudí. Tým, že zvyšujete dane, odvody poplatky, rušíte rovnú daň, zhoršujete Zákonník práce, vyháňate prácu zo Slovenska a robíte problémy aj štátnej kase. Rozpočet je toho dôkazom, najmä pozmeňovák a hanebný proces.
Takže summa summarum, keby ste len zachovali a vôbec ani nezlepšovali výber DPH za posledné dva roky - a vy tvrdíte, že bojujete s daňovými únikmi, že idete zlepšovať - keby ste to len zachovali, tak by ste mali 680 mil. eur. Nemusíte vôbec brať ľuďom z druhého piliera. Keby ste nešli hore s výdavkami, keby ste udržali výdavky štátneho rozpočtu len na úrovni minulého roku, vôbec by ste nemuseli zvyšovať dane a odvody. Hovoríme o čiastke zhruba pol miliardy, 500 mil. eur. Keby ste zakonzervovali výdavky tak, ako to urobila minulá vláda, dane, odvody nemusíte zhoršovať. Nemusíte vyháňať prácu zo Slovenska, nemusíte zvyšovať daň z príjmu na úroveň najvyššiu v regióne. Keby ste riadili štátne podniky tak, ako boli riadené doteraz, mali by ste 200 mil. a bolo by aj na 10-percentné zvýšenie platov učiteľov. Keby ste začali šetriť v sociálnom systéme a prijali naše návrhy, len naše návrhy za 50 mil. eur, pričom tam je príležitosť na šetrenie väčšia, nemuseli by ste zvyšovať odvody živnostníkom a zhoršovať ich život.
No, investičné stimuly, už tu bola jedna faktická, kamarátom. Keby ste nerozdávali investičné stimuly na udržanie pracovných miest a teraz nehovorím na tvorbu, na udržanie, pretože to žiadna vláda doteraz nerobila, na udržanie pracovných miest a keby ste podporili malých podnikateľov, najväčších zamestnávateľov len tisíc eurami na vytvorenie pracovného miesta, máme 45 tisíc nových pracovných miest.
Čiže summa summarum, keby vláda zachovala úroveň výberu DPH, zachovala úroveň výdavkov, nebrala nových ľudí, nezhoršovala výkonnosť štátnych podnikov, začala aspoň minimálne riešiť spravodlivosť v sociálnom systéme, nemuseli by poctiví občania, zamestnanci, živnostníci, dohodári, ale aj zamestnávatelia, platiť na budúci rok 1,5 mld. eur. To je suma, ktorú hádžete na občanov. Dá sa to aj ináč, práve som vám dal podnety. A vyzývam vládnu stranu, aby začala konečne spravovať veci verejné a nezhoršovala život občanov.
Dámy a páni, zruinovali ste rovnú daň, zruinujete ekonomiku, ruinujete pracovné miesta na Slovensku. Viete sami, že viac daní nevyberiete. Už ste si to aj začali priznávať pozmeňovákmi. Rozpočet je preto len a len ilúziou a zdrapom papiera. V tomto jediné, čo sa dá robiť, s tým vládnym návrhom, je skutočne len ho roztrhať po vzore vášho premiéra.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2012 10:23 - 10:39 hod.

Ivan Štefanec
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 14:39 - 14:40 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Chcem sa poďakovať pánovi poslancovi Viskupičovi za jeho jasné stanovisko, pretože úprimne, keď to predložil váš šéf, tak som to predpokladal za stanovisko vášho klubu. Z tohto pohľadu je tento postoj o to cennejší, ktorý si tu predviedol, a jasnejší.
Ja si tiež nemyslím, že jednu neprávosť by sme mali nahradzovať inou neprávosťou a vnášať do systému chaos. Myslím si, že vždy Slovensku pomohlo, keď sme mali jasné, jednoduché pravidlá, a týka sa to aj sadzby dane.
Dnes vláda navrhuje až štyri daňové pásma oproti jednému daňovému pásmu v tomto zákone, vytvára sa tým chaos, vytvára sa tým len ďalší priestor pre špekulácie. Nemôžme teda jeden chaos nahrádzať druhým chaosom a skôr by sme mali hľadať spôsoby, ako zákony zjednodušiť, sprehľadniť a ako podporiť a motivovať aktivitu, takže z tohto pohľadu je toto vysvetlenie v práve prednesenom prejave veľmi jasné a ešte raz ho oceňujem.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 14:04 - 14:06 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán poslanec Martvoň, vy hovoríte, doslova použijem vaše slová, "vaši kamaráti". Ja to považujem za váš problém, že vy nerešpektujete realitu. Tou realitou je, že to nehovoria nejakí kamaráti niekoho, tou realitou je, že to hovoria tvorcovia pracovných miest, z ktorých žije celý štát. To hovoria tvorcovia pracovných miest. Myslím tým index globálnej konkurencieschopnosti. Ten zber údajov, ak to neviete, tak prebieha tak, že je to anonymný dotazník, do ktorého sa zapájajú tvorcovia pracovných miest.
Ale som rád, že ste si priznali aspoň v tom chybu, keď ste hovorili o zbere v 1. polroku. A ja som vám povedal, ešte raz vám to zopakujem, že to bol druhý kvartál tohto roku. Čiže za vašej vlády. Je to tak a som rád, že ste to potvrdili. A keď ste hovorili o roku 2006, tak to bolo tiež za prvej, za 1. polrok. Ak to neviete, tak SMER začal vládnuť od júla 2006, pán poslanec.
Čiže zdedili ste Slovensko na 37. mieste na svete, dnes je 71. Áno, svoju časť tam mala aj vláda Ivety Radičovej, ale takmer 5 rokov z tohto 6-ročného obdobia vládol SMER. Toto je vaša vizitka. Vaša vizitka, že krajina ide dole.
Pán poslanec Číž, ja vám to vždy rád zopakujem. Aj keď sa vám to ťažko počúva, vždy vám rád zopakujem, že rovná daň znamená spravodlivosť, znamená prácu a znamená aj vyšší príjem do štátneho rozpočtu. Môžete mať na to hocijaký iný názor, ale realitou sú fakty, ktoré toto opatrenie prinieslo na Slovensko a na tento fakt vás budeme upozorňovať stále.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.11.2012 13:44 - 13:58 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Dámy a páni, pán minister, milí hostia, dovoľte mi pár poznámok, keďže už som raz vystúpil v druhom čítaní k tejto téme, skôr aby som reagoval na to, čo povedali kolegovia, uviedol to na správnu mieru, tak ako sa nedá v rozsahu dvoch minút vo faktickej poznámke.
Zaujal ma výrok kolegu Blahu, ktorého teraz tu nevidím, o tom, že my to dávame do poriadku. To sa mi, to sa mi teda zapáčilo, že toto je dávanie do poriadku. Nuž tak dovolím si, dámy a páni, ešte raz zdôrazniť skutočnosť, že v tomto čase máme najvyššiu nezamestnanosť od júla 2004. To nepovažujem za dávanie vecí do poriadku, keď nezamestnanosť rastie. To, že rastie nezamestnanosť, vieme, že je aj z dôvodu zmien Zákonníka práce, z dôvodu zvyšovania daní, odvodov, z dôvodu rušenia rovnej dane. A na druhej strane aj z dôvodov neriešenia vecí, ktoré riešiť musíme.
Druhú poznámku mám pre pána poslanca Martvoňa, ten tu je v sále, ktorý sa odvolával takisto na správu o globálnej konkurencieschopnosti, v ktorej, ako už bolo povedané, v roku 2006 sme boli na 37. mieste v rámci konkurencieschopnosti pomedzi všetkých krajín hodnotených na celom svete, v roku 2012 na 71. Ak to neviete, pán poslanec, zber údajov bol robený za tejto vlády v druhom kvartáli tohto roka, čiže nie je pravdou, ako ste vy uviedli, že to bolo za minulej vlády, bolo to za tejto vlády. Môžete si to overiť u ľudí, ktorí robili zber. Za Slovensko to boli predstavitelia Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorí sú partneri Svetového ekonomického fóra pre Slovensko od začiatku tohto indexu.
Tento index je zostavený z mnohých položiek. Napríklad pracovné právo tvorí takmer pätinu celkovej konkurencieschopnosti, preto je tak dôležitý Zákonník práce. A tento index je tvorený predovšetkým ukazovateľmi, ktoré vyjadrujú budúcu konkurencieschopnosť. Ani nie tak súčasný stav prostredia na Slovensku, ale to, čo sa v krajine má diať, aké sú očakávania a aká je pozícia krajiny z hľadiska budúcnosti. Či dokáže sa starať lepšie o pracovnú silu, či dokáže lepšie využiť know-how, či dokáže zabezpečiť nezávislosť súdnictva, či dokáže reagovať na zmeny, ktoré sa dejú vo svete, aký je daňový odvodový systém, aké sú očakávania. A tento zber údajov bol robený po programovom vyhlásení súčasnej vlády, za dnešného vášho vládnutia. Aby sme si boli len na čistom aj v tejto otázke.
A to je verejne prístupná táto informácia, takisto ako aj všetky ukazovatele, z ktorých, mimochodom, Slovensko sa prepadáva práve kvôli tomu, čo je neriešené. Osobitne, už som to raz zdôraznil, súdnictvo a jeho nezávislosť je najhoršia v Európskej únii. Sme najhorší, sme za africkými krajinami, ďaleko-ďaleko za rozvojovými krajinami. Aj to je pozícia, ktorá ovplyvňuje celkovú konkurencieschopnosť. Aj to je vplyv na naše postavenie vo svete, že jednoducho ľudia, ktorí sem prídu, tak sa nemôžu dovolať práva. Aj tí, čo tu žijú. Jednoducho tie zákony, na jednej strane sa ich snažíme robiť čo najlepšie, verím, že všetci s čo najlepším úmyslom, ale na druhej stane, keď sú nevykonateľné, no tak to je veľmi zlý signál pre tých, ktorí tu fungujú, či už tvoria pracovné miesta, alebo sú zamestnanci, alebo pracujú vo verejnej správe, či sú to učitelia, lekári a podobne. Všetci, ktorí sa poctivo živia a živia aj tento štát.
Čo sa týka toho výroku, ktorým som začal, že to dávate vraj do poriadku, nuž, bohužiaľ, vy ste to dali do poriadku tak, že ste odovzdali za vašej prvej vlády krajinu s 8-percentným deficitom. Čiže to, čo sa deje dnes, tá vaša konsolidácia, ktorú majú zaplatiť Ien a len občania tejto krajiny, je spôsobená predovšetkým vaším nehospodárením za prvej Ficovej vlády. Taká je realita. A realita je taká, že minulá vláda Ivety Radičovej sa snažila konsolidovať. Konsolidovala z dvoch tretín na strane výdavkov, teda šetrila. To je zásadný rozdiel medzi tým, čo sa deje teraz. Pretože nevidíme ani jeden náznak šetrenia, nevidíme ani snahu a týka sa to vymenovania nového postu vo vláde pána vicepremiéra Vážneho, týka sa to šiestich nových štátnych tajomníkov, týka sa to stále trebárs úradov, ktoré fungujú a už by mohli byť dávno zrušené, ktoré vy hovoríte, že nepotrebujete. Napríklad Fond národného majetku a tak ďalej a tak ďalej. Týka sa to nových ambasád, ktoré idete otvárať, novej budovy na ministerstve zahraničných vecí. A môžme pokračovať. Tých priestorov pre šetrenie je spústa.
Takže dovoľte mi zdôrazniť, že už som to raz pri tomto zákone povedal. Rovná daň znamenala nielen jednoduchosť, znamenala nielen prácu pre Slovensko, ale znamenala nakoniec aj vyšší príjem do štátneho rozpočtu. Na túto tému tu bola takisto dosť obsiahla debata, ale skutočnosť sa nedá vyvrátiť. Sú to fakty, že za päť rokov po zavedení rovnej dane sa dane z príjmu právnických osôb v štátnom rozpočte viac ako zdvojnásobili. Jednoducho bola tu win-win situácia.
Keď som počul argumenty na druhej stane, že to bolo aj externým vplyvom, určite áno. Samozrejme, že aj externé prostredie hralo úlohu a samozrejme, že najmä vstup na najväčší spoločný trh na svete, na európsky trh, takisto od roku 2004 mal svoju pozitívnu úlohu. Ale najsilnejším argumentom, prečo rovná daň zafungovala, je porovnanie s okolitými krajiny, ktoré tiež vstúpili do Únie v tom čase. A vieme, že štátny rozpočet z daní z príjmu, z rovnej dane profitoval na Slovensku viac ako v krajinách, ktoré rovnú daň v tom čase nemali, napríklad v Česku. Ten nárast bol celkove len pri firemných daniach 3,5-násobný v porovnaní s Českom.
Takže je jednoznačné, že tento systém zafungoval. A čo považujem za osobitne dôležité, zafungovala filozofia znižovania priamych daní, aj keď na úkor nepriamych, aj v tom roku 2004. Zafungovala tá filozofia tak, že všetky okolité krajiny do jednej tento model skopírovali. Všetky krajiny po Slovensku znížili priame dane. Taký bol silný vplyv rovnej dane a silný vplyv filozofie, ktorá presadila nižšie zdaňovanie aktivity a nižšie zdaňovanie práce. Stalo sa to v takých krajinách, kde to bolo predtým nepredstaviteľné, napríklad v Rakúsku. Ďalšia krajina, ktorá nasledovala túto filozofiu, bolo Nemecko.
Čiže ten vplyv bol skutočne nielen symbolický, ale veď ten vplyv mal veľký význam v celom stredoeurópskom priestore. Preto Slovensko tak zaujalo a preto je o to čudnejšie, že týmto krokom si dávame na Slovensku vlastný gól. Dávate ho vy tým, že rušíte rovnú daň. Nie je to len symbol, je to filozofia, ktorá znamená zjednodušenie, prácu a nakoniec aj väčší príjem štátneho rozpočtu.
Preto keď sme tu veľakrát počuli reči o silnejšom, slabšom štáte, nuž ale keď zvýšite dane, dámy a páni, tak, samozrejme, všetci vieme, a to už vám hovoria takisto mnohí ľudia, nielen my z opozície, že tie príjmy v štátnom rozpočte nebudete mať, že nakoniec ten silný štát nebudete mať. Skôr cestou k lepšiemu fungovaniu štátu, k jednoduchšiemu, prehľadnejšiemu systému je práve systém rovnej dane. Taká je realita a taký je stav, v ktorom sa momentálne nachádzame.
Čo je ďalej treba ešte povedať v súvislosti s porovnaním s inými krajinami. Tak ako som hovoril, v roku 2004 klesla sadzba daní z príjmu zavedením rovnej dane na Slovensku z 25 na 19 %, bola to vtedy najnižšia sadzba dane z príjmu v regióne. A nadlho aj zostala. Dnes zvyšovaním daní na 23 % sa dostávame na najvyššiu úroveň v krajinách V4, teda s porovnateľnými krajinami, s ktorými súťažíme o nové pracovné miesta. Čiže jasné znevýhodnenie pozície Slovenska v súťaži o nové miesta, ale jasné aj zhoršenie pozície pre ľudí, ktorí žijú na Slovensku. Zhoršenie pozície pre malých podnikateľov, ktorí najviac vytvárajú pracovné miesta, ktorí sú najväčšími zamestnávateľmi a ktorí veľmi ťažko si optimalizujú svoje dane na rozdiel od medzinárodných firiem v širšom priestore. Takže najviac doplatia na to tí, ktorí sú v tomto prípade slabší. Platí to aj o rôznych príjmových skupinách, ako tu bolo diskutované. Bohužiaľ, tento zákon sa netýka len najsilnejšej príjmovej skupiny, len 10 % najbohatších, týka sa to takmer, takmer všetkých.
Je to otázka fungovania, je to otázka filozofie, zjavne vládna strana a opozícia má na túto otázku rozdielny názor. Ale čo je aj zjavné a čo treba zdôrazniť, tak ten vývoj je nespochybniteľný. Vývoj, ktorý nikoho z nás neteší, ale ktorý hovorí o tom, že rastie počet nezamestnaných, firmy odchádzajú. Nie je to len tých sedemsto firiem preregistrovaných do Maďarska, ktoré jednoducho nezanikajú, ale fungujú v inom priestore. Firmy idú do priestoru, kde dokážu lepšie zhodnotiť svoj kapitál. To je úplne prirodzené. Keď im ten priestor nevytvoríme na Slovensku, prídeme o pracovné miesta.
Je nespochybniteľné, že situácia v Európe nie je jednoduchá. Je nespochybniteľné, že klesajú zákazky našim firmám. Aj toto má vplyv. To každý súdny človek musí potvrdiť. Ale o to je dôležitejšie, aby sme na Slovensku vytvárali dobré pracovné prostredie, aby sme na Slovensku vytvárali prostredie, ktoré ešte nezhoršuje tento vývoj, ktorý v Európe nie je priaznivý, ale ktorý dokáže prilákať nových investorov, ktorí našim domácim zamestnávateľom vytvorí lepšie podnikanie, aby vytvorili viac pracovných miest. O tom je tento zákon, tento kľúčový zákon, ako aj pán minister na začiatku správne ho uviedol, a o tom je podstata aj debaty, ktorá, si myslím, bude pokračovať celé volebné obdobie, pretože to nie je len o jednom zákone.
Osobne ma celkom mrzí, že síce tento zákon bol uvedený ako kľúčový zákon, ale doteraz o ňom v rozprave vystupovali predovšetkým poslanci opozície. Výnimkou boli dvaja predstavitelia vládnej strany. Čiže záujem riešiť veci, evidentne podľa tejto rozpravy, majú viac poslanci opozície.
Dámy a páni, aj keď rozhodnutie je na dosah, ja verím ešte, že stále bude o čom, nielen pri tomto zákone, bude o čom hovoriť na tému zlepšovania prostredia pre pracovné miesta. Pretože to považujem za najdôležitejšie práve pre ďalší vývoj, ktorý nie je jednoduchý, ale práve, keď chceme hovoriť o tom, aby sme toto prostredie zlepšovali, aby sme ľudom uľahčovali život, tak nesmieme im hádzať polená pod nohy napríklad takýmto zákonom, ktorý ruší rovnú daň, zavádza viac sadzieb, zvyšuje dane, a tým vyháňa prácu zo Slovenska.
Preto, samozrejme, takúto formu zákona, takýto zákon a vôbec zvyšovanie priamych daní podporovať nemôžem.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 13:24 - 13:26 hod.

Ivan Štefanec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán poslanec Číž, vy sa odvolávate vo vašom vystúpení na sociálnu spravodlivosť. Nuž chcem vás upozorniť, že dnes máme najvyššiu nezamestnanosť od júla 2004. Nepovažujem za sociálne spravodlivý stav, keď je najviac ľudí bez práce.
Vy hovoríte takisto o potrebe sociálneho zmieru, ale stačí sa pozrieť tento týždeň do ulíc na Slovensku, čo sa dialo. Stačí sa pozrieť pred parlament dnes. To nie sú prejavy zrovna sociálneho zmieru. A pripomínam, že už viac než osem mesiacov vládnete. Vládnete tak, že nezamestnanosť stúpa za posledný mesiac o takmer desaťtisíc ľudí viac, ktorí prišli o prácu. A už nielen my, už nielen zamestnávatelia, už aj nezávislé inštitúcie vám hovoria, kvôli čomu to je. Kvôli tomu, akú politiku robíte so Zákonníkom práce, s daňami, s odvodmi.
Takže výsledok vašej politiky, vášho ponímania sociálnej spravodlivosti je väčšia nespravodlivosť, ktorá sa dotýka najmä tých, ktorí sú najzraniteľnejší.
A takisto to platí aj o tomto zákone o dani z príjmov. Nedoplatia na to len tí, ktorí sú najbohatší, ako často s obľubou hovoríte, ale dotkne sa to takmer všetkých občanov Slovenska.
Ďakujem.
Skryt prepis