Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.11.2012 o 14:41 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.12.2012 11:12 - 11:12 hod.

Richard Sulík
Tak ale ja môžem, ja rád preruším, keď sa o 11.00 hod. hlasuje. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.12.2012 11:12 - 11:12 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
V rámci rozpravy k zákonu o dani z príjmov. Často sa argumentuje tým, že nezamestnanosť nijak predsa nesúvisí s rovnou daňou.
A ja by som teraz poprosil, keby mohli kolegovia zapnúť graf, ktorý tu mám už nachystaný a že by sme si najprv pozreli, aký bol vývoj nezamestnanosti. Môžem poprosiť pánov? Pán Vinický? Keď si pozrieme, o chvíľku by sa to malo zjaviť. Ďakujem veľmi pekne. (Premietanie grafov v rokovacej sále.)
Tá prvá červená čiara, ktorú vidíte, to je zavedenie rovnej dane. A to, čo vidíte, tá krivka, to je vývoj zamestnanosti. Tak dokým zavedená rovná daň nebola, sa zamestnanosť potácala niekde medzi dva a dva celá, 2 milióny a 2 milióny 50-tisíc. Od zavedenia rovnej dane začala zamestnanosť stúpať.
Poznám síce tú argumentáciu, že no zamestnanosť nestúpala kvôli rovnej dani, zamestnanosť stúpala kvôli tomu, že sme tu mali rast HDP, ale rast HDP nespadol predsa z neba. Rast HDP je niečo, čo tvoria obyvatelia Slovenska na základe pravidiel, ktoré im nastavia politici. A keďže za druhej Dzurindovej vlády boli tieto pravidlá vrátane rovnej dane, vrátane daňového systému nastavené správne, tak došlo k rastu pracovných miest. Došlo k rastu zamestnanosti a k poklesu nezamestnanosti. (Ruch sále.)
Takisto, keď si pozriete tie dve posledné tmavé čiary, aj počas našej poslednej vlády stúpala zamestnanosť, a to, že stúpala nezamestnanosť, tu súviselo len s technickou chybou pri zdravotných odvodoch pre dobrovoľne nezamestnaných. Mimochodom, to je chyba, ktorú idete spáchať aj vy, ctení kolegovia zo SMER-u, preto, lebo nezamestnaní platili nejakú pevnú sumu, tí, ktorí boli dobrovoľne nezamestnaní, platili nejakú pevnú sumu na zdravotných odvodoch, a keďže došlo k zvýšeniu, k citeľnému zvýšeniu, tak veľa dobrovoľne nezamestnaných sa prihlásilo do evidencie nezamestnaných. Tým stúpla nezamestnanosť, ale zároveň stúpala zamestnanosť. Vy idete opäť zdvihnúť odvod, zdravotný odvod pre dobrovoľne nezamestnaných o 7 eur, aj toto prispeje k tomu, že stúpne nezamestnanosť. Upozorňujem vás, kolegovia, čiste administratívnym krokom zdvihnete nezamestnanosť. To bude jeden z faktorov.
No, inými slovami, nebolo by rovnej dane, nebol by taký silný rast HDP. Možno by Slovensko by malo nejaký rast HDP, možno by sme mali taký rast HDP, aký bol v regióne, čiže v Čechách, v Poľsku, v Maďarsku, ale my sme mali výrazne silnejší rast HDP a dokonca jednu dobu sme mali najvyšší rast hrubého domáceho produktu v Európskej únii. Toto predsa nespadlo z neba, toto je spôsobené reformami a v prvom rade rovnou daňou. Takisto rástol výnos daní. Výnos daní na Slovensku rástol. (Ruch v sále. Obrátenie sa vystupujúceho k predsedajúcej.) Mohol by som poprosiť trochu, keby ste kolegov, možno že im povedať, že sa nehlasuje a... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2012 11:08 - 11:09 hod.

Richard Sulík
Rozprávajú mi do toho. Povedzte im niečo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2012 11:08 - 11:09 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ja som pozdravil kolegov, pani Laššáková, či... (Obrátenie sa rečníka k predsedajúcej. Reakcia predsedajúcej.) Nebojte, nebojte, budem mať, len čo začnem.
Úvodom by som chcel reagovať na pána poslanca Kamenického a pána poslanca Duchoňa o tom, že niektorí poslanci dávajú recepty, ako unikať pred daňami. Pozrite, jedno, kto to vyriekne, ale keď raz sú v zákone diery, daňovníci ich budú obchádzať. Môžete apelovať na morálku daňovníkov, koľko chcete, ale odporúčam tvoriť také zákony, ktoré jednoducho nebudú deravé. Preto aj akékoľvek výroky či mňa, alebo môjho kolegu Jozefa Mihála, alebo iných poslancov na túto tému berte v dobrom ako upozornenie, ako napraviť chyby a odstrániť tieto diery.
Pánovi poslancovi Blahovi by som rád povedal, že oceňujem, že sa konečne odhodlal do rozpravy, lebo doteraz mal iba samé pripomienky k všetkému možnému a vždy sa odvolával na niekoho iného, na niekoho iného myšlienky, a navyše teda, pán Blaha, musím povedať, že tie vaše citáty ja zďaleka neviem, neviem všetky vyhodnotiť, lebo bezpochyby ste sčítanejší ako ja, ale dva citáty, ktoré vyhodnotiť viem, môžem teda povedať, že si, tak mierne povedané, vymýšľate.
Po prvé. Ludwig Erhard určite nebol stúpencom Keynesa a jeho Sociale Marktwirtchaft nemá s Keynesom veľa do činenia.
A po druhé ste tu minule povedali, že Hayek chcel nechať vyhladovať ľudí. A ja si teraz dovolím prečítať citát, na základe ktorého tento výrok vznikol. Citát má od pána Blahu, za to, za čo mu ďakujem. Citát, originálny citát od pána Hayeka znie: "Morálny konflikt môže vyvstať, keď neprestanú materiálne vyspelé krajiny podporovať a subvencovať rast počtu obyvateľov v takých oblastiach, ako je Saho v Strednej Afrike. Podobné územia totiž nemajú príliš nádejné vyhliadky, že ich súčasná populácia, nieto ešte zväčšená, bude v dohľadnej budúcnosti schopná zachovať svoj počet vlastným pričinením."
Tak toto je podľa pána Blahu, že nechať vyhladovať ľudí, možno že trochu korektnejšie. (Ruch sále.) Čo ďalej? (Ruch sále.) Hej, hej, to pokračuje. Ja vám to prečítam potom. Ja si myslím, toto je podstatné... (Ruch sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2012 11:08 - 11:09 hod.

Richard Sulík
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pozdravujem kolegov. som rád, že aj pán minister financií prišiel prísť. Teší ma prítomnosť pána poslanca Duchoňa. A, samozrejme, pána Blahu. No a dúfam, že ešte pán Kamenický sa zjaví, nech skupinka je kompletná.
Úvodom by som rád povedal, a teda ešte ma veľmi teší, že výnimočne je tu prítomných dosť veľa poslancov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2012 10:23 - 10:39 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pán Hlina, veľmi dobre ste to vystihli a pomenovali. Keď si tak človek uvedomí, že ako žijú čelní predstavitelia SMER-u, najluxusnejšie vily, najdrahšie autá, kto má hodinky pod 20-tisíc eur, tak ten sa vlastne ani neráta poriadne a tu v parlamente 83 kolegov musí robiť takémuto luxusnému životu štafáž a nazývať sa, že teda my sme sociálnodemokratická strana, tak to je veru riadna hanba.
K druhej veci, čo by som chcel povedať, je tá kombinácia tých zlých faktorov. Ono tomu nikto neverí, kto to nezažil, kto sa s tým nezaoberá, kto možno neskúmal nejaké povedzme iné krajiny podrobnejšie, ale je to tak, že keď jeden negatívny faktor spôsobí negatívne dopady vo výške 5 nejakých jednotiek a iný faktor vo výške 3, tak dokopy veľmi ľahko to môže byť viac ako 8, môže to byť 10, môže to byť 15. A dá sa to krásne vidieť na kombinácii zvýšenia daní z príjmov právnických osôb a zavedenia zdravotných odvodov z dividend.
Daň z príjmov právnických osôb by spôsobila sama osebe nejaký, mala by nejaký negatívny dopad a daň, zdravotné odvody z dividend nejaký iný. Teraz budeme mať možnosť vidieť, čo to spraví v kombinácii. Bude to veľmi nebezpečné. Navyše toto nie je jediná nebezpečná kombinácia, k tomu sa pridá socialistický Zákonník práce alebo iné veľmi zlé opatrenia a nebude to ružovo budúci rok, ale najmä 2014.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 14:41 - 14:42 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. No, Jofo, načal si jednu tému, o ktorej sa doteraz tu nediskutovalo, čiže ďakujem za tento kvázi typ a rád by som doplnil, čo si vravel.
V čase zavedenia rovnej dane na Slovensku v roku 2003, resp. teda k 1. januáru 2004, existovalo na svete 33 krajín, ktoré mali systém rovnej dane alebo systém veľmi blízky rovnej dani. Veľmi blízky znamená, že napríklad Hongkong nemal úplne rovnakú daň, mal 15 % pre právnické osoby, 16 % pre fyzické, čiže bola to kvázi rovná daň. 33 takýchto bolo krajín vtedy, dnes je týchto krajín vyše 40. Ani jedna z týchto vyše 40 krajín okrem Slovenska nezrušila svoj daňový, svoju rovnú daň alebo kvázi rovnú daň. Naopak, keď sa tie zmeny robili, tak viedli buď k tomu, že sa znížila sadzba alebo že sa zbližovali sadzby, keď existovali dve. Napríklad v Estónsku mali 24 % pre všetky príjmy a 10 % pre dôchodky, tam tiež zbližujú tieto sadzby atď. Slovensko je jedinou krajinou na svete, ktorá pôjde opačným smerom. Ja si myslím toto, aj z tohto dôvodu tento experiment nemôže skončiť dobre.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 13:18 - 13:20 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Číž, patríte k mojim obľúbeným rečníkom a to myslím teraz úplne vážne. A tiež veľmi vaše prejavy veľmi rád počúvam. A dokonca súhlasím a plne súhlasím s vašou kritikou bankového systému, ktorý v podstate napáchal veľké škody a vlastne preto, lebo to bolo spôsobené bezbrehou liberalizáciou bankového alebo finančného sektoru. V tom sa určite zhodneme.
A čo je úplne najväčší vrchol drzosti a nesprávneho konania, tie banky, ktoré napáchali obrovské škody a zadlžili sa po uši, keď majú byť daní, z peňazí daňovníkov zachraňované. Preto sme my proti záchrane súkromných španielskych bánk. Vy ste spomínali iba americké, ale presne toto platí aj pre napríklad tie súkromné španielske banky. A vy, strana SMER, idete zachraňovať z peňazí slovenských daňovníkov jednou miliardou eur súkromné španielske banky. Toľko k tým bankám.
Hovorili ste o tom pánovi Breinerovi a jeho kritike neoliberalizmu. A ja v podstate chápem, že vy máte iný pohľad na svet, a myslím si, že v tomto je žiaduca a aj zdravá tá polemika, že ktorá ideológia je lepšia. A ja vám tú vašu ideológiu neberiem, pán Číž, a preto napríklad aj moja kritika nie je, nesmeruje tam, že vy ste zdvihli daň, chcete zdvihnúť daň z príjmov fyzických osôb nad nejakou hranicou. To, si myslím, je legitímny váš cieľ, to ste oznámili vo voľbách. To tu to nie je primárny predmet kritiky. Ja vám len hovorím z mojich osobných skúseností a vedomostí z daňového systému, z daňovej teórie, že to, čo idete robiť teraz po remeselnej stránke, vám napácha škody a stratíte si do kolena.
A ešte vás chcem poprosiť, keby ste pánovi Blahovi niečo odkázali, nabudúce potom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 12:42 - 12:44 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, úplne úvodom, pán Duchoň, spomínali ste teda, že pri výpadku daní, určite sa pod výpadok daní, sa určite podpísal aj chaos alebo rozvrat vo finančnej správe, ako ste to nazvali, dá sa s vami len súhlasiť. Určite sa tam podpísalo, môžme filozofovať, že do akej miery, ale tam tento argument je určite správny.
Zároveň ale si myslím, že nie je správne, keď vy všetky dane a odvody hodíte do jedného koša a potom poviete, že je výpadok a je zlý odhad. Ja si myslím, že treba, pokiaľ naozaj chceme nájsť príčiny a dôvody, tak treba to rozlíšiť po minimálne nejakých tých základných skupinách. A to napríklad, čomu som sa ja venoval v mojom prvom vystúpení, to bola daň z príjmu právnických osôb, lebo tam idete napáchať úplne najväčší hriech, nie tie 4 %, ako pán Kamenický povedal, že veď to nemôže nič byť, to 4 % ako naozaj neznamenajú svet. V kombinácii s ďalšími štrnástimi na zdravotných dôvodoch, čo je de facto daň na právnické osoby, tak tým to zabijete.
Ale keď si pozriete daň z príjmov právnických osôb - výnos, tak keď idete na stránku Daňového riaditeľstva drsr.sk a otvoríte si príjem Prehľad o plnení daňových, nedaňových príjmov k 31. augustu - augustu, to je prednedávnom - tohto roku, tak plnenie dane z príjmov právnických osôb bolo na 100,63 %. To je uvedené priamo na štatistike.
Tak to by možnože stálo za to si pozrieť každú jednu daň, že kde dochádza k výpadkom. Ale keď sa bavíme o právnických osobách, tam k výpadku do konca augusta nedochádzalo, teraz je tam nejaký výpadok. A môžme sa baviť o tom, že či je spôsobený už vašimi opatreniami, lebo veď to už je niekoľko mesiacov, čo vládnete, alebo ešte inými.
Škoda, že na tú druhú vec mi už neostal čas, tak nabudúce, na to HDP a daň z príjmu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2012 11:39 - 11:40 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, Fero, pekný exkurz ako obvykle a vždy veľmi rád počúvam tieto tvoje prejavy, lebo človek sa z histórie, z dejín, kadečo dozvie, i keď, ako sme práve počuli pána Blahu, tak existujú vždy rôzne interpretácie, ale každopádne veľmi zaujímavé, čo si hovoril.
Ja by som si dovolil jednu krátku poznámku k tomu Nemecku, Adenauer, Erhard. Pán Blaha, ja veľmi oceňuje to, že máte skutočne veľa načítané a ovládate teóriu, ale neskúšajte to zneužívať, lebo občas sa vám stane, že niekto vie o niektorých veciach trochu viac ako vy z nejakého úzkeho výseku.
Veď, Fero, teda tebe chcem povedať, ani aby ty si nezneužíval, prosím ťa, lebo teda keď si, Fero, doteraz nevedel, tak Erhard určite s Keynesom ani s intervencionizmom nič nemal.
A ešte jednu vec ti chcem, Fero, povedať úplne na záver, že máme tu takého mladého kolegu, ktorý tam z jedného kúta hore vždy len šteká v dvojminútových poznámkach, ale nenaberie tú, ale nielen to, ale vždy sa na niekoho odvoláva, vždy len niekoho cituje, ale nenaberie tú odvahu, aby sa postavil za pult a v nejakej súvislej reči odôvodnil nejak, že, a teraz to bude nevídané, nie pre teba, Fero, ale pre toho kolegu, že svoj názor, že svoje pozorovanie, svoje myšlienky, svoje skúsenosti. Vy nám tu stále len citujete z nejakých knižiek, pán Blaha. Však naberte odvahu a neštekajte tam v dvoch minútach. A to by som napríklad povedal, Fero, ja v tvojej záverečnej dvojminútovke, keď budeš reagovať na faktické poznámky, ale nieže by som ti chcel do toho príliš hovoriť.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis