Ďakujem pekne za slovo. Vypočul som si pozorne debatu v tomto prvom čítaní a asi pôjdem po poradí. Myslím si, že ani nie je účelom tohto návrhu zákona riešiť všetky bolesti zákona o verejnom obstarávaní, to by sme asi naozaj tú debatu viedli veľmi dlho a asi by sme sa nedopracovali celkom k všetkým riešeniam, ktoré tu boli teraz nastolené. Riešime čiastkový problém, konkrétne problém schránkových firiem.
Áno, ja môžem povedať pánovi...
Ďakujem pekne za slovo. Vypočul som si pozorne debatu v tomto prvom čítaní a asi pôjdem po poradí. Myslím si, že ani nie je účelom tohto návrhu zákona riešiť všetky bolesti zákona o verejnom obstarávaní, to by sme asi naozaj tú debatu viedli veľmi dlho a asi by sme sa nedopracovali celkom k všetkým riešeniam, ktoré tu boli teraz nastolené. Riešime čiastkový problém, konkrétne problém schránkových firiem.
Áno, ja môžem povedať pánovi poslancovi Zajacovi, že pokiaľ, samozrejme, nemám nič proti tomu, aby sa pýtal poslanec akúkoľvek otázku, ale predpokladám, že aspoň si pozrel návrh zákona a s vedomím alebo so znalosťou zákona sa treba pýtať, to je môj názor. A z tohto pohľadu si myslím, že ten problém rieši ten návrh zákona. Samozrejme, nemôže ho riešiť spätne. Áno, existuje vždy do budúcnosti, to vieme, to je asi aj pre neprávnikov jasné. Takže myslím, že tá odpoveď je úplne jasná a jednoduchá.
Ak by som ešte skočil v rámci poradia najprv k pánovi poslancovi Hraškovi, áno, Švajčiarsko je v rámci národných záujmov v tomto smere veľmi dobrý príklad, len, žiaľ, my sme viazaní európskou legislatívou a nemôžme v rámci voľného pohybu tovaru a služieb jednoducho k takémuto riešeniu pristúpiť, lebo nás viaže európska legislatíva, ku ktorej sme aj my viazaní, ktorou sme aj my viazaní. Takže v tomto prípade by to, žiaľ, asi nešlo.
Pani poslankyňa Žitňanská, veľmi si vážim váš, vaše slová a myslím si, že sú správne cielené, čo sa týka konečného prijímateľa výhod a na druhej strane chcem povedať, že vzhľadom na to, aký je to komplexný problém a vzhľadom na to, že tento problém prekračuje hranice Slovenskej republiky a tak isto aj jurisdikciu Národnej rady, tak som veľmi zvedavý, ale zároveň aj trošku skeptický, musím priznať, k tomu riešeniu, ktoré predložíte. Som naňho mimoriadne zvedavý. Pretože to, čo vy hovoríte, alebo aspoň z toho, čo som pochopil, vy chcete odhaľovať konečného prijímateľa výhod v cudzích jurisdikciách, čo, úprimne povedané, sa zatiaľ nikomu na svete nepodarilo. Takže som naozaj zvedavý na to riešenie, ktoré chcete priniesť. Ja hovorím, že to riešenie, ktoré prinášame my v rámci možného a v rámci toho, čo nám umožňuje náš zákon a čo nám umožňuje naša legislatíva vo vzťahu k cudzím krajinám a vo vzťahu k cudzím osobám, je to na hranici možného. Ale som zvedavý naozaj, že s čím prídete. Veľmi pozorne si to vypočujem a pokiaľ to bude zmysluplné, tak veľmi rád budem na to reagovať pozitívne.
Čo sa týka pozmeňovacích návrhov, momentálne, alebo návrhov, ktoré sú v Národnej rade k tejto téme, videl som len návrh pána poslanca Lipšica, pričom musím povedať, že náš návrh ide podstatne ďalej, ako návrh pána poslanca Lipšica. Takže je to otázka diskusie, že kto s čím prichádza a v akej kvalite. Preto hovorím, že veľmi rád si vypočujem ten návrh, čo sa týka konečných beneficientov. Ale musím vám povedať, že existuje napríklad v Spojených štátoch, nechcem menovať tú firmu, ktorá je plne vlastnená americkými akcionármi, vlastníkmi, ale má urobené zmluvy s inými firmami, kde platí licenčné poplatky a tie sú na nejakých iných daňových rajoch, áno? A ide tam povedzme 70 % celkového príjmu. Otázka je, ako sa s tým transparentne riešia, ako to sa s tým vysporiadava povedzme taká krajina transparentná, ako sú Spojené štátny americké. Čiže to len ilustrujem na tomto príklade, že je to problém, ktorý nie je vôbec jednoduchý a ako naozaj tie návrhy alebo respektíve volanie po tom, aby sme to vyriešili teraz okamžite, vynikajúco.
No ja sa obávam, že máme určité hranice legislatívno-technické a obávam sa, že aj ten návrh, ktorý vy chcete predložiť a ktorým som sa oboznámil len cez médiá, bude mať hranice. Pretože ja sa pýtam, pokiaľ bude uchádzač vo verejnom obstarávaní mať povinnosť predložiť všetky zmluvy a ja neviem akékoľvek doklady, tak sa pýtam, pri zahraničnej osobe aká bude právomoc Slovenskej republiky trestať za nesprávne informácie alebo nepravdivé informácie? Nehovoriac o tom, že si neviem predstaviť, akým spôsobom bude preverovať verejný obstarávateľ tieto informácie v cudzích jurisdikciách. Tak naozaj čakám teda, akým spôsobom budete tento problém riešiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis