Ďakujem veľmi pekne. Iba krátko budem hovoriť, pretože myslím si, že spomínali tu také veci, napr. aj školské rady, ktoré vôbec tento zákon nerieši. Tak by som ešte raz v krátkosti vysvetlila, čo ako predkladatelia myslíme týmto zákonom.
V prvom rade ma trošku udivujú názory pravice, ktoré podporili zákon z dielne SaS v roku 2010 bez toho, aby sa pozreli, aké sú súvislosti v zákone. A to ešte raz opakujem. Ak sa nastavoval v zákone č....
Ďakujem veľmi pekne. Iba krátko budem hovoriť, pretože myslím si, že spomínali tu také veci, napr. aj školské rady, ktoré vôbec tento zákon nerieši. Tak by som ešte raz v krátkosti vysvetlila, čo ako predkladatelia myslíme týmto zákonom.
V prvom rade ma trošku udivujú názory pravice, ktoré podporili zákon z dielne SaS v roku 2010 bez toho, aby sa pozreli, aké sú súvislosti v zákone. A to ešte raz opakujem. Ak sa nastavoval v zákone č. 369/1990 Zb. výpočet platu primátora podľa koeficientov, nastavoval sa presne takisto výpočet platu kontrolórov podľa koeficientov, čiže jeden plat presne podľa počtu obyvateľov, podľa počtu koeficientov na primátora a na starostu.
Pred chvíľočkou tu všetci tvrdili, že my chceme narušiť medzi zastupiteľstvom a primátorom nejakú rovnováhu. Ale veď vy týmto vstupom do zákona v roku 2010 ste vytiahli populisticky a umelo platy primátorov. A vy ste povedali: „No a teraz, nech sa páči, ukážeme, ako im znížime platy.“ Ešte raz hovorím, ak by sa niektorí z týchto primátorov odvolali na Najvyšší súd, podľa mňa uspejú, stopercentne uspejú a štát im bude vracať peniaze, a to aj z toho dôvodu, že tam nebolo žiadne prechodné ustanovenie. Urobili ste to vo volebnom období, keď ten starosta tam s úplne inými podmienkami vstupoval. My práve v tomto zákone ideme vrátiť naspäť rovnováhu medzi výpočtom platu primátora a starostu. Nie je to nič iné, nič menej a nič viac. A tým pádom, že sme zvolili formu zníženia platov, v dnešnej dobe, v čase krízy a tak ďalej, ja si myslím, že aj tým, že aj kontrolór bude mať pomer k primátorovi, a mali by mať ten pomer aj poslanci, šetríme finančné prostriedky. A dokonca sme sa ako mestá a obce zaviazali, že budeme konsolidovať finančné prostriedky.
Takže, vážená pravica, dajte si ruku na srdce, zamyslite sa nad tým, ak nie, tak sa pozrite, ako sa hovorí, že všetko je na Googli, ako ste to dopaškvilili predtým, aby ste ukázali pred voľbami, ako vy viete do toho zasahovať. No len zasiahli ste do toho veľmi zle. Alebo teda sa postavte a povedzte, že vraciate zákon naspäť do tej istej podoby, v akej bol predtým. To som čakala od pána Zajaca, že sa tu postaví a povie: „No keď chcem to vyrovnať, nech to je spravodlivé." Takže, vážení, na jednej strane tu idete kritizovať, že znižujeme platy, a na druhej strane možno tí, ktorí sa na vás obrátili, by chceli urobiť z capov záhradníkov dneska, lebo vy ste boli tí, ktorí ste tú záhradu v tej tristošesťdesiatdeviatke spaškvilili.
Takže to je k tým kontrolórom. A nikto tu nejde so žiadnym nejakým zlým úmyslom, ide to tu jednoducho vyrovnať. Ak chcete nejaké štatistiky, tak si môžete zasadnúť, pán kolega, zobrať počítač, prejsť sa po mestách a obciach. A hneď vám povedia, ako to vyzerá.
A, samozrejme, je to pravda, čo povedal môj kolega Otto Brixi, a tak ďalej. Keď si to všetko zrátate, tu nejde o nejakú závisť, ale tu ide o pomer zodpovednosti. A chceli ste príklad. Ja vám poviem, ja nemám jeden problém s kontrolórkou, ale jedno vám uznám, pán Zajac, mali ste pravdu. Kontrolóri nie sú dneska nezávislí, svojím spôsobom, pretože každú jednu cestu, kde idú, každú jednu vec im podpisuje primátor, všetko im podpisuje primátor. Takže naozaj teraz sa tu nebavme o tom, že my im chceme zobrať nejakú nezávislosť, my chceme, aby nás nekontrolovali. Viete, niekde to tak možno aj je. Tak sa také prekážky dajú robiť, že sú úžasné. Ale ja si myslím, že nemáme na to dôvod. Ja som spokojná, mám kontrolórku. A som tomu rada. A poviem vám, mali sme zastupiteľstvo v pondelok. A my sme jej doplnili, ešte ďalšie štyri kontroly aby vykonala, pretože mne to ako primátorke pomáha. A kontrolór vykonáva v organizáciách tie kontrole, pretože ja presne potom viem, kde sa ako hospodári, kde sa ako robí. Vôbec nemáme s tým problém.
Máme problém, ste spotvorili ten systém medzi primátorom a starostom a kontrolórom. A zase opakujem, kontrolór donesie kontrolu, ešte raz, aby ste vedeli ako to je, donesie kontrolu, prečíta ju na mestskom zastupiteľstve. Viete, čo sa potom deje. Primátor musí kontrolu podpísať. Primátor ale musí zobrať na seba zodpovednosť, že všetky opatrenia, ktoré sú v meste, potom následne odkontroluje cez svojich vedúcich. Čiže ja sa pýtam, kto má reálnu zodpovednosť za to, kde boli vykonané kontroly, aby sa urobila náprava, kto má tú reálnu zodpovednosť? Chcete na to príklad? A ešte raz poviem, ja som sa dobrovoľne vzdala platu. Čiže nikomu ani nezávidím. Ja som jednoducho nepodpísala plat. Keď kontrolórke schválili u mňa odmenu, poslanci sa chytili za hlavu a navrhli druhý plat. Viete, prečo sa chytili za hlavu? No bolo to pre váš zákon. Totiž keď ja som mala plat ako primátorka, a poviem to, 2 200 eur a kontrolórke navrhli odmenu 20 %, tak jej vyšla odmena 2 380 eur. Vážení, a vy tu budete rozprávať o nejakých dvoch kolách? Tak primátora určite volí viacej ľudí ako kontrolóra. A, nehnevajte sa, Česi opačne idú, chcú voliť prezidenta, aby bola priama demokracia, a vy tam zase vraciate koleso späť. Zasa by boli nejaké politické dohovory, politické šušu-mušu, techtle-mechtle. To by vám vyhovovalo. A viete, prečo KDH by to vyhovovalo? Lebo vždycky máte päť-šesť poslancov, ale musíte pracovať, aby ste ich mali viac, a vždycky sa niekde prilepíte a je techtle-mechtle a podobné, koho kde do akej funkcii dáme, z ktorého koho akého riaditeľa urobíme. Ale to je vaša šikovnosť. Napríklad ja si poviem, že aj s KDH veľmi dobre vychádzam, dobre sa mi s nimi pracuje, to poviem. Ale vždycky to je každej strany záležitosť, ako to urobí.
No a povedzme si teraz niečo o tých primátoroch, prečo sú tie kompetencie. V prvom rade sa musí jednoznačne urobiť to, že bude výberové konanie. Ešte raz poviem, nebránim sa tomu, ak chcete vrátiť pôvodný stav a dáte pozmeňujúci návrh. Budeme o tom rokovať, aby sa vrátila tristošesťdesiatdeviatka taká, aká bola predtým, než ste ju spaškvilili pri tom výpočte primátorov, vráťte primátorom platy, nech to zostane, pokiaľ ide aj o kontrolórov, vôbec sa nebránime v druhom čítaní tomu, aby ste nám dali pozmeňujúce návrhy. Ja osobne o tých, ktoré budú dobré, určite budem aj s klubom diskutovať. A je tu ďalší predkladateľ, ďalšia predkladateľka. Myslíme si, že kľudne sa nebránime zmenám v druhom čítaní.
A teraz prejdem k menovaniu tých primátorov. Viete, veľmi pekne sa to rozpráva, to je taký dôvod, že ideme narušiť vzťahy medzi zastupiteľstvom a primátorom. Vážení, nehovorme o vzťahoch, my hovorme o zodpovednosti, efektívnosti a o tom, že dneska mestá a obce treba efektívne riadiť, lebo vzťahy sú vzťahy. Ale vy presne viete, o čom hovoríte. Vy hovoríte o vzťahoch. A viete, o akých vzťahoch hovoríte? Sadne zastupiteľstvo a povie: „My máme päť poslancov, my máme šesť poslancov, my chceme toho riaditeľa, my chceme tamtoho riaditeľa.“ A ja vám tú štatistiku urobím v troch mestách dookola. A pozrime sa na to, ako si krásne politické strany medzi sebou rozdeľujú riaditeľov. A niekedy sa stane, že dá primátor návrh a ani na tretíkrát neprejde riaditeľ. Prečo, aj keď je schopný? No preto, že sa politické strany nedohodli. A prejde tam možno na štvrtýkrát taký, pri ktorom všetci kývnu rukou a povedia, nech je tam. A potom občania sú nespokojní, pretože mesto, organizácie sa zle riadia, zavolajú primátora. Lebo, dajme tomu, budú volať primátora, to je jasné, volá sa hneď na mestský úrad a primátor môže pokrčiť plecami a povedať: „No, vieš, čo ja môžem urobiť, keď to je Miško z KDH?“ No a Miško z KDH nemôže urobiť nič, lebo ho zvolili poslanci. Miško z KDH nech si tam robí v technických službách, čo chce, lebo zase tí poslanci mne budú robiť zle v zastupiteľstve. Toto sú tie politické dohody. A toto je problém pre tých, ktorí dneska hovoria, že, áno, ako veľmi posilňujeme právomoci primátora. Primátor alebo starosta ak po výberovom konaní toho najlepšieho navrhne, lebo musíme urobiť výberové konanie na post riaditeľa, nesie zaňho predsa aj zodpovednosť. Však nijaká právomoc sa vám neberie. Veď poslanci kontrolujú všetok majetok, každý jeden prevod, každý jeden rozpočet, každú jednu finančnú transakciu, všetko predsa ide cez zastupiteľstvo. Neviem, kde to tak nejde, ale u nás to tak ide. Takže tak by to aj malo byť. A keď to tak nejde, tak tí poslanci nech si to tam zariadia tak, aby to tak išlo. Ale u nás to tak ide. Takže akú právomoc komu berieme? To, že dáme človeka, ktorý po výberovom konaní je schopný, dáme ho riadiť majetok mesta, priamo primátor alebo starosta takisto má zodpovednosť, priamo si ho môže zavolať. Tak si zavolá napríklad, poviem, pána kolegu Novotného nejakého bratranca. No čo môže urobiť chudák starosta alebo primátor z Novotného bratrancom, keď nechce robiť? No politické dohody tam zahrali svoju úlohu. Svoje politické úlohy tam zahrali svoju úlohu. Takže ja to preto hovorím.
Pán Viskupič, nemyslím si, že by si primátor dal tam bratranca, lebo primátor je verejne kontrolovateľná osoba. A myslím si, že na druhý deň by všetky médiá o tom priniesli články a na tretí deň by všetci poslanci tam urobili rozbroje. Viete, to už sú také hľadané blchy v kožuchu. Tak možno niektorí majú, nechcem povedať, tak kamarátky nejaké bližšie, sekretárky a tak ďalej alebo vedúce kancelárie. No ale my hovoríme teraz o riaditeľoch. Takže my necháme kamarátky, bratrancov a sesternice.
Poďme k tej reálnej časti, pretože ja rozprávam o reálnej časti, ako riadiť mesto. A tým pádom ten primátor má tú schopnosť tie organizácie jednoducho ovplyvniť takýmto spôsobom, pretože kdekoľvek príde, ja sa vás spýtam, niektorého poslanca ľudia ani nevidia, to poviem skutočne, kde idú prvé kroky občana? No idú na mestský úrad s tým, s čím sú nespokojní. Ja ešte zažívam aj také, že nám telefonujú napríklad, keď vypadne niekde elektrika. Aj keď my nemáme nič spoločné s elektrárňami, ale zoberieme ten telefón a zistíme to a tomu občanovi to dáme vedieť. Čiže kľudne potom môžu poslanci brať na zodpovednosť toho primátora, ale nechcite mi teraz povedať, že tie politické dohody, ktoré vznikajú medzi poslancami, sú dobré, že dáme tam človeka, hoc je neschopný, ale na tretíkrát ho zvolíme len preto, že je politiky prijateľný. Ja si to nemyslím, že je to dobré. A sama to vidím. A trochu sa aj pochválim. My sme delili včera na zastupiteľstve milión eur na investície, sme v prebytku, v rozpočte, sme 13 % ako mesto zaťažené najnižšie na Slovensku, pohľadávky nemáme splatené, vážení, 20 000 eur ako mesto Humenné. A sme delili včera z rezervného fondu milión eur. A ja vám poviem, že ak ten primátor má dosah na tých ľudí a môže ich priamo riadiť, veď to je ako firma, samozrejme, to nie je firma v takom slova zmysle, pretože poslanci všetko kontrolujú, ale nemôžete vy mať podriadeného, ktorého vám tam dohodili z nejakej politickej strany a u ktorého je úplne jedno, aké má vzdelanie, čokoľvek, ale chcel ho politický klub ten alebo ten.
Tak si povedzme na rovinu, o čom tento zákon je, vážení. Je o tom, že sa vyrovnávajú krehké vzťahy alebo vzťahy? Je to o efektívnosti riadenia mesta, o tom jednoducho, aby mestá boli efektívne riadené, aby sa efektívne spravoval majetok, pretože potom skutočne ten starosta alebo ten primátor sa nemôže ani pohnúť a zbytočne môže chcieť niečo zefektívňovať. A je to výkon. A povedzme si, že poslanci by nemali voliť výkon, poslanci by mali byť kontrola. A nech kontrolujú. Ja som za to. A veľmi sa teším, a za to vás pochválim, že všetky faktúry máme na internete. No toto je fakt vynikajúca vec, ja som úplne s tým spokojná. A verím, že ja všetci primátori sú s tým spokojní. Máme verejnú kontrolu a všetci nech kontrolujú, koľko chcú. Čiže to je asi k tomu.
A taká posledná vec. A určite by som sa tu nevracala k českému modelu preto, lebo Česi sa vracajú k nášmu modelu. To by boli zase tie politické dohody. Jéj, vidíte, ako sa smejete, pán poslanec Zajac, tak pekne. To by zase bolo, že sa dohodli tri strany, tu dva kluby a primátor taký, čo ich bude počúvať, tak ho budú za nitky ťahať. Takže o tom to je, ale však povedzme tým ľuďom pravdu, sa tu teraz hráme na vzťahy a nevzťahy, hej, povedzme im, ako to je. A hovorím, nebránime sa v druhom čítaní návrhom.
A vyjadrím sa aj k znižovaniu počtu poslancov. Vážení, v Košiciach sa znížil počet poslancov. Pán Novotný, máte pocit, že ste ovplyvňovaný, že ste manipulovaný pánom primátorom Rašim, že vás ľahšie ovplyvní, že vás ľahšie namotá? (Reakcia z pléna.) A nie je? Ježišmária, tak ja sa ospravedlňujem, ja som myslela, že je, a vždycky tak to nosím v srdci, že on je, dobre, tak nie je. Ja sa pýtam, však nech odpovedia tí poslanci, ale, vážení, my nemôžeme, ak to tam máme konsolidovať, šetriť na tom, čo je presne to, čo ste pred chvíľou povedali, kosení, svietení. Ale my šetríme na výkonnej moci. Povedzme si, vy ste začali tým, že ste znížili primátorom platy. Šetríte na výkonnej moci. My teraz upravujeme kontrolórov, pretože skutočne vy ste narušili tú rovnováhu výpočtu koeficientu. A ideme znížiť počet poslancov. Čiže to je priame šetrenia na výkonnej moci, nie na službách pre občana, ale na výkonnej moci. A nerobíme to radikálne. Presne ste to povedali veľmi pekne, že hornú hranicu znižujeme. Čiže tí poslanci zase majú možnosť, napríklad od 20 tisíc do 50 tisíc obyvateľov od 15 do 21 poslancov si môže zvoliť, koľko chce. Ale povedzme si, ja ani štatistiku nepotrebujem. Ja vám garantujem, že v každom meste si zvolia najviac poslancov. No povedzte mi, či tí, čo sú štyria alebo piati na konci, zahlasujú za menší počet poslancov. (Reakcia z pléna.) Ale, no, tak to viete. A možno práve sú tam zase takí, ktorí no aj tu sedia. (Ja nehovorím, ja neviem, kto bol ako zvolený, hej.) Tak tí si zahlasujú, že budú mať menší počet poslancov. No nebudú ich mať menší.
Čiže vy ste začali šetriť na výkonnej moci, my upravujeme kontrolórov podľa vás, pretože ste to domrvili, ste tam vniesli nerovnováhu, ako hovoríte. Chceme obmedziť menovaním cez výberové konania politické dohody v kluboch a politických nominantov a chceme znížiť počet poslancov. Čiže zase šetríme na výkonnej moci.
A nebudem sa vracať k tomu, lebo aspoň to ma teší, že pán poslanec Osuský ani to neuznal, že je to dobré, ale pán poslanec Zajac aspoň uznal to, čo sa týka tých prítomných a neprítomných. Vážení, ja som takú vetu počula na prokuratúre, o počte prítomných a neprítomných, že ani to tu nechcem z úst vypustiť, jednoducho aby prokurátor to napasoval presne, lebo možno, ako vy ste hovorili, išlo o veľkú vec, a to boli automaty, keď zistil, že 18 poslancov hlasovalo, že ich boli tri pätiny, keď zistil, že dvadsiati boli prítomní v sále, lebo je úplne normálne, že aj my robíme obštrukcie, však vy to bežne robíte, že vyťahujete karty, ale ste tu, ja si myslím, že je to možné z rokovacieho poriadku, neviem, neviem, ako by to bolo, keď vytiahnu kartu a sedia tam, a keď zistil, krajský prokurátor, alebo okresný, neuznal námietku, ale krajský ju uznal, že aj z dvadsiatich budú tri pätiny, no tak prokurátor si myslel, že zapísaných ráno ich bolo 21. No a už to mal, matematiku jasnú, 21, tri protesty prokurátora. A pán Tichý mi povedal: „No, viete, pani poslankyňa, nikto nevie, kto je prítomný a neprítomný.“ My to nevieme niekedy ani pri hlasovaní. Zákon to neurčuje. Takže nechávame voľnosť tomu zastupiteľstvu. Ako si upraví rokovací poriadok každá jedna obec alebo mesto, tak budú tak tí poslanci prítomní. Keď si upravíte v Košiciach, že prítomní sú tí, ktorí sedia v sále, tak nech sú. My chceme upraviť, že prítomní sú tí, ktorí sa prezentujú pred každým hlasovaním, pretože niekto môže byť zapísaný, môže byť neviem čo, ale úplne môže byť niekde na nákupoch alebo ja neviem kde.
Takže asi tak. Takže nedávajte nám za vinu niečo, o čom veľmi dobre viete, čo je za tým schované, politické dohody, váš spaškvilený zákon tristošesťdesiatdeviatky. O tom to je, vážení páni poslanci. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis