Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.5.2015 o 15:25 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.5.2015 12:07 - 12:09 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Myslím si, že výstavba toho prejavu od výzvy, že pozor, prejav sa môže dotknúť slabších pováh, cez to ako, a presne sa to teraz aj ukazuje v týchto faktických poznámkach, že na jednej strane prichádza možno aj konštruktívna kritika, na druhej strane zahmlievanie. Tam by som možno iba doplnil slovko, že robí sa to metódou až brutálneho toho red haringa, že absolútne odhodiť od témy a používať podľa mňa ad hominem útoky, že teda nájdeme si a poďme zničiť toho človeka, čo si dovolí sa postaviť pred ten ambón a rozprávať, kde by mohli prísť zlepšenia. Pretože okrem toho, že si nazval zlyhanie pri eurofondoch ako najvyššie zlyhanie vlád Roberta Fica, podľa mňa je to aj absolútnym zlyhaním, či budeme hovoriť o vyčísliteľných alebo nevyčísliteľných položkách celého toho riadeného procesu.
A ja by som išiel omnoho ďalej, nielen o bábkach, biznismenoch a žralokoch, ale nazvime to tak, ako aj Jožo Kollár použil ten, to je proste bielogolierová mafia, pretože to ide spôsobom, ktorý absolútne zapadá, že nevieme na konci nájsť toho zodpovedného, a preto prichádza v mnohých oblastiach k zahmlievaniu, odhadzovaniu tém a podobne. Čiže myslel som si, že bude to omnoho tvrdšie, čo sa týka odhaľovania toho spôsobu nastavenia, ale dobre. Popis problému vyčísliteľných a nevyčísliteľných položiek zodpovednosti vlády Roberta Fica bol minimálne naznačený a to, že miliarda, ktorá... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 18:26 - 18:28 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcel som povedať viac, ale budem musieť využiť právo ústne sa prihlásiť a chcel by som len k tým, alebo možno časti tých opatrení, lebo niektoré sa nám budú kryť, ktoré by som navrhol ja. Hovoril si o centralizovanom systéme riadenia a to aj v rámci opatrení vlády, ako to počúvame často, len realizácia chýba a ja aj viem prečo a predpokladám, že to treba povedať, lebo ty si ho nazval, že by sa tu objavila entita s dvomi rukami, dvoma nohami, s hlavou a tá by bola reálne zodpovedná. My si možno pamätáme ešte dobu nedávne minulú, kedy rozhodenie zodpovednosti medzi vlastne nikoho, je najlepšia metóda na to, ako, možno si pamätáme ešte tie relácie slovenské alebo československé v televízii vtedy, že sa našlo, že sa vyrobila nejaká zlá poistka a nevedeli dopátrať vo výrobnom procese, kto je za to zodpovedný, neniesol nikto za to zodpovednosť a tu to máme do dôsledkov, skoro všetkých tých päť opatrení hovorilo, nájdime zodpovedného človeka v procese, urobme, dvojka, elektronizácia, štandardizácia, nájdime proces, aby mohlo fungovať, padni, komu padni, dobrý projekt, prebehne nejakou reálnou, štandardným procesom, získa - nezíska. No a odstrániť tú mafiu bude veľmi ťažké. Ja som len, to, čo sme my počuli na výbore, mne sa zdalo omnoho viacej, keď si spomínal ten 1,5-stranový dokument, a to bolo, že keď som sa pýtal na konkrétne objemy korekcií, decommitmentu, možno odhadu objemu ex ante, tak som dostal odpoveď, že my by sme to radi zatĺkli do volieb. A to bolo pre mňa zásadné, citujem, záhadne sa stratilo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 15:25 - 15:27 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Vypočul som si obidve, aj úvodné slovo, aj tvoje a podľa mňa, keď si uvádzal niektoré údaje alebo čísla, si sa ale zle pýtal, lebo v úvodnom slove sme sa dozvedeli, že eurofondy a ich čerpanie sa správa ako rozbehnutý vlak a ty si hovoril o politickej zodpovednosti Roberta Fica. Tvoj predrečník pán podpredseda vlády Vážny hovoril, že za zlé čerpanie, keďže sa to správa ako vlak, môžu tí, čo vládli v 2010 a 2011. No a ja by som sa teda v tomto chcel opýtať, že kto z toho urobil vlak? Kto z toho, ten nástroj mohol byť športové Ferrari. Proste nie 11 operačných programov, nie byrokracia, nie to, že to budú mať pod rukami politici a teda vtedy bývalí členovia vládnej koalície SMER, HZDS, SNS, ale budeme mať reálny, efektívny, dobre využiteľný nástroj na používanie peňazí vo verejných investíciách. To bola prvá vec, kto z toho teda urobil vlak, ktorý sa dá tak spomaliť, že osemročný mandát vlády, ktorý ten scenár, ten národný referenčný rámec chystali, schválili a celé to takto zadefinovali? Čiže ja s tebou súhlasím, plná priama zodpovednosť vlády a môžu sa vyhovárať, ako chcú.
A druhá otázka, alebo druhá taká poznámka je, že k tým korekciám, neporovnávajme objemy Anglicko, Francúzsko a my. Povedzme si to, čo si hovoril na začiatku a dokonca aj podpredseda vlády, že my máme 82 %, čiže my, keď budeme hovoriť o korekciách, tak u nás je korekcia pokuta. Pretože to musí zatiahnuť štátny rozpočet a TSS GRADE vieme, že má 130 mil. preinvestovaných... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.5.2015 11:11 - 11:12 hod.

Jozef Viskupič
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 10:41 - 10:43 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja som túto tému opakovane v pléne zachytil a je pravdou, že je to veľmi dôležitá téma a som rád, že tá vytrvalosť skutočne je a možno existuje niekoľko argumentov, veľa som z nich počul, len ja mám pocit, že ten apel, ktorý sa možno snažíš vyvolať aj tými rečníckymi otázkami, ako keby nepadal na úrodnú pôdu. Ja neviem, či sa to objaví v balíčku ,alebo neobjaví, myslím si, že tuná dokonca budete zdieľať absolútne rovnaký alebo veľmi podobný názor aj s Peťom Pollákom a myslím si, a preto aj tá prítomnosť pri tvojich prejavoch na túto tému v pléne, že je veľmi dôležitá, pretože hovorí v zásade o jednej veci, a to, že vidíme kúsok cez dekádu alebo možno cez dve, pretože tá realita, ktorá príde, ak tento proces nenastavíme dobre, nás môže veľmi nepríjemne vyfackať. Potom som sa dozvedel, že si sa pýtala na nejaké štatistické čísla. Ich poznám, len ja sa chcem ospravedlniť, keďže som predseda jedného, ako opozičný poslanec, jedného z výborov a tuná naši kolegovia z výborov vládnych alebo vládni poslanci si veľmi nepozerajú, aj keď s dvojmesačným predstihom oznámim zasadnutie výboru, tak sa dozviem nakoniec, že do môjho výboru idú zasadať ďalšie dva, ktorých som členom alebo ostatní poslanci. Tak sa ospravedlňujem, ale riešil som toto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 16:31 - 16:33 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Kolega môj výborový pán poslanec Kvasnička, čo si mi to urobil? Hovoril si o snoch a mňa napadlo hneď "íc": "Ja úbohý, rozprestrel som pred tebou svoje sny, tak našľapuj opatrne, lebo kráčaš po mojich snoch," bol prvý citát, čo mi napadol, a ty si do toho vhupol so všetkou vážnosťou a silou a troška si rozbúral tie sny a druhé mi napadlo podobne ako kolegovi Poliačikovi, šachy.
Tie Válkove Šachy, vnímal som ich doteraz aj v iných konotáciách a nemyslím si, že biela a čierna je o šachovnici, ale aj figúrky sú biele a čierne, a túto parlamentnú prítomnosť nedefinujeme my, ale do tých jednotlivých farieb nás vpratáva rokovací poriadok a ja si dovolím teda zacitovať. Neviem, či si sem sadol z dlhej chvíle, ale predpokladám, že nie.
"Ak si sadneš z dlhej chvíle k šachom, pre šťastie alebo pre sklamanie hrať, nezabúdajte, že je problém, na kom závisí vaše šťastie či pád. Neukazujte svojmu súperovi päty a dámu strážte, ak ju máte rád, nepúšťajte ju samú na výlety, nevieme nikdy, čo sa môže stať, nakoniec sa to zvrtne na zákone, že silu umu zdolá sila zrád" - a tu zradu vidím - "v partii často vyhrávajú kone, jedine však kráľ môže dostať mat."
A toto si skús vyložiť a to ti ja odkazujem v tejto faktickej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 15:32 - 15:34 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Tá výzva o tom, čo máme a nemáme dovoliť Robertovi Ficovi v opozícii, by mohla padnúť ešte na úrodnejšiu pôdu, pretože teraz my vidíme, čo Robert Fico, sme asi jediný jeden parlament na svete, ktorý ráta počty opozičných poslancov, pritom potrebujeme väčšinu.
Tuná pán Martvoň klame inak, pozrite si, do Googlu si hoďte Viskupič - Frešo, ako kto ho z opozície kedy ťapkal po pleci a ako som sa ja a kolega Hraško a Škripek zapojili do kampane pána Freša na VÚC-ku, jeden moment. A teraz pán Martvoň tu bude do nemoty vyrátavať, že koľko získa nejaký iný opozičný alebo podobne.
Mňa zaujíma iný počet. Koľko hlasov dostane, a to by malo zaujímať aj mojich kolegov z opozície, lebo bude hanba, keď dostane opozičný kandidát 84 hlasov. Lebo keď ja budem dobre rátať, neviem, koľko vás bude pri tej voľbe, tak 83 poslancov SMER-u plus jeden opozičný kandidát a vy budete s kľudnou tvárou hovoriť o tom, že toto je zvolený opozičný kandidát na šéfa NKÚ. Nerátajme opozičných, tí nerozhodnú. Rátajme tých, ktorí idú zvoliť svojho kandidáta za použitia kolaborantov, ktorí sa rozhodli, že napriek tomu, že tu je nejaká vôľa presadiť jedného, 60 ľudí to potvrdilo a deklarovalo a verejne o tom hovorí, tak oni sa vydali na svoju vlastnú hru a triafajú vlastný gól do kontrolnej právomoci Najvyššieho kontrolného úradu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 14:42 - 14:44 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. No a už je to tu, po členkoch a pod pás, ako môj predrečník, už niečo zaujímavé sa dozvieme, ako spravodajci priniesli správy. (Reakcia z pléna.) Presne tak, prečo sme to nepočuli na výbore, bola možnosť, čiže toto tu zažívame opakovane, keď prichádzajú argumenty, treba ľudí dehonestovať, zničiť, osobne niečo vytiahnuť a nejaká tá SIS-ka alebo niekto materiály dodá.
Presne to, čo si hovoril v tvojom príspevku o kolaborantoch, ma zaujalo a ja možno v tejto fáze by som chcel navrhnúť aj vládnej strane, aby do Najvyššieho kontrolného úradu za kontrolóra nevolila kolaboranta. Táto hra na opozíciu, už elegantnejšie ste to ohli, keď ste volili spolužiaka pána premiéra do Generálnej prokuratúry, pretože tento spôsob, ktorý sa tu snažíte urobiť teraz, že jednočlenná alebo jednoposlanecká strana, alebo dvaja páni z opozície sú opozičný návrh a 60 ľudí z opozície nie sú opozičný návrh, je len čisté kolaboranstvo. Nedávno prebehli majstrovská sveta v hokeji a mňa voľná analógia napadá, že keď sa hrá oslabovka, a čo teraz v opozícii je, opozícia hrá oslabovku voči vládnej strane, a tesne predtým, ako sa má zachrániť nejaká nepríjemná situácia gólová, tak sa otočí ten hráč a dá vlastný gól. Trom poslancom z opozície sa podarilo, neviem prečo, dať, vlastný gól dať tomu, že by sme mohli mať zvoleného skutočne opozičného kontrolóra vo funkcii, ktorá je piata najdôležitejšia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2015 10:26 - 10:27 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Áno, tak, pán poslanec Čaplovič, troška ste ma prekvapili. Hodnotím to tak, že je veľa právnikov, ktorí ublížili tejto krajine. A ak by som spojil vaše vystúpenie s vystúpením pani kolegyne Nicholsonovej, tak sa dostávame k absolútnej podstate. Dvaja právnici si vymysleli problém, prišli do pléna parlamentu, tvária sa, že to robia v mene a duchu Európskej únie a ochrany občanov a bavíme sa pod rúškom tým, že, teraz akurát čítam, že Európska komisia začala posudzovať premiérovu pomoc Váhostavu z hľadiska neoprávnenej štátnej pomoci. To by nás mohlo zaujímať! A tuto nejaké noviny akualne.sk hovoria o tom, že Európska komisia sa začína zaoberať pomocou Váhostavu ako neoprávnenou štátnou pomocou. Takže toto sú skutočné problémy.
Ja som sa snažil iba vysvetliť, že nevieme, kto uhradí proces posudzovania. Myslím si, že existujú iné parametrické, iné dôvody, ako ochraňovať spotrebiteľa. A jedna veta v zákone, ktorú chcú poslanci presadiť, urobí viac škody ako úžitku. Čiže preto som navrhol, zídime z kratšej cesty dolu, netvárme sa, že vieme v tomto procese predbehnúť Európsku úniu, lebo nevieme, ide to zlou cestou. Vo Francúzsku to neprijali, to klamete. A preto už neviem, čo mám iné urobiť ako to, že som navrhol, aby tento zákon bol stiahnutý z rokovania parlamentu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2015 9:53 - 10:15 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážené kolegyne, kolegovia, pán navrhovateľ, pár poznámok k tomuto návrhu zákona, možno tri, jedna všeobecná, ktorá už vyplýva aj z diskusie. Ja sa chcem absolútne dištancovať od toho, že nad týmto problémom by sa mala robiť nejaká veľká politika, lenže už to tu opäť začína.
Pán Brixi, pán Martvoň, navrhovatelia, tu nejde o spor trh, kde vy si potrebujete vždy a stále a neomylne zadefinovať nepriateľa, čiže nepriateľ znamená ochranca trhu a vy budete proti nemu útočiť. Lebo ste prišli s nejakým zásadným, obrovským riešením, ktoré v diskusii o tom, či sa dostal ekonomický model do toho, do tej fázy, že ľudia si kupujú pri výrobe, ktorá sa v absolútnej väčšine, a podľa mňa tam aj smeruje, v elektronickej časti, kde je kdesi v Číne, a prichádza k inému pohľadu na výrobky, ako bolo bežné v 80. a 90. rokoch, že nebudeme opravovať integrálne súčasti farebných televízorov, kedy stačilo vymeniť jeden plošný spoj, pretože nákladová položka na zriadenie jedného farebného televízora do domácnosti bola tak vysoká, že stálo zato vymieňať integrálne súčasti niektorých výrobkov a na tomto fungovala ekonomika, sa pohol do modelu, že vyrobíme v cene výmeny nejakej súčiastky výrobok nový, je nový, nový ekonomický fenomén a poďme sa o ňom baviť, či je to dobré, alebo zlé. Ale s týmto váš návrh zákona nerobí nič. Pretože ak by robil, spomínal tu Martin, že existuje, podľa mňa existujú dve legislatívne cesty, ako sa s týmto momentom vysporiadať, ale táto vaša to nie je, resp. aj cesta, kde by štát mohol v rámci fungovania Protimonopolného úradu, a to spomínal jeden z mojich predrečníkov, že by do tejto oblasti mohol siahnuť.
Lenže my tu robíme ešte jednu zásadnú chybu, už to začína byť kritizované čím ďalej viacej ľuďmi, a to je spoločenský problém - prijmime legislatívu, ekonomický problém - prijmime legislatívu. Ja neviem si, ešte politický problém alebo problém s nedostatočnou funkčnosťou nejakej časti verejnej alebo štátnej správy - riešme legislatívu. Toto takto nefunguje. Táto legislatíva totižto ide v príkrom rozpore s akýmkoľvek zdravým rozumom.
Martin Poliačik tu povedal podľa mňa dve veci a jednu v nich zabudol, tá, je to v dôvodovej správe spomínaná kartelová dohoda z roku 1924 a ja vám poviem, páni predkladatelia, čo okrem toho, čo spomínal, tejto kartelovej dohode vie účinne zabrániť. A to je, že ak sa v tejto časti jednalo o žiarovky, tak tomuto vedela zabrániť okrídlená, široko tlačená téma vedy a výskumu a v tejto súčasnej dobe aj tzv. start up, pretože kartel žiarovkárov vedeli rozbiť naveky žijúce led žiarovky. Čiže ľudstvo vyskúmalo niečo, nebol to volfrámový alebo akýkoľvek iný drôtik, ktorý sa, ktorý bol energeticky náročný a domácnosť ho v dvoj-, trojročných cykloch musela meniť. Teraz existujú a veda, výskum na toto odpovedala po svojom. A tuto by sme mohli zamerať svoju hlavnú pozornosť, pretože to, v akom stave my máme podporu vedy a výskumu, aká je čerpateľnosť vo fondoch v tomto, je obrovským problémom našej spoločnosti, nášho štátu a tuto by ste ako vládni poslanci mohli zamerať svoju pozornosť.
Hovoril som o legislatívnom texte a budem druhý, ktorý ho tu prečíta, pretože zavádza podľa mňa dva úžasné problémy, ktoré môžu nastať. Ja sa pýtam, volali ste, ja som si tú prácu dal, niekomu zo ŠOI-ky? Alebo Slovenskej obchodnej inšpekcie? Akým spôsobom budú uplatňovať dikciu znenia vášho zákona? Pretože sa toho reálne zľakli, podľa mojich informácií. Lebo poviem vám príklad. Ja si viem predstaviť, že ak si niekto kúpil mobilný telefón a prečíta si tento zákon, keď "výrobca, dovozca, dodávateľ a predávajúci nesmie do výrobku integrovať súčasť". Tu sa nehovorí o kazítku, my ho definujeme v tom zákone. Čiže "integrovať súčasť, ktorá spôsobí alebo môže spôsobiť skrátenie životnosti výrobku alebo jeho nefunkčnosť, prípadne vznik vady výrobku, ktorá by nevznikla, ak by výrobok neobsahoval túto súčasť".
Ako si túto vetu, to je celý ten návrh zákona, o ktorom sa bavíme, lebo ostatné sa odvoláva na porušenie tejto povinnosti. Čiže jedna veta, ktorá môže spôsobiť nasledovné:
Po dva a pol roku mobilný telefón, laptop, tu boli kartridže spomínané, to je, to je iný prípad, odíde mu baterka, pretože tá baterka tak je. Tuná spomínajú predkladatelia, že oni tu zavádzajú nejaký mechanizmus skúmania. Kde? Ten návrh zákona má jednu vetu a teraz príde občan a bude na základe právnej úpravy vyžadovať, aby jeho výrobok, ktorý bol poškodený integrovanou súčasťou toho výrobku, čiže napríklad batérie, ktorá znížením svojej kapacity tak, že mobil sa nedá nabiť, spôsobila nefunkčnosť toho výrobku. Ak sa nedá nabiť, ten mobil nepôjde. A teraz my budeme zaväzovať štátnu skúšobňu alebo to, čo už teraz nestíha podľa mojich informácií, nevedia posúdiť očividné veci, ktoré sa týkajú žalúzií, plastových okien a podobne, kde sa tí spotrebitelia reálne sťažujú, a nemáme kapacitné možnosti, ako toto riešiť. Spomínala, neviem, či tu, alebo v našom rozhovore, pani poslankyňa Mezenská, tak my im ideme naozaj spôsobom "trhala fialky dynamitom", čiže legislatívou, ktorá nemá určenú zdrojovosť, lebo tu je napísané v dôvodovej správe, že nezakladá účinky na, alebo náklady na verejné zdroje, a všetci, ktorí okrem predkladateľov hovoria, tak toto zakladá obrovské účinky alebo možné účinky. Zároveň zneistenie, neviem, ak príde k súdnym sporom, ja som zvedavý, ako bude sudca alebo ktokoľvek vykladať, že predávajúci alebo výrobca naintegroval súčasť do výrobku, ktorá znížila životnosť. Často sa stretávame pri autách, že niekedy stačilo kladivo, dva hasáky a nejaké kľúče a opravil si človek auto, teraz je to jedna veľká elektronická mašinéria v tých autách, nevieme, musíme chodiť do servisov. Odíde vám po štyroch rokoch centrálna riadiaca jednotka, ktorá v tom čase stojí už viacej ako to auto, a ten človek príde na ŠOI-ku a povie v dobrej viere podľa tohoto návrhu zákona, že on chce, lebo považuje centrálnu riadiacu jednotku svojho auta za integrovanú súčasť svojho výrobku, ktorá skrátila životnosť výrobku jeho, ktoré mal, čiže v tomto prípade auta.
Myslím si, že tento text je jednoznačne nedomyslený, a ak sa odvoláva na francúzsku právnu úpravu, chcel by som upozorniť, že možno tam ste mali naozaj hľadať inšpiráciu, pretože dve časti tej francúzskej úpravy my dávno v ochrane spotrebiteľa poznáme. To je dvojročná záručná doba a záručná doba na vymenenú súčiastku vo výrobku. Čiže ak sa niečo v rámci záruky pokazilo, tak tá súčiastka, ktorá bola vymenená a viedla k sfunkčneniu výrobku, znova obsahuje dvojročnú záruku. Toto je gro. A išli ďalej a na výrobok uvádzajú aj tzv. dobu, dobu funkčnosti. Môžme sa o tomto presne baviť, toto by mohlo byť, išlo by to na, možno, úkor alebo nejaká štátna skúšobňa, alebo neviem, výrobca by deklaroval, že daný výrobok, ktorý si kupujete, bude mať, ja by som sa prihováral za zjednotenie, lebo u nás to stále aj funguje, ak si kupujete tie tlačiarne, tak viete, alebo robíte s kopírkami, alebo viete, že v nich vnútorný softvér hovorí, koľko kópií na nej môžte vytlačiť. To, že existuje IT sektor, ktorý sa zaoberá dopĺňaním do kartridžov, resp. odstránenie pamäte, to znamená, vymazanie tej softvérovej ochrany v rámci tých tlačiarní, že zo 100-tisícovej tlačiarne sa urobí 300-tisícová, ide na úkor funkčnosti, stability toho systému a vie si to ten, ktorý používa tlačiareň, ktorá bola výrobcom sama naprogramovaná na 100-tisíc, a totižto toto vstupuje do zmluvného vzťahu, lebo ja ako ten, kto to kupujem, to na začiatku viem. Dokonca ak to dodávam alebo niekto to dodáva koncovému používateľovi, tak mu dáva 100-tisícovú tlačiareň za takú a takú cenu. Dáva mu 150-tisícovú, 300-miliónovú a podľa toho je aj určovaná cena. Ten, kto takýto výrobok chce alebo ho kupuje vo väčšom, vie presne, na základe týchto parametrov si to kupuje. Čiže tuná neni používaný ten časový horizont, že tlačiareň vám vydrží päť rokov, ale je používaná technická vec, že mala by vám vytlačiť 100-tisíc, 200-tisíc, milión strán a rozlišuje sa, myslím, že aj to je v rámci diskusie, home use - professional use. Preto aj existujú v IT sfére proste rozdiely medzi, ale nielen v IT sfére, myslím, že sú to nástroje, vieme rozlíšiť výrobky, ktoré sú určené na profesionálne používanie, a výrobky, ktoré sú takpovediac do domácnosti. Čo je medzi nimi rozdiel, veď to absolútne ide z tej bázy, je rozdiel v kvalitatívnom vyhotovení daného výrobku. Pre domácnosť tá kvalita bude nižšia, pre profesionálne účely vyššia, čo to bude ale zakladať, je vyššia obstarávacia cena alebo viac peňazí pri tom, ako viac peňazí je potrebných pri strojoch, ktoré majú vydržať viacej.
Zásadný filozofický a logický rozpor je v tom, že ak vyhodnotíme softvérový čip, ktorý pri použití horších materiálov je nainštalovaný ako integrovaná súčasť ochrany napríklad toho výrobku pre domácnosť, aby si ľudia nemysleli, že táto mašinka, ktorá na externú vizáž vyzerá úplne rovnako ako taká tá profesionálna, tak softvérovo je ten výrobok chránený a upozorňuje spotrebiteľa, že sa blíži koniec jeho životnosti z hľadiska jeho výroby. Ak nazveme túto softvérovú súčasť, ktorá informuje na displeji, že zostáva vám 17-tisíc strán, zostáva vám do doby funkčnosti tohto stroja toľko a toľko, tak v podstate táto legislatíva ide proti tomuto spôsobu spotrebiteľskej ochrany. Tí výrobcovia, ktorí majú svojich zákazníkov v úcte, toto robia a osobne si myslím, že tí, ktorí fungujú pod brandami, takzvaní značkoví, si na tomto veľmi dajú záležať.
Vy máte, pán, pán kolega navrhovateľ, obrovský nástroj v rukách, pretože čítal som kdesi v rámci tej diskusie, keď som sa chystal, že existuje diskutovaná téma v rámci Únie, že stačil by register. Lebo spoločnosti u nás, ktoré predávajú, si budujú takzvaný goodwill, dobrú vieru, a keby bol register, že niekto odhalí nejaké kazítko, jedno inak, stačilo by nám zatiaľ k diskusii jedno, pretože to nikto nikdy nedokázal, a vznikol by nejaký zoznam a na tom zozname by sa objavil možno štátnou inštitúciou, keď už teda by sme chceli byť takí strašní, že potrebujeme tento problém riešiť legislatívou, by vznikla, že táto spoločnosť integruje do svojich výrobkov kazítka, tak to urobí omnoho viacej, ako keď my zaviažeme SOI-ku, kde neexistuje, v tom návrhu zákona neexistuje spôsob, akým to budú skúmať a dokazovať, ale dáme do registra, že tento výrobok obsahuje kazítko, chcem vidieť jedného spotrebiteľa, ktorý by si to kúpil.
Čiže existuje okrem spôsobu, ak chceme bojovať proti nejakým kartelovým dohodám a vytvorili si spoločnosti protimonopolné úrady, aj omnoho elegantnejší spôsob, menej byrokraticky zaťažujúci, ktorý sa dokáže vysporiadať aspoň v tej informatívnej časti, pretože spotrebiteľ, ktorý sa rozhoduje o použití 200, 300, 500 eur pri nákupe napríklad techniky, ak sa dostane k informácii, že existuje vo výrobku, ktorý si chce kúpiť, kazítko, garantujem vám, že si to nekúpi a že toto si žiadny výrobca nelajsne. To je možno účinný nástroj, ako to vyriešiť.
Druhá vec, ktorú by som v legislatíve predpokladal, ak, a predpokladám, že kolegyňa Mezenská s tým príde, je určiť dobu trvácnosti výrobku alebo dobu, predpokladanú dobu funkčnosti. A dúfam, že táto, táto vec u nás vo veľkom množstve sa to bude týkať hlavne dovozcov, lebo nevyrábame nič.
A čo vás chcem, nepoviem to už iba ako výzvu ako moji predrečníci voči navrhovateľom, že stiahnite ten návrh zákona, ale využijem procedúru a chcel by som navrhnúť, aby tento návrh zákona bol vzatý späť z rokovania a nepokračovalo sa ďalej v rokovaní o ňom. Pretože si nemyslím, že tá jedna veta sa v druhom čítaní dá zmeniť zásadnejšie a ako preto ju nebudem navrhovať na vrátenie predkladateľovi na prepracovanie.
Myslím si, že mali by sme sa zamyslieť nad tým, ak chceme naozaj spotrebiteľom účinne pomôcť a zároveň nezničiť právne prostredie, nedať ľuďom možno fejkový alebo falošný nástroj, akým spôsobom by mohli riešiť to, že ich výrobky, alebo neboli spokojní s ich výrobkom, ako to riešia predkladatelia a chcú zaviesť alebo možno rozbiť jeden celý sektor, kde si viem predstaviť obrovské množstvo sťažností podľa navrhovaného znenia zákona na ŠOI-ku alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu.
A ja by som chcel vedieť, akým spôsobom by sa inak, ako to, čo spomínal, myslím si, že pán Jurzyca v blogu, ako inak by sa vedela Slovenská obchodná inšpekcia vysporiadať s obrovským nápadom činností ako to, že by zobrala viacej ľudí, ak sa ľudia začnú sťažovať a vykladať si návrh zákona presne tak, ako je napísaný, a to, že vo výrobkoch boli namontované integrované súčasti, ktoré podľa ich názoru spôsobili alebo mohli spôsobiť skrátenie životnosti ich výrobku. Táto definícia neunesie podľa mňa ani právnu obhajobu, ale ani vecnú. Pretože ak definujeme kazítko ako súčasť, ktorá spôsobí alebo môže spôsobiť skrátenie životnosti výrobku alebo jeho nefunkčnosť, zavádzame do právneho systému tak veľkú neistotu, lebo viem si predstaviť nielen o kolieskach, nielen o IT technike, ale do obrovských a drahých vecí, ako sú napríklad autá, že občania budú vyžadovať naplňovanie tejto definície. A kto to bude posudzovať, bude štátny úrad, Slovenská obchodná inšpekcia so svojimi kapacitami a občania sa budú domáhať toho, aby naplnenie vášho zámeru išlo do dôsledkov. A ja sa obávam, že to vie urobiť každý druhý človek, pretože veď nákladovosť na výmenu nových výrobkov, prečo, ak mi legislatíva umožňuje ušetriť v domácnosti, by som nezaťažil nejaký štátny orgán, ak mi to nejaký poslanec veľmi neprezieravo umožnil?
A myslím si, že tento právny text by ste mali ako právnici, obaja ste, prerobiť a skúsiť sa zamyslieť nad tým, ak chcete reálne vyriešiť problém, ktorý z môjho pohľadu by sa mal riešiť minimálne z európskeho hľadiska, pretože ešte to je jeden z ďalších momentov, ak toto je globálny trend, tak si myslím, že boj s alkoholizmom nevyhráte tak, že si otvoríte u vás v Košiciach krčmu a zakážete predávať alkohol v tej krčme. Toto by vám, ak je to globálny problém, toto ak by ste urobili, tak vás vyfacká trh a skrachujete vy sám. Ak urobíte toto, navliekate do toho všetkých nás, celý štát a štátny orgán a tej byrokracie, a rozmeňme to na drobné, tých podaní si viem predstaviť naozaj tisícky, pretože každý jeden človek, ktorému odíde výrobok, alebo funkčnosť jeho výrobku bola nižšia, ako on pri kúpe predpokladal, že chcel si kúpiť výrobok, ktorý síce má vnútornú životnosť 4-5 rokov, ale on ho chce používať 10, tak sa odvolá na vaše ustanovenie, pôjde na Slovenskú obchodnú inšpekciu a bude sa domáhať toho, že vo výrobku bola taká súčiastka integrovaná, ktorá spôsobila skrátenie životnosti výrobku a jeho nefunkčnosť.
Toto je zásadný problém jednej vety, ktorá je celým vaším návrhom zákona alebo novely, a preto si myslím, že môžete hovoriť o kritike a vyhľadávať nejakého vnútorného nepriateľa, ako to vy často viete, ale vecne toto ustanovenie, ktoré chcete do zákona dostať, neobstojí. A preto zídime radšej z kratšej cesty dolu, stiahnite to, pán navrhovateľ, a skúsme možno s kapacitami ministerstvá, alebo aj tu bolo niekoľkokrát spomenuté, že venujme sa otázkam ochrany spotrebiteľa na základe toho, že vieme presne, čo chceme spraviť, a neohrozujme právnu istotou v tejto oblasti, neohrozujme a nezavádzajme ľudí, že takéto niečo im reálne pomôže, pretože neexistuje na Slovensku kapacita úradu Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorá by vedela posúdiť a na základe vašej definície zadefinovať, či niečo kazítkom je, alebo nie je.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis