Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 10:52 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 1.7.2015 14:02 - 14:44 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

Ďakujem, pani predsedajúca. Niekedy tie prerušované veci pri rôznych ľudských činnostiach nerobia dobrotu, ale dúfam, že tentokrát to bude dobré. V prvých dvanástich minútach môjho vstupu som sa snažil pomenovať, čiže sme po reklame, tak dáme to o 50 sekúnd naspäť, ako je teraz dobrým zvykom našich komerčných televízií podobne robiť, podľa mňa pre potreby prvého čítania ako ideovej zložky tohto novelizačného úsilia ministra Maďariča, ktorý hovorí v podstate z môjho pohľadu o dvoch podstatných veciach, prvé sú kvóty na hranie hudby a druhé je transpozičná snaha a resp. potreba transponovať niektoré ustanovenia európskej legislatívy. A zaoberal som sa iba tou prvou časťou. A to bolo to, prečo si myslím, že zavedenie kvót do vysielacej alebo programovej skladby našich rádií, či už sú to vysielatelia zo zákona alebo verejnej služby alebo verejnoprávne médiá, alebo vysielatelia z licencií, sa mne ako idea javí ako dobré, dokonca potrebné. A dokonca si myslím, že by sme nemali byť na konci toho európskeho procesu, pretože chcem, aby zaznelo hlavne to, že my nie sme v tomto zámere alebo v tejto iniciatíve prví.

Možnože by bolo veľmi dobré povedať to, prečo sa svojho času Francúzi rozhodli urobiť tu podľa mňa veľmi podstatný krok a to, čo som sa snažil v prvej časti môjho vystúpenia povedať, že si všimli neblahý fakt, že sa im v rámci európskeho priestoru pod diktátom jednotnosti trhu kultúra nie diverzifikuje alebo nerozvíja tým smerom, na čo by Európska únia mala dbať, a teda tým z môjho pohľadu aj pilierovým prvkom Európskej únie, čo je zachovanie kultúrnej diverzity. A keďže sa nám stretli dve proti sebe stojace iniciatívy, a to je zachovanie alebo javy spoločnosti, nazvime ich tak, a to je zachovanie kultúrnej diverzity, pričom oproti tomu stojí jednotnosť trhu, tak presne na pôde tohto sa nám stretáva to v mnohých štátoch podľa mojich informácií. Ja tu mám údaje zodpovedajúce roku 2013. Ale najnovšie iniciatívy v tejto oblasti hovoria nie o dvanástich štátoch Európskej únie, ale o šestnástich týchto štátoch. Čiže mohli by sme aj tak voľne povedať, že keby Únia dokázala vypracovať inú metodiku alebo iný nástroj, ako brániť unifikácii kultúry cez európske spoločenstvo, a tá metodika by nemusela obsahovať národnú reguláciu v oblasti médií a rádií, tak by sme sa tu nemuseli baviť o kvótach.

A teraz si rozdeľme audiovizuálnu tvorbu a audiotvorbu. Myslím, že to tu zaznelo. A ja poviem aj číslo k tomu. My predsa audiovizuálnu tvorbu v našich televíziách máme vysoko, ešte raz, veľmi vysoko regulovanú. Zo zákona u nás platí, že z európskej tvorby tam musí byť umiestňovaných viac ako 50 %. Dlhodobo s tým žijeme. A myslím si, že takáto iniciatíva bola už pri našich prístupových rokovaniach. A takisto keď si pozrieme aj zákon č. 308/2000 Z. z. a podobne viac-menej, ja som nezachytil nikoho, že by proti tomuto nejakým spôsobom protestoval, resp. by to otváral. Keď sme mali v roku 2012 tu v tomto pléne transpozičnú snahu rovnakú, sme zavádzali kvótu do oblasti ponúkania, nazvem to tak, volá sa to anglicky, on demand, čiže naši operátori, ktorí pôsobia v audiovizuálnej oblasti, ponúkajú filmy, ktoré sa dajú vypožičať na nejaký čas, tak tu tento parlament odhlasoval 20-percentnú kvótu európskej tvorby aj do oblastí požičiavania filmov.

Dlhodobo a z mnohých príčin sa tu bavíme, že nám to zostalo ako keby na voľnú reguláciu. Z hľadiska prístupu k Európskej únii to nechali na reguláciu členských štátov. A podľa mojich informácií 12 členských štátov do roku 2013 zaviedlo kvóty do oblasti pôsobenia rádií, vysielateľov, či už z licencie alebo štátnych v niektorých štátoch alebo verejnoprávnych médií. A to sú také neliberálne krajiny, ako je napríklad Holandsko, Slovinsko, Lotyšsko, Maďarsko, Francúzsko, Švédsko a dokonca Írsko. Čiže vo februári ja som dostal správu dokonca z Bundestagu, že nemecký parlament sa zaoberal tým, že postavenie nejakej hrádze unifikácii ich obrovskej kultúry, ktorú Nemecko má, urobí, budú sa baviť takisto o témach a regulácii v tejto oblasti a žiadna iná cesta ako zavedenie kvót pre vysielanie rádiostaníc neexistuje. Možno by tu existovalo pre potreby Slovenskej republiky aj iné riešenie. Po roku 2013 (asi po prvom polroku) sme oddebatovali v tomto pléne to, že tu je tá idea a snaha zaviesť kvóty aj iné riešenie, ktoré by možno viac zodpovedalo liberálnemu pohľadu. A podľa mňa my máme veľmi zle nastavené pravidlá v zákone č. 308/2000 Z. z. A týka sa to cross vlastníctva médií. Podľa toho, ako sa nám to dostalo do právnej úpravy, môžeme to nazvať lex Rusko. Svojho času sa nám stalo to, že pri politickej ambícii jedného pána sa chcel zákonodarca vysporiadať s tým problémom, aby neprichádzalo ku kumulácii vlastníctva médií v audiovizuálnej tvorbe aj audiotvorbe, čiže televízie a rozhlasu, a aby nemohla byť ovplyvňovaná verejná mienka tým, že niekto vlastní priveľa médií, nazvime to tak. Tento relikt, ktorý podľa mňa doteraz v právnom systéme máme, jednak nie je urobený dobre a jednak bráni tomu.

Ak tu my sa teraz bavíme o tzv. monotypových rádiách, ktoré vytvárajú nejakú programovú službu, s touto programovou službou prichádzajú v licenčnom konaní pred licenčnú radu, ak v tejto z môjho pohľadu súťaží krásy, ale máme ju tak v zákone nastavenú, uspejú, dostanú možnosť vysielať, ale viac-menej všetky rádiá sa venujú monotypu. Aby sme si rozlíšili, čo je monotyp, nebavíme sa o tom, či vznikne džezové rádio alebo rádio rockové, ale bavíme sa o tom, či budeme mať spravodajské rádio alebo regionálne rádio, alebo rádio, ktoré sa venuje hudbe. A nám sa stalo, že my máme v podstate všetky rádiá monotypové a hudobné. Keď sme sa bavili o programovom vyhlásení vlády, hovoril som o tom, aby sme sa zamerali aj na zákon č. 308/2000 Z. z., nedostalo sa to do programového vyhlásenia vlády. A myslím si, že tento zákon by zniesol zásadnú revíziu, ale asi to už zostane na program pre iné vlády.

Viem si predstaviť, je to podobné v Čechách alebo v iných krajinách, že ak existuje nosná tzv. mainstreamová stanica pri jednom vlastníctve jedného mediálneho domu, tak si potom môže daný silný vysielateľ, ktorý má celoplošné rádio s jednou programovou skladbou venujúcou sa mainstreamu, sformátovať aj iný ten typ. A vtedy by nám mohli vznikať silné, kvalitné, regionálne rádiá, resp. možno aj hudobne profilované, pretože by si povedal vysielateľ napríklad., že keďže má celoplošné rádio v mainstreame, vie sformátovať pre potreby Bratislavského kraja rádio džezové. Z hľadiska nastavenia parametrov biznisu pravdepodobne viem, a to už máme skúsenosti, že keď niekto sformátuje rádio zaoberajúce sa len nejakým výsekom hudby, napríklad slovenské, to už máme príklad, na trhu neuspeje.
Myslím si, že aj v tejto miere by sme mohli hovoriť o tom, ako pomôcť slovenskej hudbe, ako pomôcť možno tej vážnej hudbe, možno hudbe, ktorá má z východiska predpoklad byť menšinovou. Ak by teda existovali silné mediálne domy, ktoré by dokázali svoju ponuku následne regionalizovať, resp. umiestniť možno, vidím Igora Hraška, aj do folklóru, tak by to vedeli urobiť pri tom, že by sme im to v zákone nieže neumožnili, ale umožnili. Riziko spájania, resp. oligarchizácií médií nám tu ostáva ako stále zdvihnutý prst, takže myslím si, že toto znesie debatu, ale napriek tomuto reštrikčnému opatreniu si myslím, že k oligarchizácii v našej mediálnej sfére prichádza a zákonné nastavenie proti tomu nevieme účinne nastaviť. Preto by sme si mali v tomto radšej priznať, že pre potreby toho dobrého nastavenia treba uvoľniť ruky a zamerať sa na iné mechanizmy, aby nás tu do mediálneho prostredia oligarchovia netlačili. To, čo súčasne ako platná právna úprava tu je, je skôr mimikry a nezodpovedá realite. A napriek tomu sa môžeme pokojne baviť o tom, že ten komerčný svet alebo svet oligarchov si nájde svoje cestičky.

A sme absolvovali asi tri poslanecké prieskumy ohľadom Rádia VIVA. Toto je presne príklad toho, ako sa obišiel zákon, pretože minimálne všetci na výbore vieme, kto mal o to rádio záujem a kto ho nakoniec získal. A tomu, že ho bude vlastniť jeden silný mediálny dom, ktorý vlastní u nás licenciu na vysielanie jednej z komerčných televízií, a ľudia pracujúci pre túto televíziu pôsobia aj v tom novom rádiu, zákonné nastavenie nijako nezabránilo, skôr si myslím, že nášmu mediálnemu svetu ubližuje to, že sa chceme pred verejnosťou tváriť, že máme nastavené pravidlá a dodržujeme zákony.

Aby niekto obchádzal zákon a tváril sa tak, že nekupuje členov, a ja budem možno teraz ostrejší, našej Rady pre vysielanie a retransmisiu, aj to sme sa snažili na jednom poslaneckom prieskume vyskúmať. A mnohí členovia tam potvrdzovali to, že si nevedia vysvetliť, ako môže jednochlapová eseročka, právnická agentúra, s tým, že až potom sa rozhodla stať sa vysielateľom jednej programovej služby jedného konkrétneho rádia, až potom sa stať vysielateľom a získať celoplošné frekvencie, ako k takémuto projektu môže dať táto rada päť radných hlasov, to sme sa inak doteraz nedozvedeli, ako sa to mohlo stať. My sme mali na tom poslaneckom prieskume záver s tým, že tu počkáme na rozhodnutie súdnej moci a v tomto prípade aj Najvyššieho súdu. No a, čuduj sa svete, aj to rozhodnutie Najvyššieho súdu bolo v tom, že koniec koncov získala toto bohatstvo štátu čiže všetky tieto frekvencie pôvodne jednochlapová eseročka, právnická agentúra. A myslím si, že ak by sme mali zákon, ktorý toto vie postihnúť, tak by sme urobili mediálnemu svetu dobre.
Otázka regulácie je, vrátim sa k predmetnému návrhu zákona, pán spravodajca, nemusíme sa usmievať, pretože stále sme pri novelizácii zákona o retransmisii, takže táto mierna odbočka súvisí presne s témou, že ak sa budeme baviť o kvótach, ja v tejto miere tento zákon podporujem.

Moja výhrada je k tomu nábehovému percentu, čo sa budeme snažiť pozmeniť, teda ak na to nájdem dostatočné množstvo poslancov, aby sme rozložili v priestore a čase to, aby sa či už verejnosť, poslucháči alebo aj tie komerčné rádiá vedeli lepšie vysporiadať s tým, že príde k nejakému vymedzeniu nejakého vysielacieho priestoru medzi 6.00 a 24.00 hodinou hudbou, ktorá bude mať slovenské korene.

Druhá výhrada, ktorú som spomínal, je výhrada, ktorá sa týkala podľa mňa toho kruciálneho a zásadného bodu o tom, čo teda slovenské dielo je. Ak sa pozrieme na účely tohto návrhu zákona, je to tam definované v § 28a. A ja si teda dovolím zacitovať mierne z dôvodovej správy, kde ministerstvo alebo teda navrhovateľ hovorí o tom, že slovenské hudobné dielo je hudobné s textom aj bez textu, pričom podmienkou je, že autor hudby alebo textu alebo výkonný umelec, má alebo mal trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. A tu je problém. Ja chcem veriť, že ohľadom tohto prebehla komunikácia s Európskou komisiou, pretože keď som sa v roku 2013 týmto zaoberal, ja som to chcel riešiť dvomi cestami. Tu mi bola absolútne a priori odmietnutá tzv. rezidentúra alebo pobyt, že ten trvalý pobyt je alebo bol na území Slovenskej republiky. Francúzi to vyskúšali a prehrali s tým. Presne takto to spravili a boli z toho dva súdne spory. A takto to proste urobiť nešlo. Tak som poslal inú žiadosť a to bolo, či by sa nedalo prihliadať pre účely definície slovenského diela s tým, že by to boli umelci, ktorí sú organizovaní v nejakej kolektívnej ochranke predmetného členského štátu. A odpoveď z Európskej komisie na to bola taká, že predsa aj tá kolektívna ochranka má nejakú rezidentúru, niekde sídli. A aj to by bolo diskriminačné. Čiže skúsim to ešte vysvetliť. Ak by sa aj samotný Elton John chcel chrániť alebo svoje dielo chcel chrániť slovenskou SOZA alebo inou ochrankou, tak to by z neho „vyrábalo“ slovenského umelca. Ale ani toto by nešlo, pretože tá kolektívna ochranka predsa sídli v Slovenskej republike a keďže má sídlo v Slovenskej republike, oproti ostatným umelcom z celej Európy by to bolo diskriminačné, čo by išlo proti ustanoveniam základnej zmluvy o fungovaní Európskej únie, a preto to tak nejde urobiť.

Preto vznikol podľa mňa ľudsky nepochopiteľný právny termín. A ten právny termín znel hudobné dielo v slovenskom jazyku. Áno, stalo sa to kritikou, toto kritizoval aj vtedajší predseda kultúrneho výboru, či už mediálne alebo na výbore. keď sme sa o týchto témach bavili. Bohužiaľ si doteraz myslím, že to inak urobiť nejde, pretože ak chceme definovať slovenské dielo a nechceme byť diskriminační a chceme byť v súlade s európskymi normami, tak vieme slovenské dielo zadefinovať iba tak, že budeme chrániť slovenský jazyk ako kultúrne dedičstvo a musí to byť urobené tak, že do oblasti, kde chceme slovenské diela vidieť, potrebujeme teda dať iba a len ten parameter slovenského jazyka, a nie údaj minulého alebo súčasného trvalého pobytu na území Slovenskej republiky. Ja budem čakať na vyjadrenie, ak a priori alebo vopred vieme, že toto spôsobí problém, chcel by som predostrieť, že nás teda potom tí, ktorí budú touto reguláciou dotknutí, a oni sú veľmi nahnevaní, budú napádať, že sa chceme do ich oblasti teraz v tej voľnejšej pôsobnosti dostať, čiže ide o tie komerčné rádiá, ak sa im tento nápad nebude páčiť, o čom vieme.

Tuná je jeden pán poslanec zo strany, ktorá vznikla len nedávno a ktorej predsedníčkou je šéfka komerčného rádia, tak vieme voľne predpokladať, čo to asi s komerčnými rádiami spraví. A nemyslím si, že sú na tom tak kapitálovo slabo, že by niekoho teda nelajzli nejakou žalobou voči Slovenskej republike. A keď teda pre potreby tejto zmeny zákona zažalujú Slovenskú republiku s tým, že ide proti európskym smerniciam, tak urobíme téme toho s tým, že chceme, aby v slovenských rádiách sa hralo viacej slovenskej hudby, viac zlého ako dobrého. Čiže ak budeme riskovať to, že pre potreby tohto zákona zadefinujeme, či ten umelec mal alebo má pobyt v Slovenskej republike, je podľa mňa a teda aj podľa eurokomisárky vtedy Kroes v rozpore s tromi ustanoveniami európskej legislatívy. Preto sa chcem spýtať možno pre potreby záverečného slova a podobne, tá komunikácia či prebehla a ak prebehla, či sme si istí, že tieto spory, ktoré môžu nastať, Slovenská republika vyhrá. Inak radšej zíďme z kratšej cesty dolu a zmeňme definíciu slovenského diela na to, že chceme chrániť slovenský jazyk, a nie ľudí, ktorí mali alebo majú pobyt na území Slovenskej republiky.

Ďalšou témou, ktorej by som sa chcel dotknúť, je téma, ktorú teda tu nie celkom podľa mňa šťastne definujeme. A hovoril o nej pán poslanec Hlina. A naozaj ja už tu volám po otvorení tej kultúrnej debaty širšej, akým spôsobom sú nasadzované reklamné bloky a či našu spoločnosť chránime alebo nechránime proti neblahému vplyvu reklamy na cigarety a alkohol. Ono sa to tu nachádza tak marginálne, ale predsa len by sme si mohli už k tomu raz sadnúť a uzavrieť túto tému jej vyriešením a spravením nejakej zásadnej dohody, pretože inak či populisti alebo ktokoľvek, kto sa touto témou chce zaoberať, nám to sem budú neustále nosiť, ako keby nás tým chceli atakovať. A myslím si, že nejaká zmena v tej oblasti posunúť to po tej dvanástej hodine tu je jeden z nápadov. A podobne je minimálne na zamyslenie, a nechcem to nazývať, že je to o odvahe, aby sme to už raz vyriešili. Ja si viem predstaviť aj absolutizáciu tejto témy. A vôbec by som sa v rámci mediálneho mixu nebránil tomu, aby z audiovizuálnej tvorby a audiotvorby reklama na tento typ výrobkov vypadla úplne. Ale hovorím, že tomuto by mala predchádzať bazálnejšia debata, nie iba taký výkrik s tým, že čo to vlastne urobí s marketingovými mediálnymi plánmi jednotlivých vysielateľov. A mňa by to teda osobne zaujímalo. A potom teda by sa tu malo prikročiť k nejakému riešeniu.

Posledná vec, ku ktorej sa chcem vyjadriť, je odpoveď na otázku, čo by mohli priniesť tie kvóty. Mnohí sa boja, že sa im to podobá na ten bývalý režim a že bývalý režim teda tu kvótoval vysoko, dokonca zakazoval hranie nejakého typu hudby.

A ja si myslím, že treba si odpovedať na otázku, čo sú tie dva benefity. Možno tí kritici budú vedieť potom uviesť viac-menej to riziko, ktoré by ale nemalo byť len v nejakej všeobecnej rovine s tým, že obmedzujeme slobodu. Hovoril som o tom, že vo vysoko regulovanom prostredí prichádza k určeniu pravidla. Nemáme dobrú situáciu v hraní slovenskej hudby. V tom roku 2013, a to mi tu teda chýba, neexistovala ani daná štatistika, ktorú som chcel. Ja sa chcem spýtať, existuje už teraz štatistika komerčných rádií alebo vychádzame z nejakých ich vnútorných playlistov alebo štatistík, ktoré si vedú komerčné rady samotné, alebo má štát vedomosť, koľko sa tej hudby hralo pre potreby toho roku 2013? Ale aj teraz sme sa pohybovali v rozmedzí pri komerčných rádiách. A teraz sa podržte, sú rádiá, ktoré hrajú toho menej ako 2 %. A to už bol pohľad, ktorý bol vysoko alarmujúci. Preto mi vypadli z toho dve zásadné veci, ktoré by som chcel do zákona doplniť, alebo možno teda aj otázky. A ono to súvisí s tým, že okrem týchto parametrov, či už o tom, koľko tej hudby bude, ako ju zadefinujeme, sa otvára aj otázka, kto to bude kontrolovať. Bude mať retransmisná rada v tejto miere zvýšený rozpočet?

Mne vadia dve veci pri tom kontrolórovi alebo teda tom orgáne, ktorým bude retransmisná rada.

Prvý problém je, kontrolovať to tá rada bude iba na dožiadanie, neviem, či ste si to všimli v tom zákone, ale... (Reakcia z pléna.) Nie, nie, pani poslankyňa, ono je to zadefinované tak, že ak retransmisná rada o to požiada komerčné rádio, tak komerčné rádio je povinné povedať, koľko tej hudby hrá. Tak je o tom, myslím, rovnako paragraf. Čiže vieme, kde žijeme, si poviem, že tieto dve rádiá ja nechám na pokoji a nikdy sa ich na to neopýtam. Prečo to nie je nastavené tak, že potom zvýšime nejaké rozpočtové parametre retransmisnej rady. A keď už to teda chceme zavádzať, a mali by sme vychádzať z pravidla, padni, komu padni, tak by to mali robiť v nejakom cykle kvartálnom, polročnom, mesačnom, v takom, na akom sa dohodneme, ale automaticky, a nie tak, ako je to za zadefinované v zákone, že na požiadanie má vysielateľ z licencie povinnosť teda predostrieť, koľko je tej hudby a či dodržiava parametre tohto zákona, ktorým mu to nastavujeme. Toto je môj prvý problém.

A druhým problémom je teda naznačená otázka, či pre potreby ustanovení tohto zákona a pre tú novú kompetenciu bol oslovený minister financií a retransmisná rada bude mať opakovane päť rokov, keď sa zaoberáme správou, či už na výbore alebo tu v pléne, hovoríme o finančnom poddimenzovaní retransmisnej rady, keď má kontrolovať všetky komerčné rádiá, a vychádzam z toho, že by teda mala kontrolovať všetky rádiá, či dodržiavajú ustanovenia tohto zákona, paralelne aj zvýšený rozpočet možno na to, aby mohli vybaviť technickými zariadeniami toto vysielanie, a následne ja si myslím, že to bude potrebovať aj nejaký personálny moment, pretože už v troch alebo štyroch posledných správach z retransmisnej rady sme boli oboznámení s tým, že sú na strope s využitím personálnych a technických kapacít retransmisnej rady, a teraz im dávame podľa mňa dosť mohutnú kompetenciu, ak to chcú naozaj relevantne vyhodnotiť, a podľa mňa dosť silný sankčný mechanizmus, ktorý následne nastáva, na to s tým, či to budú mať šancu vôbec zmonitorovať.

Čiže k otázkam, čo prinesú kvóty, tak prvé je, že retransmisná rada dostane kompetenciu a zároveň povinnosť toto monitorovať. A pýtam sa, či to zvládne, či má na to dostatočné peniaze a prečo jej to teda nedávame ako automatickú povinnosť a nezaväzujeme ju tým, ale nechávame to na osobnom rozhodnutí niekoho z rady. Naozaj si myslím, že je 17 tých zásadných vysielateľov, z ktorých niektorí vedia zarobiť. Hovorí sa, že zarábajú u nás len dve-tri rádiá. No ale prečo by mal dostať niekto možnosť rozhodnúť, že od toho-ktorého rádia si to proste žiadať nebude. Tomuto celkom nerozumiem. A keď sa mám tváriť ako zákonodarca, ktorý prijíma všeobecné zákonodarstvo, tak by tu mala byť určená jednotnosť prístupu, pretože ja chcem veriť všetkým radným, ale automatické nastavenie zákona by nemalo zvyšovať ich kompetenciu do tej miery, že budú môcť medzi jednotlivými vysielateľmi rozhodnúť, kde tvrdosť zákona dopadne absolútne a kde sa tvrdosti zákona vedia vyhnúť. Takto sa všeobecné zákonodarstvo podľa mňa prijímať nemá.

Ďalšia odpoveď je na tú rečnícku otázku, čo prinesú kvóty. A to je to. čo som naznačil v jednej z faktických poznámok k tejto téme. A to sú peniaze. Myslím si, že pri tej motivácii mnohé krajiny, ktoré tam pristúpili, tak ako som ich vymenoval, nemali na mysli len kultúrnu diverzitu, ale aj to, že ich územie produkuje pri používaní, a o tom sa bavíme, nejakých umeleckých formátov a teda aj vysielaním rádií nejakú sumu peňazí. A zamerali sa na to, že tá suma odchádza z ich krajín. Ak tu voľne predpokladáme pri analógovej alebo poolovej metóde, že ak sa hrá veľké percento zahraničnej hudby, tak na základe prerozdeľovacieho mechanizmu, nechcem ísť do hĺbky, veľa peňazí odíde z územia Slovenskej republiky. Alebo niekedy to bolo tak vo Francúzsku, keď k tomu prikročili. A preto si myslím, že ten pozitívny dopad pri tomto je. A chcem, aby on zaznel natvrdo a naliali sme si čistého vína. Áno, jedná sa tu aj o peniaze. A tieto peniaze podľa mňa, ak sa zameriame na to, kde majú skončiť, tak budú môcť skončiť viacej na ich prerozdeľovaní medzi slovenskými umelcami, a nie u nejakých Justinov Bieberov a podobne v zahraničí. Je to dobré? Je to zlé? Ide o to, že sa vybrali raz umelci za premiérom, raz za predsedom parlamentu svojho času a podobne a bojovali za svoje vlastné tantiémy. Alebo na druhej strane máme na mysli, že sa tak finančné prostriedky dostanú viac k slovenským umelcom, a teda aj na novú tvorbu. Mám pocit, že návrh zákona chcel toto vybalansovať, a myslím si, že ak si túto otázku položíme, ja odpoviem, že je to dobré. Chcem, aby v tej debate proste boli naozaj všetky karty na stole. A odpovedzme si tu, či naša kultúra netrpí aj finančným poddimenzovaním, tým, že často je to tak metaforicky opisované, že sa stala popoluškou, a či zdroje, ktoré by mohli zostať na území Slovenskej republiky, nie je dobré teda takýmto spôsobom u nás nechať. Áno, súvisí to s tým. A ja so všetkou vážnosťou hovorím pri otázke, čo prinesú tie kvóty, to, že prinesú aj peniaze.

No a posledná vec je, čo teda tie kvóty a debata okolo nich prinesie. A to je to, že je to téma, ktorá podľa mňa nie veľmi šťastne sem bola zaradená. Tu sa diala vtedy kauza VÁHOSTAV-u a minister kultúry s premiérom spravili tlačovku, kde predpokladal celý národ, že príde k nejakému zásadnému posunu a vyjadreniu k tejto kauze. A naraz, hops, tie kvóty sú všeobecne obľúbenou témou. Myslím si, že či už SMER alebo nejaké iné prieskumné agentúry verejnej mienky presne vedia, že toto je téma, s ktorou súhlasí takmer 80 % obyvateľstva. Chcú to zmeniť. Je to pod témou toho, že môžu tu zostať peniaze, zachovať si kultúrnu diverzitu. A odpustite mi, pán minister, myslím si, že keď ku koncu volebného obdobia s parametrami legislatívneho procesu, keď sa touto témou budeme opäť v druhom čítaní zaoberať v septembri, prichádzame do volebného obdobia, tak je to veľmi dobré z hľadiska politického marketingu vymyslené. A tu je pre mňa troška kritika, lebo ja som chcel túto tému vidieť viac-menej vecne a možno aj pomôcť tomu, aby sme vysvetlili, o čo sa jedná a že to s komunistickými kvótami nijakým spôsobom nesúvisí. Stratili sme možno túto zbraň. Vy ste nabili pištole a delá mnohým kritikom, viac-menej pri kritických hlasoch od niektorých oponentov tejto témy, ktorí sa tu ďalej ani nedostali, iba hovorili o tom, že snažíte sa prekryť VÁHOSTAV takto obľúbenou témou. A ja si myslím, že to tej téme ubližuje a mohli sme to vyriešiť omnoho a ďaleko skôr a pri mandáte vašej vlády alebo pléna tohto parlamentu, mať v rukách už nejakú evaluáciu toho procesu. A mohli sme sa tak baviť alebo rozprávať o tom, či tento krok zo začiatku vášho volebného obdobia dobrý bol alebo nebol. Od tohto sme oprostení, ak to prezident podpíše alebo nepodpíše, platnosť toho zákona prechádza úplne skoro na prelomové obdobie funkčnosti tejto Národnej rady. A takisto sa pripájam k tej kritike, že táto téma je kúsok zneužitá pre potreby politickej kampane. A pre mňa to je len na škodu veci, a preto na otázku, čo prinesú kvóty, odpovedám aj to, že je to náboj do politickej kampane, čo nie je dobré, lebo tá téma sa tým pádom automaticky spolitizuje.

No a posledná odpoveď na otázku, čo prinesú kvóty okrem peňazí, zachovania kultúrnej diverzity politického náboja pre stranu SMER, je to minimálne možnosť, že existuje nástroj, kde jeden z ďalších členských štátov, keďže táto oblasť sa nechala z pohľadu európskej regulácie na pôsobnosť od členských štátov, ho zavádza, a teda, keďže to navrhuje strana, ktorá je vo vláde, tak asi sa aj zavedie, prichádza tu k niečomu, čo podľa mňa nesvedčí celkom o dobrom parametrickom nastavení Európskej únie. Čiže myslím si, že či už v agende jednotného trhu, digitálnej agende alebo kultúrnych agendách by sme mohli dať otázku aj na pôde Európskej rady, neviem, ako vy často chodíte na Európsku radu, keďže ja aj v eurovýbore disponujem zištne témou kultúra, ale my sme asi ani nemali možnosť sa tuším na eurovýbore stretnúť, či by neexistovala nejaká možnosť iniciácie toho, že ak máme byť silní v rámci európskeho priestoru proti neblahým dôsledkom parametrického nastavenia budovania jednotného trhu, či nemáme túto tému otvoriť aj z pohľadu Európskej únie a nechať jednotlivé národné štáty sa hĺbkovo boriť s témou zachovania kultúrnej diverzity takpovediac iba a len s parametrami sily národných štátov, či ju nemáme otvoriť širšie, pretože môj osobný prínos do tejto témy je, že by bolo dobré pre to naše nadchádzajúce predsedníctvo, aby sme medzi našimi štyrmi možnými prioritami pre naše predsedníctvo zaradili presne túto tému. A to je téma kultúrnej diverzity a ochrany kultúrnych v najširšom možnom významne slova špecifík jednotlivých členských štátov.

Je to aj politické prihovorenie, aj podaná ruka na to, aby sme zodpovedných ľudí na SK PRES-e o tejto téme presvedčili, pretože by nám tu potom nemuseli vypadávať parciálne témy, ako sú kvóty v rádiách, ale mali by sme nejakú silnú protizbraň na to, aby všetky dobré parametre budovania jednotného trhu mali aj svojho pandanta, negatívne. A to je, že sa nám viac alebo menej kultúrne prostredia unifikujú a tí silnejší hráči s možno väčšími obsahmi alebo zrátanými obsahmi na viac ľudí a s väčšími finančnými prostriedkami dokážu štáty, ktoré sú ako my malé, valcovať. A myslím si, že projekt Únie určite nechcel mať vo svojej DNA zabudované to, že má prichádzať k unifikácii kultúry cez európsky priestor. Ale ja si osobne myslím, že presne, naopak, má prichádzať k podpore a zachovaniu všetkých špecifík národných kultúr jednotlivých členských štátov.

Tuto skončím a dúfam, že táto téma stratí ten politický náboj a dokážeme si odpovedať na to, čo prinesú tie kvóty vecne, a zameriame sa na tú oblasť, kde chceme túto reguláciu mať alebo nemať, s tým, či táto regulácia je nastavená z hľadiska nábehu dobre, či definícia slovenského diela zodpovedá alebo nezodpovedá jeho definícii z Európskej únie, pričom ak jej nezodpovedá, aby sme vytvorili predpoklad toho, že predídeme procesu alebo možným súdnym sporom v tejto oblasti. Ďakujem za pozornosť.

Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 1.7.2015 11:54 - 12:04 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážená Národná rada, niekedy sa aj ja čudujem, kam sa môže ubrať parlamentná debata. Ale asi to tak celkom má byť. A my to neovplyvníme.

Chcel by som sa venovať predloženému návrhu zákona, ktorý sa venuje v zásade dvom podstatným veciam, a chcel by som začať svoje vystúpenie jednou asi rečníckou otázkou, keďže my priamo nemôžete odpovedať. A to je to, že keď ste si dva dni, tri dni dozadu prečítali to a že v médiách sme počuli to, že Európska únia zrušila rooming, či vás to potešilo alebo nepotešilo. Asi všetci vieme, že od roku 2017 bude v rámci európskeho priestoru zrušený rooming. Prečo sa v tejto téme pýtam na otázku regulácie operátorov, mobilných operátorov a či máme právo do tejto oblasti nejakým spôsobom zasahovať? Tak asi každý z nás sa poteší tomu, že ak existujú v členských štátoch mobilní operátori, o ktorých asi všetci vieme, že podnikajú na obmedzenom alebo vzácnom statku. A ten statok sa volá frekvencie. A každý jeden členský štát si reguluje, respektíve vytvára priestor, kto tieto frekvencie bude môcť používať na to, aby sme sa spolu dorozumeli cez mobilné zariadenia, respektíve mohli si cez mobilné zariadenia surfovať na internete a podobne, a zdalo sa európskemu priestoru a tak isto každému z nás, kto prekročil už len hranicu tuná blízkeho Rakúska alebo Maďarska, že je nenormálne, ak platíme šesť korún a 20 centov za jedno megastiahnutie informácií, čo je možno jeden priemerný e-mail, respektíve že máme za hovory účtované iné sadzby, ako máme sadzby dohodnuté s domácim operátorom. Čiže podľa mňa jednoznačná odpoveď na rečnícku otázku, že Európska únia sa po kompromisnom jednaní dohodla na tom, že boli zrušené alebo budú zrušené roomingové poplatky, je aj odpoveďou na to, čo si to štát dovolí, urobiť s hudbou v takzvaných komerčných rádiách.

Ja som tento návrh predkladal v roku 2013, kde nevychádzam z platformy, že vstupujeme do niekoho podnikateľského prostredia, ale vstupujeme do prostredia, ktoré je vysoko štátom regulované. A je veľmi, veľmi chabý príklad, ak niekto povie príklad ako pán Osuský o trafike. Všetci, čo sme tu môžeme teraz skočiť na živnostenský úrad a ak máme pocit, že bude náš biznis plán úspešný a chceme predávať noviny a medzi týmito novinami aj cigarety, tak si otvoríme živnosť, ktorá sa volá voľná, na malopredaj, a môžeme podnikať. Bohužiaľ, všetci, čo tu sedíme, nemáme možnosť, ak sa budeme baviť o frekvenciách, na vysielanie rádií. Tuná máme jedného vysielateľa na internete, ktorý asi potvrdí to, že získať frekvenciu v tomto štáte je to, že štát ju vlastní. A keď to teda voľne prenesieme, tak je to možno jedna z mála vecí, čo tomuto štátu zostala. A na tomto štát zarába tým, že je to obmedzené množstvo, teda pridelí to len obmedzenej skupine ľudí. A tým pádom môj voľný aj liberálnejší pohľad je na to, že potrebujeme mať k tejto téme zadefinované pravidlá.

Doteraz sme mali nejakú definíciu tých pravidiel. A zistili sme, pod tlakom toho kam sme v roku 2004 vstúpili. Čiže vstúpili sme do priestoru Európskej únie, kde funguje obrovská pilierová téma takzvaného jednotného trhu, v oblasti jednotného trhu bez akýchkoľvek regulácií, čiže trhu, kde má byť zabezpečený voľný pohyb osôb, kapitálu, peňazí a tak ďalej. Tam sa nám po nejakom vývoji stalo to, že jednotný trh nám okrem toho, čo zjednocovať má, teda aby naši živnostníci mohli podnikať v zahraničí a z druhej strany aby sme mohli bez väčších bariér tarifných a netarifných mať umožnené to, že náš ekonomický priestor bude zjednotený, v tomto obrovskom tlaku jednotnosti trhu ukazuje aj negatívne skúsenosti. A jedna z tých negatívnych skúseností je odstraňovanie kultúrnej diverzity, respektíve to, že sa v tom európskom priestore začíname čím ďalej, tým viacej podobať. A sú niektoré kultúry, ktoré robia takzvaný kultúrny prenos, veľmi intenzívny kultúrny prenos. A tým, že podporujeme jednotnosť trhu a voľný pohyb, dostávame sa k tomu, že sa nám kultúra v rámci Európskej únie nie diverzifikuje, tie kultúry jednotlivých členských štátov nemajú zarobené na to, aby sa mohli rozvíjať, ale skôr, naopak, unifikuje sa.

A z tohto celého vypadáva jeden parciálny problém. A to je, že ak sa opýtame na otázku, prečo sa deje to, že mnohé výčnelky našej kultúry sa dostávajú mimo života a skôr odumierajú, ako by sa rozvíjali, tak niečo, čo nám z toho vypadne, je aj to, že komerčný svet komerčných rádií niečo s tým kultúrnym prostredím robí. Stále ešte hovorím len A. Čiže máme tu obrovský tlak pod obrovskou uniálnou témou zjednocovania trhu, keď tu fungujú komerčné rádiá, ktoré nepodnikajú vo voľnom priestore, podnikajú len a len na štátom vlastnených licenciách, a nie každý z nás, nie každý zo dňa na deň sa môže stať vysielateľom, deformujú uniálne kultúrne prostredie podľa mňa a podľa mnohých, lebo toto nie je výmysel, ani tento, ani ten môj návrh zákona, ktorý som dával pred dvomi rokmi, nie je výmyslom Slovenska. Toto si všimli pred časom vo Francúzsku, všimli si to v Poľsku, v Maďarsku, v Holandsku, v Írsku. A to sú štáty, ktoré dlhodobo podľa mňa budujú podľa mňa demokratické pravidlá a tak isto mali na srdci podľa mňa dve veci, z ktorých prvá bola tá kultúrna diverzita, respektíve zachovanie si svojej osobitej kultúry, aby ten obrovský tlak, ktorý ide pod jednotnosťou trhu a všetkých komerčných pravidiel, mal minimálne nejakú hrádzu.

Téma kvót, ten návrh zákona sa nevenuje iba tomu a možno na konci to spomeniem, ale to už hovorili aj predrečníci, možno to je tiež dôležité, má v zásade v našich spoločensko-kultúrnopolitických podmienkach nie dobrý ohlas podľa mňa z dvoch príčin.

Prvé, 25-ročná vzdialenosť od bývalého režimu ešte má nejaké reminiscencie v mnohých pamätiach a vtedy fungoval systém kvót. Ja chcem povedať, že akýkoľvek teraz zavedený sa jemu nepodobá v ničom. Môžeme populisticky, možno tak prvoplánovo útokom na prvú signálnu povedať, že vy komunisti zavádzate kvóty, ale budem sa snažiť v prejave vysvetliť, kde je tu rozdiel.

No a druhá téma je, nepomohli tejto téme tzv. z môjho pohľadu hej Slováci, keďže sa vydali nie veľmi šťastne po tejto ceste. A strana, ktorá si ukradla aj teplý vzduch, tu už bola spomínaná pri tej téme s tým, že veľmi často sa objavuje v niektorých komerčných televíziách, čo sme si všimli mnohí. A dokonca my sme dávali s kolegom Hraško aj podnety v týchto veciach, takže nespíme. Inak sme ich aj dávali, odvtedy už sú možno aj tri mesiace. Kolega Galko sa mýli v tejto oblasti. My nemusíme meniť ten zákon, je napísaný dobre. Tam tá vyváženosť a prístup sú proste zadefinované. Dokonca my ho máme ešte len v spravodajstve, ale ho majú, myslím, len dve krajiny Európskej únie aj v publicistike. A máme tu iné príklady, kedy iné relácie dostávajú obrovské pokuty za to, že nevyvážili. No a tuná niekto ako keby nemal vôľu a chuť sa týmto zaoberať.

A mňa v posledných dňoch vyrušila ani nie tak TA3, to nech teda retransmisná rada rieši, a podnety tu boli, ale to, čo robí TASR, daňami platená, resp. z kapitoly rozpočtu platená tlačová agentúra. Osobne som si to teda nevšimol. Bohu vďaka za strážcov demokracie, že to vytiahli samotní novinári, ktorí mali pocit že 7 % komunikačného kontenta, ktorý sa objavuje v monitoringu tejto štátnej tlačovej agentúry, resp. verejnoprávnej tlačovej agentúry, je asi neakceptovateľných, keďže vieme, že to politické spektrum od strany SMER inde je tak rozdrobené, že by si minimálne v nejakom monitoringu zaslúžili tie strany rovnakú pozornosť. Ale len tu v parlamente sa nachádza 11 opozičných politických strán. Keby z nich mala mať každá tých 7 %, no tak SMER sa nedostane ani k 20 % všimnosti. Čiže asi to naozaj vyvážené nie je. A predpokladám, že sa na kultúrnom výbore na túto parciálnu tému pozrieme.

Čiže ku kvótam. Myslím si, že táto téma sa do pléna parlamentu musela dostať. Ja som to skúsil v roku 2013 sem dostať, keď môj návrh v kocke hovoril o tom, aby sme urobili tak nie strmý nábeh. A teda zaviedli rovno 25 % pre rádiá, ktoré vysielajú z licencie. Ale sme tu začali 10 % a v nábehu skončili pri 30 %. Tento návrh ráta s tými 25 %.

Ideovo sa bavíme o kvótach. A chcem, aby bolo jasné, že ja s touto myšlienkou súhlasím. A dúfam, že som uviedol dostatočné dôvody na to. Tak možno pre potreby druhého čítania je toto v otázke diskusie. Chcel by som to stihnúť ešte doobeda uviesť, pretože ja som avizoval, že moje vystúpenie bude dlhšie.

Chcel by som povedať v konštruktívnom prístupe alebo uviesť to, že ja mám problém v zásade s úplne inou vecou. A to je definícia slovenského umeleckého diela alebo toho, čo vlastne ideme regulovať, čiže toho, čo je tým, tým obsahom. A poviem tie dôvody a teda poobede sa asi tejto téme budem venovať dlhšie, a to jednak preto, že my sme s predsedom výboru absolvovali takú prestrelku mediálnu, kde je tento uralgický bod alebo ten najdôležitejší bod, ak chceme teda niekomu pomôcť, tak budeme musieť nájsť zákonné parametre na to, aby sme zadefinovali, čo tým slovenským umeleckým dielom je, resp. na koho sa má tých 25 %, ak ich následne schválime, bude vzťahovať. A ja mám problém, a chcel by som možno takto krátko cestou odovzdať to aj ministrovi kultúry, s tým, že som si dopisoval s Európskou komisiou v tom roku 2013 a tu je expressis verbis napísané, že, tak ako ste zadefinovali v tom § 28a slovenské dielo, to znamená slovenské dielo určené na pobyt slovenského umelca, resp. teda na to, že sa nachádza ten umelec na území Slovenskej republiky, resp. tvorí na jej území. To je v príkrom rozpore s tromi článkami európskej zmluvy, a to priamo s článkami 18, 49 aj 52. Mne to písala vtedy vtedajšia zodpovedná komisárka za tento rezort pani Kroesová. A na základe toho sme sa my snažili vyšpecifikovať to, čo nám v tých odporúčaniach dala, ako to teda majú iné členské štáty Európskej únie urobené, keďže v momentálnom stave je ich už viac ako 15 z celej dvadsaťosmičky, ktoré v rôznych podobách tento systém zavedený majú. A to bolo, že dá sa to urobiť len na základe ochrany štátneho, resp. úradného alebo teda národného jazyka členského štátu. Tým pádom aj z toho, čo pán predseda výboru vtedy v relácii zosmiešňoval s tým, že sa vymyslel autorskoprávny termín slovenská hudba s textom v slovenskom jazyku, nie je možné to predsa mať, lebo hudba sa nepíše v jazyku, ale je to teda iný nosič, tak aj vypadáva, že to, čo máme zadefinované ako umelecké dielo, je v príkrom rozpore s uniálnymi pravidlami, a preto by som chcel upozorniť na to, že pravdepodobne toto, čo sa bude asi najmenej páčiť, budú to komerčné rádiá, tak ak prijmeme takýmto spôsobom, tak z môjho pohľadu riskujeme žaloby. Myslím si, že mali by sme sa pre potreby druhého čítania zamerať na to, že to slovenské dielo nemôže byť zadefinované tak, že sa vzťahuje na umelca, ktorý má občianstvo v slovenskej republike. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR

Dobre, prepáčte, pán kolega, že vám skáčem do reči, čakal som dve minúty na prerušenie rokovania, ale nepodarilo sa mi ho prerušiť. Keďže chcete vystúpiť poobede, tak nemá význam, aby sme ukončovali túto kapitolu.

Takže, kolegyne kolegovia, dovoľte mi prerušiť rokovanie na dve hodiny, o 14.00 hodine budeme pokračovať opäť v rozprave vystúpením pána poslanca Viskupiča.

(Prerušenie rokovania o 12.04 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 14.00 hodine.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2015 11:30 - 11:32 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

Podľa mňa je dôležité povedať jedno, že celý život sa učíme. A ja som si teraz uvedomil, ty si sa tak zle zadefinoval, že si čiastočne konštruktívny, pretože ty si bol viac ako konštruktívny, lebo k návrhu zákona si povedal zhruba to, že je to zákon, proti ktorému nemôže nikto byť. Myslím, že tam bol aj ten primer, že bol by to iba veľmi nezodpovedný človek, lebo keby sa Dzurinda objavil s Jožom Rážom na pódiu, tak Dzurinda by mohol povedať, že ten, kto je proti tomu, tak je blbec. A z toho, čo som si teda ja zapamätal, ja mám pocit, že skôr si nie proti zákonu, ale proti ministrovi, proti ministrovi kvôli tým garážam a jeho neodvahe.
To, čo tam bolo naznačené ako čiastočná konštruktivita, bolo, aby ten nábeh pri zavádzaní kvót nebol taký strmý a nezačínal 25 %. A ja s ním viac-menej súhlasím, keďže asi pred dvomi rokmi som priniesol taký model, aby sme s tým začali od 10, po roku 20 a ďalší rok 30, aby sa svet komerčných rádií a možno aj tá spoločenská mienka vedela s týmto vysporiadať lepšie. A prípadne by sme tak vedeli po tom roku, dvoch rokoch fungovania takéhoto nábehu zhodnotiť, či to je dobré alebo nie je dobré. A tak hlavne v tom roku 2013 by sme to mali v rukách alebo stále by to mala v rukách tá istá vláda. Preto s tebou absolútne súhlasím, teraz mám taký dojem, že z tohto zákona sa naozaj stáva iba a len predvolebná téma.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2015 10:52 - 10:54 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

Myslím si, že táto téma je zložitá a nie je v tomto parlamente nová. A takže my ju sme pred dvomi rokmi čiastočne oddiskutovali, prebehlo médiami to, akým spôsobom by sme sa mohli postaviť k tomu, že štát cez licenčné konanie rozdeľuje licencie, ktoré vlastní, a do akej miery je akceptovateľné nejakým spôsobom nastaviť pravidlá.
Priznajme si, že nebavíme sa len o kultúrnom prostredí. V tej debate by malo zaznieť aj to, že ide o finančné prostriedky, ktoré sú vyberané ochrannými zväzmi od usporiadateľov akcií, resp. z každej jednej krčmičky, ja neviem kúpaliska a kaderníctva, čiže za používanie technických zariadení, a tieto prostriedky sú rozdeľované aj na základe toho, napríklad koľko muziky sa hrá v komerčných rádiách. Čiže môžeme voľne povedať, že opäť a raz o peniaze ide až v prvom rade.
Zároveň do toho prichádza tá bazálnejšia, základná debata o kultúrnom prostredí a o tom, čo teda štát môže a nemôže v tom robiť. Koncepcia, ktorá by vychádzala z toho, že je obmedzené množstvo tých licencií a tie licencie nedostanete ktokoľvek, ale len nejaké rádiá, tak by sme si mali vyriešiť toto, ak to chce štát regulovať.
Ja mám ale zásadný problém tu s tým, čo slovenské hudobné dielo je. A to chcem povedať aj v rozprave, pretože mám pocit, že v tom § 28a sme zadefinovali slovenské dielo veľmi diskriminačne a nebude to v súlade s európskym právom.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2015 10:16 - 10:18 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

Ďakujem, pán predsedajúci. Chcel by som povedať možno dve veci.

Ten úvod toho prejavu, keďže s tým pán minister kultúry prišiel ohľadom Penty, je obludný až skôr ma zaráža, že aj pri tejto kultúrnej téme sa musíme baviť o oligarchizácii spoločnosti.

Ale druhá poznámka. Predsa len sa nezhodneme v jednej veci, kedy štát právo vstúpiť do prostredia regulácie má a nemá. A chcem sa potom v rozprave ústnej vyjadriť k tomu hlbšie, ale budeme si musieť asi povedať omnoho viacej ako audiovizuálne alebo vizuálne prostredie regulované je doteraz. To audiovizuálne prostredie je regulované vysoko. My sme v deväťdesiatych rokoch pristúpili k tomu, že naše televízie, keď to poviem jednoduchšie, sú už doteraz kvótované. A mám ten pocit, že z hľadiska ochrany európskej tvorby toto je a bolo dlhodobo jediným možným riešením, aby sme sa ubránili možno pretlaku tej tvorby, ktorá prichádzala spoza oceánu alebo zo sveta. A dokonca, a to málo ľudí vie na Slovensku, je to v miere viac ako 50 %. Tento parlament už toto funkčné obdobie prijímal inú kvótu. Takisto volala sa on demand alebo na požiadanie. Čiže dokonca regulujeme aj to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.6.2015 18:21 - 18:22 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Neviem ako Fecko vie ovplyvniť, či chodia poslanci SMER-u na rokovania výboru, len chcel by som, pán predseda, dôrazne požiadať o to, že moje hlasovacie zariadenie, ak hlasujeme dlhšie ako desať minút, vykazuje poruchu a vykazuje ju takým spôsobom, že prejavenie vôle za, proti alebo zdržal sa po potvrdení "prítomný" proste neurobí. Ja si chcem spraviť pre záznam audit v hlasovaní, kedy ma vykázalo ako "nehlasoval", pretože pri každom jednom hlasovaní som to predmetné tlačítko stlačil. Je tu viacero poslancov, tuto chudák Poliačik natáča si túto časť, na to, aby mu vôbec tá mašina išla, čiže vás ako digitálneho šampióna žiadam, aby sme tieto zariadenia, ktoré majú najlepšie roky... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2015 11:28 - 11:30 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Pán poslanec Martvoň, právnici veľmi ublížili tejto krajine a tým, čo končíte, ja začnem. Asi trikrát ste použili v tejto faktickej poznámke slovo absolútne a ja by som bol na vašom mieste s týmito absolutóriami veľmi, veľmi opatrný. Nie, tento inštitút nehovorí o tom, že legislatívny orgán, ktorý je, mimochodom, aj kontrolným orgánom, čo asi by ste ako právnik mali veľmi dobre vedieť, ako je, aké je trojdelenie moci v rámci nášho ústavného systému, je absolútne vhodné a myslím, že som to asi päťkrát spomenul v tom krátkom príhovore, že toto nie je inštitút, ktorý je v rámci demokratických systémov európskych štátov nový. Čiže je asi veľmi vhodné aj po tejto faktickej poznámke, aby sme plénu predstavili vyčerpávajúcu štúdiu, v minimálne európskej dvadsaťosmičke ktoré štáty tento inštitút poznajú, pretože ak sa budú právnici vyjadrovať ku kontrolným možným právomociam, k zámerom vlády v tomto pléne, čo my považujeme za vhodné, a nejde len o vašu vládu, ale každú jednu, ktorá sem príde, a ak sa to týka veľkých zámerov, tak si myslím, že slová o absolútnom zmätočnosti alebo absolútnom ničneriešení, ako ste ich prezentovali, sú nevhodné v tejto situácii. Toto plénum má právo mimo rozpočtových debát ako zákona, zákona roka sa baviť o tom, že čo vláda chystá, či ste vládny alebo opozičný poslanec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2015 11:17 - 11:26 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Hlina práve dohovoril. Vážené kolegyne, kolegovia, parametre parlamentnej debaty niekedy majú svoje úskalia a myslím si, že túto tému sme v piatok, v piatok sme začínali o tomto hovoriť, a dnes teda po sérii, keďže ideme jak namydlený blesk, tak sme dostali aj boj proti šmejdom cez zákon o krízových situáciách mimo času vojny, ale predsa len by som sa vyjadril k tomuto návrhu zákona a chcem si dať tú robotu a možno požiadať Parlamentný inštitút, možno aj spolu s navrhovateľom, aby sme sa netvárili, že zavádzame niečo alebo navrhovateľ chce zaviesť niečo úplne neštandardné, pretože, len námatkovo, z troch krajín Európskej únie, a to sú také tie krajiny ako Nemecko, Dánsko, Fínsko, majú veľmi podobný inštitút vo svojich právnych poriadkoch.
Čiže ak sa jedná o nejakú zásadnú investíciu, ktorá presahuje, a to sa dá presne zadefinovať, nejaké parametre bežnosti, tak je takým dobrým zvykom alebo niekedy až povinnosťou, aby sa s takouto investíciou prišlo pred volených zástupcov ľudu, ktorí môžu dať téme obrovskej investície, štátnej investície, možno aj takej investície, ktorá parametricky vie zmeniť mnohé odvetvia hospodárstva, aby sa o tom ich národné, dokonca lokálne parlamenty, ja som našiel aj rokovací poriadok bavorského parlamentu, kde to proste medzi poslancov príde a vyjadria sa v debate na možné úskalia možno vládu alebo konkrétne ministerstvo upozornia na možné úskalia, ktoré..., s takouto investíciou môžu súhlasiť, a potom sa exekutíva vie oprieť aj o legitimitu. Podľa mňa vyššia legitimita v rámci ich exekutívnych právomocí, ak sa ad hoc opýtajú na tému, a ad hoc znamená, že je to zásadná investícia alebo presahuje jej objem, finančný objem nejaké bežné parametre, tak si takúto legitimitu vypýtajú.
Keďže toto nie je v rámci dobrých mravov bežné, tak vítam legislatívnu úpravu a takisto sa ju budem snažiť podporiť, a to nielen z dôvodu, že je to bežné v Európe, ale aj z iného dôvodu. Totižto predpokladám, že viaceré z vás a viacerí z vás sa stretávajú bežne s ľuďmi, a my niekedy sme nútení, nech sme z akéhokoľvek politického košiara, nútení obhajovať niektoré kroky, s ktorými nemáme nič spoločné, resp. sme mohli urobiť len veľmi málo cez inštitúty interpelácie, možno na výborových debatách, keď túto tému dovedieme, a mňa dlhodobo trápi absencia inštitútu všeobecnej rozpravy, pretože potom iba pod témou zmeny legislatívy, čo je taká tá najväčšia prioritná téma tohto pléna, sa tu bavíme o zásadných otázkach a veľmi často predsedajúci a tí, ktorí vedú schôdzu, majú pocit, že poslanci uchádzajú od tej brutálnej striktnosti rokovacieho poriadku a chcú sa baviť o témach, ktoré reálne bavia, reálne dopadajú na, na ľudí, a dostávajú podnety na to, aby sme to v parlamente otvorili.
Často sa bavíme, predtým, keď som bol členom poslaneckého grémia, o tom, že je obrovský nápad, ako hovoria právnici, opozičnej legislatívnej iniciatívy, a často som hovoril o tom, že akú inú možnosť má poslanec, ak sa chce k danej téme vyjadriť, ako to, že nájde problém v zákone, niekedy podľa mňa aj umelo, na to, aby túto danú tému do tohto pléna doniesol.
Okrem teda inštitútu všeobecnej rozpravy ja vítam inštitút toho, že sa budeme o možných dopadoch veľkých investícií baviť, nazvem to ex ante alebo vopred, a nie ex post. Máme tu obrovské témy, ktoré často bičujú našu politickú scénu a spoločnosť, a to sú témy, ktoré súviseli s privatizáciou, rozdaním majetku, ktorý tu bol v minulosti vytvorený, možno jeho predajom, no a ak sa teda zaväzujeme cez PPP projekty alebo cez nejaké projekty k tomu, že verejné zdroje budú pro futuro, do budúcna, záväzkom tejto krajiny, možno by bolo dobré, aby v parlamentnej debate, ktorá je viac, viac, omnoho viac sledovaná ako debata na vláde, ktorá sa dostáva alebo sprostredkovávajú ju len médiá, ale tuto sú tí nositelia priamo k zdroju moci viacej možní, môžu viacej byť konfrontovaní s tým, čo sa s tým štátom deje a čo teda daná investícia spôsobí s verejnými financiami, s budúcnosťou verejných financií, čo si štát bude môcť dovoliť, ak pristúpi k nejakej, 6 mld. PPP projektu a podobne, či to náhodou nespôsobí to, že ak postavíme toto, tak na ďalších 10 rokov môžeme zabudnúť na akúkoľvek vyššiu verejnú investíciu a podobne.
Čiže je reálne, je vhodné, aby toto plénum malo inštitucionálnu alebo inštitút zbrane zavedený v rokovaní, že o veľkých v zásade investičných akciách, ktoré zaväzujú vlády cez volebný cyklus tej konkrétnej vlády, ktorá vládne tu a teraz, by bolo vhodné, aby toto plénum sa o tom porozprávalo, aby jednotliví odborníci, ktorí sa tu medzi nami nachádzajú, sa mohli vyjadriť ku konkrétnym rezortným dopadom, či sa to bude týkať dopravy, či sa to bude týkať hospodárskych vecí, podnikateľského prostredia, a teda k celkovým dopadom na verejné financie.
Preto tento návrh podporujem, chcem teda cez Parlamentný inštitút požiadať o to, aby sme urobili nejakú analýzu, ako zrovna táto, táto malá zmena rokovania parlamentu je upravená minimálne v 28 štátoch Európskej únie, aby sme nedostávali ľudí, ktorí tento nápad alebo túto iniciatívu podporujú, aby sme nedostávali obvinenie, že vymýšľame nejaké koleso alebo nový inštitút. Ja hovorím - námatkovo zo štátov, ktoré by mohli byť tie, ktoré sa k verejným financiám správajú zodpovedne - to majú zavedené minimálne tie tri, ktoré som spomínal.
Čiže návrh podporujem a dúfam, že časom sa toto stane bežným inštitútom, a ak sa nebudeme môcť spoľahnúť na dobré mravy, že s tým prichádza exekutíva automaticky, ja mám skôr vždycky pocit, že to chcú potichu urobiť, tak preto je vhodné sa baviť o tom, že toto plénum by sa nemalo len a len striktne baviť o správach a možno z 95 % - môj odhad - o legislatíve, ale presne toto je tá pôda, ktorá by dokázala osvetliť dopredu, vopred, než sa niečo stane reálnym, či už prijatím uznesenia, ale dôležitá je tá, tá debata a posvätenie a získanie mandátu pre obrovské investície, kde tento návrh cieli, a ja si myslím, že je to za hodné privítať, a dúfam, že to bude aj prijaté.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2015 13:42 - 13:44 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

132.

Ďakujem. Ja som sa nesústredil úplne na vymenovanie všetkých tých dôvodov, prečo by podľa mňa turbo kompromisný návrh alebo vyššiu mieru kompromisu pri tejto téme ako zdobrovoľnenie používania gastrolístkov si veľmi predstaviť neviem. A keďže to skúšame opakovane, tak myslím, že tu je relevantný návrh zákona, ktorý neznesie kritiku nekomplexnosti, nesystémovosti, umelého zásahu. Proste je to tak kompromisný návrh, ktorý je pre všetky zúčastnené subjekty takpovediac "win" alebo "víťazný" a je v ich prospech okrem toho, ktorý z tohto stravovacieho alebo potravinového cyklu odčerpávajú, umelo odčerpávajú finančné prostriedky cez to, že keďže z toho majú postavený biznis plán, tak si sťahujú percentá na to, aby vôbec mohli na trhu fungovať. A ja si myslím, že trh takto celkom fungovať nemá a zrušenie tohto podnikateľského neba nejakej desiatke firiem by skôr to podnikateľské prostredie u nás narovnal. A moja osobná skúsenosť s gastrolístkami, keďže som bol dlhodobo v úlohe zamestnávateľa, je taká, že si to ľudia pýtajú a rôzne obchádzajú i tak aj v tejto. Čiže keď to bude menšia firma, tak sa dohodnú s tým zamestnávateľom teraz a dostanú proste tú hotovosť, pretože je to pre nich presne na účely, ktoré oni vedia rozhodnúť lepšie, ako to, že im dávame tieto umelé, krásne vyfarbené papieriky, ktoré stoja príliš veľa peňazí na to, aby nám zostali v systéme stravovania.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.6.2015 13:31 - 13:41 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis

128.

Ďakujem. Chcel by som sa stručne vyjadriť k návrhu zákona, ktorý sa dostáva do tohto pléna opakovane. Tentokrát sme zvolili cestu nie ako na minulej schôdzi, kde bolo len tak ľudovo zrušenie gastrolístkov, ale toto by sme mohli ľudovo nazvať zdobrovoľnenie používania gastrolístkov.

Možno stručne k histórii tohto návrhu. Toto plénum je takpovediac atakované týmto návrhom zákona opakovane a je jedno, či vládne ľavica alebo pravica, ako sa ľudovo hovorí, bol tu z dielne OBYČAJNÝCH ĽUDÍ v tom čase aj za vlády Ivety Radičovej, minulú schôdzu sme sa bavili o zrušení tejto veľmi prečudesnej ceniny alebo veľmi prečudesného štátom posväteného biznisu, ak si požičiam označenie jedného z poslaneckých kolegov, takzvané podnikateľské nebo, kde štát vynucuje svojím legislatívnym nastavením to, že ľudia miesto toho, aby dostávali takú ceninu, ktorú vydáva Centrálna európska banka a volá sa euro, dostávajú iný finančný možno prostriedok alebo ceninu a majú ju míňať na svoje, na stravovanie alebo na zabezpečenie svojich teda fyzických potrieb a teda má byť určená nejaká stravná jednotka týmto.

Vyjadrujú sa k tomu v zásade poslanci opozície. Chcem sa poďakovať aj pani spravodajkyni, že minimálne klub KDH je naklonený toto podporiť a myslím si, že by sme už konečne mohli toto podnikateľské nebo niektorým subjektom na Slovensku zrušiť a teda jedna z ciest je, ak nechceme byť úplne najtvrdší, ale mohli by sme stanoviť nejakú fázu prechodu, a to je zdobrovoľnenie používania gastrolístkov, to znamená, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú, alebo umožníme im dohodu, že zamestnanec si môže vybrať, či bude jeho stravná jednotka riešená cez vyplácanie v hotovosti, alebo bude trvať na tom, že bude dostávať gastrolístky, aby toto mohol urobiť. Je to z určitého uhla pohľadu aj rozšírenie miery slobody. Z druhej strany si myslím, že by nám veľmi rýchlo štatisticky z toho vypadlo, že ľudia by sa prikláňali k možnosti používať peniaze a štát by teda potom mohol prikročiť alebo toto ctené plénum k zrušeniu podľa mňa veľmi umelého zásahu a vybudovania, alebo vsunutia medzi spotrebiteľa a organizovanie jeho stravovania to, že tu zopár firiem cez neúmerné percentá sťahujú z hodnoty peňazí percentá za to, že organizujú vytláčanie nejakých gastrolístkov a máme sa tváriť, že ľudia tieto gastrolístky míňajú iba a len na zabezpečenie svojho stravovania.

Toto je, tieto dva základné momenty, na ktoré by sme si mali odpovedať, či je tomu tak, že to míňajú iba na stravu a všetci tu, neklamme si do rukáva, všetci tu dobre vieme, že to tak nie je. Ja mám osobnú skúsenosť, že za gastrolístok sa dá kúpiť od cigariet cez alkohol úplne všetko, závisí len a len od predajcu a jeho nastavenej politiky, možno zatraktívneniu toho, že ten gastrolístok vedia použiť v rôznych zariadeniach, aj predajcov a akéhokoľvek tovaru až do tých extrémov, že sa za gastrolístky v podstate nakupujú cigarety alebo alkohol a toto je jeden nedobrý stav a druhý, že nútime ľudí a aj zamestnávateľov, aj zamestnancov do používania niečoho, čo používať nemôžu.

Štát má celú obrovskú plejádu možností, ako nastaviť stravovanie, ak zostaneme na tejto úrovni debaty. Môže to byť čistá kolónka vo výplatných páskach, kde teda štát bude vyžadovať, že ten zamestnávateľ má povinnosť vyčleniť určitú sumu na stravovanie a, ale tá koncová rovina bude taká, že zamestnanec dostane k svojej výplate presne určený obnos peňazí ako doteraz, ako keby sanujú gastrolístky a presne si odčíta, čo ten zamestnávateľ, ak štát chce dbať na túto stravovaciu politiku, si odčíta vo výplatnej páske, koľko dostáva od zamestnávateľa. Nepotrebujeme, naozaj nepotrebujeme do tohto vsúvať moment používania ceniny, ktorá len a len zabezpečuje v podstate z môjho pohľadu aj devalváciu tej meny, pretože aj zamestnávateľ, aj zamestnanec prídu a dokonca teda aj zúčastnená reštaurácia, ktorá nakoniec tieto stravné lístky musí zobrať, prichádzajú o hodnotu tých peňazí, alebo tých finančných prostriedkov, pretože samozrejme, že tento biznis je organizovaný na provízie jednotlivých suplujúcich subjektov. Čiže možnože zamestnávateľom by zostali percentuálne vyššie prostriedky na to, aby dokonca vedel zvýšiť túto stravnú jednotku a nemusela by sa strácať alebo odčerpávať do firiem, ktorí tento biznis organizujú.

Zachytil som, keďže nie celkom je táto debata politická, že aj poslanci, ktorí sú v tejto debate veľmi dôležití, pretože od nich závisí, či sa nám to podarí alebo nepodarí presadiť, že vnímajú presne tento istý problém, ale ich riešenie ako keby štátom nastaviť tú percentuálnu rovinu, respektíve ju znížiť a teda, že tým znížením percentuálnej roviny za organizáciu tohto biznisu by bolo, alebo by sme sa tohto problému zbavili, ja si myslím, ak to troška pejoratívnejšie označím, že firma, ktorá vytláča nejaké veľmi ľúbivé farebné papieriky, by nemala mať ani jedno promile, nieto ešte percento z organizácie tohto biznisu a kľudne sa spoľahnime na našu menu, čiže euro a nechajme ľuďom, ak sa v tomto prípade dobrovoľne rozhodnú, že chcú dostávať k svojmu platu stravné jednotky v eurách, tak aby si to mohli so svojimi zamestnávateľmi dohodnúť.

Myslím si, že toto je dobrá cesta. Nič v zásade neohrozuje a ak by sme v tejto miere zmenili predmetné ustanovenie zákonov, tak dostali by sme v priebehu relevantného času odpoveď, že či to, že sa tu štát rozhodol podporovať a z môjho pohľadu umelo podporovať emitentov týchto gastrolístkov, je už prekonaný krok a konečne túto tému uzavrime jej vyriešením, a to je, že týchto emitentov zrušíme, alebo v tomto prípade zdobrovoľníme.

Preto vás žiadam o podporu tohto návrhu zákona, i keď teraz hovorím do, nemôžem povedať, že poloprázdneho, ale do takmer prázdneho pléna, keďže k hlasovaniu o tomto návrhu zákona príde v utorok, skúsme sa zamyslieť a povedať si, že ľudia by mohli mať tie odčerpané finančné prostriedky za provízie emitentov na lepšie využitie a uvoľnili by sme ruky aj zamestnávateľom, aj zamestnancom. Neviem, čo sa dá ešte z tohto miesta viac urobiť, ako opakovane a opakovane tento návrh zákona predkladať. Dúfam, že raz príde k tomu zlomu a keď inokedy nie, tak je to jedna z tých tém, ktorá by sa mohla dostať na prvých sto dní budúcej vlády, ak sa nám to podarí po tom marci a vyriešime to teda až potom.

Ďakujem za pozornosť.

Skryt prepis