Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

7.2.2013 o 12:15 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 7.2.2013 12:15 - 12:17 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Dovolil by som si zareagovať len na pána poslanca Šucu. My sme sa výrazne nepochopili. Ja som hovoril, že nerobme hlavnú tému z toho, či niekto v byte bol alebo nebol, pretože tým, že sa na túto otázku neodpovedá, tak sa práve toto tou témou stáva. A tým pádom to ide mimo toho hlavného záujmu, o čom spis Gorila hovorí, a to je o rozkrádaní a nakladaní s verejnými financiami politickými špičkami tejto krajiny.
Hovoril som, že takisto je treba stanoviť a urobiť poriadok. A stanoviť termín, ktorý nemôžem stanoviť ja, pretože jednak to vyšetrenie nevediem, a jednak mám veľmi malé kompetencie  na to, okrem otázok, ktoré môžem klásť, aby sme sa k niečomu vo vyšetrovaní dopracovali.
Na základe toho ale, ako funguje správa tejto krajiny, si dovolím požiadať ministra vnútra, či on nemôže stanoviť ten termín, aby slovenská spoločnosť vedela, že dovtedy bude, čo sa dá, rozkryté, a táto kauza skončí. A budú presne a jasne pomenovaní ľudia, ktorí zodpovední boli. To je celé, čo som chcel povedať.
Viesť túto kauzu iba v duchu zodpovednosti, či sa vrcholný politik SMER-u nachádzal v byte a nenachádzal v byte, je pre mňa takisto odvádzanie pozornosti. Treba na tú otázku odpovedať a potom sa následne pýtať, ak sa tam teda nachádzal, čo tam robil. Nikto vám to, čo ste vraveli vy, nehovoril. Je to proste iba o tom, že na túto otázku je treba dať odpoveď.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.2.2013 11:52 - 12:08 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda, Vážený pán minister, spravodajca, kolegyne, kolegovia, málokedy plénum tohto parlamentu zažíva debatu, ktorá ide až na kosť, a tuná mám teraz pocit, že sme otočení v tejto debate veľmi do minulosti.
Minister hovorí, že tím vyšetruje, tu niekto možno rétoricky nesprávne hovorí o tom, že musíme vyšetrovať. No my veľmi vyšetrovať nemáme ako a môžeme sa teda, neviem, či správne alebo nesprávne, dopytovať ministra, ako vyšetrovanie prebieha. Tá správa, ktorú som čítal, je asi v tomto duchu vyšetrovania možno korektná, ale nič nové okrem nejakého čísla, množstva vypočutia svedkov nepriniesla.
Preto by som sa chcel zamerať možno troška pro futuro alebo do budúcnosti. A možno aj položiť, keďže viem, že sú aj dôležité kauzy a možno táto debata ministra, nechcem povedať, že nudí, ale má aj iné povinnosti, ale chcem sa ho predsa len opýtať na takú tému politickej zodpovednosti. Tuná pán spravodajca jeden čas otvoril tému nominovania prezidenta Policajného zboru a kde mal za to, aby pri jeho menovaní bol spolusúčinný aj výbor. Vieme, že v súčasnosti menovanie policajného prezidenta je v gescii samotného ministra. Pán prezident si vymení všetky úrovne v Policajnom zbore. A tým pádom si myslím, že je vhodná otázka, ja s týmto procesom veľmi nesúhlasím a zažili sme debatu o politických nomináciách aj pred voľbami a je stále otvorená, a chcem sa teda opýtať v rámci tej politickej zodpovednosti, čo urobíme s touto kauzou do budúcnosti? Je tu predložené uznesenie, že o pol roka, alebo teda najneskôr v júni tu musíte byť znova, predpokladám, že táto kauza sa bude teda ťahať a budeme tu svedkami opäť nejakých správ.
V rámci tej politickej zodpovednosti by som sa chcel spýtať pána ministra, či by svojou váhou, pretavenou cez mandát, ktorú dostala strana, a svojou váhou na ministerskom poste by sa nechcel zamerať a určiť nejaký termín. Termín, kedy povie, že toto, vyšetrenie tejto kauzy je pre mňa tak prioritná vec, že ak nebude vyšetrená do tohto a toho termínu, zvážim svoje zotrvanie na poste, pretože som nedokázal vytvoriť také podmienky, aby vyšetrovatelia dospeli k nejakému výsledku, ktorý by mal znamenať rozriešenie kauzy Gorila.
Prečo sa na to pýtam? Tuná sa pán poslanec Kaník venoval konkrétnym ustanoveniam, ktoré by nemali byť v prospech vládnej strany SMER. Vládna strana SMER sa venuje konkrétnym veciam, ktoré v tom spise boli, ktoré sa venovali politikom z iných politických strán. Stále sa tu politicky doťahujeme nad tým, čo by mali teda rozkryť vyšetrovatelia. A podľa mňa je namieste otázka aj politickej zodpovednosti, či ak termín, ktorý si vy sám stanovíte, ročný, dvojročný, ak k tomuto termínu nebude jasné slovenskej verejnosti, nebude jasné nám, že čo je zo spisu pravda, čo pravda nie je, kto je za čo zodpovedný, kto zarábal vlastnou hlavou a kto nezarábal vlastnou hlavou, kto bol navlečený do káuz, ktoré súviseli s Pentou a inými skupinami, tak si myslím, že je skutočne namieste sa voleného zástupcu pýtať, predstaviteľa exekutívy, čo bude nasledovať.
Myslím si teda, že ak by k takémuto záväzku prišlo, tak aj v tom duchu, ako je politicky nanominovaný, alebo teda ovplyvnený Policajný zbor, a pri všetkej úcte a nejakom dobrozdaní tomu, že vyšetrovanie sa vedie skutočne nezávisle, by mohlo byť v minimálnej miere vytvárania podmienok pre tie vyšetrovacie tímy dôležité aj to, že prijímam politickú zodpovednosť, nedokázal som vytvoriť také podmienky, že tento tím, ktorý som, ktorému, ako hovoríte, dali ste podporu, nedokázal kauzu Gorila uzavrieť, rozkryť, vyšetriť a tých, ktorí sú zodpovední, hnať na zodpovednosť. A dať hlavne odpoveď slovenskej verejnosti, ktorá v desaťtisícoch stála na námestiach a pýtala sa na to, čo sa vlastne dialo v byte na Vazovovej, čo sa tam dohadovalo a akým spôsobom sa tento štát riadil počas predchádzajúcich niekoľko rokov.
Mám pocit, že sa hovorí o tom, že táto situácia nejakého fingovaného vyšetrovania, alebo vyšetrovania, ktoré pravdepodobne zostáva s otvoreným koncom politickej reprezentácie, nie celej, vyhovuje. Niektorí boli do týchto okolností namočení viac, niektorí menej. A preto si myslím, že či už sa budeme baviť o kríze pravice, či už sa budeme baviť o kríze politickej reprezentácie a jej dôveryhodnosti, stále mám za to, že ak neprídu reálne odpovede ad jedna, od vyšetrovacieho tímu, ad dva, od toho, kto zabezpečuje podmienky pre neho, ad tri, od mnohých politikov, ktorí tu s nami sedia, tak kauza Gorila bude len symbolickým mementom, ktoré mnohých z ľudí, ktorí sem prišli v predchádzajúcom volebnom období alebo v tomto, celkom nedostávajú odpoveď. A to nespomínam ľudí, ktorí nemôžu položiť priamo otázku ministrovi alebo zodpovedným, že ako sa teda v tomto procese bude pokračovať ďalej.
Chcem sa aj opýtať, pri všetkých informáciách, ktoré o tejto kauze máme, pri tom, ako tu poslankyňa Nicholsonovaná vo veľmi emotívnom prejave hovorila, že bolo poskytnutých 50 % dôkazov jedným z iniciátorov toho, aby sa táto vec vlastne na verejnosť dostala, nakoľko je teda zložité naozaj rozkrývať veci, a či teda existuje nejaký ten možný termín, kedy by ľudia, ktorí sa tomuto venujú, vedeli určiť, že do tohto termínu proste je zodpovedné, je dobré, aby kauza bola rozkrytá. Čo sa dá teda.
Chcel by som spomenúť ešte to, že táto politická hra, ktorá hovorí o tom, že niektorí sú namočení viac a niektorí menej, a niekto, a celé sa to v poslednom období zvrtlo na to, či predseda vlády, ktorý v byte údajne mal byť alebo nemal byť, a toto ako keby bola tá hlavná otázka, ktorá by mala verejnosť zaujímať, hovorí pravá strana spektru. Ľavá strana spektra hovorí, že nie, toto nie je tá dôležitá otázka, zamerajte sa na svoje vlastné pôsobenie. A prečo vlastne pri tom odpočúvaní boli, vyšli na svetlo sveta mnohé otázky, ktoré hovorili o tom, ako reálne funguje politický svet. Tak si myslím, že uhýbame celkovému alebo tomu reálnemu pohľadu, ktorým by mala kauza Gorila byť, kauza Gorila osvetliť, a to je, ešte raz to spomeniem, to je to, že čo je na spise pravdivé, čo a kto je za konkrétne veci v ňom zodpovedný a či teda bude voči nemu vyvodená nejaká zodpovednosť, v mnohých prípadoch možno aj trestnoprávna zodpovednosť. A či tým zámerom naozaj je, či už ministerstva, vyšetrovacieho tímu, to, že kauza Gorila bude vyšetrená do dôsledkov a zodpovední budú vyzvaní na zodpovednosť.
Chcel by som povedať, že tá téma, na ktorú sa zamerali vlastne médiá, kedy ste myslím, že opúšťali výbor pre obranu a bezpečnosť, a bolo to dosť dlho ťahané, osem minút sa vás, pán minister, pýtali na to, či pán premiér sa v byte nachádzal, alebo nie, ste so železnou, železnou trpezlivosťou a so stálym úsmevom odpovedali, že to nie je podstatné. Spomínal to jeden z predrečníkov, myslím, že Igor Matovič, že tuná napríklad je možnosť sa ho priamo opýtať a potvrdiť, že áno a robil tam toto, alebo nie, nebol, a tým pádom máme odpoveď aspoň na jednu malú parciálnu časť toho, čo v spise Gorila sme sa dozvedeli.
Tu pán poslanec Kaník povedal, že dokonca tam bol niekoľkokrát. Tak robiť tému na základe, teda on hovoril, že na základe toho, že čo je uvádzané v samotnom tom zverejnenom spise. Do tejto hĺbky, samozrejme, ja nehovorím, že musíme vyšetrovať, lebo fakt nemusíme vyšetrovať. Vyšetrovať musí niekto úplne iný. Ale ako inak sa máme, keďže na rozkrytí tejto, tohto zamotaného klbka naozaj záleží, ako inak sa máme pýtať ako spôsobom, ktorý ako poslanci Národnej rady máme, a to je, či pán minister vyvodí politickú zodpovednosť a či je teda schopný váhou svojho mandátu určiť termín, dokedy kauza Gorila bude rozkrytá a za ňou sa proste urobí bodka a povie sa, že toto je pravdivé, títo ľudia sú zodpovední, títo ľudia proste za činy, ktoré spáchali, a akým spôsobom jednali, ponesú zodpovednosť a pôjdu si sadnúť do väzenia alebo budú nejak inak postihnutí. Ak to ale pravda nie je, tak tým pádom by mal minister vnútra omnoho viacej konať, lebo potom sa tu deje niečo, na čom, čo takisto bolo poukázané, niekto si robí politickú kariéru. A mám pocit, že zneužívať davy, dôveru, zneužívať to, že je zlá sociálna situácia, zlé podmienky možno na život, ktorý na Slovensku teraz je.
A nechcem vás oberať o obed, lebo mám ešte na srdci nejakú vec a sme štyri minúty po 12.00 hodine... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Chcem sa opýtať, navrhujem, aby sme dokončili tento bod. Je súhlas? (Súhlasná reakcia pléna.)
Nech sa páči.
A potom požiadam aj pána ministra ešte. Ďakujem.


Viskupič, Jozef, poslanec NR SR
Dobre. Takže ak je všeobecný teda súhlas, okrem tejto otázky, či teda je možné stanoviť termín na vyšetrenie kauzy Gorila, a ak nebude dodržaný, vyvodiť politickú zodpovednosť, chcel som sa spýtať pána ministra, či je otázka politického nominovania prezidenta Policajného zboru natoľko zabetónovaná, že by sme nemohli otvoriť túto debatu a aj na základe tohoto dať odpoveď, že skutočne sa aj pri kauze Gorila a v mnohých iných vedie nezávislé vyšetrovanie, a tým pádom môže pán minister iba vytvárať podmienky a nie priamo do toho zasahovať.
Myslím si, že je to natoľko dôležité, že k tomuto sa budem, následne aj teda pristúpim možno k nejakým interpeláciám, možno kolegovia z predmetného výboru, pretože tuná vidím, že je zakopaný pes v tom, že môžu potom obviňovať jednotliví politici vždy po výmene vlády ministrov z toho, že môžu vstupovať do konkrétnych káuz, môžu nejakým spôsobom aj mať maslo na hlave v tom bode, že riadia alebo nejakým spôsobom im vyhovuje daný beh vyšetrovania, ktoré k ničomu nevedie.
Na záver by som teda chcel povedať, že spácha sa obrovská krivda, ak kauza Gorila zostane iba ako otvoreným mementom v našej spoločnosti. A bude to obrovským mementom v tom, že pri reálnych debatách, ktoré sa vedú aj v tomto parlamente, ide skôr o to, aby sme navolili nástroje, ako sa citlivé veci, ktoré sa dotýkajú reprezentácie a politických špičiek, boli naďalej zametané pod koberec. Zametanie pod koberec je to, čo slovenský národ srdí viac, ako si mnohí z vás v debatách na parlamentných chodbách myslia. Zametanie pod koberec a svoje vlastné, vlastné maslo na hlave, ktoré politici majú, by malo byť rozkrývané na základe fungovania nezávislých inštitúcií a v tomto prípade aj Policajného zboru.
Ja vám týmto pádom ďakujem za pozornosť a dúfam, že kauza Gorila bude mať termín svojho ukončenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2013 11:36 - 11:37 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Ľudo, ja vnímam takú snahu o, byť čo najostrejší, v tom aj teda dve uznesenia z jednej strany. Mám pocit, že si troška aj prekvapil pána spravodajcu s návrhom tvojho uznesenia.
Len chcel by som sa možno spýtať, ak neodpovieš, tak rečnícky, že či si nemyslíš, že niečo otupuje ostrie, to tvoje ostrie, a to je to, že niekto je v kauze Gorila namočený úplne rovnako. Ja už pri tejto kauze nedokážem vlastne rozlíšiť, kto je spojencom, kto je tým, kto by mal právo vlastne rozprávať o rozkrývaní vecí. To ostrie znamená, že elegantne sa podarilo strane SMER vyhnúť tej debate. A celkom dobre to robia. Videl som osemminútové smaženie ministra vnútra novinármi na odpoveď, ktorú niekto vygradoval do podoby, že najdôležitejšie je, že či predseda vlády súčasnej tam bol alebo nebol, a ty sa snažíš tomu dať punc, že čo to teda znamenalo, ak tam bol. Tomu rozumiem. Ale na druhej strane je tu obrovské množstvo otázok, čo robili tvoji spolustraníci, keď viedli túto krajinu, keď táto kauza vznikla? Tak skúsme sa vysporiadať s týmto! A možno to ostrie bude ostré a niečo naozaj doriešime.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2013 16:04 - 16:06 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Janko, ja okrem hadíka, ktorého pravdepodobne samospráva tým, že by niekoho chcel uštipnúť, posúdiť bude vedieť, a jej väčšinové rozhodnutie, čiže v samospráve kde je dvanásť poslancov, sa všetci zhodnú, že ten hadík teda niekoho uštipnúť by mohol a nemal by tam byť chovaný. Lenže, čo keď sa stane, že ty budeš doma chovať čivavu a samosprávny orgán so siedmimi poslancami rozhodne, že nebezpečným živočíchom z hľadiska tvojho susedského sporu s nejakým susedom je tvoja čivavka. No a siedmi poslanci vzhľadom na to, že sú buď v tvojej politickej strane, alebo máš k nim bližšie ako tvoj sused, alebo ďalej teda v tomto prípade, rozhodnú, že čivavka je nebezpečný živočích a ty týmto otravuješ konanie. To je ten odborný rozmer, proste, ak to takto preženieme, tak vidíme ten rozdiel medzi hadíkom a čivavkou, ale túto kompetenciu proste ja sa obávam dať tým samosprávnym orgánom, ktoré môžu vyrobiť takéto ad absurdum rozhodnutia a riešiť svoje susedské spory na základe toho, že budú mať kompetenciu označovať za nebezpečného živočícha akékoľvek zvieratko ty doma budeš chovať. A budú si riešiť nie agendu nebezpečnosti, ale agendu susedských sporov, medziľudských sporov a pod. Toto nie je to, aby sme hovorili o tom, že niekto má zlý úmysel, ale o tom, že skutočne veterinár má posúdiť, či ten had nebezpečný živočích je a nejaký iný domáci živočích nebezpečným pre okolie nie je.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2013 15:49 - 15:51 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Martin Poliačik, v tomto momente si dovolím s tebou súhlasiť a má, mali sme to aj u nás na klube vlastne tento presne moment. Ja by som ho len rozšíril, možno mi aj nevadí tá, až tá politická reprezentácia, ktorá by vedela rozhodovať, ale do týchto sporov sa môžu, keďže to budú zastupiteľstvá a podobne, zapojiť aj niektoré parametre, ktoré môžu súvisieť možno so závisťou a miestnymi podmienkami, ktoré sú urobené v rámci medzisusedských vzťahov a podobne. A to je ten moment, ktorý pôvodne mi vadil aj pri návrhu pána Podmanického a spoludiskutujúceho práve. Takže budem mať podobný postoj i keď absolútne súhlasím s ambíciou, ktorú Maťo Fecko v tomto prípade sleduje a aby nejakým spôsobom tento moment bol upravený na báze odbornosti. A možno v rámci štátnej alebo verejnej správy sa vieme dopracovať k nejakému modelu, ktorý upraví to, aby ten negatívny jav, ktorý chce Martin upraviť, nebol dávaný do rúk volených zástupcov, ktorí sú bazálne odkázaní na podporu svojich vlastných susedov a tým pádom tam môže prichádzať to, že tie medzisusedské vzťahy a možná podpora politická by aj v tomto prípade zahrala nie tie správne tóny.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2013 14:50 - 14:55 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Veľmi krátko, kolegyne, kolegovia. Predložili sme tri alternatívne pozmeňujúce návrhy. Napriek veľmi, veľmi osobnej a neviem, ako už nazvať tieto poznámky pána poslanca Gála, ktorý pri akomkoľvek predloženom návrhu z dielne Obyčajných ľudí má pocit a potrebu zaujať svoje plamenné stanovisko odborníka na právo. Tuná sa troška z hľadiska jeho odbornej profesie uťal. Ale aj majster tesár sa utne. Tento návrh alebo tieto alternatívne návrhy sú natoľko kvalitne spracované, že garantujem vám to, že prácu, ktorú nad ním odrobili tímy právnikov a v tomto prípade ad jeden ministerských, ad dva oddelenia tuná legislatívneho, oddelenia legislatívy a aproximácie práva. A zároveň si dovolím aj označiť právny tím, ktorý pracuje pri, ako asistentský tím u nás na, pre poslanecký klub, odviedol vskutku veľmi dobrú prácu. Poskytol totižto tri alternatívy. Chcel by som ich zhrnúť. Prvá alternatíva hovorí o tom, že ak niekto chce volať na linku so zvýšenou tarifou, dostane iba informáciu, že na ňu volá. Tú som predkladal ja.
Pani podpredsedníčka Jurinová predkladala alternatívu, že ak na takúto linku zavolá, dostane okrem informácie, že na ňu volá, aj informáciu o cene, za akú bude toto volanie uskutočnené za minútu.
Pán poslanec Fecko predložil návrh, aby boli upravené aj takzvané Eldorádo alebo Klondike v rámci esemeskových a ememeskových služieb pri takzvaných výherných hrách.
Vážené plénum Národnej rady, môžete, všetky tieto tri pozmeňujúce návrhy poskytujú dostatočnú mieru kompromisu na to, aby skutočný zámer, ktorý hovorí o tom, že ak niekto volá na linku so zvýšenou tarifou, dostal pri spojení so službou informáciu, že na takúto linku volá, alebo dostal aj informáciu o tom, aká je cena. Neexistuje odborné, právne a dokonca ani ľudské stanovisko, aby sme toto neprijali. To, že niekto tento návrh prijať nechce, môžeme potom hľadať v úplne iných sférach, a to je, to sú podľa mňa také, že niektorí zainteresovaní majú dostatočné lobistické páky na to, aby tu nejakým takýmto spôsobom zahlasované za tento návrh zákona nebolo.
Chcel by som zmieniť úplne na záver aj politický osud tohto zákona. Politický osud tohto zákona bol v rámci štábnej kultúry označený tak, že ministerstvo dopravy s ním problém nemá. Preto sme už v druhom čítaní. Upozorňujem, kolegovia, my sme v druhom čítaní a tento návrh je tesne predtým, aby mohol prejsť a aby sme spoločnosti vydali jednu malú symbolickú, je to fakt malinká úprava, aby sme vedeli, že myslíme na nich aj v takejto otázke. To, že ako spomínala Erika, sú skupiny obyvateľstva, ktoré sa nevedia brániť v rámci spotrebiteľskej agendy a môžu byť zneužívané. Presne sleduje tento účel alebo je účel týchto pozmeňujúcich návrhov. Prečo ich je tak veľa a prečo sme sa snažili v dôvodových správach? Ony nie sú mohutné tie úpravy, čo sa legislatívneho textu týka, ale to, čo rozprával Martin Fecko, snažil sa pozorným poslancov vysvetliť aj tu v pléne parlamentu, že čo sú dôvody, ako sú zavesené tieto úpravy na legislatívu európsku a podobne.
Politický osud sa teda dostal do fázy, že sme v druhom čítaní a ja sa dozvedám v rámci štábnej kultúry, že nie minister, minister nemá problém s týmto zákonom. Nemá problém s textom. Samotné ministerstvo s ním problém nemalo, pretože stanoviská, ktoré na vláde k nemu dali, boli zapracované do týchto návrhov. Ale ja som sa dozvedel, že má s ním problém poslanecký klub. Preto vás chcem požiadať, kolegovia z vládnej strany a aj iní kolegovia tohto cteného pléna. Myslím si, že by sme nemali mať problém podporiť ľudsky, legislatívne aj odborne správnu vec. Medzi tromi alternatívami, ktoré sme predložili aj počas druhého čítania, sa skutočné dá vybrať, ak myslíme na to, že ľudia nemajú byť kvázipodnikateľmi zavádzaní a na ich úkor získavať finančné prostriedky podvodným spôsobom.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2013 14:16 - 14:23 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Tak ako som avizoval, na základe stanoviska ministerstva by som chcel predložiť pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja vo svojom stanovisku predložilo na rokovanie vlády a konštatuje, že pojem "audiotextové služby", ktoré sme my opäť do zákona zavádzali, zákon nepozná.
S týmto stanoviskom sa preto môžeme stotožniť. A tento, alebo dá sa s ním stotožniť, a tento pojem nahrádzame pojmom "služba so zvýšenou tarifou". Jedná sa o rozšírenie tejto, tohto pojmu. A tento pojem je použitý aj v platnom opatrení Telekomunikačného úradu o číslovacom pláne.
Tento môj pozmeňujúci a doplňujúci návrh zároveň zohľadňuje samotné odporúčanie ministerstva, aby pred začatím alebo zostavením volania na služby so zvýšenou tarifou odznela informácia o tom, že telefonujúci volá na číslo so zvýšenou tarifou, a nie iba za cenu, ktorú má určenú ako paušál.
Volajúci teda dostane informáciu o tom, že volá na číslo so zvýšenou tarifou. Takáto všeobecná informácia sa ministerstvu javí ako postačujúca na to, aby užívateľ pred samotným spojením volania so zvýšenou tarifou zvážil, či chce takéto volanie uskutočniť, a prípadne podnikol kroky na zistenie skutočnej ceny takého volania. Toto bol citát zo stanoviska ministerstva.
Ministerstvo tiež odporúča, aby sa pojem "spojenie volania", použitý v platnom znení § 42 predmetného zákona, nahradil pojmom "zostavenie volania", čo lepšie zodpovedá zneniu zákona v jeho ďalších ustanoveniach.
Zároveň môj pozmeňujúci návrh, keďže som spomínal, že sa v rámci parlamentných praktík stalo to, že druhé konanie, druhé čítanie o tomto návrhu zákona prejednávame až teraz, tak posúvame účinnosť z pôvodného návrhu na 1. apríl 2013.
Chcel by som k tomuto povedať, že tento návrh, tento môj pozmeňujúci návrh je výsledkom kompromisu medzi všetkými zainteresovanými stranami a myslím si, že umožní aj v rámci odbornej diskusie, aj v rámci podpory, ktorú odborníci z vládnej strany alebo aj ďalší zainteresovaní ľudia, ktorí sa okolo tohto zákona vyskytli, aby to, že bude poskytnutá aspoň všeobecná informácia o tom, že niekto volá na linku so zvýšenou tarifou, zaznela pri spojení volania, je dobrou úpravou, a prosím podporu cez celé politické spektrum od liberálov až po sociálnu demokraciu a nemuseli by mať s týmto návrhom problém.
Dovolil by som si teda prečítať znenie samotného pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jozefa Viskupiča, návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronickej komunikácii v znení neskorších predpisov, sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I bod 1 znie:
"1. v § 42 ods. 1 písm. i) znie: "i) informácie o platných cenách vo vzťahu k všetkým číslam alebo službám s osobitnými cenovými podmienkami pri osobitých kategóriách služieb so zvýšenou tarifou poskytnúť informáciu o volaní na služby so zvýšenou tarifou okamžite pred zostavením volania."."
Odôvodnenie som uviedol na začiatku.
2. V čl. I bod 2 znie:
"2. Za § 78 sa vkladá § 78a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 78a Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. apríla 2013. Úrad uvedie do súladu s § 42 ods. 1 písm. i) všeobecné povolenie vydané podľa doterajších predpisov najneskôr do 31. októbra 2013."."
Odôvodnenie: Keďže ministerstvo vo svojom stanovisku na rokovanie vlády Slovenskej republiky spresnilo, že Telekomunikačný úrad môže povinnosť uvedenú v § 42 ods. 1 písm. i) zákona uložiť len formou všeobecného povolenia, je namieste upraviť prechodné ustanovenie tak, že sa z neho vypustí povinnosť pre tento úrad zosúladiť aj individuálne povolenie s návrhom zákona, čo zodpovedá aj odporúčaniu ministerstva.
Zároveň sa predlžuje lehota na uvedenie všeobecného povolenia vydaného podľa doterajších predpisov na poskytnutie sietí a služieb do súladu s § 42 ods. 1 písm. i) zákona až do 31. októbra 2013, čo je priamo v súlade s odporúčaním uvedeným v stanovisku odboru legislatívy a aproximácie práva Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky.
3. V čl. II sa slová "1. januára 2013" nahrádzajú slovami "1. apríla 2013".
Ako som odôvodnil, vzhľadom na časový posun v rámci legislatívneho procesu je vhodné posunúť termín nadobudnutia účinnosti k návrhu zákona na 1. apríl 2013.
Čiže tento kompromisný návrh o tom, aby zaznela hláška, že linky so zvýšenou tarifikáciou máme na trhu a že sú inak spoplatnené, ako môže zákazník predpokladať, by bola vo všeobecnej podobe bez priameho uvádzania ceny. Ak by bránilo tomu nejaké odborné stanovisko, že uvádzanie ceny nejde technicky umožniť, tak tento pozmeňujúci návrh tomuto vychádza v ústrety a umožňuje, aby na základe aj technického vybavenia operátorov alebo poskytovateľov týchto služieb zaviedli túto povinnosť, túto službu pre svojich zákazníkov, aby boli informovaní o tom, že volajú na telefónne číslo so zvýšenou tarifou.
Ďakujem za pozornosť a prosím vás o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu, ako aj zákona ako celku.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2013 14:05 - 14:13 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, prichádzam v druhom čítaní po predchádzajúcom úspešnom prvom čítaní s návrhom zákona, ktorý má za cieľ upraviť používanie tzv. audiotextových liniek alebo to, aby bolo jednoznačne upravené, že osobitná kategória služieb, ktorá v zmysle predmetného zákona o elektronických komunikáciách definuje alebo chce definovať tzv. audiotextové služby, a aby toto bolo jednoznačne upravené. Tá jednoznačná úprava spočíva v tom, aby zákazník, ktorý je priamo v dotyku so službou, čiže či vytočí telefónne číslo, ktoré je spoplatnené inou tarifou, ako má predplatený program, alebo ľudovo povedané paušál, a je spoplatnená inak, aby o tom bol zákazník informovaný priamo pri spojení s takouto službou.
Tento návrh zákona nie je, nie je v tomto parlamente nový a možno symbolicky bol riešený aj pod, keďže gesčne spadá pod ministerstvo dopravy, spojov a telekomunikácií, aj za predchádzajúcej vlády pod vedením pána ministra, vtedy pána ministra Figeľa, teraz predsedajúceho schôdze. Našou úlohou alebo našou ambíciou bolo to, aby audiotextové linky neboli zneužívané na podvodné praktiky, ktoré spotrebitelia alebo tí, ktorí chcú dostať informácie, či už o cestovných poriadkoch, alebo informácie o tom, že niekto niekde ponúka prácu, a ten, kto takéto služby ponúka a chce o nich informovať, nezneužíval postavenie toho, že častokrát sa napriek zákonnej úprave nedostane k informácii, že táto linka je spoplatnená inak alebo, alebo vyššou sumou, ako má predplatený paušál.
Keďže v prvom čítaní sa táto snemovňa rozhodla tento návrh podporiť, tak sme sa dostali do druhého čítania. Medzi týmito dvomi čítaniami nie je štandardná doba, ale v rámci parlamentných turbulencií a množstva bodov, ktoré boli predložené, sa dostávame k druhému čítaniu až teraz. A na ceste od prvého do druhého čítania sme, chcem informovať, som absolvoval niekoľko desiatok stretnutí, či už priamo s poskytovateľmi audiotextových liniek, alebo aj s niektorými zainteresovanými operátormi, ktorí takúto službu sprostredkovávajú, a na základe toho prišlo aj k väčšej precízii pojmov, ktoré sme mali úmysel a ktoré máme úmysel upraviť.
Myslím si, že, chcel by som sa v tejto otázke obrátiť na kolegov zo SMER-u, napriek veľmi malej účasti. Keďže bol pôvodne vyhlásený súhlas tohto pléna aj za účasti vládnej strany, dúfam, že aj po ministerských stanoviskách, ktoré sme zapracovali do pozmeňujúcich návrhov, a keďže ministerstvo pristúpilo aj ku komentovaniu tohto návrhu v medzirezortnom konaní pripomienkovom, kde bola z hľadiska ministerstva vyjadrená jedna malá legislatívna úprava, ktorú sme zapracovali a potom následne v rozprave by som ju chcel predložiť. Čiže neexistuje žiadny, žiadna prekážka, ktorá by mohla ospravedlniť alebo mohla hovoriť o tom, že neexistuje právo človeka, ktorý sa chce dovolať na nejakú linku, byť o cene a o tejto službe, že je linka inak spoplatnená, že neexistuje vlastne žiadna prekážka k tomu, aby sme túto právnu úpravu upravili.
Chceli by sme, aby ľudia, ak zavolajú na telefónnu linku, dostali informáciu o tom, že, že sa, budú spoplatnení inak, ako očakávajú spoplatnením paušálu. Chcel by som uviesť aj mnohé príklady, ktoré v rámci zneužívania tohto štatútu, že ľudia sa dovolajú na linku a zároveň nezaznie informácia o cene, ani o tom, že táto služba je inak spoplatnená. Ten zneužívajúci moment tohto často vedie k tomu, že na konci mesiaca pri fakturácii sa dozvedia, že musia zaplatiť za používanie telefónu 600-, 700-, 1000-eurové faktúry.
Posledný príklad bol, myslím si, že to bolo v spravodajstve jednej z komerčných televízií, kde pán hľadal prácu pre svoju mamu, učiteľku cudzieho jazyka, s operátorom si uplatnil službu alebo dohodol službu takú, aby mu zakázal, čo je na základe zákona, nedovolanie sa na takýto typ služby, napriek tomu mu na konci mesiaca prišla niekoľkostoeurová faktúra, keďže ten hovor, ktorý ho mal informovať o podmienkach získania tejto práce sa predĺžil natoľko, že mu prišla obrovská faktúra za službu, ktorú ani nevedel, že využíva.
Myslím si, že tento zákon rešpektuje to, že ľudia nie sú v ľahkej sociálnej situácii. A keďže tu existujú aj podnikatelia, ktorí nie celkom z bona fide alebo dobromyseľných úmyslov podnikajú na našom trhu, mali by sme pristúpiť k zákonnej úprave, ktorá by im toto podvodné konanie sťažila.
Mali by sme pristúpiť k úprave, ktorá je relatívne jednoduchá, a to je to, aby človek vedel, keď sa niekam chce dovolať, že niekto môže podvodným spôsobom na ňom chcieť zarobiť. Chcel by som teda následne pri uvádzaní tohto zákona poprosiť o podporu. A dúfam, že pozmeňujúce návrhy, ktoré akceptujú ministerské pripomienky, prispejú k tomu, aby sa táto podpora dala vyjadriť aj v druhom čítaní. A úprava, ktorá zabráni podvodnému konaniu niektorých kvázipodnikateľov, bola platná v slovenskom právnom systéme a občania neboli vystavovaní tomu, že dostávajú v súčasnej ťažkej dobe niekoľkostoeurové faktúry za to, že ani nevedia, že sa dovolali na niektoré informácie, ktoré potrebovali k svojmu životu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

1.2.2013 14:09 - 14:10 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ja by som sa chcel veľmi poďakovať vedeniu parlamentu za konštruktívny prístup aj k zvolaniu grémia. Pretože fakt si myslím, že poslanecký klub SMER-u, poslanecký klub Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a poslanecký klub Kresťanskodemokratického hnutia by nemali tuná odtiahnuť za všetkých. A mali sme dohodu predtým, že vzhľadom na stanoviská z ministerstva zapracujeme niektoré body a sú relevantné dôvody posunu niektorých bodov. Ale skutočne tu nevidím niektorých predkladateľov, takže rozumiem aj námietkam z klubu KDH. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2013 13:54 - 14:04 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predsedajúci, boli aj návrhy, minimálne dva, o tom, že prišli stanoviská z ministerstiev vo včerajšom termíne, niektoré sú dosť výrazne obsiahle, a preto si myslím, že pri procese, ktorý sa zvolil, že sú presúvané na koniec schôdze aj z hľadiska časových momentov. Mne išlo o to, že poslanci sú tu neni, ale aby boli presunuté tým, že sa vládne návrhy posúvali na termín utorňajší. Takže nie je to o tom, že poslanci a predkladatelia sú tu neni. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis