Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 13:22 hod.

MUDr. PhD.

Vladimír Baláž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.2.2016 2:15 - 2:19 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda, vážené dámy a páni, milí hostia, dovoľte mi, iba na záver niekoľko slov povedať, nebudem už nikoho veľmi zdržiavať.
Počuli sme naozaj veľmi bohatú diskusiu, v ktorej, žiaľ, bolo strašne veľa politiky alebo dokonca, by som povedal, až balastu. Ale bolo tam aj pár myšlienok, ktoré stoja za to, pani poslankyňa (Ruch v sále.), aby sme si ich všimli a o nich ďalej rozprávali. Bol by som rád, aby tí, ktorí takúto vážnu tému neberú len politicky, sa zamysleli nad tým, čo rozprávajú, aj čo sa týka dát, ktoré používame. Ja by som odporučil opozícii, aby sa obrátila na pána kolegu Jurzycu, ktorý vám môže vysvetliť tie dáta, napríklad to, aké je efektívne naše zdravotníctvo, INECO má tie dáta úplne jasné, a minule som o nich tu hovoril. Bolo by dobré, aby ste si to prezreli a zistili, aká je tá pravda, keď zistíte, že slovenské zdravotníctvo nie je menej aj viac efektívne ako v ostatných krajinách V4. Taká je pravda. A nie celkom zdravotníctvo môže za to, aká je priemerná dĺžka nášho života, aký je vek nášho života v zdravých rokoch a tak ďalej, aká je odvrátiteľná úmrtnosť. Nemôže za to len zdravotníctvo. Dokonca sa dá povedať, že zdravotníctvo za to môže najmenej.
Ďalej by som odporučil debatovať s kolegom Jurzycom o grafe, o ktorom nám hovoril, myslím, kolega Bugár. A ešte ho niekto spomenul, myslím, že to bol kolega Kaník. Na tie výdavky, ktoré sú tam neidentifikovateľné, pozrite sa do zdrojov EUROSTAT-u, ako boli napočítané. Pozrite sa na to a potom raz vystúpte alebo napíšte blog, tí blogeri nič iné nerobia, o tom, ako to tam vyzeralo, čo sú to tie výdavky. Dávam vám to ako domácu úlohu. Pozrite si to, nerozprávajte, že sú peniaze, ktoré niekto stadeto ukradol. To proste tak nie je. Je to lož a klamstvo.
A ďalej sa mi ťažko počúvajú reči o slovenskom zdravotníctve. Tu všetci hádžete hnoj, špinu na všetkých ľudí v zdravotníctve, takmer všetko. Nikto z vás nechce ísť do nemocnice, kolega Osuský vraví, len aby sme sa nedostali do nemocnice, kde je mokrá posteľ, neviem, čo to rozprával. Všetci z vás do tých nemocníc chodia, dajte všetci ruku na srdce a povedzte, či naozaj je to tam také strašné. Možno v Bratislave je naozaj ten problém, pretože je tu absolútna nevyhnutnosť postaviť novú nemocnicu. Je to absolútne jasné. Ale choďte niekde inde sa na to pozrieť. Ja tu nechcem rozprávať len o Banskej Bystrici, ale choďte sa pozrieť aj do Prešova, kde je jedna vynikajúca nemocnica a tak ďalej a tak ďalej. Nemôžete proste tak rozprávať, hádzať špinu na zdravotníctvo, až mi to niekedy pripomína to, že chcete tak pošpiniť ten systém, aby potom tí hladní vlci, ktorí sú v závetrí, sa ho mohli zmocniť a navrhnúť riešenia, ktoré tu každý z vás má fantastické, len ani jedno z nich som nepočul. To by bolo inak zaujímavé.
A chcel by som, aby ste si vstúpili do svedomia v tých stranách, ktoré tu sedia, a zamysleli sa nad tým, akých ministrov mali v zdravotníctve, čo tí urobili pre zdravotníctvo.
Takže ešte raz chcem povedať, je to ťažká téma. A naozaj o nej treba veľa rozmýšľať a dať sa tu správnym smerom, správnou šípkou tam, kde sa chceme dostať. Ale len s takým balastom to robiť, to je zlá cesta. Nebude to tak viesť nikde. A ja sa už ani do dôchodkového veku nedožijem toho, že zdravotníctvo bude fungovať tak, ako si to všetci predstavujeme.
Všetci tu ďakovali zdravotným sestrám, ktoré sem prišli a tu vydržali. Ja by som sa naozaj chcel poďakovať na záver tým sestrám, ktoré ostali a zostali pri pacientoch vtedy, keď to tam bolo najťažšie. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.2.2016 1:23 - 1:23 hod.

Vladimír Baláž
Ďakujem. Ani som netušil, že to budem musieť povedať, to boli dobré postrehy, pán kolega, naozaj súhlasím s nimi, veľmi ste si to dobre všimli. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2015 17:52 - 17:53 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Vrátim sa kúsok tak odborne.
Pánovi Lipšicovi chcem povedať, že som to naozaj poctivo hľadal. Neviem to nájsť. Neviem vám odpovedať. (Reakcia z pléna.) Nie, nie, nie. Neviem nájsť, počkajte. Počkajte. Neviem nájsť, aké majú, čo sú, aké majú povolanie. Dá sa pozrieť, že je lekár, právnik alebo čo, ale či je riaditeľ, to tam, bohužiaľ, som nenašiel. Ak mi dáte stránku, veľmi rád to zverejním tam, kde to nájdem. Ale ja som to poctivo hľadal, ale to je jedno.
Ešte k vám jednu poznámku. Škoda, že ste ma nepočúvali. Ja som sa na to celkom vážne pripravoval, ale o tom tu skoro o nikom nemôžem povedať, že sa na to pripravil, a hlavne z vás.
Inštitút finančnej politiky dal dokonca horšiu prognózu pre Slovensko ako INEKO. Tak troška kľud, vážte slová. Nie, že som povedal, IFP to povedalo a je to fajn. Nie. INEKO to povedalo. I-NE-KO.
Pán poslanec Hlina, ja vám rozumiem, že nechcete ma chváliť stále, to by bolo aj blbé. A nemalo by to ani hlavu, ani pätu.
A to patrí aj pre pána Zajaca. Ja som sa snažil to dať veľmi vyrovnane, aby som povedal, kde sú chyby a kde sú možnosti tej opravy. Ja som to tam naznačil. Ale ak neveríte, že to zdravotníctvo vyzerá tak, ako som to povedal, tak, ľudia boží, ste stratení. Ste stratení v svojej duši. No je to tak. Lebo to proste nie je tak! Choďte do SÚSCH-u sem, do NÚSCH-u, ja neviem kde. Choďte sa pozrieť do tých pracovísk. Pozrite sa, čo robí Národný onkologický ústav atď. Čo si myslíte, že tu nie sú žiadne svetlé body? Ja nevravím, že sú zlé body. Sú, jasné. Poďme na ne. Robme s tým niečo, poďme na to. Hurá!
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.10.2015 17:31 - 17:44 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Dámy, páni, je iste frustrujúce tu vystupovať, keď tu nikto nie je, vyzerá to ako taká pokazená konferencia (zasmiatie sa rečníka), že keď už v piatok všetci odišli domov. No, škoda.
Po tej veľkej delostreleckej príprave v médiách, v tzv. hybridnej vojne proti zdravotníctvu a SMER-u v ňom, sa začal tento ostrý boj v tejto poslaneckej snemovni, kedy by sa dalo zakričať, že: "Na bodáky!" A že našťastie na bodáky nejdeme ešte, sme zrejme kultivovanejšia krajina v Európe, no ale vylievame vedrá, kýble špiny, zvratkov a klamstiev. Výsledok je síce dopredu jasný, je jasné, kto bude víťaz a kto bude porazený, ale tí porazení nechcú nechať, aby na tom víťazovi zostalo čo najviac špiny, aby ostali čo najviac otrhaní, depresívni, domotivovaní, a tí porazení si myslia, že budú porazení len v tejto chvíli a tešia sa už na nové funkcie, ktoré by mohli napríklad aj v zdravotníctve obsadiť.
Čo majú z toho diváci tohto súboja, tejto drámy, tragikomédie, to znamená voliči? Nič. Ak majú toľko trpezlivosti, odhodlania, tak majú snáď len jeden obrovský pocit hnusu z toho, čo sa všade deje v politike, čo robia v politike jedna alebo druhá strana, v akom štáte to žijú, majú pocit, že tu v zásade nič nefunguje, však im to koniec koncov potvrdzujú denne médiá, že všetci schopní a len trošku nadaní sa stadeto aj tak odsťahujú. A si myslím, že máme určitú zodpovednosť, aby sme povedali, že to tak nie je. Že to jednoducho tak nie je. Že sú tu chyby, ale takáto pravda tu nie je!
Skúsim niekoľkými slovami povedať, ako to vidím ja.
Hovorili sme o efektivite v zdravotníctve. Vo verejnosti, v laickej, odbornej a, ako vidím, aj v politickej, je zafixovaný názor, že zdravotníctvo na Slovensku je neefektívne, že sa extrémne mrhá zdrojmi. Skade tento názor vyplýva? Kto ho ako vie odvodiť? Kto o tom niečo vie naozaj hlbšie? Kto sa pozrel na nejaké zdroje, ktoré o tom niečo hovoria?
Tak zdroje na Slovensku, ktoré sa tomu naozaj celkom výrazne venovali, sú dva. Jeden je z roku 2012, vypracovaný Inštitútom finančnej politiky. V zhrnutí v závere hovorí: "Efektivita, ktorá do polovice predchádzajúcej dekády", hodnotili sa v roky 2001 až 2010, "stagnovala na úrovni priemeru OECD", ešte raz, "stagnovala na úrovni priemeru OECD a potom sa začala postupne prepadať."
Aké sú dôvody podľa Inštitútu finančnej politiky?
Prvý dôvod je, že nastal nárast finančných injekcií do zdravotníctva, ktorý sa neodzrkadlil, samozrejme, v tom, čo sa meria, čo je tá premenná, ktorá existuje. Ja môžem len povedať, že je to aj kvôli tomu, že je nedostatok času to odmerať, to, myslím, prežitia tej doby.
A druhé, druhý dôvod boli niektoré vládne politiky v období rokov 2003 až 2005, keď si to preložíme do zrozumiteľného jazyka, sú to tzv. Zajacove reformy.
Ako reakcia na túto analýzu bola vytvorená analýza INEKA, ktorá bola vydaná v roku 2013. Táto analýza je v podstate komplexnejšia a ide naozaj do značnej hĺbky aj šírky. Je dobrým zdrojom inšpirácie. Jej závery sú jasné. Konštatuje, že "efektivita nášho zdravotníctva je v priemere OECD", ona to hovorí tak filigránsky, pretože si toto nedovolí povedať, ale napísali, že nedá sa konštatovať, že by bola horšia, hej, ale toto je vlastne jej premenná, "a nemá ani zhoršujúcu tú tendenciu". Wau! Jak je to možné? Kvalifikovaná analýza, ktorá rátala dáta, nám hovorí, že naša efektivita zdravotníctva je v zásade veľmi podobná, ako je v krajinách OECD. Ako je to možné, keď na druhej strane vieme, že naše parametre zdravotného stavu našich obyvateľov nie sú dobré? Patria k jedným k najhorším v Európe. Sme v poslednej polovici.
Je to robené tým, aspoň teda ja vravím, citujem zdroj, je to analýza INEKA, je to dané hlavné tým, že na Slovensku žije vyšší podiel ľudí žijúcich v horších podmienkach v porovnaní s krajinami OECD. Preložené do normálneho jazyka, znamená, že štartujeme a pracujeme s oveľa horšou pozíciou, ako je napríklad v Čechách, v Rakúsku, v Nemecku, v toľkokrát spomenutom Švédsku a tak ďalej atď.
Ak výskumníci s INEKA merali výsledky kompozitným indexom, takým združeným, ktorý nazvali index zdravia, ktorý zahŕňal zdravie populácie a zároveň zdravotnú starostlivosť, výsledky v sledovaných rokoch sa významne zlepšovali a bol dlhodobý predpoklad, že budú ešte lepšie. Toľko záver analýzy.
Ja sa pýtam, môže byť ešte lepšie? A vravím, samozrejme, že môže byť ešte lepšie. Je to našou povinnosťou, aby to bolo ešte lepšie. Kde sú teda, kde je teda ten priestor, kde sa to dá zlepšiť? Ten priestor nie je len v zdravotníckej politike, alebo len v zdravotníctve, ten priestor je v politike štátu. Je v zlepšovaní podmienok pre tých ľudí, ktorí žijú v tiesni. Zdravotníctvo do toho však tiež môže pridať svoju hrivnu a je to hlavne v nadspotrebe liekov a v zlepšení a v transparentnení, to je jedna časť toho, o čom sa tu rozprávame, verejných obstarávaní. Vyššia súťaživosť, viac ľudí zapojených do súťaže a podobne.
Niekedy sa dívame na naše zdravotníctvo, a som toho svedkom aj dnes v tejto snemovni, viac skepticky a pesimisticky, ako naozaj je.
Dám malý príklad. Tento týždeň boli u nás v Banskej Bystrici kolegovia zo srbského mesta ktoré sa volá Vranie, a je na juhu Srbska veľmi blízko Macedónska a Kosova. Z hľadiska prístupových rokovaní si vybavujú prístupové fondy európske na dobudovanie chirurgického pavilónu. Ľudia z Európskej komisie v Srbsku vedeli alebo sa dozvedeli, že my sme podobne využili fondy už v Európskej únie a za takmer 28 mil. eur sme vybudovali komplex operačných sál emergentnej medicíny a centrálnej sterilizácie. Dohodla sa cestou veľvyslanectiev a Európskej komisie možnosť, že sa prídu pozrieť k nám, aby zistili, či by sme im vedeli pomôcť v procesoch a logistike pri zavádzaní a vytváraní tohto chirurgického pavilónu.
A ja som zažil malé déja vu. Bol som ako ja pred 15-20 rokmi, keď som ako podstatne mladší lekár išiel s kolegami do západných krajín Rakúsko, Holandsko, Nemecko a díval som sa, ako vyzerajú ich nemocnice. Bol som z toho, poviem to celkom úprimne, paf. Takto paf boli títo kolegovia zo Srbska, z Vrania. Boli nadšení nemocnicou! Boli nadšení technologickým vybavením nemocnice, logistikou, procesmi, pracovnou morálkou. Neuveriteľné. A čistotou.
Uvedomil som si, že naše denné povinnosti a trápenia nám niekedy nedávajú ten odstup, aby sme sa pozreli tam, kde sme sami.
Druhým príkladom je troška odbornejší príklad. Minulý týždeň sme mali u nás kolegov z Nemecka z Homburgu nad Sárou, čo je jedno z robotických pracovísk v Nemecku, ktorí boli veľmi podobní nadšenci robotiky ako my u nás v Banskej Bystrici, ale už sú, samozrejme, oveľa ďalej. Boli u nás pracovať, boli operovať, boli nadšení s tým, čo videli. Boli extrémne spokojní. Povedali: "Áno, máte staršiu nemocnicu, vidieť to na nej, ale vidno, že ste v nej urobili kus cesty." Môže to byť lepšie? No, samozrejme, že to môže byť lepšie. Je to predsa na nás všetkých. Vravím na nás všetkých, aké to bude. Musíme robiť predsa všetko, čo je v našich silách, aby sme to zlepšili.
Bojujeme so zadlžením a zadlžovaním nemocníc. Dovoľte mi ďalší malý príklad. Bol som takmer tri roky riaditeľom nemocnice v Banskej Bystrici. Nastupoval som s ročným dlhom 11,3 mil. Keď som odchádzal, bol ročný dlh na úrovni 3 mil. eur. Čiže mesačné zadlžovanie bolo na úrovni EBIDTY. A to napriek tomu, že mzdové náklady za ten čas, čo som vravel, tri roky, vzrástli o viac ako 50 %. Zvýšila sa ale podstatnou mierou produktivita práce, motivácia všetkých zdravotníckych pracovníkov, zvýšil sa pocit súnaležitosti s nemocnicou a uvedený hospodársky výsledok bol dosiahnutý nie znižovaním poskytovania zdravotnej starostlivosti, ale práve jej zvyšovaním v takých odboroch, ako je transplantológia, minimálna invazívna medicína a neurochirurgia.
Kto sa znova bude vedieť postaviť pred týchto ľudí a povedať im, že proste toto je naša práca, toto je naša nemocnica, musíme ísť ďalej, poďme ďalej, poďme pracovať. Bude to pre každého z vás, ktorý sa tam bude chcieť postaviť, extrémne ťažké. Extrémne ťažké.
Práca v zdravotníctve potrebuje, či už pracujete ako zdravotník, ako zdravotnícky pracovník, lekár, sestra, akokoľvek, alebo ako manažér, extrémne veľa vytrvalosti, je extrémne náročná.
Preto si myslím, keď sa zamyslím nad zdravotníctvom, že desať rokov po takej veľkej parametrickej zmene, ako bola Zajacova reforma, z ktorej si ja podstatnú časť veľmi vážim, je nutné, aby sme sa zamysleli nad tým, kde nás táto reforma doviedla, ponechali, čo je dobré, zmenili, čo je zlé. Stoja pred nami veľké ciele, hlavne zavedenie DRG a e-Healthu, prehodnotenia postavenia koncových nemocníc a primárnej sféry, práca v postavení zdravotníckeho pracovníka, či už vzdelávanie, alebo kompetencie. Musíme sa zamyslieť nad rozsahom zdravotnej starostlivosti, redefinovať sieť zdravotníckych zariadení a tak ďalej a tak ďalej atď. To je celoživotná práca pre každého, kto chce manažovať zdravotníctvo.
Na záver mi dovoľte povedať len to, že povinnosti a práce je v zdravotníctve strašne veľa. Každý musí pridať svoju ruku k dielu, lebo je jej obrovské množstvo. Nie som si však istý, že tí, ktorí sa tam chcú znovu vrátiť, sú tí praví.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2015 13:58 - 13:59 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem. (Zasmiatie sa rečníka.) Je mi troška tu z toho tak, ale chcem sa pánovi poslancovi Valockému naozaj poďakovať, to bol veľmi dobrý prejav. Ďakujem, ďakujem.
A okrem povedzme tých korupčných vecí, na ktoré si poukázal, ďakujem, podobne ako Richard Raši, za tých lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorých si sa zastal, lebo to od opozície tu prakticky nemá šancu odoznieť, to si treba, ako vraví kolega Hlina, vážení obyvatelia, prosím vás, všimnite si to, všimnite si to a ja by som vám dal do pozornosti, že kto sa tu na vás chystá, to by ste si mali veľmi dobre zapamätať. Kto sa tu na vás chystá.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2015 13:22 - 13:23 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené dámy a páni, chcel by som sa venoval jednej veci, ktorú pán minister povedal, hoci som samozrejme taký, dosť taký znechutený a sklamaný z toho, lebo v zásade to nemá veľký zmysel pre nikoho. Možno snáď pre tých ľudí, ktorí sa na to dívajú.
Všeobecná zdravotná poisťovňa masívne podporila operatívu v slovenskom zdravotníctve a masívne podporila program na skrátenie čakacích dôb na operovanie, hlavne v endoprotetike. To sú kĺby a podobné veci. Istotne si budete pamätať na túto rozpravu alebo na rozprávanie pred dvomi rokmi, keď boli veľké porovnávania, ako poisťovňa Dôvera, kde stojí a kde stojí Všeobecná poisťovňa. Keď poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa masívnych naliatím peňazí do tohto programu znížila doby čakania svojich poistencov na endoprotetiku v zásade, hovorím v zásade, na úroveň poisťovne Dôvery, všetkých to prestalo zaujímať. Všetkých. Prestalo to zaujímať vás, prestalo to zaujímať médiá. Nikto, nikoho to nezajíma. Nikto nepovie, že to bol dobrý, dobrá vec, nikto, to je úplne nič, nič.
Vás zaujímajú len proste, mne to je až absolútne zle povedať, len samé sprostosti, negatíva, bizarnosti, hlúposti. Ja neviem, to je proste, ja si myslím dokonca, že to je až nejaká anamnéza.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.10.2015 17:56 - 17:59 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, páni, možnože troška budem pokračovať v takom duchu, ako tu končil Štefan. Ja by som na začiatku chcel povedať, že podporím, samozrejme, tento zákon alebo tento návrh zákona. A viem, že predstavitelia ministerstva zdravotníctva už dlhú dobu pracovali so všetkými profesijnými skupinami, ktoré vyzerajú možno ako absurdistan pre niekoho, ale je to tak. Viem, že je ich požehnane, je ich strašne veľa. A z toho rokovania mi je tiež zrejmé, že nie každý bude spokojný. Zosúladiť všetky záujmy je fakticky nemožné a povedzme si to, že pokiaľ ide o peniaze alebo platy, nikdy nikto nebude spokojný. Je to však krok správnym smerom, ktorý môže stabilizovať situáciu v zdravotníctve.
Napriek tomu ja cítim, že je ešte veľmi veľa rôznych problémov, čo sa týka sestier a pôrodných asistentiek. Bohužiaľ, aj napriek tomu, že máme množstvo vysokých škôl na Slovensku, prijímajú stále málo denných študentov na štúdia. Aj tí, ktorí absolvujú nejaký stupeň, neostávajú v rezorte, odchádzajú preč. Budeme musieť sa zamyslieť, či netreba určiť nejaký numerus clausus pre prijímanie denných študentov na tieto vysoké školy. Budeme musieť upriamiť pozornosť na stredné zdravotnícke školy. Tieto, niekedy elitné školy, bohužiaľ, začínajú upadať a nevychádzajú z nich takí pracovníci v zdravotníctve, ako by sme všetci potrebovali.
S obidvoma tými problémami súvisí aj úvaha o úrovni kompetencií, ktoré sestry a, samozrejme, aj potom zdravotnícki asistenti majú. Budeme sa musieť zamyslieť, že keď sestry vyštudujú druhý stupeň vysokoškolského vzdelania, niektoré si urobia aj doktorát, nemajú dostatok kompetencií, aby vykonávali aj niektoré zložitejšie činnosti v zdravotníctve.
Okrem finančného ohodnotenia je tu podľa mňa ešte niektorá ďaleko vážnejšia skutočnosť. Poklesla prestíž všetkých zdravotníckych pracovníkov v spoločnosti. Prispieva k tomu škandalizácia v zdravotníctve, či už zaslúžená, alebo nezaslúžená. Už som to tu hovoril, je prakticky nemožné dostať nejaké pozitívne informácie do médií, ale médiá uverejňujú prakticky všetko, čo má nejaký negatívny kontext. Uverejňujú neskutočné hlúposti o zdravotníctve, bizarnosti len preto, aby existovala šou, dehonestujú praktický každý krok. Pracovať v tejto atmosfére je preto naozaj veľmi náročné a stráca sa, či sa už úplne stratil len správny kontakt medzi pacientom a zdravotníkom, stráca sa tá správna chémia medzi týmito dvomi skupinami. Využívať akúkoľvek nespokojnosť, a opakujem, či už opodstatnenú, alebo neopodstatnenú, na politický boj je pre zdravotníctvo extrémne nebezpečné. To, o čo sa musíme všetci snažiť, je znova obnoviť dôveru v zdravotníctve, dôveru medzi pacientom a zdravotníkom a oceniť ich prácu nielen finančne, ale aj morálne.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.10.2015 17:19 - 17:20 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem. Ten absurdistan, to sa volá zdravotnícke povolania, to sú kategórie, ktoré sú dané. To neni, že niekto si vymyslel, že kto v nemocnici niečo robí, ja neviem, že jak je tam ešte niekto, ktorý zašíva roztrhané oblečenie, že ešte aj toho treba myslieť. To je jednoducho tak. Také sú tie zdravotnícke povolania. A keďže sa jedná o ústavné zariadenia, tak laboratórny, alebo teda vraveli ste o zubných technikoch alebo dentálnych hygienikoch, sú väčšinou v ambulanciách. Takže kvôli tomu je to číslo menšie.
Toto bolo mimo kontextu. To proste sa musia vymenovať tie jednotlivé zdravotnícke povolania. (Povedané so smiechom.)
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.10.2015 16:14 - 16:15 hod.

Vladimír Baláž Zobrazit prepis
Ďakujem. Ten záver ste trošku zmiernili, pán kolega Uhliarik, s tým, že podporíte ten zákon. Ale treba povedať si úplne jasne, že je to vykročenie správnym smerom, však predsa navyšujeme zdroje, peniaze pre sestry, o ktorých tu stále všetci hovoríte, ktorých stále máte plné ústa, však predsa im sa dávajú peniaze, tak ja tomu celkom prestávam úplne rozumieť.
Po druhé, z akého dôvodu strašíte a vyvolávate tu paniku medzi sestrami, ktoré zarábajú teraz viac. Tu je absolútne jasná garancia, ani si to nikto nevie vlastne predstaviť, ani vy si to neviete predstaviť, že by týmto sestrám sa znížili platy. Neviete si to predstaviť, a napriek tomu tu to hovoríte.
A po tretie, to, čo navádzate, aby tu niekto štrajkoval, aby tie sestry nechodili do práce a nerobili, chcete zažiť to, čo ste zažili sám na vlastnej koži, aby sme to zažívali všetci znova? No tak dúfam, že nie, no.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2015 18:37 - 18:37 hod.

Vladimír Baláž
Pán predseda Raši, nedá sa dostatočne potvrdiť to, čo ste povedali na začiatku, že to odvolávanie je veľmi pochybné. A ja sa teším na debatu aj s pánom poslancom Uhliarikom, aj s ostatnými členmi výboru zdravotníckeho na výbore o tom, čo obsahuje správa, aby sme sa mohli pohnúť ďalej. Ďakujem pekne.
Skryt prepis