Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.12.2012 o 19:34 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2013 18:36 - 18:40 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Kolegyňa sa chce vyjadriť. Ja by som možno reagovala aj na pána poslanca Jarjabka, na pána predsedu kultúrneho výboru. Ja som tento návrh pripravila v spolupráci s vysielateľmi, s výrobcami skrytých titulkov, s nepočujúcimi, konzultovala som s pánom Mamojkom, ktorý je predsedom Únie nevidiacich, s kým ešte, s právnikmi. Čiže nemyslím si, že ten návrh je nekompetentný, nemyslím si, že je politický, a myslím si, že je potrebný. Vy ste spomenuli, že ani v cestnom zákone nemáme zadefinovanú cestu a rýchlosť.
To, čo som sa snažila, ale možno nie celkom dôsledne a sa mi to možno nepodarilo v tej mojej úvodnej reči povedať, je, že preto chcem, aby v zákone o vysielaní a retransmisii boli zadefinované tieto pojmy, pretože zjavne v praxi sa ukázalo, že vysielatelia alebo výrobcovia titulkov, skrytých, si interpretujú rôznym spôsobom, že čo sú to vlastne skryté titulky. A pokiaľ tie skryté titulky majú byť použiteľné pre nepočujúcich, tak proste musia spĺňať isté atribúty, ktoré v iných krajinách sú bežné, ktoré sú zaužívané v praxi, ktoré sú rešpektované. Naozaj, keď si pozriete, vás teda nabádam k tomu, dnes večer pozrite si rôzne naše televízie, pozrite si Českú televíziu a porovnajte si, akým spôsobom sú robené skryté titulky. Naozaj, my môžeme závidieť Českej republike. Mimochodom, definíciu skrytých titulkov som, priznávam otvorene, prebrala z českého zákona, čiže tam nechcem vymýšľať nejakú teplú vodu. Ale pozrite si tie české titulky, ako sú dobré robené, sú zrozumiteľné a naozaj tí nepočujúci majú možnosť sledovať programy v plnej kvalite a tak, aby, aby tomu porozumeli.
Čiže naozaj tá prax ukázala, že u nás, žiaľ, sme ešte možno nie až tak vyspelí alebo niektorí výrobcovia titulkov, aby sa zamysleli nad tým teda, že primárne pre koho sú určené tie titulky, či sú len na to, aby si splnili zo zákona povinnosť tých 10 percent alebo 50 percent alebo koľko im zákon ukladá, a teda nabúchajú hocičo, alebo teda naozaj sa zamyslia nad tým, že pre koho sú určené, či budú zrozumiteľné pre tých nepočujúcich, a potom podľa toho postupujú. Čiže preto, keďže nie, je tam nejednotnosť a naozaj s tým prišli nepočujúci, že je tam nejednotnosť, že tie titulky nie sú pre nich zrozumiteľné, tým pádom oni majú niekedy aj celé dni, kedy nič nemôžu sledovať, som prišla s týmto návrhom, že, že bolo by dobré to zadefinovať. A s tým súvisí aj tá kompetencia pre Radu pre vysielanie a retransmisiu, aby mohli metodicky usmerňovať. Ak sa dohodneme na inom spôsobe, na vyhláške, v ktorej bude zakotvené, že ako majú vyzerať skryté titulky, ja sa tomu nebránim, kľudne môžeme potom toto vynechať, aby naozaj neboli potom možno nejaké nedorozumenia, že aj v iných veciach budú niektorí vysielatelia žiadať metodické usmernenie, čo priznávam, možno nemusí byť úplne vyhovujúce. Ako poďme sa o tom baviť, poďme to urobiť formou vyhlášky.
A pokiaľ ide o ten posledný problém, ktorý ste spomenuli, pán predseda, že sú tam niektoré veci, ktoré majú platiť až od 1. 1. No pokiaľ viem, tak aj v zákone o hazardných hrách, ktorý sme v minulom volebnom období tu presadili, niektoré ustanovenia mali ešte len platiť a vy ste to zmenili, čiže ani nenadobudli, nenadobudlo účinnosť proste to ustanovenie. Skôr ako nadobudlo, vy ste to zmenili, čiže v tomto by som ja až taký problém nevidela. Naozaj, ja by som vás chcela poprosiť, aby, ak nie teraz a chápem, že z nejakých dôvodov to nie je možné teraz podporiť, a myslím si teda naozaj, že je menej tých vecných dôvodov ako skôr možno nejakých politických. Ak aj teraz to nepodporíte, tak by som bola rada, aby ste minimálne nad tým rozmýšľali a vnímali tú potrebu tých 2 až 5 percent nepočujúcich alebo nedoslýchavých a 15-tisíc ľudí, ktorí nevidia, aby sme aj na základe dohovoru im sprístupnili relácie, programy v televíznom vysielaní.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.2.2013 18:17 - 18:22 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, ktorí ste ešte vydržali tu sedieť. A ďakujem vám za to, že ste neodišli, napriek tomu, že ste mohli rovnako ako ďalší kolegovia.
Dovoľte mi možno v krátkosti vám len vysvetliť dôvody, ktoré ma viedli k predloženiu tohto, tejto novely zákona o vysielaní a retransmisii. Ja som pred niekoľkými rokmi začala robiť s nepočujúcimi, ktorí ma upozornili na mnohé nedostatky, ktoré naša legislatíva skrýva napriek tomu, že Slovenská republika ratifikovala dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Napríklad v čl. 21 sa zaviazala zabezpečiť prístup k informáciám v prístupných formátoch a technológiách. Dodnes mnohé z týchto prístupov neexistujú. A aj tie, ktoré ako-tak fungujú, nie sú dokonalé.
Čiže aj táto moja novela má za cieľ vniesť viacej svetla a poriadku do sprístupnenia relácií, programov, vysielania televízneho pre nevidiacich a nepočujúcich. Už aj v tom, že my vôbec nemáme zadefinované v zákone niektoré pojmy, ktoré potom zákon následne používa. Čiže jednak táto novela má ambíciu zadefinovať pojem skryté titulky, ako aj hlasové komentovanie pre nevidiacich. A takisto táto novela má za cieľ zvýšiť podiel titulkovaných programov. A rôznymi teda spôsobmi, či už tým, že nebudeme považovať za skryté titulky otvorené titulky, to je vec, ktorú si mnohí ľudia pletú. Je veľký rozdiel medzi skrytými titulkami a otvorenými. Skryté titulky naozaj by mali mať istú štábnu kultúru, isté pravidlá, aby nepočujúci boli schopní porozumieť programu.
Čiže táto novela má ambíciu aj dať rade pre vysielanie a retransmisiu kompetenciu vydávať metodické pokyny, ako napríklad takéto skryté titulky by mali vyzerať, pretože to, čo sa deje v praxi, je, že niektorí výrobcovia skrytých titulkov dodržiavajú špecifické podmienky alebo teda spôsob vhodný pre nepočujúcich, čiže tie titulky, keď si zapnete, tak vidíte, že majú niekoľko farieb podľa toho, kto hovorí, že sú správne načasované, že sú na tej obrazovke dostatočne dlhý čas, aby tí nepočujúci si to stihli prečítať a pochopiť.
Naopak, sú iní výrobcovia titulkov, ktorí mechanicky len preklopia dabingovú listinu, a vtedy naozaj, a je to nezrozumiteľné a neplní si to ten účel, ktorý by malo. Je to dokonca nezrozumiteľné aj pre ľudí, ktorí počujú.
Len pre vašu informáciu, tri až päť percent našej populácie sú sluchovo postihnutí. Čiže ľudia, ktorí vôbec nepočujú alebo majú problémy s počutím. A môžem vás ubezpečiť, že napríklad tieto skryté titulky sú skvelé aj pre ľudí, ktorí starnú, ktorí strácajú sluch a ktorí môžu vďaka skrytým titulkom lepšie pochopiť reláciu. Čiže drahí kolegovia, kolegyne, myslím si, že skryté titulky je to, čo nás mnohých čaká, že v budúcnosti, keď budeme starší, budeme potrebovať, aby sme lepšie pochopili programy a vysielanie.
Pokiaľ ide o nevidiacich, podľa internetu asi pätnásťtisíc ľudí u nás je evidovaných ako nevidiacich. Opäť tu chcem upozorniť na jednu vec, mnohé televízie vykazujú, že majú pomaly viac relácií s hlasovým komentovaním pre nevidiacich, než im ukladá zákon. Samotní nevidiaci tvrdia, že to tak nie je. Čiže myslím si, že treba vniesť do toho poriadok. Zadefinovať, čo je to hlasové komentovanie, aby naozaj, keď to už televízie budú robiť, nech to robia poriadne a aby to slúžilo tým, pre ktorých je to určené.
Ešte by som možno na záver tohto slova, ktoré je úvodné, ale predpokladám, že aj bude záverečné, keďže neočakávam búrlivú diskusiu, chcela povedať, že tento návrh podľa mojich informácií podporila aj Národná rada občanov so zdravotným postihnutím, ktorí privítali, že konečne sa ide niečo diať, pretože naozaj mnohé programy, ktoré sú určené pre nevidiacich alebo pre nepočujúcich, nakoniec nie sú pre nich vhodné alebo teda zrozumiteľné, pretože či už skryté titulky nie sú robené poriadne, alebo tam úplne absentuje hlasové komentovanie pre nevidiacich, alebo je urobené spôsobom, ktorý je nevyhovujúci. Takže toľko možno na úvod.
Ja sa veľmi rada aj potom porozprávam s tými, ktorých táto téma zaujíma, pretože ako už mi bolo avizované, táto novela rovnako ako ďalšie opozičné neprejde. Ale je to téma, ktorej sa chcem venovať do budúcnosti. A myslím si, že je veľmi potrebná.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2012 15:17 - 15:18 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, dovoľte, aby som vám zacitovala z rozhovoru, ktorý poskytol denníku SME pán Holjenčík na tému tých stropov:
"Kto v kombinovanej výrobe spadá do výkonu 200 až 300 MW?" Odpoveď: "Nájdite si to na našej stránke."
"Koľko sa plánuje nových veľkých paroplynov?" - "Neviem. Dôležité je, aby sme zrovnoprávnili podmienky pre všetkých výrobcov."
"Prečo potom 300 MW, ak napríklad v Malženiciach je paroplyn s vyšším výkonom?" Odpoveď: "Lebo by nám tam už padlo jadro, čo je proti smernici Únie."
Pán Holjenčík o tom hovorí, ja si to nevymýšľam, on o tom hovorí, takže zjavne vy obhajujete neobhájiteľné. Boli ste prichytení pri čine, ktorému sa hovorí podvod alebo podvrh. Už len to, že z neho cúvate, že už sami ste povedali, že budete meniť tento zákon. Priznávate, že ste urobili chybu. Viete a ja svoje deti učím tomu, že keď sa pomýlim, keď urobím chybu, tak sa ospravedlním. Myslím si, že je načase, aby ste sa ospravedlnili celému Slovensku, ale aj poslancom za vládnu stranu SMER, že ste ich chceli takto dobehnúť. V skrátenom legislatívnom konaní ste im chceli podsunúť niečo, o čom oni, chudáci, nemali ani páru. A vy ste veľmi dobre vedeli, do čoho idete a neviete to vôbec, ale vôbec teraz obhájiť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 19.12.2012 10:17 - 10:19 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som nadviazala na pána poslanca Hlinu. On skončil svoj príhovor s tým, že včera sme sa tu bavili o spravodlivosti a o stave justície, a tým chcem aj ja začať. Práve to, čo ľudia pociťujú ako najväčšiu krivdu z tých našich stretnutí, ktoré mávame s ľuďmi, je to, že sa nevedia domôcť spravodlivosti, že tu platí iný meter na obyčajných ľudí, bežných ľudí, iný meter na ľudí, ktorí majú nejaké postavenie, že oni sú popoťahovaní za každú hlúposť a veľké kauzy, veľké prešľapy zostávajú nepotrestané. Preto, keď pán poslanec Hlina apeloval na to, že nech sa to naozaj vyšetrí a nech je niekto exemplárne potrestaný, nie je to preto, že je krvilačný alebo aj ja, že by som bola krvilačná, ale pretože naozaj ľudia potrebujú vidieť, že tu funguje nejaká elementárna spravodlivosť. Proste nie je možné, že zmiznú tony múky a potravín a ja neviem čoho všetkého, proste myslím si, že ešte nebol vynájdený taký stroj, ktorý keď niečo osvietite jak v tých detských kreslených filmoch, tak odrazu to, to zmizne, proste takéto niečo sa nedeje, takže naozaj v tomto ja by som tiež apelovala na to, aby sa to riadne prešetrilo, aby vinníci boli potrestaní. A ešte k tomu vášmu nápadu, pán poslanec, aby sme napísali alebo pán minister napísal list do Bruselu v mene chudobných alebo aby chudobní napísali do Bruselu, ja si myslím, ak dnes poslanci SMER-u zahlasujú za zákon obnoviteľných zdrojov, tak potom máme iného adresáta komu môžme písať alebo komu môžu písať chudobní a mali by a to sú tí páni, ktorí vďaka súhlasu SMER-u každoročne prídu alebo sa dostanú k desiatkam miliónov eur z peňazí všetkých daňových poplatníkov, takže je tu nový adresát, komu treba písať o potravinovú pomoc. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2012 10:17 - 10:17 hod.

Jana Žitňanská
vymazať
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2012 13:29 - 13:30 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som sa prednedávnom rozprávala s jedným členom vlády o tom, že ako fungujete, ako fungujú ministri, aká je spokojnosť s výkonom jednotlivých ministrov, a tento dotyčný minister, ktorého, samozrejme, nebudem menovať, mi povedal, že v zásade tá spokojnosť je, ale že najmenej je vláda spokojná s aktivitami pána ministra hospodárstva, že tak nejako nerobí.
No, ja neviem, či aj vám to bolo, pán minister, priamo vytknuté, že ste málo aktívny, ale zdá sa teda, že toto, čo ste predložili, ako keby dobehlo všetku tú neaktivitu. Naozaj, ja sa vám čudujem, že ste sa dali, alebo ste sa prepožičali na túto hru, pretože ja, možno podceňujete svojich poslancov, keď ich nútite hlasovať za takéto veci, im hovoríte o tom, že ako elektrina bude lacnejšia a neviem čo všetko, a myslíte si, že si to neprečítajú a nepochopia, ale nemôžte podceňovať všetkých poslancov úplne, že nikto si nevšimne, čo do toho zákona napíšete. Naozaj, ako teraz toto rokovanie tu prebieha v duchu "psy brechajú, karavana ide ďalej" a mne je z toho smutno, pán minister.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2012 11:12 - 11:13 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Přidal, vy ste povedali, že za to je zodpovedný pán Jozef a asi ani tak nie pán minister Malatinský. Dovolím si nesúhlasiť, pretože... Alebo, ak o tom pán minister nevedel, tak v takom prípade nemá čo robiť na poste ministra. Ja som skôr presvedčená, že o tom musel vedieť. A ak by aj nevedel, odvčera o tom hovoríme, mal dosť času na to, aby tento návrh stiahol. Čiže je zodpovedný za to, čo tu vláda Roberta Fica chce urobiť.
A ešte jednu poznámku. Som veľmi prekvapená, že sa do tejto diskusie nezapájajú poslanci SMER-u, dokonca ani tí, ktorí sa večne zapájajú ako Ain a Kábel.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2012 20:10 - 20:12 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán minister, aj za tie záverečné slová.
Ja mám jednu takú prosbu na vás, keď ste hovorili o tom, že budete rokovať so Združením samosprávnych škôl, že aby ste pri tvorbe Štátneho vzdelávacieho programu, aby boli prizvaná aj Asociácia súkromných škôl, aj katolícke školy, evanjelické, aby naozaj, lebo viackrát ste to zopakovali, len toto združenie, ja si myslím, že tie rozhovory by mali ísť naprieč všetkými zriaďovateľmi.
K tej bezpečnosti na školách chcem dodať, že možno cesta je naozaj aj cez posilnenie prítomnosti psychológov na školách, ktorí by dokázali pomáhať učiteľom, ale aj tým deťom.
A k tej flexibilite našich študentov - áno, mnohí dosahujú skvelé výsledky v zahraničí, ale je to len nejaké percento z tých všetkých detí a sú to tí najšikovnejší, čiže určite, že máme takých, ale ja by som bola rada, keby že ich máme viacej, a niektorí musia ísť teda do Spojených štátov alebo vonku, za hranice študovať, ale ktorí by dokázali byť dobrí a uplatnili sa aj tu.
A už len poslednú poznámku k tomu, že analýzy treba, to s vami súhlasím a ešte mi nedá jednu vec zareagovať, a to sa týka toho, tej možnosti zlúčiť priamo riadené organizácie. Podľa mojich informácií alebo teda aj podľa odpovede ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, keď sa známa pýtala na to, že či takéto niečo by bolo možné a nemuseli by sa vrátiť tie financie, ako vy hovoríte, odpoveď znela v zásade je takýto postup právneho nástupníctva v projektoch prípustný bez nutnosti vrátenia finančných prostriedkov. Čiže opäť je to možno vec toho, že nie všetky informácie sú správne alebo k vám sa dostanú, ale možno stojí naozaj za to sa poradiť alebo teda vypočuť si aj hlasy z iných ministerstiev, kde teda majú iný názor na možnosť zlučovania týchto organizácií. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2012 19:58 - 20:00 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za upozornenie. A ďakujem za všetky faktické poznámky.
Len v skratke k tým osemročným gymnáziám, myslím si, že by stálo za to sa porozprávať s pánom riaditeľom Sadloňom, ktorý vie o osemročných gymnáziách niečo povedať, aj o tom, prečo je namieste, aby boli aj viac financované, pretože ponúkajú vyšší štandard ako klasické základné školy. Opäť môžeme sa ale baviť o tom, že nie všetky osemročné gymnázia sú kvalitné, ale vy sám ste skonštatovali, že jedno tam u vás už pomaly nemá žiadnych žiakov. Čiže, chválapánubohu, ak nie je kvalitné, zanikne. K pánovi poslancovi Bagačkovi. Myslím si, že pán poslanec Hrnčiar zodpovedal na tú otázku, či sú, alebo nie sú diskriminované súkromné školy. A myslím si, že to veľmi pekne povedal, že naozaj veľakrát tie verejné sa spoliehajú na to, že však im dáte peniaze, keď bude treba. Čiže ja vidím v tom, že viac sa musia obracať riaditelia súkromných škôl a cirkevných.
Pokiaľ ide o riaditeľov, môžme sa v tomto úplne zhodnúť a je to naozaj o tom, či sú, alebo nie sú kompetentní a to školenie im môže len dopomôcť, aby boli lepší. Ale preto si myslím, že treba možno aj na vysokej škole hovoriť o tom, že určiť alebo pripraviť nejaký smer alebo niečo, kde by už začali študovať aj nejaký personálny manažment alebo niečo proste, aby sa na tú prácu pripravovali, aby to nebolo o tom, že nemá to kto zobrať, tak Jožo, zober to. A potom chudák sa Jožo trápi.
K pánovi poslancovi Martvoňovi. Ja som nepovedala, že samospráva by nemala byť zriaďovateľ, ja som povedala, že nemusí byť, že má dohliadať na to, aby to vzdelanie sa dostalo, aby tie deti mali príležitosť, ale nemusí byť za každú cenu zriaďovateľom, čiže tam sme sa nepochopili.
A k pánovi poslancovi Danišovi len jedna poznámka. Boh nás uchovaj od toho, aby naozaj sa naplnili tie slová, že teraz minister bude naháňať viac detí do stredných odborných škôl. Ja chcem so svojimi deťmi rozhodovať o tom, čím budú. Nechcem, aby to robil za mňa minister alebo nejaký úradník. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.12.2012 19:34 - 19:49 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, pán minister, ctené dámy a páni, a, a vidím aj cítim, že táto schôdza nie je príliš po vôli aj možno tým, že zdá sa, že nám tu vypli kúrenie a je tu dosť veľká zima a ja by som poprosila, že keďže asi ešte budeme rokovať nejakú tú chvíľu, ak by ste mohli zapnúť to kúrenie, pretože naozaj je nám viacerým zima, nielen opozičným, ale aj vládnym poslancom.
Pri schvaľovaní programového vyhlásenia vlády som uviedla, že školstvo nepatrí medzi priority vlády Roberta Fica a svedčí o tom aj rozpočet, ktorý ste dnes schválili. Pred chvíľou tu bola taká rečnícka otázka, alebo niektorý z poslancov sa pýtal, že či bol pán minister Čaplovič pripravený na tento post, alebo nie. Ja si myslím, že do istej miery aj áno, pretože keď nastúpil hovoril o tom, že by chcel aby na Slovensku sme mali fínsky model, aby naše školy fungovali podobne ako vo Fínsku. Žiaľ, zdá sa, že či už on zmenil názor, alebo jeho spolupracovníci mu podsunuli nejaké nesprávne návrhy, to, čo sa urobilo za tých 8 mesiacov, to, čo predložil pán minister nakoniec aj sem do parlamentu, ide proti filozofii fínskeho modelu. Takže čo vlastne sa udialo za tých pár mesiacov, len v krátkosti zrekapitulujem a potom poviem, čo si myslím, že by sa malo udiať alebo sa aj malo udiať.
Prvé, čo sme zaznamenali aj prostredníctvom médií, boli emócie, boli rozpory, ktoré vnášali viacerí ľudia aj vrátane pána ministra Čaploviča medzi zriaďovateľov. Začalo sa hovoriť o tom, ktorí sú dobrí, či sú to tí súkromní, cirkevní, alebo verejní zriaďovatelia. Až po dlhých debatách sme sa dopracovali k tomu, že už aj dnes pán minister hovorí, že nechce robiť rozdiely medzi jednotlivými zriaďovateľmi, ale chce robiť rozdiely medzi kvalitnými a nekvalitnými školami. Som rada, že sme sa dopracovali k takémuto názoru, žiaľ, nie všetci poslanci vládneho SMER-u rozmýšľajú rovnako ako pán minister.
To, čo sa ešte udialo je, že v tomto parlamente ste presadili zákon, ktorý znemožní si dieťaťu slobodne vybrať svoju školu. Umožnili ste, aby peniaze, ktoré sú určené pre deti, skončili napr. aj v tom chodníku, aby zanikli centrá voľného času. A dnes ste to aj potvrdili, že áno zaniknú centrá voľného času. Podľa vás zostanú tie kvalitné, obávam sa, že to nemusí byť vždy ten prípad.
Ďalšia z vecí, ktorá sa udiala alebo ktorá sa aj deje, je boj proti gymnáziám, osemročným gymnáziám aj bežným gymnáziám.
Pán minister, tiež neviem, či je to v intenciách fínskeho modelu alebo či už je to ten zmenený názor, alebo vypočuté rady poradcov. Chce nahnať do stredných odborných škôl viacej žiakov, pričom vieme v akom katastrofálnom stave mnohé stredné odborné školy dneska sú. Vieme koľko nezamestnaných produkujú, vieme aj to, že tieto školy sú niekoľkokrát, dvojnásobne drahšie ako gymnázia. Toto všetko sa dá nejak skoncentrovať možno do troch slov: plánovanie, centralizácia, etatizmus. Všetci všetko rovnako.
Jedná téma, ktorej sa viacej venujem a ktorá si myslím, že by si zaslúžila viacej pozornosti je téma integrácie inklúzie. Pán minister na niekoľko mojich otázok, či počíta s takouto formou výučby, alebo sa takýmto systémom, odpovedal áno. Ale opäť kroky k tomu nevedú. Keď sme sa na školskom výbore rozprávali o budúcoročnom štátnom rozpočte o tom, koľko peňazí pôjde na asistentov pre učiteľov, bolo mi odpovedané, že v zásade rovnaký balík, ako v tomto roku. Čiže pokiaľ žiadne dieťa nevypadne z tohto systému, pokiaľ žiadne dieťa nestratí asistenta, žiadne iné si naň nebude môcť nárokovať, lebo nie sú peniaze. Pripomínam, že len 47 % zo žiadostí o pridelenie asistenta je vypočutých. A som veľmi smutná a to poviem otvorene, že aj napriek tomu, že mali ste možnosť poslanci SMER-u podporiť pozmeňujúci návrh, aby aspoň o niekoľko týchto asistentov sa zvýšilo, a ste tak neurobili, a teda pán prezident môže mať zvýšenú aktivitu.
Ďalšia vec, ktorá súvisí s inklúziou, integráciou a možno aj s tým, čo hovorí pán minister Kaliňák, že chce aby rómske deti v rámci tej školskej reformy, aj tie, ktoré majú zdravotné postihnutie, variant A, aby teda boli naplno integrované. Ja nie som proti, ale my musíme v tých školách vytvoriť také podmienky, aby tá integrácia bola možná, my nemôžeme tieto deti hodiť do tých škôl, učiteľ, postaraj sa. To naozaj nechcime od učiteľov, aby zvládali množstvo detí, ktoré majú špecifické potreby.
Takisto, to čo bolo povedané pred chvíľou, ja som to ešte naschvál aj zopakovala, keď pán minister hovoril o tom, ako chce rozdeliť učivo, a teda súhlasil so mnou alebo teda povedal, že áno, že počula som správne, keď hovoril o tom, že by mali byť rozpísané predmety a učivo po stupňoch vzdelania, čiže nie po ročníkoch. Ja si myslím tiež, že by to malo byť po stupňoch vzdelania a poviem aj prečo. Napr. konkrétne, aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia majú veľké problémy práve na začiatku školskej dochádzky, im by veľmi pomohlo, ak by to učivo prvého ročníka si mohli rozložiť aj na dlhšie obdobie. Pokiaľ bude učivo rozpísané po ročníkoch, tieto deti budú musieť sa učiť presne to isté, ako iné deti, ako viac talentované deti a, samozrejme, pokiaľ nebudú mať podporu, neuspejú, budú prepadávať a sme tam, kde sme boli.
K tomu, čo by sa malo robiť alebo o čom by sme mali diskutovať, poviem pár slov a začnem jednou štatistikou alebo jedným prieskumom, ktorý vyšiel nedávno v Spojených štátoch - až 65 % dnešných žiakov základných škôl, keď skončia školskú dochádzku alebo teda keď doštudujú, budú robiť v odboroch, ktoré ešte dnes neexistujú. 65 %! Tá doba ide veľmi rýchlo, my nemôžeme chcieť teraz plánovať nejaké odbory a ja neviem aké smery a konkrétne zamerania, keď vieme, že proste o niekoľko rokov tá situácia bude úplne odlišná a musíme brať na toto zreteľ. Čiže nie zaväzovať, nie plánovať, ale nechať viac slobody.
K tomu, čo by bolo ešte treba robiť v kontexte toho, čo som doteraz povedala, je naozaj zabezpečiť vyššie financovanie školstvu, ale potom aj dôsledne dbať, aby všetky peniaze, ktoré sa štát rozhodne dať na deti, aj na tie deti reálne išli. To, čo potrebujeme reálne a čo ma mrzí, že pán minister nezačal a mal byť podľa mňa jeden z prvých krokov, je zlepšenie prípravy budúcich pedagógov. Naozaj máme veľmi veľa škôl, vyše 20, ktoré pripravujú budúcich pedagógov, nehovorím len o pedagogických fakultách, ale aj iné školy, ktoré pripravujú budúcich pedagógov, ktorí chrlia potenciálnych pedagógov. Minimum z týchto ľudí ide reálne aj učiť a nejdú učiť vždy tí najkvalitnejší. To si povedzme otvorene. A preto my potrebujeme naozaj urobiť z týchto škôl elitné, potrebujeme, aby tam učili elitní profesori, aby učili predmety, ktoré sú pre budúcnosť aktuálne a nie sú rôzne kombinácie, aprobácie predmetov, ktoré pomaly už ani nemajú uplatnenie na našich školách.
To, čo potrebujeme, a už to tu odznelo, je kvalitnejší riaditelia. Nedávno bol zverejnený jeden prieskum, kde viacerí učitelia sa vyjadrovali k tomu, že čo ich vlastne demotivuje byť v školstve. A okrem tých už toľko spomínaných platov, neviem, či už na prvom alebo druhom miesto bolo práve to, že nekompetentní riaditelia, že majú pocit tí učitelia, a je to ich vyjadrenie, ja to neviem posúdiť, ja som len matka troch detí, a teda myslím si, že náš riaditeľ je veľmi šikovný, ale títo učitelia tvrdia, že majú nekompetentných riaditeľov. Myslím si, že by sme mali pomôcť a nehovorím teraz štát alebo my poslanci, ale mali by sa vytvoriť podmienky na to, aby bolo možné vzdelávať budúcich riaditeľov, aby bolo možné im pomôcť aj pri vykonávaní tej riaditeľskej praxe. Opäť, už to tu odznelo, ale zopakujem to, lebo je to kľúčové podľa mňa aj v súvislosti s platmi a s financovaním a odmeňovaním pedagógov, my musíme začať rozlišovať kvalitu aj v radoch pedagógov. Tí kvalitnejší musia dostať viacej, ako tí menej kvalitní, práve preto, aby boli motivovaní aj tí menej kvalitní byť kvalitnými.
Keď som hovorila o tom čísle tých 65 % žiakov základných škôl, ktorí budú robiť v odboroch, ktoré ešte nie sú dnes na svete, alebo ešte ktoré nevynašli, preto ešte zopakujem len naozaj len jednu vec, že tí žiaci musia byť pripravovaní pre oblasti a musia mať širšie kompetencie, ako byť pripravovaní len pre konkrétnu pozíciu. Nepamätám si, v ktorej správe to bolo Európskej komisie alebo nejakého takého orgánu európskeho, kde skonštatovali, že naozaj naša ekonomika, teraz ako globálna, môže napredovať len vtedy, keď aj ľudia si uvedomia a sa zmieria s tým, a teda aj sa tak budú správať, keď počas života vystriedajú niekoľko povolaní. Proste, vo svete je to bežné a je to čoraz častejšie, že nie striedajú sa pozície v rámci nejakého jedného odboru, ale že ľudia dokážu sa rekvalifikovať a naozaj v 30-ke, 40-ke, 50-ke začať úplne iné povolanie. A myslím si, že na toto my tých žiakov a študentov musíme pripravovať, aby boli schopní sa preorientovať v živote aj na iné povolanie.
To, čo tu ešte neodznelo, ale myslím si, že aj v kontexte jednej smutnej udalosti na jednej škole, si myslím, že je potrebné hovoriť aj o bezpečnosti na školách, kde šikana a iné formy násilia dohnali niektoré deti k samovraždám, a takisto počúvame aj zo strany učiteľov, že sa cítia byť ohrození. Opäť je to jedna veľmi vážna otázka a téma a dúfam, že tiež jej ministerstvo bude venovať patričnú pozornosť.
To, čo by som chcela zopakovať, čo už hovoril pán poslanec Vašečka, ale sa mi to zdá opäť kľúčové v tejto diskusii a to je to, že samospráva má zabezpečiť, aby sa dieťaťu dostalo vzdelania. To neznamená, že samospráva musí byť automaticky zriaďovateľom, majú len umožniť, aby to dieťa absolvovalo povinnú školskú dochádzku a aby mohlo ďalej rozvíjať svoje talenty.
A keďže na faktické poznámky na mojich predrečníkov, ktoré odzneli, sa nedá reagovať v tých faktických poznámkach, tak mi dovoľte ešte reagovať na kolegov zo SMER-u.
Pán poslanec Bagačka hovoril o tom, že zaznievajú hlasy, že verejné školy sú diskriminované, my sme sa vtedy pýtali, že v čom, a tá odpoveď neprišla. Ja si nemyslím, že verejné školy, budem rada, keď mi odpoviete, ja vám poviem teda svoj názor, si nemyslím, že sú diskriminované, tak ako si nemyslím, že ak by sme zrušili teraz nejaký počet súkromných škôl, že na tom ušetríme, pretože, a vy to veľmi dobre viete, keďže pôsobíte aj v samospráve, normatív na školu, na žiaka, je rovnaký. Čiže ak by dnes dieťa, ak by sme zrušili súkromnú školu a tie deti by prešli do verejných škôl, tie normatívy by išli s nimi, ale v čom je rozdiel, je, že školské zariadenia súkromné sú menej financované, ako tie verejné. Čiže ak by štát na tieto deti musel vynaložiť rovnako odrazu peňazí, ako na tie ktoré chodia do verejných, tak dokonca to nie, že ušetríme, ale nás to bude stáť ešte viacej. Takže v tomto ja si myslím, že tá téza o tom, že keď sa zrušia súkromné školy, tak štát niečo ušetrí, nie je pravdivá, dokonca to bude drahšie, pretože keďže máme povinnú školskú dochádzku, tak tie deti sa musia niekde vzdelávať. Ak by sme dnes zatvorili všetky cirkevné, súkromné školy, štát na to bude musieť doplatiť.
A potom ešte jedna faktická poznámka od pána poslanca Podmanického, neviem, či je tu, ale chcem sa k tomu vyjadriť, hovoril o málotriedkach. Ja s vami súhlasím aj v tom, čo tu odznelo, že nejaká optimalizácia škôl musí nastať, lebo objektívne je ich viacej ako máme žiakov, ale na druhej strane ja by som nehádzala všetky málotriedky do jedného vreca, pretože niekde naozaj je to nevyhnutné, sú rôzne oblasti aj geografická a ja neviem, akými podmienkami určené, kde proste tie málotriedky majú svoj význam aj musia teda existovať, ale v tomto už sme sa rozprávali s pánom ministrom Čaplovičom a ten hovoril, že ministerstvo si v tomto smere dáva robiť analýzu a tým pádom naozaj by to nemalo byť o tom, že teraz sekneme všetky málotriedky, ale teda že sa naozaj bude dávať pozor na to, aby tá dostupnosť tých škôl tam bola.
A už iba posledná poznámka, pán poslanec, vy, áno, áno, už sa hlásite, iba vám chcem povedať, že pán Kríž nikdy nebol, áno, že nikdy nebol šéfom ŠPÚ. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis