Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.10.2016 o 10:51 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 26.10.2016 14:17 - 14:30 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, cieľom predloženého návrhu je zaviesť povinnosť pre každého, kto bude chcieť predávať psov mimo chovateľských staníc registrovaných v chovateľských zväzoch, aby mal od veterinárnej správy potvrdenie o tom, že má vhodné podmienky na tento chov a že ich aj dodržiava. Akýkoľvek predaj bez registrácie by mal byť nelegálny.
Návrhom zákona sa zavádza povinnosť registrovať chov v prípade, že chovateľ má záujem o predaj šteniat. Registrácia sa netýka tých chovateľov psov, ktorým sa psi rozmnožia náhodne a/alebo šteňatá nie sú predmetom predaja. Ako predkladatelia návrhu zákona očakávame, že bude podnetom aj na ďalšiu tvorbu novej legislatívy.
Chcela by som možno upriamiť pozornosť na jednotlivé časti návrhu zákona, tak ako je to predložené. Čiže v zákone sa zavádza definícia registrovaného chovu psov, kde sa registrovaným chovom rozumie len chov psov, ktorý už nie je registrovaný chovateľským zväzom, ktoré, samozrejme, takéto chovy kontrolujú, či chovné stanice sú vhodné, či teda podmienky na držanie psov sú dostatočné a či je psom poskytovaná veterinárna starostlivosť.
Návrh zákona taktiež podrobnejšie stanovuje podmienky, ktoré musí zriaďovateľ chovu napĺňať. V prvom rade musí zriadenie chovu oznámiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Samozrejme, návrh zákona navrhuje aj nejaké prechodné obdobie, počas ktorého sa zriaďovatelia chovov budú musieť zákonu prispôsobiť.
Taktiež sa navrhuje doplniť do právomoci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy povinnosť viesť centrálny zoznam takýchto registrovaných chovov a taktiež právomoc vykonávať kontrolu ochrany zvierat. V rámci návrhu zákona sa zakazuje rozmnožovať psy za účelom predaja šteniat mimo registrovaného chovu psov tak, aby bolo možné zabezpečiť a kontrolovať podmienky, v akých sú držané zvieratá a či im je poskytovaná riadne veterinárna starostlivosť. Návrh zákona vlastne aj dopĺňa skutkovú podstatu priestupku neohlásenia registrovaného chovu psov.
Chcem len pripomenúť tiež minulosť, hoci som nebola poslankyňou Národnej rady, ale som veľmi úzko a citlivo vnímala skutočnosť, že tento návrh zákona bol v Národnej rade predkladaný už dvakrát. Ešte v roku 2010 vznikla pracovná skupina na tvorbu legislatívy venujúcej sa ochrane zvierat. Bola som členkou tejto pracovnej skupiny. Niečo sa podarilo dosiahnuť. Bola obmedzená možnosť strieľania psov, mačiek v revíroch, takisto boli zvýšené hranice, trestné hranice za týranie zvierat. Dokonca vraj aj bolo prvé, udelený prvý nepodmienečný trest za týranie zvierat a osoba, ktorá tak činila, išla reálne do basy. Avšak od toho roku 2012 sme sa nepohli ďalej.
A to, čo treba riešiť, je skutočnosť, že na Slovensku je obrovské množstvo množiteľských staníc, v ktorých sú hlavne psy chované v absolútne nevhodných podmienkach. Fenky sú využívané len ako zdroj šteniat. Slovensko je podľa neoficiálnych štatistík najväčším vývozcom, ilegálnym vývozcom šteniat v Európe. Niektoré štence sú zachytávané v preplnených dodávkach, v ktorých ani neprežijú cestu k budúcim majiteľom, do zahraničia sú prevážané a tie, ktoré sa aj zachytia, sú prevažne ich pôvodom zo Slovenska. Obchodovanie so zvieratmi sa stalo hitom a naozaj milovníci zvierat a ochranári bubnujú na poplach. V dôsledku chýbajúcej legislatívy na Slovensku sa rodia stovky až tisícky šteniat. Ide o biznis. O biznis na hranici krutého týrania. Biznis, ktorý je nelegálny a, tak ako povedal aj Martin Poliačik, aj nezdanený.
Len zopár čísel. Napríklad také šteňa buldočka, fenka stojí asi 450 eur. Ak vrhne päť šteniat dvakrát do roka, tak je to 4-tisíc eur príjem od jednej fenky. Pri ôsmich až desiatich fenkách 40-tisíc eur. Príjem pre jedného množiteľa, ktorý je nezdanený, ktorý neodvádza za tento nelegálny chov odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne a ktorý pritom často a zväčša aj týra tým, že má v krutých podmienkach tieto zvieratá vo svojich pivniciach alebo kotercoch za účelom množenia. Obchodovanie so zvieratmi sa stalo hitom, ktorý je potrebné obmedziť.
Včera bolo zverejnené v televízii JOJ, že pri požiari v Spišskej Starej Vsi zomrelo v areáli miestneho družstva 18 šteniat. Bol tam veľký požiar, budova v areáli družstva ľahla popolom, družstvo dáva ruky od tejto situácie preč, pretože majiteľom alebo svoje aktivity tam má súkromná osoba. Podľa informácií tejto televízie firma, ktorá tam sídli, sa zaoberá výkupom a predajom šteniatok. Podľa slov muža, ktorý tam pomáhal hasiť požiar, povedal, že majiteľ tie vzácnejšie plemená mal doma, čiže tu zhoreli tie, ktoré asi až také vzácne preňho neboli.
Množiarne sú problémom, o ktorom počul asi každý z nás. Avšak stále je potrebné upozorňovať a objasňovať to, o čo ide. Väčšina z nás si pri pojme množiareň alebo množiteľ predstavuje nejakú budovu, pivnicu, kde sa psíky tlačia v klietkach pre králiky, celý život iba rodia a keď doslúžia, skončia na ulici alebo horšie.
Množiteľ berie psa ako predmet, ako biznis, niečo, čo mu zarába peniaze, povedzme ako keď predávate nejaký nadbytočný nábytok z domu alebo vec. Nábytok ale nepotrebuje jesť, nepotrebuje piť, nepotrebuje lásku, spoločnosť, nábytok necíti, nežije a nie je to tak ako psík, ktorý len rodí pre tohto množiteľa, zarába a keď prestane zarábať, stane sa zbytočným. Tieto psíky, ktoré majú byť rodiacimi strojmi, žijú často v klietkach tak, aby výkaly padali pod ne, nedostávajú poriadnu stravu, nápoj, mnohé neboli často ani na dennom svetle. Tieto psy za celý život nevidia svetlo, necítia pohladenie, nezačujú milé slovo, lebo je to len vec. Keď takáto sučka alebo pes prestane byť schopná mať šteniatka alebo ochorie, keď už nie je dostatočne dobrá na chov, stáva sa nepotrebnou a je nechaná napospas osudu. Toto sú tie zvieratá, ktoré sa často nachádzajú pohodené pri kontajneroch alebo v lese a ktorých obrázky sú naozaj srdcervúce.
Ako odhaliť takéhoto množiteľa? Pomerne ľahko, stačí, keď si pozriete inzeráty a niekto ponúka čistokrvného psa, čistokrvné šteniatko bez preukázania pôvodu. Samozrejme, nie vždy to takto musí byť. Ale veľmi často. Takéto šteňatá sa predávajú pomerne lacno. Avšak majiteľ, ktorý si v dobrej viere takéto šteňa kúpi, v krátkom čase zistí, že účty od veterinára sú oveľa vyššie, ako by mali byť, často zistí, že práve psík, ktorého si v dobrej viere kúpil, má rôzne choroby, deformity a ďalšie iné problémy.
Čiže ako tomu zabrániť? V prvom rade pokým nie je dopyt, nebude ani ponuka. Čiže ak my, aj my, ktorí by sme chceli psíkov, treba si pri ich kúpe dobre zvážiť, či vôbec treba kúpiť psíka, či nie je lepšie si adoptovať psíka z útulku, a keď už psíka kúpiť, tak si zistiť, akých má rodičov, ísť sa pozrieť na rodiča toho psíka, aby bolo istotou, že naozaj ide o psíka, ktorý nebol z takejto množiarne, ale možno naozaj sa stalo, že teda domáca fenka bola nakrytá a porodila šteniatka.
Je to vážny problém, ktorý máme možnosť riešiť. Naozaj, ja vás chcem poprosiť, aby sme tento návrh zákona posunuli do druhého čítania. Ak sú tam ešte nejasnosti, ktoré by bolo treba doladiť, je ešte stále priestor, verím, že aj tento zákon nebude politickým hlasovaním, ale bude zákonom srdca, ktorý pomôže mnohým zvieratám, ktorý pomôže zabrániť krutostiam, ktoré sú často robené na psíkoch.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.10.2016 12:51 - 12:54 hod.

Anna Zemanová
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.10.2016 12:50 - 12:50 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ja len veľmi v krátkosti. Ďakujem pekne obom diskutujúcim a chcem len povedať toľko, že 14. októbra tohto roku sa konali po Slovensku v štyroch krajských mestách veľké pochody ľudí, ktorí prišli, aby podporili tieto návrhy, tento návrh zákona aj ten ďalší, ktorý budeme o chvíľočku o ňom diskutovať. Boli to stovky ľudí, ktorí aj zbierajú podpisy pod petíciu za nový zákon o ochrane zvierat. Takže naozaj toto nie je politická agenda. Je to agenda slušných cítiacich ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.10.2016 12:35 - 12:41 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Treba si trošíčku zájsť do histórie, pretože tento zákon, návrh zákona nie je v pléne Národnej rady predkladaný prvýkrát. Po prvýkrát to bolo v roku 2010, kedy sa pripravil tento návrh zákona našimi predchodcami a spolupredkladateľmi v rámci pracovnej skupiny, ktorá bola vtedy vytvorená. Bola to vlastne jedna zo základných požiadaviek, aby zviera nebolo vecou, pre vznik nového zákona o ochrane zvierat. Avšak od tej doby sa veľa nezmenilo. Potom opakovane bol návrh zákona ešte raz predložený v parlamente, avšak nezískal si dostatočnú podporu, čo verím, že tentokrát to bude inak, pretože sa nádejám, že aj poslanci súčasnej vládnej koalície, ktorí hlasovali ostatný raz za, tak aj teraz nezmenia svoj názor a zahlasujú za, pretože ten návrh zákona je úplne identický.
Teda chcem osobitne apelovať na poslancov, poslankyňu pani Pfundtner, Baštrnák, Bugár, Gál a osobitne na pána poslanca Šebeja, ktorý, som mu povedala, že ak nezahlasuje za, tak ho bude jeho írska setrica chodiť po noci strašiť a štekať mu. Tak to ako len na okraj.
Chcem len k tomu povedať ešte nasledovné informácie. Napríklad v susednom Česku, keď sa pozrieme na úpravu Občianskeho zákonníka, tá jednoznačne hovorí: Zviera je cítiacou bytosťou, ku ktorej treba vo všetkých k tomu zodpovedajúcich situáciách takto pristupovať. A ustanovenia o zvierati ako o veci sa používajú len vtedy, keď to neodporuje týmto jej špecifickým vlastnostiam.
To isté očakávame ako predkladatelia návrhu zákona, že by sa mohlo udiať aj pri rekodifikácii Občianskeho zákonníka na Slovensku.
Dnes sme vystavení mnohokrát situáciám, kedy nielen ochrancovia zvierat, ale aj ďalšia verejnosť sa môže len bezmocne prizerať situáciám, ktorým nemôžu zabrániť a nevedia im zabrániť. Tým, že zviera je v našom právnom poriadku stále vecou, tak svoju vec, môžem s ňou nakladať akokoľvek. Môžem ju usmrtiť podľa ľubovôle, keď pri tom, samozrejme, ak ju netýram, ak ju len zabíjam, tak sa nedopúšťam týrania zvierat a tým pádom zákon nijakým spôsobom ten človek neporušil. Ak zviera necháme v lese len tak, tak je to také podobné, ako keby som tam nechal práčku, ešte možno aj viac, pretože tá práčka sa považuje za odpad. Ale vec, zviera, cítiaca bytosť nie, hoci tam môže zahynúť, pretože si nevie sama nájsť potravu.
Ak to orgány činné v trestnom konaní neklasifikujú ako týranie, tak dnes ich máme, týranie je definované v Trestnom zákonníku a sú zaň aj sadzby, ktoré sa upravovali v roku 2010 alebo 2011, tak žiadnym spôsobom ten, ťažko sa mi povie človek, neporušuje zákon. Ak uvidíme na parkovisku v autách zavretého psa alebo iné zviera, kde majiteľ auta možno naňho zabudol a pri 35, 37 alebo 40 stupňov vo vnútri vozidla, tak nemôžme urobiť nič, ak by; aj keď vidíme, že to zviera trpí. Ak by okoloidúci rozbil na tom aute okno, aby pomohol tomu zvieraťu, tak by sa on dopustil poškodzovania cudzej veci a bude on stíhaný za to, čo urobil autu, a nie za to, že nepomohol zvieraťu.
Je to absurdná situácia. Sme poslednou, jednou z posledných krajín Európskej únie, ktorá takúto úpravu vo svojom kódexe nemá. To úprimne dúfam, že nepotrvá to už dlho, hádam už len do piatej hodiny dnešného dňa, kedy budeme mať možnosť túto situáciu zmeniť a že Slovensko sa pridá k ostatným kultúrnym a civilizovaným krajinám tejto planéty, ktoré si už uvedomili, že zvieratá, jednoducho k zvieratám nemôžme pristupovať ako k veciam.
Prosím vás o to, aby sme zvieratám, ktoré majú srdce; vec srdce nemá, zviera má; aby sme takto aj pristupovali pri svojom hlasovaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.10.2016 12:29 - 12:33 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predseda, vážení kolegovia, návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, predkladajú poslanci Národnej rady Martin Poliačik, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Anna Zemanová, Jana Cigániková, Alojz Baránik, Martin Klus a Juraj Droba.
V súčasnosti právny poriadok Slovenskej republiky neupravuje v rámci občianskoprávnych vzťahov postavenie zvieraťa špecificky. Zviera je tak chápané ako hnuteľná vec, pričom sa nerešpektujú jej osobitné vlastnosti, jedine prostredníctvom noriem verejného práva sú regulované niektoré aspekty chovu, obchodovania a usmrcovania predovšetkým hospodárskych zvierat.
Pokiaľ ide o spoločenské zvieratá, úpravu právnych vzťahov špecificky pre chov, obchodovanie a usmrcovanie spoločenských zvierat v Slovenskej republike vôbec nemáme. Absencia takejto úpravy je dôsledkom mnohých nežiaducich spoločenských vplyvov chovu spoločenských zvierat, medzi inými napríklad nelegálne a nekontrolované množenie zvierat s cieľom predaja mláďat, nekontrolované množenie túlavých zvierat bez majiteľa, absencia veterinárneho ošetrenia niektorých zvierat, týranie a neuplatňovanie riadnej zodpovednosti majiteľov za správanie ich zvierat.
Predkladaný návrh zákona nemá byť úplnou úpravou právnych vzťahov k zvieratám, avšak podľa predkladateľov vytvára úplne elementárny základ pre úpravu právnych vzťahov k zvieratám v občianskoprávnych vzťahoch, z ktorého by mala ostatná právna úprava na ich ochranu vychádzať. Predkladatelia sú si vedomí prípravy nového Občianskeho zákonníka ako základného kódexu v súkromnoprávnych vzťahoch, ale vzhľadom na meškanie v tejto oblasti rekodifikácie navrhujú prijatie predkladanej právnej úpravy s cieľom dosiahnuť presadenie tejto právnej úpravy nielen do súčasného znenia Občianskeho zákonníka, ale predovšetkým do novopripravovaného rekodifikovaného Občianskeho zákonníka ako základného kódexu pre súkromnoprávne vzťahy.
Predkladaný návrh zákona teda špecifikuje vo všeobecnosti postavenie akéhokoľvek živého zvieraťa ako vnímajúcu bytosť, na ktorú by sa mali ustanovenia o veciach vzťahovať len v prípade, že to neodporuje povahe živého zvieraťa.
Predkladaná právna úprava je inšpirovaná právnou úpravou v iných krajinách Európskej únie a podobná právna úprava je obsiahnutá aj v Občianskom zákonníku Českej republiky.
Chcem len pripomenúť, že návrh zákona nebude mať nepriaznivý dopad na štátny rozpočet, rozpočty vyšších územných celkov alebo obcí, nebude mať žiaden dopad na životné prostredie.
Takže ďakujem pekne, pán predseda, prosím vás, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2016 16:33 - 16:34 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, poslanec Farkašovský, vy ste povedali, dobrý diskutér by sa mal vedieť odstrihnúť. Obdobné úvahy o tom, že ako každý by mal vedieť vtesnať svoju myšlienku do tých 20 minút a podobne, by malo byť kritériom toho, že kto sa môže stať poslancom? Viete, aké sú kritériá, kto môže byť volený za poslanca Národnej rady? To nie je ten, kto vie diskutovať. Môže byť niekto, kto sa bude zajakávať a bude mu trvať oveľa dlhšie sa vyjadriť. Za poslanca Národnej rady môže byť zvolená osoba, ktorá je občanom Slovenskej republiky, v deň volieb dovŕši 21 rokov veku, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, nie je vo výkone trestu odňatia slobody a nenastala uňho prekážka vo výkone práva voliť. Predstavte si, že tu bude poslanec, ktorý bude hluchonemý a bude sa jeho reč tlmočiť. Aj jemu odstrihneme čas za 20 minút? My nie sme novinári, my sme tu odborníci v prvom rade a ľudia z ulice, ktorí nás zvolili, ľudia vo voľbách a poslali do Národnej rady obhajovať ich záujmy. Nemala by forma, hoc vášho príjemného hlasu, moderátorského, novinárskeho prevažovať nad obsahom, pretože ten je dôležitý tu v parlamente, ten je dôležitý pri prerokovávaní zákonov, ktoré ovplyvnia život celej našej spoločnosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2016 9:02 - 9:04 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Myslím, že vystúpenie pána poslanca Viskupiča bolo jedno excelentné vystúpenie. Podanie vecné, ktoré faktograficky popísalo situácie, ktoré nastávajú bežne pri rokovaní parlamentu, ale nielen teraz v tomto horalkovom čase, ale všeobecne, pretože rokovací poriadok je zákon, ktorý upravuje diskusiu parlamentu, v parlamente bez ohľadu na to, ktorá politická strana vládne. A tak by ten zákon aj mal byť.
Pani Laššáková, ktorá sedela ako spravodajkyňa, veľmi pozorne počúvala jeho vystúpenie a prikyvovala, áno, áno, takto to bolo, keď popisoval situácie, kedy aj SMER ako v opozícii využíval všetky legitímne nástroje na to, aby poukázal na niečo, čo sa mu v tom čase nepáčilo. Jednotlive prevzal, poukázal na rôzne modelové iné situácie. Je škoda, že takáto diskusia sa naozaj nemohla viesť v pracovnom duchu niekde na nejakom pracovnom stretnutí, kde sme si mohli spoločne tieto situácie prebrať. Takto ste nás vlastne vysunuli do parlamentu. Áno, tu je to, ale tu je to "parlale", kde máme my o zákonoch hovoriť. Ale obmedzenie diskusie, ak sa diskusia nevedie mimo parlamentných lavíc, tak jednoducho tá diskusia má mať svoj čas a má mať svoj poriadok. Myslím si, že to, čo na záver piatkového vystúpenia povedal pán podpredseda Hrnčiar aj pani Laššáková, že práve vaše vystúpenie ich ako predkladateľov, ich presvedčilo o tom, že treba hlasovať za tento nový rokovací poriadok, tak to hovorí samo osebe o tom, že vlastne vôbec, ale vôbec... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2016 10:51 - 10:55 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani podpredsedníčka, pán minister, ja som sa k tomuto návrhu zákona podrobne vyjadrila pri prvom, keď bolo v prvom čítaní, a následne aj opakovane vo výbore. Chcem podotknúť a teda aj poďakovať sa, čo dneska už robím tretíkrát, čo teda je nezvyklé, ale (zasmiatie sa rečníčky) musím to skonštatovať, že pri tomto zákone, návrhu zákona sme naozaj komunikovali priamo s vami na pôde u vás v kancelárii, ale následne som mala aj diskusiu s riaditeľom sekcie odboru vôd a s jeho ľuďmi. Opakovane sme sa, diskutovali a chcem tú pasáž, ktorá bola pôvodne mnou navrhovaná na úpravu pri povinnosti pripraviť záverečnú správu pre odberateľov podzemných vôd, ktorí odoberajú podzemnú vodu viac ako 15-tisíc kubíkov ročne alebo 1 250 kubíkov podzemnej vody mesačne s tým, že im budú podľa novely zákona, teda od 1. decembra 2018, ukončené platné povolenia na tieto odbery podzemných vôd.
Vítam to, že táto lehota sa predlžuje, pretože naozaj tá problematika dopracovania, prepracovania svojich žiadostí a spojené s vypracovaním záverečnej správy v zmysle geologického zákona sú veľmi náročné.
Môj pôvodný návrh bol, aby boli tí, ktorí sú riadne evidovaní a riadne vykazujú svoje povinnosti a platia za odbery podzemných vôd, aby boli oslobodení od tejto povinnosti. Nakoniec teda po odbornej debate sme dospeli nejak spoločne k záveru, že je to možné aj dnes na základe existujúcich, existujúcich paragrafov zákona geologického, aj zákona o vodách, že ak bude vydané metodické usmernenie pre hydrogeológov, aby používali jednotný postup pre týchto odberateľov, aby sa títo najmä poľnohospodári, ale aj obce a mestá, teda odberatelia nestali rukojemníkmi, dá sa povedať, mojich kolegov hydrogeológov, ale aby naozaj záverečné správy o výpočte podzemných vôd, ktoré iste sú potrebné dáta pre to, aby sme vedeli tú vodnú bilanciu nejako posúdiť tak, aby boli postupy jednotné.
Na rokovaní ste prisľúbili, že bude, ministerstvo teda vypracuje nejaké metodické usmernenie, ktoré bude jasné aj pre týchto odberateľov, ale aj pre spracovateľov záverečných správ, tak len, pán minister, chcela by som vás aj touto formou na tejto pôde poprosiť a prípadne keby ste vedeli povedať, že či na tomto usmernení sa už pracuje, resp. kedy bude možné, že bude na svete. Pretože ak, síce s odkladom účinnosti sa vytvára istý časový priestor, avšak ak v tom usmernení budú ustanovené nejaké povinnosti, ktoré doterajší odberatelia možno v tejto chvíli nevykonávajú, tak aby to nebolo zase, že sa ustanovia povinnosti, ktoré budú nerealizovateľné. Tak by som chcela vedieť, poprosiť vás, aby ste nám povedali, že kedy môžme očakávať nielen ja, ale hlavne tí odberatelia podzemných vôd, kedy môžu toto usmernenie od vás očakávať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2016 10:40 - 10:42 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcem sa poďakovať, pán predseda, pán poslanec Antal, že ste si dali tú námahu a spolu s ministerstvom životného prostredia ste váš pôvodný pozmeňujúci návrh upresnili. My tento návrh podporíme. Ale by som uvítala ešte možnože trošičku bližšie upresnenia. Na druhej strane je pravdou, že zákon by nemal ísť do nejakých až prílišných detailov, ale zrejme bude namieste ešte, pán minister, ak prejde tento pozmeňujúci návrh, čo predpokladám, že prejde, ešte potom ho možno doplniť usmernením, pretože myslím si, že treba trošičku spresniť najmä tú časť pozmeňujúceho návrhu, kde čerpacie stanice pohonných hmôt, to nie sú, je to trošku taký pojem, ktorý nie vždy sa takto presne používa, sa používajú skôr sklady pohonných hmôt, ktoré nemusia byť aj čerpacími stanicami, a asi by mali byť vymedzené nejakým objemom znečisťujúcich látok. Ja by som odporúčala tých tisíc litrov, ktoré sa bežne, bežne využíva toto množstvo aj v rámci nejakého prenosu motorovými, bežnými motorovými vozidlami, na ktoré netreba nejaké špeciálne povolenia či pre vozidlo, alebo pre samotného šoféra, ktorý by do tisíc litrov znečisťujúcich látok prevážal napríklad v nejakých takých veľkoobjemových bandaskách, najmä sa to týka poľnohospodárov, ktorí v takýchto bandaskách prevážajú tieto pohonné látky a dopĺňajú najmä poľnohospodárske stroje v čase žatvy priamo na poliach. Tak aby nevznikla zase ďalšia byrokratická povinnosť pre poľnohospodárov.
Tak toto by som poprosila, keby ste... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2016 10:26 - 10:29 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, budem len veľmi stručná. Som rada, že na pôde výboru, ale napokon aj na pôde ministerstva životného prostredia bola možnosť prerokovať niektoré pozmeňujúce návrhy, ktoré som predkladala už na predchádzajúcej schôdzi, a môj návrh nebol schválený, ale v inej podobe pozmeňujúci návrh, ktorý napokon podal pán predseda Antal, ktorý si po konzultácii s ministerstvom životného prostredia osvojil problematiku, a je to pozmeňujúci návrh, ktorý teda nebol prečítaný, ale bol súčasťou spoločnej správy ohľadom, ohľadom vrtov, kde sa teda akceptovala aj taká požiadavka zo strany verejnosti na prax, ktorá je v súčasnosti na východnom Slovensku ohľadom problematiky ťažby, prieskumu ťažby horľavých zemných plynov a ropy. Aby sa vyjasnila definícia v zákone, tak jednou z tých pripomienok je, že sa bude v prílohe 8, to znamená navrhované činnosti, ktoré bude potrebné povinne hodnotiť, sa dopĺňa o bod 16 ohľadom vrtov, vlastne všetkých, ktoré majú byť hlbšie ako 600 metrov, a upresňuje sa, vrty na využívanie geotermálnej energie a geotermálnych vôd, kde zisťovacie konanie bude do 500 metrov, od 500 metrov už povinné hodnotenie, povinné hodnotenie, vrty na uskladnenie rádioaktívneho odpadu a vrty pre vodné zdroje od 300 metrov.
Hovorím tu o tom preto, aby teda jednak bola zachytená stopa o tomto rokovaní, ale najmä preto, že v spoločnej správe je taká, by som povedala, formálna, možno tlačová nepresnosť a aby sa nepriniesla nebodaj do zákona, kde v spoločnej správe nebolo linajkovanie a vlastne sa posunuli riadky, tak som chcela poprosiť, že aby bolo presne zachytené to, čo bolo pozmeňujúcim návrhom, tak ako bola tabuľka napísaná a prednesená vo výbore a nie tak, ako je zachytená v uznesení spoločnej správy.
Takže, pani (rečníčka odovzdala materiál spravodajkyni), toto je vlastne ten návrh, ktorý bol predložený vo výbore, len aby sa ustriehlo to, že sa to neprenesie nebodaj a potom do predpisu chybne.
Ďakujem pekne, to je všetko.
Skryt prepis